Van Vreedzaam Conflict tot Gewapenden V rede VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1929 Koninginnedag Gr. Kerk Kerkconcert 1 VziVz uur AAN ONZE ADVERTEERDERS Voornaamste Nieuws Telegrafisch Weerbericht LAATSTE TELEGRAMMEN BUREAUX NASSAU LAAN 49 <Z ADVERTENTIËN 35 ct.p. regel® dit nummer bestaat uit drie bladen AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Koninklijke onderscheidingen ter gelegenheid van 31 Augustus TREINONTSPORING TE AMSTERDAM Ophooging Ringbaan-West te Amsterdam NA DE OVEREENKOMST VAN LATERANEN De Volkenbond DE INSTALLATIE VAN DEN BURGEMEESTER VAN WASSENAAR Groote Houtstraat 166 Haarlem Op Dinsdag a.s. DE TROEBELEN IN PALESTINA DE PLECHTIGE INTOCHT VAN ZIJNE EMINENTIE KARDINAAL VAN ROSSUM Det wethouderscrisis te Amsterdam Een boodschap van president Hoover EEN MISLUKTE DYNAMIET- AANSLAG Het kranige dienstmeisje DE OVERSTROOMINGEN IN VOOR-INDIë De hoogste waterstand sedert 50 jaar J. J. WEBER ZOON U Telefoon No. 13866 (drie lijnen) V* Pos treft ening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bjj vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-AD VERTEN - TIES. 1—4 regels 60 ct p. plaatsing,^ elke regel meer 15 ct, bjj vooruitbet j Bg contract belangrijke korting. ,x INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscben den tekst 60 ct per reget Q .MS. a 4h* DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17244 tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen :$0£|ljjin Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door .IKH bij een ongeval met rftr|| bij verlies van een hand, 1101» bU verlies van een F H bij'n breuk van Jfl bij verlies v. een Alleabonné'sopditbladzijningevolgedeverzekeringsvoorwaardenl uUUUi" verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: doodelijken afloop: ÏZ3U."een voet of een oog- M £U. duim of wijsvinger: I ÜU.~ been of arm: 'U. anderen vinger. Voor het gebouw van. den Geneeskundigen Dienst was het gistermiddag een drukte van belang. Klein en groot, rijk en arm waskaar bijeen gekomen, om zich te behoeden tegen het Alastrim-gevaar, dat gelukkig nog niet in onze stad is binnen getreden. Men schijnt er anders nog wel een uurtje wachten voor over te hebben, gezien de lange file Haarlemmers, smachtende naar Alastrim-tegengif. de Italiaansche kleuren droeg. Maar de aan den Paus toegekende „immune" gebouwen in Rome moesten natuurlijk aan de wet ge hoorzamen. Ook tijdens den uittocht van Pius XI op 25 Juli was niet één pauselijke vlag meer te zien! Het verdrag geschonden Laat ons eerlijk zijn: het zijn betrekkelijk kleinigheden! Maar hun ontzaglijke hoe veelheid waar tegenover niet één royaal ge baar staat, geeft ze hun teleurstellende be- teekenis. Het valt niet te ontkennen dat ze de bewijzen zijn van den machtswellust, die Mus^plini er zelfs toe dreef het verdrag te schenden. In het officieele regeerings-communiqué betreffende de onderteekening van de over eenkomst, was te lezen dat de Osservatore Romano de eerste publicatie zou hebben van den tekst, welke publicatie niet kon geschie den vóór de ratificatie had plaatsgehad. Maar twee maanden vóór de ratificatie hield men zoogenaamde Kamerverkiezingen er, tien dagen voor die verkiezingen, op 14 Maart, publiceerde Mussolini bjj wijze van propaganda den volledigen tekst die o ironie de bepaling inhield, dat het Vati- caan het recht van eerste publicatie had. Waar de Stad van het Vaticaan onafhan kelijk is, valt zij natuurlijk ook niet ondsr de waanzinnig hooge Italiaansche invoer rechten. Dit wordt in het verdrag uitdrukke lijk verklaard. De eerste zending werd door de Romeinsche autoriteiten niettemin flink belast. Men weigerde te betalen, waarop de zending niet afgegeven werd. Men betaalde toen onder protest en eischte terugbetaling van de regeering. Het protest werd zonder opgave van redenen onontvankelijk ver klaard. Het eerste artikel van het verdrag ver klaart, dat de regeering alles zal belemme ren, wat in strijd is met het heilig karakter van Rome. Mussolini verdedigde die heilig heid, met er op te wijzen, dat Rome de hoofdstad was van het Romeinsche Wereld rijk; dat er het Kapitool stond; dat er de onbekende soldaat begraven lag; dat er het 1 altaar voor de gevallen fascisten was opge richt. Terloops gaf hij ook nog toe dat de Kerk iets aan Rome te danken heeft; het omgekeerde, ofschoon moeilijk heelemaal te ontkennen, is natuurlijk ketterij tegen de fascistische leer. Gelijktijdig verzekerde hij, dat het standbeeld van Garibaldi hetwelk zich op het hoogste punt van Rome, vlak bij het Vaticaan verheft; zal blijven staan. Evenals het standbeeld van den opstandigen monnik Giordano Bruno, dat bij zijn onthul ling een zeer ernstig protest uitlokte van het Vaticaan. De Paus heeft zich over deze be slissing beklaagd. Mussolini echter laat ons, zelfs zonder den Paus geantwoord te hebben, er naar raden hoe het heilig karakter van Rome nog eens zal worden verdedigd. De Lateraansche Over eenkomst moge officieel hog van zeer recenten da tum zijn, het feit dat de Paus aan niemand de goedkeuring zijner daden heeft te vragen, en Mus solini doet wat hij wil met Kamer en Senaat, maakt dat het verdrag practisch in werking trad bjj de onderteekening op 11 Februari. Zoo is het dan momenteel zes-en- een-halve maand oud en kunnen we minstens een Voorloopig oordeel veller. over zijne werking. Dit oordeel is, kort en krachtig, in alle opzichten ongunstig. Het enthou siasme der nadering van den eindelijken vrede tus- schen Vaticaan en Quiri naal, de geweldige vreug de over 's Pausen in schikkelijkheid en Musso lini's rechtsvaardigheids- zin, het blij verwachten Vfen het koninklijk be zoek aan het Vaticaan. van de pauselijke tegen visite op het Quirinaal, het verlangend vooruit zien van de eerste vre- desdaad, ongeacht of die Van Paus of Koning Zou uitgaan, dat enthousiasme, die vreug de, die verwachting, dat verlangend vooruitzien, het is alles voorbij, En een koel scepticisme betreffende de duurzaamheid van den vrede en weder- zijdsche ontevredenheid over den slakken- Bang van zaken, een groote bitterheid is er voor in de plaats gekomen. Lezen we 's Pausen redevoering na van 11 Februari, dan ontroert ons Zijn enthousiasme: de rede die Hij voor de verzamelde pastoors en vais- tenpredikanten van Rome hield, is een juich- Tied. Lezen we daarna Zijn brief van 30 Mei nan kard. Gasparri, dan vinden wij, zonder tusschen de regels te lezen, een schreiende ontgoocheling. In fascistische kringen ont- Bloeit een ware hetze tegen het Vaticaan. De doorsnee-Italiaansche pers verlaagt zich met heleedigingen tegen Paus en Kerk, die een havenarbeider niet graag in zijn mond zou hemen. Op congressen en in meer intellec- lueele kringen worden stellingen geuit en Verdedigd, die, zacht uitgedrukt, treurig zijn. En zoo zouden we verder kunnen generali seeren, kolommen lang. Liever echter pogen We een zekere orde te brengen in de over stelpende massa's van materiaal, om ons daarna te beperken tot een objectieve op somming der talrijke feiten. Bepalen wij ons ditmaal tot de voorloopige hitvoering der bepalingen van de Lateraan sche overeenkomst, om later een vergelijking te trekken tusschen de opvatting van Pius XI en Mussolini, en eventueel nog enkele Woorden te wijden aan de groote verschillen, die in Italië Paus en dictator, godsdienst en Politiek onoverbrugbaar scheiden. Allerlei beknottingen Elk verdrag is van nature een dood stuk Papier. Dezelfde overeenkomst kan bij loyale samenwerking tusschen de contracteerende Partijen een zegen, bij wederzijdsche beknib beling, een vloek zijn. De Paus heeft op het hioment der onderteekening openlijk gezegd dat al Zijn verwachtingen waren gebouwd °P een loyale toepassing der bepalingen. Mussolini speelt de rol van wat in het Italiaansch een „prepotente" heet: een krachtpatser, vertalen wij het best. Zeker, de *h de financieele overeenkomst bepaalde som is op tijd en tot den laatsten cent be taald; geen Italiaansch ambtenaar heeft zich in Vaticaansche gelegenheden gemengd; allen dooden letteren van het verdrag is recht wedervarenMaar het kleinzielige Het standbeeld van den opstandigen monnik Giordano Bruno, opgericht door de Italiaansche Vrijmetselarij ter plaatse, waar deze ketter in 1600 op den brandstapel stierf. Bij de onthullings- feesten, die een volle week duurden, sloot het Vaticaan de Bronzen Deur, ten teeken van rouw geneger, de nonchalance, de brutale weige ring van wat niet strikt bepaald is, de be knibbeling van wat voor verschillenden uit leg vatbaar is, het wondt alles diep door zijn moedwillige, eindslooze herhaling in het Ita lië waar de etiquettes de hoogste wetten zijn. Bij voorbeeld: Men had een Gezant bij den H. Stoel noo- dig. Zooals bekend, werd Graaf De Vecchi benoemd. Wij zouden niet graag een woord kwaad van hem zeggen, maar op zoo een post een politieke nul te plaatsen van wien men zich voordien had bevrijd door hem levend te begraven als gezant inAbessinië: het maakt een eigenaardigen indruk. De Paus ontving graaf De Vecchi met alle eerbewijzen, waarop hij recht had. Maar toen de Nuntius, Mgr. Borgongini Duca, een paar dagen later zijn geloofsbrieven moest aan bieden aan den Koning van Italië, bleek deze op zomervacantie te zijn. Natuurlijk is Ko ning Victor Emanuel III teruggekomen naar Rome, maar niet dan nadat hij den pause lijken Nuntius bijna drie weken had laten wachten. Het Vaticaan kreeg als zelfstandige staat ook het recht een eigen posterij te bezitten. Kard. Gasparri vroeg opname in de interna tionale postunie. Toen het antwoord uitbleef, werd aangedrongen. En men kreeg bericht, dat alle bij de postunie aangesloten landen hun instemming hadden betuigd met uitzon dering vanItalië. Op de instemming van Mussolini moest nog twee maanden worden gewacht. En die instemming had eindelijk plaats onder voorwaarde dat de Vaticaansche posterijen voor Rome en Italië zoo onmoge lijk duur zijn, dat hoogstens vreemdelingen er gebruik van kunnen maken. Dien onvergetelijken Dinsdagmorgen in Februari werden we verrast door het alomme geel en wit, de pauselijke vlag, die in Rome na 1870 niet gezien was. De kleuren kwamen in de mode. Ja. een Milaneesch fabrikant lan ceerde het „Badcostuum der Verzoening" in de pauselijke kleuren! Dat is nu voorbij. Een speciale wet verbiedt het uitsteken van vlag gen van onverschillig welke natie en ver plicht gebouwen, die immuun zijn verklaard en dus niet onder die bepaling vallen, naast de uitgestoken vlag, de Italiaansche driekleur uit te steken en nog wel op de eereplaats! Toen Zondag de Italiaansche koningin ver jaarde, hebben we kunnen constateeren hoe geen enkel consulaat of gezantschapsgebouw De censuur Wat echter vooral den invloed van het Va ticaan op Italië fnuikt, wat in één woord den godsdienst boycot, is de fascistische cen suur waaraan elk geschrift, voor zijn ver schijning, onderworpen is, en die wordt uit geoefend door meestal onbevoegden aan wier voor 100 pet. zwarte gevoelens niet getwijfeld kan worden en die een goed betaald, mak kelijk baantje hebben te verliezen. De wet zegt, dat een driemaal in beslag genomen blad kan worden opgeheven. Nu is er in heel Italië zeker geen blad of tijdschrift dat nog niet minstens driemaal zijn volledige oplage zag vernietigen. De op heffing van krant of tijdschrift, waarmee de wet dreigt, is echter tot gewoonte gemaakt, wanneer het katholieke uitgaven betreft. Wij hebben beloofd ons aan de feiten te zullen houden, maar durven geen paar kolommen druks vullen met de namen van opgeheven, uitsluitend katholieke bladen. Voldoende zij, dat de tientallen dag-, week- en maand- uitgaven, die de redevoeringen van den Paus over de Lateraansche Overeenkomst opna men, zonder uitzondering alle opgeheven zijn! Ja, 20 Juli werd de uitgave van de Ci- vilta Cattolica, het grootste en belangrijkste tijdschrift voor Italiaansche intellectueels katholieken, in beslag genomen: iets dat in de zes-en-tachtig jaren van zijn bestaan natuurlijk nog nooit voorgekomen was. En momenteel wordt door de grootste Italiaan sche blade r sinds een paar weken al een heftige campagne gevoerd om de Osserva tore Romano, het officieele pauselijke dag blad, als zijnde een buitenlandsche anti fascistische krant, den toegang tot Italië te verbieden; in beslagname is, zooals vanzelf spreekt, voor buitenlandsche bladen onmo gelijk. En als u nu denkt, dat de censuur ook aan de overzijde werkt, dan zij een laatste voor beeld ons antwoord: De schandschrijver E. Settimelli, hoofd redacteur van de ultra-fascistische, in 't bui tenland verboden Impero, schreef 11 Juli een hoofdartikel, waarin hij tusschen on vertaalbare beleedigingen tegen den Paus en het Vaticaan door, herinnerde aan den „glo rietijd", toen geen krant een woord tegen het regime kon schrijven, zonder dat de fas cisten de drukkerij verwoestten, de redacteu ren mishandelden en de kantoren en huizen van directie en redactie in brand staken. En metéén deed hij een oproep om op te rukken naar de via Silla 35, waar de Osservatore Romano gevestigd is. De Impero werd niet gesequestreerd! En toen de uitgave telkens uitverkocht raakte, drukte men nieuwen voorraad, tot de zesde oplage toe. En toen we des avonds even naar de Osservatore Romano liepen, vonden we daar driemaal twee carabinieri onder het bevel van drie rechercheurs. Maar denzelfden avond schreef Vita Gio- vanile uit Vicenza: „Van geen anderen meester verwachten wij de waarheid dan van den Paus; door geen ander licht willen wij ons laten voorlichten dan door het zijne; aan geen andere bron willen wij ons laven dan aan zijn wijsheid." En Vita Giovanile werd gesequestreerd en opgeheven, omdat de aangehaalde woorden: „ophitsen tot ongehoorzaamheid aan de Italiaansche wetten, aanzetten tot verzet te gen de onvoorwaardelijke onderwerping aan de bevelen van den duce; de onderwerping die is een bloem van overgave aan het vader- land." Dit vonnis werd geschreven door z. exc. e'en Prefect van Vicenza Bij Koninklijk besluit zjjn benoemd: tot officier in de orde van Oranje Nassau. Th. F. Ebbinkhuysen, kanunnik, oud-regent van het seminarie Hageveld te Heemstede, verblijvende te Hillegom; tot ridder in de crci'e van den Neaerlana- schen Leeuw: dr. W. M. van der Scheer.' oud-inspecteur van het Staatstoezicht op krankzinnigen, geneesheer-directeur van het Provinciaal Ziekenhuis, te Santpoort; tot Officier in de orde van Oranje Nassau: jhr. J. C. W. Strick van Linschoten, bur gemeester der gemeente Beverwijk; tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, Jac. Groen Azn„ ondervoorzitter van den R. K. Diocesanen Land- en Tuinbouwbond in het Bisdom Haarlem en voorzitter van den Tuinbomvbond van den L. T. B.; tot, Ridder in de orde van den Neder- landschen Leeuw: J. C. Bunge, kunstbeschermer te Aerden- hout; tot ridder in de orde van Oranje Nassau, Th. Lancë, oud-voorziter der Gemeente lijke Commissie voor Lichamelijke Oefenin gen te Groningen, wonende te Haarlem; tot officier in de orde van Oranje-Nassau: J. H. A. Evers, inspecteur der registratie en domeinen te Haarlem; tot ridder in de orde van Oranje-Nassau: O. Verhagen, ontvanger der registratie en domeinen te Noordwijk; tot officier in de orde van Oranje-Nassau: J. H. Belgraver, te Haarlem, referendaris der posterijen, telegrafie en telefonie, belast met de functie van directeur van het telegraaf- en telefoonkantoor aldaar; tot ridder in de orde van den Nederland- scben Leeuw: Johan Adriaan Laan, wonen de te Blciemendaal, lid van den raad van bestuur der naamlooze vennootschap Wes- sanen's Koninklijke Fabrieken, te Wormer- veer; tot officier in de orde van Oranje-Nassau: dr. L. C. Kersbergen, geneesheer-directeur van het St. Elisabeth's of Groote-Gasthuis te Haarlem; Tot ridder in de orde van oranie-Nassau: E. J. Jonxis, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken Zaanland te Zaan dam; G. J. Droste jr. directeur der Cacao- en Chocoladefabriek Droste en Co, te Haarlem. Toegekend ziin de eer©-medailles, verbon den aan de Orde van Oranie-Nassau in zil ver aan: C A de Bruin. Rilksveldwachter-briga- dier-majoor. te Haarlem; W. A. Dernison, werkmeester bij de straf gevangenis te Haarlem; in brons aan: tv. van Gelderen, bewaarder in het huis van bewaring te Haarlem; J. H. van den Booren. bewaarder in de strafgevangenis te Haarlem; H. wesseling en J. Wiarda, tulnarbeiders op de buitenplaats „Vaart en Duin", te Overveen: W. Flooren, jachtopziener op de buiten plaats ..Vaart en Duin", te Overveen: T. de Leeuw, kommies te water 1ste klasse der directe belastingen, invoerrechten en acciinzen te IJmuiden; Th. Tiebie, te Krommenie, besteller bij den Post-, Telegraaf- en Telefoondienst; in zilver aan: P. Mulder, te Nieuwer-Amstel, opzichter bij de Naamlooze Vennootschap Nederland- sche Springstoffenfabrieken, gevestigd te Amsterdam; F. Munniksma, kapitein op den schelpen- zuiger „Trio" der Naamï .oze Vennootschap „De Conventie", te Haarltm; H. Kop Pzn.. werfbaf- bij de Nnrt ïlooze Vennootschap Houthandel, voc heen William Pont, te Zaandam; in brons aan: Mejuffrouw T. Westerveld, dienstbode bij mevrouw M. Veen. te Haarlem; mejuffrouw J H. B. Peters, dienstbode bij den heer J. F. Visscher, te Naarden. Van den trein, die gistermiddag om 15 20 uur uit de richting Zaandam te Amsterdam moest aankomen, liep de tender op het Wes telijk Stationseiland met een as uit de rails. De trein werd overgehaald naar een ander spoor. Om 16.02 uur was de trein aan. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. Andere treinen hadden geen vertraging. De ontspoorde wagen was spoedig weer in de rails. Binnenkort zal bij den Raad van Amster dam een voordracht worden ingediend, waar in een crediet van ongeveer twaalf ton wordt gevraagd voor de ophooging van de Ringbaan-West. De regeering is bereid de kosten voor haar rekening te nemen, mits Amsterdam toe stemt tot het bouwen van een vaste brug in het Nieuwe-Meer meldt het „Alg. Hbld." Het was kort na 11 Fe bruari en midden in de algemeenheid van het ge juich, toen in Italië alle katholieke journalisten per aangeteekende posi het verzoek ontvingen om zich niet te verliezen in critische beschouwingen dit „om geen polemieken of discussies uit te lokken op een terrein waar een leder geïnteresseerd is, maar om als goede bur gers in vrede voort te gaan naar een nieuw le ven". Als gezegd, werd dit dringende verzoek gerichi aan de katholieke journa listen. De rest was er. bleef vrij en maakte var. die vrijheid een gebruik dat wij gezien het ge dwongen zwijgen der te genpartij; niet aarze len laf te noemen, en dat zeker een nieuw record is in het lage peil waarop de Mussolini-pers pleegt te staan. Er hebben in nerveuze Vingers verontwaardigde pennen gebeefd, maar aan het verzoek dat al leen geen bevel was, om dat in deze de macht tot bevelen ontbrak, werd Voldaan. Dit neemt echter nog niet weg, dat de zucht van verlichting op recht was, toen de Osser vatore Romano plechtig en officieel het verzoek om te willen zwijgen op hief. We zijn weer vrij: minstens om te trachten de laffe kuiperijen der ijzeren censuur te ontzei len. Het verdrag in de praktijk De „Graf Zeppelin" te Lakehurst. Naar het „Alg. Hbld." verneemt, is prof. jhr. mr. VjL J. M. van Eysinga, hoogleeraar aan de Hnjks-Universiteit te Leiden, be noemd tot vertegenwoordiger van de Ne- derlandsche Regeering ter conferentie, wel ke 4 September door den raad van den Volkenbond is bijeengeroepen ter bespreking van de herziening van het statuut van het Permanente Hof van Internationale Justitie. Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 8.17 uur. Hoogste barometerstand 766.8 m.M. te Acureiry. Laagste barometerstand 748.3 m.M. te Stensele. Verwachting: meest zwakke Oostel ke tot Zuidelijken wind, half tot zwaar bewolkt, droog weer, behoudens kans op onweer, iets warmer. Naar wij vernemen zal de heer J, J. M. Wiegman te Heemskerk, benoemd tot Burgemeester van Wassenaar, in een open bare zitting van den Raad dier gemeente, te houden op Dinsdag 3 September a.s. des namiddags te 3 ure, als zoodanig worden geïnstalleerd. De weg Na de aankomst van Zijne Eminentie Kar dinaal Van Rossum te Amsterdam, Maan dagnamiddag a.s. te kwart over vijf aan het Centraal Station en de ontvangst in de ge reserveerde wachtkamer, zal de stoet den volgenden weg nemen naar de Rozenkrans kerk in de Jacob Obrechtstraat: Westelijke afrit Centraal-Station N.Z. Voorburgwal Raadhuisstraat Keizers gracht (even zijde) Spiegelstraat Mu seumplein Mesumstraat Jan Willem Brouwersstraat Alexander Boersstraat Van Breestraat Obrechtstraat Kerk plein. (De auto's wachten gedurende de plech tigheid in de Van Breestraat.) In de gistermiddag gehouden vergadering van het college van B. en W. van Amster dam, is de agenda vastgesteld voor de a.s. Woensdag 4 en Donderdag 5 Sept. te hou den raadszittingen. Tijdens deze bijeenkomst kwamen de^ wet- houders overeen aldus het „Alg. Hbld. niet te zullen spreken over de crisis in het col lege, omdat zij meenden dat dit allereerst de taak was van de raadsfracties. NEW YORK, 29 Aug. Reuter. President Hoover heeft een boodschap gericht tot een massa-meeting welke in Madison Square Garden gehouden werd en bedoeld was als protestbetooging tegen de onlusten in Pa lestina. Hij zegt hierin 't volgende: Ik weet, dat de geheele wereld de scherpzinnigheid erkent welke de Britsche regeering betoond heeft toen zij het mandaat over Palestina aan vaardde. Ik vertrouw er op, dat uit deze tragische gebeurtenissen grootere waarbor gen voor de veiligheid in de toekomst zullen ontstaan, waaardoor een geleidelijke rehabi litatie van Palestina als een echt vaderland zelfs meer verzekerd is. Hoover gaf uiting aan zijn diepgevoelde sympathie met de na gelaten betrekkingen van hen die zijn omge komen en met de gewonden. LONDEN, 29 Aug. Reuter. Lord Melchett is benoemd tot voorzitter van het steuncomi té voor Palestina, dat ten doel heeft den nood te lenigen, ontstaan ten gevolge van de onlusten. Door voorname Joden is reeds voor 40.000 ingeteekend. ROME, 29 Aug. B.T.A. De Heilige Plaat sen in Palestina worden op het oogenblik niet bedreigd; er zijn echter voorzorgsmaat regelen getroffen. Bedevaarten naar het Heilige Land zijn tot nader order uitgesteld. In verband met KONINGINNEDAG zal de Nieuwe Haarl. Courant morgen zoo vroeg mogelijk verschijnen. H.H. ADVERTEERDERS wordt daarom beleefd verzocht hun annonces zoo mogelijk HEDENAVOND, UITERLIJK ZATERDAG OCHTEND HALF TIEN TE BEZORGEN. DIRECTIE N. H. CRT. Autobus te Soerabava door een trein ge grepen. Drie dooden, 11 gewonden- Het Amsterdamsche college van B. en W. is van oordeel, dat de wethonderscrisis eerS door de fracties moet worden besproken. De regeering is bereid de kosten te dragen van de verhooging van het westelijk gedeelte van de ringbaan om Amsterdam. De besprekingen 'tusschen de bij de Zaan- scbe staking betrokken partgen worden heden voortgezet. SLEESWIJK, 30 Aug, In den afgeloopen nacht is op de woning van den waarnemen- den regeeringsvice-president, Grimpe. in de Neuwerkstrasse te Sleeswijk.een dynamiet- aanslag gepleegd, die echter toevalliger wijze mislukt is. Te twee uur werd de helsche machine door het dienstmeisje voor den ingang van het huis gevonden. Zij droeg den bom tot buiten de omheining van den tuin en wekte den vice-regeeringspresident, die den Schu- po waarschuwde. De bom werd door een politiebeambte onschadelijk gemaakt. De Haagsche conferentie. Overeenstemming bereikt wat betreft de ontruiming en de be- zettingskosten van Rijnland. Mac Donald vertrekt Zaterdag naar Ge neve. De onrust in Palestina. Vrees voor uit breiding naar naburige gebieden. Ten gevolge van het springen van een band stortte in Marokko een auto in een afgrond; 16 inzittenden gedood. De overstroomingen in Voor-Indië. De hoogste waterstand sedert vijftig jaar. Hon derden personen verdronken. LONDEN, 30 Augustus Uit Bombay wordt gemeld, dat de Indus door een ster ken regenval in de Pensjab nog steeds verder stijgt. De waterstand is de hoogste, dien men in de laatste vijftig jaren ooit ge kend heeft. Het gevaar bestaat, dat de stad Dera Gazi Khan geheel door het water zal worden vernield. In het Sindgebied is de oogst reeds geheel verloren gegaan en ook de stad Kamdakot loopt gevaar. Uit Lahore wordt gemeld, dat het spoor wegstation Wah, op 50 K.M. van Attock, door het water is verwoest. De wegen tusschen Pesjawar en Newshera staan kilometers ver onder water. Volgens berichten uit Karachi en 't Pendsjabgebied zijn daar 300 menschen om het leven gekomen. Talrijke dorpen wer den geheel vernield en door het water weg gespoeld. Barometerstand 9 uur v.m. 767 vooruit OPTICIENS FABRIKANTEN i 'X

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1