tvr\ DE „GRAF ZEPPELIN" TE LAKEHURST k a SPORT Eft WEDSTRIJDEN HET H.F.C.-JUBILEUM DFT?DF blad VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1929 BLADZIJDE 1 BINNENLANDSCH NIEUWS Onderscheidingen UIT ONZE OOST FEESTELIJKE ONTVANGST Zijn Desa-genooten voor den gek gehouden Huldiging der nagedachtenis van wijlen K. A. R. Bosscha Nieuwe Katholiek Ziekenhuis te Djokja FINANCIËN 7 pCt. Chileensche Steden- leening SOCIAAL LEVEN Dioc. Jeugddemonstratie te 's-Gravenhage iS. Fren cisco yC-AN^ f i Chicaö .iiA„c_(5-=r=\H El Paso kehurst: ou/s T tsc He— RADIO-NIEUWS Over een eventueelen omroep in Nederland door meer stations met dezelfde golflengte LUCHTVERKEER Proefvlucht met de „Los Angeles" N. V. B. Programma tot en met 20 October j Proefuitzendingen PHOHI-zender KUNST EN KENNIS Rijksmuseum Amsterdam BOEKBESPREKING „Pro Pace" D. H. V. B. Lustrum-Commissie 10-jarig bestaan D. H. V. B. GYMNASTIEK R. K. S. V. „Leonidas" CRICKET Flamingo'sRhine Army ZWEMMEN By Koninklijk besluit zijn benoemd: tot Minister van Staai H. Colijn,- lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, oud- Minister van Financiën; tot commandeur in de Orde van Oranje- Nassau; prof. jhr. mr. W. J. M. van Eysinga, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Lei den; tot ridder in de Orde van den Nederland- ichen Leeuw: F. E. M. H. baron Michiels van Verduynen, buitengewoon gezant en ge volmachtigd Minister te Weenen; tot officier in de Orde van Oranje Nassau: dr. G. J. Hoogewerff, directeur vun het Nederlandsch Instituut voor gesemedkun- dig en kunsthistorisch onderzoek te Rome; tot commandeur in de Orde van Oranje- Nassau: mr. J. Limburg, voorznter van de Staatscommissie tot wegneming van on juistheden en aanvulling van leemten in de Nederiandsche burgerlijke wetgeving, inge steld bij Ons besluit van 13 September 1919, te 's Gravenhage; tot officier in de Orde van Oranje-Nassau: J. W. J. Lmssen, kanunnik en oud-secretaiis van het bisdom Roermond; tot ridder in Orde van Oranje-Nassau: J. Th. Lagerwey, pastoor te Amsterdam; tot commandeur in de Orde van Oranje- Nassau: O. M. F. Haffmans, lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal, voor- Bitter van de reorganisatie-commissie in zake inkrimping van de Rijksbemoeimgen op het gebied van den Landbouw; tot ridder in de Orde van de Nederland- •chen Leeuw: mr. A. A. de Veer, lid van de Eerste Kamer <ier Staten-Generaal te Middelburg; P. Th. M. Dobbeimann, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal te Nijmegen; J. G. Suring, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te Maarssen; mej. J. Westerman, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te 's Graven hage; Mr. P. Droogieever Fortuyn, burgemeester der gemeente Rotterdam; tot ridder in Orde van Oranje-Nassau: M. Vaz Dias, zich noemende en schrijvende M. S. Vaz Dias, directeur van het persbureau van dezen naam te Amsterdam; tot ridder in de Orde van den Neder- landschen Leeuw: dr. P. V. Sormani, buitengewoon hoog leeraar aan de Roomsen Katholieke Uni versiteit te Nümegen; dr. J. H. Holwerda, directeur van het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden; tot officier in de orde van Oranje-Nassau: Wnly Sluiter kunstschilder, voorzitter van het Genootschap „Pulchri Studio", te Den Haag; tot ridder in Orde van Oranje-Nassau: L. Speet, rector-directeur der Congregatie van Arme Zusters van het Goddelijk Kind, te Amsterdam. tot ridder in de Orde van den Nederland- schen Leeuw: de schout-bij-nacht C. C. Kayser, comman dant van het eskader in Nederlandsch-Indië; tot officier in de Orde van Oranje-Nassau (met de zwaarden) de luitenant ter zee der 1ste klasse W. H. Tetenburg; de kolonel H. K. Hardenberg, commandant van de Vilde infanteriebrigade; de officier-vlieger der tweede klasse M. Vethake; tot officier in de orde van Oranje-Nassau: F. A. Muller, te Amsterdam, stationschef lste klasse A* bij de Nederiandsche Spoor wegen; tot grootofficier in de Orde van Oranje Nassau: dr. H. W. A. Deterding, wonende te Ascot (Berks), directeur-generaal der Koninkiyke Nederiandsche Maatschappy tot Exploitatie van Petroleumbronnen in Nederlandsch- Indië; tot ridder in de orde van Oranje-Nassau: J. C. Wahlen, Roomsch-Katholiek geeste lijke, directeur van het krankzinnigengesticht en van het gesticht voor melaatschen in Cu rasao; Bij Koninklijk besluit is de volgende titu laire rangsverhooging verleend: de titulaire rang van luitenant-generaal aan den gepensionneerden generaal-majoor W. E. van Dam van Isselt. dit hem toe. Begrypelijk, dat zij by de per sonen waar zij hulp verzocht, mededeelde, dat haar man. thans hadji, een staart had gekregen, waarna de goedgeloovige desa-be volking er maar van heeft gemaakt dat ge noemde Narwani in een aap was veranderd en eerstdaags uit Mekka zou terugkeeren. j Hierbij kwam ook nog, dat genoemde Narwa ni zeer gierig is en de desa-bevolking den staart beschouwde als een gerechte straf voor zijn gierigheid Op deze wyze is het I praatje in de wereld gekomen met het gevolg j dat op den dag toen men meende, dat de j hadji-aap te Tjitjalengka zou aanko- I men, zich een greote menigte inlanders aar. het station verdrong om het Mekka-wonder I te zien Toevallig kwam de nieuwe hadr eenige dagen later aan. Daar hij zich nogal met zyn waardigheidsdoeken had om hangen, heeft men gedacht, dat hij zyn ge zicht niet dorst te laten zien. Mijn tocht naar Tjikantjoeng had dus al leen tot resultaat dat ik nu kan mededeeler. dat er te Mekka geen wonder heeft plaats gehad en dat een hadji vandaar terugkee- rend voor de zooveelste maal zijn mede desa- genooten voor den gek heeft gehouden." Onder groot enthousiasme van de enorme den nerinncingsdag waarop vo~i 20 jaar de menigte is gisterenmorgen het Duitsche eerste Zejppe'in-tocht over Be-lijn plaats luchtschip ..Graf Zeppelin" na een afwezig heid van ruim 21 dagen en vijf uren te Lakehurst teruggekeerd. Even voor acht uur 1 15 uur gisterenmid dag Amsterd. tyd) verscheen de „Graf Zep pelin" boven Lakehurst. Het luchtschip maakte een grooten cirkel om het vliegveld en daalde toen langzaam. De landingsmanschappen stonden gereed en toen het luchtschip tot op ongeveer 80 M. gedaa'd was, werden de landingstouwen uitgeworpen. Te 8.03 uur (1.28 uur Amsterd. tyd) wer den cie landingstouwen gegrepen. Het lucht schip bevond zich toen op ongeveer vijihon- derd meter afstand van de groote hal Bij het dalen werd eenige waterballas! over boord geworpen, waardoor, een aantal man schappen een onvrijwillig bad kreeg. Eenige minuten, nadat de touwen waren gegrepen, was de landing voltooid. Terwijl het luchtschip „Graf Zeppelin" gedurende de vlucht van New-York naar Lakehurst nu en dan door den ochtendnevel TJit Tjitjalengka meldde men aan de „Pre- angerbode", dat in een naburige desa een Soenanees uit Mekka teruggekomen zou zyn als een aap. Hij had een staart, was zwaar behaard enfin, de buurt was vol van het gerucht! Een berichtgever van het blad is er op uit gegaan en meldde het volgende: „Het meest voor de hand liggende was om my naar den wedana te begeven en by dien bestuursambtenaar te informeeren. Op het kantoor van den wedana deelde men my mede, dat bedoelde persoon inder daad in een aan zijn vrouw gericht schrijven het had doen voorkomen, dat hy tydens zijn verbiyf in Mekka een staart had gekregen Verdere informaties kon men niet geven, zoodat ik den moed reeds opgaf meer in lichtingen omtrent den geheimzinnigen hadji te krijgen. Op straat ontmoette ik echter een bekend Winkelier uit de plaats die mij verzekerde, dat hij persoonlijk den aapmensch had ge zien en dat hij alle keriteekenen had ge geven van een aap. Behaard etc. Zijn be wering wa zoo pertinent, dat ik voor de zooveelste maal ging twijfelen. Mijn hoop den aapmensch aan te treffen begon weer te groeien en- op mijn vraag waar bedoelde hadji thuis hoorde, deelde hij mij mede, dat hij woonde in den kampong Tjikantjoeng ten Zuiden van Tjitjalengka Toen op stap naar Tjikantjoeng. Om mo gelijke vergissingen met den weg te voork- men, deed ik mij vergezellen van een inlan der uit de buurt. De weg voerde ons door zwaar terrein naar Tjikantjoeng, waar wij na anderhali uur loopens aankwamen. Hier vervoegde ik mij, bij den loerah desa, en na veel plichtplegingen zijnerzijds, kon ik met myn verzoek voor den dag komen: of hij mij kon inlichten omtrent den Mekka-pel grim uit zijn Kampong, die als' aap zou zijn teruggekomen? De loerah desa kwam toen met het volgende verhaal: De betrokkene, een zekere Narwani uit zijn desa, was naar Mekka getrokken. Zoo als iedere Mekkaganger had ook hij een zekere som gelds meegenomen om in zijn levensonderhoud te kunnen voorzien. De tijd echter, welker hij gedacht had, noodig te hebben om de waardigheid van hadji eervol te kunnen bekleeden was langer geworden dan hij had voorzien, zoodat, alvorens hij met zyn studie klaar was, hij geen voldoen de geld meer nad om naar zijn desa op Java terug te keeren. Om nu aan geld te komen had hij zijn vrouw geschreven hem een be drag van 30 toe te zenden in welk schrij ven hy tevens mededeelde, dat hy tydens zijn verblijf in het heilige land, een staart had gekregen. Op deze wijze, vermoedde hij zou hij vlugger de gevraagde som krijger om huiswaarts te kunnen keeren. De vrouw Wist het geld spoedig te krygen en stuurde De vorige maand heeft, volgens het A. I. D de Pr. Bode, onder voorzitterschap van prof. dr J. Vlay het comité tot huldiging van de nagedachtenis van wijlen den heer K. A. R. Bosscha te Bandoeng een vergadering ge- houden. Besloten werd om, om de twee jaar, een gouden medaille uit te loven, beurte- j l.ngs voor dengene, die uitmunt op het ge- ,onzlc^aar was was de nevel by de aan bied van landbouw en techniek. Een bedrag komst b0Xen Lakehurst geheel opgetrokken. I van f 5000 was reeds voor dit doel binnen- Zonneschijn en een strakke blauwe hemel gekomen, voornamelijk uit de Preanger De begunstigden de landing en de wind was bedoeling is, dat de Natuurwetenschappelij- FunstiS v00r het brengen van het luchtschip ke Raad van Ned.-ïndië de beschikking over hal. dit geld zal krijgen. Te zijner tijd zal deze dan de winnaars aanwijzen. Door Mgr. van Velzen ingezegend Een speciaal Aneta-telegram meldt aan de „Msb. d.d. 28 dezer uit Djokjakarta: Het nieuwe katholieke ziekenhuis „Ouder de Bogen" werd hedenmorgen door mgr. van Velzen plechtig ingezegend. Pasiooi C. A. familieleden M. Schmeding dankte na afloop van deze j luchtschip, journalisten, filmoperateurs plechtigheid de aanwezigen voor de door hen betoonde belangstelling. Het ziekenhuis zal eerst in het begin van de maand September officieel worden open- ge-'eld. Toen de landingstouwen waren neergela ten, werd de „Graf Zeppelin" door 450 marinemanschappen, later bijgestaan door een honderdtal arbeiders van de plaats, waar het gevaarte geland was op 500 meter afstand van de hal, naar de hal gesleept. Twintig minuten ongeveer na de landing lag de „Graf Zeppelin" in een gunstige posi tie voor de hal. De passagiers van het lucht schip stonden nagenoeg allen voor de ven sters der gondels en teen het publiek dr. Eckener ontwaarde, ging een groot gejuich op. Op het afgezette gedeelte van het vlieg veld bevonden zich alleen de autoriteiten, van de passagiers van het en Nederiandsche branche ruim volkeekend Het in Nederland ter inschrijving aange boden bedrag van bovenstaande leening, is ruim volteekend, zoodat by de toewyzing een reductie moet plaats vinden Aanwijzingen voor de deelnemers Voor bovengenoemde demonstratie volgen hieronder nog eenige belangrijke opmerkin gen: le. Autobussen, die deelnemers aanbrengen, moeten bij het Malieveld hun passagiers af zetten. en dan doorrijden naar „Houtrust", waar hun een parkeerplaats zal worden aan gewezen. 2e. Fietsen kunnen het gemakkelijkst bij het station worden gestald. 3e. De groepen van deelnemers, die van de stations en van de verschillende Haagsche parochies naar het Malieveld trekken, kun nen dat doen in optocht met vaandels en vlaggen, maar zonder muziek te maken, daar dit vóór 1 uur des Zondags nooit geoor loofd is. 4e. De praalwagens moeten zich opstellen op de Boorlaan, dat is de laan. die loopt j langs het Malieveld aan de zijde van den j Dierentuin. De praalwagens mogen geen beeld dragen. 5e. Op het Malieveld zullen staan schil den met de namen der verschillende distric ten, waaruit de deelnemers afkomstig zijn. Deze schilden worden opgesteld aan die zijde van het Malieveld, welke gelegen is tegenover het Haagsche Bosch. Dus die korte zijde, die het verst van de stad af gelegen is. De volgorde der schilden is als volgt: Te beginnen bij de Boorlaan (zijde Dieren tuin) en te eindigen bij de Maliebaan (zyde Hertenkamp): no. 1. Gouda, 2. West-Fries land, 3. Alkmaar, 4. Beverwijk, 5. Amsterdam, 6. Haarlem, 7 Noordwijk, 8. Leiden, 9. Voor schoten, 10. Delft, 11 Westland, 12. Schiedam, 13. Rotterdam. 14 Den Haag. De verschillende districten plaatsen zich achter de schilden. De plaats, die de ver schillende groepen der districten in hun rij zullen innemen, regelen de districtsbesturen. Het district Den Haag plaats zich parochies- gewijze in de volgorde, waarin de groepen op het Malieveld aankomen. Laat elke Haagsche parochie zorgen voor een vaan of vlag of naambord, waarachter alle deelnemers uit de parochie zich plaatsen. 6e. De terugtocht van „Houtrust" kan desgewenscht weer geschieden in optocht met muziek enz. in verschillende afdeelingen en langs verschillende wegen met geleide van de politie 7e. De Haagsche Tramwegmaatschappij zal zorgen, dat alle beschikbaar materiaal aanwezig is op de lijnen 10, 11 en 12, voor hen, die haast hebben om terug te gaan. Eenige minuten voor negen uur (2.10 Amsterd. tijd) was de „Graf Zeppelin" in de hal getrokken en konden de passagiers de gondels verlaten. Een der eersten, die uit steeg, was Sir Herbert Wilkins. De passa giers begaven zich onmiddellijk naar de gereedstaande auto's. Toen dr. Eckener verscheen, ging opnieuw een gejuich op, Hy werd verwelkomd door een hoogen officier van de Amerikaansche marine. Voor zyn vertrek stond dr. Eckener den journalisten een kort onderhoud toe. Hij be tuigde zijn dank voor de hartelijke wyze, waarop hy in de Vereenigde Staten en in het bijzonder te Lakehurst werd ontvan gen. Dr. Eckener vertrekt nog heden naar Washington, vanwaar hij Zaterdag naar Lakehurst zal terugkeeren. Na dit onderhoud met de journalisten Amerikaansche regeering dr. Eckener een overhandigde een vertegenwoordiger der persoonlijk schrijven van President Hoover, waarin deze zyn bewondering uitspreekt voor de prestatie van de „Graf Zeppelin" en het Duitsche volk en in het bijzonder dr. Eckener met den geslaagden tocht om de wereld gelukwenscht. De „Graf Zeppelin" heeft de vlucht om de wereld, gerekend van het voorbijvliegen van het Vrijheidsbeeld op 8 Augustus tot heden in 21 dagen, vijf uur en 31 minuten vol bracht. De vlucht over de Vereenigde Staten van Los Angeles tot New-York, een afstand var 4840 K.M. werd afgelegd met een gemiddelde snelheid van 95 K.M. per uu Hierbij moei worden opgemerkt, lat de „Graf Zeppelin" herhaalde malen met tegenwind te kampen had, waardoor geen rechte koers kon wor den gevolgd. Dr. Eckener op bezoek bij President Hoover Dr. Eckener zou gistemamiddag per vliegtuig naar Washington gaan om Presi dent Hoover een bezoek te brengen. De twintigste verjaardag van den eersten Zeppelin- tocht over Berlijn De dag waarop de eerste Zeppelin tocht om Visa. In den morgen van den 2» Aug 1909 steeg ir. Friedrichshaten het .uchtsch.p „LZG" met een bemanning van 8 soppen op. Tot de equipage behoorde Ir. Duerr en Graaf Zep pelin Jr. Het luchtschip dat opgestegen was voor een grooten ovcrlandtocht, bereikte na een tocht van drie dagen op den 29en Aug. te half een het Tempelhoferveld. Drie tusscben- landingen waren gemaakt, n.l. te Nördlin-» gen, Neurenberg en Bitterfeld. Bij Tegel werd het luchtschip ontvangen met een stormachtig gejubel van de menigte, terwijl alle kerkklokken luiden. By zyn wereldvlucht had de „Graf Zeppe lin" voor den overtocht van het Amerikaan sche vasteland, de etappe Los Angelos Lakehurst 5 uur minder noodig dan de L.Z. 6 voor den afstand FriedrichshafenBerlijn. Friedrichshafen maakt zich gereed de Zeppelin te ont vangen In Friedrichshafen wordt het al weer druk. Alle inwoners en aanwezige vreemdelingen verwachten met ongeduld den terugkeer van de „Graf Zeppelin" na zijn wereldreis. De hotels en pensions beginnen weer vol te ge raken. Van alle kanten worden kamers be steld voor den tijd, dat de Graf Zeppelin weer terug zal keeren. De touringclub noo- digt alle Duitsche autorijders uit een „Plaketten-Zielfahrt" naar Friedrichtshafen te ondernemen. Naar van betrouwbare zijde wordt mede gedeeld, zou president Hindenburg, die op het oogenblik met vacantie in Oberbayem vertoeft, voornemens zijn de ontvangst- plechtigheden mede te maken. Dr. Eckener blyft voorloopig in Amerika Dr. Eckener verklaarde in een interview, dat de „Graf Zeppelin" a.s. Zondagavond naar Friedrichshafen zal vertrekken. Hy zal echter niet medegaan, daar hy nog een goede veertien dagen in de Vereenigde Staten wenscht te bl jven. Zyn bedoeling is. de Good Yearfabrisken te Akron te gaan bezoeken, waar men momenteel met den bouw van twee reuzen-zeppelins begonnen is, die ieder tachtig pasagiers zullen kunnen vervoeren. De Good Yearfabrieken hebben indertijd de patenten en vele ingenieurs van de Zeppelinwerf overgenomen, toen deze op last van de geallieerden gesloten moest wor den. Kapitein Ernest Lehmann zal de „Graf Zeppelin" thuisbrengen. Dr. Eckener te Washington Dr. Eckener en dr. Kiep zijn 's middags om 2 uur op het marine-vliegterrein te Was hington geland. Dr. Eckener verklaarde 10 dagen in Amerika te zullen blijven om met de Goodyear Zeppelin Cy. in Akron te on derhandelen. Onmiddeliyk na de begroeting reden dr. Eckener en dr. Kiep naar het Witte Huis, waar president Hoover dr. Ec kener met zijn vlucht om de wereld geluk- wenschte. Daarop volgde een bezoek aan den minister tan Marine, aan wien dr. Eckener zijn dank uitbracht voor de verleende hulp. In het ministerie van Buitenlandsche Zaken werd dr. Eckener ontvangen door minister Stim- son, waarna hy zich wegens groote vermoeid heid naar de particuliere woning van den Dultschen zaakgelastigde begaf. Morgen vroeg vertrekt hy per vliegtuig naar New-York. Geen klassieke muziek Voor afwisseling tydens de wereldvlucht van de „Graf Zeppelin" zorgde een gramo- foon, die echter niets dan jazz-muziek gaf.. Eenige passagiers, liefhebbers van klassieke muziek, klaagden over de onmelodieuze klan ken uit de gramofoon, waardoor zij in hun slaap gestoord werden. Een Maatschappij van vliegbooten Naar de „Lokal Anzeiger" verneemt, is in New-York een maatschappij opgericht on der den naam van „The Metal Flying-Boat Corporation", met een kapitaal van twee millioen dollar. De nieuwe maatschappij zal zich uitsluitend bezig houden met den bouw van Rohrbach-metalen vliegtuigen, welke 45 de wereld werd volbracht, valt samen met passagiers kunnen vervoeren. T LA/V 500 IOOO K. De laatste etappe van de Graf Zeppelin dwars door Amerika van Los Angeles naar Lakehurst Dr. Balth. van der Pol, lid van de techni sche commissie der internationale radio unie en leider van het radio-onderzoek in het Philips laboratorium, schrijft aan de „N. R. Crt." Eenigen tijd geleden is ook in Nederland het plan opgeworpen om meer zenders op dezelfde golflengte, n.l. 218 meter, te laten werken. Hieronder volgen eenige technische beschouwingen, waaruit moge blijken, dat ongetwijfeld ernstige bezwaren aan een der gelijk omroepsysteem voor Nederland ver bonden zijn. Bij de aanwezigheid van 2 zenders, wer- In Cleveland, in den staat Ohio, is kende met een nauwkeurig gelijke frequentie, Donderdag voor duizenden toeschouwers door zullen er van elk van die zenders loopende het luchtschip „Los Angeles" een proefvlucht golven WOrden uitgezonden. Vooral daar, ondernomen. Een kleine tweedekker vloog waar de ampiituden van die beide golven onder het vliegende luchtschip, werd daar ongeveer gelijk zijn, zullen door de samen- bevestigd,, nam een passagier over en werd werking (interferentie) van de genoemde 2j dat op de plaatsen, die ca. 100 M. uit elkaar weer losgelaten, waarop het vliegtuig zijn systemen van loopende golven zich staande gelegen zijn, en die met de genoemde mi- vlucht voortzette en ten slotte zonder eenig golven ontwikkelen. Hetzelfde geldt, maar In nlma samenvallen, een ontvangst met een incident vlot landde. mindere mate, voor die plaatsen, waar de normale antenne en met normale ontvang- sterkte van de beide oorspronkelijke loo pende golven niet gelijk is. Men kan dus niet zeggen, dat de aanwezigheid van een tweeden zender het veld van den eersten eenvoudig versterkt, omdat een golfberg van den eenen zender bij een ontvanger samen kan vallen met een golfdal van den anderen zender. Wanneer de beide zenders even sterk zijn, zal dit geval zich b.v. goed geprononceerd voordoen in een vrij uitgebreid gebied mid den tusschen de zenders in. Het electrische veld, dat ontstaat door de gelijktijdige wer king van beide zenders, zal in dit gebied afwisselend maxima en minima vertoonen. De minima, ontstaande door de tegenwer king der beide stralingsvelden, kunnen uiterst klein zijn, en op de plaatsen, waar de oorspronkelijke zenders elk voor zich dezelfde veldsterkte zouden geven, zelfs tot nul naderen. De plaatsen, waar de minima worden aan getroffen, zullen onderling op een afstand van een halve golflengte worden gevonden, terwijl midden tusschen de plaatsen van de minima, dus ook op afstanden van een halve golflengte, de maxima zich zullen bevinden. Het zal hieruit zonder meer duidelijk zijn, toestellen (en alleen de mogelijkheden hier mede bereikbaar, zullen hier worden be zien onmogelijk is. Uit het vorige volgt echter nog niet, dat de ontvangst van een gemoduleerd signaal op die plaatsen, waar het veld maxima vertoont, zonder meer goed zal zijn, integen deel, een nadere beschouwing leert, drt. wanneer men weder van normale ontv -<<-• middelen gebruik maakt, de ontvangst op die plaatsen in het algemeen ernstig ver vormd zal zijn. In het gebied midden tus schen de beide zenders zal derhalve met normale ontvangmiddelen in het algemeen geen goede ontvangst mogelijk zijn. Zooals uit het bovenstaande volgt, zul- ien de genoemde interferentie-maxima en mi. nima het meest geprononceerd zijn midden tusschen de beide zenders, doch veel minder geprononceerd in de omgeving van elk der zenders, omdat daar ter piaatse de veld sterkte van den nabijgelegen zender vele maien grooter is dan de veldsterkte die aan den anderen zender te danken is. Uitvoe rige metingen hierover verricht door Capt. P. P. Eckersiey hebben aangetoond, dat, wederom met normale ontvai delen, onvervormde ontvangst bij goeu. .cnró- nisatie der zenders slechts mogelijk, -s op die plaatsen, waar de veldsterkte van het eene station ongeveer vijfmaal de veldsterkte van het andere station bedraagt. Nu hangt de afneming van de veldsterkte met den afstand tot een station nauw sa men met de golflengte van den zender. Voor een golflengte van 218 meter en bij afstan den boven ca. 100 k.m. zullen de dag- en nachtcondities bovendien zeer verschillend zijn. In Engeland heeft men gevonden, dat goede ontvangst slechts mogelijk v,as binnen een cirkel van 610 k.m. straal rondom eiken zender, omdat buiten dezen cirkel de verhouding van de veldsterkte van de beide stations kleiner was dan de bovengenoemde experimenteel bepaalde verhouding 5 1. Uit het bovenstaande mag worden gecon cludeerd dat, wanneer de zenders d-chter bij eikaar geplaatst worden, de genoemde cirkel, waarbinnen onvervormde ontvangst steeds mogelijk is, kleiner wordt en dat, wanneer men met méér dan twee stations te doen heeft, de aanwezigheid van die overige sta tions het gebied rondom elk station, waar men steeds goede ontvangst heeft, nog ver der zal doen inkrimpen. v Ofschoon derhalve het plaatsen van een station in de buurt van een groote stad gemakkelijk een veldsterkte in die stad kan veroorzaken, die de ontvangstintensiteit vèr uitbrengt boven de storingen, mag men op grond van het bovenstaande verwachten, dat op afstanden grooter dan ca. 10 k.m. van een dergelijken zender, door de aan wezigheid van de andere zenders, een wer kelijk goede, onvervormde ontvangst met normale ontvangmiddelen niet mogelijk is. By het unifrequentie-systeem zooals dat b.v. in Engeland en Duitschland gebruikt wordt, is dit laatstgenoemde feit geen bezwaar, omdat aldaar de opzet was om in enkele groote steden een goede ontvangst te waar borgen. Het Hollandsche probleem verschilt echter aanmerkelijk van dat in Duitschland of En geland, omdat: le. in Holland eenzelfde omroepvereeni- glng wellicht niet de gelijktijdige beschik king zou hebben over eenige eventueel te bouwen unifrequentie-zenders, èn nog een tweeden zender op een andere golflengte. 2e. omdat uit den aard der zaak de zen ders, die met gelijke frequenties werken, hier veel dichter bij elkaar zouden moeten wor den geplaatst. Het komt ons derhalve voor, dat het bou wen van meer zenders in Nederland, alle werkende met eenzelfde golflengte (van 218 meter) wèl in de steden een plaatselijke goede ontyangst zou kunnen waarborgen, maar dat in de gebieden tusschen deze zen ders gelegen met normale ontvangmiddelen een onvervormde ontvangst niet mogelijk zal zijn, men zou zoodoende de belangen van den plattelander en van de bewoners der kleinere steden opofferen aan de belangen van de groote stad. Een unifrequentie- systeem, dat overal in Nederland tegelijker tijd een goede ontvangst met normale ont vangtoestellen zou waarborgen, lijkt ons der halve uitgesloten. AFDEFLING I. lste Klasse. 15 September: AjaxDFC.; ADOHilver» sum; SpartaExcelsior; HBSHaarlem; RCHVSV. 22 September: HilversumA.iax; Excel siorADO; HaarlemSparta; DFCRCH. 29 September: HilversumD. F. C.; Ajax— 1 Excelsior; A. D. O.Haarlem; Sparta— i V. S. v.; H. B. S.—R. C. H. 6 October: ExcelsiorHilversum; Haar lem—Ajax; VSVADO; RCHSparta; HBS —DFC 13 October :DFCExcelsior; Hilversum— Haarlem; Ajax—VSV; ADO—RCH; Spart» —HBS. 20 October: DFCSparta; AjaxRCH; HilversumVSVExcelsiorHaarlem. AFDEELING II lste Klasse. 1 15 September: StormvogelsHW; ZFC— VUC; 't Gooi—Blauw Wit. 22 September: EDOStormvogels; Her mes-DVSHFC; VUCFeijenoord, Blauw- WitZFC; HVV't Gooi. 29 September: EDOHW, Stormvogels— Hermes DVS; FeyenoordBlauw Wit; ZFO 't Gooi. 6 October; Hermes-DVSEDO; VUC— Stormvogels; Blauw WitHFC; 't Gooi— Feijenoord; ZFC—HW. 13 October: HW—Hermes-DVS; EDO— VUC; StormvogelsBlauw Wit; HFCt Gooi; FeijenoordZFC. 20 October: HW—Feijenoord; HFC—ZFO Stormvogels't Gooi, EDOBlauw Wit; Hermes-DVS—VUC. WEDSTRIJDEN VOOR ZATERDAG EN ZONDAG Morgen en Zondag vindt op het H.F.C.- terrein het toumooi der Haarlemsche la klassers plaats. Het programma luidt als volgt; Zaterdag: 2.15 uur R.C.H.—H.F.C. 4 uur E.D.O.Haarlem. Zondag: 1.30 uur Verliezer AVerliezer B. 3.15 uur Winnaar AWinnaar B. Zondag om 5 uur vindt de prijsuitreiking plaats op het terrein. 's Avonds is er een gemeenschappelijke Proefuitzendingen van den PHOHI-zender te Huizen zullen plaats vinden op de na volgende data en uren: Maandag 2 September 12.3016 G.M.T. Woensdag 4 September 1316 G.M.T. Donderdag 5 September 11.3015 G.M.T. Vrijdag 6 September 12.30—16 G.M.T. De golflengte is 16.88 Meter. In verband met de viering van den ver jaardag van H. M. de Koningin zal 't Rijks museum Zaterdag 31 Augustus den geheelen dag gesloten zijn. De tentoonstelling van Oude Kunst blijft dien dag van 105 uur toegankelijk. Zondag 1 September wordt de tentoonstel ling gesloten en kan dien dag voor 't laatst bezichtigd worden van 15 uur. Op beide dagen bedraagt de entrée-prys 50 ct. per persoon. Het Augustusnummer van „Pro Pace", het tijschrift van den R. K. Vredesbond, opent met een artikel van Joseph Joos, rijksdaglid der Centrumpartij, over „Pius XI en den we reldvrede." Aan de hand der pauselijke encyclieken geeft de bekende voorman der Duitsche ka tholieken een indringende beschouwing ove: de nooden van onzen tijd en zijn behoeften Prof. Dr. Titus Brandsma O.C. schrijft over „Een nieuwe katholieke vereeniging te- bevordering van den wereldvrede." H. H. behandelt „Imperialisme" en geeft een nieuwe „Instruktie voor de Plaatselijke Komitee's." Voorts de gebruikelijke maandkroniek. Het Jaarverslag van de vereeniging tot bestrijding van de Tuberculose. Verschenen is het 21ste Jaarverslag over het jaar 1928 van de Noord-Holandsche Ver eeniging tot bestrijding van de tuberculose. Dit boekje begint met een jaarverslag van den secretaris, Dr. L. C. Kersbergen, gevolgd door een kort overzicht uit de jaarverslagen der leden uit de verschillende gemeenten. Vervolgens staat er nog een goed duidelijt overzicht in van den penningmeester. Met de opgave van de adressen der verschillende huisbezoeksters sluit dit mooi, overzichtelijk jaarverslag. In verband met het 10-jarig bestaan van den D. H. V. B. zyn diverse commissies be noemd voor de voorbereidende werkzaamhe den. Tot voorzitter is benoemd de heer H. J. v. Tol, Joh. de Breukstraat 33; tot alg. secre taris de heer J. Faase, L. Margarethastr. L Secretariaat: Iepenstraat 5 Betreffende de Bondsdemonstratie op 1 September te Den Haag Tot ons genoegen kunnen wij mededeelen, dat een mooi aantal leden en adspiranten aan deze demonstratie zullen deelnemen. Laten wij het nog in het kort herhalen. Het betreft hier een demonstratie van alle Katholieke Jongeren uit het géheele Bisdom, gymnasten zoowel als niet-gymnasten, Dui zenden trekken dien dag op naar Den Haag, om deze demostratie te maken tot een ware hulde aan Koning Christus. Reiskosten voor leden adspiranten tot 10 jaar 1,voor ouderen 1,70. Mochten er nog adspiranten zijn, die mede wenschen te gaan, dan gelieven zij zich bij het secretariaat Iepenstraat 5 te vervoegen. We zorgen allen, dat we Zondag kwartier voor acht aan het station zyn. In Den Haag zullen we de H. Mis bijwonen, welke ter in tentie van onzen bond zal worden opgedra gen. Dus in Den Haag gaan we Zondag naar de kerk. Des avonds 9 uur komen we thuis; ieder wordt verzocht het noodige mede te nemen. Allen zijn we in turncostuum. Betreffende Koninginnedag Vele leden' van onze vereeniging zullen medehelpen bij de kinderfeesten, uitgeschre ven door de Oranjevereeniging Haarlem- Noord. De leden, die zich hiervoor heben opgegeven, worden verzocht om 2 uur op het R. C. H.-terrein te zijn. Einde der spelen 5 uur. HET BESTUUR De Engelschen winnen met 10 wickets De Woensdag op 253 voor 9 gesloten in nings der Engelschen werd gisteren niet voortgezet. Om 11 uur openden van Moorsel en Post- buma de 2e innings der Flamingo's, welke ditmaal slechts 117 runs opleverde. S. Post- luima 10, A. Hartog 39, v. d. Togt 12 en van Tienhoven 32. De rest der Hollandsche batsmen bracht er niets van terecht. Ds Engelschen sloegen hierop de benoo- digde 23 runs zonder eenig verlies bijeen en wonnen dus met 10 Wickets. Vandaag en morgen speelt het Ned. Elf tal in Amsterdam tegen deze Engelsehe gas ten. EEN JUBILEUM IN DE ZWEMWERELD Op Zaterdag 31 Augustus zal een be kende figuur in de Nederiandsche zwemwe- reld, de heer J. C. den Boer te Gouda, een bijzonder jubileum vieren. Op dien dag zal Jan den Boer zijn 250sten waterpolowed- strijd spelen, een jubileum, dat zeker tot de zeldzaamheden behoort, omdat het aan tal polowedstryden, dat ln ons land ge speeld wordt, betrekkelijk gering is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 9