LEEKEPREEKEN V Telegrafisch WeerbeHelit BUREAUX NASSAULAAH AS dit nummer bestaat uit drie bladen EN HET GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1929 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17233 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. Wegens den feestdag van O. L. Vrouw Hemelvaart kantoren op DONDERDAG 15 AUGUSTUS a.s. den DAG GESLOTEN ZIJN zullen onze GEHEELEN HET GEBEURDE TE BRUSSEL DE AUTOBOTSING AAN DE BELGISCHE GRENS Strafzaak voor de Antwerpsche rechtbank C. en A. in Duitschland i Gasontploffing te Amsterdam De onbewaakte overwegen De Eerste Kamer-leden De overweg te Rilland-Bath (Z.) Een secretaresse gevraagd! DE TOCHT VAN DE „GRAF ZEPPELIN" Moordaanslag te Tilburg Voornaamste Nieuw» J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem HET NIEUWE MINISTERIE De benoeming afgekomen Het Ford-vliegtuig in Berlijn DE WETHOUDERSKWESTIE TE BEVERWIJK De Europa-rondvlucht De verlangde antwoorden Met f180 er van door Aan de gevolgen overleden Deensche land- en tuinbouwers in ons land Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 et.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 b|j vooruitbetaling. NIEUWE COURANT ADVERTENTIEN 35ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 14 regels 60 cL p. plaatsing; elke regel meer 15 et, bij vooruitbet BfJ contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tnsschen den tekst 60 ct per regel s Alle abonné'sopdit blad zijn ingevolge de verzekerings voorwaarden* Q ft ft fl Levenslange geheele ongeschiktheid tot werkendoor bij een ongeval met tegen ongevallen verzekerd voor c?n der volgende uitkeeringen I UllUU.' verlies va K e armen, beide beenen of beide oogen dood elij ken afloop l£ÜU.~ecn voet of een oog: tU. duim of wijsvinger: -UU." been of arm: TU." anderen vinger. inrn bij verlies van een band, f 1 QC bij verlies van een rn bij'n breuk van ia bij verlies v. een la JU." een voet of een oog: duim of wijsvinger: ÜUi~ been ot arm: tUi" 300 ROTARY Dit onzen lezerskring komt de vraag of Wij eens iets over de Rotary-beweging willen schrijven. Meer speciaal wordt verzocht inlichtingen te verstrekken om trent de al of niet geoorloofdheid voor katholieken om aan deze nieuwe bewe ging deel te nemen. En omtrent het standpunt dat onze geestelijke overheid hiertegenover inneemt. Hoewel wij gelooven, dat Rotary op ons katholieke volk in Nederland nog weinig vat heeft en de beweging zich meer tot de intellectueelen en groote zakenmenschen uitstrekt, derhalve slechts een beperkten kring bestrijkt, is het toch goed om nieuwe geestesstroomingen tijdig onder de loupe te nemen. Laten wij beginnen met enkele feite lijke mededeelingen en de verklaringen daarvan daarop laten volgen. Nergens ter wereld, ook in ons land niet, is rotary als een verboden vereeni- ging door de kerkelijke overheid ge brandmerkt. Wel is voor eenigen tijd aan de Congregatie van het Consistorie te Rome de vraag voorgelegd: mogen ka tholieke geestelijken deel nemen aan rotary, hetzij door lidmaatschap, hetzij als toehoorders op de bijeenkomsten? Waarop het antwoord kwam: non expe- dit! De katholieke geestelijke weet wat dit beteekent. Het is een waarschuwings bord: voorzichtig zijn, afblijven! 1) Nu is een non expedit voor geestelijken nog niet altijd een waarschuwing voor leeken. Zoo bijv. is onzen katholieken geestelijken met klem aanbevolen zich buiten de politiek te houden; geen schouwburgen e.d. te bezoeken. Voor leeken geldt dit zeker niet. Met de rotary- beweging is het echter anders gesteld. Hier betreft het geen zaak, die op zich zelf goed of ook maar onverschillig wordt geacht en waartegenover om b ij k o m - stige redenen katholieken geestelijken Onthouding wordt aanbevolen. Rotary zelf komt onze geestelijke overheid verkeerd voor. De Kardinaal- Aartsbisschop van Toledo heeft het lidmaatschap van rotary-clubs verboden aan al zijn geloovigen. En op dit voor beeld zijn reeds eenige Fransche bis schoppen gevolgd. Niet onwaarschijnlijk dus dat er binnen korteren of langeren tijd een algemeen verbod voor geestelij ken en gelijktijdig of daarna ook een voor leeken komt. Deze afwijzende houding van katho lieke bisschoppen tegenover de rotary- beweging heeft bij sommige katholieken ontstemming gewekt. Waarom moet de Kerk zich nu gaan verzetten tegen een zoo voortreffelijke organisatie als de wereldvereeniging der rotarians die er enkel op uit is den vrede, de onderlinge broederschap en de liefde onder de men- schen te bevorderen? Komt dit verzet alleen voort uit een tegenzin tegen nieu wigheden; of omdat verwantschap tus- schen rotary en vrijmetselarij gevreesd wordt? Dat zou onbillijk zijn, wordt dan door de verwijtende vragers geantwoord. Immers, zeggen zij, het nieuwe behoeft niet op zichzelf verkeerd te zijn. De Kerk is toch ook niet afkeerig van de vakbe weging, van de radio en van zooveel nieu we dingen? En wat den invloed der vrij metselarij betreft, deze wordt pertinent ontkend. Er zijn uitspraken van de voor naamste leiders der rotary-beweging, waaronder ook katholieken behooren, dis alle gemeenschap met de vrijmetselarij In de meest krasse termen afwijzen. Tegenover die beweringen staan ech ter even sterke aanwijzingen welke op zijn minst groote sympathie en zelfs het geven van moreelen en finantieelen steun der vrijmetselarij aan de rotary doen vermoeden. Maar laten wij een oogenblik aanne men, dat rotary een geheel zelfstandige beweging is, welke zich van alle vreemde invloeden kan vrij houden. Dan nog blijven onze bezwaren even groot. Wat toch is en bedoeld te zijn rotary? De beweging is in Amerika geboren als een prijzenswaardige reactie tegen een materialistischen geest, door den gewel dig snellen bloei van handel en industrie over de bevolking gekomen. De Amerikaan is van aard een tikje hypocritisch aangelegd; doet zich gaarne braver voor dan hij is. Langen tijd was de wereldsche geest achter een masker van christendom verborgen; nergens ter wereld was het aantal z.g. christelijke secten zoo groot als in de Vereenigde Staten. Ook het officieele drankverbod moest aan de nieuwe wereld een uiterlijk van vroomheid geven. Maar het jonge geslacht wierp het masker af en er kwam een grof materialisme naar voren, dat terug doet denken aan de ergste tijden van het oude heidendom. Dat was velen ouderen te bar. In zulke omstandigheden toont de menschheid altijd weer, dat er zelfs bij de grootste verdierlij king nog een beter ik, een hemelsche afkomst in haar woont- In den heidenschen tijd stonden Socrates en Plato en zoovele an dere filosofen gereed om him medemen- schen te overtuigen, dat er tusschen hen en het dier een wezenlijk verschil be staat. Zij het zeer onvolmaakt, hielden zij toch de eeuwigheidsgedachte gaande. Zoo verklaren wij het, dat goedwillen- den tusschen een geld- en zelfzuchtige massa aan het overwegen zijn gegaan, hoe er wat meer onderling medegevoel en medelijden, wat meer innerlijke be schaving en geestesverfijning onder de menschen kon komen. Zij besloten in iedere plaats van beteekenis kringen van intellectueelen, hoogere ambtenaren, in- dustrieelen en handelslieden op te rich ten, die eenmaal per week gezamenlijk de lunch zouden gebruiken. In dat uurtje zou volgens rooster een advoaat, een notaris, een leeraar, een journalist, een ambtenaar, een industrieel of financier een causerie houden, waarop een gedach- tenwisseling zou volgen. Voornamelijk moest de ethische kant van ieder beroep naar voren worden gebracht, nagegaan, hoe de leiders van het geestelijke en het zakenleven in hun contact met de maat schappij het goede zouden kunnen be vorderen en ontwikkelen. Een prachtig idee, nietwaar? Wij kunnen zelfs zoo ver gaan, dat wij de stichters van deze rotary-beweging prijzen om hun uitstekende bedoelingen. Maar voor ons, katholieken, is deze manier van deugd beoefenen toch wel een erg magere. Wanneer wij aan zulk een organisatie op een of andere manier onzen steun of sympathie betuigen, dan geven wij daarmee indirect toe, dat het christendom, dat het katholicisme, dat de Kerk niet in staat is om ook maar de eerste beginselen van rechtvaardigheid en liefde in het openbare leven te doen gedijen. Wij geven toe, dat de godsdienst goed is voor het kerkgebouw en de huis kamer, maar de vrije maatschappij, de wetenschap, de kunst, de staatsregeling, den handel, de industrie niet kan beïn vloeden. Daar moet alles zijn vrijen gang gaan; en, glijden de menschen dan te veel uit, dan moeten de besten onder hen kernen vormen om de eerste regelen van sociaal fatsoen er zoo'n beetje in te houden Kan men met reden veronderstellen, dat de ware christen, dat de katholiek, die in zijn geloof en zedenleer een vol maakte wet vindt voor iedere mensche- lijke samenleving, die belijdt, dat het ge loof is het zuurdeesem van de maat schappij, dat die van de tafelgesprekken van een wekelijksche lunch het zij zonder spot gezegd wereldhervormend werk verwacht; dat die de rotary-clubs van meer waarde acht dan de sociale, godsdienstige, cultureele, charitatieve vereenigingen welke de Kerk al naar de behoeften van den tijd in het leven heeft geroepen? Kan men van een lid der oude Moeder kerk verwachten dat hij het humanisme van de rotary-beweging van meer waar de acht, dan de encyclieken van de laat ste groote pausen over rechtvaardigheid, solidariteit, vrede en verzoening der lan den en volkeren? Kom, kom! Nu en dan zien wij een plaatje uit Lapland of Alaska, van noma denvolkeren, die een vreedzaam leven leiden in de Poolstreken. Wij lezen van het schoone noorderlicht en van de deugden van die menschen in dierenhui den. Toch bekruipt nooit iemand van ons de lust om eigen veilige omgeving, eigen klimaat en beschaafde streek te verlaten om de „heerlijkheden" in de Poolstreek blijvend te gaan genieten. Ieder verstandig mensch weet, dat de zomersche Pooldagen schaarsch en de donkere Poolnachten lange en vele zijn. Zoo ook gaat het den waren christen, die de geschiedenis van zijn Kerk kent, zoowel de oude als die van zijn eigen tijd: nu en dan komt er een schijn- schoone beweging op, die in aantrekke- lijken vorm een der vele parels uit de kroon van het christendom nabootst en er mee te koop loopt. De ervaring leert dan op den duur, dat één parel nog geen kroon maakt en zeker niet, wanneer die parel dan nog namaak is! HOMO SAPIENS. 1) De Aartsbisschop van Utrecht heeft op grond van dit congregatiebesluit het lidmaat schap van Rotary aan zijn geestelijkheid ver boden. Een kind ontvoerd Dezer dagen heeft een onbekend geble ven persoon in het Rolducerveld, gemeente Kerkrade, een 8-jarig dochtertje van den mijnwerker B., dat met een broertje haar vader tegemoet liep, op zijn fiets gezet, na dat hij het knaapje een tik op het hoofd had gegeven. Over het gehucht Haanrade reed de man naar de Duitsche grens. Tot middernacht heeft de politie een uit gebreid onderzoek ingesteld; ook de ouders van het kind, bijgestaan door verwanten en kennissen, hebben den wijden omtrek doorzocht. Later in den nacht is het meisje in de ouderlijke woning teruggekeerd. De man had haar aan de grens losgelaten. Zijn signalement is bekend. Zeer waar schijnlijk woont hij in de buurtschap Chè- vremont. De schuldige naar Indië De student P. K. uit Wassenaar, die 'te Brussel het graf van den onbekenden soldaat bezoedeld heeft, zal zijn studies aan de uni versiteit, waaraan hij was ingeschreven, op geven en naar Indië vertrekken. Eenigen tijd geleden werd melding gemaakt van een botsing tusschen twee automobielen nabij het Belgische grensplaatsje Wuestwe- zel. Daarbij zijn twee Belgen dadelijk om het leven gekomen; een derde overleed bij aan komst te Antwerpen. De heer dr. Stürkopp, uit Amsterdam, werd ernstig gewond, terwijl een bankier en twee dames eveneens uit Am sterdam, licht gewond werdén. Thanskwam, meldt het Hbld., deze zaak te Antwerpen voor. Terecht stonden twee Am sterdammers nl. een bestuurder van een der auto's en de bankier (de laatste als burgerlijk verantwoordelijk voor den eerste, als werk gever). Na raadkamer veroordeelde de rechtbank den autobestuurder tot vijf maanden gevan genisstraf en 700 frank boete, met lijfsdwang voor de kosten, en verklaarde den bankier burgerlijk verantwoordelijk en kende de bur gerlijke partij, namelijk den broer van één der overledenen, 1000 fiank toé. De Zuiderzeewerken Bezoek van H. M. de Koningin-Moeder Het ligt in het voornemen van H. M. de Koningin-Moeder, om in den loop van de volgende week de Zuiderzeewerken te be zoeken, waarbij ook Medemblik en Andijk op het programma staan. Gezantschap van Zuid-Afrika De Villiers wordt gevolmachtigd minister in Den Haag Reuter seint dd. gisteren uit Londen, dat de heer De Villiers, thans handelscommis saris der Unie van Zuid-Afrika te Milaan, zal worden benoemd tot gevolmachtigd mi nister der Republiek te 's-Gravenhage. Een netto winst van 3115 millioen mark De Allgemelne Textilfabrikation und Han dels A. G. C. en A. Brenninckmeyer, te Berlijn, heeft in 1928 een netto winst van 3115 millioen (v. j. 2398 millioen mark) ge maakt. De directie deelt niet mede, hoe groot het dividend is, dat zal worden uit gekeerd. artsen in deze streek^haast in niets meer te doen. Zij waren ten zeerste verontwaardigd over het optreden van dezen „kwakzalver" en zij dienden een klacht tegen hem in. Men fiet den jongen man op het gemeente huis komen en daar drukte men hem op het hart, onmiddellijk op te houden met het uit oefenen van zijn geneeskundige praktijk, daar men anders genoodzaakt zou zijn hem in hechtenis te nemen. „Dat zal niet gaan", antwoordde de schoenmakersknecht, „daar hebt u niet het recht toel" „Natuurlijk kunnen we dat doen", zoo sprak de strenge man van het gezag, „want u oefent een beroep uit, waartoe u niet be voegd bent?" ..Ik kan het toch niet helpen, dat de menschen in scharen naar me toestroomen. Bovenden is het mijn plicht als arts hen te helpen!" „Als arts?" zoo vroeg de gemeenteautori teit verbaasd. „Ja, als arts!" en de jongeman haalde een doktersdiploma voor den dag, dat duidelijk op zijn naam stond. „Ziet u", zoo zei hij glimlachend, „als arme jonge dokter, die niet eens een behoorlijke spreekkamer be zit, zou ik lang op mijn patiënten hebben kunnen wachten, omdat de lui nu eenmaal geen .vertrouwen in een nieuweling hebben. Wanneer een eenvoudige schoenmakers knecht echter opeens begint menschen te genezen, dan gaat dat van mond tot mond en dan komen de patiënten bij bosjes! De gemeenteman glimlachte en feliciteer de den jongen man met zijn schitterend denkbeeld en de bewoners van Hatseg en omgeving mogen hun wonderdokter behou- denl Te Amsterdam heeft in perceel Egalantier- straat 134 1 achter een gasontploffing, ge volgd door een kleinen binnenbrand, plaats gehad. Alle ruiten in de keuken, waar de ont ploffing plaats had, werden vernield, terwijl eenig waschgoed verbrandde. Vermoedelijk hebben kinderen, die alleen thuis waren, de kranen van de gaskachel opengedraaid. Wielrijder gedood Gistermorgen omstreeks half twaalf werd de 66-jarige G. Bolleman, te Heerde, die per fiets uit Wapenveld kwam, op een onbe- waakten overweg door een trein gegrepen en onmiddellijk gedood. De trein onder vond een kwartier vertraging. i Van de nieuwgekozen leden der Eerste Kamer moeten hun benoeming nog aanne men de heeren J. N. Hendrix te Bloemen- daal, P. Moltmaker te Utrecht, R. Pollema te Leeuwarden en P. M. Wibaut te Am sterdam. De gelegenheid hiertoe bestaat nog tot eind Augustus. Afbraak van het boomwachtershuisje De directie der Nederlandsche Spoorwegen heeft de aanbesteding aangekondigd van het afbreken van het boomwachtershuisje bij den overweg te RillandBath (Z.), welk huisje een der oorzaken is van gebrek aan voldoende uitzicht op de spoorbaan- De Haagsche politie heeft tegen zekeren P. B. proces-verbaal opgemaakt ter zake van poging tot oplichting. Eenige dagen geleden had bedoelde persoon in een in de Residentie verschijnend dagblad een advertentie ge plaatst, waarin een secretaresse gevraagd werd, die bereid was mede op reis te gaan naar het buitenland. Verschillende brieven waren op deze adver tentie ingekomen. Iedere sollicitante kreeg toen bericht, dat 2 gestort moesten worden voor informatie- kosten. Ook hierop gingen zeer velen in. Het bleek echter, dat het een oplichterstruc was, want men hoorde er verder niets van. Thans heeft de politie de zaak in handen. De Scilly-eilanden gepasseerd. NEW-YORK, 10 Aug. Volgens een al hier van boord van den „Graf Zeppelin" ont vangen radio-bericht heeft het luchtschip de Scilly-eilanden voor de Engelsche kust ge passeerd om vijf minuten over twaalf in den afgeloopen nacht. Verwacht werdt, dat het luchtschip nog vandaag te Friedrichshafen zal landen. De personeelkas gestolen. Volgens een bericht in de Berlijnsche bla den uit New-York is kort voor het opstijgen van de „Graf Zeppelin" in Lakehurst de kas van de „Graf Zeppelin" gestolen. Zij bevatte 700 dollar en verschillende zaken, die aan het personeel van het luchtschip be hoorden. Den 19en Augustus a-s. hoopt de Eerw. Zuster Mr. Xavier (in de wereld Mej. A. de Groot uit de Zilk bij Hillegom) haar zilveren Professiefeest te vieren. Haareerw. is thans 23 jaar als hoofd der R. K. Meisjes school te Uithoorn werkzaam De schoten gingen niet af Dezer dagen heeft de gewezen agent van politie, A. van S., een moordaanslag gepleegd op den kastelein Van Hooff aan het Wil lemsplein te Tilburg. Van S., wien door den kastelein om gegronde redenen, de toegang tot het café ontzegd was, trad diens koffie huis binnen, doch werd daaruit met een stoel verdreven. Van S. heeft daarop een oud dienstrevolver gegrepen, en dat tweemaal op v. H. afgevuurd. Onmiddellijk is v. S. daarop naar het politiebureau geloopen, om zijn moordpoging te belijden. Bij onderzoek bleek echter, dat v. H. nog springlevend was en de beide afgeschoten kogels in den loop van de revolver waren blijven steken. Van S. is in verzekerde bewaring gesteld. De jonge dokter, die schoenma kersknecht werd „Wonderdokter" en „kwakzalver" De Weensche correspondent van het „Vad." schrijft: Kort geleden kwam er in het dorp Hat seg in Hongarije een vreemde jonge man op dagen, die een betrekking zocht als schoen makersknecht. Het jongemensch had een sympathiek uiterlijk en had zeer innemende manieren. Hij slaagde er al spoedig in door een schoenmaker in zijn winkel te worden opgenomen. Hij naaide hier schoenen en hij lapte zolen en hij werkte zeer vlijtig, zoodat de baas zeer tevreden met zijn nieuwen helper was. Op zekeren dag werd een dochtertje van den meester-schoenmaker ziek; men slaagde er niet in zoo spoedig een dokter te bereiken en daarom vroeg de nieuwe schoenmakers knecht zijn meester, of hij misschien niet eens naar het kind mocht komen kijken, op dat hij het wicht wellicht zou kunnen ge nezen. De moeder van het meisje zag den jongen man verwonderd aan en wilde niet hebben, dat de knecht het kind zou onder zoeken. Doch het jongemensch bleef volhou den, dat hij misschien van groot nut zou kun nen zijn en aarzelend stond men hem dan het gevraagde toe. Hij had aldra ontdekt, wat het kind mankeerde en hij schreef een medicijntje voor. Het zieke kind moest dit spul drinken en ziethet werd gezond! „Heel het dorp sprak over dit wonderbaar lijke geval en een ieder beschouwde den jongen schoenmakersknecht als een soort wonderdoener. Van heinde en ver uit den omtrek kwamen zieken naar hem toege stroomd en allen wilden door hem worden geholpen. Weldra had de nieuw-ontdekte wonderdokter de handen vol en hadden de A.s. bezoek van H. M. de Koningin-Mod der aan de Zuiderzeewerken. De Haagsche conferentie. Briand geeft 'n verklaring van den stand der besprekingen. De rede van Snowden vindt in de Franscbs pers een minder gunstig onthaal. Het bezoek der buiteniandsche Journalisten aan Amsterdam uitgesteld. Barometerstand 9 uur v.m. 7.65 vooruit; OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.02. Hoogste barometerstand 769.8 m.M. te La Coruna. Laagste barometerstand 752.7 m.M. te Jan Mayen. Verwachting: zwakke tot matigen, zuide lijke tot westelijken wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, wellicht plaatselijke regenbuien, weinig verandering in tempera tuur. Thans is verschenen het Koninklijk Be sluit, waarbij de ontslag-aanvrage van de ministers De Geer, Beelaerts van Blokland en Donner niet is ingewilligd, den overigen ministers eervol ontslag verleend wordt on der dankbetuiging voor de vele en gewich tige diensten den lande bewezen en benoemd worden de leden van het nieuwe Kabinet, zooals de namen dezer dagen reeds gepubli ceerd zijn. Gistermiddag omstreeks drie uur is het groote, drie-motorige Ford-verkeersvliegtuig uit Keulen in Berlijn gearriveerd op het vliegveld Tempelhof. Het toestel werd door den piloot Mennings bestuurd en door ver tegenwoordigers der stad Berlijn en lucht vaartautoriteiten verwelkomd. DE HEER C. A. ZWAGER NIET GESCHORST Bij het gemeentebestuur van Beverwijk is van Ged. Staten bericht ingekomen, dat zij geen termen aanwezig achten, om den heer C. A. Zwager als wethouder dier gemeente te schorsen. Op het vliegveld te Boekarest zijn de vol gende deelnemers aangekomen. Als eerste de buiten mededinging medevliegende Bailey om 15 uur 30. Eerste met mededinging de Franschman Delmotte om 16 uur 21. Tweede de Duitsche vliegenier Roeder. De Enelsche Broad en Spooner, die tegelijk binnenkwamen. De Duitsche aviateur Schuster, die in een Italiaansche vliegmachine den tocht mee maakt moest wegens beschadiging van zijn propeller in Turn Severin achterblijven en zal waarschijnlijk eerst vandaag in Boeka rest aankomen. Cape Broad was de eerste deelnemer, die te Zagreb arriveerde, miss Spooner de twee de, de Canadees Canberry de derde. Daarna kwam nog binnen de Italiaan Mazzetti. De volgende toeristen-vliegtuigen zijn nog van Agram te Belgrado aangekomen: Neh- ring om 9 uur 4, Leopold Hagenmeier om 9 uur 41, Klepse om 10 uur 4. De Duit- scher Rober met het vliegtuig D 5, is ten gevolge van een defect in Agram achterge bleven. De groep zal om 12 uur Belgrado ver laten om naar Turn Seserin te vliegen. De aangekomen deelnemers startten 's mid- dags te Belgrado om naar Tum-Severin door te vliegen. Zij vertrokken in deze volgorde: Delmotte, Nehring, Rosder, Mazzetti Hagemeyer, Ses- ter Bottalla, Kleps, Broad en Canberry. Porto kan bij terugontvangst worden voldaan Het komt meermalen voor, dat zaken lieden bij door hen verzonden brieven, brief kaarten of drukwerken een omslag of for mulier voor antwoord voegen. Met ingang van 2 September a.s. wordt in het binnenlandsch verkeer de gelegen heid geopend om de voor deze terugzending verschuldigde porten bij ontvangst der ant woorden te voldoen. Hiervoor is een schriftelijke machtiging vereischt van den directeur van het post kantoor van afzending der oorspronkelijke stukken, welke machtiging veertien dagen geldig is, te rekenen van den dag, volgende op dien van terpostbezorging. De zending, waarop antwoord wordt ver langd, moet uit ten minste 500 exemplaren bestaan. Voor het antwoord-bericht is het gewone, bij vooruitbetaling vereischte, port verschuldigd, vermeerderd met één cent per stuk. De antwoorden moeten boven het adres voorzien zijn van het gedrukte opschrift; „Antwoord-omslag" of „Antwoord-kaart" en van het adres: Aan den heer directeur van het postkantoor te met bijvoeging in kleine letters: uit te reiken aan In den rechterbovenhoek moet de ge drukte aanwijzing voorkomen: „Kan onge- frankeerd worden verzonden door Machtiging no De antwoordstukken worden ten kantora van bestemming verzameld en eenmaal per dag of, indien de belanghebbende zulks wenscht met langere tusschenpoozen uit gereikt tegen betaling van het verschul digde port. Op verzoek der Haagsche politie is te Heemstede aangehouden de 16-jarige P. v. D., die eenige dagen geleden met 180, toe- behoorende aan zijn patroon, er vandoor was gegaan. De jongen is naar Den Haag orergebracht. De 29-jarige G. Ouwehand, die te Katwijk aan Zee bij het verrichten van werkzaamhe den van een wagen met zand was gevallen en daarbij zijn nekwervel had gebroken, is in het Academisch Ziekenhuis te Leiden overleden. Een gezelschap Deensche land- en tuin bouwers, van het schiereiland Amagen, tea Zuiden van Kopenhagen, dat sedert 5 dezer in ons land vertoeft, is gisteren door H. M. de Koningin te Soestdijk in audiëntie ont vangen. Na op de paleistrap even voor den foto. graaf te hebben geposeerd, werden de gasten in de Witte Zaal door H. M. de Koningin ontvangen, bij welke ontvangst mede H. M. de Koningin-Moeder en H. K. H. Prinses Ju liana tegenwoordig waren. Een der dames van het gezelschap, gekleed in de nationale kleederdracht, bood H. M. de Koningin een eenvoudig bouquet aan. Na de ontvangst maakte H. M. de Ko ningin met het gezelschap een wandeling door het fraaie park achter het paleis. In de Oranjerie was een koude tafel aan. gericht, waar met de gasten de Intendant van Soestdijk, Jhr, de Jonge van Zwijna- bergen, aanzat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1