W.B. Theater, Beverwijk Veiling-overzicht GEMEENTERAAD VAN BEVERWIJK Film- nieuws Een frappante dubbelganger van Henny Porten DERDE BLAD ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1929 BLADZIJDE 4 VERBODEN TOEGANG MATINEE Benoeming Wethouder Aankoop grond Cornells Amsestraat De honden Discussies over De Scheybeeckweide - De zaak-Zwager opnieuw in bespreking. - 8 UUR - VERBODEN TOEGANG BEVERWIJK IJMUIDEN REMBRANDT-THEATER LUXOR-THEATER Cinema en Variété-Palace VELSEN Gisteravond vergaderde de gemeenteraad Onder voorzitterschap van burgemeester jhr. J- C. W. Strik van Linschoten. Afwezig is de heer Maters met kennisg. De notulen worden ongewijzigd vastge steld. De heer VISSER merkt op, dat de R.K. Staatspartij pogingen in het werk stelt een tweede wethouderszetel te bezetten. Dit zou spr. een onbillijkheid achten, ten opzichte van de andere partijen. Het oog was gevallen op den heer Braun, maar wanneer dat zou doorgaan, dan zou men over wijs beleid niet te klagen hebben. Maar op democratisch gebied zou volgens spr. weinig van dit college uitgaan. Voorts vraagt spr. zich af of bij verkiezing Van den heer Steyn deze zou kunnen samen werken met wethouder Zwager. Spr. wil «en motie indienen, doch zal dit later doen. De heer EIJKING heeft vernomen dat de heer Steyn zou worden benoemd. Maar spr. vraagt den heer Steyn of deze wel naast den heer Zwager zitting wil nemen omdat spr. het tegendeel heeft vernomen. De heer STEYN merkt op, dat de zaken weer in het honderd loopen. Tweemaal hebben de raadsleden onderling besproken wie de meest geschikte wethouder zou zijn. In die bijeenkomst is naar voren gebracht, wat de heer Eyk opmerkte, doch spr- heeft dat tegengesproken. Het is zelfs zeer on- kiesch van den heer Eijking, omdat hij daarmede te kennen geeft aan spr.'s woorden te twijfelen. Op voorstel van den voorzitter worden de discussies gesloten. Benoeming wethouder De Raad gaat thans over tot het benoemen van een wethouder ter voorziening in de vacature-Pattes. De heer K. Steyn was tijdelijk wethouder. Uitgebracht worden 12 stemmen waarvan worden uitgebracht op de heeren Braun en Steyn 4, Groot, Eijking en Visser elk 1 stem, 1 stem blanco. De tweede vrije stemming heeft hetzelfde resultaat. Thans volgt herstemming tusschen de heeren Braun en Steyn. De heer Braun verwierf 3, de heer Steyn 7 stemmen. De heer Steyn is dus benoemd. De heer STEYN verklaart 'zijn benoeming te zullen aannemen. Spr. merkt op, dat het Wel heet moeilijk is om een vértrouwenspositie in den Beverwijkschen raad te verwerven. De VOORZITTER - wenscht den heer Steyn geluk met zijn benoeming. Gemeente-rekening Aangeboden werd de gemeenterekening over het dienstjaar 1928, voor den gewonen dienst met een nadeelïg slot ƒ4421,75. Eveneens wordt overgelegd de rekening van het Burgerlijk Armbestuur vertconend een batig slot groot 733,12. De rekeningen worden ter onderzoek in handen gesteld van de commissie van Bij- .stand voor de Financiën. De Slachthuisstraat In verband met de stichting van het open baar slachthuis op het terrein gelegen aan de Zwaaihavert achten B. en W. het gewenscht bedoeld weggedeelte een naam te geven. Zij stellen den Raad voor den naam Paral lelweg te veranderen in Slachthuisstraat. Goedgekeurd. Aankoop grond B. en W. stellen voor van J. N. Langendijk aan te koopen een terrein, groot 397 M2 a 7.— per M2., waardoor het geheele terrein aan de Cornell's Amsestraat in bezit der gemeente zal zijn. Goedgekeurd. Gratificatie B. en W. stellen voor aan den gemeente werkman Th. L- Eijking met ingang van den dag van zijn ontslag, 1 September a-s. een jaarlijks door hem aan te vragen gratificatie te verieenen van 5.- per week als toeslag op zijn pensioen. Goedgekeurd. Aanvulling politic-ver ordening. Op voorstel van B. en W. wordt de politie verordening aangevuld met verschillende be palingen, voornamelijk ten opzichte van den overlast, welke van honden wordt onder vonden. De VOORZITTER stelt voor ook een be paling op te nemen, dat strafbaar wordt ge steld degene, die geen maatregelen neemt, dat de honden geen hinderlijk rumoer of burengerucht verwekken. Van de afd. Veisen van de Ned. Vereeni- ging van bescherming van dieren is ingeko men een adres, waarin een vriendelijke en soepele toepassing der verordening wordt verzocht. De VOORZITTER zegt, dat noch dieren noch menschen met deze bepalingen worden getroffen. Het voorstel acht spr. in alle op zichten gemotiveerd. De hinder in de gazons van honden is groot. De heer GROOT vindt de voorgestelde bepalingen nog al ingrijpend. Het zou b.v. niet mogelijk zijn, om een waakhond te houden, omdat zoo'n dier aan sloot bij het minste gerucht. Spr. stelt voor deze voordracht terug te nemen en zoo mogelijk soepeler bepalingen ontwerpen. De VOORZITTER merkt op, dat elk artikel van de politieverordening soepel moet worden toegepast. Spr. meent, dat er geen reden is zich be zorgd te maken. Men moet toch ook de men schen, die last van honden ondervinden, daartegen beschermen. Tenslotte kan de Raad deze bepaling on middellijk uitrekken. Het „hondendebat" wordt nog eenigen tijd voortgezet. Het voorstel wordt in stemming gebracht cn aangenomen met 8 tegen 2 stemmen. Tegen de heeren Eijking en Groot. Dc Scheijbcekweide Inzake het verzoek van N. Éakkem om schadevergoeding wegens het onttrekken van ®en deel van het weiland Scheybcek. dat bij adressant in hiiur was. stellen B. en W. voor adressant uiet-ont- vankelijk te verklaren, omdat adressant zich tot B. en W. had moeten wenden. De heer BRAUN vraagt of de adressant de hem toegezegde gelden heeft ontvangen. Dit komt in letterlijken zin met de huur. De heer EIJKING meent, dat deze zaak door B. en W. niet mist is behandeld. Reeds vóór de vaststelling van de schadevergoeding heeft adressant zijn grieven kenbaar gemaakt. Spr. vraagt een brief van een rechtsgeleerde jo deze zaak aan den Raad voor te leggen. Spr. acht het onbillijk, dat de gemeente de teerdere opbrengst van het land opstrijkt. Het geldt hier een „kleine man" die geplukt moet worden," zegt spr. Tegenover „Hoog ovens" hebben B. en W. ook een- tegemoet komende houding aangenomen. Een gemeentebelang is niet gediend met het onttrekken van het land aan den huurder. Spr. stelt voor het volle bedrag toe te staan. De VOORZITTER wijst er op, dat adressant zich niet tor den Raad kon wenden. ^Pr- leest enkele voorwaarden van verhuring voor. De toegekende schadevergoeding ad. j*5o is door de commissie van Bijstand voor o* landerijen goedgekeurd. De heer BRANTJES merkt op, dat de huizen daar hebben gelegen tot voordeel van den huurder en van de gemeente. In de wintermaanden hebben deze buizen het land nog beschermd, terwijl anders de buizen langs de straat hadden gelegen. De heer EIJKING blijft van meening, dat men Hoogovens wel tegemoet kwam. Spr. vraagt nogmaals om den brief van den advocaat, doch de voorzitter zegt, dat deze aan B. en W. was gericht. Ook de heer TROMP vraagt inzage van den brief. De VOORZITTER zegt, dat deze brief in de commissie is besproken. De heer GROOT meent, dat dit niet het geval is. Spr. denkt ook, dat de huurder niet de eenige achtergrond is voor den heer Eijking. De heer VISSER wil ook inzage van het rechtskundig schrijven en wil de zaak aanhouden. Wethouder STEYN kan zich dit schrijven herinneren, maar de commissie was van meening dat het huurcontract voor heel andere uitleg vatbaar was, dan de rechts kundige daaraan meende te kunnen geven. Voorts merkt spr. op, dat zoowel Hoogovens als de huurder tevreden kunnen zijn. Deze laatste heeft een royale tegemoetkoming ontvangen. In den Paad van Beverwijk moet echter weer ontevredenheid ter sprake komen. Als de huurder niet was opge warmd door een raadslid dan had de huurder zeker niet tot adresseeren gekomen. De heer GROOT acht het oök beter, 0111 de zaak in te trekken. De VOORZITTER ziet hiervan de nood zaak niet in. Ten slotte komt het schrijven van den rechtsgeleerde tér tafel. Hieruit blijkt, dat de rechtsgeleerde van meening is, dat B. cn W. niet het recht hadden om het land op deze wijze te ver huren. De heer EIJKING meent hieruit te kunnen opmaken, dat het prae-advies on juist is. Het prae-advies van B. en W. wordt aangenomen met 10 tegen 2 stemmen. Tegen de heeren Eijking en Tromp. Ingekomen stukken Ingekomen is de goedkeuring van Gèd. Staten van 'het raadsbesluit tot aankoop van grond van den heer W. J. Tegel. Voor kennisgeving aangenomen. Van enkele gemeenteraden is ingekomen een adres om bij behandeling der begrooting goedkeuring te onthouden aan éventueele voorstellen van Ged. Staten betreffende verhooging van salarissen van burgemeesters, secretarissen enz. Dit adres wordt voor kennisgeving aan genomen. Tegen de heeren Eijking cn Visser. Ingekomen is het besluit van Ged. Staten, waarbij geen termen zijn gevonden, om den heer Zwager vervallen te verklaren als lid van den gemeenteraad. De voorzitter stelt voor deze mededeeling voor kennisgeving aan te nemen. De heer VISSER dient de volgende motie in De Raad der Gemeente Beverwijk, kennis genomen hebbende van de uitspraak van Ged. Staten inzake de kwestie Zwagër van oordeel, dat deze uitspraak weliswaar gunstig is voor den heer Zwager, doch dat daarin tevens ligt opgesloten, dat op de zelfde wijze met de leveranties kan worde voortgegaan, waardoor de kwestie-Zwager is ontstaan spreekt als zijn meening uit, dat een dergelij ke voortgang zeer ongewensch is, verzoekt den heer Zwager hiermede rekening te willen houden en gaat over tot de orde van den dag. De heer EIJKING vraagt of de door hem ingediende bewijzen wel naar Ged. Staten gezonden, zijn, terwijl spr. tevens memoreert de eerlang reeds besproken aangelegenheden betreffende den gemeente-architect. De heer WELAGE stelt voor de discussies te sluiten, wanneer ze op deze wijze voort gaan. Dit voorstel wordt door den voorzitter overgenomen en aangenomen. 4 heeren houden zich buiten stemming. De heer TROMP vraagt of de heer Zwager niet inziet, dat de Raad geen vertrouwen Stelt in dezen wethouder. De heer GROOT meent, dat het in het belang van de gemeente, wanneer de heer Zwager zou bedanken als wethouder. De motie wordt verworpen met 65 stemmen. Ook de heer STEYN stemt tegen, wat aan ,,de overzijde" hevige protesten uitlokt. Het schrijven van Ged. Staten wordt ten slotte voor kennisgeving aangenomen. Een verzoek van de Harddraverijvereeni- ging, Beverwijk en Omstreken om een bij drage van 100.uit de gemeentekas voor de a.s. draverij Wordt naar B. en W. geren- voyéerd om praeadvies. Bij de rondvraag dringt de heer BRAND JES aan op verbetering van het plaveisel van de Meerstraat, vooral van het gedeelte Bloksteeg-Nieuwstraat. De VOORZITTER zal aan deze klacht zijn aandacht wijden. De heer VISSER verzoekt eveneens weg- verbetering vooral ten opzichte van Konkng- straat, Kerkstraat enz. De VOORZITTER deelt mede, dat hier omtrent spoedig een voorstel is te verwachten. Tot slot verzoekt de heer Tromp nog plaatsing van banken op het Schoolplein, teneinde ouden van dagen en gebrekkigen zitplaats te kunnen bieden bij de op dat plein te geven concerten. De VOORZITTER meent, dat deze aan gelegenheid bij de behandeling der begroo ting ter sprake kan komen. Hierna wordt de vergadering gesloten. ZATERDAG- en ZONDAGAVOND vertoonen wij als hoofd nummer de geestige comedie in de hoofdrollen PATSY RUTH MILLER en GLENN TRYON ZONDAGMIDDAG half 3 met vertooning van TOEGANKELIJK BOVEN 14 JAAR De leden van „E.M.M." en winkeliersleden van de Hanze zullen worden opgeroepen tot een midden September te houden gecombi neerde algemeens ledenvergadering, waarin deze zaak wordt behandeld. Kan overeenstemming bereikt worden dan zal den Raad der Gemeente worden ver zocht de betr. verordening te wijzigen, Het is toch niet te verwachten, dat een bekoorlijke rijkswet op de winkelsluiting in een afzienbaren tijd in het Staatsblad zal werden opgenomen. De Rijksregeering komt hiermede als het hinkend paard achteraan. Het bestaand ontwerp bevat slechts bepa lingen, die reeds vrijwel in alle gemeenten van kracht zijn door plaatselijke verorde ningen en dus per 1 Jan. a.s door het dan geldend werktijdenbesluit verouderd zijn. Eer dit naar behooren gewijzigd is en door de Koningin bekrachtigd zai 1 Januari 1930 reeds lang voorbij wezen, zoodat plaatselijk ingrijpen wel noodig is. LIEFDADIGHEIDSLOTERIJ voor het St. Jozef en St. Anna-patronaat v. d. Parochie v. O.L.V. v. Goeden Raad. Na het ijverig werken van onze patronaats jongens en meisjes mochten we de vol doening smaken, dat alle 1000 loten verkocht werden aan de deuren der huizen of aan den een of anderen voetganger of peddelaar, die door een handigen jongen aangehouden werd en niet losgelaten, alvorens hij een lot aan hem of haar kwijt was. Aan al degenen, die door het koopen van een lot getoond hebben mede te leven met het jeugdwerk en begrepen, dat zonder geld dit werk niet voldoende kan ter harte genomen worden, onzen oprechten dank. De opgeruimde lach der jongens, hun vuur voor het patronaat de smeekende blik der meisjes, haar liefde voor het patro naat mogen de koopers hebben ingepalmd, toch was dat niet de eenige reden, waarom binnen de drie weken de loten zoo spoedig verdwenen waren, neen, ook de wetenschap dat hun geld goed besteed wordt en daarmede in verband hun verlangen, om degelijke mannen en vrouwen te verkrijgen voor de toekomst, heeft hen zoo grif de loten doen koopen. Welnu dan gij, jeugdliefhebbers, uw geld wordt goed besteed. Uitstel eerste-oefening Aan den dienst- piientige L. M. Bleeker, uit de gemeente Be verwijk, is bij ministeriëele beschikking uit- ■tel van eerste-oefening verleend. Het werktijdenbesluit voor winkels Dit besluit, dat volgens een K.B. op 1 Januari a.s. in werking treedt, heeft sedert eenige Weken de besturen der plaatselijke orga nisaties op winkelgebied bezig gehouden. Volgens dit besluit zal door winkelperso neel vanaf 1 Januari 1930 niet meer dan "3 uren per weak, 9.30 uur per dag en 11.30 paf Zaterdag mogen gewerkt worden, terwijl lovcnd.én voor allen een vrije halve dag, hetzij tot 1 uur of vanaf 1 uur moet be- -chikbaar gesteld worden. Tot nu toe is de arbeidstijd voor winkel- 'urpersor.eal gemiddeld 65 uur per week, 'OU, uur per dag. 12y, uur'per Zaterdag, ocxlat 12 uur per week moet uitgewonnen vorden. Daar een twee ploegenstelsel voor het winkelbedrijf onmogelijk is te achten zal tot meerdere slüiting moeten worden over gegaan Door de besturen van de winkeliersver eniging ..E.M.M." en van de „Hanze" wer- i.cn ter zak? reeds besprekingen gevoerd. Ernstig wordt gedacht over een winkel, sluiting des avonds te 7 uur, des Zaterdags te 9 uur en ook over een middagsluiting van VA uur in plaats van één uur. in verschillende vakken onderwijs gegeven worden. Liefhebberijvakken, welke een begin ma ken voor een toekomstwelke na een taai begin, maar met een flinke dosis uithoudings- vérmogen de liefde bijbrengen voor den arbeid, onbekend toch maakt onbemind. Doch hebben de jongens en meisjes zich een liefhebberijvak eigen gemaakt, dan hebben zij geleerd zich zelf bezig te houden, hun vrijen tijd goed te besteden, dan leeren zij af het ellendige niets doen, het slenteren langs de straten, het veelvuldige bioscoop bezoek, zoo nadeelig voor de gezondheid en de ontwikkeling van hun geestesleven. De tijd zal niet in ledigheid worden doorgebracht, zoo uitstekend in onzen tijd van 8-urigen werkdag. Het is zoo goed, als onze jeugd ook nog iets anders kan dan enkel sport, dans, kroeg enz. Voor uw geld zullen worden aangekocht instrumenten voor de resp. vakken de jeugdbibliotheek kan worden uitgebreid, niet enkel met romans, maar ook met meer leerzame lectuurde zaal gezellig ingericht, excursies worden uitgeschreven, een nieuw gebouw worden opgetrokken.... helaas neen, dan moet die loterij nog minstens 40-maal worden gehouden. Maar wie weet, wellicht is er een goede gever of geefster, die ons daarin een handje helpt. Wie komt, wordt met open armen ontvangen, 't Is voor de jeugd. Dan wellicht zullen we u kunnen ver rassen in de toekomst op een grootsche tentoonstelling en wat daarmede annex is, opgesteld uit den noesten arbeid van onze jongens en meisjes, in een splinternieuw gebouw. Geduld is een schoone zaak, maar de aanhouder wint en daarom weest er van overtuigd Gij hebt mij niet alleen gelaten met mijn 1000 loten, ik van mijn kant zal uit erkentelijkheid ook u niet loslaten. Vandaar een tot weerziens in de toekomst gij met uw bekende vrijgevige hand, ik met mijn armzalig lot. Nogmaals mijn hartelijken dank. Het afhalen der prijzen kan alleen ge schieden aan de St. Jozefzaal aan den Arendsweg op a.s. Donderdag en Vrijdag, dus 22 en 23 Aug. van 68 uur 's-avonds. Worden de prijzen in dien tijd niet af gehaald, dan vervallen ze aan het patronaat. Tot weerziens. Kap. P. L. SCHRETLEN Gegund Van de j.l. Dinsdag gehouden aanbesteding voor het verrichten van ver nieuwingen aan eigendommen der gemeen te werden de volgende perceelen gegund: TimmerwerkJ. M. Tromp 1795)Schil derwerk: W. P. Langendijk 777) en het lood- en zinkwerk aan T. Romeijn 185) allen te Beverwijk. Concert Woensdagavond gaf de Bever- wijksche Harmoniekapel onder groote be langstelling haar vierde zomerconcert in de muziektent op het Schoolplein. Onder leiding van den heer H. W. Hofmeester werd een keurig programma uitgevoerd. O.m. werd het talrijke publiek vergast op een schitte- ouverture bij de fabrieken arriveerden. Onder leiding van de employe's der papierfabrieken werd het gezelschap in verschillende groepen onderverdeeld door het enorme bedrijf rondgeleid. Het uitgebreide en interessante „proces" van hout tot papier werd met groote aandacht gevolgd. Na bezichtiging van het bedrijf vereenigde het gezelschap zich in het gebouw „Concordia", waar namens de Directie koffie werd geserveerd. De voorzitters der beide studieclubs spra ken hier een dankwoord namens de typo's tot Dire;tie en geleiders. BEVERWIJK niet anders, of men had met den ge- bruikelijken klant te doen. „Zoo sire," spotte de waard, „koip je eindelijk weer eens opdagen." Napo leon, die niet anders dacht, of hij was Prijsnoteering Donderdag 15 Augustus 1929. Grooten aanvoer, ruim 3200 manden, van 374 Principalen. Enorme belangstelling. Handel vlug, prijzen noteeren weer iets lager dan vorige week. Besteed werd voor: Tulpen. Enkele vroege Artus 340 200, Brilliant Star 510, Chryso- lora 600, Couleur Cardinal 590, Cramoisi Brillant 300, 280 240, Diana 410 280, Due de Berlin 390, Eleonora 380, Fred. Moore 470 380, Gele Prins 470 450, Gen. de Wet Herman Schlegel 310, Hobbema 630 450, Keizerskroon 840, King of the Yellow 700 610, La Reine 360 230, Procerpine 380, j onbeUald" Iriaten Prins van Oostenrijk 480 370, Rose Gris-en nu de echte Na_ selin 340 230, Rose Luisante 610, Rose lapoiecm binnen- Reine 450 300, Witte Zwaan 290, Joost v. d. j twami dacht men Vondel 360. Enkele late. Bouton d'Or 320 180, Ingles- combe pink 340, Inglescombe yellow 350 270, Picoté 320, Gouden Kroon 330. Dubbele vroege. Couronne d'Or 410, Electra 1050, Mr. v. d. Hoef z. 680 620, Murillo 340 300 260, Theeroos 440 320, Vuurbaak 650 560, Orange King 310. Darwin Tulpen. Ant. Roozen 390, Bar. de la Tonnaye 360 290, Bartigon 510 330 j 280, Centenaire 270, Dream 530 420 330, i Feu brillant 360, Le Nótre 450 350 300, Mad. Krelage 380, Mr. Fame. Sanders 470, 310 290, Pride of Haarlem 450 320 210» Prinses Elisabeth 450 310, Sieraad v. Flora 310 210, Victoire d'Oliviere 560, William Pitt 470 380 260, William Copland 480, Potter Palmer 610 410. Narcissen. Ajax Princeps 330, Albo Plena 470 Barri Conspicuus 130, Corvantus 600, Emperor 500, Golden Spur 620, Lucifer 230, Poetaz. Laur. Koster extra 610, Poetaz. Orange Cup 780, Poeticus gewodh 170, Poeticus Ornatus 250, Poeticus Glory of Lisse 350, Sir Watkin 500, Von Sion 580, Korsfie Idi 440. Crocus geel 700, Crocus Purpurea Grdf. 420 270, Kroon Imperiaal 30.25, BI. Druifjes 130 70, Ixia Conqueror 260, Enk. Galanthus 240, Dubb. Galanthus 440, Scilla Siberica 290 160 95, Iris Anglica 410. Spaansche Irissen. Leviathan 11.75. Holl. en Fil. Irissen. Imperator 68 95, White Excelsior 440. In het seizoen eiken Donderdag veiling om 10 uur. Door een grillige speling der natuur ge beurt het wel eens, dat men van zichzelf een dubbelganger ontmoet, althans, dat men er van hoort, dat een dergelijke frappant gelijkende uitgave van jezelf bestaat. Des te meer nu iemand bekend, des te meer zal men hem ook dubbelgangers aanwijzen. Bijna alle keizers en koningen hebben hun dubbelgangers gehad, deels echte, deels aan gekweekte en vooral de overleden keizer Franz Josef van Oostenrijk had er tien tallen, die allen in meerdere of mindere mate een volkomen gelijke facie of lichaams bouw hadden. Keizer Wilhelm-snorren en daarbij passende gezichten waren er legio, evenals gelokte Napoleonhoofden. Van dezen laatste weet men te vertellen, dat hij eens incognito in een café kwam. waar vaak 'n dub belganger van hem placht te komen, die vanwege zijn hooge gelijkenis steeds in het ootje werd genomen. Nu had deze dubbel ganger toevalliger wijze een zijner laatste verteringen ontdekt, vroeg: „Hoe weet jü, #ie ik ben?" De waard, die niet anders dacht of de ander ging op zijn grap door, repliceerde: „Omdat jij denkt me net zoo te kunnen uitkleeden, als die kleine korporaal; maar 't zal je niet lukken." Napoleon, die nu wist, dat men meende zijn dubbelganger voor te hebben, betaalde diens schuld en vertrok spoedig onder algemeene hilariteit. Eigenaardiger wordt het geval echter als men een dubbelganger van de andere sej» heeft. Dit nu is met de filmster Henny Por ten het geval. Een zekere Hans Linkenbach uit Berlijn heeft ontdekt, dat hij sterk op deze filmkun- stenaresse geleek en heeft zich thans in verschillende harer posen laten fotografeeren. Van de zeldzame gelijkenis kan men zich overtuigen door beide hierbij afgebeelde foto's te bekijken, waarvan de linksche opna me die van Hans Linkenbach''en de rechtsche die van Henny Porten is; beiden als de be kende Anna Bo- leyn-figuur. Tevens geven wij hierbij het gewone portret van den dubbel ganger Linkenbach. Toevalligerwijze „peelt Henny Por ten deze week in het Rembrandt- Theater in de film „De getemde Feeks" V. „Kunst aan het Volk" Door een com missie, bestaande uit 5 leden van den R. K. Volksbond, alhier, is het initiatief genomen, In den a.s. winter zal er op ons patronaat om te komen tot oprichting van een vereeni- ging „Kunst aan het Volk". Doel dezer ver- eeniging is, om meer liefde bij het volk voor de kunst te wekken. In een deze week ge houden vergadering is de heer W. Laurent als voorzitter en de heer P. Schellevis als secretaris-penningmeester van de onderafd. van den R. K. Volksbond alhier, „Kunst aan het Volk" benoemd. Reeds zijn de plannen gemaakt om in October een tooneeluitvoe- ring te geven, waarvoor het gezelschap van Frits Bouwmeester is aangezocht. Drie tonijnen aangevoerd Door den Personalia Bij Koninklijk besluit van 12 Augustus 1929 is wederom tijdelijk benoemd tot leeraar aan de Rijkshoogere- burgerschool te Veisen dr. F. Zaman. Burgerlijke stand Geboren M. Go- mesMaas, d.E. DuineveldZoon, z. C. StruysJansen, d. C. E. Sooniusv. d. Kolk, z.A. D. de BeerHerweijer, z. A. P. RoossiereTaffijn, d. H. Niemeijer Reitsema, z. en d. J. M. M. Duivestein v. d. Bos, z- M- VastenburgBrandjes, d. J. LankampOosterink, d. M. Hofman de Groot, d. J. den Dunnenv. Zut- phen, d.R. GroenZwart, z. GehuwdB. Kostermans en W. M. stoomtrawler „Clazina Luther" werden hier Grepmans J. Kat en P. Michiels H. J. 500 manden versche visch en 3 tonijnen aan gevoerd. De tonijnen worden niet in een net gevangen, maar met een ijzeren haak waar aan een stok, vervolgens een touw en een mand bevestigd is. Het vangen der beesten gaat als volgt; Wanneer een tonijn in de buurt is, wordt een vischje toegeworpen, om, wanneer hij onder 't bereik van den vis- schersman is, hem den haak in het lichaam te slaan. De tonijn schiet hierop naar be neden, maar moet de groote vischmand, welke aan den stok, waaraan de haak be vestigd is, door het water trekken. Als het beest, door inspanning uitgeput, gekalmeerd is, wordt hij met de winch aan boord ge haald. De put gedempt voor het kalf ver dronken is Voor eenige maanden schre ven wij, dat de rolbrug voor fietsers groote kans bood om via de sluismuur de eerste of tweede kolk in te rijden. Thans is dit euvel verholpen door het plaatsen van twee hekken. Aanrijding Door J. M., autobusonder nemer tc Assendelft, is bij de politie aangifte gedaan, dat hij op het kruispunt Willi- brordstraatZeeweg is aangereden dooreen luxe auto bestuurd door B. De politie doet onderzoek Weinig pekelharing Daar de meeste Katwijksche loggers de pekelharing in Vlaar- dingen lossen, wordt de laatste tijd hier niet zooveel pekelharing aan de markt gebracht als dit in vorige jaren het geval was. Het be hoort op 't oogenblik tot een zeldzaamheid wanneer een Katwijker hier de visch aan de markt brengt. Plannen tot verkoop van 2 trawlers Naar wij uit goede bron vernemen, zal de stoomtrawler „Derika 16" van de V.E.M. worden verkocht. Na het binnenkomen zijn reeds de visscherij-benoodigdheden van boord gehaald. Ook bestaan er plannen tot verkoop van de „Flora" IJm. 501. Dit schi eveneens van de V.E.M., heeft de laatste tijd als vrachtschip gevaren. van Elk en C. R. Honings W. J. Bakker en E. VervatJ. v. Opbergen en M. de Bak P. J. Heilig en W. K. C. Duyn. Ondertrouwd Ch. H. Huyboom en A. M. Ruyter J. G. A. Aggenbach en N. E. Peere boom H. A. van Amersfoort en G. Saris J. Th. Groeneveld en G. M. Boere J. v. d. Vaart en E. v. d. PijlF. Schaap en W. Kra mer. In het Rembrandt-theater wordt week een aanval gedaan ten eerste op de lachspieren, ten tweede op de traanklieren en ten derde op de gehoorzenuwen, zoodat ieder mensch die in het bezit is van deze anatomische gebruiksvoorwerpen, en er prijs op stelt ze in werking te stellen, weet waar hij terecht kan. Na diverse wereldgebeurtenissen komt vooreerst de eerste hoofdfilm „DeGetemde Feek>",wa r'n Henny Porter een doublu:e speelt, terwijl £mil Jannings hierin te zien is, Na de gebruikelijke muzikale opening begint het programma met een der Duitsche reizen, die de bezoekers van Luxor wel op hoogen prijs mogen stellen, Ditmaal is Dresden aan de beurt. We maken kennis met de fraaie stad en de omgeving en op een boottocht worden ons de imposante berg en riviergezichten van Saksen getoond. Dan draait het eerste hoofdnummer De wilddooder naar een roman van J. F. Cooper „Lederkous". Voor hen, bij wie de fantasie te sterk werkt of die zich door de vertooning te zeer laten meesleepen, lijkt ons dit nummer minder geschiktzij zullen er benauwde droomen van krijgen of een on- rustigen slaap. Allerlei elementen zijn in deze film verwerktmoed, behendigheid onverschrokkenheid, trouw aan het gegeven woord, ridderlijkheid. En naast dat alles speelt dc liefde een rol van beteekenis. Pittig, geestig, fijn en van veel betere spelkwaliteit is het tweede hoofdnummer De Meesterzanger van Neurenberg, bewerkt naar de gelijknamige opera van Richard Wagner, en vertoond in de sfeer van zijn eigen tijd. Juist dat maakt dit filmwerk tot een onafgebroken genieting. Kostelijke opnamen van interieurs, kleedij, straatjes met schilderachtige doorkijkjes en ten slotte prachtig, expressief spel houden den toe schouwer van het begin tot het einde gevangen De directie van Luxor had als bijzondere attractie voor iederen sosten bezoeker een exemplaar van het boek „Lederkous" in prachtband, beschikbaar gesteld. In de pauze mochten de gelukkigen hun cadeau in ont- deze vangst nemen. Palace heeft voor deze week een echt zomerprogramma. D-t is een extra-vermel ding waard, want op een mooien zomeravond i is de bioscoop toch maar alleen om te ge- toen hi) nog aan het begin van zijn film- njetelli a]s de verschillende nummers louter loopbaan was. ontspanning geven. Slechts weinigen zullen dezen filmheld Qm het eerst wat van het bij-programma nog als zoodanig herinneren, want meestal t Q„t uitstekend verzorgd. Men kent men een „ster eerst, wanneer zijn/haar neemt kennjs van een rijken v00rraad naam met dit epitheton is versierd en van den tijd ervoor weet men weinig of niets. Jannings speelt hier, in deze Alpencomedie, als „de temmer", van de feeks en wint hierdoor reeds aller sympathie. Doch niet alleen verdient het aanbeveling Jannings spel van vroeger met dat van heden te vergelijken, maar tevens de opvatting en bouw van de geheele film, met die, zooals wij deze thans gewend zijn. In dc heden- daagsche film is de handeling meer doorwerkt en heeft men ter completeering van het geheel en ter vermeerdering van de scenario-waarde betrekkelijk bijkomstige scènes en gevalletjes ingelascht, die nuttig zijn voor de inleving in een film en bovendien meer schijn van wezenlijkheid aan het gehee! geven. Deze verandering ten goede, is door haar langzamen groei bijna niet opgemerkt, en daarom is het thans wel eens dubbel aardig om den vooruit gang te zien, die in de filmwereld heeft plaatsgevonden. Daar het bovendien een comedie is zal men _orWo «„.-.„Uprfq ouverture Hedenmorgen is in de plaatwellerij te Vel-K 2;c*f,"met dit semi-volmaakte filmspel dubbel rende vertolking van Schuberts omerture sen biJ het ophjjschen van een stuk ijzer, anluseeren. „Rosamunde' en van oe ouveitureuit Ros- een jjzeren splraa] uitgeschotell De arbei_ De tweede hoofdfilm „Eert uw moeder" smis opera .Xe Barbier de Seville, der j. v_ wonende IJmuiden-Oost, werd behandelt de, helaas, nog veelvuldig voor- hierbij gewond en bekwam o.m. een linker komende misdaad van kinderen op hun dübeenbreuk. Hij is in het Anthoniuszieken- ouders, die, na met hun hulp, meenen iets huis te Veisen opgenomen. meer geworden te zijn dan zij, zich voor hen gaan schamen en schandelijk verwaarloo- De ourgemeester vao Veisen brengt hier- zen. De voortreffelijke moederfiguur Mary bijter algemeene kennis, dat door hem is Car speelt de hoofdrol en zij beeldt het leed, bepaald, dat de tapperijen In deze gemeen- dat een ouder door een dergelijke handel- te op Zaterdag 31 Augustus 1929 geopend wijze draagt subliem uit. mogen zijn tot des nachts 12 uur. Voor Op het tooneel is Refala die met zijn de tapperijen wordt hierbij op dien dag I muzikale prestaties enorm succes oogst, tot genoemd uur vergunning verleend tot (Een nummer, dat ongetwijfeld iedereen het geven van muziek en dans- behoort. Het publiek gedroeg zich als gewoonlijk voorbeeldig en loonde de executanten meer dere malen met een hartelijk applaus. Excursie De leden van de typogra fische studieclub hebben Donderdag een excursie gemaakt naar de papierfabrieken der firma Van Gelder Zonen. Zij had daar toe aansluiting gezocht bij de Utrechtsche studieclub, waarvan de leden per autocar wereldnieuws, lacht eens van harte om de komische avonturen van een „Vader tegen wil en dank", luistert geïnteresseerd maar niet voldaan naar de geluidsfilm, die den tenor Martinelli laat hooren, en geeft dan gaarne zijn aandacht aan John Awegey, die op het tooneel eenige aardige goocheltoeren verricht, die wel niet opvallen door nieuw heid, maar toch spontaan doen zeggen: doe 't maar eens na! Met zijn partner geeft hij ook knappe staaltjes van „mnemo-techniek'* ten beste, die het publiek geruimen tijd pret tig bezig houden Na de pauze komt Harold Lloyd op de proppen met de enorme klucht; „Op den Een- manswagen." Er staat op 't program „enorm" en dat is uiet f- e iokt Dit hoofdnummer moet iedereen gaan zien voor wiens gezondheid het nut is, dat de lever wordt geschud en bij wie is dat niet het geval? Je rolt van den ecnen schaterlach in den anderen, en die sport hou ie tot 't einde goed vol. omdat dit geen flauwe klucht is. maar een echt grappige dikwijls geestige en daarbij ook zeer boeiende ver tooning. Zijn de tafereeltjes op de kermis al onweerstaanbaar komisch, het toppunt van vrooliikheid wordt bereikt, als Harold met cte schandelijk belaagde paardetram van zijn aanstaanden schoonvader een wilde jacht door de drukste straten onderneemt en daarbij zijn niets-ontziende vijanden glansrijk klopt. Kostelijk is vaak de begeleidend- tekst. En de muziek van Palace zorgt op de bekende loffelijke wijze voor de rest. Volmondig kunnen wij dan ook dit pro gramma voor jong en oud aanbevelen!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 5