Stadsnieuws Cheque-koersen Heringa Wuthrich, Haarlem Telegrafisch Weerbericht Stofzuigerhuis MAERTENS EERSTE BLAD ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1929 BLADZIJDE 2 Exide-batterijen - Ook reparaties UIT DE STAD VAN HET VATICAAN MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANIC Haarlem Amsterdam Aanbesteding Jubileum G. Kruyswijk Aanbesteding IJzeren plaat gevallen Goed zoo! Ernstige aanrijding op de Amsterdamsche Vaart De origfneele pepermunt H. P. C. comb.Haarlem I 40 De kwestie aan de Centrale Werkplaats Centrum Comité Ver. Koninginnedag E. D. O. Jaarvergadering „De Kleine Stem" BURGERLIJKE stand HEEMSTEDE BENNEBROEK Afscheid Kapelaan W. J. Warmerhoven Barteljorisstr. 16 - Tel. No. 10756 Apex Klop-Veeg-Stofzuigersf 175.- GEMENGD NIEUWS De moord te Amstelveen Mislukte reddingspoging Schoener overvaren De zaligverklaring van Pius X De Pans naar St. Jan van Lateranen Het dogma van Maria ten-Hemel-opnemen Het aanstaande Consistorie Zooals bekend, was Pius X, tot zijn eigen ergernis, reeds tijdens zijn leven omgeven door een faam van heiligheid, en werden vrij spoedig na zijn dood pogingen in het werk gesteld om zijn zaligverklaring te verkrijgen. Eenige wonderen, die aan hem worden toe geschreven, bewerkten, dat, ook al heeft de H. Kerk zich daarover nog niet uitgespro ken, voorbereidingen werden getroffen voor het proces zijner zaligverklaring. Deze voorbereidingen worden voorgeschre ven door canon 2097 van het Canonisch Recht en betreffen een zeer uitgebreid onderzoek naar het leven en werken van den voorge stelde. Over deze onderzoekingen moet een rapport worden samengesteld, dat den Paus wordt aangeboden. Deze kan beslissen over de al of niet inleiding van het proces bij de H. Congregatie der Riten. Naar wij vernemen, betroffen de voorbe reidingen van het proces ter zaligverklaring van Pius X het hooren en beoordeelen van mondelinge en schriftelijke getuigenissen in vijf verschillende steden van Italië. In vier steden is men thans gereed. In Venetië, waar Pius X Patriarch was, zijn de wekelijksche zittingen van het Kerkelijk tribunaal der Patriarchale Curie ten einde, maar werkt men nog aan de zeer omvangrijke rappor ten. De aanbieding hiervan aan den Paus en, met Diens toestemming, de inleiding van het proces bij de H. Congregatie der Riten, kan tegen December van dit jaar worden ver wacht. Zooals wü reeds meldden, heerscht in het Vaticaan momenteel de groote zomerstilte, die tot October duren zal en die de inleiding is van een periode van zeer belangrijke ge beurtenissen. Bepaald is er nog weinig, maar veel zal er in ieder geval plaats hebben, terpijl men in gewoonlijk zeer goed ingelichte kringen spreekt over een volledige afwikke ling der ceremonies en formaliteiten, die uit het verdrag van Lateranen voortvloeien. Men denkt hierbij aan het noodzakelijke bezoek der Italiaansche koninklijke familie aan het Vaticaan en de pauselijke tegenvisite aan het Quirinaal; aan de klassieke bezit- name dooi- den Paus van de Sint Jan in Lateranen, bisschopszetel van den H. Vader; aan het lang besproken bezoek van Pias XI aan de jubileerende Abdij van Montecassino enz. Dat de Paus officieel bezit neemt van de Latheraansche Aartsbasiliek, schijnt niet meer noodzakelijk, nadat Z. H. Pius XI be sloot, ondanks de Overeenkomst van Late ranen, niet de vele plechtigheden van het pauselijk Rome weer in te voeren. Niette min houdt men er aan vast, dat onder do afgeschafte ceremonies niet de Bezitname valt: een standpunt, dat zeer aan waar schijnlijkheid wint, wanneer men bijdenkt, dat de datum van 24 Juni, feest van den H. Joannes, vrij zeker voor de Bezitname is Vastgesteld geweest; men moest toen van dezen datum afzien evenals van den Sa cramentsdag voor de pauselijke sacraments- processie op het St. Pietersplein; wegens 't nog niet ten einde zijn van de formaliteiten, voortvloeiende uit het verdrag van Late ranen. Intusschen zijn belangrijke restau raties en veranderingen in de Aartsbasiliek met alle macht aangevangen en voltooid. Ofschoon geen onderhandelingen gevoerd of regelingen getroffen zijn, is het uitge lekt, dat een eventueele Bezitname reeds besproken werd tusschen de Vaticaansche en Italiaansche autoriteiten. In gemeen schappelijk overleg heeft men besloten, dat de bezitname, zoo die plaats heeft, haar uit gangspunt zal hebben van S. Maria Mag- giore. De Paus zou zich dan privaat van het Vaticaan naar S. Maria Maggiore bege ven, van waar Hij met al den luister van het pauselijk Rome, in processie en met groot gevolg, zou optrekken naar het Paleis van Lateranen. Daar zou Hij dan met de gewijde paramenten worden bekleed, om vervolgens per sedia gestatoria naar de Aartsbasiliek op te gaan. Natuurlijk wanden ook data genoemd, die echter weinig waarde hebben, zoo lang de Bezitname nog niet definitief is vastgesteld. Als het meest waarschijnlijk noemt men 9 November, stichtingsdag der Aartsbasiliek van Sint Jan in Lateranen. De beweging om Maria's ten-Hemel-opne ming tot dogma te verheffen, heeft haar verspreiding over de geheele wereld; bizon der krachtige actie wordt daarvoor momen teel in Italië gevoerd door middel van een soort plebesciet, dat de verheffing van de waardigheid der Italiaansche vrouw en den strijd tegen de uitersten der hedandaagsche mode bedoelt. Behalve van overeten van geestelijke or den, van vele hoog geplaatste geestelijken en leeken, kreeg men reeds de handteekeningen van ruim zestig bisschoppen. Zooals men weet, worden momenteel po gingen aangewend om het Ecumeensche Concilie, dat in 1870 moest worden onder broken, voort te zeten. In de bedoeling der promotors dezer actie ligt het, 't dogma nog aan dit concilie voor te leggen. Aan het einde van dit jaar. op 21 De cember, zal Z. H. Pius XI Zijn Gouden Priester-Jubileum vieren en, naar men ver- sekert, herdenken met een consistorie van bizondere beteekenls. De geliefkoosde datum voor het najaars consistorie was tot heden 19 December zoo, dat de vereischte afwijking van deze ge woonte niet groot behoeft te zijn. De benoeming van een groot aantal Kar dinalen ligt in de lijn der verwachtingen, sinds het aantal vacante zetels in het H. College het ongewoon hooge aantal van 12 oereikte. Zoo als men weet, verhief de Paus in het voorjaars-consistorie van dit jaar den nieuw senoemden Aartsbisschop van Milaan, Mgr. Schuster, tot het purper. Nu echter dezer dagen de Patriarch van Lissabon, Kard. Mendes Bello, overleed, is het aantal Gepur- perden weer even als voorheen. Alleen haal den de Italiaansche Kardinalen him ach terstand op hun bultenlandsche collega's een weinig in. De verhouding ls momenteel 27 tegen 31. Verzekerd ls tot heden de verheffing tot het purper van twee buitenlanders en een Italiaan: te weten, Mgr Rory. Aartsbisschop van Armagh, Primaat van Ierland en op volger van Kard. O'ConnêU; van Mgr. Lavi- trano. Aartsbisschop van Palermo; ten laat ste van den nog niet benoemden opvolger van den overleden Patriarch van Lissabon, Kard. Mendes Bello. Met groote belangstelling wacht men af, of de minderheid der Italiaansche Kardina len, welke sinds 1870 niet voorkwam, zal gehandhaafd blijven. Hedenmorgen werd in het bureel van den Rijkswaterstaat, Zijlweg alhier, aanbesteed in twee perceelen. Perceel I; het opnieuw maken van een opgeruimden remstoel in het buiten-toelei- dingskanaal naar de groote schutsluis te IJmuiden, behoorende tot de werken van het Noordzeekanaal. Raming f 5400. Perceel II: het aanbrengen van beplan ting op den Dijksweg van Haarlem naar Velsen, in de gemeente Velsen. Raming f 6000.—. De laagste inschrijver was voor perceel I de frima P. Heeren en Zn, te IJmuiden voor f 4985. en voor perceel II van Em- pelen en van Dijk te Aerdenhout voor f 3690. Gisteren herdacht de heer G. Kruyswijk den dag zijner 25-jarige dienstvervulling bij de politie alhier. Te dezer gelegenheid heelt, als te doen gebruikelijk is, de burgemeester in dit geval mr. Heerkens Thijssen als waar nemend burgemeester, den jubilaris het ge schenk der gemeente, een zilveren couvert, aangeboden met eenige hartelijke waardec- rende en welwillende woorden. Van de afdeeling Haarlem en Omstreken van den Bond van Chr. Politie-ambtenaren in Nederland „Sursum Corda", waarvan de jubilaris nu al 1214 jaar secretaris is, ont ving hij een fraaie electrische schemerlamp. Verder ontving hij van familie en vrienden vele geschenken, bloemen en schriftelijke bewijzen van belangstelling. Vanwege den Rijkswaterstaat is heden aanbesteed: het aanbrengen van beplantin- ten op het tgedeelte Hoornbrug—Delft van en Rijksweg van Rijswijk naar Rotterdam, onder de gemeenten Rijswijk en Delft, met bijkomende werken. Laagste inschrijfster was de firma Van Engelen en Van Dijk te Aer- denhout, met f 17.985. Gistermiddag speelde de 10-jarige G. v. d. N. op de terreinen van de margarine-fa brieken Cohen en van der Laan. Plotseling viel een ijzeren plaat naar beneden met het gevolg, dat N. een diepe wonde aan zijn been kreeg. Per auto van Mathot werd hij naar het St. Elisabeth's Gasthuis vervoerd. De politie heeft gisteren in de Rolsteeg een paard, dat kreupel was en gespannen stond voor een kar, laten uitspannen. Tegen den eigenaar J. Tholen ls proces-verbaal op gemaakt. Gistermiddag had op de Amsterdamsche Vaart bij de Nagtzaamstraat een ernstig auto-ongeluk plaats, H. W., wonende ln de Goedzeestraat, kwam per motorrijwiel met een groote boog de Amsterdamsche vaart op. Toen hij ongeveer 10 Meter rechts gereden had, ging hij plotseling, "zonder een teeken te geven op het midden van den weg rijden. Een auto, bestuurd door A. G. alhier, reed niet snel, doch moest door deze manipulatie uit alle macht remmen. G. gooide zijn stuur om naar links, waardoor hij op den linker kant van den weg kwam. Van den tegenovergestelden kant kwam de motorijder H. D„ 25 jaar, met als duo- passagfer J. van E., 21 jaar, beiden uit Am sterdam. Deze waren dus op den terugweg. Zij kwamen ln botsing met den auto; Van E. kreeg een hoofdwonde. D. werd zwaar gewond opgenomen en per auto van Mathot naar het St. Elisabeths-Gasthuis vervoerd. Daar constateerde men een zware hoofd wonde, een kneuzing van den pols en een lichte hersenschudding. De auto is ln beslag genomen, het motor rijwiel werd vernield. Worth a crown Woensdagavond speelden bovengenoemde clubs een friendly-game in den zwemvijver ie Heemstede. H, P, C. blijkt al direct iets sterker en doordat Braam sneller bij den bal is, volgt een H. P. C. aanval. Braam krijgt echter te weinig steun van zijn vleugelspelers tot Leijenaar den bal bemachtigt en Braam scoort 10. Vlak daarna stelt Collet zich binnen de 2 M. op en moet het water verlaten. 7 tegen 6 kan Haarlem het tempo wel volgen en krijgt verschillende goede kansen, doch is niet productief genoeg om vooral Leijenaar te verschalken. Daarbij komt nog, dat Kóhler zeer goed verdedigt, wat ook gezegd mag worden van Hölsken, zoodat rust komt met 10. Na eenige minuten komt H. P. C. voor het Haarlem-doel; Hölsken stoot een hard schot doch werkt niet voldoende weg en Levenaar scoort, 2—0, Dan met 7 tegen 7 blijft H. P. C. sterker, Braam scoort van de achterlijn via des kee pers handen, terwijl hij kort daarna na moot samenspel no. 4 in het doel deponeert, waar na het einde komt. Vooral voor Haarlem was het een goede oefening en ze hebben er uit kunnen leer en, dat snel spel een der hoofdzaken is. De kwestie aan de Centrale Werkplaats duurt nog immer voort. Pamfletten worden door het comité van Actie onder het spoor wegpersoneel verspreid en hedenavond wordt in gebouw „Caecilia" in de Jansstraat een groote protestvergadering belegd, die door den grooten toeloop het aanzien moet krijgen van een demonstratie. Deze vergadering zal wor den gehouden, omdat de directie der Nederl. Spoorwegen met Ingang van Augustus 3 ar beiders, die, wegens deelname aan demon straties, voor eenigen tijd geschorst waren, heeft ontslagen. De ontslagen arbeiders heb ben echter geprotesteerd en de zaak voorge legd aan het Scheidsgerecht voor Spoorweg personeel, wiens uitspraak bindend is zoowel voor de directie als voor de arbeiders. Hedenavond zal in de protestvergadering dan ook o.m. naar voren worden gebracht, Voor engros bij: Fa. C. K. S. HEILKER Haarlem dat de rechter en niet de directie de straf moet opleggen. Aan deze vergadering nemen echter de andere organisaties niet deel, die kalm de uitspraak van het scheidsgerecht zullen afwachten. Het Comité van Actie helt intusschen sterk naar ultra-rocd over. Het Bloemencorso Op Zaterdagmiddag 17 Augustus as. zal het Centrum Comité Vereeniging Koningin nedag des middags van 2 tot 5 uur in de bovenvoorzaal van Café Brinkmann, Gr. Markt voor de laatste maal zetelen tot het inschrijven van deelnemers aan den optocht, en het bloemencorso. Dit zal dan het uiterste termijn zijn waarop men zich nog kan opgeven en belangheb benden worden er aan herinnerd, dat het bloemencorso verdeeld is in drie afdeèlingen, n.l. wielrijders, equipages en automobielen. Tal van prijzen zijn reeds beschikbaar ge steld geworden, waaronder van de directies der plaatselijke dagbladen, eenige bankin stellingen, eenige straatvereenigingen en en kele particulieren. Het Centrum Comité dat zeer erkentelijk is voor deze prijzen, zal de volgende week de volledige lijst van schenkers bekend maken. Vermelden we echter de schenking van den heer Droste, directeur van Dröste's Cho coladefabriek, bestaande uit vier prachtige doozen bonbons, bestemd voor elk der drie afdeelingen van het bloemencorso, terwijl eene doos beschikbaar gesteld is geworden voor den prijswirmenden auto met dames bestuurster. Dringend verzoekt het Centrum Comité Vereeniging Koninginnedag, de vereenigln- gen, die tot heden nog verzuimden zich op te geven, doch voornemens zijn aan den op- tocht met vaandelwedstrijd deel te nemen, zich Zaterdagmiddag op bovengemeld uur en plaats te willen doen inschrijven, zulks om teleurstellingen te voorkomen. Voor vereeni- gingen en corporaties en in bijzondere ge vallen, wielrijders, zullen op voordeelige wijze bloemen beschikbaar worden gesteld door het Centrum Comité. Men melde zich daartoe eveneens Zaterdag bij genoemd Co mité aan. Na Zaterdag- zal uitsluitend in zeer bijzon dere gevallen nog gelegenheid bestaan tot het zich doen inschrijven alleen hij het se cretariaat Zuider Buiten Spaarne 130 rood. De route die het bloemencorso zal volgen is met het oog op het zooveel mogelijk tege moet te komen aan de wenschen en verzoe ken van vele stadgenooten, vastgesteld ge worden als volgt: Cavallerieveld, Schoterweg, Kloosterstraat, Cronjéstraat, Soendaplein, Schoterweg, Kle- verlaan. Kleverparkweg, van Ostadestraat, Schotersingel, Statehbolwerk, Kruisweg, Kruisstraat, Barteljorisstraat, Groote Markt, Koningstraat, Gierstyaat, Gr. Houtstraat, Gr. Markt, Smedestraat, Nieuwe Groenmarkt, Zijlstraat, Zijlvest, Wilhelminastraat, Raam- singel, Plein, Wagenweg, Hazepaterslaan, Dreef, Baan, KI. Houtweg, Gasthulsvest, Gr. Houtstraat, Ged. Oude Gracht, Spaarne, Donkere Spaarne, Koudehorn, alwaar de op tocht en het bloemencorso ontbonden wordt. Uit bovenstaande zal het voldoende blijken dat het Centrum Comité Ver. Koninginne dag er steeds op uit is om zooveel mogelijk stadgenooten te doen genieten op onze na tionale feestdagen. De route is inzonderheid ook zoo inge deeld, opdat de herstellenden van ftet Dia- conessenhuis, Sarepta en het St. Èlisabeth- Gasthuis van het bloemencorso zullen kun nen genieten. De Maria-Stichting kan be zwaarlijk bereikt worden, anders zou deze ook bedacht zijn geworden. Moge de breede opvatting van de taak van het Centrum Comité vele stadgenooten op wekken om lid te worden van de Ver. Ko ninginnedag; gij bevordert de feestelijke vie ring van onze nationale feestdagen en het lidmaatschap stelt u in de gelegenheid om des morgens de aubade en des middags de rijen op de Groote Markt bij te wonen op vertoon van uw lidmaatschapskaart. Verzuim dus deze prachtigelegenheid niet en meldt u zich nog aan bij het secretariaat Zuidr Buiten Spaarne 130 rood of bij den penningmeester den heer J. J. A. van der Linden, Kleine Houtstraat 8. De volgende week zullen wij het volledige programma bekend maken. Gisterenavond hield de vereeniging E.D.O. haar jaarvergadering in het gebouw „Het Blauwe Kruis", Wegens ziekte van den heer Steenkist stond de vergadering onder lei ding van den heer D. Pigge. In zijn ope ning verzocht de voorzitter om vooral zake lijk te zijn. De notulen werden zonder bemerking goedgekeurd, evenzoo het verslag van den penningmeester den heer Fiegé. Het jaarverslag van den secretaris, den hr. Schijvenaar nam geruimen tijd in beslag, op onderhoudende wijze doorleefden we nog eens het seizoen. Het applaus dat volgde was ten zeerste verdiend, voor het keurige stuk je werk. De heer Moser bracht hiervoor namens de leden dank en verzocht tevens den dank over te brengen der vergadering aan den heer Fuchs voor het door hem gedane werk voor E.D.O. De heer Jordaan, als rapporteur der Kas- commissie, bracht verslag uit, waaruit bleek, dat de boeken in orde waren bevonden. De Bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de aftredende heeren v. Zeijl, Schijve naar en Fiegé werden herkozen en in de vacature Moser werd gekozen C, v. Laan. Als kascommissic werden de heeren Be- warde, Dreijer en Boeré gekozen. Hierna sloot de voorzitter de goed be zochte vergadering. Gisteravond kwam omstreeks 9 uur de Kindervereeniglng „De Kleine Stem" terug van haar 4-daags uitstapje naar Deventer, en Omstreken. Met het muziekkorps „Excelsior" voorop, werd nog een wandeling door de stad ge maakt. In de Jansstraat, voor liet gebouw Hoogste barometerstand 75.7 m.M. te Wisby Laagste barometerstand 752.8 m.M. te Aberdeen. Verwachting: Zwakke tot matigen, tijdelijk toenemende Z.W. tot Westelijken wind. half tot zwaar bewolkt, of betrokken, waarschijn lijk regenbuien met kans op onweer, iets koe ler. „Zang en Vriendschap", werd de stoet ont bonden. De kinderen hadden volop genoten en zagen er, niettegenstaande de tamelijk lange reis, frisch en vroolijk uit. Het reisje scheen hen goed gedaan te hebben. Ondertrouwd: 14 Aug.: D. Ineke en M. v. d. Burg. B. N. Postma en M. C. van Bemmelen. H. D. Claus en B. E. M. Meier. A. A. Smit en J. L. M. Lohman. L. Peperkoorn en P. Hujo P. van Heer den en K. Ott. G. L. van Vliet en C. Sieraad. A. van Egmond en J. M. Bieren broodspot. A. A. Pot en G. M. Lagerweij. P. J. ter Wal en T. M. Lassooij. P. W. Switser en E. K. A. Weimann. Ondertrouwd: 15 Augustus: J. G. A. Har- brecht en J. Cornet P. P. J. Sweers en E. J. Wanders C. J. den Elzen en C. M. J. Hoogduin J. J. IJzerman en A. v. Seventer. Getrouwd: 14 Aug.: H. M. Schoenmaker en A. M. Assendelft. N. J. W. Hoogland en A. de Bak. H. Jonkman en J. van Heerden. J. H. Visser en J. Verbaten. J. Hoffman en E. Westerkamp. W. Brou wer en H. T. Boot. W. Grim en A. Beth lehem. H. Sjoerts en P. van Galen. G. J. J. Dijkmans en B. J. M. Hazes. M. H Groenendaal en M. J. van der Sluis. G. van Koot en S. H. Post. G. Overstee gen en A. Bijl. Getrouwd: 15 Augustus: T. A. v. Dam en A. J. Wallekers K. H. Slingerland en W. Hogervorst W. J. M. Harren en C. P. Hagen J. v. Waveren en J. M. Mol H. Greeuw en A. J. A. de Koek. Geboren: 12 Aug.: M. M. van Eerdenburg- Dierick z. L. E. van Buuren-Tol z. 13 Aug.; H. L. Jaeger Nickel-Kwekkeboom, dochter. Geboren: 12 Aug.: P. Kinders—Huis, z. 13 Augustus: C. M. Christiaanse—Vosse, d. H. W. A. Hagen—Duits, z. 14 Augustus: M. v. d. Maat—Bax, z. C. Schreindersde jong, z. M. Plas—Dekker, z. J. Breed— Schutte, d. 15 Augustus: G. M. Buijs—de Boed, z. Overleden: 13 Aug.: J. J. Pollé, 58 jaar, jSleine Houtstraat. J. de Crasto, 13 jaar, kamperlaan. P. van Dijk, 67 Jaar, Ooster Tuindorplaan, Brand op de belt Doordat jongens op de belt aan het vuurtje stoken waren ge weest, geraakte de berm in brand. In korten tijd speelden de vlammen tot Over een lengte van 60 meter met het daar volop brandend materiaal. De staf van de brandweer, die eerst een onderzoek instelde, oordeelde blusschen nood zakelijk, daar er gevaar bestond, dat het vuur zich dieper in het vuilnis zou inwerken en blusschen dan héél wat moeilijker zou' 'zijn. Om kwart over 8 werden de brandweer lieden gewaarschuwd, echter alleen met de brandbellen, om noodelooze opschudding te voorkomen. Met een zwaren straal op de motorspuit, die 700 liter water per minuut kan verwer ken, werd het vuur gebluscht. Om kwart voor 9 werd inrukken geblazen. Jhr. J. V. W. van Doom, burgemeester, was mede op het terrein aanwezig. Personalia. Mej. G. Dankelman. alhier, slaagde dezer dagen voor de acte Fransch L. O. Donderdagavond werd door de door kap. Warmenhoven zelf opgerichte congregaties en de besturen van den plaatselijken R.K. Volksbond' en Hanze-vereeniging in het R.K. Vereenigingsgebouw afscheid van den schei denden kapelaan genomen. Het groote aantal der aanwezige jongens- en meisjes-congreganisten was wel een blijk van de warme waardeering, die er ten op zichte van Zijn Weleerw. heerscht. Een lang en luid applaus klonk er op, toen kapelaan Warmenhoven de zaal binnentrad. De presidente der meisjescongregatie schetste in een zeer te waardeeren toespraak de gevoelens der congreganisten. Spr. sprak over de groote erkentelijkheid, die de leden Z.Eterw. hedenavond wilden toonen en be loofde hem, dat de leden hun scheidenden kapelaan in zijn nieuw arbeidsveld bi) zijn toekomstigen nieuwen arbeid en streven met hun aller gebed zullen bijstaan. Na deze hartelijke en namens allen wel gemeende gesproken woorden, werd Zijn Wel eerw. een enveloppe met inhoud 125) over handigd, welk mooi bedrag door de spon tane arbeidzaamheid van eenfee leden bij de congreganisten was bijeengebracht. Een zeer fraai rookstel werd hier nog bij gevoegd, waaraan Z.Weleerw. bij het veel vuldig gebruik hiervan dikwijls in dank bare herinnering beloofde te zullen denken. Een niet zeer prettige avond vond kap. Warmenhoven het, nu hij waarschijnlijk bij na allen voor 't laatst bijeen zag. Spr. was te zeer ontroerd door de spontane hulde, hem zooeven betoond, om veel te zeggen, en dien aangaande verontschuldigde hij zich dan ook. Dat zooveel stoffelijke blijken van dank baarheid in zulk een kórten tijd was bijeen gebracht, verraste spr. ten zeerste. Het was hem er des te welgevallfeer om. Kap. Warmenhoven uitte dan ook zijn har- telijken dank en zeide het aan te nemen als een bewijs van sympathie, van wel door- doorvoeld medeleven, hetgeen de congrega nisten en de parochianen hem met deze 'cadeaux wilde toonen. Niet zoozeer door deze geschenken, als door de hartelijke en wel gemeende hulde, hem gebracht, was spr. ont roerd. Dan sprak spr. nog eenige woorden over de congregaties. Zijn langdurige arbeid hier aan om Bennebroeks parochiaal Congrega-^ tieleven ten top te voeren, was hem dier baar geweest. Dierbaar, omdat juist vooral in den laat- sten tijd een groote vurigheid onder de jon- gens-congreganisten te bespeuren viel, en juist dit had spr. zoo gaarne geheel uit wil len werken. „Doch de wil van God is anders geweest en waar wij allen op de eerste plaats te ge hoorzamen hebben, gaat de gehoorzaamheid mij ook van u wegnemen. Wilt gij mij één genoegen doen, dierbare j leden, blijft dan kinderen van Maria, blijft j trouwe congreganisten. Werkt vooral gij, presidenten in den beginne hard mede, om de taak van den nieuwen kapelaan zoo licht mogelijk in deze te makenwant zware arbeid wacht hem." Zoo sprak ongeveer de scheidende kapelaan zijn inmiddels dierbaar geworden congreganisten toe. Een luid ap plaus volgde op deze hartelijke woorden. Nadat aan allen hierna de zegen gegeven was. richtte de voorzitter van den R.K. Volksbond, den heer J. van Bakel, zich in hartelijke bewoordingen tot den kapelaan, die even hartelijk met eenige. passende woor den dankte. Toen sprak ten slotte nog de vertegen woordiger van de RK. Middenstandsveree- niging. De kapelaan zeide, dat hij voor dc Hanze weinig had kunnen doen, hetgeen niet wegnam, dat hij ook hiervan nog eenige har telijke dankwoorden in ontvangst moest ne men. Vermelden wij tenslotte neg, dat ook tegen woordig waren de heeren van de kerlcwacht: „Eerbied in Gods huls" en het bestuur van de plaatselijke R.K. Sportvereenfeing. RAADSVERGADERING. Gisteravond kwam onder voorzitterschap van den Burgemeester, baron van Harden- broek, de Raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen. Goedgekeurd werden onder dankzegging voor de notuleering de notulen. Ingekomen was o.m. van Ged. Staten goedkeuring van de in de vorige raadsver gadering goedgekeurd? algemeene wijziging politieverordening. Terwijl de Voorzitter eenige minder be langrijke mededeelingon deed, werd, wijl twee dames den wensch te kennen hadden ge geven, de openbare vergadering te willen bijwonen, de publieke tribune bovengebracht, in den vorm van twee stoelen Dan deelde de Voorzitter nog mede, dat aanbesteed was het schilderen van het post kantoor, dat langen tijd reeds een verfje be hoefde, en gegund aan den laagsten inschrij ver, den heer Koomen. Daar het bovendek van de Centenbrug in zeer slechten toestand verkeert, zal zij van een nieuw bovendek voorzien worden Vaststelling kasgeldleening ad f 110.000.—. De kasgeldleening is volgens Voorzitter o.m. noodzakelijk voor den bouw van de nieuwe school. Beide leeningen, en kasgeldleening en daar bij de gewone geidleening, worden zonder aanmerkingen, onder algemeene stemmen goedgekeurd. Bespreking retributie-verordening middelbaar en voorbereidend hooger onderwijs. Reeds eerder werden in den Raad bespro ken verzoeken van eenige inwonenden uit Bennebroek, cm een overeenkomst met Haarlem te sluiten betreffende het middel baar onderwijs. Gaan kinderen uit Bennebroek in Haar lem naar school dan moet f 550.per kind jaarlijks betaald worden. Met een overeenkomst van de gemeente Bennebroek met Haarlem kan dit bedrag dat door de gemeente afgedragen moet wor den, tot f 400 per kind gereduceerd wor den. Dan moet natuurlijk dit bedrag door de ouders aan de gemeente teruggestort wor den, wat echter niet zonder een vastgestel de retributieverordening mogelijk is. Echter vinden wij hier bepalingen, dat naar ver houding van het inkomen der ouders de gemeente een gedeelte van dat bedrag zelf bekostigt. Naar een raming, waarbij naar de om liggende gemeenten gezien is, zal dit de gemeente ongeveer f 200 per kind jaarlijks kosten. Gesteld, dat jaarlijks 5 kinderen uit Ben nebroek het middelbaar onderwijs.-in Haar lem volgen, zal dit de gemeente ongeveer f 1000 jaarlijks kosten, en deze post dan op de begrooting moeten worden gezet. De verordening zou kunnen ingaan 1 Sep tember 1930. De Voorzitter uit zich als een voorstander hiervan. De heer Huisman heeft te weinig gege vens voor een gerechtvaardigd besluit. Hij zou wenschen voor eenige dagen, de vol gende raadsvergadering voorafgaand, een nadere uiteenzetting hieromtrent thuis te ontvangen. De heer Dubbis staat hier meer sceptisch tegenover, daar dan, naar zijn mjeening, licht nog méér gestudeerd wordt en te wei nig bereikt. Spr. vindt het onjuist, dat dit moet ge beuren ten laste der gemeenschap. De Voorzitter merkt op, dat Haarlem, als een dêr eenigste in ons land, geen rijks instelling is. Ware dit wel het geval en dit is zoo goed als overal dan toch is de gemeente verplicht bij te dragen per kind, welk bedrag ook tegen de f 200.— loopt. Zouden wij van die uitzondering, die Haarlem toevallig maakt, gevoeglijk kunnen profiteeren? Weth. van Waveren meent, dat, wanneer een dergelijke verordening er niet komt, dit wellicht de vestiging van menschen in deze gemeente tegenhoudt. De heer Dubbis wordt het er niet mede eens, de heer Huisman herhaalt zijn verzoek van zooeven, om verdere uiteenzettingen af te wachten. De heer Vis, hoewel eerst tegenstander, voelt er nu meer voor, wanneer hij hoorde van de profijten, die de gemeente alleen kon trekken in dit geval, omdat Haarlem een „buitenbeentje" is. - De discussies zetter, zich nog eenigen tijd voort. In de volgende vergadering zal de Voor zitter, daar de Raad er toch wel meer van weten wil, met nadere gegevens komen. Bespreking radio-distributie. De Voorzitter licht de zaak nader toe. Nu er een Rijkswet is tot stand gekomen, en waar vele gemeenten er toe zijn overgegaan tot radio-distributie, wilde de Voorzitter den raad's meening in deze eens hooren. De Voorzitter was eerst geen direct voor stander er van, doch heeft in de gemeente Heemstede, waar zoo juist een radio-distri butie tot stand gekomen is, een anderen kijk, wat betreft de ontsiering der draden en an derszins, erover gekregen. De Voorzitter staat er „b».anco" tegenover. Wat voelen de raadsleden er voor? De heer Huisman haalt eenige minder prettige ervaringen aan, in Heemstede opge daan. De heer Vis wenscht aanhouding van dit onderwerp. De Voorzitter spreekt over de verordening, die er in Heemstede ontstaan is om o.m. geen draden aan den voorkant van huizen te spannen. De heer Dubbis spreekt over den Mexi- caanschen hond! De algemeene meening in Bennebroek is, volgens den heer Dubbis, voor radio-distributie. De discussies hierover en toelichtingen werden nog eenigen tijd voortgezet. Een nader onderzoek naar de wensche- lijkheid van radio-distributie zal ingesteld worden. Bespreking wijziging Politie verordening. De Politieverordening hier heeft nog altijd een verordening uit den ouden tijd. Er staat n.l. nog een verbod in dat op de Reek geen auto's mogen rijden, het paard en de wa gen heeft hier nog het alleenheerschers recht. De Voorzitter wüde hier, op veler verzoek, gaarne wijziging ln brengen en de Reek ook voor lichte auto's open te stellen en de maximum snelheid beoalen op 12 K.M. Hiertegen, die 12 K.M., komt echter de heer Dubbis in opstand, hij vindt dit nog te veel, van den practischen kant beke ken. Met het gevolg, dat de Voorzitter hem tot een autoritje uitnoodigt, waaraan de heer Dublis die naar hij zegt, hiervoor weinig in de gelegenheid komt gaarne gevolg wil geven! Bespreking lijst candidate!» voor de gemeentewoningen. De Voorzitter stelt voor, de candidaten voor de gemeentewoningen op de lijst te rangschikken naar de volgorde der data, waarop hun verzoeken per brief ingekomen zijn. Natuurlijk wordt het recht behouden. °m onder verschillende mogelijk voorkomende omstandigheden van deze ranglijst af te wij ken. Na de vasstelling van de le supplteoire begrooting 1929 werd het kohier rioolbelas ting op 250 vastgesteld. Na toelichting van den voorzitter werd n kleine weinig beteekende wijziging van 'de verordening oph ekteuren van waren goed gekeurd. De wijziging huurovereenkomst met, stichting V«3»ïenzang werd tot de volgend» vergadering uitgesteld. Werden tevens nog behandeld eenfee re clames hondenbelasting van persoonlijken aard, die allen zijn toegewezen. De voorzitter stelde voor, de commissie tot het nazien van de gemeente-rekening 1928 te doen bestaan uit de heeren van Bakel en Dubbis. Goedgekeurd. Aanbieding plan van uitbreiding der gemeente Het spijt voorzitter, niet eerder het pl»n van uitberiding aan den raad voorgelegd kunnen hebben, doch verschillende omstan digheden, zooals gebrek aan personeel op het gemeentehuis hebben tot vertraging hiervan geleid. „Duister Bennebroek" Aan de rondvraag gekomen, gewaagt d« heer Vis van „Egyptische duisternis", die de* zomeravonds, wanneer de maan zich schuil houdt, over Bennebroek ligt. Verschillende gegronde klachten van inwoners hadder- hem bereikt, en ook hij zelf achtte verbtee- ring hier zeer noodzakelijk. Meerdere stemmen gürgen op, om ver betering of ook wel om verlichting, daal 's zomers alleen maar de belangrijkste pun ten in deze gemeente schijnen en verlicht tt worden. Eén lantaarn op den Meerweg werd ook niet overbodig gevonden maar...... zooajs de voorzitter terecht opmerkte „de tering naar dén ring." Toch zegde voorzitter verbetering toe hoewel daar zeker jaarlijks 400 extra me< gepaard gaan. En de verlichte raad besloot eenparig „We zullen hier en daar ons licht eens moe ten gaan opsteken, dan kan licht met licht» kosten voor een lichtere verlichting gezorgd worden." Ten sotte herhaalde de heer Dubbis zijn kalcht uit de vorige raadvergadering over „losloopende paarden." De voorzitter zegde nauwlettend toezicht toe. Niets meer aan de orde zijnde, stoot d« voorzitter té circa 10 uur de vergadering. Op verzoek van den officier van justi tie heeft de Amsterdamsche recherche de vrouwen aangehouden van de beide man nen, die zijn gearresteerd wegens den moord met roof in Mei te Amstelveen gepleegd, daar de justitie het niet uitgesloten acht, dat zij van de misdaad op de hoogte waren ge* weest. De redder met de drenkelinge verdronken Van de motortjalk van schipper Jasper, varende van Leeuwarden naar Groningen, viel het 3-jarig dochtertje van genoemden schipper in het water. Terstond sprong d« 21-jarige knecht P. dc Boer, gekleed te wa ter, greep de kleine, maar verdween daarop met haar in de diepte. De lijken werden na anderhalf uur dreggen opgehaald. SlecW* de dood kon worden geconstateerd. Ten gevolge van een mistbank Tusschen Vlaardingen en Schiedam is he denmorgen, toen een mistbank nabij de Kruithaven was komen opzetten, de motor schoener „Nyssiena" door het Engélsche sA. „Ascinite" aangevaren en dientengevolge on middellijk gezonken. De motorschoener was hedenmorgen om streeks 6 uur met een lading ledfee flesschen van Schiedam vertrokken met bestemming naar Londen. Met groote moeite kon de bemanning, be staande uit den kapitein van den schoener» Lambertus Pop, met vrouw en dochter, als mede nog drie man en de loods, Berens ge naamd, gered worden. Door het Engelsche stoomschip werd een boot uitgelaten, waarin de bemanning va» den gezonken schoener werd opgenomen. Zaterdag, 17 Augustus Beriyn Parys Brussel Londen Züricü Rome Madrid Weenen New-York (cable) Praag Warschau Kopenhagen Oslo Stockholm 59.43 9.76 34.69 12.09'/,, 48.01 13.04 36.58 35.12 2.49»/„ 7.38 27.— 36.45 66.43 86.85 59.45 9.78 34.71 12.10s/,» 48.03 13.06 36.62 35.17 2.4911/,» 7.39 29.— 36.48 66.49 86.88

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 2