m Stadsnieuws sdfiJi derde blad DINSDAG 27 AUGUSTUS 1929 BLADZIJDE 1 SPORT EN WEDSTRIJDEN ATHLETIEK Handboogschieten CRICKET mm BOKSEN Het avondsportfeest van de H.A.V. „Haarlem" Italië slaat Spanje BelgiëNederland KampongRood en Wit II H. C. C. IIRood en Wit I Lr De Boks-soirée NederlandW est-Duitschland De inklaring te IJmuiden DE VIERING VAN KONINNEDAG IN HAARLEM Het comité is weer paraat Secretarissen Gezondheidscommissie Bezoek aan de Gevangenis^ Ontstemming Personeel Telegraafkantoor Rijwiel gestolen Brand in de Zijlstraat Dierenmishandeling Het hooger bouwen Examens Hoofdakte BURGERLIJKE STAND Het hoofdnummer is de 4 X 200 Meter Esta fette De samenstelling der ploegen Zal Haars revanche nemen voor de nederlaag tegen Zeegers? De record wedstrijden van „Haarlem" op Woensdagavond a.s. hebben zóóveel belang stelling onder de athleten, dat de allerbesten onder hen hebben ingeschreven, waaronder zich een groot aantal kampioenen van Ne derland bevindt. De belangrijkste nummers zijn: de 4 x 200 Meter Estafette, de Olympische Estafette, Estafette 3 x 1000 Meter, de 3000 Meter In vitatie en de 1500 Meter wandelen. Samenstelling der ploegen: 4 x 200 Meter: „Haarlem" met v. d. Berge, Paulen, Rinkel en Benz; Vlug en Lenig met Schoonheim, Both Bijlstra en Jansen; A. A. C. met Hennings, Eisman, Pieké en v. d. Heyden; A. V. A. C. met Berger, Remps, Snijders en Wolzak; A. V. 1923 met Meyer, Bergfeld, Vos en v. Bladeren. Houdster Ned. record: Vlug en Lenig met 1 min. 32 sec. Olympische Estafette: „Haarlem" met Hoo- gerwerf, Paulen, Rinkel en v. d. Berge; „Haarlem II" met Effern, v. d. Booren, v. d. Zee en Moolenaars; Vlug en Lenig met Geurts, Schoonheim, Both en Bijlstra; A. A. C. met Burgman, Smit, v. Aanholt en Eis man. Houdster Ned. record: A. V. 1923 met 3 min. 42 3/5 sec. 3 x 1000 Meter: „Haarlem" met Klaase, Effern en Hoogerwerf; A. V. 1923 met Zee gers, Lijflander en Oostermeyer; A. V. A. C. met van Linge, v. Heuven en Wolzak. Houd ster Ned. record: A. V. A. C. met 8 min. 26 sec. 3000 Meter Invitatie: Zeegers, Baars, Klaa se, Gerbrands, Wolf, Versteeg en Stuyfzand. Ned. record: P. Gerbrands 9 min. 4.2 sec. 1500 Meter snelwandelen: Gubbels, Engel man, Wijburg, de Wekker, Ekkers en 4 an deren. Ned. record: C. Gubbels in 6 min. 12.1 sec. Bovendien zullen pogingen in het werk worden gesteld om de records snelwandelen over 1 Eng. mijl en de 2 KM. te verbeteren. Het chronologisch overzicht: 7 uur: 100 Meter scholieren (beslissing)speerwerpen (beide handen); 7.05: 3 x 1000 Meter Esta fette; 7.20 800 Meter nieuwelingen (series); 7.30: 4 x 200 Meter Estafette (series); Ko- gelstooten (beide handen); 7.40: 4 x 100 M. Estafette; 7.45 1500 Meter snelwandelen; 8.00: Olympische Estafette; 8.10 800 Meter be slissing; 8.15: 3000 Meter Invitatie; 8.30: 4 x 200 Meter Estafette (beslissing). In verband met het vroeg invallen van de duisternis, wordt getracht de series op de 4 X 200 M. Estafette te laten vervallen. Lukt dat, dan wordt direct finale geloopen en wel om half acht.. Het publiek, dat vooral na de schitterende prestaties van de „Haarlem"-ploeg op de Kampioenschapp. in grooten getale verwacht wordt, zal en daar zijn wij absoluut zeker van kunnen genieten van goede sport, waarbij onder gunstige weeromstandigheden ongetwijfeld eenige Ned. Records zullen wór den-verbeterd. Maar laat men er vooral voor zorgdragen op tijd te zijn, want er wordt precies om 7 uur begonnen. Een plaatsbewijs gekocht in voorverkoop, bespaart u het wachten aan de loketten. In den landenwedstrijd heeft Italië Spanje in alle nummers geklopt. Ie innings Kampong: 1. D. Verhoeff bowled H. Kruseman 10 2. J. Bogaerdt bowled Mr. Davidson 40 3. L. J. Ragay bowled Jhr. C. L. v. Lennep 0 4. G. v. d. Poll c. v. Kempen b. Kruseman 16 5. J v. Duyn bowled Mr. Davidson 2 6. C. Collard bowled Mr. Davidson 24 7. J .Greve 1. b. w. b. Mr. Davidson 18 8. H. Rosmolen bowled Mr. Davidson 0 9. G. Kramer bowled Mr. Davidson 0 10. J. v. Barneveld bowled Mr. Davidson 13 11. W. v. Benthem not out 3 extra's i6 Totaal Bowlingcijfers G. J. Droste Jhr. C. L. v Lennep H. Kruseman Mr. P. A. Davidson 0. M. R. 25 8 55 15 6 25 6 2 8 17 3/6 2 38 142 W. 0 1 2 I 7 2e innings Rood en Wit II: 1. Mr. F. A. Davidson bowled K. Kramer 8 2. C. Bultman 1. b. w. b. D. Verhoeff 0 3. G. F. J. Kervel bowled G. Kramer 7 4 H. Kruseman c. Barneveld b. Verhoeff 18 5. G. J. Droste bowled G. Kramer 4 6. Jhr. C. L. v. Lennep bowled D. Verhoeff 3 7. C. v. Kempen bowled G.. v. d. Poll 0 8. W. F. Bok bowled G. v. d. Poll 1 9. M. Gobets not out 16 10. J. v .d. Togt bowled G. Kramer 9 11. G. v. Schouwenburg bowled H. Ros molen 0 extra's 13 Totaal 79 Bowlingcijfers O. M. R. W. G. Kramer 13 5 19 4 D. Verhoeff 10 2 22 3 H. Rosmolen 5 3/6 0 18 1 G. v. d. Poll 3 0 7 2 De returnwedstrijd te Antwerpen gehou den tusschen Nederland en België eindigde met de zegepraal van Nederland. Ziehier de uitslagen der twee series ver zameld België Van Looy 280, Ghijsenbergh 228, Van Innes 225, Van Craen 220, Smeets 214, Simon 209, Backx 207, Smeyers 204, Claes 202, Van Haeren 202, Bats 201, Wagner 197, totaal 2539 punten. Invallers: Medan 192, Van Acken 187. Nederland: Theeuws 228, Meulendijks 226, Martens 228, Potters 221, Van Zitteren 220, Van Sprundel 213, Smits 213, Bartelen 205, Eist 202, Montfort 200, Van Zundert 201, De Bie 199; totaal 2551 punten. Invallers: Van Straaten 197, Willemen 179. Eindklassement na de twee dagen: Neder land 5088 punten in 96 pijlen. Internationaal kampioen Gijsenbergh (België 454 punten in 96 Pijlen. Kamp der kampioenen: Potters (Neder land) 98 punten wint van Van Innes (België) 91 punten. Rood en Wit verliest met 78 runs Het is Rood en Wit niet gelukt den laatsten uitwedstrijd te winnen. Het elftal van Rood en Wit was zeer verzwakt, terwijl Kampong ook eenige invallers telde. Rood en Wit wint den toss en verkiest batten. Mr. F. A. David- ^»n en H. Kruseman vormen het openings- Sm Op 8 runs valt reeds het wicket van ^ruseman. Droste volgt hem op, maar wordt direct daarop voor 0 geboweld. Butman hield toen Davidson nog eenigen tijd gezelschap, waarna Davidson voor een goede 20 gevangen werd. Bultman scoorde nog 17 runs. De res- teerende spelers brachten het totaal op 64. H. Rosmolen bowlde zeer goed 5 voor 3. De openingsbats van Kampong weten het hierna tot een behoorlijken stand te brengen, n.l. tot 50. voornamelijk door een gelukkige in nings van Bogaerdt (40). De nu volgende batsman weten het totaal tot 142 op te voe ren, zoodat Kampong won met 78 runs en dus Rood en Wit nogmaals instuurde. Het gelukte Rood en Wit 79 runs te maken en ontkwam dus met 1 run de inningsnederlaag. Onderstaande scores geven de volledige cijfers: le innings Rood en Wit II: 1. Mr. F. A. Davidson c. v. Bentum b. H. Rosmolen 20 2. H. Kruseman bowled D. Verhoeff 2 3. G. J. Droste bowled D. Verhoeff 0 4. C. Bultman hit wicket b. D. Verhoeff 17 5. Jhr. C. L. v. Lennep v. Verhoeff b. H. Rosmolen 7 6. G. F. J. Kervel bowled H. Rosmolen 6 7. C. v. Kempen bowled G. Kramer 2 8. W. F. Bole bowled H. Rosmolen 0 9. M. Gobets bowled H. Rosmolen 0 10. J. v. d. Togt run out 2 11. G. v. Schouwenburg not out 0 extra's 8 Totaal 64 Bowlingcijfers O. M. R- W. G. Kramer 8 1 27 1 D. Verhoeff 8 1 18 3 G, v. d. Poll 5 18 0 H. Rnsm-'— 42/8 2 3 5 De Haarlemmers verliezen smadelijk met innings. Een century voor E. Neuerbnrg Deze wedstrijd, de belangrijkste van dezen Zondag, is, gezien het goede spel der Haar lemmers in de laatste 4 wedstrijden, een geweldige tegenslag voor de Spanjaards- laanmenschen geworden. Deze groote nederlaag is in de eerste plaats te wijten aan het volkomen falen in de beide innings van alle Rood- en Wit- batsmen. In de eerste innings toch kwamen slechts Cleveringa en Posthuma met resp. 16 en 17 in de dubbele cijfers, terwijl in de tweede innings alleen v. d. Togt met 15 iets presteerde. Het fielden was echter ook beneden alle peil en zelfs v. Bueren wist zich niet aan de algemeene malaise te onttrekken. Om kwart over elf trokken v. Buere en Bierman voor Rood en Wit naar de wickets op het bowlen van Jhr. W. v. d. Bosch en SodderlancT. Reeds de vierde bal van v. d. Bosch doet de palen van van Bueren uiteen- vliegen (1 voor 0). Ook Bierman wordt spoe dig gevangen voor 1 en Schmeink ziet zich voor 5 schitterend achter het wicket ge vangen door de Beus op v. <f. Bosch die nu buitengewoon hard bowlt. Cleveringa en Posthuma brengen dan eenige verbetering. Beiden spelen zeer voorzichtig op de zui vere bowlerij en de runs komen uiterst langzaam. Op 39 slaat Cleveringa een bal in de handen van G. Schil! en van dat mo ment af zijn bijna alle spelers de kluts kwijt. v. d. Togt verdwijnt reeds met den eer sten bal dien hij van Sodderland krijgt en op 53 gaan Posthuma en v. Baas bank beiden door onoordeelkundig runnen run out voor resp. 17 en 9. Ook Freni wordt uitgerund voor 1; v. Eeghen en Dirken maken ieder 6 runs en als Bruin voor 0 door Sodderland wordt gebowld, sluit de innings op 69. H. c. C. II heeft natuurlijk niet de min ste moeite dit lage totaal te passeeren. Neuerberg en Sodderland brengen het tot 63 op welk totaal de laatste voor een kalme 30 wordt gestumped. v. d. Berg slaat met een geweldige 6 den winning hit en na dat moment beginnen de batsmen veel vrijer te spelen. Op 92 stumpt van Eeghen v. d. Berg voor 18. Jhr. J. v. d. Bosch en Neuer- burg zetten dan een grooten stand op die eerst op 173 wordt verbroken, als v. d. Bosch voor een goede 31 run out gaat. Daar na vallen de wickets sneller; Bruin krijgt Kalff voor 1 1. b. w. en 11 runs later bowlt Schmeink Jhr. W. v. d. Bosch en Bouw meester voor resp. 6 en 0 met opeenvol gende ballen. Neuerburg is inmiddels z'n century al aardig genaderd en met de Beus samen gelukt het hem op 219 zijn honderd vol te maken. Hij had hier precies 2'A uur voor noodig gehad en de Beus sloot hu met een de innings, terwijl hij zelf met 6 nto out bleef. Na de thee begon Rood en Wit aan zijn tweede innings, waarover we zeer kort zul len zijn. Het werd een komen en gaan en alleen v. d. Togt met 15 bood eenigen tegenstand. Verder kwam niemand in de dubbele cijfers en het totaal werd 48 met inbegrip van 10 extra's. Rood en Wit verloor dus zijn laat sten competitiewedstrijd met innings en 120 runs. Het was dus een droevig slot van een zeer succesvol seizoen. Thans is King Soccer weer aan de beurt en gaan de cricketers den winterslaap in. Tot het volgend seizoen dus! lste innings van Rood en Wit. P. A. L. v. Bueren bowled Jhr. W. v. d. Bosch 0 G. M. Bierman c. Jhr. J. v. d. Bosch bowled Jhr. W. v. d Bosch 1 O. Cleveringa c. G. Schill bowled L. Sodderland J. Schmeink c. A. de Beus bowled Jhr. W v. d. Bosch 5 S. Posthuma run out 17 A. v. d. Togt bowled L. Sodderland A. v. Baasbank run out 9 F. Freni run out J. H. M. v. Eeghen not out M. Dirken bowled L. Sodderland J. H. M. v. Eeghen not out Extras 8 Totaal 69. Wioketval: 1—0; 2—1; 3—13; 4—39; 5—39; 6—53; 7—55; 8—61; 9—69; 10—69. Bowlingcijfers: O M R W Jhr. W. v. d. Bosch 10 3 23 3 L. Sodderland 15 2/3 3 22 4 G. Schill 6 2 16 0 lste inings H. C. C. II. Ir E. Neurburg not out iLKJ L. Sodderland st. J. v. Eeghen b wied J. Schmeink *0 J. v. d. Berg idem 1° Jhr. J. v. d. Bosch run out W. Kalff 1. b. w. bowled M. Bruin l Jhr. W. v .d. Bosch bowled J. Schmeink 8 Ir. G. Bouwmeester bowled J "-bmeink 0 A. M. J. de Beus not out J. Schill did not bat K. Neuerburg did not bat E. Jansen did not bat Extra's 25 Totaal 219 voor 6 Wicketval: 1—63; 2—97; 3—173; 4—176; 5— 187; 6—187. Bowlingcijfers: O M R W M. Bruin 19 2 76 1 J. Schmeink 21 1/6 3 46 4 A. v. d, Togt 8 1 30 0 S. Posthuma 6 0 41 0 O. Cleveringa 1 0 1 0 De Districtswedstrijd Noord-Holland Rotterdam te Beverwijk. Overzicht tijdens den strijd 2de innings Rood en Wit P. A. L. van Bueren bowled jhr. W. v. d. Bosch O. Cleveringa c. A. de Beus bowled Jhr. W. v. d. Bosch G. M. Bierman, bowled L. Sodderland J. Schmeink, bowled Jhr. W. v. d. Bosch S. Posthuma c. A. de Beus bowled Jhr. W. v. d. Bosch A. v. d. Togt, bowled L. Sodderland! A. van Baasbank, bowled L. Sodderland F. Freni, bowled L. Sodderland J. v. Eeghen, not out bowled L. Sodderland M. Dirken c. Jhr. W. v. d. Bosch bowled L. Sodderland M. Bruin bowled L. Sodderland Extra's Totaal 48 Wicketval 1—1, 2—2, 3—2. 4—12 5—17 6—38 7—38 8—39 9—44 10—48. Bowlingcijfers: O M R w Jhr. W. v. d. Bosch 10 6 20 4 L. Sodderland 11.4/6 2 16 6 G. Schill 2 110 We zijn nu in staat, het volledig program ma te publiceeren van de Bokswedstrijden, welke morgenavond in „Pavilion Riche" te Zandvoort zullen plaatsvinden. De wedstrij den worden gehouden onder de reglementen van den Ned. Boks bond, en staan onder de leiding van de officials van den Boksring „Amsterdam", de heeren W. F. Gill Jr. en J. H. Wagner. Scheidsrechter is de heer B. Bergström. De jury wordt gevormd door de heeren W. Limburg, H. Nak en W. Toossen (laatstgenoemde uit Crefeld). Time keeper is de heer A. C. Deene. De medische controle is in handen van den Zandvoort- schen arts Gerke. Voor den kamp NederlandWest Duitsch land worden eenige voor-partijen gehouden, en wel de volgende. Vlieg-gewicht Snoek contra Flinkervleugel. Veder-gewichtWou ters tegen Jriot. Licht-gewichtWestering tegen Kloek. Welter-gewichtHalberstad contra Jurriaans. Half-zwaar-gewichtLose- koot tegen Kiks. Daarna vangen de matches der Duitschers en Hollanders aan, en wel om den zilveren wissel-beker van „Sport in Beeld". Waar er eenige wijzigingen zijn in de oorspronkelijke opgave, laten wij hier de namen der deel nemers nog eens volgen. Veder-gewicht Bril (Nederland)Senoratzki (W. Duitsch land). Veder-gewicht Strolenberg (Neder land)Kern (W. Duitschland). Welter-ge wicht Van Faassen (Nederland)Ketten- bach (W. Duitschland). Midden-gewicht Blommers (Nederland)Pannen (W. Duitsch land). Half-zwaar-gewichtMiljon (Neder land) Liessner (W. Duitschland). Reserves zijn Ploos, Indenberken en Beest. In de pauze zal de bekende Nederlandsche zwemster, Mej. Corrie Leibbrandt uit Utrecht die het Meer van Genève overzwom, aan het publiek worden voorgesteld, terwijl haar dan tevens een bloemen-hulde wacht. Na afloop van de wedstrijden zal de Bur gemeester van Zandvoort, de heer Van Alphen de prijzen uitreiken. Wij wijzen er nog op dat het rooken in de zaal tijdens de matches verboden zal zijn. Er bestaat nog voldoende gelegenheid voor Haarlemmers om na 't einde zich huiswaarts te begeven. De laatste trein uit Zandvoort vertrekt om 11.43. Pavilion Riche is dicht bij het station gelegen. De Duitschers arriveeren reeds hedenavond, en zullen hun intrek nemen in hotel Suisse. WU lezen in het „Alg. Hbld.": Te IJmuiden is het bericht, dat de uit- klaringsdienst vandaar naar Amsterdam wordt verplaatst voor velen een groote te leurstelling geweest. Wij hebben reeds gezegd (Maandagavond j.l.), dat er bezwaren tegen de overplaat sing waren gemaakt. Hoewe! zij thans een voldongen feit is, willen wij, billijkheidshal ve, eenige van die bezwaren, welke men ons uit IJmuiden schrijft, noemen. Nu met ingang van 1 November a.s. de inklaring is komen te vervallen wordt de verwachting uitgesproken, dat door het ach terwege blijven der douanen-formaliteiten het doorschutten der schepen zeer vlug zal geschieden. Doch zal men door het weg nemen van dit zoogenaamde „euvel" voorko men kunnen, dat de schepen zeer dikwijls geruimen tijd voor de bruggen over het Noordzeekanaal moeten wachten? Wat be- teekent dan eventueel enkele minuten winst tegen het blijvende tijdverlies van soms tientallen minuten wegens het wachten voor de gesloten bruggen? We hopen van gan- scher harte, dat de scheepvaart op Amster dam gestadig zal toenemen, maar de veron derstelling, dat de reederljen hare schepen welke gedurende tal van jaren geregeld Am sterdam aanloopen, wegens het kleine op onthoud in de sluizen alhier laten weg blijven, is ongetwijfeld denkbeeldig. Wel zul len klachten komen (en deze zijn reeds meermalen van reederszijde geuit) over een lange reis op het Noordzeekanaal, de be lemmering voor het scheepvaartverkeer n.l. beide bruggen, welke vaak onnoodig een tijd lang worden dichtgehouden. Zulks zal het volgend jaar nog veel erger worden, wan neer de spoorlijn VelsenUitgeest eveneens geëlectrificieerd is en aldus ieder oogenblik in beide richtingen treinen over de brug moeten. Ook denkbeeldig is het, dat door de op heffing van den inklaringsdienst het scheep vaartverkeer op Amsterdam zal toenemen op de wijze, zooals men het zich voorstelt. Wanneer er bezwaren tegen het inklaren in de sluizen waren, wat dan niet mogelijk geweest het aanleggen van een kademuur binnen de sluizen, teneinde aldaar de doua nen-formaliteiten te vervullen? Ongetwijfeld zullen de douane-ambtenaren moeten mede werken om het genomen besluit naar be- hooren te kunnen uitvoeren en de te ver- leenen concessies na te leven, doch al is het toezicht op de sluizen uitvoerbaar, langs het geheele Noordzeekanaal is zulks onmo gelijk, indien niet een aantal ambtenaren dag en nacht langs het kanaal surveilleert om het smokkelen (dat eerst nu kan bloeien) tegen te gaan. De waterweg is, zooals men weet breed, doch het Noordzee kanaal slechts enkele tientallen meters, al dus weten ingewijden de rest wei. De behaalde „voordeelen" zijn miniem, de nadeelen voor IJmuiden niet onbeteekenend; de reederijen zijn vermoedelijk de dupe we gens het betalen van meer bewakingskos- ten etc., terwijlde cargadoors in Amsterdam niet meer over de gewenschte gegevens na het opvaren der schepen kunnen beschik ken. Deze geheele zaak (de wit van enkele autoriteiten) komt voor het geheele bedrag onzen belastingbetalers jaarlijks ten laste. Het besluit is wel genomen, doch in de praktijk zal ondervonden moeten worden, welke „enorme" voordeelen voor Amsterdam hieruit zullen voortvloe!en. Tot zoover de stem uit IJmuiden. Wat het eerste betreft: de spoorbruggen. Zij zijn ongetwijfeld leelijke hindemissen en ten aanzien van die bruggen is voor ds scheep vaart zeker nog vee! te verbeteren. Maar: er zijn nu drie belemmeringen waarvan één n.l. de sluis, altijd en die twee bruggen, niet altijd. Moet men nu, omdat het bruggeneu- vel niet dadelijk is weg te nemen, het op onthoud in de sluis niet verminderen? Dit argument is onlogisch. Of door een opheffing van den inklarings dienst de scheepvaart zal toenemen? Neen, natuurlijk niet daardoor. Maa.- als, wat ieder hoopt, de scheepvaart sterk toeneemt, zal vlug schutten van veel belang zijn. Zou den de schepen op elkaar moeten wachten en elk schip zou b.v. 20 minuten langer in de kolk blijven dan strikt noodig was, dan zou na de tiende schutting de noodelooze wachttijd al tot 200 minuten zijn gegroeid. En dat moet worden voorkomen. Of het niet mogelijk zou zijn een kade muur binnen de sluizen te IJmuiden te bouwen? Daar is aan gedacht. Maar dan had men niet een eendere tfjdw'nst, want als een schip b.v. twintig minuten eerder in de haven komt dan ook twintig minuten eerder met lossen worden begonnen. Want de inklaring gebeurt dan tijdens het lossen. En de uitklaring weer tijdens de la ding. Neemt de tijdwinst hierbij ook weer twintig minuten, samen veertig minuten. Is dat soms geen beteekenis? En dat smokkelen. Ja, daar is men te IJmuiden zeer bang voor. Wij meenen ech ter te weten, dat de belastingautoriteiten er heelemaal niet bang voor zijn. Want de inklaring te IJmuiden geschiedt alleen op de papieren en niet door de inspectie van het schip. Smokkelwaar (opium, wapens) wordt meestal pas in Amsterdam ontdekt. Of de inklaring gebeurt te IJmuiden of te Am sterdam, maakt voor de smokkelaars al heel weinig verschil. Dat is te Rotterdam al be wezen en de breedte van het water heeft er niet veel mee te maken. De cargadoors zullen zeker moeilijkheden ondervinden, maar in Rotterdam hebben zij zich spoedig aan de nieuwe regeling aangepast. Dat zal hier ook wel gebeuren. Voor het overige: het besluit is genomen en de praktijk zal leeren of de vóór of te- genstganders gelijk hebben gehad. Blijkt de maatregel na een paar maanden inderdaad zoo vreeselijk verkeerd als men te IJmui den denkt, dan zal het wel niet onmogelijk zijn hem ongedaan te maken? De vlaggen uit! Het Centrum Comité Ver. Koninginnedag verzoekt alle inwoners in het algemeen en zij die wonen in de route waarlangs de optocht met bloemencorso zich zal begeven, in het bijzonder, zonder eenig onderscheid de vlag te willen uitsteken. Ook vooral in deze manifestatie moet ons een zijn met Oranje en Vorstenhuis duidelijk uitkomen! Wacht niet tot uw buurman de vlag al of niet uitsteekt, maar laat op 31 Augustus a. s. uw allereerste werk zijn: De Nederlandsche Driekleur met Oranje wimpel uitsteken! Onbewust brengt u hierdoor de feest vreugde er in en u kunt zich overtuigd hou den van de bijzondere erkentelijkheid van ons bestuur. Op het Cavalierievelrl Het voormalige Cavallerieveld aan den Schoterweg, waar de optocht geformeerd za! worden, wordt opgesteld te 12.30 uur en is toegankelijk uitsluitend voor de deelnemers aan den optocht en bloemencorso. Teneinde misverstanden te voorkomen, wijzen wij er nadrukkelijk op, dat de leden van Koninginnedag ook hier geen toegang hebben. Bij aankomst van de deputaties uit vereeni- gingen en de deelnemers aan het bloemen corso, worden zij door de optocht-commissa rissen ontvangen en naar hunne plaateen ge leid. De optocht-commissarissen zijn kenbaar aan; deze bestaan voor het bloemencorso uit Te 1 uur vangt de keuring door a'e jury's aan, deze bestaan voor het bloemencorco uit de heeren J. L. Bouwer, directeur van Hout en Plantsoenen; M. J. F. Bolderdijk en J. Th. Ch. Dix; voor den vaandelwedstrijd uit de heeren J. C. Caderius van Veen, Herman Moerkerk, kunstschilder; Hathe van der Weiden, sierkunstaar. De juryleden zijn kenbaar aan een oranje rozet met wit hart; het bestuur van het Centrum Comité Ver. Koninginnedag zal kenbaar zijn aan een oranje rozet met rood wit blauw hart. Tijcfens de keuring, zullen de verschillende muziekkorpsen zich op het veld doen hooren. Van den uitslag der prijsbeoordeeling, zul len belanghebbenden op het terrein in kennis worden gesteld; de winners zullen ontvangen een kaart, vermeldende behaalden prijs en worden verzocht deze tijdens de tocht te be vestigen aan voertuig of vaandel. Het bestuur van de vereeniging „Konin ginnedag" schrijft ons: Nog eenige dagen resten ons van den grooten dag, de viering van den verjaardag van onze geëerbiedigde Koningin. Die dag zal dan door Haarlem met luister worden gevierd. Oud en jong, rijk en arm zullen onge kunsteld medeleven en feestvieren; dien dag zullen wij toonen, dat ons hart warm klopt voor Oranje en ons Vorstenhuis en dat wij innig hechten aan onze constitutie. Niet te ontkennen valt, dat de viering dit jaar op een voor velen slechten dag valt, n.l. den Zaterdag, doch dit feit doet zich in den loop der tijden zoo sporadisch voor, dat werkgevers en winkeliers hunne zaken wel zullen sluiten en hun personeel vrijaf zullen geven. In ieder geval rekent het bestuur van het Centrum Comité Ver. Koninginnedag er op, dat de zaken tusschen 1 en 5 uur n.m. algemeen gesloten zullen zijn. Den huismoeders verzoeken wij dringend zooveel mogelijk de wekelijksche inkoopen te stellen op Vrijdag, terwijl voor eenmaal in de zoo vele jaren, het koopen van een lapje, sjaaltje, schoenen, enz. uitgesteld ban worden tot Maandag. Met dit gevoel van saamhoorigheid voor oogen, vertrouwen wij, dat Koninginnedag in den ruimsten zin des woords algemeen zal gevierd kunnen worden. hebben toegang de deelnemers aan den op tocht en bloemencorso, de leden van Ko ninginnedag. Met het oog op een groote op komst, zullen de tuinzaal en zoo noodig het oude restaurant gereserveerd worden. Na de prijsuitreiking zullen eenige caba retnummers worden uigevoerd en zal een Jaszband zich doen hooren en gelegenheid bieden voor een dansje. Overbodig den nadruk te leggen op het feit, dat het Centrum-Comité, als van ouds er op uit is geweest om zooveel mogelijk te geven, alles voor rijk en arm, maar niet overbodig om u, stadgenooten te wijzen op uw plicht, n.l. Ons iie steunen! Sluit u nog deze week aan; met het oog op den korten tijd, die overblijft, verzoeken wij u zich te wenden tot onzen penningmeester, den heer J. J. A. van der Linden, Kleine Hout straat 8, die u met open armen zal ontvangen en u gaarne tegen contant geld uw diploma als lid zal overhandigen. Kimt u niet veel missen, is slechts 1 voldoende, is u beter gesitueerd, aarzel niet en geeft zooveel in uw vermogen het is wel besteed! Ged. Staten hebben goedgevonden met ingang van.l Januari 1930 de vaste toela gen van de secretarissen der Gezondheids commissies in deze provincie, met uitzonde ring van die voor de gemeenten Amsterdam en Haarlem, te verhoogen met honderd gulden en mitsdien vast te stellen op zes honderd gulden 's jaars; den pensioengrondslag voor de Secreta rissen der bovenbedoelde Gezondheidscom missies, met ingang van genoemden datum vast te stellen op 600. Ouden van dagen en wees kinderen De directies van onze verschillende tehui zen worden beleefd verzocht vooral tijdig op de voor ouden van dagen en weeskinderen ge reserveerde plaats, n.l. de stoep bij de school Wilhelminastraat 43 A. De stoet die te 2 uur van het Cavallerie veld vertrekt, zal omstreeks 3 uur op deze plaats voorbijtrekken. Het publiek wordt be leefd verzocht zich op deze plaats zoo min mogelijk te bewegen, ten einde het uitzicht voor de hier wachtenden geheel vry te doen zijn. Een vriendelijk verzoek aan de bewoners van de Wilhelminastraat in de omgeving der school, om voor de alleroudsten der oudjes, die den stoet aldaar zullen opwachten, wat stoelen te willen afstaan, is zeker op zijn plaats. Van den harte ij ken dank van het Centrum Comité, kunt u bij voorbaat verzekerd zijn. De Ziekenhuizen Waar de tocht langs Hazepaterslaan en Gasthuisvest, inzonderheid bedoeld is voor de reconvalescenten uit het Diaconessenhuis en St. Elisabeth's Gasthuis, de verpleegden uit Sarepta, wordt het publiek eveneens vrien delijk verzocht zich voor deze gebouwen niet op te houden, doch het uitzicht vrij voor de patiënten te laten. De Groote Markt Bij de kinderaubade des morgens en de uitvoering der reien des middags, is de Groote Markt alleen toegankelijk voor de leden van Koninginnedag op vertoon van hun lidmaat- kaart. Ten einde teleurstellingen te voorkomen, worden de leden er uitdrukkelijk op gewezen, dat een lidmaatkaart toegang geeft voor twee personen en dat de toegang tot de Groote Markt uitsluitend plaats vindt bij de Smedestraat. De bovenzalen van café Brinkmann op de Groote Markt zijn den geheelen dag welwil lend afgestaan door de directie voor de leden van Koninginnedag. Koninginnedag. De Postd ui vendemonstrat ie Daar op Zondga 1 September een belang rijke wedvlucht ploats vindt, waaraan de meeste duivenliefhebbeers hier ter stede aan deelnemen, kan de postduivendemonstratie niet doorgaan. Graitis bloemen voor het bloemencorso De firma J. Weijers, dahliakweekers te Hil- legom, stellen een belangrijke partij bloemen ter beschikking, die op Zaterdagmorgen door het Centrum-Comité voor zoover de voorraad strekt, aan personen die hiervoor in aanmer king komen en daartoe het verzoek hebben gericht, tot genoemd Comité, worden uitge deeld en wel voor het Krelagehuis aan den Zijlsingel, des morgens 8 uur. Bekers, medailles, enz. Voor het bloemencorso zijn de navolgende schenkingen ingekomen: Van de heeren G. B. Crommelin, eerelid van de Ver. Koninginnedag een verguld zil ver medaille; mr. Th. A. Westra, een verguld zilver medaille; W. Worst, voorzitter Centrum Comité een zilveren beker; A. C. J. Kreek, een verguld zilver medaille, het hoofdbestuur van Koninginnedag een verguld zilver me daille, het Centrum Comité een groote zilve ren beker, de directies van de Spaarnebank een zilver medaille, het Haarlems Dagblad, een zilveren plaquette, de Stad Editie, een zilver medaille, de Nieuwe Haarlemsche Cou rant 'n zilveren lauwertak; Café Brinkmann, een verguld zilver medaille; Heck's Lunch room, een verguld zilver medaille, van de be sturen van de KruisstraatKruisweg Ver. een verguld zilver medaille, de Kleine Hout straat Ver. Noord, een zilveren lauwerskrans, de Zjjlstraatvereeniging een zilver medaille; de Barrevoetstraatvereeniging, een zilver medaille, de RaamgrachtVoldersgracht Ver. een zilver medaille. Voor de achterblijvers is het nog niet te laat om een goede daad te verrichten! Avondoptochten Ten einde wat luister bij te zetten bij onze avondoptochten, na de concerten, doet het Centrum-Comité een vriendelijk beroep op de welwillende medewerking van stadgenoo ten, inzonderheid' van de jeugd, en verzoekt de deelnemers aan déze rondegangen, zich te willen voorzien van een lampion met kaars aan een stok, die tegen geringen prijs ver krijgbaar gesteld zullen worden op diverse plaatsen in de stad aan door genoemd Comité in te richten stalletjes. Een algemeen verzoek Stadgenooten, laten we op 31 Augustus a. s. op gepaste wijze, doch vreugdevol feest vie ren, tooit u zich en de uwen allen met oranje; moge het strikje hoe klein ook, op dezen dag voor u zijn het symbool van gehechtheid aan het vaderland en vorstenhuis. Feestelijke prijsuitreiking Des avonds 8 uur vindt de feestelijke prijs uitreiking in de bovenzalen van café Brink mann, Groote Markt, alhier, plaats. Hier De heer dr. Enrique Escalante Echague, rechter te Buenos-Aires, vertoeft in op dracht van de Argentijnsche regeering in Europa om het gevangeniswezen te onder- zoeken. Hij heeft Vrijdag zijn opwachting ge maakt bij den minister van buitenlandsche zaken, jhr. Beelaerts van Blokland en o.a. I de gevangenis alhier bezocht. Vandaag vertrekt dr. Escalante naar Duitschland. Onder het lagere personeel werkzaam op het telegraafkantoor te Haarlem, en vooral onder degenen die op arbeidscontract werden aangesteld heerscht blijkbaar den laatsten tijd ontstemming, ontstaan, omdat de Direc teur regelmatig elke verlofaanvrage zou weigeren, waarbij hij dan ais argument aan geeft dat de volle 1800 uur per jaar dienst nog niet is verricht. Door het bestuur der afdeeling Haarlem van den Centralen Nederlandsche Ambte- naarsbond is thans het volgend schrijven gezonden aan den Directeur: „Op onze laatstgehouden vergadering kwam wederom de wijze van ver lof verlee ning aan de op arbeidscontract werkzaam gestelden ter sprake. Algemeen voelt men het systeem, zooals het ten Uwen kantore wordt toegepast (l vrije dag na 2 maanden, of 7 dagen na 1800 uren dienst), een belemmering voor het genieten van het verlof, overeenkom stig het karakter waarvoor het is ingesti i Men is hierdoor toch niet in staat in den zomer met zijn gezin van het volle over het geheel jaar te verleenen verlof te ge nieten. Ons bestuur is dan ook van meening dat de daaromtrent gegeven voorschriften een andere interpellatie mogelijk maken, zoo, dat ook al heeft men niet hetzelfde, doch wel het vorig jaar 1800 uur dienst ge daan, ongeacht het tijdstip van eenig jaar, de volle 7 dagen verlof kunnen worden ver leend. Mitsdien heeft ons bestuur de eer u be leefd te verzoeken de eventueele aanvragen om het volle verlof aan hen, die het vorig jaar regelmatig dienst hebben verricht, doch dit jaar nog niet de volle 1800 uur dienst hebben gedaan, wel te willen toestaan." Bij de politie is aangifte gedaan van dief stal van een rijwiel uit de Kweekduin- straat. Gisteravond om zeven uur werd brand gemeld in perceel Zijlstraat 3, alwaar vroe ger een slager woonde. De brand is ont staan in het rookhok, waar men bezig was vuilnis te verbranden. Door zuiging van de vuilnisverbranders was men niet in staat de ijzeren deuren, die dit hok afsloten dicht te krijgen. De brandweer was spoedig ter plaat se en bluschte het brandje met een straal op de waterleiding. Schade is er niet. De politie heeft gisteren op het Spaarne bij de Waag een voor een schillenwagen be spannen paard, dat gevallen was, doen uit spannen. Het arme dier had schaafwonden aan beide knieën en een open wonde op de schoft. Het dier is naar een nabij gelegeti sta' overgebracht. Ged. Staten van Noord-Holland hebben zeer onlangs het raadsbesluit van Amster dam goedgekeurd, waardoor aan B. en W. van Amsterdam de bevoegdheid werd gege ven in drie stadsgedeelten der hoofdstad ta doen afwijken van de bepaling der Bouw verordening: dat voor een woonhuis niet hooger mag worden gebouwd dan vier woon lagen. Met deze beschikking hebben Ged. Sta ten tevens beslist op een tegen het raads besluit ingediend bezwaar van den inspec teur van de volksgezondheid, den heer D. E. Wen tink. Thans kan aan de desbetreffende raadsbe. slissing uitvoering worden gegeven. HAARLEM, 26 Aug Geëxamineerd 1 vrl. candidaten, afgewezen3, 1 terug ge trokken. Geslaagd de dames: B. J. van der Meer, Haarlem; G. J. van der Hoek, Am- i sterdam; G. Meijer Halfweg. Geboren: 23 Aug. A. ComelloNassy, z. 24 Aug. G. EssenbergTerstal, d. J. Zwem mervan der Wal, z. H. van Weester Wal, z. F. A. Schijvenaar-Vrenegoor, d. S. N5k- kelsvan Geijtenbeek, z. 25 Aug. J. Hart manvan Lit, d. M. Ph. DurandKooper, d, H. BrongersOnink, d. 26 Aug. J. Hoekstra Booi, z. Overleden: 25 Aug. R. J. J. H. Schrey- ner, 66 jaar, Dreef. J. Groot, 74 jaar, Hoo- gerwoerdstraat. A. E. Posthumus-Oltman», 43 jaar, Kamperlaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 9