Stadsnieuws Amsterdamsche Beurs Cheque-koersen n Electriciteit Heringa Wuthrich. Haarlem LAATSTE TELEGRAMMEN Stofzulgerhuis MAERTENS EERSTE BLAD DINSDAG 13 AUGUSTUS 1929 BLADZIJDE 2 Agenda 14 Augustus V erkeers-ongevallen WIELRENNEN Haarlemsche Sportvereen. „De Kampioen" MEDEGEDEELD DOOKl DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam MEDEGEDEELD DOOK DE SPAARNEBANIC Haarlem - Amsterdam DE „EUROPA-ROND VLUCHT' Aardbeving in Ontario Neemt voor de dage lij ksche reiniging van Uw tanden slechts de beproefde fijnkorrelige Odol-tandpasta. Ze is heerlijk van smaak, en reinigt en beschermt de tanden. lltube 60 cent, tube 35 cent Het drankverbod in de Ver. Staten Een coöperatieve markt- vereeniging Het gebeurde te Brussel De houding van Snowden in de Amerikaansche pers Brand te Veldhoven (N.-B.) Levend verbrand Zeldzaam spoorwegongeluk Het concordaat tusschen Pruisen en den H. Stoei ERNSTIGE AANRIJDING OP DEN RIJKSSTRAATWEG De toestand van het slachtoffer levensgevaarlijk Het knaapje inmiddels overleden Examens Hoofdakte Nationaal Muziekconcours te IJmuiden Een staking bij Auping De „Excelsior" over de ontruiming van het Rijnland Ontploffing te Heemstede Teleurgestelde wandelaars Werpt nooit geen bananenschillen midden op de straat R. K. Leergangen Aangehouden BURGERLIJKE STAND Personalia De wethoudersvacature te Beverwijk Diocesaan contact R. K. Jonge Middenstandsvereeniging Tooneel vereeniging „Jacob Cremer" Tegen een boom gereden R. K. Ned. Boeren- en Tuinders- bond Bartel jorisstr. 16 - Tel. No. 10756 VAMPVR STOFZUIGERS f 98.— DE 5e R.K. PAEDAGOGISCHE WEEK TE NIJMEGEN De stellingen loi 101%, 101% 101%, 100%, 100% 100%, 98 174% 573-4 260 345 129% 313 920% 147 362 249 239% 387% 29% 262 185 173 202 150 640 433 402 141 442 264 37% Radiotelefoondienst met Indië bloei van uw bedrijven. Wij hebben gemeend dezen dag niet onopgemerkt te mogen laten voorbijgaan. Doch alvorens u ons huldeblijk aan te bieden, overhandig ik u hierbij een album, waarin alle namen staan vermeld van hen, die hiertoe hebben bijgedragen." Spreker feliciteerde ook mvrouw Brink maan. Zijn dochtertje overhandigde haar een bouquet rozen. De heer v. Niel wendde zich vervolgens tot de zusters van den patroon, de dames F. en C. Brinkmann, die gedurende de 50 jaren van het bestaan van de zaak haar krachten daadwerkelijk hebben gegeven en nog geven. Spr. sprak de hoop uit, dat zij E'g vele jaren met het personeel de zaak, waaraan zij hun leven gewijd hebben, tot nog grooter bloei zouden mogen brengen. Ook aan deze dames werden bloemen aange boden. Ten slotte richtte spreker zich tot de beide zoons van den patroon, die vol in het bedrijf werkzaam zijn en drukte den wensch uit, dat dezelfde koopmansgeest van hun vader Ook hun erfdeel mocht zijn. Aanbieding van het tegeltableau. Daarna gingen de aanwezigen naar de kleine hal, alwaar het tegeltableau ont huld werd. Het is werkelijk een kunstwerk van den ontwerper, den heer J. I. Burgess te Am sterdam. De uitvoering geschiedde in Tje- cho Slowakije, de levering door N. V. In- tercodam, tegelhandel te Amsterdam. Het tableau, dat den geheelen muur be slaat en op een kleurrijk marmeren decora tie rust, stelt voor: in het midden het groo- te café Restaurant, met aan den rechter kant de Groote Kerk en de Vleeschhal en aan de linkerzijde het Stadhuis. De betee- kenis van de zaak in het marktbeeld is daardoor zeer juist getroffen. De inscriptie luidt: „Aangeboden door het gezamenlijk per soneel op den 13en Augustus 1929 ter ge legenheid aan het 50-jarig bestaan van het Café-Restaurantbedrijf Gebr. Brinkmann. Ter afwisseling zijn de kleurrijke wapens van Noord-Holland en Haarlem aange bracht, benevens twee emblemen, voorstel lende een gedekte tafel en een automobiel. Ook de gevelsteenn, een hemnering aan Bil- derdijk is op het tableau aangebracht. Nadat vrienden en personeel de jubilaris sen hadden gelukgewenscht, werd cham pagne aangeboden. De heer van Niel verzocht den aanwezigen een driewerf „hoog" aan te heffen op ce familie Brinkmann. Dankwoord van den heer J. J. Brinkmann Daarna wenschte de heer J. J. Brinkmann een kort dankwoord te spreken. „Waarde huisgenooten," begon spr." „ik zeg dit, omdat u allen het grootste gedeelte van uw leven hier doorbrengt en naar ik hoop nog lang zult doorbrengen. Ik dank h voor het mooie geschenk en voor de gloed volle woorden, namens u allen door den heer van Niel tot mij gericht. Ik dank u namens de stichters, die helaas te vroeg zijn heengegaan, namens mijn moeder en namens mijn zusters. De jaren zijn heengevlogen en God zij dank, alles is goed gegaan en de zaken mdgen tot op het oogenblik voorspoedig genoemd worden. Gij allen hebt daartoe echter niet onbelangrijk bijgedragen, want sympathie die wij voor elkander koesteren, heeft een aangename en juiste verhouding geschept. Als de jongeren in dit opzicni een voorbeeld nemen aan de ouderen, dan ia de toekomst verzekerd. Spreker beval zich voor zijn verder leven in de blijvende vriendschap van het geheele personeel aan. De weinige oud-employé's waren bijna voltallig tegenwoordig, waaronder de ge- pensoneerde portier, de heer J. M. Ducrot. Ook de laatste van Amsterdam vertrokken AMSTERDAM, 13 Augustus. Om 10 uur 40 vanmorgen is de Tsjechische vlieger Kepsch, een der deelnemers van de Europa-rond vlucht, van het vliegveld Schiphol gestart met bestemming voor BrusseL Na de aankomst van de acht vliegers, die nu allen reeds weer vertrokken zijn, is van morgen geen der andere deelnemers aan de Europa-rondvlucht op Schiphol geland. De aankomst in Brussel Van de deelnemers aan de Europa-rondl Vlucht, die hedenmorgen te Amsterdam van het vliegveld Schiphol zijn gestart, arriveer de als eerste te Brussel miss Spooner met haar machine H 6, die te 7.32 uur Schiphol verliet en te 8.32 uur te Brussel aankwam. Roeder met D 5 verliet te 7.33 uur Schiphol en arriveerde te 8.29 te Brussel. Carberry ver trok te 735 uur en daalde te Brussel te 8.22 uur. Offermann, die om 7.36 uur vertrok, kwam te Brussel aan 8.31 uur. Captain Broad verliet te 735 uur de Amsterdamsche lucht haven en was 8.20 uur als eerste in de Bel gische hoofdstad. TORONTO. 12 Aug. (Reuter). Heden ochtend is hier en in geheel Ontario een aardbeving waargenomen van matige heftig heid. Meubelen werden verplaatst en schilderijen aan den wand slingerden heen en weer. De bewoners, voorai van hooge gebouwen, werden door een hevigen schrik bevangen- De schokken duurden een minuut, maar er wordt van aangerichte schade geen gewag gemaakt. NEW-YORK, 12 Aug. N.TA. De aard beving die gistreen in verscheidene deelen der Vereenigde Staten werd waargenomen, heeft, voor zoover bekend, de grootste scha de aangericht te Att-'ca, waar verscheidene fabrieksschoorsteenen instortten. In de machinefabriek der Westinghouse is zoo groote verwarring aangericht, dat het bedrijf eenige dagen moet stilstaan. De eenige deskundige, die vertraging ver oorzaakt, is de Fransche technische deskun dige, een intendant-officier, die telegrafisch uit Coblenz ontboden is. Bij het opstellen van het protocol stonden zoowel Briand als Berthelot er op, dat het door de Fransche -delegatie opgestelde voor behoud in het protocol zou worden opgeno men. Het schijnt echter, dat men van Duitsche, Britsehe en Italiaanscne zijde weinig voor het Fransche voorbehoud voelt. De Duitschers vormen vanzelf sprekend een gesloten front, terwijl ook Henderson in denzelfden zin over deze zaken als Stre- semann, met wien hij gisteren een langdurig onderhoud had. De „Egcelsior" schrijft, dat Frankrijk en België in de Rijnland-kwestie alleen staan, Engeland in de kwestie van het plan Young. zal worden gepleegd over een definitieve vacantieregeling. Door dit compromis is een staking voor komen. De conclusie der enquete-commissie WASHINGTON, 12 Aug. (Reuter). De conclusie van het onderzoek ingesteld door de enquete-commissie van oen Bond tegen het Drankverbod is, dat het drankgebruik gestadig toeneemt en de dronkenschap erger is, sedert het drankverbod in werking trad. Volgens dit onderzoek zijn ook het getal gevallen van krankzinnigheid tengevolge van alcoholgebruik, van acuut alcoholisme in de ziekenhuizen, en van het aantal aanhoudin gen wegens dronkenschap toegenomen. Het aantal sterfgevallen tengevolge van alcoholmisbruik, is volgens dit rapport reeds weder gestegen tot het peil van voor den oorlog. Met een kapitaal van 50 millioen dollar. NEW-YORK, 12 i.ug. (Reuter). Er is hier met een kapitaal van 50 millioen dol lar een coöperatieve marktvereeniging opge richt als een nationaal agentschap, tenein de uniformiteit te brengen tusschen de na tionale en locale coöperaties en de verbou wende organisaties, handelende in fruit en groenten. Zestig coöperaties van fruit en groente kweekers in verschillende deelen des lands maken deel uit van de organisatie. In Indië is de man niet welkom BATAVIA, 12 Augustus (Aneta) In de verschillende dagbladen verschenen heden ar tikelen, waarin over het algemeen heftige verontwaardigng wordt uitgesproken over t voorgenomen vertrek naar Ned.-Indië van den student, die het graf van den Onbekenden Soldaat te Brussel onteerde. NEW-YORK, 12 Aug. (Reuter). De hou ding door Snowden in den Haag aangeno men, was voor de Amerikaansche pers en het Amerikaansche publiek een verrassing Zelfs de meest Engelsch gezinde bladen oe fenen scherpe critiek. De New-York Eveningpost schrijft onder het hoofd: Engeland maakt amok, dat de wereld ternauwernood haar oogen kan ge- looven. Als Rusland of Duitschland poogden een streep door de rekening te halen, zou men dit zeer gewoon vinden, maar dat Engeland als enfant terrible optreedt, is te vreemd om het te gelooven. VELDHOVEN, 13 Augustus Gister avond ruim 9 uur brak door onbekende oor zaak brand uit in het huizenblok, bewoond door de huisgezinnen Van Doren en Hel mond. De brandweer kon de beide wonin gen niet behouden. Verzekering dekt ge deeltelijk de schade. Van den inboedel kon niets worden gered. WEENEN, 13 Augustus. (V. D.) Te Gablonz was een arbeider in zijn woning bezig met celluloid voorwerpen. Bij het aansteken van zijn pijp viel een vonk in de celluloid-splinters, die hij in zijn voorschoot had. Omnddellijk stond de man in volle vlam en verbrandde levend. Ook zijn vrouw en een kostgangster, <ïie in de kamer vertoefden, liepen ernstige brand wonden op. STOCKHOLM, 13 Aug. (V. D.) Gisteren vond niet ver van het station Uimaharju in Finland een weinig voorkomend spoorweg ongeluk plaats. Toen een trein bijna een electrische draai brug over een der meren gepasseerd was, zette de brug zich plotseling in beweging. De laatste wagon gleed door de brugopening naar beneden, doch door het scheuren der gummislang van de automatische luchtdruk- remmen stond de trein bijna onmiddellijk sr.il zoodat de achterste wagen boven de brugopening bleef hangen. De passagers van dezen wagen werden met zoo groote kracht tegen de wanden ge slingerd, dat een 17-jarig meisje werd ge dood, terwijl anderen lichte verwondingen opliepen. Een vrouw, die zich door een der coupé ramen trachtte te redden, viel ln het meer en verdronk. Alle pogingen om den wagen weer op de brug te trekken mislukten en om de baan vrij te maken, moest men den wa gen loskoppelen en naar beneden in het meer laten storten. BERLIJN, 13 Aug. (V.D.) Hedenmiddag te één uur worden in het Pruisische Staatsministerie de ratificatie-oorkonden van het Concordaat tusschen Pruisen en den H. Stoel uitgewisseld. Voorts zal het ka binet beraadslagen, welke wegen gevolgd moeten worden bij de komende onderhan delingen met de Evangelische Kerk. Sociëteit „St. Bavo" 8 uur „Bestuur Kunst na Arbeid" 8 uur Bestuur „Proza en Poë zie" 7 uur Bestuur Bakkers half 9 uur Ledenvergadering ZuivelbereideTs half 9 uur Haarlemsche Inkoopcombinatie. St. Josephsgezellenvereeniging, Jansstraat 59 Van 810 uur Repetitie Harmonie „Utile Dulci". Schouwburg Jansweg kwart over 8 laat ste voorstelling „Bellachini". Palace, Groote Houtstraat half 3 en 8 uur Bioscoopvoorstellingen. Luxor-Theater, Groote Houtstraat half 3 en kwart over 8 Bioscoopvoorstellingen. Rembrandt-Theater, Groote Markt 7 en kwart over 9 uur Bioscoopvoorstellingen. Gisteravond om 6 uur heeft op den Rijks straatweg een ernstige aanrijding plaatsge- had. In de richting Velsen reed de 13-jarige wielrijder J. de Crasto, scholier, wonende te Driehuis. Voor hem draaide een melkauto van den eenen kant van den weg, waarop hij zich bevond, naar den anderen, terwijl uit de richting Velsen een auto aankwam. De bestuurder van dezen auto meende, dat de draaiende melkauto naar de rechterzijde van den weg zou rijden, waardoor hij dan links zou kunnen passeeren. Hij ging daarom op de linkerhelft van den weg rijden. De melkauto echter reed een straat in, links van den weg gelegen; de luxe auto wil de toen nog passeeren, doch zag den wielrij der niet. Van schrik kon hij niet meer rem men, zoodat hij nog een 20 M. doorreed. J. de Crasto werd aangereden en bekwam een hersenschudding een gescheurde nier en bloedende wonden aan zijn hoofd, armen en beenen. Door O. D. is hij met een zieken auto naar de Mariastichting vervoerd. De auto, die de aanrijding veroorzaakte is in beslag genomen. Tegen dep bestuurder H. F. is proces-verbaal opgemaakt. Het slachtoffer is hedennacht geopereerd, daar een nier bij hem moest weggenomen worden. Naar wij hedenmorgen vernamen is zijn toestand levensgevaarlijk. Nader vernemen wij, dat het knaapje he denmiddag om kwart over één overleden is. HAARLEM, 12 Augustus Geëxami neerd 8 mnl. candidaten. Geslaagd te hee- ren: F. Hooning, Amsterdam; N. J. Redeker, Beverwijk; C. J. Rol, Amsterdam en H. N. de Nie, Nieuw-Vennep. Afgewezen 4. Bij het Zondag te IJmuiden gehouden nationaal muziekconcours ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan der Harmoniever- eeniging „Concordia" aldaar werden de prijzen toegekend als volgt: 3e afd. Fanfare: le pr. (114 p.) Excelsior, Zaandam; 2e prijs (104 p. Kunst na Arbeid, Amsterdam; 3e pr. (95 p.) Concordia Schel linkhout. Niet opgekomen twee vereenigin- gen. 2e afd. Fanfare: le pr. (126 p.) Kunst na Arbeid, De Rijp; le pr. (116 p.) Wilhelmi- na Santpoort; le pr. (114 p.) Zuiderwoude; 2e pr., (elk 102p.) Oefening Kweekt Kunst, Ammerstol en Broek in Waterland, Br. in Waterland. 3e afd. Harmonie: le pr. (120 p.) Voor waarts Velsen; 2e pr. (106 p.) Eensgezind heid Kwadijk. Sup. Eere afd. Harmonie; le pr. (125 p.) Zaanland's Kapel, Koog a. d. Zaan. Eerewedstrijd: Zaanlands' Kapel 67 p. Kunst na Arbeid 57 p.; Wilhelmina 52 p.; Voorwaarts 57 p.; Zuiderwoude 49 p. Marschwedstrijd: le pr. (36 p.) Wilhel mina; le pr. (33 p.) Zuiderwoude; 2e pr. (32 p.) Kunst na Arbeid, Amsterdam en 2e pr. (30 p.) Voorwaarts. Een tijdelijke vacantieregeling DEVENTER, 13 Aug. In de gisteren gehouden ledenvergadering van de samen werkende Metaalbewerkersbonden is het compromisvoorstel inzake de vacantierege ling bij de Matrassenfabriek der Firma Auping aanvaard. Dit compromisvoorstel houdt in: voorloo pt 4 dagen vacantie, terwijl nader overleg PARIJS, 13 Aug. (V. D.) Schrijvende over de Haagsche besprekingen over ce ontruiming van het Rijnland, critlseert de „Excelsior," de overdreven geheimzinnig heid van de Fransche delegatie. Volgens het blad hebben de onderhande lingen tijdens de tot nog toe gehouden drie zittingen zeer groote vorderingen ge maakt. Zelfs zou men reeds een datum heb ben vastgesteld, terwijl de politieke com missie ook nog de materieele voorwaarden voor de ontruiming zou hebben onderzocht. op, dat de berijder tegen de straatsteenen werd geslingerd. De inmiddels ontboden doktoren De Weerd en Hildesheim constateerden breuk van een knieschijf. Per auto van den heer W. is B. in ernsti- gen toestand naar het St. Elisabethsgasthuis te Haarlem overgebracht. Botsing tusschen auto en motor. Op den hoek Rijksstraatweg-Driehuizer- kerkweg te Velsen, heeft gisteren een ern stig ongeval plaats gehad. De motorrijder M. B., uit Zandvoort, en een personenauto, bestuurd door W„ uit Haarlem, kwamen gelijktijdig op genoemde wegen aan. B. reed in de richting Haarlem, en W. in tegenovergestelde richting. De automobilist gaf signalen, welke de j motorrijder hoogstwaarschijnlijk niet ge- i hoord heeft. Het uitzicht ter plaatse is zeer slecht. De motor botste zoodanig tegen den auto Een ongeluk, dat groote gevolgen had kunnen hebben Hedenmorgen om ruim 11 uur had een groote ontploffng plaats naast de fabriek van smeed-IJzerwerk van de firma de Groot en Koppens aan de Haven. Oorzaak was het volgende: Vlak achter de fabriek, in een klein hou ten gebouwtje staat een plm. VA M. hoogen acetileenketei voor de ontwikkeling van de lasapparaten. Boven dezen ketel is een wan aangebracht voor de ontwikkeling van lucht voor het aanblazen der vuren, vervangende de blaas balg. Vermoedelijk door een te veel aan water is gas ontsnapt, en door e envonkje aan het motortje is de wan met een geweldige knal uiteengeslagen. Dit ging gepaard met een groote rookwolk, zoodat het vermoeden van iemand buiten de fabriek niet denkbeldig was, dat brand was ontstaan, waardoor hü de brandweer alar meerde, welke, spoedig gereed zijnde, niet behoefde uit te rukken. Wel was op het terrein aanwezig de staf van de brandweer en de inspecteur van poli tie, die met eenige agenten het terrein af zette. Dat ee exploisie was nogal belangrijk was geweest, bleek uit de omgeving. Aan de ach terzijde van het gebouw zijn niet alleen alle ruiten, maar zelfs de sponningen uit de ra- ftien geslagen. Tot ver in de ruime werkplaats lagen de stukjes glas, en het mag zeker een wonder heeten, dat, hoewel er een tiental menschen aan den arbeid waren, niemand noemens waardig gewond is. De gasketel, vlak onder de uiteengespron- gen wan, vertoonde flinke deuken op den bo ven kant, doch bleef egelukkig in zijn geheel. Het houten gebouwtje werd finaal uiteen geslagen. Brand werd niet veroorzaakt. Wij vernemen nader: Hedenmorgen is, omstreeks 11 uur, een wan van de machinesmederij van de firma de Groot en Coppers, uit elkaar gespron gen. Het ongeluk, dat groote gevolgen had kunnen hebben, is nog betrekkelijk goed afgeloopen. Behalve eenige materieele schade, is over nergens anders te treuren. Persoonlijke on gelukken zijn gelukkig niet voorgekomen. Het ongeluk heeft zich als volgt voorge dragen: Op een achterplaats van de fabriek staat een groote, pl.m. VA M. hooge acetyleen - ketel voor de ontwikkeling van gas voor de lasch-apparaten. Boven dezen ketel hangt een wan, die daar is aangebracht vóór de ontwikkeling van lucht voor het aanblazen der vuren. Deze wan doet dus dienst als blaasbalg. Bij deze wan is ook nog een electromotor geplaatst. Doordat nu de ketel te veel wa ter heeft gekregen, werd er ook te veel gas ontwikkeld. Het gas steeg nu op en kwam in den wan terecht, die op dat oogenblik in beweging was. Door het vonken van de borstels op de collector van den motor, hetgeen bijna al tijd gebeurt, kwam het vuur met het gas in aanraking. Een groote vlam ontstond nu, die echter dadelijk weer weg was. Met een grooten knal sprong de wan uit elkaar. Al le ruiten van den achtergevel van de fabriek sprongen stuk. De gasketel is nog in goede conditie. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Men schrijft ons: Men zegt altijd, dat de morgenstond goud in den mond heeft en het in Groenendaal in de morgenuren het prettigst is om te wandelen. Voor hen, die daarvan gebruik wilden maken en vanmorgen met de tram uit Haarlem kwamen, om van den heer lijken morgen te genieten, was het zeker een teleurstelling, dat om kwat ove 8 het hek van Groenendaal aan den Glipper- weg nog gesloten was. Gistermddag omstreeks 7 uur gleed de 61-jarige v. D. uit over een bananenschil, welke op straat lag voor den winkel van de firma Vroom Dreesmann, in de Korte Veerstraat. Met gebroken enkel werd hij in het brugwachtershuisje gedragen en na verbonden te zijn door leden van Eerste Hulp bij ongelukken met een auto van Mathot naar het St. Elisabeth's Gasthuis vervoerd. Door het Curatorium der R- K. Leergan gen te Tilburg is op hun verzoek, met in gang van 1 September a.s. eervol ontslag verleend aan mej. Dr. M. E. de Meester te Tilburg (cursus Engelsch M. O.); den heer J, Anten te Tilburg (cursus Notariaat); den heer Mr. L. Beel te Zwolle (cursus Staats inrichting M. O- en gemeente-administra tie) en den heer Drs. Jos. de Boer te Venlo (cursus Fransch M.O.); en zijn benoemd: de heer Drs. H. Beeren te Nijmegen (cursus Fransch M. O.); de heer Drs. Th. G. Derx- sen te Nijmegen (cursus Engelsch M.O.) en de heer Ed. A. Serrarens te Roermond (cur sus Nederlandsch M.O.). Eenige maanden geleden werden bij mevr. de J. wonende te Haarlem, bij herhaling verschillende zilveren voorwerpen gestolen De politie verdacht hiervan den 38-jarigen T. B„ alhier. Deze is nu te Velsen door de politie aldaar, op verzoek van den Commis saris van politie van Haarlem aangehou den. Hij heeft bekend eenige zilveren voor werpen, afkomstig uit Haarlem, te hebben gestolen. Deze zijn in beslag genomen. Geboren: 9 Augustus: z. van T. Koning- Zuiver; d. van B. Jonker-Weiland; 10 Aug.; z. van M. J. Holtkamp-Viveen; d. van H. IJfs-Oldenhof; 11 Aug.: z. van T. A. Gijzen- Koenekoop; d. van J. Zaal-Hoogenstrijd; z. van M. W. van Leeuwen-v. d. Weele; d. van J. A. Pieterson-Tromp; d. van C. J. Eekhof- Warmerdam; 12 Aug,: z. van J. Eland-Hof stee. Ondertrouwd: 12 Augustus: H. van Zui- dam en G. v. d. Vlekkert; H. J. A. Lomans en M. G. P. Nelissen. Overleden: 10 Augustus: B. M. J. Mellink- Ockers, 65 jaar, Fuhrhopstraat; W. Verbeek, 72 j„ Schotersingel; H., 5 j„ d. van J. J. A. v. Es, Westerstraat; K. dé Groot, 71 j„ Welge- legenstraat; A. A. Spee.v. Schalkwijk, 53 j„ Slagerspoort; 11 Augustus: J. Springveld, 70 jaar, Gen. de Wetstraat; L. v. Roosenbeek-v. Dansig, 62 j. Asterstraat; E. Kosa, 9 j„ Kam perlaan ;C. Koster, 80 j„Hag«straat; 12 Aug.: P. W„ 19 d., z. van P. A. Wijtkamp, Slacht huisstraat. Bij het te Den Haag gehouden examen Nijverheidsonderwijs is geslaagd mej. W. C. Vooges, te Haarlem. De voorziening in deze vacature Naar wü vernemen, hebben gisteravond ten Raadhuize van Beverwijk de raadsleden van Beverwijk, uitgezonderd de heeren Steijn en Zwager, een bespreking gehouden over de voorziening in de wethoudersvacature, ont staan door het bedanken van den heer Pot- tes. De fracties zullen nu afzonderlijk de kwes tie verder bespreken en Donderdag a.s. zal men weer in conferentie bijeenkomen, om te trachten, over de wethoudersbenoeming, welke a.s. Vrijdag aan de orde komt, tot overeenstemming tegeraken. Op initiatief en onder leidng van den R. K. Kring te Haarlem, had gisteren een be spreking plaats te Leiden, in „Zomerzorg," met besturen van verschillende Jonge Mid denstandsverenigingen uit het Bisdom Haar lem. Vereenigingen uit Amsterdam, Den Haag, Leiden,, Heemstede en Haarlem waren vertegenwoordigd door hun bestuur. Ook mr. Bach, de directeur van het Centraal Hanze- vergadering bij Bureau in het Bisdom Haarlem, woonde als belangstellende de vergadering bij. De heer Th. A. J. Hooij, voorzitter van den R. K. Kring, opende de vergadering en heette de aanwezigen, mr. Bach in 't bij zonder welkom. Hij betoogde het nut van een diocesaan contact, voorloopig op zeer eenvoudigen grondslag, met volledige zelf- standgheid van elke vereeniging. Verschillende afgevaardgden namen aan de besprekingen over vorm, werkwijze en doel van een dergelijk contact deel. Als resultaat van de gedachtenwisseling werd benoemd een contact-commissie, bestaande uit de voorzit ters van de verschillende aangesloten ver eenigingen. Het voorzitterschap en secreta riaat zal bezet worden respectievelijk door Haarlem en Amsterdam. De Amsterdamsche afgevaardigde werd benoemd de commissie te vertegenwoordi- gën op het Middenstandscongres, dat eind Augustus te Almelo zal gehouden worden, en waarop zal behandeld worden het vraag stuk van de organisaties van den R. K. Jongen Middenstand. Mr. Bach, nu het woord verkrijgende, be tuigde zijn instemming met het tot stand komen van deze contact-commissie en ver trouwde, dat dit een schrede zou zijn op den weg naar verbetering van Jonge Mid denstandsorganisatie in het Bisdom. De voorzitter dankte mr. Bach voor zijn woorden en de afgevaardigden-voor de pret tige discusies en sloot hierna met den chris- telijken groet. De openluchtvoorstelling, door de Tooneel- vereeniging „Jacob Cremer" hedenavond in „Kraantje Lek" te geven, zal niet doorgaan en is uitgesteld tot a.s. Dinsdagavond en is uitgesteld tot Dinsdag a.s. Op dien dag zou ook een voorstelling geeven worden voor de leden van de Ned. Reisvereniging. Men verzoekt ons mede te deelen, dat daarin voorloopig geen wijziging komt. Hedenmorgen verkeerde de 57-jarige J. B., wonende te Haarlem, te Leiden in beschon ken toestand en is ten gevolge daarvan, te gen een boom gereden. Met een ernstige hoofdwonde werd hij naar het Acad. Zieken huis vervoerd. Zondag 1 Augustus hield bovengenoemde vereeniging een rit over 10 K.M., waarvoor de volgende renners aan den start kwamen: Baardman, v. d. Broek, v. Egmond, Fabel, De Groot, Gruyters, Kossen, Kruyd, Sype- stein, Zeulevoet, Langeveld, Moerkerk en Ver- kes. Na een mooien rit vol demarages kwam de volgende uitslag: 1. Sypestein; 2. v. Eg- mond; 3. Zeulevoet; 4. Fabel; 5. De Groot en 6. Baardman. Junioren: 1. Langeveld; 2. Moerkerk. Dinsdagavond prijsuitreiking en belangrijke mededeelingen over „Koninginnedag'. Het Congres op 3 en 4 September. De R. K. Ned. Boeren- en Tuindersbond houdt zfjn algemeene vergadering te Alkmaar Dinsdag 3 en Woensdag 4 September as. Twee inleidingen worden gehouden, n.l. over de Ziektewet door den heer G. J. H. Peters, voorzitter der Verzekeringscom missie van den R. K. Ned. Boeren- en Tuindersbond en over de Zuiderzeewerken door ir. J. W. Thierry, hoofdingenieur bij de Zuiderzeewerken. Op den tweeden dag 4 September zal er een excursie worden gehouden naar de Zuiderzee.werken. Op dézen tocht wor den de verschillende werken onder deskun dige leiding bezichtigd en verklaard. De volgende stellingen zullen door d* sprekers op de 5de R. K. Paedagogieche Week, te Nijmegen op 19, 20 en 21 Augustus a.s. worden ingeleid. Maandag, 19 Augustus 1929; Prof. Dr. <1. B. Kors O.P.: De waarde der R. K. Levens beschouwing voor de opvoeding. Dinsdag, 20 Augustus 1929; W. R. de Jong: Hel Godsdienstleerplan op de lagere school; Broeder Ebergiste: De psychische functies van het zwakzinnige kind en het Godsdienst- onderrciht; Prof, Dr. I. v. d. Berg: Psychologie en godsdienstige vorming; Dr. Josef Muls: Nederlandsche Primitie ven (met lichtbeelden); Woensdag, 21 Augustus 1929: Prof. Dr. Li nus Bopp: Die Psyche der reifenden Jugend und die katholische Religionspadagogik; Dr. Heinrich Kautz: Wertpadagogischer Religionsunterricht; Dr. Heinrich Kautz: Die Unterrichtssti- listik einer biblischen Erzahlung; Prof. F. B. J. Frencken: De H. Eucharistie als bron van het godsdienstig leven van het kind, in verband met den Eucharistisches Kruistocht. Dinsdag-, 13 Augustus Vorige Koersen Opening beden Staatsleeningen 5% Nederland 1919 5% Nederland 1918 i'A Neden. 1916 4 VS Neder 1. 1917 6% N.-Indië 1923 D 1A% N.Ind, 1926 B Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel Mij.... Industrieën Marg. ünie HSSISSS. Caivé Delft Nederl. Kunstzijde Maecubee Van Berkei's Pat Nieuwe Philips Industr. Buitenland Anaconaa Cert. Fisk Rubber Separator Zweedsche Lucifers Mijnbouw Boston Mijnbouw.. Alg. Exploratie. Petroleum Dortsche Petr. Gaboes Kon Olie Perlak Peudawa Continental Oil Rubber A'dam Rubber Bandar Del) Batavia Rubk Rott. Tapanoeli Serbadjadl Silau V. 1. C. O. Allied Intercontin Rubber Scheepvaart Holl. Amerika Lijn dito Gem Eigend Kon. Ned. Stoomb Scheepvaart-Unie Marine comm. Marine pref Suiker H. V. A Poerworedjo Vorstenlanden Actions Idem Tabak Deli Batavia Oude Deli Oostkust Senembah Maxwell Spoorwegen Union Pacific Wabash Chic. Milw. St PauJ Kansas City South Erie Railr Prolongatie 100%a 100% 100%, 98 231% 166 174 560% 253 345% 128% 309% 916% 243 8 147% 360% 252 231% 371 72% 384% 196% 33% 29 265 185 174 104 204% 98% 150% >~9% 60 56% 90 205% 5% 646 155% 135.20 432% 400 141% 433% 72% 265 70 37 100% ,„k2L b r» Uitbreiding van het aantal spreekcellen in Indië Te Buitenzorg, Cheribon en Malang zijn spreekcellen ingericht van waaruit men sinds 1 Aug. eveneens telefoongesprekken met Nederland kan voeren. Dinsdag, 13 Augustus 59.40 59.50 9.70 9.80 34.70 34.80 12.10 12.11 47.95 48.05 13.- 13.10 36.60 36.80 35.10 35.20 2.49% 2.50% 7.30 7.40 27. - 66.50 66.40 66.50 66.45 66.50 66.80 66.90 Berlfjn Parijs Brussel Londen Zürlch Rome Madrid W eenen New-York (cable) Praag Warschau Kopennagen Oslo Stockholm HHtMM

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 2