Uit de Zaanstreek Plaatselijk nieuws WEEK-OVERZICHT Heringa Wutiirich. Haarlem Stofzuigerhuis MAERTENS EERSTE BLAD VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1929 BLADZIJDE 2 Centrale Verwarming BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE Provinciaal Waterleiding bedrijf van Noord-Holland Kaasmarkten in Noord-Holland CASTRICUM s IS 2GMOND-BINNEN UITGEEST EDAM Barteljorisstr. 16-Tel. No.10756 V erkoop. V erhuur, Inruilen, Reparaties MIJDRECHT ENKHUIZEN PURMEREND UITHOORN ZAANDAM WORMERVEER ASSENDELFT Acht geladen spoorwagons verbrand Z. K. H. Prins Hendrik De staking te Leerdam DE HAAGSCHE CONFERENTIE Het verzet der Duitsche delegatie Ontploffing in een myn DE TROEBELEN IN PALESTINA Poolsche vrijwilligers De overstroomingen in Voor-Indië Gevecht tusschen Britsche vliegers en Bedoeïhen Tot herstel van den vrede De Koning van Siam ongesteld 4 Het verslag van het Provinciaal Waterlei dingbedrijf van Noord-Holland over het boekjaar 1928 is thans verschenen. Er wordt in dat verslag geconstateerd, dat het water leidingbedrijf in die provincie zich op be vredigende wijze blijft ontwikkelen. Van de twee gemeenten, die in 1927 nog niet bij het provinciale bedrijf aangesloten waren, heeft de eene. Katwoude, het besluit tot toetreding genomen. Alleen de gemeente Warder bleef in haar afwijzende houding volharden. Deze ge meente telt echter slechts ongeveer 500 in woners, zocdat het achterblijven van War der voor het waterleidingvraagstuk van weinig beteekenis is. De waterwinplaatsen en de pompstations konden aan de aan hun vermogen gestelde «ischen voldoen. In September 1928 werd begonnen met het graven van een kanaal en het daarin boren van 20 nieuwe putten. De voltooiing ▼an deze werken kan in den loop van dit jaar (1929) tegemoet worden gezien. Het zal dan mogelijk zijn. eudere werken buiten dienst te stellen, teneinde ze na te zien en »oo nocdig te verbeteren. Verschenen is een staatje, aangevende de aanvoeren op de kaasmarkten in de provin cie Noord-Holland, in de jaren 1851 tot en met 1928. Eenige der interessantste cijfers ontleenen we hieraan. Op de eerste plaats de opmerking, dat er in den loop van deze ruim 70 jaren kaas markten hebben bestaan in Aikmaar, Am sterdam, Assendelft, Barsingerhorn, Broek in Waterland, Edam. Enkhuizen, Haarlem, Hoorn, Krommenie, Medemblik, Monmken- -dam. Opmeer, Purmerend, De Rijp, Schagen Uithoorn, Weesp, Wormerveer en Zaandam. Sommige hadden een kortstondig bestaan andere hielden den strijd tegen de „groo- ten" langer vol, maar ten slotte bleven slechts leven Alkmaar, Hoorn, Purmerend en Uithoorn. In 1928 bedroeg de aanvoer in: Alkmaar 7.081.039 Kg, Hoorn 1.713.898 Kg.. Purmer end 2.269.317 Kg. (Uithoorn voor 1928 niet opgegeven, wel ▼oor 1927 nX 658.000 Kg.) De lange reeks cijfers voor Alkmaar wijst op een tamelijk regelmatige stijging tot het hoogtepunt werd bereikt in 1916, met 9.743.654 Kg. Hierna kwam een geweldige val: in 1919 zelfs tot 2.942.641 Kg. Voor Hcom waren hoogte- en laagtepunt, resp in 1916 met 4.373.737 Kg. en in 1922 met 744.333 Kg. Voor Purmerend: in 1916 met 3.693.240 Kg in 1918 met 742.207 Kg. Schagen „overleed" in 1915 met slechts 2200 Kg. Vermelding verdient nog, dat in 1922, 1923 en 1924 de Coop. Zuivelexport Ver. prijkt met resp. 2.341.641, 2.453.926 en 2.623.005 Kg. Voor liefhebbers van statistieken drukken we hierbij aog af het percentage van den geheelen marktaanvoer (c.q. productie") op de onderscheidene kaasmarkten in de pro vincie Noord-Holland, 1851 tot en met 1928 M CO (D ffl 4J" ffi M 4T ifl Q rt t" - O H O) H y fó w 6 c- 6 có r-i 3 mooc-io^fco h q tv uï i <- Tf id d to cd O) ci O* HHHHriHf) OOMWOiOMNNiO^iOC-'T'}' miDO-^COMTt<CO»t-COOfï3LO o io o o o q q co h co c-, h 4f 4ji csj a cówfJövi^'öcboicbcof-v-JvtiirivjJ rs CO M ifl H M tr O O (O co cq O - 4-Hr-«oic<ieóc^c<icoc:c<icóo'-»'-5v-i 4— r-H r—I V—I i—I rH t—i 1—4 r—4 tH r-4 c O O öi Ci O O r-1 T—4 r—I O O 1-H I— 3 MÖC0'fTl(iMOOT|»«Nlfl'iOC-O öööööööööödööoö Weldadigheidszin Ais een staaltje van weldadigheidszin dezer parochie, moge worden medegedeeld, dat verleden week een collecte is gehouden ten bate van de kas van den naii krans, die door de strenge winter maanden van het voorjaar geheel uitgeput was. Door de verschillende dames werd een collecte gehouden, welke van den kansel krachtig was aanbevolen. Deze collecte bracht het nooit bereikte bedrag op van f 475-In die zelfde week werd door Eerw. Zusters voor hulp aan arme huisgezinnen een beroep gedaan op de weldadigheid, welke een bedrag op bracht van f 367. Ten slotte werd j.l. Zondag een collecte gehouden door pastoor Kemper voor den bouw van een kerk te 's Hage, welke op bracht de som van f 478. Patronaatsreis A.s. Zondag zal onder leiding van den eerw. directeur en de patro naatscommissie de patronaatsjongens een reisje maken naar den Haag, om aldaar deel te nemen aan de jeugddemonstratie welke op her terrein van Houtrust zal worden ge houden. De reis zal gemaakt worden met een tweetal groote autocars van de Langen- dijkers busonderneming, vertrek te 9.30 uur van het café Syortrusf. Veiling ,,Ons Belang" op 28 Augustus 1929 Tuinboonen, 37 zak, 1217 li ct.; Raspers 14 zak, 2531 ct.; Snijboonen 102 zak, 1722 ct.; Enk. sp. boonen, 868 zak, 14 18 y2 ct.; Dubb. sp. boonen, 536 zak, 916ct. Schoolfeest te Bakkum Sedert bijna vijf en twintig jaren is het aan de school te Bakkum de gewoonte, dat de eerste school dag na de groote vacantie een feestdag is. Vroeger was het een feestdag voor geheel Bakkum, jong en oud. De tijden zijn veranderd, maar toch, de traditie getrouw, gaan we nog steeds op ouderwetsche wijze met rijtuigen naar Ber gen via Alkmaar. Ieder bijna, die een rijtuig heeft, gaat mee 1 of stelt zijn rijtuig beschikbaar en zoo kon den we de kinderen der vier laagste klassen I een gezellige rijtoer verschaffen. Dat een j achttal muzikanten van „D.I.U." zich be- schikbaar stelden en met hun muzikale ta- lenten de tocht op te vroolijken, stelden allen j op hoogen prijs. Een hartelijk woord van dank brengen wij hierbij allen, die zoo bereidwillig en belange loos hun medewerking hebben verleend, om de kinderen zoo'n prettigen dag te be zorgen. Ook de financieele medewerking was oudergewoonte uitstekend. Volop hebben de kinderen genoten; het mooie weer, de ge zellige rijtoer; de muziek; de versnaperin gen; de speeltuin enz. alles werkte mede om de stemming er in te houden. Een zwerm fietsen escorteerde de rijtuigen om mee van de pret te genieten. Al was het veel kleiner, het was een ouderwetsch schoolfeest. Burgerlijke Stand Overleden: Eliza beth Blaauw, oud 48 jaren, wonende te Zaandam. Getrouwd: Antoon de Ruijter en Johanna de Vries, beiden wonende te Castricum. b 3 C« o - c o o o q o o o O o o lOflSCOcrjOtOMfHOHHWu^ N N H C1! N H fl O H H H H H H ÖÖÖÖOÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖ O o O O O o o o o 0000000000000 (MC-1C3 CNJ CO CO CO CuClfflOOCJOOClO C5 De aanvoer in de jaren vóór 1922 is nagenoeg gelijk aan de productie, omdat er toen nog weinig buiten de markten om ver kocht werd. Sinds 1851: Alkmaar percentage aanvoer 70 pCt. ge stegen. Hoorn percentage aanvoer 40 pCt. gedaald Purmerend percentage aanvoer 65 pCt. gestegen. Sinds 1922: Alkmaar percentage aanvoer 25 pCt. ge stegen, productie onveranderd. Hoorn percentage aanvoer 50 pCt. ge stegen, productie 60 pCt. gestegen. Purmerend percentage aanvoer 30 pCt gestegen, productie 10 pCt. gestegen. Schoolfeest Na vele jaren van uitstapjes per wagen of autobus had dit jaar het schoolfeest weer eens plaats op het dorp. En we mogen aanstonds constateeren, tot ge noegen van jong en oud. Nadat de meeste kinderen de H. Mis hadden bijgewoond, be gonnen de feestelijkheden met een tocht door het dorp. Daarna onthaal in school op chocolade, korstjes en limonade. Vervolgens kreeg de draaimolen die den geheelen dag ter beschikking was, een beurt. Na den mid dag kwamen de weastrijen: jongens I houtjes rapen, meisjes 1 vlaggetjes planten, jongens II koekhappen, meisjes II baldragen, ongens III zakloopen, meisjes III knikkervis- schen, jongens IV driebeenloopen. meisjes IV peerknippen. jongens V blaastrappen. meisjes V en VI balkruien en jongens VI wedloop met hindernissen. Een groot aantal belangstellenden woonden het spel der jeugd bij en genoten niet minder dan deze. Vooral het biaastrappen wekte den lachlust op. Voor ieder kind was een prijs beschikbaar gesteld; die na afloop van den wedstrijd werd uitgereikt Het geheel werd verder afgewis seld met tractaties van ijsjes, peren, krente- broodjes. enz. Geen wonder dus dat ieder zeer voldaan huiswaarts ging. De commissie komt evenals het onderwijzend personeel een woord van lof toe. Des avonds hield Braaks' zweefmolen de feeststemming er nog flink In bij de meer volwassen jeugd. De hoogste klassen zullen nu a.s. Woens dag een uitstapje maken naar Amsterdam. Ingekomen personen A. van der Velden, H. J. Brand, A. Weijma, allen van Amsterdam; J. C. van Es van Haarlem; G. Visser van Den Haag; J. van der Torren van Vledder; Jj. van Eik van Heerhugo- waard; D. Bakker van Alkmaar; A. J. Ker sten van Rotterdam; M. Dijkstra van Haar lem; T. C. Andriessen van Hilversum; G. Tjeerds van Zaandijk; T. van Elven van Bloemendaal; S. Zwart en gezin van Heems kerk. Vertrokken personen R. Meier naar Amsterdam; M. de Leeuw idem; G. J. Schulze idem; A. J. Dagelet naar Uitgeest. Processen verbaal C. T. en J. N. F. beiden te Castricum, wegens het rijden zon der licht; A. de V. te Castricum, mishande ling; A. S. te Castricum, overtreding Motor en Rijwielwet; J. P. H. te Den Haag, idem. Gevonden voorwerpen Gevonden: 1 damesportemonnaie met inhoud; 1 rozen krans; 1 portemonnaie met inhoud; 1 fiets- tasch met inhoud; 1 actetasch met inhoud. Verloren: 1 rijwie,belastingmerk. R. K. School De lessen aan de R. K. lagere school worden Maandag a.s. 2 Sep tember hervat. Ontslagaanvrage De heer J. de Vies, Hoofd der Openb lagere school (dorp) heeft wegens gezondheidsredenen met ingang van 1 October a.s. eervol ontslag aangevraagd. Naar wij vernemen, zal de heer J. van der Sluys, hoofd der Openb. school te Marken- Binnen (in deze gemeente), naar alle waar schijnlijkheid als hoofd van de school in de kom van het dorp worden overgeplaatst. Bedankt Ook de pas-benoemde vroed vrouw, mej. Deurloo, heeft voor hare benoe ming naar hier bedankt. Geslaagd Voor het van 18—24 Aug. te Den Haag gehouden examen van den Ned. Modevakbond voor costumière slaagden de dames M. Verhagen en B. Neuteboom al hier. Zij werden opgeleid door Mej. M. Ban. ning, alhier. Openstelling Postkantoor De Directeur van het postkantoor maakt bekend, dat het kantoor op 31 Augustus na 13 uur voor den postdienst gesloten zal zijn. Gedurende den openstellingstijd zullen niet worden behandeld: Postwissels met uitzon dering van telegrafische; postbewijzen en kwitanties. Stortingen op postrekeningen en uitbeta ling van cheques, met uitzondering van die, waarvan spoedbehandeling of spoedbericht wordt gevraagd. Voor busrechthouders bestaat gelegenheid tot afhalen van correspondentie als opwerk, dagen. Voor den telegraaf-telefoondienst is het kantoor gfcopend als op werkdagen. Benoemd Tot onderwijzeres aan de R.K. school (Achterhaven) is benoemd Mej. A. M. Witte, te den Burg (Texel). Ongewenscht bezoek Uit den tuin van den heer J. T. alhier hebben nachtelijke be zoekers de kostbare dracht van een perzi kenboom geroofd. Omtrent de(n) dader(s) is tot heden niets bekend. Teekenschool Voor den nieuwen avond en dagcursus aan de gemeente-teekenschoos hebben zich tot heden ruim Too leerlingen aangemeld. Daar zich tot heden nog steeds leerlingen aangaven, is het juiste getal nog niet met zekerheid op te geven. Lingerzjjde De asphalteering van de Lingerzijde is in zooverre gereed, dae de weg wederom voor het verkeer opengesteld is. Binnen ongeveer 14 dagen zal het wegdek nog eenmaal geteerd moeten worden. Ook het herstel der andere asphaltstraten is onder handen genomen. Uitreiking medaille Aan den heer W. P. Costerus, alhier, is door den Nederlandschen Bond van Postzegelverzamelaars de medaille van philatelistische verdiensten over 1923 uitgereikt. Jubileum Naar wij vernemen viert de heer L. Dijkxhoorn op 1 September a.s. den dag, waarop hij vcor 25 jaar bij de N.V. Vereenigde Touwfabrieken als monteur in dienst trad. Voordracht De voordracht voor de be trekking van tijdelijk ambtenaar ter secre tarie luidt: 1. J. A. M. Huttner, volcnta'-r ter secretarie te Ewijk; 2. C. A. Meester, ambtenaar ter secretarie te Westzaan. Gevonden voorwerpen Deze week zijn alhier gevonden: een portemonnaie door Regter, Spuistraat en terug te bekomen aan het politie-bureau een badpak en dito hand doek en een portemonnaie. Uitslag postduivenjfced vlucht Baarle-Nas- sau Deelname 63 duiven (oud en jong:. De eerste a'uif werd getoond door K. Klein om 11.07. Wedvlucht Luxemburg (stad) gelóst 10.35. Deelname 69 duiven. 1. S. Kok 6.16; 2. K. Klein 6.20; 3. de Koning 6.50; 4 S. Kok; 7.07; 5. Jb. van Dijk 7.23. Uitstapje De drie hoogste klassen der openbare lagere Roomsch-Katholieke en Bijz. Chr. School benevens de leerlingen der U. L. O. maakten Donderdag hun jaarlijksch uitstapje. Het deel van den tocht was we derom Bergen en Bergen aan Zee. Ofschoon de tram pas kwart voor 7 vertrok en het kwart over 6 verzamelen was, stonden som migen reeds kwart voor 6 op het Dam plein. Met twee tamboersvoorop trok üe lange file naar de tram, die hen naar het doel hunner reis bracht. Dank zij het mooie weer hebben de kinderen veel genoten. In opgewekte stemming keerde het gezelschap om negen uur weer in de gemeente terug. Een hartelijk woord' van dank van deze plaats aan de commissie, wie geen moeite voor dit uitstapje te veel geweest is. Burgerlijke Stand 22 Aug.: Catharina, d. v. Jan Kras en Grietje Guijt; Geertje, d. v. Jan Veerman en Aaltje Tol; Agatha, Petronella, d, v. Dirk Buys en Cornells Anna Sombroek. 27 Aug.: Cornells, z. v. Cornelis Kras en Eefje Jonk. Ondertrouwd: 29 Aug.; Cornelis Kroes, oud 30 i. en Antje Krijgsman, oud 27 jaar. Getrouwd: 24 Aug.: Klaas Mol, oud 36 j. te Hoek van Holland, gem. Rotterdam en Aafje Steur, oud 31 j., laatst te Amsterdam; Simon Snieder, oud 25 j., laatst te Mon- nickendam en Aaltje Kouwenoord, oud 25 j.; Jan Smit, oud 25 j., en Neeltje Schilder, oud 24 jaar. Overleden: 24 Aug.: Stijntje Tuijp, oud 81 j. wed. van Frederik Sier. Kinderfeest Dezer dagen vierden de kin deren der St. Annavereeniging hun jaar- lijksch feest, 's Morgens algemeene commu nie en 's middags om drie uur feest. De kin deren werden getracteerd op krentenbrood, koek, chocolade, enz. vervolgens werden er verschillende spelen gehouden als zakloopen, hardloopien, kaarshappen, tonrollen, enz., waaraan mooie prijzen waren verbonden. Be gunstigd door het mooie weer, was het een ware feestdag voor de kleinen, die hiervoor weer veel dank verschuldigd zijn aan het ac tieve bestuur. Benoemd Tot onderwijzeres aan de R.K. Meisjesschool alhier is benoemd mej. M. H. Kooijmans uit Schijndel. Gevonden voorwerpen Een belasting plaatje 1929-'30 en een lederen ceintuur. Terug te bekomen op het gemeentehuis. Benoemd De tijdelijke onderwijzer der O. L. school alhier de heer L. Santen is be noemd tot onderwijzer eener school te Am sterdam. Benoemd Mej. G. Koeleman alhier is benoemd tot onderwijzeres aan de R.K. Meis jesschool te Uithoorn. Demonstratie De Sportvereeniging alhier zal Zaterdagavond ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin, verschil lende demonstraties geven op het gemeente lijk Sportterrein. Hieraan zullen medewerken de muziekvereeniging V. S. O. S. e.a. R.K. Damclub St. Canisius Uitslag der voor de clubcompetitie gespeelde partijen: J. Turkenburg—A. van Leeuwen 11; A. G. van VlietB. Roeleveld 02; M. Reurings H. Wiegmans 02; H. FrisJ. Bakker 20; J. SamsonC. Oudshoom 02; A. Tur kenburgA. C. van Vliet 20; A. J. Oos- teromJ. Twaalfhoven afgebr. Door H. van Nierop werd simultaan gespeeld tegen 12 borden en hoewel hieronder veel eerste klas spelers waren, wist hij toch de helft der punten te behalen, hij won 5 partijen, wist met G. Bosman en P. van Zijl remise te spelen en moest het opgeven tegen Th. de Graaf, H. van Vliet, C. G. de Jong, M. van Leeuwen, H. H. van Nieuwkerk. Maandag 2 September zullen voor de club competitie spejen: A. TurkenburgH. H. v. Nieuwkerk; W. TurkenburgT. van Nierop; C. OudshoomA. J. Oosterom; B. Roeleveld J. Twaalfhoven; H. FrieH. de Graaf; A. van LeeuwenC. G. de Jong; H. Wiegmans P. van Zijl; G. BosmanM. Reurings. De simultaansp'elers zullen dien avond zijn; J. Samson en Th. de Graaf; J. Samson zal spelen tegen M. van Leeuwen; A. C. van Vliet, H. van Vliet, B. de Zwart, G. van Montfoort, Th. de Graaf tegen C. Verheg gen, A. A. van Nieuwkerk, W. Meyenburg, J. Bakker, Ant. van Dijk. Spelers denkt er aan zooveel mogelijk 8 uur present te zijn. Z.K.H. Prins Hendrik op bezoek Woensdagavond kwam het jacht Branda- ris, waarvan zich aan boord bevond Z.K.H. Prins Hendrik de haven alhier binnenvaren. Het jacht voerde de Nederlansche vlag waarin de gekroonde W. Mede kwamen de haven binnen de jachten Almeri, Offemina en Brederode, welke het jacht van den Prins vergezelden. Als het jacht van den Prins is gemeerd begeeft Z.K.H. zich aan den wal tot het brengen van een bezoek aan den burgemees ter. OP den weg hierheen werd de Prins be geleid door den oudrkapitein Oostingen van den veerdienst EnkhuizenStavoren. De Prins was met het brengen van dit bezoek niet gelukkig, daar Juist de Burgemeester met vacantie was. Z.K.H. ontving later op het jacht den loco burgemeester den heer G P. de Vos. Inmid dels was bekend geworden in de gemeente, dat Z.K. H. in de stad aanwezig was en spoedig bevond zich dan ook een dichte me nigte aan den havenkant. Des avons bracht de Prins een bezoek aan het gemeentehuis waar de Prins met gevolg ontvangen werd door den loco-Burgemeester met den gemeentesecretaris. Op het ge meentehuis werd den Prins een dronk aan geboden en bezichtiging van het stadhuis. Post- en Telegraafkantoor De besteller bij den Postdienst M. Praat, die eenige ja ren hier werkzaam was als hulp bij den kan toorhouder op dit kantoor en daarna vanaf October 1928 als brievenbesteller hier ter plaatse is op zijn verzoek weder overgeplaatst als brievenbesteller naar zjjn vorige stand plaats Schoorl. In deze vacature is inmiddels voorzien door overplaatsing van den besteller Smit van Andijk-Oost met ingang van 7 September. Telefoondienst Dat de nieuwste uit vinding, hier reeds toegepast, om n.l. op één lijn meerdere doorverbindings te plaat sen, in sluitingstijd van het kantoor in een werkelijke behoefte voorziet, blijkt wel hier uit, dat reeds zes doorverbindings tot stand zijn gebracht en wel van d« Telefoon-abon- né's 6 7 11 16 18 en 22 meerdere aanvra gen reeds zijn ingediend. Door de steeds grooter omzet van de velling der diverse tuinbouwproducten dezer plaats, is het aantal abonné's in een jaar tijd vooruit gegaan van 27 tot dat heden reeds no. 36 is aange sloten. Postdienst wegen3 den verjaardag van H. M. de Koningin heeft 3de kombestelling op 31 Augustus niet plaats en is dit kantoor evenals alle andere kantoren, na 12 uur voor den postdienst gesloten. Malariabestrijding door de bevolking. Door zijn vertrek naar IJmuiden bedankte Ds. P. F. Milatz van Enkhuizen als voorzitter van het district comité Hoorn tot bestrijding der Malaria door de bevolking. Scheepsbouw Van de werf „Vooruit", al hier, werd met goed gevolg te water gelaten een stalen sleepkaan „Prevoir", groot 550 ton, voor rekening van den heer J. G. Meusen te Wemeldinge. De kiel werd gelegd voor een schip van dezelfde afmetingen voor binnen- landsche rekening. Ontvangers der registratie en domeinen Bij beschikking van dew Minister van Fi nanciën is de ontvanger der registratie en domeinen H. J. Bekkers verplaatst van Mep- pel naar Purmerend. Bruintje Donderdag werd ons dorp be zocht door een berenleider welke met Bruintje op verschillende plaatsen zijn voor stellingen gaf. Dat dit ongewone straattafe reel nogal belangstelling trok, laat zich be grijpen. Concert Maandagavond a.s. zal door „Kunst na Arbeid" een concert in de tent worden gegeven ter gelegenheid van den ver- Jaardag van H. M. de Koningin. Het pro gramma is als volgt: 1. Wilhelmus; 2. Ko raal: (Nearer my God to the); 3. Les Cadets de Brabant, marsch; 4. Bouquet de Melodie sur l'opera Lucia; 5. la vie Champétre, fan tasie. Pauze. 6. Marche de Gadets; 7. Nelly. Concertwals; 8. Potpourri uit de opera „Trouvéré", van Verdi; 9. Wien Neêrlands' Bloed; 10. Dankgebed, Valerius; 11. Finale. Naar wij vernemen is ook Amstels' Zang koor voornemens een uitvoering in de tent te geven, en wel op Woensdag 4 Sept. „Kunst na Arbeid" Door de muziekver eeniging „Kunst na Arbeid" kon vorige week de aangekondigde collecte langs Kade en Amsteldijk niet gehouden worden, zulks In verband met een serenade door de vereeni- ging gegeven bij den heer W. Blom en echtgenoote die hun 50-jarig huwelijksfeest vierden. Deze serenade werd aangeboden, ook namens de sociëteit alhier. Deze atten tie werd door de jubilarissen zeer op prijs gesteld. De collecte zal nu tehouden worden Zaterdag 31 Augustus a.s. Wij vertrouwen; dat. ook deze collecte evenals de vroige goed bedacht zal worden. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin zal het korps door het dorp nog eenige nummers ten gehoore brengen, terwijl Maandagavond as. een concert in de tent zal worden gegeven. Afslagvereeniging Beemster, Purmerend en Omstreken. Ons hoofdartikel, de augurken, waarvoo- een paar weken terug de handel tamelijk terughoudend bleek en de prijzen dan ook geregeld kelderden, begon de laatste vei lingen aller aandacht te trekken, door de sterk toenemende vraag, met als gevolg daarvan een verhoogd prijsniveau. Was de verhooging over de geheele linie tamelijk groot, met het stek kwam dit het ergst tot uiting. Het eigenaardige verschijnsel deed zich de paar laatste markten voor, dat het stek hooger noteerde dan grof. Bij een aanvoer op den 21en van pl.m. 50000 k.g. en op den 24en 35000 k.g. liepen de prijzen op deze dagen resp. van 3.50 tot 6.50 en van ƒ8.80 tot ƒ10 op. De grofaanvoer bedroeg op genoemde data in dezelfde volgorde pl.m. 90000 en 48000 k.g. met prijzen van 56 en 7—9. Hoewel voor basterd ook uitste kende animo bestond en de prijs ook flink omhoog liep, bedroeg de verhooging hiervan in procenten uitgedrukt toch het minst, waar wij everwei tegenover moeten zetten, dat de basterdprijs de weken te voren ook het minst van den druk geleden had. No teerden wij op den 21en bij een aanvoer van pl.m. 50000 k.g. van 8.5010, op den 24en was de prijs bij een aanvoer van goed 40000 k.g. 12.2013. Voor tweede kwaliteit grof en basterd werd gemiddeld 11.50 per 100 k.g. minder betaald. Het artikel bommen is dit seizoen al heel weinig in trek, en de prijs dan ook niet rooskleurig. De uiterste prijzen liepen van 1.50 tot 3.50 per 100 k.g. De fijnaanvoer heeft nog niets te beteekenen en er valt hiervoor dan ook niet van een bepaalde marktwaarde te spre ken. Het enkele mandje dat er kwam vond koopers voor prijzen varieerend tusschen 19 en 24 per 100 k.g. Zoo goed als het verloop in den augurken- handel was, zoo slecht verging het de toma ten. Hier was het juist andersom. De zeer vlugge handel van een paar weken terug maakte hier plaats voor een uiterst gere serveerde houding der kooplieden. De prijs daling was hiervan gewoon weer enorm. Binnen twee weken staan ze weer op een derde van den prijs. De middenprijzen wa ren voor A en B op den 23en 910, tegen C en CC 8 en 5. Op Maandag 26 Aug. waren de middenprijzen A, B, C en CC resp. 7. 8, 5 en 4. Met de Slaboonen was het heel matig gesteld, inzonderheid met de gewone dubb. slaboonen met draad, van welk soort hier DISTRICTS -AREÈIDSBEURS ZAANDAM. Tuinstraat 14, Tel. 579. Kostelooze bemiddeling vcor iedereen. In de Gemeente kunnen worden geplaatst: 1 Lintzager, loon n.o.t.k. 1 Klinker (revolver- en hanöj. 4. Scheepma-ker-ijzerwerkers, loon n.o.t.k. 2 Monteurs (electr.) loon 0.75 per uur. 1 Steenhouwer. 4 Jongste bedienden (manl.) 4 Nageljongens, 14—19 jaar. 1 Leerling smid-bankwerker, 1415 jaar. 1 Leerling slager, loon n.ö.t.k. Jongens, 14—18 jaar. 1 Kantoorbediende (vr.) bekend met typen, duplicator en adresseermachine, loon n.o.t-k., leeftijd ongeveer 18 jaar. 1 Steno-typiste b. m. moderne talen. 1 Jongste bediende (vr.) 16—17 jaar. 1 Meisje voor de morgenuren. 1 Dienstbode. 1 Dienstbode voor dag en nacht. Buiten de gemeente kunnen worden ge plaatst 2 Monteurs (bekwaam) voor ruwoliemoto- ren, zelfstandig kunnende werken, aanbie dingen met afschrift van getuigschriften. Auto-bankwerkers, bek. met electrische in stallaties van auto's, aanbiedingen met af schrift van getuigschriften. Kleermaker, bekwaam vakman b. m. con- festig, bestaat gelegenheid om later coupeur te worden, dad., loon n.o.t.k., indien bekwaam voor vast, aanbiedingen met afschrift van getuigschriften. Chef-Typiste, geschikt om leiding te ge-» ven, algemeene ontwikkeling, gebaseerd op goede schoolopleiding, dad„ 18002000 per jaar aanvangssalaris aanbiedingen mei afschrift van getuigschriften. Zij, die voor een der bovengenoemde be trekkingen in aanmerking wenschen te ko men, dienen zich PERSOONLIJK tot de Ar beidsbeurs te Zaandam, of tot den corres pondent te hunner plaatse te wenden. POSTERIJEN. De Directeur van het Post-, Telegraaf- en Telefoonkantoor brengt ter kennis, dat op 31 Augustus a.s. het kantoor na 14 uur voor den Postdienst zal zijn gesloten. Dien dag worden niet behandeld: postwissels, (wèl telegrafi sche) postbewijzen, kwitantiezaken, belas tingbetalingen en giro-aangelegenheden (wel stortingen met spoedbehandeling of spoed bericht en cheques met spoedbehandeling). Hetzelfde geldt voor het station het Kalf. Voorts komt op dien dag de 3 e briefpost bestelling te vervallen. De gelegenheid tot het afhalen van stuk ken voor de busrechthouders bestemd, blijft ongewijzigd, evenals de openstelling voor den telegraaf- en den telefoondienst. VAN EEN STEIGER GEVALLEN Donderdagmorgen had een voeger in Am» sterdam woonachtig het ongeluk om van de* steiger van het in aanbouw zijnde perceel op den hoek van de Westzijde en Damstraat naar beneden te storten. In ernstigen toestand is de man naar d« kliniek overgebracht. Op dit drukke pun* was het voor een moment een ware opstop ping. DOOR EEN RUIT GEGOOID Zekere v. S. en B. kregen ruzie bij hunne woning op het Schapenpad, waarbij de een den ander een zodanigen opstopper gaf, dat hij door een ruit vloog van een tegenoverlig gend perceel. De man is naar de kliniek vervoerd waar bleek dat de verwondingen van niet al te ernstigen aard waren. De po litie maakte proces-verbaal op. FLORALIA De jaarlijksche tentoonstelling van potjes met een plantje door schoolkinderen ge kweekt zal dit jaar gehouden worden in het R. K. Vereenigingsgebouw en wel op Za terdag 7 en Zondag 8 Sept. a.s Een der zalen zal daartoe op passends wijze worden herschapen in een tuin, zoodat een bezoek hieraan wel de moeite waard zal zijn PLUIMVEE TENTOONSTELLING Ook deze tentoonstelling zal dit jaar in de bovenzaal van het R. K. Vereenigingsgebouw worden gehouden en wel in het begin vaa December. Besmettelijke ziekte In de week van 1824 Augustus hebben zich in deze ge meente 2 gevallen van diphtheritis voorge daan. Burgerlijke Stand van 628 Aug. 1929 Geboren Jetje Elisabeth, d. van H. Froon en A. C. Dijk Alida, d. van L. van der Laan en M. HolkampJohannes Gerar- dus, z. van G. Jong en C. M. Elswijk Ja- coba Klasina, d. van W. Aaf jes en D. Flipse Cornelis z. van A. Noë en C. B. Boo gaard Cornelia Catharina, d. van K. Vrouwe en C. C. Duin Johannes, z. van C. Zuidervaart en A. Boon Dieuwertje, d. van Jb. Koomen en T. van Beusekom. Ondertrouwd Joannes Arnoldus Duin en Anna Maria Geradus Betjes. Getrouwd Johannes Brusche (van Wor merveer) en Anna Mulder Wilhelmus van Tunen (van Heemskerk) en Klazina Maria Zuidervaart. Overleden Maria Hijnen, 19 jaar, d. va» Engel Hijnen en Maria Terra. de aanvoer overwegend is. Voor een be langrijk deel was de stugge handel de oor zaak hiervan, dat de boonen te zwaar wer den en voor de fabriek ongeschikt. Het prijsverschil van dubb. boonen met en zon der draad was gemiddeld vier vijf gulden per 100 k.g. in 't voordeel van laatstge noemde bij overigens dezelfde kwaliteit. Goede kwaliteit boonen zonder draad no teerden vr(j geregeld om de 12—14 gulden per 100 k.g. Ook van enkele boonen was het prijsverschil van met en zonder draad nogal beduidend, n.l. ook zoo'n 5 k 6 gulden. De enkele zonder draad liep gemiddeld om de 20. Van deze laatsten is de aanvoer door gaans nogal beperkt, doordat dit soort nogal eens vaak hevig van de luis heeft te lijden en dan op een misgewas uitloopt, met welke wetenschap vele telers rekening houden. Hoewel de aanvoer nog beduidend was, n.l. zoo'n 40000 k.g. per dag, is die toch iets afnemend, wat de komende dagen stellig sterk voortgang zal vinden. De bessenaanvoer had niet veel meer te beteekenen, kwantiteit zoomin als kwaliteit en van een bepaalde marktwaarde valt niet meer te spreken. Pruimen kwamen in allerlei soorten ter markt, wat zich volkomen in de prijzen weerspiegelde. De noteering liep namelijk van 7 minimum tot 40 max. Met het fruit ging het overigens zeer ma tig, vooral waar het stoofperen betreft en wel in de eerste plaats met de suikerpeer waarvan nogal een 'ruime oogst is. De prijs hiervan liep van 4.50 tot 7 per 100 k.g. De kruideniersperen nam de markt vrij ge makkelijk op tegen bevredigende prijzen en wel vanaf 16—38 per 100 k.g. Van appe len was het in hoofdzaak de Yellow Trans parant, die werd aangeboden en daarvoor was goed plaatsing. De prijzen varieerden tusschen 14 en 40 gulden. Gewone kwali teit kwam om de 30. gebied in de Pendsjab en aan de grens, van dag tot dag ernstiger,wordt. Twee dorpen in het district Pesjawar zijn door het water geheel weggespoeld. De zijrivieren van den Indus voeren reusachtige hoeveelheden wa ter. De bevolking van de lager gelegen ge bieden wordt in veiligheid gebracht. Men acht den toestand uiterst dreigend. De oorzaak nog onbekend GRONINGEN, 29 Aug. (V.D.) Op het sta- tion Vries-Zuid Laren, zijn gisteravond acht wagons, geladen met zaden, vlas, stroo en stukgoederen, verbrand. De oorzaak van den brand is nog onbekend. Z. IC H. P.ïns Hendrik wordt Vrijdag avond van zijn bezoek aan de Wadden eilanden op het Loo terugverwacht. LEERDAM, 29 Aug. Naar de directie van de glasfabriek Leerdam ons mededeelt, heelt in een bespreking met de stakende jongens de directie den eisch gesteld, dat alvorens over de arbeidsvoorwaarden zal worden ge confereerd, eerst de jongens weer aan het werk moeten gaan. Hedenmorgen zijn de stakende jongens we der aan het werk gegaan. Deze week zal de directie nadere besprekingen houden over de arbeidsvoorwaarden. BERLIJN, 29 Aug. Uit Den Haag wordt j gemc.d, dat de onderhandelingen cessehen: de Duitsche en andere delegaties geduren de den afgeloopen nacht nog tol geen en kel resultaat hebben gevoerd. Het belang rijkste bezwaar der Duitsche delegatie is, dat Duitschland na 1 Septembei as. alleen de bezettingskosten zal hebben te betalen. Naar van Italiaansche zijde verklaard wordt, zou de conferentie nog tot a.s. Dins dag duren. De Duitsche delegatie schijnt in ieder geval besloten te hebben, zich ener giek tegen de eischen der andere mogend heden. Drie arbeiders gedood. KATOWITZ, 29 Aug. In de Hohenlohe- mijn zijn door het instorten van een mijn gang drie arbeiders gedood. Hun lijken zijn geborgen. WARSCHAU, 29 Aug, (V.D.) Gisteren zijn 45 jeugdige Zionisten uit Warschau naar Pa lestina vertrokken om zich te scharen bij de troepen, die de Arabieren bestrijden. In ge heel Polen vinden voortdurend protestde monstraties plaats. Te Lemberg is het daar bij tot een botsing met de politie gekomen, waarbij vijftien Joden gewond werden. De toestand zeer kritiek LONDEN, 29 Aug. Uit Bombay wordt ge meld, dat de toestand in het overstroomde LONDEN, 28 Aug. (V.D.) Naar de „Daily Express" meldt, is het in de nabijheid van Jeruzalem tusschen Britsche troepen en Arabieren tot een hevig gevecht gekomen. Vele Arabieren zouden zich overgegeven hebben, terwijl honderd anderen gevlucht zijn, doch deze werden door laagvliegende Britsche vliegmachines met mitrailleur-vuur bestookt. Zeer veel Bedoeïnen zijn hierbij gedood. Het juiste aantal slachtoffers bij dit gevecht, het ernstigste dat tot dusver tij dens de onlusten heeft plaats gevonden, is nog niet bekend. WASHINGTON, 29 Aug. Reuter. Het Joodsche legioen te New York heeft aan den Britschen ambassadeur een telegram gezon den, waarin 10.000 gevechtsklare manschap pen worden aangeboden om te helpen den vrede in Palestina te herstellen. DJOKJAKARTA, 28 Aug. (Aneta-Vaz Dias). Z. M. de Koning van Siam is te Wonosobo, waar hij momenteel vertoeft, plotseling ongesteld geworden. In verband hiermede is het voorgenomen bezoek aan Solo en Djocja verschoven Z. M. zal nu eerst 1 September a.s. naar Solo en 5 Sept. naar Djocja Vertrekken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 2