L: fane.-:- (750.- f250, (50.- f40.- De „Graf Zeppelin" te Tokio Is het blanke ras ten doode opgeschreven? ADVERTENTIËN 35 ct. p. regel DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1929 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17239 AANGIFTE iQET, OF STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE REOIYEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL De schaduw boven Europa door W. R. INGE Na het auto-ongeluk bij de Melkmarkt te Rotterdam Hst Bioscoopconflïct in het Zuiden Het Carlton Hotel Legeroefeningen in Gelderland Het Schaaktournooi te Karlsbad Brand te Spanbroek De schietpartij in Den Haag Auto te Lisse tegen een muur gereden De Europa-rondvlucht EEN WENDING IN DE MOORDZAAK—LANS Aanwijzingen, dat naar den dader in een andere richting gezocht zou moetan worden STAVOREN—ENKHUIZEN ZWEMTOCHT Als proef voor een tocht over het Kanaal DE HOLLANDSCHE HANDELSBANK Laatste uitkeering in September 17 pCt. Voornaamste Nieuw* Kind te Hoogkarspel verdronken DE ALASTRIM-EPIDEMIE VERTROKKEN! J. J. WEBER ZOON 4 Groote Houtstraat 166 Haarlem Inbraak en insluiping Woningbouw te Lisse Bijz, Vrijw. Landstorm Stadion Wielerbaan De gefingeerde overval te Deventer Gevaarlijke dieren in onze duinen? Aanrijdingen te Den Helder f Ag BUREAUXNASSAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwart 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE VRAAG- EN AANBOD - ADVERTEN - 1 S, 1—4 regels 69 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bi) vooruitbet Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel •egen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen^ Alle abonné's op ditblad zijn ingevolge de verzelteringsvoorwaarden Levenslange geheeleongeschiktheid totwerken door erlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; bij een ongeval met doodelijken afloop; bij verlies van een hand, £*f ^ij verlies van een bij'n breuk van X JA bij n erlies V- 'een voet of een oog; duim of wijsvinger been of arm; anderen Jaren geleden schreef ik over „De blanke en zijn mededingers". Daarin zette ik uiteen de bedreiging van de overheersching der Europeesche rassen tegenover het ontwaken de Azië. Tot het be;;in dezer eeuw ongeveer werd door bijna iedereen aangenomen, dat de blijvende superioriteit der blanken ver zekerd was. De eenige kwestie was, of som mige deelen van de bewoonbare wereld door Europa en Amerika niet-geannexeerd en niet-geëxploitee: d zouden worden ge laten. Wij hadden vergeten, hoe als een onver anderlijke wet in de geschiedenis het tij ebbe en vloed aantoonde, van Oost naar West en van West naar Oost; van hoe jongen datum het schijnbare overwicht van het Westen is; hoe dat overwicht geheel te danken was aan betere wapens en indus- trieeie uitvindingen, die wij niet steeds voor ons zelf konden aanwenden; en hoe geweldig de ruine en gele rassen zijn door hun intellect, hun enorm getal en hun on verpoosd arbeidende industrie. De oorlog tusschei: Rusland en Japan opende de oogen der Europeesche volken voc- een mogelijke wijziging in de machts verhouding en zond ee> trilling van i.ieuwe hoop door neel Azië. Sindsdien is er veel gebeurd, dat mijne voorspelling bevestigde, en thans is een be langrijk en zeer verontrustend boek ver schenen van Upton Close, een Amerikaan, „De opstand van Azië". Close beëindigde onlangs een reis van twintig duizend' mijl en trok geheel Azië door van Japan tot Turkije en Palestina. Hij zag bij zijn be zoek aan China de verwoeste gebouwen van de onteigende Britsche concessie te Han- kou; hij heeft ook gezien de nieuwe haven van Whampoa, die de Chineëzen bezig zijn aan te leggen, om den handel van Honkong weg te nemen, en de ligging- van een even tueel kanaal, w \rdoor Singapore zou worden uitgeschakeld. Hij kreeg de overtuiging, dat de moor dende oorlog van 19141918 de pei. de in leidde Van „het einde van de wereld van den blanke". De mogendheden mogen her stellen van hun uitputting, maar Rusland is door Europa géboycot en heeft zich ge worpen op Azië, vaar het nu langzaam b -cndringt. Rusland als een Aziatisch volk wijzigt vólkernen de machtsverhouding tusschen de twee werelddeelen. Close is niet anti-Er.jelsch, hoewel .ii klaagliederen doet hooren over het Britsche Empire. Overal in Azië stuitte hij op den zelfden geest van verzet op de Philip- pijnen, in Indië, op Java, in Syrië, in Tur kije en in Egypte. De grieven zijn hoofdzakelijk van socialen aard gewonde trots over de behande ling als inferieur ras en beroofd van poli tieke onafhankelijkheid. In een interessant onderhoud, dat de schrijver had met Gandhi, verklaarde deze, dat hij geen af keer had van de Engelschen en geen haat zelfs tegen het Britsche bestuur. Wat hij vreesde voor zijn landgenooten was de doorsijpeling van Westersche denkbeelden. „Wij wenschen ons vroeger ..landwerk weer op te nemen, spinnen en weven en mooie dingen maken met onze handen en W zullen den starik en den rook der mo derne industrie verdrijven, voor zij onze zielen hebben gedood, zooals dat in Ame rika het geval is. Laten de Britten hun spoorwegen opbreken en hun fabrieken stopzetten, hun legers naar huis sturen er. ophouden mei hun systeem van Wester sche beschaving en zij zullen gaarne m Indië kunnen blijven en het land besturen, want het zijn rechtvaardige rechters en flinke bestuurders." In elk land, dat hij bezocht, vond hij overvloedige aanwijzingen voor het succes volle indringen der Russen. Hij spreekt van het geheimzinnige, psychologische instinct der Russen, dat hen altijd weer er toe brengt het zwakke punt in de wapens van hun tegenstanders te treffen. De Aziaten kunnen de Russen begrijpen, die zelf halve Tartaren zijn, beter dan de West-Euro- peesche volken. Rusland heeft thans actiei deelgenomen in het lot der Aziatische vol ken en ondermijnt op die wijze niet alleen den invloed der Europeanen over geheel Azië, maar werkt meteen aan het tot- standbrengen van bondgenootschappen voor zijn toekomstige wereld-politiek. Close toont aan, hoe Rusland eens ten achter stond bij Turkije, de Britten ge dwarsboomd heeft in Perzië en Afghanistan en bezig is onkruid te zaaien in elk ander Aziatisch land. Hij is er van overtuigd, dat de opstand van Azië niet meer tegen te houden is en dat dezé moet emdigen in de algeheele verwoesting van imperialisme en exploitatie, 't zij die uitgeoefend worden door Engeland, Amerika, Frankrijk of Holland. Noch volledige onafhankelijkheid, noch ge lijkstelling kunnen Azië thans nog tevreden stellen. Een goed bestuur oogst geen erken telijkheid. De Amerikanen hebben de Phi- lippijnen degelijk bestuurd, maar de in landers hielden een grooten landdag ten gunste van onafhankelijkheid en kozen den geboortedag van George Washington voor deze demonstratie. Niet het minst belangwekkend in het boek is 4e passage, die een beschrijving geeft van de mislukking der Japansche ko lonisatie: De Japanners worden gevreesd in Californië en Australië, omdat zij tegenover de Europeesche kolonisten beneden de markt werken. Maar in Ch'na en Korea zijn zij uit de markt gewerkt, zoodat, ten spijt van de opeenhooping der bevolking in Ja pan, slechts een betrekkelijk klein getal er in geslaagd is zich daar te vestigen. Dit doet de vraag rijzen, waaraan ik de grootste aandacht sch&nk in mijn uiteen zetting betreffende „De blanke en zijn me- dedingers": Zullen de „dure" rassen, afge- 1 zien van politieke conflicten, in staat zijn zich te handhaven tegenover de werkzame en zuinige Chineezen, wanneer de blanke zich niet langer meer kan verschansen athter een muur van bajonetten en oorlogsschepen? Het boek is, zooals ik gezegd heb, buiten gewoon verontrustend. Het feit, dat het Brit sche Empire in Azië afbrokkelt, treedt in verduffende duidelijkheid aan den dag. De sch'iji ei is een man van groote intelligen tie, dit zich tot taak stelde, de dingen óocr eigen oogen te zi ;n Desondanks is het mogelijk, dat de gang van zaken niet geheel zoo zal zijn, als hij j verwacht. Ongetwijfeld zal Rusland in de twintigste eeuw een nog grooter bedreiging voor de j beschaving worden dan in de negentiende. Geen andere natie denkt er over de on afhankelijkheid van China aan te tasten, maar het gevaar van Rusland moet niet on derschat worden. Rusland is voortdurend imperialistisch en agressief geweest onder het communisme. Het denkbeeld van een pan-Aziatisch ver bond is fantastisch. Wanneer de macht en de vechtlust van Rusland toenemen, zal In dië niet zoo verlangend zijn het laatste der kbaki-regimenten te zien. Er komen blijk baar nieuwe groepee ringen, waarvan op 't oogenblik de juiste vorm en omvang nog niet te voorzeggen zijo. Er bestaai inder daad niet. de minste reden,, waarom de Chi neezen vijandig tegenover ons (de Engel schen) zouden zijn, wij, die alleen wenschen handel te drijven voor hun en ons voordeel. De Chineezen zijn geen volk, om de totale verwoesting van zakenleven en erediet te be groeten, die het bolsjewisme met zich mee voert. Wij hebben Indië spoorwijs gemaakt in de litteratuur van de revolutie, en wij mogen niet boos zijn. wanneer zij hun les hebben geleerd. Zij zullen niet gaandeweg naar Wes tersche leest worden geschoeid; dit denk beeld hoort thuis in de 19de eeuw niet in de twintigste. De Rotterdamsche bladen lanceerden gis teravond het volgende bericht: Blijkens het onderzoek door de verkeers politie ingesteld naar het auto-ongeluk bij de Melkmarkt, op Zondagmiddag j.l., waar bij de bleekersknecht Zoeteman, uit Haar lem, verdronk, moet de stuurinrichting van den auto reeds geruimen tijd defect zijn ge weest. Daar deze auto zonder chauffeur was verhuurd, treft hier vermoedelijk den gara gehouder uit Haariem schuld. Wij hebben informaties ingewonnen bij den betrokken garagehouder, die dit bericht absoluut tegensprak. Het onderzoek is in vellen gang en gisteren is hij nog naar Rot terdam geweest, om de zaak met de politie te bespreken. Hij deelde ons tevens mede, dat de betrokken wagen eenige dagen te voren voor 2 dagen verhuurd was en er toen mee naar Deventer en terug is gere den, tot volle tevredenheid van de cliënten, die daarvan een verklaring afgaven. Intusschen hebben we eenvoudig het offi- cieele rapport van de Rotterdamsche politie af te wachten. Naar wij vernemen hebben bemoeiingen van den burgemeester van Heerlen er toe geleid, dat de volgende week een conferen tie zal worden gehouden tusschen den Nederlandsche Bioscoopbond en de Zuide lijke Vereeniging voor Filmkeuring in ver band met het nog steeds hangende bios coopconflict in het Zuiden des lands. Surséance van betaling verleend De rechtbank heeft gisteren gunstig be schikt op het request van de N. V. Neröide en daarmede surséance van betaling ver leend aan het Carlton-hotel. Tot voorloo- pige bewindvoerders zijn benoemd mr. I. Goudeket te Amsterdam en de heer L. A. Roozen te Den Haag. De vergadering van schuldeischers is uitgeschreven tegen 13 Sep tember a.s. Bezoek van de Koningin Zooals wij reeds meldden, is de Koningin gisteren te vijf uur per auto van Het Loo op het terrein der legeroefeningen aangeko men. Zij bezichtigde de linie der troepen, welke door de blauwe afcteeling waren ach tergelaten, ten Noorden van den Hesseweg, terwijl daarop verschillende artilleriestellin gen van „blauw" en commandoposten wer den bezocht. Vervolgens heeft de Koningin een kijkje genomen in de opstelling van het 16de regiment in het Otterloosche bosch, dat een tegenaanval zou doen. Daarna werden de roode artilleriestellin gen in oogenschouw genomen en vervolgens de commandopost van de achtste divisie. De Koningin verliet vele malen den auto en begaf zich dan te voet door het terrein. Zij werd vergezeld door haar hofdame baro- nesse van Tuyll van Serooskerke, haar j adjudant majoor Storm van 's-Gravensande en den chef van het Militaire Huis der Koningin, vice-admiraal Bauduin. Overste Van Andel leidde de Koningin op verschillende punten van het terrein rond. De gevechtsoefening, welke de manoeuvre besloot, werd van een punt terzijde van den Otterlooschen weg gadegeslagen door den minister van Defensie dr. Deckers en zijn adjudant, kapitein Van Weel, den leger- en vlootpredikant in algemeenen dienst, kol. Jans, generaal Borel, staatsraad Muiler Massis, oud-comm. van het veldleger, paron Van Voorst tot Voorst, hoofd van de derde afdeeling van het departement van Defensie. De commandant van het veldleger, generaal Insinger, had zich te paard in het gevechts terrein begeven, en sloeg daar 4e bewegingen van de troepen gade. De manoeuvre ein digde half twaalf. De Koningin keerde kwart voor negen naar Het Loo terug. Een dagorder Na afloop van de manoeuvre gaf de com mandant van het veldleger de volgende dagorder uit; „De oefeningen onder mijne leiding waar aan gij hebt deelgenomen zijn dank zij uw aller medewerking tot een goed einde gebracht. Veel inspanning is in de afge- ioopen dagen van u gevergd, doch gij hebt met toewijding uw taak vervuld. Gij hebt begrepen, dat dit ten goede moest komen aan hét vertrouwen in het leger, waarvoor gij dank hebt verdiend. Laat echter de grootste voldoening voor u zijn het groote voorrecht, dat wij hebben gehad onze oefe ning te mogen beëindigen onder de oogen van onze hooge gastvrouwe, die door hare aan wezigheid van hare Koninklijke belangstel ling deed blijken. Leve de Koningin!" De uitslagen van de gisteren gespeelde achttiende ronde luiden: Thomas wint van mej. Menchik. Tartakower remise met Becket. Gilg—Mattison afgebroken. Colle verliest van Capablanca. Vidmar verliest van Niemzowitsi, SpielmannTreybal afgebroken. Maroczy remise met Euwe. Rubinstein remise met Yates. Bogoljubow remise met Canal. Saemisch wint van Griinfeld. Johner remise met Marshall. Woensdagmiddag ongeveer half drie brak er brand uit in de boerderij van den heer A. B. te Zandwerden (Spanbroek). De oorzaak schijnt een brandende briket geweest te zijn, die de dienstbode liet val len. De brand kreeg direct zulk een om vang dat aan blusschen niet te denken viel. De heer B. was op bezoek bij zijn echtge- noote, die wegens ziekte verpleegd wordt in het St. Elisabeth ziekenhuis te Alkmaar. Inmiddels waren twee btandspuiten van Spierdijk en twee van Spanbroek ter plaat se, doch men kon niet verhinderen dat al les afbrandde. De in de nabijheid gelegen boerderijen van de veehandelaars Dekker en Koning moes ten voortdurend bespoten worden, wijl er n ware vonkenregen op de daken neerviel. In dien er dan ook eenige wind geweest zoude zijn, waren zeker ook deze perceelen een prooi der vlammen geworden. De inboedel kon gedeeltelijk gered worden. Verzekering dekt de schade. Inzake de schietpartij in de Valkenbosch- laan vernemen wij, d'at de lichamelijke toe stand van den thans in de Ramaerkliniek voorloopig verpleegd wordenden waanzin nige niet ongunstig is. Een officieel psychia trisch onderzoek van den patiënt moet nog worden ingesteld. De getroffene inspecteur Mol maakt het best. Jongentje onder de steenen bedolven en aan de verwondingen overleden Dezer dagen geraakte een zoontje van den werkman de V. te Lisse, doordat een auto tegen een muurtje reed, waarachter het kind zat te spelen, onder het gesteente. Thans is het kind aan de bekomen verwon dingen overleden. Fritz Morzik winnaar De uitslag van de Europa-rondvlucht voor sportvliegtuigen is, dat de Duitsche vlieger Fritz Morzik overwinnaar is. De plaats, van de overige vliegers kan nog niet worden aan gegeven, daar miss Spooner, den vliegers Broad (Engeland) en Carberry (Canada) overvliegen van verboden gebied wordt ten laste gelegd. De voorloopige stand is; Morzik (Duitsch- land) 138.5, Broad (Engeland) 135.25, Carber ry (Canada) 131, Lusser (Duitschland) 128 25, Guazatti (Italië) 127.25, Von Dungern (Duitschland) 126.75, Kleps 126,5, Castaldo (Italië) 124.25, Miss Spooner 121.5. Psychiaters verschillen van meening Het onderzoek in de moordzaak-Lans is de laatste weken met kracht voortgezet. Verscheidene deskundigen zijn met hun rap port gereed gekomen, doch tot nog toe is hieruit niets openbaar gemaakt. Toch kan reeds nu op enkele dingen de aandacht wor den gevestigd. Zoo acht men het niet on waarschijnlijk, dat Van O., die tot nog toe steeds van den moord op den heer Lans ver dacht wordt, niet de dader is, doch dat in een heel andere richting moet worden ge zocht. Enkele aanwijzingen, die in die rich ting gaan, moeten zich hebben voorgedaan. De beide psychiaters, de doctoren Sehol- tens en Van Woerkom, zoo verneemt „Het Dagblad van Rotterdam", zijn niet to: over eenstemming kunnen komen. Acht de een Van O, geestelijk capabel de afschuwelijke misdaad te bedrijven, volgens den ander is liet niet gebleken, dat Van O. in staat moet worden geacht een moord te plegen. Zondag a.s. zal door Alex Bakker, uit Bergen op Zoom, en Martha Snel, uit Den Haag, gezwommen worden van Stavoren naar Enkhuizen. Dr. Gomperts, te Amster dam en Piet Ooms, de eerste als geneeskun dige, de tweede als technisch adviseur, zul len op de volgboot den tocht medemaken. Van den uitslag van dezen zwemtocht zal afhangen, wie van deze beide bekende zwemmers door het weekblad „Het Leven" zal in staat gesteld worden, in September a.s. den grooten zwemtocht over het Kanaal (Calais-Dover) te probeeren. Tot dusver is geen Hollander daar nog in geslaagd. De start van den tocht over de Zuiderzee heeft Zondagmorgen 6 uur te Stavoren plaats. De laatste uitkeering in het faillissement van de Hollandsche Handelsbank, zal in September plaats vinden. Eenigen tijd geleden vermeldden wij, dat deze uitkeering vermoedelijk 17 pCt. zou bedragen. De curator in het faillissement deelde ons mede, dat dit percentage meer dan waarschijnlijk zal kunnen worden toege wezen. groep, en allen begeven zich achtereenvol gens naar het landdagterrein, dat om 11.30 uur opengesteld wordt. Om 1.45 uur zal na het klinken eener fanfare door trompetters van het korps rijdende artillerie de voorzit ter van de Landdag-commissie, de luit. kol. b. d. N. J. Lavelije de openingsrede uitspre ken. Vervolgens zal het schuttersgilde „Ons Genoegen" van Gent vaandelzwaaien; een colonne geweer door onderofficieren van het 8e uit Arnhem; een springconcours; weder om vaandelzwaaien en als slot een vaandel- defilé. De „Graf Zeppelin" Tokio vertrokken. is hedenmorgen Fritz Morzik rondvlucht. winnaar in de Europe** Een 3-jarig kind van den heer S. te Hoog karspel viel in een onbewaakt oogenblik te water en werd daaruit levenloos opgehaald. Bij een ingezonden stuk in de „Telegraaf" teekent Dr. I. H. J. Vos te Amsterdam het volgende aan; Naar mijn meening zal de aiastrim-epide- mie in ons land niet worden bedwongen. Deze epidemie vindt ons dank zij onze regeering ganschelijk onvoorbereid. Het heeft ontbroken aan alle logische bestrij dingsmaatregelen. Isolatie van alle gevallen en alle contacten lijkt mij in dit stadium geboden en de regeering had daarvoor moeten zorgen. Het advies om te vaccinee ren komt m. i. te laat en men zal er wan neer het eerst geschiedt als er ziektegevallen in een bepaald mileu optreden niet het gewenschte resultaat van zien. Wanneer men het versieepen der alastrim gedoogt zooals dat thans geschiedt loopt men de kans, evenals elders jarenlang aan deze ziekte vast te zitten rpet alle ellendige ge volgen van dien. In deze gemeente heeft zich wederom een geval van alasirim voorgedaan Dit is dus het tweede geval en de inwoners wor den nogmaals aangespoord zich t< laten inenten of herinenten. Het vertrek in verband met het weer uitgesteld Aan verschillende terzake uit Tokio ont vangen telegrammen, ontleenen wij, dat de weersgesteldheid gisteren niet bijzonder goed w as en dat er regen dreigde. Kort vóór mid dernacht wred bekend, dat het vertrek uit gesteld moest worden in verband met den or.gunsligen wind. Er zouden negentien pas sagiers en in totaal, de bemanning inbegre pen, 42 personen met het luchtschip meegaan en zij waren allen, op één na, reeds aan boord gegaan, toen het bericht kwam, dat het vertrek vanwege de weersomstandighe den tot nader order werd uitgesteld. De verdere vlucht naar Los Angelos LOS ANGELOS, 22 Aug. (N. T. A.) Op het vliegveld alhier worden alle toebereid selen getroffen voor de aankomst van de „Graf Zeppelin". Driehonderd vijftig ma trozen staan gereed om het luchtschip bij de landing te helpen. Voor dr. Eckener, de bezetting en de pas sagiers worden een groot aantal openbare feestelijkheden georganiseerd. Nadat wij in den loop van den ochtend voortdurend tegenstrijdige berichten ontvin gen betreffende het al dan niet verrek der „Graf Zeppelin'1 ui Tokio, bereiken ons na merdere uren van onzekerheid enkele posi tieve telegrammen, waaruit blijkt, dat het luchtschip Vrijdagochtenr te 6.53 uur (Am- sterd. Tijd) inderdaad is opgestegen. KASUMIGAURA, 23 Aug. Het luchtschip de „Graf Zeppelin" is Vrijdagmiddag te 3 uur en 13 minuten (Vrijdagochtend. 6 uur 53 mi nuten Amsterd. tijd) van het vliegveld Ka- sumigaura vertrokken voor de vlucht over den Stillen Oceaan. TOKIO, 23 Aug. Nadat het luchtschip „Graf Zeppelin" Donderdagochtend niet had kunnen vertrekken, tengevolge van het op- loopen van schade bij het verlaten van de hal, moest gisterenavond het vertrek op nieuw uitgesteld worden in verband met de slechte weersomstandigheden. Tegen 12 uur hedenmorgen klaarde het weer evenwel op en onmiddellijk werden voorbereidingen ge troffen voor een spoedig vertrek. De passa giers moesten zich zoo spoedig mogelijk in schepen. Te 1 uur hedenmiddag werd order gegeven het luchtschip uit de hal te halen. Op en om het vliegveld was groote belang stelling en duizenden hadden vele uren ge wacht, om bij het vertrek aanwezig te kun nen zijn. Te 3 uur 13 minuten vertrok da Zeppelin voor de groote vlucht over den Stillen Oceaan naar Amerika. Het lucht schip zette koers in n.o. riohting en vloog zeer snel. Binnen 10 minuten was het uit het gezicht verdwenen. De vooruitzichten voor het weer zijn goed. (Ongecorrigeerd) Zwemtocht Enkhuizen-Stavoren. De moordzaak Lans. De sneltrein Praag-Triest is bq Bad Gastel® in botsing gekomen met een anderen trei& Vijf dooden en vele zwaar gewonden. Königstein zal op 20 September a.s. doof de Engelsche bezetting worden ontruimd. De typhus-epidemie in Weissenburg breidt zich uit. Het scheidsgerecht voor het conflict In da Britsche katoen-industrie acht loonsverU* ging gegrond. Barometerstand 9 uur v.m.: 765 stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 8.33 uur. Aldus een bericht in de bladen buiten Haarlem. Wij hebben over dit geval informaties in gewonnen bij den bekenden kenner dezer dieren, Dr. J. P. Thijsse, te Bloemendaal, die zich ten zeerste verwonderde over deze ad der-geschiedenis, die ons den schrik om het hart joeg, omdat de Bloemendaalsche dui nen tot nu toe veilig voor iedereen, tenmin ste wat wilde- en andere dieren betreft, geacht werden. Dr. J. P. Thijsse zeide, dat hem van aan wezigheid van adders in de duinen niets be kend is. Er zijn natuurlijk wel dieren, die den dood redden. Alhoewel door vrienden jacht op de adder werd gemaakt wist het dier te ontkomen. Gisteren stond voor de Rotterdamsche rechtbank terecht de 49-jarige zeeman J. W, V., een berucht individu, die reeds eenige zware vonnissen achter den rug heeft. Hij moest zich verantwoorden voor'inbraak en insluiping, gepleegd in den nacht van 24 Juni 1929 in een pand aan de Gelderschekade te Rotterdam. Uit een brandkast, die hij op ge raffineerde manier had opengescheurd, had hij een aantal gouden voorwerpen gestolen. Verdachte bekende. De eisch was vier jaar. De Raad der gemeente Lisse, besloot gis teren aan het bestuur der Woningvereeni- ging „Volksbelang" gelden ter beschikking te stellen voor den bouw van 25 woningen. Interprovinciale Landdag te Apeldoorn De Bijzondere Vrijwillige Landstorm houdt op Donderdag 5 September in Apeldoorn een inter-provincialen landdag. In het voor deze gelegenheid gevormd eere-comité hebben o.m. zitting de heeren: Jhr. Mr. J. M. Ruys de Beerenbrouck, Mi nister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw; Mr. Dr. L. N. Deckers, Minister van Defensie; Mr. J. B. Kan, Oud-Minister van Binnenl. Zaken en Landbouw; J. M, J. H. Lambooy, Oud-Minister van Defensie; Mr. S. Baron van Heemstra, Commissaris der Ko ningin in de prov. Gelderland; Mr. A. E. Baron van Voorst tot Voorst, Commissaris der Koningin in de prov. Overijsel; Dr. T. Th. 's Jacobs, Commissaris in de prov. Utrecht. Alle gewesten zullen zich op dezen land dag doen vertegenwoordigen, die zal worden opgeluisterd door de muziek van het staf- muziekcorps van het 5e regiment Infanterie te Amersfoort en door het muziekcorps van het regiment Genietroepen te Utrecht. De eerst aangekomen landstormers mar- cheeren des morgens om 10 uur met banie ren, vaandels en muziek van het Marktplein naar de Gedenknaald, vanwaar zij zich voor een wandeling naar het Kon, Park begeven. Dit zal ook geschieden door elke volgende op Vrijdagavond Tengevolge van verschillende omstandig heden worden er ditmaal niet Donderdag, doch hedenavond op de Stadion-Wielerbaan te Amsterdam wedstrijden gegeven. Zooals tevoren reeds is aangekondigd, zal het pro gramma in hoofdzaak gewijd zijn aan de revanche van Zürich, althans wat de stay ers aangaat. Paillard (achter Querin) die op zoo elegante wijze het wereldkampioen schap gewonnen heeft, krijgt natuurlijk op onze baan zijn handen vol aan Linart (Pas- quier Sr.), die nog altijd tot de beste stayers behoort en die best in staat is om eens voor een verrassing te zorgen. Krewer (Sauge) is de derde. Sawall (Pasquier Jr.) de we reldkampioen van 1928, de vierde man. Die was in Zürich niet best in orde, maar zal nu, naar wij hopen, wel weer de oude zijn. Ten slotte Leddy (Ceurremans Sr.) en Schie- baum (Hörtrich). Deze twee Hollanders heb ben wei niet in de finale gereden, maar er mag niet worden vergeten, dat beiden met pech te kampen hebben gehad Leddy werd uitgeschakeld tengevolge van motorpech en het breken van de rem van zijn gangmaker; Schlebaum had eveneens motorpech. hetgeen hem een ronds kostte; toen heeft zijn gang maker heel ontactisch gedaan, door noch een aanval te doen op zijn voorman, noch zich te laten zakken op den volgenden en dien in een strijd te wikkelen, waardoor Schlebaum misschien kans had gehad zijn ronde terug te nemen. Men kan hedenavond rekenen op hevigen strijd; alleen het rijden van Paiilard is al een gang naar de baan waard. Het programma wordt aangevuld met een Omnium-Race tusschen Piet van Kempen. Pijnenburg en Brilman. Eerst twaalf ron den zonder gangmaking met vier klasse menten; daarna een inhaalrace en tenslot te een wedstrijd over 15 K.M. achter trip iets. Eén verdachte in vrijheid gesteld Voor het gerechtshof te Arnhem is giste ren behandeld de zaak betreffende den ge- fingeerden overval te Deventer. In de eerste plaats stond terecht een betonwerker uit Deventer, die wegens door belofte en be dreiging uitlokken van verduistering, was veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. De tweede verdachte, een kantoorbediende te Deventer, werd wegens hetzelfde feit door de rechtbank te Zutphen veroordeeld tot één jaar en zes maanden gevangenisstraf. Het ten laste gelegde feit betreft het zich toeëigenen van een bedrag van 15.000 gul den, dat toebehoorde aan de Vleeschwaren- fabriek Stegeman en Co., welk bedrag de verdachte als kantoorbediende bij de Neder landsche Bank in ontvangst had genomen. De behandeling van de zaak werd geschorst omdat de rechter-commissaris mr. Van Gies- sen wegens uitstedigheid niet kon worden gehoord. Daarna stonden terecht de betonwerker en een kameraad, de eerste wegens het uit lokken van de verduistering, de tweede we gens heling. De advocaat-generaal was van meening, dat het vonnis tegen den beton werker niet kan worden gehandhaafd om dat volgens een door den kantoorbediende afgelegde verklaring hij niet in den buit heeft mogen deelen. Het Hof heeft naar aanleiding van het ver zoek van den verdediger in raadkamer over al of niet onmiddellijke invrijheidstelling van den betonwerker beraadslaagd. Het Hof besliste dat deze verdachte in vrijheid zal worden gesteld en dat de uitspraak over 14 dagen zal volgen. Vervolgens stond terecht de kameraad, ter zake dat hij met den kantoorbediende zich een bedrag van f 15.000 heeft toege ëigend. In deze zaak werd door den advo caat-generaal vrijspraak gevraagd, omdat er op grond van dc dagvaarding geen redenen waren om den verdachte te veroordeelen. Uitspraak over veertien dagen. Een adderbeet In de duinen nabij Bloemendaal is Don derdagmiddag een padvinder uit Amsterdam door een adder gebeten. Onmiddellijk ge neeskundig ingrijpen kon den jongeling van iemand kunnen verwonden, maar vergiftig of gevaarlijk zijn ze dan toch in geen geval. Doofstomme man aangereden Dinsdagmorgen werd bij Den Helder een doofstomme man, door een onbekenden auto, op de hulpbrug aan het einde der Binnen haven aangereden. Hij werd daarbij zeer ernstig verwond en in zorgwekkenden toe stand naar het Marinehospilaal vervoerd. De chauffeur van den auto is zonder stop pen doorgereden. Meisje gedood Dinsdagavond werd op den Rijksweg bij De Kooy het zevenjarige meisje C. E, M. Ruitenberg door den 20-iarigen motorrijder J. D. de G„ wonende te Koegras, doodgere den. Het meisje speelde met eenige vrien dinnetjes op den weg, vlak voor haar wo ning. De motorrijder reed met groote snel heid.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1