Binnenlandsch Nieuws VOOR DE HUISKAMER VOOR MEISJE TWEEDE BLAD DINSDAG 27 AUGUSTUS 1929 BLADZIJDE 2 HET KABINET EN DE LINKERZIJDE „Uit dien hoek niets te verwachten" R. K. LANDELIJK CONGRES TEGEN HET NEO-MALTHU- SIANISME TE NIJMEGEN Ned. R. K. Bond voor groote gezinnen De opening der Staten-Generaal smaakt als room GEMENGD NIEUWS De roofoverval op de Bloemgracht Hooger bouwen in Amsterdam LUCHTVAART Zes maal dwars over Amerika zonder te dalen Clandestiene distilleerderij Inbraak Honderddriejarige Vliegongelukken in Amerika Russisch verkeersvliegtuig in zee gestort UIT ONZE OOST Drama uit de Desa DE GEHEIMZINNIGE VONDST TE VENLO De meisjeskleeren afkomstig van diefstal Gevallen Ernstig auto-ongeluk De hevige ontploffing te Nijmegen Tragische dood Aanrijding te Amsterdam Vechtpartij te Leek tusschen twee personen Lijken aangespoeld Vingertoppen kwijt Psychopaath zet het treinverkeer stop Gezinsverpleging van Psychopaten Roeiboot overvaren Inbraak Een 101-jarige Oplichter aangehouden Roeibootje met 3 personen omgeslagen Steiger ingestort Inbraak te Grave Ernstig auto-ongeluk Bij het ankerzwaaien gewond Door de tram aangereden en verwond STOOMVAARTLIJNEN De hond, die een Napoleon zocht De parlementaire medewerker van „De Zuid-Limburger" schrijft: Op den voorgrond wel mag worden ge- ateld, dat dit derde Kabinet-Ruijs niet overal even hartelijk ontvangen is. Van de drie groote partijen van links, heeft het niet de minste hartelijkheid ontvangen en is het direct te verstaan gegeven, dat het op geen enkele wijze steun van die zijde te verwachten heeft. Ds. Kersten schreef in zijn orgaan, dat de anti-revolutionnairen de schuld dragen, dat Rome weer de leiding in handen heeft en hij noemt dit kabinet niét minder dan een smaad voor het Protestantsche Nederland. Dat hij geen gelegenheid voobij zal laten gaan om aan dezen smaad voor het Prote stantisme een einde te maken, spreekt van zelf. 4 Domieee Lingbeek maakt het zoo mogelijk nog erger. Bijna weenend roept hij uit, als hij denkt aan den geest, die thans weer in Nederland regeeren zal: „Och Heere, maak den raad van Architofel tot zotheid." Voor onze minder bijbelvaste lezers diene ter verduidelijking, dat deze bijbeltekst slaat op de verzuchting van David. Architofel had in die dagen zooveel invloed bij het volk, dat David bad, dat de Heer zichtbaar Archi- tofel's raad tot een zotheid zou maken, opdat hij zijn invloed zou verliezen, want David achtte dien funest. Wie hier nu Architofel en David is, kunner. we in de beeldspraak van den dominee niet ontdekken. Wij vermoeden dat jhr. Ruys Architofel is en Dominee Lingbeek zich zelf den rol van David toebedeelt. Voor jhr. Ruijs gloort dan een sombere toekomst, want wij lezen verder, dat toen David's bede werd ver hoord, Architofel zich verhing. Jhr. Ruijs weet dus wat Dominee Lingbeek van hem verwacht, indien deze antipapisti sche David er in slaagt hem en zijn Kabinet ten val te brengen. De „Dritte im Bunde" is hier de staatsman Braat. Jhr. Ruijs is volgens hem de man. die de ambtenaren vet gemest heeft ten koste van den boer, en van hem kan verwacht worden, dat hij aan het geschreeuw van deze eters uit de staatsruif gehoor zal geven en de salaxissen weer hooger zal maken, waar voor de boer belasting moet betalen. Met mr. Verschuur heeft hij heelemaal niets op. dat is zelf zoo'n staatsruif-eter en van zijn socialerigheid moeten de boeren niets hebben. Neen, dit Kabinet is het laatste, wat Bvaat verlangt. Hieruit blijkt dus duidelijk dat het nieuwe Kabinet ook uit dezen hoek niets te verwach ten heeft en alleen is aangewezen op steun van de rechterzijde. Zondagavond om acht uur werd in de „Vereeniging" te Nijmegen het R. K. Lan delijk Congres tegen net Neo-Malthusianis- me, te houden door den Ned. R K. Bond van Groote Gezinnen geopend. Op het aanvangsuur was de congreszaal welke een sobere versiering droeg, geheel ge vuld met congressisten uit alle deelen des lands. Tegenwoordig waren vele autoriteiten uit stad en land, zoo geestelijke als bur gerlijke overheid. De openingsrede werd uitgesproken dooi den Voorzitter *van het congres, den heer J. W. P. van Meegeren, voorzitter van den Ned. R. K. Bond van Groote Gezinnen, die de vraag beantwoordde: Waarom dit con gres? Prof. dr. J. Kors O. P., hoogleeraar aan de R» K. Universiteit hield vervolgens een Algemeene inleiding tot de op het congres te behandelen onderwerpen. Maandag, tweede congresdag, werd be gonnen met een H Mis voor de congressis ten, opgedragen door pastoor A J. M. de Beer uit 's Bosch, geestelijk adviseur van den Ned. R. K. Bond voor Groote Gezinnen. De St. Augustinuskerk, vaar de plechtige H. Mis om negen uur gecelebreerd werd, was gevuld met congressisten. De ochtendzitting wtrd om tien uur ge opend door den congresvoor wtter. den heer J. W. F. van Meegeren, die inleidde prof. mr. W. Duynstee C.S.S.R., hoogleeraar aan de R. K Universiteit. Prof. mr. W. Duyn stee gaf een verhandeling over ..Het Neo- Malthusianisme uit zedelijk en godsdienstig oogpunt beschouwd' In den namiddag sprak ae heer H. C. M. Wijffels, leeraar aan de R. K. Lycea te Den Bosch, hoofdbestuurslid van den Bond, over Toekomst van ons volk en gaf demo grafische feiten en tendenzen. Tegen tweeën werden congresbestuur en congressisten door het gemeentebestuur ten Raadhuize ontvangen In den ngmiddag hield prof. mr. dr. Char les Raaymakers S. J.. een referaat over het Neo-Malthusianisme in economisch op zicht en besprak drs. J. de Boer. rector aan het R. K. Lyceum voor meisjes te s Hage. /het Neo-Malthusianisme als een ge 'aar voor de opvoeding van het jonge geslacht. Een warm applaus dankte den inleider voor zijn litterair hoogstaande en goed ge documenteerde rede. Van de gelegenheid tot gedachtenwisse- ling werd allereerst gebruik gemaakt door den heer Bos uit Maastricht, die er op wees, dat er toch wel degelijk veel goeds gedaan werd in deze richting vooral bij het lager onderwijs. Dit was echter door den spreker niet ontkend: alleen vroeg hij meer verso bering in het onderwijs. Vervolgens vroeg he: woord Pater van der Schoot uit Gouda, die een roeren ie klacht uitte over de fatale ondermijning van de jeugd ten gevolge van de zedelooze kleeding. Nog in de treinreis r.aar net congres had hij in dezen pijnlijke ervaringen opgedaan. Wij zijn in dit opzicb' te ellendig, te zwak geweest, en het is wel hard dat Mgr. Callier z.g. zeggen moest: W.- hebben het verloren. Spreker vraagt of dit congres geen stappen kan doen in Me goede richting en met de bisschoppen samenwerken tot bestrijding van dit intense kwaad (Levendig applaus). De inleider onderschreef ten volle de klacht van Patei v r- Schoot en teekende in schrille kleuren nog eigen' ervaringen. De voorzitter, dé heei van Meegeren, viel eveneens de beide sprekers bij en wees op het uitdrukkelijk verlangen van het Epis copaat, dat de plaatselijke organisatie van „Voor Eer er. Deugd R. K. Vrouwenbond en de Ned. Bond voor Groote Gezinnen een drachtig m deze zouden samenwerken. M#t een sympathiek dankwoord aan het adres van den jongen Lyceum-rector sloot és 4* Hjtere«iarvis middagzitting. Deelneming der Marine-kapel te Den Helder aan Je plechtigheden Sedert eenige jaren was het gewoonte, dat op den dag van de plechtige opening der Staten-Generaal, de Koninklijke Militaire kapel, welke ingedeeld was bij de compagnie die was aangewezen om de eere-wacht bij het Koninklijk Paleis te betrekken, zich ijlings en langs den kortsten weg naar het Binnenhof moest spoeden om nadat het Wil helmus bij het Paieis was gespeeld bij het verlaten van dat Paleis door de Koningin, H. M. weder te kunnen begroeten met dit volkslied bij aankomst aan de Grafelijke za len. Naar wij vernemen, zal zulks dit jaar bij de opening aer Staten-Generaal op Dinsdag 17 September niet meer behoeven te ge schieden, daar het in de bedoeling ligt, om het muziekkorps dei mariniers te den Hel der dien dag in te deelen bij de eerewacht nabij de Grafelijke zalen, welke eerewacht hoogstwaarschijnlijk, evenals verleden jaar, ook weer door mariniers zal worden betrok ken. Zoodoende kan de Koninklijke Militaire kapel 'ter plaatse blijven op het voorplein van het Koninklijk Paleis in het Noord einde. Voorts wordt nog vernomen, dat; de Ma rinekapel dien middag 'een uitvoering in het Voorhout zal geven. Wilhelminakade te Rotterdam op stroom j liggende Duitsche s.s, „Orest" in een roei- I boot eenige schepelingen van de kade gaan afhalen om deze naar boord te brengen. Toen de man op nog slechts geringen af stand van het zeeschip was, naderde de mo torboot „Rapide" schipper J. C. Oosterwijk uit Ouderkerk a. d. IJssel. De schipper zag het licht van dc roeiboot te laat, met het jammerlijke gevolg dat deze werd overva ren. R. raakte natuurlijk te water en is jam merlijk verdronken. De rivierpolitie heeft nog eenige uren gedregd, doch helaas zonder resultaat. Thans wordt onderzocht of er bij het overvaren van de roeiboot niet van schuld sprake is geweest. dat roeping gevoelt voor het klooster, maar nog niet tot een vast besluit is gekomen, be staat weer gelegenheid, geheel intern en zonder wederzijdsche verplichtingen, het leven en de werkzaamheden der Zusters ge- durenden eenigen tijd te deelen. Missie-Zusters van het Kostbaar Bloed Missiehuis, Hoorn. In verband met den roofoverval op de Bloemgracht te Amsterdam, waarvoor on langs reeds een 21-jarig stratenmaker, die mede van een inbraak werd verdacht, is ge arresteerd, heeft de speciale brigade der centrale recherche nog een drietal andere personen gearresteerd, zoodat thans vier personen zich in hechtenis bevinden. De bij den overval gebruikte maskers en revolvers zijn door hen in het water gewor pen, terwijl het geld onderling is verdeeld. Ged. Staten van Noord-Holland hebben zeer onlangs het raadsbesluit goedgekeurd, waardoor aan B. en W. van Amsterdam de bevoegdheid werd gegeven in drie stadsdee- len te doen afwijken van de bepaling der Bouwverordening: dat voor een woonhuis niet hooger mag worden gebouwd dan vier Woonlagen. Met deze beschikking hebben Ged. Staten tevens beslist op een tegen het raadsbesluit ingediend bezwaar van den inspecr.iur van de volksgezondheid, den heer D. E. Wen- tink. Thans kan aan de desbetreffende raads- beslissing uitvoering worden gegeven. De staatssecretaris van Oorlog te Was hington heeft het verzoek van de „United Aircraft and Transport Co." ingewilligd om het militaire luchtcorps te doen medewer ken met een serie transcontinentale vluch ten, waarbij brandstofvoorziening in de lucht zal plaats vinden. Meq is van plan een vliegtuig 6 maal het vasteland van Amerika dwars te doen overvliegen zonder te dalen. Op een boerderij aan den Amsteldijk te Amsterdam, hebben kommiezen, naar de „Tel." meldt, een volledig distilleertoestel voor geheime branderij in beslag genomen Het toestel, dat verborgen was in een regen put, is naar de stad overgebracht. Zondagmorgen tusschen vier en vijf uur werd door het vernielen van ruiten ingebro ken in den manufactuurwinkel der firma H. Kirch te Oldenzaal. Gestolen werden leeren motorjekkers en broeken, kleedingstukken en twee rijwielen, tot een gezamenlijke waarde van f 400 a f 800. De inbrekers heb ben in den winkel van kleeren verwisseld. Op 1 September a.s. zal mej. K. Braafhart. te Ede, haar 103den verjaardag vieren. Het oudje is nog vlug, ter been. 4 dooden Bij een vliegtuigongeluk te Holleon (Kan sas) werden 2 personen gedood en een derde ernstig gewond. In de nabijheid der stad Detroit is een vliegtuig omlaag gestort, waarbij de piloot gedood en de passagier enrstig verwond wer den. Op den weg naar het ziekenhuis kwam de auto met de verwonden met een ande ren auto in botsing, waarbij de zwaar ver wonde passagier werd gedood en vier per sonen ernstige verwondingen opliepen. Naar uit Moskou gemeld wordt, is een tusschen Moskou en Bakoe vliegend passa giersvliegtuig bij Satsji in zee gestort. 3 Per sonen verdronken, waaronder de comman dant van het Kaukasische Roode Leger Fa- briciu. De piloot en de overige passagiers konden worden gered. In een desawoning in het Pekalongansche, aldus de „Java Bode", kwam het hoofd van het gezin binnen, een tani, die zoo juist bij de afdeelingsbank een leening van honderd gulden hdll aangegaan. Het geld was hem betaald in een biljet van honderd en hij borg het, onvoorzichtig, in een leeg luci fersdoosje. gelijk de desaman dat soms doet. Het lucifersdoosje met zijn kostbaren in houd zette hij ergens neer en ging toen heen. Tijdens zijn afwezigheid moest het vierjarig dochtertje vuur aanmaken om het water voor de rijst te koken. Zij maakte haar vuurtje, en om het te doen vlammen wierp zij, spelend, het ergens in een hoek gevonden lucifersdoosje op de gloeiende arangHet smeulde, vlamde en viel tot asch uiteen. De vader kwam thuis en zocht het doosje om het geld te gaan wisselen. Hij zocht ver geefs en vragend waar het gebleven was, vernam hij dat het door zijn kind op het vuur geworpen was. Hij snelde naar het gloeiende vuur, zag dat het doosje met zijn inhoud geheel verdwenen was. In woede ont stoken greep hij den ketel van het vuur en wierp het kokende water over het schreiende kind. De arme kleine riep om hulp, kreunde en stierf kort daarna. De moeder, die op het erf haar werk ver richtte. kwam op de smartelijke kreten van het kind naar binnen en vond daar den vader, steunend, bij het reeds zieltogende dochtertje. Op het erf bleef een kindje van enkele maanden, door de moeder daar op gepast, en in den schrik alleen gelaten, onbewaakt achter. Het kindje kroop rond, en kroop ai spelend naar den waterput. Hij speelde nog even aan den rand, zag wellicht het spiegelende water, boog zich voorover, viel, en verdronk. Even later kwam de moeder naar buiten, zag het kindje niet en vloog naar den put. Het was te laat; een ontzield kinderlijkje werd naar boven gebracht. De desamen- schen, buren van het huis, waar dit ver schrikkelijke voorviel, waarschuwden de po litie. Zij kwam, en vond in de kamer man en vrouw bijeen, verdwaasd door het onge luk. bij de lijkjes der kinderen, zy werden beiden meegevoerd, ondervraagd en voorloo- pig in hechtenis gesteld. Daar werd de ont zetting de vrouw te machtig en zij stierf dienzelfden dag. In de gevangenis zit nu de man alleen. Een nader onderzoek heeft uitgemaakt, dat de kleeren, welke op de heide te Venlo zijn gevonden, afkomstig zijn van diefstal. Zij zijn nl. eenige weken geleden ontstolen aan een dame, die in een plaatsje, even over de grens, had gezwommen. Eergistermiddag is te Bussum in een per ceel aan den Stationsweg een driejarig meis je, dat daar met haar ouders uit Amsterdam op familiebezoek was, van een trap geval len Met gebroken halswervel is het kind opgenomen, waarna de dood onmiddellijk in trad. Twee gewonden In den nacht van Zaterdag op Zondag reed de heer Ferkranus, directeur van het hotel „De Kroon" te Dieren, met een passa gier, den heer I. Cats, uit Doesburg, over den Doesburgschen dijk. Bij het uitwijken voor een tegenliggenden auto haalde de heer F. te ver naar rechts uit, zoodat zijn wagen over een lengte van circa vijftien meter de hekpalen langs den weg vernielde en ver volgens tegen een boom botste. Beide hee- ren bleven bewusteloos liggen. De heer Fer kranus bleek vrij zware hoofdwonden te hebben, doordat hij door de voorruit is ge slagen. De heer Cats heeft den schouder en eenige ribben gebroken. De auto was zeer gehavend en is naderhand weggesleept.' Nader wordt gemeld: De rechter-commissaris en de officier van justitie, vergezeld door een griffier der rechtbank, stellen onder deskundige leiding van ir. Philips, directeur van de gasfabriek en waterleiding te Nijmegen, een onderzoek naar de ontploffing in. Door het wegslaan van den binnenmuur is de machinekamer in het sousterrain ernstig beschadigd. Ook de schade aan de vooraden lampen is zeer groot. Het bedrijf, waarin 1200 personen werk zaam zijn, ligt stil. Betreffende de ontploffing zelf wordt na der gemeld: Direct na de ontploffing ontstond een on beschrijfelijke paniek onder 't personeel, dat juist den arbeid begonnen was. Velen ren den als waanzinnig rond en de aanblik van de gewonden, van wie velen hevig bloedden, deed de zenuwspanning van de anderen ten top stijgen, zoodat aanvankelijk aan een zeer ernstige ramp gedacht werd. Oogen- blikkelijk heeft de verbandmeester van de fabriek, spoedig geassisteerd door medisch personeel van het nabijgelegen Canisius Zie- i kenhuis, hulp verleend Het bleek dat de uitwerking van de ont- ploffing in de expeditieruimte funest was geweest. Hier was een groot aantal meisjes aan het werk,-, van wie er vijftien min of meer ernstig gewond werden. Het meisje W. Schuster uit Nijmegen had een zware kaak- fractuur en een paar gebroken ribben. Zij werd na voorloopig verbonden te zijn naar het Sint Canisius Ziekenhuis vervoerd. Voorts werd zwaar gewond het meisje Kurzmann uit Beuningen. Haar toestand is levensgevaarlijk. De 16-jarige jongen A. van Trienen uit Nijmegen werd eveneens deerlijk gewond en ook zijn toestand baart zorg. Nog werd opgenomen in het Canisius-Ziekenhuis het meisje Heg uit Nijmegen, die gelaatwon- den had en door een hevige zenuwoverspan ning werd aangegrepen. De andere slacht offers kregen gelaatwonden en konden na verbonden te zijn, naar huis worden ge bracht. De kracht der ontploffing De machinist, die in de machinekamer werkzaam was, werd door de kracht van de ontploffing opgenomen en door een gesloten deur geworpen. De man kwam onbegrijpelijk er zonder letsel af Voor vier dagen het bedrijf slop Het bedrijf werd direct na de explosie stopgezet. Het zal vier a vijf dagen duren eer het opruimings- en herstellingswerk zoo ver gevorderd is, dat de werkzaamheden kunnen worden hervat. De Splendorfabrieken zijn tegen bedrijfs schade verzekerd, zoodat de arbeiders en arbeidsters geen financieel nadeel van het gebeurde zullen ondervinden. Door politie en justitie wordt een onderzoek ingesteld. Inte Onsman overleden Gisteren is in den ouderdom van 56 jaar overleden de heer Inte Onsman, die de stichter en secretaris is geweest van den Ned. Kappersbond, jarenlang een kappers- zaag in het Concertgebouwkwartier heeft gehad en tegelijkertijd bekendheid verwierf door het schrijven van eenige tooneelstuk- ken, o.a. „Het licht in den nacht." De heer Onsman woonde gisteren een ter aardebestelling bij op de Oosterbegraaf plaats, werd daar onwel en overleed kort daarna. Zijn geboorteplaats was Harlingen, waar hij de volksschool bezocht. Zijn reeds genoemd tooneelstuk. „Het licht in den nacht" werd ongeveer 1700 maal hier te lande en in het buitenland gespeeld. Gisterenavond is een telegrambesteller bij het maken van een bocht op de brug van de Nieuwe Hoogstraat bij den Kloveniers- voorburgwal te Amsterdam, in botsing ge komen met een taxi ten gevolge waarvan hij tusschen zijn rijwiel en den auto kwam te vallen. Met een zware hersenschudding werd de man in bewusteloozen toestand naar het Binnengasthuis vervoerd. Een ernstig gewonde Zondagnacht ontstond een vechtpartij te Leek bij de brug aan het Kanaal, na een korte woordenwisseling tusschen M. L. en den commissionnair B. R. Laatsgenoemde trok zyn mes en verwondde L. zoodanig aan hals en armen, dat geneeskundige hulp moest? worden ingeroepen. De slagader was bijna geraakt. Hevig bloedend werd hij bin nengedragen bij dr. Polman. De dader is ge arresteerd. Te Katwijk aan Zee zijn twee lijken aan gespoeld. Het eene vermoedelijk van een scheepstimmreman uit Hamburg, die tien da gen geleden op de Noordzee overboord is geslagen, het andere van een adjudant-on derofficier uit Den Haag, die sedert enkele dagen wordt vermist. Te Aalsmeer had de timmerman v. d. H. het ongeluk zich bij het schaven twee vin gers af te snijden, terwijl de bloemistknecht H. M., eveneens aldaar, zich zoodanig met een snoeimes in een vinger sneed, dat de top ervan moest worden geamputeerd. Moeilijke achtervolging van 'n vluchteling uit het Psychopathenasyl Zondagavond is de 14-jarige verpleegde L uit het Rijkspsychopathengesticht te Lei den ontvlucht. Eenige verplegers zetten hem na. Op de spoorbaan gekomen, klom hij in een seinpaal, juist toen er een electrische trein aankwam De bestuurder van den trein wist gelukkig nog bijtijds te stoppen. De verpleegde wierp een olielamp van de sein paal op zijn achtervolgers en verhinderde iemand, die naar hem toe wou klimmen, met een lat zulks te doen. Inmiddels schoten ook eenige politieagenten te hulp en werd de brandweer gerequireerd, waarop L. het raad zaam vond uit eigen beweging naar beneden te komen. Weer probeerde hij zich uit de voeten te maken, maar tenslotte werd hij overmand en naar het Psychopathenasyl te ruggevoerd. Gisterenmorgen is opnieuw een verpleeg de uit het asyl ontvlucht. Deze zocht zijn toevlucht in het woonwagenkamp aan den Moorschweg, doch werd daar spoedig gegre pen. Het ligt in de bedoeling een proef te nemen met het verplegen in gezinnen van door de regeering ter beschikking gestelde personen uit het rijkspsychopaten-asyl te Leiden. De geneesheer-directeur heeft zich tot verschil lende personen te Leiden gewend met ver zoek een der verpleegden uit het asyl in hun gezin op te nemen. Een Duitsch matroos verdronken Eergisterenavond laat zou de 26-jarige Duitsche matroos K. W. R. van het bij ae In een linnenwinkel aan de Roggestraat te Arnhem is inbraak gepleegd waarbij de dader zich toegang heeft verschaft door een raam aan de achterzyde. Een lessenaar werd opengebroken en het kasregister in den winkel geplunderd. Er is voor een bedrag van 500 gestolen. Gisteren herdacht mej. M. Groenveld te Mantgum haar lOlden verjaardag. Door de recherche te Eindhoven werd voor den Officier van Justitie te 's-Hertogenbosch geleid H. C. K„ 33 jaar, kapper te Eindhoven, als verdacht van diverse oplichtingen ge pleegd te Eindhoven in de laatste maanden van de eerste helft van 1929. Na door den rechter-commissaris te zijn gehoord, werd hij ingesloten in het Huis van Bewaring. 13-jarige jongen verdronken Gistermiddag waren in de Heymans-wete- ring te Alphen a, d. Rijn twee jongens fn een meisje in een bootje aan het varen. Toen zij zich achter een motorboot wilden laten sleepen, sloeg het roeibootje om, waardoor alle drie te water geraakten. Een jongen en het meisje konden worden gered; de 13- jarige D. K. echter verdronk. Een arbeider ernstig gewond Gisterenmiddag is bij de gereformeerde kerk te Oldehove een steiger van een hoogte van 6 M. naar beneden gestort. Drie arbei ders bevonden zich hierop. Een voeger en een sjouwerman stortten naar beneden; een andere voeger bleef aan een plank hangen en met veel moeite wist men hem uit zyn benarde positie te bevrijden. De naar bene den gestorte voeger en sjouwerman werden onder planken en puin bedolven. De sjou werman L. ten Have werd ernstig gewond opgenomen en naar het Academisch zieken huis te Groningen overgebracht. Gisterenavond tusschen zes en acht uur is bij Gebr. van Erp, bejaarde» menschen, ingebroken, terwijl deze op korten afstand van hun woning een bezoek brachten. Alles was in huis overhoop gehaald en opengebro ken. Uit een kistje hebben de daders mee genomen f 223 aan geld en verder gelds waardige papieren. De maréchaussée te Grave heeft het onderzoek in handen. Gisternamiddag ongeveer 5 uur, kwam ds. van Wijngaarden met zijn auto, bestuurd door een chauffeur, van den Berg naar Vee- nendaal, toen plotseling bij het passeeren van een wagen een meisje, Schrijver ge naamd, van achter dien wagen den weg wil de oversteken. Zij werd door den auto van ds. van Wijngaarden gegrepen en overreden. De auto maakte een scherpe zwenking kwam in het mulle zand langs den weg, slipte en sloeg tegen een boom. De kleine werd zwaar gewond opgenomen. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse. De voorkant van den auto werd in elkander gedrukt, Ds. van Wijngaarden en de chauffeur kwamen met den schrik vrij. Gistermorgen werd schipper Jut, met het schip „Rival" bij Lobith, op weg naar Duitschland, bij het ankerzwaaien zwaar gewond; zijn linkerhand raakte tusschen de ankerlier bekneld en werd geheel afge- kneld. Hij werd naar het St. Johanna-ge- sticht vervoerd. Gisterenavond te ruim acht uur is de 32- jarige B. in de Haarlemmerstraat bij de Hee renmark t te Amsterdam, terwijl hij op zijn fiets reed, dor een nog onbekend persoon aangereden, met het noodlottig gevolg dat hij op de tramrails kwam te vallen juist op bet moment dat een motorwagen van lijn 18 aankwam. De bestuurder remde uit alle macht, doch kon een ongeluk niet meer voorkomen. Met moeite werd B. onder de tram vandaan gehaald, en daar hij inwendig gekneusd was, naar het Binnengasthuis over gebracht. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND J. P. COEN 25/8 v. Batavia te Amst. KAMBANGAN (charter) 25/8 v. Oran n. Lond. POELAU BRAS 25/8 v Bremen te Arasterdam. PRINS DER NEDERLANDEN (thuisr.) 26/8 te Suez. SINGKEP (thuisr.) 24/8 v. Pt. Said. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ ACHILLES Algiers/Arast., p. 25/8 Ouessant. AGAMEMNON (thuisr.) 23/8 v. Sanchez n. Havre. BACCHUS 24/8 v. N. York n. P. au Prince. BARNEVELD 24/8 v. Curasao n. Europa. AJAX 26/8 v. Hamb. te Amsterdam. BOSKOOP (uitr.) 24/8 v. Valparaiso n. San Antonio. BREDA Antwerpen n. Delfzijl, pass. 24/8 VlissingeB. CERES 24/8 v. La Guayra n. Bullenbaai. DEUCALION 24/8 v. Rott. n. Barcelona. FAUNA 24/8 v. Volo n. Piraeus. HEBE 25/8 v. Kopenh. te Amst. HERCULES 25/8 v. Constantin n. Bourga*. HERMES 25/8 v. Bourgas te Varna. ILOS 24/8 v. Lissabon te Gibraltar. IRENE 24/8 v. Rott. n. Tarragona. IRIS Amst./Odense, pass. 25/8 Holtenau. JUNO 25/8 v. Rotterdam te Oran. MARS 24/8 v. Alexandrie n. Malta. NEREUS 24/8 v. Amsterdam te Kopenhagen OBERON 25/8 v. Barcelona n. Tarragona. ODYSSEUS Stettin/Amst., p. 26/8 Brunsb. ORPHEUS 25/8 v. Venetië te Triest. PERSEUS 24/8 v. Vigo n. Havre. PLUTO Amst./Kopenhagen p. 25/8 Holtenau, STRABO 25/8 v. Aalborg te Amsterdam. VENEZUELA 25/8 v. Hamb. te Amsterdam. KON. HOLL. LLOYD DELFLAND (uitr.) 25/8 v. Lissabon. FLANDRIA (uitr.) 24/8 v. Bahia. MONTFERLAND 24/8 v. Amst. te B.-Airei. DELFLAND (uitr.) 24/8 v, Leixoes. ZAANLAND (uitr.) pass. 24/8 Dungeness. GAASTERLAND 26/8 v. Hamb. te Amsterdam. ORANIA (thuisr.) pass. 25/8 Fernando Noronha. WATERLAND (thuisr.) 25/8 te Hamburg. HOLL AND—A FRIK A-LIJN GIEKERK (uitreis 23/8 tc P. Natal. HEEMSKERK (thuisr.) 24/8 te Antwerpen. RANDFONTEIN (uitr.) pass. 25/8 Vlissingen n. Antw. RIETFONTEIN (thuisr.) pass. 25/8 Vlissingen n; Ant werpen. RIJPERKERK (thuisr.) 25/8 te Suez. SPRINGFONTEIN (thuisr.) 24/8 v. Kilindini. IJSTROOM 26/8 v. Hamb. te Amsterdam. HALCYON LIJN STAD ARNHEM 25/8 v. Hamb. n. B.-Aires. HOLL AND—AMERIKA-LIJN BINNENDIJK 24/8 v. Baltimore te Rott. DINTELDIJK 25/8 v. Seatlle, l.v. Londen te Rotterdanm. GROOTENDIJK, Vanc./Rott., 24/8 te Hamb. LOCH KATRINE, Pacifickust n. Liverp./Rott., 23/8 u. 35 m. v.m. 100 m. N.W. v. Land's End. LOCHGOIL, Rott./Vane., 22/8 te Colon. DRECHTDIJK, v. Rott. n/d. Pacific pass. 25/8 Flore#. GROOTENDIJK, Pacific n. Rott. 26/8 te Hamb. LOCH KATRINE, Pacific 11. Rott. 24/8 te Liverp. NOORDERDIJK, Antw. n. Vane. 24/8 te Los Angela SPAARNDAM, N. Orleans n. Rott. 24/8 v. Havana. STATENDAM, Rott./N.-York, pass. 24/8 Lizard. VOLENDAM, v. N. York n. Rott. 25/8 4 u. 25 m. n m. v. Plymouth. BINNENDIJK 24/8 v. Baltimore te Rott. DINTELDIJK 25/8 v. Seatlle, l.v. Londen te Rotterdam. GROOTENDIJK, Vanc./Rott., 24/8 te Hamb. LOCH KATRINE, Pacifickust n. Liverp./Rott., 23/8 8 11. 35 m. v.m. 100 m. N.W. v. Land's End. LOCHGOIL, Rott./Vanc., 22/8 te Colon. HOLLAND—BRITS CH-INDIE-LIJN HOOGKERK 25/8 v. Bombay 1. v. Antwerpen te Rot terdam KIELDRECHT 25/8 v. Antw. te Rott. HOLLAND—OOST-AZIE-LIJN OOSTKERK 25/8 v. Rott. te Amsterdam. OUDERKERK (thuisr.) 25/8 v. Colombo. ZOSMA 25/8 v. Hamb. te Antwerpen. ZOSMIA 24/8 v. Cuxhaven n. Japan. JAVA—NEW YORK-LIJN KRAKATAU, Batavia/N.-York, pass. 24/8 Perim. BLIJDENDIJK 24/8 v. N. York te Batavia. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA-LIJN ALHENA 25/8 v. Hamburg te Rotterdam. ALDABI 25/8 v. Rott. te Hamb. ALPHACCA (thuisr.) 24/8 v. Rio Janeiro. ALPHERAT (uitr.) 24/8 460 m. Z. v. Funchal. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. JASON 25/8 v. Amst. n. Batavia. MYRMIDEN 25/8 v. Rotterdam n. Japan. AIDOMEUS Japan/Rott., pass. 25/8 Gibraltar. DEUCALION 24/8 v. Glasgow n. Batavia. LYCAON, Japan/Rott. 24/8 te Londen. EMZETCO LIJN JONGE MARIA 25/8 v. Carthagena l.v. Londen te Rotterdam. JONGE ANTHONY 25/8 v. Carthagena te Barcelona. JONGE ELISABETH pass. 25/8 Finisterre, v. Almeria n. Lond.,/Rott. JONGE JOHANNA 24/8 v. Castellon a. Port de Bouc. ROTTERDAMSCHE LLOYD BUITENZORG (thuisr.) 25/8 v. Sabang. INDRAPOERA (uitr.) pass. 25/8 Finisterre. KOTA INTEN (uitr.) 26/8 v. Pt. Said. MADIOEN (thuisr.) pass. 25/8 kaap del Armi. PALEMBANG (thuisr.) pass. 24/8 Ouessant. TEXEL (uitr.) pass. 25/8 Kaap del Anin*. TOSARI (thuisr.) 25/8 v. Pt. Said. TERNATE (uitr.) pass. 24/8 Suez. TAMBORA (uitr.) pass. 25/8 Perim. NEDERLANDSCHE SCHEPEN DEN HAAG 22/8 v. Amst. te New-Orleans. EEMDIJK 22/8 v. Duink. n. Havre. IDUNA ms. 23/8 v. Aalberg te Holtenau. LEERSUM 24/8 v. Archangel n. Amst. UTRECHT, sleepb., 24/8 v. Vlaardingcn te Hamb., met lichter „Frisia". WINSUM 25/8 Lodingen b. Amst. n. Archangel. ZWALUW ms. 23/8 v. Lond. te Duink. AFIENA 24/8 te Londen uitgekl. n. Nieuwpoort. ALBATROS 24/8 te Londen uitgekl. n. Duink. ALCOR 26/8 v. Rott. te Antwerpen. ALGENIB 24/8 v. Rott. te Archangel. ALDEBARAN 24/8 v. San Nicolas te B.-Aires. ?mph™S/8 Noordkaap gep. v. Rotr. n.- Archangel. AMBULANT ms. 23/8 te Holtenau. BATAVIER V 25/8 8 u. 20 m. v.m. v. Rott. te Gravesend. BATAVIER VII 26/8 v. Rott. te Middlesbro. BATAVIER VIII 24/8 v. Bilbao n. Rott. BEURSPLEIN 25/8 Brunsbuttel gep. v. Oxelosund n. Rotterdam. BRUNSWIJK 25/8 v. Newc. te Bouceau. CELAENO 25/8 v. B.-Aires n. Rosario. COLLYTO 25/8 v. Norfolk n. Manati. HAGNO 24/8 v. St. Lucia v. Gulfport n. Rosario. S?SÏSST?oOOM 25/8 v* Amsterdam te Londen. JANTJE 24/8 v. Antwerpen te Londen. JOBSHAVEN 24/8 v. Onega n. Amsterdam. KEILEHAVEN 24/8 Lodingen gep. v. Aberdeen n. Ar.- changel. KERKPLEIN 24/8 v. Rott. te Narvik. KRAUSslb. met slb. „Tata" op sleept. 25'8 te Gibraltar Rott n. Batavia. LIMBURG 25/8 v. Tcrneuzen tc Londen. NAALDWIJK 26/8 Dungeness, gep. v. Yarrow n. Boceceau. NOORDWIJK 25/8 Ouessant gep. v. Methil n. Bilbao. PENDRECHT 25/8 v. Preston te Lond. POOLSTER 24/8 v. Niel te Londen. POOLSTER 24/8 te Londen uitgekl. n. Antw. REMI 24/8 te Londen uitgekl n. Duink. SASSENHEIM 25/8 v. Rott. te Leningrad. STAD HAARLEM 25/8 Holtenau gep. v. Rott. n. Luiea. STAD ZWoT? PMM?L 2?/8 Vn ^UaC «e ^ido. STAD ZWOLLE 24/8 v. Lissabon te Bilbao. TELA 25/8 V. Oran n. Melilla. TIBA 24/8 v. Stettin n. Mullersoon. TRENT *24/8 v. Kopenh. n. Danzig. 2®'8 Dungeness gep. Glasgow n. Amst. TYNE 25/8 V. Rott. te Nyborg. 24/8 te Londen uitgekl. n. Brussel. WEST-VLAANDEREN 24/8 te Londen uitgekl. n. Gonnchem. VIERINGEN, Arehangel n. Amst. 24/8 Vardö gepass. WINTERSWIJK 25/8 Dungeness gep. v. Rott. n. Triest. Een handelsman te Parijs bood' aan een weddenschap aan te gaan met een vriend, dat, als hij een gouden napoleon in het stof zou verbergen, zijn hond hem vinden en hem brengen zou. -De weddenschap werd aangenomen, en het geldstuk werd verbor gen nadat het zorgvuldig gemerkt was. Toen de twee mannen een heel eind van de plaats geloopen waren, riep de eigenaar van den hond hem toe, d'at hij iets ver loren had en beval hem het te gaan zoe ken. De hond ging onmiddellijk terug, ter wijl zyn meester en diens metgezel hun wandeling naar de stad voortzetten. Intus- schen zag een reiziger, die toevallig op het zelfde oogenblik van buiten in zijn rijtuig terugkeerde, het geldstuk, dat zijn paard van de plaats waar het verborgen was, had weggeschopt. Hij steeg uit, stak de munt in zijn zak en reed verder naar zijn logement. De hond had evenwel juist de plek be reikt om het eigendom van zijn meester te zoeken, toen de reiziger hét opraapte; daar om volgde hij het rijtuig, ging het logement binnen en bleef dicht bij den reiziger. Toen de hond geroken had, dat de munt in den zak van den reiziger was, bleef hij onop houdelijk om hem opspringen. De heer die veronderstelde, dat de hond door zyn mees ter verloren of achter gelaten was, be schouwde zyn springen en krabbelen als teekenen van zijn liefde voor hem; en daar het een byzonder dier was, besloot hij 't te behouden. Het gaf het een goed avondeten, en toen hy naar bed ging, nam hij het. met zich mee naar zijn kamer. Niet zoodra had hy zijn kleeren uitge trokken, of zij werden plotseling door den hond gegrepen: maar omdat de 'heer dacht, d'at hij er slechts mee wenschte te spelen, nam hij ze hem weer af. Toen begon de hond tegen de deur te blaffen, welke de reiziger, in de meening dat hy er uit wenschte te komen, opende. Maar snel greep de hond de broek en liep er mee weg, in allerijl vervolgd door den rechtmatigen ei genaar er van. Angst voor het lot van een welvoorziene beurs, die üi een der zakken was. deed hem des te harder loopen. De hond liep uit al zijn macht naar het' huis van zijn meester waar de vreemdeling, spoe dig daarna, ademloos en woedend, aan kwam. Hij beschuldigde den hond er van hem bestolen te hebben. „Mijnheer," zei de eigenaar van het dier, „mijn hond is zeer eerlijk en trouw, en als hij met uw kleeren is weggeloopen, dan komt dat, omdat gij er geld in hebt, dat u*hiet toe behoort." Toen de reiziger dit hoorde, werd hij nog meer verbitterd. „Wees bedaard," hernam de andere glim lachend, „ongetwijfeld is er in uw beurs een napoleon met zekere kenteekenen, dien gij onderweg hebt opgeraapt, toen gy naar de stad reedt en dien ik daar heb neergewor pen in de stellige overtuiging, dat my'11 hond hem my weer zou terugbrengen. Dit is de oorzaak van den diefstal, dien hy by u be gaan heeft." De woede van den vreemdeling maakte nu plaats voor verbazing. Hij gaf het geldstuk over aan den eigenaar er van en kon niet nalaten den trbuwen hond te liefkoozen, die hem zooveel angst en. zoo'n onaangename jacht bezorgd! had.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 6