Binnenlandsch Nieuws ij Scheren FUROL VOOR DE HUISKAMER DERDE BLADZATERDAG 31 AUGUSTUS 1929 BLADZTJDE 2 mm De Amsterdamsche lichtweek Diocesane Jeugd demonstratie op „Houtrust" te 's-Gravenhage Jhr. S. van Citters Het Pensioenfonds in de Grafische bedrijven Ala8trim en inenting Gouden Priesterfeest Z.E. Kardinaal van Rossum GEMENGD NIEUWS Ernstige brand in een lompen magazijn te Helmond De verbolgen geredde Na de ontploffing Het verbaal van een motorfiets Auto te water Een advocaat van oplichting en verduistering beschuldigd SOCIAAL LEVEN Staking te Lemmer Het conflict in het houtbedrijf te Zaandam LEGER EN VLOOT De nieuwe commandant L. V. A. STOOMVAARTLIJNEN Gaat Odilie trouwen?... Nadere mededeelingen namens het comité Omtrent de Edison-lichtweek, die, op het ▼oorbeeld van Amerika en een groot aantal steden in Europa, in de week van Maandag 21 October tot en met Zaterdag 26 October as. te Amsterdam zal worden gehouden, hebben de heeren E. W. B. Schuitema en ir. N. A. Halbertsma, beiden medewerker aan de Philips' Gloeilampenfabrieken te Eindho ven, nader uitgeweid over de plannen, voor zoover die zijn komen vast te staan. Het geheel staat, volgens den heer Schui tema, die zich tot het organisatorisch deel bepaalde, op een utiliteitsbasis; men wil aan- toonen, wat men in met algemeen met het electrisch licht kan doen, en men koos voor Nederland Amsterdam uit, niet alleen omdat het de hoofdstad is, maar ook als typisch voorbeeld van stedenschoon kan gelden. Natuurlijk verzekerde men zich vooraf van de sympathie van het gemeentebestuur. Een aantal vooraanstaande Amsterdam mers nam in het comité zitting; volledig is dit echter nog niet. Het comité verzekerde zich de medewer king van een comité van uitvoering, onder aanvoering van dr. W. Lulofs. De bedoeling is, gelijk reeds gemeld werd, om uit een algemeen verlichtingsfonds, waarvoor banken, handels- en technische ondernemingen reeds belangrijke bijdragen verstrekten, de mooiste stadsgebouwen en de belangrijkste stadsgedeelten op zoodanige wijze te verlichten, dat daardoor meteen een oplossing gevonden wordt voor een eventueel later te behouden verlichting. In het bijzon der wenscht men uit te gaan van een cen traal punt als het Centraal Station, om dan verder waaiervormig het verlichtingsplan op te stellen, wat evenwel geenszins insluit, de verwaarloozing van buitenwijken, want zoo veel mogelijk wenscht men de geheele stad in het verlichtingsplan te betrekken. De vorm, waaronder dit zal geschieden, moet echter nog worden vastgesteld. Naast dit algemeene verlichtingsplan heeft men zich nog een ander verlichtingsplan voor oogen gesteld. Men wil n.l. alle eige naars van ondernemingen, die kapitale ge bouwen hebben, alle winkeliers, die daarvoor in aanmerking komen, en ook buurtvereeni- gingen, uitnoodigen om gedurende de licht week voor eigen rekening gevel-, etalage- of straatverlichting aan te brengen en zij zullen zich dan om gratis advies kunnen wenden tot een commissie van bijstand voor voor het aesthetisch verlichtingsplan, dat er volgens het comité moest zijn naast de com missie van bijstand voor het algemeen tech nisch verlichtingsplan. In de laatste com missie hebben zitting ir. H. Th. Baart de la Paille, hoofdingenieur van de G. E. W., en ir. N. A. Halbertsma. De commissie van bij stand voor het aesthetisch verlichtingsplan bestaat uit de heeren A. R. Hulshoff, stads architect, N. Lansdorp, architect van P.W. en ir. L. C. Kalff,( aesthetisch leider van Philips' Gloeilampenfabrieken). Door middel van aanplakbiljetten en ad vertenties zal getracht worden buiten Am sterdam belangstelling op te wekken voor de Amsterdamsche lichtweek en wanneer het een beetje meeloopt, zal men, volgens de heer Schuitema, op duizenden bezoekers van buiten kunnen rekenen. Ir. Halbertsma begon zijn mededeelingen met een geestdriftige lofrede op Edison. De veteranen zijner volgelingen hier te lande reeds op 16 Februari 1883 vond Edison's vinding toepassing aan boord van de salon boot „Merwede" der fa. Fop Smit zullen zooveel mogelijk uitgenoodigd worden om aan het feest te Amsterdam deel te nemen. De feestverlichting zal gedurende de licht week van voorbiJgaanden aard zijn want an ders zou men er volkomen door worden af gestompt, maar met de aesthetische verlich ting wil men voor de toekomst blijvende re sultaten nastreven. Voorbeelden? I Een blijvende verlichting van de wijzer platen van de klok van het Centraal Sta tion; een betere grachtverlichting; een ver lichting van de Vijzelstraat, waardoor niet alleen de straat, maar ook de gevels der hooge gebouwen verlicht worden, m.a.w. een verlichting zoowel naar boven als naar be neden, enz. Van een vast program maakt dit alles nog geen deel uit. Zooveel is echter wel ze- £er, dat aan de verlichting van den Dam, êtm Amstel, den Munttoren, enz. de volle aandacht zal worden geschonken. Dit en zooveel meer deelden de heeren Schuitema en Halbertsma mee, maar, na wat wij reeds vermeldden, kunnen wij hier mee wei volstaan. de klassenstrendleer. Men ziet hier nu uit de practijk voor zich, hoezeer deze leer het menschelijk hart van haat en nijd doortrekt. Het is waarlijk niet overbodig, wanneer van christelijke zijde zoo ernstig bezwaar tegen het prediken van den klasenstrijd wordt ge maakt! Wijziging in het program In het programma op „Houtrust" is een kleine wijziging gebracht. Met het oog op de buitengewoon groote deelneming, wordt het défilé voor Z. D. H. den Bisschop en de 'overige autoriteiten gehouden terstond bij aankomst op het ter rein. Den belanghebbendei. toeschouwers wordt daarom verzocht uiterlijk >e 2.30 uur op het terrein aanwezig te zijn. Daar om 1.30 uur de tumdemonstratie van den Dioc. Haarl. Gymnastiekbond reeds begint, zullen echter de meesten, liefst al len, wel reeds om 1.30 uur willen komen. Om 1 uijr worden de toegangen opengesteld. Aan den ingang van net terrein aan de verkrijgbaar zijn voor de zit-tribunes en aan den ingang van de Sportlaan voor de staan-tribunes. Pastoor RUHE. Benoemd tot lid der Eerste Kamer in de vacature-Coiijn Het Centraal Stembureau voor de ver kiezing van leden van de Eerste Kamer heeft in zijn gistermiddag gehouden openbare vergadering ter voorziening in ds vacature, ontstaan ten gevolge van het bedanken door den heer H. Coiijn (die zijn benoe ming tot lid van de Tweede Kamer heeft aanvaard) benoemd verklaard tot lid van de Eerste Kamer den heer jhr. S. van Citters te Brümmen, oud-commissaris der Koningin in Gelderland. Gevaar voor den klassenstrijd Zooals men weet, is na een langen tijd dreigende mislukking, in het grafisch bedrijf overeenstemming bereikt, over de stichting van een pensioenfonds. De moeilijkheden kwamen vooral van den kant van den mo dernen Alg. Ned. Typografenbond. Tenslotte echter bracht ook daar een referendum gun stig resultaat, zij het dan met een kleine meerderheid (2718 tegen 2280 stemmen) de overeenkomst werd goedgekeurd. In de „Ned." heeft dr. van Rhijn, de vroe gere economische adviseur van de Werkge versfederatie een beschouwing gewijd aan de kwestie, waarom juist van modernen kant zulk een oppositie werd ondervonden. Hij neemt aan, dat hier tweeërlei invloeden heb ben gewerkt. In de eerste plaats heeft de invloed van het staatspensioen een rol gespeeld. De mo derne arbeiders zijn voorstanders van staats pensioen d.w.z. voor een pensioen, waar voor men zelf niet bijdraagt. En aan het be drijfsfonds moet men premie betalen. Daarnaast verklaart nog egn andere om standigheid de tegenwerking van vele mo derne typografen. De overgroote meerderheid der socialisti sche arbeiders staat op het standpunt van den klassenstrijd. Dat wil zeggen, dat men aanneemt, dat er een onoverbrugbare kloof tusschen patroons en arbeiders is en moet zijn. Door het pensioenfonds wordt een zeer nauwe band tusschen beiden gelegd. Ziehier nu den schrik van de klassenstrijders: wij laten, door aan het pensioenfonds mede te doen, den klassenstrijd los. In alle toonaarden is die klacht door le den van den modernen typografenbond in hun opgaan gezongen. Men zag in het pen sioenfonds een verzekering op kapitalisti- schen grondslag en met kapitalistische al lures", een „aan den laars lappen van de meerwaarde-theorie van Marx ja zelf een zijn „in één bed met de tegenstanders, die in het bezit der productiemiddelen, ons nog verder den keel toeknijpen willen". Allemaal uitingen, die het noodlottig gevolg zijn van Vragen van het Kamerlid Kersten Door het Kamerlid, den heer Kersten zijn aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw de volgende vragen gesteld: Is het den Minister bekend, dat de toe gang tot openbare scholen te Rotterdam aan leerlingen geweigerd is, dit niet ge vaccineerd zijn? Acht de Minister dit verwijderen van de school niet in strijd met de wet, die den dwang tot inenting (zij het dan ook tijde lijk) ophief? Is de Minister bereid maatregelen te ne men tegen het sluiten der school voor onge vaccineerde kinderen en het besluit van B. en W. van Rotterdam, dat tot die sluiting leidde, te vernietigen? Voorts heeft deze heer aan den Minister van Arbeid, Handel er. Nijverheid de vol gende vragen gesteld- Is het den Minister bekend, dat, na vaccinatie, te Rotterdam zich ernstige ziekteverschijnselen hebben voorgedaan, waarvan reeds met doodelijken afloop? Is de Minister bereid, tegen elke uit oefening van dwang afdoende maatregelen te nemen? Acht de Minister het om het belang van het volk nnet noodzakelijk, tegeji de geva ren, die de vaccinatie met zich brengt, te waarschuwen, en zoo noodig in overleg met zijn ambtgenoot den Minister van Binnen landsche Zaken en Landbouw, burgemees ter en wethouders van Rotterdam onder het oog te brengen, dat zij zich hebben te onthouden van eiken drang, op schoolgaan de kinderen uitgeoefend? Het officieel programma Wij laten hieronder het programma vol gen van de feestviering op Woensdag 4 September in de Sint Willibrorduskerk en het Concertgebouw. Plechtige Kardinaalsmis in de St. Willibror duskerk te half elf Door het zangkoor „Cantate Domino Can- ticum Novum" van de Parochiekerk Sint Willibrordus (buiten zie Veste te Amster dam) zal onder leiding van den directeur Theo van der Bijl, worden uitgevoerd; Ecce Sacerdos, 6 st. gem. koor met orgel, Missa in hon. S. Francisci 4 st. gem. koor met or gel, Theo van der Bijl. Te Deum 4st. gem. koor met orgel van Perosi. Na de H. Mis zal Zijne Eminentie Kar dinaal van Rossum den Pauselijken Zegen geven met vollen aflaat. Huldiging In het Concertgebouw te 3 uur Medewerking verleenen: Gemengd- en Knapenkoor der Schola Cantorum, onder leiding van Hubert Cuypers en van Jan Schrijvers, organist. Programma: 1. Marche triomphale van J. Lemmens, orgel. 2. Salutatio 'an Hubert Cuypers 4 rtem- mig a capella door gemengd koor. 3. Opening door Mgr. Prof. Dr. Hoogveld. 4. Welkomstwoord door Mgr. H. van de Wetering, Aartsbisschop van Utrecht. 5. Tu es Petrus, da Palestrina6 stemmig gemengd koor a capella. 6. Huldigingsrede en aanbieding van het huldeblijk van Katholiek Nederland door Mgr. Prof. Dr. J. Hoogveld. 7. Gloria in Excelsls Deo uit de Missa in hon. Stae Caecilliae van Hubert Cuypers, door gemengd en knapenkoor met orgelbege leiding. 8. Toespraak van Zjjne Eminentie. 9. Psaume 150 (2de deel) van J. Pzn. Swee- linck, 8 stemmig dubbel gemengd koor a capella. 10. Aan U, o Koning der Eeuwen. 11. Marche Pontificale van J. Lemmens, orgel. De weg Na de aankomst van Zijne Em. Kardinaal Van Rossum te Amsterdam, Maandagmiddag as„ te kwart over vijf aan het Centraal Station en de ontvangst in de gereserveerde wachtkamer, zal de stoet den volgenden weg nemen naar de Rozenkranskerk in de Jacob Obrechtstraat; Westelijke afrit Centraal Station N.Z. Voorburgwal Raadhuis straat Keizersgracht (even zijde —Spie gelstraat Museumplein Museumstraat J. W. Brouwerstraat Alexander Boer- straat Van Breestraat Obrechtstraat Kerkplein. (De auto's wachten gedurende de plech tigheid in de Van Breestraat.) Route na de plechtigheid in de Rozen kranskerk: Obrechtstraat Johannes Ver- hulststraat Jan Willem Brouwersplein Gabriël Metsustraat Johannes Vermeer straat. Gistermiddag te ongeveer half 7 is brand uitgebroken in het lompenmagazijn van den heer C. J. Siegers, gelegen aan de Spoor brug. De brandweer bestreed het vuur met twee motorspuiten. De inhoud van het ge bouw bestond uit een groote hoeveelheid vetwol, papier en katoenafval. Te half tien laaiden de vlammen nog hoog op. De brandweer liet den geheelen voorraad uit branden, daar zij bij zoodanige branden het magazijn van den heer Siegers Is nu voor de derde maal In twee jaren ;ijds In vlammen opgegaar de ervaring heeft op gedaan dat men ze beter kan laten uitbran den dan blusschen, daar anders na verloop van dagen het vuur weer heftig oplaait. De schade, die door verzekering wordt gedekt, bedraagt ongeveer 30.000. Een „drama" aan het strand Tusschen drie en half vier heeft zich aan het strand bij het Noorder-Posthuis te Sche- veningen een redding uit zee afgespeeld, die voor den geredde nog onaangename ge volgen had kunnen hebben, ware h(j niet door krachtigen politie-arm daarvoor be veiligd. De kwestie was, dat strandbezoekers iemand in zee in nood zagen verkeeren: een zwemmer, die bedenkelijke armzwaaiingen maakte. Met een lijn gewapend, togen de 20- jarige Harloff, een Berlijnsche jongeman, die aan het strand vertoefde en drie agenten van politie zeewaarts om den drenkeling op te vangen. Toen zij met groote moeite daar in geslaagd waren, bleek de betrokkene, de 25-jarige G. H. van L., uit de Dirk Hoogen- raadstraat, den Haag, nog ontstemd in plaats van dankbaar, dat men hem, die toch heusch zoo goed kon zwemmen, uit het water had gehaald Het publiek toonde zich over dit optreden van den geredden zwemlustige zoo veront waardigd, dat men hem te lijf wilde. Gelijk in den aanvang reeds gezegd, moest de po litie hem toen in bescherming nemen. Het werk aan de „Splendor" hervat; het personeel zennwachtig De werkzaamheden in de „Splendor"- fabrieken te Nijmegen, waar Maandagmor gen een ontploffing is geweest zijn hervat. De schade is thans in zooverre hersteld, dat alle afdeelingen weer functioneeren Het personeel Is echter nog zeer zenuwachtig; het springen van een vacuumlampje, dat in een dergelijk bedrijf nogal eens voorkomt, het verschuiven van een bank of ander ge raas is reeds voldoende om vooral het vrou welijk personeel in opwinding te brengen. Toen bij het aansteken van het gasvuur het personeel in een der bovenlokalen zich nogal luidruchtig verwijderde, ontstond in het daar beneden gelegen lokaal een kleine paniek, vielen zélfs eenige meisjes in on macht. De directie deelde mede, dat uitgebreide maatregelen voor de veiligheid van het per soneel zijn getroffen. Dit was vóór de ont ploffing ook reeds het geval, maar vermoe delijk is op onverklaarbare wijze in een nieuwe gasleiding een lek ontstaan, waar door zich gas in de gang verzamelde, dat door tot nu toe onbekende oorzaak tot ex plosie is gekomen. De toestand van de in het Canisius-zie- kenhuis verblijvende gewonden is alleszins bevredigend. Het meisje Kurzmann, dat het ergste werd gewond, is geopereerd. Ook haar toestand is thans vooruitgaande. Gestolen, niet verkoopbaar, teruggegeven Door de Centrale Recherche te Rotterdam zijn de 28-jarige J. H. #n de 40-jarige J. G. aangehouden, verdacht van diefstal van een nieuwe „Indian"-motorfiets ten nadeele van de Springfield Trading Company, gevestigd aan het Haringvliet aldaar. Hoe het met dat vehikel gegaan is, ver haalt „De Maasbode". J. H., do eerste aangehoudene, was eenl- gen tijd geleden bij de Springfield Trading Company als portier in betrekking, doch kreeg eenige weken geleden ontslag. Hij kwam in relatie met J. G., een ouden bekende van de politie en justitie, en, omdat beiden wel graag geld wilden hebben, werd de afspraak gemaakt, dat zij samen uit de opslagplaats aan 't Haringvliet een motor zouden stelen, waarvoor H. wel een kooper wist, n.l. een handelaar in Delft. Op een avond liet G- zich in de opslag plaats insluiten en zorgde er voor, toen het personeel weg was, dat de deur makkelijk van buiten kon worden geopend. H. kwam, en een splinternieuwe „Indian", model 1929, werd, nog in een krat gepakt, weggehaald. Daar de mannen het ding zoo maar niet konden vervoeren, belde H. den handelaar in Delft op en vroeg hem een auto te wil len sturen. Dit gebeurde, en nog denzelfden avond werd de „Indian" bij den kooper be zorgd, die er 350 gulden yoor zou betalen, doch aan wien was gezegd, dat hij hiervoor een „Indian" van het model 1928 zou krijgen. De motorhandelaar betaalde aan de man nen 200 gulden en beloofde den volgenden dag de resteerende 150 gulden te zullen be talen, als hij de machine had nagekeken. Toen deze zakenman den volgenden dag den nieuw model motor zag, begreep hij, dat het geen zuivere koffie was, daar 350 gulden hiervoor een te lagen prijs is en vroeg, toen men om de 150 gulden kwam, zijn reeds betaalde geld terug, zeggende, dat hij het ding niet wilde hebben. H. was echter toen reeds niet meer in staat de 200 gulden terug te betalen, doch de handelaar wilde niette min den motor niet langer in huis hebber, zoodat het ding naar Rotterdam werd ge bracht. Hier trachtten de dieven het op verschil lende plaatsen te verkoopen, doch nergens werden zfj voldoende vertrouwd. Ten slotte koos H. van alle kwaden het minste en bracht het onverkoopbare vehikel naar den inporteur terug, die daarmee ge noegen nam. De Delftsche handelaar, die zijn 200 gul den kwijt was, deed echter aangifte bij de politie. Het onderzoek kwam in handen van de recherche, die bij den Importeur ging in- formeeren en zoo de zaak wist op te hel deren. Het slot was de arrestatie van het twee tal, dat thans naar het Huis van Bewaring wordt overgebracht. H. heeft volledig bekend. G. echter zegt, dat hij van den diefstal niets afweet en al leen voor het sobere loon van 3 gulden een motorfiets mee heeft helpen vervoeren naar Delft. Gisternacht omstreeks 2 uur is een auto komende van het Frederiksplein bij de Falk- straat te Amsterdam rechtuit de Reguliers gracht ingereden. De brandweer werd on middellijk gewaarschuwd, doch voordat deze arriveerde hadden toegeschoten burgers en politie de drie inzittende jongelieden, die met den auto in de gracht waren terecht gekomen reeds met eenige moeite op het droge gebracht. Zij werden door de politie naar het bureau Stadhouderskade gebracht. Daar deelden zij mede, dat zij 's avonds reeds ongeveer 9 uur uit- Hilversum, waar zij wo nen, naar A'dam waren vertrokken. Zij had den hier eenige café's bezocht en waren weer op weg naar Hilversum Door onbe kend met den weg reden zij in de gracht. Door de Rechtbank te Amsterdam is de zer dagen failliet verklaard mr. S. van Menk, advocaat en procureur, kantoor hou dende in de Kalverstraat, De aanleiding van d'it faillissement is het volgende geweest. In ons nummer van gisteren deelden wij reeds een en ander daaromtrent mede. Deze advocaat is geruimen tijd geleden in relatie gekomen met dr. H. S., iemand die over veel geld kan beschikken. Dezen kwam hij op zekeren dag vertellen, dat er veel geld was te verdienen, wanneer hij over eenig kapitaal kon besohikken. Hij kon namelijk de levering krijgen van het porcelein dat de bekende firma Jurgens in margarine noodig had voor zijn „cadeau, afdeeling". De heer S. had aanvankelijk in deze trans actie weinig zin, maar mr. van M. wist hem tenslotte toch te brengen geld te geven, om dat hij er van overtuigd was ,met een fat soenlijk man te doen te hebben. Eenmaal een bedrag gegeven hebbende, volgde spoe dig op aandrang van mr. van M. meer, zoo- <fat tenslotte in handen van Dr. S. accepten zijn ten bedrage van 145.000. Hoe groot het vertrouwen was van dr. 3. in den heer van M., blijkt wel uit het vol gende. Dr. S. had bij de transport maatschappij Holland een schilderstuk staan, dat op een waarde wordt geschat van 30.000. Dit schilderstuk kon dr. S. niet in zijn woning in de Pr. Hendriklaan hebben. Hij wilde het verkoopen en vroeg nu van M. zich daarmee te willen belasten. Het schil derstuk werd daarvoor overgebracht naar 't kantoor van den heer v. M. Onderhande lingen met koopers liepen op niets uit. Eenige weken geleden begon dr. S. argwaan te krijgen. Hij had toen 14.000 noodig en vroeg dit bedrag terug aan mr. van M. Deze kon het niet foumeeren en kwam met 1000. Er werd door dr. S. een accountant in den arm genomen. Het bleek toen weldra dat men bij de firma Jurgens niets wist van een levering van porselein door bemiddeling van Mr. van M. en ook kwam toen aan het licht, dat ae bewuste schilderij niet meer was in het kan toor in de Kalverstraat, maar verhuisd was naar de overzijde in die straat, naar den kunsthandel Frans Buffa. Deze firma had op de schilderij een voorschot gegeven van 5000. Naar aanleiding van deze feiten is door dr. S. aangifte gedaan bij de politie. Het bleek dat mr. van M. inmiddels naar hen buitenland is vertrokken. Aanvankelijk dacht men naar Königswinter, maah vermoedelijk Is de reis naar een andere plaats. De auto waarmee hjj reisde is in Den Haag gevon den. Intusschen is bij de firma Buffa op het kostbare schilderstuk beslag gelegd. De politie tracht thans het spoor van mr. van M. te vinden en de rechtbank heeft hem zooals we reeds meedeelden, inmiddels failliet verklaard. De staking onder de transportarbeiders van de firma Schotanus uit Harlingen in de ha ven van Lemmer duurt nog steeds voort. De stakers eischen hetzelfde loon als de arbeiders van de firma Vlietstra, hetgeen neerkomt op een verhooging van 2 cent per last. Werkwilligen uit Harlingen hebben het werk der stakers overgenomen. Heden kwam het tot een vechtpartij tusschen stakers en werkwilligen. De staking onder de transportarbeiders van de firma Schotanus uit Harlingen in de haven van Lemmer duurt nog steeds voort. De stakers eischen 't zelfde loon als de arbei ders van de firma Vlietstra, hetgeen neer komt op een verhooging van' 2 ct per last. Werkwilligen uit Harlingen hebben het werk der stakers overgenomen. Heden kwam het tot een vechtpartij tusschen stakers en werkwilligen. («sdbv i Opnieuw vergaderingen belegd. Gisteren middag vergaderden in de Indus- trieele Club te Amsterdam opnieuw de afge vaardigden der patroons en de delegaties der werknemers in het Houtbedrijf. De dele gaties der werknemers zullen het resultaat dezer onderhandelingen ernstig -bespreken in een Maandagochtend a.s. te Zaandam te houden bestuursvergadering der werknemers organisaties. Deze bestuursvergadering zal beslissen met welk advies het resultaat aan de zeer spoedig te beleggen algemeene leden vergadering der werknemers zal worden voor gelegd. Nieuwe moeilijkheden. Bü <Je moeizame oplossing van het lang durig conflict In het Houtbedrijf te Zaan dam zijn nieuwe moeilijkheden in den weg gekomen, in verband met een nog niet be reikte overeenstemming tusschen de Scheep - vaartvereeniging „Noord" en de bootwer- kersvereeniging Eensgezindheid te Zaandam. Door de Scheepvaartvereeniging Noord is eendrietal voorwaarden gesteld voor een hei- vatting van den arbeid der bootwerkers, die ó'ie op 3 Mei 1.1. uit solidariteit met ae Zaansche houtbewerkers het werk staakten en volgens de cargadoors daardoor con tractbreuk pleegden. De gestelde voorwaarden omvatten oa. ar bitrage over de vraag of al dan niet con tractbreuk is gepleegd, wijziging in sommige tarieven en loonen en instelling van een Centrale Arbeidsbemiddeling. „Eensgezindheid" heeft deze voorwaarden in een ledenvergadering besproken, met het gevolg, dat, hoewel contractbreuk niet wordt erkend toch arbitrage wordt aanvaard, maar dat in een verslechtering der loonen niet kan worden getreden en dat een Centrale Ar beidsbemiddeling is afgewezen. Inmiddels is „Eensgezindheid" te allen tij de tot onderhandeling gaarne bereid en blijft zij toegankelijk voor rechtmatige grie ven welke mochten bestaan. Het gevolg van dit geschil is, dat, terwijl nu overeenstemming in zicht komt tusschen de betrokken partijen in het Houtconflict, de staking nog niet kan worden beëindigd, omdat de houtbewerkers thans op hun beurt uit solidariteit moeten staken met de boot werkers en zij anders „besmet hout" te ver werken zouden krijgen, door werkwillige boot werkers uit de schepen gelost. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 Sept. 1929 benoemd bij het wapen der ar tillerie, tot luitenant generaal, de generaal majoor G. G. van Everdingen van den staf der artillerie, gouverneur der Kon. Militaire Academie, aan wien met ingang van voor noemden datum een eervol ontslag uit den militairen dienst is verleend. Majoor J, J. van Santen Naar wij vernemen staat het thans wel vast, dat majoor J, J, van Santen van den Generalen Staf den kolonel Hardenberg zal opvolgen als Commandant der Luchtvaart afdeeling Soesterberg. Majoor van Santen is lang geen onbe kende in de luchtvaart. Hij werd een negen tal jaren geleden op Soesterberg gedeta cheerd om er te worden opgeleid tot waar nemer en om dan later les te kunnen geven in bet tactisch gebruik van het vliegtuig ten nutte van de artillerie. De toenmalige kapitein van Santen was van meening, dat hij eigenlijk alleen les zou kunnen geven in dat onderdeel van tactiek als hij volkomen op de hoogte was van het geheele bedrijf en dus ook zelf kon vliegen. Sportief als hij was, begon hij zoo spoedig mogelijk de les sen en vloog op 12 Nov. 1921 brevet. Daarop behaalde hij ook nog zijn militair brevet en was weldra een der meest bekende vliegers, die elk type vliegtuig aan kon. Later, toen hij weer bij den staf te Den Haag was teruggeplaatst, bleef hij toch zijn liefde tot de luchtvaart trouw en als maand- vlieger ziet men hem dan regelmatig op ge zette tijden op Soesterberg terugkeeren. Majoor van Santen, die bij den generalen staf de functie van adj.-chef van den staf in de vesting Holland heeft gehad, was den laatsten tijd hoofd-instructeur bij het eerste regiment veld-art. te Utrecht. „Alg. HbL" geen stukgaan en pijn meer I en ook geen naschrijnen der huid, als men vóór het in- zeepen de huid even inwrifff met slechts een weinig Doos 30-60 eo 90 ct. Tube 80 ct. Bij A pot h'. en Drogisten. ^genezing MUI o STOOMVAART MIJ. NEDERLAND KARIMATA (uitr.) 28/8 v, P. Swettenham. KON. NED. STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ ARIADNE 30/8 v. Hamb. tc Amst. EOS 29/8 v. Genua n. Livomo. EUTERPE 29/8 v. Bilbao n. Santander. HAARLEM zou 29/8 v. Galveston n. Houston vertrektaNte ILOS 29/8 v. Gibraltar te Barcelona. ME ROPE 30/8 v. Amsterdam te Rotterdam, NEREUS 29/8 v. Aalborg n. Amsterdam* OBERON 29/8 v. Castellon te Valencia. PERSEUS 30/8 v. Oporto te Amst. PLUTO 29/8 v. Kopenhagen n. Aarhus* POLLUX 29/8 v. Malta n. Calamata. PROTEUS 29/8 v, Danzig te Stettin. TELLUS 30/8 v. Amsterdam te Rotterdam* kon. holl. lloyd ZEELANDIA (uitr.) 29/8 v. Cherb. GAASTERLAND (uitr.) 30/8 Vlissingen gep. 11. Antwefpe» HOLLAND—AFRIKA LIJN NIEUWKERK (thuisr.) 29/8 v. Southampton n. Dtsu* kerken. KI?JERK (thuisr.) 27/8 te Dar-es-Salaam. SPRINGFONTEIN (thuisr.) pass. 29/8 Perim* HOLLAND—AMERIKA LIJN VEENDAM Rott./N. York, pass. 29/8 Lizard* WESTERDIJK 29/8 v. Immingham n. Hamb. a HOLLAND—AUSTRALIË LIJN ABBEKERK (thuisr.) pass. 29/8 Finisterre. HOLLAND—OOST-AZIE LIJN ZOSMA 30/8 v. Rott. te Amst. JAVA—NEW-YORK LIJN KNIGHT COMPANION 29/8 v. N. York n. Jar* JA VA—CHINA—JAPAN LIJN TJIBADAW 29/8 v. Batavia n. Hongkong. ROTTERDAMSCHE LLOYD ffïPS£rPOERA aö/8 's mldd* te MarfteflSfc PALEMBANG (thuisr.) 30/8 v. Havre. SIBAJAK 30/8 v. Batavia te Rott. TERNATE (uitr.) pass. 29/8 Perim. TJERIMAI (thuisr.) pass. 29/8 Perim. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN BELLATRIX (uitr.) 29/8 v. Rio Janeiro. STOOMVAART MIJ. OCEAAN ACHILLES Japan/Rott., 29/8 v. Singapore. LAERTES Batavia/Amst., 29/8 v. Barcelona. MENTOR Amst./Japan, 28/8 v. P. Swettenham* ORESTES Japan/Rott., 29/8 Colombo. EMZETCO LIJN JONGE ANTHONY 30/8 v. Genua te Savona. JONGE JACOBUS 29/8 v. Almeria n. Lond./Rotti NEDERLANDSCHE SCHEPEN ALBION 29/8 te Londen uitgekl. n. Dordrecht* AMBULANT ms. 7/8 v. Harburg n. Malmo. AMSTELSTROOM 25/8 v. Amsterdam te Gdynia* ANTJE ms. 27/8 v. Lond. te Duink. BATAVIER V 30/8 7 u. 45 m. v.m. v. Rott. te Gravesead* DRENTE 29/8 te Londen uitgekl. n. Terneuzen* EMANUEL 29/8 v. Boulogne te Londen. ENGELINA ms. 27/8 v. Harburg n. Koldrog FARMSUM 29/8 Lodingen gep. v. Rott. n. Kirkenesa* GRIETJE 29/8 te Londen uitgekl. n* Antwerpen. HILVERSUM 29/8 Pernambuco gep. v. Rott. n. B.-Air«a* JANTJE ms. 27/8 v. Lond. te Duink. KEILEHAVEN 29/8 Aberdeen te Archangel. KERKPLEIN 29/8 Kopervik gep. v. Narvik n. Rott. KRAUSS sleepb. 29/8 v. Algiers met sleepb. Taka v. Rott* n. Tandjong Priok. MEGARA 29/8 te Londen uitgekl. n. Rouaan. NEERLANDIA 29/8 te Londen uitgekl. n. Brussel* ROTTUM 29/8 te Londen uitgekl. n. Boom. TEUN A 29/8 te Londen uitgekl. n. Nieuwpoort* MERWEDE 28/8 v. Antwerpen te Portsmouth. PITERDINA ms. 27/8 v. Harburg n. Odense. RIJNSTROOM 29/8 v. Amsterdam te Huil. ROTTERDAM mb. 26/8 v. Baton Rouge n. Amst* SCHELDESTROQM 29/8 v. Bolness n. Leith. SEMIRAMIS Singapore n. P. Soedan, pass. 29/8 Perim STAD HAARLEM 29/8 v. Rott. te Lulea. THEANO 28/8 v. Belfast n. Amst. THEMISTO 29/8 v. Genua n. Swansea. TROMPENBERG 30/8 v. Nyborg te Ridham Doek* VOORWAARTS ms. 27/8 v. Harburg n. Odense* VREDENBURG 28/8 v. Narcik tl Rott. WIERÏNGEN Archangel n. Amst., 29/8 Skuddeness gep WINSUM 29/8 v. Amst. te Archangel. ZAANSTROOM 29/8 v. Newport te Swansea* Humoreske van Jean Bonot. Mevr. Held kwam geheel bulten zichzelf van de markt terug. Zij was een kleine, venijnige, heerschzuchtige vrouw, naar wier pijpen het geheele huis moest dansen. Nie mand waagde het zich tegen haar ijzeren tucht te verzetten: Eulalie, 't dienstmeisje niet, Grootvader Held niet en de jonge Odilie, een lange boonstaak met een krommen neus, evenminOok de heer des huizes, "n on derdanige willooze burgerman maakte geen roemrijke uitzondering op dezen regel. Zoodra de familie in de eetkamer bijeen was, nam Mevr. Held het woord: „Odilie" verklaarde zij, „zal gauw getrouwd zijn. Een buitengewone, wat zeg ik, een éénige gele genheid biedt zich thans aan, die mogen, we dus niet voorbij laten gaan. Laat alles maar aan mij over, gehoorzaamt mij in al les en eer er drie maanden verstreken zijn, zal ons lief kind hoogstwaarschijnlijk een schitterende partij gemaakt hebben. De jon ge man, dien ik op het oog heb, is in ieder opzicht aan te bevelen, en is de eenige, die ons huis betreden kan, zonder dat de heele buurt er over kletst." „Wat is het dan voor een schitterende partij?" waagde haar echtgenoot schuchter te vragen. „Heb je dat nog niet geraden?" „Tot mijn schande moet ik zeggen van neen." „Dat is ook van jou niet kwalijk te ne men. men. Weet je dan niet, Arthur, dat de oude dokter zijn praktijk neergelegd heeft en voortaan alleen nog maar zijn konijntjes en kippen zal verzorgen en dat hij zijn practijk overgedaan heeft aan Dr. Oscar Pfefferkorn, een collega uit Parijs?" „Inderdaad, lieve vrouw Nu, Dr. Pfefferkorn is, zooals Ik op de markt hoorde vanmorgen aangekomen. We mogen geen minuut verliezen: we openen direct het offensief en de overwinning is aan ons!" „Wat veriang je van mij, Celestine?" „Niets anders, dan dat je je correct ge draagt, mij niet in de rede valt en me altijd gelijk geeft. Dat zal je toch niet te moeilijk zijn, denk ik? En jij, Odilie mijn kind, trek je groen zijden japonnetje aan, krul je ha ren en doe wat poeder op je gezicht." „Graag, mama," „En ik," vroeg Grootvader ongerust. „Waarmee kan ik jullie van nut zijn?" „U papa, moogt vandaag tot den middag niets eten. U moet naar bed gaan: u bent ziek." „Maarik verzeker je, Celestine, ik ben zoo gezond als een visch in het water." „Dat doet er niet toe. Ga slapen, zeg ik en klaag over de maag. Verder zult u voot- loopig diëet houden." Tegen den avond kwam Dr. Pfefferkorn, die door Mevr. Held ontboden was en stelde zich aan de familie voor. Hij onderzocht den ouden heer, schreef hem het gebruik van melk, groentesoep en gestoofde pruimen voor en gaf hem pillen te slikken. Toen hij weg wilde gaan zag hij door de faaïS- geopende deur Odilie; zij zat aan een ros* lampscherm te breiendroeg haar groen zijden kleedjewas gefriseerd, gepoederd ze zag er niet al te kwaad uit Mevr. Held vergezelde den dokter tot den drempel van het huis, drukte hem 30 frs. in de hand en fluisterde hem in het oor, „Wij zijn zeer bezorgd voor mijn amen schoonvader. Hij moet secuur behandeld worden. Komt u morgen weer, dokter." Oscar Pfeffenkom kwam op het afgespro ken uur terug. Het bezoek bij de familie Held was toevallig het laatste dat hij dien dag af moest leggen. Men verzocht hem te blijven eten. Grootvader was weer opgestaan: Hü at als een uitgehongerde. Men dronk een kopje koffie in het salon, en Odilie zette zich aan de pianoHet ging schitterend. Twee dagen later kreeg het kleine dienst meisje op bevel van Mevrouw hevige buik krampenen ging te bed. Men riep den dokter. Hij bezocht de zieke 4 maal per dag. Toen kwam de beurt aan Arthur, die door een heftige neuralgie een heele wede op bed gekluisterd werd. Mevr. Held offerde zich zelf ook twee dagen op, terwijl zij op een instorting van den ouden heer wachtte. Ook toevallige gasten als neef Bohr en tante Valerie moesten zich door den jongen dokter laten behandelen. Kort en goed, er gingen zelden 48 uw voorbij, zonder dat dr. Pfeffenkom bij de familie Held kwam en na korten tijd was hij er zoo thuis, dat hij er ook in het voor bijgaan binnenkwam, zonder dat men hem geroepen had. Zijn visite werd goed betaald en dikwijls kwam hij ook nog aan een ge dekte tafel. „Dat is geen verloren geld," dacht Mevr. Held. „Het komt Odilie ten goede Op zekeren dag verspreidde zich in het kleine stadje het gerucht, dat de nieuwe dokter binnenkort ging trouwen. Toen Ce lestine dit vernam was ze buiten zich zeiven. Zij omhelsde hare Odilie, schonk Arthur een pijp en grootvader een pakje pruimtabak- Haar plan was geluktZij triomfeerde en hoefde nu nog maar het oogenblik af te wachten dat de minnaar zich verklaarde.- Toen de dokter omstreeks denzelfden tijd het „Nieuwe Café" binnentrad am zijn ver mouth te drinken, vroeg een vriend hem: „Is het waar, Pfeffenkom dat ge met Odi lie Held gaat trouwen?" „Geloof je nu," antwoordde de jonge man, dat ik zoo dom zou zijn om de kip met de gouden eieren te dooden en met juffrouw Odilie te trouwen, die overigens zoo leeli)* is als een aap en de piano mishandelt, dat je er van zoudt gaan loopen en als een op gedirkte gans rondtrippelt?Ik zou erw« ongeveer 12.000 fres. per jaar mee verliezen! Ik geloof niet, dat het gesprek aan mevr. Held overgebracht werd, maar ik weet wel» dat de arme vrouw, toen zij van Pfeffen- kom's verloving met 'n knap meisje uit Pa rijs hoorde, ditmaal werkelijk ziek werd en een dokter uit de naburige plaats liet ko men. Mevrouw Held had geelzucht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 10