Van Alles en van Overal KATHOLIEKE JEUGD BEWEGING IN DEN HAAG Sport en Wedstrijden Voor den Alkmaarsohen Kantonrechter TWEEDE BLAD MAANDAG 2 SEPTEMBER 1929 BLADZIJDE 3 ETBAL PAARDENSPORT ZEILEN Draverijen en Ren a. d. Nieuw- poortslaan te Alkmaar De internationale zeilwed strijden van de Koninklijke RECHTSZAKEN ENKHUIZEN Je kar vaak van je vijanden leeren en. dat is maar gelukkig ook, want dan dienen ze tenminste nog ergens voor. Nu zjn zeker de ergste vijanden van de Katholfeken de socialisten, want die willen zich in den regel als vrienden voordoen...... ze heiben niets tegen het geloof en je kan! heel goed Katholiek en socialist tegelijk zijn; ze la/en iedereen vrij, om aan een God te gelocven of niet en dergelijke mooie praatjes meer kan je van de heeren* hooren, maar ondftusschen stoken ze in hun pers zoo harf als ze maar kunnen tegen Kerk en priisters. ïe doen ons dus veel kwaad, trachten ten minste dat te doen, en misschien zou het hm op den langen duur ook gaan gelukken, as wij niet op onze hoede waren. Kunnen vij van hen dus leeren, hoe wij ons tegen len zelf moeten verdedigen, dan mogen wij iit niet nalatenen we hebben het ook niet nagelateh. Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst, daar hebben de socialisten maar al te goed de waarheid' van ingezien. Niet, dat de Ka tholieken hun kinderen niet behoorlijk op voedden,de patronaten hebben at veel langer bestaan dan het socialismemaar onze tegenstanders hebben hun jeugd veel systematischer georganiseerd, dan dat voor korten tijd nog de Katholieken deden, met in afzonderlijk vereenigingetjes, maar mas saal, zoodat er ook van de jeugdbeweging een kracht uitging, waarmee tegenstanders rekening hadden te houden. Immers, die socialistische jeugd komt in fabrieken en werkplaatsen in aanraking óók met Katho lieke jongeren en als van hen dan niet een even groote kracht uitgaat,' dan zou het wel eens kunnen gebeuren,dat zij voor de Ka tholieke zaak verloren gingen. Dat hebben we geleerd' van de socialisten en we zijn óók onze jeugd gaan organiseeren, krachtig en onweerstaanbaarde zaak in goed aangepakt. We hebben het gedaan, npt alg de socia listenmaar toch heel anders, beter. Bij hen gaat het alleen maar om het materieele, bij ons meer om het geestelijke. Vandaar dan ook, dat wij met onze jeugdbeweging tot nog toe niet zoo aan den weg timmerden er niet zooals de socialisten in het openbaar propa ganda mee maakten. Dat zullen we voortaan wél doen en Zon dag zijn we daarmee begonnen. En hoe? Heel Nederland heeft het nu eens gezin, dat er ook een Katholieke Jeugdbeweging be staat.en wat voor een! In verschillende plaatsen van het land hebben Zondag vijftig duizend jongeren, getuigd voor Koning Christus en in Den Haag alleen, waar die uit het Bisdom Haar lem bijeenkwamen, waren er bijna tiem duizend'. Daar ben ik heengegaan, daar heb ik weer eens gezien, welk een kracht er in ons Roomsche volk schuilt. En met mij, die dat wel wist, hebben, en dat is van veel groo- ter waarde, duizenden en tienduizenden an deren het gezien, andersdenkenden, die het misschien niet wisten, duizenden socialisten vooral, die het trouwens al wel aan den lijve gevoeld zullen hebben, lang vóór deze demonstratie. Per trein, in autobussen, te voet kwamen ze in de morgenuren van alle kanten op de Ma liebaan toe, waar de stoet, die d'e stad zou doortrekken moest worden pgesteld. In den blijden zonneglans krioelden ze daar door een, tusschen de overblijfselen van de sta ketsels. waaraan den vorigen avond 't vuur werk ter gelegenheid van Harer Majesteits verjaardag was ontstoken, d'ie duizenden jongelui en de menigte vlaggen en vaandels der verschillende vereenigingen gaven kleur en vroolijkheid aan het geheel. Het duurde lang, eer alles geregeld was, maar toen ein delijk alles gereed was en dé stoet kon gaan trekken, kreeg Ben Haag dan ook wat te zien. Den Haag moest er echter verder voor loopen, dan het gedacht had. Immers, het plan was geweest, om door de stad naar Houtrust te trekken en dan onderweg vóór het Koninklijk paleis den Romeinse groet te brengen, als teeken van eerbied en aanhankelijkheid aan de Koningin. Maar de autoriteiten hadden het anders beslist. Er mocht nietcVoor de binnenstad getrokken worden, omdat dan de leden der Haagsche Conferentie, waarvan nota bene de voor- naamsten, omdat de Conferentie was afge- loopen, reeds daags te voren waren vertrok ken, misschien in hun rust gestoofd zouden worden. Och ja, er is altijd en voor alles wel een rede te vinden. Ik weet niet hoe al die straten heeten, waar nu de stoet doortrok, maar wel weet ik, dat ze vol belangstellenden stonden, en uit de opmerkingen die je zoo in het voor- bijloopen hoorde was wel op te maken, dat de meesten nooit verwacht hadden, iets zoo grootsch, iets zoo moois te zullen zien. Grootsch was de optocht door het over weldigend aantal deelnemers, mooi door de praalwagens, de banieren en de vlaggen en de spandoeken. Die spandoeken! Die hebben de socialisten ook in hun 1-Mei optochten, maar wat een verschil! Inplaats van „Weg met het kapi taal", las je hier: „Hulde aan oning C ris- tus"; inplaats van; „Wij eischen dit of dat" „Wij buigen voor den Christus" Dat was wat nieuws vq< i Den Haag, dat hadden ze nog niet gezien, demonstreerden die r.iets vroegen, niets elschten, maar die aleen nviTi gavenliefde aan den Schep per van het heelal, die alleen maar getuigen kwamen van hun aanhankelijkheid, van hun trouw aan den Koning der koningen. Vroolijk schetterde de muziek der vele ge zelschappen, die in den stoet meeliepen. vrolijk «heen de zon, die alles kleurde en leven gal, vroolijk stonden de gezichten der pngens die den langen weg moesten loopen, sommigai met de toch al zware, door den wind nog verzwaarde spandoeken, zoodat het zweet hun tappelings langs het gelaat liep, vroolijk ook keek het publiek langs den weg, dat deze demonstratie een openbaring was. Ruim vijf kwartier na het vertrek van het Malieveld kwam de kop van 'den stoet op Houtrust aan, bijna een uur later was ook de staart er. Een groote menigte was daar bijeen, om van haar belangstelling te doen blijken en op de eeretribune stond Bisschop Aengenent omringd door een aantal hooge geestelijken den aankomenden stoet af te wachten. Onmiddellijk begon het défilé, dat bijna een uur duurde. Allen trokken ze voorbij hun Bisschop, met uitgestrekten arm hun geeste lijken leider den Romeinschen groet bren gend, of onder het roffelen der trommen met de vaandels neigend. En die den groet gebracht hadden, marcheerden rond het veld en gingen dan neerzitten in het gras, ter weerszijden van het tegenover de tribune van den Bisschop opgerichte al taar, waar straks het Pontificaal Lof zou worden opgedragen en heel de jongelingschap zich zou toewijden aan Koning Christus. Dat altaar! Onder een groot tentdak was op een verhooging een fraai altaar opgericht, tsgen den geweldigen pilaar, die het tentdak drceg. Die pilaar ging door dat tentdak heen en eindigde daarboven in een reusachtig wit houten kruis, dat, in de zon schitterend, het gèheele terrein beheerschte. Toen de Bisschop, die bij het Lof geassi steerd werd door Deken van Dam uit Den Haag en Deken Lucassen uit Beverwijk, en die omstuwd werd door een stoet andere geestelijken, het altaar bestegen had, werd onder een baldakijn door Rector Braakman Ons Heer het terrein opgedragen en naar het altaar gedragenhet Lof begon. Een grootsche en indrukwekkende plechtigheid, gedurende welke door Pater Borromaeus de Greeve de feestrede werd uitgesproken. Feestrede stond er in het programma en een feestrede was het ook. Maar tevens was het een voorbereiding voor de aanwezige jongelui voer de toewijding aan Koning Christus, die straks zou volgen. Met een jubelkreet begon pater Borro maeus zijn rede. Jeugddag! Lentedag! Zonnedag!Dag van buitengewone beteekenis! En dan wees hij er op, hoe deze dag spreekt van onzen Roomschen rijkdom, hoe deze gloriedag bewijst, tot welk een macht wij zijn geklommen. Deze dag is de beloo ning voor de leiders, die zooveel jaren van strijd achter zich hebben. „Maar," vervolgde de spreker, „wij zijn hier niet alleen geko men om te manifesteeren: deze dag heeft een nog grooterè beteekenis. Wij staan hier niet alleen vereend om het hoogste gezag, onzen beminden en hooggeleerden Bisschop, maar wij zijn hier ook verzameld om een altaar, en nu is aan mij de taak opgedragen hier te spreken. Ik moet u laten voelen, wat hier met deze plechtigheid wordt bedoeld, ieder van u voorbereiden voor den eed, dien gij straks zult gaan spréken. Twee zijn er, die gij voor uw verder leven zult kunnen volgen: Christus, de Koning, en de koningin van de wereld. Beiden roepen u opwien zult gij volgen?" En dan stelt spreker tegenover elkaar den Koning der Hemelen, wiens rijk wel degelijk in deze wereld is, waar Hij een we reldrijk ter zaligheid heeft willen stichten in de Katholieke Kerk, die het Godsrijk op aarde is, en de koninginne der wereld, die lokt, steeds maar lokt. Onbetwistbaar is haar machtover allen, maar vooral over de jongensziel. Zij lokt, spiegelt hem de wereld- sche dingen zoo mooi voor; roem en eer glorie, dat is het, wat de jongensziel aan trekt. O, het is moeilijk te kiezen! Een ezel, met gcud beladen, komt verder, dan het genie met een armzalige viool. Door het Doopsel zijt gij reeds opgenomen in het wereldrijk van God, maar dat waart ge uzelf niet bewust. Nu wordt uw bewuste keuze gevraagd, die waarde zal hebben voor heel uw leven, voor heel de eeuwigheid. Wien kiest gij: Christus of de wereld? En na nogmaals God en de wereld tegen over elkaar te hebben gesteld, roept de spre ker uit: „Welaan, laat de wereld hooren, dat- duizenden jongelieden Christus uitverkiezen tot Koning!" En dan sprak hij de volgende woorden uit, die door alle aanwezigen werden herhaald: „O, allerzoetste Jezus, onze God, onze Za ligmaker, onze vriend, onze redder, onze rechter, Wij erkennen U als Koning, wij wijden ons aan U toe, wij geven U ons lichaam, wij geven U onzen geest, ons hart, ons leven, ons heden, onze toekomst. Wij geven U onze palmen en onze kleeding, ons spel, onze studie. Hosanna, den zoon van David! Wij laten U niet verstooten, wij willen U - r ioen. Wij laten U niet vertrappen, wij willen U verdedigen. Wij laten U niet hoo- nen, wij willen voor U strijden, wij willen voor U leven, wij willen voor U sterven. Geloofd zij Jesus Christus. Amen." Nadat ,s meegedeeld, dat de Bisschop alle aanwezigen 50 dagen aflaat verleent onder de gewone voorwaarden, richt ook Z. D. Hóóg- aardigheid nog het woord tot de jongelingen om hen op te wekken tgouw te blijven aan de heden afgelegde belofte en te blijven strij den voor Christus' Heiligen naam. En hij besloot met de woorden: „Vandaag hebt ge in het Evangelie gehoord, hoe Jesus den jongeling van Naïm opwekte. Welnu, ook u heeft Hij heden opgewekt ten leven. Den jongeling van Naïm gaf Hij terug aan zijn moeder en zoo stel ik mij voor, dat Hij u overgeeft aan uw Moeder de Heilige Kerk. Leve Koning Jesus Christus in eeuwigheid!" Met het verleenen van den Bisschoppelij- ken zegen werd de. plechtigheid besloten. ARTHUR TERVOOREN DEN ZILVEREN BAL 1'—H.D.V.S. 3—1 -Sparta 0—3 coiA.D.O. 01 hejx IIFeyenoord 23 Demi-finale Excefeior—A.D.O. 3—0 SpartaFeyenoord 4i AROL-BEKER BlaUW-wit—V.V.A. 3—0 N.A.O.H.B.S. 1_0' H,A:C. Blauw-Wit Finale De draverijen en ren, uitgeschreven door de Kennemer Sportclub, mocht zich in veel belangstelling verheugen. Aan beide kanten van het Sportterrein stond een dichte haag van toeschouwers. Het bekende muziekcorps „St, Louis" luis terde met muziek deze meeting op. Aangevangen werd met de bekende 4e klasse draverij, alhoewel Penelopee de fa vorite was, moest zij zich met den tweeden prijs tevreden stellen, terwijl Catabora T welverdiend beslag legde op den len prijs, daar dit paard bij den start de leiding nam en dezen niet meer afstond. De prijzendraverij 2e en 3e klasse vergde een langen start, na drie vierde baanronde viel Guus met Our Uhlan B uit. Een felle strijd ontspon zich tusschen Omega en Quick Boy, alhoewel de tijd hetzelfde was, bleek Luc Ensiny overwinnaar en moest Jonge Jan van Leeuwen zich met den 2e prijs tevreden stellen. De Ren Was de vorige Ren een nieuwtje voor Alkmaar, de ren van gisteren was boven ver wachting, de strijd was hevig. Van Wierin- gen nam de leiding en alhoewel Riem hem meermalen bedreigde, bleek hij overwinnaar. Velen zal het ontgaan zijn, dat van Wieringen eene aanrijding had tegen een paal. Myrrhine is namelijk aan het linkeroog blind, zoodat deze merrie haar gang niet kan bekijken, dit had tot gevolg, dat van Wieringen een paalaanrijding kreeg, zoodat na afloop de assistentie van Dr. van Dam werd ingeroepen. Na voorloopig verband te hebben gelégd, adviseerde Dr. van Dam, dat van Wieringen zich in den Haag onder behandeling stelt van zijn dokter, daar hij vermoedde, dat de klei ne teen 'n breuk had; to verzachting der pijn kon hij zich troosten met den eersten prijs. De handicap-draverij le klasse bracht voor velen verrassing. Present H, benevens zijn concurrent Quo Vadis B, genoten het vertrouwen. Het was dus voor velen een ontgoocheling dat Minnelonka welverdiend den eersten prijs behaalde en dat Letha met den tweeden ging strijken. De Iieat-prijzen-draverij 4e. en 3e klasse bracht Guus Énsing den eersten prijs na 2 heats met Radio S. Na afloop der 2e heat had een treurig in cident plaats. De rijders van Leeuwen en Ensing gingen elkander te lijf en van Leeuwen deed zijn beklag bij de jury. De uitspraak van de jury, welke plaats had voor den laatsten rit der korte baan, luidde: „In verband met het ongeval na den Prins FTendrik-prijs, tusschen de rijders J. v. Leeuwen Sr. en G. Ensing, spreekt het co mité zijn spijt uit, dat zooiets op een ge ordende baan kan voorkomen: Besluit beide rijders voor het voorgevalle ne een boete op te leggen van f 25." De Kortebaan bracht aardigen strijd. De eerste serie viel Pieternel ten deel. De tweede was voor Koosje W, hierin had Omega een slechten start en werd Our Uhlan B, ingehouden. In de derde serie verspeelde Bas met Qualiteit door springen over de eindstreep zijn kans Van Leeuwen legde beslag m. Nella Schoon ondanks Mionni M eene sterke concurrente bleek, op de vierde serie. Bij de beslissing bleef Vader Jan achter Nella en zijn zoon voerde Pieternel ter over winning. Wij gelooven dat zoowel de' Kennemer Sportclub als het publiek, met voldoening op dezen sportdag kan terugzien en dat, wanneer een dergelijk programma wordt saamgesteld, de laatste course in dit seizoen op 27 October a.s., weder veel belangstelling zal trekken. De gedetailleerde uitslag is als volgt: I Septemberprijs, Prijzendraverij 4e klasse. Afstand 1700 Meter. Belasting: voor iedere gewonnen f 250.10 M. Ontheffing: paarden, welke nog geen len prijs wonnen 25 M., welke niets wonnen 50 M. Ingeschreven 10 paarden, waarvan niet is opgekomen Seattle. le prijs f 250.Catabora T, eigen, en rij der Joh. van Twisk, afstand 1650 M., tijd 2.42 2/5 (1.38/4; 2e prijs f 50.Penelopee, eigen. D. A. v. Stralen, rijder B. Schipper Sr., afstand 1720 M. tijd 2.45 1/5. Niet geplaatst: Qurencia 1700 M., tijd 2.48 2/5, Oakland Baron B, 1730 M., tijd 2.49 1/5, Orchidee 1700 M., tijd 2.53 3/5, Qualiteit 1720 M., 3.03 1/5, Theo Duffy, 1650 M. 3.09 2/5, Sieghilde S. _W., 1650 M. 3.09 4/5, terwijl Petite Amie C werd inge houden. II Koninginneprijs: Prijzendraverij 2e en 3e klasse. Afstand 2200 M. Belasting voor iedere gewonnen f 500.15 .Meter. Inge schreven 8 paarden, waarvan Remulus en Qurville Patrick D niet a. d. start verschij nen. le prijs f 250Quick Boy eig. W. Droog, rijder L. Ensing, afstand 2045 M., tijd 3.11 1/5; 2e prijs f 50.Omea, eig. C. Ver horst, rijder J. van Leeuwen Jr., afstand 2045 M„ tijd 3.11 1/5. Niet geplaatst Rolls Royd, afstand 2075 M. 3.13 3/5, Letha 2060 M. 3.16 1/5, Oeke S, 2045 M., 3.17 2/5, terwijl Our Uhlan B ingehou den werd. Actionprijs Ren op de vlakke baan voor paarden van 3 jaar en ouder. Afstand 1800 Meter. Gewicht 3 K.G. boven de schaal. Be lasting voor iederen gewonnen ren in 1929 2 K.G. Ingeschreven 7 paarden, waarvan Action, Jacasse en Kilioslit Soui niet aan den start verschijnen. le prijs Myrrhine, eig. G. A. de Leeuw, rijder A. v. Wieringen, wint met kleine hoofdlengte, tijd 2.04 1/5. 2e. Mazzini, eig. I. G. van Maasdijk, rijder G. J. v. Riem, terwijl Petite Due, rijder v. d. Meulen en Dare Dare met J. Bisschop niet geplaatst werden. IV Kermisprijs. Handicapdraverij le klasse Afstand 2200 M., ingeschreven 8 paarden, waarvan Vegrana en Querville Patrick D niet aan den start verschenen. le prijs f 300.Minnelonka, eigenaar en rijder A. Rot, afstand 2260 M., tijd 3.26 3/5. 2e prijs f 50.Letha, eigenaar en rijder C Davidson, afstand 2200 M„ tijd 3.28 2/5. Niet geplaatst Qua Vadis B, 2260 M. 3.29 1/5, Oro Setzer B, 2260 M. 3.30 2/5, Present H, 2340 M. 3.31 4/5. Ingehouden No- ma B. V Prins Hendrikprijs Heatprijzen draverij 4e en 3e klasse. Afstand 1610 M. Belasting voor iedere gewonnen f 400.15 M. Inge schreven 9 paarden, waarvan Siem Claudy, Remulus en Sire Axworthy K niet zijn op gekomen. le Heat aankomst: Radio S 1655 M., tijd 2.36 1/5, Quirencia 1610 M., 2.36 4/5, Nella Schoon 1640 M. 2.38 2/5, Koosje W, 1670 M. 2.44 1/5, Oeke S, 1655 M,, 2.46 3/5, Oakland Baron B, 1640 M., 2.47 1/5, zoodat de beide laatste paarden gedistanceerd worden en aan den tweeden heat 4 paarden deelnemen. Deze heat was evens de beslissende, de eersten prijs viel Radio S, in handen van G. Ensing ten deel, afstand 1655 M., tijd 2.34 3/5 2e was Nella Schoon, afstand 1640 M., 2.34 3/5, terwijl niet geplaatst werden Qurencia 1610 M., 2.43 4/5 en Koosje W, 1670 Meter, 2.44 3/5. Kortebaanprijs. Maximum afstand 800 M. Aangespannen. Te rijden in series, van de 22 paarden zijn Catbarina Spier, Orion, Prinses Dulujh, Maggy Henry, Qurville Patrik D, Minnedosa en Northernman B niet opgeko men. Ie serie: Letha, Hartstein, Marie P en Pieternel. Geplaatst Pieternel, 745 M,, lijd 1.06. 2e serie: Omega, Koosje W, Our Uhlan B, Penelopee. Geplaatst Koosje W, 710 M., tijd 1.08. 3e serie: Qualiteit, Minnelonka, Miss Zelda Peter, Petite Amie C, geplaatst na disqualifi- catie van Qualiteit, Mss Zelda Peter, afst. 795 M., tijd 1.07 4/5. 4e sere: Nella Schoon, Minni M, Qua Va dis B. Geplaatst Nella Schoon, afstand 710 Meter, tijd 1.07 3/5. Beslissing Pieternel, Koosje W, Miss Belda Peter, Nella Schoon, le prijs f 150: Pieternel, eig. J. Gerritsen, rijder J. van Leeuwen Jr., afstand 745 M., tijd 1.07 3/5, 2e prijs f 75.-Miss Zelda Peter, eig. en rijder S. v. d. Oord. afstand 795 M. 3e prijs f 50.-Koosje W., eig. T. Vos, rijder J. Vos Tz„ 710 M. 4e prijs f 25Nella Schoon, eigen, J. M. Schoon, rijder J. v. Leeuwen, Sr., afstand 710 M. AMSTERDAM, 31 Aug. Op 31 Aug. en 1 Sept. houdt de Kon Ned. Zeil- en Roei- vereeniging haar groote internationale zeil wedstrijden op de Zuiderzee en het Bui- ten-IJ. Heden, de eerste wedstrijddag werd begunstigd door prachtig weer, hoewel, voor al in den voormiddag, de wind wel wat zwak was. Op het Buiten-IJ bij Durgerdam, waar het startschip „Quo Vadis" geankerd lag, was het een druk verkeer van alle soorten pleizierjacfiten en van de verschillende ty pen zeilbooten, die aan den start versche nen. Voor de regenboog-klasse hadden 6 deel nemers ingeschreven, voor de 16 M2.-klasse twee ,voor de Vrijbuiterklasse drie en voor de Sterjollen-klasse vier deelnemers. Inte ressant was de strijd der Twaalfvoetsjollen, waarvoor 18 deelnemers aan den start ver schenen. De „Sperwer" van den heer Ver- maat was de eenige 22 M2. Scherenkruiser, die aan den start kwam, doch die bleef al spoedig achter bij de, korten tijd later star tende, vier deelnemers in de 45 M2. Krui serklasse.' Voor de Internationale 6 M.-klasse ver schenen aan den start het Hollandsche jacht „Kemphaan" en de Belgische jachten „Ubu" en „Antigon". De uitslagen luiden als volgt: Int. 6 Meterklasse: 1. „Kemphaan" van den heer H. J. Pluygers, gebouwd óp de Amster- damsche Scheepswerf, volgens ontwerp van G. de Vries Lentsch Jr.. in den tijd van 3 uuz\ 45 mm. 34 sec.; 2. ,Ubu", van de heeren W. R. en F. J. Murdoch, in 3 u. 43 m. 10 s. 45 M. klasse: 1. ,Walta", van den heer Pieter Bon Czn., gebouwd door Abeking en Rasmussen, in 3 u. 48 m. 43 s.; 2. „Föhn" van den heer P. Molenaar, gebouwd door Abeking en Rasmussen in 3 u. 47 m. 57 s. Regenbcogklasse: 1. „Brasemermeer" van den heer H. Nathan, in 3 u. 43 m. 35 s.; 2. „Holland" van den heer F. P. Bos in 3 u. 52 m. 12 s.; 3. „Piedewiet" van den heer W. R. van Haga in 3 u. 55 m. 5 s. Alle jachten van deze klasse zijn gebouwd door de Am- sterdamsche Scheepswerf volgens ontwerp van G. de Vries Lentsch Jr. Vrijbuitersklasse: 1. „Sam Cornelissen II" van Ir. J. Loeff, gebouwd op de werf „Het Port" volgens ontwerp van den eigenaar. 2. „Jan Brass" van den heer C. Huisken, ge bouwd door Frans Mello, volgens ontwerp van Harry Mello. 16 M. klas:*: 1. ,Treub I" van den heer Chr. M. W. Siernhard, gebouwd op de werf „Het Fort" volgens ontwerp van Clausen in 4 uur 32 min .40 sec. 2. Treub V" opgegeven. Sterklasse: 1. „Alcor" van den heer H. J. Boomsma, gebouwd op de werf Postuma in den tijd van 4 uur, 12 min. 45 sec. De an deren opgegeven. 12 Voetsjollenklasse: 1. „Ree" van den heer F. A. F. Gallé in 2 uur ,22 min, 31 sec.; 2. ,Bem" van den heer B. Maas in 2 uur, 25 min. 1 lsec. 3. „Tulla" van den heer S .de Wit in 2 uur, 25 min. 13 sec.; 4. „Bruinvisch" van den heer W. J. J. van Troostenburg de Bruyn in 2 uur 25 min. 18 sec. ZITTING VAN VRIJDAG 30 AUGUSTUS In het nadeel van verdachte beslist Door den waarn. Kantonrechter Mr. de Groot werd voortgezet de behandeling van de verkeersovertreding contra den koopman S. J. de V. uit Schagen, die op io Mei op den Noordermeerdijk te Z. en N.Schermer met zijn auto. onder het passeeren den vee- houderszoon Piet Zee met aangespannen ierkar van den dijk afgereden. Verdachte was ditmaal niet aanwezig. Gehoord werd veldwachter Waterdrinker, die aan de hand van een keurige situatie-teekening, dat er ter plaatse ruimte genoeg was geweest om ongehinderd voorbij te rijden. Verdachte werd alzoo schuldig bevonden en gestraft met 15 boete of 15 dagen. De schadever goeding 2.04, kon niet besproken worden, omdat P. Zee niet meerderjarig is. De rechtersstoel werd daarop weer ingenomen door Mr. D. Bastert. De verkeersagent schitterend gereha biliteerd Met het hooren van mej. Hendr. W., winkeljuffr. in de Zaak van den heer Haytema in Langestraat, werd voorts behandeld het proces tegen den heer C. D. K., burgemeester van Oosthuizen, die beweerd had dat de door hem te Alkmaar gepleegde overtreding het buiten noodzaak links van den weg rijden feitelijk de schuld was van den agent J. Dalenberg, die bovendien nog onbeschoft zou zijn opgetreden. Na het verhoor van deze jonge dame achtte de heer ambtenaar het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen. Gereleveerd werd, dat de bedoelde politieagent bekend staat als een vooruitnemend verkeersregelaar, zooals ook door den commissaris van politie wordt erkend. Gerequireerd werd 8 boete of 8 dagen, doch de Kantonrechter, ver meenend dat verdachte, die het ambt bekleedt van Burgemeester, een vreemde houding getoond had, verhoogde deze straf tot 12 boete of 12 dagen. De bierpimpelaars moeten verschijnen In de voortgezette zaak tegen den visch- winkelier A. de V. te Egmond aan Zee, die zonder verlofhouder te zijn op 13 Mei in zijn winkel aan 4 jongelieden bier zou hebben geschonken, werd gehoord de verbalisant G. Minee, die verklaarde te hebben gezien dat bedoelde jongens zich uit bierfleschjes be dienden en naar hij stellig meende, daarbij gebruik maakten van glazen. Toen zij be merkten dat de politie hen van buiten af gadesloeg, hadden zij ijlings de bierflesch jes onder de tafel gezet. De verdachte bleef echter ten stelligste ontkennen, dat hij bier glazen had verstrekt. Hij veroorloofde zich I voorts eenige insinuatie omtrent de omkoop- I baarheid van de politie, waarvoor de kanton- rechter hem echter krachtig op de vingers tikte. Besloten werd omtrent de wel of niet aanwezigheid der glazen de 4 co'nsumenten ontdaan van hun zonderlinge bijnamen naar dorpsgebruik, als getuigen te dagvaarden en de zaak voor onbepaalden tijd aan te houden. Ter goeder trouw de wet overtreden De 64-jarige timmerman Gerritz te Eg- mond aan Zee had in opdracht van zijn principaal een woning van een dakkapel, waarvoor vergunning was verleend voorzien, doch later ook eenige zolderkamertjes aan gebracht, waarvoor de vergunning niet was aangevraagd. Wegens overtreding van de woningwet stond de bejaarde houtbewerker heden terecht. De Kantonrechter hield echter gaarne rekening met zijn verweer dat ver dachte had gemeend voor deze wijziging in het bouwplan geen vergunning noodig te hebben en veroordeelde hem tot 3 boete of 3 dagen. Minder goede regeling bij een Duinfeest te Schoorl Aan den heer Adolff S., autobusonderne mer te Bergen was ten laste gelegd het in gevaar brengen van het verkeer te Schoorl op den Damweg, 26 Juni ter gelegenheid van school of duinfeest aldaar, door met een auto bus gevuld met feestvierende kleuters in snelle vaart langs dezen smallen weg, waar langs ter eener zijde een sloot, te rijden op een moment dat een afdeeling meisjes zich langs dezen weg naar de boot begaf. De kinderen waren gedwongen zich ijlings aan den wegkant te begeven, ten einde niet te worden aangereden. Voorts zou de heer S. op het stopsein, door den Rijksveldw. P. Strooker gegeven, zijn autobus niet tot stilstand hebben ge bracht. De heer S. was niet bij de behandeling van deze zaak aanwezig, doch hij had verklaard, dat in de bus zich een groot aantal kleine kinderen bevonden zonder geleidstersDeze hadden nota bene plaats genomen in een luxen wagen, bestuurd door den heer W. uit Alkmaar en daarom was verdachte gedwon gen geweest, de onrustige kinderen zonder eenig toezicht, te blijven vervoeren direct achter dezen luxen wagen aan. De bedoeling was deze kinderen het eerst aan boord van de wachtende boot te brengen, vandaar die haast. De weg is gevaarlijk en smal, doch de heer S. meende als goed chauffeur dit wel te mogen wage. Voorts ontkende hij het stopsein te hebben opgemerkt. Opgemerkt werd dat het in hooge mate onpractisch is geweest, dergelijke kleine peuters zonder geleidsters in een bus te vervoeren. Daar overigens werd aangenomen, dat de heer S. bekend staat als een voorzichtig automobilist, werd slechts 2x6 boete of 2X6 dagen opgelegd. Het gold hier 2 over tredingen. Ontijdig afgebroken handelstournée De heer J. F. B. 39-jarig koopman en straatventer uit Alkmaar moest zich verant woorden wegens het niet voldoen aan een vordering van den gemeente-veldwachter te Egmond aan Zee, om zich op 16 Juli in een hem aangegeven richting te verwijderen. Verdachte ontkende zulks en deed een omvangrijk verhaal van zijn avonturen, waarvan hij deed uitkomen, dat hij in het bezit was geweest van een ventvergunning waaromtrent hij was overeen gekomen, dat hij het verschuldigde kwartje zou deponeeren zoo gauw hij door verkoop van zijn handels artikelen over de noodige contacten kon beschikken. Deze vergunning was hem door den veldwachter op ruwe wijze uit de handen gerukt en afgenomen. Verdachte ontkende bovendien nog dronken te zijn geweest en presenteerde den kantonrechter het schouw spel van zijn ziek en van wonden voorzien been, waarvoor echter beleefd bedankt werd. Ten einde meer licht te doen schijnen op de door verdachte voorgedragen grieven, werd besloten den veldwachter te hooren en de zaak aan te houden voor onbepaalden tijd. Het Waaigat ten voor het verkeer gevaarlijk slopje Verbod te berijden met rijwielen of voertuigen dringend noodzakelijk De heer W. J. K., de 24-jarige exchauffeur van den stadsautobusdienst te Alkmaar, stond terecht ter zake het niet geven van geluid signalen, toen hij op 16 Juli 9.30 uur v.m. de Gasthuisstraat vanaf de Bergerbrug met den door hem bestuurden auto afkomende, het Waaigat, een langs de ^groote kerk loopend verwaarloosd straatje, aat ter plaatse een uiterst gevaarlijken hoek vormt, naderde, met gevolg, dat de melkrijder Visser, die met zijn aangespannen melkwagen vanaf het Waaigat de Gasthuisstraat willende inrijden, in aan rijding kwam met genoemde bus. Het paard bekwam eenige verwondingen, oogensckijn- lijk onbeduidend, doch later bleek, dat het dier vrijwel waardeloos was geworden, kreupel liep en verkocht moest worden. Door het krachtig remmen van den chauffeur W. J. K., hierboven gemeld, werd echter het ongeval hierbij beperkt. De verdachte, verdedigd en bijgestaan door mr. P. H. v. Zutphen uit Amsterdam, er kende geen signaal op dit punt, dat hem 'als vreemdeling vrijwel onbekend is, te hebben gegeven. Ook was verdachte van meening, dat de melkslijter zich vooraf had dienen te verge wissen op dezen gevaarlijken hoek of de weg vrij was. De Kantonrechter sprak met nadruk zijfl afkeuring uit over het feit, dat voor het tegenwoordige drukke verkeer daar ter plaatse, dat straatje, het „Waaigat" genaamd, niet op behoorlijke wijze voor rijwielen, rij en voertuigen wordt afgesloten. Mr. BrueA Tack, de ambtenaar gaf toe, dat er verzachtende omstandigheden aan wezig waren, doch dat verdachte niet aan zijn verplichting signaal te geven, had voldaan, reden waarom hij veroordeeling tot f 7 boete of 7 dagen vorderde. Verdediger ontkende dat hier een strafbaar feit is gepleegd, omdat hier de noodzakelijk heid om signaal te geven, ontbrak. Met een arrest van den Hoogen Raad April 29, dus van recenten datum, trachtte pleiter zijn betoog meer kracht te geven, terwijl hij er tevens op wees, dat zijn cliënt niet bekend was met den plaatselijken toestand Gecon cludeerd werd tot vrijspraak. Schriftelijk vonnis 13 September e.k. Een onbesuisde koetsier De jeugdige bankwerker G- M. te Alk maar, die zich op 20 Juli, gaande van af de Langestraat naar Laat op een rijwiel door de Boterstraat bewoog, werd daarbij aangere den door. een aangespannen rijtuig bestuurd door den koetsier P. F. die in woeste vaart vanaf Laat de Boterstraat inreed en zich blijkbaar met bekommerde over de omstan digheid, dat een voor den winkel van den heer de G.aaf staand melkkarretje de door gang nog meer werd verkleind. De bankwer ker werd op het trottoir gekwakt en ver klaarde dat F. nog omkeek en lachte. De koetsier had opgegeven, dat jongens zijn paarden hadden doen schrikken, doch getuige veronderstelt, dat Piet F. onder den invloed van sterken drank verkeerde. Ge tuige had verdachte ook opgemerkt op de Oudorper kermis in verregaanden beschon ken toestand. De kantonrechter die eerst nog geneigd scheen consideratie te doen gelden, kwam thans in een minder welwillende stemming en veroordeelde den lachenden voerman tot f 15 boete of 15 dagen. In conflict met de vleeschkeuringswet De 63-jarige heer Teunis de J., voorheen veehouder te Beemster, thans landman in ruste te Vlaarding en zijn collega Maarten N. veehouder te Beemster, stonden broederlijk terecht omdat zij ieder voor zich een op hun land onder de gem. de Rijp gestorven „slacht dier" niet tijdig bij den Keuringsdienst al daar hadden aangegeven. Deze aangifte had moeten geschieden 6 uur na den dood van het desbetreffend slachtdier, doch was onge veer 14 dagen later, op 28 April nog niet ge schied. Verdachte de J„ bracht naar voren, dat het slachtdier was een doodgeboren lam en dus niet als zoodanig moet worden be schouwd. De heer Maarten N. deelde mede, dat het bij hem een lammetje betrof dat slechts en kele dagen had geleefd. De slager Hottentot zorgt voor al die formaliteiten en geeft dan eenig geld voor het huidje. Aan de heeren wordt als nu kenbaar ge maakt, dat volgens de verordening onder slachtdier wordt verstaan „vleesch", zoodat er met geen speld tusschen is te prikken. Voorts moeren deze aangiften geschieden binnen 6 uur na den dood van het bewuste „vleesch" en loopt men groot gevaar bij het niet voldoen aan deze bepaling, geverbali seerd te worden. Deze kennisgeving behoort te geschie den bij den Keuringsdienst of bij den daar voor aangewezen veearts. De eigenaar of houder is aansprakelijk. Onze veehouders te Beemster worden er thans op attent gemaakt, dat scherp op de naleving der verordening zal worden gelet en ter hunner waarschuwing diene nog dat de heeren Teunis de J. en Maarten N. heden ieder tot f 8 boete of 8 dagen werden veroor deeld. Zegt het s.v.p. voort 1 Het medenemen van per sonen in welken vorm ook op rijwiel, niet voor gebruik van meer dan 1 persoon in gericht, is te Alkmaar verboden. De metaalbewerker J. B„ te Alkmaar, trok al heel gauw de opmerkzaamheid van een politieagent, toen hij op 27 Juli over het Ritsevoort fietste met een vrouwelijk wezen als passagier, terwijl het rijwiel geen behoor lijke plaats bood voor 2 personen. Het ver- onachtzame van deze verordening, waarmede alleen Alkmaar zich (verdienstelijk, belache lijk)) doorhalen wat niet verlangd wordt) maakt, werd berekend op f 4 boete of 4 dagen. Die goede man treft het altijd maar slecht. De ijsco-negoerant Th. B. B. te Heiloo, die zich noemt een mobilisatieslachtoffer, heeft al heel wat middeltjes bedacht om het hoofd boven water te houden, doch het loopt hem maar altijd tegen. Thans treedt hij op als ijscoventer, doch daarin wordt hij niet ge steund en bekwam hij op 23 Augustus een procesverbaal, omdat hij zonder vergunning een standplaats op den Kapelweg aldaar had ingenomen. De heer Kantonrechter adviseerde heden den vervolgden ijscofabrikant, toen hij te recht en zich in rijkdom van woorden bitter beklaagde oyer de ondervonden tegenwer king der politie van Heiloo, zich eens te wen den met zijn nooden en bezwaren tot den burgemeester. De kantonrechter was er van overtuigd, dat deze hem onpartijdig zou be handelen en veroordeelde ten slotte den weinig overtuigden heer B. tot f 3 boete of 3 dagen. Opzet of Sabotage. De nog jeugdigen veehouder en gezins hoofd Cornelis Cornelis L., vernoemd naar twee grootvaders, vandaar deze naampleo- nasme, wonende te Uitgeest, werd minder aangenaam verrast door een tegen ingestelde strafvervolging, op grond van het ernstige feit, dat hij op 3 Juli aan den melkrijder K. van *t Veer, in dienst bij Gebr. Meijer te Limmen, zou hebben afgeleverd een bus van 40 liter, gevuld met op volle melk ge lijkende vocht, waarvan echter 13 procent water was toegevoegd, zooals door den keuringsdienst werd geconstateerd, na schei kundig onderzoek. De veehouder L., thans terecht staande, werd evenwel vertegenwoordigd en verde digd door zijn gemachtigde, de deurwaarder G. S. Amoureus, die als ervaren rechts kundig persoon, het procesverbaal van den keuringsraad aan krachtige critiek onder wierp en trachtte aan te toonen, dat zijn cliënt door dat verbaal ipso fakto werd benadeeld. De verdachte ontkent ten stel ligste iets van de vervalsching af te weten. Een feit is, dat slechts in één der bussen de toevoeging is waargenomen. Indien bij ver dachte nu werkelijk het opzet had voorgeze ten tct vervalsching, wat zou het nu dom zijn geweest de watertoevoeging tot 1 bus te be perken en deze n et te verdeden over het geheele kwantum. Het percentage zou dan inplaats van 13, slechts 3 procent zijn ge weest. Gemachtigde vestigde de aandacht ook nog op een knecht, destijds in dienst bij verdachte; een persoon van twijfelachtige reputatie, die in den nacht van 17 op 18 Juli spoorloos is verdwenen. Het is niet uit gesloten dat men hier met een wraakneming te doen heeft. Ten slotte wees gemachtigde op de ongelijkluidendheid tusschen de origi- neele dagvaarding en het afschrift dat toch voor den verdachte het origineel uitmaakt. Op al deze gronden sprak gemachtigde zijn twijfel uit, of verdachte wel veroordeeld zou kunnen worden. De ambtenaar was van meening dat het geïmputeerde feit, waarvoor verdachte aansprakelijk is, wettig en over tuigend vast staat. Spreker releveerde nog, dat in dergelijk gevallen, als het vastloopt, vele uitvluchten en verontschuldigingen wor den ingebracht, die echter de strafbaarheid niet kunnen wegredeneeren. Spreker ver derde dan ook f 80 boete subs. 80 dagen. De gemachtigde refereerde zich aan zijn reeds gehouden betoog en het oordeel van den kantonrechter. Deze sloot daarop de be handeling en bepaalde de schriftelijke uit spraak op 13 September. Sluiting. Jubileum a.d. Fapierv/arenfabrick De heeren J. B. Hart en P. Kok van wien Za terdag hun 25-jarig jubileum aan de N.V. Papierwarenfabriek v.h. D. v. d. Spruyt werd herdacht heeft het aan belangstelling niet ontbroken. Een gedeelte der fabriek was voor deze gelegenheid tot feestzaal herscha pen. De beide jubilarissen werden in het kantoor op hartelijke wijze toegesproken door den directeur en werd hun aangeboden een gouden horloge met incriptie. Het personeel boodt den jubilarissen een cadeau. Hierbij de gebruikelijke bloemen en enkele uren gezellig samenzijn maakta deze dag voor de jubilarissen, directe en per soneel tot een prettigen dag.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 7