L f3000.- Nem, Nem, Soha DE „GRAF ZEPPELIN" IN JON Telegrafisch Weerbericht (LAATSTE TELEGRAMMEN WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1929 Voornaamste Nieuws BUREAUX NASSAULAAN 49 ■BH AOVERTENT1EN 35 ct. p. regel SIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17237 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. Zooeven teruggekeerd van een wel haast traditioneel geworden vacantie- ïeis door Hongarije, meenen wij onzen Bterksten indruk van het huidige Ma- Kyarenland te moeten vastleggen in deze Voorspelling; Vreeselijk zal eenmaal de oorlog zijn, Wanneer de „vrede" van Trianon voor bij ls. t Gaat in Hongarije met den oorlog Ris met de lente in Gorters „Mei": men voélt er den oorlog komen! Zonder dat het Hongaarsche volk er Öch naar wij gelooven rekenschap Van geeft en zonder het voorloopig nog 2oo kwaad te bedoelen, kweekt en koes tert het in zich een oorlogsstemming, Welke naar onze vaste overtuiging een maar wie weet, hoe spoedig! een Üirecte en allergevaarlijkste bedreiging Van den vrede in heel Europa, en mis schien daarbuiten, zal beteekenen. uNem, nem, soha!" zoo luidt er de leus. ,Jteen, neen, nooit!" cLw.z. „nooit Zullen wij berusten in het verdrag van Trianon!" „Nem, nem, soha" we hebben het bij een bezoek aan een kinderkolonie op 6en eiland in den Donau als refrein van ®en opzweepend nationalistisch „kin- der"-lied fel-afgebeten hooren klinken hit de mondjes van vijfhonderd peuters tusschen de vijf en de tien; en als wis ten en beseften ze, wat ze zongen, zoo fonkelden daar duizend oogjes en stamp ten duizend voetjes rhytmisch op den Brond: nem, nem, soha! We spoorden van Budapest naar Esz- tergom, passeerden een gehuchtstation- hetje; daar hingen onder het afdakje drie bloemenbakjes en op iéder bakje stond één woord te lezen: nem, nem, Soha! We staarden omhoog naar de bergen ®h op een vlakken rotswand schitterde het in de zon in reusachtige kalklet- ters: nem, nem, soha! Het protest tegen Trianon en de Vaste, onwrikbare wil, Trianon eenmaal ongedaan te maken, worden in de Hon gaarsche samenleving tot een obsessie: Allerwegen ziet men in het knoopsgat Schildjes dragen, waarop het enkele boordje „Trianon" als een bedreigend, toodern „Quos ego" Zit men in de electrische tram te Bu dapest, dan leest men daar naast opschriften als „Verboden te rooken" de nieuwe Hongaarsche „geloofsbelijde nis": Ik geloof in eenen God, Ik geloof in een eeuwige rechtvaar digheid, Ik geloof ln de wederopstanding van Eongarlje. Geeen gezongen H. Mis kan in Honga rije eindigen, zonder dat de geloovigen toet sterk pathos de slepende, maar Vurige nationaal-hymne zingen en als Bisteren te Budapest het feest van den heiligen koning Stephanus gevierd is, dan zijn uit alle provinciën uit alle z.g. komitadji's van het tegenwoor dige en voormalige Hongarije de verte genwoordigers opgetrokken naar de hoofdstad, naar de Basiliek, niet alleen als naar een kerk, maar ook als naar hef nationaal heiligdom, waar alle reH- Bies elkander vinden rondom de pron kende, veelkleurige linten der aan Hon- Barije gebleven komitadji's rondom de rouwomfloerste linten der verloren Bewesten.... Allemaal teekenen en symbolen van het felle nationalisme, dat de Hongaren beheerscht en onder welks dwang zij den nieuwen oorlog tegemoet gedreven borden. Wij, nuchtere Hollanders, schudden hatuurlljk „verstandig" het hoofd over zooveel temperament, doch wij mogen niet vergeten, dat wij ons in de Hon gaarsche psyche heel moeilijk in kun nen voelen, ten eerste omdat wij geen Hongaren zijn en ten tweede, omdat wij niet aan den lijve voelen, wat het zeg gen wil, te wonen in een land, waarvan de beste deelen onmeedoogend zijn af gekapt, zóó dat de naar verhouding veel te groote bevolking er niet dan in de ergste ellende naar ziel en lichaam leven kan. t Zijn, ondanks alles, eigenlijk niet de Hongaren, die den nieuwen oorlog voor bereiden 't zijn de noodlottige om standigheden, waarin de Europeesche grootmachten dezen na den oorlog zwaksten staat gestort hebben. Het verdrag van Trianon is zeker de onvergeeflijkste fout der Entente ge weest. En als men heden ten dage voor die fout zijn oogen dichtknijpt en momen teel in Den Haag de allures aanneemt, alsof men daar in de gauwte nog even de laatste restjes van den wereldoorlog opknapt, dan toont men wel heel weinig besef te hebben van wat als gevolg van de groote fout daarginds in Hon garije broeit en broeien moét, dan de monstreert men wél een groot tekort aan eerbied voor den echten vrede en en voor den vrede van morgen. HET CARLTON-HOTEL TEAMSTERDAM Geen verkoop aan een consortium in het buitenland Alastrim Vlucht van Oceaan tot Oceaan DE MODERNE NACHTVLINDER Ernstige aanrijding te Aerdenhout DE LIEDEBRUG De verbetering van den Rijksweg Haarlem-Amsterdam Het schaaktournooi te Karlsbad Kardinaal Van Rossum De Koningin-Moeder Droevig ongeval te Genève De nieuwe gezant der V. S. Explosie op het terrein van het Hoogovenbedrjjf De Zwitsersche Oceaanvliegers De Haagsche Conferentie J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Ernstige overstrooming in Perzië Kostbare edelsteen gevonden Geweldige brand te Saskatchewan Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, l4 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct-, by voorultbet BU contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alleabonné'sop dit blad zijn ingevolgedeverzekeringsvoorwaarden Jegen ongevallen verzekerd voor e?n der volgende uitkeeringen verlies va,, bt. ;e armen, beide beenen of beide oogen: TCft bij een ongeval met {OCH bij verlies van een hand, Levenslangegeheeleongeschiktheid tot werken door llwU» doodelijken afloop: IwUU» een voet of een oog; |1 OC duim of wijsvinger; CO bij'n breuk van y»n 1 fcU» bij verlies van een »wU» been of arm; fU»™ bij verlies v. een anderen vinger. Naar de „Tel." verneemt, zal van een ver koop van het Carlton Hotel aan een buiten- landsche combinatie, waarover de heer Ugo Casali sprak, niets komen. De gegadigde was een Brusselsch consortium, doch het staat thans vast, dat de koop niet doorgaat. Geen nieuwe patiënten te Rotterdam Eergisteren en gisteren is geen een Alastrim-patiënt meer in het ziekenhuis in de Hildegardisstraat opgenomen. Terwijl de aangifte van deze ziekte thans verplichtend is geworden, is het feit dat aan den Geneeskundigen Dienst geen nieuwe pa tiënten meer bekend werden in de laatste twee dagen dus zeer verheugend en een be wijs dat de ziekte zich momenteel niet uit breidt Het vierde geval te Delft Te Delft is een 4e geval van alastrim ge constateerd, en wel by mej. K. in de Vla mingstraat Zij is naar de barakken overge bracht. Alastrim te Apeldoorn Ook te Apeldoorn heeft zich een geval van Alastrim voorgedaan, n.l. een onder wijzeres, die na een bezoek aan Rotterdam de ziekte kreeg. Zij is terstond in de barak van het ziekenhuis opgenomen. Het ziekte- gevai heeft tot nog toe een goedaardig ver loop. Door het gemeentebestuur zijn in overleg met de gezondheidscommissie, den school arts en de gemeentegeneesheeren alle voor zorgsmaatregelen genomen. De school waar de onderwijzeres werk zaam is, is ontsmet. Het onderwijzend per soneel en de kinderen zijn ingeënt. Op een zestal plaatsen in de gemeente is gelegenheid gegeven zich kosteloos te laten inenten of revaccineeren. Alastrim in de Betuwe Te Herveld (Betuwe) is een geval vs alastrim' geconstateerd. Men seint ons uit Sepokane (Washington) d.d. 21 Augustus: De eerste ononderbroken vlucht van den Atlantischen naar den Grooten Oceaan en terug is volbracht door den eendekker „Sun God". Het vliegtuig is in Sepokane vlot ge land. twma3B8fll88888E Het verblijf te Tokio De officieren en bemanning van de „Graf Zeppelin" worden overal met achting en ont zag behandeld en ontvangen. De Mikado zal aan dr. Eckener en elf leden der bemanning zilveren bekers aanbieden. De passagiers, die te Tokio over twee ho tels verdeeld waren, hebben eergisteren de stad bezichtigd en dr. Eckener heeft met eenige zijner officieren den ministers van verkeerswezen, oorlog en marine een officieel bezoek gebracht. Vier passagiers blijven te Tokio en maken de verdere reis niet mee. De verdere tocht De „Associated Press" meldt uit Tokio, dat de voorbereidselen voor de voortzetting van de reis van de „Graf Zeppelin" thans in vol len gang zijn en dat het luchtschip nog van daag gereed zal zijn om te vertrekken. Als de weersomstandigheden het toelaten, zal het, vertrek Donderdag bij het aanbreken van den dag geschieden. De route voor de derde étappe zal ten noorden van de Hawaï-eilanden over den Stillen Oceaan loopen en dan langs de Ame- rikaansche kust naar Los Angelos. Grootsche ontvangst Uit Tokio wordt gemeld, dat dr. Eckener (zooals wij trouwens berichtten) na de lan ding tallooze gelukstelegrammen uit alle dee len van de wereld ontving. Dr. Eckener ver langde echter allereerst een goede gelegen heid om te slapen en iets lekkers te rooken. De Japansche keizer zou dr. Eckener, de offi cieren van het luchtschip en de passagiers in zijn particuliere vertrekken op een thee ontvangen. Aan den ingang van het keizer lijk paleis zullen de gasten ontvangen wor den door het Japansche Verbond van Chris telijke Jongemannen, onderaf deeling van de Y. M. C. A., die hen zal verwelkomen met het Duitsche en het Japansche volkslied. In aansluiting met het bezoek aan het keizerlijk paleis zal dr. Eckener de gast van het Ja pansche Ministerie voor Verkeerswezen zijn. Ook de Japansche padvinders-organisatie en vele andere instellingen en vereenigingen wil len bemanning en passagiers recepties aan bieden, terwijl het Japansche dagblad „Asahi" een reusachtig feestbanket wil aan bieden. Heden zou de groote receptie van de Japansche regeering plaats. Na de landing hield dr. Eckener de volgen de toespraak, di edoor middel van groote luidsprekers voor de geheele verzamelde me nigte hoorbaar werd gemaakt en onmiddel lijk in het Japansch vertaald werd; „Ik ver heug mij, in Japan geland te zijn. Ik koester de altijd den wensch, het land van de Rij zende Zon en van de kersenbloesems nog eens te bezoeken. Dit is een wensch, die alle Duitschers koesteren. Mijn plan, om naar Kasumigaura te vliegen stond vast, zoodra ik wist, dat de hal groot genoeg was om het luchtschip op te nemen. De vlucht boven de steppen van Siberië, waar zoovele Duitsche gevangenen tijdens den oorlog in balling schap leefden, zal ons onvergetelijk blijven. Maar de prachtige gecultiveerde velden van Japan overtreffen al onze verwachtingen. Ik wensch het Japanschen volk mijn hartelijken dank voor zijn welkom over te brengen." Dr. Eckener besloot zijn rede met drie „banzai's" op den Japanschen keizer. Zooals bekend is, zal de „Graf Zeppelin" Donderdag a.s. haar wereldvlucht voortzet ten. De blinde passagier van de „Graf Zeppelin" springt over boord. Met het Hamburgsche s.s. Thuringia" is Dinsdag de blinde passagier aangekomen, die de Oceaanvlucht van de Graf Zeppe lin" heeft medegemaakt van Friedrichshafen naar Lakehurst. Kort voor de „Thuringia" de haven bin nenliep sprong de jongeman over boord; hij werd echter door een sleepboot uit het wa ter opgevischt en weer naar de „Thuringia" teruggebracht. TOKIO, 20 Augustus. De Associated Press meldt, dat de voorbereidselen voor de voort zetting van de reis van de Graf Zeppelin thans in vollen gang zijn en dat het lucht schip reeds Woensdagmiddag gereed zal zijn om te vertrekken. Meer dan 100 werktuigkundigen van de Japansche marine werken dag en nacht aan de vulling van het luchtschip met waterstot- gas en 950.000 kubieke voet blauwgas. Dit mengsel is voldoende voor 120 vlieguren ara de motoren op volle kracht werken. Voorts neemt het luchtschip een mengsei van benzine en benzol mede. De Japansche regeering heeft met de lei ding van den Zeppelintocht een overeen komst voor het overbrengen van de post af gesloten. Als de Zeppelin het record van de wereld vlucht wil verbeteren moet het 31 Augustus weer in New-York zijn, daar het bestaande record ten name van de vliegers Meals en Collyer op 22 dagen en 15 uur staat. Vele geschenken. TOKIO, 20 Augustus. De officieren van de Graf Zeppelin worden door de Japanners zoozeer met geschenken overladen, dat die in groote kisten naar Duitschland moeten worden gezonden, omdat er in het luchtschip geen plaats voor ls. •g tegenwoordige vliegtuig kan, dank zij de speciale luchtvaartlampen, thans ook J?achts zonder gevaar zijn regelmatige dienstviuchten uitvoeren. e bijgaande photo's geven een beeld van een groot Belgisch vliegtuig, voorzien van Oni5„n waarvan Zon mof 7oïce_rofloo f nr onnr Innrfo aicfan^evrrtonnlnZ O Tl ËCD toe» v?°éen, waarvan één met Zeiss-reilector voor lange afstandsverkenning en j- Willocq-Bottin reflector, beide voorzien van Philips vliegtuiglampen, voor ver- Qting bij opstijgingen en landingen in duisternis. De stralenbundels van beide lantaarns onen naar willekeur naar alle zijden gericht worden. Een speciale luchtvaart-dyna- j,; ®erk S. E. V., aangedreven door een lucktschroeije, zorgt voor de levering van aoodigen electrischen stroom, (24 V, 54 A.) Hedennacht omstreeks half twaalf, werd de politie van uit het Jachthuis telefonisch medegedeeld, dat op den Bentveldschen weg een ernstig auto-ongeval had plaatsgehad. A Dr. Deppel was inmiddels gewaarschuwd. Bij aankomst bleek, dat een auto bestuurd door den chauffeur J. D. S. uit Haarlem, met een inzittende den heer Th. G., in de richting Zandvoort reed. In de bocht bij den Bentveldschen weg naderde 'n auto uit de richting Zandvoort met groot licht, waar door de bestuurder verblind geraakte en met den auto tegen een aan den linkerkant staan- den boom terecht kwam. Deze werd geveld, zoodat de auto eerst tegen een tweeden boom tot stilstand kwam. De inzittende vloog door den schok door de tusschenruit, waarbij hij zich ernstig aao het hoofd verwondde, zijn neusbeen brak, terwijl hij snijw'onden aan zijn rechterhand kreeg. Hij werd door Dr. Deppel verbonden en op diens advies per auto naar het St. Elisabeth Gasthuis te Haarlem overgebracht. De auto was aan de voorzijde geheel ver nield. De bestuurder had vrijwel geen letsel bekomen. Later werd de auto weggesleept. Lichte Geurige ROOKTABAK ROODE-STtR THEODORU5 NIEMEIJ E R GRONINGEN De werkzaamheden aan de nieuwe Liede- brug vorderen reeds zoover, dat in het najaar de brug, naar alle waarschijnlijkheid, in ge bruik zal kunnen genomen worden. Deze nieuwe brug is in alle opzichten een verbetering. Toen de zuidelijke helft eenigen tyd geleden in gebruik was genomen, kon men de oude brug gaan afbreken. Hebben hier in onze stad de mooie nieuwe Manege- en Jansbrug een breedte van een kleine 20 M., de Liedebrug krijgt een breedte van ruim 22 M:, zoodat zonder den minsten last op deze brug de E. S. M. met dubbel spoor kan rijden, terwijl er dan nog voor wielrijders en andere voertuigen een ruime plaats open blijft. Al is deze brug een eindje van Haarlem af ze mag toch gerust als een onderdeel van de verbetering van den Rijksweg Haarlem Amsterdam gerekend worden. De zeventiende ronde. S piel m arm remise met Euwe. Capablanca wint. De uitslagen van de gisteren gespeelde ze ventiende ronde luiden: Capablanca wint van Gilg. Treyfal wint van Vidmar. Menchik verliest van Tartakower. Yates wint van Thomas. De partij CanalRubinstein is afgebroken Bogoljubof verliest van Johner. Mattison wint van Samisch. Grünfeld wint van Marshall. Euwe remise met Spielmann. Niemzowitsj remise met Colle. Becker remise met Maroczy. Het bezoek aan ons land Geiyk bekend, zal Z.Em. W. Kardinaal van Rossum in de eerste week van September een bezoek aan ons land brengen. Het „O. D." weet te melden, dat dit be zoek van 2 tot 5 September zal duren. Op 3 September zou de Kardinaal, die momenteel in Karlsbad vertoeft, door H. M. de Koningin in particuliere audiëntie wor den ontvangen. Naar de „Limburger Koerier" echter ver neemt, zal Kardinaal van Rossum Zondag 15 September, des avonds in het Redempto ristenklooster te Wittem aankomen. Dinsdag 17 September zou Z.Eminentie de Heilige Priesterwüding verrichten in de Kloosterkerk aldaar. functies bekleed. Zoo was hy van 1885—1891 lid van het Representantenhuis van Michi gan (in 1889 speaker) en in 1895 mayor van Holland. In April 1907 werd hy by ejn tus- schentydsche verkiezing tot lid van het Con gres der Ver. Staten gekozen en in 1909 her kozen. Hy had er zitting tot 1911. Op den „Nederland-dag" op de tentoonstel ling te Chicago in 1893, is hy als spreker op getreden. Naar de Zuiderzeewerken Met den gewonen trein, waaraan het sa- Icnrytuig was gekoppeld, is gisterenmorgen te 11.46 zooals gemeld H. M. de Ko ningin-Moeder met klein gevolg te ledem- blik aangekomen voor een bezoek de Zuiderzeewerken. zy werd vergezeld door den directeur- generaal van de Zuderzeewerken, den hoofd ingenieur de Blocq van Kuffeler. In drie auto's werd van het station aller eerst gereden naar het in aanbouw zijnde gemaal voor den Wieringermeerpolder. Dit gemaal werd onder leiding van ir. de Blocq van Kuffeler en ir. Verhey bezichtigd. Vervolgens werd gereden naar den proef- polder van Andyk, die eveneens in oogen- schouw werd genomen. H. M. toonde veel belangstelling voor ver schillende gedeelten. De Koningin-Moeder vertoefde eenigen tyd in het laboratorium. Om 13.4f uur vertrok H. M. weer naar Medemblik en vandaar per directievaartuig „de Zilvermeeuw" naar den Oever. Om 17.15 uur vertrok H. M. van den Oever naar Schagen, vanwaar met den gewonen trein van 18.14 uur, waaraan een Koninkiy'k Salonrytuig werd gehaakt, naar Soestdyk werd vertrokken. Nederlandsch student omgekomen Eergistermiddag is een 18-jarig Neder landsch student in de buurt van Nyon in het meer van Genève verdronken, ten ge volge van omslaan van de zeilboot waarin hy zich bevond met den Geneefschen student Chapuisat, zoon van den directeur van het „Journal de Genève". De boot is vermoedelyk omgeslagen door den plotseling opkomenden noordenwind. De Nederlandsche student kon niet zwemmen; Chapuisat echter wel. Men acht het niet uitgesloten, dat Cahapuisat is omgekomen by de pogingen om zijn Holiandschen vriend te redden. De zeilboot werd eenige uren later aangetroffen door een der stoomsche pen, die op het meer van Genève varen. Hoewel de kapitein terstond stopte en de reddingsboot liet uitzetten, gelukte het niet de drenkelingen terug te vinden. Den geheelen avond en nacht zyn po gingen gedaan om de vermisten terug te vinden; het is een bekend feit, dat het meer zelden zyn slachtoffers teruggeeft. Men neemt dus aan dat beide jongelui verdron ken zyn. De bankier G. J. Diekema uit Michigan Een Reuter-telegram uit Washington meldt, dat tot gezant der Vereenigde Staten in Nederland is benoemd de heer Gerrit John Diekema uit Michigan. De nieuwe ge zant is 70 jaar oud en bankier van beroep. Hy spreekt Nederlandsch en heeft een lang durige studie gemaakt van de politieke aan gelegenheden van Nederland, waar zyn ouders geboren zijn. Gerrit John Diekema werd 27 Maart 1859 te Holland in Michigan geboren, als de zoon van den heer W. Diekema en mevrouw H. DiekemaStegeman. In 1885 huwde hy met Mary E. Alcott te Holland, uit welk huwe- iyk twee dochters en twee zoons geboren werden. In 1920 huwde hy voor de tweede maal met mejuffrouw Leona M. Belser. In 1883 werd hy na volbrachte studie tot de balie toegelaten sedert heeft hy te Hol land de practyk uitgeoefend. Van 1901 tot 1911 was hy lid der firma Diekema Kollen en sedert 1911 van de firma Diekema, Kollen Ten Oate. Sinds 1902 is hy president van de First State Bank, terwyl hy eveneens het presidentschap be kleedt van enkele andere instellingen, zooals een suikermaatschappy en een levensverze keringmaatschappij. Hij heeft voorts verschalende openbare Geen persoonlijke ongelukken Gisternacht 1.20 uur werd een hevige knal gehoord in de richting der hoogovens, die aan een exploisie deed denken. By onderzoek bleek, dat by het storten van een wagen gloeiende slakken in een put, waarin water stond, een explosie plaats vond. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Naar ons van verschllende zyden o.m. door inwoners uit Heemstede werd medegedeeld, is deze ontploffing door hen ook gehord. Wel een merkwaardig staaltje van geluids- voortplanting. Van den Zwitserschen oceaanvlieger Kae- ser en zyn begeleiders zyn sedert Maandag avond, toen de Azoren waren gepasseerd geen berichten meer ontvangen. Daar de vliegers geen radiotoestel aan boord hebben, zal het waaxschynlyk nog wel eenigen tyd duren voordat nadere berichten worden ont vangen. De vliegers hebben in de eerste 10% uur een afstand van 1450 K.M. afgelegd. Te New-York wordt gevreesd, dat de Zwit sersche Oceaanvliegers, van wie sedert meer dan 24 uur niets meer vernomen werd, ver ongelukt zyn. Op het vliegveld „Roosevelt Field" verkeert men over het lot van de vliegers in groote ongerustheid, daar zy te ongeveer 8 uur (Amerikaansche tyd) aldaar hadden moeten aankomen. Daar langs de geheele kust dichte nevelbanken liggen, gelooft men, dat de vliegers verdwaald zyn en gedwongen waren op zee te dalen. De groote heeren bijeen 's GRAVENHAGE, 20 Aug. Heden middag gebruikten Briand, Loucheur, Snowden en Adatci gezameniyk de thee. Er had een algemeene gedachtenwisselins plaats over den toestand in afwachting van het rapport der technische deskundi gen en met het doel hunne resp. stand- punten nader tot elkaar te brengen. Na afloop verklaarde Briand aan de wachten de journalisten, dat het in de bijeenkomst niet gedonderd en gebliksemd had. Naar aanleiding van een schryven van Stresemann aan Jaspar, waarin wordt ge vraagd om een by eenkomst der zes uit- noodigende mogendheden, is besloten, dat de gedelegeerden dezer mogendheden morgenmiddag om half zes in het Eerste Kamergebouw zullen vergaderen. Daaraan vooraf gaat een bijeenkomst der vier by de bezetting betrokken mogendheden. Een verklaring van Mosconi 's GRAVENHAGE, 20 Aug. De Ita- liaansche minister van financiën Mosronl, heeft aan de pers een verklaring verstrekt, waarin hy o.a. zeide: Men heeft beweerd, dat Italië by het aannemen van het plan Young niet te omschrijven voordeelen zou genieten. Dat zou hierop neerkomen, dat de deskundigen van Parys heelemaal geen deskundigen waren. Evenwel waren zy door hun regeeringen, Engeland inbegre pen, benoemd op grond van hun interna tionale reputatie en van de autoriteit die zij in hun resp. landen genoten, zy heb ben gedurende 4 maanden gewerkt en om alle technische inlichtingen te krygen, die zy noodig hadden zyn zy voortdurend in contact gebleven met de herstelcommissie van hun resp. ministerie van financiën. Italii zoekt geen enkel o.igerachtvaar- De „Graf Zeppelin" in Japan. Kardinaal van Rossom in cms land. Tot Gezant der Vereenigde Staten to Ne derland is benoemd G. J. Diekema. De Haagsche Conferentie. Het onderhond tusschen Briand en Stresemann. De interna tionale herstelbank te Zürich? De verhonding tusschen China en Rusland verscherpt? Barometerstand 9 uur vm. 769 stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden op gestoken om 8.37 uur. Hoogste barometerstand 769.2 m m té Stockholm. Laagste barometerstand 746.2 rmM. te Acureiry. Verwachting; Meest zwakke zuidelijke tot westelijken wind, half bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in tempe- tuur. digd voordeel. Maar waarom zou men al leen art. 1 van de overeenkomst van Spa toepassen en niet ook art. 2. Het plan Young vraagt van iedereen offers: van Italië, Frankrijk, België evenzeer als van Groot-Brittannië. Wat Italië betreft ben fik bereid een gedetailleerde uiteenzetting te geven van die offers. Omtrent de speciale offers b8 de rege ling der Italiaansche schuld door Enge land gebracht merkte Mosconi on. op, dat Mosconi deze geschied waren volgens het beginsel van pari passu met de regeling met de V. S. Italië heeft zich bereid verklaard zijn aandeel by te dragen en tot benadering van het Engelsche standpunt te komen, hetzy op financieel terrein, hetzy ten aan zien van de leveranties in natura. De Italiaansche regeering heeft reeds op duidelijke wyze haar verzoende houding te dien aanzien kenbaar gemaakt. Ten slot te merkte Mosconi op, dat in Den Haag geen sprake was van fascisme of labouris- me doch dat het daar slechts Italië en Engeland waren, die met de andere landen moeten trachten tot overeenstemming te komen. 100 personen verdronken; vernield 5000 huizen TEHERAN, 20 Aug. (Reuter) Te Te- briz zyn 5000 huizen door overstrooming ver nield. Naar verluidt zyn 100 personen verdron ken. LONDEN, 20 Aug. (V. D.). Uit Ran goon wordt gemeld, dat in een myn, welke in particulier eigendom is, in de nabyheid van Magok een reusachtige safier is gevonden ter grootte van een klein thee-kopje. De safier heeft een prachtige kleur en is smetteloos zuiver. LONDEN, 21 Aug. (V. D.). Uit Win nipeg wordt gemeld, dat een reusachtige brand byna het geheele zakenkwartier van de stad Saskatcnawan heeft vernield. O.a. werden 26 van de grootste gebouwen, wo. het postkantoor, eenige hotels en een paar bankgebouwen; een prooi der vlammen. De scha 1e zou volgens schatting reeds meer dan I milhoen dollar bedragen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1