Buitenlandsch Nieuws FEUILLETON derde blad RADIO-OMROEF ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1929 BLADZIJDE 1 MIJNHARDT'S RADIO-MOORS PLICHT EN LIEFDE DE HERSTEL CONFERENTIE minister stresemann zondag Naar het einde der Herstel conferentie GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN RADIO-NIEUWS Het Volkenbondsconcert op Zondag 1 September Radio-uitzending elfde Maranatha-Conferentie te Zeist Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Lax eer-Tab Ietten 60 ct Zenuw-Tabletten. .75 c' Staal-Tabletten 90 IVIaag-Tabletten 75 Bij Apoth. en Drogisten i NAAR GENÈVE Wij vernemen, dat minister Stresemann zondagochtend de Residentie zal verlaten Zlch rechtstreeks naar Genève zal begeven. De betalingen Wij vernamen in een Duitsche persconfe rentie het volgende: De betalingen geschieden volgens het Da- *esplan voorloopig tot het eind van hét jaar, resp. tot den dag, waarop het Youngplan ®ventueel vóór dat tijdstip in werking zal weden. De crediteurstaten zien af van de overschrijving op hen van het verschil tus schen Young- en Dawesbetalingen. De ageni 'oor de herstelbetalingen krijgt een wenk Oen druk van de Duitsche financiën te ver blinderen; de bedoeling is, dat hij 't betref fende bedrag ter beschikking van het Rijk rol stellen. Dit afzien van den overdracht Bedt met ingang van 1 September a.s. zonder eenige beperking. De gelden blijven in het land. De bepaling, dat de gelden ter beschik king van het Rijk worden gehouden, geldt ^an 1 October af tot op het laatste eind van bet jaar, resp. tot het tijdstip, waarop het Youngplan eventueel in werking zal treden Ter bekostiging van het Dawes-mechanisme (uitgaven voor den agent-generaal, de com missie, enz.) stort Duitschland als bedrag in eens een som van hoogstens 6 millioen Mark. Eventueele meerdere uitgaven komen niet *oor Duitsche rekening, terwijl Duischland terug zal krijgen, wat er eventueel van de 8 millioen overblijft. Briand in Parijs Briand is giseravond om 19 uur 40 te Pa kijs aangekomen. Een talrijk publiek had öch op het station verzameld. Onmiddellijk ba aankomst verliet Briand den trein en be groette de aanwezigen. Toen hij in zijn wa gen stapte, werd hij door de menigte toe gejuicht. DEN HAAG, 30 Aug. In de Engelsche Persconferentie is o.a. medegedeeld, dat En geland besloten heeft af te zien van 4 nii- Üoen mark van de onvoorwaardelijke an nuïteiten ten gunste van Japan en Portieal met die verstande, dat Frankrijk een geljke kegeling treft voor Joego-Slavië en Roene- hië. De besprekingen van de financieele tom missie zullen morgenochtend 10 uur werden Voortgezet en zullen overgaan in een niet- Publieke slotzitting Een openbare plenaire kitting zal niet worden gehouden. In de Duitsche persconferentie wer( me degedeeld, dat de reden, waarom geen open bare plenaire zitting gehouden wordt, slechts deze is. dat men, wanneer een bepaa'de tijd Voor de plenaire zitting werd aancegeveit Eeliicht niet klaar zou zijn met de ïeraad- slagingen. Een politieke reden is rr niet Aanvankelijk werd het voorstel gedtan he denavond in plaats van morgenochtend we der bijeen té komen, doch enkele geielegeer- den maakten hiertegen bezwaar. In de zitting van heden Is berradslaagd Over het rapport, dat de finapciiele com missie aan de conferentie moet czerleggen. Allen hebben het plan principieel aanvaard, doch alle delegaties hebben vocbehouden gemaakt, die in het protocol moeten worden opgenomen. Na de besprekingen over het plan.Young is men overgegaan tot de in stelling van organisatie-commissts: A. voor de overgangsmaatregel! van het Dawes- op het Young-plan: B. voor de verpande Dultsne inkom sten; C. voor de Rijksbank; D. Voor de spoorwegen. Er werden drie sub-commissis ingesteld: 1. voor de leveringen in natjra (Wallen berg); 2. voor de successiestaten ui de vroegere Oostenriikseh-Hongaarsehe moiarchie 3. Een juristencommissie. De beraadslagingen léverden vele moei lijkheden op, daar telkens nluwe teksten ter tafel werden gebracht. De vergadering van morgoochtend 10 Uur dient ter vaststelling van Jen officieelen tekst. DE ENGELSCHEN ONTHJIMEN OP 14 SEPTEMBER HET HJNLAND Naar het Engelsche miniserie van oorlog officieel bekend maakt, heet het Britsche hoofdkwartier in Wiesbaden het bevel ont vangen op 14 September ea aanvang te maken met de ontruiming un het Rijnland door de Engelsche troepen welke ontrui ming binnen drie maandei zal zijn ge schied. Troepen en het gansche «erdere personeel kal zich via Ostende—Doer naar het va derland begeven. W -tnaa t J£r\ -cUtZo, riet V fyaX&tiA, tsxr'/i ititci DE GESPANNEN TOESTAND IN SYRIë Offcieel worden in Kaïro de geruchten volgens welke de Fransche consul in Jeru zalem zou zijn vermoord, tegengesproken. Daarentegen wordt bevestigd, dat de op winding in Palestina en Syrië onvermin derd voortduurt en dat vooral in Syrië de anti-Joodsche beweging aan kracht' wint. Het zakenleven in de meeste straten ligt geheel stil en de prijzen stijgen In Damas cus. Beiroet en andere centra worden dage lijks demonstraties gehouden. De bedrijven zijn grootendeels gesloten. NOG STEEDS BOTSINGEN IN PALESTINA Arabieren hebben een nieuwer) aanval ondernomen op de Joodsche plaats Safed, op 20 K.M. afstand van Tiberas. Hierbij werden 6 Joden gedood. Vanuit Ha;fa zijn troepen derwaarts gezonden tot herstel van de orde. In de vroege morgenurer onderna men Britsche troepen een tegenaanval op verscheidene dorpen om de :n het bezit van de Arabieren zijnde buit terug te ver overen. Hierbij werden 12 Arab'et en gedood. Transjordanië echter is rustig en een 1500 man sterke Bedouïnenafdeeling heeft zich rustig teruggetrokken Het laatste in Jeruzalem verstrekte be richt stelt vast. dat het land over het alge meen rustig is. Alle Britsche landstrijd- machten staan onder bevel van overste Dobbie, die den troepen opdracht heeft gegeven om slechts in uitersten nood van de wapenen gebruik tf maken Het aantal dooden wordt officieel op 164 gesteld. ZWAAR WEER BOVEN SILEZIÈ BRESLAU, 30 Augustus. (V.D.) Van Donderdag op Vrijdag hebben zware onwe- ders gewoed boven Silezië. In Arnsdorf in 't Reuzengebergte is 'n 8-jarig meisje door den bliksem gedood. Talrijke malen sloeg de bliksem in in de gebouwen van de pro vinciale electriciteitswerken, zoodat een aan tal plaatsen zonder licht zatenAUit verschil lende plaatsen komen berichten over bran den, ontstaan door inslaan van den blik sem, waarbij hoeven, oogst en vee verloren gingen, groote materieele schade geleden werd. DE VLOOTONTWAPENING Naar semi-officieel medegedeeld wordt, heeft generaal Dawes Donderdagavond we derom een onderhoud gehad met Mac- donald. De onderhandelingen over de vlootontwa- pening zijn thans zoo ver gevorderd, dat men waarschijnlijk een officieele verklaring kan verwachten in de volgende week. ONTBINDING VAN HET JAPANSCHE PARLEMENT? TOKIO, 30 Augustus (V.D.) De onder handelingen tusschen den Japanschen mi nister-president Hamagoetsji en de politieke partijen over den steun aan het huidige ka binet, hebben tot geen resultaat geleld. De Japansche minister-president verklaarde in een persgesprek, dat hij in verband met het mislukken dezer onderhandelingen het voor nemen had, het parlement te ontbinden. In dit geval zouden de nieuwe verkiezingen in December a.s. plaats vinden. EEN VOORSTEL NANKING- REGEERING AAN MOSKOU De Nanking-regeering heeft besloten, ten aanzien van het bijleggen van het conflict tusschen Rusland en China aan de Sovjet- regeering te Moskou de volgende voorstellen te doen: 1. De Sovjet-regeering trekt alle genomen oorlogsmaatregelen in. 2. De Sovjet-regeering en de Chineesche regeering roepen een diplomatieke confe rentie bijeen, die gehouden wordt te Char- bin of te Moskou. 3. De Nanking-regeering stelle onmid dellijk bij den Chineeschen Oosterspoorweg weer alle Russische employé's aan, die bij het uitbreken van het Chineesch-Russisch Conflict bij den Oosterspoorweg werkzaam wraen. 4. De Chineesche regeering zegt de over eenkomst van 1924 inzake het beheer van den Chineeschen Oosterspoorweg op; de Sovjet-regeering moet deze opzegging aan vaarden. 5. De Chineesche regeering stelt voor, alle andere kwesties betreffende den Chi neeschen Oosterspoorweg te bespreken In een Russisch-Chineesche Conferentie. Graaf Arco 60 jaar Naar Moskou wordt gemeld, heeft de volkscommissaris van posterijen en telegrafie Antipow, heden der in Moskou vertoevenden graa' A, co de gelukwensenen van de Sovjet-Unie aangeboden ter gele genheid van zijn 60ster. verjaardag. De Russische regeering stelt het op prijs, dat Arco zijn verjaardag in Moskou viert en dat zijn werkzaamheid in de geheele Sovjet-Unie groote waardeering vindt. De Duitsche gezant Von Dirksen en de leden der Duitsche kolonie hebben eveneens graaf j Arco hunne beste wenschen doen toekomen. I I Treinbotsing in Brunswijk De personentrein, dit ongeveer acht uur van het Noorder-station te Brunswijk ver trekken moet, is even na het vertrek in botsing gekomen met een goederentrein uit de tegenovergestelde richting De scnok was van dien aard. dat de locomotiel var den laatsten trein bijna loodrecht in de hoogte kwam te staan, terwij' de volgende wagons geheel vernield werden De personentrein ondervond gelukkig n:et veel schad- van het ongeluk, daar enk» e passagie».- slechts lichte schaafwonden pliepen. De oorzaak staat niet vast. daar beide machinisten, die door tijdig van hun machines te springen zich in veiligheid konden brengen verklaar den, dat het traject vrjj gegeven was. Amerikaansche studenten beklagen zich over de moderne vrouwenmode. In de grooe aula van de Loyola Univer- siteit te Chicago werd onlangs een groot j studentencongres gehouden waaraan 350 af gevaardigden van 70 verschillende Hooge scholen deelnamen. Het onderwerp der be- raadsslagingen was: de student en zijn hoog achting voor de vrouwen. Een der voornaamste sprekers verk1 aarde, dat de jonge meisjes van tegenwoordig nog wel dezelfde begrippen omtrent de zedelijk. heid hebben als haar zusters uit vroegere eeuwen, maar zij hebben zich een massa uiterlijke dingen eigen gemaakt, waardooi het voor een man een onmogelijkheid is, om haar dezelfde hoogachting toe te dragen als de meisjes van vroeger. Voor meisjes die rooken, cocktails drinken, dronken zijn klee- ren dragen die ons heel den rug, en beenen 'aten zien, kunnen wij niet dezelfde achting hebben, waarmee onze vaders onze moeders in haar jeugd bejegend hebben. Volgens meening van dezen spreker zou het eenige redmiddel zijn, dat de jonge meisr jes hierin verandering brachten, maar ook de jongelui zelf moeten elschen. dat de jonge meisjes zich behoorlijk zullen kleeden en ge dragen. De oplage der Engelsche dagbladen. De Daily Express en de Daily Mail publi. ceeren beide een bericht waaruit blijkt dat het aantal abonné's In de laatste maan den weer belangrijk gestegen is. De „Daily Express" heeft een dagelijksche oplage van 1.406.552 exemplaren, terwijl van de Datey Mail lederen dag 1.930.166 exemplaren ge drukt worden. Een ontdekking. De bekende Engelsche archeoloog Sir Flin ders Petrie die reeds twee jaar met zijn expeditie op onderzoek is, heeft 18 mijlen ten Zuiden van Gaza, twee oud.testamentlsche steden van Judea ontdekt, n.l. Beth-Pelet en Gerar. Deze eerste stad wordt in het boes Josue vermeld en was bekend om haar be- teekenis als militair concentratiepunt; uit die stad kreeg koning Davld meer dan de helft van zijn strijdkrachten. Sir Flinders Petrie is ook tot de bevinding gekomen, dat van de 38 steden uit dit gedeelte van Zuid- Palestina er 19 hun oud-testamentischen naam behouden hebben. De economische positie van Rusland in 1929—1930. De opperste economische raad verwacht voor het jaar 19291930 een belangrijke vei- hooging der productie. Maar het staat nog te bezien of de werkelijkheid in overeen stemming zal zijn met deze hooggespan nen verwachtingen. De vooruitzichten die men opent berusten slechts op ambtelijke schattingen en waarschijnlijkheden die men met een bepaalde strekking publiek maakt. Behoudens onvoorziene omstandigheden zijn de cijfers buitengewoon optimistisch. De op perste economische raad berekent de kolen- productie op 48.100.000 ton (dus jaarlijks weer 700.000 ton meer dan men vijf jaar ge leden verwacht had). De petrouleum-pro- ductie zou met 500 000 ton verhoogd worden, de turfproductie met 800.000, de productv.- der ijzergieterijen met 100.000 ton. Men wil voor het vervaardigen van landbouwmachi nes (want daaraan heeft Rusland vooral ge brek) 300.000 millioen roebel besteden. Ook in andere takken van industrie verwacht men algemeen een verhoogde productie. Alleen in de Chemische industrie verwacht men reeds een opbrengst van 500.000 ton phosformeel meer dan het vorig jaar. Wanneer de productie hooger opgevoerd wordt, zal de verkoopsprijs waarschijnlijk 4.2 pet. dalen, terwlil de arbeidsloonen met 7 net. verhoogd zullen worden. Het verleden heeft ons echter geleeTd. dat er van de voorspellingen der Sovjets omtrent de economische positie van hun land bitter weinig bewaarheid' wordt, zoodat we voo' deze berichten de meest mogelijke reserve ir acht moeten nemen. De opening van den geweldigen spoorweg Huombo (Angola). Onder buitengewoon veel belangstelling had enkele weken geleden de plechtige ope ning plaats van den spoorweg Lobito-Ka- tanga van Portugeesch Angolo, naar Belgiscn Congo. Dit traject heeft een lengte van 1346 K.M. Een Belgisch ingenieur zal het laatste stuk tot Katanga afbouwen, want men heeft den spoorweg thans slechts doorgetrokken tot de grens van Belgisch Congo. Dit laatste traject heeft nog een lengte van 500 K.M. Daar de inboorlingen van Katanga niet be kwaam zijn om spoorwegen aan te leggen moeten de arbeidskrachten uit Angola ge haald worden. Dientengevolge ontstaan er nieuwe sociale vraagstukken die dringend om oplossing vragen, want anders zal de zedelijkheid en het familieleven van het Afrikaansche volk, tengevolge van de Euro- peesche beschaving weldra geheel onder mijnd zijn. Het officieele communiqué Het Engelsche departement van koloniën deelt mede, dat de toestand zoowel in Pales tina als in Transjordanië rustig blijft. Een kleine uitbarsting in Safed werd met succes door de troepen onderdrukt, die reeds op weg waren hierheen, voordat de wanordelijkheden begonnen. Naar gemeld wordt hebben aan zienlijke Arabierenmachten de Syrische grens naar Palestina overschreden in den loop van den morgen. Vliegmachines zijn hen tegemoet gezonden om hun opmarsch te stuiten. Anti-Engelsche demonstraties In de voornaamste moskee te Bagdad heeft een Arabier en vergadering p'aats ge vonden, welke de politiek van Engeland in Palest'na berispte. 4000 manifestanten heb ben zich vervoleens naar het koninklijk pa leis begeven. Kleine rèlleties zijn nog ont staan, waarbij een twaalftal personen ge kwetst zijn geworden. Dorp door brand vernield Volgens een bericht in de Berlijnsche bla den uit Boedapest is het Zevenburgsche dorp Csik Szent Tamas Joor een brand geheel verwoest. 40Ö Huizen benevens de schuren en de geheele oogst zijn vernietigd. Talrijke personen werden bij het blusschingswerk verwond. DE RUSSISCH—CHINEESCHE CONFERENTIE IN CHARBIN? PEKING. 31 Aug. (V.D.) Naar in goed- ingelichte kringen verluidt, zal de Nanking- regeering. wanneer Rusland zich bereid ver klaard onderhandelingen te openen over het biileggen van het Russisch-Ch'neesch con flict, Moskou voorstellen de Russisch- Chineesche conferentie op 12 September in Charbin te openen. De Chineesche regeering zal waarschijnlijk worden vertegenwoordigd door Maarschalk Tsjang Hsoe Liang en dr. Wang. Ontploffing in een kruitfabriek In de kruitfabriek Herenthals heeft een ernstige ontploffing plaats gehad, waardoor de geheele stad In opschudding kwam. De ontploffing vond plaats toen in de fabriek het volle bedrijf in gang was. Het mag dan ook een wonder heeten, dat het aantal slachtoffers betrekkelijk zoo gering is. Er werden namelijk twee arbeiders gedood dood, doch het aantal gewonden is groot. Voor 18000 juweelen gestolen Gisterenavond is in een villa aan de Flottbecker Chaussee te Altona ingebroken waarbij de onbekende daders voor 30.000 Mark juweelen hebben gestolen. Bij de ge stolen sieraden bevindt zich een diadeem, die met een grooten smaragd en honderd brillanten bezet was, alsmede platina en brillanten ringen. Een interessant experiment in den Euro- peeschen Omroep. Dirigeeren op afstand en een orkest in zeven verschillende landen. Op Zondag, den isten September, 's avonds te 10.30 M.E.T. vindt ter eere van de in Genève verzamelde gedelegeerden een Vol kenbondsconcert plaats, dat door Dr. Erich Fischer vanuit het telefoonkantoor te Zürich door middel van een door hem uitgevonden en door patenten beschermd systeem op een afstand gedirigeerd zal worden. Deze concertuitvoering zal het samen werken der verschillende naties symbolisch voorstellen en tevens toonen, dat samenspel tusschen ver van elkaar verwijderde musici mogelijk is. Het concert wordt door tal van zenders uitgezonden, o.a. door alle Duitsche stations, de Zwitsersche, Italiaansche, Oostenrijksche, enz. Ten gehoore gebracht wordt de Meditatie van Bach-Gounod. Het experiment berust op het z.g. „Fern- dirigiersystem" van Dr. Erich Fischer uit Zürich. Het doel van dit systeem is om de uit voering van werken van hooge muzikale waarde, als prominente operauitvoeringen, ook in kleinere steden mogelijk te maken. Het reizen van het orkest kan er n.l. door vermeden worden. Het ligt b.v. in de bedoe ling om het zoover te brengen, dat men in iedere willekeurige kleine stad een opera kan opvoeren, terwijl het orkest ergens anders speelt, b.v. in Berlijn, waar het dan vanuit de kleinere plaats op „afstand wordt gedirigeerd" Daar het technische gedeelte van dit Vol kenbondsconcert zeer interessant is, volgen hier eenige nadere gegevens In de telefooncentrale te Zürich en wel in de ruimte, waarin alle internationale telefoon kabels samenkomen, wordt een piano op gesteld, waarvan het geluid, door een bijzon dere methode zeer verzwakt is. Een dicht in de buurt van deze piano opgestelde micro foon neemt de snaartrillingen echter nog duidelijk genoeg op, om ze over speciale versterkerinrichtingen te voeren naar de telefoonleidingen, welke Zürich met Berlijn. Londen, Parijs, Weenen en Milaan verbindt, In genoemde steden worden aan deze lijnen hoofdtelefoons verbonden, welke door de medewerkende musici worden gebruikt. Voor alle medewerkers staan eveneens micro foons, welke alle met Zürich verbonden zijn, en daaraan zijn verbonden op ie. een luid spreker, die dicht bij de piano in de telefoon centrale van Zürich staat, ae. de lijnen, die naar de verschillende omroepzenders voeren en 3e. lijnen, welke naar de vijf hotels te Genève voeren, waar de gedelegeerden zijn ondergebracht. Gedurende het concert, zal Dr. Erich Fischer, de dirigent, de partituur der uit te voeren werken benevens enkele afgesproken teekens op de piano te Zürich aangeven. Dit dirigeeren kan door alle medewerkers in de hoofdtelefoon worden afgeluisterd, zoodat teder zijn partituur volgens de aan wijzingen van Zürich kan spelen. Op het zelfde oogen blik weerklinkt ook uit den luidspreker, die met de diverse medewerkers verbonden is en die in de telefooncentrale te Zürich is opgesteld, de gecombineerde orkestmuziek. De microfoon bij de piano neemt deze muziek ook over en zorgt ervoor, dat de medespelenden deze in de hoofdtele foon hooren, zoodat ieder van deze precies kan nagaan, of zijn spel zich voldoende aan past. Op deze wijze worden alle eventueels fouten, die zouden kunnen ontstaan, als ongelijke geluidsterkte, achterraken enz. vermeden. De luisteraars zullen a.s. Zondag onge twijfeld met zeer veel belangstelling het ex periment volgen. De openingsmiddag op Donderdag 5 Sept. van de Elfde Maranatha-conferentle, welke onder leiding van den heer Joh. de Heer, Redacteur van „Het Zoeklicht" te Zeist zal worden gehouden, zal van 2.355.00 uur door de Ned. Chr. Radio-Vereen, worden uitgezon den. Achtereenvolgens zullen spreken: Ds. C. J. Hoekendijk van Rotterdam, Mr. Ralph, C. Norton van Brussel, Pred. Urban uit Elber- feld en de Redacteur, resp. over de onder werpen: Maranatha, de drang tot eenhPid en vervulling des Geestes; Maranatha, de drang tot bekeering en heiligmaking; „Amen! Hallelujah!" van de 24 onderlingen uit Openb. 19. De Engelsche en Duitsche toespraken zul len worden vertaald, terwijl het geheel zal worden afgewisseld door solo-zang van den heer Joh. de Heer en samenzang der Con ferentie-deelnemers. Voor hen, die niet in de gelegenheid zijn deze toespraken te beluisteren en ook voor degenen, die het gesprokene nog eens rustig willen nalezen zijn deze toespraken gratis verkrijgbaar op aanvrage bij de Zoeklicht- Propaganda te Zeist. Nogmaals wijzen wij den lezers er op dat de uitzendingen door de A.V.R.O.; V.A.R.A. en V.P.R.O. (Zondags), over den zender van Hui zen (golflengte 1875 M.) geschieden en die der N.C.R.V.K.R.O. en V.P.R.O. (Vrijdags) over den zender van Hilversum (golflengte 298 M. Na 6 nur: 1071 M.) ZONDAG 1 SEPTEMBER HILEVERSUM, 298 M. (Na 6 nur en tijdens de uitzending van den kerkdienst 1071 M.) 8.159.30 KRO. Uitzending van de H. Mis uit de St. Hubertuskapel te Amsterdam 9.50 NCRV. Kerkdienst van uit de kerk der Vrijz. Evang. Gemeente te Hilversum. 12.301.0 KRO. Concert door het KRO- Trio. 1.302.00 KRO. Godsdienstonder richt voor ouderen. 2.002.30 Literair half uurtje. KRO. 2.30—3.30 KRO. Gra- mofoonmuziek. 3.30- V 45 KRO. Pontifi caal Lof van Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aen- genent, Bisschop van Haarlem op Houtrust te Den Haag. Zang door 10000 Patronaats jongens met begeleiding door orkest 3.45—4.15 KRO. Predikatie en toewijding aan Christus door Pater Borromeus de Greeve O.F.M. 5.50 NCRV. Kerkdienst uit de Ned. Herv. (Juliana) kerk te Alphen a.d. Rijn 7.30—8.00 K.R.O. Lezing over: „Een priester-nachtbraker" 8.018.10 KRO. Praatje van den KRO-Voorz. 8.10 8.20 KRO. Intenties van 't Apostolaat des Gebeds 8 20—10.45 KRO.Concert. Orkest en piano 10.45—11.00 KRO. Epiloog door het Klein Koor. HUIZEN, 1875 M. 9.00 VARA. Mededeelin- gen voor Postduivenliefhebbers 9.02 VARA. Mededeelingen in t Esperanto 9.25 VARA. Gramofoonmuziek 9.40 VARA. Toespraak over „Onze Operatoe stand." 9.50 VARA. Muzikale inleiding 10.00VARA. „Cain." Mysteriespel door Lord Byron. Orgelbegeleiding. 12.00 AVRO. Tijdsein. 12.00—12.30 Lezing door Rob. Geraerds over: van Eiffel tot mont- juich 12.30—12.00 Concert door het AVRO- Octet. Boris Lensky, viool. 2.00—2.30 AVRO-Boekenhalfuurtje, H. Jordan Jr. be- spreekt Franpois Pauwels. Verzamelde ge dichten van Willem de Merode: „Licht streep." 2.303.00 Gramofoonmuziek. 3.00—3.30 Piano-recital door Hans Franco Mendes. 3.305.00 Concert door het Omroeporkest. Annie Veenenbos, alt. 5.00 VARA. Kleuteruurtje. 5.40 VARA. Bij de pomp. Wekelijksch nieuws. 8.00 Tijdsein, pers- en sportberichten. 815 Kurhaus Scheveningen. Solisten-Concert Het Residentie-Orkest. Carlo van Nest viool. Daarna: Gramofoonmuziek 12.00 Sluiting. OAVENTRY, 15544 M. 3.50 Concert. Or kest. W. Ajello, sopraan, W. Heard, fluit 5.35 Missie-lezing. 5.50 Bijbel-lezing. 6.056.35 Bach's Kerk-cantate No. 78. 8.20 Kerkdienst. 9.05 Liefdadigheidsop- roep. 9.10 Nieuwsber. 9.25 Concert Militair orkest. M. Balfour, alt, H. Nash, tenor. 10.50 Epiloog. PARIJS „RADIO PARIS", 1744 M. 10.20 Religieuse causerie en gewijde muziek. 1.05 Gramofoonmuziek. 4.50 Gramo foonmuziek. 650 Gramofoonmuziek. 8.35 Concert. Orkest en solisten. LANGENBERG, 473 DL 7.50—8.50 Orkest concert. 9.20 Morgenwijding. 12.50— 1.20 Openluchtconcert. Orkest en koor. I.202.50 Orkestconcert. 4.505.02 Ci ther-concert. 5.206.20 Gramofoonmu ziek. 8.20 Concert. Orkest en vocale so listen. 10.50 Volkenbondsconcert uit Genève. Daarna tot 12.20 Jazzmuziek. ZEESEN, 1635 M. 6.508.20 Orkestconcert 8.208.50 Lezingen. 9.20 Morgenwij ding. 10.2012.35 Lezingen. 12.35 Orkestconcert. 2.202.45 Lezingen. 2.50 Gramofoonmuziek. 3.50 Lezing. 4.50 Concert. Orkest en koor. Toespraak uit Frankfurt. 5.20 Orkestconcert 6.50 Zang. R. Michaëlis. 7.029.20 Lezingen. 9.20 Solisten-concert. Piano en viooL 10.50 Volkenbondsconcert uit Genève. Daarna tot 12.50 Dansmuziek. BRUSSEL, 512 M. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.35 Orkestconcert 9.20 Orkestconcert uit Ostende. HAMBURG, 372 M. Ochtendconcert aan boord van het s.s. „Milwaukee". 7.25 Morgengroet en concert. 9.35 Morgenwij ding. 11.50 Concert. Dames-, kinder koor en solisten. 1.25 Concert. 3.20 Con cert. Vocaal Kwartet. 4.20 Orkestcon cert. 5.45 Concert. Viola en piano. 6.05 Dansmuziek. 6.50 Concert. Klarinet viool, cello, fluit en xylophoon. 8.20 Or kestconcert. 10.50 Volkenbondsconcert II.50 Orkestconcert. •Steeds /iet JVieuwste In Radio. Va//und/ve/ferste/7i/t</en etMoaréored. MAANDAG 2 SEPTEMBER HILVERSUM, 289 M, Na 6 uur: 1071 M, Uitsl. N.C.R.V.-Uitz. 10.30—11.00 Zie- kenüenst. 12.30—1.45 Orgelconcert 4.00— 5.00 Ziekenuurtje. 5.006.30 Gramofoon muziek. 6.307.00 Litteraire lezing over Christelijke Lectuur. 7.00—7.15 Praatje over den te openen cursus Engelsch. 7.15— 7.45 Gramofoonmuziek. 7.458.45 Uitzen ding vanuit het Conferentie-oord te Lun- teren. Referaat over: De Christen en de Wereld. 8.45 Concert. Vocale solisten, kerkorgel en piano. Daarna: Persberichten. HUIZEN, 1875 M. 10.00—10.15 Morgen wijding. 12.152.00 Concert door het AVRO-Kwaftet. 2.002.30 Gramofoonmu ziek. 2.304.30 Aansl. van het Rembrandt- Theater te Amsterdam. 5.006.00 Kinder uurtje. 6.017.15 Concert door het AVRO- Kwartet. 7M57.45 Causerie door W. Graadt van Roggen over: De XXle NederL Jaarbeurs. 8.019.00 Vereenigingsuurtje. Hilversumsche „Harmonie" o.l.v. ML Kley en Hilversumsch Mandoline Ensemble „Ars et Labor" o.l.v. M. de Wal-Tapking. 9.0010.90 Concert door het Omroepor kest. 10.00 Persber. Na afloop concert: Gramofoonmuziek. 12.00 Sluiting. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgenwij ding. 11.05 Opening van de Volkenbonds vergadering te Genève. 11.20 Gramofoon muziek. 12.20 Concert. J. Vincent, sopraan D. Evans, bariton. 1.202.20 Orkestcon cert. 4.20 Dansmuziek. 4.35 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Nieuws ber. 7.05 Strijkkwartet. 7.20 Lezing. 7 45 Lezing. 8.05 Concert. Kwintet. 8.35 Vaude ville. 10.00 Nieuwsber. 10.20 Lezing. 10.35 Concert. The English Singers. 11.05 Dans- muziek.11.2012.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO PARIS" 1725 M. 12 50- 2.20 Gramofoon&uziek. 4.05 Gramofoonmu ziek. 6.55 Gramofoonmuziek. 8.35 Concert. Orkest en solisten. LANGENBERG, 473 M. 7.20—7.50 Gra mofoonmuziek. 7.50-8.50 Orkestconcert. 10.3511.50 Gramofoonmuziek. 12.30 Gra mofoonmuziek. 1.252.50 Orkestconcert, Cello. 5.556.50 Gramofoonmuziek. 8.35 „Willis Frau", blijspel in 3 bedrijven van Max Reimann en Otto Schwartz. Daarna tot 1.50 Dansmuziek. ZEESEN, 1635 M. 6.10—12.50 Lezingen. 12.501.15 Gramofoonmuziek. 1.155.20 Lezingen. 5.206.20 Concert. 6.20—8.15 Lezingen. 8.20 Gramofoonmuziek. 8 35 Con cert. Orkest en vocale solist. Daarna tot 12.50 Dansmuziek. BRUSSEL, 508.5 M. 5.20 Trio-concert m m. van zangeres. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.35 Orkestconcert. 9.20 Orkestconcert uit Ostende. HAMBURG, 372 M. 5.20 Radio-Zanguurtje 6.20 Concert. 8.20 „König Oedipus van Sophocles. 10.20 Klassiek concert. Cello, alt-viool en piano. 11.35 Dansmuziek. ul ijb.èLe-t'-vbgkvbgk vbgk vbgk vbgkr SPECIALISTEN TELEFOON 14609 PHILIPS- EN ERREM 3-TOESTELLEN 13 Magda, met hare onafscheidelijke brei kous zat meestal acleraf in een hoek met mijnheer von Rottec naast haar. den trou wen huisvriend. Ooi aan hem en zijn hou terige manieren ha« Viola zich langzamer hand gewend. Zfi hrl de edele inborst onder de ruwe schors ontekc; want Gerhard had haar verteld, dat iotteok jaren achtereen zeer zuinig had geeld om aan zijne twee zusters een goed et uit zet te kunnen mee geven. De eene was getouwd met een rechter en Woonde nu in df noofustad. de andere was de echtgenoote vn een grondeigenaar ge worden. die een leine bezitting bezat in een der mooiste streir aan dsn Rijn. Beiden hadderde neiging van haar hart gevolgd, toen zijhuwden, en noewel zij niet In schitterende nstandigheden leefden, wa ren zij toch gerkkig en tevreden en ver langden niets aders. Natuurlijk irmoedden zij niet, welke groote offers tl haar b.eec'er had gekost, om haar den leiner j'tzet te verscnaffen, dien hij aar elk harer had meegegeven. Want hij wile niet dat zij met ledige han den het huis van haren echtgenoot be traden. Anton von Rotteck had het landgoed van zfjn vader overgenomen toen dit in den slechtsten toestand verkeerde, dien men zich kan voorstellen: bovendien rustten er zware schulden op deze kleine bezitting, want de oude heer had zich ondanks alle vermanin gen. met gewaagde speculaties ingelaten, welke alle min of meer ongelukkig waren afgeloopen. Toen hij stierf had hij zijne kin deren bijna tot den bedelstaf gebracht en het was alleen aan de onvermoeide volhar ding en energie van Anton von Rotteck te danken, dat hij na eenige jaren zich zoo ver weer had weten op te werken. Maar toen eerst bvak er voor hem een tijd van arbeid en ontbering aan en er verliepen nog jaren, eer hij er in slaagde, zich van en drukkenaen schuldenlast vrij te maken. 1 „U moet hem veel toegeven, Viola; een man van de wereld is hij nu eenmaal niet, maar hij bezit een edel hart en ik zou voor geen geld ter wereld zijne vriend schap willen missen." Sedert dien tijd behandelde Viola den goe den Rotteck minzaam en vriendelijk. Zij dreef niet meer den spot met z'n ruwe, luidruchtige stem. zijn stijve onbeholpen bui ging. welke haar voeger zooveel stof tot stekelige opmerkingen had gegeven. Vroeger had het haar telkens onaangenaam ge troffen. als zij zijn stap in de vestibule ver nam, thans verheugde zij zich over zijn komst, want dan kon zij ongestoord met Gerhard den geheelen avond musiceeren. Men behoefde met mijnheer von Rotteck niet veel complimenten te maken, als zij maar mocht rooken, dan was hij al tevre den. Naast Magda zittend rookte hij behaaglijk zijn sigaar en keek naar de freule, wier vlij tige handen onafgebroken in beweging wa ren. Van tijd tot tijd fluisterde hij haar een woordje toe, waarop Magda dan even zacht antwoorde. Van hetgeen er gespeeld werd, begreep hij weliswaar niemendal, maar hü verzekerde bij zijn vertrek telkenmale, dat hij zich uitstekend vermaakt had en dat het spel van Viola en van Gerhard weer verrukkelijk mooi was geweest. Dan vloog er over Magda's gelaat een ondeugend, en nauw merkbaar lachje, want zij wist maar al te goed hoe het met den kunstzin van Rotteck gesteld was; immers nog Kort ge leden had hij haar in vertrouwen mede gedeeld, dat een goed oud volkslied, dooi haar gezongen, hem duizendmaal liever was, dan al dat klassieke goedje. Maar zij repte geen woord van die beken tenis, want waarom zou ook zij niet eens een geheim bezitten Het Kerstjfest was aangebroken en beide dames hadden nu de handen vol, om met haar werk gei eed te komen. Viola bracht weer uren door «n haar klein, lief kamertje, geheel alleen, en zelfs Magda kon niet gissen wat de „kleine" zóó noemde zij haar meestal eigenlijk in haar schild voerde totdat Kerstmis de op lossing bracht. In de groote eetzaal van het kasteel, die maar zelden gebruikt werd, stond een hooge dennenboom, flonkerend en flik kerend van ontelbare, bontgekleurde was kaarsen, versierd met allerlei aardige snuis- i terijen. Gelijk een fee, stond Viola naast den in lichtgloed prijkenden den. Een eenvoudig japonnetje omsloot haar slanke, lenige fi guur. Gelijk een gouden regen vielen de lange lokken langs den fraaien hals; geen lint, geen bloem versierde heur haar, en t-och was de betooverende schoonheid van I het jonge meisje nog nooit zóó heerlijk uit gekomen als juist op dien avond, toen zij alleen getooid met hare natuurlijke bekoor lijkheid met stralenden, schitterenden blik daar stond, om met het uitdeelen der ge schenken te beginnen, welke de vlijtige han den van haar en van Magda met nimmer verflauwenden ijver nadden vervaardigd. In vorige jaren had Magda de uitdeeling gedaan, doch uit vrije beweging stond zij dit aan Viola af „Zij moet zien, hoeveel zaliger het geven is", zei Magda tot haai broer, toen zij hem in kennis stelde van deze verandering in j het programma, „en dan ook heeft zij in derdaad zóó vlijtig meegewerkt, dat ik haar gaarne den voorrang gun." „Goed en vol liefde, zooals altijd", had Gerhard met een dankbaren blik geant woord en Magda gevoelde "en nnige vol doening over dit besluit, dat haar lang niet gemakkelijk gevallen was. Magda deed daarmede afstanc van een voorrecht, dat alleen haar of aan üe vrouw des huizes toekwam en het had haar geen geringe zelfbeheersching gekost, daartoe over te gaan. Haar scherpe blik he.d reeds lang gezien, hoe het tusschen die twee gesteld was, en hoe goedhartig Magda ook wa.' had het haar menig bitter urn gekort, te gevoelen, dat er een ander kwam om haar de aller eerste plaats in het hart van haren broeder te betwisten. En wie was dU andere? Gedeeltelijk nog maar een kind, dat zelf nog niet goed wist, wst het wilde dat van de verheven taak der vrouw en hare plich ten ternauwernood eenlg besef bezat. Plotseling had dez- half ontloken meis- jesknop het hart van den jongen man ver overd, misschien zonder dat hij zich daar van bewust was. Magda bespeurde dit aan de blikken waarr mede Gerhard elke beweging van Viola ga desloeg; zij hoorde het aan den klank van zijn stem als hij met haar sprak, en zij was niet onbaatzuchtig genoeg om daarover geen smart te gevoelen Zou hij aan de zijde van Viola het ge luk vinden, dat bij zoozeer verdiende? Zij wilde het hém "an harte gunnen, als dat het geval was. want dat zag zij wel In, het was onmoge ijk zich tegen deze lief de te verzetten. Zoo deed zij dan eerlijk haar best om aan de ijverzucht te bestrijden, die zich van haar meester maakte, en zon derling zij slaagde daarin vlugger, dan zij zelve had gedacht. Viola was in de laatste maanden zoo har- f telijk, zoo inschikkelijk geweest, zij had al haar onpleizierige eigenaardigheden afge leerd en zich zoo gewillig in alles geschikt, dat men het beste voor de toekomst mocht hopen. En zoo hoopte Magda dan ook het beste voor het geluk van haar broer en daarom was zjj heden bescheiden naar den achter grond getreden, om aan de toekomstige vrouw des huizes den voorrang te laten, en zonder afgunst zag zij het nu aan. dat in hare plaats Viola den armen de geschenken saf Met vriendelijke woorden verdeelde Viola de geschenken. De heer van het kasteel stond er bij met stralende oogen. Een reine, heilige vreugde vervulde hem. Hij had het lieve meisje ginds wel in zijn j armen willen drukken, vast aan zijn hart! Niet hare schoonheid was uet die hem zoo betooverde en boeide; neen. het was het echte goud, dat hi' onder de slakken van een gebrekkige, verfijnde opvoeding had ge vonden, de adel der ziel, welke, ondanks j zoo menige fout, klaar en schitterend te voorschijn trad; hij beminde haar om wille harer eenvoudige natuurlijkheid; hij bemin de haar omdat hii in haar oogen d«m spie gel eener reine ziei las en hij hoopte met den j moed der liefde, die zich bij voorbaat van de overwinning verzeknd houdt, het bemin- de meisje voor zich k. winnen en een echte vrouw van haar te maken, trouw en rein in woord en karakter, die geen hooger ge- i luk kende, dan dat der huiselijkheid. Wordt vervolgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 9