Dit nummer bestaat uit drie bladen MAANDAG 12 AUGUSTUS 1929 Voornaamste Nieuws Telegrafisch Weerbericht Het huwelijk tusschen den Italiaanschen Kroonprins en een Belgische Prinses UIT DE STAD VAN HET VATIC A AN S BUREAUXNASSAULAAN 49 ADVERTENTIES 35ct. p. regel AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG URE N NA HET ONGEVAL J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Vrachtauto te water geraakt Ontploffing in de fabriek der H. K. I. Twee dooden In een tobbe heet water gevallen Duitsch rondvluchtdeelnemer verongelukt Brand in een rijwielzaak het zal in het volgende jaar VOLTROKKEN WORDEN Doodelijk ongeval op het Soendaplein te Haarlem MOORD TE WADDINXVEEN Ruzie de oorzaak Een drama in de Poolstreken NEDERLAND EN BELGIE Hervattingen der onderhande lingen te 's-Gravenhage? Verdronken De Europa-rondvlucht DE OVERVAL TE WILLEMSTAD Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct-i per ■wartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bü vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 14 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 cL, by vooruitbet By contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17221 lADeabonné sopditbladzijningevolgedeverzekeringsvoorwaardenrrtr«a||ft Levenslange geheeleongeschiktheid tot werken door f TCH bij een ongeval met ap A bij verlies van een hand, f 1 QC bij verlies van een rft bij'n breuk van i A bijverliesv.ee» I gen ongevallen verzekerd voor t>?n der volgende uitkeeringen I U Uil li.™ verlies va. bc e armen, beide beenen of beide oogen: 'JU* doodelijken afloop: I ZüU<" een voet of een oog: duim of wijsvinger: OUbeen ot arm: Uanderen vinger. De Haagsche conferentie. Een samenspc^ king tusschen de gedelegeerden der zes mo gendheden. De viering van den grondwetsdag in Duitschland. Dr. Benesj, de president van Tsjecho-Slo- wakije, zal dezer dagen in Den Haag arri veeren. De beëediging der nieuwe ministers en de overdracht der portefeuilles. Ernstig ongeluk te Breda. Mord op een 33-jarigen man te Wad» dinxveen. De „Graf Zeppelin", welke Zaterdagrrnde dag uit Amerika te Friedrichshafen is terug gekeerd, zal morgen zijn rondreis om de wereld aanvangen. Barometerstand 9 uur v.m. 766. Vooruit OPTICIENS FABRIKANTEN LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 8.56 uur. Hoogste barometerstand 769 te Sc illy. Laagste barometerstand 750.7 te Sama, Verwachtng: meest zwakke Noord-Weste lijke of Zuid-Westelijke wind, half tot zwaar bewolkt. Wellicht plaatselijke regenbuien. Weinig verandering in temperatuur. Daarna in brand gevlogen De bestuurder niet ernstig gewond Men meldt ons uit Vijfhuizen: Zaterdagavond omstreeks 6 uur kwam een vrachtauto van Nieuwenboer uit Alkmaar, beladen met 35 varkens (biggen) bestemd voor de varkensfokkerij van Verdel, den. ouden polder doorrijden. Even voor den draai, nog op het grondgebied van Haarlem, zou de chauffeur voor een tweetal wielrijders wat uithalen, doch dit werd hem noodlottig. De auto kwam wat ver in den kant, zoodat de wagen omkantelde, in de sloot terecht kwam en meteen in brand vloog. Een van de twee inzittenden kon zich vrij spoedig redden, doch de andere, de bestuur der, heeft daar heel veel moeite mee gehad. Behalve eenige brandwonden had hij ach nog zoodanig bezeerd, waarschijnlijk aan het glas, dat hij naar een gasthuis vervoerd is geworden. De varkens zijn er alle heelhuids afge komen, doch de auto is zwaar beschadigd, de cabine is zoo goed als geheel verbrand. Een kraanwagen van Kimman uit Haarlem met het noodige materiaal en personeel, heeft tot laat in den avond gewerkt om het zware gevaarte op het droge te halen, maar zonder succes. In de chemische fabriek van de Hoiland- sche Kunstzijde Industrie te Breda heeft Za terdagavond een ernsig ongeluk plaats ge had. Een apparaat, waarbij samengeperste lucht gebruikt wordt, is uit elkaar gespron gen, ten gevolge waarvan tweee arbeiders, de 45-jarige de Jonge en de 44-jarige Brui- ningo, beiden gehuwd, werden gedood. Bo vendien zijn twee arbeiders licht gewond. Naar de oorzaak van het ongeuuk wordt door de recherche een onderzoek ingesteld. Een drie-jarig dochtertje van de familie V. te Zelhem, viel dezer dagen in een tobb* heet water met het ongelukkig geval, dat de kleine gisteren overleed. Zondag is het vliegtuig A 1, met piloot Tho- mas aan ooord, in Milaan aangekomen. Doos den hevigen storm en regen stortte het toe stel met kracht tegen den grond en werd ver brijzeld. De beide inzittenden bleven onge deerd. Te Breda is Zondagmiddag omstreeks»4 uur door onbekende oorzaak brand uitgebro ken in een rijwielzaak in- de Veemarktstraat De vrijwillige brandweer heeft met 3 stralen op de motorspuit het vuur gebluscht. De geheee rijwielzaak is door brand verwoest Verzekering dekt de schade. ]<Van onzen bijzonderen correspondent te Brussel) deze laatste dan Belgischen economist in de rede viel, werd hij zeer streng terecht gewezen. Later op de conferentie te Lausanne, was de Belgische delegatie de eenige die er niet toe overging om den fascistischen eersten minister te begroeten, hoewel hij officieel vertegen woordiger van Italië was. Mussolini be antwoordde deze onbeleefdheid van zijn' zijde, door den post van Italiaanschen ambassadeur in België gedurende lange jaren niet te bezetten. Gedurende dit tijdperk van vervreemding tusschen hunne beide landen moest het jonge paar wachten. Maar gewanhoopt heb ben zij nooit. Het huwelijk tusschen een koninklij ken mécanicien en een koninklijke pianospeelster in het begin van het Volgende jaar zal de meest weidsche en prachtigste gebeurtenis worden, welke Europa sinds den oorlog heeft gezien. De bruid en bruidegom zijn: Prinses Marie José, de eenige dochter van het Belgische koningspaar en kroonprins Jlmberto van Italië. Terwijl geruchten omtrent hun verlo ving en huwelijk even talrijk waren als üe démenti's, namen de Brusselsche hoogere kringen alleen notitie van de veelvuldige correspondentie tusschen de beide koninklijke geliefden, die zelfs Volstrekt niet verminderde toen hinder palen van politieken aard het huwelijk yan tijd tot tijd deden uitstellen. De Belgische hoofdstad windt zich geweldig op over de uitvoerige voorbereidingen, üie plaats vinden in het Koninklijk Pa leis te Laeken, een der voorsteden van Brussel. De eerste tailleurs gaan af en aan en de moeder-supérieure van het klooster te Mechelen, wereldberoemd Voor zijn ongeëvenaard handwerk-kant, Is kortelijks meerdere malen door de koninklijke familie ontvangen. Hoewel dit huwelijk thans zeker schijnt te zijn, niettegenstaande de vele bijzonder bezwaarlijke hinderpalen in het verleden, hebben Koning Albert en Koningin Elizabeth hun dochter niet opgevoed in het onbepaald vertrouwen op een toekomst van gemak en weelde; met het gezond verstand, dat het Bel gische Koningspaar kenmerkt, welke geestestoestand verscherpt was door de jaren van verbanning en ontbering, hebben zij hunne kinderen op iedere gebeurlijkheid voorbereid. l'rinses Mane Wanneer de kroonprins Leopold zich in zijn jongere jaren wel eens uitliet, dat hij eens koning zou zijn, en dat hij dan het een of andere denkbeeld van zijn jeugdige verbeelding zou uitvoeren, dan zetten zijn ouders hem steeds een domper op door koelweg te constatee- ren, dat niets zeker was. De Belgische prinsen en prinses Marie José werden voorbereid -voor een nuttig leven. De kroonprins is wiskundige, en de tweede zoon Prins Charles, die oen Kroonprins Leopold naam draagt van Graaf van Vlaanderen, is mijn-ingenieur. Prinses Marie José ontving een zoodanige opvoeding, dat, wat er ook in de toekomst moge gebeu ren, zij steeds den kost kan verdienen als piano-leerares. Hierbij moet men niet over het hoofd zien, dat. toen de Belgische koningskinderen werden opge voed, Europa op zijn kop stond. Zij woonden in een kleine villa op Fransch grondgebied, en tronen en kronen wan kelden aan alle kanten. Prins Umberto's voorliefde voor me chanische zaken is een gevolg van zijn wetenschappelijken geest. Ten deze op zichte gelijkt hij op zijn vader, koning Victor Emmanuel, die een bekend Euro- peesch autoriteit op het gebied van penningkunde is, tien lijvige boekdeee- len over dit onderwerp heeft geschreven, en lid is van de Fransche Academie. Prins Umberto is waarschijnlijk de best onderlegde electricien onder de prin sen van Europa. Hij bezit een eigen laboratorium, waar hij eigen proefne mingen uitwerkt. Daaronder komen ook proefnemingen met X-stralen voor, en dikwijls brengen zijn vader en hij ge- heele dagen in de onderzoekingszaai door. Wil men op audiëntie bij den ko ning van Italië gaan of bij zijn zoon, dan hangt het er van af of men slaagt, of zij zich met de een of andere proef neming bezig houden of niet, behalve als het gesprek een staatsbelang geldt! Prinses Marie Jösé gaf haar eerste piano-uitvoering voor het publiek in Brussel. De Koningin verzocht den critici der dagbladen hierover niets te melden, daar zij terecht begreep, dat de konink lijke waardigheid van de jongedame van invloed zou zijn op hun oordeel. Prinses Marie José zal de critiek niet leeren kennen, tenzij haar identiteit een ge heim is, bijvoorbeeld wanneer zij incog nito in Franrijk vertoeft en dan daar een concert geeft. De formaliteiten betreffende dit Bel- gisch-Italiaansche huwelijk zijn onge woon lastig en moeilijk geweest. Terwijl de jongelieden het reeds tusschen elkaar uitgemaakt hadden, zeven jaar geleden, toen prinses Marie José leer linge was op een eerste rangs Italiaan- sche kostschool, liepen de onderhande lingen tusschen de Staten niet zoo vlot van stapel. Gedurende de eerste jaren van de fascistische regeering leefde de Belgische regeering, onder den invloed van Emile van der Velde, min of meer in onmin met Mussolini. De oorsprong van deze verkoeling kan gevonden worden in de tijden vóór den oorlog, toen Van der Velde socialistisch hoogleeraar in Lausanne was en Mus solini zijn colleges volgde. Eens toen DE PAUSELIJKE VILLA TE CASTEL GANDOLFO VOOR DE SALESIANEN Binnen korten tijd zal een aanvang wor den gemaakt met den bouw van een klein paleisje in den tuin van het pauselijk zo merverblijf te Castel Gandolfo, welk pa leisje reeds lang ontworpen is en zal die nen voor persoonlijk gebruik van den H. Vader. De eigenlijke villa zou dan ter beschikking worden gesteld van het pause lijk hof. Thans vernemen wij uit betrouwbare bron, dat de eigenlijke villa geheel zal wor den ontruimd en door Z.H Pius XI is af gestaan aan de Salesianen die er een der werken van den Zaligen Don Bosco in zul len onderbrengen. Groep zieken, die deelnamen aan het Ziekentriduum te Heiloo Lissabon, met den aartsbisschoppelijken titel van Mitinene. Een half jaar later beklom hij den bisschoppelijken zetel van Faro, die hij van 13 November 1884 tot 19 December 1907 bekleedde. Toen in 1907 Z. Em. Gard. Netto eervol ontslag vroeg als Patriarch van Lissabon, volgde hij dien op. Vier jaren later, 27 November 1911, verhief hem Pius X r. n. tot het purper. Echter ont ving hij den rooden hoed pas bij het Con sistorie van 25 Mei 1914. Kard. Mendes was lid der H. Congregaties der Reigieuzen en van het Consilie. Kard. Mendes Bello DE EERSTE BRIEF DER VATIC A AN- SCHE POSTERIJEN KWAM UIT CHINA Naar wij vernemen, is de eerste brief die door de vaticaansche post aan den H. Va der persoonlijk werd uitgereikt afkomstig uit China. De poststempel vermeldde als plaats van afkomst Hong-Kong en als da tum van afzending 23 Juni. De posterijen der Stad van het Vaticaan hebben door deze bestelling haar vuurproef doorstaan, want het adres was geschreven inChineesche karakters. KARD. MENDES BELLO, PATRIARCH VAN LISSABON OVERLEDEN In den ouderdom van ruim 87 jaren is te Lissabon overleden Z. Em. Kard. Mendes Bello. Geboren den 18 Juni 1842 uit een adellijke famillie te Gouveia, voltooide hij zijn studies op het seminarie te Coimbra en op de Uni versiteit der zelfde stad. Priester gewijd, werd hij professoV in de theologie en admi nistrator van verschillende diocesen. Vooral in deze laatste functie verplichtte hij de re- geering van zijn land en de pauselijke nun tiatuur ten zeerste aan zich, terwijl hij de •voldoening mocht smaken de huidige onder- wijsregeling in Portugal bijna geheel zijn werk te kunnen noemen. Reeds op jeug digen leeftijd kreeg hij den titel van Mon seigneur .terwijl hij in Maart 1884 tot Auxi- liarius werd benoemd van den Patriarch van Onvoorzichtige 80-jarige man door motorrijder overreden Gisteravond om 7 uur, liep de 80-jarige C. Koster, uit het St. Jacobs-Godshuis aan het Soendaplein, langs de R. K. Begraaf plaats. Hij hoorde de tram aan den over kant bellen en dacht nog juist mede te kun nen naar de stad. Zonder op of om te kij ken stak hij over. Er kwam juist een motor rijder aan, die hem onderste boven reed. In deerniswekkenden toestand en met een hersenschudding, werd K. opgenomen. Door een dokter werd de eerste hulp ver leend, per ziekenauto werd hij vervolgens naar de Mariastichting vervoerd, alwaar h:j spoedig daarna overleed. Den motorrijder treft geen schuld. De mo tor viel om en de duo-zitster een dame uit Delft, kreeg daardoor eenige schaafwonden aan de linkerknie. Gezicht ja de bedevaartskapel op Runxput t« te Keiloo, tijdens een H. Mis, opgedragen bij gelegenheid van 't ziekentriduum aldaar Zaterdagmiddag is te Waddinxveen de 33- jarige arbeider T. Schotman, op laaghartige wijze door zijn 40-jarigen buurman A. Kos ter vermoord, bericht de Telegraaf. Het ontzettend drama speelde zich te ongeveer 5 A uur voor de woning van den verslagene aan 't Noordeinde af. Tusschen den verslagene en den moorde naar bestond een veete ten gevolge van een veroordeeling eenigen tijd geleden voor een ruzie van eerstgenoemde. De spanning tus schen beiden was nog vermeerderd door een oneenigheid van de laatste dagen. De vrouw van Koster had Schotman op ergerlijke wijze beleedigd, waarom de laatste een klacht bij de politie had ingediend. Om 5 uur Zaterdagmiddag heeft de politie nog met Koster gesproken en er bij hem op aangedrongen een minnelijke schikking met Schotman te treffen. Weinig kon men ver moeden van het vreeselijke drama dat zich zoo kort daarna zou afspelen. Schotman had eenige boodschappen gedaan en kwam den draai (kleine, smalle brug) bij zijn woning afloopen. Aan het einde van den draai stond Koster op hem te wachten en begon aanstonds over de loopende kwestie een gesprek. Uit dit ge sprek ontstond een nieuwe heftige woorden wisseling waarna Koster plotseling een scheermes voor den dag haalde, en Schotman hiermede twee diepe sneden in den hals toe bracht, en wel met zulk een kracht, dat hét hoofd bijna van den romp werd gescheiden. Deze was bijna op slag dood, maar wan kelde hevig bloedend nog enkele stappen verder, kantelde den draai af en viel in de voor zijn woning loopende sloot. Een voorbij ganger merkte dit op en haalde het slacht offer er uit, waarna hij hem in zijn woning binnenbracht. De moordenaar was intusschen zoo spoedig mogelijk zijn dichtbij gelegen woning binnengeloopen. Onmiddellijk werd de politie en een dokter gewaarschuwd, en reeds spoedig was de loco burgemeester van Waddinxveen, de heer J. G. Herfst aanwezig. Intusschen had de ontbo den medicus reeds den dood bij Schotman vastgesteld. Het bleek, dat deze op beestach tige wijze was afgemaakt. Het gerucht van de misdaad had zich als een loopend vuurtje door het dorp en omgeving verspreid en reeds spoedig verdrong zich een groote menschen menigte, voornamelijk uit het om zijn buren ruzies beruchte Waddinxveen, om het huis van verslagene en moordenaar. Het publiek nam een zeer dreigende houding aan en de opgewonden menigte beraamde reeds lynch- pogingen tegen den moordenaar, waartegen de heer Herfst, die het onderzoek op zeer voortvarende wijze regelde, echter zeer reso luut optrad. Hij ging met eenige veldwachters de wonmg van Koster binnen en trof deze zittende op een stoel aan. Hij werd onmiddellijk gearres teerd, waartegen hij zich aanvankelijk ver zette en later een flauwte voorwendde. De moordenaar bleek onder den invloed van sterken drank te verkeeren. Hij gaf voor, in een opgewonden driftstem ming te hebben gehandeld en niet de bedoe ling te hebben gehad zijn buurman van het leven te berooven. Zwaar geboeid werd hij ten slotte naar de cel onder het gemeentehuis overgebracht. Het lijk van den verslagene werd in beslag genomen en allereerst naar het lijkenhuisje op het kerkhof overgebracht. Verschillende foto's werden op de plaats vanf het misdrijf genomen. Eenigen tüd later heeft men den moorde naar met het slachtoffer geconfronteerd. Eerst toonde hij zich eenigszins bedroefd, doch later weer volmaakt onverschillig. Zijn lezing van het geval wordt niet aanvaard, daar men algemeen voorbedachten rade aanneemt. Het mes en ook eenige aan het slachtoffer toebehoorende voorwerpen werden in beslag genomen. Hierna heeft men zich in de woning van Schotman begeven waar de dader precies heeft aangegeven, hoe het misdrijf heeft plaats gevonden. Ook nu legde hij weer een volledige bekentenis af. De verslagene was gehuwd en vader van twee kinderen. Hij staat algemeen als gun stig bekend. De moordenaar was eveneens gehuwd en vader van eenige kinderen. Het Hjk zal naar Rotterdam worden overgebracht ter autopsie. De verdere verhooren vinden morgen plaats. Als bijzonderheid kan nog worden gemeld, dat ongeveer 20 jaar geleden een oom van den dader eveneens in Waddinxveen iemand van het leven heeft beroofd. Gids bij ongeluk doodgeschoten Guidoz de gids der Itaüaansche Alber- tini-expeditie, die in de Poolzee naar de overblijfselen van de „Italia" zoekt, werd Woensdag door een hongerigen ijsbeer aan gevallen. De te hulp snellende Albertim kwam bü zijn poging, om het dier neer te leggen, te vallen. Daarbij ging zijn geweer af, en Guidoz werd zoo ongelukkig getroffen, dat hij weldra stierf. De correspondent van het „Hbd." te Brus sel seinde Zondag: De Conferentie-correspondent van „Le Soir" te Den Haag weet aan zijn blad op stellige wijze te meiden, dat de Nederlandsch- Belgische onderhandeling te 's-Gravenhage zullen worden hervat, zoodra de heer Hymans vrij zal wezen van de tegenwoordige zorg over het doode punt van het Herstel conferentie. De correspondent meent te weten, dat de heer Beelaers van Blokland over eenigen tijd zal worden aangewezen om Nederland te Brussel te vertegenwoordigen. De correspon dent, die meent, dat ook te 's-Gravenhage een nieuwe Belgische gezant zal worden be noemd, besluit: De Conferentie te 's-Gravenhage zal voor ons dit resultaat hebben gehad, de Belgen en Nederlanders nader tot elkander te hebben gebracht. Te Vlaardingen is gisteren het 8-jarig zoontje van W. verdronken in de Vaarding- sche Vaart. Het kind was met zijn vader we zen visschen. Het roeibootje geraakte bij het terugkeeren achter een motorboot. Door den hevigen golfslag viel het kind uit het botje. Het lijkje is nog niet gevonden. Vandaag in Amsterdam Gistermiddag om 5.15 uur is de Engelsche Europavlieger kapitein Broad te Hamburg ge land en Miss Spooner om 5.21. Beide piloten waren voornemens in Hamburg te overnach ten en Maandagmorgen vroeg om 7 uur den tocht naar Amsterdam voort te zetten. De officieele verslagen aangekomen. De Minister van Koloniën heeft aan den voorzitter van de Tweede Kamer doen toe komen afschriften van de verslagen van den gouverneur van Curagao en van den troe pencommandant aldaar, betreffende den overval te Willemstad op 8/9 Juli j.l., met het verzoek die bescheiden ter griffie neder te leggen ter kennisneming door de leden. Publicatie van deze bescheiden acht de re geering thans, waar de verslagen zoovele leemten bevatten, nog ongewerscht. Eerst wanneer door het onderzoek van de ter zake ingestelde en op 21 Juli jj. naar Curagao vertrokken commissie licht zal zijn verschaft omtrent talrijke, thans nog duistere, punten der verslagen, zal het mogelijk zijn om een volledig en overzichtelijk relaas van de ge beurtenissen samen te stellen en eerst dan acht de regeering het oogenblik aangebro ken om tot openbaarmaking van zoodanig relaas over te gaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1