Stadsnieuws R.K. INDUSTRIE-EN I HUISHOUDSCHOOL Ged. Voldersgracht 22 - Haarlem Stofzuigerhuis MAERTENS Heringa Wutiirich, Haarlem EERSTE BLAD ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1929 BLADZIJDE 2 BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE AANGIFTE VAN NIEUWE LEER- LINGEN VOOR SEPTEMBER 1929 Barteljorisstr. 16 - Tel. No. 10756 Apex Klop-Veeg-Stofzuigersf 175.- Bond tot het redden van drenkelingen te Bloemendaal Wie heeft een verkeerde jas? Gewetensgeld Personalia Woningbouwvereeniging „St. Bavo" Oud-Schoten BURGERLIJKE STAND De Middelbare Technische School „De Ziektewet' De Noordzeesluizen te IJmuiden De verlichting van Schoterweg en Soendaplein De Haarlemsche bedevaart naar Kevelaar Auto tegen een boom gereden De zweminrichting aan de Kleverlaan Ongewenseht bezoek Inenting tegen Alastrim Vermissing Rectificatie Koninginnedag Een „Bosch" magneet over! Muziekuitvoering H. O. V. St. Raphaël Examens Hoofdacte Journalistiek Het P. E. N. DE HERSTELCONFERENTIE De uitwisseling der stukken Het geschenk voor Jaspar AUTO IN EEN AFGROND GESTORT Zestien personen omgekomen Ernstige brand DE 56ste ZITTING VAN DEN RAAD VAN DEN VOLKEN BOND GEOPEND De onlusten in Palestina Exide-batterijen - Ook reparaties HUIS TE ALGIERS INGESTORT Tien slachtoffers geborgen De bereikte overeenstemming te Den Haag Handhaving van het drankverbod DE „GRAF ZEPPELIN" Zij, die de Lagere School doorloopen hebben, kun nen zich opgeven voor: DE VOORBEREIDENDE KLASSE OPLEIDING LINNENNAAIEN EN COSTUUMNAAIEN. Zij, die U.L.O.- of M.U.L.O.-onderwijs ontvangen hebben, voor: HULP IN DE HUISHOUDING. Zij, die voldoend Middelbaar of meer Uitgebreid Lager Onderwijs genoten hebben, voor: HUISHOUDKUNDIGE. Zij, die de M.U.L.O. School, 3-jarige H.B.S. of Middelbare Meisjesschool hebben gevolgd, voor: STAATSDIPLOMA Na. Tevens .aangifte voor Dames dag- en avondcursussen Koken (fijne en gewone keuken), Strijken en wasch- behandeiing, Huishoudkunde, Dekken, en Dienen, Fraaie Handwerken, Costuumnaaien, Linnennaaien, Verstellen, Ontwerpen en Schilderen. Koken (fijne en gewone keuken), Strijken en Wasch- behandeling, Huishoudkunde, Dekken en Dienen, Costuumnaaien. Linnennaaien, Verstellen. On- en minvermogende leerlingen kunnen tegen ver minderd schoolgeld of als het noodig blijkt, gratis geplaatst worden. Spreekuur Directrice: Maandag van 2—4 uur, Donderdag van 1012 en van 7%8% uur. Een nieuw je bouwt Je t Is 200 langzamerhand gewoonte gewor den, dat de reddingsbrigades, aangesloten by den Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen, elk op haar beurt eens een demonstratie geven met de reddingsmidde len, die tot haar beschikking staan. Nu de B. R. B., dank zij de royale hou ding van ons gemeentebestuur in 't bezit kwam van de „Evaneha," heeft zij besloten, op Zaterdag 7 Sept. haar beurt te vervullen. Deze demonstratie zal echter voorafgegaan worden door een andere belangrijke gebeur tenis. Gedurende de jaren van haar bestaan, heeft de B. R. B. voortdurend moeten tob ben met haar wachtlokaliteit aan het strand. Het gemeentebesuur heeft gedaan, wat'het doen kon,, om de brigade van dienst te zijn. Het stelde de laatste jaren geregeld een of twee wagens, voor het deel geschikt ge maakt, ter beschikking der brigade. Toch was 't en bleef 't behelpen. Om nu maar niet te spreken van den last en de kosten, verbonden aan het telkens weer plaatsen en weghalen van de wagens. Op even royale wijze heeft het gemeentebestuur daaraan een einde gemaakt, door aan het strand een gebouwtje te laten plaatsen, dat dienst zal doen als wachtlokaal, schuitenhuis, kleedkamer en uitkijktoren. Voor de demon stratie zal dit gebouw officieel in gebrulK worden gesteld en aan de brigade worden overgedragen. Voor deze „plechtigheid" zijn uitnoodigin- gen verzonden aan de gemeentelijke autori teiten en aan de zusterverenigingen in het land. Aan belangstelling zal het dan ook wel niet ontbreken. Om de talrijke belang stellenden naar het strand te vervoeren, zul len Zaterdag 7 Sept. vanaf half 3 extra au tobussen naar het strand rijden. De brig side hoopt nu maar op goed weer en een stevige bries uit zee, opdat de bij zondere kwaliteiten van de „Evaneha" tot haar recht zullen komen. Degene, die op Vrijdag 23 Augustus 1929 uit het Frans Halsmuseum alhier, bij ver gissing, een loden regenjas heeft meegeno men en eenzelfde cape heeft achtergelaten, wordt dringend aangeraden, zich ten spoe digste aan het Bureau van Politie in de Sme- destraat te melden. Bij den inspecteur der directe belastingen is alhier aan gewetensgeld ingekomen 5,300. X. Karakteristieke marsch (op verzoek) Joh. Spies 2. Ouverture „Die Lustigen Weiber v. Windsor, Nicolai 3. Intermezzo „Les Contes d'Hoffman, Offenbach 4. Fantaisie „Samson et Dalila", Saint Saens 5. Ouverture Orpheus in der Unterwelt, Offenbach 6. Zwei Ungarische Tanze Joh. Brahms 7. Suite de l'opera Faust Ch. Gounod Met ingang van 1 September as. is onze stadgenoote mej. W. Mertens benoemd tot onderwijzeres aan een school voor bijzonder onderwijs te Utrecht. De bouw voor de 3 winkelwoningen en 3 woningen om en nabij den Vergierdeweg, is opgedragen aan den heer Tiggelman te Spaarndam voor de som van f 25.675. Ondertrouwd: 29 Aug., R. van den Broek en P. M. Roosen; J. C. van der Voort en M. A. A. Reijer; T. C. J. M, Friethoff en H, M. Cliteur; P. B. Loerakker en J. Rol; J. -F. Westenburger en E. Sitskooni; P, -de- Wilde en H. van Es; J. van Vuure en P. G. van Broekhuizen; J. Knoppert en A. M. ter Pelle; J. Cömêt en A. M. Bóer. Getrouwd: 29 Aug., J. G. A. Harbrecht en J. Cornet; H. J. A. Lomans en M. G. P. Nellssen; J. J. IJzerman en A. van Seven- ter; S. van der Heim en S. Zwarts. Gebaren: 26 Aug., dochter van J. Smit van den Berg; 27 Aug., zoon van H. B. Stem-Frank; dochter van J. G. A. van Rijs- wljk-van Gerdinge; zoon van T. C. Muller- Teeuwen; dochter van C. M. van Opzee- land-Stokman; zoon van F. M. M. Louwe- rens-Franke; 28 Aug., dochter van C. I. M. H. Ktihlemeier-Rappard; dochter van J. W. van Thiemen-Stevenhaagen; zoon van H. C. van den Hurk-Vlug; dochter van W. J. C, de Goede-Hoedt; dochter van E. A. G. Heeres-van Buuren; zoon van E. J. Mechelse- Hollebroek; dochter van H. van Abs-Meijer; 29 Aug., zoon van A. Pettersson-de Boer; zoon van S. A. Gill-Jochemus. Overleden: 27 Aug., P. H. C. Dolk, 84 jaar, Delftstraat; 28 Aug., C. M. Hoetmer- Molle- man, 56 jaar, Eendjespoortstraat; A. E. W. van der Veldt, 21 jaar, Reitzstraat; J. Kuipers-Peeters, 90 jaar, Tuinstraat; J. Dam, 66 jaar, Kamperlaan. Ter gelegenheid van het lOjarig bestaan van de Middelbare Technische School voor bouwkunde, weg- en waterbouwkunde, werk tuigbouwkunde, electrotechniek en scheeps- bouwkunde te Haarlem, zal het bestuur der Vereeniging voor Nijverheidsonderwijs, Za terdag 7 September a.s. een receptie houden in de bestuurskamer der M. T. S., des na middags om 4 uur. Verschenen is de tweede druk van „De Ziektewet". De eerste druk van deze bro chure had zoo'n groote afname, dat een tweede spoedig volgen moest. Dat de tweede druk met evenveel belangstelling ontvangen worde. Hedenmorgen werd in het bureel van den Rijkswaterstaat, Zljlweg. aanbesteed: het maken van een paar Ijzeren deuren voor de oud'e Noordzeesluizen te IJmuiden, behoorende tot de werken van het Noordzee kanaal. Raming 34.500. De laagste inschrijver was de N. V. Rot- terdamsche Machinefabriek „Braat" te Rot terdam, voor 34950. Wij berichtten gisteren, dat de oude gas- lantaampalen langs het geasphalteerd stuk van den Schoterweg vervangen zouden wor den door een meer moderne soort met z.g. driedubbelen brander. wy voegden er by, dat het merkwaardig was, dat op dit gemoderniseerde gedeelte van den hoofdverkeersweg geen electrische verlichting wordt toegepast. Thans deelt men ons mede, dat er wel de gelijk electrische verlichting zal komen. Groote masten met ruim voldoende licht punten zuilen over een maand gereed zijn en dan in de plaats van de gasverlichting ko men. De masten kunnen niet eerder gele verd worden. OvergToote deelname Zooals wij reeds gemeld hebben, zal de bedevaart naar Kevelaar gehouden worden 3. 4 en 5 September. De -belangstelling is dit jaar bijzonder groot. Behalve Z. D. H. zullen een 700 pelgrims aan deze bedevaart deel nemen. Verder een 40-tal bruidjes, tal van misdienaars, zeer Veel studenten van semi naries en nog eiken dag groeit het aantal deelnemers. Kevelaar is in volle verwachting, om de Haarlemsche processie, die dit jaar, door de deelname van haar Doorluchtige Kerkvorst, een bijzonder karakter draagt, zeer luisterrijk te ontvangen. O.m. zal geheel Kevelaar in vlaggentooi zijn. Gistermiddag reed, om kwart over twaalf, een auto, komende van de Houtbrug op den Gasthuissingel tegen een boom, daar hy plotseling voor een wielrijder moest uit wijken. De voorzijde van den autc werd hierdoor zoodanig beschadigd, dat hy weg gesleept moest worden. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De hygiëne in de inrichting laat te wenschen over We mochten dezer dagen van eenige on zer abonné's, die van de bad- er zwemin richting aan de Kleverlaan tot nog toe een geregeld gebruik maakten, verscheidene klachten ontvangen dat de hygiënische toe stand aldaar, voornamelijk in de badhok jes, wel wat te wenschen overlaat. Wanneer men daar een bad genomen heeft en men zich in een der badhokjes ver kleed heeft komt men thuis tot de minder aangename ontdekking, da men nog iets an ders dan zijn eigen kleeien mede genomen heeft. Dat men blijkbaar op zulk onvrijwillig in- sectenbezoek niet gesteld is, getuigen de ver schillende klachten hierover. Begrijpelijk, men gaat toch een bad ne men om zich te verfrisschen, nietwaar? Men zal in de toekomst goed doen, aan de badhokjes meerdere zors te besteden, om voortaan dergelijke voor den bader of baad ster minder aangename ontdekkingen te voorkomen. Redelijkerwijs mag men zijn eischen hier omtrent toch wel zoo ver laten gaan. In den afgeloopen nacht is door de politie op aanwijzing van eenige burgers, in de j poort, achter het gebouw van den dienst I van lichamelijke opvoeding, de Jt-Jarlge boekhouder A. v. d. V aangehouden, die eenigszins onder invloed van sterken drank verkeerde. Het bleek, dat een ruit vernield was. De aangehoudene beweerde, dat hy in de poort verdacht geluld had gehoord en dat hy, toen hij daar gekomen was, gevallen was. In zijn bezit werd een zakmes gevon den, waaraan versche stopverf kleefde. De politie heeft dw zaak in onderzoek. Ook op het Seminarie Hageveld Wegens de besmettelijke ziekte van Alas trim is besloten, dat alle studenten van het Seminarie Hageveld tegen deze ziekte moeten worden ingeënt. Degene, die na de vacantie geen bewijs van kortelings geleden vaccinatie medebren gen, zullen op het Seminarie van Gemeen tewege worden ingeënt. Bij de politie is aangifte gedaan van diefstal van een rijwiel, dat stond voor een perceel aan de Schoterveenstraat. Aan de R. K. School voor buitengewoon L. O. te Haarlem is benoemd mej. Koelman, uit Umuiden. Het bestuur der Gierstraat vereeniging is reeds begonnen de straat in feestdos te tooi en, de benoodigde attributen zijn onderhan den genomen en zien er nu weer schitte rend uit. Alles is opnieuw geschilderd en de zoo welbekende vlaggetjes zijn van stok- knoppen voorzien. Voor het effect der straat blijft het "te betreuren dat zoovelen zich voor het lidmaatschap der zoo actieve vereeni ging onttrekken. Een contributie van 2.50 per jaar is toch werkelijk wel te overkomen. Zij maken zelf een treurig figuur in de uni forme versiering en doen werkelijk afbreuk aan het effect. De Commissaris van Politie te Haarlem, verzoekt bekend gemaakt te worden, met de herkomst van een „Bosch"-magneet, welke in beslag is genomen, als zijnde vermoedelijk van misdrijf afkomstig. Belanghebbenden gelieven zich te vervoe gen ten Politieoureele, Afd. Justitieele Dienst. De H. O. V. zal, onder leiding van Marinus Adam, een muziekuitvoering geven in den Hout ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin Wiihelmina, op Za terdagmiddag te half vier. 1. Volksliederen 2. Ouverture „Maritana", Wallace 3. Estudiantina, Walzer, Waldteuffel 4. The Geisha, potpourri, Sidney Jones 5. Ouverture „Piqué Dame", p. Suppé 6. Scène de ballet, CsiWsska 7. Les Cloches de Corneville, Planquette Zondag 1 September des namiddags te half drie: Dc heer De Rooy 12jaar Voorzitter Een ongewoon gezicht, bloemen op de bestuurstafel, ter weerszijde van den voor zitter en een flinke opkomst, wat deed ver moeden, dat het een bijzondere vergadering was. De Voorzitter opende op de gewone wijze en wees in zijn opening op het gewicht der agenda, de nieuwe loonregeling. Bij de mededeelingen was een gelukwensch van het Hoofdbestuur aan den heer De Rooy met zijn 12 <4jarig jubileum, een tele gram met een gelukwensch kwam er binnen van den heer Geers. Verder was er een schrijven van het Hoofdbestuur, waarin de afdeeling Haarlem met de afdeeling Amsterdam verzocht wer den om op Zondag 22 September, het in aanbouw zijnde Herstellingsoord, Mgr. Mut- sears, te komen bezichtigen. De vice-Voorzitter, de heer v. Emmerik, nam nu het woord en wenschte den Voor zitter geluk met zijn jubileum. Hij bracht' zijn dank, voor hetgeen de jubilaris gedaan had voor de vereeniging en kon zich in denken wat een tijd en moeite hij zich daarvoor had moeten getroosten en dat ook hem de teluerstelling niet gespaard was gebleven. Namens de afdeeling bood hij hem een portefeuille en een kistje sigaren aan. Door een der leden wordt eveneens hulde gebracht aan den ijver en werklust van den voorzitter. Alvorens de voorzitter het woord kon nemen, was er een aangename onderbreking als er een deputatie van de afdeeling Tram binnenkomt en bij monde van den heer Harren, den voorzitter gelukgewenscht en hem een fraaie bloemenmand aanbiedt. Toen nam de Voorzitter het woord en betuigde in de eerste plaats zijn dank aan de Tram, en zich dan tót de leden wendend zeide hij, ook meermalen teleurgesteld te zijn geweest, als er ondanks het harde wer ken niet het gewenschte resultaat werd be reikt, dat was dan zeer onmoedigend. Maar liefde voor de organisatie en gesteund door een hoogere macht deed hem volhouden en dat gaf hem de kracht het werk steeds met denzelfden ijver te kunnen doen. Doch naast teleurstelling bracht het wérk hem ook meermalen waardeering. De voorzitter bracht zijn dank aan de leden, ook namens zijn echtgenoot, voor de hulde hem gebracht, als ook voor het stoffelijk blijk hiervan. Hij eindigde met de hoop uit te spreken dat het hem nog lang gegeven zal zijn te werken voor de organisatie. De vergadering gaat dan verder met de agenda en er worden 3 nieuwe leden ge ïnstalleerd. Bespreking nieuwe loonregeling, een aantal voorstellen worden geformuleerd en zullen behandeld worden in een voor October te houden vergadering van af dee- lings-besturen. Ook voor den Raad van af gevaardigden kwamen nog enkele punten binnen. Thans nam de Eerwaarde heer Ad viseur De Lugt het woord en sprak op zeer waardeerende wijze tot den voorzitter en wenschte de afdeeling geluk met dezen leider, en bracht tevens dank namens de Kerkelijke Overheid voor hetgeen De Rooy gedaan heeft. De Voorzitter dankte en na de rondvraag sloot hy op de gebruikeiyke wijze de ver gadering. HAARLEM, 26 Augustus Geëxamineerd 6 mannelijke candidaten. Geslaagd de heer P. Klomp, Westzaan. Afgewezen 5. Naar wij vernemen heeft de heer E. H. Uijlings, hoofdredacteur van de Katholieke Illustratie, ontslag aangevraagd, wegens ver bintenissen elders. De directie van de Spaarnestad ziet den heer Uijlings met leedwezen vertrekken. Onder zijn elfjarig hoofdredacteurschap is de Katholieke Illustratie uitgegroeid tot een periodiek, dat alle Nederlandsche geïl lustreerde bladen in oplaag en omvang over treft. Als fotoblad is het met zijn tijd mee gegroeid en voldoet technisch, zoowel als redactioneel, aan de hoogste eischen,. welke aan een geïllustreerd familieblad te stellen zijn. Voor een zeer belangrijk deel is de groei en het succes vafi de Katholieke Il lustratie aan den vluggen en scherpen geest van den scheidenden hoofdredacteur te dan ken geweest. 5 ad 7 van de Laagspanningsvoorwaarden P.E.N. 1926 luidende: „alle kosten van verandering eener aan sluiting komen, tenzij de verandering noodig is voor handelingen van de Provincie, voor rekening van den afnemer?" Zoo ja, zijn Gedeputeerde Staten alsnog bereid te bevorderen dat de gemaakte kos ten den verbruikers van electriciteit volledig worden vergoed? Is het voorts aan Gedeputeerde Staten bekend, dat de directie van het P.E.N. aan geslotenen verplicht gebruik te maken van het vastrechttarief, zij het onder nepaling, dat wanneer aan het eind van het jaar mocht biyken, dat de verbruiker meer heeft betaald dan 30 cent per K.W.U., het teveel betaalde wordt teruggegeven? Zoo ja, willen Gedeputeerde Staten mede- deelen, welke de noodzakelijkheid is tot het opleggen van deze verplichting? Meenen Gedeputeerde Staten niet, dat het opleggen hiervan juist de kleinste verbrui kers, die het het minst missen kunnen, nood zaakt zij het tijdelijk, maandelijks meer geld uit te geven dan waartoe zij verplicht zijn? Zyn Gedeputeerde Staten bereid wijziging ten deze te overwegen? Het antwoord van Gedeputeerde Staten luidt als volgt: Sinds het jaar 1921 geldt de regel, welke op advies van den Raad van Toezicht op de Provinciale Bedrijven door Gedeputeerde Staten is vastgesteld, dat bij verandering van stroomsysteem, lampen en apparaten door het Provinciaal Electriciteitsbedryf worden ingewisseld tegen de helft van den engros-prijs. In verschillende gemeenten, waar ombouw heeft piaats gevonden, is dit systeem toegepast zonder dat bezwaren zijn ondervonden. De ombouw van het net in Laren, waar voor de provincie een zeer groot offer brengt (volgens begrooting f 340.000.geschiedt zeker in het belang van het Bedrijf, maar evenzeer ten gerieve der verbruikers. Daar om wordt de getroffen regeling ook hier al leszins biliyk geacht. .Het bepaalde in art. 5, onder 7. van de „Laagspanningsvoorwaarden P. E. N." heeft slechts betrekking op de aansluitingen. De ze eindigen, volgens art. 2 van dezelfde voor waarden, naar gelang van de omstandig heden, bij de aansluitkast, den meter of de invoerings-isolatoren. Op lampen of appara ten kan deze bepaling dus nimmer betrek king hebben. In verband met het bovenstaande achten Gedeputeerde Staten voor afwijking van den tot dusverre gevolgder, regel in het alge meen geen aanleiding. Aan belanghebbenden is intusschen bericht, dat indien, voor zoo ver het apparaten betreft, aan ombouw de voorkeur wordt gegeven, die voor rekening van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf zal geschieden. Het tarief van f 0.05 per K.W.U., ver hoogd met een vast-recht, is door Gedepu teerde Staten vastgesteld. Daarvan is aan de Provinciale Staten mededeeling gedaan in het antwoord op het algemeen Verslag der Afdeelingen van de Provinciale Staten van Noord-Holland betreffende de balansen en verlies- en winstrekeningen over 1927 en de begrootingen voor 1929 van het Provin ciaal Electriciteitsbedriji en het Provinciaal Waterleidingbedryf, terwyi door het lid van Gedeputeerde Staten. Mr. A. Bruch, in de vergadering van 29 November 1928 een en ander nader is uiteengezet. Door het verplicht stellen van het vast recht-tarief kunnen alle lichtverbruikers, zoowel groote als kleine, profiteeren van het 5 cents-tarief. De vastrechten worden met zorg vastgesteld; voor de kleine ver bruikers zün deze zeer laag. Indien deson danks het vastrecht tegenover het verbruik te groot zou. blijken, te zijn, welk verschil overigens nimmer een groot bedrag beloo- TSen kan. wordt dit herzien. Gedeputeerde Staten beschouwen het bo vendien als een groot voordeel van het vast recht-tarief, dat de betalingen regelmatiger geschieden. In dé zomermaanden spaart de afnemer als het ware voor de stroomkosten in den winter. Gedeputeerde Staten achten dan ook geen termen aanwi zig thans weder om wyziging van de onlangs vastgestelde ta rieven te overwege.n Op nadere vragen van den heer Thomas sen antwoorden Gedeputeerde Staten nog: Zooals reeds in het antwoord aan den heer Abrahams wordt medegedeeld, geldt sedert het jaar 1921 de regel, welke op ad vies van den Raad van Toezicht op de provinciale bedryven door Gedeputeerde Staten is vastgesteld, dat bij verandering van stroomsysteem, lampen en apparaten door het Prov. Electriciteitsbedryf worden ingewisseld tegen de helft van den engros- prijs. Voor motoren wordt vergoed de aan schaffingsprijs verniinderd met 1/15 voor ieder jaar, dat de motor opgesteld is ge weest. De door de belanghebbenden op grond van het bovenstaande te betalen lasten be dragen voor Laren gemiddeld f 12.25 en voor Blaricum gemiddeld f 13.45 per aansluiting, waarbij evenwel met de radiotoestellen geen rekening is gehouden, omdat daartoe de ge gevens nog ontbreken De ombouw geschiedt zeer zeker ook in het belang der afnemers. Voorts is in ver schillende gemeenten, waar wijziging van 't stroomsysteem heeft plaats gehad, de bo venomschreven regel toegepast, zonder dat bezwaren zyn ondervonden. Gedeputeerde Staten zouden het daarom onjuist en tegenover de afnemers uit de bo venbedoelde gemeenten trouwens ook onbil lijk achten, indien thans op den regel, die zoo geruimen tijd heeft gegolden, werd te ruggekomen. De bijdragen worden zoo laag mogelijk ge steld, n.l. de helft van den engros-prys, die gemiddeld 70 pCt. van den detail-prijs be draagt. Door de afnemers wordt dus veelal niet meer dan 35 pCt. van de normale prij zen betaald. Gedeputeerde Staten zün gaarne bereid .de invordering zoo gemakkeiyk mogeiyk te doen geschieden. Overwogen wordt de beta- ilng voor zoover het bedragen van f 6.en hooger betreft, in ten hoogste 6 termijnen, tegeiyk met de twee maandeiyksche inning van de stroomkwitanties, te doen plaatsheb ben. De veranderingen in het net Het lid der Provinciale Staten van Noord- Holland, E. J. Abrahams, heeft den 27sten Juni de navolgende vragen aan Gedepu teerde Staten gesteld: Is het juist, dat by de door het P.E.N. in het Gooi aangebrachte verandering van stroomsysteem, waarbij de draaistroom van 125/220 Volt werd gewijzigd in 220/380 Volt, de verbruikers, die daardoor genoodzaakt waren al hunne toestellen, lampen enz., in een maal te vernieuwen, door het bedi-yf slechts voor de helft in de gemaakte kosten zyn tegemoet gekomen (behalve voor moto ren waarvoor eene andere regeling werd ge troffen) Zoo ja, meenen Gedeputeerde Staten niet, dat waar deze wyziging uitsluitend ten be hoeve van het bedrijf heeft plaats gehad, de verbruikers vooi schade geheel bebooren te worden gevrijwaard? Meenen Gedeputeer de Staten niet, dat behalve de moreele over wegingen, ten deze zal moeten gelden art. In de hedenmorgen gehouden zitting der verschillende mogendheden, zijn de verschil lende stukken o.a betreffende het accoord over den commissie van vaststelling en ver zoening alsmede betreffende de ontruiming gewisseld. Deze bescheiden werden onderteekend met een gouden vulpen ec onder algemee- nen bijval werden handdrukken gewUseld. Daarna overhandigde Henderson aan den voorzitter Jaspar de vulpen als herinnerings geschenk waarvoor Jaspar dankte. Hedenmiddag vergaderde de financieele commissie. Minister Beelaerts van Blokland I die voornemens was Zaterdagochtend naar GcDPVP t*> vr'rol- weinig uitgesteld in verband met de plenaire zitting der conferentie op morgen. Met het oog op de te houden slotzitting der confe rentie welke tot een gelukkig slot is geko men, hebben B en W. van Den Haag be sloten, aan de feestviering van Koninginne dag uitbreiding te geven door illuminatie van den Vijverberg en omgeving. Zoowel Briand als Jaspar hebben aan bij zondere correspondenten, respectievelijk van den „Intransigent" en „Le Soir" verklarin gen afgelegd, waarin zij ze gelukwenschen met het resultaat der conferentie, dat een werkelijke liquidatie van den oorlog betee- kent, een waardevolle bijdrage oplevert voor de oplossing van het oorlogsprobleem. In verdere verklaringen wordt gezegd, dat het succes van de conferentie is vergemak kelijkt door de hartelijke ontvangst en de gastvrijheid door de Nederlandsche Regee ring, de Haagsche Overheid en het Neder- landsch volk, Briand en Hijmans hebben he den den Haag verlaten. PARIJS 30 Aug. Uit Tlemcen wordt ge meld, dat in Marokko een vrachtauto met Marokkanen tengevolge van het springen van een band, in een afgrond stortte. Zestien personen werden gedood en vijf tien zwaar gewond. Hedennacht is brand ontstaan in een per ceel aan de Galigastraat te Sneek, waarin een zaak is gevestigd in sigaren van den heer Huitema en een in parfumerieën van den heer Schumacher. Toen de buren den brand ontdekten en de inwoners wekten, konden deze zich slechts met moeite redden. De heer Schumaehe. moest uit de eerste verdieping springen ei. bezeerde een voet. De heer Huitema verwondde zich aan den arm, toen hij om zich te redden, eenige ruiten moest verbrijzelen. De brahdweer, die met twee motorspuiten ter plaatse verscheen, wist met drie slangen op de waterleiding het vuur te blusschen. Doordat de straat zeer nauw is, vatten drie tegenover het brandende huis gelegen per- ceelen vlam. die daardoor belangryke brand en waterschade opliepen. Verzekering dekt de schade. Omtrent de oorzaak tast men -nog in het duister. GENËVE, 30 Augustus Hedenochtend werd de 56ste bijeenkomst van den Raad van den Volkenbond met een geheime zitting geopend. In deze zitting werden verschillen de bestuurs- en begrootingskwesties behan deld. Daarna had een openbare zitting plaats onder voorzitterschap van den ver tegenwoordiger van Perzië, Ali Khan Po- roughi. Het verloop en het resultaat van de con ferentie te Den Haag wordt door de hier aangekomen delegaties over 't algemeen zon der commentaar gelaten. Men is er evenwel over verheugd, dat de werkzaamheden van den Haag niet te Genève behoeven te wor den voortgezet. Een protest der massa-vergadering ta Madi son Square Gardens. NEW-YORK, 30 Aug. Op de gisteren ge houden massa-vergadering in de Madison Square Gardens om te protesteeren tegen de moorden in Palestina, werd met algemeene stemmen een resolutie aangenomen, waarin de terugzending der ambtenaren wordt ge- eischt, schadeloosstelling aan de slachtoffers en volkomen openbare bekrachtiging der Britsche politiek. 23.000 personen namen aan de vergade ring deel. Nog 70 lijken onder de puinhoopen PARIJS, 30 Augustus In den afgeloopen nacht is te Algiers een huis ingestort, waar door 22 arbeiders-familie- werden bedolven. Een tiental dooden is reeds te voorschijn gebracht. Meer dan 70 ïyken zouden nog on der de puinhoopen liggen. BERLIJN, 29 Aug. Naar aanleiding der in Den Haag bereikte overeenstemming, schrijft de „Vorwarts": De Haagsche conferentie eindigt met een drievoudig resultaat: 1. het plan Young treedt vanaf 1 Sept. a.s. in wer king (behoudens ratificatie door de parle menten); 2. Het bezette gebied wordt ont ruimd; midden September wordt een begin gemaakt met de ontruiming en deze zal ten hoogste 30 Juni 1930 voltooid zyn. 3. Door het initiatief der Labour-regeering is de verhouding tusschen Frankrijk en Engeland fundamenteel gewijzigd. De Entente Cordia le bestaat niet meer. Het resultaat der Haag sche conferentie, zoo sluit het blad zyn ar tikel opent een nieuwe bladzijde in de Eu- ropeesche geschiedenis. De „Germania" schrijft niet gesteld te zyn op het plan-Young, maar het te aanvaar den als een positieven stap naar den vrede. Het „Berliner Tageblatt" noemt de ont ruiming van het Rynland een verheugend resultaat en brengt groote hulde aan Dr. Strestemann. NEW-YORK, 30 Aug. (V.D.) Te New-York zijn 400 extra douane- en prohibitie-ambte naren gerequireerd om behulpzaam te zijn tijdens de rush van uit Europa terugkeeren- de toeristen, aangezien deze regelmatig trachten kleine hoeveelheden drank binnen te smokkelen. NEW YORK, 29 Aug. N. T. A. Voor zijn vertrek naar Washington verklaardè Dr. Eckener nog byzondere dar.k verschuldigd te zijn aan de An.erikaansche regeering voor den grooten steun welken zij hem heeft verleend. Ik heb, aldus Eckener, een goeden indruk gekregen van de intensieve belangstelling welke het Amerikaansche volk thans be toont voor het „lichter dan de lucht" pro bleem. De wereldvlucht heeft hiertoe zeer veel bü'gedragen. Zaterdagavond te middernacht zal het vertrek naar Friedrichshafen plaats hebben. Luitenant Richardson verklaarde nog: de grootste snelheid van de „Graf Zeppelin" op den Stillen Oceaan is geweest 136.765 K.M. en het grootste gedeelte is afgelegd op een hoogte van 2013 M. PROSPECTUS GRATIS OP AANVRAGE VERKRIJGBAAR Otiders worden er aan herinnerd, dat ingevolge Art. 7 al. 3 van de Leerplichtwet, de meisjes, in de plaats van het 7de leerjaar aan eene L. S. te volgen, ook eene Nijverheidsschool kunnen bezoeken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 2