L STE RTABAK Veiling-overzicht DINSDAG 3 SEPTEMBER 1929 WAT DE KATHOLIEKEN IN IliDIE NOODIG HEBBEN Voornaamste Nieuws Hoofdprijzen Ned. Staatsloterij BUREAUX NASSAULAAN 49 ADVERTENTIEN 35 ct. p. rege1 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17247 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAR ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. KERKNIEUWS HET DRAMA TE RUCPHEN Ook de ouders in arrest De staking in het Houtbedrijf DE TERUGREIS VAN DE „GRAF ZEPPELIN" Prof. Dr. P. Th. L. Kan Internationale Jaarbeurs te Lyon Twee paarden tusschen het feestgewoel Uit een woonschip gevallen en verdronken Eens en altijd DOOD TE BED GEVONDEN Reeds 15 dagen dood ERNSTIG VERKEERS ONGEVAL 1 doode en 2 gewonden Uit de derde verdieping gevallen x Nieuw lid der Tweede Kamer DE ALASTRIM-GEVALLEN Onderdrukking noodig, anders groote uitbreiding Geen likeur, doch vergif Gevlucht Een driftig heer ERNSTIG ONGEVAL OP DEN RIJKSSTRAATWEG AMSTERDAM—HAARLEM Margarine Unie Concern en Lever Brothers Ltd. J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarletr. Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 85 cM per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bjj vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-AD VERTEN TIES, 1I regels 60 ct p. plaatsing, elke regel meer 15 et, bij voorultbet BÜ contract belangrijke korting INGEZONDEN MEDEDEEUNGEN tusschen den tekst <0 ct per regel tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen :r AA AA Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f TCft hij een ongeval met X OCH bij verlies van een hand, XI O E bij verlies van een rfl hij 'n breuk van X J fl bij verlies v. een AUeabonné'sopditbladzijningevolgedeverzekeringsvoorwaardenl üUuUi" verliesvan beide armen,beidebeenen of beideoogen: I wil» doodelijken afloop: IfavU» een voet of een oog: duim of wijsvinger: I UUt been of arm: I U. anderen vinger Uit de vorige bijd'ragen heeft men zich eei denkbeeld kunnen vormen van de si- ttatie, waarin zoo menig katholiek in Iidië zich in meerdere of mindere mate Ie vindt. Hoe die toestand te verbeteren ware? Een maatregel-van-buitenaf zou daar in bestaan, dat steeds meer begaafde, de- gelijk-katholieke jongelui van universitaire opleiding, bereid om de katholieke wereld beschouwing ook in bet openbaar te die ben en daarvan alle consequenties te dra- Een, naar Inci'ië komen. Van den anderen kant moet de weder- zijdsche steun, dien de katholieken elkaar onderling rechtstreeks te verleenen heb ben, veel en veel sterker worden. In dit op zicht moeten wij hier nog heel wat van de Indische macons leeren, die elkaar gewoon lijk door dik-en-dun helpen. En die dat systematisch doen. Ik weet wel, dat wij op charitatief gebied Veel doen, maar ik heb hier uitsluitend het oog op het sociaal hulpbetoon ten aanzien van hen, wier capaciteiten hen aanspraak geven op een hooge sport van de koloniaal- Maatschappelijke ladder, maar wien het omhoog klimmen wordt belet door een lu gubere, maarschitterend georganiseer de macht. Om daartegenover iets te vermogen, moe ten ook de katholieken in Indlë over maatschappelijke en standsverschillen heen stappen en schouder aan schouder gaan gaan staan. Vooral in ludië. waar feller gelccfa eil "brutaler opgetreden wordt, moe ten de katholieken hun al te groote terug houdendheid, voorzichtigheid en bedeesd heid afleggen, eigenschappen, aan welker ontstaan een langdurige, onversaagde ver drukking mede debet is. De gewichtig- en ïeftig-doenerij waarmee zooveel maat schappelijk geslaagde koloniale Hollanders behept zijn, is helaas ook ons soms wat aangewaaid en belemmert in hooge mate de solidariteit der katholieken. Men vergete niet, dat wij, behalve ver overend, ook voortdurend verdedigend heb ben op' te treden, zoodat wij heuseJr wel al onze krachten hebben In te spanten! Er moet Jndië mu véél meer en ::er .ewerkt, méér onderling overleg gepleegd worden. Daartoe is aller eerst noodzakelijk, dat ook hoogere en eveneens de enkele zéér hooge, katholieke functionarissen, die wij hier rijk zijn, óók warme belangstelling gaan koesteren voor Dnze katholiek-sociale vereenigingen en, v vooral, voor het streven der Indische Katho lieke Partij. Juist op de bonds- en parttl- vëi'jade ringen ontbreekt het meerendeel dier toCh al weinige invloedrijke katho lieken. Verder i rdient, het aanbeveling aan die vergaderingen het somwijlen wat al te zoet sappig karakter te ontnemen en niet stel selmatig te vermijden om brandende, de ge moederen in vlam zettende kwesties aan een diepgaande beschouwing en gedachten- wisselinv onderwerpen. Ik zaï een voorbeeld noemen. Zeer on langs hebben wij te Batavia een wethou ders-kwestie gehad. Tot wethouder gekozen katholieke gemeenteraadsleden konden hun nieuwe functie niet aanvaarden, naar openlijk gezegd werd „omdat hun drukke werkzaamheden het niet toelieten", in wei- kelijkheid: omdat de dienstchefs dier hee- ren het niet toestonden. Het eerlijk neu trale „Nieuws van den Dag", dat den ka tholieken welgezind is, was het eenige or gaan dat deze ware reden openlijk durfde verkondigen. Kort daarop was er te Batavia een leden vergadering van de Indische Katholieke Partij. Wie nu zou denken dat op die ver gadering van leer zou worden getrokken tegen de vuige politiek onzer belagers, heeft het mis! Alleen bi) de rondvraag waagde een van de aanwezigen leden de opmerking, dat het zijns inziens tijd werd nu eens eindelijk krachtig maatregelen te beramen tegen de alom blijkende ondergrondsche anti-katholieke actie en dat het daarom nu zeker wel tijd was om onzen Volksraadver tegenwoordigers op te dragen daarvan in het openbaar in den Volksraad met veront waardiging te gewagen en de Regeering waarborgen te vragen tegen een dergelijk meer-en.meer brutaler wordend optreden van het bureaucratisch sectarisme tcc.. vertelde de voorzitter, bib-.. nuchter dat het bestuv- -- ■»'- „elogenheid reeds in een bv onder de aandacht dier Volks raadleden had gebracht. Waarom wordt in zulke gevallen de kwestie niet direct aan een openbare be spreking onderworpen, liefst zelfs in een met spoed bijeengeroepen protest-vergade ring? Laten onze belagers in Indië ten op zichte van ons katholieken, ook maar iets :ant>- run kant gaan? Of laten ze den bes ter ->nder —s ook maar <-'<%! kans om er te komen? Néén -mmers! Wee den katholiek, die bij de maeonne- rie te boek staat als een actief, voor zijn overtuiging strijdend man-van-ontwikkeling. Ik zeg opzettelijk „te boek staat", want de wijze waarop hij overal methodisch wordt tegengewerkt, op alle plaatsen in den immensen Oost-Indischen Archipel syste matisch wordt geweerd enver volgd. doet vermoeden, dat hier sprake moet zijn van een met pen en inkt georga niseerde actie en het bestaan van een „zwarte lijst". Geen maqonniek chef zal het aandurven een ondergeschikte voor de be tere betrekkingen aan te stellen alvorens zijn „geestelijke overheid" hieromtrent te raadplegen. En deze heeft haar bronnen waaruit de gegevens worden geput omtrent de soort van katholiciteit van den armen sollicitant. Wee hem, als die katholiciteit „propagandistisch" „overtuigend in woord en geschrift" of iets dergelijks is! Tegenover een dergelijke methodische te genwerking stellen wij, katholieken niets. Het is nog pas gebeurd dat een als scherp anti-katholiek bekende dienst- °hef in het gevlei wist te komen bij een <fer beide katholieke leden van den Raad van Indië, die van den prins geen kwaad wist, natuurlijk met de bedoeling om dat .welwillend contact" uit te buiten! Was •nze informatie-dienst en ons onderling contact in orde, dan kon iets dergelijks eenvoudig niet voorkomen, ja, zou het door °hze listige tegenstanders niet eens gepro beerd worden. Maar ze kennen ons ter lege! Dat door zulke mogelijkheden onze po sitie nog meer verzwakt, behoeft wel geen betoog. Een veel nauwer contact tusschen de ka tholieken onderling, waaraan de beter en de allerbest gesitueerden zich zeker niet mo gen ontl ''ken, ja, waaraan door hen lei ding ware te geven, is het eerste vereisch- te om ons aanzien en onzen invloed hier te verbeteren. Dan is de grondslag gelegd tot samenwerken en dit op zijn beurt is afhankelijk van een onomwonden gedach- tenwisseling tusschen de katholieken onder ling, een bepalen van krachtige maatrege len en een onvervaard ten uitvoer leggen der beraamde plannen. Elk geval van ver drukking zou afzonderlijk onderzocht en in een proces-verbaal schriftelijk vastgelegd moeten worctèh. De administratie der feiten zou zóó moeten geschieden, dat men altijd zoowel een overzicht heeft van de geza menlijke klachten omtrent een bepaalden hoogen functionaris, als omtrent die welke door een bepaalden persoon zijn geuit. Zoo doende wordt een oordeel zoowel over dien chef als over den klager verkregen. Blijkt n.l. dat een bepaalde klager overal, ten op zichte van allerlei chefs en onder verschil lende omstandigheden, op diverse tijdstip pen met dezelfde klachten komt aandragen dan bestaat er veel kans dat de klager on gelijk heeft. Heeft echter een bepaalde chef allerlei klachten van diverse personen op zijn zondenregister staan, dan deugt die chef niet en behoort rigoureus teven hem te wor den opgetreden. Invloedrijke katholieken zouden dan allereerst kunnen probeeren den man op zijn gemoed te werken en tot rede te brengen, en zoo dit geen posiiteve en onmiddellijke resultaten zou uitwerken, dan ware onzen vertegenwoordigers in den Volksraad op te dragen de kwestie in open bare bespreking te brengen en der Regee ring ter zake categorisch vragen te stellen. De Regeering zal dan op don duur paal en perl: aan de wantoestanden moeten stelalen al kunnen rigoureuze maatregelen tegen de ondergrondsche kuiperijen, zooals Mussolini die durfde nemen, niet van de Indische Regeering verwacht worden, li beraal, magonniek en theosofisch als zij zelve gekleurd is door de mentaliteit van het gros harer hoogere en allerhoogste ambtenaren. Wij hebben veel te lang gewacht met on^e tanden te laten zien en dat heeft den in druk gewekt, dat wij tandeloos zijn. Dat onze passieve houding voor een groot desl aan bescheidenheid en geduld moet worden toe geschreven viel onzen tegenstanders niet in, omdat deze beide eigenschappen hun ten eenenmale ontbreken. Anders hadden z ij het ook zoo ver niet gebracht. Weltevreden, 24 Juli 1929. ADJUTOR. Z.D.H. de Bisschop van Haarlem heeft be noemd tot kapelaan te Lisse, den W.E. Heei H. Agterof, (neomyst). Omtrent het vreesel jk drama, dat zich in den nacht van Zaierdag op Zondag te Rucphen heeft afgespeeld, vernemen wij nog nader, dat ook de aanwijzingen tegen medeplichtigheid van de ouders, vooral van de moeder, vermeerderen. Behalve de arbei der H., die reeds bekend heeft, bevinden zich ook de ouders K. in arrest op het Raadhuis te Rucphen. De ontsemming van de inwoners van Rucphen tegen dezen en tegen den arbeider H. is zóó groot dat genoemde drie personen door de politie be waakt moeten worden. De woede der bevolking keert zich vooral tegen de vrouw, die «enigen tijd geleden reeds eenmaal haar kinderen kwaadwillig heeft verlaten. Zij is daarna teruggekeerd, doch het verluidt, dat zij zich thans opnieuw uit de voeten wilde maken. De vuurgloed in de plaggenhut is zoo hevig geweest, dat het voor de drie kinderen, clie zich daarin bevonden, onmogelijk moet zijn geweest er uit te komen. Daar het drama zich heeft afgespeeld rond het middernachtelijk uur en er geen men- schen in de buurt wonen, terwijl ook de bij de ramp betrokkenen heel weinig weten te vertellen, is het nog niet mogelijk de juiste toedracht der gebeurtenissen weer te geven. Vast staat slechts, dat omstreeks kwart voor twaalf een zekere Van Ginneken den brand in de plaggenhut ontdekte, doch deze niet kon binnentreden. Toen hij hulp ging halen en daarna weer bij het brandende huisje kwam, waren de bewoners reeds buiten. De vrouw snelde met de vier oudste kinderen weg, terwijl de vader naar een nabijgelegen woning om hulp uitging. Er hing een ver stikkende rook, terwijl het huisje in een half uur tijds geheel was afgebrand. Toen vond men temidden der puinhoopen de lijken van de 8-jarige Cato, de 6-jarige Helena, terwijl in de wieg het lijkje van den 2'A-jarigen Henri lag. Nog denzelfden nacht hebben Rijkspolitie en die der gemeente ter plaatse een onderzoek ingesteld; het gezin is ondergebracht in het Raadhuis. Tijdens het nader onderzoek vanwege her, parket rezen sterke vermoedens tegen H., dien men op de kermis te Roozendaal ar resteerde. In afwijking van het reeds gemelde, als zou deze bekend hebben, blijkt dit niet waar te zijn. H. poogt zich door een alibi van de sterke verdenking tegen hem te verschoo- nen. De justitie zou heden alle bij het drama betrokken personen naar Breda doen over brengen voor een nieuw onderzoek. De teraardebestelling der drie kinderen vond hedenmiddag plaats. Gisteren hebben de hoofdbestuurders te zamen met de besturen van de vier in het houtbedrijf samenwerkende organisaties het resultaat van Vrijdag j.l. te Amsterdam met de werkgevers gehouden conferentie bespro ken en het advies opgesteld dat aan de ledenvergadering ter beslissing zal worden voorgelegd. Deze ledenvergaderingen waren bepaald op hedenmiddag. Door schepen gezien De „Graf Zeppelin'' werd bij het vliegen volgens de route der stoomschepen om onge veer 6.28 uur (Amslerdamschen tijd) door het Belgische s.s. „Lapland" en spoedig daarna c' «i» de s.s. „Rona" en „President Johnson" gesignaleerd. Het luchtschip heeft een meer Zuidelijke richting moeten kiezen, daar zich in de omgeving van New Foundland een ge bied van slecht weer bevindt. *Het weer op den Oceaan De Duitsche Zeewacht te Hamburg deelde gistermorgen te half elf het volgende mede omtrent den weerstoestand op den Atlanti- schen Oceaan: In het depressiegebied, dat midden op het Noordelijk gedeelte van den Atlantischen Oceaan ligt, heeft het gisteren ten Zuiden van New-Foundland liggende stormgebied zich tamelijk snel naar het Oosten verplaatst. Aan zijn zuidzijde heeft het luchtschip ster ken wind mee. Het luchtschip vliegt thans een hoogdruk- gebied binnen, dat zich ten Westen van de Azoren tot 45 graden N.B. uitstrekt. Verder oostelijk ligt bijna in denzelfden toestand als gisteren tusschen de Azoren en het Iberische Schiereiland een uitgestrekte depressie, waar regen valt. Dit gebied breidt zich langzaam naar de Britsche eilanden uit. Bij de nadering van dit gebied zal de rug- wind verminderen en kan zelfs in een ster ken zijwind veranderen. In de nabijheid van de Europeesche kust zal het luchtschip opnieuw wind mee heb ben. De ontvangst van de „Graf Zeppelin" Bij de ontvangstplechtigheden van de „Graf Zeppelin", te Friedrichshafen rekent men op een bezoek van vreemdelingen van 50 tot 60 duizend. Ook de Duitsche Touringclub zal met 8000 auto's naar Friedrichshafen komen. Bij het bergen van het luchtschip in den hal zullen begróetingsredevoeringen worden gehouden door den Rijksverkeersmtnister, den Wür- tembergschen Staatspresident e. a. De be groetingsplechtigheid moet wegens te groote drukte vervallen. Ingeval het luchtschip niet 's nachts landt, zullen de passagiers en de bemanning In feestelijken optocht, waarvoor de Duitsche Touringclub 50 tot 60 wagens ter beschikking heeft gesteld, door de stad worden geleid. Wanneer het reeds donker mocht zijn, zal de stoet door fakkels ver licht worden. In verband met den dood van zijne zus ter is President Hindenburg gedwongen ge weest zijn vacantie te onderbreken. Heden morgen vertrok hij naar Berlijn. Onder deze omstandigheden zal Hindenburg ook niet tegenwoordig kunnen zijn bij de ontvangst van de „Graf Zeppelin". De ontvangst te Friedrichshafen STUTTGART, 2 Sèptember (V. D.) De ontvangst van het luchtschip „Graf Zep pelin" te Friedrichshafen zal door den Rijksminister voor het Verkeerswezen dr. Stegerwald als vertegenwoordiger der Rijks- geering worden bijgewoond. Verder wordt gemeld, dat de Amerikaan- sche en Japansche ambassadeurs te Berlijn naar Friedrichshafen zullen gaan om bij öe ontvangst tegenwoordig te zijn. De positie van de „Graf Zeppelin" Da Hamburg Amerikalijn deelt mede, dat de „Graf Zeppelin" zich gisteravond 7 uur M.E.T. op 35.30 gr. N.B. en 38.10 gr. W.L. bevend. Het luchtschip heeft in den nacht van Zondag op Maandag verscheidene stor men ontweken en thans weer koers gezet in de richting Oost-Zuid-Oost. De weersomstandigheden boven den Atlantischen Oceaan De Duitsche zeemacht heeft gisteravond om 6 uur het volgende weerbericht bekend gemaakt. Tusschen de Azoren en het Ibe risch Schiereiland ligt een uitgebreid gebied van lagen druk. Aan den Noordkant waaien scherpe Oostenwinden en valt veel regen. Bij de Azoren waaien krachtige Noord-Wes- telijke winden, terwijl aan den kant van Portugal matig krachtige zuid-westelijke winden waaien. Boven Marokko bevindt zich een laagdrukgebied, waardoor voor de bocht van Gibraltar Ccstelijke winden waaien. Aan dr. P. Th. L. Kan, hoogleeraar in de neus-, keel- en oorheelkunde aan de Uni versiteit te Leiden is eervol ontslag verleend. Ter uitbreiding en versteviging der Neder- landsch-Fransche economische relaties, heeft het bestuur der Internationale Jaarbeurs te Lyon een gedelegeerde voor Nederland be noemd en wel den heer N. C. van Riesen, directeur van de maatschappij „Hollandia" Apeldoornsche weg 146, te Arnhem. Belanghebbenden kunnen zich derhalve tot dit adres wenden voor het verkrijgen van inlichtingen en alle gewenschte bijzonder heden omtrent de Jaarbeurs. Bij de te Zwolle gehouden paardenwed rennen, braken twee paarden door een om rastering en kwamen tusschen het talrijke publiek terecht. De 18-jarige A. Sch. en haar verlooft'e en de 25-jarige J. T. en de 15-ja- rige A. P., werden gewond, T. had van een paard een klap tegen het achterhoofd gekre gen. Hij was de meest ernstig gewonde. Te Ommelanderwijk is een alleen gelaten meisje van 14 maanden van de Wed. Wolt huis van Muntendam, uit een woonschip ge klommen en in de Wijk verdronken. De moeder was op dat moment op een aard appelveld werkzaam. UCHTEÖEURtöE ROOKTABAK ROOdE'STER THEODOWJ5 NIEMEI-JER GRONINGEN Door de walgelijke lucht geleid, kwamen gistermiddag de buren van de alleenwonende bejaarde vrouw H. K., wonende nabij het Aplein te Zwolle, tot de lugubere ontdek king, dat het in verren staat van ontbin ding verkeerende lijk van genoemde vrouw op het bed lag. In de brievenbus bevonden zich de cou ranten van de laatste 15 dagen. De politie stelt een onderzoek naar de doodsoorzaak in. Vermoedelijk wegens te snel rijden reed gistermiddag omstreeks zes uur onder Kessel- hout (Gld.), een nieuwe vrachtauto tegen een langs den weg staandén boom met 't ge volg, dat van de vijf inzittenden een werd gedood en twee ernstig gewond. Gistermorgen is het vierjarig kind van de familie De Boer aan de Kinsbergenplaals utt het raam der derde verdieping gevallen en met een zeer zware hersenschudding naar het Ziekenhuis overgebracht. Voorziening in de vacature-Deckers De voorzitter van het Centraal Stembu reau heeft in de plaats van den heer J. C. van Beek te Deurne, die zijn benoeming tot lid der Tweede Kamer niet heeft aangeno men, benoemd verklaard tot lid dier Kamer den heer Th. F. M. Schacpman, te 's-Gra- venhage. De vorige week zijn de directeur van den gemeentelijken geneeskundigen- en gezond heidsdienst te Amsterdam, de heer L. Heijer- mans, en de leider van de afdeeling volks gezondheid van den dienst, de heer Peeters, naar Engeland geweest, ten einde zich daar van de alastrimbestrijding op de hoogie te stellen. Van zijn bevindingen heeft de heer Heijer- mans aan de pers een en ander medegedeeld. O.m. zeide hij, dat men ook in Engeland eikende, dat het eenige afdoende middel tegen pokken (of alastrim) is de vaccinatie. En dit voegden de Engelsche deskundigen er aan toe: Laat men in Nederland zeer krachtige po gingen doen om de ziekte den kop in te drukken, omdat men er anders dezelfde el lende en economische schade als in Enge land krijgt. Als men er niet in slaagt vóór October de epidemie te Rotterdam te on derdrukken, kan men in den winter een ster ke uitbreiding verwachten met den top in F'ebruari of Maart en uitzaaiing van de ziek te over ons land. Nog steeds doen zich in verschillende plaatsen gevallen van Ala: trim voor. Op de fabriek „Rawas" te Swalmen (Limb.) dronk de arbeider W. H., die zich onwel ge voelde uit een flesch, meenende, at deze likeur inhield. In werkelijkheid bevatte de flesch vergif. In ernstigen toestand werd de man naar het Louisahuis te Roermond over gebracht Gisteren was eenige verbetering ingetreden. Zondagavond bemerkte een overweg wachter te Hillegom een vrouw, die hem voorkwam niet normaal te zijn. Zij wilde n.l. met steenen naar de treinen gooien en zich onder den trein werpen. De wachter waarschuwde de politie, die de vrouw medenam naar het Bureau. Daar zij echter niets mededeelen wilde dan haar voornaam, belde de politie Haarlem op. Daar kon men mededeelen, dat men te doen had met mej. H. die uit de gestichten Mee- renberg was ontsnapt en wier opsporing reeds door de inrichting was verzocht De gemeenteveldwachter V. bracht nu de on gelukkige per auto naar het gesticht terug. De 15-jarige J. M. uit de Jan Steenstraat te 's-Gravenhage, was Zaterdagmiddag met vriendjes aan het spelen op het Malieveld. Een zijner makkertjes gaf hem daarbij een duw, waardoor hij tegen een onbekend ge bleven man aanbotste. Deze ontstak hierover zoo in woede, dat hij een boksbeugel te voorschijn haalde en daarmede den jongen een stomp in het oog gaf. Opneming in het Ziekenhuis aan den Zuidwal bleek daarna noodzakelijk. DE GEMEENTE-ONTVANGER VAN HALFWEG AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN Op den Rijksstraatweg A'dam—Haarlem, even voorbij Halfweg, in de nabijheid van de Suikerfabriek, heeft zich gisteravond om streeks half acht een ernstig verkeersongeval voorgedaan, dat ten slotte aan den heer C. Vlasveld, gemeente-ontvanger van Halfweg, het leven heeft gekost. De heer Vlasveld reed op zijn rijwiel en wilde den Rijksstraatweg oversteken, toen van beide richtingen met groote vaart een auto naderde. Door een uit Amsterdam ko menden auto werd hij gegrepen en over den grond medegesleurd. Met een schedelbreuk werd de ongelukkige opgenomen en per bran card naar zijn woning vervoerd. Eenige uren daarna is hij aan de gevolgen overleden. De heer Vlasveld was 42 jaar, gehuwd en vader van 5 kinderen. Hij werd geboren te Koudekerk, was eerst controleur der Gemeentelijke Belastingen te Zeist, daarna was hij werkzaam op het Ge meente-Secretarie te Drachten. Sinds 1918 was hij in Halfweg, tot de annexatie als ontvanger en klerk, ter gemeente-secretarie, daarna alleen als ontvanger. De overledene, die zeer gezien was door de ingezetenen van Halfweg, was secretaris penningmeester van het Burgerlijk Arm bestuur. Hoewel het tragische ongeval feitelijk geen commentaren behoeft, willen we toch op merken, dat het gevaar op den weg Amster dam—Haarlem niet denkbeeldig is. Bijna geen week gaat er voorbij, of deze groote verkeers weg eischt een menschenleven. Hoewel ge- asphalteerd en behoorlijk gescheiden van een rijwielpad, is en blijft de weg toch gevaarlijk, omdat hij te smal en te d-ruk is. De weg Amsterdam—Den Haag. die in brengen en de oude trekvaart-weg van al te overmatig verkeer ontlasten. Sedert eenigen tijd zijn onderhandelingen gevoerd ten einde te geraken tot een vol ledig samenwerking tusschen het Margarine Unie Concern en Lever Brothers Ltd., welke samenwerking naar de overtuiging der we- derzijdsche besturen tot voordeel, zoowel van alle klassen van aandeelhouders der betrok ken maatschappijen als van den consument zal strekken. Als resultaat dier onderhan delingen, is nu een voorloopige overeen komst geteekend, krachtens welke ter ver zekering van een zoodanige volledige samen werking het gewone aandeelenkapitaal der Margarine Union Ltd. (waarmede de N. V. Margarine Unie ten nauwste is verbonden) op den grondslag van gelijke zeggenschap van beide groepen met ingang van 1 Janu ari a.s. zal worden geamalgameerd. Dc« amalgamatie zal nochtans geenerlei verandering brengen in de wijze, waarop de zaken van beide concerns tot dusverre worden gedreven. Totdat de uitwerking van de beginselen dier voorloopige overeenkomst, waarmede bereids een aanvang Is gemaakt, dodh waarmede uiteraard geruimen tijd moet ver strijken, zal zijn voltooid, zullen geen verdere mededeelingen hieromtrent kunnen worden verstrekt. van Dinsdag 3 September 5000 7958. 2000: 7339. 1500 6647, 18344. 1000 7578, 17151. 200 4578, 13734. 100 233, 4528, 3657, 7500, 10702, 11702, 12605, 13608, AMSTERDAM Marktóverzicht der vorige week Inge zonden door Jac. Knoop, makelaar in aard appelen, groenten en fruit, Nassaukade 158. telef. 81431. Amsterdam. De lossing gaat voor de Zeeuwsche aardappelen beter worden, daar er meer vraag voor de Zeeuwsche komt. Eenige ladingen Flakkeesche eigenheimers waren aan de markt. Vraag voor grove drie lingen. Verkoop van Katwijkerzand eigen heimers gaat langzaam, Hillegommer zand van donkeren grond zijn moeilijk te verkoo- pen. Noord-Holland, IJpolder en Haarlem mermeer blijven aanvoeren tegen lage prij zen. Een ieder, die zijn aardappelen te Am sterdam wil laten verkoopen kan alle ge wenschte inlichtingen krijgen zonder eenige verplichting bij makelaar Jac. Knoop, telef. 81431, Amsterdam. Heden werden de volgende prijzen ge maakt: Andijker Muizen 3.504, idem Blauwen 3.604, Langedijker Muizen 3.504, IJpolder en Haarlemmermeer Muizen 3.504, Eigenheimers 33.50, Blauwe eigenheimers 3.604, Roodbonten Het bezoek van Kardinaal van aan Amsterdam. Rossum Het drama te Rucphen. De 21ste Utrecb.tsche Jaarbeurs geop-.nd. De tiende Volkenbondsvcrgadering giste ren geopend. Guerrero tot voorzitter geko zen. MacDonakt's inzichten over het werk van den Volkenbond. Bjj een brand nabf) Birmingham zün twaalf personen omgekomen. Nadere bijzonderheden over den enormeh brand te Teuschnitz. De Sovjet-regeering heeft het zenden van troepen naar de Chineesch-Russische grens stopgezet. Barometerstand 9 uur v.m.: 769 sti: OPTICIENS FABRIKANT t.\ Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 8.08 uur. 3.604. Anna Paulowna zand Eigen lie - mers 46, idem Muizen 3.504, Katwe ker zand 47, idem Drielingen 4.505. Hillegommerzand 46, idem Drielingen 34, alles pier 100 K.G.; Zeeuwsche Bon ten 3.203.40, idem Blauwen 33.25. idem Eigenheimers 2.10—2.25, idem Blauwe Eigenheimers 220—2.50, idem Drielingen ff 1.751.80, Flakkeesche Eigenheimers 2.25 2.50. idem Blauwe Eigenheimers 2.40 250, Friesche Borgers ƒ1.752.10, alles pp' H.L. Warmenhuizen In de week van 2631 Augustus was hier eiken dag een flinke aanvoer van aardap pelen in totaal 171916 kilo, dat is ongeveer 17 tientons-wagons Ondanks den grooteren aanvoer van aard appelen bij verleden week. was de prijs iets hooger en wel 30 a 40 cents per 100 K.G. Maandag was de prijs van de muizen van 3,10 tot 3.40. Dinsdag liep deze met een aanvoer van 48566 K.G. op tot 4.30, Woensdag en Don derdag wel iets lager, maar Eaterdag was het met een flinken aanvoer van de 3.20 tot 3.90. Niettegenstaande de prijzen van de aardappelen den geheelen zomer al zeer laag £n, is men alweer tevreden, dat deze niet heelemaal waardeloos zijn. Drielingen waren ongeveer gelijke prijzen 3.20 tot 3.40, en groote evenzoo van de 2 70 tot 2.80 per 100 K.G. Met grooteren aanvoer van de Eigenhei mers daalde de prijs hiervan van de 3.40 tot 2.80 en soms werd ook nog verkocht voor 2.20 voor die partijen die v at vee) last van pokken hadden. Een soort Alastrim - ziekte op de aardappelen. Het is te hopen, dat hei vij Cc- aanlap icien n. Blauwen noteerden van de 3.50 tot 4.Een partijtje Ducen bracht 4.10 op. Bloemkool is er deze week niet aange voerd. Eveneens is de aanvoer van Zilver- nep geringer. Vrijdag en Zaterdag kwam deze nog eens voor den dag en ging weg voor o prijs van 6.90 tot 8.00, wélke hooger was dan die der gele nep op die dagen. In het geheel werd deze week aan gevoerd 50750 K.G. nep, waarna) de prijs in dalende lijn was, zoodat de prijs van Maandag bij Zaterdag te vergelijken precies de helft verschilde. Maandag was de markt 9.20 en de hoogste noteering toen 10.70. Zaterdag van 4.80 tot 5.40. Vrijdag was de Prijs nog minder en wel van 4.30 tot 5.20. slechts voor de fijnste. De gele uien daalden ook van 8 tot 4 op Woensdag. Zaterdag herstelde de prijs zich eenigszins van 4,20 tot 4.60. Toch ook een prijsverschil van de helft. Aanvoer gele uien was 24900 K.G. Zilver uien zijn zoo goed als waardeloos. De roode kool deed ook mee aan de prijsdaling, eveneens was dit met de gele en de witte kool het geval. De Roods Kool daalde van de 5.40 tot 3.20, de gele van 9.50 tot 4.80 en de witte kooi v. n 3 30 tot 2.60 per 100 K.G. Dinsdag was de aan voer van roode kool ?5475 K.G. maar Za terdag slechts 10.000 K.G. Aanvoer gele was ook minder. Enkele dagen hoogstens C00 K.G. Daartegenover kwam de witte '•ooi Zaterdag los; er was dien dag 31200 K.G. tegen 5000 K.G. op Dinsdag. Aan de lage prijzen der kool zal het gestadige mooie weer wel parten spelen. Tomaten zijn deze week totaal waarde loos geworden. Dinsdag was de prijs voor le soort 4 ct. per K.G. en Zaterdag iets meer dan 1 ct. per K.G. CC bracht nog minder op dan 1 ct per K.G. r-Iaboonen brachten gemiddeld 10 cents per K.G. op en snijboonen denzelfden prijs. Aangezien beide laatstgenoemde produc ten geen hoofdrol spelen op deze veiling, valt hier niet veel meer van x vermelden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1