Stadsnieuws KENNEMERLAND Cheque-koersen Amsterdamsche Beurs Opticien VINK heringa Wuthrich, Haarlem Stofzuigerhuis MAERTENS EERSTE BLAD VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1929 BLADZIJDE 2 Jentrale Verwarming MEDEGEDEELD DOOR'1 DE SP AARNEB ANK Haarlem - Amsterdam BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE MEDEGEDEELD DOORl DE SPAARNEBAN8 Haarlem Amsterdam ELKE BRIL SPEK STRAAT NUMMER EEN. tx AUTO IN EEN AFGROND GESTORT Zestien personen omgekomen Teraardebestelling A. Groot St. Francisca Romana, Bisdom Haarlem BURGERLIJKE STAND Afscheidsavond Pastoor B. M. J. van Rooij Harshok uitgebrand Examens Hoofdakte Aanbesteding Dappere redding Motorbehendigheidswedstrijden op Koninginnedag, georgani seerd door de Motorclub „Haarlem" SCHIPPERSKNECHT IN DE HAARLEMMERMEER OVER BOORD GEVALLEN EN VERDRONKEN Zijn lijk nog niet gevonden De nieuwe bruggen De gemeenteraad naar de kermis Examens Hoofdacte Zedenmisdrijf SANTPOORT BEVERWIJK VELSEN IJMUIDEN IJMUIDEN—OOST CASTRICUM Barteljorisstr. 16 - Tel. No. 10756 V erkoop. V erhuur, Inruilen, Reparaties DE HAAGSCHE CONFERENTIE Het verzet der Duitsche delegatie Ontploffing in een mijn De overstroomingen in Voor-Indië 2941/, 325 117i/2 291/, 936 fVie PARIJS 30 Aug. Uit Tlemcen wordt ge meld, dat in Marokko een vrachtauto met Marokkanen tengevolge van het springen ran een band, in een afgrond stortte. Zestien personen werden gedood en vijf- hen zwaar gewond. Zaterdag is te Zwolle, ten gevolge van een ongeluk bij het beproeven van een hijsch- fcraan, overleden de heer A. Groot, werk- nxigkundig amtenaar van de Ned. Spoor wegen te Utrecht, afkomstig uit Haarlem. Gisterenmorgen om twaalf uur is zijn stof felijk overschot onder groote belangstelling >p de Algem. Begraafplaats aan de Klever - iaan ter aarde besteld. Aan de groeve sprak ir. P. Labenga. waar nemend chef van den dienst van Materieel sn Werkplaatsen te Utrecht, die gewaagde van het groote verlies, dat de Ned. Spoor wegen lijden dcor den dood van den heer Groot. Be maatschappij zal altijd in her innering houden wat hij tijdens zijn leven voor haar gedaan heeft. Cr. S. Posthumus, ingenieur van materieel te Utrecht, zeide, dat de heer Groot een der beste technische ambtenaren was. Het is hl schrijnende herinnering, dat hij ten offer moest vallen aan zijn groote toewijding. Het was een genot, met hem samen te werken. Steeds traden zijn uitnemende eigenschap pen van geest en hart naar voren. Het zal moeilijk zijn hem te moeten missen. De heer A. van der Hey, lid van het Dagelijksch Bestuur van den B.A.N.S., zeide o.a. dat de overledene altijd groote belang stelling toonde voor alle vraagstukken, en vaak voorlichting en adviezen gaf, die zeer gewaardeerd werden. Hij had zich vele vrienden verworven. „Rust zacht, trouwe vriend en kameraad". De heer J. van Putten, bureau-referent te Utrecht, zwager van den overledene, dank te voor het gesprokene en voor de belang stelling. Vele ingenieurs, technische ambtenaren, o.a. ir. De* Koning, chef van de Centrale Werkplaats te Haarlem, teekenaars van de teekenkamer waren bij de teraardebestelling tegenwoordig. Voor het eerst kwamen de afdeelingen van St. Francisca Romana uit het geheele bisdom in het Romanahuis op de Kouden- hom, 34 alhier, bijeen. Om 10 uur ving de dag aan met een H. Mis in de Kapel van het Romanahuis, op gedragen dcor den vooratter van de Liefde werken, Kapelaan Leesberg. Onuder de H. Mis hield de vooratter een korte predikatie, waarin Z. E. het leven van de H. Francisca Romana voorstelde ais het groote model voor allen, die medewerken, aan dat verheven werk. Na de H. Mis werd de tentoonstelling be zichtigd, samengebracht om het werk in onze stad te tconen. Daarna de vaststelling van statuten en huishoudelijk reglement voor alle afdeelin gen waaraan een ruime bespreking werd gewijd. In een gezellige stemming werd daarna de lunch gebruikt om na den inspannenden ochtend den inwendigen mensch te ver sterken. De middagvergadering werd eerst be steed tot het kiezen van een federatie-be stuur. waarin zitting namen: mej. D. Janse uit Haarlem, als secretaresse en mej. D. Baije uit Amsterdam. t Het voornaamste van den dag was echter de rede van mej. D. Haye, directrice van de School van Maatschappelijk Werk te Am sterdam. De spreekster behandelde eerst het soort meisjes, hetwelk door ons wordt verzorgd, om daarna het werk zelf te bespreken, voor al wijzend op het clubsysteem, daar op deze wijze de indivudueele behandeling van het meisje het meest tot haar recht komt. Heel het werk moet uitgaan van de groote ge dachte het gezinsleven door te voeren in het vereenigingsleven, om de kinderen weer voor het gezinsleven geschikt te maken. „Huis moeders kweeken, berekend voor hun taak",, ziedaar het korte parool. Een dankbaar applaus oogstte spreekster voor haar inleiding, waarna nog eenige vragen werden beantwoord. Eenige kinderen der afdeeling Haarlem zongen daarna nog een paar liedjes en de den eenige kleine voordrachten, waarna de Eerwaarde voorzitter de welgeslaagde eer ste algemeene vergadering met een dank. woord sloot en de dames voldaan naar huis gingen, om het geleverde in hare afdeelin gen te verwerken. Ondertrouwd: 28 Aug., J. Eggeltje en J. A. Krips M. Angenent en J. Bulthuis A. Nierse en P. van Norde A. J. P. Stege- meijer en H. J, C. Tesselaar A. Th. van Garderen en A. P. Verhoef B. H. Wem- pe en E. Brinkman P. II. fetokhcf en J. M. E. Westerman N. krijgsman en W. C. B. de Laat vV. P. van Eekhou; en J. C. Bersch H. Th. Jeuriëns en M. Havik. Getrouwd: 23 Aug., K. Rozenhart en M. A. van de Spreng P J. ter Wal en Th. M. Lassooij A. A. Pot en G. M. Lager- weij P. van Heerden en K. Ott L. Pe- perkoom en P. Hujo G. L. van Vliet en hi C. Sieraad D. Ineke en M. van den Burg Ph W. Switser en E. K. A. Wei- mann B. N. Postma en M. C. van Bem- tnelen A. A. Smit en J. L. M. Lohman P. A. van Loon en E. A. Haasbeek A. van Egmond en J. M. Bierenbroodspot. Geboren: 27 Aug., zoon van C. E. M. He- temvan Rooden dochter van A. M. JoostenLokerman. Overleden: 26 Aug., T. Pronk—Koster, 64 j. Ged. Oude Gracht 27 Aug., D. Bak ker, 58 j.. Noorder Tuindorplaan G. A. H. Lucas—Thirfj, 37 j. Lange Heerenvest W. A., 4 j. d. v. J. Dedding, Kamperlmn. Hartelijke afscheidswoorden Gisterenavond heeft de Hoogeerw. Heer B. M. J. van Rooij, nieuw benoemde Deken van Gouda afscheid genomen van zijn paro chianen te Halfweg. In de volle kerk celebreerde Z. Hoogeerw. een danklof. Nadat daarna het Allerheiligste in de Sacristie was gebracht, voerde het zangkoor op schoone wijze een „Jesu dulcis memoria" uit. Kapelaan Servaas nam ver volgens het woord, er op wijzend hoe zwaar dit afscheid den „pastoor", want zoo wilde de kapelaan hem voor het laatst in den vol len zin des woords noemen, en allen parochia nen viel. Morgen als gij voor het laatst, aldus de Eerw. spr. de H. Mis zult lezen onder het schoone Kruisvenster, dan zult gij, wij weten het, dit afscheid als een bij zonder offer aan den Gekruiste opdragen. Na deze bijzonder treffende woorden sprak de Burgemeester, de heer L. H. Simons, als hoofd en vertegenwoordiger der gemeente. Alle gemeentenaren, katholiek of niet, al dus spr., hebben een zeer groote hoogachting voor hun nobelen medeburger pastoor Van Rooij, die steeds meer zag op datgene wat vereenigde, dan wat scheidde en altijd de eenheid onder allen, van welke gezindheid ook, voor zoover dit in zijn vermogen was trachtte te bevorderen. Het R. K. schoolhoofd, de heer J. R. Kuijpers, uitte hierna woorden die recht uit het hart kwamen. Uw waardige goedheid, zeide de spr., deed ons allen U liefhebben met een liefde, <Me ons tevens uw gezag deed eerbiedigen. Elk kind van uw school heeft, volgens uw eigen woorden, een vraagteeken achter zijn naam Helaas kunt gij niet in ons midden blijven tot dit vraagteeken kan wor den doorgehaald, maar wij beloven, dat wij zullen werken, dat dit vraagteeken zal wor den een ferme punt; dat alle jongens en meisjes, wier toekomst nu nog een vraag is, zich later zullen doen gelden als Katholie ke mannen en vrouwen van de daad. De ver tegenwoordigers der besturen der Begrafenis- vereeniging „St. Barbara", van de plaatse lijke bouwvakarbeidersbond „St. Joseph" van de vereen iging van Spoor en Tramweg personeel „St. Raphaël", de Josephgezel- lenvereeniging, de Elizabethvereeniging, spraken hartelijke woorden van waardeering en dankbaarheid. Namens het Kerkbestuur en ,de parochia nen sprak daarna kapelaan Servaas. Vervol gens werden den scheidenden Pastoor als geschenken aangeboden 'n Perzisch tapijt en 'n lichtkroon voor welke geschenken 't benoo- digde bedrag was bijeengebracht door de parochianen ter gelegenheid van het aan staande zilveren priesterjubileum van den Pastoor: reeds nu wilde men deze blijken van dankbaarheid overhandigen. De Josephgezellen gaven hem een zilveren souvenir. In zeer schoone woorden dankte pastoor van Roojj, staande op de trede van het altaar zijner kerk, die straalde in het licht der tal- looze lampen en kaarsen, geflankeerd door zijn roodgetoogde misdienaars, allen, die hem in de ruim vier jaren van zijn pastoraat zoo dierbaar waren geworden door hun groote godsvrucht en milddadigheid jegens de ar men en voor den Kerkbouw. Met vreugde con stateerde Z.Hoogeerw. dat de parochie van O.L. Vrouw Geboorte met recht een Euch. Parochie kan worden genoemd. Hij spoorde hen aan om dikwijls, telkens als de moei lijkheden des levens hen dreigden te over weldigen op te zien naar het Kruis in de kerk, die hij met hen heeft mogen bouwen. Ontroerd verklaarde de pastoor, dat Halfweg waar hij de schoonste jaren van zijn pries terleven gesleten had, een groote dflaats in zijn hart zal blijven innemen. Hiema drukte hij alle aanwezige parochianen de hand tot slot van deze ontroerende bijeenkomst. Moge het onzen voormaligen pastoor gegeven zijn nog vele jaren voor het heil der zielen te ar beiden! De harspot kookte over Hedenmorgen brak, omstreeks half acht, aan den Spaamdamscheweg 73, in het hars- hok van den heer L. v. d. K. brand uit, doordat de harspot, waarin vocht was ge komen, overkookte en met het vuur in aan raking kwam. De eigenaar trachtte het vuur met een handblusch-apparaat te blusschen, hetgeen echter niet gelukt, Niettegenstaande de brandweer vrij spoedig ter plaatse was en met twee slangen op de waterleiding be gon te werken, brandde de loods tot den grond af. Het harshok is niet verzekerd. HAARLEM, 27 Augustus. Geëxamineerd 7 mannelijke Candida ten. Geslaagd de heer H. J. M. Bouwens, Amsterdam. Afgewezen 5; teruggetrokken 1. HAARLEM, 28 Augustus. Geëxamineerd 4 mannelijke candidaten. Geslaagd de heeren W. M. Groentjes, Hoorn en J. F. Hengel- broek, Beverwijk. Afgewezen 2. Gister is namens het bestuur der Veree- niging Ned. Herv. Stichtingen voor Zenuw en Geesteszieken te Amersfoort, onder Ned. Herv. Aannemers aanbesteed bestek I: het bouwen van een administratiegebouw annex twee paviljoens; bestek II: het bouwen van een directeurswoning, een keukengebouwtje, lijkenhuis en een tuinmanswoning. Ingeko men 25 biljetten. Laagste inschrijvers Gebrs. Rijswijk te Heemstede bestek I f 389.000, massa f 440.000. Gisteravond, omstreeks half 8, viel het vierjarig zoontje van den bakker K. in de groote sluis te Spaarndam. De 20-jarige G. Hartog sprong het direct na, met het ge lukkig gevolg, dat hij den kleine op den wal kon brengen. Hier past een woord van hulde aan den dapperen redder. De Motorclub Haarlem ontving toestem ming tot het houden van een Behendigheids wedstrijd op motoren en welke gehouden zullen worden op het grasveld bij de Haar- lemsche Dreef, des middags te 3 uur. Waar het hier om behendigheid gaat is de snelheid der motoren zeer gering, ongeveer stapvoets, doch, dat men zich zal vermaken door het aanschouwen van het nemen der hinder nissen. staat boven allen twijfel verheven. Deze hindernissen zullen bestaan uit: een wipplank waarover heen gereden moet wor den; ringsteken; een glas water zonder mor sen overbrengen; een parapluie tijdens het rijden opsteken, hiermede door een vlaggen- baan rijden, zonder de vlaggen om te stoo- ten en daarna deze parapluie weer gesloten op een tafeltje leggen; verder nog door een hoop mulzand rijden zonder de vlaggen daarin geplaatst om te rijden; en nog meer dere van deze kunststukken. De voeten mo gen niet den grond raken op straffe van een aantal verliespunten. Gevaren-sensatie krijgt het publiek niet te genieten, doch wel zal een ieder vele malen vroolijk moeten lachen bij het ver keerd nemen eener hindernis. Het belooft Inderdaad een aardig evenement te worden. Woensdagnacht is de 18-jarige ongehuwde schippersknecht G. M., wonende te Wilhis van een in de Ringvaart van den Haarlém- mermeerpolder tusschen de Bennebroeker- brug en de Cruquius varend motorvaartuig gevallen en verdronken. Door de duisternis bleven de tot redding aangewende pogingen vruchteloos. Hoewel reeds geruimen tijd over een grooten afstand werd gedregd, had men het lijK van den jongeman die niet zwem men kc-n. Donderdagmiddag nog niet ge vonden Wij vernamen, dat ook uiet-leden aan deze wedstrijden kunnen deelnemen tegen beta ling van 1.Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit blad geplaatste annonce. Burgemeester en Wethouders van Haarlem brengen ter kennis van belanghebbenden dat de hulpbruggen in de Nieuwe Gracht weg genomen zijn, zoodat het scheepvaartver keer door die gracht weder normaal kan plaats vinden. De burgemeester fuift Na afloop van de Donderdagmiddag ge houden zitting van den gemeenteraad van Alkmaar heeft de Burgemeester. mr..W. C. Wendelaar, de raadsleden uitgenoodigd ge zamenlijk naar het hier tijdens de kermis- week staande etablissement Porton te gaan om er poffertjes te eten. Vrijwel alle raads leden zijn door den burgemeester in déze kraam vervolgens op poffertjes, bier of ran ja getracteerd. HAARLEM, 26 Augustus Geëxamineerd 6 mannelijke candidaten. Geslaagd de heer P. Klomp, Westzaan. Afgewezen 5. Door de Hillegomsche politie is een man te Haarlem aangehouden, verdacht van over treding van art. 247 Wetboek van Straf recht, gepleegd te Hillegom met minderja rigen. Na onderzoek en verhoor is proces verbaal opgemaakt en is verdachte ter be schikking gesteld van den Officier van Justi tie te Haarlem. Concert Gisterenavond gaf „Wilhelmina een concert op „Terras" waarvan wederom- door een talrijk publiek werd genoten. De verschillende nummers werden keurig uitge voerd en zeer op prijs gesteld. De orde tij dens de uitvoering was voorbeeldig, waar door dus blijkt dat wij op den goeden weg' zijn. R.K. Leesbibliotheek Dinsdag 2 Septem ber wordt de gelegenheid weer geopend om boeken te halen in het lokaal Noorderdorp straat. De voorraad ziet er weer keurig uit en is door aankoop met een honderdtal vermeer derd. Koninginnedag Het lag in de bedoeling op Zaterdagavond 31 Augustus een concert te doen geven door de R. K. Harmonie „Soli deo Gloria". Dit komt te vervallen. Inplaats daarvan zal een gramofoonplatenconcert worden ge geven. De prijzen voor de wedstrijden op Koning innedag zijn djt jaar bijzonder fraai. Ze lig gen tentoongesteld in de étalage der firma M. Maarschalk, auto- en rijwielreparateur. Autotocht voor ouden van dagen. Voor de tweede maal hebben de ouden van dagen uit Beverwijk en omgeving, een auto-tocht gemaakt. En wederom mag gezegd worden, dat het een groot succes is geweest. Evenals het vorig jaar hebben de oudjes prachtig weer getroffen, heeft geen enkel voorval den rustigen gang van den tocht ge stoord en hebben allen dank zij de uitste kende leiding, zeer veel genoten. In 43 auto's, door de respectievelijke eige naars welwillend beschikbaar gesteld, werd de tocht des middags in de beste stemming aanvaard. Langs den Rijksstraatweg ging 't via Santpoort naar Haarlem, waarna door de Haarlemmermeer naar Schiphol werd gereden, het groote vliegveld, dat omstreeks 3 uur bereikt werd. Het uit 150 personen bestaande gezelschap nam hier op de terrarsen plaats om te ge nieten van de ververschingen, welke met milde hand werden rondgedeeld. Teen werd medegedeeld, dat er gelegenheid bestond om gratis een vliegtocht mede te maken, bleek het, dat hiervoor buitenge woon veel animo bestond. Niet minder dan 40 ouden van dagen en vele begeleiders ga ven zich op. De vier groote Fokkers met hun ronkende motoren werden zonder vrees bestegen, waarna het onder luide toe juichingen omhoog ging, de wijde luchten te gemoet. Spoedig verscheen er een machine boven Beverwijk, cirkelde laag boven de verschil lende gestichten en trok beneden natuurlijk al spoedig de aandacht. De terugkeer van ae luchtvaarders op Schiphol verhoogde de 'feestelijke stemming daar niet weinig.* De achterblijvers hadden intusschen met groote belangstelling naar het mooie schouw spel gekeken, dat het aankomen en vertrek ken van de vliegtuigen oplevert. Nadat nog rijkelijk van alles uitgedeeld was, werd omstreeks zes uur de terugtocht aanvaard. Over Halfweg ging het naar Haarlem en Santpoort, waarna omstreeks 8 uur Bever wijk werd bereikt. Hier had men den oudjes een grootsche ontvangst bereid. Twee muziekcorpsen, de: Beverwijksche Harmoniekapel en de St. Jo- zelfharmonie begeleidden de auto's langs een geweldige menschenmassa naar de ver schillende gestichten waar de oudjes weer blijde arriveerden. Een woord van hulde aan allen, die het hebben mogelijk gemaakt, dat deze mooie tocht wederom kon worden gehouden. Bevolking. Op 1 Augustus j.l. bedroeg- het aantal inwoners onzer gemeente 9836, nJ. 5021 mannen en 4824 vrouwen. Sedert 1 Januari j.l. is het aantal inwo ners dus toegenomen met 73 mannen en 81 vrouwen, totaal 154. Wanneer de bevolkingsaanwas in het zelf- j de tempo blijft doorgaan, kan in Maart van het volgend jaar de 10.000 bereikt worden. Ringrijderij. Onder begunstiging van prachtig weer heeft gistermiddag de jaar- lijksche ringrijderij werderom plaats gehad. Een talrijk publiek woonde den wedstrijd bij, welke door muziek wera opgeluisterd. Er werd door 35 paren deelgenomen. Na een zéér geanimeerden kamp werd de volgende uitslag bekend gemaakt: Heeren: le prijs M. Meijer, na een kamp- rit tegen den heer P. van Schie, aan wien de 2e prijs ten deel viel. Om den derden en vierden prijs werd ge- streden tusschen de heeren H. van Game ren, J. van der Sluis. J. Rutten en C. Ha- geii. Het resultaat was, dat de 3e prijs werd gewonnen door J. Rutten, terwijl'de vierde prijs het eigendom werd van den heer H. van Gameren. Dames: le prijs Mevr. van Gameren; 2e j prijs Mevr. Kleijn; 3e prijs Mevr. Meijer; na j een kamp met Mevr. Maris. 'De extra prijzen voor het, hoogst aantal ringen achter elkaar, werden gewonnen dooi den heer J, Rutten en Mevr van Gameren. Na afloop van de ringrijderij werd nog een behendigheidswedstrijd voor auto's gehou- I den. Weigering bouwvergunning. B. en W. adviseeren den Raad afwijzend te beschik ken op een verzoek van J. M. de Haas, te Haarlem, om vergunning tot het bouwen van een opslagplaats voor steenkolen nabij lyt station Santpoort. Middenstandstentoonstelling. De win- keliersvereeniging „Wijkeroog" is voorne mens om van 8 tot 15 October een midden standstentoonstelling te houden in de voor malige tramremise aan den Wijkei-straatweg. Aan dee inrichting van het groote gebouw voor dit doel zal veel zorg worden besteed, terwijl het ruime voorterrein van een fraaie beplanting zal worden voorzien. Concert! Het programma voor het con cert, hetwelk a.s. Zondagavond om half acht in het park van „Concordia" door de Har monie „De Eendracht" zal worden gegeven, luidt als/volgt: 1. Groot Rotterdam, marsch, Willy Schootemeyer 2. Ouverture Solonelle, Glasonow. 3. Souvenier de Frans Schubert, B. Rehl. 4. Fantasie „Die Walküre". R. Wagner Seidel. 5. Florentiner marsch, Fucik. 6. 'La Chanson des Nuits, V. Buot. Polka voor 2 clarinctten, door de heeren B. Koeman en D. Koning. 7. Ballet d'Isoline A. Messager. Bouwvergunningen Door B. en W. van Velsen zijn de navolgende bouwver gunningen verleend aan de N. V. v.h. Gebrs. H. J. van der Pol, te Heemstede, tot het bouwen van een koffiehuis met bovenwoning in „de Ratels" te IJmuiden aan W. A. de Bruijn te IJmuiden, tot het bouwen van vier woonhuizen aan de Gerard Doustraat, aldaar aan C. A. van Gils, te IJmuiden, tot het bouwen van en kegelbaan aan het perceel Willemsbeekweg, io, aldaar aan de N. V. Maatschappij „Kennemer- land" te IJmuiden, tot het bouwen van een kolenpakhuis aan de De Ruyterstraat, aldaar aan A. Markerink te Driehuis, tot het ver bouwen van een woonhuis tot woonwinkel huis aan den Driehuizerkerkweg 105, aldaar aan de N. V. Holl. IJzeren Spoorweg Maatschappij te Utrecht, tot het maken vn een 2e wachthuisje, (abri) op het perron van de halte Casembrootstraat te IJmuiden aan H. Vooren te Santpoort, tot het bouwen van een dubbel woonhuis aan den Rij ksstraat- weg, aldaar aan A. Kramer, te IJmuiden, tot het bou wen van een pakhuis mei bovenwoning aan de Trawler kade, aldaar aan Ir. A. H. van Rood, te Velsen, tot het bouwen van een directieverblijf op het fabrieksterrein Hoogovens te IJmuiden aan H. F. van Paradijs, te Haarlem, tot het bouwen van 2x4 woningen aan de Tulpenstraat te Santpoort aan A. en P. Bleeker, te IJmuiden, tot het bouwen van 2 woonhuizen aan de Gerard Doustraat, aldaar aan de N. VI Maatschappij tot Exploitatie vani Ijsfabrieken in Nederland te IJmuiden, tot het bouwee van een garage aan de Logger- straat, aldaar aan J. Bleeker te IJmuiden, tot het bouwen van een bakkerij aan de Casembrootstraat, hoek de Ruijterstraat, aldaar aan de N. V. Vereenigde Koninklijke Papierfabrieken der firma van Gelder Zonen, te Velsen, tot het bouwen van een ketelhuis op het fabrieksterrein. Gem Dienst der Arbeidsbemiddeling en Werkloosheidsverzekering Bieden zich aan (a) Bouwvakarbeiders behanger- matrassenmakers 1, betonijzervlechters 1, grondwerkers 6, metselaars 2, opperlieden 3, stucadoorsopperlieden 1, straatmakers 1, timmerlieden 2, kistenmakers 1. b. Metaalbewerkersmachine-bankwer kers 2, grof bankwerkers 1 metaaldraaiers 2, machinisten 1, montagewerkers 3. c. Kantoorpersoneel bedienden (mnl.) idem (vr.) 3. d. Huishoudelijk pers. werksters 4. e. Diverse beroepen chauffeurs 1, con troleurs 8, kellner (hulp) x, kok (trawler) 1, magazijnmeesters 4, winkelbedienden 1. f. Zonder vakkennis losse arbeiders 2 Worden gevraagd In de Gemeente dienstboden v. d. dag en voor dag en nacht, meisje voor halve dagen, aank. rijwiel hersteller. Buiten de Gemeenteauto-bewerkers Buiten de Gemeente auto-bankwerkers, chef typiste, aank. opz. teekenaar enz. BuitenlandMen zie de aanvragen in het kastje aan het Beursgebouw. Een nieuwe haven. In de Breesaap is men begonnen met het graven van de nieu we haven, waarvan reeds een klein gedeelte bestond in de nabijheid van de spoorbrug. Zooals wij reeds gemeld hebben wordt deze haven op zoodanige diepte gebracht, dat ook zeeschepen er ligging kunnen nemen. Vastgeloopen Woensdagmiddag is de binnenkomende stoomtrawler Orion IJM. 67 tengevolge van de hevige zuiging, veroor zaakt door het uitgaande s.s. Zeelandia uit zijn roer geloopen. De trawler liep dienten gevolge met volle vaart op den kep van de Vissehershaven en bleef daa/r onwrikbaar vastzitten, niettegenstaande direct met volle kracht achteruit werd gestoomd. Daar het water vallende was riep de schipper direct de hulp van een sleepboot in. Deze de sleep boot Katwijk, maakte achter den trawler vast. Aanvankelijk kon ook de sleepboot geen beweging in het vastgeloopen vaartuig krij gen, doch na ongeveer een kwartier getrok ken te hebben kwam het vaartuig weer los. Geslaagd Deze maand slaagden te Haar lem voor de hoofdacte J. H. M. Rozemeijer, Jac. H. Ponsioen en A. Ranke, alle drie on derwijzers aan de R. K. Jongensschool te 'IJmüidën-Oost. Eén tweede wachthuisje. Op het perron Wan de spoorweghalte Casembrootstraat al hier zal vanwege de spoorwegen een tweede wachthuisje (Abri) worden geplaatst. Weldadigheidszin Als een staaltje van weldadigheidszin dezer parochie, moge worden medegedeeld, dat verleden week een collecte is gehouden ten bate van de kas van den naiikrans, die door de strenge winter maanden van het voorjaar geheel uitgeput was. Door de verschillende dames werd een collecte gehouden, welke van den kanse krachtig was aanbevolen. Deze collecte bracht het nooit bereikte bedrag op van I f 415.In die zelfde week werd door Eerw. 1 Zusters voor hulp aan arme huisgezinnen een beroep gedaan op de weldadigheid, welke een bedrag op bracht van f 367. Ten slotte werd j.l. Zondag een collecte gehouden door pastoor Kemper voor den bouw van een kerk te 's Hage, welke op bracht de som van f 478. Patronaatsreis A.s. Zondag zal onder leiding van den eerw. directeur en de patro naatscommissie de patronaatsjongens een reisje maken naar den Haag, om aldaar deel te nemen aan de jeugddemonstratie welke op het terrein van Houtrust zal worden ge houden. De reis zal gemaakt worden met een tweetal groote autocars van de Langen- dijkers busonderneming, vertrek te 9.30 uur van het café Syortrust. Vrijdag, 30 Augustus Veiling „Ons Belang" op 28» Augustus 1929 Tuinboonen, 37 zak, 1217 Vt ct.; Raspers 14 zak, 2531 ct.; Snijboonen 102 zak, 1722 ct.; Enk. sp. boonen, 868 zak, 14 Vs18 Va ct.; Dubb. sp. boonen, 536 zak, 916 Va .ct. Schoolfeest te Bakkum Sedert bijna vijf en twintig jaren is het aan de school te Bakkum de gewoonte, dat de eerste school dag na de groote vacantie een feestdag is. Vroeger was het een feestdag voor geheel Bakkum, jong en oud. De tijden zijn veranderd, maar toch, de traditie getrouw, gaan we nog steeds op ouderwetsche wijze met rijtuigen naar Ber gen via Alkmaar. Ieder bijna, die een rijtuig heeft, gaat mee 1 of stelt zijn rijtuig beschikbaar en zoo kon- den we de kinderen der vier laagste klassen een gezellige rijtoer verschaffen. Dat een achttal muzikanten van „D.I.U." zich be schikbaar stelden en met hun muzikale ta lenten de tocht op te vroolijken, stelden allen op hoogen prijs. Een hartelijk woord van dank brengen wij hierbij allen, die zoo bereidwillig en belange loos hun medewerking hebben verleend, om de kinderen zoo'n prettigen dag te be zorgen. Ook de financieele rr*dewerking was oudergewoonte uitstekend. Volop hebben de kinderen genoten; het mooie weer, de ge zellige rijtoer; de muziek; de versnaperin gen; de speeltuin enz. alles werkte mede om de stemming er in te houden. Een zwerm fietsen escorteerde de rijtuigen om mee van de pret te genieten. Al was het veel kleiner, het was een ouderwetsch schoolfeest. 59.40 59.50 9.70 9.£0 34.65 34.75 Londen 12.09% 12.10% Zürich 48.— 48.10 13.— 13.10 Madrid 36.75 3685; 35.10 35.20 New-York (cable) 2.49 2.50 7.30 7.40 Warschau 27.— 29.— 66.35 66.45 Oslo 66.35 36.45 Stockholm 66.80 66.90 Burgerlijke Stand Overleden: Eliza beth Blaauw, oud 48 jaren, wonende te Zaandam. Getrouwd: Antoon de Ruijter en Johanna de Vries, beiden wonende te Castricum. Ingekomen personen A. van der Velden, H. J. Brand, A. Weijma, allen van Amsterdam; J. C. van Es van Haarlem; G. Visser van Den Haag; J, van der .Torren van Vledder; Jj. van Eik van Heerhugo- waard; D. Bakker van Alkmaar; A. J. Ker sten van Rotterdam; M. Dijkstra van Haar lem; T. C. Andriessen van Hilversum; G. Tjeerds van Zaandijk; T. van Elven van Bloemendaal; S. Zwart en gezin van Heems kerk. -■ .-- - Vertrokken personen R. Meier naar Amsterdam; M. de Leeuw idem; G. J. Schuize idem; A. J. Dagelet naar Uitgeest! Processen verbaal C. T. en J. N. F. beiden te Castricum, wegens het rijden zon der licht; A. de V. te Castricum, mishande ling; A. S. te Castricum, overtreding Motor en Rijwielwet; J. P. H. te Den Haag, idem. Gevonden voorwerpen Gevonden: 1 damesportemonnaie met inhoud; x rozen krans; 1 portemonnaie met inhoud; 1 fiets- tasch met inhoud; 1 actetasch met inhoud. Verloren: 1 rijwie,belastingmerk. BERLIJN, 29 Aug. Uit Den Haag wordt gemeld, dat de onderhandelingen tusschen de Duitsche en andere delegaties geduren de den afgeloopen nacht nog tot geen en kel resultaat hebben gevoerd. Het belang rijkste bezwaar der Duitsche delegatie is, dat Duitschland na 1 Septembei a.s. alleen de bezettingskosten zal hebben te betalen. Naar van Italiaansehe zijde verklaard wordt, zou de conferentie nog tot a.s. Dins dag duren. De Duitsche delegatie schijnt in ieder geval besloten te hebben, zich ener giek tegen de eischen der andere mogend heden. Drie arbeiders gedood. KATOWITZ, 29 Aug. In de Hohenlohe- mijn zijn door het instorten van een mijn gang drie arbeiders gedood. Hun lijken zijn geborgen. De toestand zeer kritiek LONDEN, 29 Aug. Uit Bombay wordt ge- Vrijdag, 30 Augustus Vorige Koersen Opening neden Staatsleenuigen 5% Nederland 1919 5% Nederland 1918 VA Nederi. 1916 Nederi. 1917 6% N.-Indië 1923 D VA% N.Ind. 1926 B Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel Mijn industrieën Marg. Unie Calvé Delft Nederi. Kunstzijde Maecubëe Van Berkel's Pat. Nieuwe Philips Industr. Buitenland Anaconda Cert. Fisk Rubber Separator tweedsche Lucifers Mijnbouw Boeton Mijnbouw.. Alg. Exploratie...... Petroleum Dorische Petr. Gaboes Kon. Olie Perlak Peudawa Continental OU Rubber A'dam Rubber Bandar Deli Batavia Rubt Rott. Tapanoell Serbadjadi Silau V. I. C. O. Allied Intercontin Rubber Scheepvaart Holl. Amerika Lijn dito Gem. Eigend Kon. Ned. Stoomb Scheepvaart- Unie Marine comm. Marine pref Suiker H. V. A Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak □ei) Batavia Oude Deli Oostkust Senjjmbah Maxwell Spoorwegen Union Pacific Wabash Chic Milw. St Pau) Kansas City South Erie Railr Prolongatie 101 lOlVxe 997/8 997/8 1001/16 975/, 232 1643/4 173 y4 674 252 8/4 143 3491/, 267 2671/4 4071/ 77i/2 4211/4 2031/2 37i/2 34% 2663/4 189% 172 106 205% 96 154 99% 9% 56% 54V8 20634 48/ 8 648 75% 153 417% 388 138 445 753/8 71 433/ib 104 89% 5% meld, dat de toestand in het overstroomde gebied in de Pendsjab en aan de grens, van dag tot dag ernstiger wordt. Twee dorpen in het district Pesjawar zijn door het water geheel weggespoeld. De zijrivieren van den Indus voeren reusachtige hoeveelheden wa ter. De bevolking van de lager gelegen g®' bieden wordt in veiligheid gebracht. Men acht den toestand uiterst dreigend. bestaat hoofdzakelijk uit ö'rie deelen namelijk: glazen, montuur en oor- veeren. De bekwame opticien zal volgens voorschrift van den oogarts, die niets bijzonders heeft voorgeschreven om trent het montuur, dit toch zóó samenstellen, dat de grootste doel matigheid en sierlijkheid wordt be reikt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 2