TER-TABAK Weg met den Zondag DINSDAG 27 AUGUSTUS 1929 LOS ANGELES DE GRAF ZEPPELIN NAAR Benoemingen Voornaamste Nieuws DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17241 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER 'EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. en weifelend! eer die ei Vertrokken naar Lakehurst DE VERMISTE POSTZAK TERECHT DE ONTPLOFFING VAN EEN MUNITIE-DEPOT TE NANKING DE LAATSTE RONDE J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Oplichtster aangehouden BUREAUXNASSAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. r ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bjj vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE WANT ADVERTENTIEN 35ct.p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct, bt) voorultbet Bjj contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel bij verlies v. i ♦•gen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongescliik theid to t werken door T C H bij een ongeval met r AP ft bij verlies van een hand, f 1 9 R «bij verlies van een Trt bij'n breuk van f l|j Alleabonnésopditbladzijningevolgedeverzekeringsvoorwaardenl 0UIIU>~ verliesvan beide armen.beidebeeuen of beideoogen: I l3U» doodelijken afloop: l2uU«" een voet of een oog; duim of wijsvinger: OU»"" been of arm: I 11«anderen vin ge*. Zes dagen zult gij arbeiden, den zeven den zult gij rusten. Door de eeuwen heen is dit goddelijk gebod geëerbiedigd. De Zondag, de dag des Heeren, in ge dicht en gezang verheerlijkt, door de ge slachten van eeuwen her gevierd en ge huldigd, de dag, die in onze samenleving een gewijd karakter droeg, dreigt te wor den aangetast. Uit Sovjet-Rusland komt het ontstal lende bericht, dat de Zondag moet wor den afgeschaft en de onafgebroken werk dag moet worden ingevoerd. Er is verzet gekomen, er zijn bedenkingen gemaakt omtrent de practische uitvoerbaarheid. De regeering heeft evenwel verklaard, dat zij zich niet aan de ingebrachte be zwaren zal storen en de voorgenomen wijziging zal doorvoeren! Dat wil derhalve zeggen ,dat in het groote Russische rijk een traditie staat te verdwijnen, die voor millioenen Rus sen heilig is. Daarmee is in den strijd tegen de Kerk en wat haar heilig is, een nieuw tijdperk Ingeluid, onder het bolsjewistisch regi me, dat hiermee, zooals de regeering ver klaart, geen daad van willekeur stelt, maar den onafgebroken werkdag als het middel beschouwt, om de meest ratio- neele ontwikkeling van het arbeidsproces te bereiken. Deze ingrijpende wijziging In het leven van het Russische volk zal reeds het volgend jaar worden ingevoerd. Dan zal Rusland 't ononderbroken werk jaar deelachtig worden, als een der jongste zegeningen van een alles nivel- leerend bestuur, dat in dienst van den arbeid de heiligste gevoelens van een volk met voeten treedt en het steeds meer naar een levensbeschouwing drijft, die niet boven het zakelijke en mate- rieele mag uitreiken. Bezien van zuiver economisch stand punt, moet erkend, dat de onafgebroken werkdag voordeelen, bijzonder voor de industrie, brengt, zij 't dan ook alleen materieele voordeelen. Rusland bereken de, dat de industrie onder het nieuwe systeem 20 meer kan opleveren. Daar bij wordt een sneller productie-proces bereikt, de kostende prijs zal dalen, waardoor een lagere verkoopprijs zal worden verkregen. Wel verdwijnt de vrije Zaterdagmiddag en bedraagt het aanta! vrije uren per week 40 in plaats van 42. Daartegenover krijgt de arbeider 61 in plaats van tot nu toe 52 rustdagen per jaar, met behoud van twee weken vacan- tie bovendien. Zoo is althans de theoretische opzet van het nieuwe systeem, waarvan in de praktijk nog blijken moet, welke gebre ken het aankleven. Maar ook al zouden de economische voordeelen dubbel zoo groot zijn, als thans wordt voorgerekend, dan nog zou, ja moet ons onherroepelijk „neen, nooit!" klinken, tegenover de schending van dit goddelijk gebod, tegenover de aanranding van den Zondag, den dag des Heeren, den dag door God zelf ge heiligd. Want behalve een zijdelingsche aanval tegen de Kerk, schuilt hierin ook een ernstige bedreiging van het gezinsleven. Het is een welgemikte aanslag op het huisgezin, in de oogen der Sovjets de grootste belemmering, om het individu geheel in de massa te doen opgaan. Door voor de verschillende familieleden een aparten rustdag in te voeren, gaat auto matisch de onderlinge samenhang in de familie verloren. De Bolsjewisten weten maar al te goed, dat in den familiekring de goede zeden, de hechte beginselen worden gevormd, die de mensch, in casu het kind, zijn geheele leven met zich draagt. Behalve een geheiligde dag is de Zon dag voor ons en voor millioenen Christenen een dag van rust, een dag van inkeer in ons zelf, dien we, bijzonder in ons onrustig jachtende leven, niet willen missen. De dag, die met vredig klokgelui wordt ingezet, als een waar schuwing, om enkele uren althans ons materieele bestaan te vergeten en ons in te stellen op overpeinzing van des levens dieperen zin, onzer eeuwige belangen. Dat is de hoogere en heilige en diepere beteekenis van den Zondag, dat is het geheim van het vredige geluk, dat hij stort in de ziel van den geloovige, die in dezen dag belooning en aansporing vindt voor opgewekten arbeid in de nieuws week. Afgezien van goddelijke beschikking, komen wij op tegen een afschaffing van den Zondag, die een bedreiging zou be- teekenen van een groote ethische waarde voor het familie- en volksleven Wij willen den Zondag niet alleen als dag des Heeren behouden zien, ook als rustdag, als gemeenschappelijken feestdag, als familiedag, als den dag, die ons uit den sleur van het materieele en alledaagsche opheft, als den dag, waarop wij arbeiden aan het welzijn onzer ziel, aan onzen geestelijken vooruitgang! LknteOeurige ROOKTABAK RQODt-STER theooorus NIEMCIJER GRONINGEN De landing geschiedde, naar een draadloos V. D. bericht meldt, tijdens schitterend weer. De omstandigheden waren zeer gunstig. Het luchtschip is aan den ankermast bevestigd, daar de hal te klein is en zal aan den mast geankerd blijven. Binnen 30 uur naar Lakehurst Dr. Eckener heeft medegedeeld, dat hij zoo mogelijk binnen 30 uur de vlucht naar Lakehurst zal voortzetten. Te 2.59 Amst. tijd was het luchtschip geheel gemeerd. LOS ANGELES, 26 Aug. (V. D.) De offi cier aan boord van de „Graf Zeppelin" com mandant Rosenthal, heeft na aankomst ver klaard, dat het luchtschip door omstandig heden waarschijnlijk nog dienzelfden avond (pl. tijd) (dus Dinsdagmorgen vroeg Amst. tijd) naar Lakehurst zal vertrekken. De „Graf Zeppelin" hing bijna stil in de lucht alvorens te dalen. In weinige minuten lag het gevaarte aan den mast geankerd. Er waren honderden journalisten, fotografen en filmoperateurs aanwezig en ook vele acteurs en actrices der in de nabijheid gelegen film centra voornamelijk uit Hollywood. Ter zijde van het vliegveld was een groote ruimte vrijgehouden voor de aanwezige auto riteiten. Zoodra het luchtschip gemeerd lag gingen de douane-beambten aan boord en met korte tusschenpoozen verlieten de pas sagiers het luchtschip. Aan Lady Drummond Haig werden, als eenige vrouwelijke passa- gier, bloemen aangeboden. Toen dr. Eckener het luchtschip verliet ging een daverend gejuich op en met moeite kon de auto. waar- j mede hij het vliegveld verliet, zich door de menschenmenigte een weg banen. Hij werd begroet door den gouverneur van Calif omië. Van Kasumigaura naar Los Angeles heeft het luchtschip 78 uur 58 minuten noodig gehad. De tot nu toe van Lakehurst over Europa en Azië naar Amerika afgelegde afstand is 16.880 mijlen, welke afstand door de „Graf Zeppelin" in 233 uur 35 min. is afgelegd. Wat Wilkins zei De beroemde poolvlieger Hubert Wilkins heeft in een persgesprek verklaard, dat hij zeer van dezen tocht genoten heeft. Aleer echter een regelmatig verkeer met lucht schepen met goed gevolg kan worden Inge steld, moet de weel-berichtendienst nog heel veel worden verbeterd en uitgebreid. Nu stonden de luchtschipleiding nog veel te weinig meteorologische mededeelingcn ten dienste. Naar Lakehurst N. T. A. meldt uit Los Angeles d.d. 26 dezer, dat de „Graf Zeppelin" des avonds elf uur (dat is dus naar onze tijdrekening hedenochtend omstreeks acht uur) den tocht naar Lakehurst zou voortzetten. Eckener's aanteekeningen verdwenen. Dr. Eckener, die naar eerst thans be kend wordt t'jdens den tocht over den Stillen Oceaan gedurende twee dagen vrij ernstig ziek was, werd na de landing per auto naar een hotel in het centrum der stad gebracht. Eckener koesterde oorspronkelijk het plan, een mededeeling over het verloop der vlucht te publiceeren. Toen hij zich tijdens het laatste deel van den toch echter even uit het venster van den stuurgondel boog, rukte de vrir.d hem het blad met aan teekeningen uit de hand. Dientengevolge kon het plan niet doorgaan, daar er te weinig tijd beschikbaar was, om een nieuwe verkla ring op te stellen. Eckener heeft zich geestdriftig over de vlucht uitgelaten. Naar hij verklaarde is thans wel het bewijs geleverd, dat het moge lijk is het luchtschip voor commercieele doeleinden in het trans-Oceaanverkeer te gebruiken. Tevredenheid over den tocht Na aankomst van de „Graf Zeppelin" in Los Angeles, verklaarde de Japansche com mandant Kusaka in enthousiaste bewoordin gen, dat deze vlucht de verhoudingen van de wereld heeft gewijzigd en Japan tot na buur van de V. S. heeft gemaakt. Ook de Amerikaansche vliegenier Rosendahl, die eveneens aan den tocht heeft deelgenomen, verklaarde dat dit de schoonste vlucht was geweest, die hij ooit gedaan had. Tijdens de vlucht had hij zich verwonderd over de groote snelheid, die het luchtschip ten gevolge van den gunstigen wind kon be reiken, ofschoon de koers dikwijls gewijzigd wa" De passagiers weer aan boord. Naar uit Los Angeles wordt geseind, moes ten de passagiers zich Maandagavond tegen elf uur (7 uur 20 Amsterd. tijd Dinsdagoch tend) weer aan boord van de „Graf Zeppe lin" inschepen. Verwacht wordt, dat de vlucht van Los Angeles naar Lakehurst on geveer 48 uur zal duren. Het Duitsche luchtschip ,Graf Zeppelin" is hedenmorgen te 1 nur 16 minuten, (9 uur 36 min. Amsterd. tijd) van het vliegveld te Los Angeles naar Lakehurst vertrokken voor de laatste étappe van de vlucht om de we. reld. Prov. Staten van Noord-Holland Op vragen van den heer C. Thomassen, den I9den Juli 1929, hebben Gedeputeerde Staten geantwoord, dat zij bedoelden met de toezegging tot het verleenen van moree- len steun aan het door hunne Ambtgenooten in Utrecht ontworpen plan tot bemaling van de Vecht te kennen te geven, dat aan de eventueele stichting en exploitatie van een gemaal op Noordhollandsch grondgebied, voor zooveel in hunne macht staat ,geen moeilijkheden in den weg zullen worden ge legd. b, c en d. Een aan de staten dezer pro vincie gericht adres van het Dagelijksch Bestuur van het Comité van Actie ter ver krijging eener bemaling op de Vechtsluis te Muiden, houdende verzoek in overleg te tre den met de Staten van Utrecht omtrent de regeling van de afwatering van de Vecht, is om praeadvies in handen van Gedeputeerde Staten gesteld. Genoemd college kan geen vrijheid vinden door beantwoording van deze vragen op het te geven praeadvies vooruit te loopen. Per abuis te New York achtergebleven Naar wij van het Hoofdbestuur der P. P. T. vernemen, is bericht uit New York ont vangen, dat de vermiste postzak, bestemd voor een Amsterdamsch bankiershuis, met een zeventigtal aangeteekende brieven, per abuis in New York was acrtergebleven. Met de „Majestic", die 23 Augustus uit New York is vertrokken, en 30 dezer in Europa arriveert, is de postzak nu meegezonden. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Amsterdam, H.H. Nic. en Barbara, den Weleerw. heer L. A. J. M. Beune; te Schiedam, O. L. V. Visitatie, den Weleerw. Heer A. J. Raaffels; te Oegst- geest den Weleerw. heer W. E. Blok en te Scetermeer, den Weleerw. heer J. Lansber gen (Neomyst) te 's Gravenhage H. Agnes, den Weleerw. Heer J. F. M. Zegers; te Rotterdam H. Franc. v. Ass., den Weleerw. Heer J. J. Eeken; te den Burg (Texel) den Weleerw. Heer J. H. Tesserlaar (Neomyst) te Voorburg, H. Martinus. den Weleerw. Heer J. A. van Ettinger en te Bleiswijk, den Weleerw. Heer C. A. Ouwendijk, die kapelaan was te Voorburg, H. Martinus. 25 personen gedood LONDEN, 27 Aug. Bij de ontploffing van een groot munitie-depot te Nanking kwamen 25 personen om het leven. De totale schade wordt op 150.000 p.st. geraamd. De oorzaak van de ontploffing kon nog niet worden vastgesteld. Volgens een offieieele mededee ling neetnt men aan, dat de oorzaak te wij ten is aan een defecte granaat, die zich tus schen de zending nieuwe granaten bevond. In andere kringen neigt men er toe aan te nemen, dat opzet in het spel is. Niemzowitsj wint van Tartakower en wordt daardoor winnaar van hft tournooi vóór Capablanca en Spiel- raara. Rubinstein wordt vierde. Eu we onder de eerste zeven! Bogoljubow op de achtste plaats! De volledige uitslagen der partijen der laatste ronde luiden; Capablanca wint van Maroczy. Mattison remise met Spielmann. Saemisch remise met Gilg. Grünfeld remise met, Vidmar. Euwe remise met Rubinstein. Marshall remise met Colle. Niemzowitsj wint van Tartakower. Trybal remise met Thomas. Becker wint van Bogoljubow. Mej. Menchik verliest aan Canal. Yates wint van Johner. De eindstand. Gelijk ook uit bijgaanden staat blijkt, is de totaal-uitslag als volgt; 1. Niemzowitsj met 13 pt. 2 en 3. Capablanca en Spielmann elk met 14 J4 pt. 4. Rubinstein met 13 y, punt. 5, 6 en 7 prof. Becker, dr. Euwe en Vid mar elk met 12 pt. 8. Bogoljubow met 11)4 pt. 9. Grünfeld met 11 pt. 10 en 11 Canal en Mattison elk met 1014 punt. 12 13, 14 en 15 Colle, Maroczy Tartakower en Treybal elk met 10 pt. 16 en 17 Saemisch en Yates elk met 9Vs punt. 18 en 19 Marshall en Johner elk met 9 pt. 20. Gilg met 8 pt. 21. Thomas met 6 pt. 22. Mej. Menchik met 3 pt. De vermiste Texelsche jongens terecht De drie jorgens, die de vorige week op geheimzinnige wijze van Texel verdwenen waren, zijn weer in de ouderlijke woning teruggekeerd. De bengels hadden eens een weekje vacantie willen hebben. Zij schenen nogal ruim van geld voorzien te zijn geweest, doch toen de beurzen leeg waren, was de zwerflust gebluscht. Missie Interacademiale Tiende Missiecursus te Tilburg Als student spreker gaf praeses H. v. d. Sterren in deze derde les een kort over zicht der Missie in Nederlandsch-Indië. Deze missie, zeide spr. bij den aanvang zij ner voordracht is feitelijk in de vr/;e eeuw te laat gekomen. Indië is thans onder de missie-congregaties verdeeld en ofschoon een groot deel van den Indischen Archipel voor de katholieke missie nog verboden gebied blijft, wint de katholieke godsdienst er voortdurend ter rein. Spr. brengt daarna de resultaten van ver schillende missies naar voren en bespreekt daarbij den scholen- en ziekenhuisbouw en de vorming van een inlandschen clergé. In Nederlandsch-Indië telde men in 1928 reeds 260.000 Katholieken tegen 90.000 in 1915. De vooruitgang is dan ook verheugend te noe men. Sprj besluit zijn belangwekkend overzicht met een gebed te vragen voor Indië opdat spoedig ook voor het geheele land de hin derpalen worden weggnomen die de katho lieke missie er thans nog ondervindt. Met een gedachtenwisseling naar aanlei ding van het gesprokene door dr. Rutgers en dr. van Doorn eindigde deze derde les. Des avonds kwam pater N. v. d. Windt S.V.D. spreken over de missie op Flores. Bezoek aan de Zuiderzee werken Fransche en Belgische ministers Gisteren te één uur ariveerden te Medem- blik per auto's eenige gedelegeerden van de HerstelConferentie o.a. de heeren Briand, Gilbert, Jaspar en Hymans en eenige dames, vergezeld van minister Beelaerts van Blok land, tot een bezoek aan de Zuiderzeewer ken. Reeds was een bezoek aan den proefpol- der te Andijk gebracht; met belangstelling hebben de bezoekers het electrische gemaal van den N.-W.-poIder te Medemblik in oogenschouw genomen, alsmede de dijkwer ken zelve. Per auto werd te ruin» 2 uur verder ge reisd naar Wieringen. Het Bioscoopconflict in het Zuiden Morgenmiddag zal ten gemeentehuize te Eindhoven op initiatief van den burgemees ter van Heerlen een conferentie gehouden worden tusschen de besturen van de veree- niging van Noord-Brabantsche en Limburg- sche gemeenten voor gemeenschappelijke filmkeuring en van den Nederlandschen Bioscoopbond. De voorzitter van de centrale commissie voor de filmkeuring, de heer D. van Sta veren, zal de conferentie leiden Uitvoer van aardappelen in Juli De uitvoer van aardappelen blijft groot en de prijs onbevredigend, In Juli zijn 56-316 ton aardappelen uitgevoerd, ter waarde van 2.338.000, tegen 48935 ton ter waarde van 2.899.000; in Juli van het' vorig .aar en 26.624 ton ter waarde van 628.000 in Juli 1927. Hiervan waren 53343 ton ter waarde van 2.218.000 klei-aardappelen, 2841 ton ter waarde van 117.000 zandaarclappelen en 132 ton veenaardappelen. De klei-aardappe- len gingen voor het overgroote deel naar Duitschland, dat 40573 ton afnam; Groot- Brittannië importeerde 4743 ton, België 3215 ton en Zwitserland 2365 ton. Van de zand- aardappelen ging 2042 ton naar Duitschland en 338 ton naar Groot-Brittannië. Ook van de veenaardappelen was Duitschland met 122 ton de voornaamste afnemer. Van pootaard- appelen werd 150 ton uitgevoerd, grootendeels naar België. Christus Koning op het Kasteel te Hoensbroek Te Hoensbroek stond nog een kasteel met een Limburgsche geschiedenis van eeuwen en deze oude eerbiedwaardige burcht zou aan Christus gegeven worden. Dank zij de vereeniging „Ave Rex Christe" heeft in Limburg Christus zijn kasteel gekre gen en gerestaureerd zal het bestemd worden voor werken van naastenlefde en barmhartig heid. Maanden zijn de „Gebrökqr" oude en nieu we, vol geweest van het Christus Koningfeest en hebben een feest voorbereid, waarin de Limburgsche traditie hoogtij viert. Reeds Zaterdag was het gemoedelijk ver sierde stadje in feeststemming. Onder het luiden der klokken en het schieten met ka mers, kondigden herauten en ruiters het feest aan. Zondag was de dag van het feest, de dag van den optocht aangeboden door de ge meente en de bevolking aan de vereeniging „Ave Rex Christe". Na 12 uur kwamen in een der zalen van het kasteel bijeen het bestuur van „Ave Rex Christe", de leden van het eere-comité en de deelnemende vereenigingen en tal van per sonen. Notaris Beckers bracht hulde aan allen, die op zoo schitterende wijze het fept hadden doen slagen. Onderwijl was de optocht gaan trekken en spoedde het gezelschap zich naar de auto's. De Historisch-Religieuze optocht!^ De ontwerper had zijn optocht verdeeld in zes deelen en in beeld gebracht; 1. Het groeiende Limburg; 2. Het bloeiende Limburg; 3. Het geknakte Limburg; 4. Het levende Limburg; 5. Het geloovend Limburg; 6. Limburg aan Christus. Uit Hoensbroek en omgeving was heel veel volk op de been, dat nog aangroeide toen 's namiddags de zon door de wolken kwam en h?t feest door een heerlijk Augustusweer be gunstigd werd. Tegen vijf uur kwam de optocht aan het kasteel. In tegenwoordigheid van duizen den verrichtte pastoor Röselaers vóór 't kas teel de plechtige inauguratie van het H. Hart en hield een korte toespraak. Nadat pater P. Lodders S.J. in een heer lijke improvisatie het koningschap van Chris tus verheerlijkt had, zongen de duizenden „Aan U o Koning der Eeuwen" en „Limburg mijn vaderland". Het H. Hartbeeld werd nu in triomf ge reden binnen het kasteel en op het voetstuk geplaatst voor den ingang. K.R.O.-Congres te Valkenburg Ned. Bond van R. K. Radio- vereenigingen „St. Willibrordus" De Nederlandsche Bond van R. K. Radio- Vereenigingen „St. Willibrordus" hield Zon dag een réunie te Valkenburg. H Mis in de Lourdes-grot Ter gelegenheid van deze réunie had de Bisschop van Roermond Z. D. H. Mgr. Lau- rentius Schrijnen toestemming verleend voor het lezen van een H. Mis in de nog niet geheel gereed zijnde Lourdesgrot. Dit was de tweede maal, dat daar een H. Mis werd gecelebreerd. Na de begroeting op het station begaf men zich naar de Lourdesgrot, waar de H. Mis werd opgedragen door prof. Hub. Essers, professor aan het Bisschoppelijk College te Roermond. Tijdens de H. Mis zong een koortje toepasselijke liederen. Na de H. Mis richtte de pastoor van Val kenburg, de weleerw. heer M. Hermans, zich in eenige enthousiaste bewoordingen tot de aanwezige réunisten en vond tevens een mooie gelegenheid om God te danken met het behaalde succes na de April-beweging van den K.R.O. De offieieele ontvangst ten Raadhuize Na de. H. Mis vond ten Raadhuize de of fieieele ontvangst plaats van de réunisten door het gemeentebestuur. Al'ereerst werden zij toegesproken door den burgemeester van Valkenburg, den heer A. Heus die allen hartelijk welkom heette. Na deze rede nam het Tweede Kamerlid mr. Kampschöer, lid van het hoofdbestuur van den K.R.O., het woord. Spr. bracht het gemeentebestuur hartelijk dank voor de ontvangst en eindigde met de beste wenschen voor de gemeente Valken burg. De voorzitter van den K.R.Q., pater L. Perquin O.P., greep deze gelegenheid te baat om ook een woordje te zeggen. Het voornaamste van de Radio zijn de hoogere belangen. Het was een absolute noodzake lijkheid de radio geheel vrij en zelfstandig te bezitten, waardoor wij onze Katholieke cultuur aan ons eigen volk kunnen geven. Wij zullen alles In het werk stellen om het beste aan de Katholieken te geven. Tenslotte vestigde hij de aandacht ér op, dat een eind overwinning behaald was. Gelukkig had ons Katholieke volk begrepen, dat een Katholie ke radio even belangrijk is als de Katholieke pers en school. Algemeene jaarvergadering Des middags werd in het R. K. Jongens patronaat onder leiding van den voorzitter van den Ned. Bond van R. K. Radio-vereeni- gingen „St, Willibrordus", den heer G. Kampschöer, de algemeene jaarvergadering gehouden, welke zeer druk bezocht was. Er was een schrijven ingekomen van den Ir. Oosterholt uit Eindhoven, waarin deze ontslag nam als lid van het hoofdbestuur. Telegrammen werden gezonden aan den Aartsbisschop Mgr. v d. Wetering en Mgr. Schrijnen, bisschop van Roermond. Na eenige op- en aanmerkingen werden de notulen van de vorige jaarvergadering goed gekeurd. De aftredende bestuursleden de heeren G Derkx te Kerkrade en P. L. Hofmeyer te Amsterdam werden bij acclamatie herkozen terwijl in de vacature ir. C. J. Oosterholt werd voorzien door de verkiezing van den heer Meyers te Nijmegen. Ock deze werd met algemeene stemmen herkozen. Vervolgens kwam het bestuursvoorstel tot het benoemen van een inspecteur voor den Bond aan de orde. Na uitvoerige discussies nam het Bonds- bestuur zijn voorstel terug. Een nieuw her vormd bestuursvoorstel zal later bekend wor den gemaakt. Afd. Maastricht besprak de wenschelijk- heid van het vormen van kringen in den lande. Dan is een inspecteur niet noodig. Bij een eventueele verwerping van voor gaand voorstel, had het bondsbestuur.voorge steld om de Bondscontributie voor het jaar 1930 te verlagen van 10 op 5 ct, per inge schreven lid met bijna algemeene stemmen alléén Deventer stemde tegen werd dit voorstel nu door de vergadering aangeno men. Na dit zakelijke gedeelte hield de voor zitter van den K.R.o pater Perquin OP. een rede, met als onderwerp: „Welke suc cessen hebben wij met den K.R.o. behaald?" Op het eind van December 1928 bedroeg het getal 23 000. Thans is dit 90.900. Dank zij de succesvolle April-actie zal de K.R.O. wel de 100.000 behalen, want nog niet alle qpgaven zijn binnengekomen. De rede werd met groote aandacht door de aanwezigen gevolgd en werd meermalen door applaus onderbroken. Dankwoord van den voorzitter Na afloop dankte de voorzitter mr. Kamp schöer pater Perquin voor zijn rede. Tevens bracht hij dank aan de afdeeling Valken burg voor de gastvrijheid en den burgmees ter van Valkenburg voor de offieieele ont vangst door het gemeentebestuur. Me1- den Christelijken groet sloot de voor zitter deze goed geslaagde jaarvergadering. Aan de gevolgen overleden Het 7-jarig dochtertje van den heer R„ te Julianadórp, is zoodanig door een motor rijder aangereden, dat het aan de gevolgen is overleden. Alastrim-nieuws Een oude vrouw die ln het ziekenhuis aan den Bergweg, te Rotterdam, lijdende aan alastrim, werd verpleegd, is ten gevolge van de ziekte overleden. Goed nieuws. Het aantal alastrimgevallen in Rotterdam breidt^ zich nog steeds zeer sporadisch Uit, van een epidemie is dan ook geen sprake geweest en behoeft dan ook niet meer te worden gevreesd. Over het algemeen zijn de Rotterdammers immuun gebleken tegenover de kafferpokken en docr herinenting en in enting wordt een machtig nieuw afweermid del tegen de ziekte verkregen. Te Nijmegen wordt het R« K. Landelijk congrc., tegen het Neo-Malthusianisme, irit» gaande van den Ned. R. K. Bond voor gTOot* gezinnen gehouden. Het wereldsehaaktournooi te Karteteakl door Niemzowitsj gewonnen vóór Capabtan- ca en Spielman. Rubinstein vierde. Em eindigt met Becker en Vidmar met Ï2 pC vóór Bogoljubow. De „Graf Zeppelin" is in den afgrJoopern nacht om 1 uur 16 boven Los Angefcs aan gekomen sedert 1 uur 52 kruiste zq boven het vliegterreinen is gisteravond San Fran cisco gepasseerd. Dakplat van een huis te Gouda mei tien mensehen er op ingestort: twee gewonde* Ernstig ongeluk te Rotterdam; stuurder verdronken. De Haagsche Conferentie. De Engelscfa* delegatie acht het aanbod der vier mogend heden onvoldoende. Hei vjjfde minderhedencongios te Geaévn geopend. De toestand in Palestina; ernstige botsin gen tusschen Joden en Arabieren. De vermiste postzak uit Amerika tereebtf per abuis was de zending in New-York ach tergebleven. Bij de ontploffing van een munitiedepot U Nanking zijn 25 personen om het leven ge komen. Barometerstand 9 uur v.m.: 767. Achteruit. OPTICIENS FABRIKANTEN LICHT OP: De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 8.24 uur. INt. Vereeniging voor Luchtverkeer Te Den Haag vergadert de Intern. Veree- niging voor Luchtverkeer. Bij de opening van de XXIIe zitting dezer Vereeniging, heeft de Minister van Water, staat de heer Reymer, een rede in de Fran sche taal gehouden waarin hij het «en groote eer noemde Sir Sefton Brancher te i>eg oeten den directeur van de burgerlijke luchtvaart aan het Ministerie van Lucht vaart te Londen, die in 1919 de eerste bij eenkomst heeft gepresideerd. Het luchtverkeer, aldus spr.. zal ongetwij feld een groote toekomst hebben en een stijgende beteekenis voor het wereldverkeer, niet alleen uit economisch oogpunt, maar ook voor de toenadering der volken en der lassen. Voor zijn ontwikkeling en zijn suc ces nu heeft t internationale samenwerking en ook een groote vrijheid van beweging noodig. Deze doeleinden welke gij nastreeft zijn ook voor ons van de grootste beteekenis. Ons land, met zijn nationale maatschappij, de K. L. M. van den aanvang af lid van jwe vereeniging en de nog jeugdige maatschap pij in Nederlandsch-Indië, de K. N. L L. M.. heeft reeds ernstige pogingen gedaan om bij te dragen tot de ontvAkeling van het lucht- verkeersnet en bereidt zich voor en ik ik meen te kunnen zeggen met eenig .succes voor het totstandkomen van een onder neming die voor Nederland van het aller grootste belang is, de verbinding door de lucht van de twee belangrijkste gedeelten van ons grondgebied, n.l. van het Moeder, land in Europa en Nederlandsch-Indië. De heer Plesman beantwoordde de rede van den minister en wees o.m. op de inter nationale beteekenis van het luchtvaartver. lieer ook als. middel ter verbetring van het contact tusschen verschillende naties. Jhr. J. L. van den Berch van Heemstede, directeur-generaal van de Association, gaj een uitvoerig overzicht van de I. A. T. A. die thans haar 10-jarig bestaan herdenkt. In 1920 werd een centraal bureau opgericht door de I. A. T. A. welke thans bijna alle Europeesche luchtvaart Mijen als leden telt. De I. A. T. A. staat met alle internationale lichamen in het belang van het luchtver keer in directe verbinding. Zij is echter in de eerste plaats aangewezen om het geheel der vraagstukken te bestudeeren welke de exploitatie der luchtlijnen maken. Vervolgens uitte in een kort woord de heer Wronski directeur van de Deutsche Luft hansa de beste wenschen voor toenemenden bloei der I. A. T. A. Hierna werd bet jaar verslag 1928 uitgebracht. In den middag werd een huishoudelijke zitting gehouden. De vliegdemonstraties met verschillende vliegtuigen op 29 Augustus boven het Kur- haus te Scheveningen, zullen des avonds half 8 aanvangen. De 29-jarige weduwe W. A. int Schoter- land. die te Groningen verschillende hotel» oplichtte en dit ook te Appingedam wilde doen. is daar aangehouden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1