Bij de blijde inkomste van Zijne Eminentie Willem Kardinaal van JRossum DE KONINGINNEFEESTEN BUREAUX NASSAULAAIM 49 ADVERTENTIES 35ct.p. regel*, VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 et p. plaatsing: elke regel meer 15 et., bij vooruitbet. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN MAANDAG 2 SEPTEMBER 1929 DRIE EN VIJFTIGSTE j VAR GANG No. 17246 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN VALLE RECHTEN, GESCHIE0EN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. TRAGISCH ONGEVAL OP DEN HAARLEMMERWEG Zantvoortsche caféhouder over reden en gedood, door dronken auto-dief DE WERELDVLUCHT VAN DE „GRAF ZEPPELIN" Alom schitterend geslaagd -Zijne Eminentie W. M. Kardinaal van Kossurn ALASTRIM-NIEUWS Wéér verstekelingen Een deurwaarder in actie! Koninklijk bezoek aan Enschedé Voornaamste Nieuws J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Brand te Barsingerhorn IN ZEE VERDRONKEN HET KARDINAALSFEEST EN DE K. R. O. Uitzending der plechtigheden Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct..} per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 #bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT B(j contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN J tusschen den tekst 60 et- per regeL \y tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslangegeheeleongeschiktheid tot werken door v "7 £1 Jlï een ongeval met f Alle abonné's opditblad zij n ingevolge de verzekeringsvoorwaarden I UULfU." verlies van heide armen, beide beenen of beide oogen: WW» doodelijken afloop: iLtJU» bi] verlies van een hand, t'1 O G een voet of een oog: hij verlies van een bij 'n breuk van been of arm duim of wijsvinger: I*Ï0«~ ia bij verlies v. een ItU." anderen vingen! Voor de derde maal zullen de Katho- ieken van Nederland den te Rome hoog uitverkoren zoon van onze westerstran- len Zijne Eminentie Willem Kardi- aaal van Rossum mogen begroeten sn bejubelen in hun midden. Hedenmiddag te vijf uur zal onze der Pausen en der Kardinalen getrok ken heeft. Hij is een uitstekend religieus, een vroom Redemptorist, een heilig, pries ter, een geleerde Consultor van de Roomsche Congregaties, die niet alleen de attentie ven den Paus, maar ook In den nacht van Zaterdag is circa 3 uur, is op den Haarlemmerweg even buiten Sloterdijk, bij den zijweg naar Sloten, een tragisch ongeluk gebeurd. De 25-jarige café houder J B. uit Zandvoort stond zijn auto te repareeren aan den kant van den weg. Plotseling werd hij overreden door een auto uit de richting,Amsterdam. De auto, die het ongeluk had veroorzaakt, werd beschadigd en de bestuurder maakte zich uit de voeten. Kort na het gebeurde kwam een motorrijder uit de richting Haarlem langs, die onmiddel lijk de politie waarschuwde. B. bleek reeds te zijn overleden. In den vroegen morgen gelukte het de politie den bestuurder van den auto, die het ongeluk had veroorzaakt, te arresteeren. Het bleek de 21-jarige S. te zijn, die den auto gestolen had ten nadeele van de Estotaxi Mij S. is in verzekerde bewaring gesteld. Het slachtoffer van dit tragisch ongeval was ?erst sedert 3 maanden gehuwd. -e Zeppelin gereed ven- de terugreis Uit New-York werd Zaterdag geseind! Nadat de voorbereidingen voor de thuis- vlucht yan de „Graf Zeppelin" naar Frie- drichshafen gereed zijn gekomen, staat thans vast, dat het luchtschip Zaterdag te middernacht (Amerik. tijd) (Zondagmorgen 5 20 uur Amsterd. tiid) weer zal opstijgen. Indien zich geen bijzondere omstandighe den voordoen, wordt verwacht,* dat het luchtschip Dinsdagnamiddag te Friedrichs- "*"1 - „Grcf vertrokken Het Du.itsche luchtschip ..Graf Zeppelin" is gistermorgen van LakéliiVrt ~.r Frle- drichr.v~- (rokken. .bereidingen Cs Zeppelin k- o. vangst Prefect van de Congregatie tot voortplanting des Geloófs Kardinaal wederom zijn blijde inkom ste iiouden binnen de Heilige Stede van Amsterdam, en vele dagen zal hij ir ons midden vertoeven. Katholiek Nederland jubelt, en het harte popelt ons van Roomsche blijd schap en van Roomschen trots. Wij Katholieken, dragen op alle dagen van ieder jaar vonken van Roomsche geestdrift in ons om, en bij honderden gelegenheden zetten die vonken ons en de massa in gloed, maar nooit laait de Roomsche geestdrift zoo höog en zoo fel op, als wanneer Kardinaal van Ros sum zijn volk bezoekt. Wie herinnert zich niet den zegetocht van den Kardinaal door Nederland; toen hij voor het éérst na zijn ver heffing tot Kardinaal in 1913 een bezoek bracht aan ons land! Wie herinnert zich nietdie onverge telijke dagen van 1924, toen de Kardi naal, na zijn triumphantelijken, konink lijken intocht te Amsterdam aan het IJ, als Legaat des Pausen' het Eucharis tisch Congres aldaar zoo ongekenden luister bijzette! Thans zal onze geestdrift zich even min bedwingen laten. Immers: is een bezoek van Zijne Emi nentie aan ons land stééds en in al,le omstandigheden een blijde aanleiding tot jubel en hulde, hoeveel té méér voelen wij ons enthousiast gestemd, .hu de Kardinaal hier komt vieren zijn ■vijftigjarig Priesterjubileum, een der „hemclsche gunsten" om in Pause lijke woorden te spreken welke te smaken aan de meeste leden van den Clerus niet geschonken wordt. Wederom zai Katholiek Nederland zich uitvieren in heilige Vreugde. Zij, die ons verre staan, begrijpen er- doorvoelen die Roomsche vreugde niet, en de grootsche uftingen van die vreug de worden ons gaarne misduid. Bij vorige bezoeken van den Kardi naal aan ons land zagen sommige an tipapistische vooral de fel-proteS- tantsche organen er niet tegen op, hun ergernis uit te'spreken over z.g. tentoongestelde praal, over gebrek aan armoede-vertooning, ja zelfs over z.g. persoons-vereering of -vergoding. Hoe weinig beseffen dezulken toch de Katholieke mentaliteit, hoe weinig kennen dezulken toch de verheven mo tieven, welke ons tot een grootsche hul diging van een Neder)andschen Kardi naal bezielen! O zeker! De persoon van onzen Kar dinaal is ons bijzonder lief en zijn vele, door de pausen van Rome luid geroem de groote dad,en in dienst van de Hei lige Roomsche Kerk dwingen ons tot eerbiedige bewondering. Heeft de Paus, die hem tot het Kar dinalaat verhief niet verklaard: „Het is door zijne groote verdiensten, .dat Pater yan Rossum de oplettendheid van alle Kardinalen tot zich trok, zoodat hij in het college der Kardinalen zal schitteren als een ster van geleerdheid. Het is dus niet persoonlijke voorliefde, maar opdat ik eene sterke hulp zou i krijgen in het bestuur der Kerk." Het zou, menschelijk gesproken, dus wel te verklaren zijn, indien de Katho lieken van Nederland zich in dagen van Kardinaals-bezoek door hun geest drift ietwat lieten overmeesteren, vooral als men in aanrpe king neemt de hooge zeldzaamheid van een Nederlandschen Kardinaal. Sinds dé dagen van1 Willem van, Enckevoort en van Paus Adrianus VI heeft immers behalve Kardinaal van Rossum géén Nederlander den Kar dinaalshoed gedragen. «Wanneer wij echter onzen grooten Kardinaal bij zijn komst en zijn verblijf in ons land eerbied en aanhankelijkheid en hulde bewijzen, en bij de uiting daar van ook grootsche, ja, rijké feestelijk heid niet versmaden, dan is der Room sche ziel daarbij alle overdreven per- soonsvereering vreemd. In Kardinaal van Rossum toch be groeten wij allereerst den hoogen priester Gods, den medebestuurder van de Hei lige Roomsche Kerk, den Pausclijk- uitverkorene; zijn aanwezigheid hier te lande doet ons. een wijle leven in de eeuwige stad, de glans van zijn oogen doet om ons schijnen de zon van het Rome der Pausen, zijn glimlach is voor ons dé glimlach van den Paus van Godes plaatsbekleeder op aarde. Bij Kardinaal van Rossum voelen wij ons dichter bij den Paus, dichter bij God! Vandaar onze heilige vreugde bijde komste van onzen geeerbiedigden Ne derlandschen Kardinaal. Weer drie gevallen aangegeven Sedert Vrijdag zijn weer drie gevallen van alastrir.1 aangegeven. De patiënten zijn on dergebracht in het hulp-ziekenhuis aan de Hildegardisstraat. Tc Eindhoven Zaterdagmorgen is door den inspecteur der Volksgezondehid' en den directeur van den geneeskundigen dienst te Eindhoven een geval van alastrim geconstateerd in de Schootsche straat. De patiënt is onmiddel lijk overgebracht. De gemeente-ambtenaren zijn dezer dageö reeds ingeënt. Te De Klomp Te De Klomp is een geval van alastrim geconstateerd bij een kind, afkomstig uit Rotterdam. Te Groot-Ammers In het buurtschap „Donk" onder Groot- Ammers, is bij twee kinderen alastrim ge constateerd, De dorpbewoners laten zich nu inenten. gemeentebestuur van Friedricftshafen heeft alle noodzakelijke maatregelen geno men voor- den verwachten stroom van vreemdelingen Wj de terugkom11 van de Graf Zeppelin. Behalve hotels «en pensions worden ka mers bij particulieren en in geval van nood massa-kwartieren, gereed gehouden. Zoo noodig zal men ook een beroep kunnen doen op de naburige plaatsen Bad Langenaren en Ravensburg. Bij de aankomst van het luchtschip zullen alle klokken van de stad luiden. Salvo's zui len de nadering van de „Graf Zeppelin" aankondigen. Na een korte begroeting van de beman ning en gasten door vertegenwoordigers van de overheid zal in het raad'huis een korts begroetingsplechtigheid plaats vinden, waar op bemanning en passagiers zich ter ruste zullen begeven. Op den dag na de 'aankomst zal om 1 uur in het Kurgartenhotel door de Wurtem'oeïg- sche Staatsregeering een clïicieel déjeuner worden aangeboden. Ofschoon hst nog twijfelachtig is, of Hin denburg naar Fricdrichshafen zal komen, zijn toch reeds kamers voor hem geresol veerd in het Kurgarterhotel. Nader vernemen wij, dat het luchtschip Zondagmorgen te 8 uur 18, Amerikaanschen tijd (13 uur 18 M. E. T.) naar Friedrichsha. fen is vertrokken. Het vertrek was oor spronkelijk vastgesteld op 5 uur M. E. T. 's morgens, doch door ongunstige grondwin den moest het worden uitgesteld. Nadat 's morgens de wind gunstiger was geworden, besloot kapitein Lehmann toch nog te starten. Om 12.20 uur klonken de bevelen door ds luchtschiphal. Kapitein Lehmann betrad de commandokamer, de motoren werden aan geslagen en het luchtschip- werd ongeveer 120 meter van de hangar startklaar ge maakt. Nadat de kop naar het Westen v;as ge draaid, startte het luchtschip onder het gejubel van de duizenden, die zich rond het •vliegveld hadden gelegerd, vlot. Na het vliegveld te hebben rondgevlogen verdween het luchtschip in Zuid-Westelijke richting. Het weer was zeer goed, de lucht helder Het luchtschip bevond zich om 13.25 M.E.Y. op 39 N B. en 69.15 WL. Bij de inspectie van de Zeppelin werden wederom twee blinde passagiers ontdekt Zij hadden zich in een hoek van de pas:agiers- cabine verstopt en verzetten zich hevig te gen hun verwijdering. Ten slotte slaagde men er echter in hen naar het arrestanten lokaal over te brengen. Te Amsterdam. De viering van den Koninginnedag is hier Zaterdag weer bijzonder feestelijk begonnen. Het welhaast traditioneel Oranjezonnetje entbrak ook thans niet en gaf de stad een feestelijk aandien. Een lichte, nauw bespeurbare nevel, hing over de grachten en straten, voorbode van den naderenden herfst. De grachten boden wel een feesteiijken aanblik met de tallooze vlaggen, die van de gevels hingen. Trouwens de gehgele stad door werd druk gevlagd. Op den Dam en het oamrak droeg de inzet van den feestdag een wat' rumoeriger karakter. Versierde karren, waarop allerlei versnaperingen en feestartikelen lagen uitge stald ten gerieve van de feestvierders, ston den in een kring langs het trottoir opge steld. De eerste degenslikkers, acrobaten en waarzeggers deden eveneens hun intrede op het feestterrein; anderen hadden zich gesto ken m een vreemdsoortigen feestdos, die iedere beschrijving tartte. Des morgens was het vooral de jeugd, die aan het feest deelnam. In groote groepen en voorafgegaan door muziekkorpsen, tro... ica de kinderen der verschillende jeugdbonden door de stad naar de feestterreinen, waar zfj gul werden onthaald op versnaperingen. De muziekkorpsen, die tegen tien uur uit 's-Gra- venhage en Dordrecht in de hoofdstad arriveerden, maakten een muzikalen marsch door de stad. Hun voorbeeld werd gevolgd door een drie tal Amsterdamsche fanfares. Tegen den middag werd het nog veel drukker. In den middag heeft de Vereeniging tot Veredeling van het Volksvermaak een groot feest in het Stadion gegeven. Dat begon met het zingen van volksliede ren door het Jongeliedencorps „Juliana", begeleid door het Dordrechtsche Harmonie corps. Onder de klanken dezer volksliederen, steeg de Brusselsche ballcnvaarder Léon Ghr.ude in zijn ballon, met den toepasselijken naam „Quo Vadis" op. ten einde reeds in den aanvang van het feest een verheven zin te geven. Vervolgens viel er een belangwekkende de monstratie van „Amstels Gymnastiekvereni ging" te zien. De „minstrtel" Geert Dils liet een groot aantal meisjes volksdansen doen. Tot slot voor de pauze was er een wieler wedstrijd van twaalf ronden, gereden donr twintig amateurs. Na de pauze trad er een specialiteiten- gezelschap op, onder leiding van Jo Gos- schalk, dat geruimen tijd het publiek ver maakte. Tot slot van het geheele programma en mooi slot wederom een wielerwedstrijd. Het is, evenals vroeger, weer een prach tig volksfeest geweest. De Vereeniging „Wat ook vall', trouw staat pal", gal voor de vijf-en-twintigste maal. onder leiding van haar oprichter, den heer Albert van der Horst, een feest voor naar schatting 1700 kinderen. De hoofdstoet stelde zich des ochtends op de Westermariït op en vertrok omstreeks elf uur langs de Heerengracht naar de Oran je-N assau -kazerne. Ongeveer één uur had men de Oranje- Nassau-kazerne bereikt. Maar allen waren toen nog op geen stukken na op het ter rein. De kinderen werden met verschillende spelen, waarvoor aardige prijzen beschikbaar waren gesteld, aangenaam bezig gehouden. Te half tien was er schitterend vuurwerk. kinderen zich op voor de aubade. Onder leiding van den heer A. v. d. Werken werd een drietal Vaderlandsche liedjes gezon gen. Hare Majesteit toonde zich zeer in genomen met deze hulde, die gevolgd werd door een zanguitvoering van de afd. Apel doorn van de Ned. Vereeniging voor Volks zang. Deze uitvoering slaagde schitterend en maakte een massalen indruk doordat alle menschen meezongen. Hierna leidde de par ticuliere secretaris van de Koningin, Baron van Geen, de bestuursleden van de Oranje- vereeniging en den Volkszang voor de Vor stelijke personen. Intusschen trokken de kinderen af en werd de stoet na tractatie in het Oranjepark ontbonden. De feestelijk heden werden des middags voorgezet met kinderspelen, die ook door H. M. de Konin gin bezocht werden. Des avonds waren er zanguitvoeringen, concerten, vuurwerk en lampion-optocht. Des avonds werd er op het voefbalterrein van H. F. C. „Haarlem" bij de Jan Gijzen- vaart een gecostumeerde voetbalwedstrijd gespeeld Voetbal was het uit den aard der zaak niet veel, maar pret des te meer. Wij zullen er dan ook geen verslag van geven, en volstaan met te zeggen, dat het vertoe ven op het speelterrein een groot genot was. Het was een heerlijke avond en daarbuiten was het als een sprookje zoo zoet. Het ter rein was helder verlicht door middel van sterke electrische lampen. Reeds lang vóór tien uur was de wedstrijd afgeloopen en bleef het wachten op het vuurwerk. Dat nu iel wel zeer sterk tegen. Niet allee was het een vuurwerk yan den vijfden rang, maar het werd in zoon ellendig langzaam tempo afgestc... n, dat alle waardeering voor 't nummer v u het program verloren ging. I l.eter geen vuurweik, dan zoo een, dat een I !ad als Haarlem volkomen onwaardig is. daar kwam nog bij, dat er entrée voor het ^treden van het Haarlem-terrein geheven v rd, waardoor de indruk werd gewekt alsof het een welverzorgd werk zou zijn. Van ver schillende kanten hoorden wij ontstemming uitspreken en wfj kunnen den menschen geen ongelijk geven. Om elf uur was hei festijn hier afgeloopen, zoodat" de bezoekers van het Haarlem-terrein niets meer van de omme gangen met muziek in de stad konden mee maken. Hij wilde beslag op het lucht schip leggen Ongeldig kaartje de aanleiding Uit Lakehurst wordt dato 30 Augustus ge meld: De deurwaarder heeft vandaag getracht, beslag te leggen op' de „Graf Zeppelin" ten verzoeke van Otto Hillic die beweert dat men het door hem gene uen biljet voor de wereldreis ongeldig heeft verklaard en hem het geld niet heeft terugbetaald; hij eischt een schadevergoeding van 109.000 dollar. Commandant Pierce heeft overeenkomstig instructie van het ministerie van Marine geweigerd de inbeslagneming te laten uit voeren en deelde mede, dat een uitspraak van de rechtbank op terreinen van de fede rale regeering niet ten uitvoer kan worden gebracht. „Tel." In de Residentie Er was op zoovele plaatsen in de stad en in Scheveningen wat te doen, dat het bijna voor onmogelijk moest worden gehouden, dat het ergens vol zou zijn. En toch was dat het geval; in de eerste plaats in den Dieren tuin en verder in Schevehingen. In de diergaarde gaf de Harmonie „Meyer beer een concert, dat zeer veie belangstel lenden had getrokken, die allen een plaatsje zochten onder de groote boomen in den tuin. Maar de kinderen vermaakten zich met de papegaaien, de wilde dieren en Betsy, de attractie van den tuin. Door een groot deel van de stad trokken verder de bereden muziekkorpsen der ca valerie en artillerie. Tegen den avond kwamen er steeds meer menschen op den been, die naar het cen trum trokken om naar de „illuminatie" te kijken. De gemeente had dit jaar de oranje ballonnetjes, welke bij de jubileum-feesten de| koningin dienst deden, weer in de boo- Hien van den Langen en Korten Vijverberg en het Lange Voorhout gehangen; tusschen de boomen van het Voorhout glinsterden lange guirlandes van witte gloeilampjes, en een sprookjesachtigen aanblik boden als eik jaar de ministeries en de Provinciale griffie. Ook het vuurwerk heeft zeer velen ge trokken. Hoewel er weinig wind was, was de rook niet al te hinderlijk. Het slotstuk be vatte de woorden „Leve H. M. de Koningin" In Scheveningen Op het strand, op den boulevard, in de groote zaal van het Kurhaus, op het terras en op de pier, overal was het vol. In de Kurhauszaal en op het terras traden clowns op, die al heel vlug een vroolijke stemming onder de kinderen wisten te brengen. En tenslotte was er dezen middag nog een at tractie: Japansch vuurwerk. Te Apeldoorn Om tien uur Zaterdagmorgen arriveerden 5000 schoolkinderen voor het Paleis. Het publiek had zich ir 'lichte drommen voor de groote grasvelden voor de cour opgesteld. Toen de Koningin, alsmede de Prins voor het hek verschenen, stegen luide hoera's uit de menschenmassa op. De Koninklijke Fa milie begaf zich tot voor den linkervleugel van het paleis. Juichende en zingende trokken de kinde ren voorbij en de Koningin werd niet moede met knikken en wuiven. Twee weeskinderen, Marie Schrimberg en Corry Klaysen boden Hare Majesteit een bloemenmand aan. Het voorbijtrekken van den stoet nam ongeveer een half uur in beslag. Tegen half elf stelden de met Oranje vlaggetjes getooide i'e Haarlem en omstreken In Haarlem en omgeving is Koninginne dag hartelijk gevierd. In Heemstede en Bloe- mendaal waren volksfeesten georganiseerd? in Haarlem was het, dank de bemoeiingen van „Koninginnedag" den geheelen dag en in de geheele stad feest. Opmerkelijk groot was hg', aantal vlaggen dat uithing. Op verschillende punten van de stad vooral in het Amsterdamsche kwartier, de Nassaulaan, het Wilsonsplein en voor malig Schoten waren uraaimolens en andere kermisvermakelijkheden. Des morgens was er reveille door twee muziekkorpsen, die door de stad trokken, terwijl er om 9 uur een aubade op de Groote Markt werd gegeven door 4500 kinderen. Daarna werden er kinderfeesten gehouden in den Hertenkamp. Van half elf tot halt twaalf werd er een carrillonbespeling van d toren der Groot kerk gehouden. In den namiddag had o.m. een goed geslaagd bloe mencorso plaats. stad concert en werden na afloop muzikale Des avonds was er op vele punten in de ommegangen gehouden. Op het Kaarlemterrein werd een gecostu meerde voetbalwedstrijd gehouden en tót slot vuurwerk. Ook aan de Zomervaart was er vuurwerk en in Eloemendaal en Heemstede De toren van de Groote kerk was verlicht en het raadhuis te Heemstede geïllumineerd. Wezoek aan de fabrieken der firma Van Heek Cansch Enschede is in feeestkleedii gesto ken ter i gelegenheid van het bezoek der ko ninklijke familie, dat heden plaats had. De straten waren met eerepoorten, groen en guirlandes, vlaggen en vlaggetjes rijkelij) versierd en uit vele plaatsen uit den omtrek waren reeds in de vroege morgenuren dui zenden naar de katoenstad gekomen, ten einde getuige te zijn van de feestelijkheden. Overal was de drukte zeer groot en allerwege herschte een opgewekte stemming die nog verhoogd werd door het prachtige zomer weer, dat deze feestelijkheden begunstigde. Te 10.46 uur arriveerde de Koninklijke F' milie aan het station, waar ter verwelkomt, aanwezig waren de Commissaris der Kc - ningin Baron Voorst tot Voorst, de burg meester van Enschede Edo Bergsma, de lu - tenant-kolonei J. W. C. C. Tucker uit TV"- ren, Commandant van het Landstormen' Twente van den B.W.L. e.a. j Eene eere-compagnie vrijwilligers bestaan de uit 160 manschappen en kader van de afdeeling Enschede, zoomede uit detache menten van iedere afdeeling van he Twentsch Verband van den Bijz. Vrijwiligi: Landstorm had voor het station de eere- wacht betrokken. Nadat de hooge bezoekers het station verlaten hadden inspecteerden zij de eerewacht, waarbij het verbondsvaan- del de eerbewijzen bracht. De inspectie, die snel verliep had een officieel verloop en on middellijk daarna namen de leden der Ko- ninkijke Familie in de rijtuigen plaats, ten einde een ronrit door de stad te maken. Alle straten welke gepasseerd werden, wa ren schitterend versierd en overal langs de weg verdrong zich een dichte menigte, d zoowel H M. de Koningin als de prinses e Prins hartelijk toejuichte. Via de arbeiderswijk Hathmes werd gei den naar de fabrieken Oostburg en Tran vaal van de firma Van Heek en Co. Te 11.20 ariveerde de Koninklijke stc t, begeleidend door den Commissaris der Ko ningin, Mr. A. E. Baron van oVorst tc Voorst en den burgemeester van Enschede den heer Edo Bergsma, aan he. portierUiui.. Rondweg der genoemde fabrieken. Drama werden de fabrieken bezichtigd. Als slot vand en rondtocht werd de toon zaal bezichtigd, waar op smaakvolle wijze van colectie van alle goederen, door de firma van Heek en Co gefabriceerd, was tentoongested. Ht is te begrijpen, dat deze keurige verzame ling de bijzondere attentie der Koninklijke Familie had. Nadat de diverse goederen in oogenschouw Een inwoner van Z -ld voort te Sloterdijk doodgereden. Be viering van den Koninginnedag is rus tig verloopen. De slotzitting der Haagsche Conferentie; de inhoud van hel protocol, vastgesteld in de plenaire zitting. Een helsche machine ontplof! bij het Hijkzdaggebouw te Berlijn. Geestdriftige ontvangst van Snowden bij :i terugkeer te Londen. I) e besprekingen tusschen Mac Donald en Driand ie Parijs. De toestand van Poincarc zou zorgwek kend zijn. Barometerstand 9 uur v.ma. 767 .stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN LICHT OP: De lantaarns moeten mor gen worden opgestoken om 8.10 uur. waren genomen, werd aan Hare Majesteit, door de firma van Heek Co. bij monde van den heer L. van Heek, als blijk van hooge waardeering van het Koninklijk bezoek aan haar fabrieken» e)en album aangeboden, waarin der namen der oprichters, benevens die der sedert overleden- en. tegenwoordige firmanten en procuratiehouders vermeld staan, zoomede verschillende gegevens om trent productie en personeel. Een aantal foto's geven een aanblik op de fabriekenu. Als bijzonderheden zij nog ver meld, dat aan Hare Majesteit de oudste ar beider der firma J„ Berfelo, werd voorge steld, die reeds meer dan 70 jaar in dienst is, hoewel hem de laatste jaren volkomed vrijheid van komen en gaan wordt gelaten. Te 12.20 uur stonden de rijtuigen voor. De Koninklijke Familie nam afscheid en ver volgde haar weg. toegejuicht door de talrijke j.anwezigen, rijdende over de fabrieksterrei nen en langs het portigrshuis Oostburg. Door het centrum der stad reed de Ko ninklijke stoet hierna naar het station te rug. De drukte was hier nog grooïer dan tijdens den eersten rondrit. Toen het Markt plein gepasseerd werd, speelde het nieuwe carillon ht Wilhelmi's. Te 2.15 uur vertrok nen opnieuw het station en werd langs den kortsten weg naar het stadhuis gereden, alwaar in de hal aanwezig waren de wet houders, de gemeentesecretaris fn raadsle den. uitgezonderd de socialistische vertegen woordigers in het gemeentebestuur. Allen verden aan de Koninklijke bezoekers voor- esteld. nadat door de jonge dames M. C. Drost en J J. Nijkamp resp. aan Hare Ma jesteit de koningin en aan Prinses Juliana bloemen werden aangeboden. De burgemeester van Enschede, de heer Edo eBrgsma hield daarna een toespraak, welke H. M. de Koningin beantwoordde. Hierna vertrok de Koninklijke Farailie naar de Hoogere Textielschool. z Ongecorrigeerd. In den nacht van 30 op 31 Augustus is "n den Waarpolder gemeente Barsingerhorn ..egens onbekende oorzaak totaal afgebrand groote boerenwoning bewoond door den er G. Kistemakor Bij den brand zijn bijna alle landbouw machines gered- Te Wijk aan Zee is Zaterdagochtend om ongeveer 10 uur een 21-jarig jongmensch uit Amsterdam aan 't Heemskerkerstrand (stil» le strand) doordat hij zich te ver in zee ge vraagd had. verdronken. Den ganschen dag heeft men door; ebracht met de reddingsboot „De Strandmeeuw" om naar het lijk te zoe ken, doch tct dusver tevergeefs. vDe Katholieke Radio-Omroep aldus verzoekt men ons méde te deelen be schouwt het als een hooge eer, het feest van zijn beroemden landgenoot Zijne Emi nentie Willem Kardinaal van Rossum voor Katholiek Nederland uit te kunneD zenden. Woensdagmorgen 4 September wordt aange sloten op de plechtige Kardinaalsmis te half elf uur. Woensdagmiddag bij de huldiging, welke in het Concertgebouw plaats heeft, wordt wederom de geheele plechtigheid uitgezon den en heeft men tegelijk de gelegenheid den Kardinaal Zijn dankwoord te hooren uit spreken voor de microfoon. Het programma met portret van Zijne Eminentie is te vinden in den „Katholieke Radio Gids", op bladzijde 33 en 34. A

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1