Stadsnieuws R.K. INDUSTRIE-EN HUISHOUDSCHOOL Ged. Voldersgracht 22 - Haarlem Stofzuigerhuis MAERTENS LAATSTE TELEGRAMMEN Heringa 8 Wutiirich, Haarlem EERSTE BLAD ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1929 BLADZIJDE 2 AANGIFTE VAN NIEUWE LEER LINGEN VOOR SEPTEMBER 1929 Barteljorisstr. 16 - Tel. No. 10756 Apex Xlop-Veeg-Stofzuigersf 175.- Agenda 1 September Agenda 2 September Missienaaikring „St. Theresia" Zuster Polycarpa Het P. E. N. Deutscher Martha-Verein. Haarlem, Bloemhofstraat 1 De ongeregeldheden bij de Firma Hoenderdos Cursus voor autorijders en -rijdsters Bij het heengaan van Pastoor v. d. Pavoordt De Linnenbaai bestaat 50 jaar! Verplaatsing Examen Hoofdakte Het Ziekenlof te Bloemendaal Nb'g steeds buiten kennis Auto in brand KONINGINNEFEESTEN ONZE LIEVE VROUW VAN DEN H. ROZENKRANS Gevonden dieren en voorwerpen Exide-isatterijen - Ook reparaties MAC DONALD HEDEN NAAR GENèVE Belangrijke verklaring omtrent de ontwapening ter zee verwacht De Zeppelin-dag HET INGESTORTE HUIS TE ALGIERS Nog 19 lijken onder de puin- hoopen te voorschijn gehaald Doordentreingedood Zij, die de Lagere School doorloopen hebben, kun nen zich opgeven voor: DE VOORBEREIDENDE KLASSE OPLEIDING LINNENNAAIEN EN COSTUUMNAAIEN. Zij, die U.L.O.- of M.U.L.O.-onderwijs ontvangen hebben, voor: HULP IN DE HUISHOUDING. Zij, die voldoend Middelbaar of meer Uitgebreid Lager Onderwijs genoten hebben, voor: HUISHOUDKUNDIGE. Zij, die de M.U.L.O. School, 3-jarige H.B.S. of Middelbare Meisjesschool hebben gevolgd, voor: STAATSDIPLOMA Na. Tevens aangifte voor Dames dag- en avondcursussen Koken (fijne en gewone keuken). Strijken en wasch- óehandeling, Huishoudkunde, Dekken en Dienen, Fraaie Handwerken, Costuumnaaien. Linnennaaien, Verstellen, Ontwerpen en Schilderen. Koken (fijne en gewone keuken). Strijken en Wasch- behandeling. Huishoudkunde, Dekken en Dienen, Costuumnaaien. Linnennaaien, Verstellen. On- en minvermogende leerlingen kunnen tegen ver minderd schoolgeld of als het noodig blijkt, gratis geplaatst worden. Spreekuur Directrice: Maandag van 24 uur, Donderdag van 1012 en van 7V«8V2 uur. Sociëteit St. Bavo'' 107 uur Tentoon stelling Missienaaikrans „St. Theresia". St. Josephgezellenvereeniging, Jansstraat 59 Van 12 tot 2 uur en van half 7 tot 10 uur geopend. Van 8 tot half 10 uur ver plichte opkomst. 9 uur Spaarkas. Den Hout half 3 Concert, te geven door de H.O.V. Cinema-Palace, Groote Houtstraat 8 uur Bioscoopvoorstelling. Luxor-Theater, Groote Houtstraat 8 uur Bioscoopvoorstelling. Rembrandt-Theater, Groote Markt 7 en kwart over 9 uur Bioscoopvoorstellingen, alleen voor volwassenen. Sociëteit „St. Bavo" Van 108 uur Ten toonstelling Missienaaikrans „St. There sia" 8 uur Haarlem's Zanggenot 8 uur Bevolkingbureau. St. Josephgezellenvereeniging, Jansstraat 59 Van 810 uur repetitie „Rederijkers kamer St. Genesius" Van 810 uur „Theorie en Practijk. Stadsschouwburg, Wiisonsplein 8 uur „Boefje". Cinema-Palace, Groote Houtstraat 8 uur Bioscoopvoorstelling. Luxor-Theater, Groote Houtstraat 8 uur Bioscoopvoorstelling. Rembrandt-Theater, Groote Markt 7 en kwart over 9 uur Bioscoopvoorstellingen alleen voor volwassenen. APOTHEEKDIENSTEN De Zondag- en nachtdienst der apotheken wordt deze week waargenomen door de firma Grijseeis en van Hees, Lange Veer- straat 14 Tel. 11000, L. Schoorl, Frans Hals plein 1 Tel. 111801 en de Bosch en Vaart- Apotheek, Boekenrodestraat 13, Tel. 13290. ST .VINCENTIUS-BIBLIOTHEEK Nieuwe Groenmarkt 22 Woensdagavond van half 8 tot 9 uur. Tentoonstelling in gebouw „St. Bavo" De ijverige Missienaaikring „St. Thresia" houdt dezer dagen in gebouw „St. Bavo" een tentoonstelling van het door haar ver vaardigde werk. Deze tentoonstelling is geopend Zaterdag van 4V27, Zondag van 127 en Maandag van 128. Bij het af- loopen van de verschillende stands valt overal de keurige en smaakvolle afwerking van de verschillende priesterkleeren en andere klee- dingsztukken in het oog. De schitterende kazuifels, de prachtige stola's en kelkve- lum's, de fijne communiekleeden maken, dat deze tentoonstelling zeer Jfe moeite waard zal zijn, om bezichtigd te worden. Daarenboven maakt nog de afzonderlijke Sjiand van de jurkjes en jongenspakjes, be stemd voor de zwartjes van den Congo, een alleraardigste indruk. Deze Missienaaikring, die bijna uitslui tend werkt voor de priesters van het H. Hart, heeft op haar tentoonstelling ook nog een plaatsje ingeruimd voor een stand van deze Missie. Daar krijgt men de verschil lende kunst, nijverheid- en gebruiksvoorwer pen, muziekinstrumenten e.a. van de negers uit de Congo-Missie te zien. Pater Scholten S.C.J., die bij dezen stand plaats zal menen, zal van de dikwijls (voor ons) eigenaardige voorwerpen een verklaring geven, zoowel wat hun doel, als wat hun gebuik betreft. Voor postzegel-liefhebbers zijn daarbij nog fraaier en zeldzame postzegels uit dezelfde Missie te bewonderen. Vervolgens is aan deze tentoonstelling nog verbonden een gezellige theetuin, waar de bezoekers een kopje thee kunnen gebruiken, om daarna de tentoonstelling verder te be zichtigen. Zooals wij boven reeds zeiden, zal het zeer de moeite loonen, om eens een kijkje te komen nemen. Iedereen kan dezer dagen zijn belangstelling voor het mooie Missie werk toonen en dan eens komen zien, wat de Missienaaikring „St. Thresia" presteert. De toegang is vrij. Voor degenen,die wat •willen offeren staan de verschillende, be scheiden in een boekje verborgen, missie busjes; voor de anderen niet. Zondagavond wordt er tevens om half acht in de groote zaal van „St. Bavo" een propa- ganda-avond gegeven. Om de onkosten te bestrijden kosten de kaarten van dezen avond vijftig cent. Dat is echter niet voor niets. Allereerst zal de WelEerw. Pater Korver S.C.J., spreken over het nut van een Missienaaikring, waarna een lollig blijspel in vier bedrijven zal worden opgevoerd, geti teld „Het kostbaar leven." Wie het prachtig en loffelijk, werk van de Missienaaikring „St. Thresia" wil steunen, hij wete Zondagavond, den weg naar de groote zaal van „St. Bavo." Dezer dagen ontvingen wij het bericht, dat de Eerw. Zuster Polycarpa, die sinds 24 December 1920 hoofd was van onze parochiale meisjesschool aan de Wester gracht, met ingang van heden 30 Augustus, door hare Overheid in gelijke functie is over geplaatst naar Zeddam; terwijl tot haar op volgster is benoemd de Eerw. Zuster Dolo res, tot heden hoofd der R.K. Meisjesschool te Maastricht. Bij haar vertrek uit onze Parochie aldus „De Kathedraal," wenschen wij zuster Polycarpa, mede namens zeer vele dankbare ouders en kinderen, Gods besten Zegen in haar nieuwen werkkring; terwijl wij zuster Doiores, uit naam ook van alle parochianen van Sint Bavo, bij hare intrede in onze parochie een hartelijk welkom toeroepen. slechts voor de helft ln de gemaakte kosten zijn tegemoet gekomen (behalve voor moto ren waarvoor eene andere regeling werd ge troffen) Zoo ja,.meenen Gedeputeerde Staten niet, dat waar deze wijziging uitsluitend ten be hoeve van het bedrijf heeft plaats gehad, de verbruikers voo. schade geheel behooren te worden gevrijwaard? Meenen Gedeouteer- de Staten niet, dat behalve de moreele over wegingen, ten deze z<ü moeten gelden art. 5 ad 7 van de Laagspanningsvoozwaarden P.E.N. 1926 luidende- „alle kosten van verandering eener aan sluiting komen, tenzij de verandering noodig is voor handelingen van de Provincie, voor rekening van den afnemer?" Zoo ja, zijn Gedeputeerde Staten alsnog bereid te bevorderen dai de gemaakte kos ten den verbruikers van electriciteit volledig worden vergoed? Is het voorts aan Gedeputeerde Staten bekend, dat de directie van het P.E.N. aan geslotenen verplicht gebruik te maken van het vastrechttarief, zij het onder nepaling, dat wanneer aan het eind van het jaar mocht blfjken, dat de verbruiker meer heeft betaald dan 30 cent per K.W.U., het teveel betaalde wordt teruggegeven? Zoo ja, willen Gedeputeerde Staten mede- deelen, welke de noodzakelijkheid is tot het opleggen van deze verplichting? Meenen Gedeputeerde Staten niet, dat het opleggen hiervan juis' de kleinste verbrui kers, die het het minst missen kunnen, nood zaakt zij het tijdelijk, maandelijks meer geld uit te geven dan waartoe zii verplicht zijn? Zijn Gedeputeeide Staten bereid wijziging ten deze te overwegen? Het antwoord van Gedeputeerde Staten luidt als volgt: Sinds het jaar 1921 geldt de regel, welke op advies van den Raad van Toezicht op de Provinciale Bedrijven door Gedeputeerde Staten is vastgesteld, dat bh verandering van stroomsysteem. lampen en apparaten door het Provinciaa, Electriciteitsbedrijf worden ingewisseld tegen de helft ver den engros-prijs. In verschillende gemeenten, waar ombouw heeft piaats gevonden, is dit systeem toegepast zonder dat bezwaren zijn ondervonden. De ombouw van het net in Laren, waar voor de provincie een zeer groot offer brengt (volgens begrooting f 340.000.geschiedt zeker in het belang van het Bedrijf, maar evenzeer ten gerieve der verbruikers. Daar om wordt de getroffen regeling ook hier al leszins billijk geacht. Het bepaalde in art. 5, onder 7. van de „Laagspanningsvoorwa' rden P. E. N heeft slechts betrekking op de aansluitingen. De ze eindigen, volgens art. 2 van dezelfde voor waarden, naar gelang van de omstandig heden, bh de aansluitkast, den meter of de invoerings-isolatoren. Op lampen of appara ten kan deze bepaling d;is nimme.- betrek king hebben. In verband met het bovenstaande achten Gedeputeerde Staten voor afwijking van den tot dusverre gevolgder. regel in het alge meen geen aanleiding. Aan belanghebbenden is intusschen bericht, dat indien, voor zoo ver het apparaten betreft, aan ombouw de voorkeur wordt gegeven, die voor rekening van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf zal geschieden. Het tarief van f 0.05 per K.W.U., ver hoogd met een vast-recht, is door Gedepu teerde Staten vastgesteld. Daarvan is aan de Provinciale Staten mededeeling gedaan in het antwoord op het algemeen Veislag der Afdeelingen van de Provinciale Staten van Noord-Holland betreffende de balansen en verlies- en winstrekeningen over 1927 en de begrootingen voor 1929 van het Provin ciaal Electriciteitsbedrijf ën hei Provinciaal Waterleidingbedrijf, terwijl door het lid van Gedeputeerde Staten Mr. A. Bruch, in de vergadering van 29 November 1928 een en ander nader is uiteengezet. Door het verplicht stellen van het vast recht-tarief kunnen alle lichtverbruikers, zoowel groote als kleine, profiteeren van het 5 cents-tarief. De vastrechten worden met zorg vastgesteld; voor de kleine ver bruikers zijn deze zeer laag. Indien deson danks het vastrecht tegenover het verbruik te groot zou blijken te zijn, welk verschil overigens nimmer een groot bedrag beloo- pen kan, wordt dit herzien. Gedeputeerde Staten beschouwen het bo vendien als een groot voordeel van het vast recht-tarief, dat de betalingen regelmatiger geschieden. In de zomermaanden spaart de afnemer als het ware voor de stroomkosten in den winter. Gedeputeerde Staten achten dan ook geen termen aanwr zig thans weder om wijziging van de onlangs vastgestelde ta rieven te overwege.n Op nadere vragen van den heer Thomas sen antwoorden Gedeputeerde Staten nog: Zooals reeds in het antwoord aan den heer Abrahams wordt medegedeeld, geldt sedert het jaar 1921 de regel, welke op ad vies van den Raad van Toezicht op de provinciale bedrijven door Gedeputeerde Staten is vastgesteld, dat bij verandering van stroomsysteem, lampen en apparaten door het Prov. Electriciteitsbedrijf worden ingewisseld tegen de helft van den engros- prijs. Voor motoren wordt vergoed de aan schaffingsprijs verminderd met 1/15 voor ieder jaar, dat de motor opgesteld is ge weest. De door de belanghebbenden op grond van het bovenstaande te betalen lasten be dragen voor Laren gemiddeld f 12.25 en voor Blaricum gemiddeld f 13.45 per aansluiting, waarbij evenwel met de radiotoestellen geen rekening is gehouden, omdat daartoe de ge gevens nog ontbreken De ombouw geschiedt zeer zeker ook in het belang der afnemers. Voorts is in ver schillende gemeenten, waar wijziging van 't stroomsysteem heeft plaats gehad, de bo venomschreven regel toegepast, zonder dat bezwaren zijn ondervonden. Gedeputeerde Staten zouden het daarom onjuist en tegenover de afnemers uit de bo venbedoelde gemeenten trouwens ook onbil lijk achten, indien thans op den regel, die zoo geruimen tyd heeft gegolden, werd te ruggekomen. De bijdragen worden zoo laag mogelijk ge steld, nJ. de helft van den engros-prijs, die gemiddeld 70 pCt. var» den detail-prijs be draagt. Door de afnemers wordt dus veelal niet meer dan 35 pCt. van de normale prij zen betaald. Gedeputeerde Staten zijn gaarne bereid de invordering zoo gemakkelijk mogelijk te doen geschieden. Overwogen wordt de beta- ilng voor zoover het bedragen van f6.— en hooger betreft, in ten hoogste 6 termijnen, tegelijk met de twee maandelijksche inning van de stroomkwitanties, te doen plaatsheb ben. J einzelnen Helferinnen melden und möglichst c!en Betrag von 1 fl. 50 gleien abtragen. 1 Die Falirt wird am 22ten nur dann ge- j macht, wenn ich genügend Teilnehmerin- j nen gemeldet haben. i Für die Mitglieder von Bloemendaal ist jeden Mittwochabend geinütliche Zusammen- j kunft im Hotel Vreeburg, Kerkplein 16. I Abends v. 810 Uhr. Am Freitag den 6 Sept. ist für die Mitglie- i der v. Heemstede Abends v. 810 Uhr Ver- I eins-u. Handarbeitsabend. Das Patronat be- findet sich neben der Kirche am Heeren- weg. Die Sprechstunden für die Stellenvermitt- lung sind taglich v. 1012, v. 24 u. v. 89 Uhr, Sonntags nur v. 1012. Gute, ein- wandfreie Stellen sind jederzeit zu haben. De veranderingen in het net Het lid der Provinciale Staten van Noord- Holland, E. J. Abrahams, heeft den 27sten Juni de navolgende vragen aan Gedepu teerde Staten gesteld: Is het juist, dat bij de door het PJ3.N. in het Gooi aangeDrachtc 'erandering van stroomsysteem, waarbij de draaistroom van 125/220 Volt werd gewijzigd in 220'380 Volt, de verbruikers, die daardoor genoodzaakt waren al hunne toestellen, lampen enz., in een maal te vernieuwen, door het bedrijf Am Sonntag den Iten Sept. ist abends v. 8—10 Uhr gemütliche Unterhaltung im Patronat in der Jansstraat. Dienstag den 3ten Sept, ebendafselbst Ver eins- und Handenarbeitsabend. Bücheraus- gabe v. 8—9 Uhr. Donnerstag, den 5 Sept. Chorprobe im Martha-Heim, Bloemhofstraat 1. Die Proben beginnen stets um punkt 9 Uhr. Gute Stimmen können sich jederzeit dem Chor noch auschliessen. Am Sonntag den 8ten Sept. bei schönem Wetter Wanderung ins Freie; wohin, wird im der nachsten Nummer noch bekannt gegeben. Betreffs der Tour nach MarkenVolendam 1st es wünschenswert, dass die Teilnehme- rinnen sich bis sp&testens- Dienstag den lOten Sept. bei der Leiterin oder bei den Van arbeiders zijde meent men, aangaande het bekende conflict, dat het niet gaat over het feit,- dat de firma het schip door eigen personeel laat lossen, maar omdat de firma de regeling tracht te ontduiken en daardoor de arbeidsvoorwaarden van de brandstof werkers, welke met de meeste werkgevers werd overeengekomen, in gevaar brengt. Het is typisch dat de firma Hoenderdos dit schip door eigen personeel wil doen lossen, maar het werk dat zij heeft buiten de lossing van het schip uitgeeft aan een transporteur. Dit dc^et zij alleen om zich aan de arbeidsvoorwaarden te onttrekken. De organisaties zijn bereid aan een ieder die er belang in stelt aan te toonen, dat het gaat om een loon van 8 per dag en daarnaast een juiste bemanning van de losploeg. Als men er nu rekening mede houdt, dat vooral deze categorie van arbeiders veelvuldig met werkloosheid heeft te kampen, dan zal men toch een dagloon van acht gulden niet te hoog kunnen noemen. De firma Hoenderdos antwoordde daarop De kern van de zaak is dat men ons wil dwingen arbeiders aan te netnen, die wij niet noodig hebben. Van de meeste door ons aangevoerde schepen wordt het overgroote deel ter plaatse verkocht aan andere hande laren. Als wij het restant met eigen personeel kunnen lossen, spreekt het toch wel vanzelf, dat wij geen losse arbeiders aannemen, en daardoor het gevaar loopen geen voldoende werk voor het vaste personeel te hebben. Het schip is dan oók onder overwerk in den daarvoor wettelijk vastgestelden tijd leeg gekomen. Ter conferentie hebben wij aangeboden al het werk, dat niet door onze vaste mén- schen gedaan kan worden, aan de georgani seerde losse arbeiders op te dragen, doch zelfs daarmede is men niet tevreden. Zij willen dus ook werk dat de vaste menschen wél kunnen doen. Betreffende het loon dat wij genoemd hebben, wij hebben geen loon genoemd. De organisaties weten trouwens zeer goed dat wij tegen een dagloon van f 8 geen be zwaar hebben, doch wij wenschen alleen zelf te bepalen hoeveel man noodig zijn. N. V. HET SCHOUWT O ONEEL DE FAMILIE STASTOK De N. V. Het Schouwtooneel, Adr» van der Horst en Jan Musch, zal als eerste voor stelling in het speelseizoen 192919301 (10de speeljaar) op Vrijdag 6 September a.s. in den Stadsschouwburg te Haarlem opvoeren„De Familie Stastok", spel in 4 bedrijven naar Hildebrand's „Camera Obscura" door J. P. Valkema Blouw. Voor deze voorstelling, waarvan Ko van Dijk de regie heeft, werden de costumes vervaardigd op de ateliers van Het Schouwn tooneel en door de firma A. Serné en Zoon de decors zijn van W. A. de Maaré. In „De Familie Stastok" treden op de dames Esther de Boer-van Rijk, Jettie van Dijk-Riecker, Dogi Rugani, Lena Kleij, H. Rijken-Van Rijk, Sophie de Vries-de Boer van Rijk, Rolien Numan, M. v. d. Lugt Melsert, A. Berkmans en de heeren Ko van Dijk, Ezerman, Cor Hermus, Carel Rijken, Sam de Vries, Hein Harms, Willem de Vries. Het tienjarig bestaan van Het Schouw tooneel zal op 1 September a.s. te Haarlem, 18 September te 's-Hage en 19 September te Amsterdam, herdacht worden met een opvoering van Alph. Laudy's „De Paradijs vloek", waarin Jan Musch na zijn terugkeer uit Indië, voor het eerst weer bij Het Schouw tooneel zal optreden. De directeur der ambachtsschool verzoekt ons het navolgende onder de aandacht te willen brengen Alhoewel het steeds in de bedoeling lag per jaar slechts één cursus te houden, waren wij verleden jaar genoodzaakt ook een winter- cursus te openen, daar hiervoor zeer vele aanvragen waren. Het succes van dezen cursus was dan ook zeer groot. Ook thans zijn reeds verschillende aan vragen binnen gekomen om indien mogelijk, wederom een cursus in de wintermaanden te houden, reden waarom het bestuur van de ambachtsschool besloten heeft om met ingang van half September a.s. den volgenden cursus te openen. Deze cursus zal ongeveer een half jaar duren. Per week zullen twee theoretische lessen worden gegeven, terwijl bovendien het rijden wordt onderwezen. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit blad voorkomende adver tenties. „Het Noorderlicht", het weekblad voor de parochie van de H. Liduina, Haarlem-Noord, is deze week geheel gewijd aan den schei denden pastoor v. d. Pavoordt. Een parochiaan schrijft een artikel: „Vaarwel, pastoor", waarin hij de verdiensten van den herder uitvoerig schetst. Een mooie, groote foto van den pastoor prijkt boven dit artikel. Verschillende corporaties krijgen in het parochieblaadje achtereenvolgens het woord: Het St. Liduina-gilde, de St. Liduina-naai- krans, een schooljongen. Even verder spreekt het Kerkbestuur een woord van afscheid, dan richten de huisgenooten en de misdie naars zich tot den pastoor, ten slotte de tleden der H. Familie. De redactie betreurt het heengaan van den herder ten zeerste en merkt op, dat j zfj mede de stukjes van „pastoor" zal mis sen. Een oprecht Haarlemmer kent natuurlijk het manufacturenmagazijn „De Linnen- baal" aan den Kruisweg. En een goede huis vrouw behoeven we niet eens te vertellen, dat „De Linnenbaal" 50 jaar bestaat dat weet ze allang. Ja, werkelijk „De Linnen- baal" bestaat vijftig jaar. Dat wil wat zeg gen en dat is vooral in den tegen woord i- gen tijd een prestatie. Er zijn maar al te veel azken, die het begrip „zaken-doen" niet hebben begrepen. De familie Koehorst, eige nares van het manufacturenmagazijn zij hier wel geluk gewenseht met het gouden jubileum, dat ongetwijfeld in het brandpunt van de belangstelling van onze Haarlemsche huismoeders zal staan. De bloemen werden vanmorgen dan ook niet karig binnen gedragen. In den loop van dezen dag, nu iedreen in Koninginne-feestvreugde is, zal de familie Koehorst wel eens een ovatie of serenade gebracht worden.. Wij lezen in „Het Sint Jansvuur" De Eerwaarde Broeder Overste van het Broederhuis aan het Nagtzaamplein gaat de parochie. „St. Jan" verlaten om zich naar Schiedam te begeven, waar hem door zijn Overheid een nieuwe werkkring is aange wezen. Twee jaar lang heeft Broeder Melchior de kloostergemeente van het Nagtzaamplein bestuurd. Die werkzaamheid als Overste kan door buitenstaanders niet naar waarde worden geschat, maar wel mogen de paro chianen dankbaar gedenken, wat Broeder Melchior in die jaren voor onderwijs en op voeding van hun kinderen gedaan heeft door werkzaamheid en leiding. Evenals de komst en al het werk geschiedt ook het vertrek der Broeders in stilte. Maar daarom lijkt het mij hier de plaats namens de parochianen van „St. Jan" een woord van oprechte dankbaarheid tot Broeder Overste te richten, en een extra gebed voor Broeder Melchior verzoeken om Gods hulp voor het moeil:, e werk, dat hem nu weer wacht. Tot opvolger van Br. Melchior is ais overste benoemd de Eerw. Broeder Seraphicus. Geslaagd de dames W. H. Schneider, H. de Smalen, te Amsterdam, A, C. van der Tuin te Amsterdam, A, M. Balma te Haarlem, M, Bekkering te Rotterdam, G. Cancrinus te Haarlem. De examens zijn geëindigd. wordt de laatste hand gelegd aan het plaat sen van draai- en zweefmolen, poffertjes, hoepla en trektent en wachten nu op den af loop der Kinderspelen, wat het sein is voor het begin van het miniatuurskennisse. Vanmiddag zijn er de gebruikelijke volks spelen eveneens in Groenedaal, terwijl he denavond van 8—10 uur een concert gegeven wordt door het fanfarecorps „Exclsior" en de Chr. Gemengde Zangvereeniging „Sursum Corda". Tevens zij nog gemeld, dat het Raadhuis weer geheel eiectrisch verlicht zal zijn, even als bij het jubileum van burgemeester Jhr„ J. P. W. v. Doorn. Nog zij gemeld dat de harmonie „Eensge zindheid" hedenmiddag de volksspelen zal opluisteren en de harmonie „St. MHichael" hedenavond muzikale wandelingen houdt. (Ongecorrigeerd). Naar wij vernemen zal het Ziekenlof, het welk gehouden wordt in de kerk van de H. Drieëenheid te Bloemendaal, de geheele maand September niet gehouden "worden. HERIJK VAN MATEN EN GEWICHTEN Wij herinneren belanghebbenden, dat vóór 1 October van dit jaar alle maten en" ge wichten, die gebruikt worden of voorhanden zijn op plaatsen van verkoop e.d„ moeten zijn voorzien van de letter d. Voor diegenen, die tot nu toe in de laatste 2 jaren verzuimd hebben hunne maten en gewichten te' laten herijken, bestaat daar toe alsnog gelegenheid aan hét IJkkantoor te; Amsterdam, Brouwersgracht no. 276. Dit kantoor is voor het publiek geopend gedu rende het geheele jaar eiken Maandag en Vrijdag vriri Ö.3Ö tot 15.30 uur én zal ditmaal (bovendien open gesteld worden op Dinsdag 24, Woensdag 25, Donderdag 26 September, Dinsdag 1, Woensdag 2 en Donderdag 3 October van 9.30 tot 15.30 uur. De 14-jarige A, B wonende aan het Brouwersplein, die Woensdag op het Ken- nemerplein met zijn fiets tegen een tram reed en die iri het St. Elisabethsgasthuis is opgenomen, is nog steeds buiten kennis. Gisteravond ongeveer kwart over 8 vloog op het Houtplein een auto in brand, en wel in die mate, dat de vlammen aan alle kan ten er uitsloegen. Hoewel de brandweer nog met een slang water gaf, was het onbegon nen werk; hfj braiidde geheel uit en er schoot niets anders over dan een hoopje oud ijzer. Het Houtplein stond zwart van het volk. Toen de brandweer het vuur meester was, klonk een luid hoera! NUTSSPAARBANK TE HAARLEM Vergelijkend overzicht over Augustus 1929—1928 Aantal behandelde posten 15502 (v.j. 13570 Aantal inlagen 11503 (v. j. 10314). Ingelegd 586.710.592 (v. j. 468.680.90). Terugbe taald 475.465.71% (V j. f 366.647.38Meer ingelegd 111,244.88 (v. j 10203.51%). Aan tal nieuwe boekjes 280 (v. j, 305). Aantal afbetaalde boekjes 127 (v. j. 94). Spaarbus- jes op 31 Augustus 1929 in omloop 2585. Geledigd iri Augustus 1929 248 busjes met totaal 4809.11%. Aantal kluisloketten ver huurd op 31. Augustus 1929 194. TE HEEMSTEDE Ook Heemstede staat vandaag in het tee- ken van feestvieren. Reeds in de morgen uren is het merkbaar, dat het een bijzon deren feestdag is. Overal in feestdosch ge- kleede kinderen, de meisjes veelal in het wit, en alle versierd met oranje. Reds om half 9 zijn zfj aan hun scholen, van waaruit in optocht opgemarcheerd wordt naar Groenendaal, waar weer de gebruike lijke kinderspelen zullen plaats hebben. Om ruim half 9 wordt het feest ingezet aan de Bronsteeschool, waar het fanfare corps „Excelsior" aanwezig is om de kinderen te begeleiden en als gebruikelijk op zulk een dag op de ruime speelplaats opgesteld, het Wilhelmus speelt. Dan gaat het in optocht langs Bronstee- weg naar de Adr. Pouwlaan, waar zich de Bosch en Hovenschool aansluit. Vervolgens langs Heerenweg en Kerklaan, waar ook hier de scholen opgesteld staan, om onder muzikale gelelde langs Raadhuisstraat en Valkenburg, naar Groenendaal te marcheeren waar om half 10 de gebruikelijke spelen aan vingen. Het is een geweldige stoe, waarbij de nog komende scholen van de Molenwerfs- laan en die van den Voorweg, maar een ruim speelveld vinden aan beide zijden van den weg, zoodat zij volop ruimte hebben. Behalve het meerendeel van het onderwij zend personeel, hebben talrijke dames en heeren zich als geleiders en geleidsters be schikbaar gesteld, zoodat alles een vlot ver loop heeft. Hier is ook het muziekkorps van Meer en Bosch aanwezig om u de gezellige en fees telijke stemming in te houden. Tusschen de spelen door worden de kin deren aan de consumptietent door talrij ke dames op de noodge versnaperingen ge- tracteerd. Talrijke ouders en belangstellenden wo nen de spelen bij, zoodat u op het. stukje van Groendaal, tusschen hertenbaan en ververschingshuis een gezellig drukke stem ming heerscht. Op het feestterrein aan den Campiaan (Spaarne) ZONDAG, de H.H. Missen om 6, half 8, 9 uur en half 11 de Hoogmis, Om 7 uur Lof. Onder de H. Mis van half 8 algemeene H. Communie voor de Patronaatsjongens, oni half 11 plechtige Hoogmis uit dankbaar heid voor een 25-jarig huwelijk. MAANDAG, om kwart over 8 H. Familie voor de mannen. WOENSDAG, om half 8 Lof ter eere van St. Jozef. Om kwart over 8 Congregatie. DONDERDAG van 7half 9 biechthooren. VRIJDAG om kwart over 6 wordt de H Communie uitgereikt. Om 8 uur gezongen H. Mis, des avonds om half 8 Lof ter eere van het Goddelijk Hart met litanie en acte van eerherstel. ZATERDAG, van 45 uur kinder-biecht- hooren, van 5half 10 voor de volwasse nen; half 8 Lof ter eere van de H. Maagd voor de bekeering der zondaars. Terug te bekomen bij Wenes, Colenso- straat 7, ceintuur Zwaansdijk, Gr. Heilig land 21, gordel Kennel Fauna, bruine hond (bast. herder), gebracht door v. d. Straat, Havenplein 32 (Spaarndam) v. Rossum, Bilderdij kstraat 42, handschoen v. Ling, Papentorenvest 56, handschoen Frieslander, Frans Halsstraat 45, dameshoed Brauk- man, Saenredamstraat 32, hondenhalsband Kennel Fauna grijze kat, gebracht door Loevezijn, Rijnstraat 31m grijze kat, ge bracht door Beudiker, Ripperdapark 31 grijze kat, gebracht door Jamin, Kruisweg zwarte kat, gebracht door v. d. Laan, Bak kerstraat 38 rood zwarte kat, gebracht door Harder, Lijsterstraat 18 Roos, Stuverstraat ix, portemonnaie met inh. Prins, Holsteijn- straat 6, portemonnaie met inh. Hoetmer, Spaarne 18b, pakje met inh. Schaars, Jordenstraat 62, portemonnaie Griffioen, Pres. Steijnstraat 125, rijwielbelastingmerk Brugwachter, Lange Brug, roeiboot de Best, Timorstraat 48, rozenkrans Bur. v. Politie, Smedestraat, reticule met inhoud Sibrandi, Lijsterstraat 34, sjaalBur. v. Politie, Smedestraat, sleutel Ligtensteijn, Westerhoutstraat 27, sigarenkoker Reijn- ders, Zomerluststraat 20, sierspeld Laver- man, Kloosterstraat 3, tang Bur. v. Politie, Smedestraat, tasch met inhoud ten Kate, Leidscheplein 5, tasch Bur, v. Politie, Smedestraat, zakmes; Stevens, Verspronck- weg 25, zeebalGro,enendaal, Zuiderstraat 10, sak kippenvoer. LONDEN, 31 Aug. Minister-president Mac Donald zal, vergezeld door lord Cecil, en de overige gedelegeerden voor de ver gadering van den Volkenbond, die niet rechtstreeks uit Den Haag naar Genève, rei zen, Zaterdagochtend uit Londen vertrekken. Op weg naar Genève zal hij te Parijs een onderhoud hebben met Briand, om des avonds door te reizen naar Genève. Oveï de te verwachten groote verklaring van Mac Donald tijdens zijn vermoedelijk slecht» eenige dagen durend verblijf te Genève, meldt de diplomatieke medewerker van d« „Daily Telegraph", dat de min.-presidefl' in staat zal zijn nadere mededeelingen doen over de onderhandelingen, welke hij gevoerd heefte met den Amerikaansche» Ambassadeur Dawes over de ontwapening ter zee. De stand van deze onderhandelin gen is in zoo hooge mate bevredigend, dat de verklaring van Mac Donald van d* grootste beteekenis zal zijn. Het is bekend, dat president Hoover en de Amerikaansch® regeering inzake de gevoerde onderhande lingen een zeer tegemoetkomende houding hebben aangenomen. Het feit, dat de regee' ringen te Washington en Londen het eens zijn geworden over de groote schepen zoo wel als over de onderzeebooten. Le Lnden hoopt men, dat Mae Donald te Genève in staat zal zijn mededeeling t® doen van het tijdstip waarop een conferen tie der vijf mogendheden zal kunnen wof" den gehouden. NEW YORK, 30 Aug. Vandaag wa» de offlcieele Zeppelin-dag in New York* Dr. Eckener, die om 11 uur met den Duit* schen zaakgelastigde per vliegtuig uit Lake- hurst te Washington aankwam, nam den trein naar Jersey, waar hij afgehaald werd en naar Battery Place, het zuidelijke punt van Manhattan gebracht werd. Inmiddels kruiste het marine-luchtschip „Los Angelos", dat juist van Cleveland teruggekeerd was, in de omgeving. Op Battery Place hielden Dr. Eckener cü Hay een korte toespraak. De tocht naar het stadhuis was een ware zegetocht. Burgemeester Walkér begroette de gasten in een hartelijke toespraak en bocd Dr. Eckener de medaille van de stad New York aan. Dé passagiers en de bemanning ontvingen eveneens herinnerings-medailles. ALGIERS, 31 Aug. B.T.A. Behalve de ne gen gewonden, die in het ziekenhuis worden verpleegd, zijn negentien lijken onder de puinhoopen van het ingestorte huis alhier te voorschijn gehaald. GOOR, 31 Aug. Hedenmorgen omstreeks kwart voor ne.gen, is op den onbewaakten j overweg, te Goor, de 50-jarige gehuwdear beider B. Brummelhuis uit Boekeloo (gèffl- Haaksbergen) door den D-trein Berlijn-— Vlissingen gegrepen en gedood. De man, die per rijwiel naar Goor reed, om daar een begrafenis bij te wonen, heeft den trein niet gezien en werd ongeveer 200 meter meege sleurd. Het lijk was ernstig verminkt. Het rijwiel, dat op de locomotief was blijven zitten, is te Goor-Zuid daarvan verwijderd. Het lijk is per brancard naar de R. K. Be graafplaats vervoerd. PROSPECTUS GRATIS OP AANVRAGE VERKRIJGBAAR Ouders worden er aan herinnerd, dat ingevolge Art. 7 al. 3 van de Leerplichtwet, de meisjes, in de piaats van het 7de leerjaar aan eene L. S. ie volgen, ook eene Nijverheidsschool kunnen bezoeken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 2