De Economische Macht der Vereenigde Staten 50.- 40.- De ongunstige uitkomsten van den bloembollenoogst Telegrafisch Weei BUREAUX NASSAULAAN 49 dit nummer bestaat uit drie bladen ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 14 regels 60 et p. plaatsing; elke regel meer 15 ct, btj vooruitbet Bü contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tnsschen den tekst 60 ct per regel VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1929 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17234 ttKGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA NET ONGEVAL DOOR Dr. J. J. DEGRAZIA De grondslagen van den rijkdom 50pCt. van alle grond stoffen worden in Amerika verwerkt Beweegkracht en machines De mogelijkheid van compensatie der te lijden verliezen R. K. JONGE MIDDEN- STANDSVEREENIGING IN HET BISDOM HAARLEM Het wegen van auto's HET SCHAAKTOURNOOI TE KARLSBAD De 12e ronde De 13e ronde Het Amerikaansche recht op geslepen en ongeslepen diamant DE WERELDVLUCHT VAN DE „GRAF ZEPPELIN' Het vertrek op gistermorgen DE EUROPEESCHE RONDVLUCHT De vermoedelijke prijswinnaars De Iuchtdienst naar Indië DROEVIG ONGEVAL TE HEERENVEEN Twee kinderen zwaar gewond Gouden Priesterfeest Mgr. Hensen Voornaamste Nieuws J. J. WEBER ZOC Groote Houtstraat 166 J GOEDE VANGST DEI AMSTERDAMSCHE POLIl De gearresteerde schuldig aan een overval DE NEDERLANDSCHE TENTOONSTELLING TE LONDEN Telefoon No. 13866 idrle lijnen) Poetrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 35 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bU vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT AUeabonné sop ditblad zijn ingevolgede verzekeringsvoorwaarden Jegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen fQOnn verlies va, bi. e armen, beide beenen of beide oogen: tTCft lullUUv Levenslange geheeleongeschiktheid tot werken door V%l» bij een ongeval met f)Cfl doodelijken afloop: IfcwU» bij verlies van een hand, f125.- duim of wijsvinger: een voet ot een oog: bij verlies van een bij 'n breuk van been of arm; bij verlies v. een anderen vinger. In de „Werkplaats der wereld" wordt door ®en naar verhouding kleine groep menschen, die slechts een zesiende deel van de geheele bevolking der aarde omvat, 40 pCt. van de totale dag-prestatie geleverd. De oppervlak te waarop die 40 pCt. geproduceerd worden, bedraagt slechts een veertiende gedeelte der bewoonde aarde. Dat kleine en toch zoo suc cesvolle deel der wereld-werkplaats zijn de Vereenigde Staten van Noord Amerika. Het feit, dat Amerika waarmede wij in 't kort de Vereenigde Staten aanduiden, 2/5 der wereldproductie levert, karakteriseert ■frei zeer duidelijk, over welk een geweldige toacht de nieuwe wereld beschikt. Beschouwt men de aarde als één groot Arbeidsgebied, dan vormen de Vereenigde Staten ongetwijfeld het industrieele cen trum. 50 pCt. van alle grondstoffen worden in Amerika verwerkt. Uit de statistiek op den invoer blijkt, welke geweldige hoeveel heden buitenlandsche grondstoffen in Ame rika verwerkt worden. Cuba levert suiker, Italië en Spanje olijfolie, Afrika het goud en Oost-Indië de caoutchouc. Toch vormen deze goederen slechts een aanvulling voor de grondstoffen van het eigen land, die in zóó rijke mate aanwezig Zijn, dat zij voor 75 pCt. der totale produc tie toereikend zijn. Onderstaand volgen eenige bij zonderhe den omtrent de voornaamste voorraden der Amerikaansche schatkamer. Het statistische materiaal is ontleend aan de officieele ge gevens van de „Chamber of Commerce", de Handelskamer te Washington en komt der halve uit betrouwbare bron. Meer ijzer en staal dan In 't overige gedeelte van de wereld Onder de minerale schatten van een land Speelt het ijzererts de voornaamste rol. Welk aandeel heeft nu Amerika in de erts-op brengst en de ruw-ijzer- en staalproductie? De erts-opbrengst bedroeg in 1926 precies 67.623.000 ton, wat ongeveer op de helft van de wereld-productie aan ijzererts ge- V schat wordt. Een meer nauwkeurige verge lijking is met betrekking tot de ruw-iizer- en staal-productie mogelijk. Amerika produ ceerde in genoemd jaar 38.689.417 ton ruw- ijzer, d.w.z. 51 pCt. der wereld-productie van 75 millioen ton. Verder 48.293.763 ton staal of 53 pCt van de wereldproductie ad 89.500.000 tón. De staalproductie in Duitsch- land en Frankrijk bedroeg in dat jaar respectievelijk 12.150.000 en 8.255.000 ton. Met een jaarlyksche opbrengst van 600 millioen ton staat Amerika aan de spits der kolenproductie. In hetzelfde jaar (1927) heeft Duitschiand, hoewel voor de herstel leveringen onder hoogdruk werkend, 246 millioen ton geleverd, verder Engeland, Welks kolenproductie door stakingen werd belemmerd, 120 millioen ton. De totale pro ductie voor 1927 wordt geschat op 1.355 mil lioen ton, waarvan voor hun aandeel 44 pCt. Zan de Vereenigde Staten behooren. Drie vierden der petroleum Een zeer overwegende positie neemt Ame rika in op het gebied der petroleum-win ning. O ver rijk vloeien de oliebronnen der Vereenigde Staten en toch wordt door vak lieden reeds met vrees te kennen gegeven, dat het hoogtepunt van den petroleum-vloed bereids overschreden is, de aanwezige vel den een langzame uitputting tegemoet gaan en met de aanboring van nieuwe olievelden in de Vereenigde Staten geen rekening mag worden gehouden. Daardoor wordt verklaar baar, waarom Amerika zulke koortsachtige pogingen in 't werk stelt, buitenlandsche olievelden machtig te worden, hetgeen tot ernstige belangenbotsingen met het Britsche wereldrijk in Venezuela, Perzië en Mesopo- tanië voerde. Voor de eerste tien of twintig jaar behoeft Amerika geene verzwakking van zijn overwegende positie als petroleum- producent te duchten. Want van de wereld productie in 1926 ad 1090 millioen barrel waren 771 millioen barrel voor de Vereenig de Staten of 70 pCt. der totale productie. Daarachter volgt op grooten afstand Mexico met 90 millioen, Venezuela met 37 mil lioen en Perzië met 36 millioen ton. Meer katoen en hout dan alle anderen Verder vormt de katoen een actiefpost van beteekenis voor de Vereenigde Staten. Wederom zijn zij hier de hoofdproducent der wereld voor deze zoo belangrijke grond stof. In 1926 werden in de V.S. 12 1/2 mil lioen balen katoen geoogst. Indië, de groot ste katoenproducent op een na, leverde in 't zelfde jaar 6 millioen balen. Van de wereldproductie aan katoen komt ongeveer 55 pCt. voor rekening van de V.S. Algemeen verbreid is de meening, dat de reusachtige wouden van Amerika verdwe nen zijn en de bloeitijd van den houthandel reeds lang tot 't verleden behoort. Wel be hoort de hout-industrie niet meer tot de be langrijkste van 't land en zijn de wouden sinds een kwarteeuw bijna met één vierde verminderd. Evenwel is in de plaats van den ouden roofbouw een rationeele aanplant ge komen en deze is oorzaak dat Amerika thans nog 52 pCt. der wereldproductie aan hout levert. Het akkerland Van alle staten der wereld bezit Amerika ook de grootste bodemoppervlakte aan ak kerland; ruim 391 millioen Acres. Hierna volgt Indië met 304.751.000 Acres. In 't jaar 1926 heeft de productie van Amerika aan tarwe en maïs de Europeesche ver overtrof fen. Terwijl Europa 2 millioen bushels van deze akkerproducten leverde, bereikte de productie van Amerika 3 1/2 millioen. Van de wereldproductie aan maïs (4006 millioen bushels) leveren de Vereenigde Staten 62 pCt.; van de wereldproductie aan tarwe (3400 millioen bushels) 22 pCt. Machines inplaats van 370 millioen slaven Het totaal der beweegkracht, opgewekt door steenkool, waterkracht of petroleum- producten, die in de bedrijven der Ameri kaansche industrie wordt gebruikt, wordt geschat op 37 millioen paardekractiten, wat beteekent 4 1/2 paardekracht op één fa brieksarbeider. Dit bedraagt meer dan 't dubbele van het begin der eeuw, waarin men per fabrieksarbeider twee paarde- krachten berekende. Wanneer men één paardekracht gelijk stelt met de arbeids kracht van tien slaven, zoo constateert men dat elke Amerikaansche fabrieksarbeider eene arbeidsprestatie van 45 slaven ver vangt; het totaal der beweegkracht van de Amerikaansche industrie vervangt een leger van 370 millioen slaven, wier aantal het drievoudige van het inwonertal der Ver eenigde Staten bedraagt. Jaariyksche opbrengst arbeider Dit onzichtbare slavenleger en de schat ten van Amerika's bodem roepen niet uit sluitend de enorme, Amerikaansche industrie en den geweldigen rijkdom van het land in het leven, in het perfectionneeren en goedkoop maken der productie-methoden ligt de hoofdfactor, die de Amerikaansche in dustrie hare overwegende positie verzekert. Door de in de laatste tien jaren geperfec- tionneerde Amerikaansche arbeidsmethoden is de prestatie van den Amerïkaanscnen fa brieksarbeider gestegen tot een waarde aan goederen van per jaar 5200 dollar. De Duit- sche en Britsche arbeider produceeren daar tegenover slechts voor een waarde van 1500 dollar per jaar in doorsnee. Deze cijfers ge ven niet alleen een kijk op de prestatie van den Amerlkaanschen arbeider, maar geven ook een verklaring voor de hooge loonen die de arbeider in de V. S. trekt en in door snee het driedubbele is van de Duitsche loo nen. De snelle opkomst der Amerikaansche industrie dateert van 1914. Van 19141926 is de productie der Amerikaansche industrie percentsgewijze zoodanig toegenomen, dat de percentueele vermeerdering 3 1/2 maal zoo groot ls ais de percentueele bevolkings aanwas. Om enkele industrieën te noemen: de arbeider in -de autobranche produceert 3 maal, in de staal- en cementbranche 2 maal zooveel, in de olie-raffinaderijen 79 pCt meer dan in het jaar i9i4. Een zeer sterk sprekend voorbeeld levert, de geschiedenis eener autöfabriek. In 15 jaar is hare productie fnet 1400 pCt. vermeerderd, d♦.rentegen het aantal aroei- ders slechts met 10 pCt. terwijl .slechts 25 pCt. meer fabrieksruimte noodig was. Der gelijke successen zijn alleen mogeiyk bij steeds verder gaande perfecties der ar beidsmethoden. Bii menschenheugenis zün de huidige omstandigheden in den bollenhande! nog nooit voorgekomen In verband met de publicatie van den Bond van Bloembollenhandelaren in de Engelsche vakbladen inzake den oogst van het gewas, hebben wij te bevoegder plaatse nadere inlichtingen ingewonnen omtrent deze, voor de geheele streek, zoo belangrijke aangelegenheid. De uitkomsten van den oogst zijn zoodanig, dat met reden van misgewas kan worden gesproken. Het directe gevolg daarvan is geweest, dat de prijzen van den binnenlandschen ver koop op de veilingen van begin Juli op hoog peil zijn ingezet. De oorzaak hiérvan is' te zoeken in den sterk verminderden voorraad. De buitenlandsche afnemers hebben voor het grootste gedeelte hunne bestellingen ge daan (de z.g.n. crop conditions), kend was en hebben voor een deel gekocht tegen prijzen lager dan thans geldig zijn. Deze bestellingen zijn of worden in den bollenhandel onder zekere voorwaarde ge daan de z.g.n. general crop conditinos). Het is evenwel niet in het belang van den handel in het algemeen en van den expor teur in het bijzonder de opgenomen orders niet uit te voeren. Dit houdt het gevaar in, dat een relatie verloren gaat, of dat een afnemer door de concurrentie wordt bediend. Het is daarom de bedoeling van de exporteurs elke bestelling uit te voeren, voor zoover dit maar eenigszins mogelijk is. De publicatie, zooals ze in de Engelsche bladen verschenen is, moet uit dezen hoofde meer worden opgevat als een waarschuwing, dat eenige soorten niet volledig leverbaar zijn. Als uitvloeisel van het streven, om.de in gekomen bestellingen zooveel mogelijk uit te voeren, hebben de aanvankelijk hooge prijzen op de binnenlandsche markt zich niet ge handhaafd, mede omdat gebleken is, dat er van bepaalde soorten meer bollen zijn. dan bij het begin van het seizoen werd verwacht. Met dat al zijn de bollen duur en het zal voorkomen, dat sommige orders met verlies moeten worden uitgevoerd. Men vergete intusschen niet, dat de expor teur ook kweeker is en dat het te lijden verlies zal worden gecompenseerd door de hoogere waarde van het plantgoed, dat niet naar het buitenland gaat. In het algemeen mag worden aangenomen, dat de groote, normale handel al het moge lijke in het werk zal stellen om leveringsver plichtingen na te kompn, waarbij natuurlijk ook het feit, dat de exporthandel een naam te verliezen heeft, een woordje zal meespre ken. Intusschen zijn de omstandigheden, die zich thans in den bloembollenhandel voor doen bij menschenheugenis nog niet voorgekomen. Een uitzondering moet gemaakt worden voor de hyacinten, waarbij vrijwel geen vorst- schade voorkomt. n den Een Diocesane Contactcommissie. Ingevolge het besluit, genomen te Utrecht, 25 October 1.1., op een vergadering van het hoofdbestuur van den Ned. R.K. Midden standsbond en afgevaardigden van H- K. Jonge Middenstandsorganisaties, om te trach ten ook in het bisdom Haarlem een Diocesaan contact tot stand te dpen komen, is te Leiden, in „Zomerzorg" een druk bezochte vergadering gehouden van belanghebbende Jonge Man- nenorganisaties in het Diocees. Na eenige besprekingen werd overgegaan tot de stichting van een Diocesane Contact- Commissie voor R.K. Jonge Middenstands- vereenigingen in het bisdom Haarlem. Het doel van deze commissie is, door uit wisseling van gedachten, wijze van werken, cursussen etc. voordeel te hebben voor eigen organisatie en verder mede te werken aan en voorlichting geven tot het oprichten van zustervereenigingen in het bisdom. Deze commissie wordt gevormd uit de voor zitters der toegetreden en nog toe te treden J. M-organisaties. De voorziter der afd. Haarlem werd ge kozen tot voorzitter der D. C. C. en de voor zitter der afd. Amsterdam tot secretaris-pen- ningmeeser. Het secretariaat is gevestigd Da Costastraat 23, Amsterdam W. Dat het met de samenwerking ernstig ge meend was, bleek wel uit het voorstel van eenige afgevaardigden om nu reeds een ver tegenwoordiger der D.C.C. af te vaardigen naar het op 25 en 26 September ajs. te hou den congres te Almelo, waar gewichtige aan gelegenheden op het gebied der J. M.-orga nisatie behandeld zullen worden. De voor zitter nam het voorstel over, waarna met algemeene stemmen besloten werd den se- oretaris-penningmeeser als zoodanig te be noemen. Na zeer geanimeerde rondvraag, sloot de voorzitter de vergadering. Het bestuur der Kon. Ned. Automobiel Club heeft zich tot den Minister van Finan ciën gewend met het verzoek om in de groote steden en overal elders, waar het noodig blijkt te zijn, het aantal weegbrug gen, waar automobielen onder ambtelijk toe zicht gewogen kunnen worden, te willen ver. grooten om zoodoende een vluggere afhande ling van het groote aantal nog te wegen automobielen te bewerkstelligen. De termijn van weging van auto's is we derom verlengd en wel tot 16 September as. Euwe remise De uitslagen van de 12e ronde zijn als volgt: Tartakower remise met Thomas. Saemisch remise met Becker. Marshall remise met Euwe. Mattison verliest van Nimzowitsj. Gilg remise met mej. Menchik. Colle wint van Yates. Vidmar remise met Canal. Spielmann remise met Bogoljubow. Maroczy remise met Rubinstein. Grünfeld remiséfmet Treybal. Johner verliest van Capablanca. Spiclman verliest van Canal Euwe remise met Saemisch Capablanca wint weer De dertiende rónde had het volgende re sultaat; Capablanca wint van Mattison. Mej. Menohik verliest van Colle. Rubinstein remise met Tartakower. Becker wint van Gilg. YatesVidmar afgebroken. Canal wint van Spielmann. Bogoljubow verliest van Maroczy. Thomas remise met Johner. Euwe remise met Saemisch. Treybal wint van Marshall. Nimzowitsj remise met Grünfeld. De stand is 'thans: Spielmann 9jk p. Capablanca OA p.; Nimzowitsj 8 p.; Vidmar 8 p. Bogolju bow, Euwe, Grünfeld elk 7'A p.; Rubinstein 7 p.»; Becker 7 p.; Canal fen Colle elk 6A p.; Johner, Marcoogy, Saemisch elk 6 p.; Ma roczy Gilg, Marshall, Mattison, Tartakower en Treybal elk 5a P-; Yates 4A p.*; Thomas 3 A P- en miss Menchik 2 A p.* Nog onbeslist. Een voorstel tot verlaging. De Nederlandsch-Amerikaansche Kamer van Koophandel heeft van haar zusterorga nisatie te New-York een telegram ontvan gen, waarin wordt medegedeeld, dat de fi- nancieele oommissie uit den Senaat een ta. riefwetswijziging voorstelt, beoogende het recht op ongeslepen diamant van 10 pet. te doen ver~allen en het recht op geslepen diikB-nt terug te brengen van 20 op 10 pet. Het luchtschip „Graf Zeppelin" is gister morgen onder het gejubel van een tallooze menigte om: 4.35 uur opgestegen voor het tweede traject van zijn wereldvlucht naar Tokio. Om 6.45 uur passeerde de „Graf Zeppelin" op zijn wereldreis de stad Nürnberg in Noord- Oostelijke richting. De route. Na afloop van de afscheidsthee heeft dr. Eckener den avond voor het vertrek nog het woord genomen voor eenige mededeelingen aan de passagiers en de pers. Over de route die de „Graf Zeppelin" volgen zal en de weersomstandigheden deelde hij het vol gende mee: Voor het eerste gedeelte van den tocht, tot in Rusland, zijn de vooruitzichten zoo, dat ong. tegen 10 uur 's morgens men zeer gunsti- gen Zuidenwind zal treffen. Van Friedrichs- hafen gaat het eerst, naar Berlijn, dat onge veer tegen 10 uur 's morgens bereikt zal wor den. Daarna zal het luchtschip over Danzig en Koningsbergen de Russische grens passeeren en in de richting van Diina- borg vliegen. Van daar uit staat de verdere route nog niet vast, daar in het W. in de omgeving der Witte Zee een kleine depressie heerscht, waardoor het voordeelig zou zijn iets naar het Zuiden af te zwenken. Hoever het schip zuidelijk zal stevenen hangt van de ontwikkeling van dit depressiegebied af. Bij den tocht over Rusland zal dr. Eckener trachten aan den wensch der Russische re geering tegemoet te komen om boven Moskou te vliegen. Indien dit niet mogelijk is dan zal het luchtschip ofwel een Zuidelijker route volgen over Tomsk-Irkoetsk, ofwel het geen waarschijnlijker is een noordelijker Over Jakoetsk-Ochotsk. De Oeral zal waar schijnlijk ongeveer in het midden gepasseerd worden. De verdere route hangt af van de weers omstandigheden op Vrijdag. Bij gunstigen wind rekent dr. Eckener op een duur van 4A a 5 dagen. Om brandstof te sparen, zal men zooveel mogelijk slechts met 4 motoren vlie gen. Voor de veiligheid der passagiers is op de verre reis op nauwgezette wijze gezorgd, door het meenenemen van verschillende reddings- toestellen Omstreeks 4 uur vannacht verzamelden de passagiers, van wie er velen te twee uur reeds aanwezig waren, zich in de hangar, terwijl de bemanning de verschillende bedieningsposten bezette. Even over vieren waren allen aan boord van het luchtschip en toen werden de motoren aangezet, waarna de „grondbeman- ning" in actie kwam. Het luchtschip werd langzaam naar buiten gebracht in den hel deren nacht. Te half vijf begon de grondbe- manning op het terrein te manoeuvreeren. De „Graf Zeppelin" werd met den neus in den wind gebracht. Op dit oogenblik klom dr. Eckener als laatste aan boord, het sein van vertrek gevend. De „Graf Zeppelin" zweefde nog eenige minuten aan de touwen en werd daarna losgelaten. Onder een indrukekkende stilte rees het luchtschip langzaam omhoog een geringe hoeveelheid ballast uitwerpend. Het leek. alsof het stijgen moeilijk ging en slechts met krachtsinspanning de noodige hoogte be reikte. Even was er onder de groote massa belang stellenden een ademlooze spanning, die echter week, toen het luchtschip bleef klim men. Het gejuich verstomde pas, toen de „Graf Zeppelin" in Noordelijke richting ver dween, met een zwak nagloeien der verlichte cabines. Een af scheids telegram De president van den raad van beheer der HamburgAmerika-Lijn, dr. Cuno, heeft 't volgende telegram gericht aan dr. Eckener In Friedrichshafen: De geheele Hapag wenscht u en de bemanning van de „Graf Zeppelin" 'n goede reis op de eerste vlucht om den aard bol. Wordt het luchtschip verkocht? Naar de speciale berichtgever van de „Msb.", Max Geisenheyner, meldde, heeft hij uit betrouwbare bron vernomen, dat een groot Spaansch bankiersconsortium besloten heeft, de „Graf Zeppelin" na het volbrengen van de wereldvlucht aan te koopen. Het ligt in de bedoeling, een geregelden dienst tusschen Sevilla en Buenos Aires In te stellen. Er zijn reeds onderhandelingen over den aankoop geopend.. Leningrad in afwachting Uit Leningrad werd gisteren gemeld, dat daar groote belangstelling heerscht voor de wereldvlucht van de „Graf Zeppelin", nu be kend is dat bet luchtschip waarschijnlijk Leningrad zal passeeren. Vooral bij de Duit sche kolonie heerscht daarover eenige opwin ding en herhaaldeijlk worden bij het Duit sche consulaat inlichtingen gevraagd omtrent tijdstip en duur vanhet oponthoud van het luchtschip boven Leningrad. Op het militaire vliegveld te Leningrad zijn alle voorbereidingen óm het luchtschip te ontvangen getroffen, terwijl dé garnizoens commandant zelfs maatregelen heeft geno men voor het geval, dat dr. Eckener te Leningrad wil ankeren. Het vertrek lin" kunnen de volgende bijzonderheden ge meld worden: In een helderen zomernacht is de „Graf Zeppelin" heden opgestegen onder dezelfde gunstige omstandigheden als bij zijn vertrek uit Amerika. Geheel de stad was op de been om den luchtreus de laatste groeten te bren gen. Ook bij de werf stond een dichtopgepakte menschenmenigte. Honderden auto's en mo- oren stonden in de straten geparkeerd. Het grootste deel der passagiers heeft zich Woensdagavond niet ter ruste begeven, doch heeft in het Kurgartenhotel met medereizi gers en vrienden het afscheid gevierd. Tegen half vier reden de autobussen voor en werden de passagiers naar de werf ge bracht. In de autobussen heerschte een bijna uitgelaten stemming en de passagiers laten zich hun laatste sigaretten goed smaken. De autobussen konden zich slechts met moeite een weg banen door de menigte. Reeds drie uur voor het officieele tijdstip van de opening der contróle voor de laatste étappe vlogen te Orly tien vliegtuigen, waar onder Duitsche toestellen, over het vliegter rein. Om drie uur werd het landingsschot afgeschoten en tusschen drie uur en 3.10 landen er 20 vliegtuigen. Daaronder waren de volgende 12 Duitsche vliegtuigen: A. 10 (Offermann)A. 3 (Freiherr von Dun- gem; A. 4 (Marzik); B. 3 (Altemeyer); D. 5 (Johann Nehring und Nesselbach); D. 5 (Werner Junck); B. 9 (Werner Nunck)D. 2 (Lusser); C. 4 (Hagenmeyer)D. 5 (Siefoel); D. 6 (Poss); D. 4 (Kneer); D. 5 (Roeder, Walden). In de volgende tien minuten land den verder: Tel (Fritson) (Tschecho-Slowa- kije)E. 7 (Frankrijk)F. 5 (Roquees-Frank- rijk); H. 5 (Broad-Engeland); H. 6 (Miss Sponner-Engeland)K. 3 (Lombardi-Italië) K. 6 (Suster-italië). Telkens komen nieuwe vliegtuigen aan. De vermoedelijke winnaar. Als vermoedelijke winnaar in de eerste ca tegorie wordt dé Tsjecho-SLowaktjsche vüe ger Kleps en als vermoedelijke winnaar in de tweede categorie de Duitsche vlieger Ir. Lusser genoemd. - Het programma van de geregelde vliegdiensten 12 September a.s. opent de Kon. Ned. Luchtvaartmaatschappij haar geregelden vliegdienst op Ned.-Indië. Het is een veer- tiendaagschen dienst; alleen de beide eerste vliegtuigen vertrekken met een week tus- schenruimte. Hieronder volgt het programma met de namen der piloten, die de vluchten zullen ondernemen: 12 September: Smirnoff en Beekman. 19 September: Duimelaar en Tepas. 3 October: Frijns en Soer. 17 October: Aler en Jongbloed. 31 October: Beekman en Van Dijk. 14 November: Tepas en Hondong. 28 November: Soer en Wiersma. 12 December: Smirnoff en Sillevis. 28 December: Van Dijk en Pellius. 9 Januari: Hondong en Van Messel. De eerste vier vluchten zullen derhalve worden ondernomen door de vier bekende Indië-vliegers met een tweeden piloot, welke piloten daama, ook met een helper de vol gende vluchten uitvoeren. Hedenmorgen is op de Dracht te Heeren veen een ernstig ongeluk gebeurd. Een viertal kinderen speelde met een trekwagen op het trottoir, toen een zware tractor pas seerde. Het wagentje geraakte onder de wielen en werd verpletterd. Van de inzit tende kinderen werden twee zwaar gewond, n.l. het 7-jarig zoontje van ds. A. J. Bouma, en het zoontje van den loodgieter D. Ste- neker. Vooral het jongetje van ds. Bouma is er ernstig aan toe. Zijn toestand is zeer zorgwekkend. Omtrent het vertrek van de „Graf Zeppe- Den 17en Augustus a.s. herdenkt Mgr. Dr. A. H L. Hensen te 's-Gravenhage den dag waarop hij vijftig jaar geleden priester werd gewijd. Het feest zal Zondag 18 Augustus worden gevierd. Mgr. zal dan om half elf een ponti ficale Hoogmis celebreeren in de parochie kerk aan het Bezuidenhout in Den Haag in tegenwoordigheid van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem en het Hoogwaardig Kapittel. Britsche en Nederlandsche onderscheidin gen. Het bioscoopconflict in het Zuiden; het standpunt der Zuidelijke Vereeniging voor filmkeuring. De vermoedelijke Europa-rondvlucht. prijswinnaars ki de Stichting van een Diocesane Contactcom missie voor R.K. Jonge Middenstandsvereeni- gingen in het Bisdom Haarlem. De a-s. luchtdienst op Nederlandsch-Indië. Verschillende priesterfeesten. De „Graf Zeppelin" is de wereldreis be gonnen. De Haagsche Conferentie. De bijeenkomst der Continentale mogendheden in Hotel des Indes; volstrekte eensgezindheid en overeen stemming van opvattingen. De financieels concessie aan Engeland. De toestand van den Duitsehen Rijks kanselier, Hermaan Muller, aanmerkegk ver beterd. Het Internationale Reclame-congres te Berlijn gisteren gesloten. Barometerstand 9 uur v. m.: 765 ac| OPTICIENS FABI Licht op De lantaarns mo worden opgestoken om: 8.48 tns Hoogste barometerstand 76 Danzig. Laagste barometerstand 754.1 Verwachting: Meest zwakke] Zuidelijken wind, half tot tot betrokken. Aanvankelijk nemende kans op regen of vankelijk iets warmer. Des middags zal er van 2 y,- den jubilaris receptie worden gea zijnen huize, Bezuidenhout 211. Het feest wordt verder gevie mond, waar door het seminarie o.m] een feestmaal zal worden aangeb. Z. D. H. de bisschop van Haarled Hoogwaardig Kapittel zullen nemen. c'i m HET DOODELIJK ONGELUK TE WIJK AAN ZEE Het gedeeltelijk vernielde transportrijwiel, waarin het zoo jammerlijk omgekomes dochtertje van den heer H., uit Heemskerk., met 4 andere kinderen vm gezeten Dc agent van politie te Amsterdam, die Zaterdagavond jl. een werkloos stratenma ker arresteerde, in wien hij den persoon her kende die gezocht werd in verband met een Paging tot inbraak aan de Keizersgracht, blijkt een goede vangst te hebben gedaan. De arrestant is zoo goed als zeker mede een der daders van den roofoverval in per ceel Bloemgracht 122, gepleegd in den avond van 27 April 1.1. Naar men zich her inneren zal, is in een der vertrekken van dit perceel de grossier in suikerwerken, dc heer Jac. de Wit en zijn vriend, de heer dc Haan, door vijf gemaskerde mannen verrast, van wie twee de beide heeren met revolvers dreigden. Er is toen een geldkistje gestolen met een bedrag van bijna f 1000. alsmede eenige sieraden. De heeren de Wit en de Haas werden hierna door de bandieten <*e- kneveld. Bij conferentie van den hiervorengenoem- den acrestant met deze heeren, hebben bei» den hem herkend als een der lieden, die met een revolver gedreigd hadden. Britsche onderscheidingen. In verband met de tentoonstelling van Ne derlandsche kunst, welke onlangs te Londen in Burlington House gehouden is, heeft Z. M. de Koning van Engeland de volgende onder scheidingen verleend: Benoemd zijn in de Orde van het Britsche Rijk voor civiele personen tot ridder groot kruis: minister jhr. mr. D. J. de Geer; tot commandeur: prof. dr. W. Martin, directeur van het Mauritshuis te Den Haag; F. Schmidt Degener, hoofddirecteur van het Rijksmuseum te Amsterdam; P. Visser, chef der af deeling Kunsten en Wetenschappen van het departement; tot officier: D. Hane- ma, directeur van het Museum 'Boymans te Rotterdam; jhr. D. C. Roëll, conservator van het Rijksmuseum; H. Schneider van het Mauntshuis, mej. C. J. Hudig, conservatrice van het Rijksmuseum; I. de Bruyn, pen ningmeester van de tentoonstelling; c. W. H. Baard, directeur van het Stedelijk Mu seum te Amsterdam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1