UIT DEN OMTREK KENNEMERLAND BENNEBROEK DERDE BLAD DINSDAG 27 AUGUSTUS 192» BLADZIJDE 2 HAARLEMMERMEER HAARLEMMERMEER HILLEGOM SASSENHEIM HALFWEG OVERVEEN BLOEMENDAAL HEEMSTEDE IJMUIDEN—OOST VIJF EN TWINTIG JARIG AMBTSJUBILEUM CASTRICUM IJMUIDEN DRIEHUISVELSEN. BEVERWIJK HEEMSKERK Stakt van Besommingen Marktbericht Rij k s vis chaf slag GEMENGD NIEUWS De „Eugenia" in het dok Oplichtster aangehouden Haarlemsche Postduivcnbond LANDBOUW EN VISSCHERIJ Jaarverslag F. M. Z. RADIO-NIEUWS Canada's kortegolg-station Weer een nieuwe methode voo? geheimhouding van radio telefonie „Kamers met strooménd jvater en radio" Wie zond hef eerst radio signalen uit?; UIT ONZE OOST De erupties van de Krakatau Na den moord op mevrouw Landzaat Afscheid J. Roggeveen Den heer J. Roggeveen, aan wien in verband met zijne benoeming te Haarlem, met ingang van i September eervol ontslag werd verleend als onderwijzer aan de openbare ulo-school te Hoofddorp, werd bij zijn afscheid als gym. nastiekleeraar voor de damesafdeeling, in het gymnastieklokaal van genoemde school met zijn echtgenoote een aangename verrassing bereid. Eerst werd door de jongedames Schouten en Sparnaaij namens de afdeeling, waarvoor de heer Roggeveen met zooveel liefde en toewijding is werkzaam geweest, met een toepasselijk woord een fraaie sche merlamp aangeboden. Onder het aanbieden van een fraaie ets, sprak de voorzitter van de gymnastiekvereeniging „Hoofddorp", de heer Dr. Nanninga, woorden van dank en waardeering voor hetgeen de heer Roggeveen onder zijn bekwame leiding heeft tot stand gebracht en zijn krachtige medewerking om den steeds toenemenden bloei der vereeni- ging te helpen bevorderen. De wethouder van onderwijs, de heer Knaap, dankte ook in hartelijke bewoordin gen den heer Roggeveen voor den ijver en de sympathie, waarmede hij niet alleen de be langen van het gymnastiekonderwijs heeft behartigd, maar ook die van de gemeente op voorbeeldige wijze heeft gediend. Mevrouw Roggeveen werden bloemen aangeboden. Het was een treffend afscheid, dat den heer en mevrouw Roggeveen nog lang in aangename herinnering zal blijven. Veilingvereeniging „Haarlemmer meer" De Aardappelveiling Op de te Hoofddorp vanwege de pas opgerichte vei- lingsvereeniging gehouden aardappelveiling bedroeg de aanvoer 38500 kilo. De prijzen bedroegen per 100 kilo eigenheimers f 1.90 tot f 3.40 blauwenheimers f 3.50 tot f 4.- bontenheimers f 3.30 tot f 3.80eerstelingen f 2.50bonken f 1.90 tot f 2.- voeraardappe len f 1.10kleine eig. f 2.50 tot f 3.80. Oranje-Vereeniging „Hoofddorp" Het Koninginnefeest Het bestuur van de Oranjevereeniging „Hoofddorp" heeft als datum voor de te houden feestelijkheden ter viering van den verjaardag van H. M. de Koningin bepaald op Woensdag 4 September. Des morgens 9 uur zal het feest worden ingezet met een aubade, uit te voeren door verschillende ingezetenen van Hoofddorp. De uitvoering van dit nummer van het programma hangt nog af van voldoende deelname. Door de welwillende medewerking van de heeren Rezelman en van Woerkom is het mogelijk, dat zoo noodig iederen avond kan worden gerepeteerd, zoodat al is de tijd kort dit onderdeel van het feest zeker zal kunnen slagen. Er worden minstens 200 zangers en zangeressen verwacht. Het hoofd van de R. K. school, de heer P. Heilker, heeft zich bereid verklaard de leiding op zich te nemen. zo-Jarig bestaan van „Gezellig Samen zijn" De tooneelvereeniging van spoor wegpersoneel „Gezellig Samenzijn" te Hoofd dorp een vereeniging, die haar goede reputatie weet te handhaven hoopt in het 2.S. winterseizoen haar io-jarig bestaan te herdenken. Deze populaire vereeniging werd op 2 Januari 1920 opgericht en geniet door haar geregeld actief werken en succesvol optreden bij de inwoners en ook daarbuiten de volle sympathie en waardeering. „Gezellig Samenzijn" is steeds in groei en bloei toegenomen, heeft zeer vele donateurs en haar winteruitvoeringen kenmerken zich door hoogstaand spel en stampvolle zalen. Het ijverige bestuur met zijn onvermoeiden secretaris, den heer P. van Vleuten, heeft ge meend dit gedenkwaardig feit, vooral voor Hoofddorp, waar het vereenigingsleven soms zoo wankel staat, niet onopgemerkt te laten voorbijgaan en een grootsche herdenking van dit 2e lustrum te organiseeren. Het ligt in de bedoeling aan deze feestelijke herdenking in dezen winter te Hoofddorp een groot nationaal concours voor tooneelvereeni- gingen te verbinden, waaraan de beste ver- eenigingen uit ons land zullen kunnen deel nemen, met als prijzen door Gezellig Samenzijn uitgeloofd ieeen gouden medaille met f 100 2e een gouden medaille met f 75 en 3e een verguld zilveren me daille met f 50.-. De inschrijving voor deelneming aan dit concours is nu reeds opengesteld bij den secretaris, den heer P. van Vleuten, te Hoofddorp. Verwacht mag worden, dat vele inschrij vingen zullen binnenkomen en een schitte rend winterprogramma, waaraan door he| bestuur bijzondere zorg zal worden besteed, kan worden opgemaakt en den velen leden en donateurs en bezoekers kan worden aangeboden. Burgerlijke Stand van 2326 Augustus 1929 GeborenGrietje Klasina, d. v. D. Groeneveld en K. Wies; Willem, z. v. G. Kloot en M. E. G. W. van der Lugt Godefrida Elisabeth, d. v. P. Bogers en P. Bus; Maria, d. v. D. Leen en M. van Oeveren; Hendrik, 2. v. L. van Andel en M. M. van Buijten Willem 2. v. P. C. Grauwelman en J. Leunk. OverledenImpje Schoemaker, 78 j.,. wed. v. J. Boeregeest. Verkeersongevallen Maandagmorgen werd de heer A. W. Nieberding, wonende te Heemstede, aan de Weeresteinstraat nabij de Nationale Bankver. alhier door een auto aangereden, waardoor hij ernstige wonden aan hoofd en beenen opliep. Hij werd bij den heer Veldhuijzen van Zanten binnen gebracht en aldaar geneeskundig verbonden. Later is hij per ziekenauto naar Haarlem overgebracht. Naar wij vernemen is zijn toestand thans redelijk. Van zijn rijwiel was zoo goed als mets meer heel. Den chauffeur van den auto treft geen schuld. Maandagmorgen reed de heer J. Schoorl, Bierbottelaar aan de Meerstraat alhier, met zijn vrachtauto in de Molenlaan; bij het draaien had hij het ongeluk te kort aan den slootkant te komen, waardoor de auto weg zakte en in den diepen kant bleef overhellen. De lading bier- en limonade-flesschen rolde gedeeltelijk door elkaar en moest worden afgeladen, terwijl het noodig was, den kraan wagen van de firma Werkhoven te Lisse te ontbieden om den auto weer op den begaan- baren weg te brengen. Dit alles liep gelukkig vlot van stapel en na circa anderhalf uur kon de heer S. weer wegrijden. De materiale schade was gering. Aanbesteding Door den architect Mudde, alhier is onderhands aanbesteed het bouwen van een woonhuis nabij Klinken berg voor rekening van den heer J. Preene. Ingeschreven werd als volgt: J. P. Oudshoom Zn. 7450.— Gebr. v. Breda Co. 7180.— J. Reeuwijk 6943.— Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. BoUendiefstal Ten nadeele van den bloembollenkweeker W„ aan de Kerklaan, zijn in den nacht van een afgesloten erf een drietal zakken bollen, ter waarde van f100.ontvreemd. De politie doet ondeizoek. Personalia - De heer H. Kammeraat, thans ambtenaar ter secretarie alhier, is met in gang van 1 October a.s. benoemd tot con troleur der Gemeente-financiën te Over- schie. Aanbesteding Het schilderwerk aan de O. L. School en onderwijzerswoning te Half weg is gegund aan H. Reekers alhier voor de door hem ingeschreven som van f 223. Nog meer gestolen Nader vernemen wij, dat L. de W., die Vrijdag j.l. door de Politie alhier is aangehouden, niet alleen een rijwiel en 100 kwatta reepen gestolen heeft, doch dat gebleken is, dat de kleeren, die hij aan had en twee horloges door hem te Oostburg ontvreemd zijn. Kinderfeesten Op 31 Augustus a.s. zul len door de Christ. Oranjevereeniging alhier kinderfeesten worden gegeven op net ge meente-terrein aan de Schoolstraat te Half weg. Afscheid Pastoor B. M, J. van Rooy Donderdagavond a-s., zal er, na een kort Sa cramentslof, voor een ieder, in de kerk, ge legenheid zijn om afscheid te nemen van den ZeerEerwaarden Heer Pastoor. Tegen Alastrim Als voorbehoedmiddel tegen eventueele Alastrimgevallen, bestaat voor de inwonenden der gemeente Benne- broek de gelegenheid zich kosteloos te laten inenten, op Woensdag 28 Augustus a.s., des n.m. van 34 uur en Zaterdag 31 Aug. des n.m. van 56 uur in de plaatselijke Open bare Lagere School. Geslaagd De heer H. P. Viersen alhier, slaagde te Amersfoort voor het examen Fransch L. O. PERSONALIA Mej. W, Meulenbrugge alhier, zal vanaf 1 September a.s. aan de O. L. School alhier verbonden zijn als volontaire. Burgerl. stand Geboren M. de Vries- van Lammeren d.; R. J. E. van de Wetering- Mulder d.; J. J. E. M. Junger-Ruijgrok d.; J. A. Roeien-Kroon, levenl. zoon. Ondertrouwd: F. J. A, van Riessen en S. Visser. Getrouwd: M. Greebe en N. Pekelharing. Overleden: C. Offenberg 10 jaar overle den te Haarlem; R. de Clercq 21 jaar, over leden te Haarlem; M. J. Louis, 40 jaar, overleden te Haarlem; J. Frenkel 79 jaar; M. E. de Wilde 58 jaar. AAN HET STRAND Gisteravond werden de leden der B. R. B. die aan het strand waren voor hun Maan- dagavondoefening met de „Evanecha" door den dienst, jenden strandagent opmerkzaam gemaakt op een verren zwemmer, die al ge- ruimen tijd tegen den stroom had gewor steld en blijkbaar geen kans zag aan land terug te komen. Oogenblikkelijk werd de „Evaneha" te water gebracht met 2 roeiers bemand. In zeer korten tijd was men bij den zwemmer. Deze had zich echter op den rug liggende met den stroom laten meedrij ven, waardoor hij uit den „trek" was ge komen, Eenmaal in „dood"-water, zag hij kans, zonder hulp weer 't strand te be reiken. Toevallig was 'de bouwer van 'de „Eva neha", Ir. Meyer, uit Den Haag, van dit voorval getuige. VIERING KONINGINNEDAG Ook m Heemstede zal dit jaar op Zaterdag 31 Augustus de verjaardag van H, M. de Koningin feestelijk gevierd worden. Zooals reeds jaren gebruikelijk is, zullen de feesten aasvangen met kinderspelen in Bloemendaal van 9.30 tot 12 uur, met mede werking van het fanfarecorps „Excelsior" en het muziekcorps van „Meer en Bosch". Hieraan zullen deelnemen de kinderen van alle scholen, ook die van de 2e tot de 6e klas der nieuw te openen openbare school aan de Kerklaan, welke zich daartoe nog kunnen aanmelden morgen (Woensdag) des morgens tusschen 10—11 uur aan 't school gebouw, Djokjakartastraat. Van 2.30 tot 5 uur volksspelen in Groenen- daal, die zullen bestaan uit gecostumeerd ringsteken op de flets, wedloop met hinder nissen, sleuteltrekken voor meisjes, zakloo- pen voor jongens en touwtrekken over een sloot. Muzikale medewerking verleent daarbij de Harmonie „Eensgezindheid". Van 3 tot 4 uur Coscert in de Gerefor meerde Kerk aan de Koedieflaan, in samen werking met den Kunstkring Heemstede (toegang kosteloos). Hieraan zullen medewerken: Jos. de Clerck, viool; Louis van Maanen, cello; Felix de Nobel, piano en Jan Rose- krans, orgel. Mej. Betsy Koopmans, plano, is wegens ongesteldheid verhinderd. Het volgende programma zal uitgevoerd worden: 1. Wilhelmus, voor orgel. 2. Sonate in G. moll (cello en piano), van G. F. Handel. 3. Sonate in B moll (viool en piano), van J. S. Bach. 4. Trio bes-dur (piano, viool en cello), van L. van Beethoven. Van 8 tot 10 uur Muziek- en Zanguitvoe ring voor het Raadhuis, door het Fanfare corps „Excelsior", directeur de heer R. van 't Hof, en de Chr. gemengde Zangvereeniging „Sursum Corda", directeur de heer A. Bak. Het volgende programma is vastgesteld; Opening met Vaderlandsche lieleren. 1. Cameraden, Marsch van D. D. Belle- flamme. 2. l'Etoile die Bonheur, Ouverture van P. M. La bole, uit te voeren door „Excelsior", 3. Wien Neerlands Bloed. 4. Douane Salvara Fac, comp. A. Giessen, uit te voeren door „Sursum Corda". Pauze 5. Treurzang, van M. Blummer. 6. Lentezang, van Fred. J. Roeske, uit te voeren door „Sursum Corda". 7. Loudspeaker, Marsch van S. P. van Leeuwen. 8. Le Val de l'Ambleve, fantasie van D. D. Belleflammer, uit te voeren door „Ex celsior'.. 9. Het Geuzenvendel op de thuisreis, on middellijk gevolgd door het „Wilhelmus", beiden gezongen door „Sursum Corda" met begeleiding van „Excelsior". Verder zal van 8—10 uur de Harmonie „St. Michaël" een muzikale wandeling hou den door de gemeente. Direct na afloop van het concert vuurwerk op Valkenburg. Evenals vorige jaren zijn er wederom ker misvermakelijkheden op het terreintje Camp- laanHeemsteedsche Dreef. Voor deelname aan de Volksfeesten kan men zich schriftelijk aanmelden bij de hee ren D. F. de Wilde, Groenendaal en Cart van Empelen, Binnenweg 28. Do deelnemers moeten des middags om 2 uur aanwezig zijn op het feestterrein in Groenendaal. Op Donderdag 29 Augustus a.s. hoopt de lir. Nicolaas Boot, Velserduinweg 137, zijn 25- jarig ambtsjubileum aan de Ned. Spoorwegen te vieren. De jubilaris is bü zijn superieuren zeer gezien en is dan ook steeds voorwaarts gegaan in de 25 jaar dat hij te Velsen (nu Velsen IJm. Oost) is werkzaam geweest. Als arbeider-wisselwachter trad de jubilaris in dienst. Later fungeerde hij als rangeerder en thans als seinhuiswachter. Op R. K. organi satiegebied is de heer Boot ook lang geen onbekende. Wanneer er werk aan den winkel is, zal men bij Boot zelden tevergeefs om hulp vragen. Dat de jubilaris nog lang voor zijn gezin, werkkring en organisatie gespaard moge blijven, wenschen wij van harte. Concert Programma van het concert te geven door de R. K. Harmonievereeniging „St. Fidelis" in de muziektent aan de Ca- sembrootstraat te IJmuiden op 31 Augustus а.s., des namiddags van 3—5 uur. 1. Wilhelmus 2. Lang zal hij leven, marsch J. F. v. Leeuwen 3. Feest-Ouverture S. Vlessing 4. Pricesse Palatine F. Mourque Pauze 5. Luidspreker, marsch Werkman Sympathie J. Martin 7. Les Cloches de Corneville Pianquette 8. L'Eola F. Mourque 9. Finale Veiling Aan de veiling „Ons Belang" alhier, waren aangevoerd: Dubbele Spercie- boonen, 600 zak, van 8—14% c.; enkele Spercieboonen, 560 zak, van 1521% et.; Trosboonen, 70 zak, van 2426% ct.; snij- boonen, 40 zak, van 23%27 ct.; Ras pers, 25 zak, van 17%27% ct.; Doperwten, 10 zak, 18 ct.; Tuinboonen, 64 zak, van 8— 14% ct., alles per K.G. Spoorwcgjubileum Naar wij vernemen is op 8 September a.s. de heer P. v. d. Touw, thans ongeveer 8 jaar assistent aan het station alhier, 25 jaar in dienst bü de Nederiandsche Spoorwegen. Het zal den heer v. d. Touw op dien dag niet aan belang stelling ontbreken. Electrificatie spoorwegen Ten aanzien van het bericht inzake de veranderingen, welke zullen geschieden aan de spoorlijn nabü het station alhier en het station zelf, kunnen we nog mededeelen, dat inderdaad aan de westzijde van het station het z.g.n. goederenspoor zal komen. De goederentreinen zullen dus op die lijn de goederen lossen, waarna deze over het verhoogde tweede pen» ron zullen moeten worden gebracht in de goederenloods, aan 't Stationsplein staande. Volgens een spoorwegman, dien wij over een en ander spraken, heeft dit zijn groote be zwaren. Niet alleen doordat het vervoer zal moeten geschieden over het verhoogde per ron, wat al zijn eigenaardige bezwaren heeft, maar bovendien omdat dat vervoer over de lü'nen van het groote verkeer zal moeten geschieden, wat, in verband met de trei nen, die dan zullen worden ingelascht, wel haast onmogelijk en zeer gevaarlek zal zijn. Een oplossing, die ter zake aan de hand kan worden gedaan, is de volgende. Het thans voor het eerste perron liggende spoor wordt als vrachtgoederenspoor gebruikt, zoo dat de goederen direct en zonder veel moeite en gevaar in de loods of anderszins kunnen worden opgeborgen. De lijnen, die het verkeer van de electrische treinen zullen moeten opnemen, worden meer westwaarts gelegd en daartusschen een verhoogd per ron. Of dit laatste alsnog zal kunnen wor den bereikt, is niet te zeggen. Onze zegsman was daarover niet al te optimistisch ge stemd. Ten slotte zij nog medegedeeld, dat thans met spoed wordt gewerkt om de wü'zigin- gen, die noodig zijn, tot stand te kunnen brengen. Deze week is door het personeel een en ander uitgezet, maar wij meenen ook zeker te weten, dat de eigenaren van de gronden aan de westzijde van de spöor- lün, reeds zijn gepolsd en met sommigen reeds een contract is tot stand gekomen, over den afstand van de gronden die voor de spoorwegrruj. benoodigd zijn. Als toegang tot het verhoogde perron is men voornemens van het eerste perron een tunnel onder de spoorlijn te maken, waar door de perrons zonder gevaar kunnen wor den betreden. Primaire weg door de Zaanstreek Om trent de uitvoering van de plannen van den primairen weg van Amsterdam door de Zaanstreek (gedeelte van het provinciaal wegenplan) vernemen wij, dat hieromtrent ook ernstige plannen tot doorzetten be staan. Zijn we wel ingelicht, en we hebben geen reden om aan de juistheid van dc gegevens te twüfelen, dan zijn reeds on derhandelingen gaande tot aankoop van de benoodigde gronden onder deze gemeente. In hoeverre men intact zal laten, en ook ongestoord het bedrijf zal kunnen uit oefenen, de eendenkooi onder deze ge meente, een monument dat van rijkswege in aanmerking komt voor bescherming, konden wij niet te weten komen, maar wij vreezen, dat als het ronkende moderne verkeer door den Castricummerpolder zal gaan, het dan ook uit zal zün met de rust die de eendenkooihouder zoo van noode heeft, wil hU behoorlük en voldoende fi nancieel zijn beroep kunnen uitoefenen. Mishandeling Door J. H. A. H. is bij de politie aangifte gedaan dat hij door zekeren B. K. is mishandeld. Inbraak Toen Maandagmorgen een werkster in school H aan den Wijk aan Zeeërweg haar bezigheden verrichte, be merkte zij dat door vernieling van een ruit iemand zich toegang verschaft had. Na aangifte is een politieonderzoek ingesteld. Herdoopt De voor de V.E.M. te Am sterdam gerepareerde Engelsche stoom trawler „John Bennett" is wederom in onze haven gearriveerd en zal deze week gaan varen onder den naam „Ewald" IJm. 44. Missienaaikrans te Driehuis voor de Mis sie van het H, Hart De Missienaaikrans tc Driehuis, zal op den eersten Vrijdag van Sept. a.s., den dag herdenken, dat hij een jaar geleden werd opgericht. Bij die gele genheid zal des morgens om half zeven in de Kerk te Driehuis een H. Mis worden opgedragen voor alle werkende en weldoen de leden van den naaikrans, die zooveel mo gelijk allen, onder deze H. Mis gezamenlijk tot de H. Tafel zullen naderen. Des avonds zal de gewone bijeenkomst van 79 uur een eenigszins feestelijk karakter dragen, terwijl bij die gelegenheid tevens, aan den Z.Eerw. Pater W. J. Zeegers, die midden September naar de Missie van Java ver trekt, een cadeau zal worden aangeboden van door den naaikrans voor dc vertrekken de Missiepaters, vervaardigde werkstukken. De Missienaaikrans hoopt dien avond ook de Bestuursleden van de St Martha Vereeni ging te Haarlem, door wier correspondent schap ze werd opgericht in haar midden tc zien. Botsing Gistermiddag omstreeks 6 uur reed op de Breestraat een luxe auto, bestuurd door den heer B. uit Heemskerk. In den auto bevond zich een patiënt, die naar het Roode Kruis-Ziekenhuis moest worden vervoerd. Ter hoogte van de Bagünestraat werd het uitzicht van den bestuurder belemmerd door een anderen auto waardoor de heer B. te laat bemerkte dat uit de Bagijnestraat een vrachtauto kwam aanrijden. Er had. een botsing plaats waardoor de luxe auto nogal eenige schade aan de voor- züde opliep. De patiënt werd met den auto van den heer Sfcoutenbeek naar het Zieken huis gebracht, Blocmkoolveiling „De Molen" le soort 12.50—19.80, 2e soort 3.20—7.10. Blocveiling tomaten A 4.50B en C cent minder. Aardappelen: Eigenh, 3.253.50, blauwe 4.50, bonken 2.50—3.00, drielingen 2.25—2.75, kriel en veevoeder 1.50. Past op uw rijwielplaatjc Zaterdagnacht zijn bij verschillende ingezetenen op den Tolweg de schuurtjes opengebroken en de rijwielmerken van de fietsen gehaald, ter- wül hü den heer van Tunen, aan den Com- municatieweg een rü'wiel is ontvreemd. De politie doet onderzoek. Koninginnedag cn Harddraveryverceniging Bovengenoemde vereeniging heeft in hare J.l, gehouden vergadering het volgende pro gramma vastgesteld. De feestdagen worden gehouden op 4 en 5 September a.s. De fees telijkheden worden geopend met een optocht van de schooljeugd, waaraan ongeveer 900 kinderen deelnemen en die wordt opgeluis terd door het Fanfarecorps „St. Cecilia". Daarna verschillende volksspelen als Ring- rüden met paard en kar, Balletjes rapen voor meisjes, Hardloopen met hindernissen voor jongens. Namiddags 2 uur Sportrüden voor meisjes, Boegspriettrekken voor jongens. Den 5en September 9 uur gecostumeerde optocht, waaraan flinke geldprijzen zün ver bonden. 10 uur Ringrüden voor Dames per fiets, Wedloop voor jongens. 12 uur prijsuitreiking voor het Raadhuis. 1 uur Groote Internationale Harddraverij om prü'zen van 300, 100, 50 en bij deel name van meer dan 12 paarden nog 25. Tevens zal aan den eigenaar van het winnende paard een beker worden aange boden van de Amstelbrouwerij. De Commissie heeft verder besloten om actie te voeren onder de ingezetenen voor het lidmaatschap dezer vereeniging. Men draagt daardoor o.m. bij om aan 900 kinderen een paar genoeglüke dagen te verschaffen. Gemeenteraad Er wordt een openbare vergadering van den Raad der gemeente ge houden op Vrijdag 30 Augustus a.s. des na middags 3 uur. In deze vergadering zal de Burgemeester afscheid nemen van den raad. Hierna bstaat voor iedereen gelegenheid van den Burgemeester afscheid te nemen. van de gister aan den Rüksvischafslag aan gekomen Stoomtrawlers Mies en Truus recht stonden. IJMUIDEN, 27 Augustus 1929. Tarbot per K.G. 1.75—135; Griet per 50 3,85; Zet Schol per 50 K.G. 45.00—36.00; Kleine Schol per 50 K.G. 23.50—3.60; Schar per 50 K.G. 18.00—2.30; Tongschar per 50 K.G. 57.00; Rog per, 20 stuks 28.00—17.00; Vleet per stuk 4.352.33 Pieterman en poon per 50 K.G. 172; groote schelvisch per 50 K.G. 3834; middel schelvisch per 50 K.G. 29—24; kl. midd. schelvisch per 50 K.G. f 103,70 kleine schelvisch per 50 K.G. 103,70; kabeljauw per 125 K.G. 68—48; gullen per 50 K.G. 19—3.80; Leng per stuk 1.200.45; heilbot per K.G. 1.85— 1,45; wijting per 50 K.G. 52.60; koolvisch per stuk1,250.75; makreel per 50 K.G. 11—7; haring per kist 6.50—5.60. Het Grieksche s.s. „Eugenia", dat in den nacht van 23 op 24 November 1928 in Den Helder op den dijk sloeg en eerst den 24en van deze maand vlot gebracht kon worden, is Zondagmorgen om kwart voor vieren te Amsterdam aangekomen, In dok no. 3 van de Amst. Droogdokmaatschappij, wordt thans een onderzoek ingesteld naar de schade, die het schip heeft gekregen. De 29-jarige weduwe W. A. uit Scboter- land, die te Groningen verschalende hotels oplichtte en dit ook te Appingedam wilde doen, is daar aangehouden. BEKER-COMPETITIE Op de wedvlucht vanaf Hal behaalden de navolgende vereenigingen dc punten achter den naam vermeld. Reeds beh. p. Bij Eindst. De Snelvlieger 123 8 131 De Luchtgids 110. 9 119 De Snelpost 92 13 105 H. A. K 73 7 80 Columba 81 12 93 De Ooievaar 66 10 76 Het Centrum 53 4 57 De Reisduif 107 6 113 Gevl. Vrienden 77 5 82 Pleines 127 3 130 De Postduif 47 1 48 De Luchtpost 73 2 75 De Zwaluw 60 11 71 Ranglijst je: 1. De Snelvlieger 131 2. Pleines 130 3. De Luchtgids 119 4. De Reisduif 113 5. De Snelpost 105 6. Cölumba 93 7. Gevl. Vrienden 82 8. H. A. K. 80 9. De Ooievaar 76 10. De Luchtpost 75 11. De Zwaluw 71 12. Het Centrum 57 13. De Postduif 48 BEKER-COMPETITIE Op de wedvlucht vanaf Vilvoorden be haalden de navolgende vereenigingen de punten achter den naam vermeld. Reeds beh. p. Bü Eindst. De Snelvlieger 116 7 123 De Luchtgids 102 8 110 De Snelpost 82 10 92 H. A. K. 72 1 73 Columba 68 13 81 De Ooievaar 61 5 66 Het Centrum 51 2 53 De Reisduif 98 9 107 Gevl. Vrienden 66 11 77 Pleines 121 6 127 De Postduif 35 12 47 De Luchtpost 69 4 73 De Zwaluw 57 3 60 Ranglijst je: 1. Pleines 2. Do Snelvlieger 3. De Luchtgids 4. De Reisduif 5. Dc Snelpost 6. Columba 7. Gevl. Vrienden 8. De Luchtpost 9. H. A. K. 10. De Ooivaar 11. De Zwaluw 12. Het Centrum 13. De Postduif 127 123 110 107 92 81 77 73 73 66 60 53 47 John. Brown Anna Concordia Marta Wilhelmina Johanna Elisabeth Hibemia Luther Catania Derika 11 Derika 12 Holland 4 Holland 6 Hoop 2 Delfland Beatrice Pieter Cornells Turkoise Peter D. Avantie Fram Ecliptica Groningen Reiger Caroline 4000.— 3900.— 4500.— 2700.— 1900 3100.—' 2500.— 1500.— 4100.— 2200.— 1600.— 1100.— 1500.— 1100.— 1100.— 1400.— 1600.— 4500 1100.— 4100.— 3900.— 3300.— 1500.— 3200.— 1300.— 1800.— van de heden aan den Ryksvischafslag aan gekomen Stoom-trawlers: Begonio 160 man den 1856; Louise 110 manden 2027; Hei- ga 80 manden 1093; Corrie 400 manden 2942; Liesbet Betty 450 manden 3507; Derika 4 400 manden 2800; Derika 7 455 manden 3800; Henriette Jacoba 560 man den 5000; Pallas 80 manden 1700; Maria 265 manden 2200; Aneta 500 manden 4000; Stormvogel 320 manden 2600; S. D. 129 1000 manden 5600; Emma manden 900. Kotter: O 230 700. Bijna 2100 millioen K.G. ver verwerkt; een waarschuwing aan de fabrieken Van den Alg. Ned. Zuivelbond (F. N. Z.) is verschenen het verslag over het jaar 1928. Het aantal gewone leden bleef gelijk; het aantal buitengewone leden bedraagt thans 82. Door de in totaal 436 aangesloten fabrieken werd in 1928 verwerkt 2095.149.962 K.G. melk. Het aantal aangesloten fabrieken verminderde met 17 door uitzending van een aantal be drijven in Drente. Het Technisch Bureau werd aangevuld met een commissie om het bestuur van den F.N.Z. in het beheer dezer afdeeling bü te staan. Over 1928 beantwoordde het T. B. niet geheel aan de gestelde verwachtingen. De leeraar- machinist gaf dit jaar lessen o.a. te Hoorn. Voor de examens van den F. N. Z. hadden zich 305 personen aangemeld; aan 143 kon een diploma worden uitgereikt. Om practische redenen zijn de exameneischen eenigszins verzwaard. Het officieel orgaan leverde vol doende financieele baten op. De propaganda voor afgeroomde geconden seerde melk leverde bevredigende resultaten op, terwijl op initiatief van den wn. directeur- generaal van den Landbouw voorbereidende maatregelen werden getroffen eener controle op de echtheid van gecondenseerde melk en melkpoeder. Een en ander geschiedde naar aanleiding van uit het buitenland binnenge komen klachten waarbü getwijfeld werd aan de echtheid van Nederlandsch melkpoeder. Eenige voorstellen tot uitbreiding van den werktüd in zuivelfabrieken kon niet de goed keuring verwerven van den directeur-gene- 55 raai van den Arbeid. Handelsverdragen met Spanje en Amerika werden nauwgezet onder de oogen gezien en in de toekomst zal vooral* met ernstige moeilijkheden van den expo*8 naar Amerika rekening moeten worden ge houden. Door den F. N. Z. werd deelgenomen aan de Witwaterrands-Tentoonstelling te Johannesburg en de Landbouw- en Industrie- tentoonstelling te Pretoria. In Zuid-Afrika i® daardoor verhoogde belangstelling ontstaan voor onze Hollandsche kaas. Ook aan de ten toonstelling: „de Voeding" te Berlijn weM met succes deelgenomen. Aan de besprekingen op het Internationaal Zuivelcongres to lan den werd een werkzaam aandeel genomen door dr. A. J. Swaving over de garantie^ welke in Nederland voor de echtheid en zui verheid van zuivel en melkproducten worden gegeven. Verder maakt het verslag melding van proefnemingen tot het tegengaan van het schimmelen der boter, van het samenstellen eener zuivelfilm, van de gevoerde reclame voor .het gebruik van natuurboter, van maat regelen ter bestrijding van het mond- et> klauwzeer en van maatregelen ter voorkoming van het aanbieden van steekpenningen. Het verslag besluit met een waarschuwing aan de coöperatieve Zuivelfabrieken, om den heftigen strijd van het elkaar beconcurreorefl in het uitbetalen van den melkprijs, te staken- Dit moet noodzakelijk uitloopen op practijjke» als geconstateerd moe ten worden bü de Coöp. Fabriek voor Melkproducten: de IJssel te Kampen, waar de directeur sacü zóóver vergeten had, dat hij aan de te berei den gecondenseerde volle melk vreemd vet liet toevoegen ter vervanging van het boter- vet. Ongetwüfeld is ook het streven, om e®35 melkprijs uit te betalen, hooger dan de om standigheden in het betreffende bedrijf toe lieten, de eerste aanleiding tot deze niet ge noeg te laken daad geweest en het ma£ degenen, die in het betalen van een hooge» melkprijs de beste uiting van het goed wer ken eener coöp. zuivelfabriek zien, tot na denken stemmen en doen inzien, dat er voor de melk niet meer betaald kan worden, da» er uit te maken is en dat, indien met eer- lüke middelen gewerkt wordt, do ééne fabriek niet zooveel hooger kan uitbetaleö dan de andere. Het verslag maakt ten slotte melding van den gang van zaken van elk der aangesloteO gewone leden afzonderlijk. Het Canadcesche kortegolfstation CJEX onlangs van de Graanbeurs te Winnipeg naar een plaatsje, dat ongeveer 20 KM. van deze stad verwijderd is, verplaatst. Het starion zendt op 25.5 M. en maakt gebruik van een energie van 2 k.W. Een Fransche radio-maatschappü meldt, dat zy een middel gevonden heeft om radio- telefonle-uitzendingen geheim te houden. Hiervoor zou een apparaat gebruikt worderu dat de hooge frequenties omzet in lage en de lage in hooge. Wanneer een luisteraar, die niet in het bezit is van een toestel om de frequenties weer normaal te maken, zou luis teren, zou hü slechts een onaangenaam ge luid te hooren krijgen. Dc tüd is blijkbaar niet ver, dat we het even normaal zullen vinden, wanneer onze hotelkamer is uitgerust met radio, als thans, wanneer er strooménd water is, In een con vocatie van de „Society of Motion Picturd Engineers" wordt tenminste een hotel aange boden, waar de vergader- en feestzalen voor zien zyn van radio. Ophef wordt van dit feit geeenszins meer gemaakt; in een kort zin netje tusschen den tekst wordt er slechts event op gewezen. Nog een kleine schrede en w» lezen in de reclames van alle hotels ver meld: „Kamers met strooménd water cü radio." Ongetwüfeld ligt een ieder bü het lezen van deze vraag het antwoord Marconi" op de lippen. Afgezien van de kwestie of het nut heeft na te gaan wie de „vader der raido- techniek" is, dan wel om het „eere wien eere toekomt", ligt; het in dc natuur der menschen om van elk voorkomend verschijnsel den oor sprong na te gaan. En al moge de radio techniek van zeer jongenü datum zijn, niet temin zal het menigeen verwonderen, dat reeds in 1865 door een zekeren dr. Malon Loomis in de Vereenigde Staten, de eerste radio-signalen zün uitgezonden. Deze mededeeling is van C. Franzis Jen kins, den bekenden geleerde, die zich vooral op televisie-gebied heeft onderscheiden. Genoemde dr. Loomis overbrugde met een door hem vervaardigden oscillator een afstand van 15 Engelsche mijlen, waarbü hü de ont vangst controleerde door het uitslaan van do naald van een galvanometer. Vier jaren na deze geslaagde proef in I860, vroeg hü de goedkeuring aan voor zün te stichten „Loomis Aerial Telegraph Com pany" doch niemand scheen eenig vertrou wen in de nieuwe onderneming te hebben en hij slaagde er niet in, ook maar een enkel aandeel van zün nieuwe maatschappü tc plaatsen. BATAVIA, 26 Aug. (Aneta), Dc observa tie-post op het Lang-eiland deelt via den op het eiland opgestelden radio-zender me de, dat de erupties van de Krakatau, welke op 8 Juni j.l. zijn aangevangen, nog steeds blijven voortduren, nu en dan onderbroken door enkele dagen rust. De gemiddelde hoogte der huidige erupties bedraagt thans ongeveer 80 Meter, welke voortdurend gepaard gaan met knallen, die zeer duidelijk gehoord kunnen worden. MEDAN, 26 Aug. (Aneta) De gouver neur bracht heden een bezoek aan de onder neming „Pamobolan" van de H. V. A., al waar verschillende besprekingen werden ge houden met de op deze onderneming werk zame assistenten. Van een en ander werd een zeer nauwkeurig rapport opgemaakt. Het is niet onwaarschynlük, dat dit rapport eerlang zal worden gepubliceerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 10