VOOR DE HUISKAMER Purol bij doorzitten en stukloopen der Huid. WAARIN DE RADIO ^AMATEUR BELANG STELT !J3 ELCK WAT WILS DERDE BLAD ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1929 BLADZIJDE 2 BINNENLANDSCH NIEUWS Antenne en aarde voor den koffer-ontvanger K WATER FIG. DIVERSE fl^^D-vr^S'wo/wqsJ^- Huizen is Hilversum? W' Oud-minister A. Idenburg De a.s. Koninginnedag GEMENGD NIEUWS Over boord geslagen Van een zandbak over boord gevallen Motor te water gereden Een drama? Tachtig jarige man verdronken Treinroof De staking bij Jamin te Rotterdam Twee jongens verdwenen Stoffeerderij uitgebrand KERKNIEUWS MGR. W. VAN STEE 60 jaar priester Schuur afgebrand Een raadslid uit het Gemeentehuis gezet Door een auto gedood „Sta, of ik schiet" Boefje's garderobe gestolen! Ernstig vliegongeval bij Hamburg ONDERWIJS Nieuwe hoogleeraar aan dé Technische Hoogeschool Krokodillentranen LUCHTVAART Noodlottig vliegongeval Een Pauselijk vlieg wezen Een avontuur met roovers r •777777? 'r'7T77777T> ÜIJP 7/v ^rW\ OuOfitT £.000 vv faa/aa aaaaaw aatva TEClFW-dflPflC'rEiT rsr/trrrrssr0.uT"o-£JE£v El fl-P/Rp STE.?injr Het merkwaardig, dat men in ons land betrekkelijk weinig kolfer-ontvangers in gebruik ziet; Amerika en Engeland zijn ons hierbij ver voor Dit is des te merkwaardi ger daar de Nederlandsehe technici en amateurs niet onder behoeven te doen voor de buitenlandsche, ja, Nederland s zelfs de bakermat van den „Kadio-omroep." In een Nederlandsch Radio-Vakblad is propaganda gemaakt voor een „collectieve reclame-campagne" ten behoeve van de draagbare Radiotoestellen. Volgens dt blad zou een intensieve en doelbewuste reclamecampagne uitwerking moeten hebben, omdat de Nederlandsehe luisteraar niet zou denken aan de mo gelijkheden, die de koffer-ontvanger biedt. Wij vragen ons ook af, waarom men wel 's winters en in de huiskamer door middel van de .Radio" ontspanning zoekt, maar 's zomers aan deze mogelijkheid niet denkt, want als gaat picniccen en dat doet een ieder wei eens behoort tot de picnic-uit- rusting niet zelden een draagbare gramo- foon, terwijl een Radio-toestel als regel eenvoudiger zal zijn. De in den handel zijnde koffer-ontvan gers zijn duur. Meestal zijn het raamont- vangers die het voordeel bieden dat zij voor onmiddellijk gebruik gereed zijn. Maar leder handig Radio-amateur kan zich zon der groote kosten zelf een verplaatstbaren ontvanger bouwen beknopt en licht. Hij kieze slechts lampen die gevoed kunnen worden met een paar zakbatterijtjes en een kleine anode-batterij (plaatspanning), waarmede het tramsporteeren van den zwa- ren accu vervalt. Antenne" en „aarde" be hoeven hem geen zorg te baren, in de vrije natuur wordt hem kans te over geboden een provisorische maar goede „antenne" en „aarde" te maken. Wij zijn reeds midden in den zomer; de kans, dat thans nog een „portable" op sta pel gezet zal worden, is gering. Uitstel tot het volgende aar ligt voor de hand. Voor hen, die reeds in het bezit daarvan zijn, is het volgende van direct nut, voor de an dere Radio-amateurs picnicc-ers is het een aansporing te meer, om het volgende jaar de Radio" mee naar buiten te nemen. Een boom, waarvan de wortels als regel diep in den grond doordringen, is voor dit doel even eens zeer geschikt. Voor de waer- rotten is aarding van het toesel heel een voudig. Over den rand van de boot wordt een koperen plaat neergelaten, verzwaard met lood De automobilisten weten het reeds! Wil men met tegencapaclteit wer ken, dan zijn eenige methoden aangegeven in fig. 2. In fig. 3a is tenslotte nog een methode aangegeven, die eveneens zeer doelmatig is. Twee geïsoleerde draden, plat op den grond gelegd en niet te kort, kunnen an tenne en aarde vervangen. Minder zeker is men van goede resultaten bü toepassing OU* van de methode, bedoeld in fig. 3b. Het prikkeldraad is hier bij het paaltje ver broken; een' deel gebruikt men nu als an tenne en het andere deel als tegencapaci- teit. Men kan dit als de omstandigheden dit in de hand werken, probeeren. Stelt men zijn eischen niet te hoog, dan is een klein 3-lamps toestel voldoende om eenige voorname en vooral krachtige zenders te ontvangen. Het luidspreker- vraagstuk is op te lossen door gebruik te maken door in den handel zijnde luidspre kerssystemen. Deze zijn klein van afmetin- I gen en zoo dit niet reeds het geval is gemakkelijk op een klein plankje te mon- teeren. Een losse papieren conus met een j verstijfden rand kan uitstekend dienst doen als groot-oppervak membraan; de ge- iluidsterkte is dan ruim voldoende. Met overleg, handigheid, gebruikmaking «l<8 PLurc - tAJTfWE DlVBHSB AWTs^weji. auro- A (VTE MiVe 77T7 6O0M S- VERTltAtf -RWTEWV« ÜU-LLOt/ »uk;eR. Het antenne-vraagstuk is op zeer ver schillende wijzen op te lossen. De omstan digheden wijzen ons hierin den weg. De fi guren, overgenomen uit een bekend Ameri- kaansch Radio-tijdschrift, waarin dit on derwerp behandeld werd, geven een aantal methodes wser, waaruit naar believen keus te maken is. De spiraal-antenne bestaat uit een bam boestok, waaromheen pl.m. 10 Meter geïso leerd draad gewikkeld is. Zwaar is een der gelijke antenne, die dus eveneens meegeno men moet worden, niet, daar deze bamboe stok echter ongeveer 2)4 Meter lang moet zijn om ontvangst te waarborgen, zal het veelal de lengte zijn, die een algemeen ge bruik hiervan in den weg staat De para- pluie-antenr.s is hiervan een verbeterde uitgave, die het vervoer niet moeilijker maakt en daarom te prefereeren is. Ais men zi.n ontvanger in den auto mee neemt, is een draad van pl.m. 3 Meter, goed geïsoleerd gespannen tusschen den Radiateurknop en bijvoorbeeld het reserve wiel, .een doelmatige antenne. Als aarde (tegencapaclteit) dient het chassis van den auto. Heeft men bezwaar tegen het medene- men van de spiraal-antenne en is men niet in het bezit van een auto, dan komen de aptiere antennes, afgebeeld in fig. 1 in aan merking. De antenne, gespannen van een boomtak of een paal naar het toestel vraagt klim- capacieien; de antenne, opgelaten aan een ballonnetje of aan een vlieger is reeds bekend genoeg, maar vraagt dun en stark antenne draad en wind. Men kan zelfs een boom als antenne toepassen, alsook de draadafraste ring van een weiland. Deze laatste methoden •waarborgen echter niet altijd goede ont vangst ai kan men, als de omstandigheden gunstig zijn. merkwaardig goede resulta ten verkrijgen. Het aarden van het toestel is eveneens op verschillende manieren mogelijk. Men kan voor dit doel een holle pijp medenemen, die dan op een geschikte plaats daar. waar men grondwater verwacht in den grond geslagen kan worden. van oude onderdeden bereikt men veel., en het najaar kan heel mooi zijn. Ons werd verzocht bovenstaande raadsel op te lossen, wat ons slechts een genoegen kan zijn. De K.R.O. en eenige andere omroep-or- ganisaties maakten gebruik van een zender, die te huizen opgericht was, de A.V.R.o. van den Hiiversura-zender. De omroepers kondigden soms de nieuwe nummers aan met „Hallo" hier Huizen! (rfilversum)" Dit gaf geen aanleiding tot misverstand Men wist het, heel goed, de K.R.O. om ons hiertoe te bepalen zond uit door middel van den zender te Huizen, de A.V.R.O. door middel van den zender te Hilversum. Met ingang van 15 Juli j.l. zijn echter de aan ons land toegewezen golflengten ver anderd (gedeeltelijk) althans) en dit gaf den toenmaligen Minister van Waterstaat aanleiding een nieuwe regeling te treffen, v/elke in het kort hierop neer komt. De A.V.R.O. zendt vanaf 15 Juli op de 1875 M. golf. De K.R.O. en eenige andere organisaties zenden vóór 6 uur 's avonds op 298 M. en na 6 uur 's avonds op 1071 M. (de oude A.V.R.O--golflengte). Dit besluit heeft tengevolge, dat de A.V. R.O.-uitzendingen thans uit Huizen plaats vinden en de K.R.O.-uitzendingen uit Hil versum. Als nu de A.V.R.O.-omroeper zijn programma aankondigt met: „Hier is Hil- versum" dan heeft hij gelijk en niet gelijk; hij beroept zich op de traditie, die „A.V. R.O." (oud H.D.O.) en „Hilversum" onaf scheidelijk van elkaar maken en bestrijdt de opvatting van den K. R. O.-omroeper. Dit is echter van geen verder belang, als men maar in aanmerking neemt, dat de K.R.o. thans alleen uitzendt op de 298 M. solf vóór 6 uren 's avonds en op 1071 M.- golf na 6 uur des avonds. Ter completeering vermelden wij nog, dat van 6 October tot 31 December 1929 de rollen van den K.R.O. en de A.V .R.O. omgekeerd worden. In zekeren zin is deze oplossing met Sa- 'orao's wijsheid gegeven. De Minister van Staat, de heer A. W. P. Idenburg, is dezer dagen de gast van H. M. de Koningin op Het Loo. De arbeid in bakkerijen op dien dag In verband met de Viering van den ver jaardag van H. M. de Koningin mag in brood bakkerij en op Zaterdag 31 Augustus a.s te 12 uur des nachts worden aangevangen, met dien verstande, dat voor zoover be treft broodbakkerijen, voor welke een ver gunning, als bedoeld in art. 37, eerste lid, der Arbeidswet 1919 is verleend reeds op Vrijdag 30 Augustus a.s. te 10 uur des na middags met arbeid, bestaande in het ge reedmaken van deeg en ovens, mag worden begonnen. Op dien Zaterdag mag van 7 uur af brood, dat na 8 uur des namiddags van den vorigen dag gebakken of opgewarmd is, worden ver voerd en van 7.30 uur af worden verkocht. Door den kapitein van het Duitsche stoomschip „Rapot" van den Norddeutschen Lloyd is bij de Rotterdamsche rivierpolitie aangifte gedaan dat tijdens de reis van Antwerpen naar Rotterdam, vermoedelijk ter hoogte van Vlissingen, de scheepstim merman G. M. Kehlenbeck uit Rekum over boord is gevallen. Gisteravond is de 18-jarige schippers knecht W. van Deurven uit Best van den zandbak 308 van de Amsterdamsche Ballast Maatschappij ter hoogte van de Lloydkade te Rotterdam overboord gevallen en ver dronken. Het lijk is nog niet gevonden. De bestuurder gewond Donderdagmorgen reed een motorrijder, komende van den Machineweg te Nieuwer- Amstel bij het oprijden van den Amsteldijk pardoes den Amstel in, vlak langs 'n na derenden auto. Met groote moeite werd de man, die onder zijn motorrijwiel bekneld was geraakt, weer op het droge gebracht door de inzittenden van den auto. Daar hij niet loopen kon, werd een geneesheer ont boden, welke constateerde, dat hij zijn rech terbeen op twee plaatsen gebroken had. Per auto werd hij naar Amsterdam overge bracht. «AiV Op een Kribbe in de Waal te Nijmegen werd door de politie gevonden een dames hoed en een portret van een jong bruids paar. Dit portret was onder 'n steen op de kribbe gelegd. Personen hebben een man geruimen tijd op de kribbe zien wandelen, Sindsdien is hij niet meer gezien, zoodat men een ongeluk vreest. Te Amsterdam is een 80-jarige gepen- siomieerde heer, die aan de Piet Hein- kade woont, niet ver van zijn woning in het water van de Düksgracht geraakt. Vati alle kanten schoot vrij spoedig hulp toe en werd de drenkeling op het droge gebracht. Een inmiddels ontboden geneesheer heeft anderhalf uur getracht de levensgeesten bij het slachtoffer op te wekken, evenwel zon der gunstig resultaat. Het lijk is per auto van den G. G. en G. D. naar het Binnen gasthuis vervoerd. Iemand heeft te Amsterdam aangifte ge daan, dat hü na aankomst van den trein uit Den Haag zijn lederen handkoffer ver miste, waarin lijfgoederen ter waarde van 600 a 700 waren. Geen relletjes meer Hoewel het aan publiek niet ontbrak, is het in de omgeving van de fabriek van de tooneelen gekomen, als Donderdagavond. Reeds vroeg in den avond, toen de eerste nieuwsgierigen begonnen op te dagen, trok ken 120 politiemannen in burger er op uit en begaven zich tusschen de menigte, om haar te verspreiden. Toen dat eenmaal ge schied was, werd de heele omgeving afgezet. Geen wandelaar, geen rijwiel, geen auto mocht passeeren. De Veemarkt werd afge sloten met hekken. Hoewel het in de straten buiten de afgezette zóne zeer druk was, kwam het niet tot relletjes. Politiemannen in uniform waren nergens te bekennen. Slechts één keer zag de politie zich ge noodzaakt nabij de Koninginnekerk van den gummistok gebruik te maken om de menschen te verspreiden. Om 8 uur 's avonds kon de gerequireer- de politiemacht inrukken, omdat degenen, die op relletjes belust waren, er den brui aan gegeven en stilletjes naar huis gegaan waren. den pet en een paar klompen vormden samen de bestanddeelen van den levenloo- zen wachter, die onder de vruchtboomen in een verdedigende houding werd opgesteld. Toen nu de avond was gedaald en de schildwacht in het schaarsche licht de allu res leek aan te nemen van een strijdbaar held, kwamen daar bij den landheer twee mannen van het openbaar gezag. Zij hadden gehoord van de dieverij en zij noodigden den landheer uit met hen een ronde over de bezitting te doen. En speurend ging in het donker het oog van de politiemannen. Totdat plotseling in het stille avonduur de krachtige stem van één van hen klonk: „Sta, of ik schiet". En dreigend was de loop van het doodelijke wapen op de levenlooze ge stalte van den schildwacht gericht. Toen heeft in het donker de landheer even on hoorbaar gelachen en de pachter genoot om dat zijn middel de proef had doorstaan. Te Amersfoort gingen Donderdagmorgen twee 17-jarige jongens uit varen met een roeibootje. Tot gisteravond heeft men niets meer van hen vernomen. Ook het bootje is niet meer teruggevonden, terwijl eveneens de hond van een der jongens, die met hen meegegaan was, wordt vermist. Daar zij piet door de sluis op de Eem werden geschut, staat het zoo goed als vast, dat zij een der beken zijn opgevaren. De politie stelt een onderzoek in. Te Apeldoorn is gisteravond door onbe kende oorzaak brand uitgebroken in de stof feerderij en meubelopslagplaats van Gebrs. De Jong te Apeldoorn en de mineraalwater- fabriek van de firma Leefsma, die aan bet perceel grensde, ontstond een begin van brand, evenals in bet dubbel woonhuis be woond door mej. Jansen en mej. Simons, terwijl twee dorschmachines in een berg- Elaats van de Geld. Overijsselscbe Mij, voor andbouw door de vlammen vernield zijn. De garage van de firma Robart, waarin vier autobussen van den dienst Apeldoorn Arnhem waren, kon behouden blijven, ter wijl de metaalhandel van S. en D. de Jong veel waterschade opliep. De brandweer tast te met twaalf stralen de vuurzee aan en wist de meeste belendende perccelen te behou den, ofschoon van verschillende gedeelten zijn afgebrand. Perceel en inboedel zijn geheel verbrand; de schade is groot, doch wordt door verze kering gedekt. della Sera" binnenkort een overeenkomst zal geteekend worden tusschen het Vatikaan en Italië ter regeling van een pauselijk vlieg- wezen. Z. H. de Paus zou n.l. een vliegdienst willen instellen en ook zelf willen gaan vlie gen. Bij het 6ó-jarig priesterfeest van Mgr. W. van Stee, rector van St. Antouiushove te Voorburg, mocht de jubilaris een bijzondere attentie in ontvangst nemen van een inge zetene dier gemeente, n.I. een proefdruk van het portret van Z. H den Paus Pius XI, ge vormd door pl m. *17.000 woorden, overgeno men uit het verslag van de Osservatore Ro mano te Rome bij gelegenheid der diploma tieke ontvangst in het Vaticaan na de ver zoening van Italië met den H. Stoel. De eer ste reproductie zal binnen eenige dagen ge reed zijn en aan Z. H. worden aangeboden, terwijl het 2e exemplaar voor Mgr. van Stee is bestemd. Om 6 uur 's avonds had in den tuin voor het huis van den Jubilaris de aan bieding plaats van het H. Hart-monument, het geschenk der ingezetenen. De Ommensche boschen in gevaar Gistermiddag brak brand uit in een hooi berg en schuur te Ommen, welke brand zich een oogenblik zoo ernstig liet aanzien, dat men ten zeerste vreesde voor overslaan op de bosschen. Men vroeg dan ook assistentie aan van de brandweer in Zwolle, die onmid dellijk uitrukte. Toen Ommen echter bereikt was, was het gevaar reeds geweken, zoodat geen assistentie behoefde, te worden ver leend. De schuur en de hooiberg zijn ge heel afgebrand. a Toen in den gemeenteraad van Hoogkerk, bij Groningen, een voorstel aan de orde kwam om het reglement van orde aan te vullen met een bepaling, dat een lid, dat door zijn gedragingen den geregelden gang van zaken belemmert, het verblijf in het gemeentehuis wordt ontzegd, protesteerde het communistische raadslid Hoiting daar tegen in zulke heftige bewoordingen, dat de raad besloot hem het woord te ontnemen. De heer Hoiting zette zijn oppositie met kracht voort, zoodat de voorzitter zich ge noodzaakt zag, het artikel, toen het was aangenomen, direct in toepassing te bren gen. Hij sommeerde Hoiting, ds zaal té ver laten en liet hem, toen deze daaraan geen gevolg gaf, door twee marechaussees en rijksveldwachters onder verzet uit het ge meentehuis zetten. Gisteravond reed de fruitkoopman Altena uit De Steeg met zijn handwagen in de Middachter Allee. Blijkbaar is hü door het licht van een hem tegemoet komenden auto verblind ten gevolge waarvan hij is over reden. Hij was op slag dood. Het lijk is naar het ziekenhuis te De Steeg vervoerd. 't Gebeurde in de omgeving van Zwolle, vertelt de „Zwolsche' Crt." en het geval heeft wel eenigszins een komischen kant. De land heer had kapers op de kust ontdekt, in casu werden uit den boomgaard peren ver mist. De pachter, stevige boer en een man van stavast, werd met de stroperij in ken nis gesteld en samen legde men zich in hinderlaag om de ongenoode gasten op de daad zelve te betrappen. Zooals het echter op dit ondermaansche veelvluldig wordt ver toond, kwamen langvingerige bezoekers thans niet opdagen. De pachter bedacht nu een middel om het kwaad te keeren. Wat stroo en een afgedragen pak, een hooge zü- Toen gisteravond te Rotterdam de drie- honderste voorstelling van Brusses Boefje werd herdacht, bleek te elfder uredat Boefje's garderobe verdwenen was! Weg was het flodderig flarden-hemdje, waarin het Boefje driehonderd maal onder de bedstee had gelegen. Wég was vader's vermaakte pantalon, die getuige was ge weest van zooveel triomfenen zooveel strooptochten. Weg was het heerlijke, veel te lange jasje, dat met zooveel moeite was opgeduikeld! Weg was de „spurtriem", het eerwaardige stuk hennepdraad, die een gan- sche reeks van jaren de tengere taille van Annie van Ees had omsnoerdWeg was Boefje's glorieuze pet, weg zelfszijn haardos! Maar de onbekende boef, die zich van Boefje's garderobe meester maakte, verwierf zich ook het bezit van Boefje's „mooie" pak, dat de eerwaarde broeders hem hadden ge schonken. En zoo stond Annie van Ees, vlak voor haar driehonderdste Boefje gansch en al ont-boefd Intusschen is de voorstelling tóch doorge gaannatuurlijk! Het Zondagsche pak werd spoedig in de stad gekocht; een re servepruik was nog aanwezig; een nieuw „hemmetje" werd door 't kolenhok gehaald, en 's kappers schaar hield even huis in een oude pantalon Met nieuwe bewapening is Boefje toen zijn nieuwen run begonnen! De piloot gedood Gistermorgen tusschen acht en negen urn- vond te Fuhlsbuettel een ernstig vliegongeluk plaats! De 22-jarige piloot Reichert, was met den waarnemer Rehm opgestegen om een oefenvlucht te maken. Reeds eenige minuten later stortte het vliegtuig omlaag en werd geheel vernield. Reichert was onmiddellijk dood .terwijl Rehm zwaar gewohd en bewus teloos naar een ziekenhuis moest worden vervoerd. Benoemd is tot gewoon hoogleeraar in de afdeeling der weg- en waterbouwkunde aan de Technische Hoogeschool te Delft voor onderwijs in de waterbouwkunde ir. J. W. Thierry, hoofdingenieur der Zuiderzee werken te Den Haag. De heer ir. J. W. Thierry werd 23 Juli 1883 te Leiden geboren. Hij behaalde in 1908 het diploma voor civiel ingenieur. Van April 1909 tot April 1910 was hij als tijdelijk ingenieur van den Rijkswaterstaat werkzaam te Hoek van Holland, om daarna tot 1919 de be trekking te vervullen van ingenieur van den Prov. Waterstaat van Noord-Holland. Van 1919 af was hij afdeelingschef van de Zui derzeewerken, eerst met den titel van inge nieur, later als eerst-aanwezend ingenieur en sedert 1927 als hoofdingenieur. Van rijn hand verschenen verschillende publicaties. Reeds tijdens zijn studies ves tigde hü de aandacht op zich door de be antwoording eener prijsvraag over den in vloed van een reeks van strandhoofden op het aangrenzende onverdedigde strand, waarvoor hem de onderscheiding van een gouden eerepenning werd toegekend. Tijdens zijn werkzaamheden als ingenieur van den Provincialen Waterstaat van Noord- Holland, waarbij hij veel bemoeienis had met zijn droogmakerijen, verwierf hij rich naam met zijn werk in 'verband met de her stelling der vele dijkdoorbraken in die pro vincie in het jaar 1916. Men is over het algemeen altijd van mee ning geweest, dat de uitdrukking „krokodil lentranen" ook niets meer dan een uitdruk king was, die eigenlijk niets met krokodillen te maken had. Thans echter is deze kwestie door de proefnemingen van professor Machiellis van het Califomian College in Los Angelos in een geheel nieuw licht geplaatst. Professor Machiellis heeft een eigen labo ratorium ingericht, waarin voortdurend 24 Nijl-krokodillen bestudeerd worden. Elke der krokodillen wordt afzonderlijk behandeld en wel ieder op een speciale manier, om zoo in elk individu een verschillende stemming ta webken. Professor Machiellis ging uit van de ver onderstelling, dat, waar in alle talen der cul tuurvolken de uitdrukking „krokodillentra nen" voorkomt, ook meer aan deze uitdruk king ten grondslag moet liggen dan de tri viale wetenschap, dat de krokodil de stem van een schreiend kind nabootst, als hij zijn prooi wil lokken. De buitengewoon groote beteekenis van professor Machiells' proeven kan niet hoog genoeg worden aangeslagen; want het gaat hier om een der grootste problemen in da wetenschappelijke psychologie der dieren, n.l. om de vraag die reeds door Leibniz opgeworpen werd of het dier in staat is om op dezelfde manier als de mensch uit drukking te geven aan rijn gemoedsstem ming. Het antwoord schijnt rich nu ln positieve richting te ontwikkelen. Vooreerst heeft professor Machiellis de gewichtige ontdek king gedaan, dat de krokodillen werkelijk een waterachtige vloeistof uit de oogen af scheiden, die, wat de chemische samenstel ling betreft, in -hoofdzaak met de mensche- lijke tranen overeenstemt. Toen bleek wat feitelijk ook niet anders te verwachten was dat deze afscheiding heelemaal niet regelmatig of onder normale omstandigheden plaats had, maar dat het een psychologisch verschijnsel was, dat slechts onder zeer be paalde omstandigheden optrad. In het algemeen is het voldoende, dat da krokodil eenige dagen zonder voedsel blijft en dan op een temperatuur van 41 a 43s C. gebracht wordt. Tegelijkertijd geven dan de dieren, die op deze manier behandeld wor den, eigenaardige geluiden, die veel op een langgerekte weeklacht gelijken. Hoogst merk waardig is het, dat deze tonen niet altijd op dezelfde toonhoogte liggen, maar over eenkomen met de grondtonen van den mi neurtoonladder. Reeds de oude Grieken en Romeinen schijnen dit geweten te hebben; want men vindt hierover steeds eensluidende aanhalin gen bij Plinius en Straho; men beschouwde deze dingen echter voor sprookjes, totdat zy in onze dagen ten slotte bevestigd wer den. Dezelfde klaagtonen werden ook nog door een wijfjes-krokodil uitgestooten, die ge stoord werd. terwijl zij aan het eieren leg gen was; hier was de afscheiding van vloei stof zelfs bijzonder groot. Het bewijs, dat het bij deze „krokodillen tranen" om eigenlijke neuro-psychische re- flexphemomenen gaat, is hermede geleverd, "t Is dus als bewezen te beschouwen, dat een dier, waarvan men tot nu toe zoo gemak kelijk geneigd was om zijn psychische ver mogens zeer gering té schatten, toch werke lijk aan verschillende gemoedsstemmingen onderhevig is en deze ook op de reflectori- sche hersencellen kan overbrengen. De psychologie der dieren zou daarmee met een gewichtige ontdekking verrijkt wor den. Professor Machiellis beschouwt *t als zijn schoonsten levensstaat om dit hoogst interessant probleem tot het einde toe uit te vorschen. De staat Californië heeft den verdienstelijken onderzoeker een som van 200.000 dollar ter beschikking gestéld, om zijn studiën, die natuurlijk met enorme kos ten gepaard gaan, voort te zetten. Naar uit Boekarest gemeld wordt, is daar een ernstig vliegtuigongeval geschied. Een vliegtuig met twee officieren aan boord, voerde boven Boekarest eenige moeilijke demonstratie-vluchten uit, waarna de avia- teurs koers zetten naar Cotroceni. Daar aan gekomen, weigerde plotseling de motor en viel de vliegmachine als een ste^n ter aarde. De levensgevaarlijk gewonde vliegers wer den naar het ziekenhuis te Boekarest over gebracht; men twijfelt aan hun behoud. De Pransche bladen vernemen uit Rome, dat volgens een mededeeiing in de „Corriere Een reiziger in Mexico, Taylor geheeten, vertrok op zekeren dag bij zonsopgang uit het koude, ongerieflijke logement, waar hij den vorigen nacht had geslapen. Een paar uur rijden bracht hem aan een kleine stad, waar hij blijde was te kunnen rusten en ont bijten. Toen hij zijn paard weer besteeg, vroeg men hem, of hij niet een geleide wilde heb ben, daar de weg, dien gij ging, veel door roovers bezocht werd; maar hij weigerde, het zij omdat hij te dapper was om er een te ver langen, hetzij omdat hij meende, dat het louter een voorwendsel was om hem voor een geleide goed te laten betalen. Hü reed weg, terwijl de logementhouder hem zeide, dat hij zeker onderweg zou worden aangehouden. Die geheele dag ging voorbij hij bereisde een zeer eenzamen weg maar er verschenen geen roovers. Hij vond, dat hij erg verstandig was geweest om een beschermende wacht te weigeren. Het logement, dat hü 's avonds be reikte, was zeer slecht zóó slecht, dat hij er niet gemakkelijk voedsel kon krijgen. Hij vertrok den volgenden dag zonder ont bijt en reed voort, totdat hij aan een ellendig, van leem gebouwd hutje kwam. Hij nam wat hij voor zich zelf en zijn paard vinden kon, en gaf de vrouw een dollar om er voor te be- talen.Zij had geen klein geld en ging naar een winkel aan de overzijde om het te vra gen. Spoedig kwam zij terug om hem te ver tellen, dat de menschen in den winkel zeiden, dat de dollar valsch was. Hij gaf haar een tweeden en zij kwam met hetzelfde verhaal terug. De reiziger begon te vinden, dat er iets niet in den haak was. Hij gaf haar toch een derden dollar, maar zei dat het nu genpeg was; hij zou er haar geen meer geven. Er zaten een aantal vuile kerels in den winkel sterken drank te drinken en een hunner noo- digde den heer Taylor uit ook een glaasje te gebruiken, maar hij weigerde. De man zei iets van: „de laatste maal", maar de reiziger lette niet op deze opmerking. Hij reisde eenigen tijd voort; er was geen schepsel te zien op den weg, welke tusschen twee steile heuvels lag. Het was zoo eenzaam, dat hij meende, dat het goed zou wezen zijn pistool te laden. Voor hij dit evenwel kon doen, hoorde hij een lichte beweging in het kreupelhout aan z'n zijde. Toen hij zich om keerde om te zien wat er de oorzaak van was, viel zijn oog op een geweer met dubbelen loop, dat zoo van nabij en zoo juist op hem gericht was, dat hij bijna door de loopen heen kon zien- Het geweer werd vastgehou den door een woest-uitzienden man in een lichtrood hemd en een witte broek. In een oogwenk kwam er een tweede voor den dag aan de andere rijde, vervolgens een derde voor hem. De aanval was zóó plotseling, dat hü slechts zijn wapens neer kon werpen, aoo- als ze hem gelastten te doen- Het volgende bevel was, dat hij van zij» paard zou stügen; ook dit deed hü> want, hoe kon hü de roovers bevechten met één ongeladen pistool? Zü lieten hem zün paard van den weg afbrengen uit vrees voor voor- bügangers. Een hunner ging terug om da wacht te houden. Terwül de anderen hun ge weren op hun slachtoffer richtten, bevalen zü hem met het gericht op den grond te gaan liggen. Vervolgens trokken rij z'n jas en vest uit en keerden zün zakken, het bin nenste buiten. Er was in rijn beurs maat zeer weinig geld, waarover zü boos waren. Hü was zoo voorzichtig geweest van slechts genoeg voor z'n reis mee te nemen. Maar hij had een cheque op een bank' in Mexico. De roovers gaven hem zün papieren terug en daaronder ook rijn cheque. Vervolgens bonden zü hem de handen op den rug en nadat rij toen een deken, die hij bij zich droeg, hadden uitgespreid, ledigden zü er z'n reiszakken op, opdat rij konden uitzoeken, wat zü mee zouden nemen. ZÜ namen alles, behalve brieven, boeken en pa pieren. Zü haalden ook eenige sinaasappelen en sigaren uit z'n zakken, maar gaven hem van elk een terug, met de woorden: „Gó zoudt wel eens honger kunnen krügen, vóór den avond." Alles wat zü meenamen, bonden zü in een deken en droegen het weg. Geluk kig lieten ze hem rijn paard. Nadat zü hem goeden dag gewenscht en ge zegd haden, hoe blü rij waren hem ontmoet te hebben, vertrokken zü- De arme drommel voelde rich alles behalve aangenaam 4® moede, met z'n handen op z'n rug gebonden- Het eerste, wat hem te doen stond, was, zich van het touw te bevrüden en na lang draaien en wenden slaagde hü er in zün handen zóó om te keeren, dat hü de knoopen met züö tanden bereiken kon. Na een half uur wa* hü weer vrü- Zün paard was in z'n nabyhein- gebleven. Hü ving het op. sprong in het del en reed weg. Tegelijkertijd zag hÜ drie roovers nog in de verte. De man in iichtroode hemd was een der lieden, die hü in den winkel had zien drinken en nu be greep hü, dat het gezegde: „die dollar w valsch," slechts een streek was om te z1611 hoeveel geld hü bü zich had. Zoo hard hü maar kon galoppeerde hü voort. Eindelijk kwam hü aan een stad waar een goede oude priester hem den weg wees naar een fatsoenlük logement. Toen hü van rijn W®* vermoeid paard sprong, vertelde hü aan d lieden van het logement dat hü geen had. Maar ze zeiden hem vriendelük. daar niet over te bekommeren. Hü kon bW- ven, zoo lang als hü wilde. Ze zeiden hern ook, dat hü erg dankbaar moest zün, dat roovers hem niet tevens van het leven be roofd hadden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 10