Buitenlandsch Nieuws FEUILLETON DE HAAGSCHE CONFERENTIE Plicht en liefdf TWEEDE BLAD MAANDAG 2 SEPTEMBER 1929 BLADZIJDE 1 »mAÏ5!nA'VANVALK ONDERWIJS St. Radboudstichting Indclogische leergang Koloniaal Instituut Genootschap leeraren Nederlandsche Gymnasia LANDBOUW EN VISSCHERIJ Productie en uitvoer van Bacon Intern. Radioconferentie te Den Haag KERKNIEUWS Vergadering Doorluchtig Episcopaat LEEUWARDEN De slotzitting Het officieele communiqué van de slotzit ting der conferentie van Zaterdag luidt: De financieele commissie kwam hedenoch tend 10 uur bijeen en voltooide haar rapport aan de voltallige conferentie. Na de bij eenkomst van de financieele commissie kwam de Haagsche Conferentie 1929 in voltallige zitting te 12 uur 15 min. bijeen. Bij den aanvang der vergadering herinner de dr. Stresemann aan het besluit, hetwelk in de eerste dagen der conferentie was ge nomen, dat het voorzitterschap zou worden bekleed door de hoofdei^ der delegaties van de zes uitnoodigende mogendheden bij toer beurt en alphabetische volgorde. Als presi dent volgens deze regeling stelde dr. Stresar mann de conferentie voor, als hulde aan de welgeslaagde wijze, waarop de heer Henri Jaspar het presidium had vervuld, dat de president van den Belgischen ministerraad in de vergadering van heden als president zou blijven fungeeren. Dit voorstel werd met applaus aangeno men. De heer Jaspar, na de vergadering dank te hebben gezegd, stelde de vergadering voor een telegram van gelukwensch aan H. M. de Koningin der Nederlanden, ter gelegenheid van haar verjaardag te fcnden. De president deelde de Conferentie daar op mede, dat omtrent alle politieke vraag stukken, op de agenda voorkomende, over eenstemming was bereikt tusschen de be trokken mogendheden. Vervolgens wees hij er op, dat de arbeid van de financieele commissie was belichaamd in een slot-protocol, hetwelk hij onder de aandacht van de Conferentie bracht. Het slto-protocol werd daarop met alge- meene stemmen aangenomen. Hierop gaf de heer Snowden als zijn mee ning te kennen, dat, aangezien een protocol zekere verplichtingen aan den president op legde, het geschikt zou zijn, meer in het bij zonder met het oog op de persoonlijke eigen schappen, welke de heer Jaspar had getoond te bezitten, dat hij permanent president van de Conferentie zou worden. Nadat de heeren Chéron, Mosconi en Adatsji persoonlijk hulde hadden gebracht aan den heer Jaspar en hadden uitgeweid over de schitterende resultaten, welke het slagen van de conferentie stéllig zou hebben voor de stevige vestiging van den vrede en voor het werk van den wederopbouw, aan vaardde de heer Jaspar de zware taak van permanent president. De heer Jaspar dankte daarop alle leden van de conferentie en in het bijzonder de heeren Briand, Henderson, Grandi en dr. Wirth, die Den Haag reeds verlaten had den. Ook verzocht hij de conferentie hulde te brengen aan den secretaris-generaal, sir Maurice Hankey en diens collega's, aan het secretariaat-generaal en alle deskundigen, die tot den arbeid van de conferentie hun medewerking hadden verleend. De president gaf een samenvatting van het werk van de conferentie en wees op de groote verwachtingen, welke gekoesterd wor den van haar arbeid, die een waarborg zijn voor het volledige herstel van den wereld vrede. Daarop sloot hij de zitting en ver daagde den arbeid van de conferentie tot de voltooiing van het werk van de sub-comité's, welke zijn ingesteld, in verband met het plan-Young, hetwelk de conferentie in haar voltallige zitting had aangenomen. De volgende bijeenkomst van de conferen tie zal worden gehouden op den datum en de plaats welke zullen worden vastgesteld door den president na overleg met de Uit noodigende Mogendheden. In de Duitsche persconferentie over de plenaire zitting der conferentie is nog mede gedeeld, dat eenige commissiën reeds aan het werk zijn en dat Jaspar voor de andere tijd en plaats van vergadering nog zal vast stellen, waarschijnlijk nog heden. De com missies zullen de geheele maand Septembei vergaderen en vermoedelijk zal de confe rentie dan nog eenmaal in Den Haag bijeen komen, omstreeks 10 October, voor een slot zitting. Over de Saarquaestie zijn reeds nota's tusschen Frankrijk en Duitschland uitgewis seld; de besprekingen zullen binnenkort te Parijs beginnen en ononderbroken ten einde worden gebracht. De officieele documenten der con ferentie. Het Corr. Bur. meldt: Het Protocol, zooals dit in d'e plenaire zit ting der Haagsche Conferentie gisteren is vastgesteld, luidt (.vertaald) als volgt: 1. De vertegenwoordigers van de rëgeering van het Duitsche rijk, de regeering van Z. M. den koning der Belgen, d'e regeeringen van Z. M. den Britschen koning in het Veree- nigde Koninkrijk de Canadeesche Domini ons, het Gemeenebest van Australië, de Unie i f van Zuid-Afrika, de Dominions van Nieuw» Zeeland, da...regeering van Bvitsch-Indië, de regeoring van de Fransche Republiek, d: Grieksche regeering, de regeering van Z. M. den ken ng van Italië, van Z. M. den keizer ,'an Japan, de regeeringen van de Poo.sche Republiek, de Portugeesche Republiek, de regeerig van den koning van Rpemenië, van Jen konmg der üerven, Kroaten en biovenen en de regeering van de Tsjeeho-Slowaakschs Republiek, tezamen met den vertegenwoordi ger van de Vereenigde Staten van Amerika .n de kwaliteit van waarnemer en met spe cifiek begrensde volmacht: in vergadering bijeen zijnde op het Bin nenhof onder voorzitterschap van Z.Exc. den heer Jaspar, eerste-minister van België, aan het einde van de eerste phase der confe rentie cp 6 Augustus 1929 te 's-Gravenhage is aangevangen; Jaspar deelt de president de conferentie mede, aai in alle politieke vraagpunten van de agenda der conferentie een overeenkomst tusschen de belanghebbende mogendheden is tot stand gekomen. 2. De president constateert, dat met hei oog op, het feit, dat onderscheidene vraag stukken met betrekking tot het plan van 7 Juni 1929, te Parijs opgemaakt door de com missie van deskundigen, in hoofdpunten zijn geregeld' in overeenstemming met de hierbij gevoegde' documenten (annexen I II, III en IV), alle regeeringen door gedelegeerden op de conferentie vertegenwoordigd, het ge noemde plan in beginsel hebben aanvaard. Desniettemin hebben sommige delegaties, terwijl zij haar recht voorbehouden inzake de verdere toetreding, op enkele punten op merkingen gemaakt, welke geen beletsel zijn voor de hierboven vermelde aanvaarding in beginsel. Deze opmerkingen komen voor in de notulen van de bijeenkomst der finan cieele commissie op 30 Augustus 19?9 De president constateert vcorts. dat over eenstemming is bereikt hiertoe strekkende dat het saldo van het onvoorwaardelijke •deel van de annuïteiten volgens het rapport der experts, welke verdee'ing door cl™ regee ringen moest worden geregeld, als volgt ver deeld zal worden Het Britsche Rijk Japan Koninkrijk' der Serven; Kroaten en Slovenen Portugal Totaal 55 0000 000 R M. 0 600.003 R M. 6.000.000 R.M. 2.400.000 R.M. 70.000.000 R.M. 3. De conferentie neemt acte van de in stelling van de Organisatiecommissie voorde aanpassing van de Duitsche wetten, vastge steld' in verband met het Dawes-plan, over eenkomstig annex V van het rapport der Experts en is van oordeel, dat de Organi satiecommissie voor de Internationale Bank, bedoeld in afd. III van Annex I van het rapport der Experts, zoo spoedig mogelijk zal moeten worden ingesteld. 4. De Conferentie besluit tot het instellen van technische commissies belast met de taak om gedetailleerde aanbevelingen te ontwerpen met betrekking tot: (a) het vaststellen oveeenkomstig annex II van nieuwe regelingen voor leveranties in natura en het voorstellen van maatregelen, welke noodig zijn in verband met den over gang van het tegenwoordige naar het nieu we stelsel, voor zoover zoodanige leveranties betreft; (b) de definitieve regeling van de weder. zijasche vorderingen der credifceur-regeerin- I gen met betrekking tot afgestane eigendom men en bevrijdingsschulden en de definitieve regeling van de geldelijke verplichtingen der debiteur-regeeringen krachtens de verdragen van St. Germain, Triandki en Neuilly. De Conferentie besluit voorts een com missie van' juristen in te stellen om de ge detailleerde teksten te on werpen, die be lichaamd zullen worden in het slotprotocol voor het in werking stellen van het plan dei- Experts. Verder besluit de Conferentie, met inacht neming van de verklaringen en voorbehou den, afgelegd en gemaakt in den loop van de bijeenkomsten van de financieele com missie op 30 en 31 Augustus 1929, welke zijn neergelegd in de notulen van deze bijeen komsten, tot de instelling van een commis sie belast met de taak om de noodige bepa lingen te ontwerpen voor de toepassing van de aanbevelingen van hoofdstuk IX van het rapport der Experts betreffende de liqui datie van het verleden en het voorstellen van de maaticgelen, vereischt om den ovei- gang van het bestaande naar hef. nieuwe regime te doen plaats vinden. 5. De conferentie verzoekt ieder der uit noodigende mogendheden en het koninkrijK der Derven, Kroaten en Slovenen, ééne af gevaardigde te benoemen in de commissie tot het majeen van nieuwe regelingen ten aanzien van leveranties in natura en beslui; om de Belgische, Britsche, Fransche, Griek- sc'ne, Itaiiaanscha, Japansche, Poolsche, Por tugees she, Roemeensche, Servisch-Krc a- .i oii-Sloveensche en Tsjecho-Slowaakache egeeringr.n te vereeëken om, indien zij dit vvenschën, twee vertegenwoordigers te benoe men m de commissie betreffende afgedane eigendommen en bevrijdingsscaulden en a. jeidelijkp verplichtten Van Oostenrijk, Hon garije en Bulgarije, met dien verstande, dat. wanneer de commissie de geldelijks verplich tingen van de Ocsteirrijksche, Hongaars she ?f Bulgaarsche regeeringen behandelt, elK dezer regeeringen zal worden uitgenoodigd om twee vertegenweora'igers in de commissie te benoemen, yarn er haar beiangen in het spel zijn. 6. De commissies, door de Conferentie in gesteld, zullen bijeenkomen op een datum en plaats, d'öor ten president van de Con ferentie vast te stellen. 7. De conferentie 'zal wedsr bijeenkomen op een datum en piaats vast te stellen dooi den president in overleg met de uitnoodi gende mogendheden.' ten einde de rapporten in overweging te nemen, welks haar zullen worden voorgelegd door alle oommissies hier boven vermeld en teneinde daaraan gev te, verbinden als wenscheiijk mag w order- geacht'. (was geteekencl) Preisdent: I-IENRi JASPAR. (w.g.) M. P. A. HANKEY, .secretaris-gsnerar.l Gedaan te 's-Gravenhage. den één en dertigsten dag van Augustus 1929. ONTPLOFFING BIJ HET RIJKSDAG GEBOUW BERLIJN, 1 September (V.D.) Heden morgen omstreeks 4 uur is een helsche ma chine voor den Noordelijken ingang van het Rijksdaggebouw ontploft. Een gedeelte van de ruiten is gesprongen. Dé materieelf- schade is gering De politie heeft een onder zoek ingesteld, doch heeft nog niet kunnen ontdekken, wie de dader van dit misdrijf is. Men heeft slechts eenige doelen van het uurwerk van den bom gevonden. De straat is afgezet, terwijl het gebouw door de politie is bezet. HAKENXBEUZLERS WA ARS CÏÏ3JNLIJK DE SCHULDIGEN BERLIJN, 1 September (V.D.) Omtrent den in den nacht van Zaterdag op Zondag gepleegden bomaanslag op het-gebouw vas: den Duitschen Rijksdag wordt nader gemeld1 dat de bom te vier uur 's nachts explodeer de bij het vijfde portaal van den Noordelij ken ingang van het Rijksdaggebouw Deze ingang geeft toegang tot den rechtervleugel van het Rijksda,ggebouw en leidt naar het sousterrain naar de krantenarchieven en naar de parterre naar de garderobe. Op de- eerste verdieping van dezen vleugel is over een front van 20 meter de kamer ten dienste van het Seniorenconvent. Daaraan grenst een groote toiletruimte en daarnaast bevindt zich het trappenhuis. De bom was neergelegd voor een der drie vensters van het sousterrain, waarin het krantenarchief gevestigd is. Door de expló- sie werden alle- ruiten van de ramen van het sousterrain vernield en de kozijnen eruit geslingerd, terwijl de schade aan den bin nenkant slechts gering was. Ook van de ramen van de hoog gelegen parterre werden alle ruiten, die daar 12 m.M. dik zijn, ver nield, terwijl op de eerste verdieping slechts het raam van de waschgelegenheid bezweek. Het Rijksdaggebouw werd onmiddellijk door de Schupo in een wijden kring afgezet. Kort na den aanslag 'verschenen dé .vice-president Dr. Weiss, de Departementsdirecteur' Wuen- disch en de chef der recherche Werner met de commissarissen Dr. Braschwitz en Muehl- friedel van de afdeeling IA der Berlijnsche politie. Van de helsche machine werden ver schillende deelen gevonden, o.a. van de springstoflading, deelen van een, wekker uurwerk en van zaklantaarnbattjjrijen, die zelfs voor een deel naar de overzijde van de straat waren geslingerd. Op één der spanningsmasten van het tramnet, ter hoogte van de plaats, waar de helsc.he machine was neergelegd, werd een z.g. sluitzegel gevonden met het Swastika- teeken der Hakenkreuzlers en het opschrift: „Groot-Duitschland ontwaakt'1 De door de politie ontboden deskundige van het Chemisch-technisch Rijksbureau Dr. Richter, die ook medewerkte bij het onder zoek naar de verschillende bomaanslagen in Luneburg, Oldenburg en Sleeswijk, stelde ook hier een onderzoek in. Weliswaar kon hij den juisten aard van de springstoflading nog niet vaststellen, doch het is dezelfde springstof, die ook bij de bomaanslagen in genoemde plaatsen gebruikt werd. Met acht het daarom aannemelijk dat er verband be staat tusschen dezen aanslag op het Rijks daggebouw en de aanslagen van den laatsten tijd in Sleeswijk en Oldenburg. De politie- president heeft een belooning van 25.000 mark uitgeloofd, waarvan 10.000 voor dege nen, die aanwijzingen kunnen geven om trent den aanslag op het Rijksdaggebouw die tot arrestatie van de daders leiden, en 15.000 marli voor degenen, die aanwijzingen kunnen ^geven omtrent dezen aanslag en de aansla gen in Sleeswijk en Oldenburg. SNOWDENS ONTVANGST IN LONDEN LONDEN, 1 Sept. (V/ D.) Gelijk ver wacht kon worden, is Snowden bij zijn aan komst alhier, héden mors en om 9 uur 35 enthousiast ontvangen. Toen, de trein bin nenliep weerklonk luid geroep van ongeveer 4000 personen. Namens de regeering werd hij door den Minister van Luchtvaart en een vertegenwoordiger van den Minister-president ontvangen. Snowden legde een korte verkla ring af, waarin hij er op weqs. dat in Den Haag hét doel, waarvoor gestreden werd. kon worden bereikt; alle deelnemers .zijö met het resultaat volkomen tevreden. HET RAPPORT OVEïï HST VIJFDE ANNÜÏTEITSJAAR BERLIJN, 1 Sept. (V. D.) De algemeene agent voor reparatiebetalingen maakt bekend, dat Duitschland gedurende hst vijfde, op den 31sten Augustus afsluitende jaar van het deskundigenplan, alle betalingen volledig en op tijd heeft verricht en dat dé overschrijving aan de crediteurstaten en voor de overige dosleindêft van het plan regelmatig en zonder stoornis zijn verloopen voor de Duitsche valuta. De vijfde annuïteit bedroeg 2500 millicen Mark, terwijl hierin begrepen is een bedrag van 79 millioen, dat nog aan de vierde an nuïteit moest worden betaald in Septemb™r '923. Daar de viifde -annuïteit zelf 2509 mil üoen Mark bedraagt, zal in September nog 79 millioen Mark moeten worden betaald. Het totale transfer in het vijfde anni'ïtelts- iaar bedroeg 2453 millioen goudmark, ter wijl de totale inkomsten ongeveer 2590 mil- liöéri goudmark beliepen. Ongeveer 1419 mil- 'Joen is in buiteiilandsehe valuta overgeschre ven. dus ongeveer 57 03 pet., terwijl 1034 mil lioen in markenbetalingen zijn overgemaakt, d. i. 42.17 pet. Hst contante saldo uit het conto van den ligemeenen agent bedroeg in. 'het begin van wt vijfde annuïteitsjaar ongeveer 189.5 mil lioen goudmark en aan het einde van dat jaar op 31 Augustus 237 millioen, waarvan 37 millioen in Rijksmark en ongeveer 170 millioen in buitenlandsche valuta. MACDQNALD IN PARIJS Pesprek'ngen met Briand V PARIJS, 1 Sept. (V. D.) Met betrek king tot de Farijsche samenkomst van den Franschen en den Engelschen minister-pre sident, die Zaterdagmiddag heeft plaats ge vonden in de Rotondesalon van het minis terie van buitenlandsche zaken, stellen de officieele commutiiqué's vast, dat gesproken s over de afgesloten conferentie in Den Haag rn de a.s. werkzaamheden in Genève, en, zoo als Briand den journalisten zeide, over de ..organisatie van den vrede". Briand heeft daaraan toegevoegd, dat de Haagsche confe rentie door alle misverstanden tusschen* Frankrijk en Enge' nd uit den weg te rui len, den weg geopend heeft voojy.de vrucht baarste samenwerking der landen voor hun -etpeenscbappslijk' ideaal, het werk der 'zedestiohting. Vo-eens ,,Lc Populaire", het socialistische dagblad, werd de hoofdschotel der besprekin gen gevormd door de algemeene oSligatoire arbitrage-acte en de mogelijkheid terug te 'meren tot 't protocbl van Genève van 1924. Volgens dit blad zou MacDona'.d medegedeeld hebben, dat het dé wil van de arbeiders- regeering was de arbitrage-act binnenkort te ratificeeren, terwijl Briand er op wees, dat deze reeds voor het Fransche parlement ge bracht was en de ratificatie nog slechts een kwestie van enkele weken was. Bovendien zijn door Briand de kwesties der vlootont- wapening en de gebeurtenissen<in Palestina ter sprake gebracht. De verklaringen, die MacDonald in naam van Engeland en die Briand in naam van Frankrijk in Genève zal afleggen, zouden, volgens dit blaft, vrij ge lijkluidend zijn. DE ZIEKTE VAN POINCARÉ. ZORGWEKKEND PARIJS, 1 Sept. (V.D.) Ondanks de kalmeerende officieuze verzekeringen schijnt, volgens de „New-York Herald de toestand i j» van den gewezen minister-president Poin- j A I Jfl jjNyCJIr'N caré zorgwekkender te zijn dan oorpronke- lijk werd aangenomen. De artsen geven toe, dat Poincaré met een longontsteking te bed ligt en niet in staat is geweest c l voor eenigen tijd een tweede operatie te onder gaan. Briand en Macdonald, die Zaterdag een bezoek brachten aan de woning van Poincaré kregen te hooren, dat Poincaré volledige rust moest hebben en niet gestoord mocht worden. De lijfarts van Poincaré ver klaarde, dat er geen reden was om ongerust te zijn, daar de haard der longontsteking reeds afneemt. Er heerscht eenige vrees, dat het hart van Poincaré zwak is. DE SLAAPZIEKTE BREIDT ZICH UIT LONDEN, 1 Sept. (V.D.) Volgens be richten uit Tokio breidt de slaapziekte in verschillende gebieden van Japan zich op gevaarlijks wijze uit. Op ongeveer 800 K.M. ten W. van Tokio waren reeds voor eenigen tijd ernstige ziektegevallen geconstateerd. Thans wordt bericht, dat in de streek van Nikko in totaal 241 aan de ziekte lijden, waarvan tot dusver reeds 91 overleden zijn. Het Doorluchtig Episcopaat heeft op diens verzoek eervol ontslag verleend aan den heer C. L. Bressers, te Dongen, als lid van het Bestuur der St. Radboudstichting, onder dankbetuiging voor de langdurige en veel vuldige diensten door hem als zoodanig be wezen. Het Doorluchtig Episcopaat heeft als lid van het Bestuur benoemd mr. A. Baron van Oldeneel tot Oldenzeel, te Oosterhout. Van 16 September tot 14 December Voor ieder, die een kolonialen werkkring bekleedt, is het noodzakelijk zoo goed moge lijk bekend te zijn met land en volk en de bestuursvoorschriften van het overzeesche gebied, waarin men werkzaam is. De gelegen heid zich daaromtrent kennis eigen te ma ken, biedt het Koninklijk Koloniaal Instituut o.a, in zijn driemaandelijksche Indologische Leergangen, waarvan de vier en twintigste den 16den September a.s. aanvangt. Voor de drie en twintig tot nu toe gehou den leergangen waren er 1040 ingeschrevenen onder welke 88 dames van wie 776 voor den geheelen leergang. Van de 1040 inge schrevenen waren bestemd voor een werk kring bij ondernemingen van landbouw, han del en bankwezen in Ned.-Indië 678; artsen 133: officieren 65; van verschillende beroe pen 164. 99ste Algemeene Vergadering De algemeene vergadering van bovenge noemd Genootschap begon Zaterdagmorgen met de verkiezing van een bestuurslid we gens periodieke aftreding van mej. dr. A. J. Portengen. Het hoofdbestuur had de aan dacht gevestigd op dr. Hemelrijk te Alkmaar, terwijl de afd. Amersfoort mej. E. van Teu- tem voordroeg. Nadat ook de candidatuur van dr. Hemelrijk verdedigd is, werd gekozen mej. van Teutem. De commissie-verslagen passeeren in snel tempo de revue. De heer dr. Unger deed mededeelingen over het philologisch studiefonds te Utrecht, waarbij hij wees op het groote nut van studiereizen voor a.s. classici. In de plaats van mej. dr. A. J. Portengen (het bestuur stelde voor: dr. J. Hemelrijk) werd mej. E. van Teutem, uit Amersfoort, met meerderheid van stemmen gekozen. Hierna hield prof. dr. G. Brom een voor dracht over: „Leeren voordragen". Deze rede werd door een geanimeerde gedachtenwisse- iing gevolgd. Hierna kwamen de verschillende verslagen tan de orde, die alle werden goedgekeurd. De inspecteur der gymnasia, dr. Vinké- steyn, sprak nog enkele woorden van waar deering voor het werk van het Genootschap, waarna de voorzitter de vergadering met 'n woord van dank sloot. In de middaguren bood het gemeentebe stuur van Amersfoort het congres een thé aan in Huize „De Stichtsche Heuvel" op den Amersfoortschen Berg. DINSDAG 3 SEPTEMBER. HUIZEN. .5 M. 10 00—10.15 Morgenwij ding, 10.3012.00 Gramofoonmuziek, 12.15 tot 1.45 Concert door het Tuschinsky-or- kest, 1.452.00 Gramofoonmuziek, 2.00 2.45 Kookpraatje door P. J. Kers, 2.45 3.00 Gramofoonmuziek, 3.004.00 Maak- het-zelf-cursus, 4.004.30 Gramofoonmu ziek, 4.305.30 Microfoon-debutanten, so praan en alt, 5.307.00 Concert door het Omroeporkest, Greta de Knegt-ter Haar sopraan, 7.007.45 Lezing door Casper Höweler over: De Missa Solemnis van L. van Beethoven, 8.018.30 AVRO-Boe- kenhalfuurtje, J. G. de Haas bespreekt A. Jurriaan Soetmulder's „De greep van den tijd", 8.03 AVRO-Radio-Tooneel. Studio- opvoering van „Fientje Beulemans", Vlaamsch blijspel in 3 bedrijven door Fon- son en Wicheler. Leiding: Louis Saalbom. In de pauze persberichten. Na afloop: Dansmuziek uit cabaret „La Gaité", Am-' sterdam, 12.00 "'.uiting. HILVERSUM, 298 M. Na 6 uur 1071 M. 10.30 NCRV Tijdsein, 10.30—11.00 NCRV. Ziekendlenst, 12.301.15 KRO. Concert door het KRO-Trio, J.15—2.00 KRO.-Gra- mofoonmuziek, 2.002.20 KRO-knipcursus 2.203.20 KRO Vrouwenuurtje, 5.006.00 KRO Gramofoonmuziek, 6.00 KRO Om zetting golflengte, 6.016.50 KRO. Gramo foonmuziek, 6.50—7.00 KRO. Praatje over den te openen cursus „Naaien, knippen en stofversieren". 7.007.15 KRO. Praatje over den cursus Engelseh. 7.157.25 KRO. Gramofoonmuziek, 7 358.00 KRO. Lezing over het „Katholiek standpunt inzake Li chaamscultuur", 8.009.15 KRO. Concert Orkest en vocale solist, 9.159^p KRO Nieuwsber., 9.36—9.45 Praatje over den cursus Esperanto 10.3011 30 Gramofoon muziek. DAV ENTRY, 1534.4 M. 10.35 Morgenwij ding. 10.50 Nieuwsber., 11.05 Lezing, 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Orgelconcert. W. R. Fogg (zang), 1.20 Orkestconcert, 2.20 2.45 Beelduitzending, 4.20 Orkestconcert, 5.35 Kinderuurtje, 6.35 Nieuwsberichten, 7.05 Strijkkwartet. 7.20 Lezing, 7.45 Le zing. 8.05 Concert, Marie Rabeneck, zang, 8.20 Concert E. Suddaby, sopraan, D. No ble, bariton, Solomon, piano, symphonie orkest, 10.00 Nieuwsberichten, 10.20 Lezing 10.35 Lezing, 10.55 Dansmuziek, 11.35— 12.20 Dansmuziek. PARIJS ..Radio Paris", 1725 M. 12.50— 2.20 Gramofoonmuziek, 4.05 Concert en solisten, 6.55 Gramofoonmuziek, 8.55 con cert orkest en solisten. LANGENBERG, 473 M. 7.20—7.50 Gramo foonmuziek, 7.508.50 Orkestconcert, 10.35 tot 12.10 Gramofoonmuziek, 12.30 Gramo foonmuziek, 1.252.50 Concert. Strijk kwartet, alt en piano, 5.556.50 Orkest concert, 8.20 Orkestconcert, piano. ZEESEN, 1635 M. 6.10—12.50 Lezingen, 12.501.15 Gramofoonmuziek, 1.155.20 Lezingen, 5.20—6.20 Concert uit Leipzig, 6.20—8.20 Lezingen, 8.20 „Elga", Tooneel- stuk van Gerhart Hauptmann. ERUSSEL, 508.5 M. 5.20 Trio-concert, 6.50 Gramofoonmuziek, 8.20 Orkestconcert. HAMBURG. 372 M. 11.50 Muziekuitzen- ding voor scholen, 4.35 Orkestconcert, 5.20 Orkestconcert. 6.35 Concert, 8.20 Duitsche avond, 10.45 Orkestconcert. worden aangewezen als het land waar het C. C. I. R. voor de eerste maal zal bijeen komen. De bijeenkomst welke te 's-Graven hage in hotel „De Twee Steden" zal wor den gehouden is bepaald op 18 September tot 2 October a.s. In verband met de veelvulidge vraagstuk ken welke zich op het gebied der radiotech niek nog voordoen, bestaat er voor deze eerste bijeenkomst veel belangstelling uit het buitenland. Verwacht wordt dat de voor naamste landen van Europa en andere con tinenten in totaal door ruim 150—200 ge delegeerden vertegenwoordigd zullen zijn. De directie van den Landbouw deelt mede, dat gedurende de dagen van 22 tot 28 Aug. zijn geslacht voor baconbereiding 17.403 var kens (voorafgaande 7 dagen 17.720), terwijl werd uitgevoerd bacon, afkomstig van 17.655 (17.529) varkens. Poincaré De Nederlandsche delegatie Tijdens de radio-conferentie te Washing- ton is besloten tot de instelling van een per- 1 manente commissie voor het uitbrengen van "riviezen over radiotechnische kwesties, welke adviezen door tusschenkomst van het Inter nationaal Telegraafbureel te Brn ter kennis van de Telegraafadministraties der onder scheidene landen zullen worden gebracht. Nederland genoot de onderscheiding te Het Doorluchtig Episcopaat zal zijn ge wone Najaarsvergadering houden te Breda, op 30 September. 14 Viola's blikker vlogen naar hem. on hij las in die stralende oogen de bevestiging van zijn geluk. Onï haar mond zweefde een zalig glimlachje, terwij, nii vriendelijke woor den sprak en toen het uitdeelen dei Kerst geschenken was afgeJocpsn, en de zoo ruim schoots begiftigden zich dan-end verwijderd hadden, wierp Viola zich gelukkig aan Mag- da's borst. „O, wat voel ik mij heden gelukkig en tevreden!" sprak zij Een ontevreden trek zwam voor een oogenblik op Magda's gelaat, doch zij her stelde zich spoedig. „Ik verheug mij met u", hernam ze zacht, en drukte een kus op Viola's voorhoofd: „doch iaat ons nu eens kijken, of het Kerst liedje ook aan ons gedacht heeft Ongemerkt pinkte zij een traan weg en •oerde Viola naar ae zijkamer, waar rijke geschenken voor het meisje lagen uit gespreid. Met een gloed op de wangen en een we- UI van gelukzaligheid in de oogen, be dankte Viola zuster, en hroer voor de ver rassing haar bereid en kwam toen ook met hare geschenken voor den dag. Voor Magda had zij verscheidene keurige borduurwerkjes vervaardigd, mijnheer von Rotteck ontving een sigarenkoker er, Ger hard een groote rol wit papier. Verwon derd nam hij het aan. „Ons kasteel, Magda1" riep hij aangenaam verrast, toen hij de zorgvuldig uitgevoered teekening zag. „Hoe mooi! Ge i.eoc je zelve overtroffen, Viola!' „Ons lief, oud nuis, getrouw 'tot in de kleinste bij zonder heaen weergegeven.knik te de zuster. „Ge nadt Gerhard geen groo- ter genoegen kunnen verschaffen, Viola!" O hoe trots, hoe gelukkig gevoelde het jonge meisje zich bij deze lofspraken! En toen Gerhard op haar ictrad en met een warmen, innigen handdruk zeide: „Van mor gen at zal de teekening in een lijst boven mijn schrijttafel hangen!" was zij overge lukkig. Gedurende de feestdagen kwamen er gas ten en heerschte een prettige gezelligheid op het kasteel Linden bosch. Gerhard zag er wel tien iaar jonger uit en Viola liep rond met een gezichtje als de lachende lentehemel Met het fijne instinct van het vrouwelijk hart voelde zij de beslissing naderen en die vurige verwachting deed heel haar voorko men ouder schijnen. En de dag brak aan waarop hij tot het meisje innige woorden van liefde sprak En vol vertrouwen, heur hoofd tegen zijn borst vleiend, fluisterde zij, de bekentenis- harer liefde. j Nu had zij het geluk gewonnen en zij meende het nimme: te kunnen verlie zen. Magda's gelukwensch klonk zóó oprecht gelijk hij trouwens alleen kon komen uit een gevoelvol, minnend hart, en toch be kroop haar een bang voorgevoel, toen zij die twee vóór zich zag staan. Haar ernstige, standvastige broeder en het kind van „die vrouw"! Zou dat wel goed afloopep? En Magda bad uit het diepste harer ziel tot Goo. cat Hij dit huwelijk gelukkig zou maken. Men besloot Viola's verloving met Ger hard 'nog geheim te tiouden, aangezien de trouwplechtigheid eerst na verloop van een jiïar kan plaats hebben. Gerhard wilde het jonge meisje tijd laten, zich in haren nieu wen toestand te leeier. schikken en Magda keurde dit besluit van haren broeder goed. Viola vond haar heimelijk geluk zoo zoet, dat zij er toegestemd zou hebben, nog jaren lang, verloofde te blijven want zij vond het zoo verrukkelijk zulk een zalig geheim voor de heele wereld verborgen te houder.. „Alleen mijnheer von Rotteck werd in het vertrouwen genomen: tiiie dagen daarna deed hij in allen vorm aanzoek bij Gerhard om Magda's hand. Hij keek zijn vriend ver baasd aan. Magda bad a; reeds zoovele vrijers afgewezen en zot dikwijls beslist ver klaard ongehuwd te willen blijven, dat bij 't maar niet kon gelooven, dat zij ooit tot an dere gedachten zou komen. „M'n beste Rotteck". zei hij daarom met eenige verlegenheid. rr.ij dunkt, dat ge toch moest wéten, hoe Magda over trouwen denkt. God weet, dat ik haar aan niemand liever zou geven, dan aan j~ü, maar tot nu toe heeft zij alle aanzoeken afgeslage. en ik twijfel er sterk aan. of ze voor jou een uit zondering zal maken.' „O, als het dat maar is," viel Rotteck hem opgeruimd in dt rede, „met Magda en mij staat het op goedèn voet. Zij kent mij ne genegenheid voor haar en ik ben er vast van overtuigd, dat zij niet ..neen" zal zeg gen." „Maar, lieve hemel, mensch, waarom ben je dan niet al lang getrouwd?" „Je kent mijn vroegeren toestand: schul den, niets dan schulden, hernam Rotteck. „Maar Magda kreeg toch een aardigen bruidschat mee." „Denk je dan, dat ik daar ooit op gere kend heb?" Gerhard reikte hem de hand. „Neen, neen, m'n beste Rotteck, daartoe ken ik je veel te goed." „Nu, ik kan je trouwens thans wel de ge heele waarheid zeggen. Een jaar geleden, toen ik met de regeling var al die onplei- zierige aangelegenheden eindelijk klaar was. vroeg ik Magda's hand, doch kreeg ten ant woord: „Zoolang mijn broer Ongetrouwd blijft, niet ik kan Gerhard niet alleen Taten." „En daarmede waart ge tevreden?" „Wat moes' ik doen? Gè kent Magda s vastheid van karakter. Ik zweeg en wacht- te, ik kon haar immers in uw bijzien zien en spreken, zoo dikwijls ik wilde. Dat was Weliswaar een bescheiden geluk, maar het was er toch een, en ge ziet, dat ik niet te vergeefs heb gewacht." „Welk een zeldzame geest van opoffe ring", sprak Gerhard: „hoe zal ik u dat ooit kunnen vergelden!" Viola kon zulk een edelmoedigheid van Magda's kant niet begrijpen en meende glimlachend, dat hare liefde voor Rotteck niet zoo bijster groot moest wezen nm zoo gemakkelijk daarvan al stand te doen. ..Ik zou nooit of nimmer afstand kunnen doen van datgene, wat ik als mijn geluk beschouw, al moest ik ook al het andere er voor op offeren". zeide zij met een hartstochtelijk ontroerde stem. „Zelfs uw piicht?" vroeg Gerhard ontsteld, „zoudt ge ook dien opofferen?" „Ik ken maar één plicht, en dat is die mijner liefde," zeide zij met vlammenden blik, want zijn toon van teleurstelling had haar gekrenkt. Gerhard trad ontnuchterd eenige schreden van haar terug. ..Ik had verwacht meer plichtsgevoel bij ja te vinden," zeide hij met trillende stem. „Maar Gerhard, moet de liefde dan niet hopger staan dan al het andere?" „Niet altijd, Viola, niet altijd!' hernam Gerhard pijnlijk getroffen. „Er zijn dingen, die voor ons hooger moeten staan. En juist het bewustzijn van trouwe plichtsvervulling moet ons wapenen tegen de bekoring, opdat wij er niet onder bezwijken; hoe treurig zou het er anders met onze beginselen uitzien?" Viola hoorde hem zwijgend aan. De laat ste regels van hare moeder stonden thans mede duidelijk voor hare oogen. Piicht is een akelig, treurig woord, hetwelk met zijn ijskouden adem alle warmere gevoelens doodt. Ja, hare moeder had gelijk gehad, het was een akelig, treurig woord, dat den weg naar geluk versperde. Waar bleef het heer lijk gevoel eener warme liefde, als dit en kele woord plicht altijd als slagboom tusschen beide trad?! Zij liet het fraai gevormde hoofd voorover hellen en staarde peinzend voor zich uit. „Viola." zeide Gerhard na een lange pau ze, „kunt ge mij ongelijk geven?" Zij keek naar hem op. Zij had koel willen antwoorden, doch toen zij zijne donkere oogen met een uitdrukking van innige hartelijkheid op zich gevestigd zag, toen verdween haar wrevel. Met een beweging vol bevalligheid reikte zij hem de hand, terwijl zij op zachten toon zeide: „Vergeef me, Gerhard, ik wilde je niet krenken." „Viola," fluisterde hij hartstochtelijk, „o kon je mjj geheel en al begrijpen, wat zou ik dan gelukkig, overgelukkig zijn!" Viola had dit kleine geval al spoedig ver geten, maar in de ziel van Gerhard liet het zijn angel achter. Wordt vervolgd. V

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 5