{250, 50.- 40.- Een Bond tot bevor dering van Katho lieke huwelijken Het Schaaktournooi te Karlsbad M. Telegrafisch Weerbericht Het Gouden Jubileum van Café-Restaurant Brinkmann te Haarlem DINSDAG 13 AUGUSTUS 1929 Benoemingen Voornaamste Nieuws Huldiging van het personeel. Aanbieding van n tegeltableau BUREAUXNASSAULAAN 49 DIT \lrMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17232 I I Zw. AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. EEN GEVAL VAN TETANUS" TE HEEMSTEDE Een wondje door een spijker oorzaak Vliegtuig gedaald DEMOORD TE ST. WILLEBRORD (N. Br.) J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem AUTO DOOR EEN TREIN GEGREPEN J. J. BRINKMANN fe Telefoon No. 13866 (drie lijnen) y Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week «5 cL; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal S/^>bU vooruitbetaling. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN. TIES. 1—4 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct, by vooruitbet By contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN S tusschen den tekst 60 ct per reget g AUeahonné'sopdit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaardenx#jnflfl tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen lOUUU.' Levenslange geheeleongeschiktheid tot werken door flCft 0611 ongeval met verlies va. be. earmen,beide beenen of beide oogen: I uUs'doodelijken afloop: bij verlies van een band, f 1 OC hij verlies van een een voet of een oog: duim of wijsvinger: bij 'n breuk van been of arm: bij verlies v. een anderen vinger. Een oud spreekwoord zegt: huwelijks- ellende is volksellende. Dit ondervindt men tegenwoordig al lerwegen, nu geen enkele instelling méér bedreigd wordt dan het christelijk huwelijk. t Dat ondervinden w v nier te lande, dat ondervindt men ook in Duitschland. In Duitschland komen gemiddeld per jaar 35000 echtscheidingen voor; dat wil öiet andere woorden zeggen: 70.000 öienschen verbreken jaarlijks de huwe lijksbanden, welke hen vereenigd hielden ®n verbreken een verhouding van trouw Welke volgens Gods wil niet verbroken hiag worden. Van 1922 tot 1926 werden hieer dan 176.000 huwelijken wettelijk gescheiden. Ruim 352.000 personen, die elkaar liefde en trouw tot den dood had den gezworen, gingen weer uiteen, om hier op aarde, althans wat de meerder heid betreft, nooit meer gelukkig te Worden. Nog grooter evenwel is de el lende, welke er door de tallooze echt scheidingen kwam over de kinderen, uit deze ongelukkige huwelijken geboren. Zijn zij den vader toegewezen, dan Worden ze opgevoed in haat tegen de bloedeigen moeder, zijn zij daarentegen de moeder toegekend, dan hitst deze voortdurend op tegen den vader. Het geluk van een vredelievend gezinsleven blijft dezen beklagenswaardigen kinde ren gedurende hun geheele jeugd ont houden. En nu zwijgen wij er nog van, Wat een echtscheiding van een zoon of dochter beteekent voor de bejaarde ouders! Men stellen zich het grenzelooze verdriet eens voor van die met eere grijs geworden lieden, wanneer hun vol wassen dochter als gescheiden vrouw bij hen thuis terugkeert, soms nog verge zeld van een aantal kleine kinderen. Over de kwesties op moreel gebied, welke hiermee bijna steeds gepaard gaan, rwijgen wij evenzeer. Dat is zeker; veel misère van onzen tUd is huwelijksmisère. Vele jongelui gaan een huwelijk aan, zonder dat zij eenig vermoeden hebben met wien zi] eigenlijk huwen, zonder voldoende op de hoogte te zijn van godsdienstzin, karak ter, verleden en familieverhoudingen 0"r wederpartij. Eerst wanneer het te laat ls, wanneer het verbindende jawoord is uitgesproken, blijkt, dat die weder partij weinig of geen godsdienstzin De- zit, dat haar karakter tal van ernstige fouten heeft, dat haar verleden niet. brandschoon is, dat in de familie over erfelijke ziekten bestaan, dat onbekende schulden aanwezig zijn, dat geopende Vooruitzichten geen enkelen redelijken grond bezaten enz. De voornaamste reden van vele echt- Scheidingen is het gemengde huwelijk. "Wanneer de een volstrekt niet meer san een persoonlijken God gelooft, Wanneer hij bij het aangaan van het huwelijk die verbintenis reeds niet meer als onontbindbaar beschouwt, wanneer hij het beginsel der vrije liefde ook tijdens het huwelijk huldigt, dan vair, het niet te verwonderen, wanneer zoo'n huwelijk een kwelling wordt en het ten slotte tot echtscheiding komt. Maar de huwelijken, welke wettelijk ontbonden worden, zijn niet eens altijd de ongelukkigste. Nog veel meer ver driet ondergaan zij, die alle gebreken van de wederpartij heldhaftig verdra gen zonder morren en klagen, zonder de buitenwereld er iets van te laten bierken, zonder echtscheiding aan te vragen, omdat zij als overtuigde katho lieken het huwelijk als een onverbreek baar sacrament beschouwen. Zij zouden echter nimmer meer zoo onberaden en onvoorzichtig een huwelijk aangaan. Met al deze ellende voor oogen heeft öien in Duitschland, met goedkeuring van het kerkelijk gezag, een bond opge richt tot bevordering van katholieke huwelijken. Aan dezen bond is een priester verbonden in verband met vraagstukkên van huwelijksrecht en zielzorg, terwijl de geheele administra tie enz. mede onder toezicht van een geestelijke staat. De kerkelijke overheid neemt echter hierdoor geenerlei verantwoordelijkheid op zich voor de verkregen resultaten, hoch voor de geldelijke uitkomsten van dezen bond. Dat spreekt vanzelf. Deze bond is niet op één lijn te stellen met een voon huwelijkskantoor. Immers, zij is e i „ttneenschap van gelijkgezin den, aueen de wensch om katholieken tot elkander te brengen, zit hierbij voor. Alle ernstige, oprecht-katholiek voelende Personen, die trachten een katholiek huwelijk te sluiten, maar die niet willen afgaan op het bedrieglijke toeval of den schoonen schijn, sluiten zich bij dezen bond aan. Deze organisatie, welke zich, behalve over Duitschland. ook over Oostenrijk uitstrekt, heeft een tweeledige taak te Vervullen. Hun hoofddoel is gemengde huwelijken tegen te gaan. Dit gevaar Is in streken met een gemengde bevolking en in de groote steden tegenwoordig zeer groot. Waar de overwegende meer derheid der bevolking andersdenkend is, is het soms moeilijk een goed katholiek huwelijk aan te gaan. Om dit euvel, dat ook door verstandige protestanten als zoodanig wordt beschouwd, te bestrijden, dient deze organisatie, welke katholie ken uit verschillende landstreken met elkaar in relatie brengt. De leden van den bond komen voort uit verschillende standen, zoodat niemand behoeft weer houden te worden om zijn wenschen aan de leiding bekend te maken. Het tweede doel is, die katholieken te helpen bij de stichting van een ka tholiek gezin, die eenzaam in een stadje of op het platteland leven en daarom spaarzaam aan het maatschappelijk verkeer kunnen deelnemen. De gele genheid tot kennismaking met een toekomstig levensgezel is daar soms betrekkelijk zeldzaam en de keuze ge ring. Een ambtenaar, koopman, dokter, fabrikant zal er naar streven een vrouw te vinden, die hem ook een steun is in zijn dagelijkschen werkkring en die be lang stelt in zijn belangen, met wie hij ook geestelijk contact kan hebben. Ook de vrouw zoekt in de eerste plaats een man, die haar levensbeschouwing zoo veel mogelijk nabij komt. Omdat men slechts een kleinen kring van bekenden heeft en te fatsoenlijk en te bescheiden is om zich op te dringen, blijven duizen den, juist onder hen die uitmuntende eigenschappen als moeder en echtge- noote zouden bezitten, ongehuwd. Vele ouders voelen hun zorgen vermeerde ren, wanneer bij het klimmen der jaren hun kind ongehuwd blijft, of omdat zij vreezen dat het huwelijk, hetwelk zal worden gesloten, niet het best denkbare is. Hoeveel meisjes, welke het natuurlijk verlangen hebben, hare trouwe zorgen aan een man te wijden en een liefde volle moeder te worden, zien in den tegenwoordigen tijd hun verlangen on bevredigd, hun levenstaak onvervuld. Zonder hun naam of woonplaats te noemen, onder inachtneming van de strengste discretie, tracht de bond hen nu op alleszins passende wijze behulp zaam te zijn. Niet alleen de candidaten, doch ook ouders en familieleden kun nen als leden van den bond toetreden. Voor de betrokkenen met elkaar kennis maken, moeten hunne wederzij dsche aangelegenheden, voor zoover die van belang zijn, wederkeerig worden bekend gemaakt. Men treedt als leden van den bond voorloopig naamloos met elkander schriftelijk in verbinding. Leveren die gedachtenwisselingen geen resultaat op, dan kunnen zij zonder bezwaar beëin digd worden, want de namen zijn over en weer niet bekend en indiscretie kan niet worden gepleegd. Vóór dus een hartsverhouding ont staat, komt eerst een verstandhouding aan de orde. Dat voorkomt teleurstelling voor later. Zooveel mogelijk bevordert de bond, dat voor de verloving weder zijds een geneeskundig attest wordt overgelegd. Ook wordt overlegging ge vorderd van een verklaring van den pastoor der parochie omtrent het open baar verleden van den betrokkene. Het voortdurend toezicht van de ker kelijke overheid heeft ten gevolge, dat niet gemakkelijk misbruiken in den bond zullen insluipen. Bij het tot stand komen van verloving of huwelijk is men niets verschuldigd aan den bond, on der welken vorm ook. De bond geeft ook een tijdschriftje uit, met het doel personen, die zich tot het huwelijk ge roepen gevoelen, opmerkzaam te maken op den ernst en de heiligheid van dit sacrament. Het wil wijzen op de fouten en dwaasheden, welke bij het doen eener keuze van een levensgezel(lin) vaak worden begaan, het wil vooral de gemengde huwelijken voorkomen en als officieel orgaan van den bond opmerk zaam maken op de huwelijksmogelijk- heden van goedgezinde geloovige katho lieken. Het tijdschrift wil verder voor lichting geven over rechten en plichten der verloofden en gehuwden, volgens de burgerlijke en kerkelijke wetten. Ook wil het zakelijken raad geven over de stichting van een huishouden, over het verkrijgen van een eigen huis enz. Het adviseert hen die willen huwen en ouders die bezorgd zijn over het lot van hun kinderen, leert hoe deze degelijke katholieke en karaktervolle schoonzoons en schoondochters als echtgenoot (e) voor hun kinderen kunnen krijgen. Vooral zal het tijdschrift van nut zijn voor zielzorgers, aan wie raad over voorgenomen huwelijken wordt ge vraagd, of die ongelukkige huwelijken willen voorkomen. Waarom wij dit alles zoo uitvoerig mededeelen? Omdat wij van oordeel zijn, dat het in den tegen woordigen tijd tot het werk der pers behoort, haar lezers voor te lichten, niet alleen over datgene wat er in onze directe omgeving plaats heeft en tot stand komt, maar omdat ons hedendaagsch intensief wereldverkeer vordert, dat de dagbladpers haar blik ken over veel ruimer kring laat weiden. Voor de katholieke pers komt hier nog bij, dat zij nota moéten nemen van al het belangrijke, wat door katholieken over de geheele wereld wordt gedaan in verband met de behoeften van onzen tijd. En dat is dikwijls van meer betee- kenis dan een Dawes- of Owen Young- plan en dan menige ministerieele re devoering of conferentie te Genève. Dat geldt vooral waar het betreft de verdediging tegenover de aanvallen, welke op huwelijk en gezin met de vereende krachten van alle vijanden van het christendom zijn ingezet. IN HET BISDOM HAARLEM. Z.D.H. de Bisschop van Haarlem heeft opgericht eene nieuwe parochie te De Lier en benoemd tot Pastoor dezer nieuwe pa rochie den Weleerw. Heer J. A. J. v. Rooy. die kapelaan was te Naaldwijk. Z.D.H. de Bisschop van Haarlem heeft verder belast met, de oprichting eener nieu we parochie te Zuidermeer (Spierdijk) den WE. Heer L. v d. Nouweland en benoemd tot Kapelaan te 's-Gravenhage (H. Agnes) den W.E. Heer K. Elsenbroek. Rotterdam (H. Elisabeth) den W.E. Heer A. Schaaper en te Noord-Zijpe den W.E. Pater fr. C. Wildenburg O.F.M. en verder benoemd de volgende W.W. E.E. Heeren: tot Rector te Duivendrecht (Clarissen klooster) Th. Hofman, Amsterdam '(St. Aloysius Gest.) J. Voorham, alsmede voorts benoemd tot kapelaan: Haarlem (H. Jos.) A. van Beynen, Weesp. K. Lautenschütz, neom.; Haarlem (Oud Schoten), H. Bavo, L. Schamper, Castricum F. Bollinger, die ka pelaan was te Spierdijk; Haarlem (Oud-Schoten), H. Bavo, W. v. 6. Burg, neom: Amsterdam (H. Nic. binnen de V.) A. Ver hagen; Boskoop J. Franse, Assendelft, fr. J. Haarmans O.F.M. 's-Gravenhage (H. Ger. Maj.) J. Verhoe ven, Krommenie J. v. d. Linden, neom.; 's Gravenhage (H. Hart) P. Stammeyer, Grootebroek J. Velzeboer, neom; 's-Gravenhage (H. Jac.) J. Karskens, Langeraar J.. Kraakman, neom.; 's-Gravenhage (H. Jeroen) M. Jansen, neom.; Hillegersberg W. Warmenhoven, Benne- broek H. Schrama, neom,; Hillegom (H. Mart.) J. Verhaar, neom.; Kethel J. Doeswijk, Beverwijk (H. Agatha) W. Westerhoven, neom.; Leiden (H. Petrus) A. Kramer. Voorhout J. Rijk, Honselersdijk C. van Steen neom.; Naaldwijk G. Alkmaar, neom.; Obdam, A. van Houten, neom. Purmérend Th. Plaat, neom. Rotterdam (H. Elisj J. Riswick, Haarlem (H. Joannes de D.) A. Trouwborst, Spaarn- woude a.d. Lie Th. Klepper, néom Rotterdam (H. HHdëg.) J. Slijkerman, neom.; Venhuizen W. van Gastele, Sassenheim fr. G Verhaar O.F.M.; Vlaardingen P. de Groot, neom.; Voorburg (O.L.V Hemelv.) F. Goossens, Rotterdam (H. Hildeg.) J. Veerman, Acht huizen J. Berger, Heiloo W van Keffer, neom.; Warmenhuizen H. v. d. Hoek, neom.; De Zilk, S. Stroek, neom. LiCHTEÖEURKjE ROOKTABAK ROCHESTER THEODORUS NIEMEIJER GRONINGEN 10-jarig meisje aan de gevolgen overleden Te Heemstede heeft zich een zeer eigen aardig, maar ook tragisch ziektegeval voor gedaan, dat tenslotte den dood ten gevolge had. Een paar weken geleden trapte het bijna 10-jarig Hongaarsche meisje Edith Roza, dat reeds 434 jaar bij haar pleegouders, de fa milie Kouwenberg te Heemstede was, in een spijker. Zij liep daardoor een klein wondje op en in normale gevallen zou men er verder geen beteekenis aan hechten. Het wondje genas dan ook in den beginne tamelijk snel en het voetje was na eenigen tijd weer ge heel normaal. Totdat het kind plotseling op schijnbaar onverklaarbare -wijze een stijven hals kreeg en haar mond zich niet meer bewegen kon. Onmiddellijk werd een dokter ontboden en deze achtte opneming in de Mariastich- ting noodzakelijk. De toestand verergerde met het uur; de stijfheid tastte het geheele lichaam aan en de geneesheer liet een priester roepen om het meisje van de laatste H.H. Sacramenten der stervenden te voorzien. Spoedig daarna overleed het meisje onder hevige pijnen. Men kan hier spreken van een geval van „Tetanus" een ziekte die tijdens den oorlog veelvuldig voorkwam „Tetanus" of stijfkramp openbaart zich in een tonische samentrekking en stuipach tige trekkingen der willekeurige spieren. Het bewustzijn is ongestoord en het gevoelsver mogen blijft aanhouden, zoodat de lijders he vige pijnen gevoelen. De ziekte, die zeer gevaarlijk is, ontstaat zelden opeens in volle hevigheid, maar ge woonlijk langzamerhand en kan eenige uren, maar ook een paar dagen duren, om dan met den dood te eindigen. Het gezicht van den lijder neemt door de stijfheid der spieren een opvallend strakke uitdrukking aan en spoedig volgt stijfheid van den nek. Hevige trekkingen treden op in de spieren, waardoor de temperatuur niet zelden tot boven de 42 gr. na den dood zelfs tot 45 gr. C. stijgt. Spreken, kauwen of slikken is onmogeiijk; de ademhaling wordt belemmerd, waardoor de dood intreedt. De oorzaak van „Tetanus is n wondintec- tie, waarbij zoowel zeer kleine als groote wonden toegangspoorten kunnen zijn voor den specifieken Tetanusbacil. Er bestaat weliswaar 'n z.g. heilserum van Behring, maar meestal hefet het gif zich bij het ont dekken reeds zoover verbreid, dat maar heel weinig meer kan worden gedaan. Ingespoten met dat serum 36 uur na de verwonding, geeft alle kans op genezing In den wereldoorlog werd op deze manier de ziekte tot een zeldzaam optredende infectie verminderd. Euwe remise met Mattison De laatste uitslagen van het groote schaaktoumooi te Karlsbad luiden: GilgCanal, remise. Colle verliest van Bogoljubow. SamischYates, remise. Marshall wint van mej. Menchik, Grtinfeld wint van Becker. Mattison—Euwe, remise. Capablanca wint van Treybal. Johner verliest van Nimzowitsch. De stand is nu: Spielmann 9, Vidmar en Capablanca 7, Bogoljubow en Nimzowitsch 6J4, Euwe en Rubinstein 6, Grünfeld 5%, Mattison en Canal 5 J4, Marshall en Samisch 5, Johner Becker en Gilg 434. Yates en Tartakower 4, Maroczy en Colle 3%, Treybal 3. Thomas 2, miss Menchik 1. De electrificatie der spoorlijn AmsterdamAlkmaar In 1931 gereed? Thans zijn de Ned. Spoorwegen aangevan gen met de voorbereidingen van de electri ficatie van den spoorweg van Amsterdam naar Alkmaar. Het ligt in de bedoeling op deze lijn met ingang van den zomerdienst van 1931 de electrische treinen in dienst te stellen. Hedenmorgen te circa 8 uur daalde op een weiland nabij Mariënbosch te Vogelenzang een eendekker-vliegtuig van het vliegveld Schiphol uit Amsterdam. De vliegenier was genoodzaakt te dalen, daar hij den koers was kwijtgeraakt. Na ongeveer tien minuten steeg het vlieg tuig weer op en vertrok in Zuidelijke rich ting; HET NIEUWE KABINET Gisterenmorgen nam Jhr. Ruys de Beerenbrouck (links), van zijn ambtsvoorganger Mr. Kan, de portefeuille van Binnenlandsche Zaken en Landbouw over Nadere bijzonderheden Omtrent den te St. Willebrord (N.Br.) gepleegden moord vernemen wij nader: De verslagene Jan Roks, 34 jaar, gehuwd en vader van twee kinderen, was Zondagavond gekomen in het café Buikmans op het Hoe- vensche gedeelte van St. Willibrord, toen daar eveneens kwam zekere J. v. d. Zande, een 25-jarig, pas gehuwd man, afkomstig van Etten-Leur, alsmede diens schoonva der P. Braat, bij wien van der Zande in woont. in dit café kwam het tot een woor denwisseling en werd Roks uitgescholden. Roks verliet net café juist vóór sluitings tijd. Hij liep den weg enkele meters af naar de woning van zijn*'zwager A. de Jong, waar hij eenige minuten met zijn zuster en haar man zat te praten. Hij bleek toen on der den invloed van sterken drank te zijn. Even later kwam de vrouw van Roks bin nen, die hem vroeg naar huis te gaan. Roks verliet de woning, even vóór zijn vrouw. Nauwelijks was hij buiten, of men hoorde hem gillen. De Jong en vrouw Roks liepen naar buiten. Toen men daarop de straat inging en voorbij het erf van den dichtbij wonenden P. Braat, liep deze lamenteerende over en weer roe pende: „Wie zou dat nou gedaan hebben? Ik weet van niets." Men zag Jan Roks lang uit op den grond liggen. Hij had een mes steek in den hals en een in zijn slaap. De Jong en vrouw Roks namen den bewusteloo zen man op en droegen hem in de Jong's woning. De politie, de dokter en een geeste lijke werden gewaarschuwd. Dr. Mol van Etten constateerde buiten de reeds genoem de verwondingen ook een hersenschudding. De man is niet meer bij kennis geweest en overleed te 1 uur in den nacht. De politie nam het lijk in beslag en bracht het over naar het politiebureau. Tevens werden nog in denzelfden nacht aangehouden de ge noemde Van der Zande, diens schoonvader P. Braat en diens zoon P. Braat. Maandag middag arriveerde het parket, dat in een leegstaand gebouw de eerste instructie hield en de sectie op den vermoorde deed verrich ten. Sinds menschenheugenis is te St. Wil librord nog nooit een moord gepleegd. De verslagenheid in het dorp is zeer groot. Zaandam werd de reis per trein gemaakt en vervolgens per motorboot. Zonder incidenten zijn zij op de werven van de firma aangekomen. Tezamen met het kantoorpersoneel wer ken er thans 15 man bij de firma Donker. Een conferentie In de gistermiddag te Amsterdam gehou den bestuurvergadering van den Bond van Werkgevers in het Houtbedrijf te Zaandam is besloten op het voorstel van de arbei dersorganisaties tot het houden van een conferentie in te gaan. De confreentie zal Woensdagmidag te Am sterdam plaatshebben. De Europa-rondvlucht. In Amsterdam aangekomen en weer vertrokken. Het scht-aktoumooi te Karlsbad. Euwe remise met Mattison. Te Heemstede is een 10-jarig meisje ten gevolge van spierverstijving overleden. Ernstig auto-ongeval op den Rijksstraat» weg te Haarlem-Noord. De a.s. 5e R. K. Paedagogische Nijmegen. De stellingen. Week te Nadere bijzonderheden over den moord te St. Willebrord (N.Br.). De Haagsche Conferentie. Mac Donald steunt Snowien. Een Duitsche kabinets zitting In de Residentie. Het conflict in de katoenindustrie van Lancashire; hoop op bijlegging. Zware boschbrand over een uitgestrekt gebied in de Noordwestelijke staten van Amerika. Barometerstand 9 uur v.m.: 7.70 vooruit^ OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 8.54 uur. Hoogste barometerstand: 769.3 m.M. te Maastricht. Laagste barometerstand 746.6 m.M. te Ingö. Verwachting: Zwakke, later wellicht toene mende Z. tot Z.W. wind, toenemende bewol king, aanvankelijk droog weer, later eenige kans op regen, iets warmer. Gistermorgen omstreeks 11 uur is een vrachtauto van de Gebr. Nijssen, bloembol lenhandelaar te Santpoort, door een zand- trein van de N. S. onder Twisk aangereden cp den onbewaakten overweg aldaar. De schok was zoo hevig, dat carrosserie van het chassis schoot, welke op de buffers van de locomotief bleef hangen en een 500 meter werd meegesleurd. De chauffeur kreeg een hersenschudding en werd per particulieren auto naar zijn woning te Santpoort ver voerd; hij bevindt zich op het oogenblik redelijk wel. Het uitzicht bij den overweg is geheel vrij. Wij hebben geïnformeerd bij die firma Nijssen en daar deelde men cms mede, dat de chauffeur, daar de gewone weg opge broken was, een anderen weg moest nemen, die hem totaal onbekend was. Hij kwam op een kleinen landweg, bemerkte dat hij verkeerd reed en draaide om, waarna hij een weg bereed die een klein stuk parellel liep met den spoorweg. Terwijl hij echter omkeerde was juist de zandtrein aangeko men, die echter door den chauffeur niet werd opgemerkt, met het gevolg dat hij bij den overweg gegrepen werd. Met een licht® hersenschudding werd hij opgenomen. Naar wij hedenmorgen vernamen is rijn toestand redelijk wel. De staking in de Zaansche Houtindustrie Werkwilligen De te Zaandijk gevestigde Houthandel voorbeen P. Donker en Zoon, die evenals de Zaandamsche houtfirma's in het conflict is betrokken, is er thans na 434 maand staking toe overgegaan de plaatsen van de stakende houtwerkers - door Zeeuwsche werkwilligen te doen innemen. Gisteren is een negental Zeeuwen in de gemeente aangekomen. Tot In Ós allereerst® plaats van ganscher harte En iedere Haarlemmer weet dan, dat er op de Groote Markt feest gevierd wordt. Niet alleen in Haarlem, maar in geheel Ne derland genieten de Café- en Restaurantbe drijven Gebrs. Brinkmann een reputatie, die gefundeerd is op de bereidvaardigheid van de eigenaars, de gelukkige keuze van perso neel en den roem van de echte Hollandsche keuken. Vijftig jaar bestaat deze zaak vandaag en het is daarom alleszins gerechtvaardigd, dat de vlaggen op de Groote Markt zijn uitge stoken. De gevels, de mooie oud-Holandsche gevels van het complex-Brinkmann zijn smaakvol geïlumineerd zoodat iedere voor bijganger vanavond zal weten, dat er feest gevierd wordt. In een der Kroonzalen werd de familie Brinkmann hedenmorgen om 9 uur door het geheele personeel van café- restaurant en autobedrijf opgewacht. Het zaaltje was met groen enbloemen versierd. Toen de familie, waaronder de heer J. J. Brinkmann met zijn zoons en zijn zusters, de dames F. en C. Brinkmann, die van de oprichting in het bedrijf werkzaam rijn, hadden plaats genomen, trad de heer P. v. Niel, reeds 22 jaar boekhouder bij de fa- mile, naar voren, om namens het personeel een gelukwensch tot den tegenwoordigen eigenaar, den heer J. J. Brinkmann, te richten. Rede van den heer v. Niel „Op dezen voor u zoo gedenkwaardigen dag," aldus spr., „is uw Café-Restaurant- en Garage-personeel hier bijeengekomen om u geluk te wenschen met uw gouden jubileum, n.l. het 50-jarig bestaan van uw zaak. Wfl wenschen onder uw leiding nog zeer vele jaren te mogen meewerken aan den groei en

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1