Buitenlandsch Nieuws Voor allen die Sukkelen FEUILLETON Mijnhardt's Laxeertabletten MUSSOLINI EN DE PAUS RADIO-OMROEP DERDE BLAD ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1929 BLADZIJDE 1 VRAGENBUS RADIO-MOORS PLICHT EN LIEFDE DE HAAGSCHE CONFERENTIE GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN loatst^r. 99 financieele, die de conferentie bezig houden, besproken. De beide ministers behandelden mede de verdere procedure van de conferentie, met name wanneer weer een bijeenkomst der po litieke commissie zal plaats hebben. Naast de buitengewóón-hartelijke sym pathie-betuigingen over het officieele herstel der betrekkingen tusschen de Italiaansche Regeering en den H. Stoel, staan talrijke kleine conflicten en wrijvingen, die wel een bewijs Zijn, dat de politieke toestand in Italië nog heelemaal niet zoo zuiver en harmonisch is, als men twee maanden na de ratificatie van het Concordaat wel zou wenschen. De „Cilta Cattolica", het officieele orgaan van den H. Stoel is de eerste, die onder den titel „De I Ratificatie en een Rectificatie haar waar schuwende stem verheft zij beroept zich op de geschiedenis, waaruit zij in verband met den tegewoordigen toestand een belang rijk parallel trekt. Zij steunt hierbij op de Encycliek van Paus Pius VII, waarin de Paus de menschheid wijst op de noodzakelijk heid van de godsdienstige vorming der op groeiende jeugd, op de propaganda voor een goede pers, als voornaamste elementen bij het opvoedingswerk en ten slotte op de vrijheid der Kerk tegenover de wederrechtelijke aan matigingen van de regeeringsautoriteiten. Met deze stem uit het grijze verleden har monieert wonderwel het woord van Pius XI, ofschoon tijden en sociale toestanden in Zekere opzichten volkomen veranderd zijn. Toentertijd, in het tumult der Napoleon tische Revolutie, met haar heidensch Impe rialisme, te midden van den glans van het opstijgende gesternte der dictatoren, had het concordaat tusschen Napoleon en Pius VII in het jaar 1802, een herleving gebracht van het Katholicisme in Frankrijk, hetgeen de geheele christenheid met jubelende vreugde vervuld had. Doch spoedig daarop kwam de bittere ontgoocheling in den vorm der be kende „organieke artikelen", die niets anders beteekenden dan het verklaren van een nieu wen godsdienstoorlog. Pius VII beantwoordde Ze met een heele reeks klinkende protesten. Tegenover den „reus" Napoleon, voor Wien de geheele wereld sidderde, rees de kleine gestalte van dezen zachtaardigen priester, uiterlijk zwak, maar onoverwinnelijk door de macht van het recht tegenover het recht van geweld, waarvan deze geweldige dictator de verpersoonlijking was. En Hij bleef overwinnaar 1 Wanneer men aan den jubel denkt, dien de onderteekening van het verdrag van Late- ranen over heel de wereld deed losbarsten aan het enthousiasme van 12 Februari.... aan de tevredenheid van den H. Vader zelf, dan komt men onwillekeurig tot 'n vergelijk Van de toestanden van voorheen en thans. Want ook onmiddellijk daarop volgde de eerste ontgoocheling, nl. de troonrede en de geheel onverwachte redevoering van Mussolini, die vooral in het buitenland met Zeer gemengde gevoelens werd ontvangen. Verschillende teekenen wijzen er op, dat 't probleem van de opvoeding der jeugd nog heelemaal niet opgelost is. Het katholieke Jeugdorgaan „La Vita Giovanile" van Flo rence, werd door de fascistische autoriteiten in beslag genomen, omdat het den H. Vader huldigde als het hoogste gezag, de heer en bestuurder van alle volkeren, de eenige bron van waarheid en licht." Hetzelfde lot onderging de „Azione Go- vanile" uit Milaan, omdat zij den brief pu bliceerde, dien de H. Vader in antwoord op de rede van Mussolini aan kardinaal Gas- parri richtte en daarbij de opmerking maakte, dat de katholieke jeugd steeds met den ver schuldig den eerbied naar de woorden van den H. Vader moest luisteren. Tegelijkertijd verschenen in den officieelen boekhandel van den Duce de volledige redevoeringen, die in Montecitori en in den Senaat over het verdrag van Lateranen gehouden waren. De „Tribune" wijst nog eens uitdrukkelijk op deze brochure, die iedere Italiaan ver plicht is te lezen. Voeg daarbij nog het woord van Mussolini, dat hij richtte tot de leiders van het Fascisme te Milaan „De jongere generaties behooren ons geheel en onverdeeld toe, en wij zijn niet geneigd ook maar een enkele uitzondering op dezen on- aantastbaren regel toe te laten." Het blijkt dus, dat de woorden van den Paus, die aan de verwarde geesten vrede en klaarheid terugschonken, hoog noodig waren. De „Osservatore Romano" heeft deze Pauselijke documenten verzameld en dezer dagen in den vorm van een klein boekje, uit gegeven onder den titel „Wat de Paus zegt over het verdrag van Lateranen". Naar aan leiding van het artikel in de „Civilta Cattoli ca" heeft de „Tribune" zich verplicht ge voeld om een uiterst scherp antwoord te geven. Zij zegt „Mussolini met het lot van Napoleon bedreigen, is niet alleen klein geestig, maar zelfs gevaarlijk. Kleingeestig, omdat Mussolini de eerste Staatsman van Italië was, die de traditioneele houding van alle Italiaansche Staatslieden, klein of groot, gematigd of radicaal tegenover de Kerk, veranderde die de politieke macht, die hij bezat gebruikte om een verzoening tot stand te brengen, terwijl hij zich daarbij niet door het Napoleontische idealisme om de Kerk als een werktuig van den Staat te gebruiken liet beiinvloeden, maar zich liet leiden door het streven, om een diepgevoelde geestelijke behoefte van de Italiaansche volksziel recht te doen wedervaren. Het was gevaarlijk, omdat niets het Italiaansche volk dieper kan kwetsen, dan geringschatting of verkeerde begrippen omtrent de gedachten en gevoelens van het hoofd der Regeering. Men weet zeer goed, dat de noodzakelijke beperkingen die Mussolini ten aanzien van het Verdrag moest maken, niet voortvloeien uit een geest van verzet, of nog minder het gevolg zijn van dien demonischen heerscherstrots van een Napoleon, maar zij zijn het gevolg van zekere politieke bepalingen, die voor de Regeering wel geen noodzakelijke levensvoorwaarden Zijn, maar wel voor Italië, dat, ofschoon het katholiek is, het meest geleden heeft onder de politieke macht der Pausen. Wie deze ge varen niet wil inzien en met deze nood zakelijkheid geen rekening houdt, is een ver klaarde vijand der verzoening." Zoo is de toestand. -Ptvtr* WEER PESSIMISME TE PARIJS. PARIJS. 16 Aug. (V. D.) De eenigs- zins betere stemming, die Donderdagmorgen te Den Haag heerschte, is na het onder houd van Snowden met Jaspar weer door het grootste pessimisme gevolgd. De conferentie bevindt zich in een koorts toestand, schrijft de „Oeuvre", en niemand verbergt zijn pessimisme. Het schijnt, dat Snowden een breuk wil. schrijft het blad. en geen verdere onderhandelingen meer wil voeren. Ook. de „Petit Parisien" constateert, dat Snowden, die 's ochtends nog een verzoenen de houding scheen aan te nemen, weer tot zijn oude methode is teruggekeerd. Indien hij de voorstellen van Jaspar zcu afwijzen, zou daardóor bevestigd worden, dat hij van den aanvang af het mislukken der conferen tie gewild heeft. De „Figaro" verklaart, dat de conferen tie ernstig ziek is. en dat men even goed kan zeggen, dat zij dood en begraven is. Voor de geschiedenis zal dan Snowden de dood graver blijven. Om een vrijen aftocht te heb ben is Snowden te ver gegaan. De confe rentie moet rustig haar werk van den aan vang af opnieuw beginnen. In de „Echo de Paris" schrijft Pertina, dat de Zaterdag verwachte crisis reeds Don derdag is uitgebroken. Het „Journal" noemt den toestand moeilijk en schrijft, dat men zich weer midden in den veehandel bevindt. Sauerwein schrijft in de „Matin", dat de Italiaansche en Belgische minister gisteren met Briand gesproker hebben, wat de be weegredenen voor de houding van Snowden konden zijn. Men kan toch niet aannemen, dat een Britsch Minister, die in het bezit van zijn gezond verstand is, zooveel drukte zal maken, om drie millioen pond sterling. Men moet dan wel tot de conclusie tomen, dat Snowden beïnvloed door de nationalis tische elementen in zijn land, eenvoudig het Young-plan wil torpedeeren. Indien de eischen van den Britschen kan selier van de Schatkist een mislukking ten gevolge hebben, dan mag men niet vergeten, dat precies twee weken later dr. Stresemann en Briand te Genève MacDonald, Hender son en Lord Ceel" zullen ontmoeten. Dan zal men in Snowden's afwezigheid spreken met hoffelijke mannen, die bezield zijn door den wensch om in Europa eindelijk den definitieven vrede te brengen. Naar wij vernemen, heeft H.M. de Konin gin het voornemen, om de gedelegeerden der conferentie te Den Haag aan een feestmaal uit te noodigen op Vrijdag 23 Agu. as. BESPREKINGEN TUSSCHEN DE MINISTERS DEN HAAG, 16 Aug. Hedenochtend hebben de Duitsche ministers Hilferding en Curtius een bezoek gebracht bij de Belgen ter bespreking van de financieele aangelegen heden. Vervolgens heeft Gutt zich naar de Fran- schen begeven. De heer Pirelli had een onderhoud in het hotel „De Witte Brug" met Jaspar en insge lijks met sir Laurice Hankey. Naar wij vernemen is men nog druk doen de, gelijk uit deze besprekingen blijkt, om vast te stellen wat men den Engelschen zal aanbieden. BRIAND BIJ STRESEMANN DEN HAAG, 16 Aug. Heden heeft Briand een bezoek gebracht aan minister Stresemann. In het onderhoud dat de ministers hadden zijn er verschillende vraagstukken, ook de Franqnl DEN HAAG, 16 Aug. In den laten na middag heeft Francqui een bezoek gebracht aan den heer Briand in hotel „Des Indes". De inhoud van het memorandum. PARIJS, 16 AUG. (V. D.). Naar uit Den Haag wordt bericht, zouden de vier mo gendheden Frankrijk, België, Italië en Ja pan in de nota, die zij aan Snowden heb ben overhandigd, zich bereid verklaard heb ben voor 80 pCt. aan de eischen van Snow den tegemoet te komen, hetgeen beteekent dat Engeland een jaarlijksch bedrag van 24 millioen gulden zou krijgen, waarvan 6 mil lioen van de onbeschermde transfer-betalin gen afkomstig zijn. Voorts zou het Engelsche aandeel ver hoogd worden, met dien verstande, dat het verschil tusschen het plan-Dawes en het plan-Young zal worden toegekend tot op het tijdstip, dat het plan-Young in werking treedt. Het desbetreffende bedrag, dat op 270 mil lioen gulden wordt geschat, moet in annuï teiten aan Engeland ten deel vallen. Het onbeschermde gedeelte, dat ten bedrage van bijna 35 mihoen gulden voor de kleine mo gendheden bestemd was, zou dan eveneens in zijn geheel aan Engeland komen, daar deze mogendheden op andere wijze schade loos gesteld zouden worden. Ook in de kwestie der leveringen in natura zou Engeland worden te"reden gesteld. Het recht tot her-export der Duitsche leveringen in natura zou worden opgeheven en een controle der reparatie-commissie worden in gesteld voor hetg eval, dat Duitschland van zijn recht zou gebruik maken om geldbeta- lingen te vervangen door leveringen In na tura. In dit geval zou de reparatie-commissie er over waken, dat de Duitsche leveringen de internationale goederenmarkt niet veront rusten. Ten slotte stelt het memorandum voor, een commissie te benoemen, bestaande uit Engelsche, Fransche, Belgische, Italiaansche en Japansche deskundigen, die de 4 genoem de voorstellen zouden uitwerken en het re sultaat daarvan berekenen. De schattingen, die men reeds gedaan heeft, wijken in hun resultaten van elkaar af, al naar de methodes, die men hierbij toegepast heeft. Desondanks kan stellig verzekerd worden, dat in het voorgestelde systeem de Britsche eischen voor driekwart zullen worden ver werkelijkt. 's-GRAVENHAGE, 16 Aug. Snowden heeft op het memorandum der 4 machten een mondeling antwoord gege ven. In een onderhoud, dat Snowden .na ken nisname van het memorandum met Jaspar gehad heeft, zou hij hebben verklaard, dat door dit memorandum in iedfr geval de mo gelijkheid geopend werd tot nieuwe onder handelingen. DE BUITENLANDSCHE JOURNALISTEN TE ROTTERDAM ROTTERDAM, 16 Augustus Heden hebben de buitenlandsche journalisten bij de Herstelconferentie te Den Haag een bezoek gebracht aan Rotterdam. Zij zijn aan het D.P.-station ontvangen door een ambtenaar van de gemeente, waarna zij in eenige van de nieuwe tramwagens naar het clubgebouw van „de Maas" werden gebracht. Daar wer den zij verwelkomd door den burgemeester, vergezeld van eenige wethouders, den heer Veder, voorzitter van de Rotterdamsche Kamer van Koophandel en tal van autoritei ten uit handels- en scheepvaartkringen. Met twee booten is een tocht door de haven ge maakt, waarna het gezelschap zich ver- eenigd heeft aan een lunch op de „Sta tendam". De burgemeester, Mr. P. Drooglever For- tuyn heeft daar in een rede gewaagd van den machtigen invloed der pers, waarvan het welslagen der Conferentie afhangt waarna hij beëindigde met een dronk op de broederschap aller volkeren! Mr. P. C. Swart, de voorzitter van de Rot terdamsche Journalisten-vereeniging heeft zich in een korte tafelrede in gelijken zin uitgelaten, waarna de heer Pernot van het „Journal des Débats" in een geestige rede bedankte voor de Hollandsche gastvrijheid, die iederen wensch der gasten direct ver vulde. Des middags hebben de journalisten een bezoek aan het vliegveld Waalhaven ge bracht. Verscheidenen van hen hebben bo ven Rotterdam gevlogen. Daarna is de terugtocht aanvaard. De Engelsche journalisten waren niet aanwezig, daar zij heden ter conferentie een crisis voorzagen. EEN ONGEWONE BEGRAFENIS In Grontardo, een klein plaatsje nabij Cre mona, heeft een merkwaardige begrafenis plaats gehad. Een 72-jarige had reeds tien jaar gele den in zijn testament bepaald, dat ter ge legenheid van zijn begrafenis volksliederen en vroohike marsehen ten gehoore zouden worden gebracht en dat zijn dorpsgenooten rond zijn kist zich aan dans en zang zouden wijden. Inderdaad werden nu alle bewoners van Grontardo en omliggende plaatsen tot de plechtige feestelijkheid of feestelijke plech tigheid uitgenoodigd. Zooals de overledene voorts had gestipu leerd, werd zijn stoffelijk overschot op den zelfden wagen ten grave gereden waarop hij tientallen jareD het veld was ingetrok ken. De begrafenis ontpopte zich tot een waar volksfeest. BRUTALE OVERVAL. BELGRADO. 16 Aug. (Wolffbureau). Toen de koopman Adamja uit Belgrado in zijn auto familie van hun zomerverblijf had afgehaald, werd hij op 30 K.M. afstand van Belgrado, door twee gemaskerde roo- vers overvallen Hij trachtte te ontkomen door vol gas te geven, waarop de roovers schoten op zijn auto losten, waardoor drie der inzittenden werden gewond. In het eerstvolgende dorp gekomen, waar schuwde de koopman de politie en vier agen ten begaven zich terstond cp weg. Niet ver van de plaats waar de koopman de bandieten ontmoet had, troffen zij op den weg een barrikade van steenen aan en za gen daarachter de twee roovers zitten. Er volgde nu een geregeld vuurgevecht, waarbij een politieman gedood en twee an dere gewond werden. De twee struikroovers, die naar men ge looft, eveneens gewond zijn, slaagden er nochtans in te ontkomen. Naar verluidt is men hen reeds op het spoor. CHINA CONSTATEERT, DAT RUSLAND DE VIJANDELIJKHEDEN IS BEGONNEN PEKING, 16 Aug. (V. D.) De Nankingregee- ring heeft op grond van betrouwbare mede- deelingen uit Mandsjoerije haren gezant in Washingon opgedragen de regeering der Vereenigde Staten er van in kennis te stellen, dat de Sovjetregeering de vijandelijkheden aan de Russisch-Chineesche grens op Vrij dagmorgen zijn begonnen. Tegelijkertijd heefi de gezant opdracht gekregen Washington te verzoeken de onderteekenaars van hét Kel- loggpact in kennis te stellen van het optreden van de Sovjetregeering. De Nankingregesring legt er den nadruk op, dat. zij als aanhangster van het Kellogpact ook in den virvolge er naar zal streven in den zin van het pact te handelen. Cftp. r mode. In het afgeloopen jaar werden er op Ja va en Borneo 800.000 slangen gedood en 1 millioen hagedissen, wier huid moesten die nen om de voeten der vrouwen te verfraaien. De krokodillen komen grootendeels uit het gebied der Missisippi, van Louisiana, Flo rida, Mexico, Midden-Amerika en Venezuela. Het kweeken van deze dieren is een geheel nieuw bedrijf geworden en iedere maand worden er tot dat doel nieuwe stallen ge bouwd, want krokodillenleer is zeer kost baar. Als men een slang van groove afme ting wil hebben moet men dit beest jaren- mei Verstopping of moeilijken, tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn. Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 ct. Snowden, de Britsche kanselier van de schatkist, in actie op de Herstelconierentie (caricatuur nit „Le Journal") lang opkweeken, hetgeen zeer moeilijk is. Wanneer een slang 1% meter lang is, wordt het beest soms reeds gedood, doch men wacht ook wel tot de slang een lengte heeft van 7 Meter. 31 millioen anto's. Volgens een mededeeling van de Interna tionale Kamer van Koophandel waren er op 1 Januari 1928 over de geheele wereld 31 millioen auto's op een weglengte van 11 millioen Kilometer. Hiervan bezitten de Ver. Staten alleen reeds drie vierde, d.w.z. onge veer 23 millioen automobielen. Een radio-krant. Een groep moderne journalisten, die heb ben uitgerekend dat er in de Vereenigde Staten meer dan 40 millioen luisteraars zijn, hebben de mogelijkheid overwogen, om de kranten af te schaffen en voortaan alleen radioberichten te geven. Als resultaat van de voorloopge besprekingen is thans „de Nationale Vereeniging van de Radio-be richtendienst" opgericht. Om u duidelijk te maken welk belang het Amerikaansche pu bliek stelt in de berichten die iederen dag de wereld ingezonden worden, behoeft men slechts de cijfers na te gaan van het aantal kranten dat iederen dag in Amerika ver kocht wordt. Men heeft uitgerekend, dat er iederen dag 37 millioen kranten gelezen worden. Een dure graankorrel. Bij een Amerikaansche erfenis bevond zich ook de beroemde „Montefiori"-graan- korrel, die door de erfgenamen voor 2750 gulden aan een liefhebber werd verkocht. Het betreft hier een zeer zeldzaam amu let, dat in het jaar 1687 in Jeruzalem door een Jood verkocht werd. Op deze graan korrel had een geduldige handswerxman een gebed gegraveerd van 266 letters. Deze graankorrel werd in een heel klein gouden doosje aan een antiquair voor wei nig geld verkocht: deze kreeg op zekeren dag een Engeischman uit Londen in zijn zaak. die er een Pond sterling voor gaf. Deze verkocht zijn schat weer aan de fa milie Montefiori, die het kleinood eenige eeuwen lang bewaarde, en als een kost baar erfstuk van vader op zoon overlever de. De Fransche minister van financiën, Chéron. als Hollandsche kaas (caricatuur uit de „Echo de Paris") Vr.: Van Ontspanningscomité te H. Antw.: In Haarlem zijn 3 of 4, in Zandvoort is minstens 1 bioscoop, waar u bij slecht weder met uw kinderen heen kunt gaan. Wij raden u aan een comitélid naar Haarlem of Zandvoort zenden om de zaak te bespreken. Dat kan allicht ook van invloed zijn op den entreeprijs. Vr.: Kunt u mij ook zeggen, wanneer het sa. „Statendam" van Rotterdam vertrekt? Antw.: Ons niet bekend. Vr.: Is een zoon van 23 jaar, die bijna 40.per week verdient, verplicht zijn moe der, die weduwe is, nog 2 schoolgaande kin deren heeft en geen inkomen anders heeft buiten zijn kostgeld, haar nog eenlgszins bij te staan? Zoo ja, wacr moet zfj zich dan ver voegen? Antw.: Wendt u tot den Armenraad, Jans- weg 39, Haarlem. ZONDAG 18 AUGUSTUS HILVERSUM 298 M. Na 6 uur 1071 M. 8.30—9.30 Morgenwijding. KRO. 9-50 NCRV. Kerkdienst vanuit de Geref. Kerk te Vlaardingen 12.301.30 KRO. Con cert door het KRO-Trio 1.30—2.00 KRO. Lezing over: ,,'n Causerie over Ier land" 2.002.30 KRO. Literaire cause rie over: „De loop der dingea door Elisa beth Zemicke 2.30—4.30 KRO. Orgel concert m.m.v. vocale soliste 4.305.00 KRO. Ziekenhalf uurtje 5.00 NCRV. Kerkdienst vanuit de Groote Kerk te Hil versum 7.30—8.00 KRO. Causerie over „Het Boek Job" 8.01—8.10 Praatje door den KRO-voorzitter 8.1010 45 KRO. Concert. Orkest en vocale soliste 9.30 KRO. Nieuwsber. 10.45 KRO. Epiloog door het Kleine Koor. HUIZEN 1875 M. 9.00 VARA. Mede- deelingen voor Postduivenliefhebbers 9.02 VARA. Gramofoonmuziek 9.10 VARA. Mededeeüngen in 't Esperanto 9.25 VARA. Orgel-recital 10.00 VARA. Concert. Orkest en instrumentale solist 12.00—12.30 AVRO. Lezing door J. L. A. Kremer over: De Hygiëne in het dage lij ksch leven 12.30—2.00 Concert door het AVRO-Kwintet 2.00—2.30 AVRO- Tooneel half uurtje. James Yoland inter viewt Cot v. d. Lugt-Melsert 2.30—3.30 Concert. „Piet Hespe's Dameskoor" en Mandoline-orkest „IL Mandolino" 3.30 5.00 Concert door het Omroeporkest 5.00 VARA-Kleuteruurtje 5.40 VARA. Wekelijksch nieuws 6.00 AVRO. Orgel- recital 8.00 AVRO. Tijdsein, pers- en sportnieuws 8.15 Kurhaus Schevenin- gen. Het Residentie-Orkest. Francis Koene, viool. In de pauze: Declamatie door Elias van Praag ca. 1.00 Met den microfoon op de Haagsche Herstel-Con ferentie. Uiteenzetting van het Duitsche standpunt door prof. Georg Bemhard (Vossische Zeitung). Tolk: James Yoland. Na afloop Gramofoonmuziek 12.00 Slui ting. DAVENTRY 1554 M. 3.50 Concert. Militaire kapeL Ph. Archibald, alt, W. Glynne, tenor 5.20 Pianorecital. F. Mannheimer 5.50 Bijbellezing 6.05 6.35 Kerkcantate No. 137 van Bach. Koor, orkest en solisten 6.50 Kerkdienst 8.20 Kerkdienst 9.05 Liefdadigheids- oproep 9.10 Nieuwsber. 9.25 Concert. Orkest. C. Mellor, sopraan, T. Jones, viool 10.30 Epiloog. PARIJS „RADIO PARIS" 1744 M. 12.20 Religieuse causerie en gewijde muziek 1.05 Gramofoonmuziek 4.50 Gramo foonmuziek 6.50 Gramofoonmuziek 8.35 Concert. Orkest en solisten. LANGENBERG 473 M. 750—850 Or kestconcert 9.2010.20 Morgenwijding 12.501.20 Koorzang 1.202.50 Orkest- concert 450—6.00 Concert. Orkest en vocaal kwartet 8.20 Orkestconcert. ZEESEN, 1635 M. 6.20 OrkestcOncert 7.208.20 Orkestconcert uit Hamburg 8.208.50 Lezingen 9.20 Morgenwijding en klokgelui 11.20 Concert, Koor, Or kest en vocale solist 12.20 Orkestcon cert 1.20 Orgelconcert 2.20 Voorle zing. Daarna: Blindenconcert Vocale- en instrumentale solisten 3508.10 Le zingen 8.20 Concert uit Hamburg. Daar na tot 12.50: Dansmuziek. HAMBURG, 372 M. Ochtendconcert door de scheepskapel van het s.s. „Cap Arcona" 7.25 Morgengroet en concert 1050 Koorconcert en toespraak 11-50 Orkest concert 1.25 Concert 3.20 Orkestcon- cert 5.05 Orkestconcert. Vocale solist en strijkkwartet 6.50 Bandonion-concert 8.20 Operaconcert. Vocale solisten, koor en rkest 11.20 Dansmuziek. BRUSSEL, 512 M. 5.20 Dansmuziek 650 Gramofoonmuziek 8.35 Orkestcon- cert 9.20 Orkestconcert uit Ostende. ?cf« Aef Ar/ MAANDAG, 19 AUGUSTUS. HILVERSUM, 298 M. Na 6 «ar 1971 M. Uit- N.C.R.V.-uitz. 11—1150 Ziekewüenst. 12.30—1.45 Orgelooncert 4—5 Zieken- uurtje 5.6.25 Gram of om «muziek. 6.257.25 Concert orkest. 7.35750 Praatje over den cursus Engelsch. 7.50 8 Gramofoonplaten 8 Orkestconcert. Spr. Onderwerp: Onze Strijd en onze Roe ping. Daarna Persber. HUIZEN, 1875 M. 10—10.15 Morgenwij ding. 12.152 Concert door het A.V.R.O. Kwintet. 22.30 Gramofoonmuziek. 2.304.30 Aansl. van het Rembrandt- Theater, Amsterdam. 56 Gramofoon muziek. 6.017.15 Concert door het A.V.R.O.-Kwintet. 7.157.45 Lezing door J. Zietzes over: Grootvader's klok. 8.01 8.15 Russische liederen door het Wladi- mir Pique Trio. 8.159.15 Concert door het Omroeporkest, Ludwig Werner, cello. 9.159.30 Russische liederen door het Wla- dimir Pique Trio. 9.30 Voortzetting con cert. 10 Persber. Na afloop van het concert tot 12 uur Gramofoonmuziek. DAVENTRY, 1554 M. 10.35 Morgenwij ding. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Concert, W. Williamson, sopraan; S. Hol den, bas-bariton. 1250 Orgelconcert, E. O'Henry. 1.202.20 Orkestconcert. 4.20 Concert A. Vaughan, alt; F. Steger, tenor. Trio. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezir.». 6.35 Nieuwsber. 7.05 Zang door A. Desmond alt 7.30 Lezing. 750 Orgelconcert, R. G06S-Custard. 8.20 Concert, M. Brunskill, alt. N. Alltn, bas. Symphonieorkest. 10 Nieuwsber. 10.20 Lezing. 10.35 Concert, H. Nash. tenor, W. Melville en Olctham, zang, orkest. 11.20 J^ansmuziek. 12.2012.35 Beelduit- zendrng. PARIJS „RADIO PARIS," 1744 M. 12.50 2.20 Gramofoonmuziek. 4.05 Gramo foonmuziek. 655 Gramofoonmuziek. 8.35 Concert. Orkest en solisten. LANGENBERG, 473 M. 7.20—7.50 Gramo foonmuziek. 750850 Orkestconcert. 10.3512.10 Gramofoonmuziek. 12.30 Gramofoonmuziek. 1.252.50 Orkestcon cert. 555650 Orkestcancert. 8.20 9.15 Orkestconcert. 950 Concert. Decla matie, vocale solisten en orkest. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. ZEESEN, 1635 M. 6.10—12.50 Lezingen. 12.501.15 Gramofoonmuziek. 1.155.20 Lezingen. 5.206.20 Concert uit Ham burg. 6.208.15 Lezingen. 8.20 Con cert. Balalaika-orkest. 8.50 Orkestcon cert. Daarna tot 12.50 Dansmuziek. HAMBURG, 372 M. 5.20 Dansmuziek. 6.20 Vroolijk allerlei. 8.20 Kamermuziek door strijkkwartet. 9.20 „Der Stamm- gast". Tragedie van Georges Courteline. 950 Een avond bij Circus Hagenbeek. BRUSSEL, 512 M. 5.20 Trio-concert. Mile. H. Collumbie, zang. 6.50 Gramo foonmuziek. 8.35 Concert. Orkest. Mme. N. Mousset-Vos, zang. 9.20 Orkestcancert uit Ostende. L SPECIALISTEN TELEFOON 14609 PHILIPS- EN ERREM 3-TOESTELLEN ROMAN VAN C. WILD Man te Carlo! Met welk een opgetogen heid verrukt niet de natuur het gemoed van hem, die aan gene zijde der Alpen uit het Noorden gekomen is en, terwijl bij hem öe winter de natuur in stijve boeien hield gekluisterd, hier duizenden van bloesems vindt. Zijn niet dte kinderen der natuur hier geuriger en rijker van kleur, dan het vaderland ze kan aanbieden? En dan boven 31 die pracht der aarde een wonderbaar blauw verwulf uitgestrekt, zoodat men hieent, den weerschijn van het heerlijke firmament en de warm gevoelende harten hi blij bezielende stralen te bespeuren. De rotsen dringen zich met ver-vooruit- springende borst in de brandende baren der fraaie golf van Genua en bieden op een natuurlijk terras de schoonste ligging voor <fe stad. De blauwe wateren breken tegen het gesteente met zilveren zoomen door paar- len omkransd. De longen zetten zich wijd uit bij het inademen der balsemachtige, door frissche zeebries gereinigde lucht. „Hier is een stuk van het Paradijs ach tergebleven!"Onwillekeurig is dat ae eerste gedachte bij het aanschouwen van al dat natuurschoon. En toch blijft dat gevoel ons niet lang bij; plotseling werden wij uit onze zoete droomen opgeschrikt door de ge daanten, die ons omzweven. De een houdt met gretigen blik een onechte wichelroede in de hand en keert en draait haar, maar zij wil geen goudader a; n wij zen; de ander in een dollen roes kan het geluk van het oogenblik niet verdragen, of tracht in het gewoel vergetelheid te zoeken. Daar sluipen zij, daar tuimelen zij ais beschonkenen door de heerlijke plantsoe nen, waarmede kunst en natuur uit plekje aarde heeft gezegend. Maar hun oog, door den glans van het goud verblind, ziet niet de blinkende diamanten en edelgesteenten der grootsche natuur, niet het schitterend goud der vriendelijke leven uitdeelende zon. Voorwaar, deze gestalten doen niet den ken aan het verrukkelijke, zalige Paradijs: zij schijnen in dezen tuin der natuur over geplant, om zichzelve te wreken: neen uit die holle oogen kijkt de onheilspellende gast, de speelduivel. „Rouge" verkondigt de houder der bans met eentonige stem. als het resultaat der laatste trekking, en de goudstukken vliegen over en weer onder luid gejoel der spelers, die dicht opeengedrongen om de groene ta fel in de schitterende speelzaal zitten. Als plotselinge uitroepingen van den meest uit eenloopenden aard zijn de spelers te Mo naco gewoon en zij laten zich daardoor bit ter weinig in hunne zaken storen. Maar vandaag had er iets plaats, dat, althans voor korte poos, de opmerkzaam heid der geheele zaal tot zich trok. Bij hei verkondigen van het resultaat der trekking klcnk een vreemd bitter lachen van de lip pen eener keurig gekleede dame, die een aantal goudstukken, de laatste, welke voor haar lagen, den inzamelenden croupier toe schoof en vervolgens bleek, onder het sla ken van een gil, in haar stoel achterover zonk, terwijl een breede golf bloed aan haar mond ontsprong. Fluks sprangen eenige be dienden toe en brachten de dame uit de speelzaal naar een zijvertrek. Gedurende eenige minuten sprak men aan de groene tafel over dit ongeval, hetwelk de schoone baronesse Buchfeld had getroffen, maai weldraverhief de houder der bank weder zijp schetterende stem, alsof er niets ge beurd was. „Dames en Heeren, het spel begint.'" En weder begon de woeste dans om het gouden kalf te Monte-Carlo. gelijk een razende jacht, die alles in verbijsterende vaart mei zich sleurt, wat haar in den weg komt. Ba rones Buchfeld was in de speelzaal Mon te Carlo vergeten! Wij betreden een sierlijk ingericht slaap vertrek; de gordijnen zijn neergelaten om het daglicht te dempen. Op de met de fijn ste kant versierde legerstede waarover aan beide zijden een hemelsblauw kleed in rui me plooien neerdaalt, ligt de Barones Buch feld, bleek en roerloos. Ter zijde staat met troosteloozen blik de oude dienstbode en volgt de korte, vreemd reutelende ademha ling der zieke. De geneesheer treedt binnen en terwijl hij den pols der barones voelt, slaat deze de oogen op. „Wat is er met mij gebeurd?" prevelt zij, terwijl zij een zwakke poging doet, om zich uit haar liggende houding op te richten. „Blijf liggen, mevrouw, blijf liggen," zegt de dokter en drukt haar zacht in de kus sens terug. „U heeft rust noodig en moet u dringend ontzien." Een bitter lachje vloog over het doodsbleeke gelaat der zieke, doch zij weersprak den arts niet en bleef bedaard liggen. Deze deelde dan den kamenier iets mede en keerde zich dan weder tot de barones. Met zachte, doch duidelijke stem beantwoordde de jonge vrouw de tot haar gerichte vragen; toen echter de geneesheer zich gereedmaakte om te ver trekken, hield zij hem terug. „Een woordje, dokter," zeide zij, terwijl zij hare groote, bruine oogen strak op hem vestigde; „is mijn toestand gevaarlijk?" „Mevrouw, u moet zich zeer ontzien en elke opwinding vermijden!" „Ik wil de waarheid weten, dokter; zeg die maar gerust, ik ben niet aan 't leven gehecht; ik zou zekerheid willen hebben, hoe lang het nog duren kan." De arts gevoelde dat het beste was tegen over deze vrouw oprecht te zijn. Zoo voorzichtig mogelijk deelde hij haar mede. dat ze op z'n hoogst nog acht dagen zou hebben te leven. „Ik dank u, dokter," zeide zij en reikte hem de hand toe, u ziet dat ik kalm en op alles voorbereid ben." En dat was de waarheid; geen spier bewoog zich in het schoone bleeke gelaat, toen zij haar doodvonnis vernam. „Heeft u ook vrienden of bloedverwanten, dié ik van uw toestand kan verwittigen?" „Vrienden, bloedverwanten?" De fraai be sneden lippen trokken zich krampachtig sa men. „O ja, die heb ik; maar ik heb alleen geleefd en wil ook alléén sterven! Maar als u zoo vriendelijk wilt zijn, dan zal ik u een telegram dicteeren. Zij leunde uitgeput met het hoofd achter over, terwijl de dokter een notitieboekje opensloeg en zijn zilveren potlood te voor schijn haalde. „Is u klaar, dokter? Ja? Schrijf dan als 't u belieft: Aan vrijheer Gerhard von Lin den op 't kasteel Lindenbosch bij P., Duitsch land. Ben doodziek; verzoeke terstond hier te komen. Meline von Buchfeld. Vermoeid sloot zij de oogen en sloeg ze ter nauwernood op, toen de arts haar groette en vertrok. Gedurende gerulmen tijd lag zij daar rustig, doch opeens sprong zij driftig op en keek met verwarde blikken om zich heen. „Gauw, gauw, mijn schrijfgereedschap!" zeide zij tot den kamenier, die de wacht hield aan haar bed. „Maar, mevrouw, de dokter heeft ten strengste verboden „Geen tegenspraak; je zult mij gehoorza men! Geef hier, nu heb ik er nog de kracht toe; wie weet hoe 't morgen met mij staat!" Niet dan schoorvoetend bracht de kame nier het verlangde; de barone3 ging overeind zitten, om in bed te schrijven, terwijl zij vol energie zich verzette tegen de zwakte, die haar wilde overmeesteren. De pen, door een vlugge, zij het dan ook be vende hand bestuurd, gleed over het papier. Onder het schrijven kleurden de wangen der barones. In de mooie groote oogen straal de een gouden glans en welke gevoelens het ook mochten zijn, ze waren niet van teede- ren aard. Eindelijk was zij gereed. Met een diep>en zucht van verlichting wierp zij de pen weg en zonder nog eens over te lezen, hetgeen 2dJ geschreven had, verzegelde zij de bladen. Ver volgens borg zij den brief onder haar hoofd kussen, terwijl er een uitdrukking van tevre denheid over haar trekken vloog. „Nu kan ik gerust slapen." fluisterde zij, afgemat neerzijgend in de kussens; zij had hare krachten tot het uiterste ingespannen. Wordt vervolgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 9