brieven uit frankrijk DE TOCHT VAN DE GRAF ZEPPELIN 2K Telegrafisch Weerbericht MAANDAG 19 AUGUSTUS 1929 Voornaamste Nieuws LAATSTE TELEGRAMMEN BUREAUX NASSAULAAN 49 ADVERTENTIËIM 35 ct. p. regel dit nummer bestaat uit drie bladen DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17235 AANGIFTE &1ÖET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. Boven Tokio aangekomen Noodlottige aanvaring PASTOOR B. M. J. VAN ROOY Benoemd tot Deken-Pastoor te Gouda Doodelijk ongeluk te Lisse De ramp Veendam Onveilig Roemenië HET SCHAAKTOURNOOI TE KARLSBAD Minister Reymer neemt afscheid van Hilversum Auto in het Noord-Holl. Kanaal Ernstige fraude te Monster Alastrim Het a.s. Internationaal Euch. Congres te Carthago Voor f6600 zilver gestolen J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem De houding van Snowden Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. 4 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct, b(j vooruitbet Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tnsschen den tekst 60 ct per regel Alleabonné'sopditbladzijD ingevolge de verzekerings voorwaarden/ nAAA tegen ongevallen verzekerd voor :n der volgende uitkeeringen I ulluUi verliesva ix e armen, beide beenen of beide oogen: TC O hij een ongeval met 10 CO hij verlies van een hand. f 1 0C duim of wijsvinger: C(| bij'n breuk van IO Levenslangegeheeleongeschiktheid tot werken door OU» doodelijken afloop: i twU» een voet of een oog' t>ij verlies van een - tlU» been of arm: U« anderen vinger. bij verlies v. Van vacantie en warmte-De Parijsche geitjes - Een bruin- heidswedstrijd - Boulevard- vermakelijkheden v allen die Oosterlingetjes, met hun kalme waardigheid, in den smaak, waardoor de verdiensten dier kleine Chineesjes zoo slecht nog niet zijn. H. de J. Het is alsof met het toenemen der Warmte het aantal vreemdelingen te Parijs grooter wordt. Nu is het een feit, dat aUe Parijzenaars, die daartoe maar even in de gelegenheid zijn, de stad ge durende deze tropische hitte verlaten nebben, terwijl de minder bevoorrechten, d.w.z. zij, die door hun werkzaamheden of door een onvoldoend gevulde beurs kich die weelde niet kunnen permitteeren, Zooveel mogelijk het, als het ware warmte uitstralende asphalt der groote boulevards on der hoofdstraten vermijden en in de stadsparken en tuinen hun toevlucht zoe ken. Daardoor is een ware uittocht der Parijzenaars ontstaan, waardoor de vreem delingen-invasie natuurlijk nog overwel digender lijkt dan ze al is. In ieder geval, gedurende de uren, dat de hitte het hevigst is, ziet men slechts hen te Parijs. Het zijn zij, die de boulevards en de straten bevolken, het zijn zij, die in hun autocars de stad doorkruisen, en het Zijn zij, die de theaters en magazijnen Vullen.... De zon, die het asphalt bijna weer in Zijn oorspronkelijken vloeibaren staat doet vervallen, schijnt op deze bezoekers, die voor het overgroote deel nog wel uit de meer noordelijk gelegen landen komen, geen vat te hebben. Terwijl de Parijze naars hun noodzakelijkste boodschappen m de stad zoo lang mogelijk uitstellen, wandelen zij in troepen rond, vroolijk pratend en rondkijkend, alsof er geen warmte bestaat..;. Sommige Fransche kranten zien hierin een bewijs van de groote physieke kracht der noordelijke rassen, anderen trachten het geval langs psychischen weg te verklaren m.i. echter is er een veel eenvoudiger verklaring Immers, al die vreemdelingen zijn vacan- tiereizigers, en is het niet een bekend feit, dat niemand zoo hard werkt en dat nie mand zooveel moeilijkheden trotseert als de vacantiereiziger gedurende zijn korte, doch zeer zware carrière In een mijner vorige brieven schreef ik. dat in Parijs de geitenhoeder, met zijn geiten, nog langs de huizen gaat om geitenmelk en geitenkaas te verkoopen. Eenige dagen geleden nu vernam ik, dat de gemeenteraad den herder verboden heeft zijn geiten te Parijs rond te leiden. De landelijke tonen van zijn rieten fluitje Zullen zich dus niet meer vermengen met het getoeter der auto's, bellen der trams en andere groote-stads-geluiden. De fgemeenteraad oordeelde Parijs te gevaar- ijk voor de geitjes en inderdaad heeft het drukke stadsverkeer de laatste jaren meer slachtoffers onder hem gemaakt dan de scherpe tanden van den wolf.Boven dien zijn de geiten meerdere malen een ernstige stremming in het verkeer geble ken. Maar de Parijzenaars, die erg hechten aan oude toestanden en gebruiken, betreu ren het heengaan uit hun leven van het laatste stukje landelijkheid en m.i. niet ten onrechte, want het herdersfluitje was Zeker niet het onaangenaamst klinkende instrument in het orkest der wereldstad. Schreef ik hierboven, dat de meeste Parijzenaars gedurende deze warme dagen de stad verlaten hebben, aan den anderen kant zijn er toch al weer heel wat, die 5 an buiten terugkomen. In de stad zelf valt dat niet zoo op, maar toen ik gisteren even aan het Gare Saint Lazare moest zijn, was het me duidelijk, dat half Augustus niet slechts de tijd der vacanties is, doch ook voor velen het einde er van. Het Was er een chaos van koffers en manden en van bruinverbrande menschen en kinderen. Dit laatste is in dezen tijd, dat de zon-verbrande huid meer en meer mode wordt, natuurlijk niets bijzonders. De mode „de peaux bronzées" heet ze hier de mode der gebronsde huid en zelfs heeft er in La Baule een wedstrijd plaats gevonden om uit te maken, wie het meest bruin gebrand was Er waren niet minder dan vierhonderd mededing sters, waaruit men zou kunnen opmaken, dat we spoedig naast de schoonheidsko ninginnen, de vorstinnen der bruinheid Zullen kunnen begroeten. Wie weet, komen ook de zomersproeten spoedig aan de beurtEn waarom eigenlijk ook niet In verband met al het andere zou een „sproetjeskoningin" zoo mal nog niet Zijn Het is gedurende de zomermaanden in Parijs bijna niet de moeite waard om naar een music-hall of een dergelijke instelling te gaan. Op de café-terrassen wordt na melijk zoo wat alles vertoond, wat men daar op het tooneel zou kunnen ver wachten. Terwijl u, lui achterover in uw stoel, van uw limonade geniet, vertoonen acrobaten hun toeren onmiddellijk daar na komt 'n zangeres u een roerend liefdes lied voorzingen. Ook violisten, fluitspe lers, en weet ik wat nog méér, schijnen zich tot levensdoel gesteld te hebben, u gezig te houden, terwijl de Chineesche messenwerpsters natuurlijk niet ont breken. Deze meisjes die wie weet misschien wel heelemaal van Peking ko men om hier hun spel vol handigheid te vertoon;n. hebben nog de bekende kleine Chineesche voetjes en lange vlechten. Ze werpen hun puntige, zeer scherpe messen vier, vijf tegelijk en vangen ze weer op met verbluffende zekerheid. Hun ondoorgrondelijke Oostersche gezichtjes blijven onbeweeglijk en slechts als ze, met hun schommelenden gang, zich tus- schen het publiek begeven, om een klei nigheid voor hun kunsten te vragen, is er iets als een glimlach om hun mond te be speuren. En in het drukke, wufte Parijs Uit Moskou wordt gemeld, dat de „Graf- Zeppelin" te 9 uur Russischen tijd (tijd van Moskou) Zaterdagmorgen zich bevond op 85 graden O. L. 60 graden N. B. en koers hield in de richting van Olekminsk aan de Lena. In den loop van den nacht heeft het luchtschip ongeveer ter plaatse waar de Ob en de Irtisj samenvloeien in Oost-Zuid- Oostelijke richting koers gezet, teneinde ge bruik te maken van den wind. Men schijnt aan boord met de brandstof zoo zuinig mo gelijk om te gaan. Vliegers van de Osso- Aviachim, die het luchtschip van Tobolsk af tegemoetvlogen, deelen mede, dat het luchtschip boven de Ob op ongeveer 1000 meter hoogte vloog op 4 motoren. Op 1600 K.M. van de Oost- Aziatische kust De Japansche radio-stations namen Zater dag de eerste draadlooze berichten van het luchtschip op. Het regeerings tation Ochis- hi Hokkaide kreeg om 1.50 (M. E. T.) de volgende positie-bepaling van het lucht schip op63 gr. 3' N.B. en 107 gr. 30' O.L. De „Graf Zeppelin" was op dat oogenblik op ongeveer 300 K.M. afstands van de rivier de Lena. Het luchtschip heeft zijn koers ge houden: die ligt ongeveer 700 K.M. noorde lijk van het Baïkalmeer. Op het oogenblik van deze melding be vond de „Graf Zeppelin" zich op 1600 K.M. van de Oost-Aziatische kust. Japansche hulp Het agentschap Indo-Pacifique meldt uit Tokio, dat het marine-ministerie de oor logsschepen in de Noord-Japansche wateren heeft bevolen, zich gereed te houden om da delijk zee te kiezen als de „Graf Zeppelin" dat verlangt. Het blad „Hochy" had beweerd, dat de Japansche marine het luchtschip zou willen koopen. Maar majoor Fujiyoshi, die de reis met de „Graf Zeppelin" van Tokio af zal mee maken, spreekt dit bericht tegen. Hulp der Amerikaansche marine De chef van de Amerikaansche vloot, Charles P. Hughes deelt mede, dat de ma rine alle voorbereidingen getroffen heeft de verbinding met de Graf Zeppelin" op zijn vlucht over den Stillen Oceaan te onder houden. Het meteorologisch instituut te Ma- milla zal de Graf Zeppelin steeds draadloos weerberichten zenden. Heden te Tokio verwacht De „Graf Zeppelin" bevond zich volgens mededeeling van de Hamburg-Amerika lijn gisteren om 11 uur M. E. T. op 53.58 graden N.B. en op 140.34 graden O.L. Aan boord is alles wel. Indien de reis even voorspoedig blijft, zou het luchtschip hedenochtend To kio -bereiken. In afwachting van de „Graf Zeppelin". De Japansche bevolking wacht met span ning de komst van de „Graf Zeppelin" af, te meer, waar een aantal Japanners de reis van het luchtschip meemaakt. De weersge steldheid voor heden was echter naar ver wachting niet al te best, aangezien volgens de thans heerschende weersomstandigheden een typhoon 'van de Philippijnen in aan tocht is. Men verwachtte het luchtschip he den vrij vroeg en de betrokken autoriteiten troffen in samenwerking met de departemen. ten van oorlog en voor de luchtvaart alle voorbereidende maatregelen. Het vliegterrein te Tokio is geheel in orde gemaakt, terwijl van de zijde van de regeering, het gemeen tebestuur van Tokio, de pers en de Duitsche ambassade de verschillende feestelijkheden in voorbereiding zijn. Ook de keizer zou het voornemen hebben, dr. Eckener te ontvangen. NEW YORK, 19 Augustus. Naar uit Tokio gemeld wordt, is het lucht schip „Graf Zeppelin" hedenmorgen even vóór drie uur (Amer. tijd) boven Tokio aan gekomen. Enthousiasme te Tokio KOWNO, 19 Augustus. Uit Moskou wordt gemeld, dat he draadloos station te Wladi- wostok mededeelt, dat de „Graf Zeppelin te half negen (M. Eur. tijd) Tokio naderde en in een wijden boog over de Japansche hoofd stad vlogo. De straten van Tokio zijn feeste lijk versierd en naast de Japansche vlag ziet men op vele plaatsen de Duitsche rijksvlag. In d'e straten heerscht groote drukte. Het luchtschip werd bij zijn verschijnen luide toegejuicht. Vooral voor de Duitsche ambassade had zich een groote menigte ver zameld. Te 8 uur 50 (M. Eur. tijd) verscheen he. luchtschip boven de luchthaven Kasumi- goura, waar de landingsmanschappen gereed staan. Ook hier werd de „Graf Zeppelin door een juichende menigte begroet. Naar verluia zal de „Graf Zeppelin" 4 k 5 dagen m Tok o blijven' De landing TOKIO, 19 Augustus. Twintig minuten na aankomst boven het vliegveld Kasumigaura bij Tokio, is de „Graf Zeppelin" vlot geland. Onder leiding van den commandant van het vliegveld, admiraal Pedahara, was het lucht schip spoedig door de Japansche landings manschappen in de hal gebracht. Drie dooden NEW-YORK, 17 Augustus (N. T. A.) Op de St. Lawrence-rivier is een motorboot in botsing gekomen met een toeristenboot en terstond gezonken. De eigenaar van de motorboot, de millionair Live, zijn vrouw en de kapitein zijn verdronken. De toeristenboot is zwaar beschadigd en zonk kort daarop eveneens. Men gelooft ech ter, dat alle 40 passagiers gered ziin. iJe Zeereerw. Heer B. M. J. an Rooij, Pastoor te Halfweg, is door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem benoemd tot Deken en Pastoor te Gouda. Pastoor Van Rooy is ruim 4K jaar te Halfweg geweest en heeft in dien tijd zeer veel tot stand gebracht. Zoo is onder zijn pastoraat de oude kerk' afgebroken en het nieuwe kerkgebouw verrezen, waaromheen succssievelijk een geheel Roomsch complex is gebouwd. Pastoor Van Rooy zorgde voor een nieuwe pastorie, een kosterswoning en door den bouw van stallingen, waar paarden en wagens tijdelijk onder dak gebracht kun nen worden, heeft Z.Eerw. velen aan zich verplicht. Door zijn verplaatsing naar Gouda zal de nieuw benoemde Deken niet de laatste hand kunnen lggen aan de nieuwe school, waar voor Z.Eerw. de plannen hielp ontwerpen. Het vertrek van Pastoor Van Rooy betee- kent voor Roomsch Halfweg een gevoelig verlies. Hieronder volgen nog eenige biographische bijzo'nderheden: De ZeerEerw. Heer B. M. J. van Rooy broer van den bekenden professor werd in 1880 te Rotterdam geboren en 21 December 1904 tot priester gewijd. Achter eenvolgens was Z.Erw. kapelaan te Wad- dinxveen, Iisse en Amsterdam aan de kerk, genaamd „De Duif", waar Z.Eerw. niet min der dan 13 jaar verbleef. Toen volgde zijn benoeming tto Pastoor te Wieringen, waar, toentertijd nog de Duit sche exproonprins verblijf hield, met wien de Pastoor aangename vriendschapsrelaties onderhield. Slechts heel kort verbleef Pastoor Van Rooy op het voormalige eiland in de Zui-, derzee, en werd toen door de kerkelijke Overheid benoemd te Halfweg, als opvolger van drn ZeerEerw. Heer Lucassen, die be. noemd was als Deken en Pastoor te Bever wijk. Gistermorgen te ongeveer 12 uur had te Lisse een droevig ongeval met, doodelijken afloop plaats. Het ongeveer 5-jarig dochter tje van den werkman H. v. Leeuwen wonen de in de Veldstraat kwam n.t de poort, bij Camminga en Co. aan den Heerenweg al daar uitgeloopen toen juist een auto pas seerde waar het kind onder geraakte en een der wielen over zich heen kreeg. Het kind werd direct per auto naar Dr. Blok ver voerd welke echter slechts den dood kon constateeren, den chauffeur moet geen schuld treffen. Ui- Blijkens de derde verantwoording van in gekomen giften voor de slachtoffers van de ramp te Veendam was tot 12 Aug. jl. in to taal ontvangen f 15.211.03. WEENEN, 17 Aug. Wolffbureau. Volgens hier ontvangen berichten eischen de roof overvallen in Roemenië steeds meer slacht offers. Vanacht zijn nabij Galatz weder vier auto's aangehouden en geplunderd. Te Pic- trosani is de auto van den officier van justi tie van het hof van cassatie overvallen, waarbij de chauffeur zwaar en een bediende licht gewond werden. De vervolging der roo- vers leverde in geen dezer gevallen resul taat op. In de Boekowina zijn twee gendar meriepatrouilles bij de vervolging van roo- vers met elkaar slaags geraakt, waarbij een wachtmeester werd gewond. Nabij Jassy schoot gisteren een op wacht staand monnik op een troep naderbij komende soldaten, daar hij meende dat het een troep roove&s was. Een der soldaten werd doodelijk ge kwetst. Capablaca en Spielmann gelijk Zaterdag werden te Karlsbad de hang- partijen gespeeld. De uitslagen zijn als volgt: Rubinstein wint van Spielmann, Vidmar van miss Menchik, terwijl de overigen remise stonden. De uitslagen van de vijftiende ronde lui den: Nimzowitsch wint van Samisch, Bogol- jubow wint van Thomas, Treybal wint van Gilg, Euwe wint van Colle, Capablanca wint van Marshall, Yates verliest van Maroczy, Mej. Menchik verliest van Spielmann, Ca nalTartakower remise; MattisonGrünfeld RübinsteinJohner, afgebroken; Becker Vidmar afgebroken. De stand is: Spielmann en Capablanca 11; Nimaowitsch 10; Vidmar 9'A; Euwe 9; Rubinstein 81/2, Grünfeld en Bogoljubow 81/2; Becker 7K Maroczy Colle, Tartakower, Canal, Treybal en Mattison 7; Samisoh en Marshall 61/2; Johner 6; Gilg 6; Yates 5A; Thomas 4; mej. Menchik 3. Zaterdagmiddag heeft de oud-burge meester van Hilversum, mr. Paul Reymer, thans Minister van Waterstaat, in een bui tengewone raadszitting afscheid genomen van den gemeenteraad. De heer Reymer en zijn echtgenoote wer den door de wethouders Kuyper en Allessie de sober versierde raadzaal binnengeleid, waar de raadsleden staanden hun komst wachtten. Redevoering van Minister Reymer De heer mr. Reymer, die voor deze bij zondere gelegenheid nogmaals voorzat, sprak op bewogen toon een redevoering uit. Zijn gedachten, zeide hij, gingen als van zelf terug naar 6 Maart 1922, toen hij in een buitengewone bijeenkomst van den raad het burgemeesterschap der gemeente aanvaardde. Evenals teen sluit zich nu een mijlpaal in zijn leven af en gaat zijn weg thans langs nieuwe en onbekende banen. Het afscheid van Hilversum, waar spr. se dert 24 Dec. 1910 mocht arbeiden en waar hij uit verscheiden kring zooveel waardee ring voor zijn werk macht vinden, vervult hem met grooten weemoed. Spr. herinnerde er aan, hoe verscheidene vraagstukken, welke in 1922 aan de orde waren, op gelukkige wijze zijn opgelost. Spr. zal er steeds erkentelijk voor blijven, dat hij hierbij mede leiding heeft mogen geven en stuwkracht heeft mogen bieden aan dezen groei. Een burgemeester, zei spreker met nadruk, moet er naar streven niet het hoofd, mar de ziel der levende gemeente en van hare organen te zijn! Vervolgens bracht spreker dank aan de wethouders, aan den gemeente-secretaris, voorts aan de ambtenaren, politie en werk lieden der gemeente, en ook aan de verte genwoordigers der pers, die vaak de vrien den waren, die hem zijn feilen toonden. Niet het minst dankte spreker de leden van den raad, wier steun en vertrouwen hem het werken mogelijk maakten. Wan neer ik hier heenga, verklaarde spreker, heb ik het gevoel zeker wel politieke tegen standers, maar geen enkelen persoonlijken vijand achter te laten. Spr. besloot zijn rede met oen „leve Hil versum en zijn bewoners!" Rede loco-burgemeester Bakker Vervolgens werd de heer Reymer toege sproken door den loco-burgemeester, wet houder B. H. Bakker. Deze wenschte namens den raad en de burgerij, den heer Reymer geluk met de hooge onderscheiding, welke hem te beurt is gevallen. Spr. memoreerde hoe de heer Reymer zich in 1910 als advocaat in Hilver sum vestigde, in 1914 gekozen werd tot lid van den raad en in 1920 tot wethouder werd benoemd, welke functies hij tot 6 Maart 1922 bekleedde, op welken datum zijn be noeming tot burgemeester der gemeente volgde. Hij heeft in die jaren een periode van groei en ontwikkeling der gemeente meegemaakt, als maar weinig gemeenten in ons land te zien geven. Als bewijs van dankbaarheid der ge meente. voor wat mr. Reymer voor haar deed, bood spr. hem een plaquette in brons van het nieuwe raadhuis aan. van Monster den gemeenteraad voorgesteld de nieuwe woningen van gemeentewege te exploiteeren. Een gemeenteraadslid in voor- loopige hechtenis De heer P. v. d. K. te Monster, die betrokken is bij de onregelmatigheden in den aankoop van gronden ten behoeve van den woning bouw te Terheide is, naar de „Tel." nader meldt, door de Rijkspolitie overgebracht naar 's-Gravenhage ten einde door den Officier van Justitie te worden gehoord. Aangezien hij echter weigerde verklaringen af te leg gen. is hij in voorloopige hechtenis genomen en in het Huis van Bewaring opgesloten. De heer v. d. K. is lid van den gemeen teraad. De vijf inzittenden gered. In de gemeente Koedijk is een auto, be stuurd door den heer Schaaf uit Purmer- end, bij het passeeren van een hondenkar, welke werd aangereden, over den kop ge slagen en in het Noordhollandsch Kanaal terecht gekomen. Een wegwerker begaf zich dadelijk te wa ter en mocht er in slagen drie kinderen uit de auto te halen. Met behulp van eenige voorbijgangers wer den ook de bestuurder en zijn echtgenoote gered. Onregelmatige toeëigening van grond door bestuursleden eencr bouwvereeniging. Eenige commissieleden belast met den aankoop van grond voor de bouwvereeniging „De Goede Woning" te Monster, blijken daarbij een stuk land ter grootte van 52 aren aangekocht te hebben, waarvan slechts 20 aren voor de bebouwing noodzakelijk waren. De resteerende oppervlakte hebben zij zich daarbij wederrechtelijk toegeëigend, meldt de „Tel." Een ander lid der commis si e, die baiten deze zaak stond, kreeg arg waan en liet een onderzoek instellen. Het bestuur heeft de schuldigen van hun func ties vervallen verklaard en hun lidmaat schap opgeheven. Thans hebben B. en W. „Hel oordeel van Dr. N. W. Josephus Jitta Dr. N. W Josephus Jitta, voorzitter van den Gezondheidsraad, heeft in het Nederl. Tijdschrift voor Geneeskunde een artikel geschreven over Alastrim, welke naam, naar hij meedeelt, afkomstig is van Brazilië, naar alstrar, dat verspreiding beteekent. De conclusies van dr. Josephus Jitta lui den: „Zeker is het, dat de personen, die in de nabijheid van een patiënt leven, of met hem kort voor het uitbreken der ziekte of ge durende deze laatste in aanraking zijn geko men, ingeënt moeten worden, als zij deze bewerking nog nooit ondergaan hebben, en opnieuw ingeënt, wanneer men vermoeden kan, dat de eenmaal verkregen immuniteit niet meer bestaat. Ware het niet, dat aangenomen moet wor den dat de vaccinatie, zij het ook in een uiterst gering percentage, gevaren kan ople veren, dan zou er zeker met klem op aan gedrongen moeten worden om over te gaan tot wat men pleegt te noemen „massale vac cinatie", gelijk dit in Amsterdam zonder ernstig bezwaar in 1916 geschied is en in Maastricht aan het einde van 1926. Men be denke hierbij, At het toen meestal revacci- naties gold, welke voor zoover onze erva ring reikt, volstrekt geen gevaar opleveren. Ten einde de uitbreiding en het beloop der ziekte te kunnen nagaan, is het noodig, dat alle gevallen ter kennis worden gebracht van de Inspectie eh daarom is een Konink lijk besluit voorgesteld, dat de ziekte, aan geduid als „alastrim", tijdelijk opneemt on der de ziekten, waarvoor de aangifte ver plicht is gesteld. Aldus kan men den gang van zaken na gaan en wanneer dit onverhoopt aangewezen mocht zijn, de krachtigste maatregelen tref fen. Het beloop der ziekte in het buitenland maakt het echter niet waarschijnlijk, dat dit laatste bij ons noodig zal zijn". Zes nieuwe patiënten in Rotterdam Vrijdag zijn zes nieuwe patiënten, lijden de aan alastrim, in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. De patiënten zijn allen afkomstig uit de binnenstad. Onder het verplegend personeel van het ziekenhuis aan den Coolsingel hebben zich geen nieuwe ziektegevallen voorgedaan. De aandrang van het publiek bij de inrichtingen tot kosteloo- ze koepokinenting blijft groot. Er worden thans 14.000 personen per dag ingeënt. Het aantal zou nog grooter zijn indien de gelegen heden tot inenting talrijker ware. De encephalitis-patiënt te Rotterdam overleden De patiënt lijdende aan encephalitis, die in het ziekenhuis aan den Coolsingel is op genomen, is overleden. Zooals reeds gemeld is, houdt dit geval geen enkel verband met vaccinatie. Alastrim te Delft De ouders weigeren opname van hun kind In Delft is thans een tweede geval van alastrim geconstateerd en wel bij een klein meisje. De ouders wilden echter van opna me van hun kind in de barak niet weten en dat op principieele gronden. De Zeppelin-reis om de wereld. Het Lucht» schip heden te Tokio? Nieuwe Alastrimgevallen. Ernstige fraude te Monster. Ernstige brand te Someren. De Haagsche Conferentie. Engeland wijst het voorstel der vier mogendheden af. Ernstige scheepsramp op de Noordzee. Aan» varing tusschen een Engelsche sleepboot en een Spaansch stoomschip. Het laatste gezon ken; 14 slachtoffers. Vijandelijkheden aan de Russisch-Chlnee» sche grens. Finantieele moeilijkheden bij het CarltoB» hotel te Amsterdam. Geweldige brand teistert Diesoen Goe- noen Ba toe; 400 huizen verwoest, 4000 per sonen dakloos. DE MOEILIJKHEDEN DER HUISVESTING De Pontificale Hoogmissen en de Kindercommunie Van particuliere, zeer goed ingelichte zijde mocht het „Huisgezin" het volgende verne men Een van de groote kwesties is de huisves ting. Er was een comité opgericht, dat van 't Fransche gouvernement de beschikking zou hebben over 4 millioen francs, om aan de moeilijkheden, die het karakter van de plaats wat betreft de huisvesting, met zich medebrengt, het hoofd te bieden. Het comité had op zich genomen te zorgen voor de her berging van 30.000 menschen. Het is nu HET GOUDEN JUBELFEEST VAN PASTOOR IJZERMANS De buit was weggeworpen. Twee burgers kwamen Vrijdag op het po litiebureau Pieter Aertszstraat te Amsterdam een eigenaardige vondst deponeeren, nl. een partij zilver, geknoopt in twee lakens, een handdoek en een schort. Die kostbare voorwerpen waren gevonden op het zand achter de Rijnstraat. Even later kwam een bewoner van den Amsteldijk aangifte doen, dat onbevoegden zich toegang tot zijn woning hadden ver schaft door het uitsnijden van een ruit van de tuindeur. Zij hadden kasten doorzocht en een pari) tafelzilver, voor ongeveer de helft bestaande uit antiek zilver, medegenomen. Het gestolen zilver bleek hetzelfde te zijn, dat op het zand in de lakens enz. was ge vonden. De waarde van de partij is 6685 Vrijwel alles is terecht. Vermoedelijk hebben de dieven gevreesd, dat zij werden s"";'en daarom den Barometerstand 9 uur v.m.: 770 vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden op gestoken om 8.41 uur. barometerstand 7702 m.M. te barometerstand 749.5 m.M. te Hoogste Skilly. Laagste Vardö. Verwachting: Zwakke tot matigen, N.W. tot Z.W. wind, licht tot half bewolkt, droog weer, warmer overdag. zoover dat door dit comité plaats kan ver schaft worden voor 1500 menschen, terwijl er nog in hotels 1500 gelegerd kunnen wor den.. Zoo is men al aan de 3000, die op t vasteland zullen kunnen verblijven. Daar op veel en veel grootere deelname gerekend wordt, zullen er maatregelen getroffen wor den om de landing in Salambo, vóór aan de inham die de natuurlijke haven van Tunis vormt, en dichtbij Carthago, mogelijk en gemakkelijk te maken. Wat betreft de Congresplaatsen is reeds 'bepaald, dat de ontvangst van den Pause lijken Legaat in het amphitheater (waar Felicites en Perpetua gemarteld zijn ge worden) zal plaats- vinden, waarna een Lof zal plaats vinden in de Primatiale van Carthago, op den Bysra heuvel (het cen trum van het oude Carthago). De pontificale Hoogmissen zullen gecele breerd worden in de basiliek van den H. Cyprianus, een ruïne die eechter de funda menten en de lijnen der oude basiliek Uit stekend behouden heeft. De kindercommunie zal in de stad Tunis plaats vinden. Alles doet verhopen, dat het woord van mgr. Lemaitre (misschien binnenkort Z. Eminentie Kard. Lemaire) bewaarheid zal worden dat het Congres te Carthago de voorgaande in luister zal evenaren. 'mit achtergelat: :.i fcevonden. _'"i n"g ni„t (sn de ingang bij het hek stonden bryidjes en misdienaars met een prachtig bloem 'uk 1 - je Pa "oor o pte Trachten. De Britsche pers steunt zijn optreden LONDEN, 19 Aug. (Reuter). De bladen blijven voortgaan met Snowdens optreden ter Haagsche Conferentie te steunen. Zoo zegt de „Times": Er moeten werkelijke concessies worden gedaan door die mogendheden, wel ke voordeel trekken van de vermindering van Engelands aandeel in de herstelbetalin gen. Terwijl Italië 37 millioen ontvangt van de 48 millioen goudmarken die Engeland verliest, is het moeilijk in te zien hoe aan de Britsche eischen kan worden voldaan zon der dat de Itaiiaansche regeering zich be reid verklaart een vermindering van haar eischen in te willigen. De „Daily Herald" (Labour) zegt: Het eeni ge wat Engeland vraagt is, dat de groote crediteur-staten gezamenlijk en gelijk zullen worden behandeld bij de verdeeling der Duitsche herstelbetalingen. De „Daily News" (Liberaal) schrijft: Snowden heeft de oprechte steun van alle Engelschen, zonder onderscheid van partij. De „Daily Chronicle" (Liberaal) meent, dat, indien de conferentie schipbreuk lijdt, dit I niet Snowdens schuld is, maar de schuld j van die mogendheden, die te ver durfden gaan in het exploiteeren van Engelands be reidwilligheid om de schulden van andere landen te betalen. De „Morning" (Conservatief): Het is heer lijk en hartverheffend te zien, hoe de Brit sche staatsman opkomt voor de rechten en het prestige van Engeland.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1