De Zeppelin boven New-York De wereldreis voltooid f f250.- IN EN OM HAARLEM ft i- *11 R - Eerlijke Taal m Het Prise d'eau van de Zandvoortsche Waterleiding te Bentveld mm St LAATSTE TELEGRAMMEN Telegrafisch Weerbericht BUREAUX NASSAULAAN 49 Dit nummer bestaat uit drie bladen ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1929 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17243 r - f-JUIIII AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. Uit den Gemeenteraad m DE HAAGSCHE CONFERENTIE Het verzet der Duitsche delegatie Voornaamste Nictiws J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem De installatie is half September gereed Ruime voor ziening van water in de zomermaanden Vr> iMmM lüi ^UüM Mi Telefoon No. 138G6 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per lwartaal 3.25; per pust, per kwartaal 3.58 bjj vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE MANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 14 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., by vooruitbet Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel tegen ongevallen verzekerd verlies van heide armen, beide beenen of beide oogen; ,w"« doodelijken afloop; voor een der volgende uitkeeringen Alle abonné sop dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden Q ft fin Levenslangegeheele ongeschiktheid tot werken door i Eft bij een ongeval met I uUIIUs verliesvan heide armen, heide heenen of beide oot?en: «wil» bij verlies van een hand, bij verlies van een Tfl bij 'n breuk van r ia bijverliesv.ee» een voet of een oog: duim of wijsvinger; IJ U." been of arm; ItU." anderen vinger. He Haarlemsche gemeenteraad heeft kans gezien in ruim een half uur tijd een agenda van twintig punten af te kandelen met rondvraag en geheime zitting. Wij kunnen niet spreken van een record, maar de dagen, dat de Haar lemsche raad, na een zitting, om twee Uur al, den voormaligen kruidtuin op bet Prinsenhof kon gaan bewonderen, liggen toch al vele jaren achter ons. Ee laatste tien jaar is een dergelijke Prestatie door de Haarlemsche vroed schap niet geleverd. Wij waren er be duusd van. Het was gisteren dan ook anders dan anders! Met den burgemeester was er Uog wel een tiental raadsleden met va- cantie. Zij hadden in de agenda geen aanleiding gevonden hun rust te onder breken. De heer Peper was aanwezig, Uiaar antichambreerde. Altijd een be wijs, dat er van dien kant en zelfs in bet geheel geen gevaar dreigt. Meneer Oversteegen daarentegen, die anders al tijd in de anti-chambre vertoeft, dorst Zich nu in de raadzaal te vertoonen. Ook een symptoom van groote rust. De dames van Vliet en MaarschallKomin hadden evenmin belangstelling voor de agenda en zochten elkanders gezelschap een babbeltje te maken. De boden öiaakten geen haast om thee te zetten, die anders om half drie uur wordt ge serveerd en zelfs waren bij Franken de koekjes nog niet besteld. Er heerschte rust, kalmte en tevredenheid! Rustig tikte de voorzitter de agenda weg. Dat was opschieten en de heer Heer- hens Thijssen, die als voorzitter fun geerde, wist alle voetangels te ontloo- Pen. Zoo die, welke de heer Visser legde bij de rondvraag. Deze had vragen inge diend, maar niet tijdig genoeg, naar de hieening van den voorzitter, om nu al hi deze vergadering antwoord te krij gen. Die vragen behooren Zaterdags aldus de meening van den voorzitter te worden ingediend om 's Woensdags te worden behandeld. Natuurlijk was de beer Visser het daarmede niet eens en de heer Reinalda vroeg ondeugend aan Zijn omgeving; willen wij daar nu eens een gezelligen boom over opzetten? Maar intusschen had de loco de vraag Voorgelezen en meteen beantwoord ook. De heer Wolzak zag kans het overkomt hem niet, dikwijls in deze vergadering het grootste aantal regels in het officieel verslag op zijn naam te krijgen. Het was naar aanleiding van een voorstel van B. en W. om tegen de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude een rechtsvordering in te stellen ten einde betaling te verkrijgen Van een uitkeering inzake de Lager Onderwijswet. Enkele gemeenten hebben indertijd tegen de betaling van het door Haar lem gedeclareerde bedrag over het jaar T922, ingevolge art. 104 der Lager- Onderwijswet 1920, bezwaar gemaakt, op grond van (vermeende) onjuiste toepas sing van genoemd artikel. B. en W. hebben toen voorgesteld, bij Vrijze van testcase, een rechtsvordering in te stellen tegen de gemeente Heem stede, waartoe bij raadsbesluit van 28 Juli 1926 werd besloten. Nadat opdracht aan den rechtskun dige was gegeven, bleek, dat ook elders deze aangelegenheid aanhangig was ge maakt, waarop een uitspraak in hoogste instantie was te wachten. (yj'R R In afwachting daarvan heeft de rechtskundige der gemeente Haarlem de rechtsvordering aangehouden. Bedoelde beslissing werd genomen bij arrest van den Hoogen Raad van 1 Juni 1928, waarbij de opvatting van B. en W. omtrent de toepassing van bedoeld ar tikel werd bevestigd., Daarna hebben B. en W- den betrok ken gemeenten verzocht de verschuldig de bedragen te voldoen. Bij brief d.d. 28 November 1928 be richtte de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude de achterstallige bedra gen betaalbaar te zuilen stellen, t.w.; over 1922 een bedrag van 436.49 (als restant van de over 1922 vastgestelde uitkeering ad 2.495.14, waarvan reeds bij wij?e van voorschot 2.058.65 werd betaald) en over 1923 een bedrag van 2.550.62. Niettegenstaande deze toezegging en herhaalde herinneringen, zijn deze ach terstallige bedragen tot heden niet vol daan. Als uitkeering ingevolge art. 104, le lid der Lager-onderwijswet 1920, is Haar lemmerliede en Spaarnwoude nog aan Haarlem verschuldigd totaal 4.723.85. Daarvan wilden B. en W. nu de rechts vordering. Er was bij de ingekomen stukken een verzoek van Haarlemmerliede tot aan houding van het voorstel om in de ge legenheid te zijn schriftelijk het stand punt van het gemeentebestuur dier ge meente uiteen te zetten. De heer Wolzak betoogde, dat de ge meente Haarlem met een dergelijke pro cedure geen succes zou hebben, want een wijziging van de lager-onderwijswet laat niet foe, dat dergelijke bedragen nog verhaald worden over jaren, waar van de rekening reeds voorloopig is vast gesteld en hij meende te mogen aanne men, dat de rekening van Haarlemmer liede over 1925 en voorgaande jaren reeds vastgesteld is. De wethouder van Onderwijs, de heer Roodenburg, was er niet en de heer Slin- .genberg, die als zijn zaakwaarnemer op trad, bleek het o, ironie! eigenlijk met den heer Wolzak eens te zijn. Hij moest zich ter verdediging van het voor stel dan ook beroepen op de meening van den chef van de afdeeling onderwijs. Deze nu is ongetwijfeld een knap man aan wien men de interpretatie van de wet wel kan overlaten, maar dit neemt niet weg, dat dit eerste treffen voor de gemeente Haarlemmerliede geenszins onfortuinlijk was. Handig retireerde de wethouder voor de Financiën en stelde voor de kwestie nog even aan te houden om den wethouder van onderwijs gele genheid te geven zijn voorstel te verde digen. Intusschen zou ook de heer Slin- genberg doen waarvoor hij nu nog geen tijd had gehad en den juridischen kant van de zaak eens ernstig onderzoeken om daarover een meer beslist oordeel te krijgen. De raad geloofde het wel en hield het agendapunt aan. „De Socialist", het orgaan van de links-georiënteerde oppositie in de offi- cieele S. D. A. P., heeft het aan den stok met partijgenoot Albarda. De heer Albarda heeft n.l. in het Augustus-nummer van „De Socialisti sche Gids" een artikel geschreven, waar in hij „Na de verkiezingen" constateert, dat de Katholieken meer dan vroeger de meening ingang hebben doen vinden; „dat bij de stembus Kerk en Geloof tegen de S. D. A. P. moesten worden ver dedigd." Daaraan zou dan het betrekkelijke échec der S. D. A. P. en het onge dachte succes der R. K. Staatspartij bij de jongste verkiezingen voor een goed deel te wijten zijn. En als een echt officieel S. D. A. P.-er noemt de heer Albarda de meening om trent de „onvereenigbaarheid" een dwa ling, en in zich zelf gekeerd gewaagt hij ervan „of wellicht ook door onze partij kleine of groote fouten zijn be gaan, waardoor die dwaling kan zijn be vorderd." De heer Albarda komt hier op voor de oude, welbekende taktiek: de Katholieke arbeiders moeten in den waan gebracht worden, dat ze heel gerust tegelijkertijd socialist èn Katholiek kunnen zijn, en de partij-organen moeten ervoor oppas sen, dat ze door al te groote voort varendheid enoprechtheid inzake den godsdienst de Katholieke massa niet van zich afstooten. De puur-socialistische grondstellingen moeten een beetje verdoezeld worden; de socialisten moeten hun dieperen aard niet te duidelijk toonen, anders vliegen de Katholieke arbeiders niet in-het roode web. „De Socialist" concludeert, dat uit deze beschouwing van den heer Albarda weer eens duidelijk blijkt; „De intellectueele armoede, die kenmer kend is voor de huidige politiek der partij; een armoede, die een geweldig ontwikkelings proces, waardoor in alle landen het geheels maatschappelijke leven in beweging wordt gezet, alleen vermag te zien binnen de uiterst beperkte grenzen van dc parlementaire actie in één land." En de schrijver in volgt: le Socialist" ver die kwetsing is voor ons geen succes mo gelijk; immers: De Katholieke staatkunde is een deel van de Katholieke Kerkleer! Willen we socialist zijn en socialisten kweeken, dan moéten we dus wel de Katholieke Kerkleer de Kerk, het Ge loof en de priesters bestrijden. Dat is nu eens eerlijke taal, waar we tot op zekere hoogte respect voor heb ben. De heer Albarda moge zich indien t hem mogelijk is de haren uit het hoofd trekken over de politieke domheid van zoo'n enfant terrible, wij voor ons wij mógen zoo'n oprecht kindermondje wel. „Wij zien hier alweer, dat het offensief, de clericale hetze der Katholieken, niet beant woord wordt door een tegen-offensief, maar door een angstvallig ontzien van het cleri- calisme, dat zich tot voorvechter van het kapitalisme gemaakt heeft. Zoolang Priester. Kerk en Geloof zich be schermend vóór het Kapitalisme stellen, zoo lang zal iedere aanval op het kapitalisme „kwetsend" zijn voor personen en instellin gen. Willen wij niet „kwetsen", dan moeten wij den strijd tegen het kapitalisme opgeven. Beter is het, ons van al de jasjes, die de ver dedigers van het kapitalisme dragen, niets aan te trekken, en zonder iets of iemand te ontzien den aanval voort te zetten. Wil de Kerk met rust gelaten worden, dan moet ze ophouden zich tusschen ons en de arbei ders te plaatsen. Wü moeten, wat dat be treft, zooals een onzer medewerkers het zoo juist zei: „door een zuren appel heenbyten", zelfs al zou onze invloed in het Zuiden nog een oogenblik afnemen. Op den duur is zoo'n niets en niemand ontziende actie de eenige, die succes heeft. De voorzichtige, angstval lige, niemand kwetsende actie vermag toch de demagogie niet af te wenden, maar wel belet ze volledige ontplooiing onzer krach ten. En, hiermee komen we tot het tweede deel van Albarda's betoog. In geen enkel land is het winnen der Katholieke arbeiders moge lijk geweest, zonder de Katholieke staatkun de (en die is een deel van de Kerkleer) met alle kracht te bestreden. Maar dat wordt onmogelijk, zoolang de officieele politiek onzer partij juist bestaat in het zoeken naar wat de Katholieke staat kunde en de onze zou kunnen vereenigen." Ziet, dat is een andere taktiek! We moeten de Katholieke arbeiders niet wijs willen maken, dat ze evengoed socialist èn katholiek kunnen zijn; we moeten Priester, Kerk en Geloof niet ontzien; we moeten voor ons principe uitkomen en daarbij nisi bang zijn, de Katholieken te kwetsen. Want en nu komt het! zonder m e Spijskokerij van de St. Vincentius-Veree nigïn te Haarlem vierde gisfer'jn haar 75-jarig bestaan. De werkende leden, van links J>aar rechts: J. v. d. Haak, J. Kloppers (secr. G. Gnssenhoven (pres.), J. P. Stan (Pen ningm.), J- Malen. Daarachter staand. Borst, W. J, van Burken, J. Klein, J. G. Opbrock, C. Klaver en P. C. Walraven. Op weg naa Lakehurst Het luchtschip passeerde Wellington in Texas om 2.20. Het wordt hedenavond 8 uur te Lakehurst verwacht (dat is omstreeks één uur 's nachts Amst. tijd). Gedurende zijn nachtelijke vlucht boven de Zuidwestelijke Staten werd de „Graf Zeppelin" slechts door weinigen gezien, om dat het luchtschip met gedoofde lichten voer. Tengevolge van de sterke tegenwinden, die blijkbaar in de hoogere luchtlagen heersch- ten, was het niet in staat, die snelheid te bereiken, met welke het den Grooten Oce aan is overgestoken. Om 7.25 (2.25 M. E. T.) was de Zeppelin boven Independence De hoogte was gering. De snelheid bedroeg 80 tot 100 K.M. Om 8 uur werd Chanute (Staat Kansas) bereikt, om 8.20 Laharpc. De radio-tele grammen van het luchtschip maken mel ding van vele nachtelijke stormen, die ont weken moesten worden, waardoor in een zig-zag koers werd gevaren. Om 9 uur werd het luchtschip gesigna leerd boven Osawatowy, 100 K.M. Z.W. van Kansas-city en om 9.20 boven plate, 40 K.M. Z.O. van dezelfde stad. Kansas City bereikt. Toen in den morgen de nadering van de „Graf Zeppelin" gemeld werd, verzamelde zich in de parken en op de pleinen van Kan sas City, een reusachtige menigte. De daken der gebouwen in het zakengedeelte wemelden van de menschen. Alle werk werd in den steek gelaten. Het uitzicht was echter slecht, omdat de wolken laag hingen. Om 9.39 (4.39 M. E. T.) bereikte het lucht schip de Z.W. grens van de stad. Oogen- biikkelijk steeg op het vliegveld een eskader op, om de Graf" te begroeten en boven de stad te begeleiden Omringd door talrijke vliegtuigen vloog het reuzenluchtschip eenmaal om de stad om daarna koers te nemen naar Chicago. Na Missouri kwam de staat Iowa Met een snelheid van 96 K.M. werden de plaatsen Farwington en Wapellc overvlogen; de Mis sissippi zal gekruist worden in de nabijheid van Davenport. En steeds verdei koerst de Zeppelin. Om 10.13 passeert men de badplaats Excelsior Sori~a in Missouri; om 11 uur wordt Utica bereikt. Geweldige belangstelling. Het gansche land volgt met de grootste belangstelling de vlucht boven Amerika. Na mens president Hoover zal de handelssecre taris McCracken dr. Eckener bij de landing begroeten. De voorbereiding is tot in de puntjes getroffen, om de landing in Lake hurst onmiddellijk bekend te maken. De Duitsche staatssecretaris, dr. Meissner. toe vallig op bezoek in Amerika en de Duitsche zaakgelastigde, dr. Kiep. zullen over het korte-golf station Schenectady spreken. Beiden zijn op bezoek bij den president geweest en zullen met dr. Eekener een be zoek bij president Hoover afleggen De pas sagiers worden met een extra-trein uit La kehurst vervoerd. Alcoholvrije vluöht. Omtrent het vertrek van de Graf Zep pelin" uit Los Angelos, wordt aan het „Volk" nog particulier uit Berlijn gemeld: Er zijn thans slechts 17 passagiers aan boord daar de drie Japansche officieren, die al leen den overtocht over den Stillen Oceaan wilden meemaken, te Los Angelos zijn ach tergebleven en per schip zullen terugkee- ren naar Tokio. Kort voor het vertrek kwa men de Amerikaansche douane ambtenaren aan boord om den wijn- en #cognac-voorraad te verzegelen, want zoolang 'de Zeppelin bo ven het drooggelegde Amerika vliegt, zün passagiers en bemanning aan de Ameri kaansche wetten onderworpen. Pas als zy weer op den terugweg boven den Atlanti- schen Oceaan zijn, mogen zij de zegels ver breken en den voorraad alcohol weer aan spreken. NEW-YORK, 28 Aug. V.D. Het lucht schip „Graf Zeppelin" bevond zich heden avond 19.30 uur MET boven Milton in den staat Iowa. Daar men niet met tegenwinden te kampen heeft, is de snelheid vrij aanzien lijk. Het in Duitschland gebouwde luchtschip „Los Angelos", dat zich op weg naar Cleve land bevindt, zal waarschijnlijk de „Graf Zeppelin" ontmoeten. De „Graf Zeppelin" nadert! NEW-YORK. De „Graf Zeppelin" passeer de op weg naar Lakehurst te 4 uur {Amsterd. tijd') Detroit, NEW-YORK. Het luchtschip „Graf Zep pelin" passeerde te 5 uur 43 (Amsterd. tijd) Cleveland aan het Erie-meer. BROOKVILLE, Pennsylvania, 29 Aug. Het Duitsche luchtschip „Graf Zeppelin" is he. denmorgen te twee uur (7 uur 20 Amsterd. tijd) over Brookville op 250 mijl afstand van Lakehurst gevlogen. NEW-YORK. Het vroegere Duitsche lucht schip „Los Angeles" is gisterenavond opge stegen om de „Graf Zeppelin" tegemoet te vliegen. BOVEN NEW-YORK Hedenmorgen te 7 uur arr* eerde het Duitsche luchtschip „Graf Zeppelin", bege leid door een aantal vliegers, 'boven New- York. Het luchtschip was van de bovenstad, vloog langs Broadway en cirkelde éénmaal om de Woolworth gebouw. Daarna verdween het luchtschip in de richting van Lakehurst. Tijdens de vlucht van de Zeppelin boven New-York was het uitstekend weer. De zon scheen en er stond weinig wind. Het lucht schip vloog tamelijk laag en was door de vele duizenden, die ziich op de daken en op straat hadden verzameld, goed waar te ne men. Uit Lakehurst wordt gemeld, dat een en orme menschenmenigte de aankomst van de Zeppelin afwacht. BERLIJN, 29 Aug. Uit Den Haag wordt gemeld, dat de onderhandelingen tusschen de Duitsche en andere delegaties geduren de den afgeloopen nacht nog tot geen en kel resultaat hebben gevoerd. Het belang rijkste bezwaar der Duitsche delegatie is, dat Duitschland na 1 September as. alleen de bezettingskosten zal hebben te betalen. Naar van Italiaansche zijde verklaard wordt, zou de conferentie nog tot a.s. Dins dag duren. De Duitsche delegatie schijnt in ieder geval besloten te hebben, zich ener giek tegen de eischen der andere mogend- Bü Koninklijk Besluit zijn ingesteld eea Centrale Commissie en een Uitvoerend Co mité voor de deelneming van Nederland aaa de in 1930 te Antwerpen te houden wereld tentoonstelling. Tot 24 Augustus waren over het geheel* land in totaal 196 gevallen van Alastrim ge constateerd met 5 sterfgevallen. De tocht van de „Graf Zeppelin."' Ernstig bedrijfsongeval te Waalwijk. De Haagsche Conferentie. Tevredenheid ia Engeland over de bereikte resultaten. Duitschland zet zich schrap. Ernstige ontploffing in de dynamiet- fabriek Krummel bij Geesthacht. Opnieuw hevige botsingen in Palestina. Barometerstand 9 uur v.m.: 765 vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 8.19 uur. Hoogste barometerstand 76S.1 m.M. te Clermont. Laagste barometerstand 750.1 mM. te Lerwick. Verwachting; matige tot zwakken, Weste lijke tot Zuidelijken wind, half tot zwaar be wolkt, waarschijnlijk droog weer, weinig ver andering in temperatuur. :W$- v v:r-.kV.4.. L"\« --+M Het pomphuis met zuiveringsinstallatie van de Zandvoortsche Waterleiding te Bentveld. Zooals onze lezers weten, bereidt Ziiv..- voort te Bentveld een eigen Prise d'eau, omdat Leiduin in de zomermaanden niet, voldoende water kan leveren. Het contrac met Amsterdam duurt nog 8 jaar en het ge brek wordt voor Zandvoort met het jaar grooter. De capaciteit is slechts 50 M3. per uur en daarmede kan de badplaats in de zomermaanden niet volstaan. En zijn te Bentveld 3 putten geboord, elke put is 6 meter diep en de capaciteit be draagt momenteel 25 M3. per uur, in totaal dus 75 M3. Met de Amsterdamsche levering wordt een maximum voorziening van 125 M3. per uur bereikt, daartegenover staat, dat Zandvoort 100 M3. per uur gebruikte. Er is dus ruim voldoende toevoer. Onder den beganen grond ligt een zuiglei- ding, die de drie bronnen verbindt eu le.di, naar de ruw-waterpompen. De hoogte is 6 Meter, de opvoerhoogte 15 Meter. De pompen persen het water door de sproeiers, die het water daarna uitstorten over een cokeslaag van 6 Meter hoogte. Na deze zuivering komt het water in vier ruw- waterkelders. Uit deze kelders wordt het water geperst in den reinwaterkelder, van daar in de laatste filters, waaruit het dan geperst wordt in de transport-leiding, die voert naar den watertoren te Zandvoort. Deze watertoren heeft een inhoud van 500 M3. De transport-leiding dient tevens als af voerbuis voor de verbruikers. De geheele installatie zal half September gereed zijn. Men hoopt dan tevens over te gaan tot de levering van het water. Dit laatste is echter afhankelijk van de waardeering van den keuringsdienst *,e Haar lem, die geregeld met het keuren van het water belast is en onderzoekt of het werke lijk in al.e opzichten geschikt is voor duin water. Het leggen van de zuigbuis, een karweitje dat niet zoo heel •jemakkeliik is

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1