UIT DEN OMTREK ELCK WAT WILS DERDE BLAD ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1929 BLADZIJDE 4 Het Partij-Bureau Totaal BLOEMENDAAL NIEUW-VENNEP HILLEGOM SASSENHEIM HOUTRAKPOLDER ZANDVOORT HALFWEG LISSE HAARLEMMERLIEbE EN SPAARNWOUDE Trekjes No. 615 Het Kringcomité in den kieskring Leiden «chrijft aan de besturen der aangesloten locale R.K. Kiesvereenigingen: Nu de eerste actie voor de vorming van een Dr. Schaepmanfonds, ten behoeve van de stichting van een R.K. Partijbureau is beëindigd, meenen wij, dat de tijd gekomen is om u verslag te geven van de resultaten dezer actie in den Kamerkieskring Leiden. Van de bü de R.K. Kamer-Centrale Lei den aangesloten kiesvereengnigen namen 7 geen deel aan de actie, te weten: Berg- schenhoek. Haastrecht, Leimuiden, Stomp- wijk, Stompwijk—Veenweg, Woubrugge Hoogmade en Zevenhoven. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat in eenige dicht bij elkaar liggende plaatsen de actie is gecombineerd geworden, doch daar van is ons geen kennis gegeven, zoodat zij daarom voornoemde 7 kiesvereenigingen als met-deelnemende hebben genoteerd. De opbrengst in de verschillende plaatsen laten wij thans volgen, waarbij zij opge merkt, dat het eerste bedrag de netto-op brengst vermeld, dus na aftrek van alle kosten, terwijl het tusschen haakjes gestelde bedrag, het bedrag der schatting is, bere kend op 1 per uitgebracht stem op de R.K. lijst bij de Kamerverkiezingen 1925. Alphen a. d. Run 391.50 (1406.—) Alkemade 99 525.80 (7168.—) Berkel en Rodenrijs 390.— 735.—) Bleiswijk 91 100.— 220.—) Bodegraven 19 276.— 526.—) Boskoop 383.65 573.—) Gouda 525.78 (2845.—) Hazerswoude 245.86 677.—) Hillegersberg n 244.72 394.—) Hillegom y* 865.75 (1945.—) Katwijk a. d. Rijn 177.17 331.—) Koudekerk a. d. Rijn 91 18.50 92.—) Leiderdorp 99 19.50 101.—) Leidschendam 210.70 (1205.—) Lisse 501.90 (1599.—) Moordrecht 19 62.— 142.—) Nieuwerkerk a. d. IJssel 35.— 103.—) Nieuwkoop 120.61 759.—) Nleuwveen 99 53.65 245.—) Noordwijk 99 750.60 (1614.—) Noordwijkerhout 375.30 (1370.—) Nootdorp 84.50 287.—) Oegstgeest 373.59 542.—) Oudewater 270.— 587.—) Pijnacker 660.— 753.—) Reeuwijk 19 153.35 472.—) Rtjnsburg 15.— 52.—) Sassenheim 19 633.— 786.—) Schiebroek 15.10 138.—) Schoonhoven 23.50 395.—) Ter Aar 201.54 801.—) Veur 12.— 796.—) Voorburg 697.25 (1694.—) Voorhout 305.06 752.—) Voorschoten 307.45 703.—) Waddinxveen 175.42 433.—) Warmond 734.80 657.—) Wassenaar 641.80 (1625.—) Woerden 507.90 958.—) Zoeterm. - Zegwaard 174.62 544.—) Zoeterwoude 99 446.— (1111.—) 13587.61 Bij den secretaris-penningmeester kwam bovendien van iemand, die onbekeitd wenscht te blijven, nog een gift binnen van 10.zoodat door dezen in totaal is optvangen een bedrag van 13597.61. Tnplaats van nu een klaaglied aan te hef fen over het verschil tusschen schatting en opbrengst, willen wij er liever op wijzen, dat voornoemd bedrag bijeenkwam niet tegenstaande er door de Roomsch Katho lieken ook in den Kamerkieskring Leiden zooveel reeds wordt geofferd voor evle en velerlei andere goede doeleinden. Laat ons zeggen, dat we tevreden zijn, maar nog niet voldaan. Dit laatste kunnen we eerst dan zijn, wanneer het voor de stichiting van een R.K. Partij-bureau benoodigde bedrag bij een is. Het gemis aan een dergelijk bureau heeft zich bij de laatstgehouden Kamer verkiezingen weer duchtig laten voelen, al is dan ook dank zij aller ijver en toewijding, het uitgebrachte stemmencijfer op de R.K. lijsten een uniek feit in de historie gewor den doordat het millioen werd overschre den. Maar uniek is ook, dat de millionnaire die R.K. StaaSpartij heet, nog niet een eigen huis, een Partij-bureau, heeft, 't Is toch waarlijk al te erg. Bijna zouden we nu toch in een klaagtoon vervallen, waarvoor alweer geen reden is, want het Partij-bureau moet er komen en zal er komen. Eerder gunnen we ons geen rust en we zijn er van overtuigd zult ook u niet rusten. Daarom ook spraken wij in den aanhef van deze circulaire over de eerste actie, die is beëindigd en niet over een afsluiting van de geheele actie. Bereids kondigde ook het bestuur der R.K. Staatspartij een voortzetting van de actie voor het Dr. Schaepmanfonds aan, hetgeen u ook als een voorloopige mede- deeling onzerzijds gelieve te beschouwen. Bij die voortzetting rekenen wij er op, dat u opnieuw aan ons Kringcomité de hulp zult willen verleenen, die wij noodig hebben en die wij op hoogen prijs stellen. Aan Uw aller ijver, die der propagandisten enz., brengen wij gaarne alle hulde. Met dank voor de betoonde activiteit in het algemeen, mogen wij die van het bestuur der R. K. Kiesvereeniging te Warmond in het bijzonder roemen, immers Warmond is de eenigste kiesvereeniging, die de verwach tingen overtrof en het bedrag per R. K. stem stelde op ongeveer 1.12. Met deze bijzondere hulde aan het bestuur der R. K. Kiesvereeni ging te Warmond zult U, naar wij vertrou wen. allen instemmen en daarin een aan sporing teven$ weten te vinden voor de her nieuwde actie waarvoor Uw aandacht zal worden gevraagd. Intusschen behoeft daarop niet gewacht, doch kan Uw bestuur zich reeds nu bera den, op welke manier het ontbrekende bedrag ware aan te vullen. Daarom, pak nu op eigen gelegenheid de zaak nog eens flink aan en laat de resultaten daarvan spoedig zien op het gironummer van den secretaris-penning meester te Gouda (135792). Even een klein zetje en ons comité laat U verder met rust. 't Kan, dus het moet! Middelen, om het resteerende bedrag bij een te brengen, zijn er waarlijk te over. Hier denken we bijvoorbeeld aan collecten in de kerk of bij den uitgang daarvan, nadat tevoren vanaf den kansel een aanbevelend woord is gesproken. In sommige gemeenten heeft men dit middel reeds toegepast, in an dere nog niet. We denken aan feestavonden met spreker, waarna collecte, we denken aan het geven van tooneel- en muziekuit voeringen met batig saldo of eventueel col lecte voor het Dr. Schaepmanfonds, we den ken aanneen, denk u nu zelf maar ook eens aan middelen om het ontbrekende bedrag op de snelst mogelijke wijze van die energie te doen blijken op gironummer 135792 te Gouda. Gevonden voorwerpenTerug te be komen bij H. v. d. Wal, Oranje Nassau- laan 24 Overveen. een hoes van een autoband; A. Buijs, Rijnegomlaan 60 Aerdenhcut, een geel-brume herdershond M. den Otter, Veldlaan 39 Aerderhout, een vulpenhouder met defecte pen F. v. d. Broek, Voorzorg- c r at 57 Haarlem, een slinger van een auto; H Aartsen, Zomerzorgerlaan 14a Bloemen- d al, een lorgnet en een groote schroeven draaier J. Rosier, Vogelenzangscheweg 354, Vogelenzang, een gouden damesring met steen Plevier, Middentuindorplaan 14, Haarlem, een paar zwarte lage damesschoe nen A. v. Dompselaar, Bosch en Duirlaan 4, Bloemendaal, een koevoet, groote hamer en een bos touw Wols, Julianalaan 116 Over veen, een bruine portemonnaie met inhoud H. van 't Land, Boschlaan 39 Bloemendaal, een paar zwarre tricot-handschoenen: Ver meer, Korte Kleverlaan 4 Bloemendaal, een onderdeel van een foto-tcestel Koele- wijn, Rollandslaan 43 Haarlem, een paar cocesmatten Genestetweg 4 Bloemendaal, een roodbruin kinderschoentje J. Lensen, Spaanschevaartstraat 66 Haarlem, een paar witte kinderschoentjes G. W. Hameka, Stolberglaan 21, Aerdenhout, een kinder beursje en een honden-halsband Visser, Klapheklaan 2 Aerdenhout, een donker- blauw kindermanteltje H. Smit, Schulpweg 6 Aerdenhout, een zilveren potlood Zwarte- veen, Lage Duin en Daalscheweg ga Bloe mendaal, een bruin lederen damestasch met inhoud M. Pieters, Elzenplein 50 Haarlem, een kaartje en een cent O. de Vries. Kin- heimweg 63 Bloemendaal, een paar gymna- stiekschoentjes Garage Backhuis, eindpunt Zeeweg Bloemendaal. een dames-parapluie en twee damesmantels aan den politiepost Noordzeestrand, een pet, een kindertaschje, een ceintuur, een sleutel, een lorgnet, een strandschoen, een lage bruine schoen, een vermoedelijk gouden bril, een damestasch met inhoud, een portefeuille, t. n. v. J. Dijk stra, Rigastraat 9 Zaandam aan het bureau van politie te Overveen, een pet, een bruin lederen damesschoen, een zilveren ringetje, een ketting, eert nationaal ken tee ken van auto, een Lipssleutel, een zandschop, een zilveren manchetknoop, een paar lage kinder schoenen. Burgerlijke Stand Geboren z. van W. M. KrausLooijen z. van M. U. van de KlashorstVerbeek. Ondertrouwd A. J. van Walraven en S. W. Wackie Eijsten P. Bouman en L. E. Dekker A. Bolsenbroek en E. van Beem. Getrouwd: L. J. M. Wijnen en J. G. W. C. Robat; P. H. van den Heuvel en E. F. D. Martens. Onze bestrating We hebben eens een ritje gemaakt langs den Brederodeweg en den Kennemerweg, om de groote verande ring en verbetering te constateeren van deze twee belangrijke toegangswegen tot or ze gemeente. De zaak is royaal aangepakt en de weg op vele plaatsen behoorlijk breed. De topeca- bestrating moet den binneo komende in onze gemeente een royalen indruk geven van Bloemendaal. En zoo behoort het ook. Geheel af is de weg intusschen nog niet. De j trottoirs liggen nog op voltooiing te wachten. Het deed ons genoegen toen we stapels tegels opmerkten. Alle andere pogingen met slakken enz. enz. zijn evenwel mis'lukt De gemeente zal er heusch niet minder op worden met trottoirs van tegels of asfalt. Het landelijke wordt hoogstens een paar meter verschoven naar de tuintjes, die men toch overal aantreft. We hopen, dat in den Raad eens een hartelijk woordje over de voetpaden wordt gesproken. Personalia Bij het te Den Haag ge houden examen Nijverheidsonderwijs is ge slaagd de heer J. P. v. d. Boorden te Bloe mendaal. Statuten De „Staatscourant" bevat de statuten van de N.V. Nederlandsche Maat schappij tot exploitatie van roerende en onroerende zaken, te Bloemendaal. De muziekvereeniging „Opwaarts" Onder leiding van dir. W. v. d. Lippe, geeft de muziekvereeniging „Opwaarts" Zaterdag 24 Aug. een marschconcert op het Erf voo- hotel de „Gouden Leeuw" alhier, bij on gunstig weer in de zaal. Auto in de Hoofdvaart Dondeidag- morgen geraakte een auto in de Hoofdvaart bij de Lisserweg, vermoedelijk door de slechte toestand der Hoofdweg. Het ongeval liep zeer gunstig af. De auto is Donderdag middag door de firma var Kalmthout en van Niel te Hoofddorp gelicht. lepenziekte en werkloosheid Door hei Polderbestuur worden de boomen te Nieuw Vennep langs de Zuidzijde der Hoofd weg gerooid, alle boomen zijn door de Iepenziekte aangetast. Nu de boomen ge rooid worden is er eer goede gelegenheid voor het gemeentebestuur om nu als op Hoofddorp is geschied in overleg met 't Polderbestuur dit gedeelte weg eens af doende in orde te brengen. De bewoners hebben daai altijd veel overlast van het hemelwater, doo. dat er geen goede afvoer is. Als nu daai voor de perceelen trottoirs worden gelegd, kan het water afgevoerd worden. Nu we over enkele maanden weer in de werkloozen periode zijn, is dit als het nu gereed wordt gemaakt een mooie gele genheid om werkloozen te wer.k te stellen. Door de Iepenziekte zijn ook tal van boomen in de binnenwegen aangetast, tientallen dooden staan daar al, als de gemeente dan ook die boomen laat verzorgen, en de binnen wegen haar gevaarlijke ronde ligging ont neemt, 't zij door de kanten te verhoogen met koolas.of de kruin m'tmidden teverlagen, kan het dorp Nieuw Vennep een ander aan zien krijgen. Als thans een vreemdeling het Eldorado Nieuw Vennep door wandelt moet dit wel een erbarmelijken indruk geven, want alle binnenwegen zijn ontsierd door de doode boomen. Er is dan voor vele werkloozen arbeid, wat nultig is. Geslaagd Van mej. Veenboer, alhier, zijn de volgende leerlingen geslaagd: Voor het diploma leerares: mej. A. van Kesteren; voor idem coupeuse: mej. A. Veenboer; voor costumière: de dames P. Smit, C. v. d. Lub- be. A. Koppert, J. van KestSren, E. Nieu- wenhuis en C. Vastenouw; voor diploma lingerie: de dames C. v. d. Reep en M. v. d. Belt. Minnelijke schikking Het Rijk is met den heer Van Houweninge aan de Haven tot een minnelijke schikking gekomen, zoodat nu ten spoedigste het daar staand complex zal worden weggesloopt en de Havenbrug ver nieuwd en verbreed. Veel liefhebbers Voor de betrekking van slachthuisknecht, voor het met een maand te openen gemeentelijk abattoir, hebben zich ruim 40 sollicitanten aangemeld. Burgerlijke Stand Ondertrouwd: J. Wjjnia en D. Both J. van het Klooster en J. G. Sijtsma. Geboren: z. van M. C. van Rooden—van der Linden z. van M. VeenMeijer d. van C. H. Verstratenvan der Lans z. van J. D. ReijneveldOp het Land z. van H. M. Berk—Kuiper z. van E. M. Weijers —van Berkel d: van C. BakkerLom- merse. Overleden: Petrus Warmerdam, 37 j. Cornelia van KempenMeijer, 67 j. Het Electriciteitsbedrijf Door het raads lid, dr. van der Schoot, waren voor de laatst gehouden raadsvergadering inzake het Elec triciteitsbedrijf de volgende schriftelijke vra gen gesteld, waarop de burgemeester de daar achter gegeven antwoorden gaf: 1. Hoe is de toestand der N.V.? Antw.: zeer gunstig. 2. In welke verhouding staan de Gemeen ten t.o.v. de N.V.? Antw. Hillegom bezit 65 aandeelen, Lisse 50 aandeelen en Sassen- heim 30 aandeelen. 3. Hoe groot is he dividend over 1927 en over 1928? Antw.: 7 pet over f 2700. 4. Hoe groot is de netto winst over 1927 en over 1928? Antw.: In 1927 16224, en ir 1928 35149. 5. Is er een reservefonds en hoe groot i: dit thans? Antw.: 71217. 6. Zijn de afschrijvingen normaal ol ruim en zijn er extra afschrijvingen ge weest? Antw.: de afschrijvingen waren nor maal; op het kabelnet is echter 10.000 extra afgeschreven. 7. Het tarief is aan den hoogen kant, kan er een algemeene verlaging in uitzicht ge steld worden? Antw.: hiertoe zijn geen toezeggingen ge daan. 8. Hoe is de samenstelling van den Raad van Beheer? Antw.: J. P. Gouverneur, Sas- senheim, P. de Vreugd, Hillegom en J. Pijn- acker, Lisse. 9. Hoe is de samenstelling van den Raad van commissarissen? Hillegom heeft 5, Lis se 4 en Sassenheim 3 Commissarissen. 10. Hoe hoog is de belooning van den Pre sident-Commissaris, van de leden van den Raad van Beheer en van de Commissaris sen? Antw.: De president-commissaris ge niet een honorarium van 1500 per jaar, de leden van den Raad van Beheer elk 500 per jaar en de Commissarissen genie ten geen honorarium. 11. Moeten de Statuten niet worden gewij zigd in verband met de nieuwe Wet. Antw.: deze zullen inderdaad gewijzigd moeten worden. 12. Hoe zijn de resultaten over de eerste 6 maanden van dit jaar? Antw.: Zeer gun stig. AFSCHEID KAPELAAN W. C. VAN GASTELE Donderdagavond hebben de parochianen op hartelijke wijze afscheid genomen van kapelaan van Gastele. Hiervoor was een groote bijeenkomst belegd in het K.S.A.- gebouw, welke uiterst goed was bezocht. De voorzitter van het plaatselijk comité van de K.S.A. de heer A. Verkleij opende i den avond. In de groote opkomst zag spr. het bewijs, hoe of kapelaan van Gastele in deze parochie de sympathie van allen had verworven. Naast al zijn priesterlijk werk wist de scheidende kapelaan groote diensten te bewijzen aan de sociale belangen der parochie, en droeg een warm hart voor liturgie en kerkmuziek. De heer Bisschop zeide 3 y2 jaar op de meest aangename wijze met kapelaan van Gastele te hebben samen- j gewerkt, en heeft van hem veel steun voor het vereenigingsleven ondervonden. Deze dag was reeds lang verwacht, maar toch, zooals steeds met aangelegenheden die men niet graag ziet, nog onverwachts gekomen. Namens 22 R.K. vereenigingen hier ter plaatse bood spr. een enveloppe met inhoud aan. Het bedrag doet minder ter zake, zeide spr., maar wij hopen dat u in dit geschenk onze waardeering zult zien voor u stoere werken in deze parochie. De heer P. van Niekerk dankte namens het zangkoor, voor alles, wat den kapelaan voor den kerkzang had gedaan. De jongens van het koor hadden Martien Verhagen als spreker uitverkoren, die in een geestige toespraak moest bekennen dat zij het de kapelaan niet altijd even ge makkelijk hadden gemaakt, maar hij dankte hem toch voor de muziekliefde welke hij hen had bijgebracht. De jongens namen daarop afscheid van hun directeur met een „Adieu vaarwel," onder leiding van M. Verhagen. De heer A. v. d. Voort, wenschte kapelaan van Gastele het beste met zijn missiewerk aan de Zuiderzee. Spr. zeide dat het hem steeds had verwonderd hoe de kapelaan als een vader met deze jongens was omgegaan. Uit dankbaarheid hebben zij hun spaarcenten bij elkaar gebracht, en namens hen bood spr. een gouden kelk aan. Spr. hoopte, dat de kapelaan dit geschenk zou aanvaarden als een aandenken aan de kinderen der paro chie. Hierna verkreeg de Burgemeester het woord. Spr. bewonderde de gouden harten die dit goudstuk hadden aangeboden. Met kinderen omgaan is een moeilijk, maar toch wel dankbaar werk. Onze scheidende kapelaan was bemind bij alle parochianen, en in alle rangen en standen. Zoo'n priester te bezitten is van groot belang. Bij den kelk bood spr. een oorkonde aan, door de Moeder van het St. Anna-gesticht op kunstzinnige wijze versierd, waarop alle zangertjes hun 1 naam hadden gezet. Kapelaan van Gastele nam hierop het woord om voor deze hulde te danken. Het is verre boven spr. verwachting, en heeft hem diep in zijn hart geslagen. Spr. kan geen woorden voldoende vinden om uiting te geven aan zijn dankbaarheid. In het beweeglijke Sassenheim is veel siocaal werk te verrichten, en spr. hoopt dat dit hier moge groeien en bloeien. Spr. bedankt verder allen die hebben medegewerkt tot dit mooie geschenk en voor de hartelijke woorden tot hem gesproken. Vervolgens sprak de Pastoor den kapelaan toe. Spr. zeide dat de grootste opvoeding in het leven voor den kapelaan ligt in de taak hem thans door den Bisschop opgelegd. Al is zijn promotie met met klank, zij is vol zaak. Wees een stoer priester, maar vooral, wees een zoon des gebeds, want de priester kan alleen een goed priester zijn, wanneer Christus in hem leeft. Spr. besloot met zijn beste wenschen uit te spreken voor ie toekomstige werkkring van den kapelaan. Hierna werd door de vertegenwoordigers der verschillende vereenigingen het woord gevoerd. Kapelaan van Gastele bracht den vereeni gingen dank voor de hartelijke woorden en voor het mooie geschenk. De harmonie wisselde de rij van sprekers af met goed ge slaagde nummers. Tot slot van de avond namen allen met een handdruk afscheid. Damestasch verloren Op 16 Augustus j.l. is door een wielrijdster een damestasch in den Houtrakpolder verloren, inhoudende: 3 bankbiljetten van 25, 5 pond aan En- gelsch geld, een souvenir van Duinkerken, 2 schelpen en een time table van Suriname. Aan den eerlijken vinder zal een goede belooning worden gegeven. Inlichtingen politie Raadhuis Halfweg. Dronken auto-bestuurder In den afgeloopen nacht omstreeks half een, trok op den Boulevard Barnaart het roekeloos rijden van een automobilist de aandacht der politie. Hij stopte niet op hqar bevel en de politie riep toen de hulp in van een juist voorbij komende autorijder. Op den Zeeweg werd de roekelooze rijder ingehaald en het bleek dat hij dronken was. Hij is ter ont nuchtering naar het politiebureau te Zand- voort overgebracht en zal er nog nader wel iets van hooren. Inbraak In den vorigen nacht heeft zich een ongenoode gast toegang verschaft tot een woning aan de Zeestraat, waar een gouden horloge met dito ketting vermist wordt, een zilveren beursje met pl.m. f 5. en een portefeuille. Vuurwerk Bij de politie komen veel klachten binnen over het ontsteken van vuurwerk op straat. De politie zal streng optreden. Ontvreemd Bij de politie is aangifte gedaan, dat 4 tapijten zijn ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. Besmettelijke ziekte In de week van 410 Augustus hebben zich in deze gemeente 2 gevallen van roodvonk en 1 geval van diph- theritis voorgedaan. Het feest van Pastoor Wijnker De fees telijkheden, die te Zandvoort gehouden worden bij gelegenheid van het zilveren Pristerfeest van den Zeereerw. Heer Pas toor Wijnker, zyn nog steeds in vollen gang. Groot en klein heeft bij het feest zijn beste krachten gegeven om het feit zoo luisterrijk mogelijk te vieren. Gisteravond was het de beurt aan de leerlingen van de Maria-meisjesschool om te toonen, hoe zij door zang, declamatie en een mooi tooneelstuk, mede wilden helpen om het feest te doen slagen. Het stuk, dat getiteld was „Het herderinnetje van Lour- des" was onder leiding der Eerw. Zusters ingestudeerd en werd opgevoerd voor de ouders der kinderen. Hedenmorgen, om half 10, werd het voor de overige schoolkinderen van Zar.dvoort gspeeld. Om even over achten werd de jubilaris door den Weleerw. kapelaan S. Ligthart en vier bruidjes onder luid applaus de zaal binnengeleid. Het eerste punt van het program was de opvoering van „De jaargetijden," bestaande uit zang en declamatie. De declamatie van dit stuk werd behoorlijk gedaan, terwijl de zang heel goed verzorgd was. Een flink ap plaus beloonde de speelsters voor hun pres tatie. Vervolgens werd het cadeau van de kin deren aangeboden, waarbij jongedame Nelly Borstlap e^n mooien wensch sprak. Hit cadeau bestond uit twee commu- niekleeden en een altaarkleed. Na de aanbieding van het cadeau be gon het eigenlijke stuk, dat bestond uit vier bedrijven, die achtereenvolgens werden af gespeeld. Het stuk was eenvoudig van inhoud, maar werd vlot gespeeld. Dat het bij het publiek in den smaak viel, bewees telkens na ieder be drijf het groote applaus. Vooral op het eind kregen de jeugdige speelsters een lapgdurig en krachtig handgeklap, hetgeen zij zeker verdienden. Verloting „Onderling Hulpbetoon" De uitslag van de seconde-verloting van „Onderling Hulpbetoon" is als volgt 10 uur 9 minuten 54 sec. gouden horloge 11 uur 9 min. 54 sec. zilveren horloge 12 uur, 9 min. 54 sec. idem 8 uur 9 min. 54 sec. idem 9 uur 9 min. 54 sec.idem. Dronken autobestuurder In den nacht van 13 op 14 dezer werd door de politie, geassisteerd door burgers te Bent veld een autobestuurder aangehouden, die te veel gedronken had. Op de Zandvoortsche- laan had hij een boom aangereden en een lichtpunt van het P.E.N. Hij was in de draden verward geraakt, maar wist toch nog bij de komst der politie met zijn auto te ontkomen. Te Bentveld werd hij echter aangehouden en naar het politiebureau te Zandvoort ge bracht, waar hij werd vastgehouden, tot hij ontnuchterd was. DE BURGEMEESTER EN „ONDER LING HULPBETOON" Ter aanvulling van de reeds geplaatste mededeelingen verzoekt het bestuur van „Onderling Hulpbetoon" ons de correspon dentie af te drukken gevoerd tusschen het bestuur en den burgemeester, den heer H. van Alphen. De burgemeester schreef d.d. 5 Augustus aan het bestuur van Onderling Hulpbetoon Mijne Heeren, Het zij mij vergund u te mogen mede- deelen, dat mijn gevoelens ten opzichte van het bestuur van „Onderling Hulpbetoon's Mannenkoor" althans over sommige leden van het bestuur, niet hetgeen ik zou willen noemen bijzonder „Sympathiek" zijn aan te merken. Ik weet niet in welke verhouding het Mannenkoor tot uw bestuur of uwe ver- eeniging staat u begrijpt, dat dit mijn be langstelling heeft, omdat ik het voorrecht heb, om mij eere-voorzitter van „Onderling Hulpbetoon" te mogen noemen. Uw antwoord zie ik met belangstelling tegemoet. Daarop heeft het bestuur van „Onderling Hulpbetoon" het volgende aan den burge meester geantwoord d.d. 8 Augustus „Naar aanleiding van uw schrijven d.d» 5 dezer, inzake de door „Onderling Hulp betoon's Mannenkoor" gehouden „Oud Holland-avonden", hebben wij de eer UEd» het volgende te berichten Dat het bestuur van Onderling Hulp betoon de houding van enkele bestuursleden van voornoemd Mannenkoor, jegens UEd» aangenomen zooals in de dagbladen is ver meld ten zeerste afkeurt en dit niet in overeenstemming met de belangen van „O. H." en evenmin bevorderlijk voor een goede samenwerking acht. Het zal u ongetwijfeld volkomen duidelijk zijn, dat de bewuste hardelingen geheel buiten medeweten en verantwoordelijkheid van ons bestuur zijn geschied. Het ligt dan ook in ons voornemen aaa het bestuur van het Mannenkoor onze mee ning dezer zaak kenbaar te maken. Wij koesteren de gerechtvaardigde hoop, dat hetgeen heeft plaats gevonden, geenerlei afbreuk zal doen aan de zoo noodige samen werking met u, als hoofd der Gemeente, in verband met uw Eere-voorzitterschap, En dat de gevoelens, welke tusschen u en onze vereeniging hebben bestaan, zullen blijven voortduren met dezelfde intensiteit als voor heen"» Plechtige eerste H. Mis Wederom mocht Halfwegs parochie een schoon en blij feest vieren. De neomist Pater Felix Weezenbeek O. Carm. droeg op 15 Augustus jJ. zijn eerste plechtige H. Mis op, geassisteerd door den Weleerw. Heer Petrus Starreman als Diaken en den Eerw. Heer Frater Felitius Weezen- beek O. Carm., broeder van den celebrant, als subdiaken. Als feestredenaar trad op Pater Benedictus Verzett, die in treffende woorden de grootheid van het H. Pries terschap en de verhevenheid dezer plechtig heid beschreef. Bijzonderen indruk bracht ook de inzege ning door den jongen priester van het huwe lijk van zijn zuster, welke onder deze H. Mis geschiedde en waarbij de neomist in een schoone toespraak schetste, wat het huwehjfc beteekent in het leven der menschen. Een plechtig danklof sloot dezen dag, die zoo veel reden tot dankbaarheid en verheugenis gaf aan den gewijde, zijn familie, aan da gansche parochie. Verkeersongeval Donderdagmiddag heeft om kwart voor 6 alhier een aanrijding plaats gehad tusschen een 28-jarigen wielrij der, die uit de Haarlemmermeerstraat kwam en naar Haarlem wilde, en een automobiel, die van de richting Haarlem kwam. De wielrijder bekwam een wonde aan het hoofd en werd bij Dr. Melchior verbonden. De fiets is ernstig beschadigd. Door de politie is proces-verbaal opge maakt. Een mooi succes Op de harddraverij te Stompetoren heeft de draver „Pietemei" van onzen plaatsgenoot J. Gerritsen den eersten prijs behaald. Aardappelcultuur Hoezeer de aardappel cultuur in deze omgeving in beteekenis toe neemt, blijkt wel uit het feit, dat voor reke ning van de Coöp. Pootaardappelbewaar- plaats Beverwijk en Omstreken" een speciale bewaarplaats voor aardappelen zal worden gebouwd op een terrein in den Zuid-Wijker- meerpolder. De aanbesteding daarvan kan deze maand worden tegemoet gezien. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Lisse op Donderdag, den 22en Augustus 1929, des avonds om 8 uur. De Agenda van bovengenoemde vergade ring luidt als volgt 1. a. Het gemeentever slag 1928 b. het verslag van den Keurings dienst van vee en vleesch in den Keurings kring „Lisse" over het jaar 1928 c. het ver slag van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim over het jaar 1928 2. verzoek van het Bestuur der Woningvereeniging „Volksbelang" om gelden beschikbaar t« stellen voor den bouw van 25 woningen 3 voorstel van B. en W. om een strook grond te verkoopen aan de wed. Th. van der Voort langs de Tweede Havendwarsstraat4. voor stel van B. en W. om van de Ned. Herv. Gemeente een perceel grond te koopen voor Algemeene Begraafplaats; 5. Aanbieding van de Gemeente-rekening 1928; 6. Comptabili teit; 7. ingekomen stukken en mededeelin gen. Burgerlijke Stand Geboren: Wempe Witteman, d.; Cornelia Helena Veen Schornagel, d.; Johanna Elisabetha Bul- tersLiefting, d.; Cornelia Johanna. Ondertrouwd: A. J. Roemer en P. van Gooien; L. A. Vermeulen en J. Pollemans, Getrouwd: A. J. Hes en H. M. Wezen beek. Overleden Willem Groot, oud 65 jaren. De goeie partij „Wat ken dit nou weze?" bekeek juf frouw Rouwers de brief van voren en van achterenwaar komt dat ding van daan?" „Staat 'r geen afzender op?" vroeg An nie, éven opkijkend van d'r driftig naaiwerk, dat af moest, omdat ze anders de grootste herrie kreeg met de klant. „Nee. nee, ik zie niks". ,En wat voor poststempel?" Kijke.... Bo.... Bo..." mensch, maak 'm dan open, dan e 'tIs ie an u geadresseerd?" 'k zou nie wé.... Nee, tóch is werentig voor jou.... Meiul- uwers staat 'r opHierzoo!" te met n schaar de envelop g-beverig om 't vele werk dat en zocht meteen naar de onder meneer Bertels...." er Bertels? Die h er 'n kamer toen naar Bodegraven is ver- kte onder 't gejaagd lezen, er zag dat ze rood werd.... en wit blééf toen ze de brief al tien „ad en als droomend naar de grond wat zit je daar nou? Wat is r? rijft die meneer Bertels? Komt ie r?" „Neeneehij.... hij vraagt me.." „Hè? Wat vertel je me nou? Hij vrda. Ze greep de brief uit Annie's hand, die slapjes in de schoot zakte ....En las be- geerig-snel de keurige zinnen met de defti ge krul-letters.en knikte glimmend en schitter-oogendSjonge-sjongewie had dat kenne denke.... nou. meid, gefilse- teerd, hoor.dat isMaar zèg.wat kijk je raar! Je zal toch zeker niet zoo mal wezen om. Toe, zég nou wat. „Ik.... ik.... ik weet nog niet...." „Wat??!!" werd moeder Rouwers' mond 'n hoi van verbazing,Je wil me toch niet vertellen. Annie blééf staren.... tastte automatisch naar d r naaiwerk en wou zwijgend begin- nen. Maar 'n stomp tegen d'r arm schokte haar in de benauwende realiteit. „Zég, meid.... wat benne dèt voor kun- «te? Wil je wel eris antwoord gevel" „Wat wou u dan?" viel Annie uit. drif tig om de stomp en 't vóór-voelend con flictMot ik daar zélf over beslissen.. of mot u dat doen?!' Juffrouw Rouwers stond even paf., toen sloeg ze haar dikke handen in opperste ver ontwaardiging tegen elkaar en riep: „We! al- lemachies. .1!" „Ja al neemt u nou nóg zoo'n hou- ding an.... ik heb dat met mezelf uit te maken.... ik wil niet.... ik.... ik.... ik mot r n°g es over denke bedoel 'k ..Daar mot ze over dênkel" gaf rnf- frouw Rouwers de poes 'n opzaniker, die van de controle-afwezigheid wou profiteeren met n sluip-aanvalletje op de melkkan „Daar mot ze over dênkel Heb je nou ooit van ie leven zoon brok verbeelding gezien? Daar mot ze over dènkeDat zit van smorges tot snachs an de naaimachine dat r rug d r van krom staat en d'r oogen aans geen bril meer kenne krijge die sterk genogt is! Dat zit boezeroenen te stikken voor 'n kwartje en hemden voor drie stuiver dat laat 'n moeder 't bloed uit 'r nagels martele in vier werkhuize per weeken mot 'r dan over dènke as 'n meneer met 'n pesi- sie van zestig gulden in de week d'r vraagt om te trouwengoeie genade, dat is om uit je vel te springe! 'n Pesisie van zestig met 'n zwaar pensioen astie dertig dienst- jare heb gehad'n keurig mensch met 'n rijksbetrekking voor z'n leve.... iemand waar nies.... nies.... nies op te zeggen valt! Meid. zit daar niet zoo saggerijnig te kijkeas 'k naar me gemoed te werk ging. dan nam k me kantoffel en...." „Hóór nou! Hóór nou! Wat 'n drukte op- eene.... enkel en alleenig omdat 'k niet di rect 'n meter in de hoogte spring van ge luk.van geluk.... Weet u hoe ik die brief voel? Weet u hoe ik over die meneer denk? Of is dat soms verboje, dat de be trokken persoon d'r zelf over wil nadenke.. ging, dan nam 'k me pantoffel en...." „Maar kind" begon moeder Rouwers iets kalmer, om de snik, die Annie niet kon wegmoffelen „Wat is 'r dan op 'm te zeg gen? Ik heb 'm nooit anders mee gemaakt hier als 'n pracht van 'n commesaal.. altijd vriendelijk.... altijd in 't nette.... en al toos pront op tijd met betaleen nooit iets an te merreke op 't maandbriefie. „As u t dan persies wil wete.... ik von 'm niet altijd netjes...." „Hè?! Wat dan? Daar heb je me nooit ies van gezegd!" „Wou ik niet.... als commesaal konne we m niet zoo direct missehij gaf ruim kostgeld en.... 't was tóch al zo moeilijk met onze behuizing.... Maar z'n praatjes nu en danenafijn „Gus.... gus.... wat is die man ineens gedaald.vroeger nooit over gerept en nou deugt ie niet.... Jij wil zeker wachte hè.... tot r nóg es zoo'n partij komt opda- g3.... zal je wel koud van blijve, kind.... Wor jij maar ouwe vrijster, hoor! Blijf jij maar luiers en hempies stikke voor 'n hon- gerloontjelaat jij je moeder maar tob be.... Gos-gos, wat 'n kind! Wat 'n dank baarheid tegenover 'n moeder, die as we duwvrouw door 't leve zwoegt.... 'n Pracht van 'n vooruitzicht, hoordat mot 'k zeg ge.... as jij d'r later bij neervalt met je bloed-armoe.en ik naar 't arreme-huis ken of naar de Vinsensius en de gemeente" „Wie zégt dat nou.... u weet geen eens. Annie stokte en trapte, dat 't naaiwerk gewoon vlóóg. Moeder Rouwers keek er met groote oogen naar.kwam met 'n paar draal-stapjes naderbij en vroeg: „Zeg. wat bedoel je daarmee? Is er soms al.... 'n ander?" „Eigenlijk wel.... ja...." „Kijk, kijk.... en daar weet de moeder niks van't is mooi, hoor!" ,,'t Is nog maar pas.... over 'n week ol wat zou ik 't u gezegd hebben...." „En wie is dat?" „Jan Overbeek. „Wie zeg je? Jan Overbeek? Soms die kruijeniersbediende bij...." „Ja'n keurige jonge'k heb 'r naar geïnformeerd. „En wat verdient ie?" „Tot nog toe zes en tintig...." „En wou je die.... wou je die vóór-trek ken bij meneer Bertels? 'n Knul, die zes-en- twintig pop haaltan elk oogenblik op straat kan staan.... die vóór-trekken bij 'n rijksambtenaar van zestig met pensioen met 'n betrekking as 'n muur? Je zou toch zeker wel stapel weze, kind!" „Zoo! Ben 'k dan stapel? En as 'k nou zeg. dat 'k van Jan hou.... en van die an dere heelegaar niet. wat beteekent de verdienste dan.... Jan is 'n zuinige jonge met 'n spaarpot, die je nog wel es erg kon meevallen.... hij begint voor z'n eige.... en „Ja, die praatjes kenne we.... Maar 't gebeurt niet!" „Wat zegt u?" „Ben je doof? Ik zal dan toch eris toone, dat k as moeder óók nog 'n woordje heb mee te spreke.... Ja, ik zal je daar laten gaan met zoo'n armoedzaaier van 'n kruije- niersbediendetjegoed om van de winter metéén naar de bedeeling te loope.... en je moeder d'r bij! Wou je me dat andoen, kind? Terwijl de gebraje vogels je in de mond komme vliege? Is dat m'n loon voor me gesjouw en geploeter? Bah!" „Daar zou k heel wat op kenne zegge, maar. „Niks.... niks kan je d'r op zegge.... ja, wat kinderachtig en flauw gepraat over de zoogenaamde liefde, die alleen in de veulle- tons en de biejeskoop bestaat.... Maar d'r komt niks vanl Als die knul 't hart in z'n lijf heb, om hier an de deur te komme.... dan zal k.... en as jij niet vandaag nog schrijft an meneer Bertels, dat je 'm neemt. „Nooit zal 'k dat schrijven.... nooit!" „Dan doe ik 't zelfl En dan vraag ik of ie hier komt.... voor de nieuwe kennisma king.... en dan komt de toenadering van zelf welje bent nog maar 'n snotmeid op dat gebied.... je wéét nog niet wat je wil.je most 't met allebei je handen aan grijpen.... hierzoo, lees zelf wat de man schrijft. Annie, je kunt me gelukkig maken.... en ik verzeker je plechtig, dat ik 't jou zal doen...." Als dat geen eerlijke bedoelinge benne, dan weet ik 't niet meert Laat ie dan vroeger es 'n beetje eigenaardig ge weest zijn.... kan die man dan nou geen betere voornemens hebbe gemaakt? Kan 't geen mooie taak voor je zijn, om zoo iemand tot 'n net gehuwd persoon en 'n liefhebbend echtgenoot te maken? Nou?" ,;Ik hou niet van 'm, moeder., en nooit.." Juffrouw Rouwers werd bijna razend...» en dreigde, dat ze Annie 't huis uit zou trappen als ze koppig bleef't Kwam tot 'n heel erge scène in 't kleine kamertje en Annie begreep, dat haar moeder gééa looze dreigementen had geuit. „Juffrouw Janse! Buurvrouw Janse! Ben je d'r in?" „Ja.... wie is daar? O, buurvrouw Pieters.... kom binne, mensch.... ik heb net de koffie klaar!" „Nee, nee, ik heb geen tijd.... "k wou je effe-maar 'n reuze-nieuwtje vertelle. „Zoo? En wat zal 't weze?" „Annie Rouwers is 'r vandoorl" „Wat vertel je me daar? 't Is toch zeker maar 'n praatje?" „Niks hoor! 'k heb 't uit goeie bron. Ze is 'r vandoor met Jan Overbeek, die in de winkel van Bolder staat." „Lieve Hemelsche goedheid.... wat be zielt zulke luitjes toch! Dat had 'k nou nooit van ze leve gedacht van zoo'n keurig net meissie. „Zoo zie je, buurvrouw.... je ken zo wél in^de kop, maar niet in de krop.... ik heb 'r óók van versteld gestaan. En dan 'n eenigst kind.... om zóó d'r moeder achter te lateen zonder boe of ba.niemand weet waar ze zijn...." „Ach, ach.... wat zal dat mensch d'r kapot van zijn.zoo'n fatsoenlijke vrouw." „Jazielig hoor.... echt zielig voor de stakkerd.... Daar ben je nou moeder voor. „Zeg dat wel.... zeg dat wel.... wie weet wat wij later nog van onze kinderen motte beleven...." G, N, j

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 12