Stadsnieuws Cheque-koersen Amsterdamsche Beurs i'i Opticien VINK Heringa ffuttirich, Haarlem Stofzuigerhuis MAERTENS Ide sp aarneb ank m EERSTE BLAD VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1929 BLADZIJDE 2 Centrale Verwarming ZWEMMEN DAMMEN DUIVENSPORT Barteljorisstr. 16 - Tel. No. 10756 f MEDEGEDEELD DOOR1 Haarlem - Amsterdam MEDEGEDEELD DOOR! DE SPAARNEBANK Haarlem Amsterdam ELKE BRIL SPEKSTRAAT NUMMER EEN. DE HERSTELCONFERENTIE De uitwisseling der stukken Het geschenk voor Jaspar Ernstige brand DE „GRAF ZEPPELIN" Agenda 31 Augustus AUTO IN EEN AFGROND GESTORT Zestien personen omgekomen DE 56ste ZITTING VAN DEN RAAD VAN DEN VOLKEN BOND GEOPEND HUIS TE ALGIERS INGESTORT Tien slachtoffers geborgen De onlusten in Palestina Handhaving van het drankverbod De bereikte overeenstemming te Den Haag De feesten op Koninginnedag Het Programma BLOEMENDAAL SPAARNDAM Afscheidsavónd Pastoor B. M. J. van Rooij SCHIPPERSKNECHT IN DE HAARLEMMERMEER OVER BOORD GEVALLEN EN VERDRONKEN Zijn lijk nog niet gevonden Examens Hoofdacte Zedenmisdrijf De gemeenteraad naar de kermis De Noordzeesluizen te IJmuiden De verlichting van Schoterweg en Soendaplein Ongewenscht bezoek Inenting tegen Alastrim Vermissing Rectificatie Journalistiek Koninginnedag Zwemclub „Haarlem" Muziekuitvoering H. O. V. De Haarlemsche bedevaart naar Kevelaar St. Raphaël Verkoop. Verhuur, Inruilen, Reparaties Canada's Radiohandel in 1928 U7Y? In de hedenmorgen gehouden zitting der verschillende mogendheden, zijn de verschil lende stukken oa. betreffende het accoord over den commissie van vaststelling en ver zoening alsmede betreffende de ontruiming gewisseld. Deze bescheiden werden onderteekend met een gouden vulpen en ondre algemee- ne bijval verder handrdrukken gewisseld. Daarna overhandigde Henderson aan den voorzitter Jaspar de vulpen als herinnerings geschenk. Hedennacht is brand ontstaan in een per ceel aan de Galigastraat te Sneek, waarin een zaak is gevestigd in sigaren van den heer Huitema en een in parfumerieën van den heer Schumacher. Toen de buren den brand ontdekten en de inwoners wekten, konden deze zich slechts met moeite renden. De heer Schumache; moest uit de eerste verdieping springen en bezeerde een voet. De heer Huitema verwondde zich aan den arm, toen hij om zich te redden, eenige ruiten moest verbrijzelen. De brandweer, die met twee motorspuiten ter plaatse verscheen, wist met drie slangen op de waterleiding het vuur te blusschen. Doordat de straat zeer nauw is, vatten drie tegenover het brandende huis gelegen per- ceelen vlam, die daardoor belangrijke brand en waterschade opliepen. Verzekering dekt de schade. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister. NEW YORK, 29 Aug. N. T. A. Voor zijn vertrek naar Washington verklaarde Dr. Eckener nog bijzondere dank verschuldigd te zijn aan de Amerikaansche regeering voor den grooten steun welke hij hem heeft verleend. Ik heb, aldus Eckener, een goeden indruk gekregen van de intensieve belangstelling welke het Amerikaansche volk thans be toont voor het „lichter dan de lucht" pro bleem. De wereldvlucht heeft hiertoe zeer veel bijgedragen. Zaterdagavond te middernacht zal het vertrek naar Friedrichshafen plaats hebben. Luitenant Richardson verklaarde nog: de grootste snelheid van de „Graf Zeppelin" op den Stillen Oceaan is geweest 136.765 K.M. en het grootste gedeelte is afgelegd op een hoogte van 2013 M. PARIJS 30 Aug. Uit Tlemcen wordt ge meld. dat in Marokko een vrachtauto met Marokkanen tengevolge van het springen van een band, in een afgrond stortte. Zestien personen werden gedood en vijf tien zwaar gewond. GENEVE, 30 Augustus Hedenochtend werd de 56ste bijeenkomst van den Raad van den Volkenbond met een geheime zitting geopend, In deze zitting werden verschillen de bestuurs- en begrootingskwesties behan deld. Daarna had een openbare zitting plaats onder voorzitterschap van den ver tegenwoordiger van Ferzië, All Khan Po- rought Het verloop en het resultaat van de con ferentie te Den Haag wordt door de hier aangekomen delegaties over 't algemeen zon der commentaar gelaten. Men is er evenwel over verheugd, dat de werkzaamheden van den Haag niet te Genève behoeven te wor den voortgezet. Nog 70 lijken onder de puinhoopen PARIJS, 30 Augustus In den afgeloopen nacht is te Algiers een huis ingestort, waar door 22 arbeiders-families werden bedolven. Een tiental dooden is reeds te voorschijn gebracht. Meer dan 70 lijken zouden nog on der de puinhoopen liggen. Een protest der massa-vergadering in Madi son Square Gardens. NEW-YORK, 30 Aug. Op de gisteren ge houden massa-verg adering in d'e Madison Square Gardens om te protesteeren tegen de moorden in Palestina, werd met algemeene stemmen een resolutie aangenomen, waarin de terugzending der ambtenaren wordt ge- eischt, schadeloosstelling aan de slachtoffers en volkomen openbare bekrachtiging der Britsche politiek. 23.000 personen namen aan de vergade- «tng deel. NEW-YORK, 30 Aug. (V-D.) Te New-York zijn 400 extra douane- en prohibitie-ambte naren gerequireerd om behulpzaam te zijn tijdens de rush van uit Europa terugkeeren- de toeristen, aangezien deze regelmatig trachten kleine hoeveelheden drank binnen te smokkelen. BERLIJN, 29 Aug. Naar aanleiding der in Den Haag bereikte overeenstemming, schrijft de .Vorwarts": De Haagsche conferentie eindigt met een drievoudig resultaat: 1. het plan Young treedt vanaf 1 Sept. a.s. in wer king (behoudens ratificatie door de parle menten); 2. Het bezette gebied wordt ont ruimd; midden September wordt een begin gemaakt met de ontruiming en deze zal ten hoogste 30 Juni 1930 voltooid zijn. 3. Door het initiatief der Labour-regeering is de verhouding tusschen Frankrijk en Engeland fundamenteel gewijzigd. De Entente Cordia le bestaat niet meer. Het resultaat der Haag sche conferentie, zoo sluit het blad zijn ar tikel opent een nieuwe bladzijde in de Eu- ropeesche geschiedenis. De „Germania" schrijft niet gesteld te zijn op het plan-Young, maar het te aanvaar den als een positieven stap naar den vrede. Het "„Berliner Tageblatt" noemt de ont ruiming' van het Rijnland een verheugend resultaat en brengt groote hulde aan Dr. Strestemann. Sociëteit „St. Bavo" 6 uur: Geel Wit; 7 uur gewone zittingen, St. Josephgezellen-vereeniging, Jansstraat 59, zaal voor de gezellen gesloten. Palace, Groote Houtstraat; half 3 en kwart over 8 uur Bioscoopvoorstellingen. Luxor-Theater, Groote Houtstraat, half 3 en kwart over 8 Bioscoopvoorstellingen. Rembrandt-Theater, Groote Mjirkt, half 3 7 uur en kwart over 9, Bioscoopvoorstellin gen. 7 uur Reveille door 2 muziekkorpsen en te 9 uur Kinderaubade (4500 kinderen) op de Groote Markt. Daarna Kinderfeest in den Hertenkamp; van 10.3011.30 Carillon bespeling. 2 uur Vaandeloptocht en Bloemencorso met reidansen op de Groote Markt, door een groep driehoeksmeisjes. 2.30: Wedstrijden en Volksspelen, door Oranjebond „Prinses Juliana". 2.30: Spelen voor kinderen en ouderen op het R. C. H.-terrein, door de Oranjeveree- niging Haarlem-Noord. 8 uur: Concerten op verschillende plaat sen. 8 uur: Gecostumeerde voetbalwedstrijd op het „Haarlem"-terrein. 10 uur: Muzikale rondgang door verschil lende stadsgedeelten. 10 uur: Vuurwerk op de Zomervaart (Oranjebond). Den geheelen dag vermakelijkheden en attracties in bijna alle gedeelten van de stad. Haarlem (Noord) 10.3012 uur Ringrijderij op fietsen voor jongens en meisjes. 2.305.30 uur Kinder- en Volksspelen op het R. C. H.-terrein. 35 uur Concert op het Pretoriaplein. 7.158.30 uur Concert op het Pretoria- plein. 8.3010 uur gecostumeerde voetbalwed strijd op het Haarlem-terrein. 10 uur Vuurwerk op het Haarlem-terrein. Haarlem (Oost): 8 uur Muzikale reveille door het stadsdeel. 10 uur Tractatie der kinderen in die wijk. 9.305.30 uur Kinderspelen, 7.308 uur Muzikale wandeling. 8.1010.30 uur Concert en zanguitvoering op het Teylerplein. 10.30 uut Muzikale wandeling met fak kels. 11 uur Vuurwerk op de Zomervaart. Grasveld nabij de Haarlemsche Dreei: 3 u. Motorbehendigheidswedstrijden. Groote Kerk: Van 1.302.15 uur Kerkcon- cert, Jo Vincent, sopraan, Jac. Ph. Caro, bas, George Robert, orgel. Bloemencorso: 2 uur (rondgang door de stad). Buurtvereeniging „De Vijfhoek" Van 2 4 uur Kinderspelen. Chr. Oranjevereeniging „Schoten" 9 uur voorm. Wandeltocht met muziek voor kin deren op het gemeentelijk voetbalterrein bij den Middenweg. Amsterdamsche Kwartier en Bavodorp: Voormiddags 7.30 uur Reveille. 8.15 Afmarsch der kinderen naar de auba de vanaf het Teylerplein. 10 uur Opening automolen, draaimolen en andere attracties. 10 uur Begin der kindertractatie aan een daarvoor geplaatste tent bij den heer Barn- hoorn (rijwielhandel) aan de Zomervaart, welke teijt is geopend tot 12 uur. Namiddag: 2 uur Verzamelen op het Tey lerplein, van de deelnemers aan de wed strijden. 2.15 uur Afmarsch met muziek naar het feestterrein. 2.30 uur Aanvang der wedstrijden en spe len, opgeluisterd door muziek. 5.30 Ëinde der wedstrijden, prijsuitreiken. 7.30 uur Opstellen van de Haarl. Politie Muziekvereeniging op de Turfmarkt, muzi kale wandeling naar het Teylerplein. 8 uur Aanvang concert op het Teylerplein. 8.45 uur Zanguitvoering door het Mannen koor „St. Caecilia". 9.30 uur Muzikale omgang met lampions. 9.45 uur Voortzetting Concert Haarl. Po litie Muziekvereeniging op het Teylerplein. 10.30 uur Groote muzikale omgang met fakkels en lampions. 11 uur Groot schitterend vuurwerk aan de Zomervaart. Aan de hieronder vermelde wedstrijden kunnen alléén deelnemen: leden van den Oranjebond „Prinses Juliana" en kinderen of huisgenooten van hen. Regeling der wedstrijden (Groep I): A. Voor jongens van 79 jaar zakloopen, B. Voor meisjes van 79 uur vlagsteken. C. Jongens van 911 jaar hardloopen en spijker in balk slaan. D. Meisjes van 811 jaar bord met knik kers loopen. E. Jongens van fl13 jaar karretje trek ken. F. Meisjes van 11—13 jaar tobbetjesteken. Voor deze wedstrijden is de deelname ge heel gratis. Op iedere groep 25—30 deelne mers zijn 5 fraaie prijzen beschikbaar. Regeling der Wedstrijden (Groep II): G. Voor jongens van 1317 jaar blaas- trappen (buitengewoon!). H. Voor meisjes van 1317 jaar tobbetje steken. J. Voor heeren van 17 jaar en ouder ge- costumeerd voetbal (zeer interessant). K. Voor dames van 17 jaar en ouder ge- costumeerd korfbal (de clou van het feest). Kostbare prijzen beschikbaar. Deelnemers Groep II moeten uiterlijk 3.45 uur n.m. op het feestterrein aanwezig zijn; wedstrijdkaarten zichtbaar dragen. Half 10 uur Openingsfeesten bij hotel Zo- me rzorg. Om 1 uur trekt „Euphonia" naar het feest terrein. Volksspelen. Om 4 uur volksdansen. 5 uur wedstrijd B.V.C, IStormvogels I. Half 8 Concert onder leiding van den heer Nelissen. „Euphonia" concerteert 's avonds te Over- veen. 's Avonds natuurlijk op het terrein groote kermis en tot slot om 10.45 een groot vuur werk. 9.00 v.m. Rondgang der schoolkinderen met muziek. 9.30 v.m. Kinderzang (Aubade). 10.30 v.m. Kinderspelen. 2.00 n.m. Optocht van versierde personen, fietsen, wagens en dergelijke. 3.00 n.m. Ringrijderij per rijwiel voor Da mes en Heeren. 4.30 n.m. Behendigheidswedstrijd voor Da mes. 5.30 n.m. Behendigheidswedstrijd voor Heeren. 6.30 nm. Veldloop, 7.30 n.m. Uitreiking der prijzen en Ver loting. 8.30 n.m. Concert. (Muziek en Zang). 9.15 n.m. Fakkel-optocht met muziek. 10.15 n.m. Vuurwerk op de Rietpol. Hartelijke afscheidswoorden Gisterenavond heeft de Hoogeerw. Heer B. M. J, van Rooij, nieuw benoemde Deken van Gouda afscheid genomen van zijn paro chianen te Halfweg. In de volle kerk celebreerde Z. Hoogeerw. een danklof. Nadat daarna het Allerheiligste in de Sacristie was gebracht, voerde het zangkoor op schoone wijze een „Jesu dulcis memoria" uit. Kapelaan Servaas nam ver volgens het woord, er op wijzend hoe zwaar dit afscheid den „pastoor", want zoo wilde de kapelaan hem voor het laatst in den vol len zin des woords noemen, en allen parochia nen viel. Morgen als gij voor het laatst, aldus de Eerw. spr. de H. Mis zult lezen onder het schoone Kruisvenster, dan zult gij, wij weten het, dit afscheid als een bij zonder offer aan den Gekruiste opdragen. Na deze bijzonder treffende woorden sprak de Burgemeester, de heer L. H. Simons, als hoofd en vertegenwoordiger der gemeente. Alle gemeentenaren, katholiek of niet, al dus spr., hebben een zeer groote hoogachting voor hun nobelen medeburger pastoor Van Rooij, die steeds meer zag op datgene wat vereenigde, dan wat scheidde en altijd de eenheid onder allen,' van welke gezindheid ook, voor zoover dit in zijn vermogen was trachtte te bevorderen. Het R. K. schoolhoofd, de heer J. R. Kuijpers, uitte hierna woorden die recht uit het hart kwamen. Uw waardige goedheid, zeide de spr., deed ons allen u liefhebben met een liefde, die ons tevens uw gezag deed eerbiedigen. Elk kind van uw school heeft, volgens uw eigen woorden, een vraagteeken achter zijn naam. Helaas kunt gij niet in ons midden blijven tot dit vraagteeken kan wor den doorgehaald, maar wij beloven, dat wij zullen werken, dat dit vraagteeken zal wor den een ferme punt; dat alle jongens en meisjes, wier toekomst nu nog een vraag is, zich later zullen doen gelden als Katholie ke mannen en vrouwen van de daad. De ver tegenwoordigers der besturen der Begrafenis- vereeniging „St. Barbara", van de plaatse lijke bouwvakarbeidersbond „St. Joseph" van de vereeniging van Spoor en Tramweg personeel „St. Raphaël", de Josephgezel- lenvereeniging, de Elizabethvereeniging, spraken hartelijke woorden van waardeering en dankbaarheid. Namens het Kerkbestuur en de parochia nen sprak daarna kapelaan Servaas. Vervol gens werden den scheidenden Pastoor als geschenken aangeboden 'n Perzisch tapijt en 'n lichtkroon voor welke geschenken 'tbenoo- digde bedrag was bijeengebracht door de parochianen ter gelegenheid van het aan staande zilveren priesterjubileum van den Pastoor: reeds nu wilde men deze blijken van dankbaarheid overhandigen. De Josephgezellen gaven hem een zilveren souvenir. In zeer schoone woorden dankte pastoor van Rooij, staande op de trede van het altaar zijner kerk, die straalde in het licht der tal- looze lampen en kaarsen, geflankeerd door zijn roodgetoogde misdienaars, allen, die hem in de ruim vier jaren van rijn pastoraat zoo dierbaar waren geworden door hun groote godsvrucht en milddadigheid jegens de ar men en voor den Kerkbouw. Met vreugde con stateerde Z.Hoogeerw. dat de parochie van O.L. Vrouw Geboorte met recht een Euch. Parochie kan worden genoemd. Hij spoorde hen aan om dikwijls, telkens als de moei lijkheden des levens hen dreigden te over weldigen op te zien naar het Kruis in de kerk, die hij met hen heeft mogen bouwen. Ontroerd verklaarde de pastoor, dat Halfweg waar hij de schoonste jaren van zijn pries terleven gesleten had, een groote plaats in zijn hart zal blijven innemen. Hierna drukte hij alle aanwezige parochianen de hand tot slot van deze ontroerende bijeenkomst. Moge het onzen voormaligen pastoor gegeven zijn nog vele jaren voor het heil der zielen te ar beiden! Woensdagnacht is de 18-jarige ongehuwde schippersknecht G. M., wonende te Wilnis van een in de Ringvaart van den Haarlem mermeerpolder tusschen de Bennebroeker- brug en de Cruquius varend motorvaartuig gevallen en verdronken. Door de duisternis bleven de tot redding "aangewende pogingen vruchteloos. Hoewel reeds geruimen tijd over een grooten afstand werd gedregd, had men het üjK van den jongeman die niet zwem men kon, Donderdagmiddag nog niet ge vonden. HAARLEM, 26 Augustus Geëxamineerd 6 mannelijke candidaten. Geslaagd de heer P. Klomp, Westzaan. Afgewezen 5. Door de Hillegomsche politie is een man te Haarlem aangehouden, verdacht van over treding van art. 247 Wetboek van Straf recht, gepleegd te Hillegom met minderja rigen. Na onderzoek en verhoor is proces verbaal opgemaakt en is verdachte ter be schikking gesteld van den Officier van Justi tie te Haarlem. De burgemeester fuift Na afloop van de Donderdagmiddag ge houden zitting van den gemeenteraad van Alkmaar heeft de Burgemeester, mr. W. C. \Vendelaar, de raadsleden uitgenoodigd ge zamenlijk naar het hier tijdens de kermis- week staande etablissement Porton te gaan om er poffertjes te eten. Vrijwel alle raads leden zijn door den burgemeester in deze kraam vervolgens op poffertjes, bier of ran ja getracteerd. Hedenmorgen werd in het bureel van den Rijkswaterstaat, Zijlweg, aanbesteed: het maken van een paar ijzeren deuren voor de oude Noordzeesluizen te IJmuiden, behoorende tot de werken van het Noordzee kanaal. Raming 34.500. De laagste inschrijver was de N. V. Rot- terdamsche Machinefabriek „Braat" te Rot terdam, voor 34.950. Wij berichtten gisteren, dat de oude gas- lantaarnpalen langs het geasphalteerd stuk van den Schoterweg vervangen zouden wor den door een meer moderne soort met z.g. driedubbelen brander. Wij voegden er bij, dat het merkwaardig was, dat op dit gemoderniseerde gedeelte van den hoofdverkeersweg geen electrische verlichting wordt toegepast. Thans deelt men ons mede, dat er wel de gelijk electrische verlichting zal komen. Groote masten met ruim voldoende licht punten zullen over een maand gereed zijn en dan in de plaats van de gasverlichting ko men. De masten kunnen niet eerder gele verd worden. In den afgeloopen nacht is door de politie op aanwijzing van eenige burgers, in de poort, achter het gebouw van den dienst van lichamelijke opvoeding, de 31-jarige boekhouder A. v. d. V. aangehouden, die eenigszins onder invloed van sterken drank verkeerde. Het bleek, dat een ruit vernield was. De aangehoudene beweerde, dat hij in de poort verdacht geluid had gehoord en dat hij, toen hij daar gekomen ,vas, gevallen was. In zijn bezit werd een zakmes gevon den, waaraan versche stopverf kleefde. De politie heeft de*j zaak in onderzoek. Ook op het Seminarie Hageveld Wegens de besmettelijke ziekte van Alas trim is besloten, dat alle studenten van het Seminarie Hageveld tegen deze ziekte moeten worden ingeënt. Degene, die na de vacantie geen bewijs van kortelings geleden vaccinatie medebren gen, zullen op het Seminarie van Gemeen tewege worden ingeënt. Bi) de politie is aangifte gedaan van diefstal van een rijwiel, dat stond voor een perceel aan de Schoterveenstraat. Aan de R. K. School voor buitengewoon L. O. te Haarlem is benoemd mej. Koelman, uit IJmuiden. Naar wij vernemen heeft de heer E. H. Uijlings, hoofdredacteur van de Katholieke Illustratie, ontslag aangevraagd, wegens ver bintenissen elders. De directie van de Spaarnestad ziet den heer Uijlings met leedwezen vertrekken. Onder zijn elfjarig hoofdredacteurschap is de Katholieke Illustratie uitgegroeid tot een periodiek, dat alle Nederlandsche geïl lustreerde bladen in oplaag en omvang over treft. Als fotoblad is het met zijn tijd mee gegroeid en voldoet technisch, zoowel als redactioneel, aan de hoogste eischen, welke aan een geïllustreerd familieblad te stellen zijn. Voor een zeer belangrijk deel is de groei en het succes van de Katholieke Il lustratie aan den vluggen en scherpen geest van den scheidenden hoofdredacteur te dan ken geweest. Het bestuur der Gierstraat vereeniging is reeds begonnen de straat in feestdos te tooi en, de benoodigde attributen zijn onderhan den genomen en zien er nu weer schitte rend uit. Alles is opnieuw geschilderd en de zoo welbekende vlaggetjes zijn van stok- knoppen voorzien. Voor het effect der straat blijft het te betreuren dat zoovelen zich voor het lidmaatschap der zoo actieve vereeni ging onttrekken. Een contributie van 2.50 per jaar is toch werkelijk wel te overkomen. Zij maken zelf een treurig figuur in de uni forme versiering en doen werkelijk afbreuk aan het effect. J. v. Hemsbergen van de zwemclub „Haarlem", die dezen zomer in België reeds eenige successen mocht boeken op langen afstand, zal Zondag 1 Sept. op uitnoodiging deelnemen aan de Traversée de Nice, uit geschreven door de S. A. N. (Société Amicale des Nageurs) te Nice. Bovendien zal hij 5 Sept. starten te Can nes. De H. O. V. zal, onder leiding van Marinus Adam, een muziekuitvoering geven in den Hout ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin Wilhelmina, op Za terdagmiddag te half vier. 1. Volksliederen 2. Ouverture „Maritana", Wallace 3. Estudiantina, Walzer, Waldteuffel 4. The Geisha, potpourri, Sidney Jones 5. Ouverture „Piqué Dame", F. Suppé 6. Scène de ballet, Csibuska 7. Les Cloches de Corneville, Planquette Zondag 1 September des namiddags te half drie; 1. Karakteristieke marsch (op verzoek) Joh. Spies 2. Ouverture „Die Lustigen Weiber v. Windsor, Nicolai 3. Intermezzo „Les Contes d'Hoffman, Offenbach 4. Fantaisie „Samson et Dalila", Saint Saens 5. Ouverture Orpheus in der Unterwelt, Offenbach 6. Zwei Ungarische Tanze Joh. Brahms 7. Suite de l'opera Faust Ch. Gounrd Overgroote deelname Zooals wij reeds gemeld hebben, zal de bedevaart naar Kevelaar gehouden worden 3, 4 en 5 September. De belangstelling is dit jaar bijzonder groot. Behalve Z. D. H. zullen een 700 pelgrims aan deze bedevaart deel nemen. Verder een 40-tal bruidjes, tal van misdienaars, zeer veel studenten van semi naries en nog eiken dag groeit het aantal deelnemers. Kevelaar is in volle verwachting, om de Haarlemsche processie, die dit jaar, door de deelname van haar Doorluchtige Kerkvorst, een bijzonder karakter draagt, zeer luisterrijk te ontvangen. O.m. zal geheel Kevelaar in vlaggen tooi zijn. De heer De Kooy ÏZ'A jaar Voorzitter Een ongewoon gezicht, bloemen op de bestuurstafel, ter weerszijde van den voor zitter en een flinke opkomst, wat deed ver moeden, dat het een bijzondere vergadering was. De Voorzitter opende op de gewone wijze en wees in zijn opening op het gewicht der agenda, de nieuwe loonregeling. Bij de mededeelingen was een gelukwensch van het Hoofdbestuur aan den heer De Rooy met zijn 12 jarig jubileum, een tele gram met een gelukwensch kwam er binnen van den heer Geers. Verder was er een schrijven van het Hoofdbestuur, waarin de afdeeling Haarlem met de afdeeling Amsterdam verzocht wer den om op Zondag 22 September, het in aanbouw zijnde Herstellingsoord, Mgr. Mut- sears, te komen bezichtigen. De vice-Voorzitter, de heer v. Emmerik, nam nu het woord en wenschte den Voor zitter geluk met zijn jubileum. Hij bracht' zijn dank, voor hetgeen de jubilaris gedaan had voor de vereeniging en kon zich in denken wat een tijd en moeite hij zich daarvoor had moeten getroosten en dat ook hem de teluerstelling niet gespaard was gebleven. Namens de afdeeling bood hij hem een portefeuille en een kistje sigaren aan. Door een der leden wordt eveneens hulde gebracht aan den ijver en werklust van den voorzitter. Alvorens de voorzitter het woord kon nemen, was er een aangename onderbreking als er een deputatie van de afdeeling Tram binnenkomt en bij monde van den heer Harren, den voorzitter gelukgewenscht en hem een fraaie bloemenmand aanbiedt. Toen nam de Voorzitter het woord en betuigde in de eerste plaats zijn dank aan de Tram, en zich dan tot de leden wendend zeide hij, ook meermalen teleurgesteld te zijn geweest, als er ondanks het harde wer ken niet het gewenschte resultaat werd be reikt, dat was dan zeer onmoedigend. Maar liefde voor de organisatie en gesteund door een hoogere macht deed hem volhouden en dat gaf hem de kracht het werk steeds met denzelfden ijver te kunnen doen. Doch naast teleurstelling bracht het werk hem ook meermalen waardeering. De voorzitter bracht zijn dank aan de leden, ook namens zijn echtgenoot, voor de hulde hem gebracht, als ook voor het stoffelijk blijk hiervan. Hij eindigde met de hoop uit te spreken dat het hem nog lang gegeven zal zijn te werken voor de organisatie. De vergadering gaat dan verder met de agenda en er worden 3 nieuwe leden ge ïnstalleerd. Bespreking nieuwe loonregeling, een aantal voorstellen worden geformuleerd en zullen behandeld worden in een voor October te houden vergadering van af dee- lings-besturen. Ook voor den Raad van af gevaardigden kwamen nog enkele punten binnen. Thans nam de Eerwaarde heer Ad viseur De Lugt het woord en sprak op zeer waardeerende wijze tot den voorzitter en wenschte de afdeeling geluk met dezen leider, en bracht tevens dank namens de Kerkelijke Overheid voor hetgeen De Rooy gedaan heeft. De Voorzitter dankte en na de rondvraag sloot hy op de gebruikelijke wijze de ver gadering. DE NIEUWE SPEELWIJZE „HOOGLAND" Onze ex-wereldkampioen Herrn. Hoog land Jr. te Utrecht propageert al sedert ja ren een nieuwe speelwijze, welke hierop neer komt, dat dammen, behalve in schuine richting, ook in horizontale en verticale richtingen mogen slaan. Voor deze nieuwe speelwijze bestaat ech ter in de kringen der damspelers zeer weinig belangstelling en ook o.i. is de tijd nog lang niet aangebroken om in het toch reeds zoo gecompliceerde spel zulke ingrijpende wij zigingen aan te brengen. Hoogland geeft echter den strijd nog lang niet gewonnen, want, naar wij veremen, is te Utrecht een flink bezet toumooi aangevan gen, waaraan verscheidene spelers van naam deelnemen en waarin uitsluitend ge speld wordt volgens het nieuwe systeem loos-land". De bedoeling van dit toumooi is, om Hoogland's nieuwe speelwijze aan de prak tijk te toetsen. Haarlem's Amsterdamscli Kwartier Bovengenoemde vereeniging hield Zon dag een wedvlucht vanaf Roosendaal, afst. 95 K.M. Los 8 uur 30 min. De prijzen werden behaald als volgt: P. Dekker le, 18e, 19e, 26e; J. F. Terhorst 2e, 21e; H. de Droog 3e, 4e, 5e, 7e, 10e, 13e, 14e, 16e; W. v. Kleef 6e; H. J. Petter 8e, 22e; A. v. Tongeren 9e; D. v. Kampen 11e, 12e, 17e; J. H. Hart 15e, 30e; P. Kaptijn 20e, 27e; A. Statie 23e; G. Meulenbroek 24e; J. J. Hart 25e prijs. Eerstgetoonde duif 10 uur 7 min., met een snelheid van 979 meter per minuut. De productie aan complete radiotoestel" len, onderdeelen en batterijen in Canada bedroeg in 1928 12.768.024 Dollar of 45 boven het bedrag van 1927 (8.789.171 Dollar). De Ver. Staten voerden in 1928 voor een waarde van 5.264.642 Dollar uit. Vrijdag, 30 Augustus Berlijn 59.40 59.50 9.70 9.80 Brussel 34.65 34.75 Londen 12.09% 12.10% 48.— 48.10 Rome 13.— 13.10 Madrid 36.75 36.8S Wccnen 35.10 35.20 New-York (cable) 2.49 2.50 Praag 7.30 7.40 Warschau 27.— 29.— Kopenhagen 66.35 66.45 Oslo 66.35 36.45 Stockholm 66.80 66.90 Vrijdag, 30 Augustus Vorige Koersen Opening heden Staatsleeningen 5% Nederland 1919 5% Nederland 1918 VA Neder 1. 1916 VA Nederl. 1917 6% N.-Indië 1923 D VA% N.Ind. 1926 B Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel Mij.... Industrieën Marg. Unie Calvé Delft Nederl. Kunstzijde Maecubee Van Berkël's Pat. Nieuwe Philips Industr. Buitenland Anaconda Cert FJsk Rubber Separator Sweedsche Lucifers Mijnbouw Soeton Mijnbouw.. Alg. Exploratie Petroleum Dortsche Petr. Gaboes Kon Olie Periak Peudawa Continental Oil Rubber A'dam Rubber Bandar Dell Batavia Rubh Rott. Tapanoeli Serbadjadl Silau V. I. C. O Allied Intercontin Rubber Scheepvaart Holl. Amerika Lijn dito Gem. Eigend Kon. Ned. Stoomb Scheepvaart-Unie Marine comm Marine pref Suiker H. V. A. Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak Deli Batavia Oude Deli Oostkust Senembah Maxwell Spoorwegen Onion Pacific Wabash Chic. Milw.St. Paul Kansas City South Brie Railr Prolongatie 101 101 Vis 99% 99% 100%s 97 101 ioi%6 •99% 99% 101% 6 97% 232 164% 173% 173% 674 294% 325 291% 936 648-52 284-5 318 119%/ 938% 252 8% 143 349% 144 353 267 267% 407% 77% 421 203% 424% 37 266% 189% 172 106 205% 96 154 99% 9% 264% 189 171 206 152 99% 9% 56% 54% 56 51 206% 5U/lfl 48% ~5% 48% 648 75% 153 652 417% 388 138 445 75% 413 383 138% 436 71 43 %6 104 89% 293 72 43%-'/ 89% 5% 5% bestaat hoofdzakelijk uit cïrie deelen namelijk: glazen, montuur en oor- veeren. De bekwame opticien zal volgens voorschrift van den oogarts, die niets bijzonders heeft voorgeschreven om trent het montuur, dit toch zóó samenstellen, dat de grootste doel matigheid en sierlijkheid wordt be reikt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 2