4 Van Romulus tot Mussolini DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1929 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE REOHTEN, GESCHIEDEN UIT ERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Voornaamste Nieuws BUREAUXNASSAULAAN 48 J. ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17238 Romeinsche bevolkinfscijfers DE WERELDREIS VAN DE „GRAF ZEPPELIN" Het vertrek uit Tokio Auto in een Kanaal gereden De Zwitsersche Oceaanvliegers Het schaaktournooi in Karlsbad Gevaarlijke schietpartij DE ALASTRIM Maatregelen tegen de ziekte De ziekte te Rotterdam Nieuwe leden der Tweede Kamer Drie jongens te Texel vermist Trambotsing te Bergen Het ongeluk op het meer van Genève 4 jaar gevangenisstraf Kruisverbond in het Aartsbisdom DE CALDERON-OPVOERIN- GEN TE ALKMAAR Wat hij nog eens zien wou Zwerverslot De tollen Auto in een sloot gereden J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem H. M. de Koningin bezoekt de manoeuvres Met zijn motor het trottoir opgereden Examen hoofdakte Jongetje verdronken te Callantsoog R. K. Landdag in Holland's Noorderkwartier Ernstige aanrijding Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 cL; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal' 3.58 b{j vooruitbetaling NIEUWE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 et. p. plaatsing; elke regel meer 15 et„ bfl vooruftbet Bj) contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tnsschen den tekst 60 et. per regel bij varlies v. Alleabonné'sop di t blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaard on Q ft ft fl verlies va., bt le armen, beide beenen of beideoogen: tf"7Kf| bij een ongeval met CO bij verlies van een hand, f 1 OR duim of wijsvinger: Crt bij n breuk van ijl tegen ongevallen verzekerd voor c?n der volgende uitkeeringen Iw Uil U»~ Levenslange geheeleongeschiktheid tot werken door luU* doodelijken afloop: een voet of een oog: bij verlies van een been of arm. anderen yinge. Wij, vergankelijke burgers van het eeuwige Rome, zijn geteld geworden en niet alleen niet te licht, maar zelfs zeer zwaar bevonden. Tusschen de muren van Keizer Aurelianus en Paus Leo IV wonen we momenteel knus jes met 902.561 te zamen. We vnden het allemaal allemachtig veel en hebben ons beste beentje voorgezet om nog eens het totaal van vóór negentien eeuwen te bereiken en, zoo mogelijk, een de mografisch record te vestigen in de zeven-en- twintigste eeuw van Rome's bestaan. Want 902.561 moge een heele boel zijn, de burgers van Rome zijn meer geweest. Wij voor ons nemen dat ten minste aan. Met het Optimisme, dat den - nationalistischen civis romanos eigen is, berekenen wij de uitkomst van Augustus' historische telling op 1.336.000: dit ondanks het feit, dat men op Noord- Duitsche universiteiten strak en stijf vol houdt dat het hoogstens een millioen kan zijn. Of Rome reeds kort voor onze jaartelling aan volkstellingen deed? Zeker! En niet alleen kort, maar ook lang Vóór Christus' geboorte. Al in het jaar 186 van Rome dat is dus 668 vóór Christus schijnt er geteld te zijn. En niet lang nadat Constantijn het tijdelijke met het eeuwige verwisseld had, werd er voor de 75ste maal geteld. Deze tellingen geschiedden onder de Koningen uitsluitend uit de hoovaardij, die door de H. Schrift ge brandmerkt wordt. Reeds onder de repu bliek echter ging het louter om de regelma tige vervulling van den dienstplicht te ver zekeren. In den Keizertijd werd de telling nil sub sode novi eenvoudig verricht door de ambtenaren derdirecte belas tingen! De Romeinsche bevolking heeft vele ups cn downs gekend. Aanvankelijk een nest, een nederzetting van herders, beleefde Rome een lang tijdperk van grooten bloei dat al direct begon nadat den gedenkwaardigen 15 Augustus 753 vóór Christus voor onze rekening kan u vijf-en-dertig vraagteekens achter dien datum plaatsen de Sabijn- BChe Maagdenroof had plaats gehad en dat zijn hoogtepunt bereikte onder den eersten Keizer van het Imperium, Augustus. Als uitkomst van zijn historische telling waar voor de H. Familie naar Bethlehem, de Stad van David, reizen moest, nemen wij, als boven gezegd, het getal 1.336.000 aan. Toen begon het echter bergafwaarts te gaan. Trajanus had hoogstens 800.000 on derdanen in zijn residentie wonen.. Diocle- tianus haalde hoogstens het half-millioen. Romulus Augustus kwam niet meer aan de volle 200.000. En toen zoo omstreeks 600 de Barbaren, om beurten, in hun vrijen tijd Rome begonnen te veroveren, zakte het bé- volkingstotaal zelfs tot beneden de 120.000. Echter zonder dat daarmee de verminde ring tot stilstand kwam. Onder de regeering van Innocentius UI was Rome een stadje van rond 35.000 inwoners. Na de overwinning van Innocentius III op de „Gemeente" Rome, kwam er een zekere op'aloei. Bonifacius Vin beleefde het zelfs weer dat 50.000 menschen de Alma Citta bewoonden. Maar toen Clemens V in 1309 naar Avignon uitweek, was de inzinking vol komen; en toen Gregorius XI in 1377 Petrus' Stoel weer naar Rome overbracht, vond hij aan den Tiber een vervallen puinhoop die door 17.000 verarmde menschen werd be woond. Het herstel was moeilijk, duurde lang en Vorderde langzaam. Sixtus IV die deed wat In zijn vermogen was om de Eeuwige Stad weer op te halen uit haar verval, kwam niet verder dan 30.000 inwoners. Dit getal bleef stabiel tot onder Leo X. Daarna bracht het geweldige bloedbad dat Karei V in Rome aanrichtte en dat historisch geworden is als de Sacco di Roma, een terugslag tot 20.000. Dan ging het weer beter. De Kerk kwam langzaam-aan de slagen te boven die poli tiek en scheurmakerij haar hadden toege bracht, en de Pausen der Contrareformatie vormden Rome om tot een bloeiende ge meente, welke in 1600 het sinds lang niet meer bereikte totaal van 109.000 overschreed. Deze groei bleek constant te zijn. In 1700 had men 141.000 inwoners, in 1797 zelfs 166.000. De Romeinsche Republiek bleek minder afdoend dan het Pausdom, want het bevolkingscijfer liep zeer snel terug en be reikte in 1812 zelfs het minimum van den Bieuweren tijd: 117.000. Daarna ging het echter regelmatig cres cendo. Toen Garribaldi 20 September 1870 de Porta Pia binnentrok, was de 200.000 be reikt, terwijl een leger aanstroomende amb tenaren er nog vóór December 226.000 van maakten. Toen Koning Victor Emapuel II in 1871 zijn hoofdstad in bezit nam, stond men op den rand van het kwart-millioen. In 1900 passeerde men de 450.000, in 1910 het half-millioen. Toen Mussolini 28 October 1922 Rome in nam, telde men 691.000 inwoners, waarbij zijn meegebrachte zwarthemdige enthou siasten niet waren inbegrepen. In 1925 pas seerde men de 750.000. In 1929 kwam men aan het totaal van 902.561 waarbij de 493 onderdanen van Z. H. Pius XI niet mee ge rekend zijn. Een duidelijk overzicht moge het volgende 6tatistiekje geven. Bloeitijd en verval van het Imperium. 3 (Augustus) 1.336.000 100 (Traianus) 800.000 300 (Diocletianus) 500.000 475 (Romulus Augustulus) 200.000 Invallen der Barbaren en Babylonische Gevangenschap der Pausen. 600 (Gregorius de Groote) 120.000 1200 (Innocentius III) 35.000 1300 (Bonifacius VIII) 50.000 1377 (Gregorius XI) 17.000 Renaissance en Koninkrijk Italië. 1475 (Sixtus IV) 30.000 1520 (Leo X) 30.000 1527 (Sacco di Roma) 20.000 1605 (Paulus V) 109.000 1700 (Clemens XI) 141.000 1797 (Pius VI) 166.000 1812 (Pius VII) 117.000 1870 (Pius IX) 200.000 Hoofdstad van Italië. 1871 (Victor Emanuel II) 1900 (Umberto I) 1910 (Victor Emanuel II) 1922 (Marsch op Rome) 1925 (Mussolini) 1929 250.000 450.000 500.000 691.000 750.000 902.561 Wij, Romeinen, verheugen ons daarover, vooral omdat we al meer dan tien jaren in de minderheid zijn ten opzichte van Milaan en Napels welke al lang de 900.000 passeer den. Als het zoo doorgaat, hebben we in 1930, uiterlijk in 1931 het millioen, waarop de concurreerende hoofdsteden van Lombar- dije en Zuid-Italië voorloopig nog geen kans hebben; althans wanneer niet iets heel bij zonders tusschenbeide komt. Dan zal er feest zijn in Rome. En we zullen meefeesten, ondanks de uitersten, waaraan de Lokal- patriottimu.s zeker niet zal nalaten zich te buiten te gaan. Er is niets nieuws onder de zon. Tienduizenden zijn de laatste dagen naar het vliegveld te Kasoemigaura getogen. Ze zijn gekomen, om het vertrek van het luchtschip gade te slaan. Ook in den afge- loopen nacht krioelde het te Kasoemigaura. Er heerschte een drkute als was het cameval, ondanks de hitte, die ook des nachts niet wijkt; in de café's is Pilsener thans favoriet. Er hebben zich slechts drie nieuwe passa giers aangemeld, en wel Dofoe Shirai, dag bladcorrespondent,-die naar Los Angelos gaat en twee Japansche officieren, majoor Shi- bata en commandant Koesaka. Verschillende hooge persoonlijkheden, waar onder eenige keizerlijke prinsen, hebben het luchtschip in de hal bezichtigd. Het minis terie van marine heeft reeds de noodige maatregelen getroffen, opdat aan de „Graf Zeppelin" bij de vlucht boven Japan hulp zal worden geboden. Wereldreis-record? De officieren van het luchtschip hopen het wereldreis-record van J. H. Meals en C. B. Collyer ad 22 dagen en 15 uür te kun nen slaan. Om dat resultaat te bereiken, móet de „Graf Zeppelin" uiterlijk den 31en Aug. ongeveer vier uur n.m. over het Vrij heidsbeeld in de New Yorksche haven vlie gen. Belangstelling! De spanning, waarmee de Japansche be volking de verdere vlucht van de „Graf Zeppelin" tegemoet ziet, neemt steeds toe. In den namiddag zijn gisteren tienduizen den met extra-treinen naar Kasumigaura gegaan, om daar den nacht door te bren gen en het luchtschip te zien vertrekken. Geheele automobielkaravanen zijn eveneens onderweg. Minister Takarabe, admiraal Koto en mindere hooge ambtenaren zullen bij het vertrek tegenwoordig zijn. Het luchtschip is gisteren nog door dui zenden bezichtigd o. w. de broeder van de keizerin, prins Kuni en prinses Ye van Korea. Voor het eerste deel van de vlucht rekent men op wind in den rug. In de nabijheid van de Bouin eilanden waaien tegenwinden. Vertrek uitgesteld Toen de „Graf Zeppelin" gereed gemaal:! werd voor het vertrek, brak plotseling een der steunpalen, waardoor de tocht over den Grooten Oceaan moet worden uitgesteld. Doctor Eckener verklaarde, dat het noo dige herstellingswerk ongeveer acht uur in beslag zou nemen. Hij hoopte echter nog 's avonds te vertrekken. Eén inzittende verdronken, één vermist Eergisteravond reed de heer Wessels, koopman te Rotterdam, met vier schepe lingen van het te Selzaete liggende Engel- sche stoomschip „Appleleaf" per auto in razende snelheid langs het kanaal Temeu- zenGent, toen hij de macht over het stuur verloor. De wagen botste tegen een paal der lichtleiding, welke afknapte, waardoor de wagen kantelde en in het kanaal stortte. Door het inslaan der ruiten wisten drie Engelsche schepelingen zich zwemmende te redden. De auto, welke aan een brandende lantaarn in de diepte zichtbaar was, is vier uur later boven water gehaald. Daarin vond men het lijk van Part Harding, omstreeks 30 jaar, stoker, woonachtig te Portsmouth. Vermoedelijk is hij bij het ongeluk terstond bewusteloos geworden door een hoofdwonde. De bestuurder wordt nog vermist. Vermoed wordt, dat ook hij verdronken is. Een ongeluk komt zelden alleen Na dit ongeluk werd, ongeveer half tien, de autobus van Selzaete op Temeuzen staande gehouden, in verband met voormeld ongeval. Een uit de richting van Gent ko mende personenauto reed daarna op de bus in, waardoor twee personen ernstig werden gewond. De bestuurder van den per sonenauto is door de politie aangehouden. In Lissabon heeft men niets naders ver nomen omtrent het lot der Zwitsersche Oceaanvliegers, zoodat men hen als verlo ren meent te moeten beschouwen. Gisteren zijn in het schaaktournooi de hangpartijen Becker-Vidmar en Rubinstein tegen Jonner en tegen Canal verder ge speeld. Na de 17de ronde wonnen Capablan- ca en Spielmann met 12 punten elk. De ver dere stand geeft slechts geringe verschillen. De dader en een politie-inspecteur gewond Op de Valkenboschlaan nabij den Loos- duinschen weg te Den Haag, heeft gister middag een schietpartij plaats gehad. Van af een balcon van een tweede etage heeft een man, nadat hij zijn vrouw in een kast van de voorkamer had opgesloten, daarop geschoten. Op dit schieten stroomde aan stonds veel volk toe. De politie, bijgestaan door enkele recher cheurs, heeft zich tot het huis tóegang ver schaft, en probeerde vanaf het dak den man, die nog steeds op het balcon stond, met emmers water te kalmeeren. De man, die intusschen evenwel zeer kwaad gewor den was, begon links en rechts te schieten. De politie beantwoordde het vuur en schoot den man in zijn hand, waardoor deze wan kelde en neerviel. Een inspecteur is licht gewond. Deze zoowel als de man zijn door den Eersten Hulpdienst naar het ziekenhuis vervoerd. Het duurde ruim een uur, voordat de rust in de buurt was weergekeerd. SLACHTOFFER VAN VERVOLGINGSWAANZIN De schietpartij in de Valkenboschlaan Vijf schoten in arm en hand Omtrent de schietpartij welk egisteren- middag in de Valkenboschlaan plaats vond, kunnen we nader nog melden, dat het ge val zich afspeelde op het tweede boven huis van no. 27 aan die laan, bewoond door den 65-jarigen rentenier van R., oud-chef werkmeester van een kaarsenfabriek te Gouda. De heer van R. leefde tamelijk terugge trokken alleen met zijn vrouw, en was reeds sinds geruimen tijd overspannen en lijdende aan vervolgingswaanzin. Familie-omstandig heden en erfelijkheid speelden daarbij een rol van beteekenis. Een dag of ,tien geleden was zijn broer gestorven en sedert dien was de toestand van van R. aanmerkelijk ver ergerd. In den afgeloopen nacht te 5 uur meende hij „vreemd volk" in huis te hoe ren, hetgeen zijn vrouw hem tevergeefs uit het hoofd trachtte te praten. In den och tend werd zijn optreden minder ongevaar lijk en tegen 1 uur begaf hij zich naar het balcon aan de straatzijde en sloot de bal- condeur achter zich dicht. Daarop heeft hij gedreigd ieder te zullen neerschieten, die hem durfde naderen. Voorbijgangers waar schuwden de politie, terwijl inmiddels de inspecteur De Willigen, die er tegenover woont en die toevallig thuis was, naar bui ten kwam, om. gewapend met zijn revolver, in te grijpen. De heer De Willigen is tevens instructeur voor de politie-sportoefeningen en geeft ook les in het schieten, zoodat hier wel de rechte man op de rechte plaats kwam. De agent v. d. Heyden, die eveneens in de buurt woont, assisteerde hem. Intusschen kwamen van het politiebureau de inspecteur Mol en eenige agenten even eens ter plaatse. Van R. werd toen zóó driftig, dat hij lukraak eenige schoten van het balcon af loste. Inspecteur De Willigen zag daarop kans van de straat af den waanzinnige in de palm van de hand te raken, doch van R. nam onmiddellijk met de andere hand de revolver, die hij op het balcon had laten vallen, weer op en schoot opnieuw. Een tweede schot van den heer De W. raakte den woesteling in den onderarm. Van R. was echter nog geenszins buiten gevecht gesteld; hü opende de balcondeuren en nam een nieuwe geleden revolver bij het onderzoek bleek later, dat de man drie ge laden revolvers in huis had om opnieuw te gaan schieten. Inspecteur Mol was intusschen met de agenten Krul en v. d. Heyden naar de 2e étage gegaan, om te trachten daar den man te overmeesteren. De heer De Willigen en de agent Wolters begaven zich naar het dak en trachtten van daar af met emmers water den man zoo mogelijk tot kalmte te brengen. Toen deze echter de komst van den inspecteur en de agenten in de kamer meende waar te nemen de politie-ambtenaren hadden zich veiligheidshalve verdekt opgesteld schoot Van R. op manshoogte een gat in den muur in de richting vanwaar hij de nade ring der politie meende te bespeuren, om daarna weer naar het balcon te gaan. De pogingen van den heer De Willigen, om met emmers water den man tot bedaring te brengen, hadden geen resultaat. Van R- schudde als een hond het water van zich af en ging voort met het lossen van schoten. Twee welgemikte schoten van den heer De W. stelden daarop den waanzinnige voor loopig buiten gevecht. „Voorloopig," want toen onmiddellijk daar na de inspecteur Mol en de agenten Krul en v. d. Heyden den man wilden overmees teren, zag deze toch nog kans om dezen inspecteur door een revolverschot in den arm te treffen. Daarmee had echter Van R. zijn laatste Het Kon. Besluit in werking Het reeds vermelde Kon. Besluit van 16 Aug. j.l. waarbij de wet van 4 Dec. 1872, houdende voorzieningen tegen besmette lijke ziekte van toepassing wordt verklaard op de ziekte, genaamd Alastrim, is gisteren in werking getreden. Bü den Geneeskundigen Dienst te Rot terdam zijn vier nieuwe Alastrim-gevallen gemeld. Te Hilversum Te Hilversum doet zich thans ook een ge val van Alastrim voor bij een veertienjarig meisje. Dit meisje was met den trein van Den Haag naar Hilversum gekomen. Het ziektegeval is geheel gelijk aan de gevallen te Rotterdam. Het meisje is oogenblikkelijk in de besmettelijke-ziekten-barakken geïso leerd. Het verloop der ziekte is normaal. Officieele cijfers In de week van 11 tot en met 17 Augustus 1929 zijn volgens de „Staatscourant" van gisteren in de gemeente Rotterdam waar genomen 31 gevallen, terwijl in het zieken huis aldaar werden aangetast 17 personen van het personeel en 10 patiënten. Totaal 58 personen. Een kind van een half jaar, dat in het ziekenhuis werd verpleegd voor een andere ziekte, is mede ten gevolge van de alastrim-besmetting overleden. Het kind werd op 31 Juli voor den eersten keer ge vaccineerd en vertoonde op 6 Augustus de eerste verschijnselen van alastrim. Sedert het waarnemen der ziekte te Rotterdam rijn aldaar gemeld 41 ziekte- en 4 sterfgevallen, waarvan één bij een ouden man die reeds aan een andere riekte leed. Voorts zijn in genoemde week de volgende gevallen in andere gemeente waargenomen; Delft 3 ge vallen. (In één geval is de besmetting van Rotterdam afkomstig, in de twee andere ge vallen is de oorsprong niet zeker), Amers foort, Apeldoorn, Valburg en Dinteloord ieder 1 geval, waarvan de besmetting te Rotterdam is verkregen. Totaal: 148 gevallen met 4 sterfgevallen, gevallen. Ir. Bongaerts en Mr. Fr. Tenlings benoemd verklaard De voorzitter van het Centraal Stembureau voor de benoeming van leden der Tweede Kamer heeft in de opengevallen twee plaat sen in die Kamer door het ontslag nemen als lid door de ministers jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck en dr. L. N. Deckers, benoemd verklaard tot lid der Kamer de hee- ren M. C. E. Bongaerts te 's-Gravenhage en F. G. C. J. M. Teulings, te 's-Hertogenbosch. Ter verduidelijking diene, dat de heeren Ruys de Beerenbrouck en Deckers ontslag hadden genomen als leden van de Tweede Kamer, welke voor de periode 19251929 rit ting heeft. De heeren Bongaerts en Tenulings, die ook in de nieuwe Kamer zitting zullen hebben, zijn thans dus slechts benoemd verklaard tot het tijdstip, waarop de oude Kamer zal worden ontbonden. Een kwajongensstreek? Een drietal jongens van hier, van 18 tot 21 jaar, heeft hier Zondagnacht de dwaas heid uitgehaald om in donker, vermoedelijk met een vletje over 't Marsdiep te varen. De ouders vermisten des nachts hun jongens en verkeerden in doodelijke ongerustheid. 't Schijnt echter, dat zij al eenigen tijd met 't voornemen hebben rondgeloopen om eens een uitstapje naar Rotterdam te on dernemen. Te Den Helder zijn ze vrij zeker op den trein gestapt. Woensdagmiddag had men echter nog geen bericht waar 't drietal zich ophield. Geen persoonlijke ongelukken Kleine paniek onder de reizigers Woensdagmiddag is de tram, die om 17.14 uit Alkmaar te Bergen aankomt, door ver keerden wisselstand in gereden op de stil- troef gespeeld; hij werd staande tram, die om 16.59 uit Bergen aan auto van den Eerste Hulpdienst naar„,Q<: per -ji„0 iZee vertrokken was. het ziekenhuis overgebracht, waar de noo g Door den hevigen schok, vielen enkele pas- verbindingen op zijn hand en arm waarin sagie die de baic&ns van de stilstaan- ut: -J nmc nrritvnffon Wftf- <- De naam van het slachtoffer de tram stonden daaraf, enkele dames vie len flauw. Ernstige ongelukken kwamen niet voor. Door het krachtig remmen waren enkele koppelingen gebroken; de materieele schade was overigens gering. Het verkeer, dat eenige stagnatie onder vond, moest over een ander spoor geleid worden. Om half 8 was het verkeer weer normaal. hij door vijf schoten was getroffen wer den verricht. De heer Mol werd daar even eens verbonden en kon toen huiswaarts keeren. Hoofdcommissaris Van 't Sant woonde een gedeelte van de schietpartij bij. Commissaris Kramer leidde het onderzoek. Een geluk mag het worden genoemd, dat, behalve de inspecteur, niemand door de wilde schoten van den waanzinnige werd getroffen. Nog vernemen we, dat Van R. waarschijn lijk naar de Ramaer-kliniek zal worden vervoerd, om daar verder te worden ver- ««nnnn r\r» nr VCDTP pleegd. Aan 's mans ontoerekenbaarheid DE MOORD Or Dili RUK 1 L behoeft wel niet meer te worden getwijfeld. IZOMERKADE TE HAARLEM t)e Haarlemsche Rechtbank deed heden morgen uitspraak in de zaak tegen den 38- jarigen schilder R. F. K., wien ten laste was gelegd moord, subs, zware mishandeling, den dood ten gevolge hebbende, gepleegd op zijn vrouw in den nacht van 28 op 29 April. De Rechtbank veroordeelde K. heden morgen tot 4 jaar gevangenisstraf, daarna Nader wordt gemeld, dat de jongeman, die jel. beschikbaarstelling van de regeering van gisteren, zeilende op het meer van Genève beklaagde. op zoo droevige wüze om het leven kwam, j. j)e eisch luidde 3 jaar gevangenisstraf en is de 18-jarige jhr. J. D. K. Six, leerling van bêschikbNarstelling van de regeering. de hoogste klasse van het gymnasium te 1 Verdediger van verdachte was mr. P. Ti- s-Gravenhage. deman. Dinsdag vergaderde in hotel Vulker te Zwolle het hoofdbestuur van het Kruisver bond in het Aartsbisdom met de vertegen woordigers der districtsbesturen. De Voorzitter, de hee* S. W. de Jong, uitte in zijn openingswoord zijn vreugde over de bijna voltallige opkomst De vergadering is in hoofdzaak gewijd aan practische punten. Zeer noodzakelijk achtte spr. het, dat het contact tusschen afdeelin- gen en districtsbesturen inniger werd. Na vaststelling van het verslag der vorige vergadering, hield de secretaris, de heer Paul Dieges, een inleiding over den toestand in de verschillende districten. De Voorzitter concludeerde uit de inleiding dat de districtsbesturen niet alle op volle kracht hebben gewerkt en dat er ten op zichte van de oprichting van nieuwe afdee- lingen niet die activiteit is ontplooid als wel verwacht mocht worden. Inzake de Nieuwsjaarbode deelde de voor zitter mede, dat het hoofdbestuur van mee ning is, niet weer te komen met de Kerst klokken, maar volledigen steun te verleenen aan de uitgave van Sofcrietas, mits het blad goed in elkaar zit. De Voorzitter deelde voorts medi, dat ook dit jaar een Diocesane Sobriëtasweek zal worden gehouden in de maand September. De heer W. H. J. Dorren hield een inlei ding over de vraag: Hoe krijgen de districts besturen meer contact met de afdeelingen? Wegens verhindering van pastoor J. Els- kamp uit Borne hield de heer de Jong een korte inleiding over een te houden bede vaart naar Dokkum in 1930. De Voorzitter deelde mede, dat de bede vaart zóó zal worden gesteld, dat deelne mers die 's morgens vroeg vertrekken, des avonds nog thuis kunnen komen. Besloten werd, dat de districtsbesturen dit punt nader met de afdeelingen zullen rege len. Na rondvraag volgde sluiting met een op wekkend woord van den voorzatte.-. Zaterdag wordt de kaartenvoorverkoop stopgezet Uit persoonlijk onderhoud met de Fastoors der omliggende gemeenten mochten wü tot onze grocte vreugde opmaken, dat hun Eerw. de a.s. Calderon-opvoeringen niet alleen met kunstzinnig belangstelling, maar ook met een zekeren apostolischen ijver tegemoet zien Geen wonder, want deze opvoeringen zijn wel in staat om den eerbied en de waar deering van het Heilig Misoffer ten hoogste op te voeren. De verheven kem van onzen Katholieken eeredienst komt na het zien van deze opvoeringen in het middelpunt van het Christenhart. Dat leidden we vroeger reeds af uit de geestdriftige verklaringen van hen, die deze sublieme tooneelkunst aanschouwen. Meer dan eens hoorden wij de volgende roerende uitroepingen; Nu pas begrijpen we, wat de H. Mis inhoudt; nu is ons duidelijk waarom al die kleuren en gebaren dat kcet- bare altaardrama omfloersen. Maar genoeg, thans nog een zakelijke me. dedeeling. We maken bekend, dat reeds de helft van het aantal beschikbare plaatsen is uitver kocht, en dat nu a.s. Zaterdag aan de Har monie den vóórverjeoop der kaarten stop zetten. We raden dus een ieder aan, alsnog Vrij dag of Zaterdag van 10 tot 12 en van 2 tot 6 uur zich van kaarten tevoorzien, wil men alhams mogelijke teleurstelling voorkomen. De chef-veldwachter te Aalten kreeg deze week bezoek van den 80-jarigen L. uit Ame rika. L. wilde de cel nog eens zien, waarin hij in 1870 wegens een jachtovertreding zes dagen „gebromd" had. De 60-jarige zoon, die hem vergezelde, maakte een foto van zijn vader in de cel! Volgende maand gaat het tweetal weer naar Amerika terug. De man, die Zondag op de heide te Venlo stervende is gevonden is nader gebleken te zijn een zwerver uit Echt. Hij was door een beroerte getroffen en is thans in het zieken huis te Venlo overleden. Naar wij vernemen, bestaat er groote kans dat met financieelen steun van rijk, provin cie en particulieren de tol te Wijnbergen op den weg naar Montferland, zal wor den opgeheven. Nog goed afgeloopenl Gisterenavond ongeveer 10 uur, is een gesloten Chevrolet-auto, die bestuurd werd door den 42-jarigen A, Brouwer uit Vlaardin- gen, in een diepe sloot langs den 's-Gra- venweg gereden. De auto werd ingehaald door een ande ren auto, bestuurd door den 45-jarigen A. C. te Rotterdam, die zoo weinig ruimte liet, dat een wiel van den voorsten wagen 'n duw kreeg van het spatbord van den inhalenden auto. De wagen schoot naar rechts, viel van den modderigen berm af, sloeg over den kop en bleef toen steken. Direct liep het inwendige half vol water. Behalve de be stuurder zaten in den wagen 3 dames, een 16-jarige zoon en drie kinderen. Een hoofd agent van politie heeft geholpen door eeni ge omstanders het vrijliggende portier van den auto ingeslagen, waardoor de hevig geschrokken inzittenden konden worden ge red. Twee van hen hadden snijwonden op- geloopen. Zij zijn in het ziekenhuis aan den Bergweg verbonden. De anderen zijn van droge kleeren voorzien en konden huis waarts keeren. De Vijfde K- K. Paedagogische week te Nijmegen gesloten. Het vertrek van de „Graf Zeppelin" trit- gesteld. H. M. de Koningin naar de man oei m* in Gelderland. Schietpartij van een krankzinnige in Den Haag. De dader en een politic-inspecteur gewond. Overzicht van het aantal ALasrim-ge- v allen. De Hersteleonferentie in Den Haag. Ba- sprekingen der zes mogendheden; Dr. Stre- semann voert het woord. Briaird en Snowden antwoorden. Het Duitsche s.s. „Quimistan" brandend ea zonder bemanning in den Atlantischen Oce aan aangetroffen. De toestand in China zon in snel tempi verergeren. Barometerstand 9 nur v.m.: 765. Achteruit. OPTICIENS FABRIKANTEN LICHT OP. Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om; 8.35 uur. Onder een zwaar bewolkte lucht, waaruit de regen langzaam neersijpelde, bracht he denmorgen vroeg H, M. de Koningin een be zoek aan de manoeuvres op de Veluwe. H. M. de Koningin was vergezeld van den adjudant-majoor Stoom. Verder bestond het gezelschap uit den vice-admiraal Bauduin en hofdame baronnesse Tuyl van Seroos- kerke. Zij werd rondgeleid en voorgelicht door overste van AmsteL Gisterenavond te ongeveer 10 uur, is de 19-jarige S., afkomstig uit Heerlen, van de motorbrigade te Haarlem, die hier tijdelijk is voor militaire oefeningen, met zijn motor op den Amhemschen weg met groote snelheid het trottoir opgereden. Met een ernstige beenbreuk werd hij op last van Dr. Nieuwen- huizen, per auto van den G. D.t naar het Ziekenhuis te Amersfoort overgebracht. Zijn toestand is zeer ernstig. Haarlem, 21 Aug. 1929. Geëxamineerd 8 mannel. candidaten. Geslaagd de heeren: A. L. Feberwee, te Landsmeer; A. Ranke, te Velsen; Th. J. Overmeer, te Haarlem. Afgewezen 5 candidaten. Het anderhalf jarig zoontje van den heer Strooper aan den Noord-Schenkeldijk tc Cal- latsoog geraakte in een onbewaakt blik in de vaart en verdronk. Een antwoord-telegram van Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent Het bestuur van den landdag Hollands Noorderkwartier mocht nog van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem, een schrijven ontvangen, in antwoord op een telegram van de Katholieken uit Hollands Noorder kwartier, vergaderd te t' Veld op den Land» dag, waarin Z. D. H. zich bijzonder dank baar verklaarde voor de daarin uitgedruk te gevoelens van eerbied en aanhankelijk heid en besloot met den wensch: Mogen* deze Landdagen, waarvan Wy de volle be- teekamis begrijpen steeds in bloei toene men." Tusschen Egmond en Bergen Gistermorgen te 11 uur heeft tusschen Egmond en Bergen een ernstige aanrij ding plaats gehad. Een 12-jarige wielrij der, die wilde afstappen om een uit Eg mond komende autobus te laten passeeren, kwam vermoedelijk door den slechten toe stand van het rijwelpad daar ter plaatse, te vallen. Achter herii kwam in volle vaart een motorrijder aanrijden, die niet meer kon uitwijken en den jongen aan reed. In bewusteloozen toestand en met een hersenschudding is de jongen, die te Haarlem woonachtig is, per auto naar zijn woonplaats vervoerd. Nader vernemen wij, dat het jongetje, de 12-jarige Janssen gisteravond te 11 uur in het St. Elisabethsgasthuls te Haarlem is overleden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1