Binnenlandsch Nieuws VOOJR DE HUISKAMER Aan den vooravond van den eersten September r, TWEEDE BLAD VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1929 BLADZIJDE 3 Een „uitgevroren" wethouder Het nieuwe Kabinet De opbouw van Drente Bezoek van H. M. de Koningin aan Twente Verjaardag van H. M. de Koningin Protestdemonstraties tegen de gebeurtenissen in Palestina Spoorwegvervoer van Duitsche .kolen naar Nederland Koepokstof UIT ONZE OOST AUTOBUS DOOR TREIN GEGREPEN Trein gederailleerd drie dooden en elf gewonden Aannemersfirma contra gouvernement STOOMVAARTLIJNEN Een vreeselijke dag De klok van den Dom De Roomsch-Katholieke Jeugdbeweging in Nederland staat aan den vooravond van een grooten dag. Den dag van het eerste gemeenschappelijk optreden der beweging naar buiten. Zondag as., den eersten September, zullen onze jonge mannen uittrekken met duizen den, om te p°tuigen van hun jeugdidealen en te propageeren hun beweging, en in Zeeland, in Twente, in Holland en Limburg, in Bra bant en Utrecht" zullen zij met wapperende banieren en fieren groet hun hulde gaan brengen aan hun Koning Christus en te ge lijk belijdenis afleggén van hun trouw en aanhankelijkheid aangeestelijke ell wereld lijke overheid. Reeds weken en maanden was het al leven en beweging in de rijen van onze katholieke jongeren! Toen het wachtwoord was uitgegeven, dat 1 September zou worden de dag van katho liek Jong Nederland, heeft men eendrachtig de handen ineengeslagen en is men zich gaan voorbereiden in waardigen ernst en blij enthousiasme, om "dien dég ook inderdaad te maken tot een grootsche manifestatie van liefde en toewijding aan Christus, den Koning katholieke jeugdbeweging en katholieke jon gelingschap. Zoo staan thans circa 50.000 jongeren klaar om Zondag ais. in aaneengesloten ge heel met gelijkluidend programma en over- eenstemmmende idealen uit te trekken in groepen van duizenden en in Utrecht en Maastricht, Breda en Den Haag.Elndhoven en Hulst, Bergen op Zoom en Hengelo open lijk te getuigen van wat er leeft 'aan Chris tus' liefde en Christus' trouw in de harten der katholieke jongeren. En terwijl die scharen van jongeren uit gaan naar buiten, zal kathqliek Nederland zich verheugen en-blijde meeleven/God dan kend, dat het jongere geslacht klaar staat 'om de traditie der ouderen te handhaven en voort te zetten het werk van katholieken durf en katholieke actie, door hen met zooveel zorg en offer begonnen en tot stand ge bracht. Om de algemeene belangstelling Van katholiek Nederland nog sterker te scherpen op de jeugd'demonstraties van katholiek Jong Nederland op Zondag a.s., zij nog een enkel woord over de beteekenis daarvan hieraan toegevoegd. Vooreerst dan dienen de aanstaande jeugd- demonstraties niet beschouwd te worden als een op zich zelfstaande gebeurtenis. zy hangen samèn met den groei en ontwik kelingsgang van het katholieke jeugdwerk in Nederland. We mogen ze beschouwen als een uiting van wat er in de jongste jaren leeft in de ryen van onze jongeren. Ze 'zijn een gevolg van den drang om zich uit te spreken; een roep naar krachtiger" werkzaamheid; eèri zucht orii van uit de sfeer der passiviteit naar actieve zelfbeleving over te gaan; d'e openlijke manifestatie van het verschijnsel, jJjatJiqUeke jeugdwerk van het type vaff?3eügazörg bezig is Zièfi tc ontwikkelen naitr de nieuwste vormen van een frissche jeugdbeweging. Dit verschijnsel:'is niet alléén in de krin gen van het katholieke jeugdwerk waar te nemen. We treffen het aan over de geheele linie van jeugdwerk, zoowel in Nederland als daar buiten. Elders is men daarin zelfs reeds voorge gaan en heeft zich dat ontwikkelingsproces al reeds eerder voltrokken. De jeugd vap onzen tijd, die in geheel andere levensomstandigheden opgroeit dan voorheen, vraagt dat en heeft het noodig; zy roept om een persdonlyk aandeel in het eigen ontwikkelingswerk en wil door zelfopvoeding en 'zelfwerkzaamheid zich scholen voor de levensroeping, dié zij in onze maatschappij heeft te vervullen. Op zich een vèrblydend verschijnsel Goed geleid en gevormd zal zich daaruit immers het jongere- geslacht des te beter kunnen voorbereiden op die algeheele zelf standigheid, die de bekroning van allen opvoedingsarbeid moet wezen. Dat ons katholieke jeugdwerk dien eisch van onzen tijd ve.rstaat en door de medehulp der jongeren zich meer en meer in die rich ting gaat ontwikkelen, mogen we Zondag a.s. in de demonstraties van onze katholieke jon geren blijde begroeten en als een eerste ver dienste van dit openbaar ontreden van katho liek Jong Nederland aanmerken. De demonstraties van 1 September geven nog om andere gronden reden tot vreugde. Ze zijn het eerste gemeenschappelijk aan treden en samenwerken van onze jongeren, en daardoor laten we hopen het begin en de voorbereiding van de toekomstige ééne katholieke jeugdbeweging in Nederland. De in groote vryheid gegroeide R. K Jeugdorganisatie heeft in het verleden geleid niet slechts tot groote verscheidenheid, maar ook tot groote gedeeldheid. Buiten het gemeenschappelijke katholieke levensprogram werd in onze jeugdorganisa tie feitelijk geen eenheid gevonden. Öp eigen kracht dreef iedere vorm van jeugdwerk zijn eigen bestaan. Hoe vaak werd niet uitgesproken het ver langen naar eenheid van organisatie, van werkzaamheid en beweging. lederen dag op nieuw werd de noodzakeiykheid daarvan sterker gevoeld. Vooral de latere jaren, waarin ook cte katholieke jeugdbeweging voor groote nieuwe en moeilijke problemen gesteld werd, open baarde zich ook meer en meer de drang om door gemeenschappelijk overleg en door ge meenschappelijke actie tot de oplossing van de moderne jeugdvraagstukken te komen. De jeugddemonstraiies van a.s. Zondag zijn niet anders dan 't verblijdende resultaat van dien drang naar .grootere eenheid. Wat reeds langeren tijd leefde in velerlei kring is op natuurlijke wijze tot werkeiykheid gegroeid. Men heeft elkander gevonden en ervaren, dat door gemeenschappeiyken arbeid, ook op het terrein der jeugdorganisatie zoovéél te te bereiken en zulk een macht ten goede kan worden ontwikkeld. Doch ook is men door den gemeenschappe iyken voorbereidingsarbeid zich er van be wust gaan worden, dat een blijvende vorm van organisatie met behoud van zelfstandig heid op eigen terrein in onze katholieke Jeugdorganisatie zeer goed mogeiyk is eti is men door de demonstraties dichter tot de overtuiging gekomen, dat ééne groote jeugdbeweging van katholiek Jong Neder land geleidelijk haar wording nadert In dat opzicht zijn ook voor de jongeren zelf de demonstraties van groote betee kenis. Ook onder hen zelf ontwikkelt zich ster ker het saamhoorigheidsgevoel. Ook cjéar wordt begrepen, dat alléén door sterkere aaneensluiting en door gemeenschappelijk optreden kan ontwikkeld worden de zedelyke kracht, die de katholieke jeugd van onze dagen ais steunpunt noodig heeft, om op de straat, fabriek, kantoor of atelier staande te biyven te midden van al de zedeiyke ge varen, waartegen zy voortdurend heeft te stryden. Een frissche, krachtige jeugdbewe ging, die ook openlijk met haar idealen voor het licht durft te yerschijnen en publiek op de straat durft uit te spreken is voor onzen ty'd inderdaad voor den jongen man zulk een machtig hulpmiddel, om ook wanneer hij staat in de branding van den dagelijkschen stryd van het leven, zyn beweging en haar beginsel-program niet te verloochenen. Wat baat de zorg van het jeugdwerk, wanneer de jongen wel Roomsch durft .zyn binnen de grenzen van het eigen gebied der jeugdvereenigng, maar het niet durft te wezen, wanneer hij staat in het openbare leven van de straat en de fabriek met haar verleiding en gevaren? Hoe menig jongere is zwak geweest, om dat hy zich zoo alléén voelde staan in zyn strijd en den steun miste van de openiyke getuigenis en de openbare werkzaamheid van de jeugdvereeniging, waartoe hij be hoorde? Wanneer hy maar gelegenheid had ge had, om. ook openlyk zich uit te spreken en van zyn beginselen te getuigenen den steun maar voelde vün de massale eenheid en activiteit van zyn eigen beweging, hy zou zijn woord niet ontrouw zyn geworden, maar propagandist zyn geweest voor de beweging, die zoo sterk zyn belangstelling en liefde wist te trekken. Wanneer straks dan ook in drommen van duizenden onze katholieke jongemannen zyn opgegaan om hun Koning Christus openhjk trouw te zweren en tegelijkertyd fier en vry de vaan van hun jeugdbeweging .te "olgcn, zullen we dan niet mogen verwachten, dat ook ra'dien eersten September zy zich ster ker- .aan Christus en aan hun katholieke Jeugdbeweging zullen gebonden weten! len slotte is er nog een laatste reden, om onze volle aandacht aan de jeugddemomtra- ties te schenken. 't Is om den inzet, waarom Jat alles ge beuren gaat. Cnze mannelijke rijpende jeugd gaat Zondag a.s. een machtige geloofsdaad stellen, zy gaat zich toewijden aan haar Koning Christus en getuigen, dat ze Hem als Heer en Meester wil volgen en dienen. Geen leuzen op stoffelijk gebied zullen Zoftdag door onze katholieke jongeren wor den aangeheven; geen program van eischeri zal worden aangeboden. Slechts de "roëp: „Voor Christus, onzen Koning! God Wil het! Amen" zal weerklin ken, en daarmede zal worden aangeduid, dat ónze katholieke jeugdbeweging geen ander uitgangspunt en geen ander einddoel heeft en kennen wil dan Christus, den Koning der Eeuwen, aan Wien alles en allen en ook de jeugd toebehoort. Voor Christus, onzen Koning! Katholieken van Nederland! Met dat woord op de lippen, gaan uw kinderen Zon dag op ter demonstratie! Volgt gij hen om wille van dat hooge Ideaal met al uw belangstelling en mede leven. Laat het enthousiasme van uw jongeren ook uw enthousiasme wezen! Bidt met katholiek Jong Nederland den zegen van ons aller Koning Christus óver üw kinderen en hun jonge beweging af, op dat uit hen moge groeien een geslacht, onzen Koning Christus waardig. Vereenigt u met ons en houdt u bereid en heft met katholiek Jong Nederland aan den gemeenschappeiyken groet: Voor Christus, onzen Koning! God wil het! Amen. De voorzitter der Interdiocesane Jeugdcommisie, B. H. DE GROOT. tot eind een kordaat en zelfstandig man ge toond. Ik was in het afgeloopen voorjaar mejpöen heer Deckers op een (besloten) vergadering, waar het militaire vraagstuk behandeld werd. Van militaire zijde werd sterk aan gedrongen op het voeren van zeer bepaalde militaire propaganda in ons land: speciaal vertoon van troepen, van uniformen en an dere hier niet nader te noemen maatregelen. Ik heb mij toen veroorloofd daartegen te waarschuwen: de tyd voor een dergeiyke propaganda is voorby en, gezien de menta liteit van ons volk, zou men meende ik een geheel onverwacht effect bereiken. Na afloop betuigde de heer Deckers my zyn instemming met die opvatting. Waarschijnlijk: van hem is geen „militai risme" in den letterlijken zin van het woord te verwachten. Hy ziet sterk den maat- schappeiyken kant van het vraagstuk. Met groote belangstelling zullen velen in den lande zijn daden afwachten. paradecommandant. Bij het houden der in spectie zal de inspecteur, uitsluitend langs het front der troepen gaande, deze aanvan gende op- den rechtervleugel, in oogenschouw nemen. Op het oogenblik, dat de inspecteur eene af deeling nadert, worden de eerbewij- i zen en eeresignalen gegeven; zoodra hij een muziekkorps voorbij gegaan is, zal dit een marsch spelen en daarmede doorgaan tot de inspecteur den linkervleugel van het front der troepen heeft bereikt of bij het volgend muziekkorps is aangekomen. Het defileeren bestaat in het marcheeren der troepen voorby den inspecteur; de troe pen defileeren in de volgorde, waarin zü by den aanvang der wapenschouwing waren op gesteld. Tijdens het defileeren verlaten de tamboers, hoornblazers, trompetters en mu ziekkorpsen de colonne en stellen zich daar op en gaan door met spelen tot hun afdee- ling voorbygetrokken is. - Na afloop der parade, is het voor de mi litairen den geheelen verderen dag Zondag- sche dienst. Mag een wethouder werkloózensteun ontvangen? Men schryft aan het „Alg. Hbld." uit Coevorden Dezen winter heeft zich te Sleen (Dr.) een eigenaardig geval voorgedaan. Wethou der Van Tellingen Is arbeider en voor hem golden dus dezelfde regelingen als voor andere werklooze uitgevroren arbeiders. Hy is dus ook behandeld als andere arbeiders en heeft ook een uitkeering gehad krachtens de algemeen geldende uitvriesregeling, welke j door de gemeente wordt betaald en waar voor het ryk een subsidie verleend heeft. De gemeenteraad vond dit in strijd met de wet, daar artikel 94 van de Gemeentewet bepaalt ,dat een wethouder uit de gemeente kas niets anders mag ontvangen dan zyn jaarwedde, vastgesteld door Gedeputeerde Staten, gehoord den raad. Uit zyn midden heeft de raad een commissie benoemd, welke een rapport heeft gemaakt en aan den raad voorgelegd. Dit rapport is echter in een nachtelijke vergadering behandeld. Deze be handeling heeft echter niet geleid tot be sluiten. Men bleef van meening dat de wethouder in strijd met de gemeentewet had gehandeld en geschorst diende te wor den. Wij vernemen thans dat men in die ver gadering ook besloten heeft de méening van Gedeputeerde Staten van Drente te vragen, aangezien men niet tot schorsing wenschte te besluiten vooraleer vaststond, dat do. kans groot is, dat Gedeputeerde Staten daarop een besluit tot vervallenverklaring van het lidmaatschap van den Raad zouden doen volgen. Gedeputeerde Staten moeten thans aan de personen, die bij hen terzake informeerden, hebben medegedeeld, dat naar hun meening het ontvangen van een uitvriesregeling, gel dende voor alle werklooze arbeiders die uit gevroren zyn, niet is te beschouwen als een overtreding van artikel 94 der gemeentewet en derhalve geen grond voor schorsing ople vert. Aan een Parlementsfilm van D. Hans in „de Vryheid", het orgaan der liberale staats partij, ontleenen wy de volgende passage, waarin een tweetal der Kathjlieke minis ters schetsmatig worden geteekend: „De premier, Jhr. Ruys de Beerenbrouck, heeft tot heden ongetwyfeld een voorspoe dige staatsmans-loopbaan. Na van 1905 tot 1918 op eervolle, maar niettemin geenszins opvallende wijze een mandaat In de volks vertegenwoordiging te hebben vervuld hij drong zich nooit op den voorgrond kwam plotseling het groote moment voor hem. Zijn benoeming tot Commissaris der Konin gin in Limburg was tem een glorie, óók een familie-glorie Hy was het slechts en kele maanden: plotseling stond hij aan het hoofd der Regeering Toen ging het een gangetje. Eerste kabinet-Ruys (1918—1922). Tweede kabinet-Ruys <1922—1925) Voorzit ter Tweede Kamei. Minister van Staat. Nu: derde kabinet-Ruys. Merkwaardig. Want dit is het typische van dezen staatsman: dat hy naar buiten niet steeds door schitterende kwal'telt en uitmunt. Hy maakt goeddeels door een zekere soberheid, nuchterheid en bescheidenheid in zijn op treden, volstrekt niet den indruk van een figuur-in-grooten-styi En toch doet hy al les en, wat meer zegt, hy doet alles goed. Jonkheer Ruys is met permissie gezegd een binnenvetter. Ik heb van hooge amb tenaren, die hem van dag tot dag goed heb ben leeren kennen en niet tot z'n geestver wanten behooren, zeer vleiende oordeelvel lingen over hem gehoord. Trouwens: twee maanden na zyn eerste optreden als minis ter-president in 1918 onderging hij al den vuurdoop. De Troelstra-revolutie. En dien heeft hij inderdaad als een kerel doorstaan. Bovendien: hij is handig. Scherpzinnig. Hy is ook sober en eenvoudig. Heelemaal geen Arie Bombarie. Eén van die menschen, van wie je gemoedeiyk maar veelbeduidend zegt: laat 'm maar schuiven. Wie, als hy, op z'n 55ste jaar voor de derde maal minister-president is, met een voorzitterschap van de Tweee Kamer al achter zich en met op z'n visitekaartje bo vendien „Minister van Staat" die mag inderdaad van een voorspoedige staatsmans loopbaan spreken, en die moet iets beteeke- nen, anders bereikt men zooiets niet en zijn carrière is een sprekend getuigschrift. Van de nieuwelingen begroet ik met op rechte sympathie mr. Deckers aan het hoofd van Defensie. Een knappe en vlotte figuur. Geen deskundige? Kom kom. Sergeant ge weest. Veel studie gemaakt van militaire on derwerpen. Waarom zou de heer Duymaer van Twist, die zich in de Kamer van lui tenant tot generaal opinterrumpeerde, wel deskundig zijn en de heer Deckers niet? Dat deze zich de kaas niet van het brood zal laten eten op het departement, daar ben ik absoluut zeker van. Bovendien: de leiding van Defensie is, vooral tegenwoordig, veel meer een militair- sociaal en militair-politiek dan een militair- technisch vraagstuk. Een knappe burger minister is in onzen tijd juist op deze plaats gewenscht. Waarmee ik geen kwaad zeg van den heer Lambooy. Diens beleid in de Ka mer was het laatste jaar zwak, maar aan het departement heeft hij zich van begin Nieuwe industrieën Men schryft uit Emmén aan het „Alg. Hbld.": De werkzaamheden by het bouwen van de nieuwe Textielfabriek aan den WeerdirigéJ* weg schieten flink :op. Bij .d'e arbeiders f'*'" staat groote animo voor deze onderriem;, en reeds nu hoewel het toch zeker eii van dit jaar zal worden, voor de fabriek wordt geopend doen vele arbeiders pogin gen op de fabriek te worden geplaatst. Ook op ander terrein wordt thans in deze omgeving gewerkt aan uitbreiding van in dustrie. De Leeuwarder Textielmaat- schappy, vermoedelijk aangemoedigd door het steeds stijgend succes van de N.V. in Drentsche Kleedingindustrie, welke N.V. in Nieuw Amsterdam en Coevorden, met steeds toenemend succes een vijftigtal meisjes werk verschaft, zal in de komende weken te Stad Hardenberg een fabriek gaan openen. Men denkt aanvankelijk op kleine schaal te be ginnen en wel met vijf en twintig meisjes, zyn de resultaten gunstig, dan hoopt, men de zaken geleidelijk uit te bereid. Voor deze te openen fabriek hebben zich uit Harden berg en omgeving reeds meer dan 50 arbeid sters opgegeven. Vervolgens is kort geleden te Hardenberg geopend de baconzoutery van Gebr. Nyman, waar ook een tameiyk aantal arbeiders werkt. Vroeger hadden de heeren Nyman een Exportslagerij, welke echter de laatste jaren niets meer te beteekenen had, omdat geen Londensche varkens meer konden wor den uitgevoerd'. Wij vernemen, dat een spoedige beslissing ten aanzien van de stichting van een nieuwe Cartonfabriek in de Drentsche cf Overysel- sche Veenkoloniën te wachten is en dat er groote kans bestaat dat deze fabriek zal worden gesticht in de Krim. Nu ten aanzien van de stichting van deze fabriek de kansen voor Nieuw Amsterdam niet gunstig' staan, moeten ook pogingen worden gedaan om in de omgeving van Nieuw Amsterdam een fabriek te stichten. Tevens zou de N.V. Stroo- cartonfabriek „Hollandia", die indertyd is overgeplaatst van Duitschland naar Coevor den, voor welke overplaatsing Rijk en ge meente een aanzieniyk subsidie hebben ver leend, onderhandelen met genoemde over heidsorganisaties om het by de overplaatsing gesloten contract, waarby de fabriek ver plicht wordt hare arbeiders te nemen uit de door B. en W. op een ïyst geplaatste werk looze arbeiders, met B. en W. te onderhande len over annuleering van dat contract. De N.V. wenscht haar vryheid terug en moet vervolgens in hare vroeger voor drie banen Ingerichte fabriek een tweede baan willen aanbrengen. Bij aankomst van H. M. de Koningin in Enschedé op 2 September a.s. zal de Byzon- dere Vrijwillige Landstorm een eerewacht vormen. Als commandant van deze eere wacht zal optreden de Reserve-Kapitein G. W. Stroink. Ter gelegenheid van den verjaardag: van H.M. de Koningin zal op Zaterdag a.s. te Amersfoort een groote Parade worden ge houden: De eigeniyke parade bestaat uit een in spectie over de paradeerende troepen en een défilé. De troepen worden opgesteld in orde van parade met den rechtervleugel naar de zijde, van waar de inspecteur wordt ver wacht. Wanneer deze inspecteur op het pa- radeterrein aankomt, wordt op last van den paradecommandant, de militaire houding aangenomen en worden de eeresignaleii gé- gegeven. De paradecommandant doet tijdig voor den aanvang der inspectie de orde van inspectie aannemen. De inspecteur wordt bij het houden der inspectie vergezeld door den 's-GRAVENHAGE, 29 Aug. In de Twee Steden alhier heeft de Ned. Zionistenbond gisterenavond een protestvergadering gehou den tegèn de gruwelen, welke in Palestina hebben plaats gehad. Vele sprekers voerden liét woord, waaronder opper-rabbyn Maar- sen. Ten slotte werd een resolutie aangeno men; welke aan minister-Henderson, thans in Den Haag aanwezig, zal worden overhan digd. Hierin wordt leedwezen uitgesproken over de mogeiykheid, dat In Palestina troebelen hebben kunnen plaats vinden, als zijn .ge schied. Voorts wordt vertrouwen uitgesproken, dat de Engeisohe regeering alle noodlge maatregelen zal treffen om een herhaling van deze gruwelen in de toekomst onmoge lijk te maken. De Joodsche Socialistische Vereeniging te Amsterdam heeft, in verband met de on lusten in Palestina, het volgend telegram gezonden aan den minister-president van Engeland, MacDonald: Minister MacDonald, Londen. De Joodsche Socialistische Vereeni ging te Amsterdam richt zich tot U ten einde haar vertrouwen uit te spreken, dat de Engelsche arbeiders-regeering alle maat regelen zal nemen, welke noodig zyn om een handeling der droeve gebeurtenissen in Pa lestina te voorkomen, en verwacht, dat de arbeiders-regeering aan geheel de wereld zal toonen, dat de belangen van het nationale tehuis van het Joodsche volk bij haar in veilige handen zyn. Een afschrift van dit telegram is gezonden naar de Socialistische Arbeiders Internatio nale te Zürich, terwyi de wensch wordt uit gesproken, dat deze al haar invloed zal aan wenden voor de rechtvaardige oplossing van de ernstige conflicten. De ónderhandelingen over het nieuwe tarief De onderhandelingen over de vaststelling van een direct tarief voor het vervoer van kolen van Duitschland naar Nederland in dien zin dat voor het vervoer van ieder station in Duitschland naar iedere plaats in Nederland een Vaste vracht kan worden berekend, <jie dfi verzender in de,, tabellen kan ntiRlaali.'lóópcri nog 'steeds;' meldt het „Alg. Hbld." Aangezien het oude tarief afgeloopen Is, is er thans eelt ty'deUjk tarief in werking, dat- een vervoer van 210:000 ton per kwartaal of 840.000 toh per jaar omvat. De onderhandelingen loópen over een hoeveelheid van 150.000 ton per maand, want het dïrëct tarief wordt gekoppeld aan of liever is vervat in een contract dat het transport van bepaalde hoeveelheden ga randeert. Dat het kwantum in h?t nieuwe tarief zooveel hooger. iy kt dan in het over gangstarief, móet tên deele verklaard wor den uit een andere wyze van berekening. Zoo hebben bijv. de Nederlandsche spoor wegen tot dusver geen vracht gecalculeerd voor kolen ten behoeve van den eigen dienst. By invoeriilg van een direct tarief kunnen géén verschillende wijzen van berekening meer geduld worden en zoo kan dat er toe leiden, dat er oogenschyniyk wijziging komt in de hoeveelheden. Zoowel het Rheinisch Westfalische Kolen- syndicaat als de Steenkolenhandelsvereeni- ging worden door de spoorwegen gekend in de vaststelling van liet nieuwe tarief, over verschillende punten waarover naar wij vernemen nog nader moet worden onder handeld. Dc Zwïtsersche niet beter De hoofdinspecteur van de Volksgezond heid, dr. J. Th. Terburgh, schrijft: „Volgens my verstrekte mededeelingen zou den er te 's-Gravenhage berichten worden verspreid, dat by het gebruik van Zwitsersche koepokstof, die hier te lande werd inge voerd, geen encephalitis zou optreden. Deze Zwitsch kopokstof is, volgens de bepalingen van de wet op de sera en vaccins, onder- zocha in het Ryks-Serologisch Instituut te Utrecht, welk onderzoek een gunstig resul taat opleverde. Dit wil echter niet zeggen, dat daarmede is vastgesteld, dat deze stof geen aanleiding zal geven tot het ontstaan van encephalitis. Er is op het oogenblik nie mand, die met zekerheid kan zeggen, dat het gebruik van een bepaalde koepokstof niet gevolgd zal worden door een encepha litis. Alle pogingen hier in Nederland in het werk gesteld om zulk een stof te ontdekken, hebben tot geen resultaat gevoerd. Vaccina ties hier te lande verricht met uit Denemar ken verkregen stof waarvan het gebruik aldaar geen encephalitis tengevolge 'had, gaven in Nederland aanleiding tot gevallen van encephalitis. Dit was eveneens 't geval met Fransche koepokstof, die in Engeland werd gebruikt. Er is dus geen enkele reden om de door de Nederlandsche koepokinrich- tingen verstrekte koepokstof minderwaardig te verklaren ten opzichte van welke andere koepokstof ook. SOERABAJA, 26 Aug. Tusschen de halt'ëstations Rogodjampi en Srono werd een autobus, welke de spooriyn wilde oversteken aangereden door een lokaaltreintje. De bus werd geheel vernield. De botsing was zoo hevig, dat de locomotief alsmede twee wa gons uit de rails liepen. Drie inlanders wer den gedood. Elf personen werden min of meer ernstig gewond. Proces gewonnen Na acht jaar strijd Het Hooggerechtshof heeft eindelijk uit spraak gedaan in het bekende proces van de Jogjasche firma Sitsen Louzeda contra het Gouvernement van Ned. Indië. De eisch is aan het Bouwkundig Bureau Sitsen en Lou- zada toegewezen. Het Jogjasche blad Mataram brengt de bijzonderheden van deze zaak in herinne ring: SATURNUS 39 8 v. Amsterdam te Rotterdam: N BOLIVAR (thuisr.) a8 8 v. Barbados n. Plymouth SIMON I BH STELLA Constantinopel n. Dungcness. Amsterdam, pass. 28* Aan het Bouwkundig Bureau Sitsen Louzada werd door het Gouvernement in het jaar 1921 de opdracht verstrekt tot het uit voeren van een spoorwegverdubbeling van Idjo naar Wonosari in de spoorverbinding JogjaKroja even vporbij Gombong, voor -de uitvoering van welk werk de firma Sitsen Louzada een ingenieur uit Europa liet uitkomen en verschillende andere groote werken moest weigeren, daar deze spoorweg verdubbeling een werk was van eenige mil- lioenen. Bij de plotseling ingezette bezuinigingswoe de ging 't Gouvernement zoover om ook dit werk stop te zetten en de uitvoering daarvan te cancelen, waarmede de firma Sitsen Louzada uit een oogpunt van landsbelang wel accoord kan gaan, mits de firma scha deloos werd gesteld voor de reeds gemaakte kosten, als het doen uitkomen van den ge- .genieur, aanschaffing en opslag van mate rialen e.d. Daartoe bleek het Gouvernement echter niet genegen; de gezochte arbitrage werd niet ingewilligd, zoodat aan de firma niets anders overbleef dan den Rechter te laten beslissen over het eenzydig verbreken van het contract en de geëischte schadeloos stelling daarvoor als hiervoren aangegeven en winstderving wegens het moeten weige ren van andere werken. In Mei 1928 werd door den Raad van Jus titie vonnis gewezen en het Gouvernement veroordeeld tot betaling van de gevraagde schadevergoeding. Daarbij legde de S.S.-lei- ding zich evenwel niet neer er werd hooger beroep aangeteekend en thans luidde ook van het Hooggerechtshof het voor de firmaP0LYDEU sSJ9°°^b*JiÏ Sitsen Louzada heugelijk bericht: veroor- üeeling van het Gouvernement van N.I tot betaling van het geëischte bedrag alsmede veroordeeling in de kosten va* het geding. richtte, kwam op de smartelijke kreten van het kind naar binnen en vond daar den vader steunend, bij het reeds zieltogende dochtertje. Ondertusschen bleef een kindje van nau welijks 'n paar jaar alleen buiten: het kroop naar een waterput en verdronk er in. De ouders werden beiden meegevoerd, ondervraagd en voorloopig in hechteni» ge steld. Daar in de gevangenis werd da ont zetting de vrouw te machtig en zij stierf dien zelfden dag. De man zit daar nu allee*. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND CHR. HUYGENS (thuisr.) 39- 8 v. Colombo. MADOERA .(uitr.) 29 8 tc Pt. Said. RONDO (thuisr. 1 28,8 Pt. Said. ROTTI (uitr.) 28 8 v. Genua. KON. NED. STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ ARIADNE 28/8 v. Hamburg n. Amsterdam* DEUCALION a8/8 v. Vigo n. Lissabon. EUTERPE 38/8 v. Passages n. Bilbao. HERCULES 28/8 v. Varna te Constanza. HERMES 28/8 v. Varna te Constanza. MARS 28/8 v. Malta n. Amsterdam. OBERON 28/8 v. Tarragona te Castelloru ORPHEUS 28 8 Fiume n. Gravosa. POSEIDON 28 8 v. S. Domingo n. Guatemala. KON. KOLL. LLOYD DELFLAND (uitr.) pass. 28/8 Las Palmas» FLANDRIA (uitr.) 28/8 v. Santos. HOLLAND—AFRIKA LIJN KLIPFONTEIN (uitr.) pass. 23/8 Dakar. NI AS (uitr.) pass. 28/8 Vlissingen v. Antwerpen* NIEUWKERK (thuisr.) 28/8 te Southampton. RIETFONTEIN 29/8 v. Antwerpen te Rotterdam* HOLLAND—AMERIKA LIJN BILDERDIJK v. Rott. n. Norfolk 29/8 te Boston; EDAM v. Rott. n. N. Orleans 28/8 te Havana. LOCHKATRINE Pacifickust n. Rotterdam, 28/S Liverpool n. Londen. STATENDAM Rott./N. York, pass.28/8 Cape Raclb VEENDAM Rott./N. York, 28/8 v. Southampton* HOLLAND—BRITSCH-INDIE LIJN KIELDRECHT 28/8 v. Rott. n. Calcutta. VECHTDIJK (thuisr.) 28/8 v. Colombo. - ROTTERDAMSCHE LLOYD KOTA BAROE (thuisr.) 28/8 v. Pt. Said. KOTA GEDE 29/8 v. Rott. te Hamburg. TEXEL (uitr.) v. Pt. Said. TJERIMAI (thuisr.) pass. 28/8 Kaap Guardafui. TOSARI (thuisr.) 28/8 v. Alexandria ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN ALGORAB (uitr.) 27/8 te Montevideo. ALWAKI 27'8 v. B.-Aires n. Rott. BELLATRIX (uitr.) 28/8 te Rio Janeiro. In een desawoning in het Pekalongansche, meldt de Loc. kwam het hoofd van het ge zin binnen, een landbouwer, die zoo juist bij de afdeelingsbank een leening van honderd gulden had aangegaan. Het geld was hem .betaald in een biljet van honderd en hij borg-het, onvoorzichtig, in een leeg lucifers doosje, gelijk de desaman dat soms doet. Het lucifersdoosje met zijn kostbaren inhoud zette hij ergens neer en ging toen heen. Tij dens zijn afwezigheid moest het vierjarig dochtertje vuur aanmaken om het water voor de rijst te koken. Zij maakte haar vuurtje, en om het te dóen vlammen wierp zij spe lend, het ergens in een hoek gevonden luci- smeulde; vlamde en viel tot asch uiteen. De vader kwam thuis en zocht het doos je omhet. geld te gaan, wisselen. Hij zocht vergeefs en, vragend waar het gebleven was, vernam hij dat het door zijn kind op het vuur geworpen was. Hij snelde naar het nog gloeiende vuyj, zag dat het doosje met zijn inhoud geheet verdwenen-was. In woede ont stoken greep hij dén ketel van het vuur en wierp het kokende water over het schreien de kind. De arme kleine riep om hulp, kreunde en stierf kort daarna. De moeder, die op het erf haar werk ver- EMZETCO LIJN JONGE ELISABETH 28/8 v. Genua te Londen. JONGE JOHANNA 28/8 v. Port de Bouc n. Valencia. NEDERLANDSCHE SCHEPEN AALSUM 27 8 v. Corpus Christi te Moermansk. BATAVIER III39/8 8 u. 20 m. v.tn. v. Rott. te Gravesend» BRUNSWIJK 29/8 v. Bonceau n. Salbo Cabtllo. CORMORANT 27/8 v. Antwerpen te Garston. EGBERDINA mb., 26/8 v. Harab. n. Kopenh. ELLEWOUTSDIJK 28/8 v. Santa Fte Rosario. EMMAPLEIN 29/8 Kopervik bv. Rott. n. Narvik. ENGELINA II 28/8 v. Antwerpen te Londen. FRIESLAND sleepb., 28/8 Finisterre gep. met het !J. Epernay v. Dakar n. St. Nasaire. GRIETJE 28)8 v. Antwerpen te Londen. HENNIE 26/8 v. Rotterdam te Yarmouth Nof. JAARSTROOM 27* v. Amst. te Manchester. JANTJE 28/8 v. Gravesend n» Brussel. KILSTROOM 28/8 van Amsterdam te Londen: KRAUSS sleepb., 28/8 tc Algiers van Rotterdam xtiaS Tandjong Priok met sleepboot Tata. LIBELLE 28/8 van Nieuwpoort te Londen. LIMBURG 28/8 van Gravesend naar Terneuren. NAALDWIJK agIB van Jarrow te Byonne. NEERLAN D IA -28 8 van Antwerpen te Londen. OOSTZEE II 28, 8 te Londen uitgekl. naar Antwerpen. ORION 28)8 van Antwerpen te Londen. PENDRECHT 28 '8 van Thames Haven naar Avonmouth. REMI 28/8 van Nieuwpoort te Londen. RESNOVA 28 8 te Londen uitgekl. naar Amsterdam. ROELFINA' 28/8 van Niel te Londen. ROSSUM 28 8 Honningsvaag van A'dam n. Archangel. ROZENBURG 28/S van Bordeaux te Bilbao. STRYPE 27 8 van Rotterdam te Cardiff. THEANO 28 8 van Amsterdam te Belfast. TROMP 28 8 van Southend naar Nieuwpoort. TWEED 28.8 van Rotterdam te Oran. VECHTSTROOM 27/8 van Plymouth te Fowey u7-'8 van Algiers naar Rotterdam. WASSENAAR 28/8 van Dunston te Oxelosund. WESTPLEIN 38/8 Koltenau rep. van Rotterdam nalg Lulea. ZAAN 29/8 Brunsbiittel gep. van Rotterdam naar Pitea. ZAANSTROOM 27/8 van Amsterdam te Newpoorf. ZONNEWIJK 28/8 te Piraeus van Constatza n. Bremen. Het was een heeriyke zomerdag in het jaar 801. Vrooiyk scheen de morgenzon. De lichte nevel, die nog boven hei; Wormsdal en'boven Aken, de Keizerstad hing, begon langzaam op te trekken. Duideiyk werden nu de hooge torens var. den Mariadom zichtbaar. Trotsch en gewel dig, als twee steenen reuzen, rezen zy om hoog in de blauwe lucht. De Keizerstad vierde feest. Tien jaren lang hadden beroemde bouw meesters en duizenden arbeiders er aan ge wérkt Eenige dagen geleden was de Keizer met zijn geheelen hofstoet uit Italië teruggekeerd, om het feest by te wonen. Op het groote Domplein, aan den voet der hooge torens, krioelde het van menschen. Tusschen de burgers der stad en de landlie den uit de dorpen, zag men vorsten en gra ven, ridders en edellieden, monniken en priesters. Aller oogen zagen bewonderend op naar de statige torens, naar de hooge, blin kende koepels. Maar niemand mocht vóór den keizer naar binnen gaan. Allen wachtten geduldig op de komst van den stoet. Maar de stoet zou niet komen vóór de groote, nieuwe klok, daar boven in den toren het teeken had gegeven. Panko, de beroemd ste klokkengieter van zyn tijd, had ze zelve gegoten. Toen de keizer hem de opdracht had gegeven, had Panko geantwoord: „Voor een gewone klok moet men koper mengen met tin". „Maar d? klok in den keizerdom moet schooner klinken, dan alle klokken der we reld. Geef mij daarom tien duizend pond zilver in plaats van tin. Dan zal ik een klok gieten, die zoo kan zingen, als geen mensch ooit op aarde gehoord heeft." De keizer gaf hem 10.000 pond. Toen was de meester met zyn gezellen aan den arbeid gegaan. Viytig hadden ze ge werkt, maanden lang. En nu hing het mees terstuk in den toren Aanstonds zou de nieu we klok, met haar schoone en machtige stem haar eerste lied zingen, Wondermooi zou het klinken over stad en' dorp. Panko stond aan het venster in de voorhal van het paleis. Hij zou, zoodra de keizer kwam, een wenk geven aan de knechten, die beneden wachtten. Op dat teeken moesten zij in den toren klimmen, en beginnen te luiden. Panko zag bleek. Hij was gejaagd en onrustig, terwijl zijn handen hevig beefden. Hij zag de duizenden menschen niet, die op het Domplein zenuw achtig heen en weer dribbelden. Maar hij hoorde een stem in zijn hart, de stem van zijn boos geweten. „Panko," zei de stem, „wat hebt gij gedaan met de tien duizend pond zilver? Panko, gij hebt de klok gegoten van koper en tin. Panko, gij zijt een dief! Gij hebt uw heer en meester bestolen!" Daarom was de klokkengieter onrustig, daarom beefden zijn handen. Maar een an dere stem in zijn hart zei: .„Niemand zal het merken. De klok zal een schoone stem heb ben. Wees gerust, je hebt immers het beste tin genomen." Toen ging opeens de deur van de keizer- zaal open. Een heraut trad naar voren, en riep met luide stem: „De keizer komt!" Alle stemmen zwegen. Panko de klokkengieter, wenkte zijn gezel len. Haastig snelden zy naar den toren- In ademlooze stemming luisterden allen, en zagen omhoog naar den toren, vanwaar het klokkenlied moest klinken. Maar de klok zweeg. Nog stiller werd het. Zing, klok, zing! Doch stom en zwygend stond de hooge toren. Twintig sterke armen trokken aan de touwen maar zij konden de zware reuzen- klok niet in beweging brengen. Doodsbleek werd Panko's aangezicht- en zyn knieën knikten. Waarom luidde de klok niet? Toen zag hy den keizer hoog en statig da zaal binnentreden. Karei zag meester Panko en riep hem bij zich. Met bevende stem en hijgend naar adem sprak Panko: „Genadige machtig* teét- zer! de klokde kloken hij snelde naar boven. „Ze wil niet spreken, meester!" riepen ze. „Trekt, trekt! harder!" riep Panko. De klok luidde twee, drie, slagen .heesch en dof. „Meer mannen, meer mannen!" schreeuw de de klokkengieter. Buiten werden tien mannen geroepen, om te helpen. „zy luidt, zy luidt!" riep Panko. Zwaar dreunden nu de slagen, helder en krachtig. Met machtige stem zong de klok haar eerste lied over de Keizerstad. En de mannen trokken harder, nog har der. Toen klonk er opeens in den toren een geluid van krakende balken. De zware klepel was-losgegaan. Hy viel naar beneden, sloeg door de torenzolders, en stortte met een donderenden slag op den steenen vloer in het portaal. De knechts sprongen op zijde, maar de meester lag ver pletterd. 't Volk buiten hoorde het gejammer en geroep. Maar niemand wist, wat er gebeurd was. v Opeens drongen de menschen op zy en maakten plaats. De keizerlijke stoet naderde en trok over het plein, naar den dom. Boven In den toren begon, nu de groote klok zweeg het vesperklokje te luiden. Eerbiedig knielde het volk neer. Daar kwam bleek en ontdaan, een der ge zellen aangeloopen. „Wat is er gebeurd?" vroeg Karei. „De klepel is gevallen, en heeft den mees ter doodgeslagen." „Waarom is hij doodgeslagen?" vroeg de i keizer streng. „Machtige, genadige keizer," antwoordde de gezel, „hij had het zilver achtergehouden, dat gij hem geschonken hadt." „Hij heeft zijn gerechte straf!" zei Karei. Onder de menigte op het Domplein ver spreidde zich het nieuws van mond tot mond. En allen zeiden: „Dat is de hand Gods." En terwijl het vesperklokje nog steeds klepte, trok de stoet en daarna het geheele volk den Dom binnen. Het orgel speelde en de koorknapen zongen met heldere stemme* 'den lof van den Allerhoogste.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 7