KIMME HUIS" SPORT EN WEDSTRIJDEN TWEEDE BLAD ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1929 BLADZIJDE 1 UIT DE STAD VAN HET VATICAAN Brabantsche Brieven SCHAKEN TENNIS BOKSEN WIELRENNEN ZWEMMEN Schaaktournooi te Karlsbad De l'le ronde De Parijs-Berlijn-tennisclubwed- strijd te Berlijn NederlandWest-Duitschland De origineele pepermunt STOOMVAARTLIJNEN Het internationale waterpolo- tournooi De vijanden Streezeman en Snauwden zijn De zaligverklaring van Pins X De Paus naar St. Jan van Lateranen Het dogma van Maria ten-Hemel-opnemen Het aanstaande Consistorie Zooals bekend, was Pius X, tot zijn eigen ergernis, reeds tijdens zijn leven omgeven do» een faam van heiligheid, en werden vrij spoedig na zijn dood pogingen in het werk gesteld om zijn zaligverklaring te verkrijgen. Benige wonderen, die aan hem worden toe geschreven, bewerkten, dat, ook al heeft de H. Kerk zich daarover nog niet uitgespro ken, voorbereidingen werden getroffen voor bet proces zijner zaligverklaring. Deze voorbereidingen worden voorgeschre ven door canon 2097 van het Canonisch Recht en betreffen een zeer uitgebreid onderzoek naar het leven en werken van den voorge stelde. Over deze onderzoekingen moet een rapport worden samengesteld, dat den Paus wordt aangeboden. Deze kan beslissen over de al of niet inleiding van het proces bij de H. Congregatie der Riten. Naar wij vernemen, betroffen de voorbe reidingen van het proces ter zaligverklaring van Pius X het hooren en beoordeeien van mondelinge en schriftelijke getuigenissen in vijf verschillende steden van Italië. In vier steden is men thans gereed. In Venetië, waar Kus X Patriarch was, zijn de wekeHjksche Zittingen van het Kerkelijk tribunaal der Patriarchale Curie ten einde, maar werkt men nog aan de zeer omvangrijke rappor ten. De aanbieding hiervan aan den Paus en, met Diens toestemming, de inleiding van het proces bij de H. Congregatie der Riten, kan tegen December van dit jaar worden ver wacht. Zooals wij reeds meldden, heerscht in het Vaticaan momenteel de groote zomerstilte, die tot October duren zal en die de inleiding is van een periode van zeer belangrijke ge beurtenissen. Bepaald is er nog weinig, maar veel zal er in ieder geval plaats hebben, terwijl men in gewoonlijk zeer goed ingelichte kringen spreekt over een volledige afwikke ling der ceremoniesen formaliteiten, die uit het verdrag van Lateranen voortvloeien. Men denkt hierbij aan het noodzakelijke bezoek der Italiaansche koninklijke familie aan het Vaticaan en de pauselijke tegenvisite aan het Quirinaal; aan de klassieke bezit name door den Paus van de Sinf Jan in lateranen, bisschopszetel van den H. Vader; aan het lang besproken bezoek van Pius XI aan de jubileerende Abdij van Monteeassino enz. Dat de Paus officieel bezit neemt van de Latheraansche Aartsbasiliek, schijnt niet meer noodzakelijk, nadat Z. H. Pius XI be sloot, ondanks de Overeenkomst van Late ranen, niet de vele plechtigheden van het pauselyk Rome weer in te voeren. Niette min houdt men er aan vast, dat onder de afgeschafte ceremonies niet de Bezitname valt: een standpunt, dat zeer aan waar schijnlijkheid wint, wanneer men bijdenkt, dat de datum van 24 Juni. feest van den H. Joannes, vrij zeker voor de Bezitname is vastgesteld geweert; men moest toen van dezen datum afzien evenals van den Sa cramentsdag voor de pauselijke sacraments processie op het St,. Pietersplein; wegens 't nog niet ten einde zijn van de formaliteiten, voortvloeiende uit bet verdrag van Late ranen. Intusschen zijn belangrijke restau raties en veranderingen in de Aartsbasiliek met alle macht aangevangen en voltooid. Ofschoon geen onderhandelingen gevoerd of regelingen getroffen zijn. is het uitge lekt, dat een eventueele Bezitname reeds besproken werd tusschen de Vaticaansche en Italiaansche autoriteiten. In gemeen schappelijk overleg heeft men besloten, dat de bezitname, zoo die plaats heeft, haar uit gangspunt zal hebben van S. Maria Mag- giore. De Paus zou zich dan privaat van het Vaticaan naar S. Maria Maggiore bege ven, van waar Hij met al den luister van het pauselijk Rome, in processie en met groot gevolg, zou optrekken naar het Paleis van Lateranen. Daar zou Hij dan met de gewijde paramenten worden bekleed, om vervolgens per sedia gestatoria naar de Aartsbasiliek op te gaan. Natuurlijk worden ook data genoemd, die echter weinig waarde hebben, zoo lang de Bezitname nog niet definitief is vastgesteld. Als het meest waarschijnlijk noemt men 9 November, stichtingsdag der Aartsbasiliek van Sint Jan in Lateranen. De beweging om Maria's ten-Hemel.opne- ming tot dogma te verheffen, heeft haar verspreiding over,de geheele wereld; bizon der krachtige actie wordt daarvoor momen teel in Italië gevoerd door middel van een Ulvenhout, 12 Augustus 1929 Menier, De locht is van den mergen weer danig opgeklèèrd. Mee 't krieken van d'n dag, 't was half zes, brak 't zon- neke z'n eigen al deur de zulverige lochten en klom te mee sprongeskes omhoog. Kad kunnen zingen, amico, waant twas te laank gelejen, dat d'n dag zoo schoon begon, 't Was in de leste weken triestig, zoo schuchterkens en zoo half- kens as 't zonneke z'n eigen zi en liet. Zwaar krulden de stapels wolken la g d'1 hemel en lieten a dikke droppel; 4 cn op de sombere e^rde. 't Gewas st»,,;, .0 ver zuipen van d'n gestagen rengel en tranen «irupten van blad en tak 't Leek op najaar Toen 'k giesterenmergen in de vroegmis ttt, toen kon 'k gin letterke onderscheien In m'nen kcrk iock. Wind schoof laangst dc muren en floot m de galmgaten van d'n toren. De zwaar-belajen boomtakken, dubbel- zoozwaar van 't water, rodsen teugen de hooge gekleurde vensterramen en de zonne- kes van de brandende kerskens veur op 't altaar el :ken in d'n diepen duister op tinte lend; sterre! e is heel vèraf Ze braandden as mee aangst, verlegen as ze waren mee d r pertale lichjes in d'n nachtelijke donkerte te dringen. Olleen 't rooie vlammeke van de gouwen Godslaamp hong stil en rustig en verschoot z'n straaltjes lijk 'nen karbonkel. Effetjes klèèrdc-n-et. Heel effetjes spooten er deur de ramen bus scis van zuiver licht de kleuren van 't diep ste blaauw van zware, afhangende maantels, van heiligen op 't glas. 't gloeiend rood cn *t' zuutste geel, da sting ineens 111 aaiën len braand en 't was in de kerk of 'r 'nen zwaren mist. optrok, zoo klèèrde ze. Maar 't was maar effetjes, amico. Kad zjüu&t m'nen duim is m'nen boek geleed om er efkens van te soort plebesciet, dat de verheffing van de waardigheid der Italiaansche vrouw en den strijd tegen de uitersten der hedendaagsche mode bedoelt. Behalve van oversten van geestelijke or den, van vele hoog geplaatste geestelijken en leeken, kreeg men reeds de handteekeningen van ruim zestig bisschoppen. Zooals men weet, worden momenteel po gingen' aangewend om het Ecumeensche Concilie, dat in 1870 moest worden onder broken, voort te zeten. In de bedoeling der promotors dezer actie ligt het, 't dogma nog aan dit concilie voor te leggen. Aan het einde van dit jaar. op 21 De cember, zal Z. H. Pius XI Zijn Gouden Priester-Jubileum vieren en, naar men ver zekert, herdenken met een consistorie van bizond'ere beteekenis. De geliefkoosde datum voor het najaars consistorie was tot heden 19 December zoo, dat de vereischte afwijking van deze ge woonte niet groot behoeft te zijn. De benoeming van een 'groot aantal Kar dinalen ligt in de lijn der verwachtingen, sinds het aantal vacante zetels in het H. College het ongewoon hooge aantal van 12 bereikte. Zoo als men weet, verhief de Paus in het voorjaars-consistorie van dit jaar den nieuw benoemden Aartsbisschop van Milaan, Mgr. Schuster, tot het purper. Nu echter dezer dagen de Patriarch van Lissabon, Kard. Mendes Bello, overleed, is het aantal Gepur- perden weer even als voorheen Alleen haal den de Italiaansche Kardinalen hun ach terstand op hun buitenlandsche collega's een weinig in. De verhouding is momenteel 27 tegen 31. Verzekerd is tot heden de verheffing tot het purper van twee buitenlanders en een Italiaan: te weten, Mgr Rory, Aartsbisschop van Armagh, Primaat van Ierland en op volger van Kard. O'Connell; van Mgr. Lavi- trano. Aartsbisschop van Palermo; ten laat ste van den nog niet benoemden opvolger van den overleden Patriarch van Lissabon, Kard. Mendes Bello. Met groote belangstelling „achtmen af, of de minderheid der Italiaansche Kardina len, welke sinds 1870 niet voorkwam, zal gehandhaafd blijven. Omtrent het verloop dezer ronde verneemt de „Msb." het volgende: Een nieuwe nederlaag van Spielmann is in zicht. Hij staat tegen Rubinstein in een eindspel van koninginnen twee pionnen achter. Deze speelde een vrij tamme voortzetting van de koninginnen-pion-opening, kreeg geleidelijk de beste positie en bezorgde zijn tegenstan der enkele zwakke pionnen. Om tegenaan val te verkrijgen offerde Spielmann een pion. Dit leidde echter niet tot het verwachte resultaat. Rubinstein veroverde nog een twee den pion, waarna de partij onderbroken werd. Euwe kreeg tegen Grünfekf een gering po sitie-voordeel, dat hij langzamerhand wist te vergrooten en op den duur winst scheen te waarborgen. Op het critieke moment be schikte Grünfeld echter over een reddende voortzetting. Bogoljubow zette zijn party tegen Vidmar zeer solide op en speelde voornamelijk op de stelling der pionnen. Vidmar bekommerde zich daar niet om en begon langs de f-lijn een heftigen aanval, welke met eeuwig schaak eindigde. De partij Niemzowitsj—Capablanca had eveneens remise tot resultaat. De eerstge noemde had in het middenspel voortdurend de leiding, zoodat de Cubaan weinig kon uit richten. Toen echter Niemzowitsj zijn ge- r heele aandacht aan den vijandèlijken ko- ningsvleugel ging schenken, volgde een krach tige tegenaanval van Capablanca op den koninginnevleugel, welke tot winst van een pion leidde. Niemzowitsj's positie was toen nog juist goed genoeg voor remise. Maroczy verkreeg tegen Thomas spoedig een overwegende stelling. Hij wikkelde echter te snel af en kon toen ondanks rijn vryen pluspion niet, meer winnen. Canal—Colle was een Aljechin-opening, door laatstgenoemde met groote kracht be handeld. 'Spoedig verloor Canal de kwaliteit endaar rijn positie geenerlei compensatie bood, ging spoedig daarna de partij verloren. Treybal—Mattison, een afruilvariant van de Spaansche partij, leidde spoedig tot een genieten of weer betrok de locht, bluschte de schoone kleuren graauw en loodgrijs was alles wa ge zag. En toen me d'r uitsleften, toen zag ik deur 't groot gebogen lichtgat van de openge draaide kerkdeuren al, da-d-et kepot was. 't Motte. En de boomen zwiepten en slierden d'r druppels in groote bogen weg. „Me staan d'r vandaag weer gèèf op, Dré," zee d'n Blaauwe, die achter mijn aankwam. „Wa ge gèèf noemt, Tiest," flüsterde-n-ik, ,,'t is verdraaid de moeite nie wèèrd, om zo nen Zondag uit oew nest te komen." „Goei weer om te proppen," vond de Tiest. En da von ik ok 'k Ben naar huis gegaan deur 't belabberd- ste najaarsweer da g'oew veur kunt stellen. De weg lag bezaaid mee duzenden dorre blaaikes, die van dè boomen sneeuwden en in de plaskes terechte kwamen of d'n weg op- slierden mee slissend lawijd. De ukken bogen van 't nat zwaar omlaag n de weg lag vol van dooie stukskes twijg, die afgerukt daar neerlaggen as èrmociïge botjes en beentjes van 'n gebrajen kernijntje. 'k Wier nat tot op m'n vel en de slek spatte tot m'n knieën op m'n Zondagsche broek. Gi 1 pepke kon ik rooken onderwege en toe 1 'k thuiskwam liep de rengelton over. Maar in huis was 't fijn, amico. De koffie sting te trekken op deplattebuisen heel den huis hong vol van d'n geur. De eiërs mee 't spek laggen al te sissen in de koekepan en Trui sting 'nen mik aan laange rcepen te snijen of z'aan 't slachten was. „Karjuu, Trui." zee ik, „gij ben vandaag m'nen eersten zonnestraal kom ier, da 'k o;w 's pak „Ge zij-d-'nen zotterik. gift de koffiepot maat aan, dan za'k gaauw 'nen steuvigen bak inschenken, waant ge zie zog nat as 'n verzopen kat," ginnegapte Trui Ja, amico, as 't buiten nie dugt, dan is 't veral zoo 's Zondagsmergens 'n fiest om 'nen goeien thuis t'hemmen mee 'n zurgzaam wijf d'rin De rengel sloeg steeds fijntjes nog teugen de ramen. Hopte-n-op tot kleine rivierkes en stroomde dan zigzags kes van 't glas af op de houteren regclties, lekte daar weer af op d'n durpel en kletste dan in droppêls as duiveneiërs zoo groot op de klinkers veur 't huis, die roodglommen of ge net geschuurd geiyk eindspel van kasteden. Mattison wilde de winst forceeren én verloor. Tartakower kwam tegen Johner in een West-Indische opening belangryk in het voordeel, verzuimde echter de sterkste voort zetting en moest daarna met remise genoe gen nemen. YatesGilg was een orthodox-koninginne- gambiet door den Brit scherp op aanval ge speeld. Gilg verdedigde rich correct en kon remise maken. In dë partij BeckerMarshall verkreeg Becker na een Fransche opening positioneel voordeel, dat hij geleidelijk wist te vergroo ten en in materieel voordeel kon omzetten. Na een belangwekkend eindspel behaalde Becker de zege. De party Miss Menchik—Samisch behield langen tijd een gesloten karakter. Vrij spoe dig na de pauze wist de wereldkampioene de positie te openen en het spel een gunstige wending te geven Op dat oogenblik maakte Samisch een blunder, welke hem een kasteel kostte en daarmede boekte Miss Menchik haar tweede een. Gisteren werd de internationale tennis- clubwedst-i-yd tusschen Rot Weiss |Beriyn) en Stade Fransais Racing Club (Parijs) voort gezet met zes partijen. Er was vrü weinig be zoek. Dc uitslagen luiden: Jrenn-(Bj-Boussus (P) 3—6, 6—1, 6—2; Moldenhauer (B;de Buzelet (P) 6—2, 6—4; Duplai (P)—Rahe (B) 6—3. 5—7, 6—2; Chiesa (P)—von Cramm (B) 6—3, 4—6. 6—3; Boussus/Brugnon (P.) Prenn/Dr. Kleinschroth (B.) 6—4. 42; Zan der Remmert (B)Joba/De Buzelot (P) 75, 2—6, 6—4. De stand na den tweeden dag is 7—5 in het voordeel der Franschen. Om den „Sport in Beeld"-wisselbeker Zandvoort Op 28 Aug. a.s. des avonds 8 uur zal te Zandvcort in de groote zaal van Pavilion Riche de eerste internationale wedstrijd wor den gehouden om den „Sport in Beeld' - wisselbeker. Voor deze boks-soirée, welke in het openbaar wordt gehouden en waarvoor reeds een zeer groote belangstelling bestaat, berust de leiding bij den Ned. Boksbond. De wedstrijd wordt georganiseerd met vol ledige medewerking der plaatseiyke autori teiten en zal telken jare in het badseizoen warden herhaald tusschen vertegenwoor digende ploegen van Nederland en West- Duitschland. Onder de Nederlandsche deel nemers zijn eenige kampioenen. Het pro gramma zal nog nader worden bekend ge maakt. In verband met de beschikbare ruimte zullen tot een beperkt aantal plaatsen beschikbaar rijn, terwijl het voorts in de be doeling ligt voor dezen avond naar Amster dam en Haarlem na afloop speciale reisge legenheid in het leven te roepen. DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN TE ZURICH De voorritten der stayers Sawall wint zijn serie Leddy heeft pech (Van een specialen medewerker) Zürich, 15 Augustus. De Hollandsche enthousiasten, die vanmiddag tot de bezoe kers van de Oerlikon-baan behoorden moes ten reeds in de eerste serie van het stayers- nummer teleurgesteld worden door het falen van onzen representant Leddy, die het niet tot een 2e plaats kon brengen en dus van de lijst der kampioenschaps-candidaten voor dit jaar definitief afgevoerd is. Frans Leddy, die tegen Sawall, Grassin en Torricelli uitkwam, had het bij de loting niet bepaald slecht getroffen en het is dubbel jammer, dat hij van die gunstige omstandig heid geen partij heeft kunnen trekken. Bij de start vlotte het al niet en daarmede was het geheele verdere verloop van den rit voor den Hollander beslist. Leddy kreeg den kop en me waren. Kad weer vree mee heel de wereld. Alles glom in huis op z'n Zondags, de plc vuizen laggen bestrooid mee sierlijke zaand- figuurkes ('s Zaterdags worren ze geschuurd en 's Zondags sprenkelt Trui d'r nat wit zaand op in alderhande bochten en krullen), en 't ontbijt da smokte of 't fiest was. Versche eiërs van oew eigen kiepen, *n paar géve ree pen spek van oew eigen verken, koffie, die ge snijen kunt en 'n bordeke kruidoorns uit d'n hof, ollee jonk da lust 'nen koning nog wel as ie 's Zondags uit z'nen nest is gestapt. Wa gij „En tóch," zee Trui na d'n eten, toen ze d'ren bak koffie mee kleine teugskes uit- slurpte en meteen naar de locht keek, „en tóch, Dré, duur 't nie laank meer. D'r trek in de locht. De vuiligheid waaijt uit mekare. Me krijgen beter weer," en ernstig as ze mee zukke dingen is, fronste ze d'r anderhaalf haar, da bij heur d'r wenkbrau.ven veurstelt en slurpte toen weer deur in stil genot van d'ren steuvigen bak. 'k Geleuf da ge 'm aan goei end vast het, Ttrui," antwoordde-n-ik en verdraaid, amico, 't gong opklèèren en nouw vandaag, zomer, man, volop De locht is zoo blaauw as op 'n gekleurde aan- zichtskaart en de zon deurwèrmt alles wa eeft. Gin wolkske van 'n vliegenschitje groot ,valt er te bespeuren en 'k gaf 'n vèrken ke- doow as 't zoo nouw 'n week of drie b eet. Want wa drogte kunnen me velen op d n oogenblik, amico 't Gewas ee wermte noodig, nouw t eenmaal voldragen is, net zoogoed as 'n bore- lingske. 't Mot nouw gedijen en wassen van de zonncbroeiïng. D'n èrpel mot drogen veur d'n kuil. Want as ze over 'n maand nat d n kuil inmotten, dan is 't kepot. Dan loopen ze teveul uit, dan gaan de krachten en t voedsel d'r af cn worren ze buikzuut. Zoo is t ok mee de peeën. Wèrmte en drogte mot t gewas emmen. Mee de kroten, d n blomkool, sffijn mee alles. Nouw motte nie denken nen boer lee nouw altijd te murmereeren, lest moes d'n Dré nat en nouw mot ie weer drogte emmen Waant wezenlijk waar, amico, da-d-is ok zoo. As gij dorst zou emmen, veul dorst, en ge zouw zeggen ,,'k zou de zee wel^uit kunnen slurpen," as 'k oew dan nog maar n kuip gaaf dan zoude na drie pinten al klagen te veul te veul, gif me wa-d-aanders waant m nen had dus kunnen verwachten, dat hij van de 100 K.M. nog iets aardigs zou maken, vooral daar hij als tweede den Duitscher Sa wall achter zich kreeg. Het pechduiveltje heeft ook een woordje meegesproken en zoo kwam het, dat Leddy na 60 K.M. het terrein van den strijd verliet. De Italiaan Torricelli gaf den kamp ook op, zoodat we tenslotte op een duel tusschen den Duitscher Sawall en den Franschman Grassin onthaald werden. De Duitscher heeft het er prachtig afge bracht. Hij wist het tempo te houden en Grassin, zij het met een niet te groot verschil, den baas te blijven. Bij de start was de volgorde 1. Leddy (Nederland), 2. Torri celli (Italië), 3. Sawall, 4. Grassin Leddy start echter slecht, mede door een misverstand tusschen hem en zijn gangmaker, met het gevolg, dat de Hollander weldra van de eerste naar de laatste plaats verhuist. Sawall, die den Franschman in den rug heeft, weet direct wat hem te doen staat en in geweldig tempo passeert hij Torricelli. De volgorde is dus nu Sawall-Torricelli- Grassin-Leddy. Doch weldra verandert de rangorde weer. Bijna op hetzelfde oogenblik passeert immers 'Grassin den Italiaan en gedurende eenige ronden blijft de volgorde onveranderd. Laddy raakt door losraken nog meer achter. Na 10 K.M. gaat aan den kop Sawall, ge volgd door Gra^sm, Torncelli en Leddy. Tijd 9 min. 16.6 sec Na 20 K.M. is de stand onveranderd. Sawall heeft den afstand afgelegd in 18 min. 6 sec. Stand na 30 K.M. 1. Sawall 37 min., 8.4 sec. De veertig K.M. worden afgelegd in 36 min. 15 sec. 50 K.M. in 45 min. 29.8 sec. Na een half uur is de stand 1. Sawall 33160. 2. Grassin 20 meter, 3. Torricelli 100 meter. 4. Leddy 150 meter. De 60 K.M. worden door den Duitscher afgelegd in 54.36. Zoo wordt doorgereden. Leddy doet vergeefsche pogingen om bij te komen, terwijl Grassin een poging om Sawall te passeeren met „zwemmen" moet bekoopen. Het bleek voor Leddy ondoenlijk, achter Ceuremans die een defecte rem had te blijven rijden. Bij het overnemen achter den reserve gangmaker Hortrich laat Leddy zijn gang maker te vroeg los, waardoor hij meer achter komt. Even later moet Leddy wegens banden- pech afstappen. Hij geeft den strijd op. In de 265e ronde wordt de Italiaan Torri celli gelapt. Grassin heeft het tempo verhoogd en noodzaakt Sawall Torricelli te passeeren. De Italiaan ziet dan ook van verdere deelne ming aan den strijd at. Na 90 K.M. is de stand 1. Sawall 1 uur 22 min. 27.8 sec. 2, Grassin. Grassin doet nog eenige pogingen den Duitscher de eerste plaats te ontnemen, doch dit lukt hem niet. Sawall komt als eerste aan in 1 uur 31 min. 32.6 sec. 2. Grassin 1 uut 31 mie. 44-6 sec. De tijden zijn niet schitterend geweest, veimoedelijk in verband met het warme weer- Ongeveer 10.000 toeschouwers woon den de wedstrijden bij. Leddy is dus defini tief uitgeschakeld. Aangezien de tijd van Grassin met zoo fraai is, valt het te bezien of hij als snelste tweede in de finale kan uitkomen. Geen Hollanders in de finale Ook Schlebaum kan het niet tot de tweede plaats brengen Regenval tijdens de laatste rit Twee Duitschers in de finale en.... twee Belgen De tweede rit. De tweede rit werd door den Franschman Paillard gemakkelijk gewonnen. Bij de start is de volgorde Paillard (Frankrijk). 2. Benoit (België). 3. Lauppi (Zwitserland). 4. Manera (Italië). Het blijkt al dadelijk, dat de Italiaa hier geen groote rol zaï spelen. De tijden zijn 10 K.M. 8 min. 56.8, 50 K.M. 43 min. 22.4. x. Paillard (Frankrijk) 100 K.M. 1 uur 28 min. 31.2 sec. 2. Benoit (België) 1 uur 3 min. 2.8. sec. 3. Manera 5 ronden achter. 4- Lauppi 11 ronden achter. De derde rit. Hiervoor komen aan den start Linart (België), Suter (Zwitserland), Schlebaum (Nederland) en Krewer (Duitschland). Na het startschot is de volgorde 1. Suter' 2. Linart, 3. Krewer, 4. Schlebaum. In de derde ronde komt er al leven in de brouwerij. Krewer passeert dan Linart en bezet daardoor de tweede plaats. Schle baum doet zijn best den Belg ook voorbij te komen doch slaagt daarin niet. De Duit scher heeft vervolgens Suter gepasseerd en gaat dus aan den kop. De stand is dus nu Krewer, Suter, Linart, en Schlebaum. Er Worth a crown lOct&perrol STOOMVAART MIJ- NEDERLAND KAMBANGAN (Chiwr), Probolinge n- Europt, ;]t te Suez. P. C. HOOFT (uitr.) 15'8 v. Sotrthampton- POELAU ROEBIAH (thuisr.) 15/8 tt Londs» I RIOUW 16/8 v. Batavia te Amst. Voor engros bij: Fa. C. E. S. Haarlem HEILKER KON. HOLL. LLOTD EEMLAND (uitr.) 15/8 v. Paranagua. GELRIA (vacantaeros) 15 8 t. Lissaboo. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ AURORA 158 v. Livorno n. Napel». BERENICE 16/8 v. Amst. te Rott. DOROS 15/8 t, Barcelona te Genua. EOS 15/8 v. Gothenburg n. Amst. ERATO 15/8 v. Gothenburg n. Amst. EUTERPE 16/8 v. Aalborg te Amst. HERMES 15 8 v. Salonica n. Smyrna. MARGARA 75/8 v. Amst. n. W.-Indit, 16Y8 j u. I« t v. IJmuiden. NEPTUNUS 15 8 v. Valencia n. Alicante. ORANJE NASSAU 16/8 v. W. Iodiê te Amst. PLUTO 15 8 v. Kopenhagen n. Aarhus. POLLUX 16 8 v. Amst. te Rott. STELLA 15 8 v. Conetantmopel n. Amst. TELAMON I4'8 v. San Domingo n. Guatemala, ULYSSES 16 8 v. Hamburg te Amst. VESTA 15 '8 v. Piraeus n. Kimasi. HOLLAND—AFRI KA-LIJN MELISKERK (uitr.) 14 8 r. Dakar. RIETFONTEIN (thuisr.) pass. 16/8 Las Paomsa, doen zich dan geen bijzondere gebeurtenissen voor. In de 52e ronde benut Suter, die inmiddels door Lmartgepasseerd is en ook door Schle baum, een kans die hem geboden wordt doordat de Hollander van motor moet verwisselen. De volgorde is dan Krewer, Linart, Suter, Schlebaum. De Zwitser en de Hollander raken meer en meer achter en in de 98e ronde worden beiden door Krewer en Linart gelapt. Eenige ronden verder gaat Schlebaum den Zwitser weer voorbij. In de 110 ronde slaagt de Hollander erin een ronde op Suter terug te nemen. Nog twee banen en de Zwitser verwisselt van gangmaker. Krewer en Linart maken van de gelegenheid gebruik hem voor de derde maal een lap te geven. Het ziet er nu naar uit, dat de strijd voornamelijk tusschen den Duitscher en den Belg gevoerd zal wor den. De Zwitser geeft in de 132e ronde den strijd op. Als er 158 ronden gereden zijn krijgt Schlebaum zijn ouden gangmaker Hortrich weer terug. Hij kan echter niet veel meer uit richten en blijft tot het einde meer dan een baan achter. De tijden zijn als volgt10 K.M. afgelegd door Krewer in 9 min. 12.8 sec. 20 K.M. 18 min. 8.2 sec. 30 K.M. 26 min. 56.8 sec. 40 K.M. 35 min. 14.4 sec.50 K.M. 44 min. 37.2 sec.60 K.M.51 min. 39 sec. 70 K.M.1 uur 2 min. 54.2 sec. 80 K.M.1 uur 12 min. 3.4 sec.90 K.M. 1 uur 21 min. 31.4 sec. Eindstand1. Krewer (Duitschland), 100 K.M. 1 uur 30 min. 41.8 sec. 2. Linart (België), 1 uur 30 min. 45.2 sec. 3. Schlebaum Nederland430 meter. Na 75 K.M. begon het hard te regenen. De rit kon echter zonder incidenten beëin digd worden In de finale komen a.s. Zondagmiddag dus twee Duitschers, twee Belgen en een Franschman uit, tul. Sawall, Krewer, Linart, Benoit (die den snelsten tijd gemaakt heeft) en Paillard. Tegen den namiddag aam de belangstel ling op de Oerlikon baan toe. Er zullen naar schatting 12.000 toeschouwers bijeen geweest m.s.; is76 tt Lond. amw. zijn. De overwinnaars werden luide toe-- - -- -- gejuicht. Het belooft Zondag een geweldige strijd te worden. Men waagt zich op dit oogenblik nog niet aaneen voorspelling.... HOLLAND—AMERI KA-LIJN KINDERDIJK, Pacifick n. Rott., 15 8 te Antw. MAASDAM, New-Orleans n. Rott.. 15.8 Oneaaant NIEUW AMSTERDAM, Rott. n. New York. 15/8 Lizard. HOLLAND—BRITSCH-INDre-LHN AI.PHACCA (thuisr.) 15 8 v. B.-Avtcs. DINTELDIJK. Pacific n. Rott.. is'8 Lizard fep. HOOGKERK (thuisr.) 15,8 v. Oran. KOUDEKERK (uitr.) 15 S Gibraltar pep. SCHIEKERK 15 8 v. Hamburp n. Antwerpen. HOLLAND—OOST-AZTE-LIJ» GEMMA (uitr.) 14/8 v. Genua. OOSTKERK (thuisr.) I4.'8 v. Genua. JAVA—BENGALEN-LU* BALI 158 v. Calcutta te Java. JAVA—NEW YORK-LIJN TAPANOELI 75/8 v. New York n. Java. JAVA PACmC-UTN SIANTAR 13 8 v. Batavia n. San Fraaeaaca. ROTTERDAMSCHE LLÖYD BLITAR (uitr.) 16/8 te Singapore. DJEMBER (uitr.) 16/8 v. Suez. GORONTALO (uitr.) 16 8 te Sabang. INSULINDE (thuisr.) 16/8 v.m. 8 u. MEDAN is.'8 v. Bassein te Hamburp. MENADO (thuisr.) 16/8 Southend gep. PALEMBANG (thuisr.) 75,8 te Marseille. SCHOUWEN (uitr.) 74/8 te Padang. TAMBORA (uitr.) 75/8 nam. 3 tt tt Marseüle. TEXEL (uitr.) pass. 75/9 Ooessant. TJERIMAI (thuisr.) 76,8 v. Singapore. ROTTERDAM—ZUID-AMERI KA-LIJN ALUDRA (uitr.) 15/8 te B.-Ayres. STOOMVAART EURYBATES 76/8 v. Amst. MIJ- OCEAAN n. Londen. EMZETCO LIJN JONGE JOHANNES Rott. n. CarteHon, 76/8 Dover Carthagena n. Londe 3 'Rott-, 15 Te Boedapest werden de wedstryden in het internationale waterpolo-tournooi voortgezet. Ondanks de buitengewoon groote hitte waren nog 3000 toeschouwers aanwezig. Begonnen werd met den wedstrijd Zweden—België. By de rust leidde Zweden met 31, doch daarna weerden de Belgen zich uitstekend en wisten tenslotte een 3—3 gelijk spel te verkrijgen. Daarna kwam Duitschland tegen Frankrijk in het water. Beide partyen speelden aan vankelijk zeer zenuwachtig, Duitschland wist zich het eerst te herstellen en wist door goede schoten een 30 voorsprong te ver krijgen. Nadat van beide partyen een speler uit het water moest worden genomen, wist Frankryk met 2 doelpunten den achterstand tot 32 te verkleinen, waarmede de rust in ging. Na de rust maakten de Duitschers aan alle onzekerheid een einde en voerden den stand I op tot 62, waarna Frankrijk met een straf- schot nog tegen scoorde. Het einde kwam met 63 voor Duitschland. I Tenslotte speelde Hongarye tegen Enge land. Reeds met de rust leidden de Hongaren I met 6—2, het einde kwam met 93 voor Hongarye. JONGE MARIA, Gibraltar gep. NEDERLANDSCHE SCHEPEN ALBATROS, m.s., 158 te Lond. uitgekl. n. Nietxwpoort. AMBULANT m.s. 13/8 v. Harburg n. Faxe. ANTJE m.s., 15/8 te Lond. uitgekl. n. BrusseL BARENDRECHT 15/8 v. Constanza te Lond. BATAVIER I 15/8 v. Hamburg n. Rott. BATAVIER III 16/8 v.m. 7 u. 50 v. Rott. te Gtarewod. CITO, m.s. 14/8 v. Londen te Duinkerken. CORMORANT, m-s., 15.8 te Lond. tritgekL n. Dumk. ENGELINA II, m.s., 15/6 te Lond. uitgekL n. ENGELINA MARIA ms. 14/8 v. Delfzijl te Hamb. ESPERANCE ms. 13/8 v. Harburg n. Hoogkerk. FOXHOL, Lamens, 15/8 Brunsbüttel gep.. Otterbacken n. Portsmouth. GEERTRUIDA, m.s., 15 8 v. Roermond te Load. GIDEON 13/8 t. Delfzijl te Harburg. GORECHT, m.s., 15/8 v. Rumpst te Lond. HARMINA, m.s., 15/8 Nieuwpoort te Lond. HINDERIKA, m.s., 14/8 v/d. Tyne te Blyth. JANTJE, m.s., 15/8 v. Antw. te Lond. KERKPLEIN 13/8 Kopervik gep. Narvik Rott. LARENBERG 15/8 v. Archangel n. DelfzijL LEERSUM 14/8 v. Archangel n. Leith. MARTHA, m.s., 15/8 te Lond. uitgekL n. Dmnk. NOORD FRIESLAND, m.s., 15/8 te Lond. uitgekl. a. Duink. OCEAAN, De Winter, 14/8 Holteaao gep., Emden n Jacobstad. OLGA, m.s., 15/8 te Lond. uitgekL n- Duink. OOSTERSCHELDE, m.s., 14/8 v. Llanelly n. Chmtkaas- sand. ORION, m.s., 15/8 v. Antw. te Lond. PRECIOSA s. 13/8 v. Harburg n- Rotrae. ROBERTA, m.s., 15/9 v. Antw. te Lond. ROZENBURG 15/8 v. Emden te Shields. RIJNSTROOM 15.8 v. Amst. te HuIL STAD HAARLEM 16/8 v. Lulca n. Rott. STINA, m.s., 14/8 v. Grangemouth n. BridgnesSL STRYPE 15/8 v. Cardiff te Swansea. TELA 15/8 Lizard gep., Huelva n. Liverp. TROMP, m.s., 15/8 v. Ostende te Lond. WEST VLAANDEREN, m.s., 13/8 te Load, ofcfekl n. Antw. WINTERSWIJK 15/8 Lizard gep., Montreal/Rott. WUTA s. 13/8 v. Aarhus te Hamburg. ZAANSTROOM 15/8 v. Newport te Swansea. HOLLAND— AFRIKA-LIÏN RIJPERKERK (thuisr.) 15/8 Kih'ndinL HOLLAND WEST-AFRI KA-LIJN KENNEMERLAND (uitr.) pass. 13/8 Ouesswrt. NEDERLANDSCHE SCHEPEN CALANDPLEIN 15/8 Prawiepoini gep. Rott. CHRISTINE 4/8 v. Beiroet te Tripoli (Syrië). IJLDUM 15 8 v. Archangel n. Rott. IJSSEL 13 8 v. Norresundet te Rathan. PENDRECHT 15 '8 v. Londen n. AvonmocA. PEARL SHELL 14 8 v. Pt. Natal n. Anjer Pt. TELA 15 8 Ouessant gep. Rott.,'Oran. THEANO t6 8 Lizard gep. Belfast'Amst. WAALHAVEN 15/8 v. Kikeness n. Gent. WOENSDRECHT 23/8 v. Rouccn te New-Orleans- buik koert." Dan zouw 't van mijnen kaant vuil zijn om te zeggen „ge moes water emmen en nouw zulde zuipen totda-ge barst 1" Da'k daar zoo efkens bij stil blijf staan, da zit 'm nouw daarin, da 'k lest 'n stukske las van 'nen verpachter, die schreef, as dat de boeren zoo makkelijk klagen. Da-d- et nooit naar d'ren zin is. En.... eerlijk is eerlijk, zeker, 't is heel veul waar, asdat de boeren nogal 's veul leggen te kaankeren. Zekerst Maar ge mot ok nie vergeten, asda-z'n bottrammeke van 't weer afhangt. En as ge nouw nagaat da-d-ons kliemaat zoo wispel turig is as 'n verwende bakvischfeeks, dat de stadsche menschen in deuzen tijd b.v. weken d'ren kop breken over 't weer om mee vakaan- sie te gaan.as ge nouw begrept, dat die zurgen toch olleen maar 'n aarigheidje betref fen, ollee, was dan te leggen te konkelefoezen teugen d'n boer, die er van frèten, van be staan mot Ge mot 's weten wa-d-ik mee m'nen gruuntenwagel in de stad allemaal aan mot heuren van m'n klaanten in deus weken. Deur aan deur mot ik bij m'n gruunten ok nog weerveurspellingen leveren, mee t oog op de vakaansies van m'n klaanten. „Ze durven werendig nog te klagen as d n oogst te goed is," hè'k wel 's geheurd van 'nen verbaasden stadsmensch. Da lijk gek, ja, maar 'nen vakaansie- ganger die twee a drie weken onder n hitte van 'n negentig graden lee te apegapen in z n lozjement of pansjon, zooeene klaag-d-even- goed over 't teveul van 't goeie. As ge, zooas wij van 't jaar mee de rooie en v. itte bezieè'nnog gincens de kosten van d'n pluk kunt goedma ken omdat er zoo schrikkelijk veul van da goed is, ollee is 't dan 'n wonder, dat er boe ren zijn, die zeggen, dat er beter wa minder beeziën zijn konnen Da's toch zoo vrimd nie, amico Zekers, veur 'nen stadschcnmensch is 't heel plezaant as ie veur weinig centen z'n eigen onderstenboven kan schraansen aan onze vruchten, maar wij worren daar nie veul beter van. Kek's, ge mot me goed verstaan 'k zie m'n bessenstruiken liever zoo vol hangen, da z'r van neerbuigen, dan dat er niks aanders aanzit as ennigte verschrom- melde en snerterige bolle kes. 'k Zie veul liever de trossen zoo vol hangen van berstend- rooie, gloeiënd-deurschijnende beeziën Zoo groot as knikkers da-d-et water in oewen mond komt staan as ge 'r laangst gaat, dan da ze kaal staan as-as as stoelpooten za 'k maar zeggen, maar as ge mijn nouw vragen zoudt: wa-d-eddet liefste? Wel dan zou 'k er gin menuutje over prakkizeeren en ant woorden „'t liefste zie 'k er zooveul aan, da'k er 'n paar centjes aan verdienEn as dieën eisch nouw te groot is naar sommige lui d'ren zin, ollee, dan kunnen ze mijn ok de botten kussen, amicoMaar laat ik er nie langer over leggen te kleppen, alles bijeenge- nomen koom et altij best terechte, 't Eene jaar dragen de beeziën zwaar, 't aander jaar de èrebeesjes, 't Eene jaar hedde veul van ditte, 't aander van datte en zoo mot 't maar deurmekaar rammenatsen, dan krijgde op 't lest in de gaten da-d-Onzenlieveneer 't veur ons nog nie zoo kwaad arranzjeert. Kalm deurwerken, nie als te veul kopzurgen maken en 't kindje da kom best bij z'n moe der ke. Van 't teugenovergestelde ziede genogt in de pollitiek. Daar willen z'atles zelf beredde ren volgens menschelijke gedachten en dan loop 't altij aanders as ze zeivers dochten. Kek maar naar d'n Haag, naar die konfrensie, waar ik vleejen week gewiest ben en oew over schreef. Knoeierij, amico, konkeldefoes En wie stuurt de boel in de wèèr Snauwden I En wie moes volgens z'n polli tiek geloof 't meest veur 'nen gèèven vrede zijn Snauwden Want zuillie zeggen toch as da ge veur ontwapening, veur vrede en veur alles zijn da teugen oorlog is Waar of nie Kek is, amico, ik ben boer 1 Ik eb gin verstaand van pollitiek. Ik kijk de zaken j maar aan zooas ze zijnl En dan zeg ik, asdz- d-et op die Haagsche Konfrensie sjuust aandersom gaat as da ge zouw verwachten. D'n duts, die op alle manieren d'n oorlogsman is, d'n duts is daar de man van de vriendelijk heid en inschikkelijkheid. En.ok d'n man die betalen mot en nie Zo'n bietjeOk de man, die nie zeevert over èremoei terwijl ie alles betaalt Kek, 't is daar allemaal andersom as da g'as gewone boeremensch denken zouw. De gallejeerden, Briejaand en Snauwden zitten mekare te bloedzuigen. dikke kammeraden I Allemaal aandersom as da ge denken zouw. Vleejen week schreef ik oew „as-t-er nog wa gebeurt, dan stuur ik oew nog 'n hekstra briefke. Amico, daar gebeur zóóveul, da's nie bij te potlooiën. As 'k oew vertel, dat de pampieren, die Henderzoon en Snauwden nie meer ber gen konnen in d'r portefullies, die zijn nage stuurd. Twee verhuiswagens vol D'n baas van 't lozjement waar de En- gelsehmannen lozjeeren, mot z*n eigen 'n kinneke geschrokken zijn, toen die twee klaanten d'r aanteekeningeskes veur de deur stingen. Twee verhuiswagens, gin smoesje, amico, vol mee pampierkes en notitie boe ks kes. Dus wa zal ik daar aan gaan tijen, om oew daar breedvoerig over te schrijven. Daar is jouw kraant en elke kraant vetils te klein veur, amico Dan zoude eiken avond bij oew abbenees 'nen verhuiswagen in de bus motten steken inplak van 'n kraant 1 En wa za'k langer zeeveren over Briejaand z'n bultje en Snauwden z'n stokskes en de Strees z'nen kalen kop en Tieteleskoei z'n dikke lippen en Venizeelos z'n spierwit punt- bórdje Of ik daar nouw veul of weinig over sauwe over dieën vijftiende van schuppenboer, 't i één toet mem Keb er dus van afgestapt en ben naar Ulvenhout truggegaan. Vrede leeren maken was daar onbegonnen werk, waant as de Laanden, die in d'n oorlog gezeten emmen en dus kaps zijn, meer centen hadden, ik beloof oew, amico, dan verklaarde Engelaand en Frankrijk mekare d'n oorlog op deus i/rcdes-konfrensie Alweer net aandersom as ge denken zouw, ziede wel en daarom, lot ze daar maar keutelen, ik zuuk m'n heil ier tusschen de peeën en den blomkool en zie er van te maken wa-d-of-t-er van te maken is. M'n vel is staampvol, ik schei-d-'r afl Keb meer te doen as te kweilen op papier. Veul groeten van Trui en as altij, gin horke minder van oewen toet a vot Dré.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 5