Uit de Zaanstreek Plaatselijk nieuws Heringa Wutiirich, Haarlem Stofzuigerhuis KUERTENS EERSTE BLAD MAANDAG 2 SEPTEMBER 1929 Centrale Verwarming BLADZIJDE 2 BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE Winkelweekfeesten te Purmerend Gemeenteraad van Wervershoof WERVERSHOOF NIBBIXWOUD HOORN WEESP ANDIJK NIEUWVEEN. UITGEEST EDAM Barteljorisstr. 16 - Tel. No. 10756 Apex Klop-Veeg-Stofzaigersf 175.- WILNIS HEEMSKERK ASSENDELFT HAARLEM Het P. E. N. Examen Hoofdakte HET INGESTORTE HUIS TE ALGIERS Nog 19 lijken onder de puin- hoopen te voorschijn gehaald Door den trein gedood ir I Te Purmerend worden van 31 Augustus tot 8 September Winkelwee'kfeesten gehouden. Er is daarbij georganiseerd een groote ten toonstelling van Handel, Nijverheid en In dustrie, terwijl eveneens wordt gehouden een Vee-tentoonsteiling en een Nationale Pluimveetentoonstelling, in welke laatste heel bijzondere inzendingen zijn van nut- en sportpluimvee zeer vee, en zeer bijzon dere duiven en ook een pracht inzending konijnen en cavia's Er wordt op Vrijdag 6. September n.m 5 Uur een groot concours hippique gehouden. In de stad is een schitterende versiering •n illuminatie aangebracht. Donderdagavond vergaderde de gemeente raad van Wervershoof. Aanwezig waren alle leden. De voorzitter heet de aanwezigen welkom en verklaart de evrgadering voor geopend, ■waarna het officieele verslag der vorige ver gadering aan de orde wordt gesteld. Op voorstel van wethouder Schoenmaker wordt hieraan een kleine aanvulling toege voegd, terwijl de heer Kraakman eenige op heldering verzoekt, waarna het verslag wordt goedgekeurd. Ingekomen stukken: Adres van de Commissie Haringkarspel in zake salarisregelirig van burgemeesters, secretarissen en ontvangers. Verslag van het Provinciaal Waterleiding bedrijf in Noord-Holland. Verslag van de Malariabestrijding. Verslag van het Vakonderwijs in West- Friesland, benevens een verzoek om sub sidie. Een verzoek van den Directeur van de R. K. Militairenvereeniging te Amersfoort om subsidie. Verslag van de Vereeniging van Diaco nieën in de Classis Hoom, inzake Gezins verpleging, benevens een verzoek om subsidie. Verslag van den Vieeschkeuringsdienst in den kring Midwoud. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen terwijl de verzoeken om sub sidie zullen worden behandeld tegelijk met de begrooting. Aanvrage van de Vereeniging ter verkrij ging van onroerend goed door Landarbei ders om een voorschot groot 3525 voor een plaatsje ten behoeve van u. van Eyck. Van Eyck zal een plaatsje stichten aan den Bullendijk en wenscht daartoe van de gemeente aan te koopen 40 roeden grond a 25 per roe; totaal f 1000. De Jjouwkosten van de woning met schuurtje zullen bedragen 2925 in totaal 3,925. hiervan draagt belanghebbende zelf bij 400. B. en W. stellen voor op deze aanvrage gunstig te beschikken. Op de vraag van den heer Keizer, welK perceel zal worden verkocht, zegt de voor zitter: waarschijnlijk het tweede. Zonder stemming wordt de aanvrage toe gestaan. Aanbieding gemeenterekening dienst 1928 en begrooting dienst 1930. Wordt in handen gesteld van de com missie, bestaande uit alle raadsleden, be halve de beide wethouders. i De rekening wijst de volgende cijfers aan: De gewone dienst: ontvangsten 71.410,02, Iritgaven 65.852,18)4, saldo 5.557,83'4. De kapitaaldienst: ontvangsten 31.606.20, Uitgaven 49.409.88. Het nadeelig saldo van dezen dienst ls ontstaan door aankoop van den Bullendija, het land van mej.' de wed. Beerepoot en terreinen aan den Lagedijk, waarvoor met het oog op eventueelen verkoop nog geen leening is gesloten. Verder deelt de voorzitter mede, met den Directeur van het Post- en 'Telegraafkan toor in correspondentie te zijn geweest ter verkrijging van een betere regeling voor openstelling van Ce telefoon. Natuurlijk brengt dit kosten met zich me de. doch spr. stelt voor met de R.K. Midden. standsvereeniging in overleg te treden, om een betere regeling te verkrijgen. De raad gaat hiermede accoord. Bij de rondvraag brentg de heer Stelten- pooi de gracht weer ter sprake, doch de voorzitter zegt, dat hieraan nog niets is gebeurd, omdat in dezen tijd zoo moeilijk volk is te verkrijgen. Spr. zegt evenwel toe nogmaals pogingen te zullen aanwenden. Hierna volgt sluiting onder dank voor de vlugge afwikkeling der agenda. Een uitstapje Naar wij vernemen be staan er plannen om Zondag 8 September met dé leden van het St. Aloysius-Patronaat een uitstapje te maken naar Artis, Uitvoering Op Vrijdag 6 September des avonds 8 uur zal in de zaal van den heer van Velzen een uitvoering worden gegeven, waarvan de opbrengst komt ten bate van de Missies. De uitvoering wordt gegeven door eenige Zusters. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de zaal. De entree is zeer laag gesteld, niet omdat het spel minderwaardig is, doch om een ieder in de gelegenheid te stellen de uit voering bij te wonen. Verwacht wordt dan ook een groote toe loop, waarom is aan te raden zich tijdig van kaarten te voorzien. Vergadering van den Raad Na opening en goedkeuring van de notulen der vorige vergadering, betuigde de voorzitter zijn leed wezen over den zwaren slag, die den Gem. secretaris, den heer Gnis, getroffen had door het overlijden zijner echtgenoote. Aan de orde kwamen verschillende sub sidieaanvragen: le. Voor het Wit-Gele Kruis, gevraagd wordt 150. De Raad staat 75. toe. 2e. Van de commissie tot Malaria-bestrij- ding. Toegestaan wordt de gevraagde cent per inwoner. Voor kennisgeving wordt aangenomen het schrijven van de Commissie uit eenige ge meentenaren tegen de verhooging der sala rissen van burgemeesters, secretarissen en ontvangers. De Raad hecht zijn goedkeuring aan het voorstel van B. en W. een kasgeldleening aan te gaan voor een schooibouw te Hau- werd van 40000. De officieele geldleening zal op aandeelen geplaatst worden tegen 5 a 5 ',j pet., af te lossen in 40 jaar. De rekening 1928 wordt na uitgebracht rapport door de commissies belast met het nazien, voorloopig goedgekeurd. Zij sluit voor den gewonen dienst op een ontvangst van 40918.20)4 en een uitgaaf van' 28927.45, alzoo een batig slot van 11990.75)4. De kapitaaldienst op een ontvangst van 3511.05 en uitgaaf van 3448.35, alzoo een batig slot van 62.70. Daarna wordt de begrooting voor 1930 aangeboden en voor een ieder ter inzage gelegd. Zij sluit met een ontvangst en uit gaaf van 42550.71 met een post van on voorzien van f 8011.62 van den gewonen dienst en wat den Kapitaaldienst aangaat, cp 4062.70 in ontvangsten en uitgaven. Van den Inspecteur van het L. O. was ingekomen de mededeeling, dat hij zich ver eenigen kan met de door den Raad aange nomen verandering in de tijden voor Land- bouwverloven. De de rondvraag verzocht de heer Stapel nogmaals plaatsing van een wegwijzer op I den viersprong bij de kerk te Hauwerd. Voorzitter acht, dat dit op den weg van den A. N. W. B. ligt en zal hem dit ver- I zoeken. Op voorstel van den heer Vriend besluit de Raad de halve kosten bijdragen en de banne zal de andere helft voor haar rekening nemen, van de verbetering van den water afvoer aan den Mathijshoek. Daarna volgt sluiting. Benoemd Onze vroegere plaatsgenoot heer G. Sietsma. thans te Andijk, is be noemd tot onderwijzer te Koedijk, zulks met ingang van 16 September e.k. Veekeuring Op Donderdag 12 Sep tember zal een keuring van vee worden gehouden, toebehoorend aan de leden van de vereeniging „Samenwerking". Het pro gramma vermeldt 16 rubrieken. De keuring wordt gehouden in den tuin van „De Ros kam". Des namiddags wordt een concours hippique gehouden, waarbij een wedstrijd voor landbouwtuigpaarden en een ring- rijderij. Beide worden gehouden op het terrein der W.F.C. „Rapiditas". Uitstapje der oudjes van het St. Bartholomeusgesticht Daartoe in staat gesteld door het disponibel stellen van zeven hixe-auto's van medevoelende stadgenooten, werd gisteren een autotocht gehouden naar het vliegterrein Soesterberg. Het was een prettig gezicht, hoe deze oudjes, opgepoetst en wel, in den auto plaatsnamen en konink lijk, met stralende oogen, in „hun" wagen zaten. Via 's Graveland, Bussumer Grintweg, Hilversum, ging het naar Soest en Soestdijk, langs het paleis van Koningin Emma, om ten slotte neer te strijken op „Soesterdal", den theetuin van het vliegterrein. Met veel belangstelling en bewondering werd gekeken naar het opstijgen, cirkelen, wenden, keeren, tuimelen en het toch weer behouden neer strijken der legervliegtuigen. Na den inwendigen mensch wederom versterkt te hebben, werd opgebroken en doorgetuft naar de Hollandsche Rading, waar iedereen zich in den speeltuin kon vermaken. Dan wederom naar Hilversum en via Naarden, Muiden naar Weesp, waar om zeven uur allen konden uitstappen, zonder één ongeval gehad te hebben. De geurig dampende koffie en de broodjes met ham lieten zich uitstekend smaken. Deze tocht, alsook die, onlangs aangeboden aan de oudjes van het St. Bernardusgesticht, bewijzen, dat voor de ouden van dagen hier ter stede, goed wordt zorg gedragen en dat hun naast het noodige, ook het aangename niet wordt onthouden. Raadsvergadering Aanwezig alle leden, voorzitter burgemeester M. Ootinga. Besloten werd de gunning aan te houden van het terrein tegenover het station, welk bij openbare veiling d.d. 30 Juli slechts ƒ4520 kon opbrengen. Besloten wordt dat het in geen geval zal gaan onder de 5 pe M.2 d.i. voor ƒ9425.ofschoon het haast niet mogelijk zal zijn, er dat voor te krijgen. Bij de raadsvergadering is ook tegenwoor dig de heer Eijsbouts uit Asten, de maker en leverancier van het nieuwe carillon. Aan dezen heer wordt dank gebracht, waarbij namens den raad de heer Vader als oudste lid zich aansluit. Daarna wordt benoemd als stadsbeiaardier de heer J. Vincent te Am sterdam. Aangeboden wordt de gemeenterekening over 1928, die een batig saldo aanwijst van 25279, 36, de gasfabriek leverde een winst op van 4552,74, het G.E.B. van 4856,92 V2 en de waterleiding van ƒ13.088,99. De voorzitter meent, dat het gasverlies voor deze gemeente te groot is, welke meening wordt bestreden door den heer van Asselt, die uit vastgestelde cijfers weet op te maken, dat Weesp juist hieromtrent in een gunstige positie verkeert. Over de intrekking van he tapverbod gingen vele monden open. De heer Vader wilde het verbod behouden en de heer Veerman wil er zelfs het politiekorps voor uitbreiden ook de heer Reitsma wil niet intrekken. De heer Sertons meent, dat het drankmisbruik door het tapverbod eerder wordt bevorderd dan tegengegaan, ze gaan nu elders drinken en „dan is het hier weer bal". De heeren Oor, Houtman en ook de voorzitter willen intrekken, omdat het tap verbod onuitvoerbaar blijkt te zijn, de heer Knaap, omdat er nu nog meer dronken menschen langs de straat loopen dan vroeger. De heer Vader bestrijdt deze meeningen, wat echter niet mag baten, de intrekking wordt aangenomen met 7 tegen 6 stemmen. Voor de heeren Sertons, Oor, Knaap, Raadsheer^ Ruarus, Reitsma en Nordemann. Het invoeren van een zwarte lijst wordt afgestemd met 103 stemmen, die van de heeren Knaap, Raadsheer en Nordemann. Besloten wordt aan „Jubal" een repetitie lokaal in huur te geven. Goedgekeurd wordt de rekening 1928 I over het Weesper Zandpad. Een post van i 380 kan nog niet afgehandeld worden, hiervoor was n.l. tijdens den watersnood 1 een dringend noodzakelijk werk verricht j op een zijweg van genoemd pad, in beheer 1 bij den Heintjesrak- en Broederpolder, dit bestuur wil nu niet betalen. B. en W. worden gemachtigd in dezen te handelen naar bevinding. Aan den heer T. Lagendijk wordt op I verzoek eervol ontslag verleend als onder- wijzer aan school A. Bij de rondvraag verzoeken de heeren Nordemann, Ruarus en Oor maatregelen I te nemen tegen het optreden van den straat- j redenaar, die op j.l. Zaterdag de grofste godslasteringen uitbraakte. De voorzitter I zegt in dezen onderzoek en waakzaamheid toe. Hoog bezoek Wederom kreeg ons dorp hoog bezoek, nu echter officieus en zonder vooraf eenige bekendheid. Eenige delegaties van de Herstelcohferentie met dames, brach ten een bezoek aan den Prcefpolder, onder leiding van Min. jhr. Beelaerts van Blokland. In een tiental luxe-auto's kwam het gezel schap aan. De polder werd niet betreden. Vanaf den dijk werd een en ander in oogen- schouw genomen. Naar wij vernemen had het gezelschap reeds de Zuiderzeewerken bezichtigd, daarbij voorgeleid door Ing. Ver hei). Schoolfeest Begunstigd door fraai zo merweer werd hier het jaarlfjksch school feest gehouden. Als gewoonlijk wisselden zang, spelletjes en wedstrijden elkander af en liet de jeugd zich we verschillende trac- taties wel smaken. Elk kind kreeg een aardig cadeau en lekkernijen mee naar huis, zoo dat het weer een waar festijn was. Burgemeester Groot met zijn vrouw toon den wederom belangstelling door een bezoek aan de scholen, 't Was voor de kindereen een heerlijke middag en ook vele ouders genoten met de kleinen mee. Hulde aan de onderwijskrachten en commissies voor hun toewijding. GlascultUur Ook hier neemt de glascul tuur sterk toe. Binnenkort worden hier een drie-tal druivenkassen gebouwd voor reke ning van de N. V. R. Kos Lcz., H. de Boer en S. van der Meer. Wie volgt? Vergadering van den Raad dezer ge meente op 29 Aug. Alle leden tegen woordig. Na voorlezing van het gebed opent voorz. de vergadering. Notulen vastgesteld. Voorz. verstrekt inlichtingen naar aanleiding van vragen gedaan in vorige vergadering. Ingekomen stukken. Goedkeuring van eenige af- en overschrijving, waaronder f 100 uit gaven voor 't waterleiding plan. Voorz. deelt hierbij mee dat 't plan Bodegraven omvat tend 4 gemeenten het goedkoopste is. Dat a.s. Woensdag 4 Sept. weer vergaderd zal worden met betrokken gemeenten besturen. Door den pensioenraad wordt verzocht tot vaststelling van pensioenregeling op den thans geldenden grondslag, hieraan wordt voldaan. Van de vereeniging van Dierenbe scherming over inrichting van veestalling, met het oog op brandgevaar. Om hierin te voorzien, wordt niet noodig geacht. De bouwverordening welke bij de leden heeft gecirculeerd wordt vastgesteld, nadat de heer Vossepoel inlichting heeft gekregen over rooilijn- en over privaten. De heer van Leeuwen vraagt of er ook rekening mee wordt gehouden om goed- kooper te kunnen bouwen. Voorz. zegt dat zooveel mogelijk is getracht hieraan tege moet te komen. Vaststelling kohier honden belasting. Verslag rekening 1928, waaruit blijkt een batig slot van f 8200.Dan de torenkwestie. Voorz. deelt mee dat de ie raming f 2000 te kort is, door een deskundig ingenieur is de toren in zijn geheel opgeno men, 't blijkt noodzakelijk dat deze tot aan het kerkportaal wordt afgebroken, nieuwe raming f 4500. De heer Vossepoel verzocht hierover eenige inlichting welke voorz. geeft als over de aanbesteding, welke publiek zal zijn. Of B. en W. de gunning zoo mogelijk ten gunste van ingezetenen kunnen geven. Voorz. zegt dat dit niet mogelijk is, door den aannemersbond. De heer Vossepoel merkt op dat bij vroeger raadsbesluit bepaald is, om werken boven f 400 te doen aanbesteden, dit is met de school niet gebeurd, hierin ligt een onbillijkheid tegenover de andere inge zetenen. Wordt geantwoord, dat dit door onvoorziene omstandigheden niet kon ge beuren. Rondvraag. De heer Hogervorst heeft ge hoord van een goedkoope partij straatklin kers. Voorz. zegt, dat de kwaliteit niet goed is en daarop niet wordt ingegaan. De heer Vos sepoel vraagt uitslag van een geding met van Rijn. Voorz. zegt dat deze zaak geschikt is. Niets meer aan de orde wordt de vergade ring gesloten. R. K. Schoolfeest Onder begunstiging van heerlijk zomerweer werd Vrijdagmiddag het laatste gedeelte van de taak der R.K. Schoolfeestcommissie, n.l. het kleine school feest, afgewerkt. Te ongeveer half twee verlieten een 180-tal leerlingen der 3 laagste klassen van de R.K. school onder geleide van onderwijzend personeel en schoolfeest commissie het schoolplein en trokken naar het Ooievaarsterrein, waar zij verschillende spelletjes deden en flink onthaald werden. Daarna hield de heer „William" van Amster dam de kleinen in de zaal van hotel „de Ooievaar" bezig met zijn goocheltoeren, waarmede hij zijn jeugdig publiek wist te amuseeren. Tot slot ontvingen allen een prijsje van de tombola en de prijswinnaars bij de spelletjes bovendien een extra prijsje. Uiterst voldaan gingen de kinderen daarna huistoe. Hier volgen nog de uitslagen der verschillende spelletjes. iste klas meisjes. (Blokjesrapen). ie prijs C. Tromp; 2e prijs N. Torenburg; 3e prijs N. van Dungen. (Vlaggetjes steken). ie prijs M. Duinmeier; 2e prijs Gr. Korte- kaas; 3e prijs J. Pekel. iste klas jongens. (Blokjesrapen). ie prijs Leo van der Zee; 2e prijs Dirk Scholten; 3e prijs Piet Hobo. (Vlaggetjes steken). ie prijs: Arie Acquoy; 2e prijs Thijs Duin- meijer; 3e prijs P. van Heijnen. 2e klas jongens. (Ballen op blaadjes.) ie prijs J. v. Berkhout; 2e prijs Klaas Admiraal; 3e prijs Jac. Goeman. Ringengooien. ie prijs J. de Munck; 2e prijs Cor Schou ten; 3e prijs Jo Berkhout. 2de klas meisjes. (Bal op blaadje), ie prijs Marie Brantjes; 2e prijs Marga. Schavemaker; 3e prijs Fr. Winter. Ringen gooien ie prijs Marie Brantjes; 2e prijs Johanna Deijle; 3e prijs Fr. Winter. 3de klas meisjes. (Zakloopen). ie prijs Elisabeth Mul; 2e prijs Nelly Twaalfhoven; 3e prijs Cornelia Tromp. Bal gooien. ie prijs Marie Smit; 2e prijs Rie Baart; 3e prijs Marie Terra. 3e klas jongens. (Balgooien), ie prijs Jan de Goede; 2e prijs Piet Goe man; 3e prijs Plein Cornelisse. Zakloopen. ie prijs Jan Heijnen; 2e prijs Ant. Winter; 3e prijs Dirk Krom. Burgerl. Stand Geboren: z. van W. Heijne en van M. Brakenhoff; z. van W. Dekker en van M. Admiraal; z. van E. Kooij en van A. Yff; d. van K. Winteren van M. Goedhart d. van H. de Munck en van A. Sprenkeling. Getrouwd: Sieger de Vries en Grietje Langenberg; Cornelia Joh. Nielen en Geer- truida Zonneveld. Jubileum De heer J. L. Dekker, com- mies ter secretarie alhier, hoopt op 7 Sep tember a.s. den dag te herdenken waarop hij vóór 25 jaar de betrekking van deur waarder der plaatselijke belastingen te Monnikendam aanvaardde. Voorzeker zal dezen dag in den grooten vriendenkring van den jubilaris niet on opgemerkt voorbijgaan. Benoemingen De heer D. Beets tot commies ter gemeente-secretarie; de heer B. Gorter tot tijdelijk leeraar aan de ge- meente-teekenschool (dagcursus)de heer J. Dekker tot tijdelijk leeraar aan de ge meente-tfeekensehool (avondcursus) Gemeentebcgrooting B. en W. brengen ter openbare kennis, dat de begrooting van de inkomsten en uitgaven der gemeente voor het dienstjaar 1930 van heden af tot den dag der behandeling in den Raad, ter gemeente-secretarie voor een ieder ter le zing is neergelegd en tegen betaling dei- kosten algemeen verkrijgbaar gesteld. Concert Bij gelegenheid van den ver jaardag van H. M. de Koningin zal het Chr. Harmoniegezelschap „Nut en Genoe gen" hedenavond op het Jan van Wallen dalplein een concert geven. Raadsvergadering Vrijdag vergaderde de Raad dezer gemeente; waarbij tegenwoor dig alle leden onder voorzitterschap van Burgemeester I. Padmos, die de vergadering opende met gebed. Vervolgens werden de notulen gelezen en daarna vastgesteld. Ingekomen was, de goedgekeurde gewij zigde verordening op den keuringsdienst van waren door Ged. Staten. Een schrijven van B. en W. van Kamerik behelst de vraag of de gemeente bereid is bij te dragen ter tegemoetkoming in de schadeloosstelling bij de opheffing van tol len in die gemeente. Besloten dit schrijven bij een volgend punt te behandelen. Ingekomen is de balans, winst- en verlies rekening van het Waterbedrijf, die ter in zage zal worden gelegd voor de leden. Besloten wordt de aanslagen te handhaven ten aanzien van een tweetal ingaktvnen reclames in de hondenbelasting. Besloten wordt goed te keuren een onder- handsche verpachting van grasgewas aan L. Immerzeel voor 21.75 per jaar om te komen tot een gemeenschappelijk raadsbe sluit met de gemeente Noorden-Nieuwkoop. B. en W. stellen voor het huis met tuin, gelegen aan de Wilnissche Zuwe, te ver- kcopen op een publieke veiling; mits het voldoende opbrengt. Het huis is thans ver huurd tot October tegen 2.25 per week. Hiertoe wordt besloten. Ingekomen is een verzoek van het bestuur der Hervormde school om beschikbaarstel ling van gelden voor de aanschaffing van leermiddelen ten behoeve van het 7e leer jaar tot een maximum van 200. De Voorzitter deelt mede, dat de aap- vraag geheel in overeenstemming is met de wettelijke voorschriften. Besloten wordt het gevraagde toe te staan. De wegwerker J. H. Rademaker vraagt verhooging van zijn loon van 22 op 24; daar hij er niet van kan komen en tobt met ziekte in het gezin. Voorgesteld wordt door B. en W. om het loon op 23 te brengen; hetgeen een ge lijk bedrag is, dat door den anderen weg werker jwordt genoten. Na eenige discussie over persoonlijke aan gelegenheden werd het voorstel van B. en W. aangenomen. De commissie voor de Finantiënheeft ÖD' gemeente-rekening 1928 nagezien; zij stelt voor de rekening goed tè keuren op de volgende bedragen: Uitgaven 55.523.29, ontvangsten 55.087.85, nadeelig saldo 435.44 wat den gewonen dienst betreft en van den Kapitaaldienst ontvangsten 11.230.05, uitgaven 11.226.28)4, met een voordeelig saldo van 3.76)4. Aangeboden wordt de Gemeentebegrooting dienst 1930, die zal worden nagezien door alle leden buiten het college van B en W. Besloten wordt machtiging te verleenen aan de stichting D. N. W U. tot wijziging van het geldleeningsbesluit van 1500.000 om in 1929 en 1930 geen 10000 af te lessen; doch in de daarop volgende 10 jaren 12000: voorts een geldleening aan te gaan van 3700 voor netuitbreiding te Maarse- veen onder garantie-stelling door Maarse- veen Ged. Staten hadden bericht gezonden, dat de Minister van Waterstaat van meening Was, dat de afkoop van tollen moest worden bevorderd; waarom opgave is gevraagd van de opbrengst in de laatste 10 jaren en de kosten van het onderhoud van wegen. De afkoopsmn zou echter niet alleen uit het wegenfonds worden betaald, doch ook uit bijdragen van belanghebbenden en betrokken gemeenten, die prijsstellen op of profiteeren van de opheffing. De Voorzitter deelt mede, dat Vmkeveen en de A. B. T. B. niet bereid zijn iets bij te dragen; doch dat Mijdrecht besloten heeft 1000 bij te dragen en de firma Van der Vaart 250. beide onder voorwaarde, dat de tol aan de Zuwe voor 1 Januari 1931 zal worden opgeheven. In dit verband zal aan Kamerik worden bericht, dat Wilnis niet kan bijdragen aan de opheffing der tollen aldaar; omdat Wilnis met zijn eigen tollen de doen heeft. Medegedeeld zal worden, dat de gemeente Wilnis geen offer kan brengen met het ook op den finantieelen toestand. Ten aanzien van de brug aan de Westveensche kade wordt de schadeloosstelling bepaald op 4500. Nadat bij de rondvraag enkele opmerkin gen waren gemaakt van geen beteekenis volgde sluiting der vergadering'. AFSCHEID BURGEMEESTER WIEGMAN. Schilderij aangeboden. In een openbare raadszitting der gemeen te Heemskerk nam Burgemeester Wiegman, die voor deze gelegenheid vergezeld was door zijne echtgenoote, Vrijdagmiddag om 3 uur afscheid van den raad. Tegen drieën stroomde de raadkamer ge heel vol, zood'at velen zich met een staan plaats moesten behelpen. Onder de aanwezigen merkten wij in ae eerste plaats op Pastoor Paulissen, Ds. IJ zerman, Mr. A .Moens, vertegenw. van den Tuinbouw en Glascultuur, den middenstand e.a. Toen allen voor zoover de stoelen het toelieten gezeten waren, nam allereerst de scheidende Burgemeester het woord en herinnerde aan zijne eerste vergadering in 1923, waarbij hij vele bekende gezichten van toen in deze zaal niet meer ziet. Hij sprak verder tot den secretaris en tot het secrss- tarie-personeel, wijdde enkele woorden van waard'eering aan de bevolking en eindigde met de verklaring dat scheiden gelijk gesteld kan worden met een weinig sterven. De oudste wethouder, de heer Henneman, was de eerste, die den scheidenden burge meester toesprak en beweerde, dat hij met een groot deel der Heemskerksche bevolking voor een oogenblik als met lamheid geslagen was, toen de benoeming van den heer Wieg- Diefstal Dezer dagen zijn bij den tuin man G. Bak uit een schuurtje, dat niet ge sloten was, twee fietsen gestolen. Er ston- den er drie, doch de derde had een lekken band. Daarvan hebben de heeren den lan taarn en het belastingplaatje meegenomen. De politie doet onderzoek, doch tot nu toe vergeefs. Men zij dus op zijn hoede; de zwijntjesjagerij begint weer. Gevonden Gevonden een belastingplaat je en een zilveren rozenkrans. Het belasting plaatje te bevragen bij den veldwachter Nie- berg en de rozenkrans bij den heer G Koning 350 C alhier. Burgerlijke Stand Geboren: Johannes, z. van C. Zuidervaart en Agatha Boon Dieuwertje, d. van Jb. Koomen en T. van Beusekom Grietje, d .van G. Crok en M. Frikkee. Petronella Maria, d. van C. J. Kramer en A. Konijn. Getrouwd: W. van Tunen en K. M. Zui dervaart. Gemeenteraadsvergadering Woensdag 4 Sept. a.s. 's avonds 8 uur, vergadert onze Gemeenteraad. Agenda: 1. Opening en no tulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Verzoek van den heer H. Veenboer om eervol ontslag als lid der schattingscommissie voor de Inkom stenbelasting. 4. Benoeming van een nieuw lid der bovengenoemde schattingscommissie. 5. Voorstel vah B. en W. tot het verstrekken van een bouwcrediet ad 2400 aan S. Schoo. ne, K. Bakker Ez., A. H. Visser, C. Boon KA, L. G. Bcerkcol en H. A. Charmant. 6. Ver- zeek van Mej. Kuyt om eervol ontslag ale onderwijzeres aan de O. L. School. 7. Ver zoek van P. Parlevliet om eervol ontslag al» onderwijzer aan de O. L. School. 8. Benoe ming van 2 onderwijzers aan de O. L. Schoot. 9. Voorstel van B. en W. tot opheffing der onbewoonbaarverklaring van de woning plaatselijk geteekend no. 267, eigenaar J. v. d- Linden.'11. Voorstel van B. en w. tot wijziging yan de gemeenschappelijke regeling inzake den keuringsdie nst van vee en vleesch 12. Verzoeken van E. Fruytier en Chr. Flipse om een tegemoetkoming als bedoeld in art. 13 der L. o. wet 1920. 13. Reclames tegen plaatselijke belastingen. 14. Voorloopige vaststelling van de rekeningen over 1928 van de G^.neente, het Gemeentelijk Hlectrisch Bedrijf en het Burgerlijk Armbesir.ir. 15. Aanbieding begrootingen vaar 1930 en het geen verder ter tafel zal wórden gebracht. 10. Rondvraag en sluiting. man als burgemeester van Wassenaar in de bladen vermeld stond. Als een blijvend aandenken overhandigde hij den heer Wiegman een schilderij voor- steillende'* het raadhuis van Heemskerk. Daarna veerde de 2e wethouder, de heer v. Duivenvoorde het woord, die o.a. herin nerde aan den dag, waarop hij 6 jaar terug Burgemeester W. als hoofd der burgerlijke gemeente geinstalleerd had. Na hem «praken nog de secretaris en de heer De Vries en de heer De Wit, afe allen burgemeesters goede hoedanigheden roem den. Toen verkreeg Pastoor Paulissen het woord, die zoowel in ernst als in luim af scheid nam. Ook Dr. IJzerman liet zich niet onbetuigd en dankte den heer W. voor de aangename samenwerking in geestelijk opzicht. Na. de heeren De Wilde en Bergveld werd ten slotte nog het woord gevoerd door den heer Meyer, als bestuurslid van tuinbouw en glaseultuur. Toen allen haden gesproken, hernam bur gemeester Wiegman het woord en stelde voorop, dat alles wat hij in het belang van de gemeente Heemskerk gedaan had, gerug- gesteund was geworden door zijne echtge noote, die dikwerf in moeilijke aangelegen heden de vraagbaak voor hem was geweest. Nadat alle aanwezigen den heer en me vrouw Wiegman een handdruk hadden go- geven, was de plechtigheid afgeloopen. waarna men neg eenige oogenblikken be halve de raad zich met het scheidenec echtpaar onderhield. DINSDAG, 9 uur gez. Maandstond. WOENSDAG, geen Maria-Congregatie. DONDERDAG, 10 uur gez. Huwelijksmis; 's avonds geen Lof. VRIJDAG, le Vrijdag der maand; 7 uur Litanie van het Godd. Hart, waarna gez. R. Mis voor het Genootschap's avonds 7 uur Lof met acte van eerherstel. ZATERDAG, gelegenheid om te biechten van 4—half 9; 7 uur Lof ter eere van O. L. Vr. ter Nood met roeenhoedje voor de over leden leden der Broederschap. Kinderbiecht- hooren vor 3e en 4e klas. ZONDAG, collecte voor de kerk, welke in uwe godvruchtige weldadigheid bijzonder wordt aanbevolen. De veranderingen in het net Het lid der Provinciale Staten van Noord- Holland, E. J. Abrahams, heeft den 27sten Juni de navolgende vragen aan Gedepu teerde Staten gesteld: 1 Is het juist, dat bij de door het P.E.N. in het Gooi aangebrachte verandering van stroomsysteem, waarbij de draaistroom van 125/220 Volt werd gewijzigd in 220'380 Volt, de verbruikers, die daardoor genoodzaakt waren al hunne toestellen, lampen enz., in een maal te vernieuwen, door het bedrijf slechts voor de helft'in de gemaakte kosten zijn tegemoet gekomen (behalve voor moto ren waarvoor eene andere regeling wérd ge troffen) Zoo ja, meenen Gedeputeerde Staten niet, dat waar deze wijziging uitsluitend ten be hoeve van het bedrijf heeft plaats gehad, de verbruikers vooi schade geheel behooren te worden gevrijwaard? Meenen Gedeouteer- de Staten niet, dat behalve de inoreele over wegingen, ten deze zal moeten gelden art, 5 ad 7 van de Laagspanningsvoorwaarden P.E.N. 1926 luidende: „alle kosten van verandering eener aan sluiting komen, tenzij de verandering noodig is voor handelingen van de Provincie, voor rekening van den afnemer?" Zoo ja, zijn Gedeputeerde Staten alsnog bereid te bevorderen, dat de gemaakte kos ten den verbruikersvan electriciteit volledig worden vergoed? Is het voorts aan Gedeputeerde Staten bekend, dat de directie van het P.E.N. aan geslotenen verplicht gebruik te maken van het vastrechttarief, zij het onder nepaling, dat wanneer aan het eind van het jaar mocht blijken, dat de verbruiker meer heeft betaald dan 30 cent per K.W.U., het teveel betaalde wordt teruggegeven? Zoo ja, willen Gedeputeerde Staten mede- deelen, welke de noodzakelijkheid is tot het opleggen van deze verplichting? Meenen Gedeputeerde Staten niet, dat het opleggen hiervan juis'- de kleinste verbrui kers, die het het minst missen kunnen, nood zaakt zij het tijdelijk, maandelijks meer geld uit te geven dan waartoe zij verplicht zijn? Zijn Gedeputeeiae Staten bereid wijziging ten deze te overwegen? Het antwoord van Gedeputeerde Staten luidt als volgt: Sinds het jaar 1921 geldt de regel, welke op advies van den Raad van Toezicht op de Provinciale Bedrijven door Gedeputeerde Staten is vastgesteld, dat bij verandering van stroomsysteem, lampen en apparaten door het Provinciaa» Electriciteitsbedrijf worden ingewisseld tegen de helft van den engros-prijs. In verschillende gemeenten, waar ombouw heeft piaats gevonden, is dit systeem toegepast zonder dat bezwaren zijn ondervonden. De ombouw van het net in Laren, waar voor de provincie een zeer groot offer brengt (volgens begrooting f 340.000.—). geschiedt zeker in het belang van het Bedrijf, maar evenzeer ten gerieve der verbruikers. Daar om wordt de getroffen regeling ook hier al leszins billijk geacht. Het bepaalde in art. 5, onder 7. van de „Laagspanningsvoorwaarden P. E. N." heeft slechts betrekking op de aansluitingen. De ze eindigen, volgens art. 2 van dezelfde voor waarden, naar gelang van de omstandig heden, bij de aansluit Kast, den meter of de invoerings-isolatoren. Op lampen of appara ten kan deze bepaling dus nimmer betrek king llebben. In verband met het bovenstaande achten Gedeputeerde Staten voor afwijking van den tot dusverre gevolgder. regel in het alge meen geen aanleiding. Aan belanghebbenden is intusschen bericht, dat indien, voor zoo ver het apparaten betreft, aan ombouw de voorkeur wordt gegeven, die voor rekening van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf zal geschieden. Het tarief van f0.05 per K.W.U., ver hoogd met een vast-recht, is door Gedepu teerde Staten vastgesteld. Daarvan is aan de Provinciale Staten mededeeling gedaan in het antwoord op het algemeen Veislag der Afdeelingen van de Provinciaie Staten van Noord Holland ben-effende de balansen, en verlies- en winstrekeningen over 1927 en de begrootingen voor 1929 van het Provin ciaal Electriciteitsbedriji en het Provinciaal Waterleidingbedrijf, terwijl door het lid van Gedeputeerde Staten. Mr. A. Bruch, in de vergadering van 29 November 1928 een en ander nader is uiteengezet. Door het verplicht stellen van het vast recht-tarief kunnen alle iichtverbruikers, zoowel grooto als kleine, profiteeren van het 5 cents-tarief, te vastrechten worden met zorg vastgesteld; voor de kleine ver bruikers zijn deze zee< laag. Indien deson danks het vastrecht tegenover het verbruik te groot zou blijken te zijn, welk verschil overigens nimmer een groot bedrag beloo- pen kan, wordt dit herzien. Gedeputeerde Staten beschouwen het bo vendien als een groot voordeel van het vast recht-tarief. dat de betalingen regelmatiger geschieden. In de zomermaanden spaart de afnemer als het ware voor de stroomkosten in den winter. Gedeputeerde Staten achten dan ook geen termen aanwi zig thans weder om wijziging van de onlangs vastgestelde ta rieven te overwege.u Op nadere vragen van den heer Thomas sen antwoorden Gedeputeerde Staten nog: Zooals reeds in het antwoord aan den heer Abrahams wordt medegedeeld, geldt sedert het jaar 1921 de regel, welke op ad vies van den Raad van Toezicht op de provinciale bedrijven door Gedeputeerde Staten is vastgesteld,dat bij verandering van stroomsysteem, lampen en apparaten door het Prov. Electriciteitsbedrijf worden ingewisseld tegen de helft van den engros- prijs. Voor motoren wordt vergoed (de aan schaffingsprijs verminderd met 1/15 voor ieder jaar, dat de motor opgesteld is ge weest. De door de belanghebbenden op grond van het bovenstaande te betalen lasten be dragen voor Laren gemiddeld f 12.25 en voor Blaricum gemiddeld f 13.45 per aansluiting, waarbij evenwel met de radiotoestellen geen rekening is gehouden, omdat daartoe de ge gevens nog ontbreken De ombouw geschiedt zeer zeker ook in het belang der afnemers. Voorts is in ver schillende gemeenten, waar wijziging van- 't stroomsysteem heeft plaats gehad, de bo venomschreven regel toegepast, zonder dat bezwaren zijn ondervonden. Gedeputeerde Staten zouden het daarom onjuist en tegenover de afnemers uit de bo venbedoelde gemeenten trouwens ook onbil lijk achten, indien thans op den regel, die zoo geruimen tijd heeft gegolden, werd te ruggekomen. De bijdragen worden zoo laag mogelijk ge steld, n.l. de helft van den engros-prijs, die gemiddeld 70 pCt. van den detail-prijs be draagt. Door de afnemers wordt dus veelal niet meer dan 35 pCt. van de normale prij zen betaald. Gedeputeerde Staten zijn gaarne bereid de invordering zoo gemakkelijk mogelijk te doen geschieden. Overwogen wordt de beta ling voor zoover het bedragen van f6.— en hooger betreft, in ten hoogste 6 termijnen, tegelijk mét de twee maandelyksche inning van de stroomkwitanties, te doen plaatsheb ben. Geslaagd de dames W. H. Schneider, H. de Smalen, tc Amsterdam, A. C. van der Tuin te Amsterdam, A. M. Balma te Haarlem, M. Bekkering te Rotterdam, G, Cancrinus te Haarlem. De examens zijn geëindigd. ALGIERS, 31 Aug. B.T.A. Behalve de ne gen gewonden, die in het ziekenhuis worden verpleegd, zijn negentien lijken onder de puinhoopen van het ingestorte huis alhier te voorschijn gehaald. GOOR, 31 Aug. Hedenmorgen omstreeks kwart voor negen, is op den onbewaakten overweg tc Goor, de 50-jarige gehuwde ar beider B. Brummelhuis uit Boekeloo (gem. Haaksbergen) door den D-trein Berlijn— Vlissingen gegrepen en gedood. De man, die per rijwiel naar Goor reed, om daar een begrafenis bij te wonen, 'heeft den trein niet gezien en werd ongeveer 200 meter meege sleurd. Het lijk was ernstig verminkt. Het rijwiel, dat op dc locomotief was blijven zitten, is te Goor-Zuid daarvan verwijderd. Het lijk is per brancard naar de R. K. Be graafplaats vervoerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 2