Brieven uit Frankrijk R'Mfenlandsch Nieuws FEUILLETON RADIO-OMROEP TWEEDE BLAD VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1929 BLADZIJDE 2 PLICHT EN LIEFDE DE HERSTELCONFERENTIE Overeenstemming inzake de ontruiming en de bezettings- kosten De troebelen in Palestina GEMENGD NIEUWS Het 200ste filiaal van de firma C. Jamin geopend smadkl aJs room De „BaLe^an" Een zonderlinge verloofde Het duizendjarig bestaan van Overschie Botsing bij Oirschot DE ALASTRIM Douanekaarten De A.NaV.B. SfsTiveft w>G*y1 Met een mes gestoken Mishandeling Ondanks alles wat er over gezegd wordt in de vele commissies en ondanks lange krantenartikelen, blijven de huren in Parijs abnormaal hoog, blijft het sleutelgeld of schoon officieel verboden bestaan en blij ven de woningen klein, slecht geventileerd en dikwijls zonder verlichting en waterlei ding. En meer en meer wordt het duidelijk dat de oplossing slechts kan komen van een geheel anderen kant dan men oorspronkelijk verwachtte, d.w.z. de oude hotels en de oude huizen der binnenstad zullen zich aan de eischen der twintigste eeuw niet meer kunnen aanpassen en hun plaats moeten in ruilen voor groote magazijnen, café's en ci nema's. Precies dus, zooals het in Londen al vele jaren het geval is. En evenals de Lon- denaars, zullen de Parij zenaars er tenslotte wel toe moeten overgana hun toevlucht te nemen tot de uiterste buitenwijken der stad, totdat ze ook daar hun woningen zullen moeten afstaan aan de instellingen van han del en vermaak. Andere tijden, andere zedenOorspron kelijk bouwden de menschen de steden om er in te wotien; thans zien ze in de stad slechts de plaats waar ze heen gaan om te werken en om zich te vermaken. En de ste delingen trekken naar de gehuchten en dor pen in de omgeving, die daardoor de allures i aannemen van kleine steden. Maar het on afwendbare geschiedt; de stad breidt zich uit en slokt de voorsteden in. Eenigen tijd weten ze zich dan nog te handhaven als buitenwijken, waar de stedeling kan wonen, maar spoedig verrijzen ook in die nieuwe buitenwijken kantoren, magazijnen en fa brieken en weer verder moeten de stads bewoners het zoeken. En de tijd is misschien niet eens zoo heel ver meer dat alle stads- menschen op het land wonen en de bewo ners van het land in de stad werken en uit gaan. Want handel en nijverheid nemen toe, hebben steeds meer werkkrachten noodig en de uitmuntende treinverbindingen doen de rest. Reeds nu is de verbinding van het cen trum van Parijs met verschillende voorste den beter dan met sommige buitenwijken. Er zijn voorsteden waarheen men iedere vijf minuten per electrischen trein kan komen, terwijl men in het hartje van de stad dik wijls een half uur op een bus moet wachten! Bovendien zijn de huizen in de voorsteden goedkooper en veel moderner ingericht, zoo dat het eigenlijk te verwonderen is, dat nog maar zulk een betrekkelijk klein aantal Pa- rijzenaars het drukke, zenuwsloopende le ven in de stad verwisselen voor het gezonde buitenleven Want het is een feit dat slechts zij, die er toe gedwongen worden hetzij doordat ze in de stad zelf geen woning vin den kunnen, hetzij ze de hooge huur of het sleutelgeld niet betalen willen, hun toe vlucht tot de zoogenaamde banlieue nemen. Maar dat zal vermoedelijk wel komen, door dat de Pariizenaar zoo heel erg aan zijn stad gehecht is. In de Parijsche k^oscoop-theaters is het de gewoonte dat voorflat de hoofdfilm be gint het belangrijkste nieuws en de meest op den voorgrond tredende personen uit alle deelen der wereld op het witte doek ver schijnen. Zoo zag ik gisteren ook den Zep pelincommandant, dr. Eckener en het deed bepaald aangenaam aan het Fransche pu bliek den Duitschen luchtheld te hooren toejuichen. Trouwens, de Franschen zijn eerlijk ge noeg om hun bewondering voor dit staaltje aviatiek van hun vroegere tegenstanders te doen blijken en zelfs heeft de poppenkast, die hier veel meer dan in Holland de spiegel is van wat er in het volk omgaat, de zeppelin op het tooneel gehaald. Het is natuurlijk maar een miniatuur-zeppelin, maar zij is buitengewoon goed geïmiteerd en wat voor* het betreffende publiek het voor naamste is haar motoren ronken niet veel minder, dan die van de echte zeppelin! De poppenkastman bedient zich van zijn zep pelin om den held van het drama aan zijn achtervolgers te doen ontkomen. Op het cri- tieke moment namelijk, als alles verloren schijnt komt het luchtschip op de prop pen en kan de achtervolgde nog juist naar Amerika ontsnappen. Een sympathieke rol dus! De poppenkastman vat zijn taak heel se rieus op en zoo geeft hij eerst een soort verklaring van zoo'n reis om de wereld. „Doordat die zeppelin zoo maar zonder tegenspoed om de heele wereld vliegt," zegt hij, „lijkt 't heel eenvoudig. En daarom heb je menschen natuurlijk van die menschen die hun buurt nog nooit zijn uitgeweest die zeggen: „Ach, eigenlijk is het zoo moei lijk niet, want wat is tenslotte een zeppelin anders dan een „sleeping" die vliegt. Maar indien een van jullie eens zoo iemand tegen komt, dan moet je hem vragen of hij er kans toe ziet een „sleeping" te laten vliegen." Het is maar een poppenkastvertooner die dat zegt en wetenschappelijk zal er vermoede lijk wel wat op zijn aan te merken, maar ik vind het toch nog zoo slecht niet gevonden. De Parijzenaars heeten niet voor niets lichtzinnig en zorgeloos! Dit komt minder uit in hun werk dan wel in hun wijze van vermaak. Zoo las ik heden een interessant artikel van een bekend geneesheer, waaraan ik het vol gende ontleen: „Vooral 's zomers zijn de nachten van Zon dag op Maandag buitengewoon vermoeiend voor ons, doctoren. Ik vooj mij tenminste, kan wel verklaren, dat ik gedurende den zomer geen Zondagnachtongestoord slaapt, ja, meestal zelfs van tien uur 's avonds tot vier uur in den morgen, me van het eène ziekbed naar het andere moet spoeden. De onvoorzich tigheden van den vrijen dag! Ik heb 't niet eens over auto-ongelukken en dergelijke. Neen, deze gevallen zijn gelukkig van veel onschuldiger aard. Het zijn bijna altijd men schen. die den Zondag buiten doorgebracht hebben en terukkomen met koorts, door over vermoeidheid van het vele loopen. Ook zijn er velen, die te veel gegeten of te veel gedronken hebben en die het daardoor des nachts met met hun maag te kwaad krijgen. Verder zijn er vrouwen, die ziek geworden zijn, doordat hun ingewanden te veel door elkander zijn geschud: de onaangename ge volgen van het motorrijden. En tenslotte de indirecte consequenties van een te copieus diner, dat zoo heel vaak op twist uitloopt Een bord dat „aviateurs-aspiraties" krijgt en het een of andere voorhoofd tot landings plaats kiest Inderdaad, wat is moeilijker dan den vrijen tijd goed besteden? H. de J. Een ultimatum van Briand BERLIJN, 29 Aug. (V.D.) Uit den Haag wordt gemeld, dat volgens een mede- deeling van bevoegde Fransche zijde de Fransche minister van buitenlandsche zaken Briand hedenmorgen te 10 uur een schrijven heeft gezonden aan dr. Stresemann, waarin er op gewezen wordt, dat Duitschland door het Youngplan verstrekkende voordeelen geniet en dat de overige mogendheden zich gedurende de laatste dagen tot belangrijke concessies bereid verklaard hebben om het Youngplan te redden. Briand richt thans een ernstige waarschuwing tot dr. Strese mann, dat Duitschland thans geen moeilijk heden meer meet veroorzaken, daar anders Duitschland de geheele verantwoordelijkheid voor de gevolgen daarvan zal hebben te dra gen. Hij verzoekt de Duitsche delegatie voor den avond een definitief antwoord te willen geven. Van Duitsche zijde wordt tot nu toe over dezen brief geen mededeeling gedaan. De ontruiming van het Rijnland BERLIJN, 29 Aug. (V.D.) De besprekin gen tusschen de bij de bezetting betrokken mogendheden Frankrijk, Engeland, België en Duitschland, die hedenmorgen van 11 tot 2 uur duurden, zijn naar uit Den Haag gemeld wordt geëindigd. De gede legeerden hebben met algemeen stemmen een rapport aangenomen, dat aan de po litieke commissie zal worden voorgelegd. De tekst van dit rapport is nog niet bekend. Van Duitsche zijde wordt evenwel verno men, dat het rapport de volgende bepalingen bevat: de commissie constateert, dat de drie bezettingsmogendheden tot overeenstem ming over het begin der werkelijke ontrui-/ ming zijn gekomen. De ontruiming zal op 15 September be ginnen. De Belgische en Engelsche troepen zullen binnen drie maanden geheel teruggetrokken worden. In dienzelfden tijd zullen de Fran- a Briand schen de tweede zone geheel ontruimen. De ontruiming van de derde zone door de Fran sche troepen zal onmiddellijk beginnen, na dat de ratificatie van het Youngplan door het Duitsche en het Fransche parlement zal hebben plaats gehad en het Youngplan in Werking is getreden. De minister-president Briand heeft hierbij uitdrukkelijk verklaard, dat hij niet het voor nemen heeft te wachten tot alie bij het Youngplan betrokken mogendheden tot rati ficatie zijn overgegaan. Dc ontruiming zal zonder onderbreking voortgezet worden en wel zoo snel als technisch mogelijk is. Zij zal ten hoogste binnen acht maanden en in ieder geval voor einde Juli 1930 beëindigd zijn. De ontruiming van hel Rijnland DEN HAAG, 29 Augustus De bijeen komst van hedenmorgen van de politieke commissie eindigde te 1.40 uur en zal heden middag te vier uur worden voortgezet. Men mag verwachten, dat er belangrijke dingen vallen mee te deelen, aangezien minister Stresemann zelf op het oogenbllk op de Duit sche persconferentie aanwezig is. Naar ver luidt zou de ontruimingsdatum genoemd zijn. Bij het verlaten van de ochtendzitting heeft minister dr. Wirth op een desbetreffende vraag geantwoord, dat de laatste ontrui mingsdatum 30 Juni 1930 is. Voorts heeft minister Wirth verklaard, dat de politieke vraagstukken eenstemmig geregeld zijn. Ook Loucheur liet zich in dien zin uit. In een Engelsche persconferentie is het volgende medegedeeld: Het rapport van Henderson is hedenmor gen door do politieke commissie aangenomen. De drie bezettingsmogendheden stemmen er in toe, de ontruiming te beginnen in den loop van September. België en Engeland zul len hun troepen volledig hebben teruggetrok ken binnen drie maanden na den datum, waarop de ontruiming begint. Frankrijk zal binnen dit tijdsbestek de tweede zone ont ruimen. De ontruiming door de Franschen van de derde zone zal beginnen onmiddellijk na ratificatie door het Fransche en het Duit sche parlement en de in werking treding van het Youngplan. De ontruiming zal zonder onderbreking doorgaan en wel zoo snel mo gelijk als de verschillende omstandigheden, die hierbij van belang zijn, het toelaten, en zij zal in elk geval voltrokken zijn binnen acht maanden en niet later dan einde Juni 1930. üe vaststellings- en verzoenings commissie DEN HAAG, 29 Augustus Wij vernemen, dat wat de commissie van vaststelling en verzoening betreft, overeengekomen is, dat hiervoor zal dienen de Locarno-commissie en dat men zich zoowel op deze commissie ais op den Volkenbondsraad zal kunnen beroe pen. Over de bijzonderheden zullen tusschen Duitschland en Engeland, tusschen Duitsch land en België en tusschen Duitschland en Frankrijk heden en morgen nota's worden gewisseld. Henderson, Stresemann, Briand, Grandi en Adatsji hebben hun voldoening uitgesproken over de totstandkoming van deze overeenkomst. Stresemann -nwel voegde er aan toe een uiting van teleurstel ling dat het ontruimingsvraagstuk niet on afhankelijk van de financieele regeling be handeld was. Overeenstemming over de bezettingskosten DEN HAAG, 29 Augustus In een Engel sche persconferentie werd medegedeeld, dat de zes uitnoodigende mogendheden overeen stemming hebben bereikt betreffende de kos ten/ van de bezetting na 1 September en eveneens betreffende de financieele punten in verband met het overschot der laatste vijf maanden van het Dawesplan. Het besluit zal worden vervat in overeenkomsten, welke nu zijn ontworpen. Morgen zullen deze uit noodigende mogendheden om half elf bij eenkomen ter uitwisseling hunner nota's be treffende de ontruiming. Om kwart over elf- zal de financieele commissie vergaderen ter behandeling van haar rappoft, dat, naar men hoopt, zal worden aangeboden. Zaterdag wordt de plenaire zitting ge houden. DE OVEREENKOMST WORDT IN DEN HAAG ONDERTEEKEND s-GRAVENHAGE, 29 Augustus Naar verluidt zullen de bij de conferentie betrok ken regeeringen te zijner tijd in Den Haag de overeenkomst teekenen. MACDONALD ZATERDAG NAAR GENEVE LONDEN, 29 Augustus. (V. D.) De pre mier, die begeleid zal worden door zijn doch ter Miss Ishbel MacDonald, zal Zaterdag morgen uit Londen vertrekken naar Genève ter bijwoning van de Volkenbondsvergade ring. DE VLOOTONTWAPENING LONDEN, 29 Augustus (V. D.) Generaal Dawes, de Amerikaansche ambassadeur, heeft vandaag een bezoek gebracht aan Mac Donald en weer een onderhoud gehad met den premier over de vlootontwapening. Het bericht, vervat in een telegram uit Washing ton, dat een overeenkomst tusschen Groot- Brittannië en de V. S. over de formule voor verdere vlootontwapening binnen twee weken bereikt zal kunnen worden, is met groote voldoening in Londen ontvangen. Ofschoon nog niets definitiefs bekend is, komt dit bericht overeen met inlichtingen verkregen in welingelichte kringen alhier, volgens welke er vorderingen zouden zijn gemaakt en dat een formule betreffende vlootontwapening in de naaste toekomst zal kunnen worden be reikt. Een algemeens Arabieren? opstand der LONDEN, 29 Aug. (V.D.) Uit Telaviv wordt gemold, dat in Transjordanië drei gende troepenbewegingen der Arabieren plaats hebben. De autoriteiten in Transjor danië trachten de beweging der Arabieren tegen te gaan. De over een sterke en uitste kend gedisciplineerde strijdmacht beschik kende sultan El Atrash zou zijn leger reed's gemobiliseerd hebben en een opmaósch naar Palestina voorbereiden. Oe Hocse Commissaris voor Palestina in Jeruzalem aan gekomen LONDEN, 29 Aug. (V.D.) De Brltsche Hooge Commissaris voor Palestina Sir John Chancellor is Donderdag in Jeruzalem aan gekomen. Oe toestand ernstiger dan officieel zou blijken? PARIJS, 29 Aug. (V.D.) De onlusten in Palestina beginnen ten zeerste te veront rusten. daar men terecht vreest, dat de on lusten zich niet zullen beperken tot Pale stina, doch zullen overslaan op Egypte en ook op het Fransche mandaatgebied Syrië. BBerichten uit Londen melden reeds demon straties uit Damascus en Beiroet. Het Jood sche kwartier in Damascus wordt door troe pen en tanks bewaakt. Men vreest, dat de Arabieren een aanval op het Joodsche kwartier voorbereiden. In Beiroet hebben 10.000 personen deelgenomen aan de demon stratie; de optocht leidde door de Christe lijke en Turksche stadsgedfeêlten, Roode vlaggen met anti-Joodsche opschriften wer den rondgedragen, terwijl de deelnemers riepen: „Palestina voor de Arabieren". Ook uit andere Syrische steden komen gelijk luidende berichten. Voor Donderdagavond bestaan plannen voor een Joodsche verga dering, die tegen de bloedige aanvallen der 1 -abieren zal protesteeren en zich tevens tegen de politiek der Engelsche regeering zal keeren. DE TOESTAND NOG LANG NIET RUSTIG LONDEN, 29 Aug. (V.D.) In Jeruzalem en naaste omgeving is de rust grootendeels weergekeerd. Dè Engelsche troepen beheer- schen den toestand In alle deelen doch kun nen kleine botsingen niet verhinderen. In Haifa is de toestand daarentegen op ge vaarlijke wijze verscherpt. Op het binnen dringen van sterke afdeelingen Bedoeïnen volgden hevige straatgevechten waarbij tal rijke dooden vielen. Berichten uit Jezuralem en Kaïro stemmen overeen op het punt, dat in de stad gestreden wordt en dat nadat de orde eerst hersteld was door de Brïtsche troepen nieuwe botsingen zijn gebeurd. Ook zouden, volgens een nog niet bevestigd be richt plaatsen door een Britsch oorlogsschip zijn gebombardeerd. Over de gebeurtenissen in Jaffa meldt een bericht, dat een groote menschenme- nigte de bureaux van den gouverneur in brand poogde te steken. Een afdeeling Engel sche infanterie dreef hen met gevelde ba jonet weg Later kreeg de infanterie verster king van een afdeeling van den kruiser „Sus sex". De stedelijke politie van Tel Aviv is ontbonden. Matrozen van den kruiser „Sussex" zijn in 2 pantsertreinen uitgezonden om de spoorlijn iii de nijbijheid van Jaffa te beschermen. Groote bezorgdheid werd in Palestina ge wekt door in omloop zijnde geruchten vol gens welke een algemeene opstand der Be doeïnen te wachten was. Van Malta moe ten reeds meer versterkingen onderweg zijn. In de hoofdstad De bekende firma C. Jamin heeft, bij ge legenheid van het voor haar belangrijke feit van de opening van het 200ste filiaal, in haar winkels een plaat doen ophangen. Bij wijze van straten, die naar een lich tend middelpunt voeren, zijn in de vier hoeken in lichtblauwe cijfers de laatste vier filialen aangegeven, welke vóór deze 200ste werden geopend, n.l. het 196ste te Brunssum )L.(, het 197ste te Amsterdam in de Seheldestraat, het 198ste te Den Haag, Goudenregenplein, het 199ste te Rotterdam. Beukelsweg. In het lichtere middengedeelte der plaat staat in diepblauwe, groote cijfers het getal 200, zóó, dat deze aanduiding het geheel domineert. De hoofdstad valt de eer te beurt het 200ste filiaal van de firma C. Ja min onder haar winkels te mogen rekenen. Het is gevestigd Niasstraat, hoek Macassar - straat. het belang van hen, die met hun rijwiel de grenzen over willen, meerdere bekendheid moge worden gegeven. Op de terugreis naar Vise was hem op nieuw het groote voordeel van een douane- kaart gebleken, die hem in staat Stelde zon der verdere formaliteiten en zonder tijdver lies het douanekantoor te passeeren Vier Hollandsche datnes, zonder douane- kaart maar met fietsen, zaten met hem in denzelfden trein, die dc laatste verbinding voor dien dag vormde naar het midden en noorden van Nederland. De dames moesten te Visé de voor haar rijwielen gestorte gelden in ontvangst ne men. hetgeen echter zooveel tijd in beslag nam, dat dc trein weg was, voor dat zij haar geld terug hadden. Ze moesten hem zien vertrekken en konden dien dag haar woon plaats niet meer bereiken. Het bezit van een douanekaart zou haar dit teleurstellend slot der vacantie bespaard hebben. Het kan zijn nut hebben er nog eens aan te herinneren, dat deze douanekaarten door den A.N.W.B. kosteloos aan zijn leden wor den afgegeven aan het secretariaat te Den Haag en aan het Hoofdconsulaat te Amster dam. Op vertoon er van kan een rijwiel en in sommige landen een motorrijwiel zonder zijspanwagen, tijdelijk worden ingevoerd, zonder storting van invoerrechten. Dat deze voor den toerist geriefelijke do cumenten worden gewaardeerd blijkt wel uit het druk gebruik dat ervan gemaakt wordt. In Juli van dit jaar zijn door den A. N. W. B. 937 douanekaarten afgegeven, tegen 772 in Juli 1928. Het ,,vlaggeschip" van den Rott. Lloyd Gisterenmorgen is van de werf van de N V. Maatschappij voor Scheeps- en Werk tuigbouw „Feijenoord" te Rotterdam het dubbelschroef passagiers motorschip „Ba- loeran", dat in aanbouw is bij de N. V. Ko ninklijke Mij. „De Schelde" voor den Rot- terdamschen Lloyd, met goed gevolg te wa ter gelaten. Mevrouw Droogleever Fortuyn heeft de doopplechtigheid verricht. Door middel van een huwelijksadverten tie maakte een Amstelveensche schoone kennis met een heer uit Utrecht. Woensdag ontmoetten de twee elkaar in de oude Bis schopsstad. De galant was zeer voorkomend en bezocht met het meisje tal van inrichtin gen van vermaak. Waar genoemde titularis „vergeten" had voldoende geld bij zich te steken, klopte hij al spoedig bij zijn nieuw meisje aan om voorschot. Zij toonde zich niet karig en gaf contanten. Tenslotte, be landden de twee in een café. De man zag daar kans ongemerkt te verdwijnen met het taschje van het meisje, inhoudende circa elf gulden. Daar het meisje vreemd was en geen raad wist hoe naar huis te komen, is onder de cafébezoekers gecollecteerd; er is een bedrag van f 9.-— bijeengebracht, dat de zoo snood verlatene ter hand werd gesteld. Voor opsporing der verloofde zal de politie in den arm worden genomen. Gedurende de feesten, op 4, 5 en 6 Sep tember te Overschie te houden, zal de plaat selijke politie worden versterkt door een detachement van 21 man Rotterdamsche po litie, onder bevel van een inspecteur. De historische optocht, die op 5 Septem ber zal worden gehouden en die, zooals ge meld ook door Rotterdam zal trekken, zal worden begeleid door zes bereden agenten en twee agenten van de motorbrigade, onder aanvoering van een inspecteur te paard. Op den weg OirschotBest onder de ge meente Oirschot bij Eindhoven reed de vrachtauto van A. van Beers in de richting Best. Naast hem zaten in de cabine het knaapje Steenbekkers en de schipper K. Balgooy van het schip „Arnold". De wagen was geladen met planken. Achter deze vrachtauto reden twee personenauto's; uit de tegenovergestelde richting kwdm een an dere wagen aanrijden. Toen de eerste van dc twee volgende personenauto's de vracht auto had gepasseerd, wilde ook de tweede inhalen, doch doordat de uit Best komende tegelijk passeerde, werd de passage te nauw, met het gevolg dat de tweede personen auto, waarvan de bestuurder nog dacht te kunnen voorbijrijden, met het achterspat bord tegen de vrachtauto reed. Dientenge volge raakte de bestuurder van den vracht wagen het stuur kwijt en reed tegen een boom. Alle drie inzittenden werden uit de ZATERDAG 31 AUGUSTUS HILVERSUM, 298 M. Na 6 uur 1071 M. Uitsl. KRO-uitz. 11.30—12.00 Gods dienstig half uurtje 12.15—1.15 Concert door het KRO-Trio 1.15—2.00 Gramo- foonmuziek 2.00—3.00 Nationale Kin- üerzanghulde te den Bosch 3.00—4.00 Carillonbespeling van het Kon. Paleis te Amsterdam 5.00—5.45 Gramofoonmu- ziek 5.456 00 Journalistiek Weekover zicht 6.017.30 Concert door Cinema- Orkest 7.007.15 Espei'anto-praatje 7.15—7.30 Gramofoonmuziek 7.308.00 Lezing. Onderwerp: „Domine salvum fac Reginam nostram 9.30—9.40 Nieuwsber. 9.40—11.00 Gramofoonmuziek; 11.00 12.0o Vroolijk gramofoon-programma. HUIZEN, 1875 M. 8.30 Aubade te geven voor het Stadhuis te Rotterdam ten aanhoore van den Burgemeester. Koor van 1500 zangeressen onder leiding van Mevrouw M. C. Grimberg-Huyser met orkestbegeleiding door de Rotterdam sche Harmonie o.l.v. Jac. Dorrenboom. Or gelbespeling en toespraken in de Burger- zaai van het Stadhuis. Spreekkoor 10.00 —10.15 Morgenwijding 12.152.00 Con cert door het AVRO-Kwintet 2.00—2.30 Filmpraatje door Max Tak 2.30—3.30 aansl van Tuschinski-Theater, Amster dam 3.30—4.30 Kurhaus Schevenin- 'gen. The dansant 4.305.30. Concert door het AVRO-Kwintet 6.01—6.30 Con cert door het Omroep-orkest 6.307.00 Uitzending der groote volkszang-uitvoe ring op het Domplein te Utrecht 7.00 Voortzetting concert 8-01 Nationaal Concert. Medewerkenden: Dr. Johan-Wa- genaar, Cornelis Dopper, Jan van Gilse, Kor Kuiler. Di Moorlag-ksopraan, het Utrechtsch Stedelijk Orkest. Rustpoos te besteden door AVRO. Na afloop van het concert: Gramofoonmuziek. 12.00 Sluiting. BAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgenwij ding 1.202.20 Orkestconcert 3.50 W. Ajello-sopraan, P. Underwood-bariton, Orkest 5.35 Orgelconcert. Cinema-orgel - 5.35 Kinderuurtje 6.35 Ijfieuws'oer. 7.05 Piano-recital door St. Askenase - 7.20 Lezing 7.35 Lezing 7.50 Vioolrecital door A. Sammons 8.20 Concert. B. Coo- dacre-alt. F. Titterton-tenor. V. Schioler- piano. Symphonie-Concert. 10.00 Nieuws ber. 10.20 Actueele causerie. 10.35 „Too-Ral-I-oo-Ral-I-Ay" Revue. Koor, orkest en solisten. 11.3512.20 Dansmu ziek. PARIJS, „RADIO PARIS," 1744 M. 12.50 —2.20 Gramofoonmuziek 4.05 Dansmu ziek 6.55 Gramofoonmuziek 8.35 Mu ziek en zang. LANGENBERG, 473 M. 7.20—7.50 Gra mofoonmuziek. 7.508.50 Orkestconcert 10.3512.10 Gramofoonmuziek 12.30 Gramofoonmuziek 1.252.50 Orkest concert5.556.50 Orkestconcert 8.20 Vrooüjke avond Orkest en blijspel. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. ZEESEN, 1635 M. 6.10—5.20 Lezingen 5.206.20 Concert uit Hamburg 6.20— 8.20 Lezingen 8.20 Gramofoonmuziek 8.50 Concert m.m. v. The Revellers. Daar na tot 12.50 Dansmuziek. BRUSSEL, 512 M. 5.20 Trio-concert. Ju les Daems-tenor 6.50 Gramofoonmuziek 8.35 Orkestconcert 9.20 Orkestconcert uit Ostende. HAMBURG, 372 M. 4.35 CeUo-Concert door John. de Jager, mm. v. orkest 5.20 Concert. Orkest en vocale soliste. 6.35 Muziek op verzoek 7.20 Zang en declamatie 8.20 Orkestconcert 11.20 Orkestconcert 12.20 Orkestconcert. cabine geslingerd. De bestuurder Van Beer* en het knaapje Steeenbekkers hadden nage noeg geen letsel. De schipper Van Balgooy geraakte tusschen een boom en den wagen bekneld. Met gebroken borstkas en zware kneuzingen is hij naar het ziekenhuis te Oirschot overgebracht, waar hij anderhalf uur na het gebeurde is overleden. De verongelukte Van Balgooy is gehuwd en laat een vrouw zonder kinderen achter. Te Rotterdam Te Rotterdam heeft zich een nietaw ge val van alastrim voorgedaan. Bij wijze van proef heeft gisteren een geneesheer van den gemeentelijken genees kundigen dienstin de Busken Huetstraat, in Spangen, huis aan huis gevaccineerd. De resultaten war envan dien aard, dat van daag de proef is voortgezet. Het zou ,naar men de ,.N. R. Crt." meedeelde, in de be doeling liggen in Spangen op die wijze vrij wel. alle bewoners In te enten. Toeristenbond voor Neder- I land schrijft: Een onzer leden, die dezer dagen een ge combineerde fiets- en treinreis door België maakte, deelt een reis-ervaring mede, waar menigeen nog in dezen vacantelijd zijn voor deel mee zal kunnen doen en waaraan dus in 12 „Gerhard zendt den jongen man alle drie maanden een klein sommetje," had Magda verhaald, „want hij ia braaf, ijverig en ver dient, dat men hem ondersteunt. En hoezeer hangt hy aan zijn moeder! Ge moest de blijd schap van die twee eens zien, ais hy met de vacantie thuis komt. De oude vrouw fleurt er heelemaal van op en hij ziet er zoo knap en deftig uit, als zij, op zijn arm leu nend, door het dorp gaat." „Ik gun de arme vrouw dat genoegen van ganscher harte; zij heeft al heel wat on gemak moeen verduren en al het leed met stille berusting gedrag.en Eens heeft zij bete re dagen gekend en een schitterende opvoe ding genoten. Haar overleden vader was huisonderwijzer bij haar broers geweest en de rijke bankiersdochter had haar hart op den armen man gesteld. Zij wees halsstar rig elk huwelijk af en wachtte net zoo lang, totdat hij een gevestigde positie had. Hare ouders, die alleen naar geld keken, ont erfden hunne dochter en zij trok, arm als een bedelares, het huis van haar man bin nen. Maar al ontbrak er ook het geld, zoo was daarin toch een rijkdom van liefde, die tegen het gemis aan geld opwoog en hen ondanks de armoede gelukkig maakte. Nog heden spreekt de vrouw met zalige verruk king van dien tijd van „rijke armoede," zoo als zij het noemt, en zij verzekert, dat, wan neer zü heden weder moest kiezen, zij toch geen andere keuze zou doen, dan den be minden man in diens nooddruft te volgen en lief en leed met hem te deelen." Welk een nieuwe wereld deed zich bij dit eenvoudig verhaal voor Viol'as oogen op. Was dat het zoozeer gevreesde, zoozeer verafeshuwde proza der armoede. Welke rei ne, sterke liefde moest die vrouw bezeten hebben, om zoo kloekmoedig alle ontberin gen, al dat verdriet te dragen! Hoe schoon, hoe heerlijk was het, zóó te mogen bemin nen! En er was een tijd geweest, waarin zij dacht, dat er zonder rijkdom geen volmaakt geluk kon bestaan! Was zulk een vast, innig verbond niet duizendmaal meer waard dan alle schatten der wereld? „Ik heb bij mijn naaiwerk een helpster gekregen, zei Magda bij het diner schert send tegen haar broer; „Viola heeft zich aangeboden mij te helpen naaien en haar ijver heeft mijn verwachtingen overtroffen Aangenaam verrast keek hij het blozende meisje aan. „Ge neemt dus deel aan Magda's werk van barmhartigheid? Dat is lief van je. Die ar me Magda heeft menigen nacht opgezeten, om alles voor de Kerstmisuitdeeling gereed te krijgen." „Nu, met Viola's hulp hoop ik dezen keer op tijd klaar te komen," zeide Magda glim lachend. Vervolgens bracht zij fiuks het gesprek op een ander onderwerpzij hield er niet van hare weldadigheid te hooren prijzen. „Ik heb een boodschap in de stad te doen," zei haar broer, toen men eenige mi nuten later van tafel op stond. „Als de da mes plezier hebben mee te gaan, dan laat ik den ouden Frits thuis en rijd zelf." „Zullen wij „neen" zeggen, Viola?" vroeg Magda schertsend, „doch wy willen Gerhard geen weigerend antwoord geven, hé?" „O zeker niet", verzekerde Viola met. oogen, fonkelden van pleizier. „Dan verzoek is den dames, zich spoe dig gereed te maken," besliste Gerhard op vroolijken toon; „ik moet op het afgespro ken uur bij het lid van het gerechtshof zijn Viola snelde haastig naar hare kamer en maakte daar vlug toilet. Zij zag er allerliefst uit in het donkerblauw, nauwsluitend la- kensch japonnetje met de baret van dezelfde kleur, versierd met een lange witte veer, op" de goudbruine lokken. Toen zij in de kleine eetzaal kwam, was daar nog niemand aanwezig. Zij began haar handschoenen aan te trekken. Op dat oogenblik kwam Gerhard In de kamer. MARUNCCN VAN SLOOT EN De politie te Middelburg heett een man aangehouden, die na ruzie met een vrouw, niet wie hij heeft samengeleefd, deze met een mes in het hoofd had gestoken. Daarna had hij haar schoonzoon een steek in de borst toegebracht en bovendien een spiegel ruit vernield. De wonden van de getroffenen bieken niet van ernstgien aard te zijn. Tc Assen is in arrest gesteld de arbeidet H. C. L. te Zwartemeer, als verdacht van ernstige mishandeling van G. H. ter V. Laatstgenoemde, wiens longen zijn geraakt- is in het ziekenhuis opgenomen. „Kijk,, dat noem ik op tijd zijn!" riep hy, toen hij net jonge meisje gewaar werd. ..Kom hier ik zal je helpen de handschoenen toe te knoouen." Glimlachend stak Viola hem hare kleine hand toe. Daar viel zijn blik op hare nog ongehand- schoende linker. „Och, arm vingertje!" riep hij. „O, het heeft niets tc beteekeneneen klein bewijs van mijn tegenwoordige bezig heid." zeide zij. Hij boog wat dieper voorover, om de kleine wond beter te zien. Een warme golf bloed schoot plotseling in haar gezicht, terwijl zij onwillekeurig de oogen sloot. Geen van beiden sprak een woord, maar eik meende, dat de ander het onstuimig kloppen van liet eigen hart moest hooren, en 'iet duur de zeer iang eer Gerhard^ bevende band met haar werk klaar was. Een zacht „dank u" klonk van naar lip pen, daarna trad zij eenige schreden ach teruit. De deur werd iiaastig geopend en Magda verscheen m de kamer. „Ik ben. gereed", zeide zij met hare fris- sche. heldere stem. Als uit een droom ontwakend schrikte Viola op; bedeesd wierp zij eer. zydeling- schen blik op den vrijheer, die heel onver schillig keek en onwillekeurig hief zij fier der haar hoofdje omhoog de betóovering was geëindigd. .Doch niet geheel; toen Gerhard by het naar huis gaan haar in de arreslede hielp, Voelde zij dat hy hare hand eventjes drukte en toen hij haar goeden nacht wenschte, klonk zijn groet veel teedeiaer en warmer dan anders - tenminste scheen dat haar zoo toe. Dien nacht verheugde Vioia zich niet zoo als anders, in eer gezonden slaap Zij kon j gedurende geruimen tijd den slaap niet vat- j ten en lag met open oogen te droom? n, en als zij ze sloot, dan zag dj telkens een knap, donker mannengez.cnt vóór zich, da> haar zóó teeder. zóó innig aankeek, zoodat I het bloed haar heet naar het hoofd steeg j en een lichte huivering haar lichaam deed j rillen. Wat zou dat zijn? „Die sledevaart jis mij bepaald niet goed bekomen,"' fluistm- de Viola min of meer ongerust, „ik geloof 9at ik de koorts heb; mijn hoofd gloeit zoo, mijn lippen zfln als vuur enik gevoel mij zoo gelukkig", prevelde zij en zonk ein delijk slaapdronken in de hagelwitte kus sens. De droom kwam en mengde waarheid en j fantasie bont dooreen. Lieve tafereelen om- zweefden het slapende mets Ie en toen Viola i den volgenden morgen wakker werd, zweefde er nog een zalig lach> op haar lippen. Die droom was ook zoo schoon geweest! j Er brak voor Viola een zalig stille tyd vol geluk en vrede aan. Als in een zoeten droom j snelden hare dagen voorbij. Elke nieuwe i morgen bracht haar nieuws genoegens en de bloem der liefde bloeide hoe langer hoe schooner en heerlijke* in heur hart. Zij ge- j voelde dat zü met eiken dag Gemard dier- j baarder weid en een onuitsprekelijk geluk maakte zich van haar meester, als zii er i aan dacht, dat het uur moest aanbreken, waarin züne lippen het woord zouden spre ken, dat dagelijks duidelü'ker in zijne oogen stond geschreven, het woord, dat haar vu rig verlangen zou bevredigen en haar een wereld vol geluk en liefde beloofde! Alles verscheen haar nu in een beter, fraaier licht; de huiselijke bezigheden had den voor haar niets afschrikkends meer, ja zij begon het zelfs natuurlijk te vinden, da' Magda met scherpen blik hpt oppertoezich' over de huishouding voerde. Zij vond het ni zoo schoon zicii voor zijne dierbaren te be lasten met de prozaïsche zorgen van he j leven, zoodat de bedaarde, beredeneerde, goe dige Magda haar plotseling verscheen me1 een luisterrijk aureool omgeven, en zij dee< haar best, om, zoo niet in alles, dan tod in menig opzicht haar getrouw evenbeelc te worden. Er werd nu des avonds dikwijls muziek ge maakt. Om Viola een genoegen te doen naK Gerhard plaats aan de piano en speelde terwijl zij met hoogroode kleur en schitte rende oogen naar hem luisterde. Wat waren dat uren van echt genot; uren, waaraan zü nog na jaren met stillen weemoed dacht. Wordt vervolgd-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 6