e Stadsnieuws Amsterdamsche Beurs Cheque-koersen Electricïteit EERSTE BLAD DINSDAG 27 AUGUSTUS 1929 BLADZIJDE 2 Heringa a Vjjthrich, Haarlem Tandheelkundige Kliniek BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE Stofzusgerhuis MAERTENS MEDEGEDEELD DOOIT! DE SPAARNEBANH Haarlem - Amsterdam MEDEGEDEELD DOOK! DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam 40-jarig priesterfeest Pastoor A. H. J. Verberne Examens Hoofdakte Intrede van de Eerw. Zusers in de St. Lidwina-Parochie KONINGINNEDAG Pastoor P, J. M. v. d, Pavoordt de beminde herder, gaat zijn Parochie verlaten CENTRALE De rijwieldieven nog steeds in actie Het gladde asphalt FINANCIËN Congregatie der Broeders van Liefde GEWELDIGE BRAND IN DE VISCHDOKKEN TE HULL Zeven trawlers beschadigd; 150 vischwagons verloren gegaan MacDonald niet naar Den Haag DE HAAGSCHE CONFERENTIE Ernstig auto-ongeval op de Luneburger Heide Doodslag DE SPOORWEGRAMP BIJ BUIR Het aantal dooden tot dertien gestegen DE BOTSINGEN TUSSCHEN ARABIEREN EN JODEN Vele dooden en gewonden in geheel Palestina Jougo-Slavische Ministers te Amsterdam Prins Hendrik op Terschelling BINNENLANDSCH NIEUWS Tweede Internationale Confe rentie voor het leven en het gezin Barteijorisstr. 16 - Tel. No. 10756 VAMPYR STOFZUIGERS f 98.— 98 231 169 17214 639 28914 325 118 289 J4 915 J4 25434 s 2% 143 34934 27834 263% 391 8132 405% 201 34 35 357. 262 182% 170 IO534 20434 94% 151 99 71 281 695/8 405/16 100% 86 5% Het 40-jarig Priesterfeest van den Zeer- Eerw. Heer Pastoor A. H. J. Verberne, werd gisteren op plechtige wijze in huize „Duin- rast" te Overveen gevierd, alwaar hij sinds I September 1928 vertoeft. Alhoewel de jubilaris reeds vroeger had medegedeeld, dit jubileum onopgemerkt te willen laten voorbijgaan, had ZijnEerw. zich voor eenige dagen naar familieleden elders begeven. Zaterdagavond was het plan van den ZeerEerw. Heer Pastoor om weder naar Overveen te komen en werd ZijnEerw. per auto tusschen 10 en 11 uur door twee hee- ren van het station Haarlem afgehaald. In huize „Duinrust" stonden de Eerwaarde Moeder Overste en alle medezusters bijeen geschaard om den jubilaris op waardige wij ze te ontvangen in de groote ontvangkamer, die voor deze gelegenheid feestelijk was versierd met bloemen en planten. Na aankomst van den jubilaris werd door de zusters te zijner eere een feestlied ge zongen en werd Z.Eerw. door allen gefelici teerd. Daarna werd de jubilaris door Moe der Overste en Zusters naar zijn kamer ge bracht, welke eveneens prachtig met bloe men was versierd en waar reeds cadeaux aanwezig waren. Vervolgens richtte Pastoor Verberne har telijke woorden van dankbaarheid tot de Overste en Zusters voor de hem gebrachte •uajjojjo3 petf giuui 'Mjavjuftjj aqja.w 'apjnq pdeq ap ut paa.w g jjuq mo uagaom^Epnoz door den jubilaris een plechtige Hoogmis uit dankbaarheid opgedragen. Na de Hoogmis werd door de bewoners van „Huize Duin- rust" receptie gehouden, waarbij nog eenige cadeaux en bloemstukken werden aangebo den. Des middags om 2 uur was gr gelegenheid voor de interne meisjes om den Pastoor te huldigen, waarbij eenige stukjes werden voorgedragen en liederen gezongen, Welke op verdienstelijke wijze werden uitgevoerd en waarmede de meisjes zeer veel applaus oogsten. In den loop van den dag kwamen de Zeer Eerw. Heer Pastoor van Niekerk en Kape laan van Buuren den jubilaris geluk Wen- -schen. Tot slot werd des avonds om 7 uur een plechtig Lof gehouden, waarbij door de Zusters een lied van dankbaarheid werd ge zongen. Haarlem 24 Aug. Geëxamineerd 7 mannel. candidaten. Geslaagd de heeren J. H. de Beurs, Amsterdam; G. den Duik, IJmuiden; J. Wijna, Hoorn. 4 afgewezen. Toespraak van Pastoor v.d. Pavoord t Zondagavond zeven uur werd een plechtig Lof gehouden, bij gelegenheid van de intrede van de eerwaarde Zusters-onderwijzeressen. De Zeereerw. Heer pastoor P. J. v. d. Pavoordt droeg het Lof op, geassisteerd door de beide kapelaans, J. B. Th. van Woesik en H. P. J. Figelet. Op het priesterkoor had plaats genomen de Zeereerw. Heer pastoor H. C. J. Sondaal. Na een plechtig Veni Crea tor, richtte pastoor v. d. Pavoordt zich tot de eerw. Zusters. Z.eerw. zeide o.m., dat het welkomstwoord, dat hij tot de Zusters richt, kort zal zijn. De omstandigheid, dat hij nu niet meer als pastoor, doch als belangstellende hier staat, noopt Z.eerw. hiertoe. De pastoor roept dan de eerw. Zusters een hartelijk en eerbiedig welkom toe, mede namens alle parochianen, want ,heel de parochie is in vreugde over deze komst. Pastoor beschreef de taak der Zusters in 't algemeen en zei dat de liefde geen grenzen kent want de Zusters kunnen niet alleen hun dien sten verleenen aan de lijdende menschheid, doch ook uit liefde voor het kind, geven zij zich aan het onderwijs en de opvoeding daar van. Deze avond is met God begonnen, met de aanroeping van den H. Geest, om den zegen op den arbeid van deze Zusters te dragen. Daar, waar Zusters in een parochie zijn, wordt mede met de priesters gebeden voor de Zieken in de parochie, doch ook voor de be keering der afgedwaalden. Gaan we daarom tot Jezus in het H. Sacra ment bidden om de vruchten te mogen verkrijgen tot nog in verre geslachten, aldus besloot de pastoor. Met een plechtig Te Deum werd dit zeer druk bezochte Lot gesloten. Tot aan het gereed zijn van het Moederhuis, zijn nu voorloopig in de parochie gekomen d# eerw. moeder Aloysia, en de eerw. Zusters Cunera, Mechtildis en Donatilla. De 3e en 4e klasse zullen het onderwijs van deze Zusters ontvangen. Namiddag: 2 uur Verzamelen op het Tey- lerplein, van de deelnemers aan de wedstrij den. 2.15 uur Afmarsch met muziek naar het feestterrein. 2.30 uur Aanvang der wedstrijden en spe len, opgeluisterd door muziek. 5.30 Einde der wedstrijden, prijsuitreiken. 7.30 uur Opstellen van de Haarl. Politie Muziekvereeniging op de Turfmarkt, muzi kale wandeling naar het Teylerplein. 8 uur Aanvang concert op het Teyler plein. 8.45 uur Zanguitvoering door het Mannen koor „St. Caecilia". 9.30 uur Muzikale omgang met lampions. 9.45 uur Voortzetting Concert Haarl. Po litie Muziekvereeniging op he.t Teylerplein. 10.30 uur Groote muzikale omgang met fakkels en lampions. 11 uur Groot schitterend vuurwerk aan de Zomervaart. Aan de hieronder vermelde wedstrijden kunnen alléén deelnemen: leden van den Oranjebond „Prinses Juliana" en kinderen of huisgenooten van hen. Regeling der wedstrijden (Groep I) A. Voor jongens van 79 jaar zakloopen. B. Voor meisjes van 7—9 jaar vlagsteken. C. Voor jongens van 911 jaar hardloopen en spijker in balk slaan. D. Voer meisjse van 911 jaar bord met knikkers loopen. E. Voor jongens van 1113 jaar karretje trekken. F. Meisjes van 1113 jaar tobbetjesteken. Voor deze wedstrijden is de deelname ge heel gratis. Op iedere gToep 2-5 a 30 deelne mers zijn 5 fraaie prijzen beschikbaar. Regeling der V. edstrijden (Groep II) G. Voor jongens van 13—17 jaar blaastrap- pen (buitengewoon!) H. Voor meisjes van 13—17 jaar, tobbetje steken (lachen, lachen!) J. Voor heeren van 17 jaar en ouder ge- costumeerd voetbal (zeer interessant). K. Voor dames van 17 jaar en ouder ge- ccstumeerd korfbal (de clou van het feest!) Kostbare prijzen beschikbaar. Deelnemers Groep II moeten uiterlijk 3.45 uur n.m. op het feestterein aanwezig zijn; wedstrijdkaarten zichtbaar dragen. Voor den automolen en den draaimolen zal aan ieder kind van de leden, van 513 jaar, vrijkaartjes worden uitgereikt. Ook voor de tractatie der kinderen worden bonnen thuis bezorgd, welke op de plaats en tijd kunnen worden ingewisseld. Het feestterrein is gelegen aan het einde van de Kruistochtstraat en zal ten behoeve der wedstrijden gedeeltelijk worden afgezet. Het publiek wordt beleefd verzocht niet, te dringen en zooveel mogelijk aan de goede orde mede te werken. Zonder wedstrijdkaart wordt niemand op het afgezette gedeelte toegelaten. Bij de zanguitvoering wordt stilte verzocht. De verschillende vermakelijkheden en at tracties zullen aan de Zomervaart geplaatst worden. De buitengewoon fraaie prijzen voor de wedstrijden worden bij de fa. v. Lunenburg- Steenstra, Amsterdamstraat 64, geëtaleerd. Verzoeke door het uitsteken van de vlag aan onze straten een feestelijk aanzien te geven. 's Avonds zal de Haarlemsche Politie Mu ziekvereeniging aldaar een concert geven, terwijl een schitterend Vuurwerk daarna zal worden ontstoken, bestaande uit 12 afdee- lingen en totaal 49 nummers. DE VOLKSFEESTEN IN HET AMSTER- DAMSCHE KWARTIER EN BAVODORP Verschenen is het programma der Volks feesten, te houden in het Amsterdamsche kwartier en Bavodorp cp'31 Augustus a.s. Het programma is als volgt samengesteld: Voormiddags 7.30 uur Reville. 8.15 Afmarsch der kinderen naar de aubade vanaf het Teylerplein. 10 uur Opening automolen, draaimolen en andere attracties. 10 uur Begin der kindertractatie aan een daarvoor geplaatste tent bij den heer Barn- boom (rijwielhandel) aan de Zomervaart. welke tent is geopend tot 12 uur. „Pastoor v. d. Pavoordt gaat weg Dat was gistermorgen reeds in alle vroegte de algemeene uitroep van de parochianen van St. Liduina aan den Rijksstraatweg te Haarlem-Noord. Het vertrek van den bemin den herder vormde het gesprek van den dag en er hing een droeve,verdrietige stemming rondom het kerkgebouw, wanneer de H. Missen geëindigd waren en men het groote, doch zeer onaangename nieuws aan elkaar vertelde en het in den breede besprak. Onze pastoor gaat weg En nog slechts enkele weken geleden hebben wij hem als onzen herder geheel hersteld feestelijk in de parochie ingehaald. Heeft pastoor toen niet gezegd, dat hij zijn parochianen nooit meer zou verlaten, als God het wilde? Duidelijker dan ooit blijkt hier de zwakheid van den menschelijken wil, want de gezond heid van den pastoor liet een langer intensief werken in de drukke parochie niet toe, zoo dat hij aan den Bisschop om ontheffing moest vragen. Het antwoord van Z. D. H. J. D. J. Aengenent werd gistermorgen onder alle H. Missen voorgelezen. Het ontslag werd aan den pastoor verleend, een benoeming in een rustige, landelijke parochie zal binnen kort te verwachten zijn. Het behoeft geen betoog, dat den pastoor het afscheid zwaar, zeer zwaar zal vallen, temeer daar hij vier volle jaren lief en leed met al zijn vrienden in de parochie, en dat waren er duizenden, heeft gedeeld. Lief en leed In den beginne hebben ze het leed 'met den herder gedeeld, toen de kerk te klein bleek, Haarlem-Noord zich met den dag uit breidde en er geen geld was om de kerk af te bouwen, zelfs niet om behoorlijk aan de gewone verplichtingen te voldoen. Eiken Zondag trok de pastoor er op uit om te pree- ken in stad en lande, nooit had hij rust, nooit mocht hij rusten. En nu openbaren zich de funeste gevoigen, nu de pastoor niet meer zijn krachten aan zijn kerk kan geven. Maar de resultaten zijn overweldigend. Hij, d-e langs het Liduina-complex aan den Rijks straatweg komt, staat verbaasd te kijken, naar wat hier in 4 'aren bereikt is. De kerk is tweemaal zoo groot geworden en afge bouwd. Daar staat een Jongensschool, een juweeltje Daar is men bezig met den bouw van een zusterschool, van een zusterhuis. Hoe dat alles mogelijk was? Door de groote samenwerking tusschen herder en parochia nen? Nee, hoofdzakelijk door de gestage, onverflauwde werkkracht van den pastoor zelf. Het Kruimeltjesfonds geniet een repu tatie in wijden omtrek. In October krijfet de St. Liduina een prachtig groot orgel; helaas zai pastoor van deze nieuwe verfraaiing in zijn kerk niet meer kunnen gemeten. Het werk van den sympathieken herder is nog veelzijdiger. Maar dit zal in al zijn glorie ongetwijfeld tot uiting komen in <Je grootsche huldiging, die heel de parochie en wellicht veel de stad den stoeren, zwoegenden herder van Sr, Liduina als afscheid zal bereiden. KENAUPARK 26A Telefoon 12641 SPREEKUREN: van 911 en 1 tot 2. Dinsdag van 6.30 tot 8.30 Zaterdagmiddag GÉÉN Spreekuur Wederom zijn er Zaterdag en Zondag ver schillende rijwielen ontvreemd. Zaterdagavond is bij de politie aangifte gedaan van diefstal van een damesrijwiel, dat stond voor perceel 51 aan de Ged. Oude Gracht. Om half twaalf is Zondagavond een rijwiel ontvreemd, dat stond in het portiek van per ceel 50 aan den Kruisweg, terwijl drie kwar tier later een heerenrijwiel werd vermist, dat stond voor perceel 17 aan de Morinne- steeg. Weer een slachtoffer Zaterdagavond reed, omstreeks kwart voor zeven de 55-jarige mej. T. uit IJmuiden op haar rijwiel op den Kruisweg, toen zij over de tramrails slipte, Zij viel en kreeg een in wendige bloeduitstorting in de rechterknie. Door den ziekenauto van Mathot is zij naar het St, Elisabeth's Gasthuis vervoerd, van waar zij, wegens plaatsgebrek, naar het Roo- de Kruis ziekenhuis te Beverwijk is gebracht. SCHOLENBOUW TE HAARLEM De aanbesteding Gisterenmorgen werd door B. en W. ten Raadhuize, alhier, in het openbaar aanbe steed in twee perceelen: Perceel. I: het maken van den bovenbouw van een school voor gewoon lager onderwijs, met gymnastiek-lokaal en rijwiel-bergplaats aan een Projectstraat, nabij de Van Zegge- lenstraat, in het Amsterdamsche kwartier; Perceel II: het verrichten van glas- en verf werk, ten behoeve van het in perceel I 'bedoelde schoolgebouw. Ingekomen waren 33 biljetten. H. Zegers te Nijmegen 88.320. J. P. Lens te Groningen 82.000. Gebr. Goedhart te Diemen 86.750. R. K. Kopppen te Alkmaar 94.300. G. M. Christiaans te Amsterdam 79.735 Firma Cobelens te Heemstede 91.590. F. C. A. Huyen en De Bruin te te Amsterdam 94.900. J. de Waard te IJmuiden 89.980. M. Hoogervorst te Alkmaar 87.900. Bellaerts Bouwbedrijf te Haarlem 88.750. De Klein te Assen. 82.690. A. Voordouw te Zwammerdam 92.000. Aannemings Mij. Broersma te Haarlem -84.800. Gebr. v. d. Putten te Heemstede 85.100. Van Zijp en Hamburg te IJmuiden 89.300.— D. de Bruin te Haarlem 93.600. D. J v. Buuren te Haarlem 87.000. H. Klaassen te Haarlem 87.026. G. en J Broertjes te Heemstede en Bloemendaal 85.600. D. Boerrigter te Haarlem 98.300. J. Tijtsma te Bloemendaal 85.230. J. de Vries te Purmerend 87.230. Gebr. Oosterron te Warmond 87,600.— G. P. Hetem te Haarlem 83,320.— VI 26 Aug. A. van Hoften te Haarlem 81.800. Firma M. Joustra te Haarlem 87.972. J. Warnaar en W. Hoogstraten te Leiden 86.220. Joustra's Aannemings Mij te Haarlem 89.650. Firma Handgraaf Velsen 101.500. De laagste inschrijver was voor perceel I G. M. Christiaanse te Amsterdam voor 79.735.en voor perceel II de N.V. Het Schilderschild te Heemstede voor 2309. De gunning zal nader bekend'worden ge maakt. Rechtspersonen: „Vereeniging der Broe ders van Liefde", gevestigd te Venray en te Stratum (Gem. Eindhoven). Goedgek. bij Kon. Bed., Staatsbl. 13 Juli 1905-No. 162 en 23 Februari 1928 No. 62. De Congregatie der Broeders van Liefde heeft besloten tot uitgifte van 500.000. 5 pCt. Ie Hyp. 15-jarige Obligaties in stuk ken van 1000.—, 500.— en 100.—, deel uitmakende der leeruig groot f 2.500.000. waarvan reeds geplaatst f 2.000.000. Geslo ten met machtiging van den H. Stoel te Rome, volgens besluit dd. 4 Juni 1928. Koers van uitgifte 100 pCt. Coupons 1 Maart1 September. Geen recht tot ver sterkte of algeheele aflossing vóór 1 Januari 1933. Trustee: de Maatschappij voor Trust- en Administratiezaken N.V. te Amsterdam. De Congregatie der Broeders van Liefde werd gesticht donr den Hoogeerw Heer Triest, Kanunnik te Gent op 26 November 1807. Zij stelt zich ten doel het beoefenen van liefdewerken met name verpleging van oude mannen, zieken en krankzinnigen, huisves ting van arme werklieden, opvoeding en doch hoofdzakelijk doofstommen, blinden, weezen en verwaarloosde kinderen. Sinds haar stichting heeft de Congrega tie zich sterk uitgebreid en telt thans haar stichtingen in Nederland, België, Engeland, Ierland, Canada en in de Vereenigde Sta ten van Amerika. Ook de missie-arbeid is door de Broeders van Liefde ter hand genomen; er zijn reeds 3 bloeiende scholer. in de Belgische Congo, terwijl m Transvaal onlangs 2 opvoedings gestichten zijn opgericht. Teneinde een beeld te geven van de uit gebreidheid der werkzaamheden van deze Congregatie zij hier vermeld, dat de Broe ders op heden opvoeding en onderricht geven in meer dan 50 scholen aan ruim 15000 leerlingen. In de 8 krankzinnigerlgestichten, welke het eigendom zijn van de Congregatie, wor den momenteel meer dan 7000 patiënten verpleegd. De opbrengst dei leening zal dienen voor den verderen bouw van een nieuw krank zinnigengesticht te Leuven, welke tevens zal dienen als psychiatrische kliniek voor oe Leuvensche Universiteit De „Vereeniging de- Broeders van Lief de" te Venray en Stratum bezit de navol gende gestichten: a. het St. Servatius-Gesticht, dienende tot krankzinnigengesticht; b. het St. Bavo-Gesticht te Noordwijker- hout, dienendë tot krankzinnigengesticht; c. „Eikenburg" te Eindhoven-Stratum, zijnde pensionaat voor jongens tn juvenaat; d. het „St. Canisiushuis" te Tilburg, zijn de studiehuis. De Congregatie telt verder in België 26 huizen, waarvan de getaxeerde waarde der gronden en gebouwen minsten* B.Fr. 30.000.000.bedraagt, De Congregatie der Broeders van Liefde is met haar geheele vermogen er. al haar inkomsten ten volle aansprakelijk voor de richtige nakoming dei verplichtingen uit de ze leening voortvloeiende. De hierboven genoemde gestichten verte genwoordigen een waarde an ruim f 5.500.000.—. n.l.: a. het St. Servatius-Gesticht, Venray f 2.514.862.39; b. Pensionaat „Eikenburg", Stratum f 605.356,80; c. St. Caniushuis, Til burg f 120.728.80; d. St. Bavo-Gesticht, Noordwijkerhout f 2.294.429.12 Totaai f 5.535.377.11; en vormen dus een ruim vol doende zekerheid voor dez; leening. Tot meerdere zekerheid der uit deze lee- ning voortvloeiende verplichtingen is eeiib eerste hypotheek op alle bovengenoemde vaste goederen voor het volle bedrag der leening ingeschreven. De inkomsten drr Vereeniging Broeders van Liefde te Venray en Stratun bestaan hoofdzakelijk uit: verpleeggelden van zieken, hulpbehoeven den en krankzinnigen, subsidies voer min vermogenden, welke op kosten van het Rijk en Gemeente in een der Gestichten ver pleegd worden; subsidies voor het geven van onderwijs volgens de L. O. wet 1920, de salarissen der Broeders-onderwijzers,diverse inkomsten uit eigen bedrijf. De uitkomsten van een en ander waren steeds van dien aard, dat de Congregatie zeer gemakkelijk aan de uit deze leening voortvloeiende verplichtingen zal kunnen voldoen. Vanaf Woensdag 28 Augustus 1929 s de inschrijving open op f 500.000.5 pCt. Ie hypothecaire 15-jarige obligatiën deel uit makende der leening groot f 2.500.000. (waarvan reeds geplaatst f2.000.000.ten laste van de Congregatie der Broeders van Liefde te Venray en Stratum (Gem. Eind hoven), in stukken van f 1000 500 en f 100, tot den koers van 100 pCt., is open gesteld bij de navolgende kantoren: Neder - landsche Landbouwbank N.V. te Amster dam, Keizersgracht £07/511; Lentjes Drossaerts, te 's-Hertogenbosch. Verder worden inschrijvingen aangenomen bij: Nederlandsche Landbouwbank, N.V. te Alkmaar, Breda, Eindhoven, Hoorn, Pur merend, Roermond Roosendaal en Venray. alsmede bij: Amsterdamsche Bank, NèV. bijkantoor Helmono (met zitdagen te Asten, Deume, Gemert. Schijndel, Uden en Veghel (N.-B.). A. M. Bosch. 's-Gravenhage. Th. Koeken, Utrecht. LONDEN, 26 Aug. Reuter Gisteren nacht is in de visch-dokken te Huil een groote brand uitgebroken, welk nog krachtig voortwoedt. De brand beslaat een opper- vakte van meer dan een halve mijl in het vierkant. De pas voltooide nieuwe markt, welke gebouwd was op een kosten van 100.000 Pond Sterling is zoo goed als geheel vernield. Zeven vischtrawlers hebben aan zienlijke schade opgeloopen en 150 visch- wagons werden een prooi der vlammen. LONDEN, 25 Aug. (Reuter) De pre mier MacDonald heeft medegedeeld, dat het bericht ongegrond is, als zou zijn terugkomst in Londen bespoedigd zijn door de verdere ontwikkeling der Haagsche Conferentie, of door de gebeurtenissen in Palestina. Hij verklaarde, dat de bijeenkomst die gisteren in Downingstreet is gehouden in geen enkel opzicht een kabinetsvergadering ■was, doch dat er slechts vriendschappelijke besprekingen werden gehouden, waaroor hij op de hoogte kwam van hetgeen er geduren de zijn afwezigheid was voorgevallen en waardoor over verschillende aangelegenhe den van gedachte kon worden gewisseld. MacDonald verklaarde nadrukkelijk, dat hij dit weekend niet naar Den Haag zou vliegen om een bespreking te hebben met Snowden. Zijn terugkeer vandaag was over eenkomstig het programma, dat was-~ opge maakt toen hij ver weken geleden Londen ver liet. Arabieren vermoord. Te Calendie werden tijdens een aanval op een Joodsche kolonie vier Arabieren doorgeschoten. Te Tel Aviv werden tijdens de ernstige onlusten drie personen zwaar gewond en één gedood. Iets Noordelijker werd een Joodsche kolonie in de nabijheid van Beisan door Arabieren aangevallen, waarbij één Jood werd gedood en een-en-twintig gewond. Een officier der Britsche emigratietroe pen en een officier der Britsche Luchtmacht werden gedood, en verscheidene Britsche politieagenten gewond. Onder hen bevinden zich ook een aantal studenten, die juist een bezoek aan Jeruzalem brachten, en zich vrij willig bij de politie hadden gemeld om tij dens de onlusten assistentie te verleenen. Te Jeruzalem zijn intusschen 600 man Britsche troepen aangekomen en de toe stand begint iets beter te worden. Ook uit Alexandrië is een Britsch bataljon op weg naar Palestina. Den opperbevelhebber van Malta is verzocht het vliegtuig-moederschip „Courageous" met een bataljon infanterie naar Palestina te zenden. Volgens een be richt van den Britschen Hoogen Commis saris van Palestina zijn de onlusten onge veer Vrijdag begonnen. Te Jaffa vonden verschillende demon straties plaats, terwijl te Haifa alles rustig is. De Hooge Commissaris wijst in een ver klaring er op, dat de regeering van Pales tina steeds bereid is deputaties te ontvan gen die de meeningen en verlangens der verschillende groepen der bevolking ken baar maken. Onder de huidige omstandig heden is het' herstellen van de orde een eerste vereischte. Briand, die gisteren naar Parijs zou gaan, is niet vertrokken, aangezien, naar hij ver klaarde, gisteren en vandaag gewerkt moest worden. De vier aanbiedende mogendheden hebben gisteravond nog tot half één vergaderd, in welke vergadering het antwoord op Snow- den's brief gereed is gekomen. Deze nota is hedenochtend vroeg aan Snowden overhandigd. Vier personen gedood BUCHHOLZ, 26 Aug. (V.D.) Gisterenavond is op de wegkruising van den straatweg van Soltau naar Hamburg met den spoorweg de auto van Dr. Brinkman uit Soltau in bot sing gekomen met een personentrein. De chauffeur, twee vrouwen en een kind werden gedood, terwijl de geneesheer zelf zwaar gewond werd. DUEREN, 26 Aug. (V. D.) Gedurende den rfeheelen nacht werd het opruimingswerk op de plaats van de spoorwegramp te Buir voortgezet. Bij het heffen van den tender van de locomotief vond men onder de puin- hoopen nog vier lijken, die vreeselijk en on herkenbaar verminkt waren. De namen der slachtoffers konden tot nu toe niet worden vastgesteld. Bovendien is in den nacht van Zondag op Maandag in het ziekenhuis te Dueren de machinist van den ongelukstrein Nordhaus uit Hamm aan zijn verwondingen overleden. Het totaal aantal dooden is hierdoor tot dertien gestegen. De toestand van de in de ziekenhuizen te Deuren en Buir opgenomen ernstig ge wonden is naar omstandigheden redelijk. Ook de patiënten in het Burgerhospitaal te Keulen maken het vrij goed. Alleen de toe stand van de vrouw Lewton uit Poitiers, die te Dueren in het ziekenhuis ligt, geeft reden tot bezorgdheid. De oorzaak van de ramp, is, naar thans met zekerheid vaststaat, het te snel rijden door een wissel. LONDEN, 26 Aug. (V.D.) De botsingen tusschen Arabieren en Joden hebben een steeds ernstiger karakter aangenomen. Het aantal slachtoffers in Jeruzalem en op vele andere plaatsen in het land is nog niet be kend doch moet zeer hoog zijn. Te Hebron werden 45 Joden en twee Rabbijnen gedood; in de nabijheid van Motza werd een uit zes personen bestaande Joodsche familie door SOERABAYA, 24 Aug. Een bestuurder van een vrachtauto, zekere Nicolai von Fuerstenrecht, kreeg hedenmorgen op Toendjoergan hoogloopende twist met een Madoereeschen koelie, waarbij de heer Nico lai zich zoo opwond, dat hij ten slotte den koelie een klap toediende. Het spreekt wei- heest vanzelf, dat dit bij den Madoerees in het geheel niet in goede aarde viel. De koelie ontstak dan ook in zoodanige woede, dat hij zijn posi blatti greep en hier mede op den heer Nieolai toesnelde, wien hij zoodanige verwondingen toebracht, dat deze doodelijk getroffen ineen zonk. De dader werd gearresteerd. AMSTERDAM, 26 Aug. Gisteren hebben de Jougo-Slavische Minister van Buitenland- sche Zaken, de heer Marinkowitsch, de Mi nister van Financiën Scrfjuga, de Gezant in Londen Djouritch en hun gevolg, allen met hunne dames, van Den Haag uit, waar zij in verband met de Herstélconferentie momen teel vertoeven, een bezoek gebracht aan Amsterdam, Er werd een boottocht door de havens gemaakt, waarbij het gezelschap be geleid en voorgelicht werd door den onder havenmeester, den heer De Vries. Voorts werd een bezoek gebracht aan den Hortus, waar de hortulanus, de heer Van Laren, de buitenlandsche autoriteiten rondgeleidde. Hierna werd het aquarium van artis be keken. Ook werd de collectie—Six bewon derd, waarna hoogst voldaan de buiten landsche gasten weder naar Den Haag ver trokken. TERSCHELLING, 26 Augustus. Gisteravond omstreeks half, zeven arri veerde alhier Z. K. H. Prins Hendrik, aan boord van het boeier-jacht „de Brandaris", gevolgd door een 5-tal andere jachten der Kon. Ned, Roei- en Zeilvereeniging. De Prins werd ontvangst door den Bur gemeester, den heer F. Ch. H. Hirschman. Daarna werd een autotocht naar het Bad paviljoen te West Terschelling gemaakt, waaraan een 20-tal personen deelnam. Door de directie van het paviljoen werd een thee aangeboden. Na anderhajf uur daar te heb ben vertoefd, begaf het gezelschap zich om streeks 11 uur weer aan boord der jach ten, waar de nacht werd doorgebracht. He denmorgen werd de tocht voortgezet naar Ameland. 2729 Augustus te Nijmegen Het Comité International pour la Vie et la Familie, waarbij voor Nederland zijn aange sloten de Ned. R. K. Bond voor Groote Ge zinnen en de vereeniging „Voor Eer en Deugd", houdt zijn tweede jaarlijksche bij eenkomst in het gebouw „De Vereeniging" té Nijmegen op 27 en 28 Augustus a.s. Onder voorzitterschap van M. Auguste Isaac, oud-minister van Handel van Frank rijk en voorzitter van de Conseil Superieur de la Natalité de France zullen in dp mor genzitting (aanvang 9 uur) en middagzitting (aanvang 2 uur) de volgende rapporten wor den behandeld: Over de werkzaamheden van den Ned. R.- K. Bond voor Groote Gezinnen, uit te bren-j gen door Dra. J. de Boer, lid van het hoofd- bestuur en rector van het R. K. Lycema voor meisjes te Den Haag; Over de Demografische situatie der West* Europeesche volken, door M. Lefèbvre-DiboO, voorzitter van de Alliance nationale pout l'accroissement de la Population Francaise; Over de werkzaamheden van de Ligue of national Life, door Dr. Hallliday Suther land secretaris-generaal van de Ligue of N. L.; Over het sociale belang van de onverbreek baarheid van het huwelijk, door M. F. Vieuille, lid van het hoofdbestuur van de Conseil Superieur de la Natalité de France. Verder rapporten over den Reichsbund der Kinderreichen Deutschlands, den Nationalen Raad van Katholieke Mannen in de Veree nigde Staten, de Katholieke Vereeniging van Gezinshoofden in Spanje en van den Bond voor Kroostrijke Gezinnen in België. De lezing der rapporten in de origineele taal wordt gevolgd door hunne vertaling in het Nederlandsch. Voor belangstellenden zijn introductiekaar- ten verkrijgbaar aan het Congresbureau van den Ned. R. K. Bond voor Groote Gezinnen op 26 en 27 Aug. (Arksteestraat 2, Nijmegen) op 28 Aug. aan het gebouw „De Vereeniging". Ze kunnen ook schriftelijk worden aange vraagd. Dinsdag, 27 Augustus Vorige Koersen Opening heden Staatsleeningen 5% Nederland 1919 5% Nederland 1918 4 Y, Nederl. 1916 VA Nederl. 1917 6% N.-Xndië 1923 D 4 'A% N.Ind, 1926 B Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel Mij.... Industrieën Marg. Unie Calvé Delft Nederl. Kunstzijde Maecubee Van Berkei's Pat. Nieuwe Philips Industr. Buitenland Anaconda Cert. .Fisk.Rubber-. Separator Sweedsche Lucifers Mijnbouw Boeton Mijnboüw... Alg. Exploratie Petroleum Dortsche Petr. Gaboes Kon. Olie Periak Peudawa Continental Oil Rubber A'dam Rubber Bandar Dell Batavia Rubl Rott. Tapanoell Serbadjadl Silau V. I. C. O. Allied Intercontin Rubber Scheepvaart Holl. Amerika Lijn dito Gem. Eigend. Kon. Ned. Stoomb Scheepvaart-Unie Marine comm Marine pref Suiker H. V. A Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem.., Tabak Dell Batavia Oude Deli Oostkust Senembah Maxwell Spoorwegen ünlon Pacific Wabash Chic. Milw. St. Paul Kansas City South Erie Railr Prolongatie 101 ioi%6 9915/16 99m/i« loo1/» 93/l6 57 54% 90% 207% 8J/ie 48% 636% 152% 136 428 384% 138 443% Dinsdag, 27 Augustus Berlijn 59.35 59.45 9.70 9.80 34.65 34.75 Londen 12.09 12.10 48.—' 48.10 13.- 13.10 36.65 36.75 35.10 35.20 New-York (cable) 2.49 2.50 7.30 7.40 Warschau 27. 29.- 66.40 66.50 66.40 66.50 66.80 66.90

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 2