Binnenlandsch Nieuws I VOOR DE HUISKAMER ÉL lli TWEEDE BLAD DINSDAG 13 AUGUSTUS 1929 BLADZIJDE 2 ONDERHANDELINGEN TUS- Alweer de onbewaakte overweg SCHEN NEDERLAND EN BELGIë? HET NIEUWE KABINET De eerste fninisterraad Het vergaan van de „Adonis" Het Bioscoopconflict in het Zuiden Indië en ons Vorstenhuis Viering Duitsche Grondwetsdag Op één dag door geheel Java Kinderzegen Een krans voor den vrijen handel Duitsch bezoek aan Amsterdam VERKEER EN POSTERIJEN HET TELEFOONPERSONEEL IN DE GROOTE STEDEN Weer vacantie UIT ONZE OOST DE ARBEIDSTOESTAND AAN DE OOSTKUST Bespreking in den Volksraad De afschaffing der Poenale Sanctie HANDEL EN NIJVERHEID Invoerrechten op tabak, porse lein en aardewerk in de Ver. Staten SOCIAAL LEVEN Het dreigend conflict bij Auping Motorrijder tegen de straat geslingerd Lijkje gevonden Ongeluk bij het stoeien GEMENGD NIEUWS Zich zelf verraden Geen salaris INBRAKEN TE ARNHEM Een ongelukkendag voor Eindhoven WARENHUIS BESTOLEN AUTO-ONGELUK NABIJ DEVENTER Beide inzittenden ernstig gewond Loodsbrand te Rotterdam KERKNIEUWS Een zilveren Bisschopsfeest LEGER EN VLOOT Overste J. Lutz van zijn paard gevallen en gewond RADIO-NIEUWS De radio in nieuwe banen in China Steekt snel en voorzichtig de straat over Offerblok gelicht Auto tegen een boom gebotst Aan de gevolgen overleden De blanke, de roodhuid en de zwarte De tegenspraak Aan de Belgische bladen deelt Belga mede, dat men ln Belgische offtcieele krin- krlngen te 's-Gravenhage niets weet be treffende het bericht over de hervatting van Nederlandsch-Belgische onderhandelingen. Meer bepaald wordt gezegd, dat er nog geen desbetreffende besprekingen hebben plaats gehad tusschen de Belgische en Nederland- •ehe ministers. Beslist verklaart men ten slotte, dat er geenszins sprake van is een nieuwen Bel gischen gezant te benoemen te 's-Graven hage. Gisterochtend ten 10 ure heeft de Minis ter van Staat, jhr. mr. Ch. J. Ruys de Bee- renbrouck, van zijn ambtsvoorganger, mr. J. B. Kan, de portefeuille van het Departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw overgenomen. Mr. Kan heeft daarna als secretaris-gene raal in algemeenen dienst en als secretaris generaal van dit Departement zijn vroegere werkkamer in het Departementsgebouw be trokken. De negen afdeelingschefs van het Depar tement hebben na de overdracht, aardewerk kannen met prachtige theerozen doen plaat sen zoowel in de werkkamer van Minister Ruys de Beerenbrouck in het dus genoem de torentje als in die van den nieuwbe- noemden secretaris-generaal mr. Kan. Te 11 uur heeft minister Ruys de Beeren brouck de afdeelingschefs bij zijn optreden aan het hoofd vau het departement be- groet en den heeren diepgevoelden dank ge- racht voor de hem gebrachte bloemen hulde. Te 11 uur hebben verder aan de overige nieuw bezette departementen de overdrach ten en kennismakingen met de afdeelings chefs enz. plaatsgehad. De overdracht bij Waterstaat zou eerst des namiddags plaats hebben. Toen minister Lambooy het departement verliet, werd hem uitgeleide gedaan door den secretaris-generaal mr. Woltman, ver gezeld door 's ministers adjudanten, kapi tein van den generalen staf Van Weel (land macht-adjudant) en luit. ter zee le kl. Heydt (marine-adjudant). Gistermiddag 3 uur hield het kabinet een eerste ministerraadszitting in het departe ment van Justitie. De redding der bemanning In den avond van den 4den Augustus is in de Middellandsche Zee bij Oran het stoomschip „Adonis" van de Kon. Ned. Stoomboot-Maatschappij vergaan. Van de directie van de K. N. S. M. kreeg het Persbureau V. D. nadere inlichtingen omtrent deze ramp. Zij deelde mede, dat het den 4en Augustus stormweer was. Het schip slingerde hevig en tegen den avond brak de stuurinrichting. Het schip werd daardoor stuurloos. Alles is toen dadelijk in het werk gesteld om het schip weer stuurbaar te maken. De „Adonis" kwam echter dwars op de hooge golven te liggen, waardoor eenige luiken wegesloegen en er water in de ruimen kwam. Het schip maakte daardoor slagzij. Tegen het vallen van den avond kwam een groote breker opzetten, waardoor het schip in zinkenden toestand geraakte. In een kort tijdsverloop was daarmee het lot van de „Adonis" be zegeld. Er bleef de bemanning, 19 koppen Sterk, niet anders over dan toevlucht te zoe ken ln de reddingboot. Te ongeveer 8 uur werd het schip verla ten. Eenigen tijd bleef men nog in de nabij heid van het zinkende schip. Het verdween meer en meer onder de golven. Toen zette men koers naar de Afrikaansche kust, die in zicht was. De reddingboot kwam nog dienzelfden avond te Oran aan. Over Zuid-Frankrijk en Parijs is Zondag de bemanning te Amsterdam aangekomen. Hun hebben en houden is voor het grootste gedeelte met de .Adonis" verdwenen. Ten slotte nog de volgende bijzonderheden omtrent de redding: Tusschen zeven en half acht, toen de „Adonis" zeer zware slagzij begon te maken, heeft de kapitein den opvarenden order ge- gegeven, de zwemvesterAan te doen. Tevens beval hij, dat de reddingboot aan den laag- Uggenden kant van het schip moest worden gestreken. Deze manoeuvre slaagde naar wensch; echter is een deel van de beman ning bij haar poging om ln de boot te komen, overboord moeten springen. Dank zij de getal zich ln de boot ln veiligheid brengen. Nog eenmaal zag men toen van de boot uit, dat de .Adonis" zich weer op richtte, en daar er tevoren om sleepboot hulp was geseind, bleef men nog ln de nabijheid van het schip. Spoedig daarna verdween het echter in de diepte. Te mid dernacht is men toen naar de kust geroeid, waar de reddingboot te 5 uur 's morgens in de nabijheid van Oran door een loodsboot op sleeptouw is genomen. Te Oran hebben de opvarenden een uitstekende verpleging genoten. De Vrjjz. Democratische fractie van den Sindhovenschen gemeenteraad heeft, ln terband met de ledenvergadering van de Zuidelijke keuringsvereeniging, welke heden te Eindhoven gehouden wordt, een adres gericht aan B. en W„ waarin zij verklaart van oordeel te zijn, dat het bestuur van de Zuidelijke Vereeniging organisatorisch vol kanen onjuist heeft gehandeld door botweg een bemiddelingsvoorstel af te wijzen zon der daarover het oordeel te vragen van de leden der vereeniging. Deze handelwijze van het bestuur tast de autonomie van den ge meenteraad aan en is naar het oordeel der Vrtjz. Democratische fractie voor den ge meenteraad niet aanvaarbaar. Ten slotte meenen adressanten, dat de handelwijze van het bestuur een volkomen negatie is van het standpunt van een groot aantal der Eindhovensche ingezetenen, dat principieel de Zuidelijke nakeuring over bodig acht. Om deze redenen verzoekt de Vrijz. Demo cratische tractie B. en W. dringend ten spoedigste het oordeel van den gemeente raad te vragen en ln geen geval vóór dien tijd ln dit conflict een stem namens de ge meente uit te brengen. Auto door een trein gegrepen Gisteren had een ernstig ongeval plaats op den onbewaakten overweg aan de Wijmers onder Oostwoud (lijn Hoorn Medemblik). Hier werd n.l. een vrachtauto, bestuurd door een chauffeur uit IJmuiden, 1 door een zandtrein gegrepen, met het gevolg, dat de auto over pijn. 300 meter werd meegesleurd en totaal versplinterd. De bestuurder werd met een zware hersen schudding opgenomen. komende jaren ingrijpendb maatregelen moeten nemen. I De toepassing van de rotanstraf heeft niet de instemming der regeering. Even- tueele invoering van Inlandsche of Indo- Europeesche assistenten moet de regeering aan de ondernemers overlaten. De regeering constateert met voldoening, dat de A.V.RO.S. en de D.P-V. zich bereid verklaarden om tot een oplossing te gera- ken. Het verlossende woord zal zijn: Verbete ring door samenwerking. Naar blijkt uit het afdeelingsverslag van den Volksraad, is weer de wensch geuit, dat Ned.-Indië ook bezocht zal worden door een lid van het Koninklijk huis: „Mede waardeerend de Buitenlandsche belangstelling, welke den laatsten tijd in ruime mate Indië's deel is, stelden vele leden de vraag, oi het niet mogelijk zou zijn, nogmaals te overwegen, of ook een lid van het Nederlandsch Koninklijk Huis niet een bezoek aan Nederlandsch-Indië zou kunnen brengen". Donderdag heelt in het Duitsche Gezant schap te Den Haag 's avonds de plechtige viering van den Grondwetsdag ter herden king van het 10-jarig bestaan van de Grond wet van Weimar plaats gehad. Minister Stre- semann heeft bij die gelegenheid het woord gevoerd en in zijn rede, die in hoofdzaak over aangelegenheden van binnenlandschen aard liep, o.m. de hoop uitgesproken, dat nog in dit jaar de laatste vreemde bezettings troepen uit Duitschland zouden verdwijnen. Vanaf 1 November a. s. zal het zooals men weet mogelijk zijn om vanuit Ba tavia in één dag Soerabaja te bereiken en omgekeerd. Op het oogenblik heeft men voor deze reis twee dagen noodig. De nieuwe trein zal een extra-trein zijn met een beperkt aantal zitplaatsen. Alleen reizigers, die meer dan 300 K.M. afleggen, zullen van dezen trein gebruik mogen ma ken. De volgende bijzonderheden werden dezer dagen bekend. De trein zal van Batavia vertrekken om 6.09 v.m. Hü zal eerst de Noordelijke route volgen tot Cheribon, vandaar naar het Zui den gaan en Soerabaja bereiken via Djok jakarta om 7-43 uur n.m, op denzelfden dag. Van Soerabaja vertrekt een trein om 5.49 uur en bereikt Batavia langs dezelfde route om 7.17 uur n.m. Te Kroja, ten Zuiden van Poerwokerto, is een verbinding met Bandoeng verkregen. Twee wagens zullen daar gekoppeld worden en met een extra-locomotief naar Bandoeng gaan. Voor de vaststelling van dezen dienst wa ren verschillende wijzigingen in de dienst regeling noodzakelijk, om noodzakelijke ver bindingen met dezen extra-trein mogelijk te maken o.a. op de lijn WlingiKertosono. „Waarom hebt n twee vleugels ln deze kamer staan?" „Wel, lk ben rijk genoeg dat bij 'n quatre mains mijn kinderen niet op één plano be hoeven te spelen-" (Dorfbarbier.) De heer Th. Saris te Son (N.-Br.), heeft j aangifte gedaan van de geboorte van zijn 21ste kind. Een aantal kleine neringdoenden te Rot- j terdam, dat ontevreden is over de werking I tier verordening op de winkelsluiting, heeft daarvan op zijn wijze doen blijken. Het is met een ladder naar het stand- Onder leiding van president-senator Dr. Hurchard Hotz bracht vandaag een aantal ambtenaren der Hamburgische Deputation für Handel. Schiffart und Gewerbe" en een aantal leden „des bürgerschaftlichten Haus- halt'ausschusses" een bezoek aan Amster dam. In de morgenuren wordt een bezoek ge bracht aan de haven, aangeboden door het gemeentebestuur van Amsterdam, Het gezel schap zal daarna door de Kamer van Koop handel worden ontvangen, die een lunch aanbiedt. In den namiddag werd een bezoek ge bracht aan het Koloniaal Instituut. Het is mogelijk gebleken op enkele ande re Rijkstelefoonkantoren dan Amsterdam en Rotterdam zoodanige schikkingen te treffen, dat een aantal telefonisten zondet intrekking van verloven, kan worden vrijgemaakt voor hulpverleening te 's-Gravenhage gedurende de conferentie. Door dezen maatregel kan met ingang van heden weder aan een 17-tal telefonisten van het gezamenlijk telefoonpersoneel te Am sterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage ver lof worden verleend. Bij de behandeling van Justitie verklaar de de regeeringsgemachtlgde, naar aanlei ding der aanslagen ter Oostkust, dat de aanslag op mevrouw Landzaat, die de re geering met afgrijzien vervult, een geheel op zichzelf staande wraakmoord was, die geen verband hield met vroegere aansla gen. Niettemin is het de plicht der over heid en de betrokken partijen maatregelen te bei-amen om aan het euvel der aanslagen een einde te maken. Op 276 van de 350 ondernemingen kwam geen enkele aanslaè voor; 116 aanvallen grepen plaats op 74 ondernemingen. Op deze ondernemingen kwamen in één jaar tijds 6, op één andere 5, op vier andere 3 aanslagen voor. Op deze acht ondernemin gen (twee procent) deden zich dus 35 aanslagen voor (dertig procent). Oorzaken hiervan waren de klap, ontactvol optreden (schelden, snauwen, vloeken enz.) en mis dadigheid van den aanvaller. De klap lokte in 1927 28 procent van het aantal aan slagen uit. Verandering van mentaliteit der koelies is de hoofdoorzaak van de vermeer derde aansclagen; daarbij is te onder scheiden tusschen het misdadig «element en het groeiend zelfbewustzijn. Tegenover het eerste element past onverbiddelijkheid; met het tweede zulen overheid en ondernemers rekening moeten houden. Men zal met de koelies anders moeten omgaan dan tot dus ver. Ziet naar Java! zegt de regeering tot de planters en de directies in Europa. Van een forsch opgezette communistische actie ter Oostkust is de regeering niets ge bleken. Zij zal alles wat extralm of excessief is, krachtig bestrijden, ook de actie die ge richt is op het aanzetten der koelies tot plichtverzaking, of ongehoorzaamheid of haat zaaien. Waarschijnlijk zal reeds de volgende maand een nieuwe conferentie der arbeidsinspec teurs met de leiders der plantersvereenigingen worden gehouden. Aan het contact tusschen koelie en inspecties mag niet worden ge tornd, maar het contact moet zoo plaats hebben, dat aan het prestige der planters geen afbreuk wordt gedaan. Het tolken- systeem zal worden herzien. Erkend wordt, dat de talenkennis der inspecteurs veel te i kort schiet, en er gebreken zijn in de recru- teering en opleiding der jongeren. De kosten eener betere opleiding zijn echter zoo oploo- pend, dat daaraan niet kan gedacht worden, I Aan den wensch der planters, dat ds voor waardelijke veroordeeling bij eerste desertie wordt afgeschaft, zal worden tegemoet ge komen. De arbeidsinspectie zal aandringen op meerdere toenadering, openhartige bespre- Nader kan nog worden medegedeeld, dat de afschaffing van den strafdwang in con tracten van buiten ïnd'ë werkzame Javaan- sche arbeiders in 1930 het eerst voor de voor Malakka bestemde koelies zal plaats hebben. De daarheen emigreerende arbei ders zullen dan vallen onder de daar vigeerende z.g. Labour Code, die echter eenige wijz'gingen en aanvullingen zal ondergaan in verband met afwijkende leef wijze, gewoonten en godsdienstplichten der van Java afkomstige arbeiders. De Nêderlandsch-Amerikaansche Kamer van Koophandel deelt het volgende mede: Door de Senate Finance Committee is, volgens berichten uit Washington het invoer, recht op Sumatra-dekblad weder terugge bracht op het oorspronkelijk recht, dat vol gens de tariefwet 1922 wordt geheven. De Senate Finance Committee meent het door het „House of Represnetatives" aanbevolen verhoogde recht niet te kunnen aanvaarden, daar dit de fabricatie van de 5 cent sigaar onmogelijk zou maken. Voorts wordt het waarschijnlijk geacht, dat het specifieke recht van 10 cent per dozijn, niet van toepassing zal worden op die voor werpen, welke voor industrieele doeleinden worden gebruikt. Hieronder zouden b.v. be grepen zijn badkamer-accessoires echter niet de voorwerpen gebruikt in de electrische in dustrie. Een bemiddelingsvoorstel In verband met het dreigende conflict bij de matrassenfabriek der firma Auping te Deventer, is gisteren tusschen de vertegen woordigers van de samenwerkende bonden en den heer Kortenhorst, secretaris der R. K. Vereeniging van werkgevers in de metaal nijverheid, een besrpeking gehouden, welke de vacantieregeling bij de firma Auping be trof. De heer Kortenhorst heeft aan de besturen een bemiddelingsvoorstel gedaan, welk voor stel door de samenwerkende organisaties met de leden zal worden besproken. De kans, dat de staking voorkomen wordt, is hierdoor niet aanzienlijk gestegen. beeld van Gijsbert Karei van Hogendorp gegaan, op het voetstuk van wiens stand beeld staat vermeld, dat hij was „voorstan der van vrijen handel" en heeft de beelte nis van dezen grooten Rotterdammer en Nederlander een krans om den hals gelegd. Het kransje is nog al schriel uitgevallen maar een epistel, dat er aan bevestigd is, vertelt in duidelijke taal, wat de bedoeling was. Maandagnamiddag had het standbeeld nog het kransje der kleine winkeliers om den hals. Hij werd zwaar gewond De 26-jarige monteur R. H. K., uit de Pa radijslaan te Rotterdam is op het kruispunt RotteParadijslaan te Rotterdam op zijn motor in aanraking gekomen met een hand wagen. Doordat hij met groote snelheid reed, verloor hij zijn stuur en kwam in botsing met een auto, die van de tegenovergestelde richting kwam. De man werd van zijn motor geslingerd en met een ernstige schedelbreuk en een hoofdwonde in het ziekenhuis aan den Cool- singel ter verpleging opgenomen. Zijn toe- Stand is zorgwekkend. In een sloot bij de groentenveiling te Loos duinen heeft de politie het lijkje gevonden van een zevenjarig jongetje uit Losduinen, dat reeds eenige dagen vermist werd. Twee personen verdronken Zondagavond elf uur kwam een jongeman bij de politie te Schiedam aangifte doen, dat zijn broer en een meisje, met wie hij in een roeiboot had gezeten, waarmee het drietal in de Schie tusschen Schiedam en Overschie aan 't spelevaren was, al stoeiende over boord geslagen en verdronken waren. De na men van de verdronkenen zijn: A. Schleebau 27 jaar en M. Overdijk 21 j., beiden afkomstig uit Schiedam. De Schiedamsche politie heeft naar de lijken gedregd en ze Maandagmorgen om 2 uur opgehaald. Zijn strooptocht mislukt Een 18-jarige flesschenspoeler heeft in den nacht van Zondag op Maandag ingebroken in een chocoladewinkel in de v. Oldénbarne- veltstraat te Rotterdam. Hij klom over een schutting aan den achterkant van de wo ning en kwam zoo den winkel binnen waar hij f 100 uit de cassa en uit een geldkistje heeft ontvreemd. Na den diefstal verliet hij het perceel door de voordeur. Juist op dat oogenblik reed een auto voorbij, waarin eenige rechercheurs zaten. Op het zien van den auto schrok de dader zoo, dat hij aan den haal ging, zoo de aandacht der recher cheurs op zich vestigende, die hem met den wagen achtervolgden en den man spoedig te pakken hadden. king en overleg. De groote concerns zullen ln de eerst- In de gemeente Everdingen (Z.-H.) is de gemeentebegrooting door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland niet goedgekeurd. Een klein geschil over het al of niet betalen van een tijdelijke administratieve kracht veroorzaakte dit conflict. De gemeente ontvanger, daartoe gemachtigd door den burgemeester, weigerde de uitbetaling van salarissen aan onderwijzers en ambtenaren. De onderwijzers kregen bericht, dat het salaris over Juli niet zou worden uitbetaald en dat geen enkele toezegging kon worden gedaan, wanneer dit dan wel zou geschie den. Het hoofdbestuur van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, heeft zich in eerste instantie tot den Minister gewend om door „hooger" tusschenkomst de uitbe taling der salarissen voor de onderwijzers te verkrijgen. OP 6 PLAATSEN In den nacht van Zondag op Maandag heeft een inklimmer te Arnhem een bezoek gebracht aan verschillende woningen in de Vijverlaan, de Borgerdijkstraat, Onder de Linden en aan de Lijsterstraat. In totaal pleegde hij zes inbraken. De inklimmer wist door het opschuiven van de ramen binnen te komen. Bij een van deze inklimmingen werd hij door een der bewoners verrast en achtervolgd. Hij wist evenwel in de Vogel wijk te ontkomen. De politie stelt een uit gebreid onderzoek in. Twee dooden Zaterdagavond laat zijn te Eindhoven twee ongelukken met doodelijken afloop gebeurd. Het eerste ongeluk gebeurde op den Boschdijk, nabij het krankzinnigengesticht. Daar reed de motorrijder A. Waals uit St. Oedenrode met L. van Wanrooy, eveneens uit die plaats op de duozitting, in volle vaart achter op een boerenkar van den melkrijder Gevers te Eindhoven. Den bestuurder van het motorrijwiel werd de borstkas inge drukt, zoodat hij onmiddellijk na het onge luk is overleden. De heer Van Wanrooy be kwam een lichte verwonding aan het hoofd en kon nog denzelfden avond bet zieken huis verlaten. Het tweede ongeluk gebeurde nabij de nieuwe gemeente-woningen te Stratum in de Coreanderstraat: Daar zat een autover- hulswagen, bestuurd door Koenen uit Hel mond, in het zand vast. Na vergeefsche moeite wist de auto zich ten slotte los te werken en reed met een forschen ruk ach teruit en kwam tegen een muurtje terecht, waarachter het zesjarig zoontje van Peters speelde. Het muurtje werd vernield met het gevolg, dat het knaapje in de verdrukking kwam. Het ventje bekwam ernstige inwen dige kneuzingen, en is eenige uren later aan de gevolgen overleden. Zondagavond is een derde ongeluk ge beurd op den Boschdijk. Een Hongaarsch motorrijder Ebert genaamd, te Eindhoven woonachtig, wilde den weg oversteken doch werd door een passeerenden auto gegrepen. Hij bekwam een ernstige verwonding aan het hoofd en is in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis overgebracht. Voor 5.000 gestolen Sinds geruimen tijd heeft, naar thans is gebleken, een chauffeur van een warenhuis te Amsterdam, dat zijn magazijn heeft in de Lange Leidschedwarsstraat, uit dit magazijn tal van goederen, voornamelijk onderkleeding, maar ook andere dingen, gestolen. De ver missing van enkele artikelen is onlangs ontdekt. De politie stelde daarop een uitge breid onderzoek in. Daarbij bleek, dat de diefstallen reeds omstreeks een jaar zijn gepleegd en dat totaal voor meer dan 5000 is vermist. De chauffeur gaf de gestolen goederen deels aan zijn verloofde, die de kleed'ingstukken zelf droeg, en aan zijn moeder. De politie heeft den chauffeur geT arresteerd en de beide vrouwen aan een ver hoor onderworpen. Voorts is het vermoeden gerezen, dat de chauffeur de hulp heeft gehad van eenige expeditieknechts. Vier verdachten zijn wegens vermoedelijke medeplichtigheid naar het politiebureau geleid. Op den straatweg Apeldoorn—Deventer is gisteren nabij Teuge (O.) een auto bij het nemen van een bocht vermoedelijk door het springen van een band tegen een boom ge botst. De inzittenden, de heer en mevrouw Bijvoet uit Amsterdam, werden ernstig ge wond en in bewusteloozen toestand naar het ziekenhuis te Twello vervoerd. Gistermiddag was de toestand van den heer en mevr. B. tamelijk gunstig. Gisterenavond te ongeveer kwart over zes is, vermoedelijk door het achteloos weggooien van een brandende lucifer door een joegen, die buiten stond, brand ontstaan in looas V. op het Stationsemplacement D.P. even vdta*- bij de afdeeling Pakketpost bij den tuin vlf!» de Diergaarde te Rotterdam. Deze loods was bij de N.V. Vink's Fruit handel uit Eist en de agentuur- en commis sie-handel Gebr. van den Bos alhier in ge bruik als opslagplaats. De N.V. Vink's fruithandel was eigenaar van de loods, die ongeveer 5 bij 10 M. groot was en een waarde had van drie a vier duizend gulden. Een groote partij verpakte sinaasappelen ter waarde van ruim drie duizend gulden alsmede leege zakken en balen houtwo waren er in opgeslagen. Van de loods bleven alleen de wanden staan. Het ffuit was verzekerd, de loods vermoe delijk ook. Zondag werd te Oirschot feestelijk her dacht het zilveren Bisschopsjubilé van mgr. C. V. d. Ven, een geboren Olrschotenaar, thans in zijn geboortedorp tijdelijk vertoe vende met vacantie. De jubilaris arriveerde Zaterdag om streeks drie uren per auto aan de grens der gemeente, waar hij door den voorzitter der RUvereeniglng werd ontvangen en toe gesproken. In een equipage met vierspan en geëscorteerd door ruiters der Rljvereeniging reed Mgr. vandaar naar de kom der ge meente, waar een feestelijke stoet stond opgesteld. Hier werd door burgemeester Janssens een welkomstwoord gericht tot den jubilaris. Hierna stelde zich de stoet in beweging, waarin verscheidene praalwagens werden meegevoerd. Bij de R.K. Kerk stond een vijftigtal bruidjes gereed, om Monseigneur te bege leiden naar het altaar, alwaar Z. D. H. een Pontificaal Lof celebreerde. Tijdens het lof richtte Mgr. een woord van dank tot allen. Zondagmorgen om 10 uur droeg Mgr. in de parochiekerk een pontificale H. Mis op. Naar de Bossche Courant verneemt, is na bij den Zwarten Weg te Bergen-op-Zoom, de garnizoenscommandant, overste J. Lutz van zijn paard gevallen en met ernstige inwen dige kneuzingen opgenomen. Alhoewel er geen onmiddellijk levensgevaar bestaat, zal hij gedurende langen tijd het bed moeten houden. Aan de onderhandelingen van de „Chinese Reconstruction Council" en de „National Broadcasting Company of Amerika" ontlee- nen we, dat de plannen, die men reeds lan gen tijd gemaakt heeft om het omroep- wezen in China te wijzigen, voortgang zullen vinden. In 1930 zullen zeer waarschijnlijk twee nieuwe kortegolfstations worden geopend, die zich in het bijzonder met het verkeer tusschen China en de Vereenigde Staten zullen belasten. Door middel van reclame in den omroep hoopt men voorts de gelden te verzamelen die noodig zijn voor den bouw van eenige zenders ten dienste van den omroep voor China zelf. Doordat een 43-jarige voetganger weife lend te Amsterdam het Damrak bij het Vic- toriahotel overstak, werd hij door een auto aangereden, waardoor de man aan het lin kerbeen werd verwond en per auto van den G. G. en G. D. naar het Binnengasthuis moest worden vervoerd. Doordat een andere, eveneens 43-jarige voetganger, niettegenstaande de gegeven signalen het Javaplein te Amsterdam over stak, werd hij door een auto aangereden, waardoor hij in bewusteloozen toestand naar het O, L, Vr, Gasthuis moest worden ver voerd. Te Ierseke werd in de R. K. kerk een of ferblok opengebroken en daaruit een niet bekend bedrag weggenomen. De dader, J. B., die direct de gemeente verlaten had is nog denzelfden dag aangehouden te Hulst en heeft bekend zich aan den diefstal te hebben schuldig gemaakt. Te Lettelbest (Gron.) is een auto, waarin 2 heeren en 2 dames uit Langezwaag, tegen een boom gebotst en beschadigd. Een der dames brak een dijbeen en de andere een paar ribben. Zij zijn naar het ziekenhuis te Groningen vervoerd. De 56-jarige A. O., echtgenoote van C. de M., die een paar dagen geleden van den zolder van haar woning te Katwijk is geval len, is aan de daarbij bekomen verwondingen Maandag overleden. Toen Florida tot een gewest der Vereenigde Staten verheven werd, was een der eerste zorgen van den Gouverneur William P. Du val, gericht op het onderwijs en de bescha ving der inlanders. Voor dit doel belegde hij een vergadering der hoofden, waarin hij hun den wensch van hun Grooten Vader te Washington mededeelde dat zij scholen en onderwijzers in hun midden zouden hebben, en dat hun kinderen zouden onderwezen worden evenals de kinderen van blanken. D» hoofden luisterden met hun gewone stilte en welvoegelijkheid naar een lange redevoering, die de voordeelen uiteenzette, welke voor hen zouden voortspruiten uit dezen maatregel. Daarna verzochten zij een dag tüd om er over te beraadslagen. Den volgenden dag werd er een plech tige vergadering gehouden, waarin een dei- hoofden den gouverneur uit naam van al de overigen aansprak. „Broeder", zei hij, „wij hebben nagedacht over het voorstel van onzen Grooten Vader te Washington, om onderwijzers te zenden en scholen hl ons midden op te richten. Wij zl)n zeer dankbaar voor het belang dat hij stelt in ons welzijn, maar na lange overwe ging hebben wij besloten zijn aanbod af te slaan. Wat zeer goed is voor blanken, deugt niet voor roodhuiden. Ik weet, dat gii, blan ken zegt, dat wij allen van den zelfden vader en moeder komen; maar gij vergist u. Wij hebben een overlevering, afkomstig van onze voorvaders, en wij gelooven dat de Groote Geest, toen hij zich voornam men- schen te maken, den zwarten mensch schiep. Het was vrij goed voor een begin, maar hfi was toch niet geheel tevreden en besloot het opnieuw te beproeven. Dit deed hij en hij maakte den roodhuid. Deze beviel hem veel beter dan de zwarte mensch, maar ook de roodhuid was nog niet precies wat hij wenschte. Dus beproefde hij het nog eens en maakte den blanken mensch. Toen was hij voldaan. Gij ziet dus, dat gij het laatst ge maakt werd en dat is de reden, waarom ik u mijn jongste broeder noem. Toen de Groote Geest de drie menschen gemaakt had, riep hij hen bijeen en toonde hun drie kisten. De eerste was gevuld met boeken, kaarten en papieren; de tweede met bogen en pijlen, messen en tomahawks; de derde met schoppen, bijlen, schoffels en ha mers. „Dit, mijne zonen," zei hij, „zijn de middelen, waardoor gij leven moet; kiest er uit naar uw zin." „Daar de blanke de lieveling was, had hij de eerste keus. Hij ging de kist met gereed schappen voorbij zonder er op te letten; maar toen hij aan de wapens voor den kriig en de jacht kwam, bleef hij staan en keek er op lettend naar. De roodhuid beefde, want hij had zijn zinnen op die kist gezet. De blanke liep evenwel verdre, nadat hij er een oogen blik naar gekeken had en koos de kist met boeken en papieren. Vervolgens kwam de roodhuid aan de beurt. Met vreugde legde hij beslag op de bogen en pijlen en tomahawks. Wat den zwarten mensch betreft, hem was geen andere keus gelaten dan zich te verge noegen met de kist met gereedschappen. Hieruit is het duidelijke, dat het de bedoe ling van den Grooten Geest was, dat de blanke mensch zou leeren lezen en schrijven; alles van de maan en sterren leeren begrij pen; en alles leeren maken, zelfs rum en whisky. Dat de roodhuid een eerste jager en een machtig krijgsman zou zijn, maar niets uit boeken zou leeren, daar de Groote Geest er hem geen gegeven had; ook zou hij geen rum en whisky maken, opdat hij zich niet dooden zou met drinken. Wat den zwarten mensch betreft, daar deze niets anders dan gereedschap had, was het duidelijk, dat hij voor den blanke en den roodhuid werken moest, wat hij is blijven doen. Wij moeten handelen overeenkomstig de wenschen van den Grooten Geest, of wij zullen in moeilijkheden geraken. Te kunnen lezen en schrijven is zeer goed voor blanken, maar zeer slecht voor roodhuiden. Het maakt blanken beter, maar roodhuiden siecnter. Sommigen der Creeks en Cherokeezen leer den lezen en schrijven, maar ze zijn de grootste schelmen onder al de Indianen. Ze gingen naar Washington en zeiden, dat zij hun Grooten Vader gingen bezoeken, om over het welzijn van het volk te praten. En toen zij daar kwamen, schreven zij allen op een stukje papier, zonder dat het volk zelf er iets van wist. En het eerste, wat het volk zelf van de zaak wist, was, dat zij wer den bijeengeroepen door den lndiaanschen agent, die hun een stuk papier vertoonde, hetwelk hij hun zeide, dat een verdrag r - dat hun broeders, uit hun naam, go'.1 "en hadden met hun Grooten Vader te Washing ton. En daar zij niet wisten, wat een ver drag was, hield hij het stukje papier omhoog; en zij keken er onder en zie: het betrof een groote uitgestrektheid land, en zij bevonden, dat hun broeders, doordat zij konden lezen en schrijven, hun huizen en landerijen en de graven hunner vaderen verkocht hadden; en dat de bl anke, doordat hij kon lezen en schrijven, ze gewonnen had. Zeg daarom aan onzen Grooten Vader te Washington, dat het ons erg spijt, dat wij geen onderwijzer ln ons midden ontvangen kunnen; want ofschoon lezen en schrijven zeer goed is voor blanken is het zeer slecht vonr Indianen*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 6