1Al -f J,A DE „GRAF ZEPPELIN" TE LAKEHURST VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1929 Voornaamste Nieuw» TEÓ- A. .N a o Koninginnedag Gr. Kerk Kerkconcert Wz2Vz uur BUREAUXNASSAULAAN49 ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17244 AANGIFTE I10ET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. NA DE OVEREENKOMST VAN LATERANEN FEESTELIJKE ONTVANGST J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem DE INSTALLATIE VAN DEN BURGEMEESTER VAN WASSENAAR Op Dinsdag a.s. DE PLECHTIGE INTOCHT VAN ZIJNE EMINENTIE KARDINAAL VAN ROSSUM 11 tl. ''.1/» B 3". Franb'sco t f lt Chicago M £- kehunst: 5ap'ta -Fe •Xico T N S^-ïou/s A TLA /V T/SCHC— Ophooging Ringbaan-West te Amsterdam De Volkenbond TREINONTSPORING TE AMSTERDAM De gemeenteraad naar de kermis SCHIPPERSKNECHT IN DE HAARLEMMERMEER OVER BOORD GEVALLEN EN VERDRONKEN Zijn lijk nog niet gevonden Det wethouderscrisis te Amsterdam De staking in het Zaansche houtbedrijf Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 11 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct, bij vooruitbet By contract bei mgrljke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. ^4. '"k 0 O 0 levenslange geheele ongcschik theid tot werken door 1750. m bij een ongeval met Ar<| bij verliep van een hand, {125. bij verlies van een Jjn bij 'n breuk van XJft I yUllU." verlies van heide armen, beide beenen of beideoogen: 1 doodelijken afloop: l 2 ti Ueen voet of een o< duim of wijsvinger, I uUi" been of arm: ÏtU«™ tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Alleabonné sopditblad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden bij verlies v. een anderen vinger. Van Vreedzaam Conflict tot Gewapenden Vrede Het was kort na 11 Fe bruari en midden in de algemeenheid van het ge juich, toen in Italië alle katholieke journalisten per aangeteekende post het verzoek ontvingen om ïich niet te verliezen in critische beschouwingen dit „cm geen polemieken of discussies uit te lokken op een terrein waar een leder geïnteresseerd is, maar om als goede bur- •gers in vrede voort te gaan naar een nieuw le ven". Als gezegd, werd dit dringende verzoek gericht aan de katholieke journa listen. De rest was er. bleef vrij en maakte van die vrijheid een gebruik dat wij gezien het ge dwongen zwijgen der te genpartij; niet aarze len laf te noemen, en dat zeker een nieuw record is in het lage peil waarop de Mussolini-pers pleegt te staan. Er hebben in nerveuze vingers verontwaardigde pennen gebeefd, maar aan het verzoek dat al leen geen bevel was, om dat in deze de macht tot bevelen ontbrak, werd voldaan. Dit neemt echter nog niet weg, dat de zucht van verlichting op recht was, toen de Osser- vatore Romano plechtig en officieel het verzoek om te willen zwijgen op hief. We zijn weer vrij: minstens om te trachten de laffe kuiperijen der ijzeren censuur te ontzei len. Het verdrag in de praktijk De Lateraansche Over eenkomst moge officieel nog van zeer recenten da tum zijn, het feit dat de Paus aan niemand de goedkeuring zijner daden heeft te vragen, en Mus solini doet wat hij wil met Kamer en Senaat, maakt dat het verdrag practisch in werking trad bij de onderteekening op 11 Februari. Zoo is het dan momenteel zes-en- een-halve maand oud en kunnen we minstens een voorloopig oordeel vsller. over zijne werking'. Dit oordeel is, kort eu krachtig, in alle opzichten ongunstig. Het enthou siasme der nadering van den eindelijken vrede tus- schen Vaticaan en Quiri naal, de geweldige vreug de over 's Pausen in schikkelijkheid en Musso lini's rechtsvaardigheids- zin, het blij verwachten vaan het koninklijk be zoek aan het Vaticaan, van de pauselijke tegen visite op het Quirinaal, het verlangend vooruit zien van de eerste vre- desdaad, ongeacht of die van Paus of Koning zou uitgaan, dat enthousiasme, die vreug de, die verwachting, dat verlangend vooruitzien, het is alles voorbij, En een koel scepticisme betreffende de duurzaamheid van den vrede en weder- zijdsche ontevredenheid over den slakken gang van zaken, een groote bitterheid is er voor in de plaats gekomen. Lezen we 's Pausen redevoering na van 11 Februari, dan ontroert ons Zijn enthousiasme: de rede die Hij voor de verzamelde pastoors en vas- tenpredikanten van Rome hield, is een juich- lied. Lezen we daarna Zijn brief van 30 Mei aan kard. Gasparri, dan vinden wij, zonder tusschen de regels te lezen, een schreiende ontgoocheling. In fascistische kringen ont gloeit een ware hetze tegen het Vaticaan. De doorsnee-ltaliaansche pers verlaagt zich met beleedigingen tegen Paus en Kerk. die een havenarbeider niet graag in zijn mond zou nemen. Op congressen en in meer intellec- tueele kringen worden stellingen geuit en verdedigd, die, zacht uitgedrukt, treurig zijn. En zoo zouden we verder kunnen generali seeren, kolommen lang. Liever echter pogen we een zekere orde te brengen in de over stelpende massa's van materiaal, om ons daarna te beperken tot een objectieve op somming der talrijke feiten. Bepalen wij ons ditmaal tot de voorloopige Uitvoering der bepalingen van de Lateraan sche overeenkomst, om later een vergelijking te trekken tusschen de opvatting van Pius XI en Mussolini, en eventueel nog enkele woorden te wijden aan de groote verschillen, die in Italië Paus en dictator, godsdienst en politiek onoverbrugbaar scheiden. Allerlei beknottingen Elk verdrag is van nature een dood stuk papier. Dezelfde overeenkomst kan bij loyale samenwerking tusschen de contracteerende partijen een zegen, bij wederzfjdsche beknib beling, een vloek zijn. De Paus heeft op het moment der onderteekening openlijk gezegd dat al Zijn verwachtingen waren gebouwd op een loyale toepassing der bepalingen. Mussolini speelt de rol van wat in het Italiaansch een „prepotente" heet: een krachtpatser, vertalen wij het best. Zeker, de ln de financieele overeenkomst bepaalde som is op tijd en tot den laatsten cent be taald; geen Italiaansch ambtenaar heeft zich in Vaticaansche gelegenheden gemengd; allen dooden letteren van het verdrag is Het standbeeld van den opstandigen monnik Giordano Bruno, opgericht door de Italiaansche Vrijmetselarij ter plaatse, waar deze ketter in 1600 op den brandstapel stierf. By de onthullings- fcesten, die een volle week duurden, sloot het Vaticaan de Bronzen Deur, ten tecken van rouw geneger, de nonchalance, de brutale weige ring van wat niet strikt bepaald is, de be knibbeling van wat voor verschillenden uit leg vatbaar is, het wondt alles diep door zijn moedwillige, eindelooze herhaling in het Ita lië waar de etiquettes de hoogste wetten zijn. Bij voorbeeld: Men had een Gezant bij den H. Stoel noo- dig. Zooals bekend, werd Graaf De Vecchi benoemd. Wij zouden niet graag een woord kwaad van hem zeggen, maar op zoo een post een politieke nul te plaatsen van wien men zich voordien had bevrijd door hem levend te begraven als gezant inAbessinië: het maakt een eigenaardigen indruk. De Paus ontving graaf De Vecchi met alle eerbewijzen, waarop hij recht had. Maar toen de Nuntius, Mgr. Borgongini Duca, een paar dagen later zijn geloofsbrieven moest aan bieden aan den Koning van Italië, bleek deze op zomervacantie te zijn. Natuurlijk is Ko ning Victor Emanuel III teruggekomen naar Rome, maar niet dan nadat hij den pause lijken Nuntius bijna drie weken had laten wachten. Het Vaticaan kreeg als zelfstandige staat ook het recht een eigen posterij te bezitten. Kard. Gasparri vroeg opname in de interna tionale postunie. Toen het antwoord uitbleef, werd aangedrongen. En men kreeg bericht, dat alle bij de postunie aangesloten landen hun instemming hadden betuigd met uitzon dering vanItalië. Op de instemming van Mussolini moest nog twee maanden worden gewacht. En die instemming had eindelijk plaats onder voorwaarde dat de Vaticaansche posterijen voor Rome en Italië zoo onmoge lijk duur zijn, dat hoogstens vreemdelingen er gebruik van kunnen maken. Dien onvergetelijken Dinsdagmorgen in Februari werden we verrast door het alomme geel en wit, de pauselijke vlag, die in Rome na 1870 niet gezien was. De kleuren kwamen in de mode. Ja, een Milaneesch fabrikant lan ceerde het „Badcostuum der Verzoening" in de pauselijke kleuren! Dat is nu voorbij. Een speciale wet verbiedt het uitsteken van vlag gen van onverschillig welke natie en ver plicht gebouwen, die immuun zijn verklaard en dus niet onder die bepaling vallen, naast de uitgestoken vlag, de Italiaansche driekleur uit te steken en nog wel op de eereplaats! Toen Zondag de Italiaansche koningin ver- jaarde, hebben we kunnen constateeren hoe reent wedervarenMaar het kleinzielige geen enkel consulaat of gezantschapsgebouw de Italiaansche kleuren droeg. Maar de aan den Paus toegekende „immune" gebouwen in Rome moesten natuurlijk aan de wet ge hoorzamen. Ook tijdens den uittocht van Pius XI op 25 Juli was niet één pauselijke vlag meer te zien! Het verdrag geschonden Laat ons eerlijk zijn: het zijn betrekkelijk kleinigheden! Maar hun ontzaglijke hoe veelheid waar tegenover niet één royaal ge baar staat, geeft ze hun teleurstellende be- teekenis. Het valt niet te ontkennen dat ze de bewijzen zijn van den machtswellust, die Mussolini er zelfs toe dreef het verdrag te schenden. Tn het officieele regeerings-eommuniqué betreffende de onderteekening van de over eenkomst, was te lezen dat de Osservatore Romano de eerste publicatie zou hebben van den tekst, welke publicatie niet kon geschie den vóór de ratificatie had plaatsgehad. Maar twee maanden vóór de ratificatie hield men zoogenaamde Kamerverkiezingen en tien dagen voor die verkiezingen, op 14 Maart, publiceerde Mussolini bij wijze van propaganda den volledigen tekst die o ironie de bepaling inhield, dat het Vati caan het recht van eerste publicatie had. Waar de Stad van het Vaticaan onafhan kelijk is, valt zij natuurlijk ook niet onder de waanzinnig hooge Italiaansche invoer rechten. Dit wordt in het verdrag uitdrukke lijk verklaard. De eerste zending werd door de Romeinsche autoriteiten niettemin flink belast. Men weigerde te betalen, Waarop de zending niet afgegeven werd. Men betaalde toen onder protest en eischte terugbetaling van de regeering. Het protest werd zonder opgave van redenen onontvankelijk ver klaard. Het eefste artikel van het verdrag ver klaart, dat de regeering alles zal belemme ren, wat in strijd is met het heilig karakter van Rome. Mussolini verdedigde die heilig heid, met er op te wijzen, dat Rome de hoofdstad was van het Romeinsche Wereld rijk; dat er het Kapitool stond; dat er de onbekende soldaat begraven lag; dat er het altaar voorde gevallen fascisten was opge richt. Terloops gaf hij. ook nog toe dat de Kerk iets aan Rome te danken heeft; het omgekeerde, ofschoon moeilijk heelemaal te ontkennen, is natuurlijk ketterij tegen de fascistische leer. Gelijktijdig verzekerde hij, dat het standbeeld van Garibaldi hetwelk zich op het hoogste' punt van Rome, vlak bij het Vaticaan verheft; zal blijven staan. Evenals het standbeeld van den opstandigen monnik Giordano Bruno, dat bij zijn onthul ling een zeer ernstig protest uitlokte van het Vaticaan. De Paus heeft zich over deze be slissing beklaagd. Mussolini echter laat ons, zelfs zonder den Paus geantwoord te hebben, er naar raden hoe het heilig karakter van Rome nog eens zal worden verdedigd. De rensuui» Wat echter vooral den invloed van het Va ticaan op Italië fnuikt, wat in één woord den godsdienst boycot, is de fascistische cen suur waaraan elk geschrift, voor zijn ver schijning, onderworpen is, en die wordt uit geoefend door meestal onbevoegden aan wier voor 100 pet. zwarte gevoelens niet getwijfeld kan worden en die een goed betaald, mak kelijk baantje hebben te verliezen. De wet zegt. dat een driemaal in beslag genomen blad kan worden opgeheven. Nu is er in heel Italië zeker geen blad of tijdschrift dat nog niet minstens driemaal zijn volledige oplage zag vernietigen. De op heffing van krant of tijdschrift, waarmee de wet dreigt, is achter tot gewoonte gemaakt, wanneer het katholieke uitgaven betreft. Wij hebben beloofd ons aan de feiten te zullen houden, maar durven geen paar kolommen druks vullen met de nair/m van opgeheven, uitsluitend katholieke bladen. Voldoende zij, dat de tientallen dag-, week- en maand- uitgaven, die de redevoeringen van den Paus over de Lateraansche Overeenkomst opna men, zonder uitzondering alle opgeheven zijn! Ja, 20 Juli werd de uitgave van de Ci- vilta Cattoliea, het grootste en belangrijkste tijdschrift voor Italiaansche intellectueele katholieken, in beslag genomen: iets dat in de zes-en-tachtig jaren van zijn bestaan natuurlijk nog nooit voorgekomen was. En momenteel wordt door de grootste Italiaan sche bladen sinds een paar weken al een heftige campagne gevoerd om de Osserva tore Romano, het officieele pauselijke dag blad, als zijnde een buitenlandsche anti fascistische krant, den toegang tot Italië te verbieden; in beslagname is, zooals vanzelf spreekt, voor buitenlandsche bladen onmo gelijk. En als u nu denkt, dat de censuur ook aan de overzijde werkt, dan zij een laatste voor beeld ons antwoord: De schandschrijver E. Settimelli. hoofd redacteur van de ultra-fascistische, in 't bui tenland verboden Impero, schreef 11 Juli een hoofdartikel, waarin hij tusschen on vertaalbare beleedigingen tegen den Paus en het Vaticaan door, herinnerde aan den „glo rietijd". toen geen krant een woord tegen het regime kon schrijven, zonder dat de fas cisten de drukkerij verwoestten, de redacteu ren mishandelden en de kantoren en huizen van directie en redactie in brand staken. En metéén deed hij een oproep om op te rukken naar de via Silla 35, waar de Osservatore Romano gevestigd is. De Impero werd niet gesequestreerd! En toen de uitgave telkens uitverkocht raakte, drukte men nieuwen voorraad, tot de zesde oplage toe. En toen we des avonds even naar de Osservatore Romano liepen, vonden we daar driemaal twee carabinieri onder het bevel van drie rechercheurs. Maar denzelfden avond schreef Vita Gio- vanile uit Vicenza: „Van geen anderen meester verwachten wij de waarheid dan van den Paus; door geen ander licht willen wij ons laten voorlichten dan door het zijne; aan geen andere bron willen wij ons laven dan aan zijn wijsheid." En Vita Giovanile werd gesequestreerd en opgeheven, omdat de aangehaalde woorden: „ophitsen tot ongehoorzaamheid aan de Italiaansche wetten, aanzetten tot verzet te gen de onvoorwaardelijke onderwerping aan de bevelen van dén duce; de onderwerping die is een bloem van overgave aan het vader land." Dit vonnis werd geschreven door Z. Exc. den Prefect van Vicenza Onder groot enthousiasme van de enorme menigte is gisterenmorgen het Duitsche luchtschip „Graf Zeppelin" na een afwezig heid van ruim 21 dagen en vijf uren te Lakehurst teruggekeerd. Even voor acht uur (1.15 uur gisterenmid dag Amsterd. tijd) verscheen de „Graf Zep pelin" boven Lakehurst. Het luchtschip maakte een grooten cirkel om het vliegveld en daalde toen langzaam. De landingsmanschappen stonden gereed en toen het luchtschip tot op ongeveer 80 M. gedaald was, werden de landingstouwen uitgeworpen. Te 8.08 uur (1.28 uur Amsterd. tijd) wer den de landingstouwen gegrepen. Het lucht schip bevond zich toen op ongeveer vijfhon derd meter afstand van de groote hal. Bij het dalen werd eenige waterballast over boord geworpen, waardoor, een aantal man schappen een onvrijwillig bad kreeg. Eenige minuten, nadat de touwen waren gegrepen, was de landing voltooid. Terwijl het luchtschip „Graf Zeppel a" gedurende de vlucht van New-York naar Lakehurst nu en dan door den ochtendnevel onzichtbaar was, was de nevel bij de aan komst boven Lakehurst geheel opgetrokken. Zonneschijn en een strakke blauwe hemel begunstigden de landing en de wind was gunstig voor het brengen van het luchtschip in de hal. Toen de landingstouwen waren neergela ten, werd de „Graf Zeppelin" door 450 marinemanschappen, later bijgestaan door een honderdtal arbeiders van de plaats, waar het gevaarte geland was op 500 meter afstand van de hal, naar de hal gesleept. Twintig minuten ongeveer na de landing lag de „Graf Zeppelin" in een gunstige posi tie voor de hal. De passagiers van het lucht schip stonden nagenoeg allen voor de ven sters der gondels en toen het publiek dr. Eckener ontwaarde, ging een groot gejuich op. Op het afgezette gedeelte van het vlieg veld;, bevonden zich alleen de autoriteiten, familieleden van de passagiers van het luchtschip, journalisten, filmoperateurs en fotografen. Eenige minuten voor negen uur (2.10 Amsterd. tijd) was de „Graf Zeppelin" in de hal getrokken en konden de passagiers de gondels verlaten. Een der eersten, die uit steeg, was Sir Herbert Wilkins. De passa giers begaven zich onmiddellijk naar de gereedstaande auto's. Toen dr. Eckener verscheen, ging opnieuw een gejuich op. Hij werd verwelkomd door een hoogen officier van de Amerikaansche marine. Voor zijn vertrek stond dr. Eckener den journalisten een kort onderhoud toe. Hij be tuigde zijn dank voor de hartelijke wijze, waarop hij in de Vereenigde Staten en in het bijzonder te Lakehurst werd ontvan gen. Dr. Eckener vertrekt nog heden naar Washington, vanwaar hij Zaterdag naar Lakehurst zal terugkeeren. Na dit onderhoud met de journalisten Amerikaansche regeering dr. Eckener een overhandigde een vertegenwoordiger der persoonlijk schrijven van President Hoover, waarin deze zijn bewondering uitspreekt voor de prestatie van de „Graf Zeppelin" en het Duitsche volk en in het bijzonder dr. Eckener met den geslaagden tocht om de wereld gelukwenscht. De „Graf Zeppelin" heeft de vlucht om de wereld, gerekend van het voorbijvliegen van het Vrijheidsbeeld op 8 Augustus tot heden in 21 dagen, vijf uur en 31 minuten vol bracht. De vlucht over de Vereenigde Staten van Los Angeles tot New-York, een afstand var 4840 K.M. werd afgelegd met een gemiddelde snelheid van 95 K.M. per uur. Hierbij moet worden opgemerkt, Jat de „Graf Zeppelin' herhaalde malen met tegenwind te kampen had, waardoor geen rechte koers kon wor den gevolgd. Dr. Eckener op bezoek bjj President Hoover 1 Dr. Eckener zou gistemamiddag per vliegtuig naar Washington gaan om Presi dent Hoover een bezoek te brengen. Dc twintigste verjaardag van den eersten Zeppelin- tocht over Berlijn De dag waarop de eerste Zeppelin-tocht om de weroid werd volbracht, valt samen metj den nerinneringsdag waarop voor 20 jaar de? eerste Zeppe'.in-tocht over Berlijn plaats" haci. In den morgen van den 27 Aug. 1909 steeg in Friedriehshafen het luchtschip „LZ6" met een bemanning van 8 koppen op. Tot de equipage behoorde Ir. Duerr en Graaf Zep pelin Jr. Het luchtschip dat opgestegen was voor een grooten overlandtocht, bereikte na een tocht van drie dagen op den 29en Aug. te half een het Tempelhoferveld. Drie tusschen- landingen waren gemaakt, n.l. te Nördlin- gen, Neurenberg en Bitterfeld. Bij Tegel werd het luchtschip ontvangen met een stormachtig gejubel van de menigte, terwijl alle kerkklokken luiden. Bij zijn wereldvlucht had de „Graf Zeppe lin" voor den overtocht van het Amerikaan sche vasteland, de etappe Los Angelos Lakehurst 5 uur minder noodig dan de L.Z. 6 voor den afstand FriedriehshafenBerlijn. Friedriehshafen maakt zich gereed dc Zeppelin te ont vangen In Friedriehshafen wordt het al weer druk. Alle inwoners en aanwezige vreemdelingen verwachten met ongeduld den terugkeer van de „Graf Zeppelin" na zijn wereldreis. De hotels en pensions beginnen weer vol te ge raken. Van alle kanten worden kamers be steld voor den tijd, dat de Graf Zeppelin weer terug zal keeren. De touringclub noo- digt alle Duitsche autorijders uit een „Plaketten-Zielfahrt" naar Friedrichtshafen te ondernemen. Naar van betrouwbare zijde wordt mede gedeeld, zou president Hindenburg, die op het oogenblik met vacantie in Oberbayem vertoeft, voornemens zijn de ontvangst plechtigheden mede te maken. Dr. Eckener blijft voorloopig in Amerika Dr. Eckener verklaarde in een interview, dat de „Graf Zeppelin" as. Zondagavond naar Friedriehshafen zal vertrekken. Hij za! echter niet medegaan, daar hij nog een goede veertien dagen in de Vereenigde Staten wenscht te bi jven. Zijn bedoeling is, de Good Yeaxfabrieken te Akron te gaan be.ioeken, waar men momenteel met der. j bouw van twee reuzen-zeppelins begonnen is. die ieder tachtig pasagiers zullen kunnen vervoeren. De Good Yearfabrieken hebben indertijd de patenten en vele ingenieurs van de Zeppelinwerf overgenomen, toen deze op last van de gea eerden gesloten moest wor- dep. Kapitein Ernest Lerinann zal de „Graf Zeppelin" thuisbrengen. De „Graf Zeppelin" te Lakehurst. Autobus te Soerabaya door een trein ge grepen. Drie dooden, 11 gewon f. en. Het Amsterdamschc college van B. en W. is van oordeel, dat de wethouderscrisis eers» üc jr de fracties moet worden besproken. De regeering is bereid de kosten te dragen van de verhooging van het westelijk gedeelte van de ringbaan cm Amsterdam. De besprekingen tusschen de bij de Zaan- sche staking betrokken partijen worden lieden voortgezet. De Haagsche conferentie. O ver cc us temming Lrrïikt wat betreft de ontruiming en de be- zc-tingskosten van Rijnland. Mac Donald vertrekt Zaterdag naar Ge neve. De onrust in Palestina. Vrees voor uit breiding naar naburige gebieden. Barometerstand 9 uur v.m. 767 vooruit OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morgen v.orden opgestoken om 8.17 uur. Naar wij vernemen zal de heer J. J. M. Wiegman te Heemskerk, benoemd lot Burgemeester van Wassenaar, in een open bare zitting van den Raad dier gemeente, te houden op Dinsdag 3 September a.s. des namiddags te 3 ure, als zoodanig worden geïnstalleerd. 'ririty v-A <4,. 500 IOOO K. De weg Na de aankomst van Zijne Eminentie Kar dinaal Van Rossum te Amsterdam, Maan dagnamiddag as. te kwart over vijf aan het Centraal Station en de ontvangst in de ge reserveerde wachtkamer, zal de stoet den volgenden weg nemen naar de Rozenkrans kerk in de Jacob Obrechtstraat: Westelijke afrit Centraal-Station N.Z, Voorburgwal Raadhuisstraat Keizers gracht (even zijde) Spiegelstraat Mu seumplein Mesumstraat Jan Willem Brouv. ersstraat Alexander Boersstraat Van Breestraat Obrechtstraat Kerk plein. (De auto's wachten gedurende de plech tigheid in de Van Breestraat.) Dc laatste etappe van de Graf Zeppelin dwars door Amerika van Los Angeles r :i Lakehurst Binnenkort zal bij den Raad van Amster dam een voordracht worden ingediend, waar in een crediet van ongeveer twaalf ton wordt gevraagd voor de ophooging van de Ringbaan-West. De regeering is bereid de kosten voor haar rekening te nemen, mits Amsterdam toe stemt tot het bouwen van een vaste brug in het Nieuwe-Meer meldt het „Alg. Hbld. Naar het „Alg. Hbld." verneemt, is prof. jhr. mr. W. J. M. van Eysinga, hoogleeraar aan de Rijks-Universiteit te Leiden, be noemd tot vertegenwoordiger van de Ne- derlandsche Regeering ter conferentie, wel ke 4 September door den raad van den Volkenbond is bijeengeroepen ter bespreking van de herziening van het statuut van het Permanente Hof van Internationale Justitie. Van'den trein, die gistermiddag om 15.20 uur uit de richting Zaandam te Amsterdam moest aankomen, liep de tender op het Wes telijk Stationseiland met een as uit de rails. De trein werd overgehaald naar een ander spoor. Om 16.02 uur was de trein aan. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. Andere treinen hadden geen vertraging. De ontspoorde wagen was spoedig weer in de rails. Na afloop van de Donderdagmiddag ge houden zitting van den gemeenteraad van 'Alkmaar heeft deBurgemeester, mr. W. C. jWendelaar, de raadsleden uitgenoodigd ge zamenlijk naar het hier tijdens de kermis- week staande etablissement Porton te gaan om er poffertjes te eten. Vrijwel alle raads leden zijn door den burgemeester in deze kraam vervolgens op poffertjes, bier of ran ja getracteerd. Woensdagnacht is de 18-jarige ongehuwde schippersknecht G. M., wonende te Wilnis van een in de Ringvaart van den Haarlem- mermeerp rider tusschen de Benn.broeker- brug er. de Cruquius varend motorvaartuig gevallen en verdronken. Door de duisternis bleven de tot redding aangewende pogingen vruchteloos. Hoewel reeds geruimen tijd over een grooten afstand werd gedregd, had men het lijk van den jongeman die niet zwem men kon, Donderdagmiddag nog niet ge vonden. Het college wacht af In de gistermiddag gehouden vergadering van het college van B. en W van Amster dam, is de agenda vastgesteld voor de a.s. Woensdag 4 en Donderdag 5 ceot. te hou- den raadszitting a. Tijdens deze bijeenkomst kwamen de wet houders overeen aldus het „Alg. Hbld." niet te zullen spreken over de crisis in het col- lege, omdat zij meenden dat dit allereerst de taak was van de raadsfracties. Nog geen resultaat Gisterenmiddag had in de Industrieels Club te Amsterdam weder een bijeenkomst plaats tusschen de partijen, betrokken bij de staking in het houtbedrijf te Zaandam. Zooals men zich herinneren zal, kwamen deze partijen voor het eerst bijeen op Woens dag 14 Augustus, om aan de staking, die bijna vijf maanden duurt, een einde te maken. D ze conferentie werd toen geschorst tot op den Vrijdag daaraan volgende. De partijen kwamen toen niet tot een be vredigend resultaat. Sindsdien hebben de verschillende arbei dersorganisaties opnieuw vergaderd en daar na de werkgevers verzocht nogmaals een on derhoud te hebben. Dit onderhoud begon gistermiddag te half drie. Na ongeveer een uur geconfereerd te hebben hielden de werknemers-afgevaardigd den een afzonderlijke bijeenkomst. Nadien hebben de partijen nogmaals ver* gaderd. Om 5 uur werd de conferentie opgeheven, om hedenmiddag te half drie te worde» voortgezet. In dien tusschentijd zullen de partijen ieder afzonderlijk overleggen over de op de conferentie van hedenmiddag in he( midden gebrachte voorstellen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1