LEEKEPREEKEN Juiste, maar onge motiveerde klacht a a ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1929 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA NET ONGEVAL. Audiëntie DE GRAF ZEPPELIN NAAR LOS ANGELES Voornaamste Meuwi DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN EN HET GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG Mo. 17249 4 l k 4 A Sluit assuranties op beurspolis tegen laagste premies WEDER EEN POSTZAK ZOEK GERAAKT Nederlandsch Aviateur gedood SCHAAKTOURNOOI TE KARLSBAD Minister Deckers bij de Griep- patiënten te Doesburg Driejarig meisje door een adder gebeten ZWARE BRAND TE BEVERWIJK Café en aangrenzend winkelhuis uitgebrand J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 ffaarfeaf Statistiek van Het Bisdom Haarlem KINDERVERLAMMING IN NOORD-HOLLAND? Negen verdachte gevallen Felle brand te Nijmegen De Alastrim Inbraak te Dordrecht Nieuw Dagblad BUREAUXNASSAULAAN49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct-i per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bjj vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 36 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1I regels 60 et p. plaatsing; elke regel meer 15 ct, bij vroroftbet Bü contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDBELINGEN tusschen den tekst 60 et per regel tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen :rni)AA Alleabonné'sopditblad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaardenl U U li U verlies van heide Levenslangegeheele ongeschiktheid tot werken door T C tfï bij eenongeval met rnp#* bij verlies van eenhand, £1 OC bij verlies van een rpjt bi j'n breuk van X Jrt bij verlies armen, beide beenenof beideoogen; I WU«"doodelijken afloop; I ZOU."een voet of een oog; I fcw» duim of wijsvinger: I JU." been of arm; ITÜ." anderen 302 NIEUWE NEUTRALITEIT In het tijdschrift „Gezin en School", ieen maandblad voor leeraren en ouders van leerlingen bij het middelbaar on derwijs, is onlangs een polemiek gevoerd tusschen den heer Emmens en dr. H. v. Urk over het begrip „neutraliteit" in het openbaar onderwijs. De eerstgenoemde betoogde in een breedvoerige uiteenzet ting, dat in de vorige eeuw het woord „neutraal" heel goed bij het openbaar onderwijs paste, omdat toentertijd de meening overheerschte, dat de weten schap de oppermachtige factor zou blijken in het leven der menschheid. De wetenschap maakte ongedachte ver overingen op ieder terrein; het zou, vol gens de toen toon aangevende kringen, niet lang meer duren, of diezelfde we tenschap zou alle nog bestaande raad selen oplossen en geloof, mystiek, be spiegeling, methaphysica overbodig ma ken. Tot zoolang moest de school een hooghartig „neutraal" standpunt inne men tegenover de nog in de massa slui merende „bijgeloovigheden", resten van godsdienstige opvattingen, in duistere tijden in de volksziel ingeprent. Die waan van de almacht der weten schap is echter in onzen tijd verdwenen, betoogt de heer E. dan verder. Daarom moet die hooghartige neutraliteit worden losgelaten en vervangen door een an dere, op straffe, dat de openbare school haar karakter gaat verliezen en ten slotte iedereen haar den rug toekeert. De positieve neutraliteit, om ze zoo eens te noemen, moet volgens dezen schrij ver vervangen worden door een rela tieve. Er is meer eerbied gekomen voor de groote mysteriën van het leven. De zaak nu van den tegenwoordigen leeraar zal zijn, als wetenschappelijk man de levensovertuigingen en beschouwingen van anderen eerlijk en in volle waar heid naar voren te brengen; de gods dienstige, sociale ett ethische meenings- verschillen dus niet te verzwijgen, maar daarnaast ook zijn eigen inzicht niet te verbergen. Dat kan, wanneer hij maar vóór alles een beschaafd en wetenschappelijk man en geen propa gandist is. Het beste is daarom voortaan slechts van openbaar onderwijs zonder meer en niet meer van neutrale school te spreken. Tegen dit laatste nu kwam dr. v. Urk op ln een ander nummer van boven genoemd tijdschrift. „Neutraal is geens zins een verouderd beginsel" schreef hij. Men moet dan echter neutraal in den juisten zin opvatten, n. m. „onzijdig". De openbare school is juist hierom in discrediet geraakt, omdat men voor een verkeerden aandrang van vele ouders uit den weg is gegaan. Velen wilden een onderwijs, geschoeid op geloofsovertui ging. Maar het is al spoedig gebleken, dat er in ons land zooveel geloofsscha- keeringen zijn, dat de schatkist de op richting van al maar nieuwe secte- scholen niet betalen kan. We moeten daarom terug naar de echte neutrale, openbare, dat is onzijdige school boven geloofsverdeeldheid. De onderwijzers be hoeven hun persoonlijke inzichten niet onder stoelen of banken te steken. De ouders moeten leeren, dat hun kinde ren later ook met allerlei verschillende overtuigingen in botsing komen. Hoe eerder zij dit leeren, hoe beter. Wanneer onze beginselen er niet tegen kunnen, dat een ander iets verkondigt wat van onze overtuiging afwijkt, zijn die begin selen wankele heilige huisjes. Dus: leve de neutrale, openbare school! Ziedaar een interessante opvlamming van een al lang doodgewaanden strijd over het begrip „neutraliteit". Deze po lemiek past wonderwel bij onze vorige beschouwing over het streven van onzen tijd om bij de beslissende woorden „ja" en „neen" er één tusschen te schuiven dat aan twee kanten kan voldoen. Het is ongetwijfeld een gelukkig ver schijnsel, dat wij in onzen tijd geen verstokte aanhangers meer vinden van het positivisme; dat het bestaan van groote levensvragen althans weer open baar wordt erkend en dat men niet meer meent bij de wetenschap alleen daarop antwoord te zullen vinden. Maar daartegenover staat, dat in de periode van den triumf van het liberalisme, toen het „bon ton" was om minachtend neer te zien op het „bijgeloof" van den godsdienst, dat in dien tijd de verwa tenheid der positivisten een krachtig verzet van al wat geloovig was, uitlokte. Toen was er felle strijd van ja en neen tegen elkaar; een strijd, die aan beide zijden misschien niet altijd even hoffe lijk en zakelijk was; dat zijn echter slechts bijkomstige dingen. De hoofd zaak was, dat er scherpe scheiding der geesten was en iedereen gedwongen werd partij te kiezen. Nu zijn we allen verdraagzaam ge worden. Een prachtig woord. Verdraag zaamheid is zelfs een deugd, maar zij kas heel gemakkelijk tot een gevaar lijke eigenschap verwateren. Verdraag zaamheid mag geen neutraliteit, geen onzijdigheid worden. Verdraagzaamheid mag alleen gelden tegenover de perso nen, die naar ons beste weten niet door eigen schuld dwalen. Maar tegenover de dwaling zelf moeten wij scherp afwij zend staan. Zooals wij een vorigen keer al schreven, doen zich symptomen voor van een gevaarlijke verdraagzaamheid ook in de mentaliteit van vele christe nen, gevolg van den tijdgeest, die nooit zonder invloed blijft. Al heeft in de hoogere regionen -van het geestesleven de godloochening zonder meer afge daan; al is er, ook in wetenschappelijke kringen, wat meer eerbied voor de gods dienstige overtuiging van anderen ge komen, daarmee is er nog geen over gang tot een meer positieve, christelijke overtuiging in diezelfde kringen te con- stateeren. Integendeel: men blijft, óf wel van alle geloofszaken onzijdig, óf wel vermeit zich in dwaasheden van een schijnbaar modern, in wezen echter al heel oud pantheïsme. En de massa, die tenslotte altijd de bovenste leiding volgt, is daardoor tot een volslagen onver schilligheid inzake godsdienstige en ze delijke-beginselen vervallen. En die on verschilligheid vreet ook door op chris telijk terrein. Men kan ook onder van huis-uit goede en nog practiseerende christenen een „verdraagzaamheid" te genover valsche beginselen hooren, die huiveren doet. De strenge christelijke princiepen omtrent eigendom en gezag, naastenliefde en rechtvaardigheid, de eischen der moraal voor gehuwden en ongehuwden, de noodzakelijkheid om gevaarlijke gelegenheden te vermijden enz. dat alles is door de groote massa van godsdienstig-onverschilligen losge laten en ijzingwekkende practijken zijn daarvan het gevolg. En het bedroevend ste is nu, dat wij ook bij geloofsgenoo- ten ten opzichte van socialistische en .communistische gezagsverzaking en eigendomsontkenning, anderzijds ten opzichte van liberale verdrukking van sociaal-zwakken; ten opzichte van noodzakelijk genoemde kinderbeperking, tegenover 't volgen van mode-excessen en moderne vermaken, dat wij in één woord in eigen kring 'n toegevendheid en verdraagzaamheid tegenover den hei- denschen tijdgeest waarnemen, die zoe ken doet naar middelen om het onder scheidingsvermogen der onzen weer eens aan te scherpen. Het is erg, wanneer de duivel schijnt gevaren in de knapste koppen der menschheid en leidende geesten open lijk het Godsbestaan ontkennen, de op permacht der menschelijke rede predi ken of, als een Zola, met welbewusten greep de gordijnen wegtrekken voor im moraliteiten, welke tot dan in het ver borgen bleven. Maar erger is het, wan neer alle meeningen, de beste en slecht ste, door elkaar verkondigd worden. Wanneer de zonde geen afschrik meer wekt en bij een algemeen toenemenden twijfel ook van christenlippen de vraag gehoord wordt of er eigenlijk wel per soonlijke schuld bestaat. Het komt meer voor, dat men, mee- nende den top van den berg te hebben bereikt, bemerkt, dat de moeilijkheden eerst gaan beginnen. Wij hebben in ons land den schoolstrijd gewonnen en waanden, dat wij nu de eigen jeugd in eigen hand zouden hebben. Wij zullen dan alleen van een overwinning kunnen spreken, wanneer wij ook bij machte zullen blijken om het opgroeiend ge slacht op alle vragen van het christe lijk geweten een duidelijk ja en neen te doen zeggen en daarnaar te hande len! HOMO SAPIENS Herhaaldelijk hoort men van ernstige protestantsche zijde de klacht uiten, dat de praktijk van het godsdienstig leven in protestantsche kringen zoozeer ver mindert. ,,'t Is treurig," constateerde weer dezer dagen de heer Gr. in „De Wartburg", en hij maakte een vergelijking tusschen het kerkelijke leven van de Evang. Lutherschen te Amsterdam omstreeks 1800 en nu. De heer Gr. had n.l. een jaarboekje dezer gemeente uit 1801 in handen gekregen. Het aantal avondmaalgangers wordt in het oude werkje niet gpgegeven en kan dus niet vergeleken worden. Wel de opgaven van gedoopten en gehuwden. In 1800 zijn in de gemeente 916 kinde ren, n.l. 448 jongens en 468 meisjes ge doopt. En in 1801, 889 kinderen, n.l. 426 jongens en 463 meisjes. r In 1928, nu de gemeente zooveel groo- ter geworden is, is volgens het hand boekje het getal der gedoopten 206, n.l. 107 zonen en 99 dochters. Gehuwden. Ten jare 1800 zoo staat er: in den echt vereenigd 188 paren, en in 1801: geproclameerd: 186. Maar 1928 bracht het maar tot 76 paren. „De vraag wat ons die cijfers leeren," zoo merkt schr. op, „is niet moeielijk te beantwoorden, 't Is treurig." En dat er toen ook heel wat meer diensten gehouden werden dan nu, be wijst de volgende regeling voor Zondag 9 Augustus 1801 en de daarop volgende week (midden in den zomer dus): Oude Kerk: Voorm. Fortmeyer; nam. Noordenhout; avond. Ebersbaeh. Woens dag Noorderhout. Nieuwe Kerk: Voorm. Baum; nam. Sterk, over de genadewerken des H. G. Donderdag, catechis in de Nieuwe Kerk, Ebersbaeh. Art. 16 van de wet der zeden in het bijzonder. Betreurenswaardige achteruitgang. De klacht is begrijpelijk, en juist. Maarmag men zich in die krin gen wel zóózeer beklagen? Hebben de voorouders van deze kla gers niet welbewust en opzettelijk het plichtmatige in de uitoefening van den godsdienst uitgeschakeld? Hiertoe móest het wel komen na „afschaffing" van de Katholieke prak tijken. Om maar niet te spreken van de ge- loofsondermijning, welke het gevolg moest zyn van de voortdurend zoo sterk gepropageerde individueele vrij heid in geloofszaken. Hiertoe móest het wel komen. ,,'t Is treurig." Maar waar! storingen boven den Oceaan de draadlooze verbinding. Zaterdagavond zal het luchtschip waar schijnlijk den 180en meridiaan, de interna tionale datumgrens passeeren en daardoor een dag winnen. De passagiers zullen dus Zaterdagsnachts naar bed gaan en Zater dagsmorgens weer wakker worden. Een snelheid van 100 mijl per uur Om 9 uur 's avonds (Jap. T.) gaf het luchtschip op, zich op 35 gr. 40' N.B. 147 gr. 40' O.L. te bevinden; 400 mijl oostelijk van Tokio. De snelheid bedroeg op dat oogenblik 100 mijl in het uur. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem zal Maandag en Dinsdag van de volgende week geen audiëntie verleenen. Met talrijke aangeteekende stukken uit Amerika voor een Amsterdamsche firma VARENDE IN OOSTELIJKE RICHTING By het vertrek Ondanks den korten tijd die lag tusschen de onverwachte aankondiging en het opstij gen, werd het vertrek nog gadegeslagen door ongeveer 10.000 personen. Honderden waren in treinen onderweg en kwamen te Iaat op het vliegveld. Een kwartier voor den start kwam dr. Eckener nog even uit den gondel, wisselde handdrukken met de Japansche autoriteiten en nam een afscheidsdronk uit. een hem toegereikten eerebeker. 200 K.M. ten Noorden van Tokio Uit Tokio wordt gemeld, dat de „Graf Zep pelin" te 10 uur M.E.T. boven Taira, ongeveer 200 K.M. ten Noorden van Tokio werd gezien De weerberichten luiden vrij gunstig, hoewel niet verwacht wordt, dat het luchtschip wind mee zal hebben. Dankbetniging Dr. Eckener heeft den commandant van de vlieghaven Kasumigaura, aldus meldt N.T.A- uit Tokio, een draadloos bericht gezonden, waarin hij zijn dank uitspreekt voor de ge noten gastvrijheid en er nogmaals den na druk op legt, dat het uitstekende personeel der vlieghaven geen schuld aan het ongeval heeft gehad. Boven den Pacific Naar de „Associated Press" uit Tokio meldt, hebben de Japansche Stations om negen uur 's avonds Jap. T., of één uur 's middags Eur. T., berichten van „de Graf Zeppelin" opge vangen, waarbij de positie van 't schip opge geven werd: 35 gr. 40' N.B. 145 gr. 20' O.L. Het luchtschip heeft dus in 6 uur ongeveer 360 mijl afgelegd in Oostelijke richting van Tokio. Naar de Radio Corporation of Ame rica uit San Francisco meldt, is dit bericht ook door het stoomschip „Astral" opgevan gen. Het schijnt .dus, dat dr. Eckener van de noordelijke richting is afgeweken, en onmid dellijk de open zee heeft ingestuurd, waar schijnlijk om een plaatselijk stormgebied te ontwijken. Volgens de weerberichten heeft het lucht schip op het eerste deel van den tocht lich ten wind in den rug. Dr. Eckener hoopt, wanneer dit zoo blijft, in 80 uur de Ameri- kaansche kust te bereiken. In dat geval komt hij Zondagavond boven Seattle, terwijl Los Angeles dan Maandagochtend zes uur 's mor gens bereikt wordt. De laatste weerberichten zijn ongunstig, omdat de barometer daalt en een uitgestrekte nevelbank op de breedte van Alaska hangt. Om 4 uur 's middags (Greenwichtyd) was de positie van het luchtschip 36 gr. N.B 151 gr. O.L. De draadlooze stations aan de Amerikaan- sche kust zijn er tot nog toe niet in ge slaagd, verbinding te krijgen met de „Graf Zeppelin". Vermoedelijk beletten electrische Vermissing aan de Belgische grens ontdekt Naar „De Telegraaf' verneemt, is een postzak, bestemd voor een Amsterdamsche firma, inhoudende vele aangeteekende stuk ken zoekgeraakt. Deze postzak maakte deel uit van de mail, welke in Amerika inge- ffiwitoa iwerd aanvaard van 't s.s. „Majestic" en in Frankrijk in den trein overgeladen om via Parijs Nord naar Nederland te worden vervoerd. Aan de Belgische grens werd de vermissing ontdekt: de zak was niet aan wezig, hoewel op het advies de aangeteekende stukken vermeld stonden. Natuurlijk werd ook door de Nederlandsche posterijen de vermissing geconstateerd. Of hier sprake is van diefstal, of dat de aangeteekende stukken in Frankrijk per abuis van de mail gescheiden zijn, kan nog niet met zekerheid worden vastgesteld. Ook j de waarde kon niet opgegeven worden. In Italië gevallen De Nederlandsche aviateur Louis Redelé, die kort geleden met een klein vliegtuig te Rome arriveerde en in de omgeving sinds dien iederen dag kleine vliegtochten maakte, is by een dier vluchten van 500 meter hoogte neergestort. Hij werd ernstig gewond naar een zieken huis vervoerd, waar hy spoedig overleed. De negentiende ronde De uitslagen van de gisteren gespeelde 19de ronde luiden: Canal wint van Johner. CapablancaVidmar remise. Treybal wint van Maroczy. Mej. Menchik verliest van Rubinstein. Mattison wint van Colle. GrünfeldGilg remise. NiemzowitsjSpielmann afgebroken. EuweTartakower remise. BeckerThomas remise. Yates verliest van Bogoljubow. MarshallSamisch remise. De stand is thans na de 19e ronde: Capablanca 13 P- Niemzowitsj 12p. Rubinstein 12 p.: Spielmann 12 p. Vidmar 11 p.; Bogoljubow, Becker, dr. Euwe en Grünfeld 10% p. Mattison 9% p. Maroczy, Tartakower en Canal 9% p.; Treybal 9 p. Samisch 9 p. Colle 8% p.; Johner 8 p.; Yates en Mars hall 7% p.; Gilg 6% p. Thomas 5% p.; Mej. Menchik 3 p. Donderdagavond bracht den Minister van Defensie, mr. dr. L. N. Deckers, een bezoek aan het garnizoen te Doesburg, vergezeld van den majoor H. P M. van Voorst tot Voorst en kapitein J. van Weel. Tevens bezocht hy de Mauritskazeme, en vertoefde geruimen tyd in het hospitaal, waar de grieppatiënten verpleegd worden. Ernstige patiënten zyn er niet meer. Te Ruinen is het 3-jarig dochtertje vafi den arbeider H. B., terwyi het speelde met een poesje door een adder gebeten. In zorg- wekkenden toestand is de kleine naar het ziekenhuis te Hoogeveen overgebracht. Hedennacht te ruim 2 uur brak plotse ling door tot nog toe onbekende oorzaak brand uit in de bovenverdieping van het café van den heer S., Breestraat 158, te Beverwijk. Zoodra omwonenden den brand be speurden, werden de bewoners, het gezin der Wed. K., alsmede die van het café en de benedenverdieping gevestigde, en van de naastliggende perceelen gewekt, zoodat zy zich nog juist bytyds in veiligheid konden stellen. Het vuur greep met ontstellende snelheid om zich heen, waardoor spoedig ook het café door het vuur werd aangetast Het gebrekkige alarmsysteem van de brandweer, alsmede het feit, dat de politie wacht des nachts onbezet is, wanneer de dienstdoende agenten op surveillance zijn, had ditmaal funeste gevolgen. De agenten van den nachtdienst bevon den zich op den Grooten Houtweg, toen zy aan den angstwekkenden rooden gloed den brand bemerkten. Zij spoedden zich naar den brand en ala:meerden de brandweer. Een der omwonenden had de tegenwoor digheid van geest gehad, om den chauffeur van de motorspuit te wekken, die aanstonds uitreed. De wekkers van de brandweer moesten het personeel oproepen; dit werk werd door een hunner loopend verricht, zoodat heel wat tyd verloren ging, alvorens water kon worden gegeven. Deze ernstige vertraging had voor het aangrenzende manufacturenmagazijn van de N. V. voorheen C. Bleeker Lzn., noodlot tige gevolgen. Het door den wind fel aangewakkerde vuur deelde zich dan ook aan dit perceel mede, en de zeer brandbare voorraden ma nufacturen waren oorzaak, dat het 22 M. diepe gebouw weldra een vlammenzee was. De vlammen laaiden hoog op, terwijl een geweldige vonkenregen zich verspreidde, waardoor ook de tegenover liggende per ceelen groot gevaar liepen. Toen eenmaal water werd gegeven trad de brandweer zeer energiek op. Met vier slangen op de motorspuit werd de brand aan de voorzijde aangevallen. Bovendien werden drie slangen op de waterleiding ge koppeld, met welke drie stralen aan de achterzijde werd gewerkt. In totaal waren zeven slangen uitgelegd. Hoewel van de brandende perceelen niets meer te redden viel, mocht het de brand weer gelukken, de aangrenzende vleesch- houwery van den- Amsterdamschen Vleesch- handel en het Meubelmagazyn van den heer Wesselingh te behouden, hoewel beide zaken ernstige waterschade bekwamen. Ditzelfde was ook het geval met den hoe denwinkel van den heer Alles, door wiens perceel een slang was gelegd. Te 4 uur was het gevaar voor uitbreiding geweken. De brandweer bleef echter met alle be schikbare materiaal nablusscben. Zoowel het café met de bovenverdieping als het manufacturenmagazijn, waarin ook twee gezinnen woonachtig waren, brandden totaal uit. Persoonlyke ongevallen kwamen niet voor. De bewoners van het café en het gezin van de bovenwonende Wed. K., konden zich ternauwernood redden. De heer B. wist al zyn boeken en be scheiden nog in veiligheid te brengen. Gebouwen en inventarissen waren verze kerd. De Burgemeester, Jhr. J. C. W. Strick, van Linschoten, en verschillende andere au toriteiten, waren op het terrein van den brand aanwezig. De politie zorgde, onder leiding van in specteur W. M. Ragut. voor de afzetting van het terrein. De brandweer bleef nog eenige uren na- blüsschen. Het café werd bewoond door den heer Stals en gezin, de bovenverdieping door de Wed. Knape. In het manufacturenmagazijn woonden de gezinnen van den heer C. Bleeker en van Mevr. de Wed. Bleeker. Van den teekenaar, den heer Laurent Bleeker, verbrandde een zestal schilderijen benevens een ontwerp voor het gevelschrift, bestemd voor het nieuwe veilinggebouw van de R. K. Coop. Tuindersvereeniging „Ken- nemerland." Te ongeveer half 8 uur hedenmorgen kon de brandweer inrukken, en werd de straat voor het verkeer weer vrijgemaakt. Met een slang op de waterleiding wordt nog nagebluscht. De totale schade wordt op 70 80.06C geschat. Nieuws van de „Qnl Zep? eüa". Zware brand te Beverwijk. Be „Eugenia" vlot. Wederom een postzak gestolen. De Haagsche conferentie. Engeland wei gert het aanbod der vier te accepterran. AA Maandag de slotzitting? Het conflict in de Brltsche katoenindustrie definitief opgelost. Barometerstand 9 uur v.m.: WT. Vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN LICHT OP: De lanaams moeten morgen worden opgestoken om 8.31 uur en overmor gen om 8.29 uur. Blijkens de thans in „St Bavo" versche nen statistiek van het Bisdom Haarlem 1927- 1928 (het had wel wat eerder gekund) tel de het Bisdom op 1 Januari 1927, 624 saecn- liere en 245 reguliere priesters. Deze cijfers waren 1 Januari 1928 respectievelijk 657 en 251. Het aantal parochies bedroeg 286 (290L Er waren 812.771 (836.306) Katholieken. 18.078 (18.734) personen werden toegelaten tot de Eerste ft Communie. Het aantal H. Communiën bedroeg 23.034.628 (23.719.302). Bekeerd werden 1534 (1500) personen. De tusschen haakjes geplaatste cijfers zijn die van 1 Januari 1928. De statistiek vermeldt tevens, dat Mgr. A. J. Callier z.g. in totaal aan 394.567 per sonen het H. Vormsel toediende. Naar de correspondent van de „Tele graaf" te Edam bericht, zou daar ter plaat se een geval van kinderverlamming zyn vastgesteld. In het naburige Volendam heeft deze ziekte reeds eenige weken geleden haar intrede gedaan. In totaal zyn daar thans acht verdachte gevallen voorgekomen. De correspondent van het blad te Hilver sum bericht in aansluiting hieraan, dat de inspecteur van de Volksgezondheid, dr. J. J. T. Doyer, onder wiens ressort de beide plaatsen vallen, de zaak in studie heeft, i doch nog geenerlei mededeelingen over den aard, ernst en uitbreiding der ziekte kon doen. Inmiddels maakt de bevolking van Edam en Volendam zich ernstig ongerust. Vacan- tielogeetjes worden in allerijl teruggezonden, terwyi enkele families reeds hun eigen kin deren naar elders gebracht hebben. Variété en bakkerij afgebrand Gisteravond omstreeks zes uur brak een hevige brand uit in de Variété Casno aan de Tweede Walstraat te Nymegen het vroegere gebouw van de R. K. Werklieden- vereeniging waarin sinds jaren de heer 3tnit een dansgelegenheid exploiteerde, twv v.yi onder de zaal een bakkerij was geves tigd van de N.V. „De Onderneming." De brand ontstond door onbekende oor zaak op het tooneel van het variété. Het vuur vond gretig voedsel in de coulissen en voor aan blusschen kon gedacht worden, stond het heele tooneel in lichter laaie. De brandweer, die onmiddellijk werd ge waarschuwd, was binnen een kwarüer dfc het terrein aanwezig maar kcm. hoewel afi met zes slangen op de stoomspuit het vuur bestreed, niet voorkomen, dat het zich snel verbreidde door de groote zaal. Binnen een half uur stortte het dak reeds- met' weel geraas in. Het gebouw brandde totaal uit. Slechts dc voorgevel Weef staan., waardoor voor een goed deel de voor het gebouw liggende woning en winkel van den meubelhandelaar L kon worden behouden. Wel tastten de vlammen ook dit pand aan. doch de brand eer wist het vuur tot de achterzijde van het perceel waarin ook de stoffeerders was gevestigd te beperken. Intusschen lijdt de heer L. altijd nog verscheidene duizen den guldens schade, welke niet door ver zekering wordt gedekt. Geruimen tijd dreigde de brand over te gaan op den naast het brandend gebouw gelegen houthandel der fa. van Emmerik. Met groote moeite slaagde de brandweer» echter er in op dit punt de vlammenzee tegen te houden en zoodoende een ernstige ramp te voorkomen. De heer Smit en ook de bakkerij waren verzekerd. In het afgebrande gebouw had de fa. Th. Wanders Co. muziekhandel een 15- tal piano's vleugels van 15.000. Deze gingen mede verloren, doch waren eveneens ver zekerd. Te Leiden De persoon uit Leiden, die door alastrim was aangetast, is thans geheel van deze ziekte genezen. Nieuwe gevallen van alastrim hebben ach te Leiden niet voorgedaan. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is te Dordrecht ingebroken in het magazijn van de fa. Gebr. Linders aldaar. De daders hebben zich zeer waarschijnlyk aan de ach terzijde van het gebouw toegang verschaft. Met medeneming van het in de kassak aanwezige wisselgeld en een tweetal koffers met heerenmodeartikelen en parfums gijn de inbrekers, nadat zy zich op het kantoor van andere kleeren hadden voorzien, vertrok ken. De te Sittard verschijnende Anderdaagsche Courant „De Limburger" zal binnenkort t3s Dagblad verschijnen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1