Plaatselijk nieuws Heringa S Wjthrich, Haarlem ELCK WAT WILS Stofzuigerhuis MERTEÜS EERSTE BLAD ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1929 BLADZIJDE 2 Sxide-baiterijen - Ook reparaties MEDEMBLÏK HOORN HEILOO NIEUWVEEN TREKJES No. 617 MIJDRECHT WERVERSHOOF. WILNIS EDAM-VOLENDAM. Barteljorisstr. 16 - Tel. Ho. 10756 Apex Klop-Veeg-Stofzuigersf 175.- WORMERVEER 1 1 1 UIT ONZE OOST Huldiging der nagedachtenis van wijlen K. A. R. Bosscha Feestvei^aderfng R.K. Kiesvereniging Teesteiyke vergadering van de R.K. Kies- vereeniging door het bestuur aangeboden Ran de Dames en Heeren Propagandisten. P&gantlister.. De voorzitter, de heer W. C. Snel, opent jnet den Christ. Groet de vergadering; het is Voorzitter aangenaam zooveel jongelui aan wezig te zien, welke geijverd hebben in den verkiezingstijd voor de goede zaak. Door om standigheden. de ziekte en het overlijden van den Z.Eerw. heer Pastoor v. d. Laan, was deze bijeenkomst tot- heden uitgesteld. Spr. hoopt, dat allen een gezelligen avond zullen hebben, wij brengen u dan ook nog maals dank voor den betoonden ijver, na mens de kiesvereniging, ja namens de ge- heele Kath. Partij. De voorzitter deelt mede, dat de Z.Eerw. heer Pastoor hedenavond verhinderd is. Ik noodig u allen uit iets te gebruiken en ■wensch u veel plezier. De goede geest zit er bij de Jongelui reeds spoedig in en opge wekt wordt gespeeld en gezongen. De voor zitter zegt, dat het bestuur besloten heeft de^ dames-propagandisten, welke zich belast hebben met het innen der contributie, he den een cadeautje te geven, Mej. L. Bakker (bestuurslid) heeft gehol pen door de dames M. Snel en M. Schoen, de financieele zaak uitstekend behandeld. Met een hartelijk woord overhandigd voor zitter de cadeautjes, welke dankbaar wor- iden aanvaard. öe Penningmeester, den heer C. Warn aar, brengt hulde aan de 2e Secretaresse mej. van Westen, welke wegens ongesteldheid van den Secretaris haar taak uitstekend heeft verricht. De heer H. Lakeman, secretaris, brengt mej. v. Westen dank, hoopt op haar voortdurende medewerking- De voorzitter „brengt. hulde aan den Pen ningmeester daar dit voor ons is de rechte man op de rechte plaats, hoopt, dat hij nog jaren opgewekt zijn taak moge vervullen. Nog verschillende malen wordt het woord gevoerd, waart usschen de jongelui een dans je maakten en zich allen goed amuseerden. Het was dan ook tamelijk laat toen de Voor zitter allen dank bracht en de vergadering sloot. Faardenkeuring De jaarlijke Paarden- -fceuring heeft wederom plaats geheid. De volgende prijzen werden behaald; Betuigde paarden; Dirk B., Joh. Koop, Hoorn, 40; Manuel, A. Schagen' Aarts woud, 25,- Nellie, J. Renckens, Wognum, 15; N. N., W. v. Twisk, Hauwert, 10. 2%-Jarige paarden: Wed. Langendijk, Weere, 15; P. Vijn, Opperdoes, 10; Jac. Oudt, Westwoud, 5. 1%-jarige Paarden van A. Verwer, Weere, ■f 10; W. Kistemaker, Weere, 5. Veulens van K. Otter, Binnenwijzend, 10. Aangekocht werden voor de verloting 5 paarden. Concert Ter gelegenheid van de ver jaardag van H. M. de Koningin zal de Har monie .Crescendo" hedenavond half negen een concert geven op de Kaasmarkt. Vischmarkt Op de vischmarkt werd aangevoerd 1356 pond bot a, 20 >127 ct,; 114 pand aal a 4272 cent per pond'; 6 man den garnalen a f 1,902.50 per mand. Verkeersongeval Donderdagmiddag a op den Rijksweg nabij IJpenstein het onge veer vijfjarig zoontje van bakker K., toen het naar de bewaarschool ging en onver wachts den weg overstak, door een auto, ko mende uit de richting Alkmaar, aangereden. Bewusteloos werd het ventje naar Dr. Hoek stra gebracht, waar liet spoedig bijkwam. Na verbanden te zijn, werd het ventje naar de ouderlijke woning gebracht Met eenige schaafwonden aan gezicht en been is het kereltje er af gekomen. Naar men ons mededeelt, treft den be stuurder geen schuld. L. T. B. De afdeeling Heiloo van den L. T. B. houdt dit jaar wederom een tuin- bouwwintercursus. Deze zal 1 October aan vangen. De aangifte voor dezen cursus moet ge schieden voor 15 September as. bij den heer W. Tamis, hoofd van de R. K. Jongens school. Parochie van den H. Nieolaas. ZONDAG, 1 Sept. te 7 uur Vroegmis, te fealf 10 Hoogmis, te half 3 Lof ter eere van de H.H. Martelaren van Gorcum en Ro zenhoedjedaarna catechismus. DONDERDAG, van 78 uur gelegenheid om te biechten. VRIJDAG, eerste Vrijdag der maand, te half 8 Litanie van het H. Hart en gezongen H. Mis; 's avonds te half 8 Lof ter eere van het H. Hart en Rozenhoedje. ZATERDAG, gelegenheid om te biechten van 34 uur en van 6half 8 uur. 31 Augustus. De vlaggen uit! Da vlaggen uit! En blij "n lied gezangen! 't Oranje-lied! 't Oranje-lied! Uit frissche, jonge longen! De vlaggen uit! De vlaggen uit! Niet naar je Buurman kijken! Laat vrij en frank Je oude trouw Aan 't Koningshuis Thans blijken! De vlaggen uit! De vlaggen uit! Spontaan en Warm beleven Den blijden dag Door God opnieuw Aan 't Koningshuis Gegeven! Volontair Onze plaatsgenoot C. Koe dam Jr. is met ingang van 2 Aug. geplaatst als volontair op de secretarie der gemeente Aalsmeer. Jubileum De heer K. Erkelens, afdee- lingschef op de N. V. Biscuitfabriek de Lin deboom alhier, hoopt 3 October den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaren bij ge noemde instelling in dienst trad. Aanbesteding De uitslag der aanbeste ding van de opruiming van den nooddam bij 't fort „de Winkel" is als volgt; A. D. Al- bers, Stokkelaarsbrug, voor 2815; J. Kok, Vinkeveen, 3040; L. Mulkhuizen, Vinkè- veen, 3080. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. Concert Dinsdagavond as. zal V. I. O. 3. met medewerking van de zangver. Zang en Vriendschap een concert in de tent ge ven. Gevonden voorwerpen Een belasting- plaatje en een ceintuur. Inlichtingen op het Gemeentehuis. Verhuurd Naar wij vernemen heeft de heer W. Bakker het café aan het Lagedijkje verhuurd met recht van koop aan den heer N. Vriend Dz. te Andijk. Verkocht De heer G .Botman verkocht aan den heer J. Beemsterboer Jz. een per- deel bouwterrein (vroeger behoorende tot de boerderij van den heer P. Vis). Op dit per ceel zal door de gebr. Botman voor den nieuwen eigenaar een woning worden ge bouwd. Kassenbouw Ook hier neemt de kassen bouw, hoewel langzaam, gestadig toe. Thans zullen wederom een 4-tal worden gebouwd en wel voor de heeren: C. en J. Dol Jnz., P. Spigt en Jb. Koomen Fz. Benoemd Tot Geestelijk Adviseur der R.K. Voetbalvereeniging stormvogels te Wil- nis, is benoemd de Weleerw. heer O. K. de Jong, kapelaan dezer parochie. Voetbal Uitslag der seriewedstrijden van Stormvogels. Ie Afdeeling. Watersnippen I van Mijdrecht, le prijs; V. I. O. S. I van Uithoorn, 2e prijs; Rcda I van Bovenkerk, 3e prijs. 2e Afdeeling. Stormvogels H van Wilnis le prijs; P. V. M. I van Maarssen, 2e prijs; Piasvogels van Loosdrecht, 3e prijs. 3e Afdeeling. P. V. M. II van Maarssen, le prijs; S. E. V. II van de Kwakel, 2e prijs. Eierveiling Aanvoer 29279 stuks. Prijzen kipeieren 6508.50; kuikenseieren 4.80 6.80; eendeieren 5.706 per 100 stuks. Inenting Woensdag as. zal de koste- looze inenting en her-inenting plaats heb ben in het Raadhuis 's middags half 3 O. T. In deze gemeente doet zich een geval van besmettelijke ziekte Roodvonk voor. Raadsvergadering Donderdag j.l. des avonds om zeven uur kwam de Raad in openbare zitting bijeen. De notulen werden zonder meer goedge keurd. Ingekomen waren brieven van Gede puteerde Staten, waarbij goedgekeurd wer den teruggezonden: 1. een raadsbesluit tot afstand van grond in erfpacht aan de Firma Sterk te Volen- dam; dit wordt voor kennisgeving aangeno men. 2. De raadsbesluiten tot verkoop van grond aan C. Kwakman Klzn. en anderen; dit wordt eveneens voor kennisgeving aan genomen; 3. een raadsbesluit tot verkoop van grond aan de N. V. Vereenigde Jute- en Cocos- fabrieken v.h. L. J. Heijmeijer, hetwelk eveneens wordt aangenomen. Medegedeeld wordt dat de ijzeren platen over de goten te Volendam indertijd zijn aangelegd op verzoek der bewoners te Vo lendam; dat de rekening en verantwoording van de kinderfeesten te Edam over 1928 ter visie blijft; hierbij ligt een verzoek om wederom zooals altijd die subsidie toe te staan, bij de volgende feesten. Een bericht is ingekomen van den heer H. J. Hofland, dat hij de benoeming tot regent van het Protestantsche Weeshuis aanneemt; dit wordt voor kennisgeving aan genomen. Het verslag van den toestand der Tee- kenschool over 1928 blijft ter visie; het jaar daarvoor waren werkzaam aan deze school: P. M. A. Hermann, Directeur-Leeraar, met bevoegdheid M2 L. O. Handteekenen; T. van Dijk, met bevoegdheid MI Ma; J. C. Bander, met bevoegdheid MI Ma O.; G. Groot Pzn., geen bevoegdheid; J. Heddema, met diploma Bouwkundig Op zichter der Maatschappij tot bevordering der bouwkunst. Uit het verslag van den toestand der gas fabriek releveeren we het volgende: Over 1928 werd minder verbruikt 56296 M3. over de meters en wel hoofdzakelijk te gen hoofdprijs, waardoor de winst na af schrijving v, rente en aflossing ad f 25431.78 bedroeg. Gedurende drie en een halve maand heeft het bedrijf moeten werken .met. één gashou der van 1000 M3, daar de gashouder te Edam in reparatie moest, waardoor in drie en een halve maand het bedrijf niet economisch werkte. De oorzaak van de vermindering van het gasverbruik is de verdere electrificatie te Volendam, De gemiddelde prijs, dien de De vlaggen uit! De vlaggen uit! Al is het nog Zoo'n kleintje! Op dézen dag Wordt rood-wit-blauw 't Oranje-zonneschijntje! De vlaggen uit! De vlaggen uit! Al zie je Wolken hangen! AI blijft d'Oranje-zon ook weg De vlag zal Haaa: vervangen! De vlaggen uit! De vlaggen uit! Brengt hulde Aan de Vrouwe En zingt royaal Uit volle borst „Wilhelmus van Nassouwe!" De vlaggen uit! De vlaggen uit! En fier Oranje dragen! Laat vrij uw Kind'ren om een sjerp. Om vlagjes, Slingers vragen! gasfabriek ontving was 10.9 cent per M3. Er werd f 1063.66 minder aan kolen uit gegeven, en de opbrengst aan gas was dit jaar 40.12 M3. per 100 K.G. De opbrengst der bijproducten als koolteer, ammoniakwa- er, gruis, retortengraphiet was dezelfde als in het voorfagaande jaar. Behalve een gas houder van 2000 M3. werd door de firma Zegveld-Willemse te Rijswijk geleverd een nieuwe ruimte-koeler; al deze werken kos ten f 11869.60. Tc Volendam werd deelgenomen aan de Algemeene Handelstentoonstelling met een stand, met kookgasdemonstraties. Ook dit jaar werd er met Monnikendam geen overeenstemming verkregen. Toestellen en werktuigen voor de Gasiabriek Van het gasbedrijf te Rotterdam werd aangekocht een exhauster cap. 4000 M3. p. etmaal ter vervanging van den kleinen ex hauster, die geheel versleten was, waar door op zeer voordeelige wijze de exhauster- installatie verbeterd werd. In plaats van de twee oude luchtkoelers werd een ruimte- koeler geplaatst. De laadmachine in de sto kerij werd van nieuwe laden voorzien en vele onderdeden door nieuwe vervangen. Gashouders De gashouder, eenmaal getelescopeerd, staande te Edam, werd zoo goed als van ge heel nieuwe blokken voorzien. Laagste in schrijver was de firma Zegveld-Willemse te Rijswijk. De gashouder op vier Kilometer af stand te Volendam was nu direct op den exhauster aangesloten, zoodat Edam direct vanuit de inlaatzijde van dezen gashouder gevoed werd. Op deze manier bleek niet al leen de gashouder te Volendam als distribu tiehouder onontbeerlijk, maar ook de nood zakelijkheid van de aanwezigheid van een tweeden gashouder, wat door outsiders nog steeds bestreden werd. De kuip van den gas houder te Edam werd van binnen geheel af gekrabd, tweemaal gemenied en geteerd. De binnenconstructie van de klok werd óók geheel van roest ontdaan en gemenied. Steenkolen Op 1 Januari 1928 bedroeg de voorraad 438 ton. Aangevoerd werd 1428.8 ton En- gelsche en 749 ton Duitsche kolen. Te za- men 2615,8 ton. Verwerkt 2090 ton, ver kocht 2.5 ton, resteert 523.3 ton. De gasproductie bedroeg 8496,31 M3., dat is 406,5 M3 per ton kolen, met een gemid delde waarde van 4325 calorieën. In 1926 bedroeg deze 889162 M3. en in 1928 bedroeg deze 849631 M3. Afgeleverd werd over de meters in Edam in 1927 194250 M3. en in 1928 180498 M3., over de muntgasmeters in 1927 116441 M3. en in 1928 111796 M3. Afgeleverd werd over de meters in Vo lendam in 1927 307257 M3. en in 1928 273599 M3., over de muntgasmeters in 1927 50500 M3. en in 1928 46259 M3. Aan de gemeentegebouwen werd geleverd 13897 M3. in 1927 en 15542 M3. in 1928 Aan abonné's onder de kermisklanten werd ge leverd 616 M3. in 1927 en 562 M3. in 1928. Voor de straatverlichting werd afgeleverd 98985 M3. in 1927 en 94966 M3. in 1928. De gashoudersverwarming nam 2833 M3. in 1927 en 4530 M3. in 1928. Voor dc gasfabriek, de fitterij, het kantoor en de woning werd ge bruikt 22425 M3. in 1927 en 23364 M3. in 1928. Aan verlies, condensatie en miswijzing van meters ging verloren 82283 M3. in 1927 en 98715 M3. in 1928. Er waren in 1928: 1162 gewone aansluitin gen en 545 muntmeteraansluitingen. Ver bruikt werd 105 M3. per inwoner. De verkochte cokes brachten op f 9553.10 vöor 11963 H.L. Honderd Kilogram kolen gaven 69,2 Kilo gram cokes. Verkocht werd 94.9 ton koolteer, 2654 K.G, ammoniakwater en voor honderd gul den retortengraphiet. De opbrengst der cokes was f 11348.03; de koolteer bracht op f 4619.59; de retor tengraphiet bracht op f 100.en het gruis nog f 76. Ter inzage ligt tevens het Verslag van den Keuringsdienst van Waren over 1928. Ingekomen Ls pok een bericht van mej. S. Moojen, dat zij de benoeming tot onderwij zeres in de nuttige en fraaie handwerken aan de Ulo-school aanneemt: dit wordt voor kennisgeving aangenomen. Ingkomen is een adres van de N. Holl. Tramwegmaatschappij houdende verzoek om subsidie; dit gaat om prae-advies naar B. en W. Deze Maatschappij geeft te kennen dat het bedrijf zonder geldelijken steun onmo gelijk is voort te zetten. Zij merkt op dat de regeering stopzetting niet wenscht, dat een reizigersvervoer van 900.000 haar be staan wei wettigt, dat ze heel goed in staat is tot massa-vervoer, gelijk bleek in de periode der ijsdrukte, toen op één dag (3 Maart) 5000 passagiers werden vervoerd. De regeering heeft haar steun in het vooruit zicht gesteld, als Provincie en Gemeenten het óók doen. B, en W. brengen den raad In herinnering, dat het aanvankelijk traject Amsterdam Edam vanaf het begin goed gerendeerd heeft en zonder de 1000 subsidie van deze Gemeente (25 jaar lang) het best had kun nen redden. Nooit werd voor deze subsidie eenige in williging van wenschen gedaan ten dienste van het publiek. Zelfs zou uit de reserve voldoende winst over zijn geweest voor de omvorming van het bedrijf en voor aanpas sing aan de tijdsomstandigheden. Het twee de traject PurmerendAlkmaar, dat later geopend werd, is de groote slokop geweest van de winsten van het eerste traject. Rijk en Nederlandsche Spoorwegen vulden dit tekort jaren lang aan; dit is trouwens niet erg, want het was een algemeen verkeers- belang. Doch Edam geeft geen subsidie meer zon der voorwaarden te stellen: o.a. wenscht het een betere verbinding dezer streek met Pur merend en speciaal wenscht het een recht- streeksche verbinding met Hoorn c.q., Enk huizen en Medemblik. oók wenscht het ver- De vlaggen uit! De vlaggen uit! Draagt rood-wit-blauw Naar buiten En laat den spot Van and'ren op d'Oranje-lach Afstuiten. De vlaggen uit! De vlaggen uit! Wij zijn toch Vrije menschen, Die het bemind Oud Koningshuis Het allerbeste wenschen? De vlaggen uit! De vlaggen uit! Laat d'overzij Maar wrokken! Ons Koningsland Heeft toch maar steeds Aan 't langste Eind getrokken! De vlaggen uit! De vlaggen uit! In drommen straks Naar buiten, Om ons bij jubel En muziek Spontaan weer Aan te sluiten! verplaatsing van het station, want het staan der wagens op den publieken weg is zeer hinderlijk voor het verkeer. Ook zal de houding dezer gemeente af hangen van de houding der andere gemeen telijke concessionarissen. Ook was. ingekomen een adres van de af deeling Edam van den Jeugdbond voor Ont houding, houdende verzoek om subsidie; dit zal behaneld worden bij de begrooting. Ter inzage ligt: een raming en teekening van de Eilands gracht; een brief over loonderving bij het Visscherij-onderwijs; met ingang van den cursus 1920/1930 moeten de- uitkeeringen wegens loonderving gestaakt worden. In dien aan ouders van varende leerlingen ver goeding wegens loonderving dezer leerlingen moet worden uitgekeerd, volgens het oor deel van B. en W. dan heeft men zich te v/enden tot de Generale Commissie. Het Visscherij-onderwijs moet, in overleg met M. J. van Alphen de Veer, inspecteur van Nijv. Onderw. meer gericht worden op kust- visscherij en motoren, z Dit in antwoord op het verzoek der hee ren Demmer en Kes, die, nu het Rijkssub sidie hiervoor vervalt en 1250.— minder ontvangen wordt, thans de gemeente ver zoeken om haar deel bij te dragen. Ingekomen is ook een brief van den Mi nister van Onderwijs, waarin Zijne Excel lentie, gehoord Gedeputeerde Staten, per 28 Juli haar goedkeuring hechtte aan de stich ting der Ambachtsschool. Het bezwaarschrift der zestig notabelen te Edam heeft dus niets uitgehaald. (Red.) Ingekomen is een brief van de Kamer van Koophandel over de waervoorziening in de Purmer, en een brief van den Inspecteur van Onderwijs inzake de haarziekte te Vo lendam; ingekomen zijn brieven van den Brandraad inzake de Brandweer. Ter inzage ligt een rapport inzake de ge houden verkiezing en een rapport inzake schoolartsen. Ter inzage ligt een adres van de commis sie uit gemeenteraden, tot het voeren van actie tegen de door Gedep. Staten voorge stelde salarisregeling van Burgemeesters, secretarissen en ontvangers. De heer Kikke vraagt heropening der dis cussies over de Tweede Noord-Hollandsche Tramweg Maatschappij, aangezien de raad het niet heelemaal eens is met B. en W. De voorzitter raadt het af. De heer Schagen wil het ontslag van den gemeente-arts bespreken, omdat de tijd dringt. De voorzitter wil wachten, omdat wethou der Plas er niet is. De heer Schagen is van meening, dat deze zaak met alle respect voor den heer Plas -r- niet kan wachten op de afwezig heid van een raadslid, wethouder of burge meester. Voorzitter: Om wille der instructies, welke moeten worden vastgesteld en om geen moeilijkheden te krijgen met de maatschap pij van geneeskunde, moeten we wachter Na 15 September zullen de doktoren samen werken, zoodat de geneeskundige belangen er niet onder lijden. De volgende raadszit ting komt hier een prae-advies over. De heer Kikke meent, dat een tracto1 voor de Vrijwillige Brandweer niet noodig en voor de gemeente Edam veel te duur. De heer Riemersma: We hebben de reke ningen met zorg nagezien onder' de welwil lende leiding van den secretaris Leijen. De raad merkt op, dat de leveranties steeds weer in handen van dezelfde personen ko men. De voorzitter: Men heeft den gemeente architect er op gewezen. De heer Riemersma zegt: De waarschu wingsborden hadden door cïen eersten den besten smid te Edam kunnen worden gele verd. Dan hadden ze hier geschilderd kun nen worden en wel alles tegen denzelfden prijs als de A.N.W.B. en dan had men er nog flink aan verdiend. De voorzitter betoogt, dat een volgenden keer èn aan den A. N. W. B. èn aan de smeden hier prijsopgave gevraagd zal wor den. Trouwens, het schilderen kan ook zeer verschillend gebeuren. De heer Riemersma is van oordeel dat tegen denzelfden prijs de smeden te Edam óók die waarschuwingsborden kunnen leve ren: hij heeft cijfermateriaal bij hem ter staving van zijn bewering; hij dient een mo tie in om den raad deze zaak uit te laten maken: Voorzitter neemt de motie over. De gemeentebegrooting 1928 werd toen vastgesteld op 417512.05 in ontvangsten en 354.744.696 in uitgaven, zoodat er een batig saldo is van 62767.36 <4, waarvan 12000 wordt overgeschreven op den dienst 1929. De begrooting van het Armbestuur wordt vastgesteld op 14.198.39 in ontvangsten en op 14189.65% in uitgaven; batig saldo 8.53%. De begrooting der Vleeschkeuring werd eveneens goedgekeurd. Aan de orde is de begrooting der gas fabriek. De heer Schagen: Wij hebben de reke ningen nagezien: 27 Juni is de commissie tot onderzoek ingesteld. We hoopten in twee maanden verder te komen dan waar we thans zijn. We meenden de boeken te kun nen inzien en de rekeningen niet eerder goed te keuren. In het algemeen wordt er aan de gas fabriek zéér royaal omgesprongen, niet ech ter in den zin van arbeidersbelooning. Zekere post voor reclame werd op 100 begroot; het werd 405.eene overschrij ding dus van 305. Ik vraag u: wat voor belang zat er in die verteeringen op de Han delstentoonstelling te Volendam? Voor het gebruik van de telefoon in den nacht door den chefgasfitter Spaander- staat er nogal een tamelijke rekening. Een werklooze had voor hetzelfde geld een aardig stuk werk kunnen verrichten. Dat de Raad als een noodzakelijk kwaad beschouwd wordt door B. en W„ bemerken De vlaggen uit! De vlaggen uit! In dorpen, vlekken, steden! Laat weer de vlag Herinn'ring zijn Aan groot, Roemrijk verleden! De vlaggen uit De vlaggen uit! In straten, Stegen, lanen! Laat juichend Wapp'ren in den wind De rood-wit-blauwe banen! De vlaggen uit! De vlaggen uit! Voor Wilhelmien-Vorstinne! Die God bemint En dit getuigt, Die moet ook Haar beminnen! De vlaggen uit! De vlaggen uit! Toont, dat ons lan; Niet rood is En dat onz' Nationale trots B« lange nog Niet dood is! wij óók hier al weer. Het lidmaatschap van de Vereeniging van Gasfabrikanten moest worden opgezegd ingevolge Raadsbesluit. Toch staat er 15 te boek voor datzelfde lidmaatschap. Ik stel voor dat de Directeur dit betaalt uit eigen zak. Voorzitter: Ik antwoord hier niet op, want ik hoor dit voor het eerst en het is tegen alle parlementaire usanties in, om met der gelijke dingen aan te komen, zonder voor afgaande besprekingen. Uit reverentie voor mijn Wethouders zal ik er niet op ant woorden. Het is nu eenmaal niet ieders werk om re keningen na te zien. De boekhouding der Gasfabriek heeft nu eenmaal loopende pos ten, nog niet-geïnde bedragen. Keurt de Raad de rekeningen niet goed, dan zal ik ze a décharge van B. en W. opzenden naar Gedeputeerde Staten. De heer Schagen: Het is je reinste on zin, dat er niet over gesproken is. U weet er wel van. Voorzitter: Officieel niet. Er staat trou wens in, nog niet goedgekeurd voordat het onderzoek afgeloopen is. De heer Schagen: Dat heb ik niet geschre ven. Ik vertrouw den boel niet. U mag dat gerust weten en ik geef mijn stem niet meer aan dingen, welke ik niet vertrouw. Voorzitter. De Directeur heeft gemeend het Technisch Orgaan over gaszaken op re kening van de gasfabriek te mogen nemen, omdat het in het belang van het bedrijf is. Zóó heeft men op de secretarie „De Ge meentestem". De heer Schagen: Ik heb er niets op te gen dat een zeker bedrag aan technische tijdschriften gaat, maar de directeur zei zelf dat het was voor verteeringen. De hee ren waren er zelf bij. De heer Buys: Mijnheer de Voorzitter! Het gaat over de uitvoering van een Raads besluit en anders niet. Er is opgegeven dat die 15 waren voor het Lidmaatschap der Vereeniging van Gasfabrikanten en de Raad besloot tot opzegging daarvan. De Voorzitter: Ik wensch van alle ver antwoordelijkheid voor de gasfabriek ontsla gen te worden. Geen stap zal ik er nog voor zetten. De rekeningen der Gasfabriek worden daarop aangehouden tot het onderzoek is afgeloopen. Inzake het openbaar lager onderwijs te Volendam wordt besloten aan B. en W. op te dragen het onderzoek naar den bouw van een vast schooltje voor 25 a 30 kinderen Aan de orde zijn de voorstellen betreffen de de Gemeente-secretarie: de Voorzitter bepleit de aanstelling van D. Beets. Deze is een volslagen ambtenaar geworden en door uitbreiding van werkzaamheden is er plaats voor eene goede kracht. In 1931 treedt de financieele regeling in werking, en dan kan de Controleur ontsla gen worden. K. de Jager krijgt eervol ont slag op verzoek. Er was één hoofdcommies, een eerste en een tweede commies, en een ambtenaar. In plaats van K. de Jager komt D. Beets en de controleur wordt toegevoegd. Er komen thans twee Hoofdcommiezen, Van Dijk voor onderwijs, notulen, Zuider- zeesteunwet en redactiewerk; Dijk (de vroe gere controleur) voor begrootingen, reke ningen, finantieele zaken van woningbouw en oderwijs. Twee gewone kommiezen D. Beets voor het dossiersstelsel en alle verdere archiefstukken; pensioenen, dienstplichtwet,' woningwet, bouwverordening e.a. zaken, te vens voor het toezicht op het materiaal. Dekker voor de uitvoering der Kieswet, het toezicht op de bevolkingsregisters, 't schrij ven van mandaten. Aan de orde is het prae-advies betreffen de den gasstoker G. Aberkrom. De heer Kik ke pleit voor het niet-ontslaan van Aber krom, hij zal de doktoren niet tegenspreken, maar betwijfelt of er heelemaal geen ver band bestaat tusschen zijne verwonding aan de gasfabriek en de ziekte. Hij stelt voor om het aan te stellen als terreinwerker op 70 pet van zijn loon en ais hij herstelt, we der plaatsing in zijn oude functie. De Voorzitter neemt dit voorstel over. B. en W. worden gemachtigd om te on derhandelen met de touwfabrieken over de demping van een sloot. B. en W. worden voorts gemachtigd tot aanstelling van nog. een leeraar aan de Tee- lcenschool, één voor de avonduren, en één voor de middaguren; dit geeft geen meer dere uitgaven. Er was reeds 25000 geleend voor nieuw bouw aan dé Meisjesschool te Volendam, er wordt besloten 30000 te leenen voor de Jongensschool te Volendam. De heer Riemersma maakt bezwaar tegen de leening van 35000ten behoeve der gasfabriek. Indertijd, zeide spreker, voorspel de men dat de schuld van 185000 binnen tien jaar zou verminderen tot 69000.Ik meende aan de hand der diverse leeningen te moeten opmaken, dat het binnenkort wel zal stijgen tot 230000 en de feiten geven mij gelijk. Kan men geen goedkooper geld krijgen dan thans, vooral voor kasgeld? Als men bijvoorbeeld eens in relatie trad met de Boerenleenbank. Ik geef mijne stem niet aan deze leening. De Voorzitter: De economische omstan digheden zijn ongunstig geweest. De loons- verhoudingen hebben ertoe meegewerkt. De kolen zijn duurder geweest. De gasprijzen moesten omlaag. Daardoor werd de schuld niet verminderd. Deze 35000 moet geleend vorden voor uitbreidingen van 1926, 1927, 1928 en nog uit te voeren in 1929. Er be staat van het reeds uitgevoerde een schuld bij de Nieuwe Haarlemsche Bankvereeniging en dat wórdt duur. Men had gehoopt deze schuld te kunnen aflossen uit den loopen den dienst. De leetoing werd aangenomen met 122 stemmen. Besloten wordt het verzoek van Jan Kar- regat Lzn. in te willigen. Deze vroeg in koop 65 c.A. bouwgrond op het Dril even- De vlaggen uit! De vlaggen uit! En blij naar 't Feest getogen, Oranje-glans Op het gelaat, Oranje-glans In d'oogen. De vlaggen uit! De vlaggen uit! Als and'ren Mei-dag vieren, Dan laten z'óók Hun eigen vlag Van overtuiging zwieren. De vlaggen uit! De vlaggen uit! Toont. <}at het RoocT-wit-blauwe In zijne plooi Met grootst gemak Het roode Wèg kaai vouwen! De vlaggen uit! De vlaggen uit! 't Oranje is Ons heilig! De vlaggen uit! De vlaggen uit' 't Oranje is Ons veilig! als het verzoek van J. en P. Groot, die drie pereeelen bouwgrond op het Dirksland ge nummerd 21, 22 en 23, groot 66 M2 in koop verzoeken. Hierna ging de Raad in Comité-generaal over om negen uur. Examens Onze vroegere plaatsgenoot de heer J. P. Rond thans onderwijzer te Amsterdam en zoon van het raadslid S. Rond, slaagde te Wageningen voor de akte tuinbouw L. O. Parkcc.ncert In verband met het gouden jubileum van de vereeniging Volksgezondheid alhier, zullen enkele plaatselijke muziekver- eenigingen op Dinsdag 3 Sept. as. in het Wilhelminaperk een concert geven, waarvan de opbrengst zal geschonken worden aan Volksgezondheid. Aan het concert nemen deel de R.K. Gemengde Zangvereeniging St. Caecilia, directeur de heer F. J. Sicking, de Chr. Gemengde Zangvereeniging Sion's Lofzang, directeur de heer Jac. Koot; Wor- merveers Mannenkoor, directeur de heer Nico Hoogerwerf en de Harmonie-vereeni- ging Ons Genoegen, directeur de heer Alb. Meijns. Nieuwe Sociëteit Lang is het twijfel achtig geweest of dé vergunning van de Nieuwe Sociëteit, het voornaamste café in onze gemeente, welke ten name stond van den gérant N. Prinsen, wel overgedragen kon worden aan den nieuwen gérant H. N. Hen dricks. Thans is bericht ontvangen, dat de vergunning aan den nieuwen gérant kan overgedragen worden. Ik werd gewoonweg uitgelachen, 't Was of ik hem met een ernstig gezicht kwam vertellen een verhaaltje waarmede men kin deren bang maakt of zoet houdt. Ja, ik werd kalm in mijn gezicht uitgelachen, alsof hü zeggen wilde: Daarvoor ben ik nu toch waarlijk te groot beworden. „Meent u nu waarlijk wat u zegt, Father? Hier, steek een sigaar op. Vrouw, heb je al thee?" Denkt u eens in, vrienden, wat iemand zooals ik voelen moet bij dergelijke onver schilligheid, neen, laat ik zeggen; geeste lijke misvormdheid. Je levenstaak gemaakt te hebben van een zeer zwaar werk, dat waarlijk allen ernst vraagt, die in 'n mensch is, een werk dat hoopt te helpen aan de leniging van den ontzettenden geestelijken nood in de'wereld en dan... Toe, steek een sigaar op Ik ben lang geen vijand van rooken, maar ik geloof, al had het van die sigaar afge hangen of ik nog ooit van mijn leven zou hebben mogen rooken, ik op dat oogenblik niet had kunnen rooken. Ik kon ook niet langer dat gezicht voor mij zien. Ik stond onmiddellijk op. Neen (het is misschien klein van mij), maar ik had waarlijk den moed niet om langer te blijven. Die dag was ook bedorven. Ik had de fut niet om een ander adres te probeeren. Ik hoop dat dit stukje gelezen wordt door menschen van een zelfde mentaliteit als die man. Willen ze niets geven: dat moeten ze zelf maar met O. L. Heer uitvechten. Maar uitlachenVrienden, dat snijdt, dat doet pijn. Ook al begrijpt men niet dat iemand door geld te leenen 'n hoog noodig huis kan bouwen, rekenend op de Goddelijke Voorzie nigheid, Die het geloof in de goede men schen zallaten spreken, daadwerkelijk zal laten spreken. Hoe goed doet het, na zoo'n geval, als men dan weer het gezicht ziet van anderen die zoo oprecht met mij meeleven. Ja, vrien den, als u eens ten volle beseftet (maar daarvoor zijt ge vaak te bescheiden) hoe waardevol (zeker niet alleen financieel) uw genegenheid voor mij is! Moge God u toch overvloedig zegenen! Missiehuis Hoorn Postrek. 120937 FATHER LEFEBER, Directeur. Ik had honger en ge hebt Mij niet te eten gegeven. Ik had honger en ge hebt mij niet te eten gegeven. Wat zoudt ge 't liefste hebben dat O.L.H. na uw dood tot u zeide? Wat is erger dan geestelijke honger. Lichamelijke honger eindigt met dit leven. Geestelijke honger kan eeuwig zijn. De vorige maand heeft, volgens het A. I. D. de Pr. Bode, onder voorzitterschap van prof. dr J. Vlay het comité tot huldiging van de nagedachtenis van wijlen den heer K. A. R. Bosscha te Bandoeng een vergadering ge houden. Besloten werd om, om de twee jaar, een gouden medaille uit te loven, beurte lings voor dengene, die uitmunt op het ge bied van landbouw en techniek. Een bedrag van f 5000 was reeds voor dit doel binnen gekomen, voornamelijk uit de Preanger. De bedoeling is, dat de Natuurwetenschappelij ke Raad van Ned.-Indië de beschikking over dit geld zal krijgen. Te zijner tijd zal deze dan de winnaars aanwijzen. De vlaggen uit! De vlaggen uit! Om Wilhelmien Te eeren! Wjj dulden nooit, Dat 't Vorstenhuis Het minste maar Zal deren! De vlaggen uit! De vlaggen uit! Al noemt men 't Smalend franje, Het grootste deel Van Nederland Hecht zich aan 't Oud Oranje! De vlaggen uit! De vlaggen uit! En morgen 't Feest besluiten Door in Te Deum-jubelzang Onz' dankbaarheid Te uiten! G. N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 2