50.- 40.- A BUREAUX NAS8AULAAN 49 ADVERTENTIËN 35 ct. p. regel dit nummer bestaat uit brie bladen en het geïllustreerd zondagsblad ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1929 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17235 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. Ons beursoverzicht wordt op aanvrage gratis toegezonden Audiëntie DE R. K. VOLKSPARTIJ Geen opheffing Rector Th. M. P. Bekkers De Kon. Holl. Lloyd in Duitsche handen? DE MOORD TE BREDA De verdachte op vrije voeten gesteld Deken P. H. Wijtenburg AUTO RIJDT MOTORRIJDER EN FIETSER AAN DE WERELDREIS VAN DE „GRAF ZEPPELIN" Het Koninklijk bezoek aan Enschedé Ongeval bij den Sluisbouw te IJmuiden Voornaamste Nieuws DE STAKING IN HET HOUT BEDRIJF TE ZAANDAM Geen overeenstemming bereikt Rector Jac. Boele J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Minister Reymer en Jhr. Roëll Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970k ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct-i per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 b(j vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 14 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 et, bö vooruitbet By contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tnsschen den tekst 60 ct per regel q AUeabonné sopditbladzijningevolgedeverzekeringsvoorwaardenf verlies va., bc. ie armen, beide beenen of heide oogen: |7n|j hij een ongeval met tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende ui tkeeringen luUuU* Levenslange geheeleongeschiktheid tot werken door 'üU» doodeüjken afloop: fOCfl bij ver lies vaneen hand, II OC duim of wijsvinger: R3U« een voet of een oog' bij verlies van een bij 'n breuk van been of arm: bij verlies v. een anderen vinger. i 301 JA EN NEEN Briand, de Fransche politicus, zonder Wens naam bijna geen Fransch ministe rie van de laatste 25 jaar te noemen is, kapittelde onlangs de Kamer van afge vaardigden te Parijs om de zonderlinge manier, waarop die heeren meenden lands zaken te kunnen behartigen. Iedereen weet, dat de Fransche bin- henlandsche politiek op niet zoo hoog Peil staat. Zoo ergens, dan wordt daar hog al eens het algemeen aan het partij en persoonlijk belang opgeofferd onder den naam van „politiek". In de zeer be- langrijke aangelegenheid nu van de be taling der oorlogsschulden hadden de Fransche Kamerleden ook al weer een houding aangenomen, welke, zakelijk be schouwd, niet door den beugel kon. Zij Widen het liefst tegenover hun kiezers den schijn aannemen van: Wij, Fransche deputé's, zullen het belastinggeld niet uit de zakken van onze medeburgers halen om de Engelschen en Amerikanen rijk te hiaken; 't is de regeering, die dat doet. En tegenover die zelfde regeering konden zij moeilijk anders zeggen dan: ga uw gang maar; het kan eenmaal niet an ders; we moeten betalen! En wanneer de betaling dan langs den gewonen diplomatieken weg geregeld zou borden, dan zetten die zelfde heeren weer oen hooge borst op en riepen: regeering, dat is voor uw verantwoording! Totdat Briand op een goeden dag dit dubbel hartige spel in het openbaar aan de kaak stelde, door met de hem eigen wel sprekendheid te verklarèn, dat het nu eenmaal onmogelijk is, tegelijkertijd ja en neen te zeggen. Die les van den Franschen politicus aan de Kamerleden te Parijs kan met vrucht ook in wijderen kring ter harte worden genomen. Wij leven tegenwoordig in een tijd, Waarin de kernachtige woorden, die met enkele letters: ja en neen, onze meening, onze bedoeling, ons gevoelen, ons besluit moeten uitdrukken en vastleggen, niet meer van kracht schijnen te zijn. Het is, alsof de hedendaagsche wereld voort durend aan het zoeken is, om tusschen die twee woorden een derde in te schuiven, dat natuurlijk evenals de eeuwige beweging of de vierkante cir kel nooit gevonden zal worden. Wij leven in een tijd van compromissen. Men be weert, dat de meeningstrijd jaren lang over geheel de linie veel te scherp is geweest. Met „ja en neen" staat men veel te ver van elkaar af. Dat draait voort durend uit op misverstanden, op gevaar lijke geschillen; zulke scherpe strijdwijze ontaardt in een partij- en ten slotte zelfs hi een personenstrijd; ze voert tot con flicten, tot felle uitbarstingen, waarvan slechts enkele geslepen lieden partij trekken en waarvan de groote, zooge naamde „domme massa" het slachtoffer wordt. Daarom moeten de scherpe kan ten van al te krasse „dogmatische" be weringen van wijsgeeren en sociologen, Van staatslieden, theologen en moralis ten der oude school worden afgeslepen. Be levensverhoudingen zijn veel te inge wikkeld, de mensch is veel te gecompli ceerd, om alles zoo maar met ja of neen hit te maken. Wij moeten onderschei den; alles van alle kanten bekijken; bij meeningsverschillen van twee kanten Wat toegeven, wat water in den wijn doen; wat geven en nemen van weers zijden. Differentiatie, dat is het moderne slagwoord. Moet nu die geneigdheid naar verbroe dering, naar vrede, naar afslijpen van scherpe kanten van het openbare leven. Haar overbrugging van geschillen, in één Woord, die begeerte naar algemeene ver zoening, moet die niet worden toege juicht? Ja en neen! Zoo ooit en ergens, dan moet bij deze vraag onderscheid Worden gemaakt. De waarheid kan nu eenmaal slechts één vorm hebben. Zij kan echter op ver schillende manieren worden waargeno men. 't Gaat met onzen geestesblik juist sis met onze lichamelijke oogen. Wan neer wij een zonnebril op onzen neus zet ten, dan zien wij alles geel of groen, al Daar mate de kleur van de beschérmen- de brffleglazen. Wanneer wij door een vergrootglas kijken, zien wij alle dingen Id grooter proporties dan met het bloote oog. Het verschil is nu, dat wij bij het kijken naar stoffelijke dingen ons ge makkelijk bewust zijn, of wij al of niet op de juiste manier kijken, hoewel ook hier bij gezichtsbedrog nog dagelijks voor komt. Moeilijker wordt het, wanneer wij geestelijke waarden moeten schatten. Wanneer in een gezelschap plotseling gevraagd wordt: „hoe hoog is deze tafel?" dan zullen de schattingen vari- eeren: 70, 75, 80 c.M. De duimstok wordt Voor den dag gehaald en deze beslist tot °P een milimeter. Daarmee is de strijd Uit. Bij het beoordeelen van geestelijke Waarden hebben wij echter niet altijd ^cd preciesen maatstok bij de hand. Daar zal noodzakelijk heel veel en heel vaak strijd van ja en neen zijn, omdat op de eerste plaats zoo velen onbewust met een gekleurden bril of met defecte, geestesoogen rondloopen, omdat er ontel- baren geestelijk bijziend en kleurenblind zijn; op de tweede plaats, omdat bij de hier bedoelde beoordeeling van geeste lijke waarden, één door allen aanvaarde geijkte maatstaf ontbreekt, en op de derde plaats, omdat er bij zooveel slechte kijkers en bij de heerschende verwarring op het terrein van geestelijke maten en gewichten zooveel bedriegers en specu lanten zijn, die straffeloos hun slag slaan. Dat er strijd is tengevolge van kort zichtigheid of verblinding is het ergste niet. Wij hebben dat goeddeels als een gevolg der erfzonde te aanvaarden, waardoor ons verstand verduisterd is. Dat in den meenigsstrijd tijdelijk onop losbare problemen zich voordoen, is even eens verklaarbaar; dat het nu en dan gewenscht blijkt, om van wat men zijn recht acht, niet het volle pond op te eischen, maar ter wille van den lieven vrede, of om niet alles te verliezen door niets op te offeren zich toegeeflijk en inschikkelijk te toonen, kan lofwaardig zijn. Maar bij dit alles gaan wij uit van de veronderstelling, dat men vooraf voor zich zelf heeft uitgemaakt, wat in een bij zonder geval recht en waarheid is. Onze waarschuwing gaat echter tegen de half slachtigheid en toenemende onverschil ligheid omtrent de vragen van recht, waarheid en billijkheid zelf. Dat de maatschappij en de maatschappelijke verhoudingen tegenwoordig veel inge wikkelder schijnen dan vroeger, ontslaat ons niet van de verplichting om tegen over recht en onrecht, waarheid en leu gen ons ja en ons neen klaar te hebben. Recht en waarheid zijn er de schuld niet van, dat wij het leven zoo gecompliceerd gemaakt hebben. En mocht inderdaad blijken, dat die hoogste goederen van den mensch onder de gekunsteldheid van onze zoogenaamde cultuur te lijden heb ben, dan moet het besluit zijn: terug naer eenvoudiger levensvormen, opdat onze geestesblik weer sterk worde, zoodat wij zonder gekleurde brillen het licht der zon van gerechtigheid en waarheid kunnen aanschouwen. Veel meer nog geldt dit voor ons per soonlijke leven. Terecht maken scherpe zieners onder onze geestelijke leidslieden zich bezorgd over het opgroeiende ge slacht, dat zich gemelijk en vermoeid toont tegenover de hoogste levensvragen. Er is en wordt door dagbladpers, boeken, brochures en illustraties, door schouw burg, bioscoop en radio zulk een stroom van meeningen over de wereld uitgestort, dat men er overprikkeld en vermoeid van raakt en ten slotte den lust verliest om uit te zoeken, wat in dat alles de waar heid is. De gemakkelijke meening vindt ingang en wordt gretig aanvaard, dat er eigenlijk geen zonde, geen persoonlijke schuld is: alles gebeurt, zooals het ge beuren moet. Wij zijn slechts slachtof fers der omstandigheden, wanneer wij iets doen, wat verkeerd lijkt. Maar wie zal zeggen, dat het verkeerd is? Pilatus met zijn scepsis: „wat is waarheid?" mag de patroon van onzen tijd genoemd wor den. En met dat al dreigen de hechtste fundamenten onder onze samenleving weg te vallen. Waar blijven eerlijkheid en trouw, oprechtheid, waarheidszin, on baatzuchtige en offerende liefde, wan neer wij geen onbewimpeld ja en neen durven zeggen tegenover anderen en vooral ook tegenover ons zelf op de vraag: mag dit, is dit kwaad, is dit ge oorloofd? Is het wonder, dat wij gezag, eigen dom, huwelijk zien tanen, wanneer ouders aan het kind al niet meer mee geven de kostbare grondbeginselen van het ouderlijk gezag; wanneer zelfs bij de overheid de begrippen van eigendoms recht verwateren; wanneer de idee veld wint en wordt gepropageerd, dat het ja woord op den huwelijksdag naar believen in een „neen" tegenover trouwbeloften kan worden omgezet? De zaak is belangrijk genoeg om een volgenden keer oorzaken en gevolgen van die algemeene gewetensverslapping nog eens na te gaan. HOMO SAPIENS Z. D. H. de Bisschop van Haarlem zal Maandag, Vrijdag en Zaterdag van de vol gende week geen audiëntie verleenen. Het bestuur der afdeeling Utrecht van de R.K. Volkspartij richtte een schrijven tot de leden waaraan het volgende is ontleend: Bij de laatste verkiezing heeft onze partij een gevoelige nederlaag geleden. Door ver schillende oorzaken kon de zoo hoog noodige actie, niet worden ontwikkeld, met het treu rige gevolg, dat de vertegenwoordiger Onzer partij niet in de Tweede Kamer herkozen is, niettegenstaande het niet te ontkennen feit, dat hij zich daar steeds schaarde aan de zijde van hen, die strijden voor méér lévens- geluk in de gezinnen der arbeiders, niette genstaande het feit, dat hij zich keerde te gen het militairisme op. een wijze, die. eer bied afdwong ook onder niet partijgenooten en hem tot eer strekte. Deze tegenslag zal niet tot gevolg hebben, dat onze partij ophoudt te bestaan, ook al hoopt men dat aan zekere zijde, ook al drukt men die hoop uit in op looze wijze gelan ceerde onjuiste insinueerende berichtjes, wel kom in den komkommertijd. Eere-Kamerheer van Z. H. den Paus. Bij gelegenheid van zijn 25-jarig priester feest is rector Th. M. P. Bekkers benoemd tot Eere-Kamerheer van Z. H. den Paus. Een verklaring van den Norddeutschen Lloyd Naar aanleiding van gemelde geruchten omtrent onderhandelingen tusschen den Norddeutschen Lloyd en den Kon, Holl. Lloyd, heeft het „Hbld." zich tot de directie van den Norddeutschen Lloyd gewend, en ont ving als gevolg daarvan de onderstaande verklaring: Benige weken geleden hebben losse be sprekingen met den Koninklijken Holland- schen Lloyd plaats gevonden. Deze bespre kingen hadden betrekking op het vaarplan der beide maatschappijen, hoofdzakelijk wat de vaart op Zuid-Amerika betreft. Het ging hierbij om besprekingen, die regelmatig tus schen de betrokken lijnen plaats vinden, in élk geval niet met buitengewone doeleinden. In de zitting van gisteren besloot de arrondissements-rechtbank te Breda na ruim twee uur in beraad te zijn geweest en na een pleidooi van mr. van Mierloo, den zich in preventieve hechtenis bevinden den verdachte aan den moord in de Nieuwe Boschstraat te Breda voorloopig vrij te laten. De officier van justitie heeft appèl aangeteekend. Naar wij vernemen, zou verdachte ernstig ziek zjjn. Zijn Eerw. neemt ontslag. Reeds geruimen tijd was de Deken van Gouda, de Zeereerw. heer P. H. Wijtenburg ongesteld, doch op verzoek werd daaraan geen ruchtbaarheid gegeven. Teneinde her stel te zoeken verliet de Deken eenige we ken geleden de gemeente Gouda, terwijl de parochianen van O. L. Vrouw Hemelvaart dan af en toe vanaf den kansel mededeeling ontvingen betreffende den gezondheidstoe stand. J.l. Zondag werd medegedeeld, dat een aanvankelijk Ingetreden verbetering he laas geen stand had gehouden, doch desniet tegenstaande zou de Deken in zijn parochie terugkeeren. Donderdag nu werd medege deeld, dat de toestand van den Zeereerw. Heer Deken niet zonder gevaar is en dat instede van een terugkeer, door den Zeer eerw. Heer Wijtenburg ontslag was aange vraagd als Deken van Gouda en pastoor van de parochiekerk van O. L. Vrouw 'He melvaart aldaar. Eén persoon gedood, twee zwaar gewond Gistermiddag 5 uur is op den Rijksweg te Geleen een auto, afkomstig uit Heerier- heide en komende uit de richting Sittard, met een motorrijder met duo, die van de Wolfstraat af den Rijksweg met een groote bocht opzwenkte in de richting Sittard, in botsing gekomen. De auto gooide het stuur om naar links met het noodlottig gevolg, dat de motorrijder tegen den auto botste. Terzelfder tijd kwam een fietser hit de richting Maastricht, die eenveens door den auto gegrepen werd. De auto vloog het trot toir op en botste tegen den muur, zwenkte en kwam geheel ondersteboven terecht. De motorrijder, de heer Witkemper, en diens echtgenoote, beiden afkomstig uit Essen (Duitschland) werden levensgevaarlijk ge wond. De fietser Verhees, afkomstig van Geleen, wiens aangezicht vreeselijk verminkt was, werd eveneens levensgevaarlijk ver wond. De chauffeur en een inzittende dame liepen verwondingen op door de glasscher ven. 2 der inzittenden bleven ongedeerd. De toestand van den heer Witkemper en den heer Verhees was hopeloos. Ook me vrouw Witkemper's toestand is bedenkelijk. Later werd gemeld, dat de heer Witkem per aan de bekomen verwondingen is over leden. De toestand van de andere personen blijft zorgwekkend. Het verloop van den tocht Naar uit Moskou gisteren werd gemeld, heeft het Moskousche radio-station een tele gram van de „Zeppelin" opgevangen waarin gemeld wordt, dat het luchtschip om 8 uur 15 zich ongeveer 200 K.M. Noordelijk van Perm bevond. Het luchtschip vliegt met een gemiddelde snelheid van 130 K.M. naar het Noord-Oosten in de richting van de Oh. Later wordt gemeld, dat het radio-station Nadeshdinsk een telegram van de „Zeppelin" heeft opgevangen, waarin wordt medege deeld, dat tusschen half 10 en 10 uur het luchtschip zSch 80 a 100 K.M. ten Noorden van Nadeshdinsk bevond. Het luchtschip zette koers naar Bereso, en vloog met een snelheid van 120 K.M. Reeds moet de „Zep pelin" is radio-telefonische verbinding staan met Irkoetsk. Volgens een gisteren te 11.40 uur bij de luchtschepenwerf te Friedrichshafen ontvan gen berjcht, bevond de „Graf Zeppelin" zich te 8 uur M. E. T. boven de stad Wiatka. In Siberië. Nader wordt nog gemeld, dat de „Graf Zeppelin" thans de Transsiberischen spoor weg volgt naa rSwerdlowska (vroeger Jeka- trineni prg. Verder Siberië In. Naar door de vertegenwoordiging van de „Gssoaviachim" in Jekaterinenbung over Moskou gemeld wordt, was de standplaats van de „Graf Zeppelin" Vrijdagavond om 11 uur M. E. T. 80 graden O.L. en 62 graden N.B. Het luchtschip bevond zich toen dus op ongeveer 150 K.M. ten Noorden van de stad Larjanek. Waarschijnlijk zou het heden morgen vroeg over de rivier Jenissei vliegen. Het luchtschip staat in voortdurend con tact met de meteorologische instituten te Ir koetsk en Turuchansk, die voortdurend weer berichten geven, totdat het luchtschip ver binding zal hebben met Wladiwostock of Chabarowsk. Tevens publiceert de centrale van de Os.- soaviachim" een radiobericht, waarin dr. Eckener mededeelingen doet over de goede verstandhouding met de weerdienstem. Aan boord van het luchtschip is alles nog steeds in orde. Bö Perm. Blijkens een bij de Zeppelinwerf binnenge komen telegram bevond het luchtschip zich om 1 uur hedennacht M. E. T. boven Pa- jewska, ten Noorden van Perm. Een telegram van den Japanschen gezant Nagaoka, de Japansche gezant te Berlijn, heeft gisterochtend, dadelijk na het vertcek van de „Graf Zeppelin", uit Friedrichshafen het volgende telegram gezonden aan dr. Eckener: „Mijn innigste wenschen begeleiden de „Graf Zeppelin", op haar opzienbarende eerste vaart naar Japan, die metterdaad tot een verdere versterking van de Ja- pansch-Duitsche betrekkingen zal bijdra gen. Tevens wensch ik u van harte een wel geslaagde uitvoering toe van uw grootsche plan van een reis om de wereld, zoo wel als een goede gezondheid voor u en alle opvarenden". Dr. Eckener heeft hierop met het volgende telegram geantwoord: „Hartelijk dank voor de vriendelijke wenschen, die gij ons op reis meegeeft. Wij hopen binnen enkele dagen het wonder lijke vaderland van Uwe Excellentie te berei ken als vertolkers van den Duitschen be schavingszin en vriendschappelijke gezind heid." Het Japansche gezantschap op het Plein van de Republiek, waar de Zeppelin over heen gevlogen is, had als groet de vlag uit gestoken. De opbrengst der Rijksmiddelen 's Rijks middelen hebben gedurende Juli 1929 opgebracht 43.409.073.93, tegen 40.653.180.50 in dezelfde maand van 1928. Het l/12e der raming bedraagt 39.262.083.33. Het schaaktournooi te Karsbad Euwe remise met Gilg Capablanca 10 p. In het eerste uur van de 14de ronde van het internationale schaakmeestertournooi werd de partij GriinfeldCapablanca re mise. De partijen Gilg—Euwe, Vidmar—Ment- schick, Thomas—Rubinstein en Samisch— Treybal zijn afgebroken en tegen elkaar op gewassen. Colle staat tegenover Decker aan ,de winnende hand, evenals Mattison tegen- lover Johner en Spielmaim tegenover Yatas. Peter staat bij afbreken Maroczy tegenover Canal, Tartakower tegenover Bogoljoebof en Marshall tegenover Niemzowitsj. De verdere uitslagen zijn dus: Gilg remise met Euwe; Colle afgebroken tegen Becker; Vidmar afgebroken tegen mej. Menchik; Spielmann afgebroken tegen Yates; Maroczy wint van Canal; Tartakower wint van Bo goljoebof; Thomas remise met Rubinstein; Samisch remise met Treybal: Marshall re mise met Niemsowitsj; Johner verliest van Mattison. De stand luidt: Capablanca 10 p.. Spiel mann 9 A pt., Niemzowitsj 9 pt„ Vidmar 8 pt„ Euwe 8 pt„ Rubinstein, Grünfeld 7 y. pt.*, Bogoljoebof TA pt., Becker 7 pt.*, Colle 6 A Pt- Maroczy, Tartakower, Canal, Mat tison, Samisch 6 A pt., Treybal. Marshall, Johner, Gilg 6 pt., Yates 4'/, pt. Thomas 4 pt., Mej. Menchik 2% pt. Het gewijzigde programma. Omtrent het Koninklijk Bezoek aan En schedé op Maandag 2 Sept. a.s„ kan nog het volgende worden meegedeeld; H. M. de Koningin, die vergezeld zal zijn van H. K. H. de Prinses het is nog niet zeker of de Prins zal meekomen arriveert des mor. gens pl.m. 10 uur te Enschedé. Zij zal. zooals gemeld, het stadhuis, de Hoogere Textielschool en de dekenweverij „Oostburg" van de firma Van Heek en Co. bezoeken. Het bezoek aan de synagoge, waarvan aanvankelijk melding werd gemaakt zal niet doorgaan. Zoo mogelijk zal 51 het G. J. van Heekpark een défilé plaats heb ben, meldt het „Hbld." Om half vijf zal H. M. wees- vertrekken. Bij het opruimen van de materialen, die gebruikt zijn bij den bouw van het buiten- sluishoofd. is nog een ernstig ongeluk voor gevallen. Een werkman, in dienst der firma Broekhoven en Van Zuylen, had het onge luk van een stelling van 4 Meter hoogte te vallen en bezeerde zich daarbij ernstig. Spoedig na het ongeval verscheen Dr. Briller, die ter plaatse de eerste hulp ver leende. Hij achtte opneming in een zieken huis beslist noodzakelijk. De gewonde, Mul der genaamd, woonachtig in een keet bij het terrein, werd daarna per auto naar het Roode-Kruis ziekenhuis te Beverwijk ver voerd. Bij informatie aldaar bleek ons de toe stand van den gewonde vrij gunstig. Ernstig ongeluk nabij Geleen. De verdachte van den moord te Breda la op vrije voeten gesteld. Rector Th. M. P. Bekkers is benoemd tot Eere-Kamerheer van Z. H. den Pans. Geen overeenstemming is bereikt bö de onderhandelingen tot oplossing van het con flict in het houtbedrijf te Zaandam. De Haagsche Conferentie. Officieuse be sprekingen. Pogingen om ten opzichte van Engeland een compromis te treffen, worden voortgezet. China laat door zijn gezant te Washington de Vereenigde Staten in kennis stellen van de vijandelijkheden aan de Russisch-Chinee- sche grens. De besprekingen tusschen de vertegen woordigers van den Bond van Werkgevers in het Houtbedrijf te Zaandam en van de arbeidersorganisaties zijn gistermiddag in de Industrieele Club te Amsterdam voortgezet. Van de arbeidersbonden waren de hoofdbe stuurders uit Rotterdam (o.a. de heeren Brautigam en Bouman) aanwezig. De besprekingen duurde aanvankelijk tot half vier. Daarna vergaderde het bestuur van den patroonsbond met de leden tot circa half vijf. Op dat tijdstip gingen de leden weg en zette het bestuur de besprekingen met de arbeiders voort. Ze duurden nu slechts kort. Nog even spraken de werkliedenverte genwoordigers afzonderlijk. Daarna kwamen partijen nogmaals bijeen en even half zes, werd het volgende communiqué uitgege ven: „De besprekingen over de oplossing van het conflict in het Zaansche houtbedrijf, hebben niet tot overeenstemming geleid. „De werkgevers hebben tusschen de be sprekingen een algemeene ledenvergadering gehouden en hun standpunt ten opzichte van de gevoerde onderhandelingen bepaald. „De besturen der arbeiders-organisaties zullen begin volgende week in ledenverga deringen verslag over de besprekingen uit brengen." De Zeereerw. heer J. P. Boele, onze oud stadgenoot, rector van huize „Augustinus" te Alkmaar, vierde zijn zilveren priester feest. Woensdagavond werd hij feestelijk ontvangen en omstuwd door bruidjes en misdienaars naar de schitterend versierde feestzaal geleid, waar hij door directeur Dankelman werd welkom geheeten. Na deze korte plechtigheid werd door den jubilaris een plechtig Lof opgedragen, geassisteerd door directeur Dankelman en rector Filbry. Donderdagmorgen werd door den jubilaris een plechtige H. Mis opgedragen, waarbij de zeereerw. heeren rector Filbry als diaken, rector Vis als sub-diaken en de zeereerw. heer Dankelman als presbyter-assistens fun geerden. Het koor der eerw. zusters zong op keurige wijze de mis van Andriessen. De hoogeerw. heer C. G. Rengs, deken van Alkmaar, hield de feestpredicatie. Na de H. Mis werd nog gezongen een priester-cantate van J. Oollaerts S.J., op tekst van Guido Gezelle. Verschillende eerw. heeren geestelijken woonden de H. Mis bij, o.a. em. pastoor H. C. Maat, de pastoors van Heiloo, Lim- men en Bergen, pater Bonaventura Rengs en prof. Henneman van Hageveld. Na afloop verzamelden allen zich in den versierden reter waar rector Boele door verschillende personen werd gehuldigd. Van de gelegenheid 's middags geboden, om den jubilaris geluk te wenschen werd door velen gebruik genmaakt. Een plechtig Lof besloot den feestdag. 's Avonds om negen uur bracht het R.K Jongensmuziekcorps „St. Louis" den jubi laris een serenade. Barometerstand 9 uur vm.: 757 vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen warden opgestoken om: 8.46 uur, overmorgen 8.44 uur. HILVERSUM, 16 Augustus. Heden middag hebben Z.Exc. Mr. P. J. Reymer, de nieuwe minister van Waterstaat en Jhr. Mr. Dr. A. Roll, commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, een bezoek gebracht aan de Nederlandsche Seintoestel- len Fabriek (N.S.F. Radio) te Hilversum. Nadat de bezoekers door de directie en eenige afdeelingchefs waren verwelkomd, begaf men zich naar een der directiekamers wa.de thee werd genuttigd en reeds een schets werd gegeven van den gang van zaken en den groei van het bedrijf. Om deze duidelijk in werkelijkheid aan te toonen, leidde men den minister en Jh«. Roëll door de meest uiteenloopende afdee- lingen, waarvan er eenige op provisorische wijze waren ondergebracht. Bijzondere belangstelling ondervonden ook de demonstraties met zend- en ontvang- installaties. In de „zenderhal" zag men een grooten voor Indië bestemden kortegolf- zender in proefbedrijf en werden ook andere zender-typen in werking gesteld. Verder werden eenige nog in bewerkinf zijnde apparaten gedemonstreerd. Eerste Lustrum Harmonie St. Jozef te Beverwijk De Harmonie „St. Jozef" herdenkt morgen haar eerste lustrum. Begonnen met een be scheiden aantal leden, die allen nog de meest elementaire muziek-begrippen misten, is het corps onder de energieke leiding van den heer J. G. H. Damen, uitgegroeid tot een flinke muziekvereeniging. Bij vele gelegen heden heeft „St. Jozef" zich zeer verdienste lijk gemaakt en op grond daarvan mag het corps zich thans in een groote populariteit verheugen. De verschillende mooie successen, welke de St. Jozef-Harmonie op de wedstrij den behaalde, werden oorzaak, dat het corps thans in de eerste afdeeling Harmonie zal uitkomen. Het eerste lustrum zal morgen in de eerste plaats kerkelijk worden gevierd. Te 8 uur wordt in de kerk van de H. Agatha een H. Mis opgedragen, tot intentie van de leden, waaronder algemeene H. Com munie. Na afloop vindt in het K. S _A.- gebouw een gemeenschappelijk ontbijt plaats. Des namiddags van 35 uur recepceert het bestuur der jubileerende vereeniging in het K. S. A.-gebouw, waarbij een ieder in de ge legenheid wordt gesteld de wakkere Roomsche muziek vereeniging te complimenteeren. Tij dens de receptie zal ook het onlangs benoem de huldigingscomité, waarvan de Hoogeerw. Heer Deken J. M. Lucassen eere-voorzitter is, het huldeblijk aanbieden, waarvoor de be- noodigde gelden in den loop der laatste weken zijn bijeengezameld. Het zal onze St Jozef-Harmonie bij de viering van haar eer ste lustrum zeker niet aan belangstellnig ont breken Wat dit ijverig werkende muziekcorps dan ook in alle opzichten verdiend. Gisteravond had in de patronaatszaal nog een intieme plechtigheid plaats. Tijdens een kort bezoek, dat de Hoogeerw. Heer Deken J. M. Lucassen aan de repetitie houdt werd de beschermheer toegesproken door den voorzitter der Harmonie, den beer Hendrikse en een instemmend applaus der leden. Onder hartelijke woorden overhandigde deze den beschermheer een gouden insigne der vereeniging, een geschenk, waaivan door de leden de gelden waren bijeen gebracht. Zijn Hoogeerw. verklaarde zich ten zeerste verrast en stelde dit geschenk op zeer hoogen prijs, vooral, om dat het van de leden zelf kwam. De Hoogeerw. spr. zeide trotsch te zijn op onze Roomsche harmonie; niet enkel om het feit, dat wij een Roomsch harmonie bezitten, maar ook omdat deze met eere genoemd mag worden. De Deken besloot zijn hartelijk speechje met de mededeeling, dat het ontoereikend aantal insignes voor de leden zelf, door hem zal worden aangevuld. Hierop volgt een dankbaar applaus. Nadat door de Harmonie nog de „Loud- spreaker" marsch en de marsch „Lang zal hij leven werd ten beste gegeven, was de plech tigheid ten einde.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1