Stadsnieuws UIT DEN OMTREK DE EUROPA-RONDVLUCHT" TWEEDE BLAD DINSDAG 13 AUGUSTUS 1929 BLADZIJDE 3 DE AANKOMST OP SCHIPHOL Het vertrek van Brussel j a Tandheelkundige Kliniek VRAGENBUS HEDEN NAAR BRUSSEL De Duitscher Kirsch als eerste aangekomen De vrije zones van Opper- Savoye HEEMSTEDE O d o l houdt de tanden gezo en den mond z uiver! Tiet hinderlijk volgen aan de Centrale Werkplaats Haarl. Bachvereeniging De aanbouw van twee vleugels bi! het St. Bavogesticht Ingebroken In het water gevallen De andere Priesterjubilea CENTRALE ÖVERVEEN Passagiersvluchten op Ameland Vliegtuig verloren Vliegtuig neergestort BLOEMENDAAL SPAARNDAM HAM&URG PARI Jb &AZ.EI fteiuun pOSE-rt WARSCHAU PRAAC RU4S6U ®C. BRÜMM ^WE-ENEfi "vQ^eoeDAPesr gene VB JP r .O «HAW Vên£T,E- //ruRur, (=>rk^üRAM O—f i S~t~ &evafl-*oo *0 7- MAR'S EIL«.e De route, die op de rondvlucht gevolgd werd Mede dank zij het fraaie weder was er gisteren op Schiphol veel belangstelling voor de aankomst van dé eerste deelnemers aan de rondvlucht van sportvliegtuigen door Europa. De rondvlucht, is, zooals bekend is, georganiseerd op initiatief van de Fransche Partijs-Bazel 423 K.M., Bazel-Genève 188 mers moet worden afgelegd bedraagt totaal 6288 K.M. verdeeld in de volgende étappes: Aeroclub. Het traject, dat door de deelne- K.M., Genève-Lyon 108 K.M., Lyon-Mar- seille 255 K.M., Marseille-St. Rafael 124 K.M. St. Rafael-Turijn 255 K.M., Turijn- Milaan 138 K.M., Milaan-Venetië 255 K.M., V ïetië-Zagreb 345 K.M., Zagreb-Belgrado 370 K.M., Belgrado-Tumu Severin 186 K.M., Tumu Severin-Boekarest 276 K.M. Terug naar Tumu Severin 276 K.M., Tumu Seve- rin-Boedapest 426 K.M., Boedapest-Weenen 225 K.M., Weenen-Brunn 108 K.M., Brunn- Praag 190 K.M., Praag-Breslau 206 K.M., Breslau-Warschau 308 K.M., Warschau- Posen 283 K.M., Posen-Berlijn 238 K.M., Berlijn-Hamburg 263 K.M., Hamburg-Am sterdam 395 KM., Amsterdam-Brussel 167 K.M., Brussel-Parijs 264 K.M. Aan dezen wedstrijd nemen deel vliegers uit de navolgende landen: Frankrijk, Duitschland, Italië, Roemenië, Zwitserland, Tsjecho-Slowakjje, Engeland, Canada. Oos tenrijk, Brazilië, Amerika, België en Zuid- Slavië. Gisteren zijn de eerste 3 deelnemers te Berlijn aangekomen en naar hedenmor gen verluidcte, hebben eenigen hunner nog kans gezien de etappe Berlijn-Hamburg af te leggen, zoodat met reden verwacht kon worden dat, waar de deelnemers van he denmorgen 7 uur af mochten starten, een aantal hunner vandaag Schiphol zouden halen. Op het vliegveld was alles voor de ontvangst gereed gemaakt, terwijl de com missarissen voor den wedstrijd, de heeren Aler, Dellaert, Loubry, Schlimmer en Spit reeds gisterenmorgen vroeg aanwezig waren voor de contröle. Gistermiddag te 1.50 uur is van de deel nemende vliegtuigen aan de „Europa rond vlucht" als eerste op Schiphol gearriveerd de Duitsche sportvlieger Kirsch met zijn Klemm-toestel C 4, voorzien van een 90 P.K. Cirrus motor. Omtrent de aankomst van het Klemm- toestel C 4, dat als eerste van de deelnemers aan de „Europa rondvlucht" voor sportvlieg tuigen op Schiphol is neergestreken, verna men wij van den piloot Kirsch, dat hij des morgens te zeven uur uit Berlijn was ver trokken, te 8.52 uur te Hamburg was aan gekomen, vanwaar hij te 10.22 uur naar Am sterdam vertrok. Het vliegtuig bleef gis teren te Amsterdam om heden te starten voor Brussel. Dit in verband met de be paling van den wedstrijd, dat de deelnemers niet voor 14 Augustus in Parijs terug mogen zijn. De mede-piloot van Kirsch is de vlieger Thumm. Verdere deelnemers daarop marcheerde de kleine Klemm „Wie der Teufell" Vermoedelijk is het mengsel, dat men te Berlijn in zijn tank gedaan heeft, te licht geweest. Om 7.10 kwam Roeder aan. Hedenmorgen vertrokken Hedenmorgen tusschen half acht en acht uur zijn zeven van de acht, gisteren op Schiphol aangekomen deelnemers van de Europa-rondvlucht vertrokken, met bestem ming Brussel. De Tsjechische vlieger Kepsch was hedenmorgen nog niet op het vliegveld aanwezig. Hij zou nog in den loop van den morgen starten. die gaarne een offertje voor de arme tuber culoselijders over hebben) veel minder zal zijn Katholieke jongedames en dames van O verveen, geeft u nog heden op bij het Plaatselijk Comité van Herwonnen Levens kracht in Overveen. Zoo ge niet den geheelen kunt helpen, helpt dan enkele uren. Heden Dinsdagavond, houdt het oomité zitting om, 7 uur in de St. Aloysiusschool, waar nadere inlichtingen te bekomen zijn. Gij Jongeda mes, die nog in de kracht van uw leven zijt, geeft u op om as. Donderdag mede te hel pen om 't leed te verzachten, van hen, die wachten. Het weekblad der Nederlandsche Vereeni- ging van Spoor- en Tramwegpersoneel geeft een beschouwing over de kwestie aan de Centrale Werkplaats. Het schrijft „We plaatsen boven dit artikel„Een Waarschuwing". En die waarschuwing is de volgende Laat „hinderlijk volgen" nu eens Voor de laatste maal zijn toegepast. Het is niet onze taktiek, het is geen strijdmiddel uit het arsenaal der moderne arbeidersbe weging het is een strijdmiddel voor extra- warmbloedigen, wien een rustige vakbewe- gingspolitiek te langzaam gaat en die niet begrijpen, d-* de tegenpartij bij eventueele herhaling tot krachtdadige maatregelen haar toevlucht neemt. We willen het hier nu maar eens onom wonden zeggen er bestaat in Haarlem een Verkeerde verstandhouding tusschen supe rieuren en ondergeschikten. Superieuren mee- nen. dat met tijdsbepalingen allerlei kunsten mogen worden uitgehaald, door maar tijd toe te passen en na afloop er maar wat bij te geven om op hoogte te komen. Men deelde ons de vorige week zelfs mede, dat men er niet tegen opziet, na afloop van het werk, het aantal eenheden van het werk met meer dan honderd te vermeerderen, zonder dat dit in werkelijk heid was uitgevoerd. Op die manier wordt het tekort weggewerkt. Daartegenover staat het feit, dat het personeel iederen functionnaris boven 't gewone personeel beschouwt als zijn grootsten vijand, als iemand, die de verper soonlijking is van den baarlijken duivel zelf. Het spreekt vanzelf, dat bij beide partijen uitzonderingen zijn, maar waar de verhouding zoo is, is het heel gemakkelijk te begrijpen, dat toi uitersten wordt vervallen. Dat moet veranderen En dat kan, als men wil. De bedrijfsleiding is van goeden wil, die indruk staat bij ons onomstootelijk vast. Maar die leiding heeft Zijn uitvoerders, van wier goeden wil wij niet overtuigd zijn. Maar wel staat voor ons vast, dat bij tac tisch optreden van de vertegenwoordigers der organisatie, alhoewel geen ideale toe stand, toch wel een benadering daarvan kan worden bereikt. Natuurlijk is het met onwillige honden slecht hazenvangen, is het moeilijk van kwaadwillende superieuren goedwillende te maken en het zal een heele toer zijn goede organisatie-tactiek vele arbeiders deelachtig te maken. Maar ook natuurlijk is het plicht dien ar beiders desnoods zoo scherp mogelijk te zeg gen, dat wij rustig en welbewust organisatie- werk willen voeren, den strijd der meeningen niet willen en niet zullen ontwijken en dat we in geen geval mee zullen doen aan uitspattin gen, die alleen tot gevolg kunnen hebben, het wonden van eigen vleesch. Onze rechtspositie, neergelegd in de werkplaatsbepalingen, is van dien aard, dat alles met de bedrijfsleiding besproken kan worden, ook verkeerde toe passingen van het premiewerk, ook verkeerd optreden van kleinere en grootere goden. En voor ons is het uitgesloten, dat sterke argumenten gebaseerd op goede voorlichting, tactisch voorgedragen, geen weerklank zou den vinden bij de bedrijfsleiding. Wij kunnen ons niet voorstellen, dat onze leden dit niet Zouden willen onderschrijven, dat ze bij goed doordenken het niet met ons eens zou den kunnen zijn, dat deze manier van be handeling van wenschen en bezwaren veel beter is dan te hoop te loopen op plotselinge momenten, wanneer de een of ander dat in zijn warme kop krijgt, met de veronderstel ling, dat de wereld dan wel beter zal worden. Laat men vooral bedenken, dat er toch waarachtig niet te spotten valt met onze door veel strijd verkregen rechtspositie, dat het heel moeilijk valt als de boel kapot gemaakt is, de scherven weer aan elkaar te lijmen en laten we van dezen kant een beroep doen op den strafoplegger, om degenen, die thans ge troffen zijn, eenigszins welwillend tegemoet te treden als straks het scheidsgerecht een be slissing moet nemen. Als de doodstraf (bedoeld wordt het aan 3 Werklieden gegeven ontslag) dan even heeft gedreigd, laat hij niet voltrokken worden." BOTSING Gisteravond reed omstreeks 1 uur een auto komende van de Kennemerbrug en gaande in de richting Jansstraat over het Kennemerplein. Van de Kruisweg kwam een met een paard bespannen groentewagen, waarvan de bestuurder een teeken gaf, dat door den chauffeur van den auto echter verkeerd be grepen werd. De auto en de wagen reden 16—6 13 Aug. tegen elkaar op, waardoor het lemoen en het tuig brak en het paard een scnaafwon- de aan de rechterknie bekwam. Van den auto brak een zijruit. De be stuurder zal de schade aan den voerman vergoeden. Het programma voor den a.s. winter Directeuren der Haarlemsche Bachveree- higing deelen de plannen voor het volgend seizoen mede: 22 October 1929: Concert van het Con certgebouw-orkest, dirigent Dr. Willem Men gelberg, solisten: Louis Zimmermann en Ferdinand Hellmann. 12 November 1929: Concert van het Resi dentie-orkest, dirigent Dr. P. van Anrooy; soliste: Elisabeth Schumann, zang. 3 December: Concert van het Concert gebouw-orkest, dirigent Pierre Monteux; solist zal t.z.t. bekend worden gemaakt. 17 December 1929: Concert van het Üesidentie-Orkest dirigent Dr. P. van An rooy, solist: Joseph Szigetti, viool. 14 Januari 1930: Concert van het Resi dentie-orkest, diligent Dr. P. van Anrooy; so list: Robert Casadesus, piano. 11 Februari 1930: Concert van de Haar lemsche Orkest-Vereeniging, dirigent E. v. Beinum, soliste Mevr. Sepha van Beinum- U'"uv;e viool. 25 Februari 1930: Concert door het Con certgebouw-Orkest, dirigent Pierre Mon teux, solist: z.tz. bekend gemaakt worden. 11 Maart 1930: Concert van het Concert gebouw Orkest, dirigent Dr. Willem Mengel berg; solist: Gregor Piatygorski, violoncel. 1 April 1930: Concert van het Concert gebouw-Orkest, dirigent Willem Mengel berg, solist: José Iturbi, piano. De plaatsbesprekingen voor de gewone con certen zullen wederom plaats vinden op de Maandagen daarvoor, alzoo op 21 October, tl November, 2 December, 16 December, 13 «Januari, 10 Februari, 24 Februari, 10 Maart 31 Maart, op vertoon van diploma Aan het verslag over het Vereenigingsjaar 1928—1929 van de Haarlemsche Bachver eeniging ontleenen wij het volgende In het afgeloopen jaar werden vanwege de vereeniging acht gewone concerten gegeven, en wel op 6 November, 27 November en 18 December 1928, 15 Januari, 29 Januari, 26 Frebruari, 19 Maart en 9 April 1929. Het eerste, derde en vierde concert werden gegeven door het Residentie-orkest en de vijf overige door het Concertgebouw-Orkest. Alle concerten werden wederom druk bezocht en hadden een groot succes. Door Directeuren werd besloten, om met ingang van het volgende muziekseizoen een nieuw lotingsysteem voor de nummers der plaatsbespreking in te voeren daarbij word in het bijzijn van een der leden, door het Bestuur geloot voor de helft der concerten. Voor de andere concerten gelden dan, uit gaande van een aantal van 750 leden, de complementaire nummers. Is dus bijv. voor het eerste concert het nummer voor de plaatsbespreking van een lid 749, dan komt hij automatisch voor een der andere concerten van de tweede helft voor het nummer 1 in aanmerking. Als bezwaar tegen deze regeling kan weliswaar worden aangevoerd, dat ie mand, voor wien no. 1 is getrokken, daarna automatisch 749 krijgt, terwijl hij die 375 trekt, voor een der concerten van de tweede helft ook niet beneden 375 kan komen. Van de verschillende door Directeuren bestu deerde lotingsystemen kwam het bovenge noemde, dat ook uitsluitend rekening houdt met het lot, hetwelk voor een ieder geldt, hun echter het eenvoudigste en het meest aan bevelenswaardig voor. Directeuren hopen hiermede overeen komstig de hun door sommige leden kenbaar emaakte wenschen aan eenige bestaande ezwaren zijn tegemoet gekomen. Tot ons groot leedwezen bedankte de heer Mr. H. P. Visser 't Hooft wegens vertrek naar het buitenland, als Directeur der Veree niging, nadat hij deze functie gedurende meer dan een kwart eeuw, als penningmeester vervuld had. In de op 30 Mei 1929 in Restaurant Brinkmann alhier gehouden Algemeene Ver gadering werd in zijn plaats benoemd de heer Jhr. F. Tedt'ng van Berkhout Jr. Het Bestuur is thans samengesteld uit de heeren Jhr. C. J. A. Reigersman, Voorz. J. C. Tadema, Onder-Voorzitter. Jhr. F. W. van Styrum Jr., SecretarisJ. J. Tliöne, Penningmeester Jhr. F. Teding van Berk hout, Bibliothecaris. Bij onderhandsche aanbesteding is aan de Maatschappij „Erica" te Noordwijk voor 100.000 opgedragen de aanbouw van twee vleugels bij het St. Bavogesticht te Noord- wijkerhout en de bouw van een zusterhuis en bewarschool te Noordwijk. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft door en tot nu toe onbekend gebleven persoon in een perceel aan de Ed'izonstraat ingebroken. Door het openslaan van een deur wist de dief in het huis door te dringen en heeft een portemannaie, inhoudende 6, meegenomen. Gisteravond is omstreks 6 uur de 11-jarige P. v. L., wonende Rijpstraat 31, spelenderwijs in het Spaame gevallen, nabij de R. K. kerk. Door handreiking van een onbekenden bur ger werd hij weer op het droge geholpen Wij laten hieronder de volledige lijst vol gen van de Priesterjubilea, weke dit jaar in het bisdom Haarem worden herdacht. Allereerst vestigen wij de aandacht op het priesterfeest van den Zeereerw. heer J. J. J. Noordman, majoor-aalmoezenier bij de 1ste militaire afdeeling, een oud-kapelaan van de parochie van dij H. Jozef te Haarlem en daardoor aan vele Haarlemmers bekend, maar bovendien bij de vele militairen in ons Bisdom bekend en hoog geschat als de aalmoezenier hunner legerafdeeling. Op Donderdag 15 Augustus, den dag waarop hij vóór 25 jaar tot priester werd gewijd, zal Z.E. de plechtige Hoogmis op dragen om 10 uur in de St. Jacobskerk in de Parkstraat te Den Haag. Na afloop is er gelegenheid den jubilaris in de Pastorie te feliciteeren; ook is er reeeptie van drie uur tot half vijf te zijnen hiuze, Huijgensstraat 6. De andere jubilea zijn: 50-jarige 17 Augustus Mgr. dr. A. H. L. Hensen, te 's-Gravenhage. H. C. Maat, Pastoor te Oudorp H. A. V. Yzermans, Pastoor te Heemstede. 40-jarige 15 Augustus Rector C. F. A. Huilman te Amsterdam, St. Nic. Gest. Pastoor A. A. W. Waterreus te Haastrecht. Th. F. Ebbinkhuysen te Hillegom, Em. Regent van Hageveld. A. F.Suidgeest, Pastoor te Hem en Ven huizen. W. J. V. Turnhout, Pastoor te Soetermeer. J. W. J. Thompson, Pastoor te Nibbix- woude. J. Th. Lagerwey, Pastoor Amsterdam O. L. V. Onb. Ont. A. H. J. Verbeme, rust. Pastoor te Over veen, Duinrust. 25-jarige 15 Augustus. J. W. Brouwers, Pastoor te Tholen. J. J. J. Noordman, Aalmoezenier te 's-Gravenhage. J. A. M. Brinkman, Pastoor te Moor drecht. P. H. Meynema, Pastoor te Amstelveen. C. W. v. Mierlo, Pastoor te Voorburg, O. L. Vr. Hemelvarat. H. Caarls, Pastoor te Rotterdam H. Nico- laas. C. N. J. Meysing, Pastoor te Wassenaar, Goede Herder. C. Wynker, Pastoor te Zandvoort. L. J. Schalke, Pastoor te Vogelenzang. Th. M. P. Bekkers, Rector te Voorschoten. J. M. J. Boel, Rector te Alkmaar, Huize St. Augustinus. H. B. P. Drenth, Pastoor te oRtterdam, H Willibrordus. J. J. H. Raken, Pastoor te Oude Wetering. M. Th. Vinck, Pastoor te Anna Paulowna. Tm.» in111 mi—— KENAUPARK 26A Telefoon 12644 SPREEKUREN: van 911 en 1 tot 2. Dinsdag van 6.30 tot 8.30 Zaterdagmiddag GEEN Spreekuur Te 2.25 uur is captain Broad als tweede van de deelnemers aan de Europa-rond vlucht voor sportvliegtuigen Op Schiphol gearriveerd met de H 5, een Moth-vliegtuig met een 100 P.K. Cipsy-motor. Broad is chef-invlieger van de Havillands. Enkele minuten na de aankomst van cap tain Broad arriveerde als derde op Schiphol de Engelsche pilote miss Spooner, eveneens met een Moth-vliegtuig. Zoowel captain Broad als miss Spooner waren vergezeld van een mecanicien. Te ruim half vier hedenmiddag kwam op het vliegveld Schiphol als deelnemer aan de Europa-rondvlucht voor sportvliegtuigen de Tsjechische vlieger Kleps aan. Zijn machine is een Avia-Antilopa, uitgerust met een Walter-motor van 83 P.K. Voor het totaal klassement staat Kleps er zeer goed voor. De Canadees Carberry op Raab-Katzen- stein (90 P. K. Cirrus motor) kwam precies 5 uur binnen. In een kort onderhoud deelde Carberry nog mede, dat hij van Hamburg naar Am sterdam pech heeft gehad met de benzine leiding. „Morgenochtend," zoo zeide hij, „vertrek ik precies om 7 uur naar Brussel, waar ik als eerste wil aankomen, omdat ik de snelste machine heb." Ruim een half uur later arriveerde de Franschman Delmotte met zijn Caudron 5.39. Die was eerst Amsterdam voorbij gevlogen en had toen, teruggekeerd achter de C. R. van de K. L. M. den weg gevonden. Offermann arriveerde om 5.47 op Klemm Daimler. De laatste dagen had hij pech met zijn carburateur, zóó zelfs, dat hij bij Deventer naast het noodlandingsterrein een noodlanding moest pikken. Hij had toen nog maar 15 liter benzine in de tank. In de buurt kreeg hij een kleine 90 liter gewone auto benzine „so'n ganz gewöhnlicher Dreck" en GEDENKT ONZEN BLOEMPJESDAG OP 15 AUGUSTUS Men schrijft ons: Iets over „Herwonnen Levenskracht" te schrijven, het moest eigenlijk niet noodig zijn. Wie kent deze vereeniging nu nog niet? R. K. Vereeniging tot bestrijding der Tuber culose. En toch kan het zijn nut hebben, nog eens extra de aandacht te vragen voor het directe doel van dezen bloempjesdag. Aus het doel weer eens versch in onze ge heugens ligt, zullen wi) zeker meer begees terd worden. We leven thans in een tijd van vacantie en velen genieten volop van Gods vrije natuur in Bosch en helde, aan strand en zee. Alle aardsche zorgen opzij gezet en geen kommer voor den dag van morgen. En waarom kunnen we dit alles genieten? Omdat we een goede gezondheid bezitten Gezondheid is een groote schat zeggen wij met een algemeen aanvaard spreekwoord. En zeker, gezondheid is meer dan goud of zilver. Want goede gezondheid is vaak met geen millioenen te koopen. Wel kan ze ons ontroofd worden, ontroofd «foor den overval van een krachtige ziekte, ontroofd door de inbraak van een sluipende kwaal. Gij, ge zonden. die volop van het feest der vacantie geniet, verplaatst u dan een oogenblik met Als gevolg van een compromis, 30 Octo ber 1924 gesloten tusschen Frankrijk en Zwitserland betreffende de kwestie van de vrije zones van Opper-Savoye en het land van Gex, zal het permanente Hof van Inter nationale Justitie op Maandag 19 Aug. om 4 uur 's namiddags een beschikking geven, waarin uitstel wordt bepaald ten einde par tijen gelegenheid te geven onder elkaar het regime over die vrije zone te regelen. De Minister van Waterstaat heeft aan de Flugzeugbau dr. Georg Hüffer, Flughafen KrefeldBochum, toestemming verleend ge bruik te maken van een gedeelte van het strand van Ameland voor het houden van rondvluchten met passagiers. Het vliegtuig van de Mok, dat Dinsdag onder de Texelsche kust op een woelige zee oer den kop sloeg en hij de eerste ber gingspogingen is gezonken, moet als verlo ren worden beschauwd. Men heeft slechts eenige onderdeden boven water kunnen brengen. Beide inzittenden gedood Volgens een bericht van de Informacion uit Casablanca, is in het Rifgebied een Spaansch militair vliegtuig neergestort. De twee inzittenden werden gedood. uw gedachte naar het sanatorium Berg en Bosch. Niet een zieke, geen tien of twintig, maar honderden. Behalve de 133 patiënten, die nu voor rekening van Herwonnen Le venskracht verpleegd worden, staan er 150 op de wachtlijst, ook wel bijgenaamd „De waschlijst." Honderdvijftig patiënten waar onder vaders, moeders en kinderen bij wie de levenskracht dreigt te niet te gaan. Vaders, die moeten zwoegen voor het on derhoud van hun gezin, die hun levenskracht noodig hebben voor de opvoeding der kin deren. Moeders die onmisbaar zijn bij de verzor ging van 't gezin. Kinderen, de hoop en het licht van vader en moeder, de vervulling hunner wenschen. Kinderen, aan wie zij met vaste banden van natuur en liefde van her innering aan lief en leed verbonden zijn. Mogen wü dezen laten wachten! Van ons hangt het af. Van ons. Van u. Wij allen gezamenlijk kunnen veel voor hen doen. Van uw arbeid in de plaatselijke co- mité's. Van uw actie, uw bereidwilligheid, dames-bloemenverkoopsters en heeren mede kers hangt af of de patiënten zullen wach ten of kort. De bloempje6dag zal spoedig ko men. A.s. Donderdag 15 Augustus. En meer dan ooit doet *t Comité van H. L. te Over veen een warm beroep op uw christelijke liefdadgheid uw dubbeltje as. Donderdag te offeren, te meer omdat de aanvrage om de bloempjesdag op Zondag te houden bot weg door B. en W. van de gemeente Bloe- mendaal is geweigerd, waardoor de opbrengst in verband met 't veel minder drukke bezoek dan op Zondag (vooral aan 't Bloemend, strand,, waarop Zondag duizenden verblijven, Wegverbetering. Een van de minst-goe de wegen was wel de Molenwerfslaan. Door den bouw van de St. Augustinus- school werd wel een klein stukje verbeterd, maar het overgroote deel was te smal en zonder trottoirs. En dit was vooral de laatste jaren een des te grooter bezwaar, nu de Indische Buurt steeds meer bevolkt werd, en een groot deel dier bewoners de Molenwerfslaan als hoofdverbindingsweg moesten nemen voor hun buurt en het andere deel der gemeen te. Thans, nu er naast de St. Augustinus- school een bewaar- en naaischool wordt bij gebouwd, moest vanzelf ook weer een stuk Molenwerfslaan verbeterd worden. Dit nu is dezer dagen geschied. En al is de geheele weg nu nog niet verbeterd, tot voorbij de Sumatrastraat is nu ook een tree- de strook, waar voorheen die oude sloot lag, bij den weg gevoegd, het middengedeelte van den weg is verlegd, en nu is ook daar aan beide zijden een ruim trottoir aangebracht. Een tweede goede verbetering is de ver lichting. De weg was te smal om lantaarns te plaatsen. De enkele die er stonden, wa ren geplaatst op hoeken van straten en naast de huizen, zoodat zij geen licht op den weg verspreidden. Nu met de trottoirs is deze moeilijkheid ook opgeheven, en zijn er een 10-tal lan taarns geplaatst. De bewoners van de Molenwerfslaan en Indische Buurt zullen zeker dankbaar zijn voor deze goede verbetering. Uitstapje R. K. Jongensbond. De suc cessen van de uitstapjes in vorige jaren hadden het Bestuur van den R. K. Jongens- bond, onderafd. van het R. K. Kruisver- bond, doen besluiten ook nu weer eens een tochtje te maken. Thans ging het in Noordelijke richting, en dan is Heiloo wel een zeer geschikte plaats. Eerstens om den mooien fietstocht langs tuin en wei, maar ook omdat vooral voor de Jeugd en dan in het bijzonder voor de drank bestrijders, Heiloo een bijzondere beteekenis heeft, ook al gaat men nu niet direct ter bedevaart. Om 9 uur in den morgen was het verza melen op het Res-Novaplein. De deelname was vrij algemeen. Al dade lijk was er de goede stemming. Prettig weer, niet te warm, een zeldzame dag voor een goeden tocht, doet de jeugd al spoedig een gepaste vroolijkheid aanbrengen. Half 12 wordt Heiloo bereikt, het fietsen had de magen hongerig doen worden, zoodat de boterhammen en een goede kop koffie zich wel lieten gebruiken. Daar er in den middag Juist een processie was, sloten de jongens zich daar natuurlijk bij aan, en werd zoo het nuttige aan het aangename verbonden. Na afloop daarvan traktatie, een der leden vergastte de lui op eenige gepaste, doch even goed luimige voordrachten, waarna om 4 uur de terugtocht weer werd aanvaard, wel ke nu ging over Velserbeek, waarbij tevens een bezoek gebracht werd aan de ruïne van Brederode. Om 7 uur arriveerde de groep weer te Heemstede, en ging ieder, na een hartelijk afscheid, en zeker met den wensch spoedig nog eens een dergelijk uitstapje te maken, huiswaarts. Damnieuws. De heer J. J. v. d. Loo, uit Hillegom, geeft a.s. Vrijdag, des avonds om 8 uur, een simultnan-séance, waaraan, behalve leden van de R. K. Damclub „St. Bavo", ook Katholieke dammers, niet-leden van die club deel kunnen nemen. Als een bijzondere attractie heeft het be stuur van de Damclub „St. Bavo" voor alle deelnemers, die kans zien den heer v. d. Loo een nederlaag toe te brengen, dus ook voor de niet-leden, een. prijs beschikbaar ge steld. Het bestuur rekent dan ook op eene groo te deelname, ook van niet-leden. Burgerlijke stand GeborenJkv. L, W. Elias—Del Baere, z.C. L. Metzelaar— Mossel, d. Ondertrouwd M. Greebe en N. Pekel haring. Getrouwd J. G. Cassee en F. L. W. A_ Gote A. Vader en D. J. van Groningen> KONINGINNEFEESTEN EN KERMIS Op de laatste vergadering van de Com missie voor de Koninginnefeesten werd op voorstel van den voorzitter besloten, de ker misvermakelijkheden te bekrimpen. In deze vergadering werd ook gememoreerd, dat de Koninginnefeesten de laatste jaren met zoo veel opgewektheid gevierd werden. Nu vragen we ons af: is het aan de commissie ontgaan, dat de Koninginnefeesten zoo goed geslaagd zijn, doordat er Kermisvermakelijkheden aan verbonden waren? We zijn zelf zoo vrij te durven beweren: ontneem aan de Konin ginnefeesten de kermisvermakelijkheden en 't wordt met Koninginnedag weer de dood in den pot. Daarbij komt nog: voor wie worden Konin ginnefeesten georganiseerd? Voor het volk immers? En heeft datzelfde publiek nu niet getoond, dat 't op dergelijke vermakelijk heden gesteld is? Zelfs zü. die men op een gewone Kennis niet zou zien, als zijnde in strijd met hun godsdienstige opvattingen, maken er volstrekt geen bezwaar tegen, op Koninginnedag van de Kermis vermakelijk- heden gebruik te maken. In hoeverre hier nu inconsequentie in het spel is, laten we in t midden. Maar het feit is er. Het volk is nu eenmaal op Kermisvermakelijkheden gesteld, dat valt niet te loochenen. Was dat niet 't geval, de Kermissen waren al lang hun na tuurlijken dood gestorven. Dan was 't niet noodig geweest, ze gewelddadig om hals to brengen. Mr.ar er is nog een andere zijde aan 't verminderen der Kermisvermakelijk heden. Doet men dit, dan zal 't gevolg hier van zijn: minder inkomsten. En minder in komsten wil zeggen: minder gelegenheid om de Koninginnefeesten aantrekkelijk te ma ken. En 't gevolg hiervan zal zijn, minder animo voor de feesten en minder offervaar digheid van de ingezetenen om de feesten te bekostigen. Langzaam zullen de feesten ver minderen en de Dood en Yperen doet weer z'n droeve intreê in Bloemendaal. Tenzij men er iets beters voor in de plaats kan geven. En daartoe heeft men, waar dan ook, nog geen kans gezien. Want degelijkheid en an dere heden, 't volk wil er niet aan. 't Heeft te veel behoefte, lees 't is te veel verzot op, aan eenige leutigheid. Natuurlijk zullen er velen zijn, die die leutigheid van gering allooi vinden. We zijn 't er volkomen mee eens. Maar dat neemt niet weg, dat de volksgeest nu eenmaal zoo is. Waarmee we maar zeggen willen, dat de Commissie voor de Koninginne feesten te Bloemendaal zich begeeft op t hellend vlak, dat naar verdroging der Konin ginnefeesten voert, als zij de Kermisvermak#- lijkheden al te zeer ging verminderen. Kerknieuws De Weleerw. Heer Kape laan Trouwborst is met ingang van Vrijdag a.s. benoemd tot kapelaan te Haarlem (pa rochie Joannes de Dooper) en tot kapelaan alhier is benoemd de Weleerw. Heer'Spel ler, van het seminariee te Warmond. Opgedragen Aan den heer J. Lucas, schilder alhier, is opgedragen het schilder werk van de OL Scholen te Haarlem aan de Ceram- en de Tematestraat, voor reke ning der gemeente Haarlem. Vr. 1: Is er op Zaterdag 24 Augustus ge legenheid om te vliegen op Waalhaven te Rotterdam? Zoo ja, op welk uur? 2: Zijn gehuwde zoons en dochters ver plicht wegens de wet hun hulpbehoevend# ouders en broer te onderhouden? Antw. 1: Ja. Waarschijnlijk tot zonson dergang. 2: Wettelijke aansprakelijkheid gaat al leen in de rechte lijn van bloedverwant schap. Ouders moeten dus voor hun kin deren, kinderen voor hun ouders zorgen. Wendt u tot den Armenraad, die derge lijke gevallen gaarne voor u zal ophelderen. Vr.: Wat is de kortste weg per motor van Beverwijk naar Aalten? Antw.: Beverwijk Velsen Santpoort Haarem Heemstede Hoofddorp Aalsmeer Kudelstaart de Kwakel Uithoorn Mijdrecht Wilnis Breu- kelen Maarssen Utrecht de Bildt Zeist Driebergen Doorn Leersum Amerongen Eist Rhenen Wagenin- gen Renkum Heelsum Oosterbeek Arnhem Westervoort Zevenaar Didam Zeddam Etten Terborg Varsseveld Aalten. Vr.: Is 't geoorloofd, uit een liederenbun del, liederen in notenschrift over te nemen in cijferschrift, zonder toestemming van den auteur? Desnoods met vermelding van bundel en auteur? Is het volgens artikel 16 van de Auteurs wet 1912 geoorloofd, uit een liederenbundel, liederen in notenschrift over te nemen in cijferschrift ten dienste van het onder wijs, zonder toestemming van den auteur? Antw. 1. In het algemeen moet het ant woord op deze vraag ontkennend luiden. In de Auterswet zijn wel eenige uitzonde ringen genoemd, maar uw geval slaat daar waarschijnlijk niet op, voor zoover wij kun nen beoordeelen. 2. Zie het antwoord op vraag 1. Vr. Wat is de kortste weg per auto, vanaf Nes a.d. Amstel tot Noordwijk aan Zee en hoeveel kilometer is het. Antw.: Nes a.d. Amstel, Aalsmeer, Nieuw Vennep. de Leeghwater. Sassenheim, Noordwijk, Noordwijk aan Zee. 30 K.M. Vr.: Wat is de kortste weg van Haarlem naar Groningen over land met den auto. II. Kan men ook met den auto op de boot van Enkhuizen naar Stavoren komen en wat zijn de kosten daarvan. Antw.: 1. Haarlem, Heemstede, Hoofd dorp, Aalsmeer, Kudelstaart, Kwakel, Uit hoorn, Waverveen, Loenersloot, Vreeland, 's-Gravenland, Hilversum, Hooge Vuursche Baam, Eembrug, Nijkerk, Putten, Staver- den, Nunspeet, Elburg, Wezep, Katerveer, Zwolle, Berkummerbrug, De Lichtmis, Staphorst, De Wijk, Koekange, Ruinen, Eursing, Beilen, Hooghalen, Assen, Vries, Eelde, Paterswolde, Groningen. II. De boot van Enkhuizen naar Stavoren neemt ook auto's op; de kosten hiervan zijn ons echter niet bekend. Vr.: Wat is de kortste en mooiste weg van Hillegom naar Doetinchem per auto en hoeveel K .M. Antw.: Hillegom, Hoofddorp, Aalsmeer, Kudelstaart, de Kwakel, Uithoorn, Mij drecht, Wilnis, Ruwiel, Breukelen, Utrecht, de Bilt, Zeist, Rijsenburg, Driebergen, Doom, Leersum, Amerongen, Eist, Rhenen, de Grebbe, Doorn, Leersum, Amerongen, Eist, Rhenen, de Grebbe, Wageningen, Ren kum, Heelsum, Oosterbeek, Arnhem, Velp, De Steeg, Ellecom, Doesburg, Laag-Keppel, Doetinchem. 142 K.M. Vr.: Wat is de kortste weg en hoeveel K.M. van Uithoorn naar Wateringen per auto? Antw.: Uithoorn, Nieuwveen. Alphen. Hazerswoude, Benthuizen, den Hoorn, Zeg waard, Katwijk, Vlieland, Pijnacker, Delf- gauw. Delft, Wateringen. 55 K.M. Vr.: 1. Mag een Katholiek met een niet- Katholiek trouwen, als hun huwelijk in Duitschland ingezegend wordt? 2. Mag een priester, buiten Kerstmis om, meer als één H. Mis per dag lezen? Besman er redenen dat een priester op Zondag twee H. Missen mag lezen. Antw.: 1. Dit ligt geheel aan den betrok ken autoriteit; daarnaast moet u toch een bepaalden tijd in een parochie wonen. 2. Buiten 25 December (len Kerstdag) en 2 November (Allerzielendag) op welke dagen iedere priester drie H. Missen mag lezen, mag de priester als regel maar één H. Mis per dag lezen. Met toestemming van den Bisschop mag echter een priester, als er in de parochie een zieke zou zijn of een alleen staand Pastoor op een kleine plaats, des Zondags twee H. Missen lezen. Dit noemt men bineeren. Vr.: 1. Wanneer en hoe laat het slot As senburg geopend is? 2. Welke zijn de kosten om het te bezich tigen? Antwoord; Eiken dag van 912 en van 2—5 uur kosteloos. Vr.; Op 'n donkerrood crêpe-de-chïne japonnetje zijn vlekken van mocca-ijs ge komen, welke ik getracht heb met alcohol 90 pCt. te verwijderen, hetgeen mij niet ge lukte? Wat moet ik doen? Antw.: Het eenige middel, dat in uw ge val kan worden aangewend is: uitstoomen. Vr.: Hoe moet men advocaat maken? Antw. Op 12 groote eieren heeft uien noodig 4 ons suiker, 1 stokje vanille en 1 liter brandewijn. Klop de eieren met de vanille en suiker, tot deze zoo goed mogelijk opgelost is. Voeg er langzamerhand den brandewijn bij en laat de advocaat, steeds roerende lauw warm worden. Zorg, dat ze niet schift. Do# ten slotte de advocaat in een flesch of ka raf en sluit deze goed af.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 7