Plaatselijk nieuws MUZIEK TWEEDE BLAD DINSDAG 27 AUGUSTUS 1929 BLADZIJDE 3 BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE van het Nationaal Muziek concours te IJmuiden Uitslag Zangfestival te IJmuiden 40-jarig priesterfeest Pastoor A. H. J. Verberne «III Vreemdelingenbezoek te Zandvoort BINNENLANDSCH NIEUWS Tweede Internationale Confe rentie voor het leven en het gezin FINANCIËN Congregatie der Broeders van Liefde GEWELDIGE BRAND IN DE VISCHDOKKEN TE HULL Zeven trawlers beschadigd; 150 vischwagons verloren gegaan MacDonald niet naar Den Haag DE SPOORWEGRAMP BIJ BUIR Het aantal dooden tot dertien gestegen DE BOTSINGEN TUSSCHEN ARABIEREN EN JODEN Vele dooden en gewonden in geheel Palestina DE HAAGSCHE CONFERENTIE Ernstig auto-ongeval op de Luneburger Heide Doodslag Jougo-SIavische Ministers te Amsterdam Prins Hendrik op Terschelling Zondag 25 Augustus, fierste Afdeeling Harmonie. Prachtig zomerweer begunstigde gisteren de deelnemers aan het concours te IJmui den, en maakte van deze wedstrijdseries een schitterend geslaagd feest, waarmee we de jubileerende vereeniging Concordia, met de drie groote organisatoren de heeren Meyer, Kok en van der Plas van deze plaats nog wel hartelijk geluk mogen wenschen. Dit driemanschap, dat eigenlijk de ziel was van deze geheele, toch altijd eenigsztns gewaag de onderneming mag met welgevallen terug zien op den volbrachten arbeid, en zij mo gen dit met gerechten trots. Weinig muziek concoursen, we meenen dit reeds te hebben geschreven, slagen zooals dit IJmuidensche concours is geslaagd. En we weten nu tevens ook dat in IJmui den vele harten warm kloppen voor de ver edelende kunst, voor het volk-verheffende vermaak dat harmonie- fanfare- en zangko ren den liefhebbers van goede muziek kunnen bieden. We wisten dit tot op heden nog maar half: thans, na het zoo welgeslaagde Concordia-jubileum weten we het uit eigen, dankbare ondervinding. Van dit concours is opvoedende waarde Uitgegaan. Niet speculatief, maar inderdaad. De heer Sam Vlessing, de door geheel Ne derland bekende joviale toonkunstenaar, heeft door de keuze der verplichte num mers waartoe slechts composities behoorden van erkende kwaliteit, werken, waar de vereenigingen, óók in de toekomst, wat aan hebben, er het zijne toe bijdragen om een positief resultaat te verkrijgen. En niet slechts de vereenigingen, maar óók het publiek, dat door de groote op komst blijk gaf te gevoelen voor deze ge zonde volkskunst heeft een keer te meer geleerd waarlijk goede muziek te waardee- ren. In deze valt er voor de gemengde en mannenkoren, die concoursen organiseeren, nog wel wat te leeren. Dit is de conclusie, welke wij gisteren avond trokken, toen we afscheid namen van de organisators van dit concours, die de pers in alle opzichten zoo uitstekend van hulp en voorlichting hebben gediend. Ook de IJmuidensche politie verdient alle hulde voor haar kalm en tactvol optreden gedurende de wedstrijddagen, en vooral tij dens de marschwedstrijden, welke op het Sluisplein werden gehouden, en waarvan de regeling en de orde uitstekend waren. Zoo gaan we dan over tot een korte be spreking van de koren, welke dezen Zondag- dagmiddag door het lot waren aangewezen, om hun verplicht en hun vrij werk ten ge- hoore te brengen voor een talrijk publiek, dat met elk half uur nog groeide, om bij den eerewedstrijd, welke om ruim 8 uur begon, tot een record-aantal te zijn gestegen. De jury bestond voor dezen laatsten wed strijd uit de heeren: Sam Vlessing (IJmui den) A. L. Hazebroek (Haarlem), M. Wol- ters (Amsterdam), G. Schuitmaker (Amster dam), H. A. Maas (Alkmaar). Voorzitter der jury was de heer Wolters uit Amsterdam. Voor de eerste afdeeling Harmonie was Von Flotow's Stradella-ouverture een waar dig maar niet gemakkelijk verplicht num mer. Over de opvoedende waarde voor de kunst van de nogal romantisch smachtende melodiën van deze opera (ze dateert van 1844) kan men van meening verschillen. Als „erholende" volksmuziek doet ze het echter nog altijd. Bovendien is ze verre van ge makkelijk en is het voor de korpsen moet het althans zijn een prikkel tot nauwge zette studie. „Linker Maasoever" uit Rotterdam (50 le den) onder directie van den heer Dirksen, voerde het verplichte nummer bevredigend uit, vooral wanneer men in oogenschouw neemt, dat de tweede pistonnist, wegens ziekte van den directeur, diens plaats had ingenomen. Hij heeft er zich kranig door heen geslagen, dat moet gezegd. Als vrij nummer blies dit koor de Ouverture „Louis" van Cavinez. Dit was in elk geval beter dan het vorige al waren de tempo's wat lang zaam en werden de details te sterk onder streept. Tweede der drie in deze afdeeilg optre dende vereenigingen was „Kunst en Vriendschap" uit Krommenie (42 leden). De directeur, de heer J. W. v. d. Laan. Het hout was wat dun en spichtig tegenover het koper. Dit koor speelde met goede voor dracht en goede phraseering. „Cador", ouverture dramatique van M. Brusselmans, dat deze vereeniging als vrij nummer gekozen had, is een frisch en ori gineel werk, dat we koren in deze afdeeling warm aanbevelen als repertoire-stuk. Onder leiding van Peter Wit trad, als dritte im bunde de vereeniging „Kunst na Arbeid" uit IJmuiden-Oost, in het krijt. Het verplichte nummer zette in niet ge heel zuivere stemming in, en we vonden het slot-tempo een weinig te snel, zoodat de blazers nogal eens wat zestienden lieten glippen. t> Het vrije nummer was een „Ballet Suite' van den dirigent zelf. We kunnen het met zulk een keuze nog altijd niet eens zijn: er pleit zoo goed als geen enkele reden vóór, zoo goed als alles tegen. We hebben hierop ook bij zang-concoursen al eens gewezen. De compositie zelf getuigt echter wel van artistieke en origineele op vattingen, maar we achten het immer een tactische fout. De uitvoering liet bovendien aan zuiverheid nogal te wenschen over, en op verschillende plaatsen klonk het nogal rommelig. Eere-afdeeling Harmonie Sam Vlessing's „Ssènes de Carnaval," een frisch en pittig, echt muzikaal werk, zooals alles wat onder de handen van dezen mu- sicus-pur sang vandaan komt, was het ver plichte nummer in deze afdeeling, waarvoor ingeschreven hadden „Soli Deo Gloria" uit Driehuis, en de muziekkapel „Zandvoort" uit Zandvoort. Het eerste corps, „Soli Deo Gloria" (35 le den), dir. C. Oudendijk, is niet opgekomen. Er was dus in deze afdeeling slechts één mededinger. Reynier van 't Hoff voerde de 43 leden aan van de Muziekkapel „Zandvoort". Hij deed dit op de hem eigen lossewijze. Het ver plichte nummer liet aan afwerking en tech niek veel te wenschen over; de stemming was onzuiver. Het vrije nummer het „Coppelia"-baUet, in een arrangement van Sam Vlessing, was iets beter, doch met dezelfde gebreken. EEKE AFDEELING FANFARE Als verplicht nummer in deze afdeeling moest worden uitgevoerd de „Ouverture Neerlandia" van Emile Wesly. Een vijftal vereenigingen hadden voor deze afdeeling ingeschreven. „Eensgezindheid" uit Wormer <43 leden) dir. H. Schaar blies het verplich te nummer met onzuveren inzet: rhytmisch was het niet af, en er waren nogal romme lige passages in. Het slot was veel beter, evenals ook Popy's „Suite Oriëntale", het door deze vereeniging geblazen vrije num mer. De techniek echter schoot nogal eens te kort. „Onder Ons" uit Dirkshom (37 leden) dir. A. P. Blaauw gaf te genieten van oe- schaafde, mooi beheerschte muziek. Alles was zeer goed bij dit ensemble. Mooie ge dekte tonen, goed ensemble-spel, fraaie dy namiek en rhytmiek. Als vrij nummer ging met dezelfde per fectie „Alcée" van Rogister, welke wij op dit concours reeds eer hoorden. En na de auditie van deze vereeniging stonden we niet ver baasd meer over de medailles en lauwer kransen, welke het vaandel bedekten. Die moesten met eere verdiend zijn! Onder leiding van P. A. Dekker voerde „Crescendo" uit Spaamdam (61 leden) het verplichte nummer uit in minder gesoig neerde uitvoering dan het vorige korps. Het slot, waarbjj vooral het zuiver geblazen Wil helmus motief opviel, was echter zeer goed. In plaats van Heimkehr aus der Fremde van Mendelssohn, werd als vrij nummer gespeeld „Cavalleria Rusticana" van Mascagni, met alleszins lofwaardige opvatting en directie, zuivere stemming en rhytmiek. „Crescendo" uit Middelie^ (30 leden) onder directie van A. Vink, speelde het verplichte nummer kranig. Jammer dat het koper nogal scherp was en het hout overheerschte, zoodat de samenklank niet altijd even fraai was. Bij het middengedeelte zakte men bovendien nogal af. Voor het vrije nummer was de keuze ge vallen op „Ouverture Symphonique" van Sam Vlessing, dat met dezelfde kwaliteiten en dezelfde minder goede hoedanigheden werd weergegeven. Hekkensluiters van deze afdeeling waren de leden van Veni-Vidi-viei (37 leden) uit Amsterdam-Noord. Een gevaarlijke naam voor een aan concoursen deelnemende ver eeniging: een naam, waarop het „noblesse oblige" van toepassing is, maar welke zij dan ook met eere weten te verdedigen, als een bïazoen zonder smet of blaam. Ziet, dat was uitstekende muziek onder uitstekende leiding. Mooi van opvatting en zuiver van opzet en stemming, zoowel in het verplichte werk als in de „Ouverture Romantique" van van Riff. Gezonde rhytme mooie dyna miek, in één woord een keurig ensemble, dat voor de eer van den eenigszins vreemd ge kozen naam niet bang behoeft te zijn. Ze hebben overwonnen! SUPERIEURE EERE - AFDEELING HARMONIE De Harmoniekapel „De Eendracht" uit Velsen, welke onder leiding staat van den heer H. C. Kerkhoff, uit Haarlem, was niet opgekomen, zoodat we juist tegen vijven konden beginnen aan den Marschwedstrijd. Het was een in vele opzichten mooie mid dag geweest. De marschwedstrijd. Om 5 uur had op het Sluisplein de marsch wedstrijd plaats, waaraan door 5 korpsen werd deelgenomen: 1. Kunst en Vriendschap, Krommenie, voerde de Marche militaire „Chef de Corps" uit van V. Bury. 2. Kunst na Arbeid van IJmuiden-Oost, blies „Bruxelles-Lille" van L. Vermaelen. 3. Crescendo uit Spaamdam kwam uit met „Le royal vainqueur" van J. Volant. 4. Veni-Vidl-Vici, uit Amsterdam-Noord marcheerde op de tonen, van „Le tribut de Zamorra" van Gounod en 5 Muziekkapel Zandvoort uit Zandvoort. liep op de pittige muziek van Sam Vles sing's marsch Vers l'avenir. Uitslag Marschwedstrijd. le Prijs Veni Vidi Vici, Amsterdam, 36 punten; le prijs Kunst en Vriendschap (Krommenie) 35 punten; le prijs Kunst na Arbeid (IJmuiden-Oost) 34 pnt.; le prijs Zandvoort (Zandvoort) 34 pnt.; le prijs Crescendo (Spaamdam) 34 p. Het was tien uur, toen bij monde van den heer Holslag namens de Jury de utslag van dezen laatsten wedstrijddag werd mee gedeeld, luidend als volgt: Eere-afdeeling Harmonie. le Prijs Linker Maasoever (Rotterdam) met 114 punten; le prijs Kunst en Vriend schap (Krommenie) met 129 pnt.; le prijs Kunst na Arbeid (IJmuiden-Oost) met 115 punten. Eerer-afdeeling Harmonie. 3e Prijs Zandvoort (Zandvoort) met 100 p. Eere-afdeeling Fanfare. 2e Prijs Eensgezindheid (Wormer) met 108 pnt.; le prijs Onder Ons (Dirkshom) met 135 pnt.; 2e prijs Crescendo (Spaamdam) met lil pnt.; 2e prijs Crescendo (Middelie) met 108 pnt.; le prijs Veni-Vidl-Vici (Am sterdam) met 126 punten. De Eerewedstrijd. Door de koren, welke op dezen concours- dag een eersten prijs behaalden, werd hier na deelgenomen aan den Eere-wedstrijd, en wel in de volgorde hieronder aangegeven. 1. Kunst en Vriendschap uit Krommenie behaalde 62 punten met de ouverture Au pays de Hurylière. 2 Kunst na Arbeid van IJmuiden-Oost 50 punten met Les Sabots de Suzanne. 3. Onder Ons uit Dirkshom speelde Vita en behaalde hiermede 67 punten. 4. Veni Vidi Vici uit Amsterdam, voerde de ouverture Ariane uit, van L. Boyer en behaalde 64 punten. Deze beide laatste corpsen gaven elk nog een paar extra nummers ten beste en wei resp. den marsch Onder Ons van Sam Vles sing en de marsch Soldatenleben, welke tel kens een luid applaus van de toehoorders ontlokten, wien het scheiden van dezen mooien dag van muziek blijkbaar moeilijk viel. Einduitslag Eerewedstrjjd Fanfare. Derde tweede, en eerste afdeeling. le Eereprijs Kunstna Arbeid (De Rijp) 57 punten; 2e eereprijs Tavenu (Opperdoes) 56 punten; 3e eereprijs Wilhelmina (Santpoort) 52 punten. Afd. v. Uitmuntendheid, Eere- en Supe rieure Eere-afdeeling. le Eereprijs Kunst na Arbeid, Z. Schar- woude, 67 punten; le Eereprijs Onder Ons. Dirkshom, 67 punten. 2e eereprijs Veni Vidi Vici. Amsterdam 64 punten; 3e eereprijs Hu- go (Heer Hugowaard) 62 punten. Einduitslag Eere-wedstrijd Harmonie. Derde, tweede en eerste afdeeling: le Eereprijs Kunst en Vriendschap (Krom menie) 62 punten; 2e eereprijs De Harmo nie (Amsterdam N.) 59 pnt.; 3e eereprijs Winkels Harmonie (Winkel) 58 p. Eere en superieure Eere-afdeeling: le Eereprijs: Zaanland's Kapel (Koog a. d. Zaan) 67 punten. Bijzondere prijzen. De gouden medaille, toegekend voor het hoogst aantal punten over het geheele con- cours viel ten deel aan Onder Ons uit Dirkshom, met 674 punten. De zilveren krans met lier, toegekend voor de mooiste uitvoering van een Nederland- sche compositie gewerd Zaanland's Kapel uit Koog aan de Zaan met 67 punten. Het hoogst aantal punten in sectie fan fare derde, tweede en eerste afdeeling on derling behaalde Kunst na Arbeid uit de RÜP met 128 punten. Sectie Uitmuntendheid, eere-afdeeling en superieure Eereafdeeling Onder Ons uit Dirkshorn met 135 punten. Het hoogst aantal punten in sectie Har monie, derde, tweede en eerste afdeeling Kunst en Vriendschap (Krommenie) met 129 punten. Sectie Harmonie Uitmuntendheid, Eere- afd. en super-eereafdeeling Zaanland's Ka pel uit Koog aan de Zaan met 125 punten. Vrijdagavond kwam de jury van het zangfestival te IJmuiden in Hotel „Nummer Eén" bijeen. De prijzen, die naar het aantal stemmen door het publiek werden uitgebracht, vielen ten deel aan de volgende koren: le prijs: Gem. Zangvereeniging „IJmui- den's a Capella-koor", 95 st., zilveren tak. 2e prijs: Chr. Gem. Zangvereeniging „Loof den Heer", IJmuiden, 22 st., zilveren krans. 3e prijs: R. K. Zangvereeniging „Zang en Vriendschap" IJmuiden, 21 st. verguld zilve ren medaille. Uitgebracht werden 204 stemmen. 5 geldprijzen werden toegekend aan: „Zang en Vriendschap", IJmuiden; „Poly hymnia", IJmuiden-Oost; „IJmuiden's a Capellekoor"; „Vox Humana", Santpoort; R. K. Mannenkoor „St. Caecilia", Haarlem- De overige koren ontvingen een verguld zilveren herinneringsmedaille. SCHOLENBOUW TE HAARLEM De aanbesteding Gisterenmorgen werd door B. en W. ten Raadhuize, alhier, in het openbaar aanbe steed in twee perceelen; Perceel I: het maken van den bovenbouw van een school voor gewoon lager onderwijs, met gymnastiek-lokaal en rijwiel-bergplaats aan een Projectstraat, nabij de Van Zegge- lenstraat, in het Amsterdamsche kwartier; Perceel II: het verrichten van glas- en verfwerk, ten behoeve van het in perceel I bedoelde schoolgebouw. Ingekomen waren 33 biljetten. H, Zegers te Nijmegen 88.820. J. P. Lens te Groningen 82.000. Gebr. Goedhart te Diemen 86.750. R. K. Kopppen te Alkmaar 94.300. G. M. Christiaans te Amsterdam 79.735.— Firma Cobelens te Heemstede 91.590. F. C. A. Huyen en De Bruin te te Amsterdam 94.900. J. de Waard te IJmuiden 89.980. M. Hoogervorst te Alkmaar 87.900. Bellaerts Bouwbedrijf te Haarlem 88.750. De Klein te Assen. 82.690. A. Voordouw te Zwammerdam 92.000. Aannemings Mij. Broergma te Haarlem 84.800. Gebr. v. d. Putten te Heemstede 85.100. Van Zijp en Hamburg te IJmuiden 89.300.— D. de Bruin te Haarlem 93.600. D. J. v. Buuren te Haarlem 87.000. H. Klaassen te Haarlem 87.026. G. en J. Broertjes te Heemstede en Bloemendaal 85.600. D. Boerrigter te Haarlem 98.300. J. Tijtsma te Bloemendaal 85.230. J. de Vries te Purmerend 87.230. Gebr. Oosterron te Warmond 87.600.— G. P. Hetem te Haarlem 83.320. VI 26 Aug. A. van Hoften te Haarlem 81.800. Firma M. Joustra te Haarlem 87.972. J. Warnaar en W. Hoogstraten te Leiden 86.220.— Joustra's Aannemings Mij te Haarlem 89.650. Firma Handgraaf Velsen 101.500.— De laagste inschrijver was voor perceel I G. M. Christiaanse te Amsterdam voor f 79.735.en voor perceel II de N.V. Het Schilderschild te Heemstede voor 2309. De gunning zal nader bekend worden ge maakt. - s s si ssgfg s V Het 40-jarig. Priesterfeest van den Zeer- Eerw. Heer Pastoor A H. J. Verberne, werd gisteren op plechtige wijze in huize „Duin- rust" te Overveen gevierd, alwaar hij sinds 1 September 1928 vertoeft. Alhoewel de jubilaris reeds vroeger had medegedeeld, dit jubileum onopgemerkt te willen laten voorbijgaan, had ZijnEerw. zich voor eenige dagen naar familieleden elders begeven. Zaterdagavond was het plan van den ZeerEerw. Heer Pastoor om weder naar Overveen te komen en werd ZijnEerw. per auto tusschen 10 en 11 uur door twee hee ren van het station Haarlem afgehaald. In huize „Duinrust" stonden de Eerwaarde Moeder Overste en alle medezusters bijeen geschaard om den jubilaris op waardige wij ze te ontvangen in de groote ontvangkamer, die voor deze gelegenheid feestelijk was versierd met bloemen en planten. Na aankomst van den jubilaris werd door de zusters te zijner eere een feestlied ge zongen en werd Z.Eerw. door allen gefelici teerd. Daarna werd dé jubilaris door Moe der Overste en Zusters naar zijn kamer ge bracht, welke eveneens prachtig met bloe men was versierd en waar reeds cadeaux aanwezig waren. Vervolgens richtte Pastoor Verberne har telijke woorden van dankbaarheid tot de Overste en Zusters voor de hem gebrachte •uajjojjaji pcq giuui 'Miagui^ aqja/A 'apjnq jadaq ap ui pia<w g j|eq uïo ua?jouigepuo2 door den jubilaris een plechtige Hoogmis uit dankbaarheid opgedragen. Na de Hoogmis werd door de bewoners van „Huize Duin- rust" receptie gehouden, waarbij nog eenige cadeaux en bloemstukken werden aangebo den, Des middags om 2 uur was er gelegenheid voor de interne meisjes om den Pastoor te huldigen, waarbij eenige stukjes werden voorgedragen en liederen gezongen, welke op verdienstelijke wijze werden uitgevoerd en waarmede de meisjes zeer veel applaus oogsten. In den loop van den dag kwamen de Zeer Eerw. Heer Pastoor van Niekerk en Kape laan van Buuren den jubilaris gelukwen- schen. Tot slot werd des avonds om 7 uur een plechtig Lof gehouden, waarbij door de Zusters een lied van dankbaarheid werd ge zongen. Deutschland über alles Het Handelsblad publiceert een gehouden enquête, betreffende het bezoek van vreemdelingen aan de verschillende bad plaatsen. Over Zandvoort schrijft het blad het volgende: Onder de plaatsen, die het sterkst onze oostelijke buren trekken, staat Zandvoort thans nummer drie, evenals dat vóór den oorlog het geval was. In 1913 kwamen ei jaarlijks ongeveer 2000 Duitcchers hun va- cantie doorbrengen, waartegenover (dit woord niet letterlijk op te vatten!) slechts 128 Engelschen, 95 Beigen en 54 Franschen stonden. In 1922 verhinderde de stand hun ner valuta de meeste Duitschers te ko men, er waren in dat jaar 159 Duitschers, 58 Engelschen en 26 Franschen. Maar nu nadert het Duitsche totaal weer dat van vóór 1914, want verleden jaar waren er 16 a, 1800 Duitschers, voorts een honderdtal van andere nationaliteit, voornamelijk Engel schen en Franschen (60) en nog enkele Zwitsers en Oostenrijkers. Dit jaar zullen deze cijfers niet veel met 1928 verschillen, het koude voorseizoen was er evenwel oor zaak van dat de gasten minder dan ge woonlijk kwamen huren. Ter toetsing van de bovenvermelde cijfers zij vermeld, dat het totaal aantal badgasten te Zandvoort thans boven dat van vóór den oorlog gestegeÉ) is, n.l. van 13.000 op onge veer 14 a 15.000, afkomstig in de eerste plaats van Amsterdam dan uit de rest van Nederland en ten derde uit Duitschland, een volgorde, waarvan ook ln de oorlogs jaren niet afgeweken is. „Vreemdelin genverkeer" geeft er dan ook zijn gid sen in onze taal en in het Duitsch uit, ter wijl Zandvoort eigen roem en beteekenis in Duitsche bladen adverteert. 2729 Augustus te Nijmegen Het Comité International pour la Vie et la Familie, waarbij voor Nederland zijn aange sloten de Ned. R. K. Bond voor Groote Ge zinnen en de vereeniging „Voor Eer en Deugd", houdt zijn tweede jaarlijksche bij eenkomst in het gebouw „De Vereeniging" te Nijmegen op 27 en 28 Augustus a.s. Onder voorzitterschap van M. Auguste Isaac, oud-minister van Handel van Frank rijk en voorzitter van de Conseil Superieur de la Natalité de France zullen in de mor genzitting (aanvang 9 uur) en middagzitting (aanvang 2 uur) de volgende rapporten wor den behandeld: Over de werkzaamheden van den Ned. R.- K. Bond voor Groote Gezinnen, uit te bren gen door Drs. J. de Boer, lid van het hoofd bestuur en rector van het R. K, Lyceum voor meisjes te Den Haag; Over de Demografische situatie der West- Europeesche volken, door M. Lefèbvre-Dibon, voorzitter van de Alliance nationale pour l'accroissement de la Population Franqaise; Over de werkzaamheden van de Ligue of national Life, door Dr. Hallliday Suther land .secretaris-generaal van de Ligue of N. L.; Over het sociale belang van de onverbreek baarheid van het huwelijk, door M. F. Vieuille, lid van het hoofdbestuur van de Conseil Superieur de la Natalité de France. Verder rapporten over den Reichsbund der Kinderreichen Deutschlands, den Nationalen Raad van Katholieke Mannen in de Veree- nif»de Staten, de Katholieke Vereeniging van Gezinshoofden in Spanje en van den Bond voor Kroostrijke Gezinnen in België. De lezing der rapporten in de origineele taal wordt gevolgd door hunne vertaling in het Nederlandsch. Voor belangstellenden zijn introductiekaar- ten verkrijgbaar aan het Congresbureau van den Ned. R. K. Bond voor Groote Gezinnen op 26 en 27 Aug. (Arksteestraat 2, Nijmegen) op 28 Aug. aan het gebouw „De Vereeniging". Ze kunnen ook schriftelijk worden aange vraagd. Rechtspersonen: „Vereeniging der Broe ders van Liefde", gevestigd te Venray en te Stratum (Gem. Eindhoven). Goedgek. bij Kon. Besl., Staatsbl. 13 Juli 1905 No. 162 en 23 Februari 1928 No. 63. De Congregate der Broeders van Liefde heeft besloten tot uitgifte van 500.000 5 pCt. le Hyp. 15-jarige Obligaties in stuk ken van 1000.500.— en 100.deel uitmakende der leering groot f 2.500.000. waarvan reeds geplaatst f 2.000.000. Geslo ten met machtiging van den H. Stoel te Rome, volgens besluit dd. 4 Juni 1928. Koers van uitgifte 100 pCt. Coupons 1 Maart1 September. Geen recht tot ver sterkte of algeheele aflossing vóór 1 Januari 1933. Trustee: de Maatschappij voor Trust- en Administratiezaken N.V. te Amsterdam. De Congregatie der Broeders van Liefde werd gesticht door den Hoogeenv Heer Triest, Kanunnik te Gent, op 26 November 1807. Zij stelt zich ten doel het beoefenen van liefdewerken met name verpleging van oude mannen, zieken en krankzinnigen, huisves ting van arme werklieden, opvoeding en doch hoofdzakelijk doofstommen, blinden, weezen en verwaarloosde kinderen. Sinds haar stichting heeft de Congrega tie zich sterk uitgebreid en telt thans haar stichtingen in Nederland, België, Engeland, Ierland, Canada en in de Vereeuigde Sta ten van Amerika. Ook de missie-arbeid is door de Broeders van Liefde ter hand genomen; er zijn reeds 3 bloeiende scholen in de Belgische Congo, terwijl in Transvaal onlangs 2 opvoedings- zijn gggsrjsüt, Teneinde een beeld te geven van de uit gebreidheid der werkzaamheden van deze Congregatie zij hier vermeld, dat de Broe ders op heden opvoeding en onderricht geven in meer dan 50 scholen aan ruim 15000 leerlingen. In de 8 krankzinnigengestichten, welke het eigendom zijn van de Congregatie, wor den momenteel meer dan 7000 patiënten verpleegd. De opbrengst dei leening zal dienen voor den verderen bouw van een nieuw krank zinnigengesticht te Leuven, welke tevens zal dienen als psychiatrische kliniek voor ot> Leuvensche Universiteit De „Vereeniging de- Broeders van Lief de" te Venray en Stratum bezit de navol gende gestichten: a. het St. Servatius-Gesticht, dienende tot krankzinnigengesticht; b. het St. Bavo-Gesticht te Noordwijker- hout, dienende tot krankzinnigengesticht; c. „Eikenburg" te Eindhoven-Stratum, zijnde pensionaat voor jongens en juvenaat; d. het „St. Canisiushuis" te Tilburg, zijn de studiehuis. De Congregatie telt verder in België 26 huizen, waarvan de getaxeerde waarde der gronden en gebouwen minstens B.Fr. 30.000.000.bedraagt De Congregatie der Broeders van Liefde is met haar geheele vermogen en al haar inkomsten ten volle aansprakelijk voor de richtige nakoming der verplichtingen uit de ze leening voortvloeiende. De hierboven genoemde gestichten verte genwoordigen een waarde .an ruim f 5.500.000.—. n.l.: a. het St. Servatius-Gesticht, Venray f 2.514.862.39; b. Pensionaat „Eikenburg", Stratum f 605.356.80; c. St. Caniushuis, Til burg f 120.728.80; d. St. Bavo-Gesticht, Noordwijkerhout f 2.294.429.12 Totaai f 5.535.377.11; en vormen dus een ruim vol doende zekerheid voor dezs leening. Tot meerdere zekerheid der uit deze lee ning voortvloeiende verplichtingen is eene eerste hypotheek op alle bovengenoemde vaste goederen voor het volle bedrag der leening ingeschreven. De inkomsten dr-r Vereeniging Broeders van Liefde te Venray en Stratun bestaan hoofdzakelijk uit: verpleeggelden van zieken, hulpbehoeven den en krankzinnigen, subsidies voer min vermogenden, welke op kosten van het Rijk en Gemeente in een der Gestichten ver pleegd worden; subsidies voor het geven van onderwijs volgens de L. O. wet 1920, de salarissen der Broeders-onderwijzers,diverse inkomsten uit eigen bedrijf. De uitkomsten van een en ander waren steeds van dien aard, dat de Congregatie zeer gemakkelijk aan de uit deze leening voortvloeiende verplichtingen zal kunnen voldoen. Vanaf Woensdag 28 Augustus 1929 s de inschrijving open op f 500.000.5 pCt. le hypothecaire 15-jarige obligatiën deel uit makende der leening groot f2.500.000. (waarvan reeds geplaatst f 2.000.000.ten laste van de Congregatie der Broeders van Liefde te Venray en Stratum (Gem. Eind hoven), in stukken van f 1000. 500 en f 100, tot den koers van 100 pCt., is open gesteld bij de navolgende kantoren: Neder- landsche Landbouwbank N.V. te Amster dam, Keizersgracht 507/511; Lertjes Drossaerts, te 's-Hertogenbosch. Verder worden inschrijvingen aangenomen bij: Nederlandsche Landbouwbank, N.V. te Alkmaar, Breda, Eindhoven, Hoorn, Pur merend, Roermond. Roosendaal en Venray. alsmede bij: Amsterdamsche Bank, NèV. bijkantoor Helmond (met zitdagen te Asten, Deume, Gemert, Schijndel, Uden en Veghel (N.-B.). A. M. Bosch, 's-Gravenhage. Th. Koeken, Utrecht. LONDEN, 26 Aug. Reuter Gisteren nacht is in de visch-dqkken te Huil een groote brand uitgebroken, welk nog krachtig voortwoedt. De brand beslaat een opper- vakte van meer dan een halve mijl in het vierkant. De pas voltooide nieuwe markt, welke gebouwd was op een kosten van 100.000 Pond Sterling is zoo goed als geheel vernield. Zeven vischtrawlers hebben aan zienlijke schade opgeloopen en 150 visch- wagons weiden een prooi der vlammen. LONDEN, 25 Aug. (Reuter) De pre mier MacDonald heeft medegedeeld, dat het bericht ongegrond is, als zou zijn terugkomst in Londen bespoedigd zijn door de verdere ontwikkeling der Haagsche Conferentie of door de gebeurtenissen in Palestina. Hij verklaarde, dat de bijeenkomst die gisteren in Downingstreet is gehouden in geen enkel opzicht een kabinetsvergadering was, doch dat er slechts vriendschappelijke besprekingen werden gehouden, waardoor hij op de hoogte kwam van hetgeen er geduren de zijn afwezigheid was voorgevallen en waardoor over verschillende aangelegenhe den van gedachte kon worden gewisseld. MacDonald verklaarde nadrukkelijk, dat hij dit weekend niet naar Den Haag zou vliegen om een bespreking te hebben met Snowden. Zijn terugkeer vandaag was over eenkomstig het programma, dat was opge maakt toen hij ver weken geleden Londen ver liet DUEREN, 26 Aug. (V. D.) Gedurende den geheelen nacht werd het opruimingswerk op de plaats van de spoorwegramp te Buir voortgezet. Bij het heffen van den tender van de locomotief vond men onder de puin- hoopen nog vier lijken, die vreeselijk en on herkenbaar verminkt waren. De namen der, slachtoffers konden tot nu toe niet worden!, vastgesteld. Bovendien is in den nacht van Zondag op Maandag in het ziekenhuis te Dueren de machinist van den ongelukstrein Nordhaus uit Hamm aan zijn verwondingen overleden. Het totaal aantal dooden is hierdoor tot dertien gestegen. De toestand van de in de ziekenhuizen te Deuren en Buir opgenomen érnstig ge wonden is naar omstandigheden redelijk. Ook de patiënten in het Burgerhospitaal te Keulen maken het vrij goed. Alleen de toe- stand van de vrouw Lewton uit Poitiers, die j te Dueren in het ziekenhuis ligt, geeft reden •tot bezorgdheid. De oorzaak van de ramp, is, naar than* met zekerheid vaststaat, het te snel rijden door een wissel. LONDEN, 26 Aug. (V.D.) De botsingen tusschen Arabieren en Joden hebben een steeds ernstiger karakter aangenomen. Het aantal slachtoffers in Jeruzalem en op vele andere plaatsen in het land is nog niet be kend doch moet zeer hoog zijn. Te Hebron werden 45 Joden en twee Rabbijnen gedood; in de nab'.'heid van Motza werd een uit zes personen bestaande Joodsche familie door Arabieren vermoord. Te Calendie werden tijdens een aanval op een Joodsche kolonie vier Arabieren doorgeschoten. Te Tel Aviv werden tijdens de ernstige onlusten drie personen zwaar gewond en één gedood. Iets Noordelijker werd een Joodsche kolonie in de nabijheid van Beisan door Arabieren aangevallen, waarbij één Jood werd gedood en een-en-twintig gewond. Een officier der Britsehe emigratietroe pen en een officier der Britsehe Luchtmacht werden gedood, en verscheidene Britsehe politieagenten gewond. Onder hen bevinden zich ook een aantal studenten, die juist een bezoek aan Jeruzalem brachten, en zich vrij willig bij de politie hadden gemeld om tij dens de onlusten assistentie te verleenen. Te Jeruzalem zijn intusschen 600 ma" Britsehe troepen aangekomen en de toe stand begint iets beter te worden. Ook uit Alexandrië is een Britsch bataljon op weg naar Palestina. Den opperbevelhebber van Malta is verzocht het vliegtuig-moederschip „Courageous" met een bataljon infanterie naar Palestina te zenden. Volgens een be richt van den Britschen Hoogen Commis saris van Palestina zijn de onlusten onge veer Vrijdag begonnen. Te Jaffa vonden verschillende demon straties plaats, terwijl te Haifa alles rustig is. De Hooge Commissaris wijst in een ver klaring er op, dat de regeering van Pales tina steeds bereid is deputaties te ontvan gen die de meeningen en verlangens der verschillende groepen der bevolking ken baar maken. Onder de huidige omstandig heden is het herstellen van de orde een eerste vereisehte. Briand, die gisteren naar Parijs-zou gaan, is niet vertrokken, aangezien, naar hij ver klaarde, gisteren en vandaag gewerkt moest worden. De vier aanbiedende mogendheden hebben gisteravond nog tot half één vergaderd, in welke vergadering het antwoord op Snow- den's brief gereed is gekomen. Deze nota is hedenochtend vroeg aan Snowden overhandigd. Vier personen gedood BUCHHOLZ, 26 Aug. (V.D.) Gisterenavond is op de wegkruising van den straatweg van Soltau naar Hamburg met den spoorweg de auto van Dr. Brinkman uit Soltau in bot sing gekomen met een personentrein. De chauffeur, twee vrouwen en een kind werden gedood, terwijl de geneesheer zelf zwaar gewond werd. SOERABAYA, 24 Aug. Een bestuurder van een vrachtauto, zekere Nicolai von Fuerstenrecht, kreeg hedenmorgen op Toendjoergan hoogloopende twist met een Madoereeschen koelie, waarbij de heer Nico lai zich zoo opwond, dat hij ten slotte den koelie een klap toediende. Het spreekt wei- heest vanzelf, dat dit by den Madoerees in het geheel niet in goede aarde viel. De koelie ontstak dan ook in zoodanige woede, dat hy zijn posi blatti greep en hier mede op den heer Nicolai toesnelde, wien hij zoodanige verwondingen toebracht, dat deze doodelijk getroffen ineen zonk. De dader werd gearresteerd. AM SI ERDAM, 26 Aug. Gisteren hebben de Jougo-SIavische Minister van Buitenland- sche Zaken, de heer Marinkowitsch, de Mi nister van Financiën Scrfjuga, de Gezant in Londen Djouritch en hun gevolg, allen met hunne dames, van Den Haag uit, waar zij in verband met de Herstelconferentie momen teel vertoeven, een bezoek gebracht aan Amsterdam. Er werd een boottocht door de havens gemaakt, waarbij het gezelschap be geleid en voorgelicht werd door den onder havenmeester, den heer De Vries. Voorts werd een bezoek gebracht aan den Hortus, waar de hortulanus, de heer Van Laren, de büitenlandsfhe autoriteiten rondgeleidde. Hierna werd het aquarium van artis be keken. Ook werd de collectieSix bewon derd, waarna hoogst voldaan de buiten- landsche gasten weder naar Den Haag ver trokken. TERSCHELLING, 26 Augustus. Gisteravond omstreeks half zeven arri veerde alhier Z. K. H. Prins Hendrik, aan boord van het boeier-jacht „de Brandaris", gevolgd door een 5-tal andere jachten der Kon. Ncd. Roei- en Zeilvereeniging. De Prins werd ontvangen door den Bur gemeester, den heer F. Ch. H. Hirschman. Daarna werd een autotocht naar het Bad- paviljoen^ te West Terschelling gemaakt, waaraan een 20-tal personen deelnam. Door de directie van het paviljoen werd een thee aangeboden. Na anderhalf uur daar te heb ben vertoefd, begaf het gezelschap zich om streeks 11 uur weer aan boord der jach ten, waar de nacht werd doorgebracht. He denmorgen werd de tocht voortgezet naar Ameland

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 7