y NATIONALE SPAAR- 4 EMISSIEBANK N.V. .50.- 40.- Roemenië en het Vaticaan Telegrafisch Weerbericht WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1929 Voornaamste Nieuws Amsterdam G., Keizersyr. 198 4 pCt. Bijkantoor NA8SA0LAAI18 HAARLEM BUREAUXNASSAULAAN 49 ADVERTENTIÊN 35 ct.p. regel e VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 et, bQ vaorultbet Bij contract belangrijke korting. 7 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tnsschen den tekst 60 ct per regel DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. DE AMERIKAANSCHE GEZANT IN DEN HAAG Hij verlaat den diplomatieken dienst ALS RAADSLID BEëEDIGD En daarna geschorst DE ZIEKTE „ALASTRIM" Nieuwe gevallen Een schilderij van Jan Steen gevonden Bijtijds gered Doodelijk verkeersongeval te Wijk aan Zee Auto-ongeluk bij Spa De moord in Zorgvliet te 's-Gravenhage DE ZWITSERSCHE K. L. M.-LIJN Reeds 31 Augustus stopzetting HET VLIEGVELD VOOR ROTTERDAM EN DEN HAAG Overeenstemming bereikt Het Koninklijk bezoek aan Enschedé Het schaaktournooi te Karlsbad J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Wegens den feestdag van O. II Vrouw Hemelvaart, zal de „Nieuwe Haarlemsche Courant" morgen, IS Augustus, niet ver schijnen. De droogmaking van den W esteinderplas Een nieuw stadhuis te Eindhoven Staking bij Jamin te Rotterdam De moord te St. Willebrord Telefoon No. 13866 (drie Ijjnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. HAARLEMSCHE COURANT DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17233 AUeabonné'sopdit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden r O ft fl ft Levenslange geheeleongeschiktheid tot werken door tTCH hf) een ongeval met i ft C ft bij verlies van een hand, f 1 OC bij verlies van een tegen ongevallen verzekerd voor c en der volgende uitkeeringen 1 WwOU«~ verlies va h. armen, heide beenen of heide oogen doodelijken afloop: IfcklUi een voet ol een oog; duim of wijsvinger: bij 'n breuk van been of arm: bij verlies v. een anderen vinger. HET CONCORDAAT EN ZIJN ONTSTAAN (Van onzen Romeinschen correspondent) Vele zijn de staten die na den wereld oorlog hun grenzen zagen verbreed tot diep in het gebied dei hen omringende landen. Deze grenswijziging geschiedde dikwijls te recht: heele volkeren werden bevrijd van een hun vreemde regeering en weer ver- eenigd met de landen waartoe ze historisch en moreel behoorden. Niet zelden echter gebeurde het dat men bepaalde landen slechts zoodanig poogde te versplinteren dat ze, voorloopig althans, geen gevaar meer zou den opleveren voor die zich hun overwin naars voelden; en in zulke gevallen was het niet zeldzaam, dat regeeringen zich plots geplaatst zagen tegenover een zeer belang rijk aantal nieuwe onderdanen, die met hun vreemde zeden en andere gewoonten het binnenlandsch evenwicht minstens groo- tendeels, soms ook geheel verstoorden. De Katholieken van Roemenië Roemenië kreeg ook zijn deel toen het, voornamelijk ten koste van Hongarije, van een geografischen naam werd gepromoveerd tot een natie van achttien millioen inwoners. De moeilijkheden waren natuurlijk groot en talrijk. Maar één der belangrijkste en zeker wel de eigenaardigste 'was deze; dat Roe menië, tot dan toe als een doodgewoon missiegebied vallende onder de competentie van de Propaganda Fide, een staat werd met een sterke katholieke minderneid, die ongeveer 17 pet. der bevolking uitmaakte. De moeilijke situatie laat zich begrijpen, vooral in Holland, waar de katholieken met een bijna twee malen zoo sterke minderheid nog maar al te goed voelen wat moeten vechten is! Toch was de positie der katho lieken in Roemenië veel en veel slechter, daar ze, ten eerste, de helft minder m aan tal waren; ten tweede, als bevolkingsaan winst strikt genomen nog zonder invloed waren en als betrekkelijk vreemde indrin gers wantrouwig werden aangezienten derde en vooral! een sterke, homogene eenheid tegenover zich vonden, immers, op godsdienstig terrein heerscht in Roemenië oppermachtig de Nationale Kerk die 66 pCt. der bevolking omvat en die, zij heb niet als de doorsnee-schismatieken, toch ook niet bepaald onbevooroordeeld tegenover Rome staat. Op de rest der bevolking de 17 pet. die noch katholiek, noch schis matiek is konden ze bovendien niet re kenen, omdat deze uit Joden bestaat. De macht der eenheid Echter had de situatie, der katholieken ook haar groote strategische voordeelen.- Ais gezegd, werden de Roemeensche grenzen voonamelijk ten koste van Hongarije ver wijd. Hierdoor kreeg Roemenië het spreekt vanzelf een groot aantal Hongaren onder zijn bevolking. In Boekarest ontkent men dan ook niet dat de provincies Saiaj, Bihar en Satu practisch Hongaarsche provincies zijn. Aan deze provincies grenst Maramu- res, dat alweer practisch een Tsjechi sche provincie is. Vooropgesteld dat de ka tholieken zich één voelden in ras en denk wijze en dat ze zich van hun eenheid be wust waren, is het duidelijk hoe hun min derheid van meet af aan een politieke kracht was die de regeering van Boekarest slechts tot haar eigen schade verontacht- zamen kon. Intusschen lieten de bewoners der nieuwe Roemeensche provincies hun kunnen voor het volle pond gelden. Ze zijn begonnen met een betrekkelijk neutrale houding aan te nemen jegens de heftige „broederschapsbetuigingen", welke hun uit de vurig nationalistische republieken van Boedapest en Praag, volgens de regelen van onzen tijd, gewerden. Tegelijk toonden ze zich zeer welwillend ten opzichte van hun nieuwe omgeving, waardoor ze al meteen de maatregelen van dwang voorkwamen waar mee, bij voorbeeld, Zuid-Tyrol door Italië wordt getreiterd. Daarna hebben ze noe men we den juisten naam een verlan- genlijstje in elkaar gezet en dat aan Boe karest bekend gemaakt als de voorwaarde van hun algeheele onderwerping aan den nieuwen toestand. Op dit verlangenslijstje prijkte als nummer één: regeling der rap porten met het Vaticaan. De regeering, die zeker aan de grenzen geen haar tegenstrij dige bevolking dulden kon, en als een nachtmerrie het te hulp roepen van Hon garije en Tsjecho-Slowakije wat natuur lijk het gevolg zou zijn geweest van een Met-inwilligen der niet overdreven verlan gens voor den geest had, sloeg dadelijk toe; in die beslissing het dient vermeld niet weinig beïnvloed door haar ernstigen wil orp de nieuwe bewoners zoo gauw mo gelijk te doen „aoclimatiseeren" en door haar liberale kleur die haar in staat stelde op het moeilijke terrein van den godsdienst louter aan politieke nooden gehoor te geven. Bijna dadelijk werd voeling gezocht met Rome en reeds in begin 1920 namen de officieele onderhandelingen een aanvang. Langdurige en moeilijke onderhandelingen Toen begonnen echter ook voorgoed de moeilijkheden, welke voornamelijk kwamen van den kant der Nationale Kerk. De li berale minister Ooidis sloeg zich daar, ongetwijfeld wat onverantwoordelijk door heen. en zijn opvolger Avarescu stipuleerde den 10 Mei 1927 een Concordaat dat zeer j zeker gerekend kan worden tot één der gunstigste die de H. Stoel na den oorlog sloot, maar dat de maker zelf toch ook niet in de kamers durfde brengen, nadat de Nationale Kerk al haar krachten verzameld had voor den tegenaanval. Staan we echter niet stil bij de lijdensgeschiedenis die nu toch voorbij is, maar bepalen wij ons tot de beslissende feiten. Men kent de bewogen geschiedenis van Roemenië in de laatste jaren: de dood van koning Ferdinand, het dollemansleven 'van prins Carol, die van den troon vervallen werd verklaard, de op volging van de Hooge Regentschap die voor loopig den zesjarigen koning Michael I ver vangt. Roemenië begon zwak te staan. En de katholieken, die zich met een kluitje in het riet gestuurd zagen het Concor daat dat na zeven jaren onderhandelen gestipuleerd was, bleef immers nog steeds zonder kracht zoo lang het niet werd gera tificeerd begonnen zich te roeren. Van de noodzakelijkheid om tot een oplossing te komen, raakte toen ook Miron Christea, primaat-metropolitaan, der Nationale Kerk en het meest invloedrijke lid der Hooge Regentschap, overtuigd. Hü zou echter niet wijken voor hij het uiterste had beproefd. Om een zuiveren toestand te scheppen op het nu niet meer zoo eenvoudige godsdien stig terrein, vroeg hij een godsdienstwet. Die er kwam. En die onder art. 45 zeide: dat 'alle kerkelijke goederen in een gemeente zouden behooren aan de kerk die in de ge meente de meeste leden teldeDe Na tionale Kerk had twaalf millioen leden, de katholieke slechts drie millioen; en het was een kwestie van ten hoogste enkele jaren om met een vreedzame volksvermindering het bezit der Katholieke Kerk en daarmee zeer waarschijnlijk de Kerk-zelve, te vernie tigenDe strijd, de formidabele strijd duurde twee jaren. Toen hamerde minister Lapedatu de godsdienstwet waaruit art. 45 geschrapt was er door. En thans is de overeenkomst, nadat de eerste Gezant van Roemenië bij den H. Stoel aan Z. H. Pius XI overhandigde, een feit. Het concordaat Dezen we het concordaat na, zooals het dezer dagen door de Acta Apostolica Sedis gepubliceerd is, dan is onze algemeene in druk deze: de regeering van Boekarest heeft een zuiver politieke daad gesteld en dit met een loyaliteit die de H. Kerk in Roemenië meer geeft dan Zij, steunende op het aantal harer onderhoorigen wat toch de basis van zoo een overeenkomst pleegt te zijn kon vragen. De eerste artikelen klinken na de con cordaten met Polen, Litauen en Italië hoe genaamd niet vreemd en zijn als even bil lijke als politieke eischen der Roemeensche regeering makkelijk herkenbaar: Alle diocesen zullenzoodanig omgrensd zijn, dat geen deel van Roemenië onder de competentie valt van een buitenlandschen bisschop, of een Roemeenschen bisschop heeft in een ander land dan Roemenië. De bisschoppen en zij, die hen kunnen vervan gen, moeten het Roemeensch staatsburger schap bezitten en zullen een eed van trouw afleggen in de handen van den ko ning. Hun benoeming zal vóór die plaats heeft, bekend worden gemaakt aan de regeering opdat die er zich om politieke redenen tegen kan verzetten. Andere dan parochiale wijzingen in de grenzen der diocesen zijn onderworpen aan de goedkeu ring der regeering. Instructies van algemeen belang zullen aan het ministerie voor gods dienstige aangelegenheden worden bekend gemaakt. Te benoemen pastoors mogen zich niet hebben schuldig gemaakt aan misdaden tegen de veiligheid van den staat. Priester- studenteïi moeten onderwezen worden in de taal en de geschiedenis van het land. Alle geestelijken die in het algemeen een leidende rol spelen, moeten het Roemeensch staatsburgerschap bezitten. Echter zal de regeering een afzonderlijk verdrag sluiten met den H. Stoel voor de gevallen waarin buitenlandsche geestelijken als pastoor en zelfs als leeraar kunnen optreden. De prijzenswaardige loyaliteit der regee ring van Boekarest komt vooral uit in het tweede deel van het Concordaat dat uit sluitend rechten aan den H. Stoel toekent: De openbare en vrije uitoefening van den godsdienst, alsmede de onbelemmerde com municatie van geestelijkheid en volk met het Vaticaan, is verzekerd. De Kerk wordt in al haar onderhoorigen en dienaren erkend, heeft vrije beschikking over haar goederen en wordt beschermd door de wet. Oprich ting van kerken is vrij. De staat subsidieert in de steden wanneer minstens 400 fami lies, in de dorpen wanneer minstens 200 families een kerk vragen; in bizondere ge vallen kunnen deze eischen verminderd worden. Het Gewijd Patrimonium wordt, zonder inmenging van den staat, door het episcopaat beheerd en geniet juridische per soonlijkheid. Over religieuze orden en con gregaties en alle inrichtingen van onderwijs heeft de staat geen zegging; alleen is de goedkeuring der regeering voor nieuw op richting vereischt. Alle aan de Kerk be- hoorende scholen zijn vrij van inmenging der regeering, met dien verstande dat ze natuurlijk onderworpen zijn aan de onder wijswetten. Het godsdienstonderwijs is ge heel vrij en kan gegeven worden in de moedertaal. Op alle hoogere en lagere staatsscholen die voor het meerendeel door katholieken worden bezocht, zal godsdienst onderwijs worden verstrekt door, in overleg tusschen het episcopaat en de regeering te benoemen en door den staat te betalen geestelijken of leeken. Het programma van het godsdienstonderwijs, ook op staatsscholen, wordt aangegeven door den bisschop die tevens de contróle heeft over het onder wijs, het pesoneel en het materiaal. Ongetwijfeld het laatste wat de regee ring van Boekarest doen kon om' haar katholieke onderdanen aan zich te verbin den en om zich de erkentelijkheid van hét Vaticaan te verzekeren, was: als gezant naar Rome af te vaardigen Z. Exc. dr. Caius Brediceanu die geboortig is uit de nieuwe provincies en wiens vader voor den oorlog een klankvollen naam had in het Hongaarsch parlement. „Le Courrier Diplomatique" meldt, dat M. Richard M. Tobin, gezant van de Ver- eenigde Staten van Amerika, binnenkort Den Haag zal verlaten om op een anderen post werkzaam te worden gesteld. Dit bericht is slechts gedeeltelijk juist. Wel verlaat de heer Tobin Den Haag, maar hiermede verlaat hij tevens den diplomatie ken dienst. De 1ste secretaris van de legatie, Mr. Norweg. is in gelijke functie dezer dagen overgeplaatst naar Santiago in Chili. De le secretaris van de Amerikaansche legatie te Oslo is in dezelfde functie naar 's-Gravenhage overgeplaatst en komt mor gen reeds hier. Wie de nieuwe Amerikaansche gezant al hier zal zijn. is nog niet bekend. Onmiddellijk nadat zij was beëedigd als raadslid, is te Oudewater mevr. Ritman- van Rhijn op voorstel van B. en W. als raadslid geschorst op grond van artikel 26 eerste lid der Gemeentewet (leveranties aan de gemeente door haar echtgenoot vanaf dien datum der toelating als raadslid). De voorzitter vroeg na de gevallen beslis sing mevr. Ritman de vergadering te willen verlaten aan welk verzoek zij aanstonds ge hoor gaf. De voorzitter deelde daarna mede, deze aangelegenheid verder te zullen onderwer pen aan het oordeel van Ged. Staten. Het derde geval van alastrim in 't Gein, n.l. bij een kind uit 't besmette gezin, is ge constateerd. Verder heeft zich te Amersfoort een geval voorgedaan van alastrim. Dit geval doet zich voor bij een 27-jarige gehuwde vrouw in de Aldegondastraat, die eenigen tijd in Rotterdam vertoeft heeft, meldt het „Hbld."" De ontsmettingsdienst te Amersfoort heeft het geval op aangifte van dr. Nicolai in behandeling genomen. Noch bij den echtgenoot, noch bü de twee jeug dige kinderen hebben zich tot nog toe spo ren van deze besmettelijke ziekte voorge daan. In de week van 6 tot en met 12 Augustus deden zich 24 nieywe gevallen van alastrim voor in Rotterdam. Hiervan waren er 14 In reeds te voren besmette gezinnen, terwijl in 8 tevoren niet-besmette gezinnen 10 geval len voorkwamen. Volgens mededeeling van en Geneesheer- Directeur van het ziekenhuis aan den Cool- singel in voornoemde stad, zijn in deze pe riode 21 zusters, 1 dienstbode en 10 kin deren in dit ziekenhuis ziek geworden. In het hulpziekenhuis aan de Hildegadrisstraat bevinden zich hans 11 alastrim-patiënten. Z.Exe. dr. Caius Brediceanu, de eerste gezant van Roemenië bij den H. Stoel, bood dezer dagen zijn geloofsbrieven aan den Paus aan Bü het sioopen van een café Bij het gedeeltelik sioopen van café „De Jonge Prins" te Wormerveer vond onze plaatsgenoot, de heer Jb. Dekker, die met dit werk was belast, een schilderstuk van Jan Steen, voorstellende „het Huishouden". Tusschen de zoldering en meerdere papa- rassen kwam dit schilderstuk te voorschün. Ofschoon onmiddellük een bod van 400 werd gedaan, werd dit niet geaccepteerd, doch opgezonden ter onderzoek naar de waarde hiervan. Maandagavond waagde zich nabü het Bloemendaalsche strand iemand te ver in zee. 6 personen trachtten hem te redden, maar die moesten hunne pogingen opgeven. De badman van de Bloemendaalsche bad inrichting, G. Molenaar, heeft zich daarop met de boot naar de plaats des onheils begeven en hem mocht het gelukken den drenkeling, die reeds zinkende was. in de boot te krygen. De drenkeling, was wel verkleumd, maar gaf toch nog teekenen van leven. Hü werd naar den politiepost aan het Bloemendaalsche strand gebracht en onder behandeling gesteld van dr. Willems uit Zandvoort. Per ziekenauto is hü toen naar de Mariastichting te Haarlem ver voerd, waar hü een rustigen nacht heeft doorgebracht, ofschoon de koorts hoog was. Men vreest voor longontsteking. De dren keling is de tuinman R. uit Haarlem. I 'V, De heer Handgraai, die met zijn woonschuit aan de Oostvest ligt, heeft een tuin op den wal gemaakt, die een waar kunststuk van architectuur genoemd mag worden. Voor lief hebbers is een wandeling naar de Oostvest de moeite waard 8-jarig meisje het slachtoffer Dinsdagmiddag te ongeveer half zes heeft op den weg naar Wijk aan Zee, ter hoogte van Tusschen wijk, een droevig verkeerson geval plaatsgehad, dat helaas een slacht offer heeft geëischt. Tegen dat uur begaf de heer P. Henne- man, gemeenteb-de van Heemskerk, zich per transportrijwiel huiswaarts. Hij had den middag met vijf zijner jeugdige kinderen aan het strand te Wijk aan Zee doorgebracht. De kinderen hadden plaats genomen in den bak van het rijwiel. Hoewel de heer H. geheel rechts van den weg reed, werd zijn. rijwiel door een hem passeerenden autobus van den ondernemer L. uit Beverwijk aangereden. Het rijwiel sloeg om en de inzittende kin deren, alsmede de 1 estuurder werden tegen den grond geslingerd. De gevolgen van deze aanrijding waren zeer ernstig. Een der meis jes, een achtjarig dochtertje van den heer H. bleek zoo ernstig te zijn gewond, dat het kort na het ongeluk aan de gevolgen over leed. De andere kinderen bleken gelukkig slechts lichte verwondingen te hebben be komen. De ongelukkige vader, die zijn ster vend kind op straat zag liggen, was zelf ook vrij ernstig gewond. Het bleek, dat hij een sleutelbeen had gebroken. Het vreeselijk ongeval veroorzaakte op dezen drukken verkeersweg onder de talrijke van Wijk aan Zee terugkeerende strandbe- zoekers een geweldige consternatie. Genees kundige hulp was spoedig aanwezig, terwijl ook de politie kort na het droevig gebeu ren ter plaatse verscheen. De vader en het doodelijk gewonde meisje werden terstond naar' het Roode-Kruis-Ziekenhuis overge bracht. Het lijkje van het meisje werd in afwach ting van het politioneel onderzoek in beslag genomen. Haar zusjes werden hevig ontsteld door het tragisch ongeluk naar de ouderlijke woning vervoerd. De moeder was inmiddels door den Zeereerw. Heer Pastoor de ver pletterende tijding medegedeeld. Het onderzoek geschiedde onmiddellijk door de politie. De oorzaak van het ongeval meende men aanvankelijk aan te groote snelheid van den autobus te moeten toeschrijven. Het onder zoek duurt nog voort. De autobus werd na het ongeval terstond in beslag genomen. Bij beproeving door een deskundige bleken de remmen goed te func- tioneeren. De chauffeur L. was diep onder den indruk van het gebeurde. De deelneming met de zwaar getroffen fa milie H. is zoowel te Beverwijk als te Heemskerk algemeen. 4 Nederlanders gewond Een telegram aan het „Hbld." meldt uit Spa, dat gisteren vier Nederlandsche toeristen, die in de omgeving van Spa een autotocht maakten, met dit voertuig in een greppel langs den weg zün gestort. De in zittenden werden allen gewond en onmid dellijk door het Roode-Kruis naar Sps^,ver voerd. Behandeling der zaak op 27 Augustus Naar het „Vad." verneemt, zal de recht bank te 's-Gravenhage op 27 Augustus a.s. behandelen de zaak tegen den student O. d. C„ die in Mei j.l. in Zorgvliet zün meisje, mej. B., doodschoot. De K. L. M. bericht ons, dat de dienst op Bazel en. Zurich, welke oorspronkelijk op 28 September beëindigd zou worden, reeds op 31 Augustus zal worden stopgezet. Naar het „Vad." meldt, kunnen uiterlijk begin October vaste voorstellen aan den Raad van Den Haag en dien van Rotterdam worden tegemoet gezien terzake van het gemeenschappelijke vliegveld. Men is het bij de onderhandelingen anders dan aanvankelijk is bericht eens geworden over de wijze, waarop Rotterdam schadeloos gesteld zal worden voor het op geven van het vliegveld Waalhaven, alleen is het bedrag der schadeloosstelling nog niet bepaald. Ook is men tot overeenstemming gekomen aangaande de plaats, waar het vliegveld tusschen Rotterdam en Den Haag zal komen, maar deze plaats wordt, met het oog op speculatie, geheim gehouden. Op Maandag 2 September Hef koninklijk bezoek aan Enschedé is vastgesteld op Maandag 2 September. Be zocht worden 's morgens het stadhuis, des middags de Textielschool, de Synagoge, het Volkspark en de Deken weverij Oostburg van Van Heek en Co. De uitslagen van de gisteren gespeelde 11e ronde luiden als volgt; B'ogoljubow remise met Vidmar. Niemzowitsch remise met Capavlanca. Yates remise met Gilg. Canal verliest van Colle. De partü Rubinsteln-rSpielmaim afge broken. Thomas remise met Maroczy. Tartakower remise met Johner. Menchik wint van Samisch. Becker wint van Marshall. Euwe remise met Grünfeld. Treybal wint van Mattison. De stand na de 11e ronde; Spielmann 9*; Vidmar en Capablanca 7 y,Bogol jubow en Nimzowitsch 7; Euwe 6Rubinstein 6* Grünfeld 6; Becker, Mattison en Canal 5>/$: Johner, Gilg, Marshall en Samisch 5; Tar takower en Yates i'A, Marockzy en Treybal 4; Colle 3!4; Thomas 2%; mej. Menchik 2. Van den toestand na de 10e ronde schrüft men aan de „N. R. Crt.": Sinds de vijfde ronde is er meer teeke- ning in den stand op den wedstrüdrooster gekomen. De spelers, die, voordat de wed- strüd begon, in het algemeen als de serkste werden beschouwd, hebben zich nu allen naar boven gewerkt en die van den aanvang af als de zwakste gold, mej. Menchik, blijft op de laatste plaats. Spielmann's score 9 uit 10, blijft de verba zing wekken. Thans echter kan zijn geluks- ster wel gaan tanen. Hij komt ,nu in de ge vaarlijkste zóne van de paringstabel. Achter eenvolgens moet hij nu spelen tegen Rubin stein en Bogoljubow. Daarna krijgt hij Canal, Yates, Becker en juffrouw Menchik tegenover zich, die hem waarschijnlijk niet gevaarlük zullen worden, doch daarna, aan 't einde van den wedstrijd, ontmoet hü met korte tus- schenpoozen Euwe, Niemzowitsch en Capa blanca op zijn weg. Het is dus zeer wel mo- gelük, dat hü zijn voorsprong op de ove rigen nog inboet. Capablanca heeft sedert de vüfde ronde sterk naar voren gedrongen. Blükbaar komt hij er nu in. Hij versloeg in de vüf laatst gespeelde partüen allen, behalve Euwe. Ook Vidmar begint zijn grooten naam te hand- handhaven. Hü staat met Capablanca op één lün, met 7 uit 10, onmiddellijk onder den leider, Spielmann. Bogoljubow, de adspirant-wereldkampioen, en Niemzowitsch, met elk 6y uit 10, maken ook nu een beter figuur dan na de vüfde ronde. De resultaten van hun beiden verge- lükende, moet men die van Niemzowitsch den voorrang geven. Tegen de sterkste spelers van die, welke hij tot dusverre tegenover zich had, boekte hü betere resultaten dan Bogol jubow. Dat op Bogoljubow en Niemzowitsch Ru binstein en Euwe volgen, is zooals het be hoort. Rubinstein won vroeger tal van eer ste prüzen en behoort, mits zün gezondheids toestand goed is, nog steeds tot de allerbeste spelers der wereld en Euwe staat, blijkens de uitslagen van zün tweekampen met Bogol jubow, bij dezen slechts weinig ten achter. De resultaten der overige deelnemers zijn van minder belang. Zij behooren geen van allen tot de grootsten en zouden, zonder den wedstrüd voor wat betreft de gemiddelde speelsterkte tot lager peil te doen dalen, ge voeglijk door tientallen van andere spelers kunnen worden vervangen. Van hen geven alleen Marshall en Maroczy nog hoop op groote daden. Beiden hebben betere perioden gekend, teen zij nog wat jonger waren. Ernstig verkeersongeval te Wyk-aan-Zmc een 8-jarig meisje gedood. Een schilderü van Jan Steen gevonden te Wormerveer? Eenige uitbreiding van de ziekte De radio-telefoondienst IndïeMi een spreekcel te Djokjakarta. De Zwitsersche K. L. M.-lqn zal 31 tus stopgezet worden. De moord, door een student te '«-fiiavai- hage gepleegd: 27 Augustus komt de mok voor de Haagsche Rechtbank. Een vliegveld Haag? Rotterdam De BloemboHenoogst te mislukt. De Haagsche conferentie. De verwachtin gen omtrent de ontruiming van Rtjntead De socialistische party in Spanje geen vertegenwoordiging in de Nationale Ver gadering en weigert hare medewerking mi de toekomstige Grondwet. if Barometerstand 9 uur v.m.r 766. Achteruit. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 8.52 uur, overmor gen om 8.50 uur. Machine na 12 Woensdag, 14 Augastiw Hoogste Barometerstand 768.3 m.M. te Breslau. Laagste barometerstand: 753.2 m.M. te Vardo. Verwachting: Meest matige tot zwakken, westehjke tot noordwestelüken wind, half tot zwaar bewolkt, waarschijnlük droog weer, iets koeler. Bij Kon. besluit is de bij Koninklijk be sluit an 22 April 1922, no. 22, sedert gewij zigd, aan S. ten Bokkel Huinink, destijds in Ubbergen, thans te Zandvoort, verleende concessie tot indijking en droogmaking van den Westeinderplas onder de gemeente Aals meer vervallen verklaard. B. en W. van Eindhoven stelten meenteraad voor over te gaan tot het lük bestemmen van het voormalig klooster „Sancta Ursula" tot gemeentehuis en- het onderbrengen daarin van den secretarie- dienst en het treffen van de verder in <#t verband benoodigde maatregelen. Hiervoor wordt een crediet gevraagd van 40.060. Loon- en vacantie-eiscben Een aantal meisjes, werkzaam op de sui kerfabriek der firma Jamin in de Hugo de Grootstraat te Rotterdam, heeft het werk neergelegd en heeft eischen gesteld inzake loonen en een vacantie-regeling. Omtrent den moord te St. Willebrord, ge pleegd in den nacht van Zondag op Maan dag. wordt ons nader gemeld, dat na het onderzoek ter plaatse door het parket uit Breda, een der aanvankelü'k medeverdachten A. B„ uit Hoeven, is vrijgelaten, terwijl ayn vader P. B., eveneens uit Hoeven en v. d. Z. uit Etten, respectievelijk in de arrestanten- lokalen te Hoeven en St. Willebrord werden opgesloten in afwachting van hun overbren ging naar Breda. (Direct ingaande) ZitdagenMaandags, Dinsdags, Woensdags en Vrijdags van 10 u. v.m. tot 2 u. n-m. Donderdags van 6 u. n.m. tot 8 u a.m. on des Zaterdags van 6 n.m. tet ^u. n.m.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1