UIT DEN OMTREK elck wat wils HET NEDERLANDSCH ELFTAL TEGEN DE RHINE ARMY Filmnieuws tweede blad Telegrafisch Weerbericht ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1929 BLADZIJDE 3 CRICKET Rhine Army 190 all out. Ned. Elftal 127 voor 4. De eerste dag. D. H. V. B. R.K.S.V. Victrix R.K.V.V. „Concordia" R. K. S. V. Teylingen SCHIETEN Provinciale wedstrijd VOGELENZANG ZILK. 111 IJMUIDEN HALFWEG HOOFDDORP. Staat van Besommingen VELSEN IJMUIDEN LUXOR-THEATER REMBRANDT-THEATER „PALACE" TREKJES No. 617 De cricketwedstrijd van het Nederlandsch •'«tal tegen de Rhine Array is gisteren op het terrein van V.R.A. te Amsterdam aangevan gen. Zooals men weet hadden deze Engelsche lasten te 's Gravenhage tegen een niet te 'terk Flamingo team met 10 wickets gewon nen. Het batten der Engelschen is op dezen tersten dag niet meegevallen, terwijl later op den middag bleek dat het bowlen evenmin "an buitengewone kwaliteit was. Wij zijn ''an meening dat Johnston's Free Forester [eam sterker was dan dit elftal, dat wel voor tja laatste maal onder den naam van Rhine Army een bezoek aan ons land zal hebben |ebracht. Immers, binnenkort zullen zij het Rijnland verlaten. De Engelschen, die den toss hadden ge ronnen, verkozen te batten, doch daar ver- 'chillende spelers van de Hollandsche ploeg logal op zich lieten wachten was het reeds ruim half twaalf toen Ray en Fitcherbert "oor hen de innings konden openen. De Hollandsche aanval werd gevormd door Rincker en Jhr. v. d. Bosch. Dat het Jitusschen juist was gezien van Tonny de °eus om onmiddellijk zijn twee snelste bowlers in den strijd te brengen gelooven wij Qiet. Rincker had echter al heel spoedig suc- =es. Nadat een vier op fine leg op hem was gescoord kreeg de Amsterdamsche veteraan Ray voor 4 door Maas gevangen. Zoo kwa den de onzen dus goedkoop van dit goede bat af. De telegraaf wees toen nog geen tien runs aan. Met Standage in bespeelde Fitcherbert hierna het Hollandsche bowlen met vrij veel vertrouwen. Wel ruilden Jhr. v. d. Bosch, bie aan het andere wicket bowlde met Rinc ker van plaats,doch dit leverde niet het ge* ^enschte resultaat op. Max Jansen, die inmiddels was aangezet, boekte op een totaal van 49 succes. Hij kreeg toen Fitcherbert voor 27 achter het wicket Sevangen door Tonny de Beus. Standage en Nevill hielden hierop echter tot de lunch stand. Zij bespeelden de Hol landsche bowlery voorzichtig maar niette min met vertrouwen en verzuimden ook ttiot de slechte ballen af te straffen. Toen gestaakt werd voor de lunch was genoemd tweetal resp. met 48 en 25 not out en bedroeg "et totaal der Engelschen 108. Na de hervatting zetten beide batsmen de *aak aanvankelijk op dezelfde wijze voort. Spoedig kwam echter de kentering. Schmeink dié was gaan bowlen deed dit zeer duiver en was hierdoor moeilijk te bespelen. Terwijl de score slechts langzaam steeg vie- len de wickets regelmatig. Op 131 kreeg genoemde bowler Nevill door Jhr. v. d. Bosch op,mid off gevangen. Nevill scoorde in leen betrekkelijk snel tem po 35 runs. Eenige overs, hierna werd/ Stan dage eveneens het slachtoffer van den Rood en Witter, toen hij ongelukkig een bal tegen Sijn off stump speelde, welke er juist de bail af nam. Smailes werd döor een zeer snellen en hoog opkomenden bal van v. d. Bosch ge- gebowld voor 12 en van 3131 was het in °o time 5 voor 146 geworden. Schmeink kreeg Wittacker vervolgens nog voor 7 uit stekend door Max Jansen bij den umpire gevangen (6161). Hierna kreeg Rincker een ouderwetsche bui. Geen der verder inkomende batsmen, Jdtgezonderd Mardallzag kans hem behoor lik te bespelen. Door het bowlen aan zich te houden deed genoemde Engelschman nog een hoop goed, doch dank zij Rincker slaag den de Hollanders er in hun tegenstanders beneden de 200 uit te krijgen. Het totaal t"erd met inbegrip van 10 byes 190. De Beus had zeer goed gekeept, terwijl het fielden der Hollanders, Vooral in de morgenuren, niet bijzonder was geweest. Van de bowlers hadden vooral Rincker en Schmeink zich °nderscheiden. In verband hiermede wijzen tvij er op dat dit tweetal aanvankelijk niet Was gekozen. Wegens bedanken van Jeuken en verhindering van Terwiel en Sodderland Werden de opengekomen plaatsen echter be- *et door Rincker, Schmeink en Max Jansen. Voor de cijfers verwijzen wij naar onder staande scores. Om half vijf openden Neuerberg en Jhr. w. v. d. Bosch de Hollandsche innings. Neuerburg speelde direct zijn verdedigende en voor het publiek weinig aantrekkelijke spel. Slechts sporadisch scoorde hij en dan nog tfeest met een single, v. d. Bosch dacht er echter anders over en behoedde met diverse hardgeslagen bounderies den strijd voor eentonigheid. Op 41 sloeg Jhr. v. d. Bosch over een langen langen bal van Nevill heen. Van de 41 runs stonden er toen reeds 33 op naam van ge- ttoemden batsman. Neuerburg kreeg hierna gezelschap van A Schill, die het ook al bijzonder kalm aan deed, waardoor het thans vertoonde cricket nu juist niet bijzonder interessant kon wor den genoemd. Toch deed dit tweetal nuttig werk. Wel kwamen de runs uiterst langzaam, doch zij werden in elk geval gemaakt. De Engelschen, die over een groot aantal bowlers beschikken, brachten herhaaldelijk variatie in den aanval. Veel succes leverde dit hun echter niet op. Eerst op 110 werd het Haagsche tweetal gescheiden door Smailes, die het wicket van Schill om wierp. Schill scoorde een niet snelle 28. Men verlustigde zich hierna op de vele bounderies, welke de Amsterdamsche cen- tury-man Stuijvenberg zou slaan, maar dit liep leelijk mis. Op de eerste vijf ballen, welke Smailes op hem losliet stond de jeugdige V.V.V.-er bij zonder onvast te spelen. Men kreeg aan den kant zoo den indruk, dat hij er niet teveel van zag. Toen echter de laatste bal van Smailes' over een hardgeslagen vier ople verde, herleefde de hoop weer. Edoch, in de volgende over gaf Stuijvenberg op Wittac ker een doodeenvoudige kans op midd-of aan Chester Master, die hiervan dankbaar gebruik maakte. Zoo beperkte het aantal zich door Stuijvenberg geslagen runs zich tot groote teleurstelling van het publiek tot slechts 4. Kort hierop werd Neuerburg door Nevill gebowled voor een zooals gebruikelijk zeer geduldige 46. Er waren op dat moment 125 runs bijeen en vier wickets neer. Van Manen en Max Jansen hielden hierna tot het einde van den eersten speeldag stand. De eerste bleef met 5 en de ander met o not out. Met inbegrip van ix extra's Was het totaal toen 127. Daar het Nederlandsche elftal een sterk batting team kan worden genOemd, schijnt ons de kans groot dat het Engelsche totaal in de eerste innings zal worden overschreden. Of dit echter zooveel zal zijn, dat de gasten voor innings kunnen worden ingestuurd, valt te betwijfelen. Dan zal een draw wel het resultaat worden. Maar.... cricket is een raar spel en wie weet wat voor verrassingen men nog voor ons in petto heeft. De scores luiden E. H. Fitcherbert c. de Beus b. Rincker 27 D. Ray c. Maas b. Rincker 4 D. Standage b. Schmeink 62 C. A. R. Nevill c. v. d. Bosch b. Schmeink 35 F. Smailes b. Jhr. v. d. Bosch 12 J. Mandall not out 37 R. C. C. Wittacker c. Jansen b. Schmeink 7 A. Mack b. Rincker 1 D. B. Buttler b. Rincker 3 G. Chester Master b. Rincker 3 D. Prxtchard l.b.w, Rincker o extra's xo Totaal 190 Val der wickets 1—4, 2—49. 3—131. 4—136, 5—146/ 6161, 7170, 8176, 9190, 10190. Bowlingcijfers F. W. Rincker 5—43. Jhr. W. v. d. Bosch 152. A. Maas o19. M. Jansen 128. J. Schmeink 338. Nederlandsch elftal ie innings: Ir. E. Neuerburg bowled Nevill 46 Jhr. W. v. d. Bosch bowled Smailes 33 A. Schill bowled Smailes 38 A. v. Stuijvenberg c. Chester Master b. Wittacker 4 Mr. H. van Manen not out 5 Max Jansen not out o extra's 11 Totaal 127 voor 4 Volledigheidshalve vermelden wij hier onder de samenstelling van de Hollandsche ploeg. Ir. E. Neuerburg, Jhr. W. v. d. Bosch, A. Schill, A. van Stuijvenbergen, Mr. H. van Manen, Max Jansen, W. Glerum, Am. Maas, A. M. de Beus, J. Schmeink en F. W. Rincker. R.K.S.V. VICTRIX Secr. L. H. v. Noort, Rozenprieelstr. 831% Clubnieuws Vanavond geen clubavond in de Mil. Vereeniging wegens Koninginnedag. Wat de aanwinst van nieuwe leden betreft, heb ik tot nog toe geen drukte gehad. Kom heeren, voor de laatste maal, nog een paar menschen opgetrommeld dan kan de com petitie voor ons weer vlot en aangenaam verloopen. Allen nog even aangepakt, dan wordt het vertrouwen, in jullie gesteld, met beschaamd LO. Secr. J. Walkers Patrimonium Hillegom 27 Zondag 1 Sept. Concordia IH.B.C. II half 3. Voor andere elftallen nog in besprek. Zaterdag contributie betalen aan het gebouw. Oude donateurskaarten zijn niet meer geldig. Aangespoord door het groote succes van j.l. Zondag, is het ons weer gelukt een gast naar Hillegom te krijgen. Het groote succes Ja, niet alléén dat wij den beker wonnen, maar ook de prettige wedstrijden, die hoofd zakelijk door vriendelijke medewerking van onze gezellen gespeeld werden. Ja, Concor- dianen, daarvan was veel te leeren, daar was het beste te zien, dat elkander verstaan en verdragen meestal tot succes leidt. Houdt dit vast, jongens, daar mankeert wel eens wat aan. Wanneer wij allen gezamenlijk aan onze vereeniging werken, dan Zal ze Zonder twijfel groot worden. Van H.B.C. gaan de geruchten, dat ze er geweldig in zijn en hoewel de uitslag bijzaak is, kan het, indien er door Concordia zoo gespeeld wordt als j.l. Zondag, een mooie strijd worden. Doch, Concordianen, denkt er om hoofdzaak is een prettige wedstrijd, waar ieder met genoegen aan terug denkt, Komt u ook eens kijken. SECRETARIS TEYLINGEN I—LISSE I Het gaat van mond tot mond en het wordt druk besproken iin onze omgeving, dat de tijd weer daar is van een goede voetbalpartij. Vooral bovengenoemde» Ont moeting doet de tongen in beweging bren gen en de enthousiasten, zien verlangend naar a.s. Zondag uit. Een openingswedstrijd op een mooien nazomermiddag. Een schit terend veld en een strijd om van te genie ten, zal menigeen lokken de gewone sleur zal menigeen doen lokken de gewone sleur van het leven eens te verlaten om in God's vrije natuur de jongens van de Roomsche sport bezig te zien. De Burgemeester J. P. Gouveneur, zal om 2.15 uur het terrein officieel openen, waarna om half drie de wedstrijd een aanvang neemt. Na dien komen de reserves van Teylingen tegen D.O.S. I in 't veld. Beide partijen ruiken naar spanning, hetwelk bijna geen betoog hoeft. De middag wordt opgeluisterd door de R.K. Harmonie „St. Ambrosius", hetgeen ook een atractie be- teekend. Een program dus, waar niets op valt af te dingen. Aan de sportliefhebbers en aan hen welke het bestaan van een R.K. sportvereeniging in onze huidige beschaving ter harte gaat, is het gegeven, dezen mid dag te doen slagen. De opstelling van Teijlingen is: Gr. Zandbergen, Pr. Homan, E. Vink, Th. Hoogervorst, C. Caspers, J. Warmen- hoven, J Paardekooper, P. v. Nobelen, J. Zoet, Th. Homan, W. Guldemond. .v. y De jaarlijksche schietwedstrijd van Büfger- wachten in de Provincie Noord-Holland worden dit jaar voor den laatsten keer ge houden op de banen aan den Zeeweg te Over- veen op 7, 8 en 9 September aanstaande. De programma's van dezen wedstrijd zullen een dezer dagen aan de schutters verzonden worden. Ieder jaar wordt deze wedstrijd door meer burgerwachten en schutters bezocht reeds thans is er bekend dat dit jaar 728 schutters, deel uitmakende van 26 burger wachten (vorig jaar 672 schutters van 23 burgerwachten) voor dezen wedstrijd zich hebben laten inschrijven. De wedstrijd bestaat uit Korps en Personeel verdeeld in 4 klassen namelijk veteranen, klas A, B. C, benevens een extra korpswed strijd van de 5 hoogste korpsschutters uit iederen schietkring. Ook is er dit jaar wederom een nieuwe attractie aan toegevoegd de korpsschutter, die de beste resultaten behaalt volgens het waardeeringscijfer van den schutter- koning-wedstrijd, ontvangt een rijwiel, dat welwillend beschikbaar is gesteld door de Eerste Ned. Rijwiel- cn Machinefabriek v. h. H. Burgers, is, een, werk dat hoopt te helpen aan de leniging van den ontzettenden geestelijken nood in de wereld en dan... Toe, steek een sigaar op...... Ik ben lang geen vijand van rooken, maar ik geloof, al had het "van die sigaar afge hangen of ik nog ooit van mijn leven zou hebben mogen rooken, ik op dat oogenblik niet had kunnen rooken. Ik kon ook niet langer dat gezicht voor mij zien. Ik stond onmiddellijk op. Neen (het is misschien klein van mij), maar ik had waarlijk den moed niet om langer te blijven. Die dag was ook bedorven. Ik had de fut niet om een ander adres te probeeren. Ik hoop dat dit stukje gelezen wordt door menschen van een zelfde mentaliteit als die man. Willen ze niets geven: dat moeten ze zelf maar met O. L. Heer uitvechten. Maar uitlachenVrienden, dat snijdt, dat doet pijn. Ook al begrijpt men niet dat iemand door geld te Ieenen 'n hoog noodig huis kan bouwen, rekenend op de Goddelijke Voorzie nigheid, Die het geloof in de goede men schen zal laten spreken, daadwerkelijk zal laten spreken. Hoe goed doet het, na zoo'n geval, als men dan weer het gezicht ziet van anderen die zoo oprecht met mij meeleven. Ja, vrien den, als u eens ten volle beseftet (maar daarvoor zijt ge vaak te bescheiden) hoe waardevol (zeker niet alleen financieel) uw genegenheid voor mij is! Moge God u toch overvloedig zegenen'! Missiehuis Hoom Postrek. 120937 FATHER LEFEBER, Directeur. Ik had honger en ge hebt Mij niet te eten gegeven. Ik had honger en ge hebt mij niet te eten gegeven. Wat zoudt ge 't liefste hebben dat O.L.H. na uw dood tot u zeide? Wat is erger dan geestelijke honger. Lichamelijke honger eindigt niet dit leven. Geestelijke honger kan eeuwig zijn. R. K. Biljartver. „Ons Genoegen" In de tusschen Bennebroek en Vogelenzang op initiatief van „Ons Genoegen" gehouden biljart-medaillewedstrijden, behaalde Voge lenzang in de eerste ontmoeting 347 punten met zijn eerste elftal tegen 335 punten Ben nebroek. De totaal-uitslag luidt aldus in het voordeel van Bennebroek, 710 tegen 583 punten. Het tweede elftal van „Ons Genoegen" bracht het er beter af en behaalde in de eerste uit-ontmoeting 256 punten tegen 235. De wteede ontmoeting eindigde weder in het voordeel van Ons Genoegen's tweede vijftal: 288244 punten. Zoo - behaalde het tweede vijftal met 544479 punten den eersten prijs. Het waren gezellige, geanimeerde wed strijden. Oranjefeestje Openbare Lagere School Het was hedenmorgen feest op de Op. Lag. School, waar anders getracht wordt den kinderen 's levens wijze lessen bij te bren gen Feest aan allés was dit .te zien; een yroolijk en frisch versierde speelplaats, een mengelmoes van de nationale kleuren, ver tint iri linten, sjerpen, strikken en Strikjes, kortom, alles droeg; er toe bij. om da kin deren direct de ware/feeststemming by te brengen. :5, Te circa 9 uur ving het feestje aan en werd ifigezet met het zingen van eenige lie deren, op den Koninginnedag betrekking hebbende. Tractaties en verfrisschingen wis selden de vroolijke kinderspelen, waar mooie .prijsjes voor beschikbaar gesteld waren, af. V Rijk bedeeld, ieder met een aardig ca deautje, gingen de kinderen tevreden, na afloop, naar huis. De kinderen, maar oOk dê ouders en fa milieleden, die in grooten getale opgekomen zoo van hun belangstelling blijk gaven, heb ben. hedenmorgen genoten en zich wel kun nen vermaken. Het was een welgeslaagd feestje den teiders daarvoor dank. *#U.- Volksfeesten De Zilk is dit jaar heel wat vroeger met haar Oranjefeesten dan andere jaren. Sloot zij anders den luister rijken feestenstoet op waardige wijze af, mi toch heeft men Verstandiger geoordeeld de feesten reeds in begin September te hou den en wel op 3 en 4 September a.s. Maandag a.s. hoped wij het volledig pro- De Vrije wedstrijden bestaan evenals het j gram der fees(;en te kunnen publiceeren. vorige jaar uitvrije baan, vaste baan cn geluksbaan. BEVERWIJK Een afdecling van den Hengelaarsbond opgericht Alhier is opgericht een afdee ling van den Algemeenen Ned. Hengelaars- bond. In het bestuur hebben zitting genomen de heeren: H, Rothe, als voorzitter; Maar- tens als secretaris en Ladri als penning meester. De afdeelingtelt reeds een flink aantal leden. Men wil trachten te bevorderen, dat er in de omgeving van Beverwijk meer ge legenheid wordt gegeven om de hengelsport te beoefenen. Op het oogenblik bestaat er zoo goed als geen gelegenheid. Bijna overal is het verboden vischwater. Ik werd gewoonweg uitgelachen, 't Was of ik hem met een ernstig gezicht kwam vertellen een verhaaltje waarmede men kin deren bang maakt of zoet houdt. Ja, ik werd kalm in mijn gezicht uitgelachen, alsof hij zeggen wilde: Daarvoor ben ik nu toch waarlijk te groot beworden. „Meent u nu waarlijk wat u zegt, Father? Hier, steek een sigaar op. Vrouw, heb je al thee?" Denkt u eens in, vrienden, wat iemand zooals ik voelen moet bij dergelijke onver schilligheid, neen, laat ik zeggen: geeste lijke misvormdheid. Je levenstaak gemaakt te hebben van een zeer zwaar werk, dat waarlijk allen ernst vraagt, die in 'n mensch Op zee overleden Gisterenmorgen arri veerden in de visschershaven alhier de drie Duitsche stoomtrawlers .welke door de Fa. de Wed. Groen, alhier, zijn aangekocht. Eén der schepen, de A. E. 129 „Nahe", voér met de vlag halfstok. Een der leden van de bemanning, de ongehuwde stoker Dobbelaar, afkomstig uit IJmuiden, was tij dens de zeereis overleden. Pastoor J. M. H. Spoorman Vrijdag avond arriveerde om half negen de nieuwe pastoor, de Zeereerw. Heer J. M. H. Spoor man. De Zeereerw. Heer Pastoor werd door den Weleerw. Heer Kapelaan J. Servaas per auto van Haarlem afgehaald. Tegen den tijd, dat de pastoor aan zou komen, luid den de klokken den nieuwen Herder een hartelijk welkom toe. Op verschillende plaatsen waren vlaggen uitgestoken. Het Kerkbestuur ontving Z. Eerwaarde in de pastorie. Wij wenschen onzen nieuwen Pastoor hartelijk welkom in ons midden. Herwonnen Levenskracht Het Comité van „Herwonnen Levenskracht", hetwelk dezen zomer werd gereorganiseerd, hield Woensdag 28 Aug. zijn eerste vergadering. Als voorzitter werd gekozen de heer P. Bur ger en als secretarispenningmeester de heer Ant. Huisman. Besloten is op Zondag 8 September den bloempjesdag te houden. De dames die zich hiervoor beschikbaar stellen, zullen voorzien zijn van den bekenden band. Het ligt in 't voornemen van het Comité het volgend jaar den Bloempjesdag grootsch op te zetten. van deh edean an de CMFW SHRDL CMF van de heden aan den Rijksvischafslag aan gekomen stoomtrawlers manden besomming SD. 49 1335 6807.— Cremer 860 3328. Perseus 80 132S- Poolzee 360 3696. Flamingo 60 1325. OpdrachtHet bestraten van den Duin en Kruidbergerweg te Santpoort is opge dragen aan P. Groenewoud en N. van Tiel, te Amsterdam voor 18960. Aangehouden— Toen gisterenmiddag zekere I. N. uit met een trawler in de haven arriveerde werd hij door de politie aangehouden als gesignaleerd in het al gemeen politieblad wegens deserteeren voor de Ned. zeemacht. N. is gisteravond aan de militaire politie afgegeven. Mijn in het net Gisteren kwam binnen een botter genaamd Texel 11 die een mijn had opgevischt. Het schip is later met het exemplaar naar Den Helder gevaren om de mijn door de marine-autoriteiten te laten demonteeren. Mishandeling Door K.H.S'. is bij de po litie aangifte gedaan dat hij door zekere B. is mishandeld geworden. Politie stelt onder zoek in. Aan boord overleden Toen gisteren de drie door de firma wed. S. I. Groen aange kochte Trawlers arriveerden in de haven voer één der booten met de vlag half Stok. Een der opvarende zekere T. Dobbelaar uit IJmuiden was onderwego verleden. Een dokter hier ter. plaatse constateerde een hartverlamming. Groote makreel-aanvoer Door één trawler n.l. de „Clasina Luthen" van de V.E.M. is deze maand niet minder dan 1800 manden makreel aangevoerd. De voorstelling was afgeloopen en met z'n drieën gingen ze naar huis. „Da's 'n reuzenfilm," zei de een, „gewoon lijk weet je bij die dingen al vooruit hoe het precies afloopt., in het begin ruzie en aan het einde een zoen. Maar hierIk heb tot het laatst toe gedacht, dat die jonge snuiter het gedaan had." „Nee, ik niet, ik had 't al dadelijk niet begrepen op dien kerel met z'n „vuile" gezicht," zei de tweede. „En ik dacht dat die meid d'r wel meer van wist," merkte nummer drie op. En nu ze naar huis wandelden, na „Het Geheim van de Schaduw" gezien te hebben nu wisten ze, dat het noch de jonge man noch de kerel met het „vuile" gezicht, noch „die meid" geweest was, die het op de ju- weelen van Mevrouw Field gemunt hadden, maar dat een ander de roover was. Wie? Dat zullen we nu maar niet vertellen, want dan weet u het wel vooruit en dan is voor u de spanning, die deze drie menschen nog lang op straat over wat ze gezien hadden deden napraten, er af. Alleen nog even, dat het een film is van den beroemden regisseur Langwe konden dus iets bizonders verwachten. De tweede groote film van den avond heet „Een Held uit Liefde", een dwaas- komische sport-film, waarin Shirley Mason, William Gollier en Johnnie Walker grappige dingen te zien geven. Voor de sportlief hebbers Er komt een complete bokswed strijd in voor. Als bijfilm een eenactertje „Een eigen aardige Gast" en inplaats van het op het Hoogste barometerstand 766.8, Jan Mayea. Laagste baromterstand 750.6, Valencia. Verwachting1: Zwakke tot matigen, ooste- Laagste barometerstand 750.6, Valencia, wolkt, droog weer behoudens geringe kans op onweer, warm. programma aangekondigde „Bootreisje op den Rijn, van Keulen tot Mainz", kregen we een „Filmbeeldwerk" (zoo staat het op het doek) van E. Schumacher, een soort aardrijkskundeles per film, die niet onaardig was en die gelegenheid gaf tot het laten zien van tal van mooie stadsgzichten en landschappen. Alles bij elkaar genomen, een goed ge vulde avond. De film An der Schonen blauen Donau" is geen onbekende voor Haarlem. We herin neren ons tenminste nog heel goed het enor me succes wat zij destijds had. Dit was waar achtig geen wonder. De knappe regie heeft in deze film een specifiek Weensche sfeer weten aan te brengen, die buitengewoon suggestief op de toeschouwers werkt en wel zoo sterk, dat na het einde het publiek ap plaudisseerde. In de heele film zit een spirit en 'n genoeglijk tempo die niet alleen be haaglijk aandoet maar bovendien ook mee sleept. Dit laatste is in niet geringe mate te danken aan het orkest, dat, onder leiding van den heer Snoek een keur collectie melo dieën, van Weenschen aard, over het publiek uitstortte, op voortreffelijke wijze. En de film zelf? Is het nog noodig, om den inhoud te vertellen, wanneer eenmaal de titel is meegedeeld, en tne< daarbij weet, dat het een operette is, waadt» Lya Mara met haar frisch sprankelend spel de hoofdrol vervult en Harry Liedtke met zijn, voor vrouwen, „onweerstaanbare flair optreedt, we gelooven van niet, want iedereen weet dan reeds wat er plaats vindt. De wijze „waarom" is hier echter de moeite waard om er notitie van te nemen. Bijzondere vermel ding verdient ook de goede fotografie, die, ondanks het streven naar effect, toch haar uitwerking niet mist. Willy Derby, deze welbekende, nobele humoristenfiguur, doet zijn reputatie weer alle eer aan. Hij weet nog steeds de menschen uit de plooi te trekken en aan het lachen te maken, gaven, die maar weinigen bezitten en welke toch o zooveel waard zijn. Jammer is het, dat wij bij dit prettige programma een onbenullige, onsympathieke twee-acter krijgen opgedischt, die, wij twijfe len er niet aan, iedereen graag zou willen geven, voor één liedje van Derby. Thans noopt ons deze badplaats klucht om over het heele programma het „non expedit" uit te spreken voor onvolwassenea. Er is deze week in Palace te genieten, zoowel voor liefhebbers van drama's, die dikke tranen over je wangen doen rollen van verdriet, als voor minnaars en minnares sen van vroolijken kost, waarvoor Harry Liedtke niet onverdienstelijk zorg draagt (dit speciaal voor de minnaressen). Vóór de pauze een dramatische comedie, vervaardigd naar het tooneelstuk „Trelaw- ney of the Wells" en getiteld „De Actrice" Na de pauze een gezellige klucht „De jolige weduwnaar" een variatie op „Die lustige Witwe" maar dan omgekeerd. Beide films zijn zwak, op sommige mo menten zelfs zóó zwak, dat de menschen om je heen zitten te gapen. Doch dat is gelukkig maar van korten duur, want de charmante Harry Liedtke, die nog eens met zijn eeuwi gen glimlach ten grave zal dalen, interesseert je toch onwillekeurig. „De Jolige Weduwnaar" is in alle opzichten jolig en leutig. De bankbediende George Dulac leeft met zijn vrouw Alice een klein burgerlijk bestaan. Zijn hoogste verlangen is een vacantie-reisje naar Riveira, terwijl zij van een Alpentocht droomt. Op zekeren avond komt er, zooals vaak, om een kleinig heid ruzie. Hij verwacht een diner van 4 gangen, maar zij zet hem spiegeleieren met ham voor. Nu zijn de poppen aan het dansen en tenslotte besluit ieder voor zich zijn zin te doen; zij zal naar de Alpen gaan en hij zal zijn Riviera reisje hebben. Dat is het begin van de geschiedenis, die per plaatje interessanter had kunnen wor den. Op het tooneel ditmaal 's werelds beste accordeon virtuozen in de gedaante van The Two Willards. Knappe kerels, met blinkende instrumen ten, waaruit werkelijk perfecte, welluidende muziek komt. Alleen dit tweetal al is een bezoek aan Palace waard; het applaus was dan ook zoo overweldigend, dat ze er nog een mopje overheen moesten spelen Applaudisseeren, dus 1 Dan komen ze ongetwijfeld de geheele week terug. Het wereldnieuws was als altijd interes sant en leerzaam. Al te jeugdige personen moeten maar weg blijven, die hebben trouwens toch geen ver stand van een joligen weduwnaar. 31 Augustus. De vlaggen uit! De vlaggen uit! En biy 'n lied gezongen! 't Oranje-lied! 't Oranje-lied! Uit frissche, jonge longen! De vlaggen uit! De vlaggen uit! Niet naar je Bum-man kijken! Laat vrij en frank Je oude trouw Aan 't Koningshuis Thans blijken! De vlaggen uit! De vlaggen uit! Spontaan en Warm beleven Den blijden dag Door God opnieuw Aan 't Koningshuis Gegeven! De vlaggen uit! De vlaggen uit! Al is het nog Zoo'n kleintje! Op dézen dag Wordt rood-wit-blauw 't Oranje-zonneschijntje! De vlaggen uit! De vlaggen uit! Al zie je Wolken hangen! Al blijft d'Oranje-zon ook weg, De vlag zal Haar vervangen! De vlaggen uit! De vlaggen uit! Brengt hulde Aan de Vrouwe En zingt royaal Uit volle borst „Wilhelmus van Nassouwe!" De vlaggen uit! Do vlaggen uit! En fier Oranje dragen! Laat vrij uw Kind'ren om een sjerp, Om vlagjes, Slingers vragen! De vlaggen uit! De vlaggen uit! Draagt rood-wit-blauw Naar buiten En laat den spot Van and'ren op d'Oranje-lach Afstuiten. De vlaggen uit! De vlaggen uit! Wij zijn toch Vrije menschen, Die het bemind Oud Koningshuis Het allerbeste wenschen? De vlaggen uit! De vlaggen uit! Laat d'overzij Maar wrokken! Ons Koningsland Heeft toch maar steeds Aan 't langste Eind getrokken! De vlaggen uit! De vlaggen uit! In drommen straks Naar buiten, Om ons bij jubel En muziek Spontaan weer Aaxi te sluiten! De vlaggen uit! De vlaggen uit! In dorpen, vlekken, steden! Laat weer de vlag Herinn'ring zijn Aan gtoot, Roemrijk verleden! De vlaggen uit! De vlaggen uit! In straten, Stegen, lanen! Laat Juichend Wapp'ren in-den wind De rood-wit-blauwe banen! De vlaggen uit! De vlaggen uit! Voor wühelmien-Vorstinne! Die God bemint En dit getuigt, Die moet ook Haar beminnen! De vlaggen uit! De-vlaggen uit! Toont, dat ons land Niet rood is Én dat onz' Nationale trots Bij lange nog Niet dood is! De vlaggen uit! De vlaggen uit! En blij naar 't Feest getogen, Oranjè-glans Op het gelaat, Oranje-glans In d'oogen. De vlaggen uit! De vlaggen uit! Als and'ren Mei-dag vieren, Dan laten z'óók Hun eigen vlag Van overtuiging zwieren. De vlaggen uit! De vlaggen uit'. Toont, dat het Rood-wit-blauwe In zijne plooi Met grootst gemak Het roode Wég kan vouwen! De vlaggen uit! De vlaggen uit! 't Oranje is Ons heilig! De vlaggen uit! De vlaggen uit! *t Oranje is Ons veilig! De vlaggen uit! De vlaggen uit! Om Wilhelmien Te eeren! Wij dulden nooit, Dat 't Vorstenhuis Het minste maar Zal deTea! De vlaggen uit! De vlaggen uit! Al noemt men 't Smalend franje, Het grootste deel Van Nederland Hecht zich aan t Oud Oranje! De vlaggen uit! De vlaggen uit! En morgen t Feest besluiten Door In Te Deum-jubelzang Onz' dankbaarheid Te uiten! G. N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 7