Democratie van Heden Buitenlandsch Nieuws Van FEUILLETON DE HAAGSCHE CONFERENTIE RADIO-OMROER TWEEDE BLAD DINSDAG 27 AUGUSTUS 1929 BLADZIJDE 1 ct PLICHT EN LIEFDE Het systeem der Partij-heerschappij Door dr. Ignaz Seipel, oud-Bondskanselier van Oostenrijk GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN KUNST EN KENINftS Walter Gieseking Nederlandsche Musici in den vreemden het eerste oodenblil; af. dat U Cadum Zeep Gebruikt.zult D een denot onderdaan, hetwelk U waarschijnlijk nooit tevoren dehad heeft Onze huidige democratie, tenminste zoo ais ze er in onze landen uitziet, waar ze een zoogenaamde na-oorlogs-schepping is, lokt scherpe kritiek uit. Er zijn lieden, die zich democraten noemen en het liefst ieder tot een verrader stempelen, die de Oostenrijk- sche democratie in haar tegenwoordigen vorm, niet als der besten staatsvorm kan erkennen. Maar het zijn wijde kringen, die kritiek uitoefenen en dat is wel het beste bewijs, dat de tegenwoordige democratie niet het beste pand is voor het particulier, economisch, cultureel en staats-leven. De schuld aan deze onbevredigde toestanden wordt niet toegeschreven aan de ongunsti ge tijds-omstandigheden. of aan afzonderlij ke personen deze kunnen immers wis selen maar de schuld wordt geweten aan het heerschende politieke stelsel. Wat wordt er slecht gevonden en hoe kan het worden verbeterd? Een groep critici ziet de oorzaak van alle gebreken in het kiesrecht, zonder dat ze op de parlementaire democratie op zichzelf iets hebben aan te merken. Een tweede groep verwacht het heil van een vertegenwoordiging aller standen, in- plaats van het Parlement, dat voortkomt uit de algemeene verkiezingen. Een derde groep richt zich tegen de heerschappij der partijen in en naast de Parlementen. Ik voor mij zie den wortel van al het kwaad in de manier, waarop de partijen heerschen; hoe deze heerschappij zich ten tijde der constitutioneele monar chie heeft ontwikkeld en, nadat de monar- chische correctuur is weggevallen, welig en ongebonden in het kruid is geschoten. VoV gens mijn meening kan alleen hij de demo cratie redden, die haar zuivert van de par tij-heerschappij. Het kiesrecht zal altijd aan veranderin gen onderhevig zijn en is voor verbetering vatbaar. Een uitbreiding van net kiesrecht is niet meer mogelijk, daar men het alge meen kiesrecht reeds heeft voor mannen en vrouwen, van een betrekkelijk jeugdigen leeftijd aan. De republiek heeft het alge meene en gelijke kiesrecht ook aan de vrou wen verleend. Men kan niet zeggen, dat het Parlement van het algemeene kiesrecht slechter is, dan het vroegere, of dat het geleden heeft onder het vrouwen-kiesrecht. Maar het heeft, ten minste tot nu toe, ook niets gewonnen; hiervoor is de tijd misschien ook nog te kort. Hoe kunnen de Parlementen worden her vormd? Hiertoe is niets anders noodig dan de ware democratie. De, in veel landen heerschende, groote ontevredenheid met het Parlementarisme, wordt veroorzaakt, omdat allen voelen misschien zonder er zich van bewust te zijn dat hun recht, om in de openbare aangelegenheden mee te spreken, niet tot uiting komt. Ze zoeken nu naar middelen, om dit goed te maken. De eenen wenschen een wijziging van het kiesrecht, anderen verlangen een Parlement der standen. Het kwaad kan alleen worden uitgeroeid, wanneer het juist wordt erkend: het bestaat n.l. daarin, dat het volstrekt niet het volk is, dat door zijn gekozen man- men de hoogste macht in den staat uitoefent. Ook waar volgens de grondwet een zuivere Parlements-heerschappü schijnt te bestaan, héerscht niet het Parlement, maar heerschen de' partijen. Ik versta hieronder noch de georganiseerde kiezersgroepen, noch de Parlement-fracties die natuurlijk nocdig zijn en in elke democra tie zullen blijven bestaan; ik bedoel hier een soort van politieke organisaties, die een macht uitoefenen, welke boven de Parle menten uitgaat, een macht, waarover geen woord te lezen is in de geschreven grond wetten. Het kan gebeuren, dat er aan het hoofd van zoo'n partij mannen staan, die volstrekt niet zijn gekozen, of als ze gekozen werden, door het volk niet zijn afgevaardigd in het opperste wetgevende lichaam van den staat, maar in het bestuur van een land of gemeente. Ze oefenen echter bij de samen stelling of den val van een regeering dik wijls een invloed uit, alsof ze in het Parle ment waren gekozen. Het komt zelfs voor. dat ze er bij een verkiezing niet doorkomen door het volk dus van de hand worden ge wezen en dan, zonder de min te legimitatie, tusschen het volk en zijn regeering dringen. Er wordt getracht, de mannen, die volgens de grondwet alleen aan het Parlement ver antwoording schuldig zijn, bij elke regee- rings-handeling afhankelijk te maken van de partij; er wordt naar gestreefd, neven- regeeringen der partijleiders te vormen, die hun bevoegdheid nog boven den Minister raad willen zien. Er zijn verantwoordelijke functionairs, die niet alleen in kwesties der wetgeving, maar ook der administratie hun uperieuren verklaren, dat ze, voor hun op dracht te kunnen uitvoeren, eerst bij hun oartij moeten aanvragen. Het gevaarlijkst wordt dit stelsel, wanneer zulk een partij in werkelijkheid geen partij is, maar b.v. een economische organisatie, of de vertegen woon", ging van een klasse, wanneer dezelfde lieden, die vandaag als het hoofd van een partij optreden, zich morgen toonen in de verkleeding van een Kamer president, of den leider van een vakvereeni- ging, of commandant van den „Schiitzbund." Niets van de democratische instellingen is voor zulke partij-hoofden heilig, niet eens de gerechtshoven. De onafhankelijkheid hier van moet verdwijnen door partij-scholen voor de jury en de schepenen. Men zegge niet, dat deze partij-heerschap pij niet ondemocratisch is, omdat de functio nairs gekozen zijn. Ze zijn echter niet door het volk gekozen, om staatsbelangen te be hartigen, maar om de partij-zaken te leiden. Deze keuze is bovendien zuiver zaak der partijen; ze staat niet onder bescherming en toezicht der grondwet. En degene, die door het volk gekozen wordt, heeft alleen die functies uit te oefenen, waarvoor hij werd gekozen. Men kan ook niet zeggen, dat de partij-heerschappij van het democratische standpunt uit onbetwistbaar is, als ze een voudig maar in de grondwet wordt opgeno men. Ze zou daardoor alleen grondwettig niet kunnen worden aangevochten, maar ze zou ondemocratisch blijven, ja de heele grondewet zou ophouden democratisch te zijn en sowje- tistisch worden. Want er is geen verschil in, of een partij alleen een dictatuur uitoefent, ofdat verschillendep artijen het samen doen. doen. Deze critiek der democratie geldt wellicht ook voor andere landen als Oostenrijk en is daardoor actueel. Het is de critiek op de pseudo-democratie en is gericht tegen allen, die hieraan mee doen. Het nieuwe aanbod door de Engelsche delegatie onvoldoende geacht 's-GRAVENHAGE, 26 Aug. In een En gelsche persconferentie is heden medege deeld, omtrent het nieuwe aanbod der vier mogendheden, dat dit aanbod onvoldoende was. Verder^werd het volgende medegedeeld: Om het groote verlies, dat Engeland on der het Young-plan zoti lijden, goed te ma ken, vroeg de Britsche delegatie 48 millioen Mark per jaar, gedurende 37 jaar. Het eer ste aanbod, door de andere crediteurmo- gendheden gedaan, werd door hen geschat op 21.600.000 Mark per jaar of 45 pet. van de gevraagde som. Op 22 Augustus ontving de Britsche dele gatie bericht, dat het aanbod zou worden verhoogd tot 28.600.000 Mark of minder dan 60 pet. van de gevraagde som. Dit aanbod is thans belichaamd in het door Jaspav gezonden memorandum. Het aanbod wordt thans als volgt saam- Het aanbod wordt thans als volgt samen gesteld a. onder het Young-plan zal Groot-Brit- tannië ongeveer 100 millioen Mark ontvangen uit de betalingen gedurende de laatste vijf ffcUXStA* ^3 't maanden van het Dawes-plan, n.l. van April tot Augustus 1929 ten einde zijn oorlogs schuldbetalingen over 1929 en 1930 te dek ken. In deze betaling is voorzien in het Young-plan, zij is geen nieuw aanbod, maar het is juist haar in rekening te brengen tegenover de vermindering van het percen tage van Groot-Brittannië in de verdeeling der Young-annuïteiten. Het jaarlijksche bedrag van deze betalin gen is door de andere crediteur-mogend- heden berekend naar 6'A pet. en vastgesteld op 7.200.000 Mark. Indien de berekening was geschied naar het percentage van 5 'A pet., dat de Young-experts hebben gebruikt voor hunne berekeningen, zou do overeenkomstige ^n- et* Jaspar b. De Belgische, Fransche en Italiaansche regeeringen hadden eerst aangeboden een som ineens van 200 millioen Mark te vinden uit het surplus gedurende de laatste 5 maan den van het Dawes-plan. Zij stelden nu voor, inplaats van een som ineens voor Groot-Brittanië beschikbaar te stellen, 37 annuïteiten van 14.4 mililoen Mark op twee voorwaarden 1. Het surplus van het eerste jaar, in to taal 300 millioen Mark bedragende, komt geheel ten goede aan de andere regeeringen; Groot-Brittanië ontvangt daarin geen aan deel. 2. Duitschland heeft aanspraken doen gel den met betrekking tot dit surplus en het aanbod is ervan afhankelijk, dat Duitsch land van alle zoodanige aanspraken afstand doet. 3. Ten slotte moet Italië bijdragen uit zijn aandeel in de betaling der uit de Oosten- rijk-Hongaarsche voortgekomen sucessie- staten met betrekking tot de zoogenaamde bevrijdingrieeningen en moet dit land. hoe wel de aard van den waarborg niet duide lijk is, annuïteit van 7 millioen Mark garandseren. Dat vormt een totaal bedrag van 23.600.000 Mark. Het totaal van dit financieele aanbod wordt in het memoran dum gesteld op 60 pet. van de eischen der Britsche delegatie. Inderdaad is, indien het jaarlijksche bedrag voor schuiddekking als bedoeld ondsr a. is berekend naar 5'A pet. het totale aanbod gelijk aan 27.4 millioen Mark of 57 pet van de Britsche vorderin gen. Wat de onvoci waa.ciiiijij a inu.teiten be treft, als deze worden verdeeld overeenkom stig de bestaande afspraken zou Groot- Brittannië het recht hebben ieder jaar een aandeel te ontvangen van meer dan 120 millioen Mark. het aandeel nu aan Groot- Brittannië aangeboden is 60 millioen Mark, De andere crediteur-staten beweren, dat de aangeboden'jaarlijksche betalingen van 28.6 millioen Mark. door hen gegarandeerd, moe ten worden beschouwd als gelijkwaardig aan een aanvullend aandeel in een onvoor waardelijke annuïten. Dit zou tezamen een bedrag van 88,6 millioen Mark vormen. Het voorstel van de andere crediteurstaten is afhankelijk van tweeërlei belangrijk voor behoud a. Het aanbod is afhankelijk van Duitseh- lands toestemming in de verandering der voorzieningen in het Youngplan voor tvat betreft het jaarlijksche bedrag der onvoor waardelijke annuïteiten teneinde een gemid delde te maken voor den dienst der Dawes- leening. Opgemerkt wordt, dat dit geen nieuwen last leggen zal op Duitschland, maar tot nu toe is de toestemming welke vereischt wordt niet verkregen. b. Het aanbod is ook afhankelijk van de andere Europeesche regeeringen die daarin geen deel hebben, met uitzondering van 10 millioen Mark, als hun aandeel in de on voorwaardelijke annuïteiten, tegenover het aandeel van bijna 45 millioen Mark, het welk hun zou worden ^oegekend als de on voorwaardelijke annuïteiten waren verdeeld volgens de percentages van Spa. ONTSTEMMING IN ENGELAND LONDEN, 26 Aug. (V.D.) Omtrent den inhoud van het nieuwe aanbod der vier mo gendheden aan Snowden zijn slechts van Snowden Fransche zijde eenige nadere bijzonderheden bekend. Pertinax schrijft in de „Daily Te legraph" zijn meening over het waarschijn lijke antwoord der geallieerden, doch hij weet niet, hoe daarop van Britsche zijde gereageerd zal worden en hij acht het waar schijnlijk, dat men van Engelsche zijde op verregaande concessies rekent. Er heerscht in Engeland groote ontstemming over de tactische manoeuvre der Franschen om drie weken lang een serieuze behandeling der Engelsche eischen te verhinderen. Men wijst o.a. op de pogingen der Franschen om Mac Donald tegen Snowden uit te spelen. Ook is men in Engeland er over verwonderd, dat men van Duitsche zijde nog steeds vreest, dat Snowden's houding tot bijzondere eischen aan Duitschland zal leiden, hoewel Snow den in zijn laatste antwoord duidelijk heeft medegedeeld, dat hij offers ten koste van derden, in dit geval Duitschland, niet zou kunnen aanvaarden. Ook de „Times" schrijft, dat deze Duitsche bezorgdheid weliswaar begrijpelijk is, doch dat zij absoluut onge motiveerd is, aangezien Snowden elke ver hooging van de Duitsche verplichtingen afwijst. s, DE INHOUD VAN HET AANBOD AAN SNOWDEN PARIJS, 26 Aug (V.D.) Met betrekking tot het aanbod der vier mogendheden weet men hier nog te vermelden, dat deze mo gendheden zich bereid hebben verklaard om jaarlijks een som aan Engeland te betalen, welke neerkomt op ongeveer 60 pCt. van het door Engeland gevraagde. Van dit be drag worden 3.6 millioen door Frankrijk ge dragen. terwijl Italië en België resp. 8.3 millioen en 1.2\ millioen gulden voor hunne rekening nemen. FRANKRIJK EN DE ONTRUIMING PARIJS, 26 Aug. (V.D.) De kabinet chef van Briand. Leger, die gisteravond naar Parijs was gekomen, tenéinde de Fransche ministers uitvoerig omtrent den stand in Den Haag in telichten, heeft hedenmorgen na afloop van de zitting van den minister raad een langdurig onderhoud gehad met Painlevé, waaraan de chef van den generalen staf Debeney ook deelnam. Hierna heeft Painlevé aan een vertegenwoordiger van de .Intransigeant" verklaard, dat men voor het vraagstuk der vervroegde ontruiming van het Rijnland ongetwijfeld een oplossing zal vinden, doch dat vooraf nog vele andere oroblemen moeten worden opgelost. ITAMè IS ONTEVREDEN ROME, 26 Aug. (V.D.) In een hoofd artikel wendt de „Lavore Fascista" ziel- te-en de houding der Fnge'scbe bladen te gen der Italia anschen min'st-r van finan ciën in Den Haas. Het b'ad verklaart, dat de oordeelen der Engelsche pers ongewoor bitter en onrechtvaardig 7'jn. De oordee'er duiden op zelfzuchtigheid en ondankbaar heid. Frankrijk en Engeland h.-bben dr grootste koloniën gedeeld, terwijl Italië me' leege handen huiswaarts gekeerd is. Opnieuw moet er aan worden herinnerd dat Italië's bondgenooten in het verdrag var Versailles hunne belangen hebben weten te behartigen en de aanspraken van Italië zoo veel mogelijk te beperken en de sedert dei- aanvang van den oorlog gegeven belofter buite,n beschouwing laten. VIJFDE MINDERHEDEN-CONGRES GEOPEND GENSVE, 26 Augustus (V.D.) Heden werd door den voorzitter d'er permanente com missie, dr. Wilfan, het vijfde rrinderheden- ccngres hier ter stede geopend. Aan dit con gres nemen vertegenwoordigers van 3C minderheden uit 14 Europeesche staten deel, onder wie de nieuwe groepen der Litbauers in Poten, der Zweden in Estland en der Russen in Roemenië: evenals ver- >eden 'aar ontbraken de Polen en Denen in Duitschland. De voorzitter wees in zijn openingsrede op het groote belang, dat de verschillende nationalistische organisaties, zooa's die der Al-Polen jn 1Warschau, der in het buiten land vertofncle Hongaren op het congres te Budapest enz. hebben met betrekking tot het streven der minderheden naar een gelijk gerechtigde positie. DE BOTSINGEN TUSSCHEN JODEN EN ARABIEREN LONDEN, 26 Augustus (V. D.). Het aantai personen, dat bij de botsingen tusschen Arabieren en Jod'en in Palestina is gedooa. bedroeg tot op gisteren 59, waaronder 18 Mohammedanen en 3 Christenen. Daar de Arabieren hun dooden voor het grootste ge deelte hebben meegenomen en niet hebben aangegeven, zou dit aantal wel eens aan zienlijk hooger kunnen blijken te zijn. On geveer 250 personen zijn bij deze incidenten gewond. Terwijl de Britsche autoriteiten in Jeru zalem na de ontvangen versterkingen den toestand meester zijn, wordt uit Jaffa een nieuwe ernstige botsing gemeld. De gansche militaire strijdmacht heelt intusschen in d'e gevechten ingegrepen. De 10.000 tonnen metende kruiser „Sus sex" is reeds binnengekomen, terwijl het- slagschip „Barham" tegen Dinsdag wordt verwacht. Bovendien bevinden zich een vlieg tuig en twee torpedopagers naar deze lan den onderweg. Twee bataljons infanterie zijn reeds in Palestina aan land gegaan, die nog door de troepen van de genoemde schepen versterkt zullen worden. Men koestert groo te vrees, dat de Arabieren ook in andere steden tot een algemeenen opstand zullen besluiten. Omtrent de oorzaak dezer onlusten wordt van Engelsche zijde verklaard, dat door Jo den vanuit een venster op een menigte Ar<\- bieren zou zijn geschoten: hierbij dient ech ter niet vergeten te worden, dat voordien de Arabieren de Joden bij den Klaagmuur reeds in het nauw hadden gedreven. Volgens berichten uit Washington heeft het Amerikaansce departement van buiten- landsche zaken de Britsche regeering vet- zocht, de bescherming van het leven en den eigendom van Amerikaansche onderdanen in Jeruzalem op zich te willen nemen. IIOE DE TOESTAND THANS IS LONDEN, 26 Aug. (V. D.) Het depar tement van Koloniën geeft het volgende bericht uit: De toestand in Palestina samenvattende voorzoover dat met de verkrijgbare berich ten mogelijk is. meldt de hooge commissaris, dat op Zondagmorgen de oude stad Jeru zalem rustig was, doch dat er nog gescho ten werd en brand gesticht in de nieuwe wijken. De toestand inde buitenwijken en voor steden der Joden stond nog niet onder con trole en men moest nog op gebeurlijkhe den voorbereid zijn. De Joodsche tuinstad Talpioth, nabij het spoorwegstation, is tij delijk door de bewoners ontruimd. Te Hebron werd Zaterdag door Arabie ren een aanval gedaan op de Kleine Jood sche wijken. 450 Joden zijn voorloopig on- dergebracht in politiebarakken en de laatste berichten luiden, dat de stad rustig is. Tot nog toe zijn geen berichten binnen gekomen over aanvallen op de Joodsche ko lonies in het Noorden. Het departement van koloniën voegt er aan toe, dat de hooge commissaris Zondag de volgende proclamatie heeft gepubliceerd: Ik maak het publiek in Palestina bekend, dat de troepen van Z M. in het land ope- reeren met het eenige doel de huidige on lusten te onderdrukken en de orde spoedig weer te herstellen. Buitengewone repressie maatregelen zullen worden vermeden, zoo ver dit mogelijk is, doch de troepen zullen niet aarzelen geweld te gebruiken tegen al le ordeverstoorders, zonder onderscheid des persoons. In vier jaar heeft het niet geregend De tijd van beproevingen is voor China nog steeds niet ten einde. De Internationale Commissie, die het Chineesch gebied, waar de hongersnood heerscht, onderzocht, deelt mede, dat de maatregelen, die genomen zijn ter bestrijding von den hongersnood, zeer goede resultaten hebben opgeleverd, zoodat men thans kan aannemen, dat er enkele provincies in China zijn, waar het gevaar geweken is; maar nog altijd zijn er 35 mil lioen menschen, die honger lijden. In Centraal Kansu, Noord-West-Clnna. is sedert vier jaar geen regen meer gevallen. De tarwevelden lijken één groote woestijn en in een stad is de bevolking van 60 000 zielen gedaald tot 3000. De commissie van onderzoek is er vast van overtuigd, dat er in de geteisterde gebieden menschenvleesch gegeten wordt. Het bestuur eener Chineesche stad maakte bekend, dat alle personen, die de lijken der slachtoffers van den hongersnood durfden opeten, streng zouden gestraft worden, doch de uitgehongerden verklaarden, dat zij ten slotte evengoed menschenvleesch als hon- denvleesch konden eten. Ook de typhus heeft vreeselijke verwoes tingen aangericht onder de arbeidersbevol king van Kansu. Van iedere 20 menschen die aan typhus leden zijn er maar 11 her steld. Van alle zijden wordt al het mogelijke gedaan om verbetering te brengen in deze toestanden, maar tot nu toe is het nog niet gelukt om het spook van den honger te ver bannen uit het groote Rijk, waarin reeds zoovele jaren allerlei binnenlandsehe onlus ten toch reeds zooveel verwoestingen heb ben aangericht. Inbraak in de Loretto-kerk te Praag PRAAG, 26 Aug. (V.D.) In de beroemde Loretto-kerk te Praag is in den afgeloopen nacht een brutale inbraak gepleegd, waarbij den roovers vele voorwerpen van groote waarde in handen zijn gevallen. Uit de sacristie werden drie zilveren, zwaar vergulde telken, een gouden monstrans, een met steen bezet crucifix en een ongeveer dertig centimeter lang verguld kruis gestolen. Voor het opsporen van een met edelsteenen bezetten kelk, heeft men tweeduizend kro nen en voor opsporing van een met een monogram voorziene steen alleen duizend kronen belooning uitgeloofd. Ook eenige jaren1 geleden zijn uit de schatkamer vb- de Loretto-kerk vele kostbare voorwerpen gestolen. Venetië ontwaakt nit zijn eeuwenlangen slaap Wanneer men de verschillende berichten, die uit Venetië komen, gelooven mag, be gint de vroegere koningin der Adriatische Zee uit haar langen slaap te ontwaken. De President der Kamer Giuriati, had zich in een schrijven aan de fascistische partij der provincie beklaagd over de be staande toestanden. Er zal een ondergrond- sche spoorweg gebouwd worden, die het Groote Kanaal met de Rialtobrug en San Elenar verbindt. Hiervoor moet een tunnel van 69 M. diepte gebouwd worden. De zij wanden zullen met gewapend beton ver sterkt worden. Alle huizen die hier staan worden afgebroken en na het voltooien der werkzaamheden weer opgebouwd. De kosten zullen ongeveer 250.000 millioen lire bedra gen. Waar zal dat geld vandaan komen? Er heeft zich bereids een bijzondere com missie gevormd, om te overleggen, hoe het best een einde aan dezen toestand kan ge maakt worden. Men heeft een programma opgesteld en aan Mussolini ter inzage ge zonden. De „Duce" heeft er zijn goedkeu ring reeds aan gegeven. De gondeliers halen de schouders eens op wanneer men over deze plannen spreekt. Zij maken er zich geen zorgen over. De gon dels, die zich noch door de stoomscheepjes noch door de motorbootjes laten verdringen zullen zich dat ook niet laten doen door het ondergrondsche electrische spoor, dat de lagunenstad zal doorkruisen. Men hoopt dat deze plannen uitgevoerd zullen worden, al valt er ook nog niet bij benadering te zeggen, hoeveel jaren er zul len verloopen eer ze verwerkelijkt zullen zijn. Zij hebben een tweevoudig voordeel; zij moderniseeren de stad, zonder archeologi sche en andere schoonheden te vernielen. De minnaars der onvergelijkelijk schoone stad behoeven zich dus geen zorgen te ma ken. Walter Gieseking, die kortgeleden een cursus in het „Deutsches Musikinstitut für Auslander" leidde, zag zich door een groo- ten kring van deelnemers, in hoofdzaak Amerikanen omgeven. De deelnemers, die in hun vaderland meest „prominente mu- WOENSDAG 28 AUGUSTUS HILVERSUM, 298 M. Na 6 uur 1071 M. UitsL NCRV'.-Uitz. 11.00—11.30 Ziekendienst 12.302.00 Concert. Instrumentale solisten 2.00—2.30 Gramofoonmuziek 2.304.30 Concert. Instrumentale- en vocale solisten 4.30—5.00 Gramofoonmuziek 5.00 6.00 Kinderuurtje 6.00—6.45 Gramofoon muziek 7.00—7.30 Lezing over: Nieuws voorziening en pers in den loop der eeu wen 7.30—8.00 Bestuursmededeelinges door den NCRV.-voorzitter 8.00 Heili- gings-samenkomst van hef Leger des Heil* te Amsterdam. Zang, lezingen en toe spraak .Daarna Persber. HUIZEN, 1875 M. 10.00—10.15 Morgenwij ding 12.15—2.00 Concert door het Tu- schinski-Orkest - 2.00—2.30 Gramofoon muziek 2.30—3.30 Kurhaus öchevenin- gen. Kinder-Matinée 3.30—5.00 Concert öoro het AVRO.-Kwintet 5.30 -7.15 Con cert door het Omroep-orkest. Sophie Haa- se—Pienemans. sopraan 7 i5—7.45 Le zing door Joris Ivens over: Wat de ama teur-fotograaf kan bereiken 8.013.15 Gramofoonmuziek 8.15 Kurhaus Sche- veningen. Het Hesidentie-Orkest. Nathan Milstein, viool. Na afloop Persber. en gra mofoonmuziek 12.00 Sluiting. DAVENTRY, 1552 M. 10.35 Morgenwijding 11.20 Gramofoonmuziek 12.20 Con cert. K. Hillier, sopraan, A. Horman, bari ton 12.50 Gramofoonmuziek 1.202.20 Orkestconcert 4.20 Dansmuziek 5.05 Orgelconcert. Cinema-orgel 5.35 Kinder uurtje 6.35 Nieuwsberichten 6.50 Le zing 7.05 Piano-recital door St. Askena- se 7.20 Lezing 7.45 Voorlezing 8.05 Concert. Cello-kwartet 8.20 Concert. D. Silk, sopraan. R. Renderson, bariton. M. Hess, piano. G. Walker, fluit. Dr. St. Mar- chant, orgel. Symphonie-orkest 11.05 Dansmuziek 11.20—12.20 Dansmuziek. PARIJS „Radio Paris", 1744 M. 12.50—2.20 Gramofoonmuziek 4.05 Concert. Orkest en solisten 6.55 Gramofoonmuziek 8.55 Concert. Orkest en solisten. LANGENBERG, 473 M. 7.20—7.50 Gramo foonmuziek 7.50—8.50 Orkestconeert 10.35—12.10 Gramofoonmuziek 12.30 Gra mofoonmuziek 1.25—2.50 Orkestconcert m. m. v. sopraan 5.556.50 Orkest- concert 8.20—9.15 Orkestconcert 9.20 De Vroolijke Woensdag. Humor in woord en Toon Daarna tot 12.20 Dansmuziek. ZEESEN, 1635 M. 6.10—12.45 Lezingen 12.20—1.15 Gramofoonmuziek 1.15—5.20 Lezingen 5.206.20 Concert uit Hamburg 6.20—8.15 Lezingen 8.50 Declamatie 9.05 Concert. Instrumentaal kwartet 9.35 Concert. Prof. Albert Fischer, bas Daar na tot 12.50 Dansmuziek. BRUSSEL, 508.5 M. 5.20 Trio-concert. Mme Daryse. zang 6.50 Gramofoonmu ziek 8.35 Concert. Toespraak, orkest, voordracht, vocale- en instrumentale solis ten. HAMBURG, 372 M. 4.35 Orkestconcert 5.20 Concert. Koor en vocale solisten 6.20 Dansmuziek 8.20 Goethe-herden king. Orkest, declamatie en zang 10.45 Orkestconcert. sici" zijn, kwamen zelfs uit Califomië en Britsch-Columbia naar Berlijn, om den cursus van den wereldberoemden pianist te kunnen volgen. Gedurende dezen cursus speelde Gieseking zes avonden klassieke en moderne muziek, met toelichtingen v~n technischen en muzikalen aard, alsmede t beantwoorden van vragen in 't Duitsch en Engelsch. Walter Gieseking zal eerlang onder aus piciën der N.V. Internationale Concertói- rectie Ernst Krauss in Holland optreden. Feestconcert te Wiesbaden In opdracht der Kurverwaltung te Wies- baden zal onder auspiciën der N. V. Inter nationale Concertdirectie Ernst Krauss Donderdag 19 September in het Kurhaus een groote feest-uitvoering gegeven worden, waarbij o.a. werken van Nederlandsche componisten zullen worden gespeeld. Dit concert, dat een feestelijk karakter zal dra gen, staat onder leiding van den Amster- damschen dirigent L. M. G. Arntzenius. Als solist zal medewerking verleenen de pianist Stephan Bergmann. ten bard stuk seep.dat tot bet laatste vliesje éebruik! kan worden 25 ROMAN VAN C. WILD 9. „Wat kijkt hij haar teeder aan", mom pelde Viola met een gevoel van nijd bij zich zelve. Op 't zelfde oogenblik zag de vrij heer naar haar venster op en nam groetend zijn hoed af. „Heeft u geen lust om buiten te komen?" riep hij op gullen toon. „Het is zonde op zulk een prachtigen dag in de kamer te blij ven." Over het gelaat van Viola vloog een blijde rooskleurige glans. „Ik kom dadelijk', riep zij vroolijk; en zij gunde zich ternauwernood tijd hoed en hand schoenen te krijgen Vlug sneldf» Bij de trap af en een minuut later stond zij met een hoogroode kleur voor haar voogd, die haar glimlachend aankeek. „Ik ontn»em je nu Viola", zei Gerhard schertsend «ot zijn zuster, „wij komen eerst tegen etenstijd terug." Magda beantwoordde opgewekt den af scheidsgroet dier twee, maar zij gevoelde toch een steek In haar hart, toen zij hen nakeek, nu zij zo» mast alkander wandelden, hij zoo fier. zoo statig, zij zoo frisch, zoo schoon! Ja, schoon was dit meisje, wonderbaar schoon en niet alle schoone vrouwen bezit ten een goed en edel hart! Magda zuchtte diep en liep vlug naar binnen; zij had nog zoovele huishoudelijke plichten te vervuilen en van nuttelooze droo- merüen had zij nooit gehouden! Dien avond laat zat Viola in haar lief kamertje met den brief barer moeder, haar laatste legaat, jn de hand. Onder een lange wandeling had Gerhard getracht Viola haar toestand duidelijk tc maken. Zij was geen rijk meisje, gelijk zij wellich* tot nu toe altijd gedacht had, een slechts be scheiden kapitaal was al wat zij bezat. Haar moeder had door een reeks van ongelukken haar groot vermogen verloren en er was nu J nog juist zooveel overgebleven, om voor Viel* ~en kleine ren*e af te werpen. Zij moest daarom niet den moed verliezen; in het VI 6 Aug, huis van haar voogd zou zij ten allen tijde een gaarne geboden toevluchtsoord vinden; geld was immers slechts een dier verganke lijke goederen, welker bezit maar zeer weinig tot het menschelijk geluk bijdragen. Met sprakelooze verrassing had zij hem aangehoord. Zij had zich steeds als een rijk meisje beschouwd en was daarop niet weinig trotsch geweest, dat zij althans dit voorrecht boven zoovele harer voormalige schoolmakkers bezat. Nu was ook die droom vervlogen; wat zou er nu verder volgen? Gerhard zag hare teleurstelling en sm-ak baar vriendelijk toe, zoo vriendelijk en deel nemend. dat zij een opwelling van sehapmte ondervond, zich wegens het verlies van haar vermogen zoo bedroefd te hebben aange toond. Toen hij haar eenigszins tot, bedaren ge bracht had. gaf hij haar den bi'icf. dien haar moede1" hem op haar sterfbed had ter hand gesteld. „Ik ken don inhoud ervan niet" had hij daci-bij gezegd, „doch hoe die ook moge luiden, het zi.in de laatste woorden, uwer stervende moeder, toen zij eenzaam in den vreemde vertoefde. Bedenk dat wel, wanneer ge een bitter woord mocht vinden en wees de overledene met liefde indachtig. Haar heeft de rijkdom geen geluk aangebracht en daarom had zij zich aangewend zoovele din gen met een ongunstig oog te beschouwen. Ik ben ervan overtuigd, dat ge vroeg of laat -'.en weg naar net minnend moederhart zoudt hebben gevonden en in dien geest moet ge ook een trouw aandenken aan de afgestor vene bewaren." Op die wijze had hij nog geruimen tijd met haar gesproken maar zij had amper moei den zin zijnei woorden begrepen. Het schrijven brandde in haar hand en nochtans zou zij voor geen geld ter wereld het voor zijn oogen willen openen. V/at er in stond zou geen andere sterveling zien;, of de inhoud goed of slecht zou wezen zij wilde dien alleen voor zich dragen. Gerhard scheen zulk een vertrouwen van Viola volstrekt niet te hebben verwacht, want met de hem eigen kieschheid ging hij ever tot een ander onderwerp, toen hij zag boe buiten zich zelve zij voor hem stond. Ter nauwernood waren zij voor het etensuur, van hun wandeling teruggekeerd en nauwelijks hadden zij het middagmaal genuttigd, toen er bezoekers kwamen die tot laat in den avond bleven. Viola deed ook geen moeite zich voor een poos te verwijderen om den brief te kunnen lezen. En zelfs toen zij alleen zich in den kleinen salon bevond en voor elke storing ge- gevrijwaara was bezat zij ook den moet niet terstond het schrijven te openen. Eindelijk ging zij toch daartoe over en terwijl zij de laatste woorden las, bedekte een gloeiende blos hare wangen om onmid dellijk daarop voor een doodelijke bleekheid plaats te maken. En wat zij las was dan ook alleszins geschikt cm een jong onstuimig hart in opstand te brengen. Toen de overlden barones van Buchfeld deze regels schreef, had zij gehoor gegeven aan een plotselinge ingeving van haar ver bitterd gemoed en toen zij inzag, dat het een verderfelijk zaad was geweest, hetwelk zij daar met haar laatste woorden aan hare dóchter had uitgestrooid, was het te laat; de dood had hare lippen gesloten, alvorens zij Gërhard nog kon zeggen, dat hij den brief niet afgeven, maar vernietigen zou. Het on heil was gebeurd! Het jonge verduisterde gemoed van het meisje zoog het vergif;"in, hetwelk deze zon der overleg geschreven woorden bevatte en hetgeen tot nu toe in Viola's binnenste slechts had gesluimerd werd in deze minuut °ensklaps gewekt en schoot verbazend snel op. Met gloeiende oogen staarde zij op het papier: geen traan bevochtigde hare wangen en toch verscheurde een hevige smart haar hart. Zou het met haar ook zoo gaan? Zou zij evenals hare moeder ook zoo gaan! Zou zij evenals hare moeder het offer worden van maatschappelijke vormen? Neen, o neen! Haar moeder had haar een goede leer ge geven en zij zou haar voorbeeld niet vol gen, om dan onbegrepen eenzaam door het leven te gaan. Zij wilde worstelen, strijden voor haar geluk, zonder naar de meening van anderen te vragen; zij wilde door niemand invloed op zich laten oefenen en allen trots het hoofd bieden Zij zuchtte diep en begon toen den brief nogmaals te lezen. Met gejaagde, hevige let ters had Meline von Buchfeld geschreven: Viola! Wanneer ge deze regels leest, leef ik sedert lang niet meer, misschien is ook de herinne ring aan mij reeds lang in uw hart uitge- wischt, want de tijd vervliegt snel en ik heb nooit moeite gedaan om een plaats in uw hart te veroveren. Wellicht dat een andere moeder niet zoo tot haar kind zou spreken; ik kan niet anders want ik wil mij niet beter voordoen, dan ik ben. Ik ben het offer van noodlottige omstandigheden geweest ten einde mijn vader voor financieelen ondergang te behoeden, werd ik de echtgenoote van een man, dien ik niet beminde. Ik had een ander vurig bemind, en die andere trad vrijwillig terug, om mijn gelijk niet in den weg te staan, zooals hij my zeide. in waarheid ech ter, omdat hij vernomen had, dat ik een arm meisje was. Begrijpt ge het. Viola, begrijpt ge het, wan neer men in den man, dien men bemint een ideaal meent te zien en dan een armzaligen stumperd in hem vindt? Ik meende zulks niet te kunnen verdragen, ik was nog zoo jong, zoo vol vertrouwen, ik had al de mooie woordjes, waarmee hij me had gevleid voor klinkende munt aangenomen. Die eerste, vreeselijke teleurstelling overweldigde mij. Ik verloofde mij met den rijken aanzoeker om im n hand en redde daardoor mijn vader; mijzelve had ik in den afgrond gestort. Ach. het woord „plicht" is een akelig woord, dat met zijn ijskouden adem elk warm gevoel doodt. Misschien zou ik later mijn echtge noot hebben leeren beminnen, wanneer het men niet ten plicht ware opgelegd het te beproeven maar dat strenge „ge moet hem beminnen," want-, bij is uw echtgenoot" stond als een dreigend spook voor mijn geest en verstikte elk ander gevoel in mijn gemoed. Woidt vervolgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 5