DE ZEPPELIN WERELDVLUCHT LANDBOUW OF. NIJVERHEID? DINSDAG 20 AUGUSTUS 1929 Benoemingen Voornaamste Nieuw» LAATSTE TELEGRAMMEN BUREAUXNAS8AULAAN 49 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17236 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEïl, SESCIfIESEH UITERLIJK ORIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET UNGEVAL. Vijfde R. K. Paedagogische week te Nijmegen De Zwitsersche Oceaan-vliegers gestart Het Bioscoopconflict in het Zuiden De Zuiderzeewerken H. M. de Koningin-Moeder ALASTRIM Weer nieuwe gevallen te Rotterdam Zilveren jubilé van den Bosschen Dioc. R. K. Drank- bestrijdersbond Het Schaak-wereldtournooi te Karlsbad Ned. Modevakschool- Vereeniging J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Het Koninklijk bezoek aan Groningen en overwerk- vergunningen De Edison lichtweek te Amsterdam 4-jarig jongetje te Boven- karspel verdronken De typhus-epidemie te Weissenburg Roofoverval bij Bacharack Ernstige botsingen tusschen Heimwehr en Schutzband Het rijkskabinet keurt het ontwerp-werkeloozenwet goed Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Poetrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 b(j vooruitbetaling. NIEUWE HAABUE COURANT ADVERTENTIEN 35ct.p. pegel - VRAAG- EN AANBOD-AD VERTEN- TIES. 1—4 regels 60 et p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bQ vooruitbet. Bij contract belangrijke korting, i INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. Alleabonné'sopdit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaa rden r O fl ft ft verliesva. )k carmen,beide beenen of beideoogen tegen ongevallen verzekerd voor ten der volgende uitkeeringen I uUUUa* Levenslangegeheeleongeschiktheid tót werken door bij verlies v. bij een ongeval met ill CA bij verlies vaneen hand, #1 OC duim of wijsvinger CA bij'n breuk van l f| I ÜU. doodehjken afloop: I een voei Qf een 00g: I bij verlies van een vU» been of arm: U« anderen vingg Men heeft in de latere jaren meer dan eens in onze pers de opmerking kunnen lezen, dat Nederland op weg zou zijn om zich van een landbouw-staat te ontwik kelen tot een industrieelen Staat. Ver moedelijk liet men zich daarbij leiden door de vlucht, welke enkele industrieën namen, zooals de Kunstzijde en vooral Philips. Wanneer wij echter de cijfers van onzen export raadplegen, dan schijnen deze die opmerking te willen logenstraf fen. Immers, in 1920 bedroeg de waarde van den export van alle landbouw-pro- ducten 541.526.895, terwijl dit cijfer in 1928 beliep 741.452.000. Voor de nijverheid bedroegen deze cijfers: over 1920 898.875.142 en over 1928 912.014.000. Tijdens deze 8 jaren steeg dus de waarde van den export der landbouw producten met 200 millioen gulden, ter wijl die stijging over dezelfde jaren voor de nijverheidsproducten slechts ruim 13 millioen beliep, alzoo een geweldig ver schil. Men moet hierbij evenwel in acht nemen, dat het jaar 1920 voor de nijver heid nog erg onder den gunstigen in vloed der na-oorlogs-omstandigheden stond. Wanneer wij .deze cijfers van land bouw en nijverheid vergelijken bij de vóór-oorlogsjaren en het jaar 1913 als in dexcijfer op 100 stellen, dan krijgen wij de navolgende gegevens: Landbouw 1920 185.800.000, Landbouw 1928 497.620.000, Nijverheid 1920 307.830000, Nijverheid 1928 612.090.000. Wij zien dus, dat volgens deze geïndi ceerde cijfers de waarde van den export voor den landbouw op weg is verdriedub beld te worden, terwijl de nijverheid niet eens het dubbele cijfer wist te bereiken. Keeren wij nu van de relatieve cijfers weer terug tot de eerstgememoreerde ab solute cijfers, dan zien wij, dat de ver houding der waarde-cijfers van den ex port van landbouw- en nijverheidspro ducten in 1920 was 898 N 541 L en in 1928 912 N 741 L. Een en ander wijst er op al moet ook met het binnenlandsch verbruik voor beide takken van bestaan worden rekening gehouden dat er toenemende productie valt waar te nemen, zoowel in de nijverheid als in den landbouw, het geen ook door de toenemende bevolking absoluut wordt gevorderd, maar dat die toenemende productie in den landbouw verreweg het grootst is, zoodat Neder land nog niet op weg is een industrieel land te worden. Dit geldt wanneer men let op de waar de van de geëxporteerde producten, maar dit wil nog niet zeggen, dat het aantal menschen dat in de industrie een be staan vindt, nu ook volgens dezelfde evenredigheid minder toeneemt dan in den landbouw het geval is. Wij gelooven eerder, dat daar een omgekeerde even redigheid heerscht. Het verloop van de reis Het traject Friedrichshafen—Tokio is door ide „Graf Zeppelin" in ruim 100 uur afgelegd. De „Graf Zeppelin" heeft daarmee alle lan- ge-afstandsrecords van bestuurbare en niet bestuurbare luchtschepen beslissend gesla gen. Volgens een benaderende rekening heeft het luchtschip ruim 11.500 K.M. afgelegd, zoodat de gemiddelde snelheid ongeveer 115 a 120 K.M. per uur bedroeg. Dit resultaat is te fraaier, waar de leiding van de vlucht erop bedacht was, met het oog op den grooten afstand en eventueele ongevallen, de motoren zooveel mogelijk te sparen. Men heeft met opzet slechts 70 a 80 percent van de volle capaciteit der vijf Maybach-motoren gebruikt en daarbij moest tevens rekening worden gehouden met de beperkte hoeveel heid gas en benzine. Toegegeven moet wor den, dat de „Graf Zeppelin" geprofiteerd heeft van de gunstige weersgesteldheid, want gedurende een groot deel van den tocht heeft het luchtschip wind achter en in som mige gevallen zelfs krachtige luchtstroomen mee gehad, waardoor het snel voor waarts kwam. Soms heeft het toestel uren achtereen met slechts drie motoren gevlo gen, teneinde de reserve, waaraan Dr. Ec- kener zeer groote waarde hecht, te vergroo- ten. De draadlooze installatie heeft uitstekend gewerkt. De „Graf Zeppelin" kon voortdu rend op de korte-golf-berichten uitzenden en weerberichten bpvangen via Norddeich en Moskou, later ook via Tokio, zoodat de verbinding met de buitenwereld geen oogen- blik verbroken was. De tocht boven Azië heeft echter aangetoond, dat de bestaande kaarten in geen enkel opzicht voldoende zijn, en dat vooral bij het overvliegen van gebergten de aangegeven hoogte meermalen aanzienlijk met de werkelijkheid verschilde, waardoor Dr. Eckener en zijn assistenten tot de grootste voorzichtigheid waren gedwon gen. Amerika enthousiast over de gelukkige reis van de „Graf Zeppelin" De zoo succesvol verloopen tocht v. d. „Graf Zeppelin" heeft in de gansche Amerikaan- sche pers geestdriftige weerklanken gevon den. Voortdurend publiceeren de groote bla den bijzonderheden over de aankomst te Tokio. J Fransche lof voor de „Graf Zeppelin" De tocht v. d. „Graf Zeppelin" heeft ook in Frankrijk een diepen indruk gemaakt. Zoo schrijft het „Journal des Débats" waardee- rende woorden over het werk van Eckener en zijn medewerkers. Op hem, zoo schrijft het blad, past niet het woord, dat hij als een moedig soldaat geen gevaar kent; inte gendeel kent hij het zeer goed. De sympa thie der gansche geciviliseerde wereld bege leidt de koene ontdekkingsreizigers. In gelij ken zin uiten zich de „Intransigeant" en de „Soir". De recordtijd van de „Graf Zeppelin" De tijd, waarin het luchtschip „Graf Zep pelin" de vlucht van Friedrichshafen naar Tokio volbracht heeft, was 99 uur en 40 minuten. De grootste snelheid gedurende de reis bedroeg 142 K.M., de gemiddelde snel heid 109 K.M. De „Graf Zeppelin" te Tokio Uit Tokio wordt betreffende de landing nader gemeld: Tengevolge van den sterken wind duurde het nog eenigen tijd, eer de „Graf Zeppelin" definitief op het vliegterrein van Tokio, Ka- simugaura, stevig en wel gemeerd lag en in de hal kon worden getrokken. Toen het zoover was, was het 10.40 uur M. E. T. of 18.40 uur Japanschen tijd, dus bijna zeven uur 's avonds. Dit late uur maakte het ook mogelijk, dat de menigte, die de landing bij woonde, zoo ontzaglijk groot was. Een telegram van den Duitschen Verkeersminister aan Dr. Eckener De Duitsche Rijksminister voor het Ver keerswezen heeft het vlgende felicitatie-te- l*'am aan Dr. Eckener gezonden: „Dr, Eckener. Tokio In trotsche vreug de over de door u volbrachte grootsche pres tatie op het gebied van wereldverkeer breng ik u mede namens den Rijkspresident en namens de Rijksregeering de hartelijkste ge- lukwenschen over met de overwinning, die u gehaald hebt op dit bijna moeilijkste traject van de wereldvlucht van de „Graf Zeppe lin en spreek ik mijn beste wenschen voor het vervolg van deze vlucht uit. De buiten gewone prestatie van schip en bemanning vervult het Duitsche volk met vreugde en voldoening. w. g. Dr. Stegerwald Omtrent de landing van de Zeppelin te Tokio wordt nog vernomen: Het enthousiasme van de onafzienbare groote menschenmenigte was onbeschrijfe lijk groot. Zelfs uit ververwijderde dorpen en steden waren de menschen gekomen om het schouwspel van de landing bij te wonen. Onder de toeschouwers bevonden zich veel arbeiders en boeren. De Duitsche kolonies uE Tokio en Kobe waren bijna voltallg aan wezig. De begroeting door de Japansche autoriteiten, onder wie een vertegenwoordi ger der regeering, was buitengewoon harte lijk. Nadat passagiers en bemanning het luchtschip hadden verlaten werden hun overeenkomstig Japansch gebruik gerooster de kastanjes en wijn aangeboden. Gistermiddag werd dr. Eckener door den Japanschen keizer ontvangen. Donderdag weer verder Volgens een draadloos berich, aldus meldt N.T.A. uit Tokio, is dr. Eckener voornemens Donderdag a.s. zijn wereldvlucht voort te zetten. Officieelc opening Gisterenavond weid in de kleine zaal van hier een bescheiden maar keurige collectie geschikte ikonografische kunst. De Nijmeegsche firma Ponsioen exposeert verscheidene Madonna- en Theresla-beelden, Crucifixen. Wijwaterbakjes enz., waarbij ze tevens demonstreert, hoe het niet moet zijn. In de afdeeling buitengewoon lager onder wijs vinden we de leermiddelen van de Blin den uit Grave, van de Doofstommen uit St. het Concertgebouw „De Vereeniging" te Nij- Mich iels-Gestel en voor het zwakzinnigen megen de Vijfde R. K. Paedagogische Week. j onderwijs. georganiseerd dooi het Psychologisch-Paé- I In den foyer van „de Vereeniging treffen dagogisch Instituut der R. K Leergangen te wc als eerste de firma Dekker en van de Tilburg, geopend Vegt en J. W. van Leeuwen met de meest Onder veel belangstelling sprak Mgr. Prof bekende werken op religieus-paedagogisch Dr. Th. Goossens de openingsrede uit, waar- gebied aan. aan het volgende is ontleend: 1; j H. G. van Alfen vertegenwoordigt bui- Ik mag wel zeggen dat het onderwerp, tenlandsche firma's en geeft wel eigen pla- hetwelk thans in bespreking zal worden gè- ten voor godsdienstonderricht, bracht, het gewichtigste vraagstuk is. dit- j Dan de firma's Malmberg, Paul Brand, zich in ons bijzonder onderwijs voordoet. Wolters, J. P. Niesten, de Vlaamsche Boe- Immers wat is het naaste doel van R. K. kenhalle te Nijmegen Dieben, Hendrix, Ke- bijzonder onderwijs anders dan de kindemn mink en Zoon, van Goor, en de Spaarne- op te voeden tot overtuigde en levenskrach- stad. tige ledematen onzer katholieke levensge- Tenslotte nog inzendingen van de Druk- meenschap, die niet aüeen in ontwikkeling kerij Gebr. Janssen te Nijmegen, van het op gelijken trap zullen staan met hunne ove- Klooster van het H Sacrament te Brak- rige medeburgers, maar die daarnaast, of kenstein en van de Reinilda Stichting. Voor de vlucht naar New York De Zwitsersche Oceaan-vliegers Kaeser en Luscher zijn gistermorgen vroeg met een Farman-toestel uit Lissabon gestart voor een Oceaan-vlucht via de Azoren naar New York. Zij baden 2100 Liter benzine aan boord en 80 K.G. olie, waarmee zij onge veer 42 uur in de lucht kunnen blijven. Kort voor het vertrek liep Kaeser door het ont ploffen van een raket nog een lichte brand wond op, doch na verbonden te zijn startte hij. Het Azorcn-eiland Terceiry gepasseerd De Zwitsersche Oceaanvliegers, Kaeser en Lischer, die gisteren met een Farmantoestel uit Lissabon gestart zijn voor en Oceaan- vlucht, passeerden gisterenavond laat het Azoreneiland Terceiry. De vlucht scheen tot daar toe een normaal verloop te hebben. Eindhoven en de bemiddelingspoging van den heer van Staveren De gemeenteraad van Eindhoven heeft gisterenavond met 23 tegen 6 stemmen de motie der Vrijzinnig Democratische fractie verworpen, waarin aan de Zuidelijke ver eeniging van gemeenten tot gemeenschap pelijke nakeuring werd opgedragen de on derhandelingen tot beëindiging van het bioscoopconflict, onder leiding van den heer van Staveren naar aanleiding van diens verworpen bemiddelingsvoorstel, te begin nen. Voor stemde alleen links, n.l. vier socia listen en twee vrijzinnig-democraten. Tegen de R. K. Staatsparty, R. K. Volksparty, R.K. Wildeparty en de A.R. Dr. Verhagen, de voorzitter der Staats partijfractie sprak zyn volle tevredenheid uit over de vereeniging van het Zuiden en drong er met veel klem op aan, de nakeu ring te handhaven, maar overigens bereid te blijven, om op basis der centrale na keuring, zoo tegemoetkomend mogeiyk te zyn, met welke zienswyze de voorzitter van harte instemde. Gedelegeerden op bezoek Zondag hebben een aantal gedelegeerden van de Herstelconferentie Den Haag een bezoek gebracht aan de Zuiderzeewerken. Van Medemblik Af ging het per s.s. „Baron van Dcdem" naar Oude Zeug en Wieringen en vandaar per auto weer naar Den Haag. liever, die daarboven nog een zieleopvoeding hebben ontvangen, waardoor de opvoeding van den mensch eers, volledig genoemd kan worden. Het voortreffelijk Jaarboek van het onder wijs en de opvoeding der R. K. Jeugd m Nederland en Koloniën geeft aan, dat 1 Ja nuari 1928 in ons iand op onze bijzondere scholen voor L. O. 360.918 leerlingen geteld werden; op onze bewaarscholen 90.470, te zamen ruim 450.000. Telt men daarbij nog op de leerlingen en studenten van alle ver dere schakeeringen van onuerwos als Nij verheidsonderwijs, Land- en Tuinbouwon- derwijs, Handelsonderwijs, Middelbaar en Voorbereidend Hoogei Onderwijs, Hooger Onderwys aan Seminaries, Handelsnooge- school en Universiteit, dan kan men het totale 'aantal in een rond getal op ongeveer i een half millioen stellen. Wateen ontzettende kracht zou er van uit kunnen gaan als de Katholieke zaak rekenen mocht op de overtuigde aanhanke- ïykheid, op het daadwerkelijk medelever, van die honderdduizenden, wanneer zij, aan de schoolbanken ontgroeid, hun plaats zouden gaan innemen in de ..militia Christi", in het leger van Koning Christus? Wordt van de godsciienstig-zedeiyke op voeding, die ons byz. onderwijs moet geven, wel het volle rendement getrokken? Heeft de school ook niet hare methoden en op vattingen te herzien? Zijn er punten, waar zy zich beter kan en moet aanpassen aan gewyzigde opvattingen en veranderde mee ningen? Heeft zy de vruchten der theore tische paedagogiek ook voldoende dienst baar gemaakt aan de practische opvoeding? Ziedaar eenige vragen uit de vele welke in deze dagen door een staf van bevoegde per sonen zullen behandeld worden en die alle, samenkomen in het eene punt: steeds meer efficiency te brengen in het kardinale mo ment van ons byz. onderwijs, grooter vrucht baarheid te verzekeren aan het opofferende werk van die duizenden, die dag in dag uit, hun beste krachten geven aan de Katho lieke opvoeding var. een half millioen leer lingen. Wanneer ik de groote deelneming zie, die hier uit zoo breede kringen van belangstel lenden uit alle geledingen van ons onderwijs ook thans wederom mag worden geconsta teerd, dan mogen wij ons zelf weer moed j inspreken en mogen wy het vertrouwen koes- teren, dat het werk van Katholieke zijde op Paedagogisch terrein verricht, toch iets meer is geweest dan het strooien van zaad op steenrots of druk beganen weg, waar het geen vrucht kan geven. Mogen voor U, aldus besluit spr., onder den zegen des hemels en de voorspraak van Maria, deze dagen het nut opleveren, dat u en wy er van verwachten. Opening der Tentoonstelling Hierna gaf Mgr. Dr. Goossens het woord aan Dr. Th..Rutten, die een korte inleiding hield op de tentoonstelling. Hij zette de be doeling uiteen, die hierbij had voorgezeten, n.l. aanvulling en verduidelijking van het ge sproken woord. Er is gestreefd naar een al gemeen overzicht met eenige bijzonderheden, vooral in datgene, wat dienen kan ter orien teering in de nieuwe wegen van het gods dienstonderwijs. Dr. van Gils, lid van het curatorium der R. K. leerlingen, opende dan officieel de tentoonstelling. Naast studieboeken en leermiddelen voor het buitengewoon lager onderwijs vinden we Eenige dames exposecren leermiddelen van de Montessori-methoae. Het bezoek van H. M. de Koningin-Moeder aan Medemblik en Andijk is vastgestelü' op heden. Hare Majesteit arriveert met den trein van 11.46, waarna het Gemaal zal wor den bezichtigd. Daarna gaat men per auto naar Andijk, om naar Medemblik terug te keeren. Om 2.15 zal H. M. per boot naar Wieringen vertrekken. Zaterdag zijn te Rotterdam drie, Zon dag één nieuw geval van al^trim ter kennis gekomen. Op den linker-Maasoever is thans het eerste geval geconstateerd. Het hulpzie kenhuis aan de Hoogstraat is door de 46 pa tiënten, die daar verpleegd werden, ont ruimd. De mannelyke patiënten zjln overge bracht naar het scheepsziekenhuis aan de Oosterkade, de vrouwelyke naar het zie kenhuis aan den Coolsingel. Het hulpzieken huis in de Hillegardusstraat ligt thans ge heel vol met alastrimpatiënten. Nieuwe pa tiënten zullen in het hulpziekenhuis in de Hoogstraat worden opgenomen. Reeds drie gevallen Zaterdag is te Delft een derde geval van alastrim geconstateerd by een 6-jarig doch tertje van den heer Liebot in de Jacob Cats- straat. Het kind is vermoedelijk in aanraking geweest met, familie uit Rotterdam. Het kind is in de barak van het gashuis opgenomen. Dr. Verbeek door de.n Pans geridderd. Zondag werd het 25-jarig bestaan van den R.K. Diankbestrijdersbond in het Bisdom van Den Bosch te Oisterwijk luisterrijk ge vierd. Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's-Hertogenbosch, was mede by alle feestelijkheden tegenwoordig. De dag werd ingezet door het bijwonen der H. Mis, opgedragen door Z. D. H. Mgr. Diepen, waarna officieele ontvangst op het Raadhuis. Tijdens de enorm druk bezochte feestver- gadering werd de feestrede uitgesproken door Prof. van Grinsven, van het Groot- Seminarie Haaren. Ook Z. D. H. Mgr. Diepen sprak de ver gadering toe en hechtte den voorzitter, Dr. Verbeek (Oss), het gouden eerekruis Pro Ec clesia op de borst, welke onderscheiding hem geschonken werd door Z. H. den Paus. Telegrammen weiden verzonden aan Z. H. den Paus en aan H. M. de Koningin. Voorts kwamen talrijke gelukwenschen binnen. Vele sprekers voerden het woord om den jubileerenden bond gelukwenschen aan re bieden. Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen schonk aan de vergadering zijn bisschoppelijken zegen. De feestdag werd besloten met een open lucht-uitvoering van het ridderspel „Klokke Roeland" door den R.K. Kunstkring te Ois terwijk. Z.D.H. de Bisschop van Haarlem heeft be noemd tot Deken en Pastoor te Gouda den Zeereerw. Heer B. M. J. van Rooy; tot Pas toor te Halfweg den W.E. Heer J. M. H. Spoorman en tot Pastoor te Katwyk aan Zee den W.E. Heer J. C. H. M. Schiphorst, die kapelaan was te Amsterdam H. H. Nic. en Barbara. De vijftiende ronde Euwe, Spiel- raami en Capablanca winnen De resultaten der vyftiende ronde waren als volgt: Euwe wint van Colle. Canal remise met Tartakover. Niemzowitsj wint van Samisch. Treybal wint van Gilg. Becker-Vidmar afgebroken. Mej. Menchick verliest van Spielmann. Yates verliest van Maroczy. Bogoljubow wint van Thomas. Rubinstein-Johner afgebroken. Capablanca wint van Marshali. Mattison remise met Grünfeld. De Zeppelin-wereldvlucht. De Zwitsersche Oceaan-vliegers gestart. Koninklijk bezoek aan Groningen. H. M. de Koningin-Moeder bezoekt de Zui derzeewerken. Weer nieuwe Alastrim-gevallen. De Haagsche Conferentie. Conferentie der gedelegeerden van de bij de bezetting betrok ken mogendheden. Stresemann niet bevre digd. Ernstige botsing te Weenen tnssehen leden van de „Heimwehr" en socialisten. Op het gehouden examen te 's-Gravenhage voor de Ned. Modevakschool-Vereeniging slaagden de volgende dames voor coupeuse; A.. A. Prinsen te Haarlem, W. Moons te Castricum, Ch. Th. M. Koelman te Haarlem, L. Veenboer te Hillegom, J. v. d. Zalm te Noordwijk-Binnen, Th ,M .v. Steyn te Lisse. Voor lingerie: C. Vastenomd te Hillegom. C. B. Nieuwenhuis te Lisse, R. Berkens te Hillegom, J. C. v. Kesteren te Hillegom, A H. Hoppert te Hillegom. Barmeterstand 9 uur v.m.: 7.70. Stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 8.39 uur. zijn aangezocht om zitting te nemen in de verschillende comité's. Burgemeester de Vlugt heeft het eere presidium aanvaard, terwijl dr. W. Lulofs, j de leiding van het uitvoer d oomité op zich genomen heeft. Al deze dames leerden volgens methode Een groot aantal geoouwen, torens, brug- 1 gen. enz. zal op feeërieke wijze worden ver licht, zoodat gedurende de Lichtweek. waar- "TS® véle" attracties zullen worden verbonden, Amsterdam een onvergetelljken aanblik zal bieden. In antwoord op vragen van het Eerste Ka merlid den heer Rugge, heeft die heer Ver. schuur, Minister van Arbeid, H. en N. ge antwoord: De ondergeteekende is van meening, dat een met feestelijkheden gepaard gaand offi cieel bezoek van het Hoofd van den Staat aan een stad in het algemeen voldoend mo tief voor de Arbeidsinspectie oplevert, om aan hoofden of bestuurders van ondernemin gen, die zulks verzoeken, een overwerkver- gunning als waarvan hier de rede is, te ver- leenen. Mocht intusschen vaststaan, dat de arbeiders in eén bepaalde onderneming geen prijs stellen op deelneming aan de feeste lijkheden, dan zal een dergelijke vergunning door den werkgever wel niet worden ge vraagd en. zoo al gewaagd, door de Ar beidsinspectie wel niet worden verleend. Op 21 October a.s. zal het 50 jaar geleden zyn, dat Edison de prartisch bruikbare gloeilamp uitvond. Naar aanleiding van dit gouden jubileum zal van 21 tot en met 27 October a.s. te Amsterdam een grootsch opgezette „Licht week" worden gehouden. Tal van autoriteiten en vooraanstaande personen uit financieele- en handelskringen GOUDEN PRIESTERFEEST VAN MGR. A. HENSEN. Alhier is spelenderwijs het 4-jarig zoontje van den heer Jb. Entius te water geraakt en verdronken. Het aantal typhuspatiënten of van de ziekte verdachte personen bedroeg gisteren avond 80. Bij 36 der patiënten werd typhus geconsta teerd. Voorloopig rekent men er op, dat de epide mie zich zal uitbreiden met 5 a 6 patiënten per dag. Verderen slachtoffers met doodelijken af loop worden niet gemeld. Het water van de Spree is onderzocht, waarbij gebleken is, dat dit van typhus- bacillen vrij is. MAXNZ, 19 Aug Zondagavond werd een heer, uit Berlijn afkomstig, die zijn vacantie in Bacharack doorbracht door twee jonge lieden overgehaald met hen een wandeling langs den Rijn te maken. Toen zij op een donkere plaats aankwamen sloegen zij hem met een hard voorwerp neer, zoodat hij bewusteloos bleef liggen. De onver laten roofden het geld en de voorwerpen van waarde, evenals een cheque tot een hoog be drag. Oe overvallene is levensgevaarlijk ge wond. Receptie ten huize van den Jubilaris. Zittend van links naar rechts: Kan. M. W. A. Wijtenberg, Mgr. H. J. M. Taskin, Proost Kath. Kap.; Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem; Mgr. Dr. A. H. L. Hen-senj di\ Th. Vlaming. Staande: Prof. P. G. Groenen, Dr. P. C. Molhuyzen en Mevrouw, Prof. 3. Th. Beysens, 3. M. v. d. Tuyn, secr. v. d. Bisschop; Mej. M. Vreeburg, L. A. A. M. Westerwoudt, plebaan; Prof. W. Nofet te Warmond. WEENEN, 18 Aug. (V.D.) Gisteren is het op verschillende plaatsen in Stiermarken tot botsingen gekomen tusschen Geimwehren en den Republikeinschen Schutzbund, waar bij twee personen werden gedood en in totaal ongeveer 60 werden gewond. Tot ernstige botsingen kwam het o.a. te St. Marein, te St. Dorenzen en te Knittelfeld in Stiermarken. In al deze plaatsen patrouil leeren zoowel patrouilles der Heimwehr en als van den Schutzbund en politie en gendar merie en men kan met groote moeite nee nauweylks nieuwe botsingen voorkomen. Knittelfeld werd zelfs gehee Idoor Heimweh- ren bezet, die zich echter terugtrokken toen een sterke afdeeling van den Schutzbund hun leden oproepen. De politie heeft uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen om ordever storingen te voorkomen. Hedenmorgen zou te Weenen een groote vergadering van sociaal democratische vertrouwensmannen byeen komen om de maatregelen te beramen, die in verband met den buitengewoon gespannen nolitieken toestand genomen dienen te wor den. BERLIJN, 19 Aug. (V.D.) Officieel wordt gemeld, dat het Rykskabinet in zyn zittir^ van heden een door den minister van Arbeid ingediend wetsontwerj tot wyziging van de wet op de arbeidsbemiddeling en werkloozen- verzekering heeft goedgekeurd. Het ontwerp wordt onmiddellijk aan den Rijksraad en ter advies aan de sociaal-politieke commissie ge zonden als grondslag voor verdere bespre kingen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1