2 1 COUPONS IN ALLE AFDEELINGEN Fa. J. OOSTWALD Zn. - SCHAGCHELSTR. 2 - HAARLEM - TEL 11491 UIT DEN OMTREK BEGINT ONZE - (ËMpIï 3 x 4 Bouclé Karpet f 17.90 3x4 Axmfnster Karpet f 17.90 3x4 prima Karpet f 29.50 3x4 Eng. Axmïnster Karpet f 34.50 Ook in groote maten voorradig. Vloerzeil, per el f 0.89 Linoleum, per el f 1.69 Pluchette, per el f 0.98 Voetbankjes f 0.69 Divankleeden vanaf f 5.90 Pracht pluche Divankleeden f 11.90 Op al onze WOLLEN DEKENS 20 EXTRA KORTING. Ziet de Etalages! Ziet de Etalages! VRAGENBUS DERDE BLAD VKIJDALr ,30 AUGUSTUS 1VZV BLADZIJDE 3 1 ZANDVOORT SASSENHEIM VOGELENZANG HAARLEMMERLIEDE BLOEMENDAAL BENNEBROEK HILLEÓOM OUD-SCHOTEN VIJFHUIZEN HALFWEG HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE HAARLEMMERMEER SOCIAAL LEVEN Necierlandsche R. K. Hanzebond „St. Reinoldus" De staking in het Zaansche houtbedrijf KERKNIEUWS Seminarie Ypelaar Priesters van het H. Hart v'r> X.: MAANDAG SEPTEMBER Geen zichtzendingen. - Van 12-1 Va gesloten. Verkoop a contant. De Raad der gemeente Zandvoort kwam gisteravond in openbare vergadering op het gemeentehuis bijeen. Voorzitter: Burgemeester van Alphen. Afwezig de heeren: Gunters, v. d. Meij. Na voorlezing van de ingekomen stukken prijkt al dadelijk als eerste punt op de agenda: Opnieuw vaststelling van de begrooting 1929 De bezwaren, die door Ged. Staten op de gemeentebegrooting 1929 gemaakt zijn, kun nen door het bekende voorstel van B. en W. te niet worden gedaan. De uitgaven zullen ongev. f 45000 grooter worden en B. en W. meenen, dat dit bedrag door den post van inkomsten van vorige diensten te ver- hoogen, gevonden kan worden. Ten bate van den dienst 1929 zal 30000 ontvangen wor den en 15000 zal als uitkeering van de wegenbelasting over 2 jaar ontvangen wor den. De begrooting is dan in evenwicht. De heer SLEGERS kan zich niet vereeni gen met het voorstel van B. en W. aan gaande de begrootings-kwestie. De heer Siegers vindt het een gemakke lijker oplossing, dat de inkomsten-belasting met 30000 verhoogd wordt. De heer MOLENAAR wenscht liever een leening te sluiten van 30000. De heer ELFERS ziet geen enkel bezwaar in het voorstel van B. en W. en wil dit gaarne ondersteunen. Na een verder debat tusschen dezelfde heeren, wordt het voorstel van B. en W. aangenomen met 8 stemmen voor en 3 te gen. Tegen de heeren: Geers, Siegers en Molenaar. 0 Drankwet B. en W. stellen den raad voor hen te machtigen aan N. Cohen verlof te verlêe- nen voor den verkoop van alcoholhoudende drank, in perceel Kerkstraat 8. De opper vlakte is 39.37 M2 en moet minstens heb ben 50 M2. Voorstel wordt aangenomen. Tegemoetkoming leergeld Door een ingezetene is aan den raad ver zocht om een tegemoetkoming te mogen ontvangen in de kosten, die hij heeft door het bezoeken door zijn zoon aan het R.K. Lyceum te Haarlem. B. en W. achten het billijk, dat ook in dit geval een regeling wordt getroffen en stel len den raad voor hen te machtigen aan adressant 19/20 gedeelte van zijn kosten uit te keeren als tegemoetkoming voor den cursus 1929-1930. Aangenomen. Vermakelijkheidsbelasting Van den exploitant van de kegelbanen op het Kerkplein is een verzoek gekomen om vermindering van de belastingen op de ver makelijkheden. Volgens de verordening moet hij 8. per dag betalen, hij verzocht nu echter een taxe te mogen betalen van 10 pet. Het advies van. B. en W. is ongunstig aan gezien de heffingsverordening een derge lijke schikking niet toelaat. De heer MOLENAAR heeft het advies van den controleur der belastingen gemist. De VOORZITTER merkt op, dat de man tegenslag heeft gehad en nu eenvoudig een verzoek doet. De heer MOLENAAR stelt voor, het voor stel aan te houden. Bij stemming wordt dit voorstel verwor pen en dat van B. en W. aangenomen. Rondvraag De heer SLEGERS heeft klachten over de barakken, omdat deze er verwaarlossd uitzien. Wethouder PADT zegt, dat kort geleden de beide barakken nog geinspecteerd zijn, één was er in zeer goeden staat, de ander iets minder. De heer SLEGERS verzoekt nogmaals om een onderzoek. Daarna volgt sluiting. Concert op het Gasthuisplein De Mu ziekkapel „Zandvoort" geeft hedenavond half negen op het Gasthuisplein een concert. Programma: 1. Mars, Bruxel Lille, Lous Vermaelen; 2. Grand Ouverture, Dichter und Bauer, Suppé. 3. Grand, Marsch a Opera Tanhauser, R. Wagner, 4. Wals. Chori, Popy; 5. Marsch, Alte Camerade; 6. Fant. Suite Oriëntale. T. Popy; 7. Wein, Weib und Gezang, Joh. Strauss; 8. Fant. Champêtre, L. J. Baudonck; 9. Marsch, Jubileum, Sam Viess ing. Burgerlijke Stand Geboren: Maria Ja- hanna, d. van A. P. Ruijgrok en E. van der Ploeg. Abraham, z. van N. van der Kwaak en B. C. Bette. Overleden: Marinus Jan van Nieuwkoop, 23 mnd., z. van J. van Nieuwkoop en A. Heemskerk. Ondertrouwd: Martinus Joseph van der Vlugt, 29 jaar en Henrica Johanna Verde- 1 materiaal voor den langen levensduur van de gaal, 24 jaar. .'schoolgebouwen zullen kunnen instaan. Getrouwd: Johannes Bemardus Verhaar, 28 jaar en Johanna Maria Witteman, 23 j. De restauratie van kerk en kerktoren De restauratie werkzaamheden aan kerk, kerk toren en sacristie zijn in vollen gang. Bij infofmatie bleek ons, dat door de restauratie-werkzaamheden aan den toren de kerkklok voorloopig althans niet binnen drie weken zal kunnen loopen. De post op Koninginnedag Naar wij ver nemen zal, Zaterdag a.s. ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin de derde briefpostbestelling voor het hulppost kantoor Vogelenzang vervallen. Voor den postdienst zal voorts bovenge noemd kantoor gesloten zijn vanaf 14 uur. Koninginnedag A.s. Zaterdag zal door de R. K. Harmonie Muziekvereeniging een con cert worden gegeven- in de muziektent bij het R. K. Vereenigingsgebouw, des avonds van 79 uur, ter eere van H. M. Koningin Wil- helmina's verjaardag. Gevonden voorwerpen Terug te beko men bij: Vister, Koediefslaan 49, Heemstede, een vulpenhouder; van Hees, Zijiweg 342, Haarlem, een witte poes; Voerman, Kin- heimweg 65, Bloemendaal, een geit; E. Smits. Camphuislaan 10, Heemstede, een marter- bontje; J. Tuilenaar, Zijiweg 10, Overveen, een voetbal; G. Kesting, Platanenlaan 85, Bloemendaal, een damesportemonnaie; J, Donkers, Boschlaan 2b, Bloemendaal, een verrekijker in étui; Pijnboomstraat 123 Haarlem, een rozenkrans in téui en arm band; Boekhandel „Lectura", Bloemendaal - scheweg, Bloemendaal, een kinderrijwiel; R. Bonarius, Zijiweg 227, Haarlem, een blauw zakkammetje; R. Pannekeet, Schreveliusstr. 70, Haarlem, een eind touw; Schouten, Hen drik Roozenlaan 33, Overveen, twee riemp jes van armbandhorloge; aan het bureau van politie te Overveen, een kleine honden- muilkorf, een dop van auto, een broche, een damestaschje met inhoud, een ceintuur, een Lipssleutel no. 7584, een rijwielbelasting- merk, een mantelceintuur, een bruin*cein tuur aan den politiepost te Aerdenhout; aan het Noordzeestrand: een bril en een viertal badschoenen. DE NIEUWE SINT FRANCISCUS- JONGENSSCIIOOL Donderdag j.l. plechtig ingewijd Gistermorgen werd de nieuw gebouwde St. Franciscusschool voor jongens, met bij- behoorende gebouwen, broederhuis, gymnas- tiekgebouw en speelplaats, met een overdekte wandelgang, plechtig ingewijd. De iritoljdingsplechtigheden werden bij ver hindering van deken Borsboom van Noord- wijk verricht door den Zeereerw. heer pas toor J. M. Wassen, geassisteerd door den Weleerw. heer Schrama. kapelaan, en rector Van den Heuvel. Onder de aanwezigen, die bij de inwijdings plechtigheid der gebouwen tegenwoordig wa ren. merkten wij o.m. op: het college van Burgemeester en Wethouders van Benne- broek, den heer Weustink, inspecteur van Onderwijs, de Eerw. Zusters en de nieuwe Broeders, den architect en aannemers. Na afloop der plechtigheden sprak de Zeer eerw. heer pastoor nog eenige dankwoorden tot het college van B. en W. voor de wel willende medewerking, betoond bij den bouw der school, aan den inspecteur van het on derwijs voor zijn gewaardeerde bemoeiingen, aan de Eerw. Zusters die zoo vele jaren als opvoedster der Roomsche jongens van Ben- nebroek een zoo verheven doch zware taak vervtild hadden, en sloot ten slotte met een woord van dank aan de nieuwe broeders met de beste wenschen voor de toekomst, Gods rijken zegen hierover afsmeekend. Wanneer er geen stagnatie in de laatste werkzaamheden komt, zal Maandag 1 Sep tember a.s., naar ons werd medegedeeld, de school geopend worden, terwijl dan dien zelf den morgen een gezongen H. Mis zal worden opgedragen. Zes Broeders van St. Baphist de La Salie zullen de school bedienen. Zoowel school, Broederhuis en gymnastiek lokaal zijn alle even fraai en geriefelijk, haast luxueus ingericht. Het Interieur der school, zeer practlsch in gericht, doet prettig en frisch aan met haar lichte wandtegels. Het voorfront van de school is bijzonder fraai van stijl. Modem gestyleerd en toch hoogst eenvoudig, ademt het den geest van den kunstenaar-architect, die bezieling in dit werk heeft weten te leggen. Doch ook het exterieur en Interieur van het Broederhuis en gymnastieklokaal doen in degelijken een voud en geriefelijkheid voor de school niet onder. De architect, de heer Nic. J. Nyman uit Heemstede, heeft eer van zijn werk gehad. Vermelden we nog, dat aannemers van dit werk zijn de fa. Schiphorst en Philips uit Haarlem, die door de deugdelijkheid van 't De centrale verwarming werd geleverd door de firma J. G. Koster uit Amsterdam. Autobuswec. Gisteravond te rond half l twaalf weigerde een Brockwaybus haar dienst, doordat geen benzine kon worden toegevoerd. Met een andere bus werd de reis voortgezet. De defecte bus werd door koppeling aan een andere naar de garage gesleept. De reizigers moesten overstappen en de achterdeur der bus moest voor den „sleep dienst" geopend blijven. j Wegopmetingem. Deze week is men j vanwege den Rijkswaterstaat druk aan het opmeten van de Wilheiminalaan in verband met den provincialen weg voor snelverkeer. Op een desbetreffende door ons gestelde vraag werd geantwoord, dat het wel circa 5 jaar zou duren, voor de weg geheel in orde is. Het meten is dus zeker niet te laat. Vriendelijke buurman. Toen de heer Jos. Lampe gisteren met zijn auto de ga rage op zijn erf zou inrijden, was de toe gang door een hek, dat de buurman-eige naar M. had laten plaatsen, versperd. Uit de betreffende stukken bleek het wederrech telijke van de daad, waarop de hindernis werd verwijderd. Nog was een soort koehek door M. ge plaatst op 1.5 M. van den noordelijken ge vel van het winkelwoonhuis van L. Dit was plaatst op 1.5 M. van den noordelijken ge meente. We vertrouwen, dat ook dit sieraad spoe dig zal worden verwijderd. Bouwen. Aan den aannemer A. Graper alhier is opgedragen het bouwen van een burgerwoonhuis en bijkomende werken aan de Ambachtstraat, voor rekening van den heer P. van Klaveren alhier. St. Jozefsgezellen Haarlem IV, Gister avond werd in het Bondsgebouw aan de Kerklaan de WelEerw. Heer Kapelaan Schamper als vice-praeses geïnstalleerd. De ZeerEerw, Heer Pastoor Dessing met de beide Kapelaans der Parochie waren aanwezig. Om 8 uur opende Pastoor Dessing den feestavond op gebruikelijke wijze. ZijnEerw. sprak Kapelaan Schamper het eerst toe en zeide, dat hem de taak was opgedragen om Kapelaan Schamper te installeeren en dat doe ik met vreugde omdat gij Kapelaan, een man van de practijk zijt en ik ben er zeker van, dat de St. Jozefsgezellen Haarlem IV zich gelukkig kunnen achten met de benoe ming van een Praeses zooals gij zijt, de rechte man op de rechte plaats. Hierna sprak ZijnEerw. de jonge mannen toe, wenschte hen geluk; „jullie jongens zijn den laatsten tijd niet al te gelukkig ge weest, met alle respect voor de vorige Eerw, Heeren, maar de tijd was te kort dat zij hier vertoefden. Nu staat een man aan het hoofd van jullie vereeniging die door de St. Jo zefsgezellen met vertrouwen tegemoet moet worden getreden, ik ben er zeker van, dat de St. Jozefsgezellen-vereeniging een heer lijken tijd tegemoet gaat en ik hoop dan ook de medewerking van de ouders, die toch wel zullen begrijpen welke groote belangen voor hun jongens op het spel staan. Spreker eindigde met den wensch, dat de ze afdeeling moge bloeien tot heil van Kerk en Maatschappij. Hierna dankte de nieuwbenoemde vice- praeses voor de vriendelijke woorden door den Pastoor gesproken en sprak tot de St. Jozefsgezellen, er op wijzende, dat hij voor hen een gezellenvader wilde zijn in den vol- sten zin des woords. Hij hoopte op volgzaamheid, wederliefde en gebed. Met een kort woord tot de ouders, besloot spreker. Tot opluistering van den feestavond voerde de Tooneelvereeniging „St. Bavo" op het tooneelstuk „De biellas". Zonderlinge wüze van doen Woensdag waren alhier een tweetal kooplui uit Roe- lofarendsveen, die met snijboonen ventten. Blijkbaar was de handel niet best gegaan, want het was reeds avond en de zware vracht op de fiets (ieder 9 zakken) was nog niet verminderd. Nadat ze te Vijfhuizen nog eenige pogingen gedaan hadden, maar ook hier te vergeefs, bleken ze hierdoor zoo ont stemd, dat ze al de zakken leeg stortten op den weg en toen vlug weg fietsten. Enkele Inwoners hebben daarna nog de beste er uitgezocht, waarna iemand met een krui wagen gekomen is om den rommel verderop te ruimen en het op den mesthoop te gooien. Toch wel een zonderlinge manier van doen om op zoodanige wijze zich van zijn koop waar te ontdoen. Ongeval De landbouwerszoon W. Rip Jzn., had Woensdag het ongeluk dat hij aan een korenmaaimachine een top van een zij ner vingers verspeelde. Na voorloopig te zijn verbonden door de wijkzuster, is hij door den inmiddels ontboden geneesheer verder behandeld. Ongeval Woensdag had het ruim 2-jarig dochtertje van schipper P. d'Hane het on geluk voorover van de trap te vallen in ae kajuit. Met een gapende wonde aan het hoofd werd het kind opgenomen, waarna een dokter werd ontboden die de wond gehecht heeft. Een modderbad De houten balie die staat op den hoek SpieringwegVijfhuizer- weg, staat vooral in de zomeravonden mid den in de belangstelling van de dorpsjeugd. Hier is het verzamelen en hier worden ook soms de dolste streken uitgehaald en dit tot hun eer gezegd, zelden tot last van een an der. Vooral wordt de rijwielkunst hier be oefend. Sommigen kunnen net zoo goed ach teruit dan vooruit rijden en bet is geen Vijfhuizerjongen die niet achter de balie om kan rijden. Dit kunstje werd Woensdagavond den 9-jarigen C. D. toch noodlottig. Hij wil de ook deze kunst demonstreeren, doch reed tegen een paal aan en tuimelde pardoes m de moddersloot. Daar hij onder de fiets lag, kon hü zich zelf niet redden, maar een toegeschoten sportvriend reikte hem de Tea- deride hand en sjorde hem op het droge. Het bleek dat de jonge drenkeling ook nog een been bezeerd had. Aanrijding Donderdagmiddag om kwart over één wilde een 15-jarige wielrijder, nabij de Suikerfabriek „Holland" alhier, in de richting Haarlem den grooten verkeersweg oversteken, om op het rijwielpad te gaan rijden. Daar hij plotseling overstak en geen rich ting aangaf, werd hij door een hem achterop rijdenden automobiel, niettegenstaande het krachtig remmen van den bestuurder, aan gereden. Het rijwiel werd zwaar beschadigd, maar de fietser zelf kwam gelukkig met eenige ontvellingen en den schrik vrij. Muziekuitvoering Zaterdag 31 Augustus zal de muziekvereeniging „Eensgezindheid", des avonds van 79 uur, in de muziektent aan de Schoolstraat een uitvoering geven. Asphalteering Rijksstraatweg Donder dagochtend is, ter hoogte van de ©ranje Nassaustraat, een aanvang gemaakt met het storten van asphalt (bitumen) op de reeds ingewalste laag keislag van den Amster- damschen straatweg alhier. Inenting In verband met de elders voor komende gevallen van Alastrim, zal, voor de inwoners dezer gemeente, gelegenheid wor den gegeven tot kostelooze inenting en her- inenting en wel op Dinsdag 3 Septem ber a.s.: om 11 uur in de O. L. School te Houtrakpolder en om 1 uur ten huize van den arts L. Melchior te Halfweg; op Woensdag 4 September a.s.: om 3 uur te Zuid-Schalkwijk wijk C no. 37 en om 4 uur in de R. K. School te Haarlemmer- liede. Voor een juiste vermelding in de vaccine- bewijzen van de namen en geboortedata der kinderen is het gewenscht, dat bij de aan melding trouwboekjes of geboortebewijzen worden medegebracht. Burgerlijke Stand Ondertrouwd: D. C. Spiering en G. van Beem. Getrouwd: L. A. Vermeulen en J. Polle mans A. J. Roemer en P. van Gooien. Muziekuitvoering Het R. K. Harmonie- corps „St. Jacobus" zal op Zaterdag 31 Aug. a.s., des avonds van half zeven tot acht uur een uitvoering geven in de muziektent alhier. Burgerlijke Stand Van 2729 Aug. Geboren: Anna Javoba, d. v. A. J. Bontje en M. A. Nieuwenhuijzen; Suzanna Johan na, d. v. S. Bokhorst en H. Zorge; Johanna, d. v. M. Wïjtvliet en L. den Dekker; Mar- rijtje, d. v. J. M. Voorthuijzen en J. van Dam; Anneke d. v. N. L. v. d. Wiel en C. Voogt; Catharina Theresia, d. v. M. G. v. Staveren en C. H. G. Laan; Johanna Janna, d. v. D. Elenbaas en A. G. Jongkind. Ondertrouwd: P. Jongkind, 27 j. en A. de Groot, 20 j,; Ai F. Griekspoor, 27 j. en C. Stolwijk, 23 j.; W. v. d. Pol, 23 j. en P. Smit, 20 j.; A. C. Duivenvoorden, 23 j. en A. v. Hal, 21 jaar. Getrouwd: G. Oostwouder, 28 j. en P. M. Mortier, 22 j.; J. D. Bax, 32 j. en C. Slothouwer, 21 jaar. Overleden: Petronella Jacoba Leegwater, 3 j., d. v. J. Leegwater en P. Weening Elizabeth Hoos, 10 dagen, d. v. T. G. Hoos en C. v. Beek. Koninginnefeest Op verschillende dorpen en buurtschappen in deze uitgestrek te gemeente worden feesten georganiseerd ter eere van den verjaardag van onze Ko ningin. Het is gisteren al begonnen te Nieuw- Vennep en zal worden voortgezet op Zater dag a.s. en enkele dagen in de volgende week. Het zeer actieve bestuur der Oranjever- eeniging te Nieuw-Vennep kwam om 9 uur al bijeen in het café „De Rustende Jager," alwaar de heer J. A. van Arkel als voorzitter een toespraak hield en in het bijzonder den burgemeester Mr. Slob bedankte voor zijn tegenwoordigheid De voorzitter memoreerde hoe deze ver eeniging onder een gelukkigge sternte ge boren schijnt dank zij de eensgezindheid onder de verschillende groepen der bevol king in het bevorderen van het groote doel: liefde voor koningin en vaderland, wordt elk jaar weer een feest gevierd, hetwelk anderen tot voorbeeld kan zijn. Merkwaardig dat het bestuur in de laatste jaren over meer dan f 1000.kan beschik ken, waarvoor door de ingezetenen van Nieuw-Vennep meer dan de helft aan giften wordt samengebracht. Vervolgens werd onder de vroolijke tonen van een muziekkorps uit Haarlem door de meer dan 600 schoolkinderen in hun ge zellige frissche Zondagsche kleertjes met oranjesjerpen versierd een rondwandeling gemaakt door het dorp, waarna zij op hun eigen school werden getrakteerd. In den middag was 't een drukte van be lang met de vele kinderspelen en volks spelen voor de ouderen; vooral het ring- rijden met paard en rijtuig en het ringsteken per automobiel trok veel deelnemers en belangstellenden; 's avonds was er een schitterend vuurwerk. Weder twee gouden huwelijksfeesten Op 10 September a.s. hoopt het echtpaar J. VonkJ. W. Koeben, wonende te Nieuw- Vennep alhier z'n gouden huwelijksfeest te vieren. C. van Egmond en zijne echtgenoote M. van Kerhof, wonende alhier aan den Vijf- huizerweg hopen op 13 October a.s. den dag te herdenken waarop ze 50 jaren geleden in het huwelijksbootje stapten. Diphtheritis Te Rijk alhier heeft zich een geval van diphtheritis met doodelijken afloop voorgedaan en wel in het gezin van den arbeider L., alwaar een 3-jarig meisje aan deze ziekte is overleden. DE VERBETERING EN VERBREE DING VAN DEN JAMMERLIJK SLECH TEN KRUISWEG IS AANBESTEED EN GEGUND De directie van den provincialen water staat te Haarlem heeft de werkzaamheden aanbesteed en gegund, welke noodig zijn om een gedeelte van den Kruisweg te ver- breeden en te verbeteren. Gelukkig, want de tegenwoordige toe stand is zóó slecht, dat het levensgevaarlijk is met een motorrijtuig daarlangs te rijden. Uit het gedrukte bestek is te begrijpen dat vanaf Hoofddorp tot den Aalsmeerderdijk de tegenwoordige Kruisweg blijft bestaan; alleen wordt hij van een beter wegdek voor zien en bestemd voor klein rijverkeer en rijwielbaan, terwijl de Kruistocht voor een gedeelte wordt gedempt zóó dat de geheele weg voor groot en klein rijverkeer een breedte krijgt van 15 meter vanaf de Kagertocht tot den Sloterweg en een breedte van 18 me ter van den Sloterweg tot den Aalsmeerder- weg. Als een bewijs van de goede samenwerking tusschen de directie en het gemeentebestuur mag wel gelden dat in de bestedingsvoor- waarden de bepaling is opgenomen dat de aannemer verplicht is om bij de uitvoering van het werk ten minste 25% van de arbei ders te betrekken door tusschenkomst van de gemeentelijke arbeidsbeurs te Hoofd dorp voor zoover door die instelling vol doende geschikte arbeiders ter beoor deeling van de directie beschikbaar kun nen worden gesteld. En de vrees dat deze aanwijzing in ver band met het té betalen loon moeilijkheid zal geven, is vrijwel buitengesloten, omdat de directie ook heeft voorgeschreven dat de bepalingen der landelijk collectieve over eenkomst voor de bouwbedrijven op het werk van toepassing zijn. Zelfs zijn deze gunstige bepalingen opge nomen dat indien overwerk of het werken op Zon- en feestdagen door de directie is gelast, de aannemer recht heeft op terug betaling van het door hem boven het gewone uurloon uitbetaalde arbeidsloon, tenzij het overwerk noodzakelijk is geworden tenge volge van nalatigheid of handelingen van den aannemer. Men vertelde ons dat de landbouwers erg veel moeite hebben om voldoend werkvolk te krijgen voor den oogst van hun gewassen; het is in geen jaren zoo moeilijk geweest als nu. Er zijn zelfs boeren die f 5.a f 6.per dag loon willen betalen en geen voldoende arbeiders kunnen krijgen en dit gebrek aan werkvolk op de akkers wil men verklaren als een gevolg van de groote werken, welke nu hier en daar in ons geheele land worden uitgevoerd aan de openbare wegen. Door de aannemers van de verbetering van den Spaarnwouderweg en den Kruisweg en den Rijksstraatweg tusschen Haarlem en Alkmaar worden flinke loonen betaald en de werktijden zijn zoo voordeelig dat tal van personen liever bij zoo'n aannemer voor wegverbetering werken dan op het ak kerland bij een boer. (ïelukkig dat er nog zelfbinders en maai- machines en hooiharken en andere land bouwwerktuigen bestaan; anders zag het er voor onze boeren inderdaad hopeloos uit! Bovengenoemde Lond, de vereeniging van werkgevers in het meubelmakers-, behan gers-, stoffeerders- en beddenmakersbedrijf en aanverwante vakken bield zijn jaarverga dering in Hotel de Wildeman te Eindhoven onder voorzitterschap van den heer J. Bröcker. Het jaarverslag, uitgebracht door dan heer Cornet maakte gewag van een buiten gewoon opgewekt organisatieleven. Overal wordt de propaganda met kracht ter hand genomen. Vervolgens werd de heer J. C. de Zwart als lid van het hoofdbestuur gekozen. Als lid van den Bedrijfsraad werd herkozen de heer J. Bröcker en gekozen de heer Hoogveld, Arnhem. Dan was het woord aan den heer de Bra bander, die het werktijdenbesluit voor het winkelpersoneel, dat 1 Januari a.s. in wer king treedt, duidelijk uiteen zette. De heer Besters kreeg vervolgens gele genheid een overzicht te geven van de Ziek tewet en in verband daarmede van de op richting van de eigen Middenstandsonderlin- ge. Deelneming aan deze eigen bedójfsver- eeniging zal zooveel mogelijk worden gepro pageerd. Na het aanvaarden van eenige statuten wijzigingen en eenige andere interne organi satie-aangelegenheden werd deze zeer opge wekte vergadering gesloten. Vandaag zouden de Picus-fabrieken worden bezocht. Nog geen resultaat Gisterenmiddag had in de Industrieele Club te Amsterdam weder een bijeenkomst plaats tusschen de partijen, betrokken bij de staking in het houtbedrijf te Zaandam. Zooals men zich herinneren zal, kwamen deze partijen voor het eerst bijeen op Woens dag 14 Augustus, om aan de staking, dia bijna vijf maanden duurt, een einde te maken. Deze conferentie werd toen geschorst tot op den Vrijdag daaraan volgende. De partijen kwamen toen niet tot een be vredigend resultaat. Sindsdien hebben de verschillende arbei dersorganisaties opnieuw vergaderd en daar na de werkgevers verzocht nogmaals een on derhoud te hebben. Dit onderhoud begon gistermiddag te half drie. Na ongeveer een uur geconfereerd te hebben hielden de werknemers-afgevaardig den een afzonderlijke bijeenkomst. Nadien hebben de partijen nogmaals ver gaderd. Om 5 uur werd de conferentie opgeheven, om hedenmiddag te half drie te worden voortgezet. In dien tusschentijd zullen cTe partijen ieder afzonderlijk overleggen over de op de conferentie van hedenmiddag in het midden gebrachte voorstellen. Het nieuwe studiejaar zal op het Seminarie Ypelaar begonnen worden met 144 studenten, het hoogste aantal dat ooit werd bereikt. Verleden jaar werd begonnen met 141 stu denten meldt „S. Maria". In het Juvenaat der Priesters van het H. Hart te Bergen op Zoom zullen Duitsche Zusters Franciscanessen zich belasten met de huishouding en een afzonderlijk huis zal voor de Zusters in gereedheid worden gebracht. (,,S. Maria") Vr.: Wat is de kortste weg om per auto van Noord wij kerhout naar Hellendoom (Ov.) te rijden. Antw.: Noordwijkerhout, Lisse, Nieuw-Ven nep, Aalsmeer, Kudelstaart, Kwakel, Uit hoorn, Mijdrecht, Wilnis, Breukelen, Maars- sen, Utrecht, de Bilt, Huis ter Heide, Soes- terberg, Amersfoort, Voorthuizen, Oud-Mil- ligen, Nw. Milligen, Apeldoorn. Twello, De venter, Holten, Rjjssen, Nijverdal, Hellen doom. Een lezer schrijft ons: Naar aanleiding van een vraag naar lec tuur over Therese Neumann in de vragen- bus, vestig ik uw aandacht op het werkje van M. Stoks: „Het Kruis-mysterie van Konnersreuth", verkrijgbaar bij Roebert's Boekhandel, Hobbemastraat 102108, Haag. Prijs 1. l GROOTE RESTANTEN-OPRUIMING fn At'pit r S* SR? V'"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 11