Russisch-Chineesch conflict De „Graf Zeppelin" naar Lakehursf Telegrafisch Weerbericht LAATSTE TELEGRAMMEN a A WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1929 Voornaamste Nieuws 0 BUREAUXNASSAULAAN 49 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17242 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Het vertrek uit Los Angeles OM DEN SCHNEIDERBEKER R. K. Hongaarsch kinder comité Tragische gebeurtenis te Peursum De staking in het houtbedrijf Encephalitis hij een 5-jarig kind „In de Put' Auto tegen een boom gereden Auto te water gereden Motorongeval Zestigjarige man te Lisse overreden EEN GOED BAANTJE! Adviseurschap voor f 70.000 H. Colijn Aankomst Mailtrein Leeraren Rijkstuinbouwschool Het Carlton-hotel Meisje overreden te Vogelenzang J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem TWEE AVIATEURS GEDOOD Een vrouw doodelijk gewond Hevige brand te Rio de Janeiro DE ONLUSTEN IN PALESTINA Telefoon No. 13866 (drie Hjnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.j per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1I regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct, bQ vooruitbet By contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 et per regel. tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende ui tkeeringen :f Art ft ft Levenslange geheele Ongeschiktheid tot werken door TKfl bij een ongeval met A r A bij verlies van een hand, - bij verlies van een P A bij 'n breuk van X i fl bij verlies Alleabonnésopditbladzijningevolgedeverzekeringsvoorwaardenl üUUUa verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; 1/wU» doodelijken afloop: I £uU>~een voet of een oog: 25." duim of wijsvinger; I üUi™ been of arm; I i U» anderug yioM Het De „Graf Zeppelin" volgde op de reis van Friedrichshafen naar Tokio niet den voor zulk een reis aangewezen weg langs Öen Slberischen Spoorweg, maar bleef een achthonderd kilometer noordelijker. In de cabines van het luchtschip had een Russisch ingenieur plaats genomen, die blijkbaar controle op de reisroute moest uitoefenen en onmiddellijk na aankomst te Tokio per trein naar Mos- cou terugkeerde. Het is duidelijk, dat men vanuit de Zeppelin niet zien mocht welke toebe reidselen door de Sovjet-regeering wer den gemaakt voor den Russisch-Chinee- schen oorlog en vooral wenschte men in Moscou niet, dat de Zeppelin over het gevechtsterrein in Mandsjoerije zou vlie gen. Zijn dit al aanwijzingen, dat er iets broeit, de berichten der laatste dagen over gevechten op de Russisch-Chinee- sche grens maken aan allen twijfel een einde: de mobilisatie der Russische en Chineesche strijdkrachten ontwikkelt zich blijkbaar langzaam maar zeker. Dat is zeer droevig. Nog geen jaar geleden was de wereld pers vol van het Kelloggpact, maar zij, die de waarde van dit verdrag als verweer middel tegen den oorlog niet hoog aan sloegen, krijgen al wel zeer spoedig gelijk. En Rusland èn China behooren tot de onderteekenaars van het Kellogg-pact. Rusland was er zelfs de eerste ondertee kenaar van en las de andere naties de les over haar dralen met het aanvaarden van dit wapen tegen den oorlog. Thans ls blijkbaar deze overeenkomst voor de Sovjet-Unie niet meer dan een vodje papier. Erger is nog, dat elke aanwijzing ont breekt over ernstige pogingen van de andere onderteekenaars van het Pact om Rusland en China te dwingen tot nako ming van de verplichtingen, die zij op zich genomen hebben en een vredelie vende oplossing van de gerezen moeilijk heden te aanvaarden. Een enkel schuch ter bericht over stappen, die de Veree- nigde Staten in die richting zouden heb ben ondernomen, heeft in de Pers gecir culeerd en daarbij is het gebleven. Laten wij aannemen, dat zij ernstig gemeend zijn geweest, maar dat de bemiddeling niet heeft .mogen baten. Dan is echter de onvoldoende werking van het Kel logg-pact duidelijk geteekend. De wereld heeft na den verschrikkelij- ken wereldoorlog dus niets geleerd en angst bekruipt ons, dat wij onze kinde ren voor een nieuwe hecatombe groot brengen. Deze nieuwe oorlog tusschen China en Rusland ontwikkelt zich op precies de- Zelfde wijze als vorige. Werd er op dit moment een aanval Voorbereid op het bestaan van de Russi sche Republiek, of op de handhaving van de Bolsjewistische wereldbeschou wing, men zou het den machthebbers in Moscou tot op zekere hoogte niet euvel kunnen duiden, dat zij zich met de kracht van een met ondergang bedreigde tegen zoo'n oorlog verzette! Maar dat is geenszins het geval. De inzet van dezen oorlog is het bezit Van den Oost-Chineeschen spoorweg, een zuiver economisch belang Voor Rusland. Ook de ondergrond van den wereldoor log was niets anders dan de onderlinge naijver tusschen de volkeren op econo misch gebied. Wederzijds trachten China en Rusland elkander de schuld te geven van het uit breken van den oorlog en al moge dit zich bij voorbaat van alle schuld schoon- Wasschen een hulde zijn aan de vredes- gedachte, het is niets nieuws, want ten allen tijde hebben ten strijde trekkende Volkeren precies hetzelfde gedaan. En tot aanvoering van de Russische legermacht heeft de Sovjet-regeering Wassely Konstantenowitsj Blücher be noemd, een man van 48 jaar, die tot zijn Veertigste jaar fabrieksarbeider was en Van wien men dus een hartgrondigen afkeer van eiken, zeker van eiken im- perialistischen, oorlog zou mogen ver- Wachten. De wereld heeft in de tien jaar, die Binds den wereldoorlog verliepen, niets geleerd en de naakte waarheid blijft over, dat de actie voor den wereldvrede gefaald heeft. Er zullen andere wegen dienen te wor sen ingeslagen om dien te verzekeren. Want dat wereldvrede mogelijk is, zal wel hiemand kunnen tegenspreken. En waar de bron van bijna, wij kunnen Wil zeggen van alle oorlogen gelegen is bi den strijd tusschen de volkeren om economisch voordeel, daar zullen dc scherpe kanten van dezen strijd moeten Worden afgeveild. De industrie en de hdn- del zullen meer dan tot nu toe wereld handel en wereldindustrie moeten wor den, zoodat de plaatselijke, de nationale belangen meer en meer op den achter grond geraken. De tijdsomstandigheden schijnen voor zoo'n ommekeer wel gunstig te zijn. Met name zijn de enorme middelen van ver voer hier een belangrijke factor. Misschien ontbreekt er nu nog een voldoend aantal krachtige mannen van goeden wil, die de wereld in deze richting willen helpen sturen. Om die te kweeken, kan de Godsdienst een krachtige hulp zijn. Met name voor den Katholieken Godsdienst met zijn vertakkingen over de geheele wereld en wereldhervormende ideeën ligt hier een uitgebreid terrein ter ontginning braak. Omtrent het vertrek van de „Graf Zep pelin" uit Los Angeles wordt nader gemeld: Des avonds om 10.37 verschenen dr. Ecke- ner en de zestien passagiers op het vlieg veld. Zij kwamen direct vanhet feestdiner dat te hunner eere was aangericht en wa ren onderweg opgehouden ten gevolge van het reusachtige verkeer tusschen de stad en het vliegterrein. Des avonds om 11,10 begaven zich de pas sagiers van het luchtschip aan boord. Om 11.15 gaf dr. Eckener bevel ballast uit te werpen. Daarna werd de spits van het luchtschip van den ankermast losgemaakt en werd het aan de haltetouwen over het vliegveld voortbewogen, hetgeen ongeveer een half uur duurde. Intusschen werd nog post aan boord genomen en het luchtschip aan een laatste inspectie onderworpen. Ten slotte hielden de mannen aan de haltetou wen op het midden van het vliegveld stil. De boeg van de „Graf Zeppelin" was naar 't Oosten gericht: alles was in gereedheid, men wachtte op het bevel de haltetouwen los te laten. Op de wegen in de omgeving van het vlieg terrein stonden kilometers ver auto's opge steld van hen die het vertrek hadden wil len meemaken. Een lichte beschadiging? Volgens een radiogram van boord van de „Graf Zeppelin" zou de staart van het luchtschip bü den start licht beschadigd zijn. Toeschouwers zouden gezien hebben, dat het onderste zijstuur bij het opstijgen even langs den grond stuurde. De schade zou echter van weinig beteekenis zijn. N. T. A meldt daaromtrent, dat de staart een hoogspanningsdraad raakte. Toen men in het luchtschip merkte dat het niet snel genoeg steeg, werd een hoop proviand in den vorm van- volle blikken geconserveerde groenten, thee e. d. over boord geworpen. Een draadlos bericht meldt, dat de be schadiging onbeduidend is. Langs de kust naar San Diego De „Graf Zeppelin" heeft na het vertrek een heelen tijd langs de kust gevlogen. Een N. T. A.-telegram meldt ten minste, dat het door het s.s. „Westkatan" gezien is op 12 mijlen ten Z. van Pedro in Califomië. Dat was om 12.50. Het voer toen een koers pa rallel aan de kustlijn. En later, om 3.13, zag een spoorwegbeambte te Jacumba-Hot- springs (een plaatsje 70 mijlen ten O. van Diego) de „Graf Zeppelin" daar passeeren. De Zeppelin is Stetns in New-Mexico gepasseerd Om 21 uur 45 heeft de „Graf Zeppelin" gis teren Steins in den staat New-Mexico ge passeerd. De „Graf Zeppelin" in den storm. De, „Graf Zeppelin" is boven New-Mexico tri een zwaren storm geraakt en vliegt der halve met verminderde snelheid. Langs de Mexïcaansche grens Twee en vijftig personen aan boord. Spoedige terugkeer naar Friedrichs hafen Nadat de „Graf Zeppelin" hedenmorgen vroeg uit Los Angeles was vertrokken met totaal 52 personen aan boord, stuurde de commandant aanvankelijk in zuidelijke richting langs de kust, om vervolgens naar het oosten koers te zetten. Met een snelheid, die naar schatting tot 160 K.M. per uur was opgevoerd, passeerde de Zeppelin om 4.43 hedenochtend (Oostel. standaardtijd) Yuma, de grensplaats m Arizona nabij Califomië; Maricopa, dat op 64 K.M. afstand van Gila Bend ligt, werd om ca. 7 uur bereikt en drie uur later zag men te Benson, ten noorden van de Mexï caansche grensplaats Naco, het gevaarte verschijnen. Het luchtschip had toen met een krachtigen westenwind te kampen en vloog op een hoogte van ca. 1500 M. Uit den door Eckener gevolgden koers blijkt, dat hij boven Arizona een naderend onweer uit den weg is gegaan. Men ver onderstelt, dat langs de Mexicaansche grens wordt gevlogen, omdat het luchtschip zwaar belast en dus slechts met groote moeite vol doende hoogte zou kunnen bereiken om over de bergtoppen te vliegen. De zuidelijke uitloopers van de Rocky Mountains nabij Mexico zijn echter veel lager, zoodat het niet noodig is hooger te vliegen dan wen- schelijk is. Het meteorologisch instituut te Kansas City deelt mede, dat wanneer van El Paso in den staat Texas de noordoostelijke route wordt gevolgd, lichte noordwestenwinden met eenigen regen zullen worden aangetrof fen. Wordt echter de zuidelijke route over New-Orleans, Birmingham en Atlanta inge slagen, dan zal de wind noord zijn en de hemel helder. Het bureau van de Hamburg-Amerika-lijn te New-York verneemt, dat dr. Eckener van plan is vier dagen na de aankomst te Lake- hurst, dus misschien Zondag a.s. met het luchtschip den terugtocht naar Friedrichs hafen te aanvaarden. De postmaster-general Glover deelt mede dat aan de Zeppelin te Lakehurst 36.000 poststukken zullen worden afgeleverd. Medegebracht werden 2522 poststukken uit Friedrichshafen naar Los Angeles en 1813 stuks uit Tokio voor laatsgenoemde plaats Voor Friedrichshafen heeft de Zeppelin twee postzakken aan boord, die den tocht om de wereld medemaken. Staatssecretaris dr. Meissner, die juist te Washington vertoeft, zal morgenmiddag te zamen met den gezandschapsattaché dr Kiep naar Lakehurst vliegen, ten einde dr. Eckener bij diens landing aldaar de geluk- wenschen der Duitsche regeering over te brengen. Gelukwenschen der Int. Air Traffic Association In de vergadering van de International Air Traffic Association te Den Haag, is aan dr. H. Eckener het volgend telegram gezon den ter gelegenheid van de aankomst van de „Graf Zeppelin" te Los Angeles. Dr. H. Eckener. Luchtschip „Graf Zep pelin", Los Angeles. Drie en twintig leden van de Interna- nal Air Traffic Association, vertegenwoordi gend bijna alle landen van Europa, verga derd te 's-Gravenhage op den tienden ver jaardag van de Vereeniging, hebben mij opgedragen hun groote bewondering en de beste wenschen voor de ontwikkeling van de luchtschepen en voor hun goede samenwer king met vliegtuigen, aan U over te bren gen. w.g. WRONSKY, Directeur Deutsche Luft Hansa. Boven Willcox WILLCOX (Arizona) 27 Aug. N. T. A. ((De Graf Zeppelin werd om 19 uur M.E.T. hier waargenomen. Het luchtschip vloog met groote snelheid in Oostelijke richting. Over El Paso EL PASO, 27 Aug. N.T.A. De Graf Zeppelin vloog om 1.13 's nachts M.E.T. over de stad in de richting van Texas. Aan boord alles wel! FRIEDRICHSHAFEN, 28 Augustus Bij de luchtschepenwerf te Friedrichshafen is een draadloos bericht van boord van de „Graf Zeppelin" ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat het luchtschip heden morgen te 5 uur M.E.-tijd, Karsbad in den staat Texas passeerde. Aan boord is alles wel. De „Graf Zeppelin" schijnt de Pecos- rivier dus al gepasseerd te zijn. Het lijk van kapitein Motta gevonden Na vier dagen zoeken heeft men in het Gardameer op een diepte van 45 a 60 M. het lijk gevonden van kapitein Motta, die naar men weet, verleden week tijdens een proefvlucht met een n'euw Macchi-riiegtuig uit onbekende oorzaak plotseling met zijn toestel in het meer is gevallen. De Italianen doen toch mee Zooals men weet. is ook het tweede ver zoek der Italianen om den wedstrijd uitge steld te krijgen, afgewezen. Intusschen meldt een Engelsch sportblad, dat niettegenstaande de geruchten en te genstrijdige berichten, Italië toch aan den wedstrijd zal deelnemen. Op een vergadering van Itallaansche vliegers zette Balbo, on dersecretaris van het departement van luchtvaart, den huldigen toestand uiteen. Na de uiteenzetting van Balbo toonden de vliegers zich zeer enthousiast en vroegen eenstemmig in staat te worden gesteld, aan den wedstrijd deel te nemen. Deze manifestatie werd zeer door Balbo op prijs gesteld. De vliegtuigen bestemd om deel te nemen aan den wedstrijd te Calshot werden daar op uit de loodsen gehaald en er werden vijf proefvluchten mee gemaakt. Italië vestigt thans z'n hoop op het laatste Macchi-vliegtuig, dat bij de proef vluchten met een gemiddelde snelheid van 375 mijl per uur moet hebben behaald en op een ander toestel, waarmede nog geen proefvluchten zijn gemaakt. Onherroepelijk de laatste kindertrein naar Hongarije! Het bestuur van het R. K. Hongaarsch Kindercomité in liquidatie deelt mede, dat de Hongaarsche vacantie-kindertrein uit Holland naar Boedapest vertrekt op Maan dag 23 September. Eventueel mede te zenden pakketten moe ten voor uiterlijk 17 September in het be zit zijn van den heer A. J. M. Primus, wet houder, wonende te Duivendrecht. Er dient hier nog eens op te worden gewezen te worden, dat pleegouders, welke in vacantie- tijd een arm Hongaarsch kind tot zich na men, verplicht zijn dit kind met deze gele genheid terug te zenden naar Hongarije. Ook de pleegouders, die nog steeds kin deren uit Hongarije hebben, dienen ernstig te overwegen, dat deze gelegenheid de laat ste is om via bovengenoemd comité en dus voor minimum kosten terug te zenden naar hun vaderland. Twee verdrinkingsgevallen op één dag In de kleine gemeente Peursum zijn twee families in rouw gedompeld door tragische ongevallen, aldus de „Tel." De 37-jarige C. v. d. H„ die al jaren lijdende was aan toe vallen, wilde zich Zaterdag, kort nadat hij weer een aanval had gehad, naar buiten begeven om een bosje teen te snijden. Even daarna hoorde zijn vader een gil. Hij snelde naar buiten en zag het water van de wete ring in beweging. Het gelukte den ouden man zijn zoon op het droge te brengen, maar de te hulp geroepen dokter moest constateeren, dat de levensgeesten geweken waren. Nauwelijks vijftien meter van de plaats van dit ongeluk is eenige uren later in het zelfde water het 4 <4-jarig zoontje van. den heer G. verdronken. Het kind was aan het spelen, maar toen het na geruimen tijd niet kwam opdagen, gingen de ouders overal zoe ken. Tegen den avond zag een voorbijgan ger iets uit het water opsteken en vond men het vermiste kind helaas verdronken. Si Een bespreking op Donderdagmiddag De werkgevers „weinig hoopvol" gestemd De Bond van Werkgevers in het Hout bedrijf heeft aan de samenwerkende orga nisaties het volgende schrijven gezonden: „Wij ontvingen uw schrijven d.d. 22 dezer en namen van den inhoud goede nota. Ge let op de recente beslissingen, zoowel van uwe als onze ledenvergadering, staan wij weinig hoopvol tegenover het resultaat van nieuwe onderhandelingen. Aangezien wij echter uit uw schrijven le zen, dat gij ten aanzien van het uiteindelijk resultaat gunstiger verwachtingen koestert, zijn wij bereid nogmaals een conferentie te doen plaats vinden. Wij noodigen u daarom uit tot een be spreking, te houden op Donderdag 29 dezer, des n.m. om half drie, in de Industrieele Club te Amsterdam. Alastrim Te Brandwijk (Alblasserwaard) doen zich, naar men ons meldt, in één gezin twee ge vallen van alastrim voor, bij kinderen van 12 en 14 jaar. Te Rotterdam heeft zich een derde ge val van hersenontsteking na inenting voorgedaan. Het betreft een 5-jarig jongetje, dat in het ziekenhuis wordt verpleegd. Arbeider met levensgevaar door aannemer gered Dinsdagmorgen stortte een zijwand van een tot 3 M. diepte gegraven zinkput in de Hoofdstraat te Velp in, waardoor de arbei der Salemink tot de schouders onder het zand bedolven raakte. Door de zandstorting kwam tevens een rioolbuis van een beerput blöót, waarvan de bodem inviel, zoodat ook de beer over S. neerstroomde. Na veel ver- geefsche moeite, den ongelukkige met tou wen op te hijschen, daalde de aannemer Zweers in den put af en wist ten slotte met levensgevaar den arbeider los te graven. Zoozeer zat deze vastgezogen in het meng sel van zand en beer, dat het tweede been zelfs niet kon worden losgetrokken, toen bet eerste reeds vrij was, doch ook moest worden uitgegraven. Het mag een wonder heeten, dat S. er zonder letsel is afgekomen. De inzittenden min oi meer ernstig gewond Gisterenmorgen is een auto, waarin geze ten was de familie Van der Stadt txit Arnhem nabij Kernhem tegen een boom gereden. De heer van der Stadt Sr. werd zwaar, zijn zoon licht gewond; de overige inzittenden kregen inwendige kneuzingen, allen werden naar het ziekenhuis te Arnhem vervoerd. De auto werd vernield. De inzittenden gered In den Middelpolder onder Nieuwer-Amstel is vermoedelijk ten gevolge van een stuur- defect een vrachtauto in de ringvaart van genoemden polder gereden. De wagen kwam op zijn kop in het water te staan. De be stuurder wist door het inslaan van een ruit zich uit zijne benarde positie te bevrijden. Ook de mede-inzittende wist met groote moeite op het droge te komen. De vracht auto werd later door een gerequireerden kraanwagen op het droge gebracht. Twee personen ernstig gewond Eergisterenavond om kwart voor tien reed de motorrijder van Ooren met zijn motor in volle vaart op een langs den weg bij Hoogerheide staand reclamebord. Zoowel de bestuurder als de duo-rijder kregen een hersenschudding en moesten, na aanvanke lijk te zijn binnengedragen in het hotel „De Leeuw", naar het Burgergasthuis te Ber gen op Zoom worden vervoerd. Schipper beroofd Een schipper, gedomicilieerd te Schiedam, is te Zwolle in een hem onbekend perceel beroofd van een portefeuille inhoudende f 1040 aan bankbiljetten. De politie slaagde er in de vermoedelijke daders aan te hou den. Het zijn een rondreizend schoenmaker, 46 jaar, gedomicilieerd te Enschede, en een 22-jarig koopman te Zwolle. Bij den laatste werd f 460 aan bankbiljetten gevonden, af komstig van den schipper. Hedennacht overleden De 60-jarige C. Akerboom, die gisteren avond per rijwiel op den Heerenweg te Lis- se reed, stak plotseling over, zonder vol doende uit te kijken. Juist kwam er een auto in volle vaart aanzetten en hoewel de bestuurder zóó sterk remde, dat hij zelf door de voorruit schoot, kon een aanrijding niet voorkomen worden. Buiten bewustzijn werd de oude man naar Huize „Pius" vervoerd, alwaar hij inwoonde. Een ontboden genees heer constateerde schedelbreuk en hersen schudding. De autobestuurder werd ook in Huize „Pius" verbonden. Nader vernemen wij, dat de heer C. Aker boom hedennacht te 12 uur aan de bekomen verwondingen is overleden, zonder nog tot bewustzijn te zijn gekomen. Het H. Oliesel werd hem toegediend. Naar het „Volk" verneemt, bereikte in Februari van dit jaar den directeur der Am- sterdamsche gasfabriek, dr. L. J. Terneden, de vereerende uitnoodiging op te treden als adviseur in het geschil tusschen de oorspron kelijke Duitsche eigenaren der gasfabriek te Warschau en de Poolsche autoriteiten, die, na het sluiten van den vrede, deze gasfabriek hadden overgenomen. De adviseur zou rapport hebben uit te brengen, omtrent de waarde der door War schau overgenomen Duitsche eigendommen. Na overleg met het gemeentebestuur, ver klaarde dr. L. J. Terneden zich bereid als ad viseur op te treden. Blijkens zijn eigen mededeeling, zal dr. Terneden voor dit adviseurschap, waarvoor hij één keer naar Polen reisde, een bedrag van f 70.000 ontvangen. De vereerende en voordeelige uitnoodi ging bereikte hem, dank zij de bemiddeling van den heer Bittrich, van de Stettiner Cha- molte Fabrik te Berlijn, die de aandacht van Kommerzienrat Heck, van de Kontinen- tale Gass Gesellschaft te Dessau, vestigde op den directeur der Amsterdamsche gasfa briek. Bedankt als lid van de Eerste Kamer De heer H. Colijn, bij de laatste verkie zingen als lid van de Tweede Kamer geko- zijn, heeft thans bedankt als lid van de Eerste Kamer. In een bijeenkomst van het Centraal Stembureau, a.s. Vrijdagmiddag te 's-Gra venhage te houden zal in deze vacature worden voorzien. Het s.s. „Prins der Nederlanden" van-de Maatschappij Nederland komt Zaterdagmor gen 31 Aug. te Genua aan. De speciale trein in aansluiting op 't schip met post en passa giers zal 11.10 Zatermorgen uit Genua ver trekken en zal Zondag 1 September 8.57 te Arnhem, 9.46 te Utrecht, 11 uur te Den Haag S.S. en 10.25 te Amsterdam WE en 10.41 Amsterdam CB. en D.P. te Rotterdam. Bij beschikking van den Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, van 27 Augustus 1929, Direc tie van den Landbouw, 1ste afdeeling, zijn, voor het tijdvak van 1 September 1929 tot 1 September 1930 wederom benoemd tot leeraar aan de Rijkstuinbouwschool te Aals meer J. Nijdam, te Hoofddorp (gem. Haar lemmermeer),en J. Schaper, te Kudelstaart (gem. Aalsmeer). Bij beschikking van den Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, van 27 Augustus 1929, Direc tie van den Landbouw, 1ste afdeeling, is, voor het tijdvak van 1 September 1929 tot 1 September 1930, wederom benoemd tot leeraar aan de Rijkstuinbouwschool te Bos koop G. Bleeker, te Santpoort Surséance van betaling N.V. Exploitatie Mij Nereide. Het weekblad Handelsbelangen van heden bevat de lijst van baten en schuldei in deze surséance van betaling. Er zijn in totaal per 19 Augustus jl. 219 crediteuren, waar van Maple te Londen inzake geleverde meu belen voor f 324.000 de grootste uitmaakt. Daarna volgt Martin Hall te Sheffield in zake geleverd hotelzllver met f 72.000. Het totale passief bedraagt aan post cre diteuren f 620.000, hypotheek f 1.658.000, verschuldigde onkosten f 35.900. Century Trust Cy. p.m. totaal f 2.313.900 Het ac tief bedraagt f 2.577.000, waarbij "og komen eenige posten vooruitbetaalde onkosten tot een gezamenlijk bedrag van f 185.100, totaal f 2.762.100. Aan de gevolgen overleden. Gistermiddag te circa 2 uur reed een d&me, woonachtig te Vogelenzang, per fiets op den Vogelenzangscheweg, richting Haar lem. Plots sprong uit het struikgewas aan den kant van den weg een 4-jarige kleine, een dochtertje van de familie Dedding uit Vo gelenzang en raakte onder het voorwiel van de fiets. De kleine huilde en had behoudens een kleine voorhoofdwonde, geen uiterlijke ern stige verwondingen opgeloopen. Aanvankelijk werd dan ook niet aan het ernstige van het ongeval gedacht. Het meisje werd near huis en door de ouders naar bed gebracht. Zij klaagde over eenige hoofdpijn, maar toen daarbij een bloedspuwing kwam, werd in den avond geneeskundige hulp ingeroe pen. Dr. van Aalst constateerde een schedel breukfractuur en onmiddellijk werd het meisje door den arts naar de Maria-Stich- ting vervoerd, waar het denzelfden nacht te circa half een uur reeds is overleden. Het tragische van het doodelijk ongeval is, dat het kind na de aanrijding niet be wusteloos is geworden en eerst om 9 uur des avonds verergering van den toestand intrad. Begrijpelijk heeft het zoo plotselinge ver lies van het bijna 5-jarige meisje een diepe verslagenheid bij de familie te weegge- bracht. Na onderzoek is gebleken, dat de wiel- rijdster in het geheel geen schuld bij de aanrijding had, en het slechts te wijten is geweest aan kinderlijke onvoorzichtigheid bij het oversteken van den weg om daar bra men te gaan zoeken. De Haagsche Conferentie. In beginsel overeenstemming bereikt. De eerste verjaardag van het Kellogg" pact. A De onrast in Palestina danrt voort. Algemeene vergadering „N edcrlandsch Fabrikaat". De wethouderscrisis in Amsterdam. Het congres tegen het Neo-Malthusiaida- me geëindigd. De tocht der „Graf Zeppelin". De heer H. Coign bedankt als Hd der Eerste Kamer. Op den eersten dag der luchtderby Philadelphia naar Cleveland zijn twee avia- tenrs gedood en een vrouwelijke doodelijk gewond. Barometerstand 9 uur v.m.: 758 stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden op gestoken om 8.22 uur Hoogste barometerstand 765.mM. te La Curona. Laagste barometerstand 746.2 m.M. te Vardö. Verwachting: Zwakke tot matigen Z. tot W. wind, half tot zwaar bewolkt, waar schijnlijk eenige regen of onweer, iets koe ler. De eerste dag van de lucht-Derby van Philadelphia naar Cleveland had een treu rig verloop, doordat twee aviateurs neer stortten en gedood werden, terwijl de vrouw van een hunner doodelijk werd gewond. RIO DE JANEIRO. 27 Aug. (B.T.A.). Een hevige brand heeft hier drie gebouwen waaronder het Carlos Gomez Theater ver woest. De schade wordt op verscheidene milH- oenen geschat. Er zijn geen slachtoffers. JERUZALEM, 27 Aug. (Reuter) Heden is de stad na eenigen tijd van stilte opnieuw het tooneel geworden van aanvallen der Arabieren. Gisterenavond werden de Joden in de districten Rehavia en Yeminmoshe door Arabieren aangevallen. Te Kastinia werden heden 5 Joden ge dood. Deze plaats weid door Arabieren in brand gestoken, waarbij vele personen ge wond werden. Vandaag moest te Jaffa van pantser auto's gebruik gemaakt worden, daar de Arabieren de regeeringsgebouwen aanvielen. Te Damascus hieiden 20.000 Arabieren een anti-Joodsche betooging. Een sterke troepenmacht begaf zich in allerijl naar de Joodsche wijk. Tot uusver vielen geen on lusten voor. JERUZALEM, 27 Aug (Reuter) Reu ters speciale correspondent alhier meldt, dat de regeering. nu er troepenversterkin gen zijn aangekomen de toestand meester is. Van Vrijdag tot Zondag was de toestand echter zeer critiek, daar men slechts de be schikking had over 1200 man politieagenten, waaronder 200 Britsohe. De Arabieren beschouwen de onlusten en de gevechten met de Joden als het onver mijdelijk gevolg van wat zij noemen agres sieve politiek en de toenemende arrogantie van het Zionisme. De beweging heeft geen anti-Britsch karakter. Het plotseling uitbreken van de onlusten is een merkwaardig voorbeeld van de psy chologie van den Oosterling, die in stilte zoo lang mogelijk verdraagt en dan plotse ling amok gaat maken. Deze onlusten zijn het gevolg van jaloezie eenerzijds en vrees die jarenlang is opge kropt en welke nog vei groot is door de Zio nistische zelfgenoegzaamheid, anderzijds. De straten van Jeruzalem zijn geheel uit gestorven. De meeste winkels zijn gesloten en particuliere huizen zijn gebarricadeerd. Toch keert het vertrouwen, dat de regee ring den toestand in handen heeft lang zaam terug. De voedsel-, water- en licht voorziening van Jeruzalem is verzekerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1